פאואל והתעסוקה הקפיצו את וול סטריט; נאסד"ק נסק ב-4%; תשואת האג"ח בזינוק החד מ-2016

דו"ח תעסוקה חזק בארה"ב, איתות של יו"ר הפד על גמישות במדיניות וחידוש שיחות הסחר בין וושינגטון לבייג'ין הזניקו את המדדים ■ תשואת האג"ח האמריקאיות התאוששה משפל של 11 חודשים ■ מניית נטפליקס נכנסה אל "שוק פרי" - נסקה ב-27% מאז חג המולד ■ הנפט סגר השבוע הטוב מיוני ■ מחיר הפלדיום שובר שיאים

צוות גלובל
עדכונים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נאסד"ק נסק ב-4%; תשואת האג"ח בארה"ב בזינוק החד מ-2016

בורסות וול סטריט, שהשלימו אתמול את פתיחת השנה הגרועה ביותר מאז שנת 2000, רשמו היום את הזינוק החד ביותר מאז היום שאחרי חג המולד, על רקע נתוני תעסוקה חזקים שפורסמו בארה"ב ולאחר שיו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל אמר כי הבנק המרכזי יתאזר בסבלנות בטרם ישוב ויעלה את הריבית. המגמה החיובית נרשמה גם לקראת חידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין בשבוע הבא. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות רשמה את הזינוק החד ביותר זה למעלה משנתיים.

מדדי דאו ג'ונס ו- S&P 500 , שהשלימו אתמול את הנפילה החדה ביותר בשני ימי המסחר הראשונים של השנה מאז שנת 2000, זינקו ב-3.3% וב-3.4% בהתאמה. מדד נאסד"ק , שהשלים ביום חמישי את פתיחת השנה הגרועה ביותר מאז 2005, קפץ היום ב-4.3%.

0:00
0:00

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים התאוששה משפל של 11 חודשים וקפצה ב-0.11% לרמה של 2.66% - הזינוק היומי החד ביותר מאז נובמבר 2016. עם זאת, התשואה עודנה נמוכה משמעותית מרמה של יותר מ-3.2% שאליה טיפסה בנובמבר. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג היום ב-0.1%.

ארה"ב וסין יחלו ביום שני בסבב שיחות הסחר הראשון מאז פגישתם של הנשיאים דונלד טראמפ ושי ג'ינפינג' בדצמבר, בה הכריזו על הפסקת אש בת 90 ימים במלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מניות של חברות עם חשיפה גדולה יחסית לשוק הסיני, דוגמת בואינג ו קטרפילר , זינקו ביותר מ-5%.

מגזר ההיי-טק הוביל את העליות היום בוול סטריט. מניית נטפליקס קפצה בקרוב ל-10% ונכנסה אל "שוק פרי", לאחר שאנליסטים של גולדמן סאקס הוסיפו את שירות הסטרימינג לרשימת המניות המומלצות (conviction list) של בנק ההשקעות הוותיק. מניית נטפליקס השלימה זינוק של יותר מ-27% ממחיר של 233.88 דולרים - שפל של 11 חודשים - שאליו נפלה ב-24 בדצמבר. ההגדרה המקובלת של "שוק פרי" היא זינוק של 20% מהשפל המשמעותי האחרון.

מניית אינטל קפצה ביותר מ-6% לאחר שאנליסטים של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' העלו את המלצתם לענקית השבבים מ"נייטרלי" ל"קנייה". מניית מתחרתה AMD נסקה ביותר מ-11%.

מניית אפל התאוששה ביותר מ-4% אחרי שרשמה אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר מאז 2013 - לאחר שהנמיכה את תחזית המכירות. עם זאת, במונחי שווי שוק אפל עודנה מדורגת במקום הרביעי בארה"ב אחרי מיקרוסופט , אמזון ו אלפבית - החברה האם של גוגל - שמניותיהן קפצו היום בכ-5%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט בשבוע הטוב מיוני; קפץ ב-6%

הנפט השלים את הזינוק השבועי החד ביותר מאז יוני על רקע התגברות הסימנים לכך שמדינות אופ"ק בעולם החלו ליישם את קיצוצי התפוקה שעליהם הסכימו בשנה שעברה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 47.96 דולר לחבית, עלייה של 1.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט ב-5.8% - שבוע חיובי ראשון מזה חודש.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הזהב סגר שבוע חיובי בירידות; הפלדיום בשיא

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נסוג היום לאחר שנתוני תעסוקה חזקים שפורסמו בארה"ב גררו עליות חדות בבורסות וול סטריט. עם זאת, מחיר המתכת היקרה טיפס בסיכום שבועי.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,285.8 דולר לאונקייה, ירידה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, אולם טיפסו בסיכום שבועי ב-0.2%.

מחיר הפלדיום, מתכת שמשמשת לצמצום פליטות המזהמים ממנועי בנזין, נסגר בשיא. החוזים על הפלדיום למסירה במארס נסגרו בניו יורק במחיר של 1,234.4 דולר לאונקייה, זינוק של 2.8%, בדרכם לקפיצה שבועית של יותר מ-4%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יו"ר הבנק הפדרלי: "לא אתפטר גם אם טראמפ יבקש"

יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'רום פאואל, אמר ביום שישי כי לא קיבל פנייה ישירה כלשהי מהבית הלבן לגבי התנהלותו המקצועית, וכי לא יתפטר מתפקידו אפילו אם הנשיא דונלד טראמפ יבקש ממנו לעשות זאת.

טראמפ, שמינה בעצמו את פאואל שנכנס לתפקיד יו"ר הבנק המרכזי בפברואר, השמיע שוב ושוב ביקורת פומבית על מדיניות הפד תחת פאואל ועל פאואל באופן אישי, והאשים אותו כי העלאת הריבית בארה"ב פוגעת בכלכלה. פאואל ציין כי לא מתוכננת פגישה כלשהי בינו לבין הנשיא.

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מגזרי הרכב והסחורות זינקו באירופה; פרנקפורט קפצה ב-3.4%

בורסות אירופה נסגרו בעליות על רקע דו"ח התעסוקה החזק שפורסם היום בארה"ב, ולקראת חידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - בשבוע הבא. מגזרי הרכב וחומרי הגלם הובילו את העליות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.2%; פרנקפורט קפצה ב-3.4%; פריז זינקה ב-2.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 קפץ ב-2.8%.

היורו מתחזק בפחות מ-0.1% מול הדולר לשער של 1.14 דולר ליורו, ואילו הליש"ט קופצת ב-0.8% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2732 דולר לליש"ט.

העליה במחירי הבתים בבריטניה האטה בדצמבר לקצב של 0.5%, האיטי ביותר מאז פברואר 2013, כך לפי נתונים שפרסמה היום חברת המשכנתאות ניישנווייד. המחירים ירדו ב-0.7% בדצמבר לעומת נובמבר, ומחירו הממוצע של בית בבריטניה הוא כיום 212,281 ליש"ט (268 אלף דולר), לפי ניישנווייד. ההאטה נגרמה מאי ודאות לגבי העתיד, אשר השפיעה על ביטחון הרוכשים, לדברי רוברט גרדנר, הכלכלן הראשי של ניישנווייד.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האינפלציה בגוש היורו האטה לשפל של 8 חודשים

האינפלציה בגוש היורו האטה לשפל של שמונה חודשים בדצמבר, דווקא כאשר הבנק המרכזי של אירופה הפסיק להוסיף תמריצים לכלכלה. מדד המחירים לצרכן בגוש היורו עלה בדצמבר ב-1.6% בהשוואה לדצמבר 2017, האטה לעומת עליה של 1.9% בנובמבר. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה ב-1%, ללא שינוי לעומת נובמבר, לפי הנתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, יורוסטאט. בגרמניה, הכלכלה הגודלה בגוש היורו, נרשמה עליה של 1.7% במדד לעומת 2.2% בנובמבר.

ההאטה נגרמה בעיקר בשל הירידה במחירי הנפט, ואינה מפתיעה את מקבלי ההחלטות באירופה, שצפו האטה בחודשים הקרובים כשהודיעו על סיום תוכנית רכישת הנכסים. מחיר הנפט מסוג ברנט, הנסחר בלונדון, נפל ב-35% ברבעון הרביעי של 2018.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הליש"ט מתחזקת

הליש"ט מתחזקת ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.267 דולר לליש"ט, לאחר פרסום נתונים שהראו על צמיחה חדה מהצפוי בפעילות מגזר השירותים בבריטניה. מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים בבריטניה עלה בדצמבר ל-51.2 נקודות, לעומת 50.4 נקודות בנובמבר, לפי נתונים שפרסמה חברת IHS מרקיט. אנליסטים צפו עליה מתונה יותר לרמה של 50.7 נקודות, לאחר שבנובמבר ירד המדד לשפל של 20 חודשים.

ב-IHS מרקיט צופים כעת, על בסיס מדדי מנהלי הרכש, כי התמ"ג של בריטניה יראה צמיחה של 0.1% בלבד ברבעון האחרון של 2018, וזאת לעומת התחזית הממוצעת של כלכלנים שאסף משרד האוצר הבריטי, לצמיחה של 0.3%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שנחאי עלתה ב-2%; טוקיו נפלה ב-2.3%

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר במגמה מעורבת עם חידוש המסחר בטוקיו בראשונה מאז תחילת 2019 ועל רקע הציפייה לחידוש שיחות הסחר בין ארה"ב לסין. טוקיו ירדה ב-2.3%; הונג קונג עלתה ב-2.2%; שנחאי זינקה ב-2%; סינגפור הוסיפה 1.3% לערכה.

שיחות הסחר בין ארה"ב וסין צפויות להתחדש ביום שני הקרוב והמשקיעים מצפים כי שני הצדדים יתפשרו על מנת לסיים את מלחמת הסחר בין שתי המעצמות הכלכליות שמאיימת לגרום להאטה בכלכלה העולמית. בנוסף, המגמה באסיה מושפעת מכך שאמש אישר בית הנבחרים הצעת חוק תקציבית לסיום השבתת הממשל בארה"ב. עם זאת, הסנאט, שבשליטת הרפובליקאים והבית הלבן מתנגדים להצעה.

מגזר הדירותים בסין התרחב בקצב מהיר בדצמבר האחרון. מדד מנהלי הרכש של קאישין למגזר השירותים בסין עלה ל-53.9 נקודות לעומת 53.8 נקודות בנובמבר. הזמנות היצוא עלו בקצב המהיר זה שישה חודשים.

הדולר נחלש מעט מול המטבעות המובלים. הין יורד ב-0.6% ל-108.26 ין לדולר לאחר שאתמול זינק ב-2%, כאשר המשקיעים פנו למטבע היפני כמקלט בעקבות הירידות בשווקים. היורו והליש"ט מתחזקים מעט מול הדולר. היורו נסחר ללא שינוי ניכר ברמה של 1.1395 דולר והליש"ט עולה ב-0.06% ל-1.2636 דולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נאסד"ק צלל ב-3%; אפל נחתכה ב-75 מיליארד ד'

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז ערב חג המולד לאחר שענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל הנמיכה את תחזית המכירות לראשונה זה כמעט שני עשורים, והגבירה בכך את החששות מפני האטה בצמיחה הכלכלית העולמית. הנפילה החדה ביותר משנת 2008 בצמיחת פעילות מגזר הייצור בארה"ב הכבידה אף היא על המדדים.

מדד נאסד"ק נפל ב-3% - ירידה יומית ראשונה מזה שישה ימי מסחר. מדד דאו ג'ונס  צנח ב-2.8%; מדד S&P 500 איבד 2.5% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ערב חג המולד.

0:00
0:00

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% - יום שישי ברציפות של ירידות - לרמה של 2.56%, שפל של 11 חודשים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.4%.

מניית אפל צללה ב-10% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ינואר 2013 - לאחר שיצרנית אייפון הנמיכה את תחזית המכירות לרבעון הנוכחי עקב האטה חדה מהצפוי בסין ופחות שדרוגים של מכשיר הדגל של החברה. במונחים דולריים רשם מחיר מניית אפל את הנפילה היומית החדה מעולם, 15.73 דולרים. בעקבות נפילת המניה היום נחתך שווי השוק של אפל בכמעט 75 מיליארד דולר, ונמוך כעת משווי השוק של אלפבית - החברה האם של גוגל - בנוסף ל מיקרוסופט ו אמזון שמתחת לשוויין נסוג עוד קודם לכן.

מניות של חברות עם חשיפה גדול היחסית לשוק הסיני נפלו לאחר שיועצו הכלכלי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, קווין האסט, הזהיר כי אחרי אפל צפויות חברות אמריקאיות אחרות עם עסקים בסין לסבול מירידה ברווחים ובהכנסות. מניות בואינג  ו קטרפילר   צנחו בכ-4%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשקיעים נמלטים אל זהב, ין יפני ואג"ח אמריקאיות

הזהב, הין היפני והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות, הנחשבים למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, מטפסים על רקע הירידות שנרשמות בבורסות העולם.

מחיר הזהב עלה יום שישי ברציפות ונסגר בשיא של יותר משישה חודשים, גם על רקע היחלשות הדולר שהפכה את המתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים לאטרקטיביות יותר עבור משקיעים בעלי מטבעות אחרים. התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב ל-10 שנים נסוגה לשפל של 11 חודשים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,294.8 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אמצע יוני, לאחר עלייה של 0.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק. הין היפני מתחזק ב-1.3% מול הדולר לשער של 107.47 ין לדולר, לאחר שמוקדם יותר היום נסק מול המטבע האמריקאי לרמה של 104.79 ין לדולר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% - יום שישי ברציפות של ירידות - לרמה של 2.56%, הרמה הנמוכה ביותר מאז שלהי ינואר 2018.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט טיפס יום רביעי ברציפות על רקע קיצוצים בתפוקה

מחיר הנפט הגולמי טיפס בניו יורק זה היום הרביעי ברציפות על רקע פרסום סקרים שהצביעו על הירידה החדה ביותר זה כמעט שנתיים בתפוקה של יצרניות הנפט הגדולות בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 47.09 דולר לחבית, עלייה של 1.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

תפוקת הנפט של מדינות ארגון אופ"ק ירדה בדצמבר ל-32.68 מיליון חביות ביום, ירידה של 460 אלף חביות לעומת החודש הקודם, לפי סקר של רויטרס שפורסם ביום חמישי.

סקר נפרד שערכה בלומברג הצביעה על ירידה של 530 אלף חביות ביום בתפוקת אופ,ק בחודש שעבר, לרמה של 32.6 מיליון חביות ביום.

בשני הסקרים היתה זו הירידה החודשית החדה ביותר בתפוקה מאז ינואר 2017.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ההיי-טק הוביל את הירידות באירופה; ספקיות של אפל צנחו

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בהובלת מניות ההיי-טק לאחר שהנמכת תחזית המכירות של ענקית מוצרי האלקטרוניקה האמריקאית אפל - בראשונה זה כמעט שני עשורים - טלטלה את המגזר.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.6%; פרנקפורט נסוגה ב-1.6%; פריז איבדה 1.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-1%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.1397 דולר ליורו; הליש"ט מוסיפה 0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2629 דולר לליש"ט.

אזהרת הרווח של אפל הפילה את מניות הטכנולוגיה באירופה. יצרנית השבבים השווייצית AMS, המייצרת רכיבים עבור אפל, צללה ב-23%. דיאלוג סמיקונדקטור נפלה ב-9%; אינפיניון צנחה ב-4.5%.

בלונדון, בלטו לטובה מניות הקמעונאות. מניית נקסט קפצה ביותר מ-4% לאחר שקמעונאית האופנה הבריטית דיווחה על זינוק במכירות בעונת קניות חג המולד. טסקו קפצה ב-4%. מרקס אנד ספנסר טיפסה ב-1.3%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הצמיחה בייצור בארה"ב בנפילה החדה מ-2008

מדד פעילות מגזר הייצור בארה"ב נפל בחודש שעבר לרמה של 54.1 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2016, לעומת רמה של 59.3 נקודות בנובמבר, מסר היום מכון המחקר ISM.

היתה זו הנפילה החודשית החדה ביותר של המדד מאז שנת 2008. כלכלנים צפו ירידה קלה של המדד לרמה של 57.9 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף צמיחה בפעילות מגזר הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו מצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הזינוק החד זה שנתיים במשרות במגזר הפרטי בארה"ב

271 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בדצמבר, הזינוק החד ביותר מאז פברואר 2017, מסר היום מכון המחקר ADP. הקפיצה עלתה בשיעור ניכר על תחזיות הכלכלנים שצפו גידול של 178 אלף משרות.

נתוני חודש נובמבר תוקנו כלפי מטה לגידול של 157 אלף משרות לעומת עלייה של 179 אלף משרות שעליה דווח במקור. בסיכום שנתי, נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בממוצע 206 אלף משרות מדי חודש ב-2018.

בה בעת, משרד העבודה האמריקאי מסר היום כי מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר ל-231 אלף לעומת 221 אלף בשבוע הקודם. תחזית הכלכלנים היתה למספר נמוך יותר של 218 אלף תביעות לעומת 216 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר תביעות האבטלה הראשונות, הנחשב לפחות תנודתי, נסוג ב-500 ל-218,750 - המספר הנמוך ביותר מזה חודש וחצי. מספר תביעות האבטלה המתמשכות טיפס ב-32 אלף ל-1.74 מיליון, אולם ממשיך להיות קרוב לשפל של 45 שנים.

משרד העבודה האמריקאי יפרסם ביום שישי את דו"ח התעסוקה הרשמי, וכלכלנים צופים תוספת של 176 אלף משרות בדצמבר. שיעור האבטלה צפוי לרשום ירידה קלה לרמה של 3.6%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

היחלשות בפעילות הבנייה בבריטניה

בבריטניה פורסמו היום נתונים שמעידים על המשך הדשדוש הכלכלי לאור חוסר הוודאות בנוגע ליציאה של הממלכה מהאיחוד האירופי במארס. לפי מדד מנהלי הרכש במגזר הבנייה בבריטניה, צמיחת המגזר האטה בדצמבר. המדד של מרקיט במגזר הבנייה בחודש שעבר הגיע ל-52.8 נקודות, לעומת 53.4 נקודות בנובמבר. במדד זה, כל נתון מעל 50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות. תחזיות הכלכלנים היום שהמדד יגיע ל-52.9 נקודות.

טים מור, מנהל המחקר הכלכלי במרקיט, אמר כי: "חברות הבנייה בבריטניה מאוטטות על האטה בשוק הדיור ובפעילות המסחרית בדצמבר, שעשויה לבטל את ההשפעות של הפעילות הערה בתחום ההנדסה האזרחית בסוף 2018". לדבריו, הקבלנים נאלצים להתמודד עם "רוחות נגדיות חזקות" שפוכעות בפעילותם.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התחזית העגומה של אפל מורידה את בורסות אסיה; הין מזנק

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה שלילית אחרי שאתמול ירדו המדדים המובילים ביבשת בכ-1%. על המסחר באסיה מעיבה הורדת תחזית ההכנסות של חברת הטכנולוגיה האמריקאית אפל. כמה חברות גדולות באסיה מייצרות מכשירים של אפל ומספקות רכיבים לחברה, והאזהרה של אפל מסמנת פגיעה אפשרית גם בהכנסות שלהן.

שנחאי ננעלה ללא שינוי ניכר; הונג קונג משילה מערכה 0.3%; סיאול ירדה ב-0.8%; טאיוואן איבדה 0.65%; סידני עלתה ב-1.3%. בבורסת טוקיו לא מתקיים היום מסחר. הין היפני, שנחשב למטבע בטוח בזמן של חוסר ודאות בשווקים, מזנק ב-1.1% מול הדולר ונסחר סביב שער של 107.71 ין לדולר. התחזקות הין עשויה לפגוע ביצואניות היפניות שתלויות בשער ין נמוך כדי שיוכלו להציע מחירים תחרותיים של מוצריהן בעולם.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט פתחה את 2019 בעליות; GE על סף "שוק פרי"

בורסות וול סטריט התאוששו מחודש דצמבר הגרוע ביותר מאז ימי השפל הגדול, ונסגרו במגמה חיובית ביום המסחר הראשון של 2019. מניות ההיי-טק, הבנקים והאנרגיה הובילו את העליות. עם זאת, חששות מפני האטה בצמיחה העולמית והמשך השבתת הממשל בארה"ב הכבידו על המדדים. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.5% לאחר שבתחילת יום המסחר כבר צנח בכ-2%, והשלים בכך יום מסחר חיובי חמישי ברציפות. מדד דאו ג'ונס , שהשלים בתחילת השבוע את חודש דצמבר הרביעי הכי גרוע מאז 1900, נסגר היום בעלייה של 0.1%. מדד S&P 500 , שרשם ב-2018 ירידה שנתית - למרות שטיפס בכל אחד משלושת הרבעונים הראשונים של השנה - בראשונה מאז 1948, הוסיף היום 0.1% לאחר שכבר נפל בתחילת יום המסחר ביותר מ-1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% - ירידה יומית חמישית ברציפות, לרמה של 2.66% - שפל של 11 חודשים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.8% לאחר שבשנת 2018 כולה טיפס ב-4.3% - השנה הטובה ביותר מזה שלוש שנים.

מניית טסלה נפלה ב-6.8% לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות מסרה ללקוחות מספר נמוך מהצפוי של דגמי מודל 3 ברבעון הרביעי, והוזילה מחירים כדי לפצות חלקית על קיצוץ במחצית של זיכוי מס פדרלי בארה"ב.

מניית ג'נרל אלקטריק קפצה ביותר מ-6% והשלימה בכך זינוק של 19.9% ממחיר של 6.71 דולרים, שפל של תשע שנים וחצי, בו נסגרה ב-12 בדצמבר. ההגדרה המקובלת לשוק פרי היא קפיצה של 20% מהשפל האחרון. שווי מניית GE נחתך ביותר ממחצית ב-2018.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשקיעים מחפשים מקלט: הזהב, הין והאג"ח בארה"ב מטפסים

הזהב, הין היפני והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות, הנחשבים למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, מטפסים על רקע הירידות שנרשמות בבורסות העולם. מחיר הזהב טיפס לרמתו הגבוהה מאז הקיץ, והתשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב ל-10 שנים נסוגה לשפל של כמעט שנה.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,284.1 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז אמצע יוני, לאחר עלייה של 0.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק. הין היפני מתחזק ב-0.5% מול הדולר לשער של 109.12 ין לדולר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02%, ירידה יומית חמישית ברציפות, לרמה של 2.66% - הרמה הנמוכה ביותר מאז שלהי ינואר 2018.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

קיצוצי התפוקה נכנסו לתוקף; הנפט זינק לשיא של שבועיים

הנפט נסגר בשיא של שבועיים בניו יורק לאחר שבתחילת יום המסחר נסוג בצל חששות מהאטה בסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

הזינוק במחירים בא על רקע כניסתם לתוקף בתחילת השנה של קיצוצי תפוקה שעליהם הסכימו מדינות אופ"ק ומספר יצרניות נפט מובילות נוספות, ובעקבות פרסום נתונים שאספה בלומברג שהצביעו על נפילה של 464 אלף חביות ביום ביצוא הנפט הגולמי מסעודיה בדצמבר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 46.54 דולר לחבית, עלייה של 2.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו נפלו למחיר של 44.35 דולר לחבית אך גם זינקו למחיר של 47.78 דולר לחבית.

מחיר הנפט בניו יורק נפל ב-10.8% בדצמבר, צלל ב-38% ברבעון הרביעי ואיבד 24.8% בשנת 2018 כולה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 54.91 דולר לחבית, עלייה של 2.1%, בבורסת ICE בלונדון. מחיר הברנט נפל ביותר מ-8% בדצמבר, ב-35% ברבעון הרביעי וב-19.5% בשנת 2018 כולה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

היורו והליש"ט צונחים מול הדולר; האג"ח בגרמניה זינקו

בורסות אירופה, שרשמו בשנה שעברה את הנפילה השנתית החדה מאז 2008, פתחו את שנת 2019 במגמה מעורבת לאחר שפעילות מגזר הייצור בגוש היורו צמחה בשיעור המתון ביותר זה כמעט שלוש שנים.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז נסוגה ב-0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.1% לאחר שנפל ב-13.2% בשנת 2018.

היורו נחלש ב-0.9% מול הדולר לשער של 1.1358 דולר ליורו, הנפילה החדה ביותר מזה שישה שבועות. הליש"ט נסוגה ב-1.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2595 דולר לליש"ט, הנפילה החדה ביותר זה למעלה משלושה שבועות.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה ל-10 שנים נפלה ב-0.07%, הירידה היומית החדה ביותר מזה שנתיים, לרמה של 0.17% - שפל של יותר משנתיים. התשואה על האג"ח הממשלתיות המקבילות של בריטניה נסוגה ב-0.06% לרמה של 1.08%.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בגוש היורו נסוג בדצמבר לרמה של 51.4 נקודות - הרמה הנמוכה ביותר מאז פברואר 2016 - לעומת רמה של 51.8 נקודות בחודש הקודם.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בבריטניה טיפס בדצמבר ל-54.2 נקודת, הרמה הגבוהה ביותר זה שישה חודשים, ומעל לתחזיות הכלכלנים למדד של 52.5 נקודות. עם זאת העלייה בפעילות מגזר הייצור נבעה מהיערכותן של חברות בבריטניה לקראת ברקזיט - כאשר החברות מתכוננות לאפשרות שבריטניה תצא מהאיחוד ללא הסכם ואוגרות מלאים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מדד הייצור בארה"ב בשפל של 15 חודשים

פעילות מגזר הייצור בארה"ב צמחה בדצמבר בקצב המתון ביותר מזה 15 חודשים, לפי נתונים שפורסמו היום.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור נסוג בחודש שעבר לרמה של 53.8 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2017 - לעומת 55.3 נקודות בחודש הקודם, מסרה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אסיה ננעלה בירידות; הונג קונג איבדה 2.8%

בורסות אסיה פתחו את 2019 בירידות על רקע נתוני מקרו המגבירים את החשש מהאטה בסין. הונג קונג איבדה 2.8% מערכה; שנחאי נחלשה ב-1.1%; סינגפור ירדה ב-1%; סיאול נחלשה ב-1.5%; וסידני ננעלה בירידות של 1.5%.

מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בסין ירד בדצמבר ל-49.7 נקודות לעומת 50.2 נקודות בנובמבר. כל תוצאה מתחת ל-50 נקודות מעידה על התכווצות הכלכלה. המדד ירד מתחת לרמה של 50 נקודות בראשונה מאז מאי 2017 ומגביר את החשש בקרב המשקיעים כי הכלכלה השנייה בגודלה בעולם תיכנס להאטה ותגרור אחריה את שאר העולם.

הדולר מתחזק מול רוב המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.7% ל-108.93 ין לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.6% ל-0.7% דולר אמריקאי.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.8% ל-45 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.9% ל-53.2 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות בוול סטריט ביום האחרון למסחר ב-2018 הנוראית

המסחר בוול סטריט ביום האחרון לשנת 2018 ננעל בעליות. ה דאו  ג'ונס עלה ב-1%.  S&P500 טיפס ב-0.9% וה נאסד"ק  טיפס ב-0.8%. 

הדאו ו-S&P 500 ירדו ב-6.5% וב-5.8% השנה – הירידות השנתיות החדות ביותר מאז 2008, כשנפלו ב-38.5% ו-33.8%  בהתאמה. הנאסד"ק ירד בכ-4% ב-2018, ונעל את השנה הגרועה ביותר מזה עשור, כשצנח ב-40%.

מבחינה רבעונית, S&P 500 ונאסד"ק ירדו ב-14.4% ו-17.9% בהתאמה – הביצועים הרבעוניים הגרועים ביותר מאז הרבעון הרביעי של 2018. הדאו נמצא בדרכו לרשום את הביצועים הגרועים ביותר מאז הרבעון הראשון של 2009.

חלק הארי של הירידות נרשם בדצמבר האלים. המדדים ירדו בלפחות 9% החודש. דאו ו- S&P 500 רשמו את הביצועים הגרועים ביותר לחודש דצמבר מאז 1931, ואת הירידה החודשית החדה ביותר מאז פברואר 2009.

הדאו ו-S&P 500 רשמו לראשונה מזה שלוש שנים ירידות שנתיות. הנאסד"ק קטע את רצף העליות שנמשך שש שנים.

2018 שהיתה שנה תנודתית והפכפכה, התאפיינה בעליות ובירידות חדות. השנה, בפעם הראשונה אי פעם, ירד מדד S&P 500 לאחר שעלה במהלך שלושת הרבעונים הראשונים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הגז הטבעי בצניחה

החוזים על הגז הטבעי למסירה בפברואר צונחים כעת ב-9.6% למחיר של 2.99 דולר ל- mmbtu (יחידת חום) על רקע התחזית למחצית ראשונה של ינואר חמה מהרגיל. החדשות הטובות יותר הן התחזית לסוף ינואר ולתחילת פברואר שצופה מזג אוויר קר במיוחד. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט הגולמי ירד ב-19% ב-2018

הנפט רשם ב-2018 את הירידה השנתית הראשונה מאז 2015, עם צניחה של 19% בשנה תנודתית במיוחד, שבמהלכה החששות מפני מחסור נהפכו לציפיות לעודף היצע של נפט.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר ננעלו בעלייה של 0.2% למחיר של 45.41 דולר לחבית בניו יורק. הנפט הגולמי רשם ירידה של 9% בדצמבר, וירידה שנתית של 19% השנה לאחר שעלה בכ-60% בשנתיים הקודמות. היקף המסחר היה נמוך היום ב-34% מהממוצע של מאה ימים.

החוזים על הנפט מסוג ברנט למסירה במארס עלו ב-1.3% למחיר של 53.91 דולר לחבית בלונדון. מחיר הנפט מסוג ברנט ירד בשליש ברבעון הנוכחי.

הנפט זינק לשיא של ארבע שנים בתחילת אוקטובר על רקע החששות מפני סנקציות אמריקאיות מחודשות על איראן שיפגעו בהיצע. אך החלטתו המפתיעה של הנשיא דונלד טראמפ לפטור כמה מדינות מהסנקציות סייעה לדחוף את הנפט לשוק דובי בתוך שבועות מספר.

אופ"ק ורוסיה הבטיחו החודש לקצץ את תפוקת הנפט ב-1.2 מיליון חביות ביום החל מינואר. ההערכות הן שסעודיה כבר התחילה בקיצוץ בתפוקה. אופ"ק מתמודד עם אתגר משמעותי מצד יצרניות הנפט האמרקאיות ששואבות נפט ברמות שיא.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התכווצות בפעילות הייצור בארה"ב - חמישה מדדים נפלו בדצמבר

חמישה מדדים של בנקים מרכזיים שעוקבים אחרי פעילות הייצור בארה"ב, ירדו בדצמבר – הפעם הראשונה שכל המדדים נפלו יחדיו מאז מאי 2016, וראיה נוספת לכך שהכלכלה האמריקאית מתחילה להאט לקראת 2019.

מדד המפעלים של הבנק הפדרלי של דאלאס התכווץ במפתיע החודש וירד לשפל של שנתיים ברמה של מינוס 5.1 לעומת 17.6 בנובמבר – הירידה החדה ביותר מאז 2013. הבנק הפדרלי של דאלאס מכסה את אזור טקסס שמייצר נפט, צפון לואיזיאנה ודרום ניו מקסיקו. מחיר הנפט צנחו ב-40% מאז השיא של ארבע שנים שנרשם באוקטובר.

יותר מ-20% מהיצרניות דיווחו כי התחזית שלהן נהפכה לגרועה יותר החודש, על פי דו"ח אזורי של הבנק הפדרלי שפורסם היום.

מדדי בנקים פדרליים לפעילות המפעלים במחוזות ניו יורק, פילדלפיה, ריצ'מונד וקנזס סיטי נחלשו גם הם החודש, הפעם השישית שתופעה כזאת מתרחשת במהלך ההתרחבות הכלכלית הנוכחית שנמצאת בשנתה העשירית, על פי בלומברג.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הזהב רשם ירידה שנתית של 2.1%

החוזים העתידיים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו היום – ערב השנה האזרחית החדשה – בירידה קלה של 0.1% למחיר של 1,281.30 דולר לאונקיה.

החוזים עלו בדצמבר ב-4.7% וב-7.3% בשלושת החודשים האחרונים של השנה. עם זאת, בשנה כולה ירדו החוזים ב-2.1%, על פי נתונים של פקטסט. החולשה בשוקי המניות וחולשת הדולר תמכו בעליות של הזהב.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האג"ח הממשלתיות בארה"ב מתחזקות

התשואות על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב נופלות כעת ביום המסחר האחרון של שנה תנודתית במיוחד, על רקע החזרה למדיניות מוניטרית נורמלית, שמשמעותה הפסקת הנזילות הגדולה, החששות מפני האטה בצמיחה ומלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

התשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים עומדת כעת על 2.685% - שפל של עשרה חודשים. התשואה על האג"ח לשנתיים ירדה ל-2.512%, ואילו התשואה על האג"ח ל-30 שנה יורדת ל-3.011%. התשואות נעות בכיוון הפוך לאג"ח.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מדד סטוקס יורופ 600 רשם את השנה הגרועה ביותר מזה עשור

מדד סטוקס יורופ 600 סיים את 2018 בביצועים הגרועים ביותר מזה עשור ובהיקפי מסחר הנמוכים ביותר מאז 2000.

מדד סטוקס יורופ 600 עלה היום ב-0.5% , ובכך נעל את חודש דצמבר עם ירידה כוללת של 5.5%. בשנה כולה, המדד המקיף רשם שמונה חודשים שליליים ונפל ב-13% - הירידה החדה ביותר מאז 2008.

עם זאת, המדד הצליח להימנע מלשקוע לשוק דובי, בניגוד למדד יורו סקוטס 50, מדד דקס הגרמני ומדד FTSE MIB באיטליה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אירופה עברה לעליות

המסחר באירופה נסגר מוקדם היום, בחלקו. לונדון ירדה ב-0.1%; פריז עלתה ב-1%; מדריד מוסיפה 0.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.5%.

בורסת סידני נסגרה הבוקר בירידה של 0.14% - ובכך הסתכמו הפסדיה בשנת המסחר הנוכחית ב-9%, השנה הגרועה ביותר למדד המוביל בבורסת סידני מאז 2011. בורסת לונדון ירדה ב-12% בשנה האחרונה. הנפט הגולמי עלה ב-0.8% למחיר של 45.7 דולר לחבית.

נתוני מקרו שמתפרסמים הבוקר בסין מספקים סיבה לחשש לקראת 2019: מדד מנהלי הרכש של המפעלים הראה כי המגזר התעשייתי בסין התכווץ בדצמבר, ורשם ניקוד של 49.4 (כל נתון שנמוך מ-50 משמעותו התכווצות). זהו שפל של שנתיים.

נתון נוסף שהתפרסם הבוקר מראה ירידה של 16% ברכישת מכוניות חדשות בסין בנובמבר. גם נתון זה מעיד על האטה בכלכלה הסינית.  

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לונדון בשנה הקשה זה עשור

בורסת לונדון סגרה את המסחר מוקדם היום לרגל ערב השנה החדשה, בירידה של 0.2%. סך הכל, לפי "גרדיאן", איבד מדד FTSE 100 בלונדון כ-12.5% מערכו בשנה החולפת - כ-250 מיליארד ליש"ט. מדד MSCI הגלובלי ירד השנה בכ-11%. לפני שנה בדיוק, בערב השנה החדשה של 2018, הגיע מדד FTSE 100 לשיא של כל הזמנים, ושוק המניות הגלובלי עלה ב-9 טריליון דולר במהלך השנה.

הליש"ט עולה בכ-0.5% לעומת הדולר לשער של 1.277 דולר, ועולה ב-0.6% מול היורו לשער של 1.116 יורו. לפי ציוץ של סקיי ניוז, דוברת מטעמה של ראש הממשלה תרזה מיי אמרה כי מיי דיברה עם מנהיגי האיחוד במהלך חופשת חג המולד, וש"יש עוד עבודה לעשות כדי לקבל את הביטחונות הנדרשים להסכם ברקזיט".

קרדיט: טוויטר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות באסיה

עליות ברחבי אסיה עם פתיחת שבוע המסחר ולקראת סופה של 2018: הונג קונג הוסיפה 1.4%, סינגפור 0.5%; מדד אסיה דאו עולה ב-0.7%. בורסות טוקיו, שנחאי וסיאול סגורות היום לרגל ערב השנה החדשה.

האופטימיות בשווקים מגיעה לאחר ציוץ של הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, לפיו המשא ומתן בין ארה"ב לסין בנושאי הסחר מתקדם יפה.

הין יורד ב-0.1% לרמה של 110.43 ין לדולר; מדד הדולר של בלומברג עולה ב-0.1%; היורו יורד ב-0.1% לשער של 1.1431 דולר; הליש"ט יורדת גם היא ב-0.1% לשער של 1.2636 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker