נאסד"ק נכנס לשוק דובי; דאו ג'ונס סגר השבוע הגרוע מאז המשבר הפיננסי ב-2008

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נאסד"ק נכנס לשוק דובי; דאו ג'ונס בשבוע הגרוע מאז 2008

מניות הבלו צ'יפ בוול סטריט סגרו את השבוע הגרוע ביותר מאז המשבר הפיננסי לפני עשור ומדד נאסד"ק נכנס לשוק דובי, לאחר שחשש מהשבתת הממשל הפדרלי בארה"ב הצטרף לחששות מפני האטה בצמיחה הכלכלית העולמית והחרפה בסכסוך הסחר בין ארה"ב לסין. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד נאסד"ק צנח ב-3% בדרכו לנפילה שבועית של 8.4%. מדד מניות הטכנולוגיה משלים נפילה של 22% משיא סגירה של 8,109.69 נקודות ב-29 באוגוסט, ונכנס בכך אל "שוק דובי" - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא.

מדד דאו ג'ונס איבד 1.8% בדרכו לנפילה שבועית של כמעט 7% - השבוע הגרוע ביותר מאז המשבר הפיננסי בשנת 2008. מדד S&P 500  צנח ב-2.1% והשלים נפילה של יותר מ-12% מתחילת החודש. מדדי S&P ודאו ג'ונס נמצאים בדרכם לדצמבר הגרוע ביותר מאז 1931, בעיצומו של השפל הגדול בארה"ב.

פיטר נווארו, יועץ הסחר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, העריך כי לארה"ב ולסין יהיה קשה להגיע להסכם כלכלי קבוע בתחום הפסקת אש בת 90 ימים במלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

התנודתיות במסחר בוול סטריט באה גם על רקע יום "הכישוף המרובע" (Quadruple Witching), כפי שמכנים זאת הסוחרים בוול סטריט - היום שבו פוקעים במקביל חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא שהמשקיעים נדרשו היום להחליט אם ברצונם לממש את האופציות שבידיהם או להמשיך להחזיקן.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 2.78%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - ובהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.6%.

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות היום בוול סטריט: מניית אמזון  צנחה ב-5.7% והשלימה נפילה של 33% מאז שטיפסה לשיא תוך-יומי של 2,050.5 דולרים ב-4 בספטמבר. מניות נטפליקס  ו פייסבוק  צנחו ב-5.5% וב-6.3% והשלימו נפילות של יותר מ-40% מהשיאים שאליהם טיפסו ביולי. מניות אפל , מיקרוסופט ו אלפבית - החברה האם של גוגל - ירדו ביותר מ-3%.

המגזר הפיננסי בלט אף הוא לרעה: מניית גולדמן סאקס צנחה ב-5%; סיטי נפלה בקרוב ל-4%.

מניית פריגו צללה ב-29% בוול סטריט לאחר שחברת התרופות הודיעה שרשויות המס באירלנד דורשות ממנה תשלום מס בסכום של 1.9 מיליארד דולר. מניית טבע נפלה בכ-5%.

מנגד, מניית נייקי קפצה בכ-7% לאחר שהחברה דיווחה אמש על רווח ומכירות רבעוניים שהיו גבוהים מתחזיות האנליסטים.

הנפט סגר השבוע הגרוע זה 3 שנים - צלל ב-11%

מחיר הנפט נסגר בשפל של 17 חודשים, והשלים את הנפילה השבועית החדה ביותר זה כמעט שלוש שנים, בצל חששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 45.59 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז יולי 2017, לאחר ירידה של 0.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי, נפל מחיר הנפט ב-11% - השבוע הגרוע ביותר מאז ינואר 2016 - והוא נמוך כעת ביותר משליש מהשיא הרב שנתי שאליו טיפס בראשית אוקטובר.

בורסות אירופה בדרך לשנה הגרועה מ-2008

בורסות אירופה התאוששו משפל של שנתיים וסגרו בעליות קלות, אולם עדיין נמצאות בדרכן לנפילה השנתית החדה ביותר מאז 2008 בצל חששות מהאטה בצמיחה הגלובלית ומסכסוכי סחר.

בורסת לונדון סגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז סגרה בעליות קלות.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 התאושש מרמתו הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2016, ונסגר בעלייה של פחות מ-0.1%. המדד האירופי נפל בקרוב ל-14% מתחילת השנה, ונמצא בדרכו לנפילה השנתית החדה ביותר מאז 2008.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1399 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.267 דולר לליש"ט.

שיפור מפתיע בביטחון הצרכנים בארה"ב

שיפור מפתיע בביטחון הצרכנים בארה"ב החודש. מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס בדצמבר לרמה של 98.3 נקודות לעומת רמה של 97.5 נקודות בחודש הקודם. כלכלנים צפו ירידה של המדד לרמה של 97.2 נקודות.

האצה במדד האינפלציה המועדף על הבנק הפדרלי

הצריכה הפרטית צמחה בקצב גבוה יותר מההכנסה האישית בארה"ב בנובמבר וגרמה לירידה בשיעור החיסכון, והמדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה צבר תאוצה, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

הצריכה הפרטית צמחה ב-0.4% בנובמבר לאחר עלייה של 0.8% בחודש הקדום. העלייה תאמה את תחזיות הכלכלנים. ההכנסה האישית צמחה ב-0.2% בחודש שעבר, פחות מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.3%, לאחר גידול של 0.5% באוקטובר. שיעור החיסכון ירד ל-6%, הנמוך ביותר מאז מארס 2013, לעומת 6.1% בחודש הקודם.

מדד המחירים לצרכן בארה"ב, המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) ללא מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - טיפס כצפוי ב-1.9% לעומת נובמבר 2017, האצה לעומת עלייה של 1.8% ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר, והעלייה החדה ביותר מזה שלושה חודשים.

כולל מחירי האנרגיה והמזון טיפס המדד ב-1.8% ב-12 החודשים האחרונים, העלייה המתונה ביותר מאז ינואר.

התאוששות בהזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב

הזמנות של מוצרים בני-קיימא ארה"ב התאוששו ב-0.8% בנובמבר לאחר נפילה של 4.3% בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. העלייה תאמה את תחזיות הכלכלנים.

עם זאת, ההתאוששות בהזמנות בחודש שעבר נבעה בעיקרה מזינוק בהזמנות של ציוד תחבורה, ברובו מטוסים. ההזמנות בניכוי מוצרי ציוד תחבורה, שהזמנותיהם נחשבות לתנודתיות, ירדו ב-0.3% בנובמבר.

הצמיחה בארה"ב תוקנה כלפי מטה

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון השלישי של השנה בקצב שנתי של 3.4%, לפי נתונים מתוקנים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

הצמיחה מהווה האטה קלה לעומת גידול בקצב שנתי של 3.5% בתוצר ברבעון השני של השנה. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה של 3.5% ברבעון השלישי, כפי שגם הצביעו הנתונים הראשוניים.

הגירעון בחשבון השוטף של בריטניה ברבעון השלישי הוא הגבוה ביותר מזה שנתיים.

הגירעון בחשבון השוטף של בריטניה ברבעון השלישי הוא הגבוה ביותר מזה שנתיים. הגירעון התרחב זה הרבעון השלישי ברציפות ל-26.5 מיליארד ליש"ט (33.6 מיליארד דולר), או 4.9% מהתמ"ג. הלשכה לסטטיסטיקה הבריטית הותירה ללא שינוי את התחזית לצמיחה של 0.6% ברבעון השלישי.

ירידות באסיה על רקע חששות הסחר

בורסות אסיה נסחרו בירידות - לאחר שאמש ננעלה וול סטריט במגמה שלילית בשל החששות מפני מיתון והמתיחות מסכסוך הסחר בין ארה"ב לסין.

טוקיו ירדה ב-1.1%. שנחאי איבדה 0.8%. הונג קונג עלתה ב-0.5%. סינגפור ירדה ב-0.2%. 

הנפט הגולמי מתחזק כעת ב-0.8% למחיר של 46.25 דולר לחבית.

הדולר נחלש ב-0.2% מול הין היפני.

פולקסווגן תקצץ 7,000 משרות

יצרנית המכוניות הגרמנית, פולקסווגן, תקצץ 7,000 משרות במפעליה בהנובר ובאמדן בשנים הבאות על רקע המאמצים להתמקד במכוניות חשמליות שמייתרות משרות ייצור, כך דיווח העיתון הגרמני "אלגמנייה צייטונג".

וול סטריט בדצמבר הגרוע מ-1931; נאסד"ק על סף "שוק דובי"

בורסות וול סטריט המשיכו לצנוח בדרכן לדצמבר הגרוע ביותר זה כמעט תשעה עשורים, ומדד נאסד"ק הגיע אל סף "שוק דובי" בעקבות העלאת הריבית אתמול בארה"ב. מדד S&P 500 נסוג לשפל של 15 חודשים גם על רקע התגברות החששות מהשבתת הממשל הפדרלי, לאחר שהנשיא דונלד טראמפ הקשיח את דרישותיו במחלוקת מול הקונגרס לגבי מימון פעילות הממשל. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק נסוג ב-1.6% והשלים בכך נפילה של 19.5% משיא של 8,109.69 נקודות בו נסגר ב-29 באוגוסט, ונמצא על סף "שוק דובי" - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא. מדדי S&P 500 ו דאו ג'ונס נסגרו בירידות של 1.6% ו-2% ונמצאים בדרכם לחודש דצמבר הגרוע ביותר מאז 1931 - בעיצומו של השפל הגדול בארה"ב - לאחר שנפלו ביותר מ-10% ומ-9% בהתאמה מתחילת החודש.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - זינק בכ-10% לרמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות בראשונה השבוע, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 2.8%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.7%.

מניות ההיי-טק בלטו לרעה, ו אמזון , מיקרוסופט  ו אפל איבדו יותר מ-2%. מגזר מגזר האנרגיה נסחר בירידות על רקע נפילת מחירי הנפט, ומניות אקסון מוביל ו שברון נסוגו בכ-3%.

הנפט צלל ב-5% ל-45 דולר לחבית

מחיר הנפט הגולמי צלל בקרוב ל-5% בניו יורק ונפל מתחת לרף של 55 דולר לחבית בלונדון בצל חששות כי העלאת הריבית בארה"ב תפגע בביקוש בתקופה שבה שוקי הנפט העולמיים סובלים גם כך מעודף היצע.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 45.88 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז יולי 2017, לאחר נפילה של 4.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 54.35 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2017, אחרי שצללו ב-5.1% בבורסת ICE בלונדון.

הזהב בשיא של שישה חודשים

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שישה חודשים על רקע הירידות בשווקים. היחלשות הדולר בעולם הגבירה את האטרקטיביות של המתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים עבור משקיעים בעלי מטבעות אחרים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,267.9 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-25 ביוני, לאחר עלייה של 0.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הזהב קפץ ב-3.4% מתחילת דצמבר.

בורסות אירופה בשפל של שנתיים; איירבוס צנחה

בורסות אירופה נפלו לשפל של יותר משנתיים לאחר שהעלאת הריבית בארה"ב, הכלכלה הגדולה בעולם, הגבירה את החששות מפני האטה בצמיחה הגלובלית. מגזר חומרי הגלם הוביל את הירידות.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.8% לאחר שבנק אוף אינגלנד הותיר את הריבית בבריטניה ללא שינוי. פרנקפורט נפלה ב-1.4%; פריז צנחה ב-1.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל ב-1.5% לרמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2016.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1421 דולר ליורו, שיא של חודש. הליש"ט מטפסת ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.265 דולר לליש"ט, רמתה הגבוהה ביותר זה כמעט שבועיים.

מניית איירבוס נפלה ביותר מ-4% בפריז בעקבות דיווח של העיתון הצרפתי "לה מונד" לפיו משרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירה נגד יצרנית המטוסים האירופית בחשד לשחיתויות.

קרניבל של אריסון צוללת ב-7% עקב תחזית מאכזבת

מניית קרניבל צוללת בקרוב ל-7% לשפל של שנתיים במסחר בוול סטריט לאחר שענקית שיט התענוגות הנמצאת בשליטת מיקי אריסון סיפקה תחזית רווח מאכזבת בשל התייקרות עלויות הדלק ותנודות בשערי מטבע.

החברה צופה לרשום רווח בטווח של 40-44 סנט למניה ברבעון הכספים שיסתיים בסוף פברואר - פחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 45 סנט למניה.

ברבעון שהסתיים בסוף נובמבר דיווחה קרניבל רווח והכנסות גבוהים במעט מתחזיות האנליסטים.

האטה מפתיעה בצמיחת הייצור בארה"ב

האטה מפתיעה בצמיחת פעילות הייצור באזור פילדלפיה בארה"ב, שהתרחבה החודש בקצב המתון ביותר זה למעלה משנתיים.

מדד פעילות הייצור של הבנק הפדרלי של פילדלפיה נפל בדצמבר לרמה של 9.4 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2016 - לעומת רמה של 12.9 נקודות בנובמבר. כלכלנים צפו עלייה של המדד לרמה של 14 נקודות.

מדד גבוה מאפס מצביע על התרחבות פעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

לאחר הנפילה החדה זה 3 שנים: עלייה בתביעות אבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס בשיעור מתון מהצפוי שבוע לאחר שרשם את הנפילה החדה ביותר זה למעלה משלוש שנים.

מספר תביעות האבטלה הראשונות גדל בשבוע שעבר ל-214 אלף לעומת 206 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. הממוצע הארבע-שבועי הנחשב לפחות תנודתי נסוג ל-222 אלף.

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה חדה יותר במספר התביעות לרמה של 218 אלף. בשבוע הקודם צנח מספר התביעות ב-27 אלף - הנפילה השבועית החדה ביותר זה למעלה משלוש שנים - לשפל של 12 שבועות.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות טיפס ב-27 אלף ל-1.688 מיליון.

העלאת ריבית ראשונה בשוודיה אחרי 7 שנים; הקרונה מזנקת

הקרונה השוודית עולה מול הדולר ומול היורו, אחרי שהבנק המרכזי במדינה העלה את הריבית בפעם הראשונה אחרי שבע שנים. הבנק העלה היום את הריבית ממינוס 0.5% למינוס 0.25%, ובהודעה שהתלוותה להחלטת הריבית, כתב הבנק המרכזי במדינה שהוא "ימשיך בזהירות" להעלות ריבית. ואולם הוא ציין גם כי המדיניות המוניטרית הנוכחית עדיין מאפשרת תמיכה בכלכלה המקומית.

הבנק המרכזי של שוודיה היה מחלוצי הריבית השלילית בעולם כתגובה לקושי לאושש את הכלכלה, והוא שמר על ריבית של מינוס 0.5% מאז פברואר 2016. בתגובה להחלטה, מזנקת הקרונה מול הדול ב-1.6% ונסחרת סביב שער של 9.0056 קרונה לדולר.

ירידות בבורסות אסיה; טוקיו איבדה כמעט 3%

ירידות השערים שנרשמו אתמול בוול סטריט מגיעות היום לבורסות אסיה, אחרי שהבנק הפדרלי הודיע על העלאת הריבית ב-0.25%. טוקיו נפלה היום ב-2.8%; הונג קונג מאבדת 1.1%; שנחאי נחלשה ב-0.5%; סיאול איבדה מערכה 0.9%; סידני ירדה ב-1.3%. בשוק המט"ח, הדולר יורד מול הין היפני ב-0.2% ונסחר תמורת 112.23 ין.

המשטר הסיני הודיע היום על תוכנית הלוואות ליזמים בהיקף של 100 מיליארד יואן (15 מיליארד דולר) בניסיון להמריץ את הכלכלה מבלי להגדיל בשיעור ניכר את רמות החוב הלאומי במדינה.

בשוק הסחורות, מחירי הנפט שבים לרדת, והם מוחקים כמעט את כל העליות שרשמו אתמול על רקע החשש שהיחלשות הכלכלה העולמית תוביל לירידה בביקוש. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר יורד ב-2.1% ל-47.17 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט הנסחר בלונדון יורד ב-1.55% ל-56.35 דולר לחבית.

הבנק המרכזי של יפן משאיר ריבית שלילית וממשיך להזרים כסף

הבנק המרכזי של יפן הודיע היום כי הוא שומר על המדיניות המוניטרית שלו, שעות ספורות אחרי שהבנק הפדרלי בארה"ב הודיע כי הוא מעלה את הריבית. הבנק הודיע גם כי הוא משאיר בתוקף את תוכנית עקום התשואות שלו ואת תוכנית רכישת הנכסים שלו שנועדה להזרים כסף לכלכלה שמתקשה להגיע ליעדי האינפלציה שקבע הבנק.

הריבית ביפן היא ברמה שלילית של מינוס 0.1% כבר כמעט שנתיים. היום מסר הבנק כי היא צפויה להישאר שלילית בעתיד הנראה לעין בשל התחזיות לחולשה בכלכלה העולמית. גם הירידה במחירי הנפט אינה תורמת להיתכנות להעלאת ריבית. ירידת מחירי הנפט עשויה להוביל לירידת מחירים, ותקשה עוד יותר על הבנק לרומם את האינפלציה במדינה. ואולם נגיד הבנק, הארוהיקו קורודה, השאיר את יעד האינפלציה של הבנק ברמה של 2%.

וול סטריט ננעלה בירידות; נאסד"ק איבד 2.2%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות והמדדים המובילים מחקו את כל העליות שרשמו בתחילת יום המסחר לאחר שהבנק הפדרלי העלה את הריבית ל-2.5%-2.25% והוריד את תחזיתו להעלאות ריבית ל-2019 משלוש העלאות ריבית לשתייים בלבד. בנוסף,  הוריד הבנק הפדרלי את תחזית הצמיחה שלו לארה"ב ב-2019 מ-2.5% ל-2.3%.

דאו ג'ונס   ירד ב-1.5%; S&P 500 נחלש ב-1.5% ; נאסד"ק איבד 2.2% מערכו. מדד הדולר של ICE יורד ב-0.1% והתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-2.75%.

פייסבוק ירדה ב-7% בעקבות תחקיר שפורסם היום ב"ניו יורק טיימס" והודעת התובע הכללי של מחוז קולומביה בארה"ב על הגשת תביעה נגד החברה.

מניית פדקס , ענקית שירות המשלוחים, צללה ב-12% לאחר שהחברה הורידה את תחזית הרווח שלה לשנת הכספים של 2019 בגלל האטה בכלכלה העולמית.

התשואות על אג"ח ארה"ב יורדות

התשואות על אג"ח ממשלת ארה"ב יורדות לאחר שהבנק הפדרלי הוריד את תחזית הצמיחה שלו לארה"ב ל-2019 מ-2.5% ל-2.3%. בנוסף, הוריד הבנק את התחזית לשתי העלאות ריבית ב-2019 לעומת ציפיות האנליסטים לשלוש העלאות ריבית ב-2019.

התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ל-2.769% - הרמה הנמוכה ביותר זה תשעה חודשים. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-30 שנה ירדה מתחת ל-3% וכעת עומדת על 3.002%. התשואה על אג"ח ארה"ב לשנתיים יורדת ל-2.638%. המרווח בין התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ואג"ח ארה"ב לשנתיים ירד ל-0.125% בלבד.

אירופה ננעלה בעליות; מילאנו זינקה ב-1.6%

בורסות אירופה ננעלו בעליות שערים לאחר שממשלת איטליה והאיחוד האירופי הגיעו להסכמה על תקציב איטליה ל-2019. לונדון הוסיפה 0.9%; פרנקפורט עלתה ב-0.2%; פריז התחזקה ב-0.5% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%.

בורסת מילאנו עלתה ב-1.6% והתשואה על אג"ח ממשלת איטליה ל-10 שנים ירדה ל-2.77% לאחר שהממשלה הפופוליסטית באיטליה הסכימה להוריד את יעד הגירעון ל-2019 ל-2.04%. זאת אחר שהיעד הראשון שקבעה - 2.4% - הוביל לאיומים מצד האיחוד האירופי להטיל עליה קנסות בגין הפרת משמעת תקציבית בגוש היורו. היורו עולה ב-0.2% ל-1.1387 דולר. הליש"ט יורדת ב-0.1% ל-1.2627 דולר.

מגמה מעורבת באסיה

מגמה מעורבת באסיה הבוקר: טוקיו איבדה 0.6%; שנחאי ירדה ב-1%; הונג קונג עלתה ב-0.2%; סינגפור הוסיפה 0.5%. 

סופטבנק הנפיקה הבוקר את יחידת הטלקום שלה בבורסת טוקיו, במה שנחשבת ההנפקה הגדולה ביותר אי פעם ביפן. אבל המניה צנחה ב-10% לאחר ההנפקה, והשפיעה לרעה על סנטימנט המסחר בטוקיו.

השווקים מצפים לראות מה תהיה החלטת הריבית בארה"ב הערב, על רקע הלחצים שמפעיל הנשיא טראמפ על הבנק הפדרלי לא להעלות את הריבית פעם נוספת.

וול סטריט התאוששה משפל של שנה; ההיי-טק הוביל העליות

בורסות וול סטריט התאוששו משפל של יותר משנה בהובלת מניות ההיי-טק והפיננסים, בתום יום מסחר הפכפך, לקראת החלטת הריבית בארה"ב מחר. מניות האנרגיה צנחו לאחר שמחיר הנפט צנח בשיעור החד ביותר מאז 2015. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד דאו ג'ונס , שנפל ביום שני לרמתו הנמוכה מאז מארס, טיפס היום ב-0.4%; מדד S&P 500 , שנפל אתמול ברמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2017, נסגר בעלייה של פחות מ-0.1%. שני המדדים נמצאים בדרכם לחודש דצמבר הגרוע ביותר מאז 1931 - בעיצומו של השפל הגדול בארה"ב - לאחר שנפלו ביותר מ-7% מתחילת החודש. מדד נאסד"ק  , שנסגר אתמול ברמתו הנמוכה מאז סתיו 2017, הוסיף היום 0.5%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה ב-0.04% לרמה של 2.82% - שפל של כמעט ארבעה חודשים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.1%.

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) פתחה היום את ישיבת המדיניות האחרונה של 2018, ותפרסם מחר את החלטת הריבית בתום פגישתה בת היומיים. יו"ר הבנק המרכזי ג'רום פאואל יקיים מסיבת עיתונאים לאחר ההחלטה.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 72% לכך שהבנק הפדרלי יודיע מחר על העלאת ריבית של 0.25% - זו הפעם הרביעית השנה - לטווח של 2.5%-2.25%. זוהי ירידה לעומת סיכוי של 78% שהעניקו לכך החוזים אתמול.

מגזרי ההיי-טק והפיננסים הובילו את העליות היום בוול סטריט. מניית אמזון טיפסה ב-2% לאחר שצללה ב-8.6% בשלושה ימי המסחר הקודמים. מניית אפל הוסיפה 1.3% לאחר שנסגרה ביום שני בשפל של יותר משבעה חודשים. פייסבוק עלתה ב-2.5%. מניית בנק גולדמן סאקס טיפסה ביותר מ-2%; מניית בואינג  זינקה בכמעט 4% לאחר שיצרנית המטוסים הודיעה לאחר סגירת המסחר ביום שני על הגדלת דיווידנד ועל קנייה חוזרת של מניות.

מגזר האנרגיה נסחר בירידות לאחר שמחיר הנפט צלל היום ביותר מ-7%. מניות ענקיות הנפט אקסון מוביל ו שברון נסוגו ביותר מ-3%.

הנפט ביום הגרוע מ-2015: צלל ב-7% ל-46 דולר לחבית

מחיר הנפט רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משלוש שנים בניו יורק ונסגר בשפל של כמעט 16 חודשים לאחר שדיווחים לפיהם רוסיה מתכוונת להגדיל את תפוקתה החודש לשיא, הגבירו את החששות מפני עודף היצע בשוקי הנפט העולמיים. בה בעת, סימני האטה בצמיחה הכלכלית העולמית עוררו חשש מפני ירידה בביקוש.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 46.24 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז שלהי באוגוסט 2017, לאחר נפילה של 7.3% - הצניחה היומית החדה ביותר מאז ספטמבר 2015 - בבורסת הסחורות של ניו יורק. במסחר האלקטרוני לאחר הסגירה ממשיכים החוזים לרדת ונופלים מתחת למחיר של 46 דולר לחבית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 56.26 דולר לחבית, שפל של 14 חודשים, לאחר נפילה של 5.6% בבורסת ICE בלונדון. החוזים על הברנט ממשיכים אף הם לרדת במסחר האלקטרוני, ונסחרים כעת במחיר של 56.07 דולר לחבית.

"יצרניות הנפט הגדולות יכולות לדבר כמה שהן רוצות על קיצוצי תפוקה מתואמים, אבל בסופו של יום הן בדרך כלל מעדיפות את האינטרסים שלהן עצמן", אמר אנליסט השווקים דיויד מאדן מחברת CMC מרקטס לאתר החדשות מרקטווץ'. "מחיר הנפט שוב תחת לחץ עקב דיווחים לפיו רוסיה מגדילה את תפוקתה החודש לרמה של 11.42 מיליון חביות ביום, רמת שיא, אם הדיווח יתברר כנכון", הוסיף.

מחיר הנפט נסוג זה היום שלישי ברציפות, לאחר שנתונים שפירסמה אתמול חברת המחקר Genscape הראו כי מלאי הנפט הגולמי במרכז סחר הנפט בעיר קאשינג שבמדינת אוקלהומה בארה"ב קפץ בשבוע שעבר ב-630 אלף חביות, הרבה מעל לציפיות.

מחיר הנפט נמצא בדרכו לחודש שלישי ברציפות של ירידות למרות מאמצי ארגון אופ"ק, רוסיה ויצואניות נפט גדולות נוספות לבלום את צניחת המחירים.

מגזר האנרגיה הוביל הירידות באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית על רקע התגברות החששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית ולקראת העלאת הריבית הצפויה מחר בארה"ב. מגזר האנרגיה הוביל את הירידות בעקבות נפילת מחירי הנפט לשפל של יותר משנה.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.1%; פרנקפורט נסוגה ב-0.3%; פריז איבדה קרוב ל-1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.8% והשלים בכך נפילה של יותר מ-12% מתחילת השנה. המדד האירופי גם נמצא בדרכו לחודש רביעי ברציפות של ירידות.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1365 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2648 דולר לליש"ט.

עלייה בהתחלות הבנייה בארה"ב

התחלות הבנייה בארה"ב גדלו ב-3.2% בנובמבר לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 1.26 מיליון בתים, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. עם זאת, לעומת נובמבר 2017 נרשמה ירידה של 3.6% בהתחלות הבנייה.

עיקר הגידול נבע מהתחלות בנייה של בנייני דירות, בעוד שהתחלות הבנייה של בתים פרטיים נפלו ב-4.6% בנובמבר ונמוכות כעת ב-13.1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

אירועי מזג אוויר קיצוניים השפיעו על נתוני נובמבר. כך למשל, בדרום ארה"ב נרשם זינוק של יותר מ-15% בהתחלות הבנייה על רקע ההרס שזרעו סופות ההוריקן פלורנס ומייקל. בה בעת, התחלות הבנייה במערב ארה"ב צנחו ביותר מ-14%, ככל הנראה על רקע השריפות הנרחבות בקליפורניה.

האווירה העסקית בגרמניה ממשיכה להיחלש

בגרמניה פורסמו היום נתונים נוספים שמצביעים על ירידה באווירה הכלכלית במדינה. מדד האווירה העסקית בכלכלה הגדולה ביותר בגוש נחלש החודש לאור מתיחות הסחר המתחדשת מול ארה"ב, הודעתה של הקנצלרית אנגלה מרקל שהיא לא תתמודד בבחירות הבאות וחוסר הוודאות בנושא היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי.

מדד האווירה העסקית של מכון IFO הגיע בדצמבר ל-101 נקודות, לעומת 102 נקודות בחודש שעבר. תחזיות הכלכלנים היו לנתון של 101.6 נקודות במדד.

קלמנס פאונסט, נשיא מכון IFO, אמר בראיון לבלומברג כי "אנחנו חושבים שמדובר בהאטה קבועה. לא היחלשות כללית, ואנחנו עדיין צופים צמיחה בשנה הבאה". ואולם, בגלל שהנתונים של IFO מצביעים על חודש רביעי רצוף של ירידה באווירה העסקית, כמה אנליסטים חוששים שבגרמניה מתפתח משבר משמעותי בהרבה.

ירידות באסיה; טוקיו מאבדת 1.6%

המסחר באסיה מתנהל בירידות לאחר שאמש מדד S&P 500 ירד לרמה הנמוכה זה 14 חודשים. טוקיו יורדת ב-1.6%; הונג קונג נחלשת ב-0.9%; שנחאי מאבדת 1.1% מערכה; סינגפור נופלת ב-1.8%; סיאול יורדת ב-0.6% וסידני מאבדת ב-0.9%.

המשקיעים התאכזבו מנאומו של נשיא סין, שי ג'ינפינג, שלא הזכיר רפורמות כלכליות או צעדים נוספים לפתיחת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם - למערב. היואן נסחר ללא שינוי ניכר ברמה של 3.9 יואן לדולר.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.2% ל-112.54 ין לדולר. היורו יורד ב-0.04% ל-1.1344 דולר והליש"ט יורדת ב-0.02% ל-1.2622 דולר.

הנפט נסחר בירידות למרות הודעת אופ"ק על קיצוץ בתפוקת הנפט. שר הנפט של כווית התפטר אתמול לאחר שנה אחת בלבד בתפקיד. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.5% ל-49.1 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-1.5% ל-58.7 דולר לחבית.

אורקל היכתה התחזיות; המניה קופצת לאחר הסגירה

מניית אורקל קופצת ב-3% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט לאחר שענקית התוכנה האמריקאית דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מתחזיות האנליסטים.

החברה רשמה ברבעון האחרון רווח נקי של 2.33 מיליארד דולר, או רווח של 61 סנט למניה, לעומת רווח של 2.21 מיליארד דולר, או רווח של 52 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת.

בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה אורקל על רווח של 80 סנט למניה - שני סנט מעל לתחזיות האנליסטים.

בשורה העליונה רשמה החברה בתקופה המדווחת הכנסות של 9.56 מיליארד דולר, ירידה לעומת הכנסות של 9.59 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה הקודמת, אך מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 9.52 מיליארד דולר.

ביטקוין קופץ ב-10% מעל ל-3,500 דולרים

ביטקוין, נוסק ב-10% מעל לרף של 3,500 דולרים, ביום השנה לשיא של כמעט 20,000 דולרים שאליו טיפס ב-17 בדצמבר 2017.

ביטקוין נסחר כעת בשווי של 3,544.9 דולרים, זינוק של 10% ב-24 השעות האחרונות, לפי נתוני טרייד-בלוק, אולם עודנו נמוך ביותר מ-80% מהשיא שאליו טיפס בשלהי 2017.

וול סטריט בשפל של 14 חודשים; בדרך לדצמבר הגרוע מאז 1931

בורסות וול סטריט נפלו לשפל של יותר משנה ונמצאות בדרכן לחודש דצמבר הגרוע ביותר מאז תקופת השפל הגדול בארה"ב, בעוד המשקיעים ממתינים להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי מחרתיים ולהשלכותיה על ההאטה בצמיחת הכלכלה העולמית. הדולר ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק נפל ב-2.3% תוך מחיקת כל עליות השנה, ונמוך כעת ב-2.2% מרמתו בתחילת 2018. מדד דאו ג'ונס צנח ב-2.1%. ביום שישי נכנס מדד מניות הבלו-צ'יפ לתיקון, לאחר שהשלים נפילה של יותר מ-10% מהשיא שאליו טיפס בשלישי באוקטובר, והצטרף בכך למדדי נאסד"ק ו-S&P 500 שנכנסו עוד לפני כן לתיקון. מדד S&P 500  צנח ב-2.1% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2017.

מדד דאו ג'ונס ו-S&P 500 נמצאים בדרכם לחודש דצמבר הגרוע ביותר מאז 1931, בעיצומו של השפל הגדול בארה"ב, לאחר שנפלו ביותר מ-7% מתחילת החודש. בה בעת, למעלה ממחצית מהמניות הנכללות במדד S&P 500 כבר נכנסו ל"שוק דובי" - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא האחרון - לפי נתוני FactSet.

מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 נפל היום ב-2.3% ונכנס אל "שוק דובי" לאחר שהשלים נפילה של יותר מ-20% מהשיא שאליו טיפס בשלהי אוגוסט.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה ב-0.03% לרמה של 2.86% - שפל של שבוע. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.3%.

הבנק הפדרלי צפוי להעלות את הריבית בארה"ב ביום רביעי הקרוב, בתום ישיבה בת יומיים, אך המשקיעים מצפים גם לראות מה תהיה התחזית שלו לגבי ההעלאות הבאות ב-2019. התחזית הנוכחית של הבנק הפדרלי היא לשלוש העלאות ריבית נוספות עד ל-2020, אך נתוני מקרו מאכזבים וחששות לגבי המדיניות הפרוטקציוניסטית של וושינגטון מעוררים ציפיות כי הבנק הפדרלי ישנה את התחזית.

מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון השלימה את הנפילה הדו-יומית החדה ביותר מאז שנת 2002 על רקע חשיפת מסמכים פנימיים שמהם עלה כי החברה הסתירה במשך עשרות שנים את עובדת הימצאותו של אסבסט מסרטן במוצרי טלק שלה.

הנפט צנח מתחת ל-50 דולר לחבית

מחיר הנפט צנח מתחת לרף של 50 דולר לחבית בניו יורק ונסגר בשפל של יותר משנה, לאחר שגידול במלאי הגולמי במרכז סחר הנפט הגדול ביותר בארה"ב הגביר את החששות מפני עודף היצע בשוקי הנפט העולמיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 49.88 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2017, לאחר נפילה של 2.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 59.61 דולר לחבית, ירידה של 1.1%, בבורסת ICE בלונדון.

מלאי הנפט הגולמי במרכז סחר הנפט בעיר קאשינג שבמדינת אוקלהומה בארה"ב קפץ בשבוע שעבר ב-630 אלף חביות, הרבה מעל לציפיות, לפי נתונים שפירסמה היום חברת המחקר Genscape.

מחיר הנפט נמצא בדרכו לחודש שלישי ברציפות של ירידות למרות מאמצי ארגון אופ"ק, רוסיה ויצואניות נפט גדולות נוספות לבלום את צניחת המחירים.

מניות הקמעונות צנחו באירופה; שווי אסוס נחתך במיליארד ד'

מגזר הקמעונות הוביל את הירידות בבורסות אירופה, בעקבות אזהרת רווח של אסוס הבריטית, ובצל המשך החששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית.

בורסות לונדון ופריז נסגרו בירידות של 1.1%; פרנקפורט נסוגה ב-0.9%; פריז איבדה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-1.1%, לאחר שטיפס ב-0.5% בשבוע שעבר.

היורו מתחזק ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1341 דולר ליורו, והליש"ט מוסיפה 0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2602 דולר לליש"ט.

מניית אסוס צללה ב-38% בבורסת לונדון, תוך מחיקת כמיליארד דולר משווי השוק של החברה, לאחר שהקמעונית הבריטית הנמיכה את תחזיות ההכנסות ושולי הרווח השנתיים עקב "הידרדרות משמעותית" במכירותיה בנובמבר.

אזהרת הרווח של אסוס גררה את מניות המגזר הקמעוני לירידות חדות באירופה. H&M השוודית צללה ב-8.5%; אדידס הגרמנית, ומרקס אנד ספנסר ונקסט הבריטיות, נפלו ביותר מ-4.5% כל אחת. 

האטה באינפלציה בגוש היורו

האינפלציה בגוש היורו האטה בנובמבר, כך לפי נתונים מתוקנים שפרסמה היום יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי. מדד המחירים לצרכן עלה ב-1.9% בנובמבר לעומת החודש המקביל בשנה שעברה, האטה לעומת קצב של 2.2% שנרשם באוקטובר. קצב האינפלציה המעודכן, שתוקן לעומת הערכה של 2% שפורסמה בסוף נובמבר, הוא האיטי ביותר מאז מאי. מדד הליבה, שאינו כולל מחירי מזון ואנרגיה שהם תנודתיים יותר, עלה ב-1%. המדד 

ההאטה באינפלציה נבעה בין היתר מהתייצבות במחירי האנרגיה בנובמבר, אך גם משקפת ירידה חודשית במחירי השירותים.

אסיה נסגרה בעליות

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים ביום המסחר הראשון של השבוע. טוקיו עלתה ב-0.6%; שנחאי עלתה ב-0.2%; הונג קונג עלתה ב-0.1%; סיאול עלתה ב-0.1%; סידני עלתה ב-1%.

ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי צפויה להתכנס ביום שלישי הקרוב לישיבתה בת היומיים, וההערכות הן כי על אף הביקורת מצד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, תועלה הריבית ב-0.25% לטווח של 2.25%-2.5%. בסין תתכנס השבוע ועידת מקבלי החלטות כלכליות, שבה הם צפויים להחליט לשמור על מדיניות תקציבית פרואקטיבית ורפורמות בצד ההיצע. בוועידה צפויים הבכירים להציג תחזית צמיחה נמוכה מההערכות הקודמות, אך הציפיה היא כי יציגו גם תמריצים כלכליים שייכנסו לתוקף בתחילת השנה הבאה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker