וול סטריט סגרה השבוע הגרוע ב-2019; אובר נפלה ב-8% ביומה הראשון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

וול סטריט בשבוע הגרוע ב-2019; אובר נפלה ב-8% ביומה הראשון

בורסות וול סטריט ביצעו קאמבק מרשים וקטעו את רצף הירידות היומי הארוך זה חודשיים לאחר ששר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין אמר כי שיחות הסחר בין ארה"ב לסין היום היו מועילות. עם זאת, מדדי S&P 500 ונאסד"ק השלימו את הנפילה השבועית החדה ביותר השנה, לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מימש את האיום והעלה את המכסים על יבוא מסין, ועל רקע היערכות סין לצעדי גומלין.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.4% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נפל ב-1.6%. הסגירה החיובית היום היתה הראשונה מזה חמישה ימי מסחר, וקטעה את הרצף השלילי הארוך ביותר מאז 8 במארס. עם זאת, בסיכום שבועי נפל המדד ביותר מ-2% - השבוע הגרוע ביותר מאז דצמבר.

מדד נאסד"ק נסגר היום בעלייה של 0.1% אולם צנח בסיכום שבועי כ-3% - השבוע הגרוע ביותר בשנת 2019 .מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.4% אולם נפל ביותר מ-2% בסיכום שבועי.

מניית אובר טכנולוגי'ס (סימול UBER) צללה ב-7.6% ביום המסחר הראשון שלה בבורסת ניו יורק, לאחר שהחברה הגדולה בעולם להזמנת נסיעות גייסה אמש 8.1 מיליארד דולר בהנפקה ראשונה לציבור (IPO) הגדולה ביותר של חברה אמריקאית מאז הנפקת פייסבוק ב-2012. אובר תימחרה את ההנפקה ב-45 דולר למניה - מחיר ששיקף לחברה שווי של 75.5 מיליארד דולר.

"טורקיה ביטלה רכישת S-400 מרוסיה"; הלירה קופצת ב-3%

הלירה הטורקית קופצת ב-3% מול הדולר בעקבות דיווח של העיתון הגרמני בילד לפיו נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, החליט לסגת מהרכישה המתוכננת של מערכת ההגנה הרוסית מפני טילים, S-400.

ההחלטה באה על רקע אזהרת ארה"ב כי תקפיא את מכירות מטוסי F-35 לטורקיה אם האחרונה תרכוש סוללות טילי S-400 מרוסיה.

הלירה הטורקית נסחרת כעת בשער של 6.0062 לירות לדולר, לאחר שמוקדם יותר כבר זינקה לרמה של 5.9599 לירות לדולר.

הנפט סגר שבוע שלישי של ירידות

מחיר הנפט השלים ירידה שבועית שלישית ברציפות בצל חוסר ודאות לגבי התקדמות שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, וחששות כי הסלמה במלחמת המסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם תפגע בצמיחה הגלובלית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 61.66 דולר לחבית, ירידה של פחות מ-0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נסוגו ב-0.5%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 70.62 דולר לחבית, עלייה של 0.3%, בבורסת ICE בלונדון.

בורסות אירופה התאוששו מהיום הגרוע ב-2019

בורסות אירופה, שרשמו ביום חמישי את הנפילה היומית החדה ביותר השנה בצל חששות מהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, נסגרו היום במגמה חיובית לאחר שהחששות התממשו עם הודעתו של הנשיא טראמפ על העלאת המכסים על יבוא מסין.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.7%; לונדון נסוגה ב-0.1%; פריז הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שצנח ביום חמישי 1.7% - היום הגרוע ביותר השנה - התאושש היום ב-0.3%.

היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1241 דולר ליורו. הליש"ט מוסיף 0.2% מול הדולר לרמה של 1.3034 דולר לליש"ט.

היצוא הגרמני גדל ב-1.5% במארס לעומת פברואר, בעוד היבוא עלה ב-0.4%. כך על פי דיווח של לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית של גרמניה. העודף במאזן הסחר של גרמניה עומד על 20 מיליארד יורו (22.4 מיליארד דולר). 

נתוני אינפלציה חלשים מהצפוי בארה"ב

נתוני אינפלציה חלשים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב עשויים להעמיד במבחן את הנחת הבנק הפדרלי כי האינפלציה הנמוכה בכלכלה הגדולה בעולם נובעת מגורמים זמניים בלבד.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב טיפס באפריל ב-0.3% לעומת החודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה חדה יותר של 0.4%.

לעומת אפריל 2018 טיפס המדד ב-2%, העלייה השנתית החדה ביותר מאז נובמבר, לאחר עלייה של 1.9% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס. גם כאן היתה העלייה מתונה יותר מתחזיות הכלכלנים שצפו עלייה של 2.1%.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס ב-0.1% לעומת החודש הקודם זה החודש השלישי ברציפות, ופחות מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.2%. לעומת אפריל 2018 עלה מדד הליבה כצפוי ב-2.1%.

ביטקוין ברצף העליות הארוך מ-2017; פרץ מעל 6,000 ד'

ערך ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם, פרץ מעל רמת 6,000 דולרים בראשונה מאז נובמבר, ומטפס זה היום ה-10 ברציפות - רצף העליות היומי הארוך ביותר מאז מאי 2017.

ביטקוין נסחר כעת במחיר של 6,257 דולרים, עלייה של 4% ב-24 השעות האחרונות, לפי נתוני טרייד-בלוק.

ערך מטבע הקריפטו משלים בכך זינוק של יותר מ-90% מהשפל שאליו נפל בדצמבר האחרון, אולם עודנו נמוך ביותר משני שליש משיא של יותר מ-19,000 דולרים שאליו טיפס בשנת 2017.

"הדרך היחידה לשמירת ערך (store of value) כרגע היא ביטקוין", אמר מייקל נובוגרץ, מנכ"ל ומייסד שותף של חברת ההשקעות גלקסי אינווסטמנט פרטנרס. "הוא לא צריך להשתנות - הוא כבר זהב", אמר אתמול נובוגרץ בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג.

עליות באסיה למרות העלאת המכסים על יבוא סיני לארה"ב

המסחר בבורסות אסיה התנהל ברובו בעליות, לאחר שבחצות נכנס לתוקפו האיום של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, להעלות מכסים על סחורות סיניות בשווי 200 מיליארד דולר, מ-10% ל-25%. 

שנחאי עלתה ב-3%. הונג קונג עלתה ב-1%. טוקיו ירדה ב-.0.3%. סינגפור ללא שינוי. 

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק נחלש ב-0.2% למחיר של 61.59 דולר לחבית. הדולר נחלש ב-0.1% מול היורו, ומתחזק ב-0.1% מול הין. 

"אמזון של אפריקה היא הונאה"; מניית ג'ומיה צללה ב-19%

מניית ג'ומיה (Jumia) - קמעונאית האינטרנט האפריקאית שביצעה בחודש הנפקה ראשונה לציבור (IPO) בוול סטריט - צללה היום בכמעט 19% במסחר בניו יורק, לאחר שהשורטיסט אנדרו לפט מחברת המחקר סיטרון פירסם דו"ח לפיו יש בידיו ראיות חותכות לכך שג'ומיה הונתה את המשקיעים ומסרה נתוני כוזבים על מספר הלקוחות והסוחרים והיקף ההזמנות באתר.

"ב-18 שנותיה, סיטרון מעולם לא נתקלה בדוגמא כה מובהקת של הונאה כמו ג'ומיה", נכתב בדו"ח שהסביר מדוע ג'ומיה - שהוכתרה בתור "אמזון של אפריקה" - היא חברה חסרת ערך.

"כאשר חברה משווקת את עצמה למשקיעים לקראת הנפקה ואז כעבור כמה חודשים משמיטה עובדות חשובות ומכניסה שינויים מהותיים בנתונים פיננסיים מרכזיים כדי ליצור את הרושם שמדובר בעסק שמקיים את עצמו, זו הונאת ניירות ערך", נכתב בדו"ח.

וול סטריט בדרך לשבוע הגרוע השנה; אינטל נפלה ב-9% ביומיים

בורסות וול סטריט המשיכו ברצף הירידות היומי הארוך ביותר זה חודשיים ונמצאות בדרכן לשבוע הגרוע ביותר השנה, בצל חששות מהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. עם זאת, המדדים מחקו את מרבית הירידות שרשמו בתחילת יום המסחר, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ העריך כי עדיין יש סיכוי להשגת הסכם סחר עם סין, ואמר כי ייתכן שישוחח על כך עם נשיא סין שי ג'ינפינג.

מדד S&P 500 נסוג ב-0.3% לאחר שכבר נפל ב-1.5% במהלך המסחר, אולם השלים יום שלילי רביעי ברציפות - רצף הירידות היומי הארוך ביותר מאז ה-8 במארס. מתחילת השבוע נפל המדד בכ-3% ונמצא בדרכו לשבוע הגרוע ביותר השנה. מדד נאסד"ק ירד ב-0.4%; מדד דאו ג'ונס איבד ב-0.5%.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז אמש כי סין הפרה את הסיכומים שהושגו בשיחות הסחר עם ארה"ב. בתחילת השבוע איים להעלות את המכסים המוטלים על יבוא מסין כבר ביום שישי. סין מסרה בתגובה ביום רביעי כי תגיב בהטלת מכסי תגמול אם טראמפ יממש את איומו.

מגזר ההיי-טק ומניות של חברות עם חשיפה גדולה לשוק הסיני הובילו את הירידות. מניות אפל ובואינג ירדו בכ-1%. מניית אינטל השלימה נפילה דו-יומית של יותר מ-9% בעקבות תחזיות מאכזבות של ענקית השבבים.

מניית וולט דיסני נסוגה ב-1% לאחר שדיווחה אמש על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים, אך גם על ירידה בהכנסות אולפני הקולנוע של החברה.

בורסות אירופה ביום הגרוע השנה

בורסות אירופה רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר השנה על רקע חששות מפני הסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מגזר הרכב, שלו חשיפה גדולה במיוחד לשוק הסיני, הובילו את הירידות. מניות הבנקים בלטו אף הן לרעה.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.9%; פרנקפורט נפלה ב-1.7%; פריז צנחה ב-1.9%; מילאנו איבדה 1.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל ב-1.6% - היום הגרוע ביותר השנה.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.3% לרמה של 1.123 דולר ליורו; הליש"ט מוסיף פחות מ-0.1% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3013 דולר לליש"ט.

בנק אוניקרדיט דיווח היום על עלייה של 25% ברווח הנקי ברבעון הראשון של השנה, שהסתכם ב-1.39 מיליארד יורו. ואולם הכנסות הבנק ירדו ב-3% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה והגיעו ל-4.95 מיליארד יורו.

עלייה מתונה מהצפוי במחירים הסיטונאים בארה"ב

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב טיפס באפריל ב-0.2% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.6% במארס ועלייה של 0.1% בפברואר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה של 0.3%. לעומת אפריל 2018 טיפס המדד ב-2.2%, ללא שינוי לעומת החודש הקודם.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה והנחשבים לתנודתיים, טיפס באפריל ב-0.4% לעומת החודש הקודם - העלייה החדה ביותר מאז ינואר 2018. לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, טיפס מדד הליבה ב-2.2%, עלייה לעומת עלייה של 2% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס.

סין מגיבה לאיומי טראמפ

משרד המסחר הסיני הגיב היום לאיומים של נשיא ארה"ב להעלות את המכסים על סין ביום שישי ואמר כי ייתכן שסין תטיל מכסים מצדה בעקבות האמריקאים. דובר משרד המסחר הסיני, גאו פנג, אמר היום כי "ייתכנו תגובות מכמה סוגים". הוא אמר גם שפרטים על מכסים נוספים, אם יוטלו, יפורסמו באתר משרד המסחר של סין.

"העמדה של סין היתה עקבית וסין לא תיכנע לשום סוג של לחץ", אמר גאו שהוסיף שסין יכולה להגן על האינטרסים שלה, אך הוא מקווה שארה"ב תתגמש בנושא הזה.

אסיה יורדת בגלל טראמפ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הפיל את בורסות אסיה והוסיף לחששות בנוגע למלחמת סחר, לאחר שאמר בכנס תומכים כי סין הפרה את העסקה אליה הגיעה עם ארה"ב במגעי הסחר. טראמפ הבטיח כי לא ייסוג מהטלת המכסים החדשים ביום שישי. בורסות אסיה נפלו הבוקר, יום לפני כניסת המכסים החדשים שהבטיח טראמפ לתוקף.

טוקיו ירדה ב-0.9%; הונג קונג מאבדת 2.2%; שנחאי נחלשה ב-1.5%; סיאול נפלה ב-3%; סידני עלתה ב-0.4%. הדולר נופל מול הין, שנחשב למקלט בטוח בעתות משבר, ב-0.3% ונסחר סביב שער של 109.75 ין לדולר.

טראמפ האשים את סין בהפרת ההסכם עם ארה"ב, והבטיח כי בייג'ין תיענש אם הצדדים לא יגיעו להסכם. "לא נסוג עד שסין תפסיק לרמות את העובדים שלנו ולגנוב את המשרות שלנו, וזה מה שיקרה, ואם לא, לא נעשה עימם עסקים", אמר טראמפ לקהל המריע. "הם הפרו את העסקה. הם לא יכולים לעשות את זה. הם ישלמו. אם לא נגיע לעסקה, אין שום דבר רע בלקחת יותר מ-100 מיליארד דולר בשנה", הוא הוסיף.

וול סטריט ברצף הירידות הארוך זה חודשיים; ליפט צללה ב-10%

בורסות וול סטריט השלימו את רצף הירידות היומי הארוך ביותר זה חודשיים, בצל חששות מהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. עם זאת, מניות הבלו צ'יפ הצליחו לחלץ סגירה חיובית ראשונה השבוע לאחר שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צייץ היום (ד') בחשבונו בטוויטר כי "סין הודיעה לנו כי הם באים לארה"ב כדי להגיע להסכם".

מדד S&P 500 נסוג ב-0.2% בדרכו ליום שלישי ברציפות של ירידות - הרצף היומי השלילי הארוך ביותר מאז ה-8 במארס; מדד דאו ג'ונס, שרשם אתמול (ג') את הנפילה היומית החדה ביותר מאז ינואר, נסגר בעליות קלות ביותר. מדד נאסד"ק איבד 0.3%.

מניית ליפט צנחה ביותר מ-10% במסחר בוול סטריט לאחר ששירות שיתוף הנסיעות דיווח אמש על הפסד של 1.14 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה - יותר מהפסדיה ב-2018 כולה. במסגרת הדו"חות הרבעוניים הראשונים מאז הנפקתה, רשמה החברה הכנסות רבעוניות של 776 מיליון דולר, זינוק של 95% לעומת התקופה המקבילה.

הנפט התאושש משפל של חודש

מחיר הנפט התאושש משפל של חודש בעקבות ירידה חדה מהצפוי במלאי הגולמי בארה"ב, ולאחר שהחרפה במתיחות בין ארה"ב לאיראן הגבירה את החששות מפני שיבושים באספקה במזרח התיכון.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 62.12 דולר לחבית, עלייה של 1.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו אתמול ברמתם הנמוכה ביותר מאז ה-29 במארס.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 70.37 דולר לחבית, עלייה של 0.7%, בבורסת ICE בלונדון, לאחר שנסגרו ביום שלישי ברמתם הנמוכה ביותר מאז הרביעי באפריל.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד בשבוע שעבר בארבעה מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לירידה מתונה יותר של 2.2 מיליון חביות.

שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב עבר לירידות; הדולר מתחזק

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות בראשונה מזה ארבעה ימים על רקע תקוות להסכם בין ארה"ב לסין, שישים קץ למלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הדולר מתחזק.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים מטפסת ב-0.02% לרמה של 2.48%, לאחר שמוקדם יותר היום כבר נפלה לרמה של 2.43% והיתה בדרכה ליום רביעי ברציפות של ירידות. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1%.

סגירה חיובית באירופה; פרנקפורט עלתה ב-0.7%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אותת על אפשרות כי יושג הסכם סחר עם סין, ועל רקע גידול מפתיע בתפוקה התעשייתית בגרמניה - הכלכלה הגדולה באירופה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.2%; פרנקפורט טיפסה ב-0.7%; פריז הוסיפה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.2%.

התפוקה התעשייתית בגרמניה עלתה באופן מפתיע במארס, עלייה חודשית שנייה ברציפות, כך לפי נתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית. התפוקה עלתה ב-0.5% במארס לעומת החודש הקודם, בניגוד לתחזיות אנליסטים כי תרד. התפוקה בענף הבנייה עלתה ב-0.1% במארס, ובייצור נרשמה עלייה של 0.4%. בהשוואה למארס 2018, היתה ירידה של 0.9%.

UBS: המשקיעים צריכים להתכונן לתנודתיות גדולה בשווקים

המשקיעים צריכים להתכונן לתנודתיות גדולה בחודשים הבאים, כך מזהיר מארק האפלה, מנהל ההשקעות הראשי של חטיבת ניהול העושר העולמית ב-UBS. "אנחנו ממליצים לא לבצע שינויים גדולים בתיקי ההשקעות בשלב הזה, ולהישאר מושקעים", כתב האפלה היום במכתב למשקיעים. "אבל בהתחשב בכך שרק נשיא ארה"ב עצמו יודע עד כמה הוא יכול לתת לשוק ליפול, או לצמיחה להאט, לפני שהסיכויים שלו להיבחר מחדש ייפגעו, עלינו להתכונן לתנודתיות משמעותית בעתיד הקרוב". לדבריו, "אם המשקיעים לא חושבים שהם יוכלו לעכל את זה, כדאי שיפחיתו סיכונים או יגדרו את הפוזיציות עכשיו".

מגמה שלילית באסיה; ירידה מפתיעה ביצוא מסין

מגמה שלילית נרשמה הבוקר בבורסות אסיה בעקבות הירידות החדות בוול סטריט אתמול, על רקע החששות מהחרפה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. טוקיו נפלה ב-1.5%; הונג קונג מאבדת 1.1%; שנחאי נחלשת ב-1.1%; סיאול ירדה ב-0.4%; סידני איבדה 0.4%.

היצוא מסין ירד במפתיע באפריל, כך לפי נתונים שפירסם היום משרד המכס הסיני. היצוא מסין נחלש ב-2.7% לעומת אפריל שעבר, וזאת לאחר זינוק של 14.2% במארס. אנליסטים צפו עליה של 1.8%. היבוא אל סין עלה ב-4% באפריל, לאחר ירידה של 7.6% במארס. אנליסטים צפו כי היבוא יירד ב-2.7% באפריל. העודף של סין במאזן הסחר צנח ל-13.8 מיליארד דולר באפריל, לעומת 32.7 מיליארד דולר במארס - והרבה מתחת לתחזיות, שצפו כי יסתכם ב-33.6 מיליארד דולר.

וול סטריט: מניות הבלו צ'יפ ביום הגרוע מינואר

מניות הבלו צ'יפ בוול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז ינואר בצל חוסר הוודאות סביב גורל שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, ואיומיו של הנשיא טראמפ להכביד את המיסוי על יבוא מסין החל מיום שישי.

מדד דאו ג'ונס צנח ב-1.8%, הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-3 בינואר, ונסגר מתחת לרמה של 26,000 נקודות. מדד נאסד"ק נפל ב-2% ונסגר מתחת לרמה של 8,000 נקודות. מדד S&P 500 נסוג ב-1.7%.

מניות של חברות עם חשיפה גדולה יחסית לשווקים הבינלאומיים הובילו את הירידות היום בוול סטריט. בואינג נפלה בקרוב ל-4%; אפל צנחה ב-2.7%; קטרפילר איבדה 2.3%.

מניית AIG זינקה בכמעט 7% לאחר שחברת הביטוח דיווחה על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים. מניית מיילן צללה בקרוב ל-24% לאחר שיצרנית התרופות דיווחה על הכנסות נמוכות מהצפוי. מניית אלרגן נסוגה ביותר מ-4% למרות שיצרנית התרופות דיווחה על הפסד רבעוני נמוך מתחזיות האנליסטים וירידה מתונה מהצפוי בהכנסות.

חברת שיתוף הנסיעות ליפט תפרסם לאחר סגירת המסחר היום דו"חות רבעוניים ראשונים מאז הנפקתה הראשונה לציבור.

הנפט בשפל של יותר מחודש; הברנט מתחת ל-70 ד'

מחיר הנפט נסגר בניו יורק ברמתו הנמוכה מאז מארס ומחיר הנפט בלונדון נפל מתחת ל-70 דולר לחבית. זאת לאחר שחששות כי הסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יפגעו בביקוש לאנרגיה, האפילו בהשפעתם על חששות משיבושים באספקת הנפט מהמזרח התיכון במקרה של עימות בין ארה"ב לאיראן.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 61.4 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-29 במארס, לאחר ירידה של 1.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 69.88 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר זה למעלה מחודש, לאחר ירידה של 1.9% בבורסת ICE בלונדון.

הפחד חוזר לוול סטריט: מדד VIX בזינוק החד מאוקטובר

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - נוסק בכמעט 40% לרמה של 21.5 נקודות, ונמצא בדרכו לזינוק היומי החדה ביותר זה כמעט שבעה חודשים.

הזינוק היום הוא החד ביותר של מדד VIX מאז ה-10 באוקטובר 2018, אז נסק המדד בכ-44%. המדד נוטה לעלות כאשר המניות צונחות, והממוצע ארוך הטווח שלו הוא כ-19 נקודות.

המשקיעים מחפשים מקלט באג"ח ממשלתיות בארה"ב ובין היפני

המשקיעים מחפשים מקלט בנכסים שנחשבים לבטוחים יחסית כמו אג"ח ממשלתיות אמריקאיות, זהב והין היפני, על רקע הנפילות בשוקי המניות ברחבי העולם.

שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נופלת ב-0.03% לרמה של 2.45% - שפל של חמישה שבועות. הין היפני מתחזק ב-0.5% מול הדולר לשער של 110.2 ין לדולר, ומוסיף 0.7% מול היורו לרמה של 123.18 ין ליורו.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,285.6 דולר לאונקייה, עלייה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. התחזקות של הדולר מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם מנעה מהזהב לרשום עליות חדות יותר, שכן פגעה בביקוש למתכת היקרה עבור בעלי מטבעות אחרים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1%.

חששות סחר הפילו את אירופה לשפל של 5 שבועות

בורסות אירופה נפלו לרמתן הנמוכה ביותר זה למעלה מחודש בצל חששות מהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מניות הבנקים הובילו את הירידות.

בורסות לונדון, פרנקפורט ופריז נפלו ב-1.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-1.4% ונסגר בשפל של חמישה שבועות.

היורו נחלש ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1178 דולר ליורו, לאחר שהנציבות האירופית הנמיכה את תחזיות הצמיחה לגוש היורו, והזהירה כי הסלמה בסכסוכי סחר עלולה לגרום לפגיעה נוספת בתחזית.

הנציבות הנמיכה את תחזית הצמיחה ל-19 מדינות גוש היורו בשנה הנוכחית ל-1.2%, לעומת 1.3% בתחזיתה הקודמת בפברואר. התחזית לשנת 2020 הונמכה לצמיחה של 1.5% לעומת התחזית הקודמת לגידול של 1.6%.

בורסת טוקיו נפתחה אחרי עשרה ימים עם ירידות של 1%

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמה מעורבת לאור ההתפתחויות האחרונות במלחמת הסחר בין ארה"ב שממשיכות להטריד את המשקיעים - ואחרי שאתמול נרשמו ירידות חדות בהונג קונג ובסין.

בורסת טוקיו השילה מערכה 1.5% אחרי חופשת של עשרה ימים לרגל השבעת הקיסר החדש; שנחאי עולה ב-0.8%; הונג קונג מוסיפה לערכה 0.6%; סיאול איבדה 0.9%; סידני עלתה ב-0.2%. בשוק המט"ח, הדולרנסחר ללא שינוי ניכר תמורת 110.73 ין לדולר.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ צייץ שלשום שארה"ב תעלה מכסים על סחורה סינית כבר ביום שישי. אתמול הוסיף נציג הסחר של ארה"ב, רוברט לייטיזר כי סין "מפרה" את ההתחייבויות שלה אחרי כמה חודשים של משא ומתן בין המדינות, וכי טראמפ יעלה מכסים על סחורה סינית בשווי של 200 מיליארד דולר מ-10% ל-25% כבר ביום שישי הקרוב. ואולם בשווקים עדיין מקווים שזה לא יקרה לאור הגעתה של משלחת המשא ומתן הסינית לוושינגטון להמשך השיחות בנושא. היום דווח רשמית שסגן ראש הממשלה הסיני, ליו חה, יעמוד בראש המשלחת שתגיע לוושינגטון השבוע.

צניחה ברווחי ב.מ.וו; יצרנית הבירה הגדולה בעולם נהנית מזינוק ברווח

אנהויזר בוש, יצרנית הבירה הגדולה בעולם, דיווחה היום על עלייה ברווחים ובהכנסות ברבעון הראשון של השנה. הרווח הנקי של החברה שמייצרת בין היתר את מותגי קורונה, סטלה ובאדווייזר הגיעו ל-3.57 מיליארד דולר, לעומת 1.02 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. ההכנסות עלו ב-5.9% והגיעו ל-12.56 מיליארד דולר. החברה דיווחה על עלייה של 1.3% במכירות הבירה שהסתכמו ברבעון הראשון ב-133.5 מיליון הקטוליטר (יחידת מידה השווה ל-100 ליטר). בצפון אמריקה ירדו מכירות הבירה ב-1.2%.

בנוסף, דיווחה היום יצרנית הרכב הגרמנית ב.מ.וו על ירידה ברווח הנקי שנגרמה אחרי שהחברה הפרישה מיליארד דולר למימון הוצאות משפטיות הקשורה לפרשיית זיוף נתוני הזיהום במכוניתיה. לפי דו"חות החברה, הרווח הנקי צנח ב-75% ל-561 מיליון יורו, לעומת 2.26 מיליארד יורו בתקופה המקבילה בשנה שעברה. הכנסות החברה ירדו ב-0.9% ל-22.46 מיליארד יורו. תוצאות החברה היו גבוהות מתחזיות האנליסטים בשורת הרווח ובשורת ההכנסות. תחזיות האנליסטים היו לרווח של 489 מיליון יורו ולהכנסות של 22.13 מיליארד יורו, לפי נתונים פאקט-סט.

למרות טראמפ, וול סטריט ננעלה בירידות מתונות

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות שערים מתונות יחסית, בעקבות איומיו של הנשיא טראמפ על סין. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.3%; S&P 500 ירד ב-0.5% ו נאסד"ק 100 יורד ב-0.5%.

דונלד טראמפ נשיא ארה"ב איים אתמול בחשבונו בטוויטר כי יעלה את המכסים על מוצרים וסחורות סיניות בשווי 200 מיליארד דולר מ-10% ל-25% ביום שישי הקרוב. נציגי שתי המדינות אמורים להיפגש ביום רביעי בוושינגטון להמשך שיחות הסחר, כשברקע דיווחים כי  סין שוקלת לדחות את סבב השיחות הנוכחי. הכרזת טראמפ גרמה לירידות בבורסות אסיה ואירופה.

התשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים ירדה לשפל של שלושה שבועות. התשואה נפלה ב-3.3 נקודות בסיס ל-2.498%. התשואה ל-30 שנה נפלה לשפל מאז ה-10 באפריל, ל-2.907%. התשואות על האג"ח נעות בכיוון הפוך לאג"ח.

הנפט ננעל בעליות של 0.7%

מחיר הנפy ננעל בעלייה היום לאחר שבתחילת היום רשם ירידות בעקבות ציוציו של הנשיא דונלד טראמפ לגבי העלאת מכסים על סחורות סיניות מ-10% ל-25%. בנוסף, שלח הנשיא ספינות מלחמה למזרח התיכון כאזהרה לאיראן.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עלו ב-0.7% למחיר של 62.56 דולר לחבית לאחר שירדו לשפל מאז ה-29 במארס. החוזים העל הנפט מסוג ברנט עלו ב-0.7%  ל-71.51 דולר לחבית.

אירופה ננעלה בירידות של 1%

איומי טראמפ הובילו לירידות בשווקים בעולם. בורסות אירופה נסחרו בירידות של 1% בהמשך לירידות החדות בבורסות באסיה. היום לא מתקיים מסחר בלונדון בעקבות חופשת בנקים. פרנקפורט ירדה ב-1%; פריז איבדה 1% ומדד סטוקס 600 נחלש ב-0.8%.

הדולר התחזק מול המטבעות המובילים. היורו ירד 0.1% ל-1.119 דולר. הליש"ט ירדה ב-0.4% ל-1.312 דולר. 

מניית ענקית הכימיקלים הגרמנית BASF נפלה ב-7% לאחר שהחברה דיווחה על ירידה של 24% ברווח התפעולי ברבעון הראשון של 2019. הירידה נבעה מהיחלשות עסקי הכימיקלים של BASF ומירידה במחירי המוצרים המשמשים בתעשיית הפולימרים.

מניות הטכנולוגיה מובילות את הירידות בוול סטריט

מניות חברות שחשופות לסין נופלות במסחר בוול סטריט בעקבות הודעתו של הנשיא טראמפ כי יעלה את שיעור המכסים שמוטלים על סחורות סיניות שמיובאות לארה"ב מ-10% ל-25% ביום שישי.

אפל נופלת בכ-2.2%. מיקרון צונחת ב-4%. טקסס אינסטרומנטס יורדת ב-2.4%. אנבידיה צונחת ב-3.4%. 

טראמפ הפיל את בורסות אסיה; שנחאי איבדה 5.6%

בורסות אסיה ננעלו בירידות חדות בעקבות הכרזת טראמפ כי יעלה את המכסים על סחורות סיניות בשווי 250 מיליארד דולר מ-10% ל-25% ביום שישי הקרוב. הההודעה של טראמפ, אותה ציייץ בחשבון הטוויטר, מאותתת כי שיחות הסחר בין ארה"ב לסין נכשלו.

בורסת שנחאי צללה ב-5.6%; הונג קונג נחלשה ב-2.9%; סינגפור איבדה 2.9% מערכה; סיאול ירדה ב-1% וסידני ירדה ב-0.8%. המסחר בבורסת טוקיו יחודש רק מחר לאחר עשרה ימים בעקבות השבעת קיסר חדש ביפן. החוזים העתידיים על המדדים המובילים בארה"ב נסחרים בירידות חדות של 2%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.3% ל-110.72 ין לדולר. היואן יורד ב-0.4% לרמה הנמוכה זה שלושה חודשים ונסחר ב-6.766 יואן לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.4% ל-0.69 דולר אמריקאי.

מחיר הנפט צולל בעקבות חשש כי העלאת המכסים תוביל להאטה בכלכלה הגלובלית וכתוצאה מכך לירידה בצריכת הנפט. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.7% ל-60.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-1.4% ל-69.8 דולר לחבית.

הלירה הטורקית ירדה מתחת לרמה של 6 לירה לדולר

הלירה הטורקית ירדה היום ב-0.7% ל-6.004 לירה לדולר - הרמה הנמוכה ביותר זה שבעה חודשים - בעקבות המתיחות הפוליטית הגוברת במדינה ומאבקי הסחר הגלובליים שפוגעים במטבעות השווקים המתעוררים. הלירה נסחרת כעת ברמה של 5.99 לירה לדולר.

ועדת הבחירות של טורקיה צפויה לפרסם היום את החלטתה בנוגע לבקשת מפלגתו של ארדואן לבחירות חוזרות באיסטנבול, זאת לאחר שמפלגת השלטון הפסידה בבחירותץ המוניציפליות בבירת טורקיה. המשקיעים חוששים כי בחירות חוזרות יעודדו מדיניות פופוליסטית במדינה שתפגע בכלכלה ותביא לדחיית יישום רפורמות כלכליות בטורקיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker