ונצואלה ואופ"ק הקפיצו את הנפט מעל ל-55 ד'; שווי אמזון נחתך ב-45 מיליארד ד'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

מניות הבלו צ'יפ עלו שבוע 6 ברצף; שווי אמזון נחתך ב-45 מיליארד ד'

בורסות וול סטריט, שהשלימו אתמול את חודש ינואר הטוב ביותר מאז 1987, נסגרו במגמה חיובית בעיקרה לאחר שנתוני תעסוקה וייצור חיוביים שפורסמו בארה"ב והתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין, האפילו בהשפעתם על תחזית מאכזבת של ענקית המסחר המקוון אמזון. מניות הבלו צ'יפ הובילו את העליות בדרכן לרצף העליות השבועי הארוך ביותר מזה 14 חודשים.

מדד S&P 500 , שקפץ בחודש שעבר ב-7.9% - העלייה החודשית החדה ביותר מאז אוקטובר 2015 כמו גם חודש ינואר החזק ביותר מאז 1989 - נסגר היום בעלייה של 0.1% בדרכו לעלייה שבועית של 1.6%; מדד דאו ג'ונס    טיפס ב-0.3% ועלה בסיכום שבועי ב-1.3% בדרכו לשבוע חיובי שישי ברציפות - רצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז נובמבר 2017. מנגד, מדד נאסד"ק   נסוג היום ב-0.3% אך הוסיף השבוע 1.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסחר בירידות בראשונה מזה חמישה ימים, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.06% לרמה של 2.69%. מדד הדולר  של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - ובהן היורו, הין והליש"ט - ללא שינוי.

עונת הדו"חות הרבעוניים בעיצומה ובין החברות הבולטות שפירסמו היום את תוצאותיהן הכספיות נמנו אקסון מוביל , שברון ו מרק . עד כה, למעלה מ-45% מהחברות הנכללות במדד S&P 500 פירסמו את תוצאותיהן ברבעון הרביעי, ו-68% מתוכן עלו על תחזיות האנליסטים.

מניית אמזון נפלה ביותר מ-5% לאחר שקמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם סיפקה אמש תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי. בעקבות נפילת המנייה נחתך שווי השוק של אמזון ב-45 מיליארד דולר.

מניית סימנטק קפצה ב-9% לאחר שחברת אבטחת הסייבר דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על ציפיות האנליסטים, וסיפקה תחזית חזקה לרבעון הנוכחי.

ונצואלה ואופ"ק הקפיצו את מחיר הנפט מעל ל-55 ד'

מחיר הנפט קפץ בניו יורק מעל ל-55 דולר לחבית בדרכו לעלייה שבועית של כמעט 3% על רקע חשש מפני התכווצות ההיצע בשווקים העולמיים לאחר שהממשל בארה"ב הטיל סנקציות על חברת הנפט הממשלתית של ונצואלה (PDVSA).

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 55.26 דולר לחבית, עלייה של 2.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט ב-2.9%.

העלייה במחיר הנפט נרשמה גם בעקבות סקר של רויטרס שפורסם היום, ואשר הראה כי תפוקת הנפט של מדינות אופ"ק נפלה בינואר ב-890 אלף חביות ביום - הירידה החודשית החדה ביותר מזה שנתיים - ל-30.98 מיליון חביות ביום.

הזהב השלים שבוע שני של עליות; טיפס בקרוב ל-2%

הזהב נסוג היום בניו יורק על רקע נתוני תעסוקה וייצור חיוביים שצמצמו את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

עם זאת, הזהב השלים עלייה שבועית שנייה ברציפות לאחר שאיתות של הבנק הפדרלי על הפוגה בהעלאת הריבית בארה"ב גרם להיחלשות הדולר, דבר שהגביר את האטרקטיביות של הזהב - שמחירו נקוב בדולרים - עבור בעלי מטבעות אחרים.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,322.1 דולר לאונקייה, ירידה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1.9%.

סגירה חיובית באירופה; הליש"ט נחלש

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיוביים על רקע דו"חות כספיים שפירסמו חברות בולטות ביבשת, והתקדמות שיחות הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.7%; פרנקפורט טיפסה ב-0.1%; פריז הוסיפה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.3% לאחר שהשלים ביום חמישי זינוק של 6.2% בינואר.

הליש"ט נחלש מול הדולר ואילו היורו מתחזק על רקע המשך ניסיונותיה של ראשת הממשלה תרזה מיי לזכות בתמיכה להסכם לפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי. היום דווח כי מיי הציעה למפלגת הלייבור באופוזיציה לחזק את זכויות עובדים בממלכה ולהפנות תקציבים לאזורים מקופחים, שם נמצאים רוב מצביעי הלייבור, בתמורה לתמיכה בהסכם ברקזיט.

הליש"ט נחלש מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.3098 דולר לליש"ט; היורו מטפס מול המטבע האמריקאי ב-0.2% לרמה של 1.1474 דולר ליורו.

מניית דויטשה בנק נסגרה בירידות קלות בבורסת פרנקפורט לאחר שהבנק הגדול בגרמניה דיווח על ירידה של 2.4% בהכנסות ברבעון האחרון בעקבות ירידה בהכנסות ממסחר באג"ח. כריסטיאן סווין, מנכ"ל הבנק, אמר כי יבוצעו בו קיצוצים נוספים. אתמול דיווח בלומברג כי בכירים בבנק אמרו שלא יהיה מנוס ממיזוג של דויטשה בנק עם קומרצבנק, בעקבות הביצועים הגרועים של הבנק בשנה האחרונה.

מניית אלקטרולוקס זינקה ביותר מ-10% בבורסת שטוקהולם לאחר שיצרנית מוצרי החשמל השוודית דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים.

זינוק בהוצאות הבנייה לדיור בארה"ב

הוצאות הבנייה בארה"ב צמחו ב-0.8% בנובמבר לקצב שנתי של 1.3 טריליון דולר בזכות זינוק של 3.4% בהוצאות הבנייה לדיור, מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של 0.2%, אולם נתוני אוקטובר תוקנו כלפי מטה לקצב הוצאות שנתי של 1.29 טריליון דולר.

הוצאות הבנייה היו גבוהות ב-3.4% לעומת נובמבר 2017.

פעילות הייצור בארה"ב התאוששה משפל של שנתיים

מדד פעילות הייצור בארה"ב טיפס בינואר לרמה של 56.6 נקודות לעומת רמה של 54.3 נקודות בחודש הקודם, שהיתה הנמוכה ביותר זה שנתיים, מסר היום מכון המחקר ISM. כלכלנים צפו כי המדד יישאר ללא שינוי.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית. המדד לא ירד מתחת לרמה של 50 נקודות מאז אוגוסט 2016.

בצל השבתת הממשל: בטחון הצרכנים בארה"ב נפל לשפל של שנתיים

בטחון הצרכנים בארה"ב נפל בינואר לרמתו הנמוכה ביותר מאז נבחר דונלד טראמפ לנשיאות, על רקע השבתת הממשל הפדרלי. עם זאת, הירידה היתה מתונה מהצפוי.

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן נפל בינואר לרמה של 91.2 נקודות - שפל של שנתיים - לעומת רמה של 98.3 נקודות בדצמבר. תחזית הכלכלנים היתה למדד נמוך יותר של 90.7 נקודות.

אקסון עלתה על תחזיות הרווח; ההכנסות איכזבו

אקסון מוביל , חברת הנפט הגדולה ביותר בארה"ב, דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים, אולם הכנסותיה היו נמוכות מהצפוי. המניה עולה ב-2.6% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

ענקית האנרגיה האמריקאית דיווחה על רווח נקי של שישה מיליארד דולר, או רווח של 1.41 דולר למניה, ברבעון הרביעי של 2018, לעומת רווח של 8.38 מיליארד דולר, או רווח של 1.97 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת, אשר כללה הכנסה חד פעמית בסך 5.9 מיליארד דולר בעקבות שינוי חוקי המס בארה"ב. תחזית האנליסטים היתה לרווח נמוך משמעותית בסך 1.08 דולר למניה.

בשורה העליונה רשמה אקסון הכנסות רבעוניות של 71.9 מיליארד דולר, צמיחה של 8% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, אך פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 72.5 מיליארד דולר.

דו"חות מרק: זינוק של 66% במכירות התרופה קיטרודה

יצרנית התרופות האמריקאית מרק דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי הודות לביקוש איתן לתרופה קיטרודה (Keytruda) לטיפול בסרטן. עם זאת, החברה סיפקה תחזית מאכזבת לשנת 2019. המנייה עולה ב-1.7% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

מכירות מרק צמחו ברבעון הרביעי של 2018 ב-5% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, והסתכמו ב-10.99 מיליארד דולר - מעט מעל לתחזיות האנליסטים למכירות של 10.95 מיליארד דולר.

מכירות תרופת הדגל של החברה, קיטרודה, זינקו ברבעון ב-66% ל-2.15 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים למכירות של 2.12 מיליארד דולר.

בשורה התחתונה דיווחה מרק על רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 1.04 דולר למניה - סנט אחד מעל לתחזיות.

במבט קדימה, צופה מרק לרשום ב-2019 הכנסות בטווח של 43.2-44.7 מיליארד דולר, לעומת תחזית האנליסטים להכנסות של 44.53 מיליארד דולר.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; שנחאי עלתה ב-1.3%

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת על רקע המשך שיחות הסחר בין ארה"ב לסין. טוקיו עלתה ב-0.07%; הונג קונג נחלשה ב-0.04%; שנחאי עלתה ב-1.3%; סינגפור ירדה ב-0.05%; סיאול נחלשה ב-0.06% וסידני נחלשה ב-0.04%.

סבב השיחות בין ארה"ב לסין הסתיים השבוע במגמה חיובית כאשר סין הבטיחה להגדיל את רכישות הסחורות החקלאיות והאנרגיה מארה"ב. עם זאת, שני הצדדים סיכמו רק על המשך השיחות ועדיין לא הגיעו להסכם.

הין נסחר ללא שינוי ניכר ברמה של 108.9 ין לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.2% ל-0.725 דולר אמריקאי. והוון הדרום קוריאני יורד ב-0.6% ל-1,119 וון לדולר.

הנפט נסחר בירידות קלות לאחר שבינואר השלים עלייה של 18%. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.4% ל-53.6 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.2% ל-61.7 דולר לחבית.

וול סטריט בחודש ינואר הטוב מ-1989; שווי פייסבוק קפץ ב-50 מיליארד ד'

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בדרכן לחודש ינואר הטוב ביותר מזה 30 שנה, ולזינוק החודשי החד ביותר מאז 2015, יום לאחר שאיתות של הבנק הפדרלי על הפוגה בהעלאת הריבית בארה"ב הקפיץ את המדדים לשיא של שמונה שבועות.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.4% בדרכו לזינוק חודשי של 9.7% - חודש ינואר הטוב ביותר מאז 2001. מדד S&P 500 טיפס ב-0.9% בדרכו לעלייה חודשית של 7.9% - העלייה החודשית החדה ביותר מאז אוקטובר 2015, כמו גם לחודש ינואר החזק ביותר מאז 1989. מדד דאו ג'ונס נסוג בפחות מ-0.1% אולם עלה בסיכום חודשי ב-7.2% - חודש ינואר הטוב ביותר מאז 1989. שלושת המדדים המרכזיים בוול סטריט נסגרו ביום רביעי ברמתם הגבוהה ביותר מאז השישי בדצמבר.

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט נמצאת בשיאה ועשרות חברות הנכללות במדד S&P 500 פירסמו היום את תוצאותיהן הכספיות.

מניית ג'נרל אלקטריק נסגרה בעלייה של יותר מ-11% לאחר שבמהלך המסחר כבר נסקה ב-18% - הזינוק התוך-יומי החד ביותר מאז מארס 2009 - אחרי שהקונצרן התעשייתי דיווח על הכנסות רבעוניות גבוהות מתחזיות האנליסטים. מניית UPS קפצה בכ-4% לאחר שענקית השילוח דיווחה על רווח גבוה מהצפוי ברבעון הרביעי.

מניית פייסבוק נסקה בקרוב ל-11% - הזינוק היומי החד ביותר מזה שלוש שנים - לאחר שמפעילת הרשתות החברתיות הגדולה בעולם דיווחה אמש על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים. בעקבות הזינוק במניה קפץ שווי השוק של פייסבוק ב-47 מיליארד דולר.

מניית מיקרוסופט ירדה ב-1.8% לאחר שענקית התוכנה דיווחה אתמול על הכנסות רבעוניות חלשות מהצפוי, ואיבדה בתוך כך את תואר החברה הבורסאית בעלת השווי הגבוה ביותר בוול סטריט לטובת אמזון , שתפרסם את דו"חותיה לאחר סגירת המסחר היום.

מניית טסלה נסוגה בכחמצית האחוז לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות שבראשה עומד אילון מאסק דיווחה אתמול לאחר הסגירה על רווח רבעוני נמוך מתחזיות האנליסטים, והודיעה על עזיבתו של סמנכ"ל הכספים דיפק אהוג'ה.

הזהב סגר חודש חיובי רביעי ברצף; טיפס ב-3% בינואר

מחיר הזהב נסגר בעליות בניו יורק בדרכו לחודש חיובי רביעי ברציפות, לאחר שהבנק הפדרלי בארה"ב אותת אתמול על הפוגה בהעלאות הריבית.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,325.2 דולר לאונקייה, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום חודשי טיפס מחיר הזהב ב-3.3%.

הפוגה בהעלאת הריבית בארה"ב עשויה למנוע התחזקות נוספת של הדולר, אשר מכבידה על הזהב שמחירו נקוב בדולרים, ולכן כאשר הדולר מתחזק מתייקר מחיר המתכת עבור בעלי מטבעות אחרים.

הנפט קפץ ב-18% בינואר - החודש הטוב זה 3 שנים

מחיר הנפט הגולמי נסוג משיא של יותר מחודשיים בו נסגר ביום רביעי, אולם השלים זינוק של 18% בינואר - העלייה החודשית החדה ביותר זה כמעט שלוש שנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 53.79 דולר לחבית, ירידה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו אתמול ברמתם הגבוהה ביותר מאז ה-21 בנובמבר.

בסיכום חודשי קפץ מחיר הנפט בניו יורק ב-18.5%, הזינוק החודשי החד ביותר מאז אפריל 2016. היה זה גם הזינוק החד ביותר שרשם מחיר הנפט בחודש ינואר מאז החלו להתפרסם נתונים חודשיים בתחילת 1984.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 61.89 דולר לחבית, עלייה של 0.4%, בבורסת ICE בלונדון. בסיכום חודשי קפץ מחירם ב-15% - החודש הטוב ביותר מאז אפריל 2016.

הדולר נחלש חודש שני ברציפות בעולם

הדולר נמצא בדרכו לירידה חודשית שנייה ברציפות מול המטבעות המרכזיים בעולם, ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו לשפל של ארבעה שבועות, לאחר שהבנק הפדרלי אותת אתמול על הפוגה בהעלאת הריבית בארה"ב.

שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% לרמה של 2.61% - שפל של ארבעה שבועות.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - ובהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.2% לאחר שמוקדם יותר היום נפל לרמתו הנמוכה ביותר מזה שלושה שבועות.

מדד הדולר נסוג מתחילת ינואר ב-0.7% ונמצא בדרכו לירידה חודשית שנייה ברציפות, לאחר שאיבד 1.1% בדצמבר.

בורסות אירופה קפצו ב-6% בינואר

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת לאחר שכלכלת גוש היורו צמחה ברבעון הרביעי בשיעור הנמוך ביותר מזה ארבע שנים. מניות הבנקים בלטו לרעה במסחר היום ביבשת, ואילו מגזר האנרגיה הוביל את העליות בעקבות דו"חות כספיים חזקים של רויאל דאץ'-של.

בורסות לונדון ופריז נסגרו בעליות של 0.4%; פרנקפורט נסוגה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר כמעט ללא שינוי בדרכו לזינוק של יותר מ-6% בינואר.

זינוק של 17% במכירות בתים חדשים בארה"ב; נפילה במחירים

המכירות של בתים חדשים בארה"ב זינוק בנובמבר ב-17% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 657 אלף בתים - שיא של שמונה חודשים - מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות שנתי נמוך משמעותית של 563 אלף בתים. לעומת נובמבר 2017 חלה ירידה של 7.7% בקצב המכירות של בתים חדשים.

המחיר החציוני של בתים שנמכרו בנובמבר היה 302,400 דולרים, נפילה של 12% לעומת רמתו בחודש המקביל בשנה הקודמת.

תביעות האבטלה בארה"ב קפצו לשיא של 16 חודשים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב זינק בשבוע שעבר ל-253 אלף - שיא של 16 חודשים - לעומת 200 אלף תביעות בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי.

כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר לרמה של 216 אלף תביעות לעומת 199 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם, אשר סימן את הפעם הראשונה מאז 1969 שבה ירד מספר התביעות השבועי מתחת לרמה של 200 אלף.

הממוצע הארבע-שבועי של תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-5,000 ל-222,250. מספר תביעות האבטלה המתמשכות טיפס ב-69 אלף ל-1.78 מיליון.

עלות התעסוקה בארה"ב בזינוק החד מאז 2008

ההוצאות של חברות, מוסדות ממשלתיים וגופים שלא למטרות רווח בארה"ב על העסקת עובדים רשמו את הזינוק השנתי החד ביותר מזה 11 שנים.

מדד עלות התעסוקה (ECI) בארה"ב טיפס ברבעון הרביעי של 2018 ב-0.7% לעומת הרבעון השלישי. כלכלנים צפו עלייה של 0.8%.

לעומת הרבעון הרביעי של 2017 קפץ המדד ב-2.9% - הזינוק השנתי החד ביותר מאז סתיו 2008 - לאחר עלייה שנתית של 2.8% ברבעון השלישי.

עלויות השכר, אשר מהוות כ-70% מעלויות התעסוקה, טיפסו ברבעון הרביעי ב-0.6% לעומת הרבעון השלישי.

הכנסות GE עלו על התחזיות ביותר ממיליארד דולר

קונצרן התעשייה האמריקאי ג'נרל אלקטריק דיווח היום על הכנסות רבעוניות גבוהות מתחזיות האנליסטים, על רקע צמיחה חזקה מהצפוי בעסקי התעופה והאנרגיות המתחדשות. המניה קופצת ב-7.7% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

GE רשמה ברבעון הרביעי של 2018 הכנסות של 33.28 מיליארד דולר, צמיחה של 5% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ויותר ממיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 32.23 מיליארד דולר.

החברה רשמה ברבעון הרביעי רווח נקי של 574 מיליון דולר, או רווח של שבעה סנט למניה, לעומת הפסד של 11 מיליארד דולר, או הפסד של 1.27 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת שכללה הוצאות חד פעמיות גדולות. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה GE בתקופה המדווחת רווח של 17 סנט למניה - חמישה סנט פחות מתחזיות האנליסטים.

הכנסות החברה בתחום מוצרי התעופה צמחו ברבעון ב-21% ל-8.46 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 7.45 מיליארד דולר. ההכנסות בתחום של אנרגיות מתחדשות זינקו ב-28% ל-3.36 מיליארד דולר - מעל לתחזיות של 3.18 מיליארד דולר.

הצמיחה באירופה משדשדת; איטליה נכנסה למיתון

כלכלת גוש היורו צמחה ברבעון האחרון של 2018 ב-0.2%, בהתאם לתחזיות. הצמיחה השנתית בגוש היורו הגיעה ל-1.2% והיא מעידה על הקושי של הכלכלה להתמודד עם מלחמת הסחר העולמית, ההאטה בגרמניה וחוסר הוודאות ביבשת בנוגע ליציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי, וההשפעה של הצעד על יחסי המסחר בין אירופה לממלכה. לפי הנתונים של יורוסטאט, סוכנות הסטטיסטיקה של הנציבות האירופית, כלל כלכלת האיחוד צמחה ברבעון האחרון של שנה שעברה ב-0.3% והצמיחה השנתית הגיעה ל-1.8%.

איטליה, הכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו, נכנסה באופן רשמי למיתון אחרי שהתכווצה ב-0.2% ברבעון האחרון של 2018. הצמיחה באיטליה היתה נמוכה מתחזיות הכלכלנים. ברבעון השלישי של 2018 התכווצה כלכלת המדינה ב-0.1%.

הצמיחה בספרד מפתיעה לטובה

בספרד פורסמו היום נתוני הצמיחה לרבעון הרביעי שמצביעים על כך שכלכלת המדינה ממשיכה להתאושש מהמשבר הכלכלי, בניגוד למדינות אחרות ביבשת שדווקא סובלות משחיקה בצמיחה. לפי הנתונים בספרד, הצמיחה במדינה ברבעון הרביעי האיצה באופן מפתיע ל-0.7% הודות לעלייה בהוצאות הצרכנים ובהוצאות ממשלתיות בשל קידום העסקת עובדים על ידי הממשלה הסוציאליסטים וגם בשל עלייה ביצוא. ואולם ספרד סבלה מירידה בהשקעות למדינה.

זהו הרבעון ה-21 ברציפות שבו ספרד נהנית מצמיחה, אך המדינה עוד לא התאוששה מהמשבר הכלכלי בה, והיא מתקשה להוריד את שיעור האבטלה שהגיע באוגוסט ל-15.2%. הצמיחה השנתית ב-2018 הגיעה ל-2.5%, והבנק המרכזי במדינה חוזה צמיחה של 2.2% ב-2019. ואולם כלכלנים חוששים שחוסר הוודאות הפוליטי במדינה עשוי לפגוע בצמיחה.

עליות בבורסות אסיה; הייצור בסין ממשיך להתכווץ

המסחר בבורסות אסיה התנהל בעיקר בעליות שערים אחרי שהבנק הפדרלי אותת אתמול שלא צפויות בקרוב העלאות מסים נוספות, ואחרי שפורסמו היום נתוני ייצור חיוביים בסין. טוקיו עלתה ב-1.1%; הונג קונג מוסיפה לערכה 1.1%; שנחאי התחזקה ב-0.35%; סיאול ירדה בפחות מ-0.1%; סידני ירדה ב-0.4%. בשוק המט"ח, הדולר יורד מול הין ב-0.3% ונסחר סביב שער של 108.71 ין לדולר.

בסין פורסמו היום נתונים רשמיים שהציגו שיפור קל בפעילות הייצור במדינה בינואר, אם כי היא נותרה עדיין חלשה יחסית. מדד מנהלי הרכש (PMI) במגזר הייצור הגיע בינואר ל-49.5 נקודות, לעומת 49.4 נקודות בדצמבר. במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מסמל התכווצות בפעילות, כך שעדיין מדובר בהתכווצות, אם כי בקצב אטי יותר. לפני פרסום המדד, סברו האנליסטים כי הפעילות תתכווץ בקצב מוגבר לעומת דצמבר.

דאו ג'ונס פרץ מעל 25,000 נק'; מלאנוקס קפצה ב-7%

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות חדות לאחר שהבנק הפדרלי הותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי ומסר כי יתאזר בסבלנות בטרם יחליט על העלאות ריבית נוספות. מגמת המסחר החיובית נרשמה גם על רקע חידוש שיחות סחר בין ארה"ב לסין, ודו"חות כספיים חזקים שפירסמו חברות אמריקאיות בולטות ביממה החולפת.

מדד נאסד"ק קפץ ב-2.2%; מדד דאו ג'ונס  זינק ב-1.8% ופרץ מעל לרמה של 25,000 נקודות בראשונה מזה חודש; מדד S&P 500 הוסיף 1.6%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - ובהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.4% בעקבות הודעת הבנק הפדרלי, לאחר שנסחר בעליות קודם לכן. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 2.69%.

מניית אפל זינקה בקרוב ל-7% לאחר שהדו"חות הרבעוניים של ענקית מוצרי האלקטרוניקה היו פחות גרועים מכפי שחששו חלק מהמשקיעים. מניית AMD נסקה בכמעט 20% לאחר שיצרנית השבבים סיפקה תחזית מכירות אופטימית לשנת 2019.

מניית בואינג המריאה ביותר מ-6% לאחר שענקית התעשיות הצבאיות והתעופה-חלל דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו באופן ניכר על ציפיות האנליסטים, וסיפקה תחזית שנתית חזקה. מניית עליבאבא קפצה ביותר מ-6% לאחר שקמעונאית האינטרנט הגדולה בסין דיווחה על רווח רבעוני גבוה מהתחזיות.

מלאנוקס הישראלית זינקה בכ-7% בניו יורק עקב דיווח על הצעת רכש בסך שישה מיליארד דולר מצד אינטל.

מיקרוסופט , פייסבוק  ו טסלה יפרסמו דו"חות לאחר סגירת המסחר.

פאואל: "החלטת הפד לא נבעה מלחצים פוליטיים"

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'רום פאואל, אמר במסיבת עיתונאים לאחר פרסום החלטת המדיניות של הבנק המרכזי, כי "הנימוקים בעד העלאת הריבית נחלשו במידת מה". לדבריו, המפתח להחלטות העתידיות יהיה האינפלציה.

יו"ר הפד התייחס במסיבת העיתונאים גם להשפעת השבתת הממשל הפדרלי על הצמיחה, והעריך כי הכלכלה תשיב לעצמה ברבעון השני של השנה את מרבית התפוקה הכלכלית שאבדה כתוצאה מההשבתה.

פאואל נשאל במסיבת העיתונאים האם החלטת הבנק הפדרלי לאותת על הפוגה בהעלאת הריבית נבעה מהלחץ שמפעיל הנשיא דונלד טראמפ, וענה כי הבנק המרכזי אינו לוקח בחשבון "שיקולים פוליטיים" בהחלטותיו.

מסיבת העיתונאים של פאואל התקיימה לאחר החלטת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) להשאיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי בטווח של 2.25%-2.5%. הוועדה גם מסרה כי "תתאזר בסבלנות" בבואה להחליט על העלאות ריבית נוספות.

הבנק הפדרלי מאותת על הפוגה בהעלאת הריבית בארה"ב

הבנק הפדרלי הודיע היום כי יתאזר בסבלנות בטרם יחליט על שינויים כלשהם בריבית בעתיד, ואותת על גמישות בנתיב מדיניות צמצום היקף הנכסים במאזניו.

"לאור ההתפתחויות הכלכליות והפיננסיות העולמיות ולחצים אינפלציוניים מתונים, הוועדה תתאזר סבלנות בבואה להחליט איזה התאמות עתידיות בטווח היעד של הריבית הפדרלית עשויות להתאים כדי לתמוך" בשוק עבודה חזק וביעד אינפלציה של כ-2%, נאמר בהודעה שפירסמה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בתום ישיבתה בת היומיים.

כלכלנים פירשו את הביטוי "סבלנות" כאיתות לכך שאין בכוונת הפד להעלות את הריבית לפני חודש יוני לכל הפחות.

"הוועדה ממשיכה לחזות צמיחה מתמשכת בפעילות הכלכלית, תנאים איתנים בשוק העבודה, ואינפלציה קרובה ליעד בתור התרחיש הסביר ביותר", נאמר בהודעה שבמסגרתה גם הותיר הפד את הריבית בארה"ב ללא שינוי בטווח של 2.25%-2.5%.

עם זאת, בהודעתו היום זנח הבנק הפדרלי את נוסח הודעותיו הקודמות לפיו יהיה מקום ל"העלאות הדרגתיות נוספות" של הריבית, ובכך פתח את הדלת לאפשרות של הורדת הריבית בעתיד. מההודעה גם הושמטה שורה לפיה הסיכונים לתחזיות הם "פחות או יותר מאוזנים".

הבנק הפדרלי מסר עוד כי הוא "מוכן לבצע התאמות בכל אחד מהפרטים הקשורים להשלמת תהליך הנורמליזציה של מאזניו לאור ההתפתחויות הכלכליות והפיננסיות".

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, יקיים מסיבת עיתונאים החל משעה 21:30 שעון ישראל.

מגזר הסחורות הוביל את העליות באירופה; לונדון קפצה ב-1.6%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בעיקרה, בהובלת מגזר הסחורות, על רקע חידוש שיחות סחר בין סין לארה"ב - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - ולקראת החלטת הריבית בארה"ב הערב.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה 1.6% לאחר שהפרלמנט הבריטי הצביע אמש בעד הכנסת שינויים בהסכם לפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי שהשיגו ראשת הממשלה תרזה מיי והאיחוד.

בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.6%; פריז עלתה ב-1%; מילאנו הוסיפה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.4%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לרמה של 1.1419 דולר ליורו; הליש"ט נסחרת כמעט ללא שינוי מול המטבע האמריקאי בשער של 1.3064 דולר לליש"ט.  

הבנק הפדרלי יפרסם היום את החלטת הריבית בארה"ב בשעה 21:00 שעון ישראל, וכעבור מחצית השעה יקיים יו"ר הבנק, ג'רום פאואל, מסיבת עיתונאים. בה בעת, נפתח היום בוושינגטון סבב מכריע בדרגים גבוהים של שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, שצפוי להימשך יומיים.

בחזית המקרו כלכלית: צמיחתה של כלכלת צרפת הואטה ברבעון הרביעי של 2018, בעקבות הפגנות המחאה נגד הממשלה, אשר פגעו בפעילות העסקית. התמ"ג של צרפת - הכלכלה השניה בגודלה בגוש היורו - צמח ב-0.3% ברבעון הרביעי, האטה לעומת צמיחה של 0.4% ברבעון השלישי, כך דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה Insee.

החוזים למכירת בתים בארה"ב נפלו במפתיע לשפל של 5 שנים

החוזים למכירת בתים בארה"ב נפלו בדצמבר ב-2.2% לעומת נובמבר, לרמתם הנמוכה ביותר מאז אפריל 2014, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב.

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.3%.

לעומת דצמבר 2017 צנחו החוזים ב-9.8%, חודש 12 ברציפות של ירידה שנתית.

מלאנוקס קופצת ב-8% בניו יורק עקב דיווח על הצעת רכש מצד אינטל

מניית מלאנוקס הישראלית קופצת ב-8% למחיר של יותר מ-88 דולרים במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט, על רקע דיווחים לפיהם ענקית השבבים האמריקאית אינטל הגישה הצעה לרכישת מלאנוקס לפי שווי של שישה מיליארד דולר, או מחיר של 110 דולר למניה.

אינטל מצטרפת בכך למרוץ לרכישת מלאנוקס שזכתה, על פי הערכות, לשתי הצעות רכש נוספות מחברות זיילינקס ו מיקרוסופט . מלאנוקס שכרה במחצית השנייה של 2018 את שירותי בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן לנהל עבורה את המשא ומתן לרכישתה.

גידול חד מהצפוי במשרות במגזר הפרטי בארה"ב בינואר

213 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בינואר, לפי נתונים שפירסם היום מכון המחקר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 174 אלף משרות.

עם זאת, ADP תיקן כלפי מטה את נתוני דצמבר לגידול של 263 אלף משרות לעומת זינוק של 271 אלף משרות שעליו דווח במקור.

משרד העבודה האמריקאי יפרסם ביום שישי את דו"ח התעסוקה הרשמי בארה"ב, וכלכלנים צופים גידול של 174 אלף משרות בינואר, וכי שיעור האבטלה נותר ללא שינוי ברמה של 3.9%.

ירידה בהכנסות מקדונלדס; רווח גבוה מהצפוי

רשת המזון המהיר מקדונלדס דיווחה היום על הכנסות רבעוניות נמוכות מעט מהצפוי, אך עלתה על התחזיות בשורת הרווח. המניה מטפסת ב-0.5% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה האמריקאית רשמה רווח נקי של 1.42 מיליארד דולר, או רווח של 1.82 דולר למניה, ברבעון הרביעי של 2018, לעומת רווח של 699 מיליון דולר, או רווח של 87 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 1.97 דולר למניה - שמונה סנט מעל לתחזיות האנליסטים.

הכנסות מקדונלדס התכווצו בתקופה המדווחת ל-5.16 מיליארד דולר לעומת 5.34 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2017, ומעט פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 5.17 מיליארד דולר.

המכירות של סניפי הרשת הפתוחים לפחות שנה בארה"ב צמחו כצפוי ב-2.3%. המכירות של סניפי הפעילות הבינלאומיות צמחו ב-4.4% - מעל לתחזיות האנליסטים לצמיחה של 3.7%.

רווחי עליבאבא עלו על התחזיות; זינוק של 41% בהכנסות

עליבאבא , קמעונאית האינטרנט הגדולה בסין, דיווחה היום על זינוק של 41% בהכנסותיה הרבעוניות, לאחר שהרחבת פעילותה בתחומי מחשוב ענן ובידור פיצו על האטה בעסקי המסחר המקוון.

מניית עליבאבא עולה ב-3% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

הכנסות עליבאבא הסתכמו ב-117.3 מיליארד יואן (17.5 מיליארד דולר) ברבעון הרביעי של 2018 - פחות מתחזית האנליסטים להכנסות בסך 119.4 מיליארד יואן.

בשורה התחתונה דיווחה החברה הסינית על רווח נקי של 33.05 מיליארד יואן (4.8 מיליארד דולר), או רווח של 12.64 יואן למניה, לעומת רווח של 24.07 מיליארד יואן, או רווח של 9.2 יואן למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה עליבאבא רווח של 12.19 יואן למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 11.45 יואן למניה.

הכנסות עסקי הליבה של עליבאבא בתחום המסחר המקוון צמחו ב-40% ברבעון הרביעי ל-102.84 מיליארד יואן. הכנסות החברה בתחום מחשוב הענן זינקו ב-84% ל-6.61 מיליארד יואן. ההכנסות בתחומי מדיה דיגיטלית ובידור צמחו ב-20% ל-6.49 מיליארד יואן.

בואינג ניפצה את התחזיות; המניה ממריאה ב-6%

מניית בואינג מזנקת ביותר מ-6% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שענקית התעשיות הצבאיות והתעופה-חלל דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים שעלו באופן ניכר על ציפיות האנליסטים, וסיפקה תחזית שנתית חזקה.

החברה האמריקאית דיווחה על רווח נקי של 3.42 מיליארד דולר, או רווח של 5.93 דולר למניה, ברבעון הרביעי של 2018, לעומת רווח של 3.32 מיליארד דולר, או רווח של 5.49 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה בואינג רווח של 5.48 דולר למניה - הרבה מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 4.57 דולר למניה.

בשורה העליונה צמחו הכנסות בואינג בתקופה המדווחת ב-14%, והסתכמו ב-28.34 מיליארד דולר - מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 26.86 מיליארד דולר.

במבט קדימה, צופה החברה רווח בטווח של 19.9-20.1 דולר למניה בשנת 2019, מעל לתחזיות האנליסטים לרווח שנתי של 18.46 דולר למניה. בואינג צופה הכנסות שנתיות בטווח של 109.5-111.5 מיליארד דולר, יותר מציפיות האנליסטים למכירות שנתיות של 107.3 מיליארד דולר.

הכנסות בואינג בתחום המטוסים המסחריים צמחו ב-12% ברבעון הרביעי ל-17.31 מיליארד דולר, והכנסותיה בתחומי הבטחון, האבטחה והחלל גדלו ב-16% ל-6.11 מיליארד דולר. הכנסות חחברה בתחום השירותים הגלובליים זינקו ב-29% ל-4.89 מיליארד דולר.

מגמה מעורבת באסיה לקראת שיחות הסחר

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר במגמה מעורבת, בציפיה להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי ולסבב הנוסף של שיחות סחר בין ארה"ב לסין. טוקיו ירדה ב-0.5%; הונג קונג עולה ב-0.1%; שנחאי ירדה ב-0.7%; סיאול עלתה ב-1%; סידני עלתה ב-0.2%.

הבנק הפדרלי צפוי להודיע היום על השארת הריבית ללא שינוי, לאחר שבחודש שעבר העלה אותה לטווח שבין 2.25%-2.5%, למורת רוחו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

היום ייפתח בוושינגטון סבב חדש של שיחות סחר בין נציגי ארה"ב וסין, הפעם בדרג בכיר יותר. טראמפ צפוי להיפגש עם סגן ראש ממשלת סין ליו הא, בניסיון לקדם את השיחות קדימה.

ההיי-טק הוביל את הירידות בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בעיקרה לקראת החלטת הריבית מחר בארה"ב. מגזר ההיי-טק הוביל את הירידו, ומדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.8%; מדד S&P 500 איבד 0.2%. מנגד, מדד דאו ג'ונס  נסגר בעלייה של 0.2%.

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) פתחה היום את ישיבת המדיניות בת ביומיים שבסופה, מחר, תפרסם את החלטת הריבית.

מניית פייזר טיפסה ביותר מ-3% לאחר שענקית התרופות דיווחה על רווח רבעוני גבוה מהצפוי, אך גם סיפקה תחזית מאכזבת לשנת 2019. מניית ורייזון נסוגה ביותר  מ-3% לאחר שחברת הסלולר דיווחה על תוצאות כספיות מעורבות. מניית הרלי דיווידסון צנחה ב-5% לאחר שיצרנית האופנועים רשמה רווח ומכירות רבעוניים נמוכים מהצפוי.

מניית 3M עלתה בקרוב ל-2% לאחר שהחברה - המייצרת מגוון מוצרים החל מפתקיות Post-It וכלה במסכי מגע - דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי, אך גם הנמיכה את תחזית הרווח ל-2019. מניית ביוג'ן נסגרה בעלייה של 1.4% לאחר שענקית הביוטכנולוגיה דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מציפיות האנליסטים.

אפל , AMD ו אי-ביי יפרסמו דו"חות לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.

הפרלמנט הבריטי הצביע בעד שינויים בהסכם ברקזיט - אך נגד דחייתו

הליש"ט נסוג משיא של שלושה חודשים מול היורו ונחלש מול הדולר לאחר שהפרלמנט של בריטניה דחה את מרבית התיקונים להסכם ברקזיט שאליו הגיעו ראשת הממשלה תרזה מיי והאיחוד האירופי.

הפרלמנט אישר שניים מתוך שבעה תיקונים שהועלו להצבעה הערב. בה בעת, דחה הפרלמנט חמישה תיקונים אחרים שהוצעו להסכם - הן כאלה שהועלו מצד שמאל של המתרס הפוליטי והן אלו שמצד ימין - ובכלל זה תיקון שביקש לדחות את מועד ברקזיט.

תיקון שהועלה על ידי המחוקק גרהאם בריידי מהמפלגה השמרנית, ואושר בפער של 16 קולות, הביע תמיכה הסכם ברקזיט בתנאי שיימצאו "הסדרים חלופיים" לסעיף הסכם המכונה "בקסטופ" (Backstop), שאמור להבטיח את המשך המעבר החופשי בין צפון אירלנד, המהווה חלק מהממלכה המאוחדת, לבין אירלנד, החברה באיחוד האירופי.

תיקון נוסף שאושר, שהועלה על ידי נציגה של מפלגת השלטון השמרנית, קרוליין ספלמן - לשעבר השרה לאיכות הסביבה - קבע כי בריטניה לא תצא מהאיחוד האירופי מבלי שיושג הסכם. התיקון, שהוא בעל ערך הצהרתי בלבד, התקבל בפרלמנט ברוב דחוק של 318 קולות מול 310 קולות, מצב שעלול רק להעמיק את המשבר הפוליטי בממלכה.

הליש"ט נחלשת ב-0.7% מול הדולר לשער של 1.3066 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר נשק המטבע הבריטי לרמה של 1.32 דולר, והתקרב לכדי מרחק נגיעה מרמתו הגבוהה ביותר ראשית נובמבר. הליש"ט נסוג ב-0.7% מול היורו לרמה של 1.1434 יורו לליש"ט. היורו מתחזק קלות מול הדולר לשער של 1.1432 דולר ליורו.

מנגד, תיקון אחר להסכם ברקזיט שיזמה מפלגת הלייבור שבאופוזיציה, ושהיה אמור היה להעניק השפעה רבה יותר לפרלמנט על תהליך גיבוש ההסכם, נדחה ברוב של 327 מתנגדים מול 296 תומכים בהצבעה שהתקיימה הערב - פער של 31 קולות.

תיקון נוסף להסכם, שיזמה המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP), קרא להארכתו של סעיף 50 (הקובע את לוח הזמנים של העזיבה), לפסילה על הסף של אפשרות של יציאה מהאיחוד ללא הסכם, ולכיבוד זכותה של סקוטלנד להחליט בעצמה אם לפרוש. גם תיקון זה נדחה בפער גדול של 288 קולות.

עוד תיקון שיזם חבר מפלגת השלטון השמרנית דומיניק גריב, אשר היה אמור להבטיח כי לפרלמנט תהיה אפשרות לפסול אפשרות של ברקזיט ללא הסכם, נדחה, אם כי בפער קטן יחסית של 20 קולות מכיוון שזכה לתמיכת הלייבור. תיקון נוסף שיזמה חברת הלייבור רייצ'ל ריבס, שגם הוא נועד למנוע ברקזיט ללא הסכם, נדחה בפער של 32 קולות.

תיקון אחר, שהציעה חברת הלייבור איווט קופר - אשר ביקש לחייב את ראשת הממשלה לבקש להאריך את סעיף 50 אם לא תצליח להעביר בפרלמנט את הסכם ברקזיט עד ל-26 בפברואר - נדחה גם הוא בפער של 23 קולות.

מיי ספגה לפני שבועיים את המפלה הגדולה ביותר של ממשלה בתולדות הפרלמנט הבריטי, והיום יתברר האם מיי מצליחה לגייס תמיכה לתוכנית חלופית שאותה תוכל להציג בפני האיחוד.

סנקציות על ונצואלה מקפיצות את מחיר הנפט ב-3%

מחיר הנפט מתאושש משפל של שבועיים ומזנק בכמעט 3% על רקע חששות מפני שיבושים באספקת הנפט מוונצואלה בעקבות סנקציות חדשות שהטילה ארה"ב על חברת הנפט של המדינה הלטינית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסחרים במחיר של 53.32 דולר לחבית, עלייה של 2.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. ביום שני נפלו החוזים ב-3.2% ונסגרו ברמתם הנמוכה ביותר מאז ה-14 בינואר.

למעלה מ-40% מיצוא הנפט הגולמי של ונצואלה עדיין מיועד לארה"ב, לפי נתוני משרד האנרגיה האמריקאי.

סגירה חיובית באירופה לקראת ההצבעה בבריטניה על שינוי ברקזיט

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית לקראת ההצבעה הערב בפרלמנט של בריטניה על שינויים בהסכם על פרישת הממלכה מהאיחוד האירופי (ברקזיט).

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.3%; פרנקפורט טיפסה ב-0.1%. פריז הוסיפה 0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.8%.

מסחר הפכפך בליש"ט על רקע הדיון המתקיים הערב בפרלמנט הבריטי והצבעות הצפויות על מגוון תיקונים להסכם ברקזיט המקורי של ראשת הממשלה תרזה מיי, בהם גם תיקון לדחיית מועד ברקזיט. ההצבעות צפויות להתחיל בסביבות השעה 21:00 שעון ישראל.

הליש"ט נחלש מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.3148 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר התחזק והתקרב לרף 1.32 דולר בעקבות הודעת מיי בפרלמנט כי בכוונתה לבקש מהאיחוד האירופי לפתוח מחדש את המשא ומתן על תנאי הסכם ברקזיט. הליש"ט נחלשת בפחות מ-0.1% מול היורו לרמה של 1.1509 יורו לליש"ט. היורו נסחר ביציבות מול הדולר בשער של 1.1428 דולר ליורו.

ראשת הממשלה תרזה מיי ספגה לפני שבועיים את המפלה הגדולה ביותר של ממשלה בתולדות הפרלמנט הבריטי, והיום יתברר האם מיי מצליחה לגייס תמיכה לתוכנית חלופית שאותה תוכל להציג בפני האיחוד.

מניית SAP נפלה בכ-4% בפרנקפורט לאחר שחברת התוכנה הגרמנית דיווחה על ירידה בהכנסותיה הרבעוניות והודיעה על ארגון מחדש בראשונה מזה ארבע שנים.

השבתת הממשל הפילה את בטחון הצרכנים בארה"ב לשפל של שנה וחצי

בטחון הצרכנים בארה"ב נפל בשיעור חד בינואר, לשפל של שנה וחצי, על רקע השבתת הממשל הפדרלי בת 35 הימים, שהיתה הארוכה מעולם, והתנודתיות בשווקים.

מדד בטחון הצרכנים צנח החודש לרמה של 120.2 נקודות - הרמה הנמוכה ביותר מאז יולי 2017 - לעומת רמה של 126.6 נקודות בדצמבר, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 124 נקודות.

זה החודש השלישי ברציפות בו נסוג המדד לאחר שטיפס באוקטובר לרמה של 137.9 נקודות - שיא של 18 שנים.

מחירי הבתים בארה"ב בעלייה המתונה מאז 2015

מחירי הבתים בערים הגדולות בארה"ב טיפסו בנובמבר בשיעור המתון ביותר מאז ראשית 2015, האטה חודשית שמינית ברציפות.

מדד קייס-שילר, העוקב אחרי מחירי הבתים ב-20 ערים גדולות בארה"ב, טיפס ב-4.7% לעומת נובמבר 2017 - הקצב הנמוך ביותר מאז ינואר 2015, והאטה לעומת עלייה שנתית של 5% ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה חדה יותר של 4.9%.

לעומת אוקטובר 2018, טיפס המדד בנובמבר ב-0.3% - פחות מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.4%.

הערים שבהן נרשמה העלייה השנתית החדה ביותר במחירים היו לאס וגאס, פניקס וסיאטל.

פייזר עברה להפסד ברבעון הרביעי

מניית ענקית התרופות פייזר יורדת כעת ב-2% במסחר האלקטרוני, לאחר שדיווחה על הפסד ברבעון הרביעי.

פייזר רשמה הפסד נקי של 394 מיליון דולר, או 7 סנט ים למניה, ברבעון האחרון של 2018 לעומת רווח של 12.274 מיליארד דולר, או 2.02 דולרים למניה, ברבעון השלישי בשנה שעברה. ההכנסות עלו ל-13.976 מיליארד דולר ברבעון הרביעי לעומת 13.703 מיליארד דולר.

מניית פייזר עלתה ב-1% ב-12 החודשים האחרונים. מדד הדאו ג'ונס, שבו כלולה פייזר, צנח באותה תקופה ב-7.2% ומדד S&P 500  ירד ב-7.4%.

ורייזון דיווחה על ירידה בהכנסה הנקייה ברבעון הרביעי

מניית חברת התקשורת ורייזון יורדת כעת ב-0.7% במסחר האחקטרוני בוול סטריט, לאחר שהחברה דיווחה תוצאות מעורבות ברבעון הרביעי.

חברת הטלקומוניקציה וספקית שירותי תקשורת סלולארית דיווחה על הכנסה נקיה של 2.1 מיליארד דולר, או 47 סנט למניה, לעומת 18.8 מיליארד דולר, או 4.57 דולר למניה, ברבעון הרביעי ב-2017.

הרווח הנקי למניה טיפס ל-1.12 דולר ברבעון הרביעי לעומת 86 סנט בתקופה המקבילה אשתקד, ומעל לתחזית האנליסטים.

ההכנסה התפעולית עלתה ל-34.3 מיליארד דולר לעומת 34 מיליארד דולר ברבעון הרביעי של 2017. החברה צופה צמיחה חד-ספרתית נמוכה בהכנסות ב-2019.

מניית ורייזון נפלה ב-2.5% בשלושת החודשים האחרונים. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.4% באותה תקופה.

מגמה מעורבת בבורסות אסיה

בבורסות אסיה נרשמו היום (ג') ירידות, אחרי שמשרד המשפטים האמריקאי פירסם את סעיפי האישום הפליליים נגד וואווי הסינית. המשקיעים חוששים שזהו איתות אמריקאי לקראת סבב נוסף של שיחות בין האמריקאים לסינים בנושא יחסי הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג משילה מערכה 0.2%; שנחאי נחלשה ב-0.1%; סיאול הוסיפה 0.3%; סידני נפתחה אחרי סוף שבוע ארוך בירידות של 0.5%. בשוק המט"ח, הדולר נחלש מול הין בפחות מ-0.1% ונסחר סביב שער של 109.27 ין לדולר.

עונת הדו"חות בעיצומה, ובשווקים ימתינו היום לשני דו"חות חשובים במגזר הטכנולוגיה: אפל ועליבאבא, שיפרסמו היום את תוצאותיהן לרבעון הקודם אחרי סגירת המסחר בוול סטריט.

הליש"ט יורדת לקראת נאום מיי

הליש"ט הבריטית יורדת ב-0.1% ונסחרת תמורת 1.315 דולר לקראת נאומה היום של תרזה מיי בפרלמנט הבריטי. מיי תציג היום תוכנית חלופית לברקזיט אחרי שלפני שבועיים ספגה בפרלמנט מפלה משפילה בניסיון לאשר את ההסכם שאליו הגיעה עם האיחוד האירופי.

אחת האפשרויות שעשויות לעלות היום בדיון בפרלמנט הוא להאריך את סעיף 50 בתקנון האיחוד האירופי ולדחות את הפרישה של בריטניה מהאיחוד, שנכון לעכשיו מתוכננת ל-29 במארס. אף שדחיית הברקזיט תאריך את תקופת חוסר הוודאות בבריטניה, חברת הייעוץ KPMG אמרה אתמול שחברות בריטיות "מתפללות להארכה של סעיף 50". מבחינת החברות הבריטיות, במצב של ברקזיט ללא הסכם, המשמעות צפויה להיות ניתוק כמעט מיידי לגישה לשווקים באיחוד האירופי ולפגיעה ממשית בפעילות העסקית שלהן.

ירידות שערים בוול סטריט; אנבידיה צונחת ב-15%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות שערים, לאחר דו"חות מאכזבים של קטרפילר ואנבידיה ולקראת שבוע עמוס שבמהלכו יתקיים סבב נוסף של שיחות הסחר בין ארה"ב לסין ותתפרסם החלטת ריבית של הבנק הפדרלי. דאו ג'ונס ירד ב-0.9%; S&P 500 ירד ב-0.8%; נאסד"ק ירד ב-1.1%.

מניית קטרפילר נפלה ב-9% לאחר שדיווחה היום על רווחים נמוכים משמעותית מהתחזיות ופרסמה תחזית מאכזבת ל-2019. החברה, שמצבה נחשב למדד למצב הכלכלה העולמית, אמרה כי היא צופה כי רווחיה השנה יעלו לטווח של בין 11.75 דולר למניה ל-12.75 דולר למניה, מתחת לתחזיות אנליסטים. קטרפילר ציינה את מלחמת הסחר כאחד הגורמים שהשפיעו לרעה על תוצאותיה ברבעון הרביעי.

מניית חברת המעבדים הגרפיים אנבידיה צנחה ב-14% לאחר שפרסמה אזהרת רווח לרבעון הרביעי. אנבידיה הודיעה היום כי היא צפויה לדווח על הכנסות של 2.2 מיליארד דולר ברבעון הרביעי, מתחת לתחזית הקודמת שצפתה הכנסות של 2.7 מיליארד דולר. החברה אמרה כי הכנסותיה ממשחקים ומרכזי נתונים היו נמוכות מהמצופה. "הדרדרות התנאים המקרו-כלכליים, במיוחד בסין, השפיעה על ביקוש הצרכנים למעבדים הגרפיים של משחקי אנבידיה", נאמר בהודעה שפרסמה החברה. מניית AMD נפלה ב-8% בעקבות הודעת אנבידיה.

התפוקה התעשייתית והאצת קצב גיוסי עובדים הביאו לעליה באחד המדדים הכלכליים של הכלכלה האמריקאית. מדד הפעילות הכלכלית של הבנק הפדרלי של שיקגו, שפורסם היום, עלה ל-0.27 נקודות בדצמבר, לעומת 0.21 נקודות בנובמבר. מדד הבנק הפדרלי של שיקגו מבוסס על 85 מדדים כלכליים, מתוכם 46 רשמו תוצאות חיוביות בדצמבר.

הנפט נפל ב-3%

מחיר הנפט נפל היום, לאחר שדו"חות חלשים של חברות תעשייה בארה"ב ובסין עוררו חששות מהאטה עולמית אשר עלולה לפגוע בביקוש לנפט. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס ננעלו ברמה של 51.99 דולר לחבית, ירידה של 3.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זוהי הסגירה הנמוכה ביותר של הנפט מזה שבועיים.

לירידה תרם גם דו"ח של חברת בייקר יוז מיום שישי, שבו דווח על עליה במספר אסדות הנפט הפעילות בארה"ב בשבוע שעבר. בנוסף, דיווח מנהל המידע של משרד האנרגיה בארה"ב על עליה במלאי הנפט בארה"ב בשבוע שהסתיים ב-18 בינואר. המשקיעים עוקבים גם אחר המתרחש ביצרנית הנפט ונצואלה.

עוד בשוק הסחורות, הזהב עלה זה היום השני ברציפות. החוזים על הזהב למסירה בפברואר עלו ב-0.4% ונסגרו ברמה של 1,303.10 דולר לאונקיה - הרמה הגבוהה ביותר מזה שבעה חודשים.

בורסות אירופה נסגרו בירידות

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים, על רקע חששות מהאטה בכלכלה העולמית ולקראת ההצבעה בפרלמנט הבריטי על תיקונים חדשים לתוכנית הברקזיט של תרזה מיי, שתתקיים מחר. לונדון ירדה ב-0.9%; פרנקפורט נסוגה ב-0.6%; פריז ירדה ב-0.8%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי איבד 1% מערכו. 

נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, אמר היום כי האי ודאות המתמשכת וסכסוכי הסחר מכבידים על גוש היורו, וגורמים לצמיחה מתונה מהמצופה בכלכלה. דראגי האשים בהאטה את "היחלשות הביקוש החיצוני וכמה גורמים שייחודיים למדינות ומגזרים מסוימים", אך אותת כי עדיין יש לו ביטחון בחוזקה של הכלכלה.

"המשך האי ודאות, במיוחד בכל הנוגע לגורמים גיאופולטיים ואיום הפרוטקציוניזם מכביד על הביטחון הכלכלי", אמר דראגי בנאום שנשא בפני חברי הפרלמנט האירופי בבריסל. "בה בעת, תנאים טובים למימון, דינמיקה נוחה בשוק העבודה והאצה בקצב הצמיחה בשכר ממשיכים לחזק את הצמיחה בגוש היורו ומעלים בהדרגה את האינפלציה".

ירידות קלות באסיה

המסחר בבורסות אסיה עבר ממגמה מעורבת לירידות קלות. טוקיו ירדה ב-0.6%; הונג קונג נסוגה ב-0.1%; שנחאי מאבדת 0.2% מערכה; סינגפור יורדת ב-0.1% וסיאול מחקה את העליות מהבוקר. בורסת סידני סגורה היום לרגל יום אוסטרליה.

הבנק המרכזי של סין שיחרר 37 מיליארד דולר לבנקים כדי שיוכלו להעניק הלוואות לעסקים ולחזק את הכלכלה. היואן עולה ב-0.3% ל-6.73 יואן לדולר לקראת נסיעתו של סגן הנשיא סין ליו הי לארה"ב לסבב נוסף של שיחות הסחר בין שתי המדינות.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.1% ל-109.37 ין לדולר. היורו עולה ב-0.1% ל-1.1423 דולר והליש"ט מתחזקת מעט ב-0.05% ל-1.3203 דולר.

הנפט נסחר בירידות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.6% ל-53.3 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.4% ל-61.3 דולר לחבית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker