וול סטריט שוברת שיאים; S&P 500 נסגר בראשונה בתולדותיו מעל 3,000 נקודות

הנפט קפץ ב-5% השבוע ■ מחיר הזהב מעל 1,400 דולר לאונקייה ■ התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות השלימה הזינוק השבועי החד ביותר זה שלושה חודשים ■ עונת הדו"חות נפתחת בשבוע הבא בוול סטריט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט בשיא; S&P 500 נסגר בראשונה בתולדותיו מעל 3,000 נק'

בורסות וול סטריט המשיכו לשבור שיאים לאחר שעדותו של יו"ר הבנק הפדרלי השבוע בקונגרס האמריקאי חיזקה את ציפיות המשקיעים להורדת ריבית בארה"ב בסוף החודש. תשומת לב המשקיעים נתונה כעת לעונת הדו"חות הרבעוניים שתיפתח בוול סטריט בשבוע הבא עם פרסום תוצאותיהם הכספיות של שורת בנקים גדולים.

מדד דאו ג'ונס, שנסגר אתמול (ה') בפעם הראשונה בתולדותיו מעל לרמה של 27,000 נקודות, עלה היום ב-0.9% ונסגר בשיא, בדרכו לעלייה שבועית של 1.5%. מדד S&P 500, שבשני הימים הקודמים פרץ במהלך המסחר מעל לרף של 3,000 נקודות, אולם נסגר לבסוף מתחתיו, עלה היום ב-0.5% ונסגר בראשונה בתולדותיו מעל לרמה של 3,000 נקודות. בסיכום שבועי הוסיף 0.8%. מדד נאסד"ק טיפס היום ב-0.6% ונסגר בשיא, בדרכו לעלייה שבועית של 1%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים ירדה היום ב-0.02% לרמה של 2.1%, אולם עלתה בסיכום שבועי ב-0.06% - הזינוק השבועי החד ביותר זה שלושה חודשים.

עונת הדו"חות הרבעוניים תיפתח בארה"ב בשבוע הבא עם פרסום התוצאות הכספיות של שורת ענקי בנקאות, ובהם ג'יי.פי מורגן צ'ייס, סיטיגרופ, גולדמן סאקס ובנק אוף אמריקה. עם זאת, אנליסטים צופים כי רווחי החברות הנכללות במדד S&P 500 ירדו ביותר מ-2% ברבעון השני של השנה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט קפץ ב-5% השבוע; הזהב מעל 1,400 דולר

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 60.21 דולר לחבית, עלייה של פחות מ-0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט ב-4.7% על רקע מתיחות ביטחונית גוברת במפרץ הפרסי והשבתת מתקני הקידוח במפרץ מקסיקו עקב סופה.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,412.2 דולר לאונקייה, עלייה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לעלייה שבועית של 0.9%. מחיר הזהב נסגר מעל לרמה של 1,400 דולר בכל אחד מימי המסחר מאז השלישי ביולי, אז נסגר בשיא של יותר משש שנים של 1,420.9 דולר לאונקייה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית ראשונה השבוע באירופה; תומס קוק צללה ב-60%

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת על רקע נתוני תפוקה תעשייתית חזקים מהצפוי שפורסמו היום בגוש היורו. מניות הכימיקלים הובילו את העליות, ואילו מגזר הבריאות הוביל את הירידות.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסוגו בפחות מ-0.1%; פריז טיפסה ב-0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף פחות מ-0.1% בדרכו לסגירה חיובית ראשונה השבוע.

מניית דיימלר נסוגה ביותר מ-1% במסחר בפרנקפורט לאחר שיצרנית המכוניות הגרמנית שעומדת מאחורי מרצדס-בנץ דיווחה על הפסד תפעולי של 1.8 מיליארד דולר ברבעון השני, והנמיכה את תחזית הרווח לשנת 2019 כולה זו הפעם השנייה.

מניית חברת הנסיעות הבריטית תומס קוק צללה בכמעט 60% לרמתה הנמוכה מעולם בבורסת לונדון, בעקבות דיווחים כי חברת פוסון הסינית מנהלת מגעים לרכישתה. פוסון, הבעלים של קלאב מד, היא כבר עכשיו בעלת המניות הגדולה ביותר בתומס קוק. 

מניית ענקית הפרסום WPP טיפסה ב-0.7% לאחר שהודיעה כי תמכור 60% מחטיבת המחקר קנטר לחברת ההשקעה הפרטית ביין ב-3.1 מיליארד דולר, במטרה לצמצם את חובותיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המחירים הסיטונאים בארה"ב בעלייה המתונה זה שנתיים וחצי

המחירים הסיטונאים בארה"ב טיפסו במפתיע ביוני, אולם קצב עלייתם השנתי נפל לרמתו הנמוכה ביותר זה שנתיים וחצי, לפי נתונים רשמיים שפורסמו היום (ו').

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב טיפס ביוני ב-0.1% לעומת החודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 0.1%. המדד טיפס  ב-1.7% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, קצב העלייה המתון ביותר מאז ינואר 2017.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, נותר ללא שינוי בחודש שעבר, לאחר חודשיים רצופים של עליות של 0.4%. לעומת יוני 2018, עלה המדד ב-2.1% - האטה לעומת עלייה של 2.3% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בעליות; צמיחה שלילית מפתיעה בסינגפור

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים, לאחר שאתמול עלו בורסות וול סטריט לשיא. טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג עלתה ב-0.3%; שנחאי נסגרה בעליה של  0.4%; סיאול עלתה ב-0.3%; סידני ירדה ב-0.3%. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התלונן אתמול בציוץ בטוויטר כי סין לא הגדילה את הרכישות של תוצרת חקלאית אמריקאית, למרות ההבטחה שלדבריו קיבל מנשיא סין שי ג'ינפינג בוועידת הג'י-20 בחודש שעבר. "מקסיקו מתנהלת מצוין בגבול, אבל סין מאכזבת אותנו, בכך שהם לא קונים תוצרת חקלאית מהחקלאים הנהדרים שלנו כפי שאמרו שיעשו. אני מקווה שהם יתחילו בקרוב!" צייץ טראמפ. 

בסינגפור דווח היום על צמיחה שלילית מפתיעה בכלכלה ברבעון השני, על רקע מלחמת הסחר. התמ"ג של סינגפור, שתלויה מאוד בייצוא, נסוג בקצב שנתי של 3.4% ברבעון השני, לעומת הרבעון הראשון של השנה - הצמיחה השלילית החדה ביותר מאז 2012. ברבעון הראשון נרשמה כבר צמיחה שלילית של 3.8% בתמ"ג של סינגפור.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט שוברת שיאים; דאו ג'ונס נסגר מעל 27,000 נקודות

בורסות וול סטריט טיפסו לשיא ומדד דאו ג'ונס נסגר מעל לרף של 27,000 נקודות בפעם הראשונה בתולדותיו, לאחר שרמזים של יו"ר הבנק הפדרלי על הורדת ריבית קרובה, האפילו בהשפעתם על נתוני אינפלציה חזקים מהצפוי שפורסמו בארה"ב.

מניות ההיי-טק ירדו לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אותת כי לא חלה התקדמות משמעותית בשיחות הסחר עם סין. בציוץ שפירסם בחשבונו בטוויטר כתב הנשיא כי סין "מאכזבת אותנו" מכיוון שאינה קונה מוצרים חקלאיים אמריקאים "כפי שאמרה שתעשה".

מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.9% ונסגר בראשונה מעולם מעל לרמה של 27,000 נקודות. מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה אי פעם, איבד היום 0.1%. מדד S&P 500 הוסיף 0.2% ונסגר בשיא, אולם נסגר מתחת רף של 3,000 נקודות שאותו פרץ במהלך המסחר זה היום השני ברציפות.

מניית אמזון נסוגה בפעם הראשונה מזה שמונה ימים. בתחילת יום המסחר רשמה המניה עליות, ושווי השוק של ענקית המסחר המקוון חצה את רף טריליון דולר בפעם הראשונה מזה 10 חודשים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ביקוש מאכזב במכרז למכירת אג"ח בארה"ב הקפיץ את התשואות

התשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות זינקו היום בחדות לאחר שעלייה חדה מהצפוי באינפלציה בארה"ב ביוני פגעה בביקוש במכרז למכירת אג"ח ממשלתיות ל-30 שנה בהיקף של 16 מיליארד דולר.

התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים קפצה ב-0.07% לרמה של 2.13% - שיא של ארבעה שבועות. התשואה על האג"ח ל-30 שנה עלתה ב-0.07% לרמה של 2.65% - רמתה הגבוהה ביותר מאז ה-30 במאי. התשואה על האג"ח הממשלתיות לשנתיים הוסיפה 0.03% ל-1.86%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב התרחב ל-747 מיליארד ד' מתחילת השנה

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב התכווץ ביוני לשמונה מיליארד דולר, נפילה חדה לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, מסר היום משרד האוצר האמריקאי.

הגירעון הנמוך באופן חריג נבע משינויים בעיתוי של תשלומים והכנסות פדרליים מסוימים. ללא שינויים אלו, הגירעון היה מסתכם ב-55 מיליארד דולר, כמעט כפליים מגירעון של 30 מיליארד דולר שנרשם ביוני 2018.

הוצאות האוצר ביוני הסתכמו ב-342 מיליארד דולר, ירידה של 12% לעומת החודש המקביל השנה הקודמת. הכנסות האוצר הסתכמו ב-334 מיליארד דולר, גידול של 6% לעומת יוני 2018.

הגירעון המצטבר בתקציב האוצר בתשעה החודשים הראשונים של שנת התקציב הסתכם ב-747 מיליארד דולר, גידול של 23% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת.

הוצאות האוצר מאוקטובר ועד יוני הסתכמו ב-3.36 טריליון דולר, גידול של 6.6% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. הכנסות האוצר צמחו ב-2.7% ל-2.61 טריליון דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום חמישי של ירידות באירופה; קרן המטבע: "סיכון גובר לגוש היורו"

בורסות אירופה נסגרו בירידות זה היום החמישי ברציפות, לאחר שקרן המטבע הבינ"ל (IMF) הזהירה היום כי כלכלת גוש היורו נתונה לסיכונים הולכים וגוברים כתוצאה מסכסוכי סחר בינלאומיים, ברקזיט ומדיניותה של איטליה.

הדו"ח שפירסמה קרן המטבע היום (חמישי) גם קרא לבנק המרכזי של אירופה (ECB) ליישם תמריצים נוספים כלכלת גוש היורו.

בורסות לונדון, פרנקפורט ופריז נסגרו בירידות של 0.3%. מנגד, בורסת מילאנו טיפסה ב-0.6% ומדריד הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.1% בדרכו לסגירה שלילית חמישית ברציפות.

היורו מתחזק ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1258 דולר ליורו; הליש"ט מוסיף 0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2549 דולר לליש"ט.

מניית רקיט בנקיזר קפצה ב-2.5% בלונדון, לאחר שענקית מוצרי הצריכה דיווחה כי תשלם קנס של 1.4 מיליארד דולר בהסכם פשרה עם הרשויות הפדרליות בארה"ב במסגרת חקירה למכירת ושיווק בופרנורפין (Suboxone) - משכך כאבים ממכר - על ידי חברה בת שלה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תביעות האבטלה בארה"ב נפלו במפתיע לשפל של שלושה חודשים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר לשפל של שלושה חודשים, עדות נוספת לחוסנו של שוק העבודה האמריקאי.

מספר תביעות האבטלה הראשונות נפל בשבוע שעבר ל-209 אלף לעומת 221 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה כי מספר התביעות יישאר ללא שינוי.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות הראשונות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד ל-219,250 לעומת 222,500 בשבוע הקודם. מספר תביעות האבטלה המתמשכות גדל ב-27 אלף ל-1.72 מיליון, שיא של כמעט ארבעה חודשים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האינפלציה בארה"ב ביוני - הגבוהה מזה 17 חודשים

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב טיפס ביוני ב-0.1% לעומת החודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה כי המדד יישאר ללא שינוי. לעומת יוני 2018 טיפס המדד ב-1.6%, העלייה המתונה ביותר מזה ארבעה חודשים, והאטה לעומת עלייה של 1.8% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס ביוני ב-0.3% לעומת החודש הקודם, העלייה החדה ביותר מאז ינואר 2018, ומעל לתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.2%. לעומת יוני 2018 עלה מדד הליבה ב-2.1%, עלייה לעומת קצב של 2% בשנה שהסתיימה במאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פאואל מפיל את שוק הקריפטו: ביטקוין צונח ב-10%

ערך ביטקוין צונח ביותר מ-10% לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב אמר אמש כי יש לו "חששות רציניים" לגבי המטבע הדיגיטלי המתוכנן של פייסבוק, ליברה.

ביטקוין נסחר כעת בערך של 11,660 דולרים, נפילה של 10.8% ב-24 השעות האחרונות, לפי נתוני טרייד-בלוק. עם זאת, ערך ביטקוין עודנו גבוה בכ-200% מרמתו בתחילת השנה, ורק לפני שבועיים התקרב ל-13,500 דולרים - שיא של 17 חודשים.

"ליברה מעורר חששות רציניים בנוגע לפרטיות, הלבנת כספים, הגנת הצרכן ויציבות פיננסית", אמר פאואל אמש בעדותו החצי שנתית בפני ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים האמריקאי. "אלו חששות שצריך לתת להן מענה יסודי ופומבי", הוסיף.

מטבעות דיגיטליים אחרים צונחים אף הם: XRP ב-14%; ביטקוין קאש ב-17%; אתריום ולייטקוין ב-12%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בעליות

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים בהמשך לעליות אמש בוול סטריט, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי אותת על אפשרות להורדת ריבית. טוקיו עלתה ב-0.5%; הונג קונג התחזקה ב-0.8%; שנחאי עלתה ב-0.1%; סינגפור הוסיפה 0.3%; סיאול זינקה ב-1.1% וסידני עלתה ב-0.4%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים, לאחר שג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, אותת אתמול בעדותו בקונגרס על אפשרות להורדת ריבית כבר השנה. הין עולה ב-0.2% ל-108.19 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-2.05%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט עולה לאחר ניסיון איראני להשתלטות על מכלית בריטית

מחיר הנפט עולה בעקבות התגברות המתיחות הביטחונית במפרץ הפרסי וחשש להשבתת מתקני הקידוח במפרץ מקסיקו בעקבות סופה טרופית. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.4% ל-60.7 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.4% ל-67.2 דולר לחבית.

שלושה כלי שיט איראניים ניסו לעצור מכלית נפט בריטית במפרץ הפרסי, כך מסרה היום (חמישי) ממשלת בריטניה. לפי ההודעה, כלי השיט האיראניים נסוגו בעקבות אזהרה של ספינת קרב בריטית. סוכנות הידיעות פארס דיווחה כי משמרות המהפכה של איראן הכחישו את ההאשמות, אשר מסמנות הידרדרות נוספת ביחסים בין איראן למעצמות על רקע התפוררות הסכם הגרעין מ-2015.

גורם נוסף המשפיע על מחירי הנפט היא הסופה "בארי" במפרץ מקסיקו. לפי המרכז הלאומי להוריקאנים בארה"ב, הסופה "בארי" נוצרת כעת במפרץ מקסיקו ותתחזק להוריקאן עד יום שבת. יצרניות הנפט במרפץ מקסיקו כבר החלו בפינוי העובדים ממתקני קידוח באזור.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פאואל דחף את נאסד"ק לשיא; S&P פרץ מעל 3,000 נק'

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות ומדד S&P 500 פרץ בראשונה בתולדותיו מעל לרף של 3,000 נקודות, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, הדגיש היום כי גבר חוסר הודאות סביב התחזית הכלכלית העולמית, וחיזק בכך את הציפיות כי הבנק המרכזי יוריד את הריבית בארה"ב בסוף החודש.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.8% ונסגר בשיא; מדד S&P 500 טיפס ב-0.5% ונסגר ברמה של 2,993 נקודות, לאחר שבמהלך יום המסחר פרץ מעל לרף של 3,000 נקודות בפעם הראשונה בתולדותיו. מדד דאו ג'ונס מוסיף 0.3% - יום חיובי ראשון לאחר שלושה ימי ירידות.

מאז ישיבתה האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בחודש יוני, "נראה כי חוסר ודאות סביב מתחים בסחר וחששות לגבי חוסנה של הכלכלה העולמית ממשיך להכביד עת התחזית הכלכלית בארה"ב", אמר פאואל היום בעדותו בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים האמריקאי. "הלחצים האינפלציוניים ממשיכים להיות מוגבלים".

מניית אמזון טיפסה זה היום השביעי ברציפות, ונסגרה מעל למחיר של 2,000 דולרים בפעם הראשונה מזה תשעה חודשים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט קפץ ב-5% ונסגר מעל 60 דולר

מחיר הנפט זינק בקרוב ל-5% ונסגר מעל 60 דולר לחבית בניו יורק בדרכו לרצף העליות היומי הארוך ביותר מאז פברואר, בעקבות נפילה חדה במלאי הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 60.43 דולר לחבית, עלייה של 4.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם ליום חמישי ברציפות של עליות. זהו מחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז ה-22 במאי.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-9.5 מיליון חביות, ירידה שבועית רביעית ברציפות, לרמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל, מסרה היום משרד האנרגיה האמריקאי.

הזינוק במחיר הנפט היום בא גם לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז על כוונתו להחריף את הסנקציות על איראן, ועל רקע סופה במפרץ מקסיקו שחייבה פנוי עובדים מאסדות קידוח באזור.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרוטוקול הפד: מתחזק הצידוק להורדת ריבית בארה"ב

מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי העריכו כי חוסר הודאות והסיכונים לתחזית לכלכלת ארה"ב גברו באופן משמעותי בעת ישיבתם האחרונה ביוני, הערכה שמחזקת את הצידוק להורדת ריבית.

"רבים העריכו כי יהיה מקום להרחבה נוספת של המדיניות המוניטרית בטווח הקצר במקרה שההתפתחויות האחרונות יתבררו שמתמשכות וימשיכו להכביד על התחזית הכלכלית", נכתב בפרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שהתקיימה ב-18 וב-19 ביוני, ואשר פורסם היום.

מספר משתתפים בישיבה אמרו כי יש מקום להורדת ריבית בטווח הקצר מנקודת מבט של ניהול סיכונים מכיוון שצעד כזה "יסייע לרכך את ההשפעות של זעזועים שליליים אפשריים לכלכלה בעתיד".

פרסום הפרוטוקול בא לאחר שמוקדם יותר היום, יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אותת על הורדת ריבית קרובה לאחר שהזהיר כי גברו הסיכונים לצמיחת הכלכלה עולמית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הורדת תחזית צמיחה גררה את אירופה ליום רביעי של ירידות

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית זה היום הרביעי ברציפות לאחר שהנציבות האירופית הנמיכה את תחזית הצמיחה לגוש היורו.

בורסת פרנקפורט נסגרה בירידה של 0.5%; לונדון ופריז איבדו 0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.2% בדרכו ליום רביעי ברציפות של ירידות.

היורו והליש"ט מתחזקים מול הדולר לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי אותת על הורדת ריבית קרובה בארה"ב לאחר שהזהיר כי גברו הסיכונים לצמיחת הכלכלה עולמית.

היורו מתחזק ב-0.5% לשער של 1.126 דולר ליורו, והליש"ט מוסיף 0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2505 דולר לליש"ט.

כלכלת בריטניה צמחה בקצב של 0.3% בלבד בשלושת החודשים שהסתיימו במאי, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה. הצמיחה היתה אמנם חדה מהצפוי, אך נמוכה מצמיחה של 0.5% שנרשמה בבריטניה ברבעון הראשון של השנה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פאואל הפיל את תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב

הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם והתשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה משיא של חודש, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר כי גבר חוסר הוודאות סביב תחזית הצמיחה - ואותת בכך על אפשרות של הורדת הריבית בארה"ב כבר החודש.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים יורדת ב-0.02% לרמה של 2.05% לאחר שלפני עדות פאואל קפצה לרמה של 2.11% - רמתה הגבוהה ביותר זה ארבעה שבועות. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשנתיים נופלת ב-0.06% לרמה של 1.86%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.4%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנציבות האירופית הורידה תחזית הצמיחה לגוש היורו

הנציבות האירופית הורידה את תחזית הצמיחה לגוש היורו, והזהירה כי העלאות נוספות של מכסים מצד ארה"ב וסין עלולות להחליש עוד יותר את ביטחון המשקיעים ואת השווקים בעולם בשנה הבאה.

הנציבות צופה כי התמ"ג של גוש היורו יצמח בשנה הבאה ב-1.4%, לעומת התחזית הקודמת שצפתה צמיחה של 1.5%. התחזית ל-2019 נותרה ללא שינוי, ברמה של 1.2%. אם תחזית זו תתממש, תהיה זו האטה משמעותית לעומת צמיחה של 1.9% שנרשמה בשנה שעברה.

הנציבות הזהירה כי הצמיחה עלולה להיות אף איטית מהצפוי הן השנה והן ב-2020, אם ארה"ב וסין ימשיכו להטיל מכסים גבוהים זו על זו. המתיחות בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם כבר הובילה להאטה בסחר ובייצור, אשר פוגעת בצמיחה בגוש היורו מאז תחילת 2018.

"כל החרפה נוספת במתיחות הסחר ועליה באי ודאות לגבי המדיניות עלולות להאריך את המשבר הנוכחי בסחר העולמי ובייצור ולגרור שינוי חד בתיאבון העולמי לסיכונים והידוק בתנאים הפיננסיים הגלובליים", נאמר בהודעת הנציבות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה נסגרה במגמה מעורבת

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל הבוקר (ד') במגמה מעורבת, לאחר העליות בוול סטריט אתמול. טוקיו ירדה ב-0.2%; הונג קונג עלתה ב-0.3%; שנחאי ירדה ב-0.4%; סיאול עלתה ב-0.3%; סידני עלתה ב-0.4%. 

האינפלציה בסין נותרה יציבה ביוני, לפי נתונים שפירסמה היום לשכת הסטטיסטיקה. מדד המחירים לצרכן עלה ב-2.7% לעומת יוני 2018, עליה זהה לזו שנרשמה במאי ובהתאם לתחזיות. 

באוסטרליה נרשמה ירידה במדד ביטחון הצרכנים, על אף הורדות הריבית והטבות מס. מדד ביטחון הצרכנים של ווסטפאק ומכון מלבורן ירד ב-4.1% ל-96.51 נקודות ביולי, לעומת 100.66 נקודות ביוני. בחודש שעבר הוריד הבנק המרכזי של אוסטרליה את הריבית ב-0.25%, והפרלמנט אישר חבילה של הטבות מס. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההיי-טק הוביל את העליות בוול סטריט לקראת עדות פאואל

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בעיקרה, בהובלת מניות ההיי-טק, לקראת עדות יו"ר הבנק הפדרלי בקונגרס השבוע.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.5%. מדד S&P 500 טיפס ב-0.1% - סגירה חיובית ראשונה מזה שלושה ימים. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.1%.

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'רום פאואל, ימסור השבוע בקונגרס האמריקאי את עדותו החצי שנתית על המדיניות המוניטרית ומצב כלכלת ארה"ב. פאואל יופיע בבית הנבחרים מחר ובסנאט ביום חמישי.

ציפיות המשקיעים להורדות ריבית בארה"ב דעכו מעט בעקבות דו"ח התעסוקה החזק שפורסם בשבוע שעבר, אם כי החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, עדיין צופים כמעט בוודאות הורדת ריבית של 0.25% בסוף החודש.

מגזר ההיי-טק הוביל את העליות היום בוול סטריט. מניית אמזון עלתה ב-1.8%; נטפליקס הוסיפה 1%.

מניית פפסיקו נסוגה ב-0.6% למרות שענקית החטיפים והמשקאות הקלים דיווחה על צמיחה חדה מהצפוי ברווח ובמכירות ברבעון השני של השנה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט טיפס יום רביעי ברציפות

מחיר הנפט טיפס זה היום הרביעי ברציפות על רקע דיווח על ירידה בתפוקת הנפט של רוסיה, וחששות כי הסלמה במתיחות בין איראן לארה"ב תגרום לשיבושים באספקת הנפט העולמית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגור במחיר של 57.83 דולר לחבית, שיא של שבוע, לאחר עלייה של 0.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 64.16 דולר לחבית, עלייה של 0.1%, בבורסת ICE בלונדון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ פותח חזית חדשה במלחמת הסחר; "נגמרה החגיגה של הודו"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אותת היום על פתיחת חזית חדשה במלחמת הסחר כאשר רמז לאפשרות כי ארה"ב תטיל מכסים חדשים על יבוא מהודו.

"הודו חוגגת כבר זמן רב עם מכסים שהיא מטילה על מוצרים אמריקאיים. זה כבר אינו מקובל!", כתב טראמפ בציוץ שפירסם היום בחשבונו בטוויטר.

הציוץ מגיע בחודש לאחר שטראמפ ביטל את מעמדה של הודו כמדינה מתפתחת במסגרת תוכנית הסחר, וביטל בכך את ההחרגה שאיפשרה להודו לייצא לארה"ב כמעט 2,000 מוצרים פטורים ממכס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אזהרת BASF גררה את פרנקפורט ליום הגרוע זה חודש

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית על רקע אזהרת רווח של ענקית הכימיקלים הגרמנית BASF. בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.9% - הירידה היומית החדה ביותר זה למעלה מחמישה שבועות. בורסת לונדון ירדה ב-0.2%; פריז איבדה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.5%.

מניית דויטשה בנק נפלה ב-4% נוספים היום אחרי שענק הבנקאות הגרמני הודיע לעשרות אלפי עובדים על פיטוריהם במסגרת תוכנית ארגון מחדש בעלות של 8.3 מיליארד דולר.

מניית BASF, יצרנית הכימיקלים הגדולה בעולם, נפלה ביותר מ-3% בפרנקפורט אחרי שהחברה פירסמה אתמול אזהרת רווח. החברה הורידה את תחזית הרווח השנתית שלה ב-30% והאשימה את מלחמת הסחר בין סין לארה"ב כגורם המרכזי להאטה במכירות שלה. BASF מייצרת כימיקלים, פלסטיק, ספוגים שנמצאים בשימוש נרחב בתעשייה בעולם - החל מתעשיית הפטרו-כימיקלים ועד לתעשיית הרכב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחרי 8 שנים בראש: בואינג כבר לא יצרנית המטוסים הגדולה בעולם

חברת בואינג האמריקאית דיווחה היום (שלישי) כי סיפקה ללקוחות 239 מטוסים במחצית הראשונה של 2019 - נפילה של 37%. זאת, בעקבות ההחלטה הגלובלית לקרקע את כל מטוסי 737 מקס, הדגם הנמכר ביותר שלה. החברה נמצאת בדרכה לאבד את תואר יצרנית המטוסים הגדולה בעולם, לאחר שהחיזקה בו שמונה שנים.

מספר המטוסים שסיפקה בואינג נמוך מזה של מתחרתה האירופית איירבוס, שמסרה ללקחות עד 389 מטוסים באותה התקופה - גידול של 28%. כך אמרו מקורות המעורים במצב לסוכנות הידיעות רויטרס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ הורה להיערך לפיקוח על מחירי התרופות - מניית טבע קורסת

מניית טבע צונחת ב-5.7% במסחר בתל אביב בעקבות התבטאות של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לפיה הנחה את פקידי הממשל להכין תוכנית לפיה תוכניות ביטוח הבריאות הפדרליות מדיקייר (Medicare) ומדיקאייד (Medicaid) ירכשו תרופות לפי מודל של מחירי ייחוס, שנהוג בין השאר בישראל.

לפי הערכות, תוכנית הביטוח הפדרלית מדיקייר שילמה 28 מיליארד דולר על תרופות ב-2018 - גידול של 59% בהשוואה לסכום ששילמה ב-2011 - כך עולה מנתונים שמפרסם "וול סטריט ג'ורנל".

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תחזיות עגומות לכלכלת בריטניה; הליש"ט נחלשת

תחזיות קודרות בנוגע לביצועי כלכלת בריטניה מורידות את הליש"ט ב-0.4% ל-1.246 דולר. המטבע הבריטי נסחר ברמתו הנמוכה ביותר מינואר ובכ-15% פחות מערכו לפני משאל העם על הברקזיט ביוני 2016. היום פורסם בבלומברג סקר כלכלנים שחזה שכלכלת המדינה התכווצה ככל הנראה ברבעון השני בפעם הראשונה מאז 2012.

לפי הסדר, כלכלת בריטניה התכווצה בחודשים אפריל-יוני ב-0.1%. הסקר פורסם אחרי דו"ח שהצביע על ירידה נוספת במכירות הקמעונאיות שבו נכתב כי: "התמונה עגומה". לפי הנתונים, המכירות הקמעונאיות ירדו ביוני ב-1.3% לעומת יוני 2018. "העסקים והציבור זקוקים באופן נואש לבהירות בנוגע לקשרים העתידיים עם האיחוד האירופי", נכתב בהודעת איגוד הקמעונאיות בבריטניה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות בבורסות אסיה

המסחר בבורסות אסיה התנהל בירידות שערים בהמשך למגמה השלילית בוול סטריט ואחרי שביפן פורסמו נתוני מקרו מדאיגים. בשווקים ממתינים לעדותו של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, בקונגרס מחר, שבו הוא צפוי לרמוז על המשך מדיניות הבנק לאור דו"ח התעסוקה החיובי שפורסם ביום שישי, שהוריד את הציפיות להפחתה בריבית השנה.

טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג יורדת ב-0.7%; שנחאי ירדה ב-0.2%; סידני ירדה ב-0.1%; סיאול ירדה ב-0.6%. בשוק המט"ח, הין נחלש בשיעור קל מול הדולר ונסחר בשער של 108.79 ין לדולר.

מנתונים שפורסמו היום ביפן עולה כי השכר הממוצע במדינה ירד זה החודש החמישי ברציפות. הנתונים עשויים לפגוע במאמצי הבנק המרכזי והממשלה לעמוד ביעדי האינפלציה ואולי אף לדחות את הטלת מס הקנייה שמקדם ראש הממשלה, שינזו אבה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט ננעלה בירידות

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה שלילית ביום המסחר הראשון של השבוע. דאו ג'ונס ירד ב-0.4%; S&P 500 נסוג ב0.5%; נאסד"ק ירד ב-0.8%. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים ירדה ב-0.14% ל-2.030%, בעוד שהתשואה על האג"ח ל-30 שנה ירדה ב-0.29% ל-2.520%. התשואה על האג"ח לשנתיים עלתה ב-0.05% ל-1.875%, הרמה הגבוהה ביותר מזה כחודש. 

ביום שישי נרשמו ירידות אחרי שפורסם דו"ח תעסוקה טוב מהמצופה שהוריד את הציפיות להורדת ריבית על ידי הבנק הפדרלי בארה"ב. בנוסף, ממתינים המשקיעים לעדותו ביום רביעי של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, בפני הקונגרס האמריקאי. "הכלכלנים שלנו ממשיכים לצפות להורדת ריבית בסוף יולי, אבל כל העיניים נשואות כעת אל עדותו של ג'רום פאואל ביום רביעי", אמר פטריק לנג, ראש מחלקת מחקר מניות ביוליוס בר.

אשראי הצרכנים בארה"ב גדל במאי ב-17.1 מיליארד דולר, מעט מעל לתחזיות, כך לפי נתונים שפרסם היום הבנק הפדרלי. זוהי עליה שנתית של 5%. 

מניית אפל ירדה ב-2.1%, בעקבות המלצת מכירה נדירה של חברת רוזנבלט סקיוריטיז. "אנחנו מאמינים שיש פחות תמורה על החזקה במניית אפל לאחר ההתאוששות האחרונה במחיר המניה בעקבות הרכישות החוזרות והתחזית היציבה לרבעון השני", כתב האנליסט ג'ון ז'נג מרוזנבלט, אשר שינה את ההמלצה על המניה מ"נייטרלי" ל"מכירה". "אנחנו לא חושבים שהמניה היא שורט, אבל סבורים שאפל תסבול מהידרדרות משמעותית בששת עד 12 החודשים הקרובים. הוא ציין כי דגם XS של האייפון הוא אחד מהדגמים הכי פחות נמכרים בהיסטוריה של אפל ושמכירות האייפון באופן כללי לא עלו בין מאי ליוני. 

מניית בואינג ירדה ב-1.3% בעקבות דיווח כי חברת התעופה של סעודיה ביטלה הזמנה בשווי 5.9 מיליארד דולר למטוסי 737 מקס, ופנתה במקום זאת לאיירבוס.

מניית דויטשה בנק צנחה ב-6% בוול סטריט אחרי שהבנק הודיע היום על תוכנית ארגון מחדש, במסגרתה יקצץ 18 אלף משרות ויפסיק פעילות של חטיבות מסוימות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט עלה על רקע התעצמות המתיחות בין ארה"ב לאיראן

מחירי הנפט עולו היום על רקע התעצמות המתיחות במפרץ הפרסי, לאחר שאיראן אמרה שהיא תוכל להעשיר אורניום לרמה של 20%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט עלו ב-0.3% לרמה של 57.66 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. מוקדם יותר היום נרשמו עליות חדות יותר במחירי הנפט שהתמתנו על רקע תחזיות לשמירה על יציבות בשוק על ידי סעודיה ורוסיה.

לפי תחזיות שפורסמו השבוע על שוק הסחורות, צופים אנליסטים כי מחירי הנפט יהיו תלויים בעיקר בהתקדמות במגעים בשיחות הסחר בין סין לארה"ב, אך מזהירים כי הסלמה נוספת במפרץ הפרסי עשויה להקפיץ את מחירי הנפט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה ננעלה בירידות; מניית דויטשה בנק נפלה

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות קלות לאור הנפילות באסיה והירידה בסבירות להורדת ריבית בארה"ב. לונדון נחלשה ב-0.1%; פרנקפורט ירדה ב-0.2%; פריז נסוגה ב-0.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד אף הוא ב-0.1%. מניית דויטשה בנק ירדה ב-5.4% בפרנקפורט אחרי שהבנק הודיע על תוכנית ארגון מחדש ואחרי שבתחילת יום המסחר זינקה המניה בכ-3%.

הלירה הטורקית נפלה ב-1.8% מול הדולר לרמה של 5.728 לירה לדולר, אחרי שנשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, פיטר בסוף השבוע את נגיד הבנק המרכזי בשל חוסר הסכמה על המדיניות המוניטרית.

בגרמניה פורסמו היום נתונים שהצביעו על עלייה מהיצוא במדינה במאי. הנתונים מעודדים אחרי שורה של נתוני מקרו מאכזבים שפורסמו באחרונה בכלכלה הגדולה באירופה, אך נראה שהם לא יספיקו כדי להציל את המדינה מהאטה כלכלית ואולי אפילו צמיחה שלילית ברבעון השני.

היצוא מגרמניה גדל ב-1.1% במאי לעומת אפריל, לעומת תחזית לעלייה של 0.5%. אולם הנתונים לא הצליחו לאושש את הכלכלה אחרי שבאפריל נרשמה צניחה של 3.4% ביצוא. היבוא לגרמניה ירד ב-0.5% והעודף במאזן הסחר עלה ל-18.7 מיליארד יורו, לעומת 16.9 מיליארד יורו באפריל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות חדות באסיה; שנחאי מאבדת 2.4%

דו"ח התעסוקה החזק שפורסם ביום שישי בארה"ב, המגביר את החשש כי הבנק הפדרלי לא יוריד ריבית חד בתקופה הקרובה, גורם לירידות חדות בבורסות אסיה: טוקיו ירדה ב-1%; הונג קונג נחלשה ב-1.6%; שנחאי איבדה 2.6%; סינגפור ירדה ב-1.2%; סיאול איבדה 2.2%.

המשקיעים ממתינים לנאום החצי-שנתי בקונגרס של ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, בשלישי וברביעי. פאואל יעיד על מצב הכלכלה האמריקאית, שלמרות מלחמת הסחר וסימנים להאטה בצמיחה הגלובלית עדיין צומחת - כפי שניתן היה לראות בדו"ח התעסוקה האחרון שפורסם.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.1% ל-108.37 ין לדולר. הלירה הטורקית נופלת ב-2.2% ל-5.751 לירה לדולר לאחר שביום שבת ארדואן הדיח במפתיע את נגיד הבנק המרכזי של טורקיה.

הנפט נסחר בעליות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.1% ל-57.6 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט נסחר ללא שינוי ניכר ברמה של 64.2 דולר לחבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker