עדכונים

וול סטריט ברבעון החזק מ-2009; ליפט זינקה ב-9% ביומה הראשון

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בדרכן לרבעון הטוב ביותר זה עשור, לאחר שתקוות להתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין האפילו בהשפעתן על נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד דאו ג'ונס  נסגר בעלייה של 0.8% בדרכו לעלייה שבועית של 1.7%. בחודש מארס כולו הצליח מדד מניות הבלו צ'יפ לחלץ עלייה של 0.1%, אום קפץ ב-12.4% ברבעון הראשון של השנה. מדד S&P 500  הוסיף 0.7% בדרכו לעלייה שבועית של 1.2%, עלייה של 1.8% בחודש מארס, וזינוק של 14% בסיכום רבעוני - הרבעון הטוב ביותר מאז שנת 2009. מדד נאסד"ק  עלה היום ב-0.8% והשלים עלייה שבועית של 1.1%. בחודש מארס הוסיף המדד 2.6% וברבעון הראשון כולו נסק ב-17.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר היום בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 2.40%, לאחר שמוקדם יותר השבוע נפלה לשפל של 15 חודשים. עם זאת, בסיכום שבועי נסוגה התשואה ב-0.05%, ובחודש מארס כולו צנחה ביותר מ-0.3% - הירידה החודשית החדה ביותר מאז דצמבר 2018. בסיכום רבעוני נסוגה התשואה על האג"ח ל-10 שנים ב-0.28%.

מניית ולס פרגו נסוגה בכ-1.5% לאחר שהמנכ"ל טים סלואן התפטר מתפקידו על רקע שלל פרשות שמעיבות על הבנק הרביעי בגודלו בארה"ב. מניית בלקברי קפצה ביותר מ-13% לאחר שחברת אבטחת הסייבר דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים.

מניית ליפט זינקה בקרוב ל-9% ביום המסחר הראשון בוול סטריט לאחר שחברת שיתוף הנסיעות גייסה 2.34 מיליארד דולר בהנפקה ראשונה לציבור (IPO) במסגרתה מכרה 32.5 מיליון מניות במחיר של 72 דולר למניה - הקצה העליון של טווח היעד המוגבה - ששיקף לחברה שווי של 24.3 מיליארד דולר.

הנפט ברבעון הטוב מ-2009; נסק ב-32% ונסגר מעל 60 ד'

מחיר הנפט נסגר בניו יורק מעל לרף של 60 דולר לחבית, בראשונה מאז נובמבר, בדרכו לזינוק הרבעוני החד ביותר מאז 2009, על רקע ציפיות כי העמקת הקיצוצים בתפוקת יצרניות הנפט הגדולות בעולם תתמוך במחירים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 60.14 דולר לחבית, עלייה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מחיר הנפט נסק ב-32% מתחילת השנה, בדרכו לזינוק הרבעוני החד ביותר מאז הרבעון השני של 2009, לאחר שיצואניות נפט מרכזיות דוגמת רוסיה וערב הסעודית צמצמו את תפוקתן עקב עודפי היצע בשוקי הנפט העולמיים.

הדולר סוגר החודש הטוב מאז אוקטובר

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם זה היום הרביעי ברציפות, ונמצא בדרכו לרבעון הטוב ביותר זה שלושה רבעונים.

הדולר מתחזק ב-0.2% מול הין היפני לשער של 110.8 ין לדולר, ונמצא בדרכו לעלייה של 1.1% מול הין ברבעון הראשון של השנה. המטבע האמריקאי מתחזק קלות מול היורו לרמה של 1.122 דולר ליורו, ומשלים זינוק של 1.7% מול המטבע האירופי מתחילת השנה.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1% ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של 0.6%.

בסיכום חודשי עלה המדד ב-1.1%, החודש הטוב ביותר מאז אוקטובר. מדד הדולר נמצא גם בדרכו לעלייה רבעונית של 1.1% - הרבעון החזק ביותר מאז הרבעון השני של 2018.

חשש מהאטה בצמיחה העולמית דחף הזהב לרבעון חיובי

יום לאחר שרשם את הנפילה היומית החדה ביותר מאז אוגוסט, התאושש מחיר הזהב בדרכו לעלייה רבעונית לאחר שחששות מפני האטה בצמיחה העולמית הגבירו את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,298.5 דולר לאונקייה, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר טיפסו מעל לרף של 1,300 דולר.

עם זאת, בסיכום שבועי נסוג מחיר הזהב ביותר מ-1% ובחודש מארס איבד 1.4%. בה בעת, סיכום רבעוני טיפס מחיר הזהב ב-1.2%.

בצל חששות ברקזיט: אירופה סגרה הרבעון הטוב זה 4 שנים

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בדרכן לרבעון הטוב ביותר מזה ארבע שנים, על רקע תקוות להתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - ולאחר שהפרלמנט בבריטניה דחה בפעם השלישית את ההסכם שהציגה ראשת הממשלה תרזה מיי ליציאה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6% על רקע היחלשות הליש"ט מול הדולר והיורו, לאחר שמיי אמרה כי נפילתו של ההסכם תוביל לחרטה, שכן כעת בריטניה מסתכנת ביציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכמה על תנאים כלל.

בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.9%; פריז הוסיפה 1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.6%.

הפרלמנט הבריטי שוב דחה הסכם ברקזיט של מיי; הליש"ט נחלש

הליש"ט, שהתחזק מוקדם יותר היום, עבר לירידות לאחר שהפרלמנט בבריטניה דחה בפעם השלישית את ההסכם שהציגה ראשת הממשלה תרזה מיי ליציאה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

המטבע הבריטי נחלש מול הדולר ב-0.4% לרמה של 1.299 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר היום כבר התחזק ב-0.7% מול המטבע האמריקאי. מול היורו נסוג הליש"ט ב-0.3% לשער של 1.1584 יורו לליש"ט.

344 מחוקקים בפרלמנט הצביעו נגד הסכם היציאה, ו-286 היו בעדו. מיי אמרה כי נפילתו של ההסכם תוביל לחרטה, שכן כעת בריטניה מסתכנת ביציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכמה על תנאים כלל.

מכירות בתים חדשים בארה"ב זינקו לשיא של 11 חודשים

המכירות של בתים חדשים בארה"ב התאוששו בשיעור חד מהצפוי בחודש שעבר, לרמתן הגבוהה ביותר זה כמעט שנה, לאחר שריבית נמוכה על משכנתאות איפשרה לקונים לממן רכישת בתים.

המכירות של בתים חדשים בארה"ב גדלו בפברואר ב-4.9% לקצב שנתי של 667 אלף בתים, הגבוה ביותר מאז מארס 2018, לעומת קצב של 636 אלף בינואר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות שנתי נמוך יותר של 620 אלף יחידות בפברואר, לעומת קצב מכירות של 607 אלף בתים שעליו דווח במקור בינואר.

המחיר החציוני נפל ב-3.6% לעומת פברואר 2018, ל-315,300 דולרים. הנתונים פורסמו באיחור כתוצאה מהשבתת הממשל הפדרלי בתחילת השנה.

שיפור חד מהצפוי בבטחון הצרכנים בארה"ב

בטחון הצרכנים בארה"ב השתפר החודש בשיעור חד מכפי שהוערך תחילה, לפי נתונים שפורסמו היום.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס בחודש מארס לרמה של 98.4 נקודות לעומת רמה של 93.8 נקודות בפברואר. תחזית הכלכלנים היתה למדד של 97.8 נקודות, ללא שינוי לעומת הנתונים הראשוניים שפורסמו מוקדם יותר החודש.

רכיב המצב הנוכחי של המצב היה גבוה לעומת הנתונים הראשוניים, ואילו רכיב התחזיות העתידיות היה נמוך יותר.

ירידה חדה מהצפוי במדד מנהלי הרכש של שיקגו

מדד מנהלי הרכש של שיקגו, הנחשב לברומטר לפעילות העסקים בארה"ב כולה, נפל בחודש מארס לרמה של 58.7 נקודות לעומת רמה של 64.7 נקודות בחודש הקודם, מסרה היום חברת MNI אינדיקייטורס.

כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 61 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות.

רמתו הממוצעת של המדד ברבעון הראשון 2019 היה 60 נקודות, הנמוכה ביותר מזה שנתיים. המדד עוקב אחרי התנאים העסקיים באזור שיקגו, ומכסה אזורים במדינות אילינוי, אינדיאנה ומישיגן.

נתוני צריכה פרטית חלשים בארה"ב; האטה באינפלציה

הצריכה הפרטית וההכנסה האישית בארה"ב צמחו בקצב מתון מהצפוי בתחילת השנה, והאינפלציה הואטה, לפי נתונים שפורסמו היום.

הצריכה הפרטית טיפסה בינואר ב-0.1% לעומת החודש הקודם לאחר עלייה של 0.6% בדצמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול חד יותר של 0.3%.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - נסוג בינואר ב-0.1% לעומת דצמבר. לעומת ינואר 2018 טיפס המדד ב-1.4%, העלייה המתונה ביותר מאז סתיו 2016, והאטה חדה לעומת עלייה שנתית של 1.8% בחודש הקודם. זוהי גם רמה נמוכה משמעותית מיעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי.

מדד הליבה שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס בינואר ב-0.1%. עם זאת, לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, עלה מדד הליבה ב-1.8%, פחות מתחזיות הכלכלנים, ורשם האטה לעומת עלייה של 2% ב-12 החודשים שהסתיימו בדצמבר.

בשל עיכובים שנגרמו כתוצאה מהשבתת הממשל הפדרלי בתחילת השנה, פירסם היום משרד המסחר האמריקאי רק נתונים חלקיים לפברואר. ההכנסה האישית גדלה בחודש שעבר ב-0.2% - פחות מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.3%. נתוני הצריכה הפרטית של פברואר יפורסמו במועד מאוחר יותר, מסר המשרד.

דו"חות טובים מהצפוי ל-H&M

מניית H&M מזנקת לאחר שדו"חות החברה ברבעון הראשון היו טובים מהמצופה. המניה עלתה עד 16% לאחר שהתברר כי החברה לא עשתה הנחות ענק כפי שעשתה שנה קודם לכן. ייתכן שחלק מהעלייה במניה נבע ממשקיעים שהימרו נגדה ומיהרו לשנות את הפוזיציה שלהם. עם זאת, מניות החברה עדיין הפסידו 50% מערכן מאז השיא שרשמו ב-2015, לפי בלומברג. הרווח לפני מס ברבעון החולף היה 1.04 מיליארד קרונות שוודיות (112 מיליון דולר) - הרבה יותר מהערכות האנליסטים לרווח של 678 מיליון קרונות.

החברה מראה סימנים של התייצבות מול התחרות העזה והגוברת מצד קמעונאיות מקוונות כמו Zalando וחברות זולות כמו פריימרק. עד כה מאמציה נפגעו בשל בעיות של לוגיסטיקה והפצה, טעויות בתחום האופנה ומכירות חלשות בחנויות הפיזיות.

רבעון חזק למניות באסיה

עליות הבוקר באסיה: טוקיו עלתה ב-0.8%, הונג קונג מוסיפה 1%; שנחאי מזנקת ב-3.2%, סינגפור עולה ב-0.5%.

מדד אסיה פסיפיק MSCI צפוי לרשום עלייה של 8.6% ברבעון הראשון של 2019, אחרי הירידות ברבעון הקודם. הין היפני יורד ב-0.1% מול הדולר לשער של 110.78 ין; היואן נותר יציב בשער של 6.735 מול הדולר. נפט גולמי מסוג טקסס מתוק שנסחר בניו יורק עולה ב-0.5% למחיר של 59.61 דולר לחבית.

סגירה חיובית בוול סטריט; היפוך עקום התשואות בארה"ב נמשך

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לאחר שתקוות להתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין האפילו בהשפעתן על נתוני צמיחה חלשים מהצפוי שפורסמו בארה"ב.

מדדי דאו ג'ונס   ו- S&P 500  נסגרו בעליות של 0.4%; מדד נאסד"ק   טיפס ב-0.3%.

היפוך עקום תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נמשך, אף כי התשואה על האג"ח ל-10 שנים התאוששה מרמתה הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2017, וטיפסה ב-0.01% לרמה של 2.39%. עם זאת, התשואה על האג"ח ל-10 שנים ממשיכה להיות נמוכה יותר מהתשואה על האג"ח לשלושה חודשים שנסחרה ביציבות ברמה של 2.43%.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) צמח ברבעון הרביעי של 2018 בקצב שנתי של 2.2%, מסר היום משרד המסחר האמריקאי, פחות מההערכות המוקדמות של 2.6% ותחזית הכלכלנים של 2.3%. ברבעון השלישי של 2018, צמח התמ"ג בקצב של 3.4%.

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ונציג הסחר של ארה"ב רוברט לייטהייזר הביעו תקווה לקיים "פגישות פוריות" עם הגעתם לבייג'ין בראש משלחת סחר לקראת המשך שיחות הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

הפלדיום בנפילה החדה זה 19 שנים; צלל ב-9% מהשיא

מחיר הפלדיום, ששבר שיאים לאחרונה, רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה שני עשורים במונחים דולריים, תוך שהוא צונח בקרוב ל-100 דולרים.

החוזים על הפלדיום למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,421.5 דולר לאונקייה, נפילה של 94.4 דולרים או 6.2%, בבורסת הסחורות של ניו יוורק.

במונחים דולריים היתה זו הנפילה היומית החדה ביותר מאז פברואר 2000, ואילו במונחי אחוזים היה זה היום הגרוע ביותר מאז ינואר 2017, לפי נתוני דאו ג'ונס.

רק לפני שבוע נסגר הפלדיום במחיר שיא של 1,560.4 דולר לאונקייה, אולם מאז צנח ב-8.9%.

התחזקות הדולר גררה את הזהב לנפילה החדה מאוגוסט

מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה ביותר מאז אוגוסט, ונסגר מתחת לרף של 1,300 דולר לאונקייה בפעם הראשונה מזה שבועיים, לאחר שהתחזקות הדולר פגעה בביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,289.8 דולר לאונקייה, נפילה של 1.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.4% לשיא של כשלושה שבועות, ונמצא בדרכו ליום שלישי ברציפות של עליות.

היחלשות הליש"ט דחפה את לונדון לעליות; הלירה הטורקית צונחת ב-4%

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת בצל המשך חששות מהאטה בצמיחה העולמית, וחוסר ודאות סביב גורל יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6% על רקע היחלשות הליש"ט, אשר הגבירה את האטרקטיביות של מניות בריטיות עבור משקיעים זרים. פרנקפורט טיפסה ב-0.1%; פריז נסוגה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.1%.

הליש"ט נחלש ב-1% מול הדולר לשער של 1.3059 דולר לליש"ט; היורו נסוג ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.1229 דולר ליורו.

הלירה הטורקית נופלת ב-3.8% מול הדולר, לרמה של 5.5457 לירות לדולר, לקראת הבחירות המקומיות שיתקיימו במדינה בסוף השבוע.

ירידה בחוזים למכירת בתים בארה"ב

החוזים למכירת בתים בארה"ב ירדו בפברואר ב-1% לעומת החודש הקודם, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב, לאחר זינוק של 4.3% בינואר.

לעומת פברואר 2018 נפלו החוזים ב-4.9% - חודש 14 ברציפות של ירידה לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

הירידה החדה ביותר, של 7.2%, נרשמה באזור המערב התיכון של ארה"ב.

טראמפ: "השווקים העולמיים שבריריים; להגדיל תפוקת הנפט"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הזהיר היום כי השווקים העולמיים שברירים, וקרא לארגון יצואניות הנפט אופ"ק להגדיל את תפוקתו.

"חשוב מאוד שאופ"ק יגדיל את הזרמת הנפט", כתב טראמפ בציוץ בפירסם בחשבונו בטוויטר. "השווקים העולמיים שבריריים, מחיר הנפט מתחיל להיות גבוה מדי. תודה!".

מספר תביעות האבטלה בארה"ב בשפל של חודשיים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד זה השבוע השני ברציפות והשתווה לרמתו הנמוכה ביותר השנה, שנרשמה לפני חודשיים.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בשבוע שעבר ל-211 אלף לעומת 216 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-220 אלף תביעות.

בה בעת, הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות - הנחשב לפחות תנודתי - נסוג ל-217,250 לעומת 220,500 בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות טיפס ב-13 אלף ל-1.76 מיליון.

האטה חדה מהצפוי בכלכלת ארה"ב ברבעון האחרון

הצמיחה של כלכלת ארה"ב רשמה האטה חדה מכפי שהוערך תחילה ברבעון האחרון בעקבות תיקונים כלפי מטה של נתוני הצריכה הפרטית והוצאות הממשלה.

התוצר המקומי הגולמי (GDP) צמח ברבעון הרביעי של 2018 בקצב שנתי של 2.2%, מסר היום משרד המסחר האמריקאי, פחות מההערכות המוקדמות של 2.6% ותחזית הכלכלנים של 2.3%. ברבעון השלישי של 2018, צמח התמ"ג בקצב של 3.4%.

נתוני הצריכה הפרטית של הרבעון הרביעי תוקנו כלפי מטה מצמיחה של 2.8% לגידול של 2.5%.

בשנת 2018 כולה צמחה כלכלת ארה"ב ב-3%, פחות מההערכות המוקדמות של 3.1%, אולם בהתאם ליעד שקבע הנשיא דונלד טראמפ.

כל האפשרויות שנותרו לבריטניה עם הברקזיט

בסוף השבוע יימשכו הדיונים בפרלמנט הבריטי על הברקזיט והאפשרויות שעומדות בפני הממלכה. בשלב זה, ניצבות בפני בריטניה שלוש אפשרויות בעלות רמות משתנות של היתכנות.

  • האפשרות הכי פחות סבירה היא ביטול מוחלט של סעיף 50 שבמסגרתו יוצאת בריטניה מהאיחוד האירופי. במסגרת אמנת ליסבון שנחתמה ב-2009 בין מדינות האיחוד, למדינה המודיעה על עזיבת האיחוד ניתן פרק זמן של שנתיים שבו המדינה צריכה להסדיר את יחסיה עם האיחוד ביום שאחרי העזיבה. ואולם בריטניה עוד לא הצליחה להסדיר את העזיבה, ועל פי פסיקת בית המשפט האירופי, המדינה יכולה להודיע בכל שלב שהיא מעוניינת לבטל את סעיף 50 ולהישאר באיחוד. ואולם האפשרות שיימצא בפרלמנט רוב לתומכי ביטול סעיף 50 הוא קלוש מאוד.
  • האפשרות השנייה, בעלת רמת סבירות בינונית, היא שחברי הפרלמנט יחליטו לאשר בסופו של דבר את ההסכם שאליו הגיעה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, עם האיחוד האירופי. ההסכם זכה להתנגדות חזקה מאוד במפלגתה השמרנית של מיי, אך היא הבטיחה שאם הוא יאושר היא תתפטר – וכך תאפשר לפלג הניצי במפלגתה, שמתנגד לחברות באיחוד האירופי, לתפוס את השלטון. ייתכן שההבטחה להתפטרות תספיק, אבל המפלגה השמרנית עשויה לסבול מכך, מפני שציבור הבוחרים עשוי להסיק שמדובר היה רק בעניין אישי ובמרדף אחרי הכבוד ולא בהתנגדות עקרונית להסכם, וכך תתחזק בבחירות הלייבור שתומכת בהידוק הקשרים עם אירופה.
  • האפשרות השלישית והסבירה ביותר היא שהפרלמנט יבקש דחייה נוספת במועד היציאה מהאיחוד האירופי. תאריך היעד המקורי לברקזיט היה 29 במארס, אך הוא נדחה ל-12 באפריל. הפרלמנט הבריטי יבקש הארכה נוספת, אך האיחוד האירופי לא יסכים לתת הארכה ניכרת, שכן ב-23 במאי ייערכו הבחירות לפרלמנט האירופי, ואם בריטניה תהיה עדיין חברה באיחוד בתאריך זה, היא תצטרך לערוך בחירות לפרלמנט האירופי.

ירידות בבורסות אסיה

ברוב בורסות אסיה נרשמו היום ירידות בעקבות הירידות שנרשמו אתמול (ד') בוול סטריט ועל רקע המשך המגעים בין סין לארה"ב על הסכם סחר. טוקיו איבדה 1.6%; שנחאי ירדה ב-0.9%; סיאול השילה מערכה 0.8%; הונג קונג עולה ב-0.2%; סידני עולה ב-0.65%.

הין מתחזק מול הדולר בכ-0.3% ונסחר סביב שער של 110.16 ין לדולר. התחזקות הין מחלישה כמה מהיצואניות הגדולות בטוקיו, ובהן טויוטה שאיבדה 1.6% וג'פאן סטיל שנפלה ב-3.5%. התשואות על אג"ח ממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים ירדו אתמול ל-2.36% על רקע החשש ממיתון מתקרב בשנה הקרובה, אף שבארה"ב דווח על ירידה מפתיעה בגרעון הסחר. היום יימשכו המגעים בביג'ין בין נציג הסחר האמריקאי, רוברט לייטיזר, ושר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, לבין מקבליהם הסינים בניסיון להגיע להסכם סחר מחודש בין המדינות.

ירידות בוול סטריט; תשואת אג"ח ממשלתיות יורדת

אחרי פתיחה חיובית קצרה, המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות כשבמוקד המסחר מתמקדים המשקיעים בירידה בתשואות האג"ח הממשלתיות, בחששות מפני האטה בצמיחה העולמית ובצניחה של הבורסה באיסטנבול.   דאו ג'ונס  ירד ב-0.1%;    S&P 500   ירד ב-0.5%   נאסד"ק  ירד ב-0.6%, אחרי שבמהלך המסחר ירד ביותר מ-1%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.1%. התשואות על אג"ח ממשלת ארה"ב ממשיכות לרדת. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-2.38%, כאשר מוקדם יותר ירדה ל-2.35% - הרמה הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2017. התשואה על אג"ח ארה"ב לשנתיים יורדת ל-2.2% והתשואה על אג"ח ארה"ב ל-30 שנה יורדת ל-2.82%.

בורסות אירופה ננעלו ללא שינוי ניכר

המסחר בבורסות אירופה ננעל ללא שינוי ניכר על רקע החשש להאטה בכלכלה הגלובלית ולאחר שנשיא הבנק המרכזי מריו דראגי הביע דאגה בנוגע לשימוש בריביות שליליות באירופה. בנוסף, חוסר הוודאות בנוגע לברקזיט המשיך להשפיע על המסחר. לונדון ופרנקפורט ננעלו ללא שינוי; פריז ירדה ב-0.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ננעל ללא שינוי.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים, והתשואות על אג"ח ממשלתיות ברחבי העולם ממשיכות לרדת, זאת לאחר שהבנק המרכזי של ניו זילנד הצטרף למגמה העולמית עם תחזיות להאטה בצמיחה הגלובלית. היורו   יורד ב-0.05% ל-1.1259 דולר. הליש"ט עולה ב-0.15% ל-1.3235 דולר.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-2.36%. התשואה על אג"ח ממשלת גרמניה ל-10 שנים יורדת ל-0.05%- והתשואה על אג"ח ממשלת איטליה עולה ל-2.55%.

מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופה, הביע דאגה בנוגע להשפעה של השימוש בריביות שליליות על הבנקים. הבנק המרכזי של אירופה החל להשתמש בריבית שלילית כדי לעודד בנקים מסחריים להלוות כסף לעסקים וכך לחזק את הכלכלה. דבריו של דראגי עשויים להתפרש כפקפוק באסטרטגיה של הבנק המרכזי שהותיר החודש את ריבית המפתח ברמה של 0.4%-.

בורסת איסטנבול צונחת ב-6%; הלירה נופלת

מדד ביסט 30 בבורסת איסטנבול צונחת בכ-6% והלירה נופלת ביותר מ-1% לקראת הבחירות המקומיות במדינה שייערכו ביום ראשון. הלירה הטורקית נסחרת תמורת 5.4419 לירה לדולר. הירידות החדות נרשמות אחרי שממשלת טורקיה הטילה מגבלות על מכירת הלירה הטורקית על ידי משקיעים זרים בשל החשש כי נפילת הלירה עלולה לפגוע במעמדו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן לקראת הבחירות. ההתנהלות של השלטון הטורקי מעוררת חשש של המוסדות הפיננסיים המערביים בנוגע לחופש הפעולה שלהם במדינה.

הירידות נרשמות על רקע כניסתה של טורקיה למיתון עמוק ועל רקע הסכסוך של ארדואן עם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שמאיים להטיל סנקציות על טורקיה. בארה"ב נשמעו קולות אפילו שקוראים להוציא את המדינה מברית נאט"ו, זאת אחרי שגורמים בארה"ב אף איימו להשעות את מכירת מטוסי הקרב המתקדמים F35 או טורקיה תתעקש לרכוש מערכות הגנה נגד מטוסים מרוסיה.

מגמה מעורבת באסיה; טוקיו יורדת ב-0.5%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת על רקע חידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין. טוקיו יורדת ב-0.5%; הונג קונג ושנחאי עולות ב-0.5%; סינגפור עולה ב-0.3%; סיאול עולה ב-0.1% וסידני יורדת ב-0.2%.

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים כאשר התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב עדיין בשפל ויורדת כעת ל-2.41%. הין עולה ב-0.1% ל-110.57 ין לדולר. היורו יורד ב-0.1% ל-1.1257 דולר. הליש"ט יורדת ב-0.2% ל-1.3186 דולר. הדולר הניו זילנדי נופל ב-1.65% ל-0.679 דולר אמריקאי, לאחר שהבנק המרכזי של ניו זילנד הודיע כי קרוב לוודאי שיוריד את הריבית  - מהלך נוסף המעיד על ההאטה בכלכלה הגלובלית.

הנפט נסחר בעליות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.1% ל-60 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.2% ל-68.1 דולר לחבית.

שווי קרניבל של אריסון נחתך ב-3.5 מיליארד ד'

שווי השוק של קרניבל , חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבראשה עומד מיקי אריסון, נחתך בקרוב לשלושה וחצי מיליארד דולר היום, בעקבות אזהרת רווח.

קרניבל צופה כעת רווח שנתי לפני סעיפים חד פעמיים של עד 4.55 דולר למניה, לעומת תחזית קודמת לרווח שנתי של עד 4.8 דולר למניה. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 4.76 דולר למניה.

עלויות דלק ותנודות בשערי מטבע מכבידים על תוצאותיה הכספיות של קרניבל, וקיצצו 22 סנט למניה מתחזית הרווח השנתי, מסרה החברה.

מניית קרניבל נסגרה בנפילה של כמעט 9% במסחר בוול סטריט.

סגירה חיובית בוול סטריט; היפוך עקום התשואות נמשך

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בראשונה מזה שלושה ימים לאחר שחידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין והתאוששות התשואה על האג"ח בארה"ב משפל של 15 חודשים, האפילו בהשפעתם על נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב, ועל המשך היפוך עקום התשואות שמגביר החששות מפני האטה בצמיחה בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד דאו ג'ונס  נסגר בעלייה של 0.6%; מדדי S&P 500   ו נאסד"ק טיפסו ב-0.7% - עלייה ראשונה מזה שלושה ימי מסחר.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים, שנפלה ביום שני לרמתה הנמוכה ביותר מאז 2017, טיפסה היום ב-0.02% לרמה של 2.42%, אולם ממשיכה להיות נמוכה מהתשואה על האג"ח לשלושה חודשים, שנסחרה ברמה של כ-2.46%. בכך נמשך היפוך עקום תשואות האג"ח שהחל בשבוע שעבר, ואשר היה הראשון מזה תריסר שנים.

מניית אפל נסוגה ב-1% לאחר ששופטת נציבות הסחר הבינלאומי של ארה"ב פסקה כי ענקית הטכנולוגיה מפרה פטנט של קוואלקום, ועקב כך יש לאסור מכירת חלק ממכשירי אייפון בארה"ב. מניית קוואלקום קפצה ב-2.4%.

הנפט התאושש משפל של שבועיים: קפץ ב-2%

מחיר הנפט התאושש משפל של קרוב לשבועיים ונסגר בעליות בניו יורק בראשונה מזה שלושה ימים, בצל המשך צמצום התפוקה העולמית בהובלת ארגון אופ"ק, וירידה בתפוקתן של איראן וונצואלה בעקבות סנקציות שהטילה עליהן ארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 59.94 דולר לחבית, עלייה של 1.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו ביום שני ברמתם הנמוכה ביותר מאז ה-15 במארס.

הזהב נסוג משיא של חודש

מחיר הזהב נסוג משיא של חודש לאחר שעליות בשוקי המניות בעולם צמצמו את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,315 דולר לאונקייה, ירידה של 0.6%, בבורסת החסורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו ביום שני ברמתם הגבוהה ביותר מאז ה-26 בפברואר.

אירופה: סגירה חיובית ראשונה זה שבוע

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בראשונה מזה שבוע על רקע תקוות כי יימצא פתרון למשבר סביב יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

מניות המדיה בלטו לטובה לאחר שהאיחוד האירופי אישר רפורמה בחוקי זכויות הקניין הרוחני, שתיאלץ חברות טכנולוגיה גדולות לשלם תמלוגים למו"ליות על שימוש בתוכן שלהן.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3% לאחר שהפרלמנט הבריטי החליט אמש (שני) לקחת מידי ממשלתה של תרזה מיי ליום אחד את השליטה על סדר היום של בית הנבחרים. הצעד החריג נועד למצוא פתרון למשבר הברקזיט בעקבות כישלונותיה של ראשת הממשלה להעביר בהצבעה את הסכם היציאה מהאיחוד האירופי. הליש"ט מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.322 דולר לליש"ט.

בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.6%; פריז הוסיפה 0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.8% - סגירה חיובית ראשונה מזה שבוע.

נפילה מפתיעה בבטחון הצרכנים בארה"ב

בטחון הצרכנים בארה"ב נפל במפתיע בחודש מארס, לפי נתונים שפורסמו היום.

מדד בטחון הצרכנים נפל החודש לרמה של 124.1 נקודות לעומת רמה של 131.4 נקודות בפברואר, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של המדד לרמה של 132.5 נקודות.

"בטחון הצרכנים ירד במארס לאחר התאוששות בפברואר, כאשר רכיב המצב הנוכחי היה המניע העיקרי לירידה החודש", אמרה לין פרנקו, ראש מחלקת מדדים כלכליים בחברת קונפרנס בורד.

רכיב המצב הנוכחי של המדד נפל לרמה של 160.6 נקודות במארס לעומת 172.8 נקודות בחודש הקודם - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז שנת 2008. רכיב הציפיות העתידיות נסוג לרמה של 99.8 נקודות לעומת רמה של 103.8 נקודות בחודש הקודם.

עליית מחירי הבתים בארה"ב - המתונה זה 4 שנים

מדד קייס-שילר של מחירי הבתים בארה"ב טיפס בינואר ב-4.3% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, האטה לעומת עלייה של 4.6% בדצמבר והאטה חודשית 10 ברציפות, לפי נתונים שפורסמו היום.

בה בעת, מדד קייס-שילר העוקב אחרי מחירי הבתים ב-20 ערים מרכזיות בארה"ב, טיפס ב-3.6% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - העלייה השנתית המתונה ביותר מאז אפריל 2015, והאטה לעומת עלייה של 4.1% בדצמבר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה חדה יותר של 3.9%.

עליות המחירים החדות ביותר במונחים שנתיים נרשמו בלאס וגאס (10.5%), פניקס (7.5%) ומיניאפוליס (5.1%).

התחלות הבנייה בארה"ב צנחו ב-9% - ירידה חדה מהצפוי

התחלות הבנייה בארה"ב צנחו בפברואר ב-8.7% לעומת החודש הקודם - הנפילה החדה ביותר מזה שמונה חודשים - לקצב שנתי של 1.16 מיליון יחידות, שפל של יותר משנה וחצי, מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר לקצב של 1.21 מיליון יחידות. נתוני ינואר ודצמבר תוקנו כלפי מעלה. נתוני התחלות הבנייה של פברואר פורסמו באיחור בשל ההשבתה החלקית של הממשל הפדרלי מוקדם יותר השנה.

היתרי הבנייה ירדו ב-1.6% לקצב שנתי של 1.3 מיליון יחידות.

אסיה נסגרה בעליות; טוקיו זינקה ב-2.1%

בורסות אסיה רשמו הבוקר ברובן עליות שערים, לאחר הירידות שנרשמו אתמול. טוקיו עלתה ב-2.1%, לאחר שנפלה אתמול ב-3%; הונג קונג עלתה ב-0.2%; שנחאי רדה ב-1.5%; סיאול עלתה ב-0.2%; סידני עלתה ב-0.1%.

מניית נינטנדו עלתה ב-4.8% בעקבות דיווח כי החברה מתכננת להשיק שתי גרסאות חדשות של קונסולת המשחקים סוויץ' בקיץ הקרוב. מניית סמסונג ירדה ב-0.6% בבורסת סיאול, לאחר שהחברה הזהירה כי רווחיה צפויים להיות נמוכים מהמצופה, בעיקר בשל חולשה במכירות השבבים.

נמשך היפוך עקום התשואות בארה"ב; התשואה ל-10 שנים מתחת ל-2.4%

בורסות וול סטריט, שרשמו ביום שישי את הנפילה היומית החדה ביותר זה יותר מחודשיים, נסגרו במגמה מעורבת בצל המשך החששות מהאטה בצמיחה הכלכלית, ולאחר שנמשך ההיפוך בעקום תשואות האג"ח בארה"ב.

מדד דאו ג'ונס  נסגר בעלייה של 0.1%; מדדי S&P 500  ו נאסד"ק ירדו ב-0.1%. שלושת המדדים רשמו ביום שישי את הנפילה היומית החדה ביותר מאז השלישי בינואר.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נפלה במהלך המסחר היום מתחת לרמה של 2.4%, בפעם הראשונה מאז דצמבר 2017, והמשיכה להיות נמוכה מהתשואה על האג"ח לשלושה חודשים, שנסחרה ברמה של כ-2.45%. בכך נמשך היפוך עקום תשואות האג"ח שהחל בשבוע שעבר, והיה הראשון מזה תריסר שנים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.1%.

מניית אפל נסוגה ב-1.2% בעקבות האירוע של החברה בו ענקית הטכנולוגיה חשפה שורה של שירותים דיגיטליים חדשים.

אירופה נסגרה בירידות למרות שיפור בביטחון העסקים בגרמניה

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית לאחר שהמשך החששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית האפילו בהשפעתם על נתונים שהצביעו על שיפור בביטחון העסקים בגרמניה, הכלכלה הגדולה ביבשת.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.4%; פרנקפורט ופריז ירדו ב-0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.5% לאחר נפילה של 1.2% ביום שישי. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.1314 דולר ליורו.

הליש"ט נחלש מול המטבע האמריקאי ב-0.2% לשער של 1.3181 דולר לליש"ט, לקראת הצבעה נוספת על הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי. הפרלמנט יערוך הצבעה מחר או מחרתיים על הסכם הברקזיט של ראש הממשלה תרזה מיי. דחיית ההסכם עשויה להוביל להדחתה של מיי.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו איבדה 3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות לאחר שביום שישי ננעלו בורסות אירופה ו-וול סטריט בירידות. היפוך עקום התשואות בארה"ב, לראשונה מאז 2007, ונתוני ייצור חלשים באירופה מגבירים את ההערכות למיתון בעתיד הקרוב.

טוקיו צנחה ב-3%; הונג קונג נחלשת ב-2%; שנחאי יורדת ב-1.9%; סינגפור מאבדת 0.9% מערכה; סיאול יורדת ב-1.8% וסידני נחלשת ב-1.2%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.2% ל-110.16 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת יפן ל-10 שנים יורדת לרמה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2016 - 0.087%-. התשואה על אג"ח ממשלת אוסטרליה בשפל כל הזמנים.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.1% ל-59 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.1% ל-66.9 דולר לחבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker