וול סטריט סגרה את יוני הטוב מ-1955; הנפט קפץ ב-9% החודש; הזהב ב-8%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט ביוני הטוב מ-1955; מניות הבלו צ'יפ ביוני החזק מ-1938

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית ביום המסחר האחרון של החודש והרבעון, על רקע תקוות כי פגישת הנשיאים דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג בפסגת מדינות G20, תוביל לפריצת דרך בשיחות לסיום מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.3% בדרכו לזינוק חודשי של יותר מ-7% - חודש יוני הטוב ביותר של מדד מניות הבלו צ'יפ מאז 1938. מדד S&P 500 הוסיף 0.6% שקפץ והשלים זינוק חודשי של 6.9% - יוני הטוב ביותר מאז 1955. מתחילת השנה קפץ מדד S&P 500 ב-17% - המחצית הראשונה של השנה הטובה ביותר מאז שנת 1997. מדד נאסד"ק הוסיף 0.5% בדרכו לזינוק חודשי של 7.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.01% לרמה של 1.998% בדרכה לנפילה של כ-0.4% בסיכום רבעוני - הירידה הרבעונית החדה ביותר מאז הרבעון הראשון של 2016.

הנפט סגר החודש החזק מאז ינואר: קפץ ב-9% ביוני

מחיר הנפט נסוג היום (שישי) אולם השלים את הזינוק החודשי החד ביותר מאז ינואר על רקע ההסלמה של השבועות האחרונים במתיחות במפרץ הפרסי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 58.47 דולר לחבית, ירידה של 1.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט ב-1.8%, ובחודש יוני כולו זינק ביותר מ-9%.

הזהב קפץ ב-8% ביוני - החודש הטוב זה 3 שנים

מחיר הזהב נסגר בעליות בניו יורק בדרכו לזינוק החודשי החד ביותר מאז משאל העם בבריטניה על יציאת הממלכה מהאיחוד האירופי, לפני שלוש שנים.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,413.7 דולר לאונקייה, עלייה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1%, ובחודש יוני כולו קפץ ב-7.7% - הזינוק החודשי החד ביותר מאז יוני 2016.

מחיר הזהב קפץ לאחרונה לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2013 על רקע ציפיות להורדת הריבית ברחבי העולם, הסלמה במתיחות בין ארה"ב לאיראן, והאטה בצמיחת הכלכלה הגלובלית בצל מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

בורסות אירופה סגרו את מחצית השנה הטובה מ-1998

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית, בדרכן למחצית השנה הראשונה הטובה ביותר זה 21 שנים, על רקע תקוות כי פגישת נשיאי ארה"ב וסין בפסגת מדינות G20, תוביל להסכם לסיום מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%; פרנקפורט טיפסה ב-1%; פריז הוסיפה 0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.7% בדרכו לקפיצה של 14% במחצית הראשונה של השנה - הזינוק החד ביותר במחצית הראשונה של השנה מאז 1998.

מניית מרלין אנטרטיימנט, מפעילת מוזיאון השעווה מאדאם טוסו, זינקה בכ-14% בבורסת לונדון לאחר דיווח על מכירת החברה לקבוצת משקיעים בהובלת המשפחה המייסדת של חברת לגו.

מרלין הודיעה היום כי הסכימה להימכר לקבוצת משקיעים הכוללת את חברת קירקבי, זרוע ההשקעות של החברה השולטת בלגו, קרן ההשקעות האמריקאית בלקסטון ו-CPPIB, קרן פנסיה קנדית בעסקה בשווי 5.9 מיליארד ליש"ט (7 מיליארד דולר) כולל חובות.

החברה הבריטית מפעילה 130 מתקנים ב-25 מדינות כולל אקוווריומים לבלעי חיים ימיים ולגו-לנד - פארקי שעשועים המוקדשים ללגו. ב-2018 ביקרו 67 מיליון איש באתרי החברה והיא דיווחה על הכנסות של 1.65 מיליארד ליש"ט.

קירקבי, זרוע ההשקעות של משפחתו של  קירק קריסטיאנסן ששולטת ב-75% מלגו, כבר מחזיקה ב-30% ממרלין, לאחר שמכרה למרלין את פארקי לגו-לנד ב-2005. מרלין הונפקה ב-2013, כשלפני כן הייתה בשליטת בלקסטון וקירקבי במשך שמונה שנים. הרוכשים מסרו כי הפיכת החברה לפרטית תסייע לה בטווח הארוך וביישום תוכניות אסטרטגיות.

בראשונה מ-2017: התכווצות הפעילות העסקית בארה"ב

מדד מנהלי הרכש של שיקגו, הנחשב לברומטר למצב כלכלת ארה"ב כולה, נפל ביוני לרמה של 49.7 נקודות לעומת רמה של 54.2 נקודות במאי, מסרה היום חברת MNI אינדיקייטורס.

מדד נמוך מרמה של 50 נקודות מצביע על התכווצות הפעילות העסקית, והחודש היה הפעם הראשונה שהמדד ירד מתחת לרמה זו מאז ינואר 2017. רק לפני ארבעה חודשים, עוד היה המדד ברמה של 64.7 נקודות.

הסקר שעליו מתבסס המדד מצא כי 80% מהעסקים גרסו כי מכסי הסחר השפיעו באופן שלילי על עסקיהם, וכי התייקרויות מחירים גררו צמצום בהזמנות.

בטחון הצרכנים בארה"ב נסוג משיא של 8 חודשים

בטחון הצרכנים בארה"ב נסוג ביוני משיא של שמונה חודשים, בצל הרעה בתחזית הכלכלית על רקע האטה בצמיחה העולמית וסכסוכי סחר.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד לרמה של 98.2 נקודות לעומת 100 נקודות במאי, לפי נתונים שפורסמו היום. הירידה תאמה את תחזיות הכלכלנים, והמדד ממשיך להיות לא רחוק מרמה של 101.4 נקודות שאליה טיפס בשנה שעברה, ואשר היתה רמתו הגבוהה ביותר מאז ראשית 2004.

רכיב הציפיות העתידיות של המדד נסוג לרמה של 89.3 נקודות לאחר שטיפס לשיא של 15 שנים במאי. רכיב המצב הנוכחי טיפס לרמה של 111.9 נקודות לעומת 110 נקודות בחודש הקודם.

לאחר מבחני העמידות: מניות הבנקים קופצות בוול סטריט

מניות במגזר הפיננסי מובילות היום את העליות במסחר בוול סטריט לאחר ששורה של בנקים גדולים בארה"ב הודיעו על הגדלת דיווידנדים וקנייה חוזרת של מניות. זאת, לאחר שעברו את מבחני העמידות השנתיים של הבנק הפדרלי.

מניית בנק אוף אמריקה קופצת ב-3.1% לאחר שהודיע על הגדלת הדיווידנד הרבעוני מ-15 סנט ל-18 סנט למניה, ועל קנייה חוזרת של מניות בהיקף של 30.9 מיליארד דולר.

מניית ג'י.פי מורגן צ'ייס מטפסת ב-2.9% לאחר שהבנק הגדיל את הדיווידנד ב-10 סנט, ל-90 סנט לרבעון, והודיע על תוכנית לקנייה חוזרת של מניות בהיקף של עד 29.4 מיליארד דולר.

מניית גולדמן סאקס עולה ב-2.4% לאחר שהבנק הגדיל את הדיווידנד הרבעוני מ-85 סנט למניה ל-1.25 דולר למניה, ואישר תוכנית לקנייה חוזרת של מניות בהיקף של שבעה מיליארד דולר.

מניית סיטי עולה ב-2.1% לאחר שהגדיל את הדיווידנד בשישה סנט ל-51 סנט לרבעון, והודיע על תוכנית לקנייה חוזרת של מניות בסך 21.5 מיליארד דולר.

מניית מורגן סטנלי מטפסת ב-1.8% לאחר שהבנק הגדיל את הדיווידנד מ-30 סנט ל-35 סנט למניה, והודיע על קנייה חוזרת של מניות בהיקף של שישה מיליארד דולר.

מניית ולס פרגו מוסיפה 1.3% לאחר שהבנק הגדיל את הדיווידנד הרבעוני מ-45 סנט ל-51 סנט, והודיע על קנייה חוזרת של מניות בהיקף של 23.1 מיליארד דולר.

כל 18 המוסדות הפיננסים הגדולים שנבדקו במסגרת מבחני העמידות קיבלו אישור להגדיל את הדיווידנדים והקנייה חוזרת של מניות, למעט החטיבה האמריקאית של בנק קרדיט סוויס השווייצי, שסבלה מחולשה בתהליך של תכנון הון.

גידול בצריכה הפרטית בארה"ב; האינפלציה נמוכה מיעד הפד

הצריכה הפרטית בארה"ב צמחה זה החודש השלישי ברציפות וההכנסה האישית גדלה בשיעור חד מהצפוי, אולם האינפלציה המשיכה להיות נמוכה מהיעד, לפי נתונים שפירסם היום (שישי) משרד המסחר האמריקאי.

הצריכה הפרטית גדלה ב-0.4% בחודש מאי, מעט פחות מתחזיות הכלכלנים, אולם נתוני אפריל תוקנו כלפי מעלה לגידול של 0.6% לעומת עלייה של 0.3% שעליה דווח במקור. ההכנסה האישית צמחה ב-0.5% זה החודש השני ברציפות - עלייה חדה מהתחזיות.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) ללא מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס במאי ב-0.2% לעומת החודש הקודם. לעומת אמי 2018, עלה המדד ב-1.6% - אולם עודנו נמוך משמעותית מיעד אינפלציה של 2% שקבע הפד.

כולל מחירי המזון והאנרגיה, טיפס מדד PCE ב-1.5% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי, האטה לעומת עלייה של 1.6% בחודש הקודם. לעומת אפריל טיפס המדד ב-0.2%.

ירידות בבורסות אסיה לקראת פגישת טראמפ-שי

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות, כאשר המשקיעים ממתינים לפגישת דונלד טראמפ נשיא ארה"ב ושי ג'ינפינג נשיא סין שתתקיים בוועידת G20 באוסקה, יפן. טוקיו ירדה ב-0.3%; הונג קונג נחלשה ב-0.3%; שנחאי איבדה 0.6%; סינגפור ירדה ב-0.1%; סיאול ירדה ב-0.2% וסידני ירדה ב-0.7%.

המשקיעים ממתינים לתוצאות פגישת טראמפ-שי, כאשר אתמול דווח כי שני הצדדים סיכמו על הפסקת אש במלחמת הסחר שתמנע הטלת מכסים נוספים על מוצרים סינים המיוצאים לארה"ב. עם זאת טראמפ המשיך לאיים כי הוא עשוי להטיל מכסים על סין.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.1% ל-107.65 ין לדולר. היואן הסיני נסחר ביציבות ברמה של 6.873 יואן לדולר.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.3% ל-59.2 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.4% ל-66.3 דולר לחבית.

ביטקוין מחק כמעט לחלוטין את העליות שרשם השבוע

ביטקוין, המטבע הדיגיטלי בעל ששוי השוק הגדול ביותר בעולם, יורד כעת ב-13% ל-11 אלף דולר, לפי אתר coinmarketcap. ביטקוין החל את השבוע ברמה של כ-10,000 דולר. אתמול (חמישי) צלל ביטקוין, ובתוך כרבע שעה נפל מרמה של כ-13,850 דולרים אל מעט מעל 12 אלף דולר.

צניחת ביטקוין התרחשה על רקע נפילת אתר קוינבייס, שגולשים שניסו להיכנס אליו נתקלו בהודעה: "אירעה שגיאה. אנו מעודכנים לגבי העניין ובודקים אותו". אתר הבורסה שב לפעול כסדרו כ-40 דקות אחרי חצות שעון ישראל. דובר קוינבייס אמר לערוץ CNBC כי האתר נפל "לפרק זמן קצר בשל מחזורי מסחר גבוהים".

וול סטריט: סגירה חיובית ראשונה זה שבוע

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בראשונה מזה חמישה ימים, על רקע דיווחים לפיהם ארה"ב וסין הסכימו עקרונית על הפסקת אש במלחמת הסחר על מנת לאפשר את חידוש השיחות ביניהן. מגזרי הבנקאות והשבבים הובילו את העליות. מניות הבלו צ'יפ ירדו בעקבות נפילת מניית בואינג.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.7%; מדד S&P 500 הוסיף 0.4% בדרכו לסגירה חיובית ראשונה לאחר ארבעה ימים רצופים של ירידות; מדד דאו ג'ונס נסוג בפחות מ-0.1%.

העיתון סאות צ'יינה מורנינג פוסט דיווח היום (חמישי) כי פרטי הפסקת האש המסתמנת במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, יפורסמו לקראת פגישתם המתוכננת של הנשיאים דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג בפסגת מדינות G20 ביפן ביום שבת. לפי הדיווח, הפסקת האש עשויה למנוע מארה"ב להטיל מכסים של 25% על יבוא נוסף מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר.

בה בעת, העיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח כי הנשיא שי יציג לנשיא טראמפ את תנאיו להפסקת האש לקראת פגישתם, אולם דרישותיו עלולות להיות גדולות מדי מכדי שארה"ב תוכל להיענות להן. לפי הג'ורנל, בין תנאיו של שי יהיו ביטול האיסור על מכירת טכנולוגיה אמריקאית לחברת הטלקום הסינית וואווי, ביטול המכסים על יבוא מסין ונסיגה מהדרישה כי סין תגדיל את היבוא מארה"ב.

מניית בואינג נפלה בכ-3% במסחר בוול סטריט לאחר שרשות התעופה הפדרלית בארה"ב (FAA) חשפה תקלה בטיחותית חדשה במטוסי 737 מקס המקורקעים, שאינה קשורה לשתי התאונות הקטלניות שהובילו לקרקוע המטוסים מדגם זה.

סגירה מעורבת באירופה: עליות בפרנקפורט, ירידות בלונדון

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת לקראת פסגת מדינות G20 ביפן, ובצל חוסר ודאות לגבי הסיכויים לסיום מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.2%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז ירדה ב-0.1%; מילאנו הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר כמעט ללא שינוי.

גידול חד מהצפוי בחוזים למכירת בתים בארה"ב

החוזים למכירת בתים בארה"ב טיפסו במאי ב-1.1% לעומת החודש הקודם, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 0.6%.

עם זאת, לעומת מאי 2018, ירדו החוזים למכירת בתים ב-0.7% - חודש 17 ברציפות של ירידה לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

פורד תפטר כרבע מעובדיה באירופה

יצרנית המכוניות האמריקאית פורד הודיע על כוונתה לפטר 12 אלף עובדים בחטיבתה האירופית עד סוף השנה הבאה. הקיצוצים מתבצעים במסגרת ארגון מחדש של פעילותה האירופית של החברה ובניסיון לצמצם את ההוצאות.

פורד, אשר מעסיקה 51 אלף באירופה, מתכננת לסגור חמישה ממפעליה ביבשת עד סוף 2020, בהם מפעלים בצרפת, וולס ורוסיה, ולמכור מפעל נוסף בסלובקיה.

מניית פורד מטפסת ב-1.1% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

גידול חד מהצפוי בתביעות האבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר ל-227 אלף - שיא של שבעה שבועות - לעומת 217 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר ל-220 אלף תביעות.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות הראשונות, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-2,250 ל-221,250. מספר תביעות האבטלה המתמשכות טיפס ב-22 אלף ל-1.69 מיליון.

עליות של כ-1% באסיה

בורסות אסיה נסגרו בעליות שערים, על רקע הציפייה כי הפגישה בין שי ג'ינגפינג לדונלד טראמפ בוועידת ה-G20 תניב תוצאות חיוביות: טוקיו הוסיפה 1.2%; הונג קונג עלתה ב-1.3%; שנחאי מוסיפה 0.7%; סינגפור - 0.8%; מדד אסיה דאו מוסיף 0.8%. 

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק שנסחר בניו יורק יורד בכמעט 0.5% למחיר של 59.1 דולר לחבית. הדולר עולה ב-0.3% לעומת הין היפני, לשער של 108.12 ין לדולר. 

וול סטריט: S&P נסוג יום רביעי ברציפות; מיקרון קפצה ב-13%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בעיקרה לאחר שמסרים מעורבים מצד ארה"ב לקראת פגישת הנשיאים דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג בסוף השבוע, האפילו בהשפעתם על עליות במגזר השבבים.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.3% בדרכו לסגירה חיובית בראשונה מזה ארבעה ימים; מדד דאו ג'ונס נסוג בפחות מ-0.1%; מדד S&P 500 איבד 0.1% בדרכו ליום רביעי ברציפות של ירידות.

"כבר עשינו כ-90% מהדרך להסכם, ואני חושב שיש דרך להשלים את זה", אמר היום שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין בראיון לערוץ CNBC. הוא גם הביע בטחון כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני שי ג'ינפינג יוכלו לקדם את שיחות הסחר בפגישתם המתוכננת בפסגת קבוצת מדינות G20 בסוף השבוע. עם זאת, הנשיא טראמפ עצמו שב ואיים היום בהטלת מכסים משמעותיים נוספים על יבוא מסין אם לא יושג הסכם.

מניית מיקרון קפצה ב-13% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית השבבים דיווחה אמש על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים.

הנפט על סף 60 דולר לחבית בניו יורק

מחיר הנפט זינק לשיא של חמישה שבועות ונסגר על סף 60 דולר לחבית, על רקע הנפילה החדה ביותר מאז 2016 במלאי הגולמי בארה"ב, ובצל המשך המתיחות בין ארה"ב לאיראן.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 59.38 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-22 במאי, עלייה של 2.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב צנח בשבוע שעבר ב-12.8 מיליון חביות, הנפילה החדה ביותר מאז ספטמבר 2016, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. אנליסטים צפו ירידה מתונה יותר של 2.8 מיליון חביות.

ביטקוין על סף 14,000 דולר; קפץ ב-270% מתחילת השנה

ערך ביטקוין מזנק אל סף 14 אלף דולרים, בפעם הראשונה מאז ינואר 2018, החודש שבו גם קרס שוויו.

המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם נסחר כעת במחיר של 13,840 דולרים, זינוק של 22% ביממה החולפת, לפי נתוני טרייד-בלוק. מתחילת השנה קפץ ערך ביטקוין בכ-270%.

מטבעות קריפטו אחרים זינקו אף הם ביממה החולפת: XRP ב-4%; אתריום ב-14%; ביטקוין קאש ב-7.5%.

ערך של ביטקוין מהווה 63% מסך ערך שוק מטבעות הקריפטו, המסתכם כעת ב-387 מיליארד דולר, לפי נתוני קוין-מרקט-קאפ.

בורסות אירופה נסגרו בירידות לקראת פסגת G20

בורסות אירופה נסגרו בירידות בצל חוסר ודאות לקראת השיחות בין ארה"ב לסין בפסגת מנהיגי מדינות G20 שתיערך ביפן בסוף השבוע.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.1%; פריז ומילאנו נסוגו ב-0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.3%.

הצרכנים בצרפת נהיו אופטימיים יותר החודש, לפי מדד שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה המקומית Insee. מדד ביטחון הצרכנים עלה ל-101 נקודות החודש, לעומת 99 נקודות במאי. זוהי הקריאה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2018.

מדד ביטחון הצרכנים בגרמניה צפוי לרדת ביולי, זה החודש השני ברציפות, לפי סקר ציפיות שערך מכון המחקר GfK. מדד הציפיות ירד ל-9.8 נקודות, לעומת 10.1 נקודות עבור יוני. אנליסטים צפו כי המדד יירד ל-10 נקודות.

גירעון הסחר של ארה"ב התרחב במפתיע

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התרחב במפתיע בחודש מאי, לפי נתונים שפורסמו היום. הן היבוא והן היצוא צמחו במאי, אולם היבוא גדל בקצב חד יותר.

הגירעון במאזן הסחר התרחב בחודש שעבר ב-5.1% ל-74.5 מיליארד דולר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה להתכווצות הגירעון לרמה של 70.7 מיליארד דולר.

ירידה חדה מהצפוי בהזמנות מוצרים בני-קיימא בארה"ב

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב ירדו במאי זו הפעם השלישית בארבעה החודשים האחרונים, על רקע ביטול הזמנה של מטוסי בואינג 737 מקס.

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא ירדו ב-1.3% בחודש שעבר, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 1%. נתוני אפריל תוקנו כלפי מטה לנפילה של 2.8% לעומת ירידה של 2.1% שעליה דווח במקור.

ההזמנות של מטוסים מסחריים נפלו ב-28% במאי בעקבות ביטול הזמנת מטוסי מקס מצד חברת תעופה הודית שהגיע לפשיטת רגל. יצרנית המטוסים גם בקושי קיבלה הזמנות חדשות למטוסי מקס מאז קרקוע כל המטוסים מדגם זה מוקדם יותר השנה בעקבות שתי מקרי התרסקות של המטוס.

אסיה נסגרה במגמה מעורבת

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל בירידות שערים, על רקע דברים מדאיגים שאמר נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל לגבי הכלכלה האמריקאית, וציפיות נמוכות לקראת פגישת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם עמיתו הסיני שי ג'ינפינג בסוף השבוע. טוקיו ירדה ב-0.5%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; שנחאי ירדה ב-0.2%; סיאול נסגרה ללא שינוי; סידני ירדה ב-0.3%. 

רויטרס דיווחה אתמול כי ארה"ב לא צפויה להציג ויתורים בנושא המכסים, כדי למשוך את סין בחזרה לשולחן המשא ומתן. הדיווח, שציטט בכיר בממשל האמריקאי, טען כי התקוות לפריצת דרך בשיחות הסחר בסוף השבוע הקרוב נמוכות, וכי התרחיש הטוב ביותר יהיה הקפאה של מכסים חדשים וחידוש השיחות. 

לראשונה זה כמעט שנה וחצי: הביטקוין מעל ל-12 אלף דולר

הביטקוין ממשיך לעלות, וחוצה היום את רף ה-12 אלף דולר לראשונה מזה כמעט שנה וחצי. המטבע הווירטואלי מזנק הבוקר ב-8% לרמה של 12,273 דולר, לאחר שכבר יותר משילש את ערכו השנה.

הפעם האחרונה שהביטקוין טיפס מעל ל-12 אלף דולר היתה בדצמבר 2017, ובהמשך אותו חודש הגיע לשיא של 19,511 דולר. אולם בתחילת 2018 צנח הביטקוין עד ל-6,000 דולר.

הזינוק המחודש במחיר הביטקוין בחודשיים האחרונים נרשם על רקע העניין שהתעורר באחרונה שוב במטבעות קריפטו מצד מוסדות פיננסיים וחברות גדולות. ג'יי. פי. מורגן צ'ייס דיווח על עניין מצד לקוחות במטבע שהשיק, ופייסבוק הודיעה באחרונה על תוכנית למטבע קריפטו משלה, שייקרא ליברה.

פאואל גרר את וול סטריט לרצף השלילי הארוך זה 7 שבועות

בורסות וול סטריט השלימו את רצף הירידות הארוך מזה שבעה שבועות לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר בנאום היום כי הסיכונים לכלכלת ארה"ב גברו, אולם לא אותת על כוונת הבנק המרכזי להוריד את הריבית בקרוב. מניות ההיי-טק הובילו את הירידות.

נתוני דיור ובטחון צרכנים מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב הכבידו אף הם על המדדים, כמו גם חששות כי פגישתם המתוכננת של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני שי ג'ינפינג, בפסגת G20 השבוע, לא תביא לסיום מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

מדד נאסד"ק נפל ב-1.5%; מדדי דאו ג'ונס איבד 0.7%; מדד S&P 500 נסוג ב-1% בדרכו ליום שלישי ברציפות של ירידות - רצף הימים השלילי הארוך ביותר מזה שבעה שבועות.

מניית חברת התרופות אלרגן זינקה ב-25% במסחר בוול סטריט בעקבות ההודעה על רכישתה על ידי מתחרתה אבווי תמורת 63 מיליארד דולר, או מחיר המשקף פרמיה של 45% על מחיר הסגירה של אלרגן אתמול. מניית אבווי נפלה ב-16%.

יו"ר הפד: "העצמאות שלנו מבודדת אותנו מלחץ פוליטי"

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'רום פאואל, הדגיש את חשיבות עצמאותו של הבנק המרכזי בנאום שנשא היום (שלישי) בניו יורק, בצל לחץ מתמשך מצד הנשיא דונלד טראמפ להוריד את הריבית.

"הפד מבודד מפני לחצים פוליטיים קצרי-טווח - מה שנהוג לעיתים קרובות לכנות ה'עצמאות' שלנו", אמר פאואל בנאום.

"הקונגרס בחר להעניק בידוד מסוג זה לפד מכיוון שראה את הנזק שנגרם לעיתים קרובות כאשר המדיניות מוטה לטובת אינטרסים פוליטיים קצרי-מועד. בנקים מרכזיים בדמוקרטיות הגדולות ברחבי העולם נהנים מעצמאות דומה", הוסיף יו"ר הפד.

אירופה נסגרה בירידות; תשואת האג"ח בגרמניה בשפל

בורסות אירופה נסוגו לשפל של יותר משבוע לאחר שארה"ב הטילה שורת סנקציות חדשות על איראן, ולקראת פסגת מנהיגי מדינות G20 ביפן בימים שישי ושבת. התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה ירדה לשפל של כל הזמנים.

בורסת פרנקפורט נסגרה בירידה של 0.4%; פריז איבדה 0.1%. מנגד, בורסת לונדון טיפסה ב-0.1%. מילאנו איבדה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.1% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר זה למעלה משבוע.

היורו נחלש מול הדולר בראשונה השבוע, ונסוג ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.1387 דולר ליורו. הליש"ט נחלש ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.272 דולר לליש"ט. התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה (בונד) ל-10 שנים ירדה ב-0.01% לרמה של מינוס 0.32% - רמתה הנמוכה מעולם.

הביטחון במגזר הייצור בצרפת ירד מעט החודש, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הצרפתית, Insee. מדד הביטחון במגזר הייצור ירד לרמה של 102 נקודות ביוני, לאחר שביוני הגיע לרמה של 104 - שיא של שישה חודשים. אתמול דיווחה גרמניה על ירידה בביטחון העסקים זה החודש השלישי ברציפות לרמה הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2014.

תשואת האג"ח האמריקאיות מתחת ל-2%; פאואל ינאם הערב

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים שבה וירדה מתחת לרף של 2% על רקע ההסלמה בסכסוך בין ארה"ב לאיראן, וסימנים לכך שנשיאי ארה"ב וסין עשויים לא להגיע להסכם סחר בפגישתם השבוע.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה כעת ב-0.03% לרמה של 1.99%. זו הפעם השנייה בתוך שבוע שהתשואה יורדת מתחת לרף של 2%, לאחר שבשבוע שעבר ירדה מתחתיו בפעם הראשונה מאז שנת 2016.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני שי ג'ינפינג, עתידים להיפגש השבוע בפסגת G20 השבוע, אולם מקור אמריקאי בכיר אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הנשיא טראמפ "יהיה שבע רצון מכל תוצאה" של הפגישה המתכוננת עם נשיא סין.

תשומת לב המשקיעים נתונה גם לנאומו היום של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, שיחל בשעה 20:00 שעון ישראל.

בטחון הצרכנים בארה"ב צנח לשפל של כמעט שנתיים

בטחון הצרכנים בארה"ב נפל החודש לשפל של כמעט שנתיים, על רקע התגברות החששות מפני הסלמה בסכסוך הסחר עם סין וקשיים גוברים למצוא משרות.

מדד בטחון הצרכנים צנח לרמה של 121.5 נקודות ביוני, רמתו הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2017, לעומת רמה של 131.1 נקודות במאי, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד.

תחזית הכלכלנים היתה למד של 130.4 נקודות.

נפילה חדה מהצפוי במכירות בתים חדשים בארה"ב

המכירות של בתים חדשים בארה"ב ירדו במאי לשפל של חמישה חודשים, עדות נוספת להאטה במגזר הדיור למרות הירידה בריבית המשכנתאות.

המכירות של בתים חדשים נפלו ב-7.8% לקצב שנתי של 626 אלף, נמוך מתחזיותיהם של כל האנליסטים שנסקרו על ידי בלומברג, לעומת קצב של 679 אלף בתים באפריל, לפי נתונים שפורסמו היום.

מחיר המכירה החציוני ירד ב-2.7% לעומת מאי 2018, ל-308 אלף דולר.

האטה בעליית מחירי הבתים בארה"ב זה החודש ה-13 ברצף

קצב עליית מחירי הבתים ב-20 ערים מרכזיות בארה"ב הואט באפריל זה החודש ה-13 ברציפות, והמחירים עלו בקצב המתון ביותר מאז שנת 2012, עדות נוספת להצטננות שוק הדיור, במיוחד באזור החוף המערבי על שווקיו הלוהטים לשעבר.

מדד קייס-שילר טיפס ב-2.5% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, פחות מתחזיות הכלכלנים, לאחר עלייה שנתית של 2.6% במארס, לפי נתונים שפורסמו היום. לעומת חודש מארס נותרו המחירים ללא שינוי, לעומת תחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.1%.

מחירי הבתים בארה"ב כולה טיפסו ב-3.5% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, האטה לעומת החודש הקודם.

אבווי קרובה לרכישת אלרגן; המניה מזנקת ב-30%

מניית חברת התרופות אלרגן מזנקת ב-30% במסחר המקדים אחרי שדווח ב"וול סטריט ג'ורנל" שחברת התרופות אבווי תרכוש אותה. מניית אבווי צונחת במסחר המקדים בכ-11%. בדיווח נטען כי העסקה לא נסגרה, אך המשא ומתן בין הצדדים מתקדם.

לפי הדיווח, אבווי תשלם 188 דולר במזומן ובמניות לכל מניה של אלרגן, מה שמעניק לחברה פרמיה של 45% לאור מחיר הסגירה הקודם שלה ב-129.57 דולר. העסקה מעניקה לחברה שווי של 61.6 מיליארד דולר. שווי השוק של אבווי מגיע לכ-116 מיליארד דולר. רכישת אלרגן האירית תעניק לאבווי נוכחות בולטת בשוק הבוטוקס המוערך ב-8 מיליארד דולר בשנה וכן דריסת רגל בשוק טיפולי העיניים לאור ההכנות שלה לפקיעת תוקף הפטנט על יומירה, התרופה הנמכרת ביותר של החברה.

הזהב בשיא של שש שנים

הזהב נסחר ברמות שיא של שש שנים. מתחילת השנה עלה מחיר הזהב ביותר מ-11% והוא נסחר תמורת 1,433 דולר לאונקיה. ואולם מחירו רחוק עדיין מרמות השיא שנרשמו ב-2011, אז נסחר הזהב תמורת 1,900 דולר לאונקיה.

הזהב נחשב להשקעה בטוחה בעתות של משבר, ועלייה במחירו משקפת את חששות המשקיעים מסיכונים בעולם לקראת ועידת G20  שתיערך בסוף השבוע ובה צפויים להיפגש נשיא סין, שי ג'ינפינג, ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. בנוסף, המשבר עם איראן במפרץ הפרסי עשוי להוביל לעלייה במחירי הנפט בעולם.

האסטרטג ז'ינגיי פא מחברת IG אסיה פאט בסינגפור מעריך שהזהב עשוי להגיע ל-1,480 דולר לאונקיה אם מתיחות הסחר מול סין תחריף.

בורסות אסיה ננעלו בירידות

המשקיעים ממתינים להתפתחויות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, והמסחר בבורסת אסיה התנהל הבוקר בירידות שערים. טוקיו ירדה ב-0.4%; הונג קונג נחלשת ב-1.2%; שנחאי איבדה 0.9% מערכה; סיאול ירדה ב-0.2%; סידני ירדה אף היא ב-0.2%. 

בכירים בממשל טראמפ ובממשל הסיני קיימו שיחה טלפונית במסגרת הכנות לפגישה בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ונשיא סין, שי ג'ינפינג, בוועידת G20 שתתקיים בהמשך השבוע. במקביל, מניות הבנקים המסחריים בבורסת שנחאי נפלו בעד 7% בעקבות דיווח כי ארה"ב חוקרת את מעורבותם בהפרת סנקציות שהוטלו על צפון קוריאה.

הדולר נחלש ב-0.3% מול הין היפני לרמה של 106.97 ין לדולר. מול היורו מתחזק הין ב-0.4% לרמה של 121.88 ין ליורו. 

וול סטריט נסגרה בירידות קלות

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות קלות, לקראת פסגת הג'י-20 שתתקיים השבוע ושבה צפויים נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ועמיתו הסיני שי ג'ינפינג להיפגש - פגישה שמעוררת תקוות להקלת מתיחות הסחר בין שתי המדינות - ולאחר שטראמפ הכריז על סנקציות חדשות נגד איראן.

דאו ג'ונס נסגר ללא שינוי, לאחר שביום שישי סגר שבוע חיובי נוסף בדרכו לסכם את חודש יוני הטוב ביותר מאז 1938; מדד S&P 500 ירד ב-0.2%; נאסד"ק ירד ב-0.3%. 

טראמפ שוב תקף היום את הבנק הפדרלי, וטען כי הוא פוגע בצמיחתה של הכלכלה האמריקאית. "למרות בנק פדרלי שאינו יודע מה הוא עושה", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו, "אנחנו בדרך לאחד מחודשי יוני הטובים ביותר בהיסטוריה של ארה"ב". הוא הוסיף כי לולא הבנק הפדרלי, התמ"ג של ארה"ב היה צומח ב-4%-5%, ולא ב-3.1% כמו ברבעון הראשון. "עכשיו הם ממשיכים לדבוק באותה ריבית, כמו ילד עקשן, כשאנחנו זקוקים להורדה, כדי לפצות על מה שמדינות אחרות עושות נגדנו. פישלתם!"

בשוק האג"ח נרשמו עליות, והתשואות עליהן ירדו. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים ירדה ב-0.045% - הירידה היומית החדה ביותר מזה שלושה שבועות - ל-2.021%. התשואה על האג"ח הממשלתיות לשנתיים ירדה אף היא ב-0.045% ל-1.737%. התשואה על האג"ח ל-30 שנה ירדה ב-0.039% ל-2.552%.

מדד הדולר של ICE, המודד את ערכו של הדולר מול סל של שישה מטבעות של שותפות סחר של ארה"ב, בהם יורו, ליש"ט וין, יורד ב-0.2%.

מניית מפעילת בתי הקזינו סיזר'ס אנטרטיינמנט זינקה ב-14.5% לאחר שחברת אלדורדו ריזורטס הודיעה כי תרכוש אותה בעסקה בשווי 17 מיליארד דולר. מניית אלדורדו נופלת ב-8.5%.

מניית דיסני ירדה ב-0.7%, לאחר שהסרט "צעצוע של סיפור 4" של האולפנים הניב בסוף השבוע הראשון שלו בבתי הקולנוע בארה"ב הכנסות נמוכות מהמצופה. הכנסות הסרט בארה"ב הסתכמו ב-118 מיליון דולר, לפי האתר Box Office Mojo, מעל להכנסות הסרטים הקודמים בסדרה אך הרבה מתחת לתחזיות אנליסטים שצפו כי יגיעו ל-170 מיליון דולר.

הנפט עלה; הזהב בשיא של כמעט שש שנים

מחיר הנפט נסגר בעליה, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע על סנקציות חדשות נגד איראן. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט עלו ב-0.8% ל-57.90 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם היום (שני) על שורת סנקציות חדשות על איראן, במסגרת צו נשיאותי. הצו הוטל ימים ספורים לאחר שאיראן הפילה מל"ט ריגול אמריקאי מעל מצר הורמוז.  טראמפ ציין כי הסנקציות יחולו גם על המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, וכי לבכירים באיראן לא תהיה גישה למכשירים פיננסיים. הממשל בוושינגטון טרם פירט מה בדיוק כוללות הסנקציות.

הזהב עלה היום, זה היום השלישי ברציפות, על רקע חולשת הדולר, הציפיות להורדת ריבית בארה"ב והמתיחות הגיאופוליטית. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט עלו ב-1.3% וננעלו ברמה של 1,418.20 דולר לאונקיה - הרמה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2013.

בורסות אירופה נסגרו בירידות שערים

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים, על רקע המתיחות במפרץ הפרסי וציפיות המשקיעים לפגישת טראמפ-שי בוועידת G20 בהמשך השבוע. לונדון ננעלה בעליה של 0.1%; פרנקפורט ירדה ב-0.5%; פריז נחלשה ב-0.1%; ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.3%.

הלירה הטורקית מתחזקת ב-0.2% מול הדולר לרמה של 5.808 לירה לדולר. מוקדם יותר זינקה הלירה ב-1.2% לאחר שמועמדו של ארדואן הודה בהפסדו בבחירות החוזרות לראשות העיר איסטנבול.

מניית דיימלר ירדה ב-3.8% לאחר שיצרנית מרצדס פרסמה אזהרת רווח לשנת 2019 כולה. החברה מסרה כי היא צופה ירידה ברווחים בעקבות הפרשות הנוגעות לחקירה של ממשלת גרמניה בנוגע לזיוף נתוני פליטות מזהמים ברכבי הדיזל שלה.

הביטקוין חצה רף של 11 אלף דולר

הביטקוין המשיך לעלות היום, וחצה מוקדם יותר את הרף של 11 אלף דולר לראשונה מזה 15 חודשים, על רקע התחדשות העניין של משקיעים מוסדיים בביטקוין ובשוק הקריפטו בכלל.

המטבע הווירטואלי עלה היום ב-13% בהשוואה למחיר הסגירה שלו ביום שישי והגיע למחיר של 11,251 דולר - הרמה הגבוהה ביותר מאז מארס 2018. כעת הוא נסחר במחיר של 10,919 דולר, לפי בלומברג. הביטקוין, שהגיע לשיא של קרוב ל-20 אלף דולר בסוף 2017, צנח במהלך רוב השנה שעברה, ובחודשים הראשונים של 2019 דשדש סביב רמה של בין 3,000 דולר ל-4,000 דולר. באפריל החל הביטקוין להתאושש, ומאז הוא במגמת עליה.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; הנפט ממשיך לעלות

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת כאשר המשקיעים ממתינים לוועידת ה-G20 שתיערך בהמשך השבוע ביפן. טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; שנחאי הוסיפה 0.2%; סינגפור נחלשה ב-0.4%; סיאול ננעלה ללא שינוי ניכר וסידני עלתה ב-0.2%

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.1% ל-107.4 ין לדולר. היואן הסיני יורד ב-0.1% ל-6.873 יואן לדולר. הדולר האוסטרלי עולה ב-0.4% ל-0.695 דולר אמריקאי לאחר שנגיד הבנק המרכזי של אוסטרליה אמר כי יש גבול למידת השפעתה של מדיניות הרחבה כמותית.

הנפט ממשיך לעלות על רקע המתיחות במפרץ הפרסי בין איראן וארה"ב ולאחר שדונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, אמר כי היום (ב') יוטלו סנקציות נוספות על איראן. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.6% ל-57.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.1% ל-65.2 דולר לחבית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker