וול סטריט בשבוע הגרוע השנה; דאו ג'ונס תחבורה ברצף השלילי הארוך מ-1972

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט בשבוע הגרוע השנה; דאו ג'ונס תחבורה ברצף הירידות הארוך מ-1972

בורסות וול סטריט ירדו זה היום החמישי ברציפות בדרכן לשבוע הגרוע ביותר השנה, לאחר שנתוני תעסוקה חלשים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב ונפילה ביצוא מסין הגבירו את החששות מפני האטה בצמיחה העולמית.

מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.1% בדרכו לנפילה שבועית של 2.2% - שבוע שלילי שני בלבד השנה; מדד S&P 500 ירד ב-0.2% והשלים נפילה שבועית של 2.2%; מדד נאסד"ק איבד 0.2% בדרכו לנפילה שבועית של 2.4% - וקטע בכך רצף של 10 שבועות חיוביים. עבור שלושת המדדים היתה זו הירידה השבועית החדה ביותר מאז דצמבר. מדד דאו ג'ונס למניות התחבורה נסוג היום ב-0.5% בדרכו לירידה יומית 11 ברציפות - רצף הימים השלילי הארוך ביותר מאז 1972.

דו"ח התעסוקה המאכזב שפורסם היום בארה"ב, נתוני ייצור חלשים שפורסמו היום בגרמניה - הכלכלה הגדולה באירופה - ונתוני יצוא מאכזבים שפורסמו מוקדם יותר בסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם - הצטרפו להורדה חדה של תחזיות הצמיחה בגוש היורו אתמול.

יום קודם לכן (ד') הנמיך הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) את תחזיות הצמיחה לכלכלה העולמית לשנה הנוכחית ול-2020, לאחר שבתחילת השבוע העריכה סין כי כלכלתה עלולה לצמוח השנה בשיעור המתון ביותר מזה 30 שנה.

הנפט נסוג בצל חששות מהאטה גלובלית

מחיר הנפט נסוג לאחר שנתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב, סין וגרמניה הגבירו את החששות מפני ירידה בביקוש לאנרגיה כתוצאה מהאטה בצמיחת הכלכלה העולמית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 56.07 דולר לחבית, ירידה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר נפלו ב-3% למחיר של 54.52 דולר לחבית. בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט ב-0.5%.

דו"ח תעסוקה מאכזב בארה"ב, נתוני ייצור חלשים בגרמניה ונתוני יצוא מאכזבים בסין - שכולם פורסמו היום - הצטרפו להורדה חדה של תחזיות הצמיחה בגוש היורו אתמול.

יום קודם לכן (ד') הנמיך הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) את תחזיות הצמיחה לכלכלה העולמית לשנה הנוכחית ול-2020, לאחר שבתחילת השבוע העריכה סין כי כלכלתה עלולה לצמוח השנה בשיעור המתון ביותר מזה 30 שנה.

תשואת האג"ח בארה"ב בשפל של חודשיים; הדולר נחלש

הדולר נחלש בעולם בראשונה מזה שמונה ימים והתשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נופלת לשפל של חודשיים, לאחר שדו"ח התעסוקה החלש שפורסם היום בארה"ב הגביר את החששות מפני האטה בכלכלה הגדולה בעולם.

שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 2.63%. מדד הדולר של ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב ובהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%, ירידה ראשונה זה שמונה ימים.

הזהב מחק את כל ירידות השבוע; פרץ מעל 1,300 ד'

מחיר הזהב זינק במסחר היום מעל לרמה של 1,300 דולר לאונקייה תוך מחיקת כל ירידות השבוע, לאחר שירידות שנרשמו בבורסות ברחבי העולם בצל חששות מהאטה בצמיחה הגלובלית, הגבירו את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,299.3 דולר לאונקייה, עלייה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר במהלך המסחר כבר טיפסו למחיר של 1,301.3 דולר לאונקייה. בסיכום שבועי הצליח הזהב לחלץ עלייה של פחות מ-0.1%.

מיי מפילה את הליש"ט; "יתכן שלעולם לא נעזוב את האיחוד האירופי"

הליש"ט נופלת מול היורו לאחר שראשת ממשלת בריטניה הזהירה היום (ו') כי יתכן שבריטניה לעולם לא תעזוב את האיחוד האירופי אם חברי הפרלמנט הבריטי שוב יצביעו נגד ההסכם הצבעה שתתקיים בשבוע הבא.

"תמכו בו ובריטניה תעזוב את האיחוד האירופי. דחו אותו ואיש לא יודע מה יקרה", אמרה מיי בנאום בנשאה בעיר הנמל גרימסבי בצפון אנגליה. "אם נלך בדרך הזו, יתכן שלעולם לא נעזוב כלל את האיחוד האירופי", הוסיפה.

ההצבעה המכרעת ביום שלישי תתקיים מעט יותר משבועיים לפני תאריך היעד ליציאת בריטניה מהאיחוד, 29 במארס. ללא אישור הפרלמנט הבריטי להסכם, עלולה למצוא את עצמה הממלכה פורשת מאיחוד ללא הסכם מוסדר (ברקזיט קשה).

הליש"ט נופל מול היורו ב-1% לרמה של 1.1573 יורו לליש"ט, ונחלש ב-0.6% מול הדולר לשער של 1.3009 דולר לליש"ט - ירידה יומית שביעית ברציפות מול המטבע האמריקאי.

בורסות אירופה ביום הגרוע מזה חודש; היורו מתאושש

בורסות אירופה רשמו את הנפילה היומית החדה מזה חודש לאחר שנתוני ייצור מאכזבים שפורסמו היום בגרמניה הגבירו את החששות מפני האטה בכלכלת היבשת - יום לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (EBC) הנמיך את תחזיות הצמיחה לגוש היורו.

נתוני יצוא חלשים בסין ודו"ח תעסוקה מאכזב בארה"ב שפורסמו היום הכבידו אף הם על המדדים באירופה.

בורסות לונדון ופריז נסוגו ב-0.7%; פרנקפורט ירדה ב-0.5%. מילאנו איבדה 1%; מדריד נפלה ב-13%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל ב-0.9% - הירידה היומית החדה ביותר זה כארבעה שבועות, וירידה יומית שלישית ברציפות. המדד האירופי גם נסוג בסיכום שבועי - שבוע שלילי שני בלבד השנה.

היורו מטפס ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.1246 דולר ליורו, לאחר שנפל אתמול לרמתו הנמוכה ביותר מאז 2017 בעקבות הודעת הבנק המרכזי של אירופה. הליש"ט נחלש מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.3018 דולר לליש"ט, בצל התגברות החששות כי לא יושג הסכם על יציאה מוסדרת של בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

התחלות הבנייה של בתים פרטיים בארה"ב בזינוק החד מ-1979

התחלות הבנייה בארה"ב זינקו ב-18.6% בינואר לקצב שנתי של 1.23 מיליון יחידות, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מתון יותר של 1.21 מיליון לאחר קצב של 1.04 מיליון בחודש הקודם.

היתרי הבנייה טיפסו ב-1.4% לקצב שנתי של 1.35 מיליון יחדיות, לעומת תחזיות האנליסטים לירידה.

הנתונים פורסמו באיחור של שבועיים בשל השבתת הממשל הפדרלי בחודשים דצמבר וינואר.

התחלות הבנייה של בתים פרטיים זינקו ב-25.1% בינואר, הקפיצה החודשית החדה ביותר מאז 1979, לקצב שנתי של 926 אלף בתים. עם זאת, היתרי הבנייה של בתים פרטיים ירדו ב-2.1% לרמתם הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2017.

חולשה בייצור: ירידה בהזמנות המפעלים בגרמניה

גם בגרמניה פורסמו היום נתונים שמגבירים את החשש מהעמקת ההאטה בכלכלות הגדולות בעולם. הזמנות המפעלים בגרמניה רשמו בינואר ירידה מפתיעה, וגם נתוני דצמבר שעודכנו כלפי מעלה לא מצליחים לעודד את המשקיעים.

מנתונים של לשכת הסטטיסטיקה הגרמנית עולה כי הזמנות המפעלים ירדו בינואר ב-2.6% לעומת דצמבר, לעומת תחזיות כלכלנים לעלייה של 0.5%. נתוני דצמבר עודכנו כלפי מעלה והם מצביעים על עלייה של 0.6% בהזמנות, לעומת דיווח קודם על ירידה של 1.6% בהזמנות המפעלים. משרד הכלכלה הגרמני התייחס לנתונים ואמר כי הם מצביעים על כך שההאטה בתעשייה הגרמנית נמשכה גם בתחילת 2019.

ירידות חדות באסיה

בבורסות אסיה נרשמות היום ירידות חדות על רקע החששות מפני משבר בהסכם הסחר בין סין לארה"ב, שאמור להוביל להסרה של המכסים ההדדיים שהטילו המדינות זו על זו. בנוסף, ההודעה המדאיגה של הבנק המרכזי של אירופה מאתמול ונתוני מסחר מאכזבים שפורסמו היום בסין, מטרידים את המשקיעים. הבורסות בסין רשמו היום את הירידה החדה ביותר שלהן מתחילת השנה.

טוקיו ירדה בחדות ב-2%; שנחאי צנחה ב-4.4%; שנזן נפלה ב-3.8%; הונג קונג משילה מערכה 1.9%; סיאול ירדה ב-1.3%; סידני נחלשה ב-1%. הין, שנחשב למפלט בטוח של משקיעים בעת משבר, קופץ מול הדולר ב-0.5% ונסחר סביב שער של 111 ין לדולר.

היצוא הסיני צנח ב-20%

חלק מהחשש המרכזי של המשקיעים נוגע בהיחלשות היצוא הסיני, שהיה הקטר של הכלכלה בעשרות השנים האחרונות. נתונים שפורסמו היום במדינה הצביעו על ירידה חדה ביצוא בחודש שעבר, והם משקפים את השפעת מלחמת הסחר מול ארה"ב, אך גם ירידה כללית בביקוש העולמי ושיבוש בפעילות המקומית בשל חגיגות השנה הסינית החדשה.

לפי נתוני המכס הסיני, היבוא למדינה ירד בפברואר ב-5.2%, אחרי שבינואר הוא רשם ירידה של 1.5%. ואולם מדאיגה יותר נפילה של 20.7% ביצוא מהמדינה, לעומת זינוק של 9.1% ביצוא מסין בינואר. הערכות האנליסטים היו לירידה של 5.5%-6.5% בשווי הסחורה המיוצאת מסין. עודף הסחר הכולל של סין הגיע בפברואר ל-4.12 מיליארד דולר, צניחה משמעותית לעומת עודף סחר של 39.16 מיליארד דולר בינואר. ואולם, לפי המכס הסיני, בביטול השפעת חגיגות השנה החדשה, היצוא הסיני עלה ב-1.5%.

חששות צמיחה גררו את וול סטריט לרצף הירידות הארוך השנה

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות בבורסות וול סטריט שהשלימו את רצף הימים השלילי הארוך ביותר השנה, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הנמיך בחדות את תחזיות הצמיחה והודיע על חידוש התמריצים לכלכלת היבשת - צעדים שהגבירו את החששות מפני האטה בצמיחה העולמית.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.1%; מדד דאו ג'ונס איבד 0.8%; מדד S&P 500  נסוג ב-0.8% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז ה-14 בפברואר, בדרכו ליום שלילי רביעי ברציפות - רצף הירידות היומי הארוך ביותר ב-2019. שלושת המדדים המרכזיים בוול סטריט גם נמצאים בדרכם לירידה השבועית החדה ביותר מאז דצמבר. מדד דאו ג'ונס למניות התחבורה נסוג ב-1% בדרכו ליום 10 ברציפות של ירידות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.05% - הנפילה היומית החדה ביותר מזה תשעה שבועות - לרמה של 2.64%.

מגזר הטכנולוגיה הוביל את הירידות היום בוול סטריט, ומניות אמזון ו פייסבוק נפלו ב-2.6% וב-2% בהתאמה.

הדולר בשיא של שנתיים; מתחזק בעולם יום שביעי ברציפות

הדולר מתחזק זה היום השביעי ברציפות ונסחר בשיא של כמעט שנתיים מול המטבעות המרכזיים בעולם, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה הנמיך את תחזית הצמיחה לגוש היורו, הודיע על תמריצים כלכליים חדשים ודחה את המועד הצפוי של העלאת הריבית -  צעדים שהפילו את היורו  לשפל של 20 חודשים מול המטבע האמריקאי.

הדולר מתחזק ב-1.1% מול היורו לרמה של 1.1185 דולר ליורו, ומטפס ב-0.7% מול הליש"ט לשער של 1.3071 דולר לליש"ט. מנגד, המטבע האמריקאי נחלש ב-0.2% מול הין היפני לרמה של 111.57 ין לדולר.

מדד הדולר של ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב ובהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.8% לרמתו הגבוהה ביותר מאז מאי 2017, ונמצא בדרכו לעלייה יומית שביעית ברציפות.

גידול חד מהצפוי באשראי הצרכנים בארה"ב בינואר

אשראי הצרכנים בארה"ב גדל בינואר ב-17 מיליארד דולר, או בקצב צמיחה שנתי של 5.1%, מסר היום הבנק הפדרלי. כלכלנים צפו גידול מתון יותר של 16.6 מיליארד דולר.

עם זאת, נתוני דצמבר תוקנו כלפי מטה לגידול של 15.4 מיליארד דולר, או קצב צמיחה שנתי של 4.6%, לעומת עלייה של 17 מיליארד דולר שעליה דווח במקור.

היקף ההלוואות לרכישת מכוניות, למימון לימודים וסעיפים נוספים, גדל בינואר ב-5.9% - עלייה חודשית שנייה ברציפות. חובות בעלי כרטיסי האשראי גדלו בינואר ב-2.9% - עלייה לעומת גידול של 1.1% בדצמבר.

בראשונה מאז 2015: נפילה בשווי משקי הבית בארה"ב

שווי משקי הבית בארה"ב נפל ברבעון הרביעי של 2018 בראשונה זה למעלה משלוש שנים בעקבות הירידות החדות שנרשמו בשוקי המניות, וחובות משקי הבית גדלו בשיעור המתון ביותר זה למעלה משנה על רקע חולשה בשוק הדיור, לפי דו"ח שפירסם היום (ה') הבנק הפדרלי.

שווי משקי הבית נפל ב-3.73 טריליון דולר, או 3.5% - ירידה ראשונה מאז הרבעון השלישי של 2015 - ל-104.3 טריליון דולר, רמתו הנמוכה ביותר זה שנה.

חובות משקי הבית צמחו בקצב שנתי של 2.9% לאחר גידול של 3.6% ברבעון הקודם, עדות להאטה במשכנתאות על רקע האטה במכירות הבתים, בשעה שקצב הגידול בחובות עסקים רשם האטה קלה ל-3.8%.

לפי נתוני הפד, הנפילות בשוקי המניות בארה"ב ברבעון הרביעי מחקו 5.41 טריליון דולר משווי שוק המניות האמריקאי.

מניות הבנקים הובילו את הירידות באירופה

מניות הבנקים הובילו היום את הירידות בבורסות אירופה לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הנמיך בשיעור חד את תחזית הצמיחה לכלכלת גוש היורו והודיע על חידוש תוכנית האשראי הזול לטווח ארוך לבנקים ביבשת. היורו נפל לשפל של ארבעה חודשים מול הדולר.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.5%; פרנקפורט נסוגה ב-0.6%; פריז איבדה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.4%.

היורו נופל ב-0.9% מול הדולר לשער של 1.1206 דולר ליורו - שפל של 20 חודשים; הליש"ט נסוג ב-0.7% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3071 דולר לליש"ט.

הבנק המרכזי של אירופה מפיל את היורו לשפל של 20 חודשים

היורו נופל לשפל של 20 חודשים מול הדולר לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) דחה את המועד הצפוי של תחילת העלאת הריבית לשנת 2020, והנמיך את תחזיות הצמיחה והאינפלציה לגוש היורו.

היורו נופל מול הדולר ב-0.9% לשער של 1.1206 דולר ליורו - רמתו הנמוכה ביותר מאז יוני 2017 - לאחר שנסחר ביציבות מול המטבע האמריקאי לפני הודעת הבנק המרכזי של אירופה.

האג"ח באירופה מזנקות; תשואת האג"ח בגרמניה הנמוכה מ-2016

שוק האג"ח הממשלתיות באירופה נסחר בעליות חדות לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) דחה את המועד הצפוי של תחילת העלאת הריבית בגוש היורו לשנת 2020.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה ל-10 שנים נופלת ב-0.06% לרמה של 0.062% - הרמה הנמוכה ביותר מאז שנת 2016. התשואה על האג"ח הממשלתיות המקבילות של בריטניה צונחת ב-0.05% לרמה של 1.17%; התשואה על האג"ח של איטליה ל-10 שנים צוללת ב-0.12% לרמה של 2.5%, והתשואה על האג"ח המקבילות של ספרד יורדת ב-0.07% לרמה של 1.05%.

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 2.65%.

פריון העבודה בארה"ב בגידול השנתי החד מ-2010

פריון העבודה בארה"ב טיפס בשיעור חד מהצפוי ברבעון הרביעי של 2018, והשלים את הזינוק השנתי החד ביותר מזה שמונה שנים.

פריון העבודה גדל ברבעון בקצב שנתי של 1.9%, לפי נתוני משרד העבודה האמריקאי שפורסמו היום - באיחור של חודש כתוצאה מהשבתת הממשל הפדרלי בחודשים דצמבר וינואר. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 1.6%.

בה בעת, נתוני הרבעון השלישי תוקנו כלפי מטה לגידול של 1.8% לעומת עלייה של 2.2% שעליה דווח במקור.

בשנת 2018 כולה צמח פריון העבודה בארה"ב ב-1.3%, הגידול החד ביותר מאז שנת 2010, לאחר עלייה של 1.1% ב-2017.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; הונג קונג נחלשה ב-0.9%

בורסות אסיה ננעלו במגמה מערובת בעקבות חשש להאטה בצמיחה בכלכלה העולמית ובהמשך לירידות אמש בוול סטריט. טוקיו ירדה ב-0.6%; הונג קונג נחלשת ב-0.9%; שנחאי עלתה ב-0.1%; סינגפור עלתה ב-0.2%; סיאול ירדה ב-0.4% וסידני עלתה ב-0.3%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.06% ל-111.7 ין לדולר. היורו עולה ב-0.04% ל-1.1311 דולר. הליש"ט יורדת ב-0.05% ל-1.3164 דולר.

הנפט נסחר בעליות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.5% ל-56.5 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.7% ל-66.4 דולר לחבית.

וול סטריט בשפל של 3 שבועות; GE צנחה ב-12% תוך יומיים

בורסות וול סטריט נסגרו בשפל של שלושה שבועות בדרכן ליום שישי של ירידות בשבעה ימי המסחר האחרונים, לאחר שגירעון הסחר של ארה"ב התרחב לשיא של 10 שנים והבנק הפדרלי מסר כי השבתת הממשל פגעה בפעילות הכלכלית בארה"ב.

מדד S&P 500 נסוג ב-0.7% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מזה שלושה שבועות, בדרכו לסגירה שלילית שישית בשבעה ימי המסחר האחרונים; מדד דאו ג'ונס איבד 0.5%; מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.9%. מדד דאו ג'ונס למניות התחבורה נסוג ב-0.5% והשלים בכך יום תשיעי ברציפות של ירידות - רצף הירידות היומי הארוך ביותר מאז פברואר 2009.

מוקדם יותר היום, הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) הנמיך את תחזיות הצמיחה לכלכלה העולמית לשנה הנוכחית ולשנה הבאה.

מניית ג'נרל אלקטריק צנחה היום ב-8% בדרכה לנפילה דו-יומית של 12.3% לאחר שסיפקה אתמול (ג') תחזית תזרים מזומנים מאכזבת לשנה הנוכחית.

הנפט נסוג בעקבות זינוק במלאי הגולמי בארה"ב

מחיר הנפט נסוג בניו יורק בעקבות גידול חד במלאי הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 56.22 דולר לחבית, ירידה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב זינק בשבוע שעבר ב-7.1 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לגידול מתון של 1.9 מיליון חביות במלאי הגולמי.

הזהב קטע את רצף הירידות הארוך זה שנתיים

מחיר הזהב טיפסה בראשונה מזה שמונה ימים וקטע בכך את רצף הירידות היומי הארוך ביותר מזה שנתיים, לאחר שירידות בשוקי המניות בארה"ב ובאירופה הגבירו את הביקוש למתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,287.6 דולר לאונקייה, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מחיר הזהב נסגר אתמול (ג') ברמתו הנמוכה ביותר מאז ה-24 בינואר לאחר שהשלים יום שביעי ברציפות של ירידות - הרצף השלילי היומי הארוך ביותר מאז מארס 2017.

הבנק הפדרלי: השבתת הממשל פגעה בפעילות הכלכלית בארה"ב

הפעילות הכלכלית ברחבי ארה"ב המשיכה לצמוח בתחילת 2019, אולם באזורים רבים דווח על האטה בעקבות השבתת הממשל הפדרלי, לפי "הספר הבז'", הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב הכלכלה האמריקאית שפורסם היום.

10 מתוך 12 מחוזות הבנק המרכזי דיווחו על צמיחה קלה עד מתונה בפעילות הכלכלית, ושני מחוזות דיווחו על צמיחה אפסית. השבתת הממשל בשלהי דצמבר וראשית ינואר הכבידה מעט על הכלכלה, וגם כך מזג אוויר חורפי קשה בחלק מאזורי ארה"ב, נכתב בדו"ח.

במגזר הייצור דווח על חששות מפני היחלשות הביקוש העולם, בין השאר עקב סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין. בענף הבנייה, הבנייה לצרכי דיור שמרה על יציבות, אולם נרשמה ירידה במכירות הבתים, דיווחו מחוזות הבנק המרכזי.

בשוק העבודה, מחסור בעובדים הגביל את הצמיחה בתעסוקה בחלק מאזורי ארה"ב. השכר נמצא בעלייה, אולם גדל בקצב צנוע עד מתון, נכתב בדו"ח.

חששות צמיחה גררו את אירופה לירידה ראשונה זה שבוע

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בעיקרה, בפעם הראשונה מזה שבוע, על רקע חששות מהאטה בצמיחת הכלכלה הגלובלית וחוסר ודאות סביב התקדמות שיחות הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.3%; פריז איבדה 0.2%; לונדון טיפסה ב-0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג בפחות מ-0.1% - ירידה ראשונה מזה שבוע. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.132 דולר ליורו; הליש"ט נחלש ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3144 דולר לליש"ט.

מוקדם יותר היום, הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) הנמיך את תחזיות הצמיחה לכלכלה העולמית לשנה הנוכחית ולשנה הבאה.

בה בעת, נתוני הצמיחה שפורסמו היום באוסטרליה הצביעו על האטה משמעותית בצמיחה של כלכלת המדינה. לפי נתונים רשמיים שפורסמו, הצמיחה באוסטרליה הגיעה ברבעון הרביעי ל-2.3% בלבד (בקצב שנתי), לעומת צמיחה של 2.8% ברבעון השלישי וצמיחה של 3.1% ברבעון השני. בהמשך היום תפורסם תחזית הצמיחה של OECD שעשויה להצביע על הורדת התחזיות לצמיחה העולמית.

גירעון הסחר של ארה"ב זינק לשיא של 10 שנים

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התרחב ב-2018 לשיא של 10 שנים למרות מאמצי הנשיא דונלד טראמפ לצמצם אותו, לאחר שהורדת המסים בארה"ב הגבירה את הביקוש המקומי למוצרים מיובאים בעוד שהתחזקות הדולר ומכסי תגמול שהוטלו על ארה"ב פגעו ביצוא.

הגירעון במאזן הסחר זינק בקרוב ל-19% בדצמבר לרמה של 59.8 מיליארד דולר, הגירעון החודשי הגבוה ביותר מאז אוקטובר 2008, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי באיחור כתוצאה מהשבתת הממשל הפדרלי שהסתיימה בינואר.

הגירעון במאזן הסחר בשנת 2018 כולה הסתכם ב-621 מיליארד דולר, הגבוה ביותר מאז גירעון של 709 מיליארד דולר בשנת 2008 בעיצומו של המיתון האחרון של כלכלת ארה"ב.

בה בעת, הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב עם סין המשיך להתרחב, והסתכם בשיא של 419.2 מיליארד דולר בשנת 2018, זינוק של כמעט 12% לעומת השנה הקודמת.

183 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב; "שיא הצמיחה מאחורינו"

183 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש פברואר, לפי דו"ח שפירסמו היום מודי'ס וחברת ההשמה ADP. תחזית הכלכלנים היתה לתוספת של 185 אלף משרות בחודש שעבר.

בה בעת, נתוני ינואר תוקנו כלפי מעלה בשיעור חד לגידול של 300 אלף משרות לעומת תופסת של 213 אלף משרות שעליה דווח במקור.

"הצמיחה במשרות עדיין חזקה, אבל כנראה שהשיא כבר מאחורינו בהתרחבות הנוכחית", ציין הכלכלן הראשי של מודי'ס אנליטיקס, מארק זנדי, בעת פרסום הנתונים.

דו"ח התעסוקה הרשמי של משרד העבודה האמריקאי יפורסם ביום שישי, וכלכלנים צופים גידול של 180 אלף משרות וירידה קלה בשיעור האבטלה לרמה של 4%.

הדולר מתחזק בעולם יום שישי ברציפות

הדולר מתחזק זה היום השישי ברציפות מול המטבעות המרכזיים בעולם על רקע ציפיות להתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין, נתוני מקרו כלכליים חזקים שפורסמו בארה"ב אתמול, ולקראת פרסום שורת נתוני מקרו נוספים היום בארה"ב, בהם נתוני תעסוקה, מאזן סחר ו"הספר הבז'" של הבנק הפדרלי.

מדד הדולר של ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב ובהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1% ונמצא בדרכו לעלייה יומית שישית ברציפות.

מורגן סטנלי: תשואת האג"ח בארה"ב תיפול ל-2.35% עד סוף השנה

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה לרמתה הנמוכה ביותר מזה שבוע, על רקע תחזית של בנק מורגן סטנלי לפיה התשואה תיפול לרמה של 2.35% עד סוף השנה.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 2.71%, רמתה הנמוכה ביותר מזה שבוע.

עליות באסיה; שנחאי עלתה ב-1.6%

מרבית הבורסות באסיה רושמות עליות שערים, לאחר שבסין התחייב הממשל לנקוט צעדים לפתיחת הכלכלה ולהקלת מתיחות הסחר. שנחאי עלתה ב-1.6%; הונג קונג עולה ב-0.3%; טוקיו ירדה ב-0.6% בשל התחזקות הין; סיאול ירדה ב-0.2%; סידני עלתה ב-0.75%.

סין תאסור על גופים ממשלתיים לדרוש מחברות זרות להעביר להם סודות טכנולוגיים בתמורה לנתח בשוק הסיני, כך אמר נינג ג'יז'ה, סגן יו"ר סוכנות התכנון הכלכלי של הקבינט הסיני לכתבים במסיבת עיתונאים בשולי הכינוס השנתי של הקונגרס הלאומי העממי בבייג'ין. בית המחוקקים הסיני, אשר יסיים את המושב שלו בהמשך החודש, צפוי לדון בתיקון הזה לחוק ההשקעות הזרות.

וול סטריט נסוגה פעם 5 ב-6 ימים; הקמעונאיות זינקו

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית זו הפעם החמישית בשישה ימי המסחר האחרונים, לאחר שהורדת תחזית הצמיחה הכלכלית בסין לרמתה הנמוכה ביותר זה שלושה עשורים, האפילה בהשפעתה על תקוות כי ארה"ב וסין קרובות להסכם שישיג קץ למלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מניות הקמעונאיות עלו בעקבות דו"חות חזקים של טרגט וקוהלס.

מדד דאו ג'ונס , שרשם אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר מאז השביעי בפברואר, נסגר היום בירידה של פחות מ-0.1%; מדד S&P 500   איבד 0.1% בדרכו לירידה יומית חמישית בשישה ימי המסחר האחרונים; מדד נאסד"ק נסוג בפחות מ-0.1%.

נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב הצביעו על גידול מפתיע במכירות בתים חדשים, שטיפסו לשיא של שבעה חודשים, ועל צמיחה חדה מהצפוי בפעילות במגזר השירותים.

מניית טרגט קפצה ב-4.6% במסחר בוול סטריט לאחר שדיווחה על רווח רבעוני גבוה מהצפוי ברבעון הרביעי הכולל את עונת קניות החגים. מניית קוהלס זינקה ב-7.3% לאחר שרשת בתי הכלבו סיפקה תחזית רווח שנתי שעלתה על ציפיות האנליסטים והודיעה על קנייה חוזרת של מניות בהיקף של עד 500 מיליון דולר.

הזהב ברצף הירידות הארוך זה שנתיים

מחיר הזהב נסוג זה היום השביעי ברציפות והשלים את רצף הירידות היומי הארוך ביותר מזה שנתיים, לאחר שהתחזקות הדולר והנמכת תחזית הצמיחה בסין הקטינו את הביקוש למתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,284.7 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-24 בינואר, לאחר ירידה של 0.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

היה זה היום השביעי ברציפות שבו נסוג מחיר הזהב - רצף הירידות היומי הארוך ביותר מאז מארס 2017, אז ירד מחיר הזהב תשעה ימים ברציפות.

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם זה היום החמישי ברציפות, על רקע נתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו היום בארה"ב. התחזקות הדולר - בו נקוב מחיר הזהב - הופכת את המתכת לפחות אטרקטיבית עבור משקיעים בעלי מטבעות אחרים.

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב התרחב ב-77%

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב התרחב ל-310 מיליארד דולר בארבעה החודשים הראשונים של שנת התקציב, על רקע ירידה בהכנסות ממסים וגידול בהוצאות הממשל.

הגירעון בתקציב האוצר התרחב ב-77% לעומת התקופה שבין אוקטובר לינואר בשנה הקודמת, לפי נתונים שפירסם היום משרד האוצר האמריקאי, ואשר פרסומם התעכב בשל השבתת הממשל.

ההכנסות התכווצו ב-2% ל-1.1 טריליון דולר, ואילו ההוצאות גדלו ב-9% ל-1.4 טריליון דולר.

הדולר מתחזק בעולם יום חמישי ברציפות

הדולר מתחזק זה היום החמישי ברציפות מול המטבעות המרכזיים בעולם בעקבות נתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו היום בארה"ב.

הדולר מטפס מול היורו ב-0.4% לשער של 1.1299 דולר ליורו, ומתחזק ב-0.2% מול הין היפני לרמה של 111.94 ין דולר. מול הליש"ט מוסיף המטבע האמריקאי 0.2% לשער של 1.3154 דולר לליש"ט.

מדד הדולר של ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב ובהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3% ונמצא בדרכו לעלייה יומית חמישית ברציפות.

נתוני שפורסמו היום בארה"ב הצביעו על גידול מפתיע במכירות בתים חדשים, שטיפסו לשיא של שבעה חודשים, ועל צמיחה חדה מהצפוי בפעילות במגזר השירותים.

תקוות סחר דחפו את אירופה לסגירה חיובית

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע דיווחים כי ארה"ב וסין קרובות להסכם שישיג קץ למלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. בה בעת, בבריסל נועדים נציגי בריטניה והאיחוד האירופי בניסיון לגשר עם הפערים בין הצדדים לפני מועד יציאת הממלכה מהאיחוד (ברקזיט) ב-29 במארס.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.7%; פרנקפורט ופריז טיפסו ב-0.2%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.2%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.1302 דולר ליורו; הליש"ט נסוג ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3142 דולר לליש"ט.

גידול מפתיע במכירות בתים חדשים בארה"ב

המכירות של בתים חדשים בארה"ב טיפסו במפתיע בדצמבר לשיא של שבעה חודשים לאחר שנתוני נובמבר תוקנו כלפי מטה.

המכירות של בתים חדשים בארה"ב גדלו בדצמבר ב-3.7% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 621 אלף יחידות - הרמה הגבוהה ביותר מאז מאי 2018 - מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים לנפילה של 8.7% במכירות לקצב של 600 אלף יחידות.

עם זאת, נתוני המכירות של נובמבר תוקנו בחדות כלפי מטה לקצב שנתי של 599 אלף יחידות לעומת קצב מכירות של 657 אלף שעליו דווח במקור. נתוני מכירות הבתים של דצמבר פורסמו באיחור כתוצאה מהשבתת הממשל הפדרלי שהסתיימה בינואר.

מחיר המכירה החציוני של הבתים שנמכרו בדצמבר היה 318,600 דולרים, נפילה של 7.2% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

צמיחה חדה מהצפוי במגזר השירותים בארה"ב

הפעילות במגזר השירותים בארה"ב צמחה בקצב גבוה מהצפוי בפברואר, לפי נתונים שפורסמו היום.

מדד פעילות מגזר השירותים קפץ בפברואר לרמה של 59.7 נקודות לעומת רמה של 56.7 נקודות בחודש הקודם, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 57.4 נקודות.

מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים בארה"ב טיפס בפברואר לרמה של 56 נקודות לעומת רמה של 54.2 נקודות בינואר, לפי נתונים סופיים שפורסמו היום, אולם היה נמוך במעט מהנתונים המוקדמים שהצביעו על מדד של 56.2 נקודות בפברואר, מסרה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על הצמיחה בפעילות המגזר, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

ירידות באסיה

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת לאחר שסין הורידה את יעדי הצמיחה ל-2019. טוקיו ירדה ב-0.4%; הונג קונג ננעלה ללא שינוי ניכר; שנחאי עלתה ב-0.9%; סינגפור ירדה ב-0.5%; סיאול איבדה 0.7% וסידני ירדה ב-0.3%.

ראש הממשלה הסיני, לי קצ'יאנג, אמר היום בכינוס הפרלמנט השנתי כי הממשלה הסינית הציבה יעד צמיחה של 6%-6.5%. לי הבטיח גם הוצאות ממשלתיות גבוהות יותר על פיתוח טכנולוגי, כמו גם העלאה של ההוצאה הצבאית ב-7.5%. המשקיעים באסיה גם מתמקדים במחסור בחדשות לגבי התקדמות נוספת בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין.

וול סטריט ננעלה בירידות; דאו ג'ונס נחלש ב-0.8%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות לאחר שנפתח בעליות, על רקע הדיווחים שלפיהם סין וארה"ב צפויות לחתום על הסכם סחר. חתימה על ההסכם עשויה לשפר את מעמדן של חברות אמריקאיות הפועלות בסין, שייהנו ממכירות גבוהות יותר, ובסביבה שבה סין תתחייב להילחם בגניבות קניין רוחני. המשקיעים מחפשים הבהרות ופרטים נוספים בנוכע להסכם.

דאו ג'ונס ירד ב-0.8%; S&P 500 נחלש ב-0.4%; נאסד"ק איבד 0.2%. התשואה על אג"ח ארה"ב יורדת ל-2.72%. מדד הדולר של ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב ובהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.3%.

במסגרת ההסדר המסתמן, תבטל סין את המגבלות על בעלות זרה של חברות רכב, וכך יוכלו חברות הרכב האמריקאיות לפעול באופן חופשי בסין, ולא לחשוש שיצרניות מקומיות, שהן גם שותפות שלהן במיזמים מסוימים, יעתיקו מהן את עיצוב הדגמים או את תכנונם. בנוסף, ההתחייבות של סין להילחם בגניבות של קניין רוחני, תאפשר לחברות טכנולוגיה במדינה ליהנות מחדירה מוגברת לשוק המקומי.

הנפט עלה ב-1.4%; הזהב ברצף הירידות הארוך ביותר זה שנתיים

הנפט סיים את יום המסחר בעליות בעקבות הדיווחים על הסכם סחר בין ארה"ב לסין. הדיווחים על הסכם מעלים את הציפיות לעלייה בצמיחה הגלובלית וכך לעלייה בביקוש לנפט. החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל עלו ב-1.4% ל-56.59 דולר לחבית.

החוזים על הזהב ננעלו בירידות זה היום השישי ברציפות, רצף הירידות הארוך ביותר זה שנתיים. הידיעות על הסכם סחר מתגבש הובילו להתחזקות הדולר וכתוצאה מכך לירידת הזהב. החוזים על הזהב למסירה באפריל ירדו ב-0.9% ל-1,287.5 דולר לאונקייה.

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת על רקע האופטימיות בנוגע להסכם סחר אפשרי בין ארה"ב לסין ובעקבות הדיווחים על התקרבות משמעותית וסיכויים לפגישה בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לבין נשיא סין, שי ג'ינפינג, עוד במארס. לונדון עלתה ב-0.4%; פרנקפורט ירדה ב-0.1%; פריז התחזקה ב-0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.2%. בשוק המט"ח, היורו נחלש מול ב-0.3% ונסחר סביב שער של 1.1333 דולר ליורו. הליש"ט עולה מול הדולר ב-0.1% ונסחרת סביב שער של 1.3189 דולר לליש"ט.

בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל עולה בניו יורק ב-0.4% ל-56 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה במאי עולה בלונדון ב-0.2% ל-65.2 דולר לחבית.

העליות בבורסות אסיה מתמתנות: שנחאי עולה ב-1%; שנזן קופצת ב-2%

המסחר בבורסות אסיה התנהל בעליות שערים על רקע הדיווחים שסין וארה"ב צפויות לחתום על הסכם סחר שיוביל להפחתת התעריפים ההדדיים שהטילו המדינות. טוקיו עלתה ב-1%; שנחאי עלתה ב-1.1% אחרי שמוקדם יותר זינקה ב-2.6% ונגעה ברמתה הגבוהה מאז יוני; שנזן התחזקה ב-2.2% אחרי שקפצה מוקדם יותר ב-3.5%; הונג קונג עולה ב-0.5%; סיאול ירדה ב-0.2%; סידני עלתה ב-0.4%. בשוק המט"ח, הדולר מתחזק בשיעור קל מול הין ונסחר סביב שער של 111.95 ין לדולר.

לפי ההסכם המתגבש, סין תסיר את כל המכסים שהטילה על מוצרי חקלאות, כימיקלים, מכוניות ומוצרים נוספים. ארה"ב מצדה תסיר את רוב הסנקציות שהוטלו בשנה האחרונה על סחורה סינית.

מה צפוי השבוע בשווקים

השבוע יעמוד בסימן דיווחים על התקדמות או בעיות במשא ומתן על הסכם סחר בין ארה"ב לסין. מחר צפוי להיפתח בסין הקונגרס העממי הלאומי של סין – פגישה שנתית של הגוף שמשמש למעשה כפרלמנט הסיני, אך מעניק בכל שנה מחדש את סמכויות ניהול המדינה לוועדה המורכבת מבכירי המדינה. ואולם בפרלמנט ניתן יהיה לשמוע התבטאויות של נשיא סין, שי ג'ינפינג, שיבהירו מהו הכיוון שאליו צועדת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם מול ארה"ב.

היום יפורסמו בטורקיה נתוני האינפלציה, שצפויים להצביע על כך שהמחירים במדינה ממשיכים לזנק כשבעוד כחודש ייערכו במדינה בחירות מקומיות ומבחן כוח לנשיא רג'פ טייפ ארדואן. ביום רביעי יפרסם הבנק המרכזי במדינה את החלטת הריבית שלו על רקע העימות המתמשך בינו לבין ארדואן.

ביום חמישי צפוי הבנק המרכזי של אירופה לפרסם את החלטת הריבית, שלפי התחזיות תישאר ללא שינוי ברמה אפסית. ביום שישי יפורסם בארה"ב דו"ח התעסוקה שעשוי לאמת או לפזר את החששות מני האטה בשוק האמריקאי.

טבלת אירועי השבוע בעולםצילום: דה מרקר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker