וול סטריט סגרה השבוע הטוב מנובמבר; שווי מיקרוסופט מעל טריליון דולר

דו"ח התעסוקה החלש בארה"ב חיזק הציפיות להורדת ריבית: הסתברות של כמעט 30% להורדת ריבית כבר החודש ■ יומיים לאחר שנכנס ל"שוק דובי": הנפט סגר שבוע חיובי ■ שווי ביונד מיט נסק ל-8 מיליארד דולר לאחר פרסום דו"חות ראשונים מאז הנפקתה

צוות גלובל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות חדות בדרכן לזינוק השבועי החד ביותר השנה, לאחר שנתוני תעסוקה חלשים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב חיזקו את הציפיות להורדת ריבית בכלכלה הגדולה בעולם. מגזר ההיי-טק הוביל את העליות, ואילו מניות הבנקים רשמו ירידות.

מדד דאו ג'ונס טיפס ב-1% בדרכו לזינוק שבועי של 4.7% - השבוע הטוב ביותר מאז נובמבר, ועלייה שבועית ראשונה מזה שבעה שבועות. מדד S&P 500 הוסיף 1.1% והשלים עלייה שבועית של 4.4%, וגם עבורו היה זה השבועי הטוב מאז נובמבר. מדד נאסד"ק עלה ב-1.7% בדרכו לעלייה שבועית של 3.9% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז דצמבר, ושבוע חיובי ראשון מזה חמישה שבועית.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 28% להורדת ריבית החודש, לעומת סיכוי של 17% לפני פרסום דו"ח התעסוקה היום. החוזים גם מעניקים הסתברות של 79% להורדת ריבית ביולי.

מניית מיקרוסופט עלתה ב-2.8% ושווי השוק של ענקית הטכנולוגיה שב וטיפס מעל לרף של טריליון דולר. שווי החברה גבוה כעת ביותר מ-100 מיליארד דולר משווי השוק של אמזון ואפל.

מניית ביונד מיט נסקה בכמעט 40% ונסגרה בשיא לאחר שיצרנית תחליפי הבשר הטבעוניים פירסמה דו"חות רבעוניים ראשונים מאז הנפקתה. החברה סיפקה תחזית מכירות של 210 מיליון דולר לשנה הנוכחית - מעל לתחזיות האנליסטים של 205 מיליון דולר, וזינוק של 139% לעומת מכירות של 88 מיליון דולר בשנה שעברה. בעקבות זינוק המניה היום מתקרב שווי השוק של ביונד מיט לשמונה מיליארד דולר.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיר הנפט טיפס זה היום השני ברציפות, תוך מחיקת כל ירידות השבוע, יומיים בלבד לאחר שנכנס ל"שוק דובי". זאת על רקע דיווחים על התקדמות אפשרית בשיחות בין ארה"ב למקסיקו על מכסי יבוא.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 53.99 דולר לחבית, עלייה של 2.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי עלה מחיר הנפט ב-0.9%, לאחר שביום רביעי נסגר במחיר של 51.68 דולר לחבית - והשלים בכך נפילה של 22% מהשיא האחרון של 66.3 דולר לחבית, שאליו טיפס ב-23 באפריל. ההגדרה המקובלת של "שוק דובי" היא נפילה של יותר מ-20% מהשיא המשמעותי האחרון.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 63.29 דולר לחבית, עלייה של 2.6%, בבורסת ICE בלונדון. בסיכום שבועי טיפס הברנט ב-2.1%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה סגרו את השבוע הטוב ביותר מזה חודשיים לאחר שדו"ח תעסוקה חלש מהצפוי שפורסם היום בארה"ב חיזק את הציפיות להורדת ריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.8%; פריז הוסיפה 1.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס היום ב-0.9% בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר זה חודשיים.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1327 דולר ליורו; הליש"ט מוסיף 0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2738 דולר לליש"ט.

נתונים שפורסמו היום בגרמניה מצביעים על ירידה בתפוקה התעשייתית במדינה באפריל על רקע הזמנות ייצור מאכזבות - ככל הנראה בשל החששות בבריטניה מהברקזיט. לפי הנתונים של משרד הסטטיסטיקה הפדרלי בגרמניה, התפוקה התעשייתית ירדה ב-1.9% לעומת מארס. הכלכלנים צפו לירידה של 0.5% בתפוקה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות והדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם, לאחר שנתוני תעסוקה חלשים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יוריד את הריבית השנה.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים נופלת ב-0.05% לרמה של 2.06% - שפל של 21 חודשים. הדולר נחלש ב-0.3% מול היורו לשער של 1.1315 דולר ליורו, ונסוג ב-0.3% מול הין היפני לרמה של 108.06 ין לדולר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.4%.

75 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בחודש מאי - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי, פחות ממחצית מתחזיות הכלכלנים. נתוני החודשיים הקודמים תוקנו כלפי מטה. השכר השעתי עלה ב-3.1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - האטה לעומת החודש הקודם ופחות מתחזיות הכלכלנים. שיעור האבטלה נותר כצפוי ללא שינוי ברמה של 3.6% - שפל של כמעט 50 שנה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

75 אלף משרות לשוק התעסוקה בארה"ב במאי ונתוני החודשיים הקודמים תוקנו כלפי מטה, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו גידול חד יותר מכפליים של 175 אלף משרות בחודש שעבר.

נתוני אפריל תוקנו כלפי מטה לגידול של 224 אלף משרות לעומת זינוק של 263 אלף משרות שעליו דווח במקור. נתוני מארס תוקנו לגידול של 153 אלף משרות לעומת עלייה של 189 אלף משרות שעליה דווח במקור.

שיעור האבטלה נותר בחודש מאי ללא שינוי לעומת החודש הקודם, ברמה של 3.6% - שפל של כמעט 50 שנים - ובהתאם לתחזיות הכלכלנים.

השכר השעתי עלה ב-3.1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, האטה לעומת עלייה של 3.2% באפריל. כלכלנים צפו עלייה של 3.2%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק המרכזי של גרמניה הוריד היום (שישי) את תחזית הצמיחה שלו לכלכלת גרמניה ל-2019 ול-2020. לפי הבנק, הורדת תחזית הצמיחה נובעת מהאטה משמעותית במגזר התעשייה של המדינה.

לפי תחזית הצמיחה הדו-שנתית של הבנק, גרמניה, הכלכלה הכי גדולה באירופה, תצמח השנה ב-0.6% בלבד, לעומת צמיחה של 1.5% בשנה שעברה. עוד עולה מהתחזית כי ב-2020 תצמח גרמניה ב-1.2%. מדובר בירידה משמעותית בתחזיות של הבנק, אחרי שבתחזית שפורסמה בדצמבר צפה הבונדסבנק כי כלכלת גרמניה תצמח השנה ובשנה הבאה ב-1.6%. האינפלציה בגרמניה צפויה להגיע השנה ל-1.4% אחרי שהגיעה בשנה שעברה ל-1.9%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

במרבית בורסות אסיה נרשמו היום עליות, על רקע הציפיות כי מקסיקו תצליח להגיע להסכם עם ארה"ב שימנע את העלאת התעריפים עליה בשבוע הבא. בבורסות הונג קונג ושנחאי לא מתקיים היום מסחר לרגל חג. טוקיו עלתה ב-0.5%; סיאול עלתה ב-0.2%; סידני עלתה ב-0.95%. בשוק המט"ח, הדולר עולה מול הין ב-0.05% ונסחר בשער של 108.47 ין.

אתמול דווח בבלומברג כי ארה"ב שוקלת לדחות את הטלת המכסים של 5% על מקסיקו שעליהם הכריז טראמפ במפתיע בשבוע שעבר, כמחאה על כך שמקסיקו לא מצליחה להילחם במעבר המהגרים הלא חוקיים מתחומה אל ארה"ב. בין המדינות מתקיים משא ומתן שנועד למנוע את העלאת המכסים.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה קפצה בקרוב ל-5% במסחר בוול סטריט והשלימה בכך זינוק של יותר מ-15% בתוך שלושה ימים - הקפיצה התלת-יומית החדה ביותר מאז אוקטובר.

הזינוק של המניה, שנסגרה ביום שני בשפל של שלוש שנים וחצי, בא על רקע הערכות ודיווחים כי מכירותיה שוברות שיאים ברבעון הנוכחי.

האנליסט אדם ג'ונס מבנק מורגן סטנלי העריך בדו"ח שפירסם כי מספר המכוניות החשמליות שמכרה טסלה בחודש מאי היה גבוה כמעט פי שלושה ממספר המכוניות החשמליות הכולל שמכרו כל מתחרותיה הגדולות יחדיו באותו חודש.

אתר החדשות אלקטרק דיווח אתמול (רביעי) כי מידע מודלף שהגיע לידיו הראה כי מספר המכוניות שמכרה טסלה ברבעון הנוכחי שובר שיאים, וכי מתחילת הרבעון כבר מסרה 33 אלף מכוניות ללקוחות בצפון אמריקה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט, שהשלימו אתמול את הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז ינואר, נסגרו במגמה חיובית זה היום שלישי ברציפות, בעקבות דיווח לפיו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עשוי לדחות את המכסים על יבוא ממקסיקו שאמורים להיכנס לתוקף ביום שני, על רקע המשך המשא ומתן של שתי המדינות על בלימת ההגירה הבלתי חוקית ממקסיקו לארה"ב.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.7%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.5%; מדד S&P 500, שהשלים אתמול את הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז ינואר, הוסיף היום 0.6%.

מחיר הנפט, שנכנס אתמול ל"שוק דובי" אחרי שהשלים נפילה של 22% מהשיא האחרון שרשם ב-23 באפריל, התאושש היום בזינוק החד ביותר זה למעלה משישה שבועות. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 52.59 דולר לחבית, עלייה של 1.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מחיר הזהב טיפס זה היום השביעי ברציפות - רצף העליות היומי הארוך ביותר מאז ינואר 2018. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו בניו יורק במחיר של 1,342.7 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-20 בפברואר, לאחר עלייה של 0.7%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) התחייב להשאיר את הריבית בשפל הנוכחי לפחות עד סוף המחצית הראשונה של 2020.

היורו מתחזק מול הדולר לאחר שנשיא הבנק המרכזי, מריו דראגי, אמר כי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו בגוש היורו ברבעון הראשון של השנה היו "טובים במידת מה" מהתחזיות.

בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.2%; פריז ירדה ב-0.3%. מנגד, בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.1%.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.7% לשער של 1.1294 דולר ליורו. הליש"ט מוסיפה 0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2707 דולר לליש"ט.

מניית יצרנית המכוניות הצרפתית רנו נפלה ביותר מ-6% בבורסת פריז לאחר שפיאט האיטלקית נסוגה מהצעתה להתמזג עמה.

ההזמנות ממפעלים בגרמניה עלו בשיעור מתון באפריל, חודש שני של עליה בעקבות עליה בביקוש הזר, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה בגרמניה. ההזמנות המקומיות ירדו ב-0.8%, בעוד שההזמנות הזרות עלו ב-1.1% באפריל, לעומת החודש הקודם. ההזמנות החדשות מגוש היורו ירדו ב-5.8%, בעוד שההזמנות החדשות ממדינות אחרות עלו ב-5.7%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התכווץ באפריל על רקע נפילה הן ביצוא והן ביבוא, עדות להשפעת המכסים שהטיל הנשיא דונלד טראמפ עוד בטרם קרסו השיחות עם סין ואיומי טראמפ על הטלת מכסים על יבוא ממקסיקו.

הגירעון במאזן הסחר התכווץ ל-50.8 מיליארד דולר לעומת 51.9 מיליארד דולר במארס, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגירעון של 50.4 מיליארד דולר.

הגירעון במאזן הסחר עם סין התרחב ל-29.4 מיליארד דולר באפריל, ואילו הגירעון במאזן הסחר עם מקסיקו התכווץ ל-7.9 מיליארד דולר.

היצוא מארה"ב ירד באפריל ל-206.8 מיליארד דולר, על רקע ירידה ביצוא של מטוסים מסחריים, מוצרי נפט, מכוניות וחלקי רכב ותרופות. היבוא התכווץ ל-257.6 מיליארד דולר, בצל ירידה ביבוא של כימיקלים, שבבים, טלפונים סלולריים, מכוניות וחלקי רכב.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פריון העבודה בארה"ב גדל ברבעון הראשון בקצב שנתי של 3.4%, הקפיצה החדה ביותר מאז שנת 2014, אך פחות מגידול של 3.6% שעליו הצביעו נתונים ראשוניים שפורסמו מוקדם יותר, כמו גם תחזיות הכלכלנים.

לפי נתונים שפורסמו היום, עלויות העבודה נפלו ברבעון ב-1.6%, לעומת ירידה של 0.9% שעליה הצביעו הנתונים הראשוניים.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר היום כצפוי ללא שינוי את הריבית בגוש היורו בשפל של מינוס 0.4%, והעריך כי יותיר את הריבית ברמתה הנוכחית לפחות עד סוף המחצית הראשונה של שנת 2020. זאת לעומת צפי קודם של הבנק כי יותר את הריבית ללא שינוי עד סוף 2019.

היורו מתחזק ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1249 דולר ליורו. נשיא הבנק המרכזי מריו דראגי יקיים מסיבת עיתונאים בשעה 15:30 שעון ישראל.

ECB גם הציג היום על תנאי הסבב החדש של התוכנית הייעודית למימון מחדש לטווח ארוך (TLTRO), שנועדה לעודד בנקים לספק אשראי לעסקים ולקוחות ברחבי גוש היורו.

הבנק המרכזי השיק בראשונה את TLTRO ביוני 2014, במטרה לעודד הלוואות בכלכלה על ידי כך שסיפק לבנקים כסף זול לעשות זאת. הבנק האירופי השיק סבב שני של התוכנית ב-2016. כעת זו הפעם השלישית שהבנק מפעיל כלי זה, והתוכנית הנוכחית צפויה להסתיים במארס 2021.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת, על רקע המשך מתיחות הסחר העולמית ואופטימיות כי הבנק הפדרלי עשוי להוריד ריבית. טוקיו עולה ב-0.2%; הונג קונג עולה ב-0.2%; שנחאי יורדת ב-0.5%; סידני עולה ב-0.5%. הבורסה בדרום קוריאה סגורה לרגל חג.

ארה"ב ומקסיקו לא הגיעו אתמול (ד') להסכם סחר, לאחר שנשיא ארה"ב איים במכסים על מקסיקו כדי לעצור את ההגירה הלא-חוקית לארה"ב. היום צפויים הצדדים לקיים שוב שיחות, בניסיון למנוע את המכסים של 5% שאמורים להיכנס לתוקף ביום שני. גורמים בארה"ב דיווחו אמנם על התקדמות, אך טראמפ צייץ כי "זה לא מספיק".

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול את הזינוק היומי השני הכי חד ב-2019 לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל אותת על אפשרות של הורדת הריבית בארה"ב, המשיכו גם היום בתנופה החיובית לאחר שנתוני מקרו כלכליים מעורבים חיזקו את ההערכות כי צפויה הורדת ריבית בחודשים הקרובים.

מדד S&P 500, שרשם אתמול את הזינוק היומי החד ביותר מאז ינואר, נסגר היום בעלייה של 0.8%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.8%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.6%.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 75% להעלאת ריבית בישיבת הפד ב-13 ביולי, וסיכוי של 30% להורדת ריבית בישיבה הקרובה ב-19 ביוני.

בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב: 27 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב במאי, הגידול המתון ביותר מאז שנת 2010, מסר היום מכון המחקר ADP - הרבה מתחת לתחזית הכלכלנים לתוספת של 185 אלף משרות.

מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב טיפס בחודש מאי לרמה של 56.9 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר - לעומת רמה של 55.5 נקודות באפריל, מסר היום מכון המחקר ISM. העלייה היתה חדה מתחזיות הכלכלנים.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיר הנפט צנח ביותר מ-3% בניו יורק ונכנס לשוק דובי, בעקבות הזינוק החד ביותר זה 30 שנה במלאי מוצרי הנפט והדלקים בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 51.68 דולר לחבית, נפילה של 3.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בכך השלים מחיר הנפט צניחה של 22% מהשיא האחרון של 66.3 דולר לחבית, שאליו טיפס ב-23 באפריל. ההגדרה המקובלת של "שוק דובי" היא נפילה של יותר מ-20% מהשיא האחרון.

מלאי הנפט והדלקים של ארה"ב קפץ בשבוע שעבר בכ-22 מיליון חביות, הזינוק החד ביותר מאז החל פרסום נתון זה ב-1990, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. בה בעת, תפוקת הנפט של ארה"ב טיפסה לשיא של 12.4 מיליון חביות ביום.

נפילת מחיר הנפט נרשמה גם בצל חששות כי המשך ההסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ומדינות נוספות, תפגע בצמיחה העולמית ובביקוש הגלובלי לאנרגיה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כלכלת ארה"ב צמחה "בקצב צנוע בסך הכל" בשבועות האחרונים והתחזית העסקית נותרה "מוצקה וחיובית", לפי "הספר הבז'", הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב הכלכלה האמריקאית, שפורסם היום.

עם זאת, מחסור בעובדים וחששות הקשורים למכסי שהוטלו על סין היו בין הגורמים שהכבידו על הצמיחה, נכתב בדו"ח שפירסם הפד, ואשר ישמש את בכירי הבנק המרכזי בפגישת המדיניות הבאה שלהם בעוד שבועיים.

הדו"ח שפורסם היום, אשר מתייחס לתקופה שבין התשיעי באפריל ל-24 במאי, היה חיובי יותר ביחס לקודמו שפורסם באפריל, ואשר בו תוארה צמיחת כלכלת ארה"ב כ"קלה עד מתונה".

עם זאת, קריסת שיחות הסחר בין ארה"ב לסין שהובילו להטלת סבב מכסים חדש התרחשה רק ימים ספורים לפני השלמת הדו"ח.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית לאחר שהבנק הפדרלי בארה"ב אותת אתמול כי יוריד את הריבית במקרה שמלחמת הסחר עם סין תפגע בצמיחה הכלכלית.

עם זאת, העליות התמתנו לאחר שהאיחוד האירופי קבע כי איטליה הפרה את כללי התקציב האירופים, וכי יש לנקוט נגדה בצעדים עקב כך. בורסת מילאנו נסוגה ב-0.4%.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בעליות של 0.1%; פריז הוסיפה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.4%.

המשקיעים עדיין חוששים מהחרפה במלחמת הסחר. הבנק העולמי הוריד את תחזיות הצמיחה שלו לכלכלה הגלובלית ב-2019 לצמיחה בקצב של 2.6%, לעומת התחזיות מינואר לצמיחה בקצב של 2.9%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב טיפס בחודש מאי לרמה של 56.9 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר - לעומת רמה של 55.5 נקודות באפריל, מסר היום מכון המחקר ISM. העלייה היתה חדה מתחזיות הכלכלנים.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על התרחבות הפעילות במגזר, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מספר המשרות שנוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש מאי היה הנמוך ביותר מאז 2010, לפי נתונים שפירסם היום (ד') מכון המחקר ADP.

27 אלף משרות נוספו לאחר זינוק של 271 אלף באפריל, מסר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 185 אלף משרות.

הנתונים עשויים להצביע על אכזבה צפויה גם בדו"ח התעסוקה הרשמי שיפרסם משרד העבודה האמריקאי ביום שישי. נתוני תעסוקה חלשים עשויים לחזק את הערכות המשקיעים כי הבנק הפדרלי ינמיך את הריבית בארה"ב השנה כדי להמריץ את הכלכלה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות, בהמשך לעליות אמש בוול סטריט - לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי רמז על הורדת ריבית. טוקיו זינקה ב-1.8%; הונג קונג עלתה ב-0.5%; שנחאי ננעלה ללא שינוי; סינגפור עלתה ב-0.6%; סיאול עלתה ב-0.1% וסידני הוסיפה 0.4%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.05% ל-108.08 ין לדולר. היואן הסיני מטפס ב-0.05% ל-6.9117 יואן לדולר. היורו עולה ב-0.3% ל-1.1284 דולר. תשואת אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-2.12%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסות וול סטריט התנהל בעליות חדות, אחרי שיו"ר הבנק הפדרלי אותת שהוא מוכן לשקול הורדת ריבית ולאור אופטימיות בקרב המשקיעים בנוגע למתיחות הסחר עם מקסיקו לאור דבריו של שר האוצר המקסיקאי כי קיים סיכוי של 80% שלא יוטלו מכסים. דאו ג'ונס עלה ב-2.1%; S&P 500 עלה ב-1.9%; נאסד"ק עלה ב-2.65%.

סין פירסמה היום (שלישי) אזהרת מסע לאזרחים הנוסעים לארה"ב, וציינה את מקרי הירי הרבים ואירועי השוד הרבים בארה"ב כסיבה לכך. זהו אירוע נוסף במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. מניית פדקס עלתה ב-4.9% לאחר שירדה לשפל של שלוש שנים בעקבות הודעת סין על פתיחת חקירה נגד החברה.

מניית אלפאבית, החברה האם של גוגל עלתה ב-1.2%, פייסבוק עלתה ב-1.9%, אמזון עלתה ב-2%, אפל עלתה ב-3.6%, לאחר שאתמול רשמו ירידות חדות של עד 7% בעקבות הודעת הממשל בארה"ב על פתיחת חקירת הגבלים עסקיים נגד החברות. אובר עלתה ב-3.7% אחרי שדיווחה היום על חקירת מסים שמתנהלת נגדה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות נרשמו היום בבורסות אירופה אחרי הירידות נרשמו הבוקר בבורסות אסיה ולאור העליות היום בארה"ב. המתיחות בנוגע לסוגיית הסחר ממשיכה להעיב על המסחר, אך דבריו של יו"ר הבנק הפדרלי על אפשרות להורדת ריבית מעלה את השווקים.

לונדון עלתה ב-0.4%. פרנקפורט עלתה ב-1.5%. פריז עלתה ב-0.5% ומדד סטוקס 600 עולה ב-0.6%. היורו נסחר ללא שינוי תמורת 1.1224 דולרים. הליש"ט עולה ב-0.15% ל-1.2683 דולרים.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ורעייתו מלאניה מתחילים את היום השני של הביקור המדיני בבריטניה. טראמפ ייפגש עם ראשת הממשלה, תרזה מיי, ועם אנשי עסקים בריטים.

על אף החשש להאטה בכלכלה העולמית והירידה בביקוש, הנפט נסחר בעליות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.3% ל-53.4 דולר לחבית, ונפט מסוג ברנט עולה ב-0.8% ל-61.75 דולר לחבית. עם זאת, אנליסטים בסיטי העריכו היום כי נפט מסוג ברנט יזנק ל-78 דולר לחבית תוך שלושה חודשים. האנלסיטים טוענים כי עלייה בביקוש, בעקבות הקיץ הקרוב, וירידה באספקת הנפט יגרמו לזינוק במחירי הזהב השחור.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתונים שפורסמו היום בארה"ב מוסיפים לחשש מפני האטה בכלכלה הגדולה בעולם. לפי הנתונים, נרשמה באפריל ירידה חדה בהזמנות המפעלים בארה"ב. זו הפעם השניי בשלושה חודשים שנרשמת ירידה בנתון הזה.

לפי הנתונים הממשלתיים שפורסמו היום, נרשמה ירידה של 0.8% בהזמנות המפעלים, אך תחזיות האנליסטים היו לירידה חדה יותר של 0.9% בהזמנות. הזמנות של מוצרים בני קיימא כמו מכוניות, מוצרי חשמל ומכוניות רשמו ירידה חדה יותר של 2.1%. בנוסף, העלייה בהשקעות המפעלים בארה"ב האטה ל-1.2% באפריל לעומת 3.8% במארס.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אסיה ננעלו בירידות על רקע המתיחות בסוגיית הסחר והאפשרות שהבנק הפדרלי יוריד את הריבית בקרוב. טוקיו ירדה ב-0.1%, טייוואן ירדה ב-0.7%. הונג קונג ירדה ב-0.4%, שנחאי ירדה ב-1%.

מקסיקו שלחה אתמול (ב') נציגים לוושינגטון כדי לדון במכסים שבהם איים נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כדי לעצור את גל ההגירה מדרום. מקסיקו הזהירה כי המכסים יפגעו בשתי המדינות. במקביל, פקידים אמריקאים טענו כי סין אינה אומרת את האמת לגבי עצירת המשא ומתן הנוגע להסכם סחר, והאשימו אותה בכך שנסוגה מהבטחות עבר. 

יו"ר הבנק הפדרלי של סנט לואיס, ג'יימס בולארד, אמר אתמול כי הבנק הפדרלי אולי יצטרך להוריד את הריבית בקרוב על רקע האינפלציה הנמוכה והאיום של מלחמת הסחר על הכלכלה האמריקאית. 

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אוסטרליה חתכה את הריבית לראשונה בשלוש שנים כדי להישמר מפני המתיחות הגלובלית ולהחיות את האינפלציה המאטה והצמיחה הכלכלית. נגיד הבנק המרכזי של אוסטרליה, פיליפ לאו, הוריד היום את הריבית בפעם הראשונה מאז נכנס לתפקיד בספטמבר 2016, ברבע אחוז ל-1.25%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כלכלת דרום קוריאה התכווצה יותר מהמצופה ברבעון הראשון, ואינפלציית הליבה האטה לקצב האטי ביותר מזה כעשרים שנה במאי, כך עולה מנתונים של בנק אוף קוריאה.

הצמיחה הכלכלית במדינה התכווצה בינואר-מארס ב-0.4% לעומת הרבעון הקודם, והתחזיות מצביעות על להתכווצות של 0.3%.

מדד המחירים לצרכן ללא מחירי האנרגיה והמזון עלה ב-0.6% במאי לעומת מאי 2018, ולעומת 0.7% באפריל השנה. זה הקצב האטי ביותר מאז עלייה של 0.1% בדצמבר 1999.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד מניות הטכנולוגיה נאסד"ק ירד בעקבות צלילה של מניות ענקיות הטכנולוגיה גוגל, פייסבוק ואמזון. הערב דיווחה רויטרס כי גם אפל נמצאת על הכוונת של משרד המשפטים האמריקאי, במסגרת חקירת הפרת הגבלים עסקיים אפשרית.

מניית אלפבית, החברה האם של גוגל, צנחה ב-7% בעקבות ההודעה על פתיחת חקירת הגבלים עסקיים נגד החברה. פייסבוק איבדה 8% לאחר דיווחים כי נציבות הסחר הפדרלית (FTC) "הבטיחה את הזכויות לפתוח בחקירה אפשרית נגד פייסבוק בנוגע לשאלה אם היתה מעורבת בהתנהלות מונופוליסטית", על פי הדיווח. 

אמזון ירדה ב-4.7% לאחר שמשרד המשפטים האמריקאי ו-FTC הגיעו להסכמה שה-FTC יהיה הגוף שמפקח אחר ההתנהלות העסקית של אמזון.

אפל ירדה ב-1% ושווי השוק שלה ירד אל מתחת ל-800 מיליארד דולר לראשונה מזה ארבעה חודשים, לאחר דיווח של רויטרס  כי משרד המשפטים האמריקאי שוקל לפתוח בחקירת הגבלים עסקיים נגדה, כחלק מחקירה נרחבת של חברות הטכנולוגיה. נציגים ממחלקת ההגבלים העסקיים של משרד המשפטים ונציבות הסחר הפדרלית נפגשו בשבועות האחרונים כדי להטיל על משרד המשפטים את הסמכות לפתוח בחקירה של גוגל (החברה האם אלפבית) ואפל, כך דיווחו המקורות. נציבות הסחר הפדרלית קיבלה את הסמכות לחקור את אמזון, לפי דיווחים קודמים.

ביום שישי פורסם בבלומברג כי משרד המשפטים האמריקאי מתכוון לפתוח בחקירת הגבלים עסקיים באלפבית, החברה האם של גוגל. פתיחת החקירה תסמל את הניסיון הראשון של ממשל טראמפ לבחון מעשים אנטי תחרותיים של חברת הטכנולוגיה.

רשויות ההגבלים העסקיים בארה"ב נמצאות תחת לחץ גובר מצד הדמוקרטים והרפובליקאים להחריף את האכיפה והחקירות נגד חברות טכנולוגיה כמו גוגל ופייסבוק. הרשויות באירופה מנהלות אכיפת הגבלים עסקיים אגרסיבית נגד חברות הטכנולוגיה, ובהן גוגל, אך הרשויות האמריקאיות נמנעו עד כה מלנהוג באופן דומה.

ואולם ייתכן כי המגמה משתנה לאור הביקורת המתמשכת בארה"ב שגורסת כי היעדר האכיפה איפשרה לחברות הטכנולוגיה לשלוט בתחומים שבהן הן פועלות. מוקדם יותר השנה הקימה נציבות הסחר צוות משימה שיבחן את ההתנהלות של חברות הטכנולוגיה ומיזוגים שהן ניהלו בעבר. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וחברים רבים במפלגה הרפובליקאית התלוננו שפייסבוק, גוגל וטוויטר מדכאות עמדות שמרניות.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסות וול סטריט התנהל בירידות ברובו בעקבות דיווחים על חקירות על הפרת הגבלים עסקיים במגזר הטכנולוגיה, ועל רקע הההסלמה במלחמת הסחר. דאו ג'ונס  ירד ב-0.1%.  S&P 500 ירד ב-0.3%. מדד נאסד"ק ירד ב-1.6%

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים, ומדד הדולר של ICE יורד ב-0.2%. 

מניות הטכנולוגיה ריכזו עניין. אפל ערכה היום את כנס המפתחים של החברה וצפויה להכריז על סופו של שירות אייטיונס. מניות אלפבית , פייסבוק ואמזון הובילו את הירידות במגזר הטכנולוגיה. 

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יועץ כלכלי בכיר של דונלד טראמפ אמר היום (ב) כי הסיכוי לעמוד ביעד הצמיחה הכלכלית של הנשיא השנה הוא פחות ודאי לאור הסיכונים ממלחמת הסחר והגירעון התקציבי המתנפח של ארה"ב.

קווין האסט, יו"ר המועצה ליועצים כלכליים, אמר כי האי ודאות לגבי היכולת של ארה"ב להגיע לצמיחה של 3%, כפי שאמר טראמפ, גדלה. טראמפ צייץ ביום ראשון כי האסט, שהושבע לתפקידו בספטמבר 2017, יעזוב אותו "בקרוב".

האסט אמר ל-CNN כי הצמיחה ברבעון השני תהיה קרובה ל-2%  ככל הנראה. הצמיחה הכלכלית של ארה"ב ברבעון הראשון היתה 3.1%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיר הזהב עלה על רקע בריחת המשקיעים למקומות מבטחים כמו מתכות יקרות, בשל המתיחות בסוגיית הסחר בין ארה"ב לסין.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט עלה ב-1.3% ל- 1,328.80 דולר לאונקיה. ביום שישי נסגר הזהב ברמה הגבוהה ביותר מאז ה-26 בפברואר – 1.328.50 דולר לאונקיה. מחיר הזהב עלה בשבוע שעבר ב-2.1% וב-2% במאי, לאחר שלושה חודשים של ירידות.

מחיר החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי ירד ב-0.3% ל-53.31 דולר לחבית בניו יורק. מחיר החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט ירד ב-0.9% ל-61.41 דולר לחבית

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות על רקע המשך מלחמת הסחר והאי יציבות הפוליטית בגרמניה. לונדון עלתה ב-0.3%; פרנקפורט עלתה ב-0.5%; פריז עלתה ב-0.5% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.3%.

עתיד ממשלתה של אנגלה מרקל בגרמניה נתון בספק לאחר שאתמול התפטרה יו"ר מפלגת הסוציאל דמוקרטים - השותפה הקואליציונית של מרקל - בעקבות תוצאות הבחירות לפרלמנט האירופי - שבהן המפלגה הגיעה אחרונה מבין המפלגות המובילות בגרמניה.

מניית אינפינאון, יצרנית השבבים הגרמנית, ירדה ב-6.5% לאחר שהחברה הודיעה על רכישת סייפריס, יצרנית השבבים האמריקאית, תמורת 10.1 מיליארד דולר.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניית טבע עולה כעת ב-3.4% לאחר שאנליסטית מבית ההשקעות אופנהיימר העלתה את ההמלצה למניה ל"תשואת יתר". אסתר רג'אבלו שיפרה את ההמלצה שלה על מניית ענקית התרופות הישראלית ל"תשואת יתר"  מ"תשואת שוק", אף שהורידה את יעד המחיר של המניה ל-12-17 דולר.

במכתב ללקוחות, כתבה רג'אבלו כי המניה ברמה הנוכחית מייצגת הזדמנות קנייה, לאור תנאי היסוד של החברה שממשיכים להשתפר' ומאמצי ההנהלה בפיתוח והפצה של התרופות הגנריות מתוצרתה. עם זאת, אי ודאות משפטית בשל שאלת מעורבות החברה במשבר האופיואידים מעיבה על המניה, הוסיפה האנליסטית. להערכתה, מעורבות זאת עלולה לעלות לטבע 500-700 מיליון דולר.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב יורדות. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-2.111% לעומת תשואה של 2.34% על אג"ח ארה"ב ל-3 חודשים. היפוך בעקום התשואת בין התשואה על אג"ח 10 שנים ל-3 חודשים, כפי שמתרחש כעת, הופיע לפני שבע תקופות המיתון האחרונות בארה"ב.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.3%. מדד הדולר יורד ב-0.2%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פעילות הייצור בארה"ב נפלה לרמתה הנמוכה ביותר מזה שנתיים וחצי על רקע החרפת מתיחות הסחר. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בארה"ב של ISM ירד במאי ל-52.1 נקודות לעומת תחזית האנליסטים ל-53 נקודות. זאת הקריאה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2016. קריאה מעל 50 נקודות מסמלת התרחבות בפעילות הייצור.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת בעקבות חשש המשקיעים מהחרפה נוספת במלחמת הסחר שתוביל למיתון בארה"ב. טוקיו ירד ב-0.9%; הונג קונג ננעלה ללא שינוי ניכר; שנחאי ירדה ב-0.3%; סינגפור עלתה ב-0.1%; סיאול זינקה ב-1.2% וסידני ירדה ב-1.2%.

ביום שישי הודיע נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי יטיל מכסים על מקסיקו או לא תמנע כניסת מהגרים לארה"ב. המכסים שהטילה סין על מוצרים אמריקאיים בשווי 60 מיליארד דולר נכנסו לתוקפם ביום שישי האחרון וסין הודיעה כי תכין רשימה שחורה של חברות זרות עליהן תטיל סנקציות.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים בעולם. הין עולה ב-0.1% ל-108.15 ין לדולר. היורו עולה ב-0.1% ל-1.1185 דולרים. הליש"ט עולה ב-0.1% ל-1.2652 דולרים. היואן הסיני מתחזק ב-0.3% מול הדולר ל-6.9181 יואן לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-2.12%.

הנפט נסחר במגמה מעורבת על רקע החשש להאטה בכלכלה הגלובלית וירידה בביקוש. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.5% ל-53.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.2% ל-61.8 דולר לחבית.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker