וול סטריט והנפט ברצף העליות הארוך מ-2017; אפל עקפה את מיקרוסופט בשווייה

מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 מרוחקים בקצת יותר מ-1% משיא ■ דו"ח תעסוקה חיובי והתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין תמכו במדדים ■ מניית אפל טיפסה יום שמיני ברציפות ■ הנפט מסוג ברנט נסגר ביותר מ-70 דולר לחבית בלונדון

עדכונים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אפל עלתה יום שמיני ברצף; עקפה את מיקרוסופט בשווייה

מניית אפל טיפסה ב-0.7% ונסגרה בשיא של חמישה חודשים במסחר בוול סטריט, בדרכה ליום שמיני ברציפות של עליות - רצף העליות היומי הארוך ביותר זה שבעה חודשים.

ענקית מוצרי האלקטרוניקה סיימה את שבוע המסחר בתור החברה הגדולה ביותר בארה"ב במונחי שווי שוק, עם שווי של כמעט 929 מיליארד דולר, לפני המדורגת במקום השני מיקרוסופט , שמנייתה עלתה ב-0.4% ונסגרה ברמה המשקפת לחברה שווי של כמעט 920 מיליארד דולר.

במקום השלישי במונחי שווי שוק נמצאת אמזון , שמנייתה טיפסה היום ב-1% ונסגרה ברמה המשקפת לה שווי של 902 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט ברצף העליות הארוך מ-2017

בורסות וול סטריט השלימו את רצף העליות היומי הארוך ביותר זה 18 חודשים, לאחר שהנשיא דונלד טראמפ קרא לבנק הפדרלי להוריד את הריבית בארה"ב בעקבות דו"ח התעסוקה החיובי שפורסם היום, ועל רקע התקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין.

מדד S&P 500 טיפס ב-0.5% בדרכו ליום שביעי ברציפות של עליות - רצף הימים החיובי הארוך ביותר מאז אוקטובר 2017 - ונסגר במרחק של 1.3% בלבד משיא של 2,930 נקודות שאליו טיפס ב-20 בספטמבר. בסיכום שבועי עלה המדד ב-2.1% והשלים שבוע חיובי שני ברציפות.

מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.2% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה שישה חודשים, ומרוחק כעת ב-1.5% משיא סגירה של 26,828.39 נקודות שרשם בשלישי באוקטובר. בסיכום שבועי טיפס מדד מניות הבלו צ'יפ ב-1.9%. מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.6% בדרכו לזינוק שבועי של 2.7%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האטה חדה מהצפוי בצמיחת אשראי הצרכנים בארה"ב

אשראי הצרכנים בארה"ב גדל בפברואר ב-15.2 מיליארד דולר לעומת החודש הקודם, או קצב גידול שנתי של 4.5%, לאחר שבינואר גדל ב-17.7 מיליארד דולר, או קצב צמיחה שנתי של 5.3%, מסר היום הבנק הפדרלי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 17 מיליארד דולר בפברואר.

חובות בעלי כרטיסי האשראי גדלו ב-2.95 מיליארד דולר בפברואר, או קצב שנתי של 3.4%, לאחר גידול של 2.62 מיליארד דולר, או קצב של 3%, בינואר.

היקף ההלוואות לרכישת מכוניות, למימון לימודים וסעיפים נוספים, גדל בפברואר ב-12.2 מיליארד דולר, או קצב שנתי של 4.9%, לאחר גידול של 15.1 מיליארד דולר, או 6.1%, בינואר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט ברצף העליות הארוך מ-2017; הברנט מעל 70 ד'

מחיר הנפט הגולמי בניו יורק השלים את רצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז נובמבר 2017, ומחיר הנפט בלונדון נסגר מעל לרמת 70 דולר לחבית, על רקע התקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין ונתוני תעסוקה חיוביים שפורסמו היום בארה"ב, ובצל חששות כי הסלמה בסכסוכים בלוב ובוונצואלה עלולים לצמצם את ההיצע בשוקי הנפט העולמיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 63.11 דולר לחבית, שיא של חמישה חודשים, לעלייה של 1.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לזינוק שבועי של 4.9% - שבוע חיובי חמישי ברציפות. מתחילת השנה קפץ מחיר הנפט בניו יורק בכמעט 39%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 70.34 דולר, הסגירה הגבוהה ביותר מאז השמיני בנובמבר, לאחר עלייה של 1.4% בבורסת ICE בלונדון. בסיכום שבועי טיפס מחיר הברנט ב-4.1% בדרכו לשבוע חיובי שני ברציפות. מחיר הברנט קפץ בכמעט 31% מתחילת השנה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חומרי הגלם הובילו את אירופה לשבוע הטוב זה שלושה שבועות

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בהובלת מניות חומרי הגלם על רקע התקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6%; פרנקפורט ופריז טיפסו ב-0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.2% בדרכו לעלייה השבועית החדה ביותר זה שלושה שבועות.

הליש"ט נחלש ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.3008 דולר לליש"ט בצל המשך חוסר הוודאות סביב יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. היורו נסחר כמעט ללא שינוי מול המטבע האמריקאי ברמה של 1.1218 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תשואת האג"ח הממשלתיות בארה"ב בשיא של שבועיים

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות והדולר מתייצב לקראת פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב.

התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים מטפסת ב-0.02% לרמה של 2.53% - רמתה הגבוהה ביותר זה שבועיים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסחר כמעט ללא שינוי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טוקיו עלתה ב-0.4% בעקבות דיווחים על התקדמות בשיחות הסחר

בורסות אסיה ננעלו בעליות שערים קלות, לאחר שארה"ב וסין מסרו כי חלה התקדמות בשיחות הסחר בין שתי המעצמות הכלכליות. בורסות שנחאי והונג קונג סגורות לרגל חג. טוקיו עלתה ב-0.4%; סינגפור עלתה ב-0.2%; סיאול עלתה ב-0.2% וסידני ירדה ב-0.8%.

שי ג'ינפינג, נשיא סין, דוחף לסיום מהיר של שיחות המשא ומתן בין ארה"ב לסין שאמורות להביא לסיומה של מלחמת הסחר בין שתי המדינות ולהסרת המכסים שהטילה ארה"ב על הסינים. דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, אמר ביום חמישי כי הסיכויים להסכם סחר מונומנטלי עם סין עלו אך הוא ייחתם רק בעוד כמה שבועות.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.04% ל-111.7 ין לדולר. היורו עולה ב-0.07% ל-1.1229 דולר. הליש"ט עולה ב-0.02% ל-1.308 דולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-2.53%.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.05% ל-62.1. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.2% ל-69.3 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט ברצף העליות הארוך זה שנה; טסלה נחתכה ב-4 מיליארד ד'

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של שישה חודשים והשלימו את רצף העליות היומי הארוך ביותר זה למעלה משנה, על רקע ציפיות להתקדמות שיחות הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - ולקראת פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב מחר.

מדד S&P 500  טיפס ב-0.2% בדרכו ליום שישי ברציפות של עליות - רצף העליות היומי הממושך ביותר מאז פברואר 2018, ומרוחק כעת בפחות מ-2% משיא של 2,930 נקודות בו נסגר ב-20 בספטמבר. מדד דאו ג'ונס   עלה ב-0.6% ונסגר בשיא של שישה חודשים; מדד נאסד"ק , שנסגר אתמול בשיא של שישה חודשים, נסוג היום בפחות מ-0.1%.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וסגן ראש ממשלת סין, ליו הא, ייוועדו היום בבית הלבן, בפגישה שעשויה לבשר על כניסת שיחות הסחר בין שתי המדינות לשלביהן הסופיים. הפגישה מתוכננת לשעה 23:30 שעון ישראל, כמחצית השעה לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל במפתיע בשבוע שעבר לרמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 1969, לפי נתונים שפורסמו היום. משרד העבודה האמריקאי יפרסם מחר (שישי) את דו"ח התעסוקה של חודש מארס. כלכלנים צופים כי נוספו בחודש שעבר 175 אלף משרות לשוק העבודה בארה"ב, לעומת גידול חודשי ממוצע של 186 אלף משרות בשלושה החודשים הקודמים.

מניית טסלה צנחה ב-8% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות דיווחה כי מסרה ברבעון הראשון ללקוחות כ-63 אלף מכוניות - נמוך משמעותית מתחזיות האנליסטים של 76 אלף כלי רכב. בעקבות נפילת המניה היום נחתך שווי השוק של טסלה ביותר מארבעה מיליארד דולר.

מניית אופיס דיפו צללה ביותר מ-23% בעקבות אזהרת רווח והכנסות של קמעונאית הציוד המשרדי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אירופה ירדו בראשונה זה שבוע; הליש"ט נחלש

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בראשונה מזה חמישה ימים, בהובלת מגזרי הסחורות וחומרי הגלם, על רקע המשך שיחות הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - ובצל חוסר ודאות סביב ברקזיט ונתוני מקרו מאכזבים בגרמניה.

בורסות לונדון ומילאנו נסוגו ב-0.2%; פריז איבדה 0.1%; מנגד, פרנקפורט טיפסה ב-0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.3% בדרכו לירידה ראשונה לאחר ארבעה ימי עליות.

הליש"ט נחלש ב-0.7% מול הדולר לשער של 1.3075 דולר לליש"ט, ירידה ראשונה מזה ארבעה ימים, בצל חוסר ודאות סביב יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי. היורו נסוג ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.1218 דולר ליורו בעקבות נפילה בהזמנות מבתי חרושת בגרמניה - הכלכלה הגדולה באירופה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וסגן ראש ממשלת סין, ליו הא, ייוועדו הערב בבית הלבן בפגישה שעשויה לסלול את הדרך לכניסת המשא ומתן לשלביו הסופיים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תביעות האבטלה בארה"ב ברמתן הנמוכה מ-1969

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל במפתיע בשבוע שעבר לרמתו הנמוכה ביותר זה כמעט חמישה עשורים.

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-202 אלף, המספר הנמוך ביותר מאז דצמבר 1969, לעומת 212 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה במספר התביעות לרמה של 215 אלף לעומת 211 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע שעבר. הממוצע הארבע-שבועי של תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, נסוג לרמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות ירד ב-38 אלף ל-1.72 מיליון בשבוע שהסתיים ב-23 במארס.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; שנחאי עלתה ב-0.9%

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת כאשר המשקיעים ממתינים להתפתחויות רשמיות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין לאחר דיווחים על התקדמות משמעותית במשא ומתן להסכם סחר. טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג ירדה ב-0.1%; שנחאי עלתה ב-0.9%; סינגפור הוסיפה 0.1% לערכה; סיאול התחזקה ב-0.2% וסידני ירדה ב-0.8%.

הין מתחזק מעט מול הדולר הין עולה ב-0.06% ל-111.42 ין לדולר. הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.1% ל-62.4 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.1% ל-69.2 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות בוול סטריט

המסחר בוול סטריט התנהל בעליות שערים במדדים המובילים, על רקע סימנים להתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין ותקוות מחודשות להסכם ברקזיט בבריטניה.

דאו ג'ונס עלה ב-0.2%; S&P 500 עלה ב-0.2%; הנאסד"ק עלה ב-0.6%.

מדד MSCI העולמי בשיא של שישה חודשים, ומדד MSCI לשווקים מתעוררים בשיא של שמונה חודשים.

העיתון "פייננשל טיימס" דיווח כי רוב הסוגיות העיקריות שעמדו במוקד השיחות בין ארה"ב לסין נפתרו. "90% מההסכם הושלם, אבל ה-10% האחרונים הם החלק הקשה ביותר", אמר לעיתון מירן בריליאנט, בכיר בלשכת המסחר האמריקאית. לפי הדיווח, אם לא יושג הסכם השבוע, תהיה ארכה בשיחות עד ליוני.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט נסגר בירידה לאחר שלושה ימי עליות

מחיר הנפט ננעל בירידה קלה לאור עלייה מפתיעה במלאי הנפט הגולמי בארה"ב. 

החוזים עלה נפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי ירדו ב-0.2% למחיר של 62.46 דולר לחבית.

מינהל המידע של מחלקת האנרגיה (באנגלית: Energy Information Administration ובקיצור: EIA) מסר כי מלאי הנפט הגולמי בארה"ב עלה ב-7.2 מיליון חביות בשבוע שהסתיים ב-29 במארס. 

הנפט רשם עליות מאז סוף 2018, לאור מאמצי אופ"ק ובעלות הברית שלה לרסן את התפוקה. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות באירופה

בורסות אירופה  ננעלו בעליות שערים, על רקע אופטימיות בנוגע להתקדמות מגעי הסחר בין ארה"ב לסין. לונדון עלתה ב-0.4%; פרנקפורט עלתה ב-1.7%; פריז טיפסה ב-0.8%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1%.

מניית חברת הנפט הצרפתית טוטאל עלתה ב-0.4% לאחר שהודיעה היום כי חתמה על חוזה ארוך טווח לאספקת גז טבעי נוזלי לחברה סינית. במסגרת העסקה, טוטאל תספק 0.7 מיליון טונות של גז בשנה לחברת האנרגיה הסינית גואנגוי אנרג'י במשך עשר שנים.

מניית חברת האופנה הבריטית סופרדריי (Superdry) צנחה ב-10% בבורסת לונדון, לאחר שבכירים בחברה התפטרו עם חזרתו של המנכ"ל ג'וליאן דנקרטון לתפקיד. דנקרטון עזב את החברה לפני כשנה בעקבות חילוקי דעות עם ההנהלה לגבי האסטרטגיה שהחברה צריכה לנקוט. 

הליש"ט עלה לשיא של שבוע, לאחר החלטתה הדרמטית של ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי אתמול לנסות להגיע לפשרה עם מפלגת הלייבור בנוגע לברקזיט, מה שמעורר תקוות כי בכל זאת אפשר יהיה להימנע מברקזיט ללא הסכם. הליש"ט התחזקה במהלך המסחר ב-0.5% לרמה של 1.318 דולר לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התכווצות במגזר השירותים בארה"ב במארס

 מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים בארה"ב של חברת המחקר  IHS Markit ירד במארס לקריאה של 55.3 נקודות לעומת 56 בפברואר, אך מעל לתחזיות של 54 נקודות.  מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על הצמיחה בפעילות המגזר, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתוני תעסוקה מאכזבים בארה"ב

דו"ח התעסוקה במגזר הפרטי של ADP שפורסם היום בארה"ב כלל נתונים שהיו נמוכים מתחזיות הכלכלנים. לפי הדו"ח, במגזר הפרטי בארה"ב נוספו בחודש שעבר 129 אלף משרות, הרמה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2017. תחזיות הכלכלנים בסקר של רויטרס חזו בממוצע כי יתווספו 170 אלף משרות לשוק הפרטי בארה"ב, כשבתחזית הנמוכה ביותר נטען כי יתווספו במארס 140 אלף משרות לשוק הפרטי בארה"ב.

נתוני פברואר עודכנו כלפי מעלה לתוספת של 197 אלף משרות, לעומת 183 אלף משרות בדיווח המקורי.

ביום שישי יפורסם דו"ח התעסוקה של משרד העבודה בארה"ב, שלפי תחזיות צפוי להצביע על תוספת של 170 אלף משרות במארס, אחרי שבפברואר נוספו 25 אלף משרות בלבד.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האטה בפעילות הכלכלית בגוש היורו

הפעילות הכלכלית בגוש היורו הואטה במארס, בגלל האטה בפעילות המפעלים, כך לפי מדד מנהלי הרכש המשולב לגוש היורו של מרקיט, שפורסם היום. המדד, שכולל את מגזרי הייצור והשירותים, ירד ל-51.6 נקודות במארס, לעומת 51.9 נקודות בפברואר. עם זאת, כל קריאה של יותר מ-50 נקודות במדד מראה על צמיחה בפעילות.

על אף ההאטה בייצור, פעילות מגזר השירותים בגוש היורו צמחה במארס בקצב המהיר ביותר מזה ארבעה חודשים. מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים עלה במארס ל-53.3 נקודות לעומת 52.8 נקודות בפברואר. זוהי הקריאה הטובה ביותר מאז נובמבר. את העליה הובילו גרמניה וספרד.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התקדמות בשיחות בין ארה"ב לסין דחפה את אסיה לעליות

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים, על רקע דיווחים על התקדמות משמעותית בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין. טוקיו עלתה ב-1%; הונג קונג עלתה ב-1.2%; שנחאי עלתה ב-1.2%; סיאול עלתה ב-1.2%; סידני טיפסה 0.7%.

העיתון "פייננשל טיימס" דיווח כי רוב הסוגיות העיקריות שעמדו במוקד השיחות בין ארה"ב לסין נפתרו. "90% מההסכם הושלם, אבל ה-10% האחרונים הם החלק הקשה ביותר", אמר לעיתון מירן בריליאנט, בכיר בלשכת המסחר האמריקאית. לפי הדיווח, אם לא יושג הסכם השבוע, תהיה ארכה בשיחות עד ליוני.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מדד S&P מרוחק ב-2% משיא; וולגרינס צללה ב-13%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בעיקרה לקראת חידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין מחר. עם זאת, דו"חות כספיים מאכזבים של רשת בתי המרחקת וולגרינס בוטס גררו את מניות הבלו צ'יפ לירידות.

מדד דאו ג'ונס , שרשם אתמול את הזינוק היומי החד ביותר זה כשישה שבועות ונסגר מעל לרמה של 26,000 נקודות בראשונה מאז ה-26 בפברואר, נסוג ב-0.3%. מדד נאסד"ק  טיפס ב-0.3%.

מדד S&P 500  רשם עלייה קלה ביותר ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז אוקטובר, ומרוחק כעת ב-2.2% בלבד משיא סגירה של 2,930 נקודות שרשם ב-20 בספטמבר.

מניית וולגרינס בוטס אליאנס צנחה בכמעט 13% בוול סטריט - הנפילה היומית החדה ביותר זה ארבע שנים וחצי - לאחר שרשת בתי המרקחת האמריקאית דיווחה על רווח רבעוני נמוך מהצפוי, והנמיכה את התחזית השנתית.

מניית ליפט, שנסגרה אתמול בראשונה מתחת למחיר הנפקתה, נסוגה היום ב-0.1% נוספים ונסגרה במחיר של 68.97 דולר - הנמוך ב-4.2% מהמחיר בו הונפקה חברת שיתוף הנסיעות בשבוע שעבר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט בשיא של 5 חודשים; הברנט על סף 70 דולר

מחיר הנפט נסגר בשיא של חמישה חודשים בניו יורק, והתקרב ל-70 דולר לחבית בלונדון, על רקע סימנים לירידה בהיצע בשוקי הנפט העולמיים, ודעיכה בחששות מפני האטה בצמיחה הגלובלית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 62.58 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז החמישי בנובמבר, לאחר עלייה של 1.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 69.37 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-12 בנובמבר, לאחר עלייה של 0.5% בבורסת ICE בלונדון.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו בניו יורק במחיר של 1,295.4 דולר לאונקייה, עלייה של פחות מ-0.1%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אירופה נסגרו ברמתן הגבוהה השנה

בורסות אירופה טיפסו זה היום השלישי ברציפות ונסגרו ברמתן הגבוהה ביותר השנה לקראת חידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הליש"ט נחלש לאחר שהפרלמנט הבריטי שוב לא הצליח להגיע להחלטה על חלופה לתוכניתה של ראשת הממשלה תרזה מיי ליציאת הממלכה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.6%; פריז הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.4% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר השנה. מניות יצרניות המכוניות הובילו את העליות.

הליש"ט נחלש ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.3034 דולר לליש"ט. היורו נסוג מול המטבע האמריקאי ב-0.3% לרמהשל 1.1188 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה בהזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב

ההזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב ירדו בפברואר ב-1.6% בעיקר בשל נפילה בהזמנות של מטוסים מסחריים, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו ירידה חדה יותר של 2.1%.

בניכוי הזמנות בתחום התחבורה, הנחשבות לתנודתיות, טיפסו ההזמנות של מוצרים בני-קיימא ב-0.1% בפברואר. ההזמנות של מטוסים מסחריים נפלו ב-31% בפברואר.

ההזמנות למוצרי הון (capital goods) - מוצרים משמשים לייצור מוצרים אחרים ונמכרים בעיקר לחברות - בניכוי הזמנות מטוסים ומוצרים צבאיים, ירד ב-0.1% בפברואר לאחר עלייה של 0.9% בחודש הקודם. היתה זו ירידה חמישית בשבעה החודשים האחרונים בקטגוריה זו, הנחשבת למשקפת את היקף ההשקעות של עסקים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תשואת האג"ח בארה"ב נסוגה מתחת ל-2.5%

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים, שרשמה אתמול את הזינוק החד ביותר מאז ינואר מעל לרמה של 2.5%, נסוגה היום ב-0.3% לרמה של 2.47% בצל חוסר ודאות סביב אופן יציאת בריטניה מאיחוד האירופי (ברקזיט).

ב-22 במארס התהפך עקום התשואות לאחר שהתשואה ל-10 שנים נפלה מתחת לזו של שלושה חודשים. עם זאת, בימים האחרונים ההיפוך הסתיים, והתשואה על האג"ח לשלושה חודשים נסחרת כעת ברמה של 2.42%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסחר כמעט ללא שינוי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הביטקוין מזנק ביותר מ-20%

המטבע הווירטואלי ביטקוין מזנק היום ביותר מ-20% וחצה את רף 5,000 דולר לראשונה מאז נובמבר. העלייה נרשמה בפתאומיות, ובעקבותיה החלו לעלות גם מטבעות וירטואליים אחרים אחרי שלושה חדשים של יציבות יחסית בשוק המטבעות הווירטואלים שמוערך ב-162 מיליארד דולר.

ואולם אנליסטים וסוחרים לא יודעים להסביר מה גרם לזינוק הפתאומי בביטקוין שנסחר תמורת כ-5,080 דולר. אתריום עולה ב-6.5% ל-149 דולר ולייטקוין עולה ב-9.4% ל-65 דולר. בעבר נרשמו עליות פתאומיות בביטקוין, ולעתים קרובות המסחר במטבע חזר למצב נורמלי. בשנה שעברה קרס הביטקוין ב-74%, והמטבע הווירטואלי אינו מצליח לשחזר את העליות החדות שנרשמו ב-2017, אז הגיע לשיא של כמעט 20 אלף דולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות שערים באסיה

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה חיובית גם היום, אחרי שנתוני ייצור חיוביים בסין דחפו אתמול את המדדים המובילים לעליות חדות. בנוסף, נתונים מעורבים שפורסמו אתמול בארה"ב, מפחיתים את חשש המשקיעים מפני הידרדרות למיתון.

טוקיו עולה ב-0.2%; הונג קונג מוסיפה לערכה 0.1%; שנחאי מתחזקת ב-0.4%; סיאול עולה ב-0.4%; סידני מתקדמת ב-0.55%. בשוק המט"ח, הדולר נסחר מול הין ללא שינוי ניכר סביב שער של 111.36 ין לדולר.

הבנק המרכזי של אוסטרליה הודיע היום כי הוא מותר את הריבית, כצפוי, ברמה של 1.5%. הבנק אמר כי שוק התעסוקה החזק לא מעלה חשש של האטה כלכלית כפי שקורה במדינות אחרות.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מניית ליפט צנחה ב-12% ונסגרה מתחת למחיר ההנפקה

מניית ליפט מחקה את כל העליות שרשמה ביום המסחר הראשון שלה בוול סטריט ונסגרה בראשונה מתחת למחיר הנפקתה.

מניית חברת שיתוף הנסיעות נפלה היום ב-11.9% ונסגרה במחיר של 69.01 דולר - הנמוך ביותר מ-4% מהמחיר בו הונפקה בשבוע שעבר.

מניית ליפט זינקה בקרוב ל-9% ביום שישי - יום המסחר הראשון שלה בוול סטריט - לאחר שגייסה 2.34 מיליארד דולר בהנפקה ראשונה לציבור (IPO).

במסגרת ההנפקה, מכרה ליפט 32.5 מיליון מניות במחיר של 72 דולר למניה - הקצה העליון של טווח היעד המוגבה - ששיקף לחברה שווי של 24.3 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תשואת האג"ח בארה"ב בזינוק החד מינואר

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות חדות על רקע דעיכה בחששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית והעליות בשוקי המניות ברחבי העולם.

התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים קפצה ב-0.09% - הזינוק החד ביותר מאז ינואר - לרמה של 2.49%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסחר כמעט ללא שינוי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט בשיא של 5 חודשים; דאו ג'ונס מעל 26,000 נק'

בורסות וול סטריט, אשר השלימו ביום שישי את הרבעון הטוב ביותר מאז שנת 2009, פתחו את הרבעון השני של השנה בעליות חדות ונסגרו ברמתן הגבוהה ביותר זה חמישה חודשים.

מגזרי ההיי-טק והפיננסים הובילו את העליות לאחר שנתוני ייצור חזקים מהצפוי שפורסמו היום בסין ובארה"ב - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - הרגיעו את חששות המשקיעים מפני האטה בצמיחה הגלובלית.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.3%; מדד דאו ג'ונס הוסיף 1.3% - הזינוק היומי החד ביותר זה כשישה שבועות - ושב ונסגר מעל לרמה של 26,000 נקודות.

מדד S&P 500 טיפס ב-1.2% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז אוקטובר, ומרוחק כעת בכ-2% בלבד משיא סגירה של 2,930 נקודות שרשם ב-20 בספטמבר. מדד S&P 500 קפץ ברבעון הראשון של השנה ביותר מ-13% - הזינוק הרבעוני החד ביותר מאז הרבעון השלישי של 2009 - אחרי נפילה של 14% ברבעון הרביעי של 2018.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט קפץ לשיא של כמעט 5 חודשים

לאחר שהשלים ביום שישי את הזינוק הרבעוני החד ביותר זה עשור, המשיך הנפט הגולמי בתנופה החיובית ונסגר בשיא של חמישה חודשים, לאחר שנתוני ייצור חזקים מהצפוי שפורסמו בסין בארה"ב - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - הרגיעו את החששות מפני האטה בצמיחה העולמית ובביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 61.59 דולר לחבית, עלייה של 2.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט הגולמי קפץ בניו יורק ב-32.4% ברבעון הראשון של 2019 - הזינוק הרבעוני החד ביותר מאז הרבעון השני של 2009.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סגירה חיובית באירופה; הליש"ט מתחזק

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בהובלת מגזרי חומרי הגלם והרכב, לאחר שנתוני ייצור חזקים מהצפוי שפורסמו היום בסין ובארה"ב - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - הרגיעו את חששות המשקיעים מפני האטה בצמיחה הגלובלית.

בורסת פרנקפורט קפצה ב-1.4%; פריז הוסיפה 1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שהשלים ביום שישי את הזינוק הרבעוני החד ביותר מזה ארבע שנים, טיפס היום ב-1.2%.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה מתונה יחסית של 0.5% בעקבות זינוק הליש"ט . המטבע הבריטי מתחזק ב-0.8% מול הדולר לשער של 1.3137 דולר לליש"ט, בעוד הפרלמנט הבריטי נערך לקיים הצבעות על חלופות לתוכנית ברקזיט שהשיגה ראשת הממשלה תרזה מיי. היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.1206 דולר ליורו.

מניית איזיג'ט צללה בכמעט 10% בעקבות אזהרת רווח של חברת התעופה בצל חוסר הוודאות סביב תהליך יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הוצאות הבנייה בארה"ב צמחו במפתיע לשיא של 9 חודשים

הוצאות הבנייה בארה"ב צמחו במפתיע בפברואר, עלייה חודשית שלישית ברציפות, סימן נוסף של התאוששות לאחר ההאטה שנרשמה בשלהי השנה שעברה.

הוצאות הבנייה בארה"ב צמחו ב-1% בפברואר לשיא של תשעה חודשים, לאחר גידול של 2.5% בינואר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 0.2% בפברואר לאחר גידול של 1.3% שעליו דווח במקור בינואר.

במונחים שנתיים גדלו הוצאות הבנייה בקצב מתון של 1.1% לעומת פברואר 2018 - האטה חדה לעומת קצב גידול של יותר מ-10% לפני מעט פחות משלוש שנים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הייצור בארה"ב התאושש משפל של יותר משנתיים

קצב צמיחת פעילות הייצור בארה"ב התאושש בחודש שעבר מרמתו הנמוכה ביותר מאז 2016 והיה גבוה במעט מהצפוי, לפי נתונים שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בארה"ב טיפס במארס לרמה של 55.3 נקודות לעומת רמה של 54.2 נקודות בחודש הקודם, שהיתה רמתו הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2016, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 54.5 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על הצמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה מפתיעה במכירות הקמעוניות בארה"ב

המכירות הקמעוניות בארה"ב ירדו במפתיע בפברואר, ירידה שנייה בשלושה החודשים האחרונים.

המכירות הקמעוניות התכווצו בפברואר ב-0.2% בעקבות ירידות במכירות מזון ומשקאות, מוצרי אלקטרוניקה וחומרי בניין - ככל הנראה כתוצאה ממזג אוויר קר ששרר ברחבי ארה"ב - לאחר זינוק של 0.7% בינואר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.3% בפברואר לאחר גידול של 0.2% שעליו דווח במקור בינואר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הייצור באירופה בשפל של שש שנים

היום פורסם באירופה מדד מנהלי הרכש (PMI) שהצביע על ההיחלשות החדה ביותר במגזר הייצור ביבשת זה שש שנים. המדד של מרקיט במגזר הייצור הגיע במארס ל-47.5 נקודות, לעומת תחזיות מוקדמות שיגיע ל-47.6 נקודות. בפברואר הגיע המדד ל-49.3 נקודות. במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מסמל התכווצות בפעילות, כך שנתוני מארס מצביעים על העמקת ההאטה בפעילות הייצור.

חולשה מיוחדת הפגינה גרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו, שבה המדד הגיע ל-44.1 נקודות – שפל של 80 חודשים. באיטליה הגיע המדד לשפל של 70 חודשים; באוסטריה הגיע המדד לשפל של 48 חודשים; בהולנד הגיע המדד ל-33 חודשים. ביוון הגיע המדד ל-54.7 נקודות – שיא של 12 חודשים. בבריטניה, ששקועה בניסיונות כושלים לנהל את הברקזיט, הגיע המדד לשיא של 13 חודשים ברמה של 55.1 נקודות. העלייה בבריטניה נרשמת בעיקר בגלל שחברות אוגרות מלאים לקראת יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי.

בנוסף, פורסמו היום באירופה נתוני אבטלה ואינפלציה. לפי נתוני יורוסטאט, רשות הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, שיעור האבטלה ב-19 מדינות גוש היורו הגיע בפברואר ל-7.8%, בדומה לנתוני ינואר 2019. בצ'כיה נרשם שיעור האבטלה הנמוך ביותר (1.9%), ואחריה גרמניה (3.1%) והולנד (3.4%). ביוון נרשם שיעור האבטלה הגבוה ביותר (18%) ואחריה ספרד (13.9%) ואיטליה (10.7%).

קצב האינפלציה השנתי בגוש היורו ירד במארס ל-1.4%, לעומת 1.5% בפברואר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתוני ייצור חיוביים בסין הקפיצו את בורסות אסיה

המסחר בבורסות אסיה התנהל בעליות חדות אחרי שפורסמו בסין נתוני ייצור חיוביים ועל רקע התקדמות המגעים בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין. ואולם הפסדה הנוסף של תרזה מיי בפרלמנט הבריטי על אישור הסכם הברקזיט החליש את הליש"ט.

טוקיו עלתה ב-1.4%; הונג קונג מטפסת ב-1.6%; שנחאי קפצה ב-2.6%; סיאול התחזקה ב-1.3%; סידני עולה ב-0.6%. בשוק המט"ח, הין נחלש מול הדולר ב-0.15% ונסחר סביב שער של 111.03 ין לדולר.

בסין פורסמו היום (ב') נתוני ייצור חיוביים, שהפתיעו את המשקיעים והצביעו על צמיחה בפעילות המפעלים לראשונה זה ארבעה חודשים. מדד מנהלי הרכש (PMI) של קאישין הגיע במארס ל-50.8 נקודות, לעומת 49.9 נקודות בפברואר. במדד זה, כל נתון מעל 50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות. האנליסטים צפו כי במארס המדד יגיע ל-50.5 נקודות. תת המדד לתעסוקה הגיע לרמתו הגבוהה מאז ינואר 2013.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

השבוע בשווקים: מבחן כוח לכלכלה האמריקאית

השבוע בשווקים יעסקו המשקיעים בשטף של נתוני מקרו שיספקו נקודת מבט על מצב הכלכלה האמריקאית לאור התחזיות שהיא עשויה להידרדר השנה למיתון. היום יפורסמו בארה"ב נתוני המכירות הקמעונאיות, שלפי התחזיות רשמו עלייה חודשית של 0.3%. אם הנתונים שיפורסמו יצביעו על עלייה מתונה יותר, יתפרש הדבר בירידה באמון הצרכנים בביצועי הכלכלה.

נתון משמעותי נוסף שצפוי להתפרסם השבוע הוא דו"ח התעסוקה ביום שישי. שיעור האבטלה צפוי להישאר 3.8%, ושוק העבודה האמריקאי צפוי להוסיף 178 אלף משרות, אחרי שבחודש שעבר נוספו 20 אלף משרות בלבד.

דיוני הברקזיט האינסופיים ימשיכו להטריד את השווקים ולהשפיע על שער הליש"ט, אך כל עוד לא תתקבל החלטה סופית בנושא, השפעות הדיונים בפרלמנט בבריטניה לא צפויות להשפיע באופן נרחב על השוק העולמי. ביום שישי לא יתנהל מסחר בבורסת הונג קונג לרגל פסטיבל צ'ינג מינג.

טבלת אירועי השבוע בשווקים
טבלת אירועי השבוע בשווקיםצילום: TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ