עדכונים

וול סטריט ביום הגרוע זה חודשיים; "מדד הפחד" VIX קפץ ב-20%

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מזה חודשיים, בהובלת מניות הבנקים, ומחקו את כל עליות השבוע, לאחר שנתוני מקרו מאכזבים בארה"ב ובאירופה הגבירו את החששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית.

מדד נאסד"ק צנח ב-2.5%; מדד S&P 500 , שנסגר ביום חמישי ברמתו הגבוהה בותר מזה חמישה חודשים, נפל ב-1.9% - היום הגרוע ביותר מאז השלישי בינואר - בדרכו לירידה שבועית של 0.8%. מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.8%. מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - נסק ביותר מ-20%.

מניות הבנקים הובילו את הירידות על רקע היפוך ראשון מאז 2007 בעקום תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשלושה חודשים ול-10 שנים. מניות סיטי ו בנק אוף אמריקה נפלו ביותר מ-4%, ו מורגן סטנלי , וולס פרגו ו ג'י.פי מורגן צ'ייס ירדו ביותר מ-3%.

מניית נייקי נפלה ב-6.6% על אף שהחברה דיווחה על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים. מניית קמעונאית תכשיטי היוקרה טיפאני קפצה ביותר מ-3% לאחר שזו דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי.

הנפט נסוג בצל חשש מירידה בביקוש; טיפס בסיכום שבועי

מחיר הנפט נסוג בצל לאחר שנתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום באירופה ובארה"ב הגבירו את חששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית אשר תפגע בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 59.04 דולר לחבית, ירידה של 1.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר נפלו בקרוב ל-3%. עם זאת, בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט ב-0.4%.

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב שובר שיאים

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב בחודש שעבר היה הגבוה בתולדותיו, על רקע נפילה בהכנסות ממסים ועלייה בהוצאות הממשל הפדרלי.

הגירעון בתקציב האוצר התרחב בפברואר ל-234 מיליארד דולר, לעומת גירעון של 215.2 מיליארד דולר בחודש המקביל בשנה הקודמת. הגירעון שבר את השיא הקודם של 231.7 מיליארד דולר שנקבע לפני שבע שנים, לפי נתוני בלומברג.

בעקבות הגירעון בפברואר, גדל הגירעון המצטבר בחמישה החודשים הראשונים של שנת התקציב ל-544.2 מיליארד דולר, זינוק של כמעט 40% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, נכתב בדו"ח התקציב החודשי של משרד האוצר שפורסם היום (ו').

הכנסות האוצר בין אוקטובר לפברואר ירדו בפחות מ-1% ל-1.3 טריליון דולר לעומת התקופה המקבילה, ואילו ההוצאות גדלו ב-9% ל-1.8 טריליון דולר.

הדולר מתחזק בעולם; הזהב בשיא של 3 שבועות

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם ונמצא בדרכו לעלייה שבועית קלה בצל חששות מהאטה בצמיחת הכלכלה העולמית. זהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נסגר בשיא של שלושה שבועות על רקע הירידות החדות בשוקי המניות בעולם.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3% ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של 0.2%, לאחר שביום רביעי נפל לשפל של שישה שבועות לאחר שהבנק הפדרלי אותת כי לא יעלה את הריבית השנה.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,312.3 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-28 בפברואר, לאחר עלייה של 0.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

חששות צמיחה הפילו את אירופה; לונדון ופריז צנחו ב-2%

מגזרי הבנקאות, התעשייה והנפט הובילו את הירידות בבורסות אירופה בעקבות נתוני ייצור מאכזבים שפורסמו בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביבשת - אשר הגבירו את החששות מפני האטה בצמיחה העולמית. התשואה על האג"ח הממשלתיות הגרמניות נפלה מתחת לאפס בראשונה מאז שנת 2016.

בורסות לונדון ופריז נפלו ב-2%, ועבור הראשונה היתה זו הנפילה היומית החדה ביותר השנה; פרנקפורט איבדה 1.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-1.2%. היורו נחלש ב-0.8% מול הדולר לשער של 1.1292 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזק מול המטבע האמריקאי ב-0.6% לרמה של 1.319 דולר לליש"ט.

נתוני מאקרו שפורסמו היום באירופה העידו על האטה בצמיחה ביבשת. מדד מנהלי הרכש של מרקיט למגזר הייצור בגוש היורו ירד ל-51.3 נקודות במארס, לעומת 51.9 נקודות בפברואר ולעומת תחזיות הכלכלנים ל-51.8 נקודות. הייצור בגרמניה התכווץ זה החודש השלישי ברציפות.

כלכלת צרפת האטה, כאשר מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בצרפת ירד ל-48.7 נקודות במארס. כל תוצאה מתחת ל-50 נקודות מעידה על התכווצות הכלכלה.

פעילות הייצור בארה"ב בשפל של 21 חודשים

פעילות מגזר הייצור בארה"ב צמחה במארס בקצב הנמוך ביותר מזה 21 חודשים, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור ירד החודש לרמה של 52.5 נקודות לעומת רמה של 53 נקודות בפברואר, לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

המדד המקביל לפעילות מגזר השירותים נסוג במארס לרמה של 54.8 נקודות, שפל של חודשיים, לעומת רמה של 56 נקודות בחודש הקודם.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות.

מכירות הבתים בארה"ב הזינוק החד מ-2015

המכירות של בתים קיימים בארה"ב קפצו בפברואר ב-11.8% - הזינוק החודשי החד ביותר מאז דצמבר 2015 - לקצב שנתי של 5.51 מיליון יחידות, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב.

הנתון עלה באופן ניכר על תחזיות הכלכלנים לקצב מכירות שנתי של 5.12 מיליון יחידות. לעומת פברואר 2018 ירד קצב המכירות ב-1.8%.

המחיר החציוני של בתים שנמכרו בפברואר עלה ב-3.6% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, ל-249,500 דולרים.

בורסות אסיה ננעלו בעליות קלות

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות קלות כשהמשקיעים ממשיכים לנסות ולהעריך את השפעת הפסקת העלאות הריבית בארה"ב על השווקים. טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג הוסיפה 0.1%; שנחאי עלתה ב-0.1%; סינגפור ננעלה בירידות של 0.05%; סיאול עלתה ב-0.3% וסידני עלתה ב-0.4%.

הדולר מתחזק מולה מטבעות המרכזיים. הין עולה ב-0.3% ל-110.51 ין לדולר כאשר התשואה על אג"ח ממשלת יפן ל-10 שנים יורדת לשפל של 3 שנים.

הנפט נסחר בירידות על רקע חשש להאטה בצמיחה הגלובלית. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.8% ל-59.5 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.7% ל-67.4 דולר לחבית.

וול סטריט בשיא של חמישה חודשים; שווי ביוג'ן נחתך ב-18 מיליארד דולר

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות חדות בהובלת מגזר ההיי-טק, בעוד שמניות הבנקים ירדו זה היום השני ברציפות לאחר שהבנק הפדרלי אותת אתמול כי אין בכוונתו להעלות את הריבית בארה"ב השנה.

מדד נאסד"ק קפץ ב-1.4%. מדד דאו ג'ונס   טיפס ב-0.8%; מדד S&P 500   עלה ב-1.1% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מזה חמישה חודשים. מדד מניות המוליכים למחצה של פילדלפיה קפץ ב-3.5% ונסגר במרחק נגיעה משיא תוך שהוא משלים זינוק של 35% מהשפל של דצמבר.

מניית אפל זינקה ב-3.7% לאחר שאנליסטים של בית ההשקעות נידהם העלו את מחיר היעד למניה מ-180 דולרים ל-225 דולרים והעניקו למניה המלצת "קנייה חזקה", לקראת השקתו של שירות הסטרימינג החדש של אפל בשבוע הבא. בעקבות זינוק המניה, יצרנית אייפון שבה וכבשה במהלך המסחר היום את תואר החברה הבורסאית בעלת שווי השוק הגבוה בארה"ב - על חשבון מיקרוסופט  - אולם סיימה לבסוף את יום בשווי שוק של כ-920 מיליארד דולר, שני מיליארד דולר פחות משווי מיקרוסופט.

מיקרון קפצה בקרוב ל-10% והובילה את העליות במגזר השבבים לאחר שדיווחה אמש על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים.

מניית ביוג'ן קרסה ב-29% במסחר בוול סטריט - הנפילה היומית החדה ביותר מאז שנת 2008 - לאחר שענקית הפארמה הודיעה על הפסקת ניסויים מתקדמים בתרופה מבטיחה למחלת אלצהיימר לאחר שהתברר כי איננה יעילה. בעקבות נפילת המניה היום נחתך שווי השוק של ביוג'ן ביותר מ-18 מיליארד דולר.

לונדון נסגרה בעליות על רקע היחלשות הליש"ט; פרנקפורט נסוגה

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת והליש"ט המשיך להיחלש בצל חוסר ודאות סביב מועד יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט). מניות הבנקים בלטו לרעה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.9% על רקע היחלשות הליש"ט. בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.5%; פריז איבדה 0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג בפחות מ-0.1%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.5% לרמה של 1.1358 דולר ליורו.

הליש"ט נופלת ב-1.1% מול הדולר לשער של 1.3056 ונחלשת ב-0.5% מול היורו לרמה של 1.1501 יורו לליש"ט, על רקע הגעתה של ראשת ממשלת בריטניה לבריסל בניסיון לשכנע את מדינות האיחוד האירופי להסכים לדחיית מועד ברקזיט, שאמור להתרחש בעוד שמונה ימים.

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב עלה בראשונה זה 5 חודשים

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב טיפס בפברואר בראשונה מזה חמישה חודשים, על רקע שיפור בתנאים הפיננסים והתאוששות שוקי המניות אשר האפילו בהשפעתם על חולשה בשוק העבודה.

מדד המדדים הכלכליים המובילים טיפס בפברואר ב-0.2% לאחר שנותר ללא שינוי בינואר, ונסוג ב-0.1% בדצמבר, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד.

"למרות העלייה האחרונה, קצב הצמיחה של מדד המדדים המובילים בארה"ב רשם האטה בשישה החודשים החולפים, סימן אפשרי לכך שהכלכלה אמנם תמשיך לצמוח בטווח בקצר, אך גם על כך שעשויה לחול האטה בקצב הצמיחה עד סוף השנה", מסרה קונפרנס בורד.

ריבית המשכנתאות בארה"ב בשפל של 13 חודשים

הריבית על המשכנתאות בארה"ב ירדה לרמתה הנמוכה ביותר זה למעלה משנה, התפתחות שעשויה להגבירו את הביקוש לבתים.

הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, ירדה בשבוע החולף לרמה של 4.28% בממוצע, שפל של 13 חודשים, לעומת 4.31% בשבוע הקודם, לפי נתונים שפירסמה היום פרדי מאק.

מתחילת השנה נרשמו רק שבועיים שבהם נרשמה עלייה שבועית בריבית המשכנתאות בארה"ב.

פעילות הייצור בפילדלפיה חזרה לצמוח

מדד פעילות הייצור באזור פילדלפיה התאושש במארס לרמה של 13.7 נקודות לעומת רמה של מינוס 4.1 נקודות אליה נפל בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי של פילדלפיה.

כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של המדד החודש לרמה של שלוש נקודות. מדד גבוה מאפס מצביע על שיפור בפעילות הכלכלית, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות.

הריבית בבריטניה ללא שינוי; "התחזית תלויה בברקזיט"

הבנק המרכזי של בריטניה הותיר היום את הריבית ללא שינוי, בצל התגברות חוסר הוודאות סביב פרישת הממלכה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

ועדת המדיניות המוניטרית של בנק אוף אינגלנד, בראשות מארק קרני, הצביע פה אחד בעד השארת הריבית ללא שינוי ברמה של 0.75%.

"התחזית הכלכלית תמשיך להיות תלויה באופן משמעותי בטבעה ובתזמון היציאה מהאיחוד האירופי", נאמר בהודעת הריבית של הבנק המרכזי.

הליש"ט נחלש מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.3141 דולר לליש"ט, ונסוג ב-0.2% מול היורו לרמה של 1.154 יורו לליש"ט. בורסת לונדון מטפסת ב-0.3%.

עקום תשואות האג"ח בארה"ב משתטח; הדולר מתאושש

הדולר מתאושש מהנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט חודשיים והתשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה לרמתה הנמוכה ביותר מזה 14 חודשים, יום לאחר שהבנק הפדרלי אותת כי אין בכוונתו להעלות את הריבית בארה"ב השנה, והנמיך את תחזית הצמיחה לכלכלה הגדולה בעולם.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% ל-2.52%, רמתה הנמוכה ביותר מאז ינואר 2018. הפער בינה לבין התשואה על האג"ח לשנה אחת מתכווץ ל-0.04% בלבד. פער זה הוא אחד המדדים לבריאות הכלכלה האמריקאית, כפי שהיא נחזית על ידי שוק האג"ח. הוא מייצג שתי נקודות חשובות על עקוֹם התשואות, שפורש צילום מצב של תשואות האג"ח הממשלתיות לפירעון במועדים שונים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3% לאחר שנפל אתמול ב-0.7%, הירידה היומית החדה ביותר מאז ה-25 בינואר.

ירידה חדה מהצפוי בתביעות האבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-221 אלף לעומת 230 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לירידה מתונה יותר ל-225 אלף תביעות.

הממוצע הארבע-שבועי של תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-1,000 לרמה של 225 אלף, וגבוה כעת בכמעט 20 אלף משפל של 49 שנים, של 206 אלף תביעות, שאליו נפל בספטמבר.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות נפל ב-27 אלף ל-1.7 מיליון.

טנסנט דיווחה על צניחה של 32% ברווחי הרבעון הרביעי

ענקית האינטרנט הסינית טנסנט דיווחה היום על צניחה של 32% ברווחי הרבעון הרביעי – ההפסד הרבעוני הגדול ביותר בהיסטוריה של החברה, זאת בגין ביקורת רגולטורית של רשויות סין.

סיבה נוספת להפסד היתה הפרשה חד-פעמית של 2.1 מיליארד יואן (313.9 מיליון דולר) שקשורה לחטיבת טנסנט מיוזיק אנטרטיינמנט.

הרווח הרבעוני הנקי הסתכם ב-14.2 מיליארד יואן (2.12 מיליארד דולר, לעומת תחזית האנליסטים ל-18.3 מיליארד יואן.

ההכנסות ברבעון הרביעי עלו ב-28% ל-84.9 מיליארד יואן, לעומת תחזית של 83 מיליארד יואן.

חטיבת הסמארטפונים של טנסנט, יצרנית ההכנסות הגדולה של החברה, צמחה ב-24% ב-2018 ל-77.8 מיליארד יואן וב-12% ברבעון הרביעי ל-19 מיליארד יואן – לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מספר המשתמשים באפליקציית וויצ'אט של טנסנט עלה ל-1.097 מיליארד משתמשים.

מניית טנסנט נסגרה מוקדם יותר היום בירידה של 2%, מה שמעניק לחברה שווי שוק של 449 מיליארד דולר. מניית החברה עלתה עד כה השנה ב-15.6%

עליות באסיה הודות להודעת נגיד הבנק הפדרלי

בורסות אסיה נסחרות העליות הודות להודעת נגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמש כי לא יעלה את הריבית עד סוף השנה. 

שנחאי מזנקת ב-1.1%. הונג קונג עולה ב-0.2%. טייוואן עלתה ב-0.6%. טוקיו הוסיפה 0.2%. הנפט מתזחק כעת ב-1.9% למחיר של 60.12 דולר לחבית. הין היפני נחלש ב-0.2% מול הדולר לרמה של 110.52 ין לדולר.

טייוואן עולה ב-0.5%

הבורסות באסיה בעלייה: טייוואן ב-0.5%, הונג קונג ב-0.2% וטוקיו גם היא ב-0.2%.

העליות הן הודות לנגיד הבנק הפדרלי, שהודיע כי אינו מתכוון להעלות את הריבית עד סוף השנה.

תשואת האג"ח בארה"ב צללה לשפל של 14 חודשים; הדולר נחלש

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות צנחה לשפל של 14 חודשים, והדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם זו הפעם השמינית בתשעה הימים האחרונים, לאחר שהבנק הפדרלי העריך כי לא יעלה כלל את הריבית השנה, וכי יעלה אותה פעם אחת בלבד עד סוף שנת 2021. הבנק המרכזי גם הודיע כי יעצור את צמצום היקף הנכסים במאזניו בספטמבר.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים צנחה ב-0.08% לרמה של 2.53% - רמתה הנמוכה ביותר מאז ינואר 2018. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.6% לשפל של שישה שבועות, ונמצא בדרכו לירידה שמינית בתשעה הימים האחרונים.

הבנק הפדרלי הותיר היום ללא שינוי את הריבית בארה"ב בטווח של 2.5%-2.25%, ומקבלי ההחלטות בבנק המרכזי שבו והנמיכו את מספר העלאות הריבית הצפוי השנה, לאפס. הבנק המרכזי גם הודיע כי יפסיק לצמצם את היקף הנכסים במאזניו בחודש ספטמבר.

הבנקים גררו את וול סטריט לסגירה שלילית

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בעיקרה בהובלת מניות הבנקים, לאחר שהבנק הפדרלי העריך כי לא יעלה את הריבית כלל בשנת 2019, והנמיך את תחזית הצמיחה לכלכלת ארה"ב.

מדד דאו ג'ונס , שקטע אתמול רצף של ארבעה ימי עליות, נסגר בירידה של 0.6%; מדד S&P 500 איבד 0.3%. מנגד, מדד נאסד"ק הצליח לחלץ עלייה של פחות מ-0.1%.

הבנק הפדרלי הותיר היום ללא שינוי את הריבית בארה"ב בטווח של 2.5%-2.25%, ומקבלי ההחלטות בבנק המרכזי שבו והנמיכו את מספר העלאות הריבית הצפוי השנה, לאפס. הבנק המרכזי גם הודיע כי יפסיק לצמצם את היקף הנכסים במאזניו בחודש ספטמבר, והנמיך את תחזיות הצמיחה והאינפלציה לשנת 2019.

מניות הבנקים הובילו את הירידות בוול סטריט בעקבות נפילת התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשפל של 15 חודשים. מניות גולדמן סאקס  ו בנק אוף אמריקה נפלו ביותר מ-3%; מניות ג'י.פי מורגן , סיטי ו מורגן סטנלי איבדו יותר מ-2%.

מניית פדקס ירדה ב-3.5% לאחר שענקית השילוח דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים מאכזבים וסיפקה תחזית רווח שנתי שהיתה נמוכה מציפיות האנליסטים.

גוברות הציפיות להורדת ריבית בארה"ב

ציפיות המשקיעים להורדת הריבית בארה"ב גדלו בעקבות הודעת הבנק הפדרלי היום לפיה אין בכוונתו להעלות כלל את הריבית השנה, ולהעלות אותה פעם אחת בלבד עד סוף שנת 2021.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 39% להורדת ריבית עד סוף השנה, לעומת סיכוי של 23% לפני החלטת הריבית היום, לפי נתוני CME.

החוזים מעניקים סיכוי גבוה אפילו יותר, של 48%, להורדת ריבית עד סוף ינואר 2020.

בראשונה מאז נובמבר: הנפט פרץ מעל 60 דולר

מחיר הנפט בניו יורק פרץ מעל לרף של 60 דולר לחבית בפעם הראשונה מאז נובמבר, בעקבות הנפילה החדה ביותר מאז יולי במלאי הגולמי בארה"ב.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-9.59 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לגידול של כ-300 אלף חביות במלאי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 59.83 דולר לחבית, עלייה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר טיפסו למחיר של 60.12 דולר לחבית - הרמה הגבוהה ביותר מאז ה-12 בנובמבר.

החוזים למסירה במאי, אשר יהפכו ממחר לחוזים הקובעים, נסגרו במחיר של 60.23 דולר לחבית, עלייה של 1.6%.

אירופה נסוגה משיא של 6 חודשים; הליש"ט נחלש לאחר הבקשה לדחיית ברקזיט

בורסות אירופה נסוגו משיא של כמעט שישה חודשים וקטעו רצף של חמישה ימי עליות, לאחר שבריטניה הגישה באופן רשמי לאיחוד האירופי בקשה לשחות את מועד יציאתה מהאיחוד (ברקזיט).

בורסת לונדון נסוגה ב-0.5%; פרנקפורט נפלה ב-1.6% - הירידה היומית החדה ביותר מזה כמעט שישה שבועות; פריז איבדה 0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.9% לאחר שאתמול השלים יום חמישי ברציפות של עליות, ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שישה חודשים. ה יורו  מטפס מול הדולר בפחות מ-0.1% לרמה של 1.1355 דולר ליורו.

ה ליש"ט  נחלש ב-0.6% מול הדולר לשער של 1.3185 דולר לליש"ט, ונסוג בשיעור דומה מול היורו לרמה של 1.1616 יורו לליש"ט, לאחר שראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, ביקשה מהאיחוד האירופי לדחות את הברקזיט עד 30 ביוני. בריטניה היתה אמורה לעזוב את האיחוד עד 29 במארס, אך מיי לא הצליחה לשכנע את הפרלמנט הבריטי לאשר את הסכם היציאה שאליו הגיעה עם האיחוד האירופי.

מניית ענקית הכימיקלים הגרמנית באייר צנחה בכמעט 10% לאחר שבית המשפט בארה"ב קבע כי מוצר ההדברה של מונסנטו מסרטן. באייר רכשה את ענקית הזרעים האמריקאית ביוני 2018 תמורת 30 מיליארד דולר.

מניית BMW נפלה בקרוב ל-5% לאחר שיצרנית מכוניות היוקרה הגרמנית הזהירה היום כי רווחיה השנה צפויים להיות נמוכים משמעותית מרווחיה בשנה הקודמת, וכי הרווח השנתי לפני מס צפוי לצנוח ביותר מ-10%. כמו כן הודיעה החברה על תוכנית התייעלות שמטרתה להביא לחיסכון בהוצאות בסך 12 מיליארד יורו (13.6 מיליארד דולר) בתוך שלוש שנים.

אזהרת רווח של BMW; הציגה תוכנית התייעלות של 14 מיליארד ד'

יצרנית מכוניות היוקרה BMW הזהירה היום כי רווחיה השנה צפויים להיות נמוכים משמעותית מרווחיה בשנה הקודמת, וכי הרווח השנתי לפני מס צפוי לצנוח ביותר מ-10%.

כמו כן הודיעה החברה הגרמנית על תוכנית התייעלות שמטרתה להביא לחיסכון בהוצאות בסך 12 מיליארד יורו (13.6 מיליארד דולר) בתוך שלוש שנים.

ההתייעלות נועדה לסייע בקיזוז השפעתם של סכסוכי סחר על עסקי BMW, וכן לסייע במימון השקעותיה חסרות התקדים של החברה במכוניות חשמליות.

מניית BMW נופלת ב-4.5% במסחר בבורסת פרנקפורט.

ירידות באסיה לקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי

המסחר בבורסות אסיה בירידות שערים קלות על רקע החששות כי סין אינה מוכנה להיענות לדרישות ארה"ב במשא ומתן על הסכם הסחר. בנוסף, המשקיעים שומרים על גישה זהירה לפני החלטת הריבית של הבנק הפדרלי. טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג ירדה ב-0.5%; שנחאי ננעלה ללא שינוי ניכר; סינגפור ירדה ב-0.4%; סיאול רשמה עליות קלות של 0.04% וסידני ירדה ב-0.3%.

בלומברג דיווח כי גורמים בצוות המשא ומתן האמריקאי לשיחות הסחר עם סין מודאגים מכך שסין נסוגה מכוונתה להיענות לדרישות ארה"ב, לאחר שהסכימה בעבר לשנות את מדיניות השמירה על קניין רוחני.

המשקיעים מצפים להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי שתפורסם הערב. המשקיעים יחפשו סימנים להעלאות ריבית נוספות, כדי לדעת עד כמה נסוג הבנק ממדיניות העלאות הריבית עליה הכריז לפני יותר משנה.

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים. הין יורד ב-0.2% ל-111.57 ין לדולר.התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-2.59%.

הנפט נסחר במגמה מעורבת. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.3% ל-58.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.1% ל-67.6 דולר לחבית.

נינטנדו וסוני יורדות לאחר שגוגל חשפה שירות משחקים חדש

מניות יצרניות קונסולות המשחקים היפניות - סוני ונינטנדו - יורדת בעד 4% במסחר בבורסת טוקיו לאחר שאתמול אלפבית, החברה האם של גוגל, חשפה שירות משחקים חדש מבוסס על מחשוב ענן.

החברה חשפה את Stadia, שירות "גיימינג בענן" המאפשר לשחק משחקים כבדים עתירי גרפיקה על גבי הדפדפן, גם על גבי מכשירים שיש לכל אחד – מחשבים, טאבלטים, טלוויזיות וסמארטפונים.

כיום, כדי לשחק משחקים כאלה, נדרשים בדרך כלל קונסולות משחק יקרות או מחשבים מתקדמים עם כרטיסי מסך יקרים. עם גוגל סטאדיה, אפשר לשחק את המשחקים הללו בכל מכשיר. בנוסף, אלפבית חשפה בקר משחק ממותג משלה.

דאו ג'ונס נסוג בראשונה זה שבוע; AMD קפצה ב-12%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת ומדד דאו ג'ונס נסוג בראשונה מזה חמישה ימי מסחר, על רקע דיווחים על קשיים בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין לצד פתיחת ישיבת המדיניות בת היומיים של הבנק הפדרלי.

מדד S&P 500 , שטיפס אתמול לשיא של חמישה חודשים, נסגר היום כמעט ללא שינוי לאחר שבמהלך יום המסחר פרץ מעל לרמת 2,850 נקודות בראשונה מאז אוקטובר, והתקרב לכדי מרחק של פחות מ-3% משיא של 2,930.75 נקודות בו נסגר ב-20 בספטמבר. מדד דאו ג'ונס  נסגר בירידה של 0.1% - סגירה שלילית ראשונה מזה חמישה ימים - לאחר שבמהלך יום המסחר פרץ מעל לרף 26,000 נקודות. מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.1%.

מניית AMD קפצה בקרוב ל-12% לאחר שבכירים בחברת גוגל אישרו היום כי שירות הסטרימינג של משחקי מחשב שהציגה החברה הערב יתבסס על שבבים של AMD.

מניית טסלה נסוגה ב-0.8% לאחר שרשות ני"ע בארה"ב (SEC) מסרה כי מנכ"ל יצרנית המכוניות החשמליות, אילון מאסק, "הפר באופן בוטה" את תנאי ההסדר שאליו הגיעו הרשות והחברה, וביקשה להאשימו בביזיון בית המשפט.

הדולר נחלש בעולם פעם שביעית בשמונה ימים

הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם זו הפעם השביעית בשמונה הימים האחרונים ושוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות קלות, על רקע פתיחת ישיבת המדיניות בת היומיים של הבנק הפדרלי.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2% ונמצא בדרכו לירידה יומית שביעית בשמונה הימים האחרונים. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 2.61%.

הבנק המרכזי של ארה"ב יפרסם מחר את החלטת הריבית בתום ישיבתו בת היומיים, וצפוי להותיר את הריבית ללא שינוי. עיקר תשומת הלב תהיה נתונה לתחזיות בכירי הבנק לנתיב הריבית בעתיד, ולשאלה האם הפד יודיע על סיום מוקדם מהצפוי של צמצום היקף הנכסים במאזניו.

בורסות אירופה קרובות לשיא של שישה חודשים

בורסות אירופה נסגרו בשיא של כמעט שישה חודשים בהובלת מגזר הרכב, בעוד המשקיעים ממשיכים לעקוב אחרי התפתחויות סביב יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט), ועל רקע פתיחת ישיבת הריבית בת היומיים של הבנק הפדרלי בארה"ב.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.3% בדרכו ליום שביעי ברציפות של עליות, ונסגר בשיא של יותר חמישה חודשים. פרנקפורט הוסיפה 1.1%; פריז עלתה ב-0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.6%, יום חמישי ברציפות של עליות, ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שישה חודשים.

היורו מטפס ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1349 דולר ליורו, לאחר שבטחון המשקיעים בגרמניה טיפס זה החודש החמישי ברציפות. הליש"ט מתחזק ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.3275 דולר לליש"ט.

צמיחה חלשה בהזמנות מבתי חרושת בארה"ב

הזמנות מבתי חרושת ארה"ב גדלו בשיעור מתון מהצפוי בינואר - עדות נוספת להאטה בצמיחת הכלכלה הגדולה בעולם.

הזמנות מבתי חרושת טיפסו ב-0.1% בינואר לאחר עלייה בשיעור דומה בדצמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול חד יותר של 0.4% בינואר.

האבטלה בבריטניה בשפל של 44 שנה

האבטלה בבריטניה ירדה לשפל של 44 שנה, על אף אי הוודאות סביב הברקזיט, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה של בריטניה. שיעור האבטלה ירד בשלושת החודשים שהסתיימו בינואר ל-3.9% - הרמה הנמוכה ביותר מאז 1975 - לעומת 4% בתקופה הקודמת.

מספר המובטלים בבריטניה ירד ב-35 אלף ל-1.338 מיליון. שיעור התעסוקה הגיע לשיא חדש של 76.1%, לעומת 75.7% ברבעון הקודם.

גם השכר בבריטניה המשיך לצמוח, ועלה ב-3.4% בשלושת החודשים שהסתיימו בינואר. בינואר לבדו עלה השכר ב-3.5%  - העליה החדה ביותר מזה עשור.

אסיה ננעלה בירידות שערים קלות

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות שערים קלות, כאשר המשקיעים ממתינים להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי מחר. טוקיו ירדה ב-0.1%; הונג קונג עלתה ב-0.2%; שנחאי ירדה ב-0.2%; סיאול ירדה ב-0.1%; סידני ירדה ב-0.1%.

המשקיעים נושאים עיניהם לישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי שתיפתח היום, על רקע הערכות כי קצב העלאות הריבית בארה"ב יואט. מחר צפויה להתפרסם החלטת הריבית. התחזיות הן כי היא תישאר ללא שינוי, אך חלק מהכלכלנים צופים שהבנק הפדרלי יכריז על העלאה עתידית אחת השנה, או אפילו אף העלאה, לאחר שב-2018 העלה את הריבית ארבע פעמים וב-2017 שלוש פעמים.

עליות במסחר בוול סטריט

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות. הדאו ג'ונס עלה ב-0.3%;  S&P 500 עלה ב-0.4% והנאסד"ק עלה ב-0.3%.

מניית בואינג ירדה ב-1.8% בעקבות שורה של דיווחים שליליים. שר התחבורה של אתיופיה מסר כי ישנו דמיון רב בין התרסות מטוס אתיופיאן איירליינס בשבוע שעבר לבין התרסקות מטוס ליון אייר באוקטובר. בנוסף, תחקיר של העיתון "סיאטל טיימס" מצא כי הרגולטורים העניקו סמכויות רבות לבואינג בבדיקות הבטיחות של המטוס ובואינג הגישה לרגולטורים בארה"ב אנליזה פגמים מהותיים.

הנפט ננעל בעלייה של 1%

הנפט ננעל היום בעליות לאחר שאופ"ק ובעלות הברית שלה  הסכימו להמשיך בקיצוץ התפוקה עד יוני.

בפגישה היום, ועדת השרים המשותפת למעקב, ארגון שעוקב אחרי מדיניות התפוקה וכולל את סעודיה ורוסיה, אמרה כי יש הסכמה כללית לגבי ההסכמה להמשיך בקיצוץ התפוקה. החברות באופ"ק הסכימו לקצץ 800 אלף חביות ביום במשך ששת החודשים עד יוני. רוסיה ובעלות ברית אחרות שמייצרות נפט הסכימו לקצץ את התפוקה ב-400 אלף חביות ביום נוספות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל עלו ב-1% למחיר של 59.09 דולר לחבית. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במאי עלו ב-0.6% ל-67.54 דולר לחבית.

פייסבוק ממשיכה לרדת

מניית פייסבוק יורדת כעת ביותר מ-3% בדרכה לסגור יום שלישי של ירידות, לאחר שהאנליסטית לורה מרטין מבנק ההשקעות נידהם אנד קו. הורידה את הדירוג שלה בטענה ל"השפעות שליליות" שעלולות להאיץ את הירידה בערך החברה בעיני המשקיעים.

מרטין חתכה את דירוג המניה ל"החזק" לאחר שעמדה על "קנייה" במשך שלוש השנים האחרונות לפחות. לטענתה, העזיבות של אנשי הנהלה בכירים מעלות חשש לגבי התחזקות הסיכונים הרגולטוריים שעמם מתמודדת פייסבוק. מניית פייסבוק איבדה 6.6% מאז שרשמה שיא של 6.5 חודשים עם 173.37 דולר ב-13 במארס.

אירופה ננעלה במגמה מעורבת

המסחר בבורסות אירופה ננעל במגמה מעורבת.

לונדון עלתה ב-0.9%; פרנקפורט ירדה ב-0.2%; פריז עלתה ב-0.1%; ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.3%. מניות דויטשה בנק וקומרצבנק התחזקו ב-3% לאחר ששני הבנקים הגדולים בגרמניה הודיעו אתמול על פתיחת משא ומתן למיזוג. הבנק מוג יהיה הרביעי בגודלו באירופה.

מניית חברת הפינטק הבריטית וורלדפיי זינקה ב-10% לאחר דיווחים על רכישתה על ידי חברת FIS האמריקאית.

אסיה ננעלה בעליות; שנחאי זינקה ב-2.5%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים למרות אי-ודאות מתמשכת בנוגע להסכם הסחר המתגבש בין ארה"ב לסין. טוקיו עלתה ב-0.6%; הונג קונג הוסיפה 1.5% לערכה; שנחאי זינקה ב-2.5%; סינגפור עלתה ב-0.4%; סיאול עלתה ב-0.1% וסידני ננעלה בעליות של 0.2%.

ה דולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.05% ל-111.55 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-2.58%.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.7% ל-58.1 דולר. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.6% ל-66.7 דולר לחבית.

מיזוג של 34 מיליארד דולר בעולם הפינטק

FIS - Fidelity National Information Services האמריקאית רוכשת את וורלדפיי הבריטית תמורת 34 מיליארד דולר במזומן ומניות, באחת מעסקות המיזוג הגדולות בעולם הפינטק. מניית וורלדפיי מזנקת ב-10% בבורסת לונדון.

בעלי מניות וורלדפיי יקבלו 0.9287 מניות FIS ו-11 דולר תמורת מניה אחת של וורלדפיי. לאחר העסקה FIS תחזיק ב-53% מהחברה הממוזגת ו-וורלדפיי תחזיק ב-47% מהחברה הממוזגת. לחברה החדשה יהיו הכנסות שנתיות של 12.3 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker