וול סטריט סגרה השבוע הגרוע ממארס; שווי שוק המניות בארה"ב נחתך בטריליון דולר

מדד נאסד"ק נפל ב-5% השבוע ■ מדדי S&P 500 ודאו ג'ונס מחקו את כל עליות 2018 ■ מניית ג'נרל אלקטריק צללה לרמתה הנמוכה מ-2009 ■ מניית אפל מחקה את כל עליות השנה ■ בורסת פרנקפורט נכנסה אל "שוק דובי"

צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט סגרה השבוע הגרוע ממארס; נחתכה בטריליון דולר

בורסות וול סטריט סגרו בירידות חדות את השבוע הגרוע ביותר מאז מארס, שמחק כמעט טריליון דולר משווי שוק המניות בארה"ב, על רקע שובם של מתחי הסחר בין ארה"ב לסין ובעקבות נתוני תעסוקה מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד נאסד"ק  צנח היום ב-3.1% בדרכו לנפילה שבועית של 4.9%. מדד S&P 500     נפל ב-2.3% והשלים צניחה שבועית של 4.6%. עבור שני המדדים הללו היה זה השבוע הגרוע ביותר מאז מארס. מדד דאו ג'ונס  צנח ב-2.2% ואיבד בסיכום שבועי 4.5%. הנפילות היום מחקו את כל עליות השנה של מדדי S&P 500 ודאו ג'ונס, בעוד שמדד נאסד"ק עודנו גבוה ב-1% מרמתו בתחילת 2018.

המדדים פתחו את יום המסחר ביציבות על רקע נתוני תעסוקה חלשים מהצפוי, שפורסמו בארה"ב, אשר חיזקו את ההערכות כי לבנק הפדרלי יהיה מרחב תמרון רב יותר להאט את קצב העלאת הריבית בשנה הבאה. עם זאת, המדדים עברו לירידות לאחר שיועץ הסחר של הבית הלבן, פיטר נבארו, אמר כי ארה"ב תכביד את המכסים על יבוא מסין במקרה שלא יושג הסכם סחר בתום הפסקת האש בת 90 הימים, שעליה הכריזו מנהיגי שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.03%, יום שביעי ברציפות של ירידות, לרמה של 2.86% - שפל של שלושה חודשים. הפער בין התשואה ל-10 שנים לבין התשואה על האג"ח לשנתיים התרחב ל-0.15%, לאחר שמוקדם יותר השבוע התכווץ לגודל הקטן ביותר זה עשור.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - ובהם היורו , הין ו הליש"ט - יורד ב-0.2%.

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות בוול סטריט, מניית אפל  נפלה ב-3.6% תוך מחיקת כל עליות השנה; אמזון  ו מיקרוסופט  צנחו בכ-4%;  אלפבית - החברה האם של גוגל - ירדה בקרוב ל-3%.

מניות של חברות עם פעילות בינלאומית ענפה נפלו אף הן: בואינג איבדה יותר מ-2.5%; קטרפילר נפלה בקרוב ל-4%; ענקית המיכון החקלאי דיר צללה ב-4.6%.

מניית ג'נרל אלקטריק צללה ב-4.5% ונסגרה רמתה הנמוכה ביותר מאז שנת 2009.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אופ"ק ורוסיה סיכמו על קיצוץ תפוקה; הנפט מזנק ביותר מ-4%

ארגון יצואניות הנפט אופ"ק ויצרניות נפט שאינן חברות בארגון ובראשן רוסיה הגיעו להסכם לקיצוץ תפוקה של 1.2 מיליון חביות ביום, לפי דיווח העיתון וול סטריט ג'ורנל.

בהודעה שפירסם אופ"ק היום (ו'), הודיע הקרטל כי יקצץ את התפוקה הכוללת של המדינות החברות בו ב-800 אלף חביות לעומת הרמות של אוקטובר, החל בינואר ולפרק זמן של ששה חודשים.

בהודעה לא נמסר מה יהיה היקף הקיצוץ בתפוקתן של יצרניות נפט שאינן חברות בארגון ובראשן רוסיה, אולם לפי הג'ורנל, הקיצוץ יסתכם ב-400 אלף חביות ביום.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה התאוששו משפל של שנתיים; פרנקפורט ב"שוק דובי"

בורסות אירופה התאוששו מהיום הגרוע ביותר זה למעלה משנתיים ביומו האחרון של שבוע מסחר תנודתי.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.1% לאחר שצנחה ביום חמישי ב-3.2%; פריז הוסיפה 0.7% לאחר נפילה של 3.3% אתמול. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.7% לאחר שצנח אתמול ב-3.1%, הנפילה היומית החדה מאז יוני 2016 לאחר משאל העם על ברקזיט בבריטניה, לרמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2016.

בורסת פרנקפורט, שנכנסה אתמול אל "שוק דובי" לאחר שהשלימה נפילה של יותר מ-20% מהשיא שאליו טיפסה בשלהי ינואר, סגרה היום בירידה של 0.2% לאחר שבעלת בריתה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נבחרה ליורשת שלה בראשות המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU), בעקבות הודעת מרקל באוקטובר על פרישתה מראשות המפלגה.

בורסות אירופה רשמו ביום חמישי את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משנתיים, בצל חששות מהחרפת סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין ועל רקע נפילת מחירי הנפט.

היורו מתחזק ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.139 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נחלשת ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2745 דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ביטחון צרכנים חזק מהצפוי בארה"ב; הרעה בתחזית לעתיד

ביטחון הצרכנים בארה"ב היה גבוה מתחזיות הכלכלנים החודש, לאחר ששיעור אבטלה נמוך וצמיחה בהכנסות הותירו את האמריקאים אופטימיים - למרות הרעה בתחזית בצל חששות לגבי המשך חוסנו של שוק התעסוקה.

מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן נותר בדצמבר ללא שינוי לעומת נובמבר, ברמה של 97.5 נקודות, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 97 נקודות.

רכיב המצב הנוכחי של המדד טיפס לרמה של 115.2 נקודות לעומת רמה של 112.3 נקודות בחודש שעבר, ואילו רכיב הציפיות העתידיות ירד לרמה של 86.1 נקודות - שפל של שנה - לעומת רמה של 88.1 נקודות בחודש הקודם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה במגמה מעורבת: טוקיו עולה ב-0.8%

בורסות אסיה התאוששו מעט לאחר שאתמול בורסות וול סטריט מחקו את הירידות לקראת הנעילה, בעקבות דיווח של "וול סטריט ג'ורנל" כי הבנק הפדרלי שוקל להאט את קצב העלאת הריביות.

טוקיו עלתה ב-0.8%; הונג קונג ירדה ב-0.3%; שנחאי ננעלה ללא שינוי ניכר בעליות של 0.03; סינגפור ירדה ב-0.1%; סיאול עלתה ב-0.3% וסידני עלתה ב-0.4%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים והתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-2.89%. הין יורד ב-0.1% ל-112.84 ין לדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קאמבק בוול סטריט: נאסד"ק נסגר בעליות

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בעיקרה לאחר שמעצרה בקנדה של בכירה בחברת ההיי-טק הסינית וואווי, לבקשת ארה"ב, שב ועורר חששות כי סכסוך הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם רחוק מלהסתיים.

בתחילת יום המסחר צללו המדדים בניו יורק ביותר מ-2%, אולם בהמשך היום מחקו את מרבית הירידות לאחר שהעיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח כי בכירי הבנק הפדרלי שוקלים להאט את קצב העלאת הריבית בארה"ב. תשומת לב המשקיעים גם נודדת כעת לעבר דו"ח התעסוקה שיפורסם מחר בארה"ב.

ביום רביעי לא התקיים מסחר בוול סטריט, לרגל יום הזיכרון הממלכתי שהוכרז בעקבות מותו של ג'ורג' הרברט ווקר בוש, הנשיא ה-41 של ארצות הברית, שמת בסוף השבוע. זאת לאחר שביום שלישי רשמו המדדים את הנפילה היומית החדה ביותר מאז ראשית אוקטובר.

מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.3% לאחר נפילה של 3.1% שלשום. מדד S&P 500 איבד 0.2% אחרי שנפל ב-3.2% ביום שלישי. מדד נאסד"ק טיפס ב-0.4% לאחר צלילה של 3.8% ביום שלישי.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.03%, ירידה יומית שישית ברציפות, לרמה של 2.88% - שפל של כשלושה חודשים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - ובהם היורו , הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%.

מניות של חברות עם פעילות בינלאומית נרחבת ירדו. בואינג נפלה ביותר מ-3%; קטרפילר נסוגה ב-0.8%; אפל איבדה 1.1%. בעקבות הירידה היום נדחקה אפל למקום השלישי אחרי מיקרוסופט ו אמזון במונחי שווי שוק. עם סגירת המסחר היה שווי אפל 829 מיליארד דולר, פחות ממיקרוסופט (838.3 מיליארד דולר) ואמזון (830.9 מיליארד דולר).

ירידות נרשמו גם במגזר הפיננסי. מניית סיטי צנחה ב-3.5%; מניות ג'י.פי מורגן ו בנק אוף אמריקה נסוגו בכ-2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אופ"ק איכזב - והנפט צנח ב-3%

מחיר הנפט הגולמי צנח על רקע המשך חוסר הוודאות סביב החלטת אופ"ק לקצץ את התפוקה, החלטה שנדחתה למחר לפגישה המשותפת בין אופ"ק ליצרניות נפט גדולות נוספות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 51.49 דולר לחבית, נפילה של 2.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה ביום הגרוע מאז המשאל עם על ברקזיט

בורסות אירופה רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז החלטת ברקזיט של בריטניה בקיץ 2016 ונסגרו בשפל של שנתיים, בצל חששות מהחרפת סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין ועל רקע נפילת מחירי הנפט. מגזרי הבנקאות, הרכב, חומרי הגלם וההיי-טק הובילו את הירידות.

בורסת פרנקפורט נפלה ב-3.5% ונכנסה אל "שוק דובי" לאחר השלימה נפילה של יותר מ-20% מהשיא שאליו טיפסה בשלהי ינואר. לונדון צנחה ב-3.2%; פריז איבדה 3.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 צנח ב-3.1%, הנפילה היומית החדה מאז יוני 2016 לאחר המשאל עם על ברקזיט בבריטניה, ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2016.

היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1368 דולר ליורו, והליש"ט מוסיפה 0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2774 דולר לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נפילה בהזמנות מבתי חרושת בארה"ב

ההזמנות מבתי חרושת בארה"ב נפלו ב-2.1% באוקטובר, ירידה שלישית בארבעה החודשים האחרונים, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. הנפילה היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

בה בעת, נתוני חודש ספטמבר תוקנו כלפי מטה לגידול של 0.2% לעומת עלייה של 0.7% שעליה דווח במקור.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צמיחת מגזר השירותים בארה"ב קרובה לשיא

מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב טיפס במפתיע בנובמבר לרמה המתקרבת לשיא הודות לשיפור בפעילות העסקי והזמנות חדשות.

מדד פעילות מגזר השירותים של מכון המחקר ISM טיפס בחודש שעבר לרמה של 60.7 נקודות - רמתו השנייה הכי גבוהה מאז החל פרסום המדד בשנת 2008 - לעומת רמה של 60.3 נקודות באוקטובר.

תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד בנובמבר לרמה של 59 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות מגזר השירותים, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גירעון הסחר של ארה"ב הגבוה מ-2008; גירעון שיא מול סין

גירעון הסחר של ארה"ב התרחב באוקטובר ב-1.7% לרמתו הגבוהה ביותר מזה 10 שנים על רקע גירעון שיא מול סין - זאת למרות מכסי היבוא שהטיל ממשל טרמאפ על יבוא מסין.

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התרחב באוקטובר ל-55.5 מיליארד דולר - הגדול ביותר מאז אוקטובר 2008 - לעומת 54.6 מיליארד דולר בספטמבר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

כלכלנים צפו גירעון קטן יותר של 55.1 מיליארד דולר באוקטובר.

היצוא מארה"ב התכווץ באוקטובר ב-0.1% ל-211 מיליארד דולר על רקע ירידה ביצוא של פולי סויה ומטוסים.

גירעון הסחר מול סין המשיך לשבור שיאים וטיפס ל-43.1 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האטה בצמיחת פריון העבודה בארה"ב

פריון העבודה בארה"ב צמח ברבעון השלישי בקצב שנתי של 2.3%, לפי נתונים עדכניים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי, לעומת גידול של 2.2% שעליו דווח בעת פרסום הנתונים הראשוניים. זוהי האטה לעומת קצב גידול שנתי של 3% שנרשם ברבעון השני, אולם קצב הצמיחה עודנו גבוה יחסית לעשור החולף.

עלויות העבודה טיפסו בקצב שנתי של 0.9% ברבעון השלישי לאחר ירידה של 2.8% ברבעון השני.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

179 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בנובמבר

179 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בנובמבר, מסרה היום חברת ADP. הגידול תאם את תחזיות הכלכלנים.

נתוני אוקטובר תוקנו קלות כלפי מעלה לגידול של 225 אלף משרות לעומת תופסת של 227 אלף משרות שעליה דווח במקור.

מחר יפרסם משרד העבודה האמריקאי את דו"ח התעסוקה של נובמבר, וכלכלנים צופים גידול של 190 אלף משרות בחודש שעבר, לאחר תוספת של 250 אלף משרות בחודש הקודם. שיעור האבטלה צפוי להישאר ללא שינוי ברמה של 3.7%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות חדות בשוקי אסיה

ירידות חדות בשווקים באסיה הבוקר: טוקיו ירדה ב-1.9%; הונג קונג צנחה ב-2.5%; שנחאי ירדה ב-1.7%; סינגפור מאבדת יותר מ-1%.

בסין זועמים על מעצרה של סמנכ"לית הכספים של חברת הטכנולוגיה הסינית וואווי בקנדה, לבקשתה של ארה"ב. הבכירה היא גם בתו של מייסד החברה, וככל הנראה מואשמת בהפרת הסנקציות על איראן.

הין היפני עולה ב-0.5% לשער של 112.66 ין לדולר. היואן יורד ב-0.4% לשער של 6.8859 יואן לדולר. הנפט נסוג בכמעט 1% לקראת הפגישה של אופ"ק היום בווינה.  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לאחר זינוק של 5% ביומיים - הנפט נסגר בירידות

מחיר הנפט נסגר בירידות בניו יורק על רקע ספקות לגבי הסיכוי להשגת הסכם לקיצוץ בתפוקה של יצרניות הנפט הגדולות בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 52.89 דולר לחבית, ירידה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפסו למחיר של 52.89 דולר לחבית. מחיר הנפט קפץ ב-4.6% בשני ימי המסחר הקודמים.

שר הנפט של ערב הסעודית העלה ספקות לגבי הסיכויים להשגת הסכם על קיצוץ בתפוקה בין אופ"ק לבין רוסיה ויצרנית נפט אחרות שאינן חברות בארגון.

שרי הנפט של ארגון יצואניות הנפט אופ"ק ייפגשו ביום חמישי כדי לדון בקיצוץ התפוקה, וביום שישי מתוכננת  פגישת תיאום בין נציגי הקרטל לבין יצואניות נפט בולטות שאינן חברות בו ובראשן רוסיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב נסוג משיא של 5 חודשים

מחיר הזהב ירד בראשונה זה שלושה ימים ונסוג משיא של חמישה חודשים בו נסגר אתמול על רקע היחלשות הדולר.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,242.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו ביום שלישי ברמתם הגבוהה ביותר מאז ה-25 ביולי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חששות סחר הכבידו על אירופה; לונדון ופריז נסוגו ב-1.4%

מגזרי הפיננסים וחומרי הגלם הובילו את הירידות בבורסות אירופה לאחר שסימנים לקשיים בהסכמות הסחר בין ארה"ב לסין, הגבירו את החששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית.

בורסות לונדון ופריז נפלו ב-1.4%; פרנקפורט ירדה ב-1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-1.2%.

הליש"ט מתאוששת ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.2744 דולר לליש"ט, לאחר שצנחה אתמול מתחת לרמה של 1.27 דולר לליש"ט בראשונה מאז שלהי אוקטובר. היורו מטפס קלות מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.1348 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדולר הקנדי בשפל של שישה חודשים

הדולר הקנדי נחלש לשפל של שישה חודשים מול הדולר במהלך יום המסחר, לאחר שהבנק המרכזי של קנדה הודה בהשפעה השלילית של הירידה במחירי הנפט על הכלכלה. הדולר הקנדי נחלש כעת מול הדולר ב-0.9% לרמה של 1.3385 דולר קנדי לדולר.

בתוך כך, הבנק המרכזי של קנדה הותיר הלילה את הריבית ללא שינוי, על 1.75%. הבנק אמר כי הכלכלה הקנדית מתחילה את הרבעון הרביעי בהאטה בגין חוסר הוודאות לגבי סכסוך הסחר עם ארה"ב שמשפיע על ההשקעות של העסקים במדינה. עם זאת, לחתימה על הסכם הסחר החדש, USMCA, שאמור להחליף את הסכם נפט"א הוותיק, צפוי להיות השפעה חיובית, נמסר מהבנק.  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אין מסחר בוול סטריט; הדולר נחלש

היום לא מתקיים מסחר בוול סטריט, לרגל יום הזיכרון הממלכתי שהוכרז בעקבות מותו של ג'ורג' הרברט ווקר בוש, הנשיא ה-41 של ארצות הברית, שמת בסוף השבוע.

החוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט מצביעים על עליות לקראת חידוש המסחר ביום חמישי לאחר שרשמו אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר, בצל חששות המשקיעים מפני היפוך בעקום התשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות - תופעה שמבשרת על האטה צפויה בצמיחה הכלכלית.

החוזים על מדד נאסד"ק 100 מצביעים על עלייה של 0.6% לאחר שמדד נאסד"ק צלל אתמול ב-3.8%. החוזים על מדד דאו ג'ונס צופים עלייה של 0.3% לאחר שמדד מניות הבלו צ'יפ צנח ביום שלישי ב-3.1%; החוזים על מדד S&P 500 מצביעים על התאוששות של 0.4% לאחר נפילה של 3.2% אתמול.

היום לא מתקיים מסחר גם בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב, לאחר שבימים האחרונים גברו הסימנים להשתטחות של עקוֹם הריבית, ואולי אף התהפכותו. הפער בין התשואה על האג"ח ל-10 שנים לאלו לשנתיים התכווץ אתמול לרמתו הנמוכה ביותר מאז 2007. מצב שבו התשואה על האג"ח ל-10 שנים נמוכה יותר מזו על האג"ח לשנתיים, קדם לכל אחת מתקופות המיתון הכלכלי בארה"ב מאז 1975.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין ו הליש"ט - נסוג ב-0.1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צמיחת החברות באירופה בשפל של שנתיים

צמיחת החברות במגזר הפרטי בגוש היורו נמצאת בשפל של 27 חודשים, לפי נתונים של חברת מרקיט. המדד המשולב (של תעשייה ושירותים) בגוש היורו היה בנובמבר 52.7 (יותר מ-50 זו צמיחה, ופחות מ-50 זו התכווצות של הפעילות הכלכלית), לאחר שבאוקטובר היה 53.1. 

זוהי הצמיחה האטית ביותר מאז ספטמבר 2016. במרקיט טוענים כי ההאטה בצמיחה נובעת מאי-ודאות כלכלית ופוליטית, בעיקר סביב נושאי הסחר. כמו כן, מגזר השירותים הבריטי רשם בנובמבר ניקוד של 50.4 - נתון חלש מאוד, שקרוב לקיפאון. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות באסיה

ירידות שערים נרשמות בבורסות אסיה, לאחר נפילות חדות בוול סטריט אמש. מדד ניקיי בטוקיו ירד ב-0.5%; הונג קונג יורדת ב-1.6%; סיאול ירדה ב-0.6%. בסין ירידות  של כ-0.6%. היום לא יתקיים מסחר בוול סטריט לכבוד הנשיא ג'ורג' ה.וו. בוש שהלך לעולמו בשבוע שעבר.

הדולר מתחזק ב-0.3% מול הין ל-113.29 ין. הדולר מזנק ב-0.8% מול הוון הקוריאני ל-1,114 וון. הנפט הגולמי נופל ב-1.5% ל-52.45 דולר לחבית. 

בורסות וול סטריט סגרו אמש את היום הגרוע ביותר מאז אוקטובר לאחר שהנשיא טראמפ איים להצית מחדש את מלחמת הסחר עם סין, ובצל חששות המשקיעים מפני היפוך בעקום התשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות - תופעה שמבשרת על האטה צפויה בצמיחה הכלכלית.

מדד  נאסד"ק  נפל ב-3.8%. מדד  דאו ג'ונס   צנח ב-3.1%; מדד  S&P 500  איבד 3.2%. עבור שלושת המדדים היה זה היום הגרוע ביותר מאז 10 באוקטובר. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 צלל ב-4.4%. מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - נסק ב-26%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חששות סחר והאטה הפילו את וול סטריט; נאסד"ק צלל בקרוב ל-4%

בורסות וול סטריט סגרו את היום הגרוע ביותר מאז אוקטובר לאחר שהנשיא טראמפ איים להצית מחדש את מלחמת הסחר עם סין, ובצל חששות המשקיעים מפני היפוך בעקום התשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות - תופעה שמבשרת על האטה צפויה בצמיחה הכלכלית.

מדד נאסד"ק נפל ב-3.8%. מדד דאו ג'ונס  צנח ב-3.1%; מדד S&P 500 איבד 3.2%. עבור שלושת המדדים היה זה היום הגרוע ביותר מאז 10 באוקטובר. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 צלל ב-4.4%. מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - נסק ב-26%.

מחר (ד') לא יתקיים מסחר בוול סטריט, לרגל יום הזיכרון הממלכתי שהוכרז בעקבות מותו של ג'ורג' הרברט ווקר בוש, הנשיא ה-41 של ארצות הברית, שמת בסוף השבוע.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% לרמה של 2.91%, שפל של כשלושה חודשים, והפער בינה לבין התשואה על האג"ח לשנתיים הוא כעת הקטן ביותר מאז שנת 2007. היפוך בעקום התשואות הוא מצב שבו התשואה על האג"ח הקצרות מטפסת מעל לתשואה על האג"ח הארוכות. כלכלנים נוטים לראות בעקום התשואות אינדיקטור כלכלי רב-חשיבות, שהיפוך בו מבשר על האטה צפויה בצמיחה הכלכלית.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו , הין ו הליש"ט - נחלש בפחות מ-0.1%, ירידה יומית שנייה ברציפות.

מניות של חברות עם פעילות בינלאומית נרחבת צנחו בצל חששות הסחר. קטרפילר צללה בכמעט 7%; בואינג נפלה בקרוב ל-5%.

נפילות חדות נרשמו גם במגזר הפיננסי על רקע חשש מהיפוך בעקום תשואות האג"ח בארה"ב. מניות מורגן סטנלי ו בנק אוף אמריקה צנחו ביותר מ-5%; סיטי ו ג'י.פי מורגן נפלו בכ-4.5%.

במגזר ההיי-טק: מניית אפל , שקפצה ב-3.5% ביום שני, נפלה היום ב-4.4%; מניית אמזון , שזינקה אתמול ב-4.9%, צללה ב-5.9%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ והדולר דחפו את הזהב לשיא של 5 חודשים

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, טיפס זה היום השני ברציפות בניו יורק ונסגר בשיא של יותר מחמישה חודשים לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ איים להצית מחדש את מלחמת הסחר עם סין. הזהב נהנה גם מרוח גבית הודות להיחלשות הדולר, אשר הגבירה את הביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,246.6 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז שלהי יולי, לאחר עלייה של 0.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגזרי הרכב וההיי-טק הובילו את הירידות באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית על רקע דעיכת הציפיות לפריצת דרך משמעותית בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מגזרי הרכב, ההיי-טק והתעופה הובילו את הירידות.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.6%; פרנקפורט נפלה ב-1.1%; פריז איבדה 0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.8%. היורו נחלש קלות מול הדולר לרמה של 1.135 דולר ליורו.

הליש"ט מתחזקת קלות מול הדולר לשער של 1.2727 דולר לליש"ט בעקבות פרסום חוות דעת של היועץ המשפטי הבכיר לבית המשפט של האיחוד האירופי כי יש לאפשר לבריטניה לחזור בה מהפעלת סעיף 50 - הסעיף באמנת האיחוד שמאפשר יציאת מדינה מהאיחוד. חוות הדעת הזאת מסייעת למתנגדי הברקזיט שיכולים עתה להציג את ההישארות באיחוד כאפשרות סבירה שניתן לבצע בקלות.

ראש ממשלת צרפת אדואר פיליפ יודיע על השעיית התוכנית להעלות את המס על הדלק - תוכנית שהציתה מחאה אלימה במדינה בשלושת השבועות האחרונים. כך אמרו היום (שלישי) מקורות בממשלה הצרפתית לסוכנות הידיעות AFP. בשלושת השבועות האחרונים התעמתו אלפי מפגינים בפריז עם המשטר והציתו מכוניות, בניינים ומחסומי דרכים במחאה על התוכנית להעלות את המס על הדלק - אחת מתוכניות הדגל של הנשיא עמנואל מקרון - ובכלל על יוקר המחיה במדינה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היואן בזינוק הדו-יומי החד זה עשור

המטבע הסיני, היואן, נמצא בדרכו לזינוק הדו-יומי החד ביותר זה למעלה מעשור על רקע תקוות לשיפור ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין.

היואן מתחזק מול הדולר ב-0.7% לשער של 6.8403 יואן לדולר, ונמצא בדרכו לקפיצה של 1.7% ביומיים - הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז לפחות 2007.

"המשקיעים ממשיכים לצמצם את פוזיציות השורט שלהם על היואן", אמר אסטרטג המטבע הבכיר קן צ'אונג ממיזוהו בנק לסוכנות הידיעות בלומברג. "אינני רואה מקום רב נוסף להמשך הראלי של היואן, שכן תנודות המחיר האחרונות תמחרו ברובן את החדשות החיוביות על הפסקת אש בין סין לארה"ב, ועדיין יש חוסר ודאות רבה לגבי המשך המשא ומתן".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשקיעים לא בטוחים בהפסקת האש במלחמת הסחר: טוקיו ירדה ב-2.4%

ירידות השערים שנרשמות היום באסיה עשויות לקטוע רצף של שבעה ימי מסחר רצופים של עליות בטוקיו. הירידות נרשמות אחרי שהדיווחים על הפסקת האש במלחמת הסחר הרגיעו אתמול את המשקיעים, אך החמרת הדרישות האמריקאיות מערערת את סיכויי ההימשכות של הפסקת האש.

טוקיו ירדה ב-2.4%; הונג קונג מאבדת 0.3%; שנחאי נסחרת ללא שינוי ניכר; סיאול משילה מערכה 0.9% כשסמסונג נופלת ב-2.7%; סידני יורדת ב-0.9% אחרי שהבנק המרכזי במדינה הודיע שהוא מותיר את הריבית בשיעור שפל של 1.5%.

בשוק המט"ח, היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% ונסחר סביב שער של 1.1378 דולר; הין מתחזק ב-0.5% ונסחר סביב שער של 113.09 ין לדולר. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עולה ב-1% ל-53.46 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה בפברואר עולה ב-0.9% ל-62.25 דולר לחבית.

אתמול נרשמו עליות שערים בבורסות וול סטריט, אך החשש מהשבריריות של ההבנות בין ארה"ב לסין גרם להיחלשות העליות לקראת תום המסחר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט ננעלה בעליות הודות להתפוגגות מתיחות הסחר

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים, כמצופה. זאת הודות להבנות שאליהן הגיעו נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ונשיא סין, שי ג'ינגפינג, על הקפאת מלחמת הסחר ל-90 יום. בנוסף, טראמפ אמר היום כי סין הסכימה להפחית מכסים על יבוא מכוניות – מה שמעודד את יצרניות הרכב.

מדד דאו ג'ונס   עלה ב-1.1%; מדד S&P 500 עלה ב-1.1%; ו נאסד"ק   הוסיף 1.5% לערכו.

מניית יצרנית המריחואנה הקנדית קרונון זינקה ביותר מ-10% על רקע דיווחים כי יצרנית הסיגריות אלטריה שוקלת לרוכשה. טוויטר עלתה ב-7%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עלו ב-4% למחיר של 52.95 דולר לחבית. זאת לאחר שבוועידת ג'י-20 שנערכה בסוף השבוע, אמר נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי יתמוך בעמדה הסעודית בנוגע לקיצוץ תפוקת הנפט, כדי לבלום את נפילת המחירים בחודשיים האחרונים.

החוזים על הזהב ננעלו בעלייה של 0.9% למחיר של 1,236.60 דולר לאונקיה - שיא של חודש.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הביטקוין ממשיך לצנוח

המטבעות הדיגיטליים הגדולים יורדים כעת, למרות ההתאוששות שנרשמה בשבוע שעבר. ה ביטקוין צונח ב-8% למחיר של 3,846.25 דולר לביטקוין. בשבוע שעבר צנח המטבע הדיגיטלי הגדול בעולם לשפל של 3,500 דולר לביטקוין. ה אתר צונח ב-8.6%, ה ריפל יורד ב-5.8%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התרחבות של מגזר הייצור בארה"ב בנובמבר

מדד של פעילות הייצור בארה"ב עלה בנובמבר הודות לעלייה בהזמנות החדשות וגיוס עובדים, מה שמאותת על כך שמצבם של מפעלים ברבעון הרביעי טוב.

מדד המכון למנהלי רכש (ISM), עלה ל-59.3 נקודות לעומת שפל של 57.7 באוקטובר. קריאה מעל 50 נקודות מציינת התרחבות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האטה בצמיחת המפעלים באירופה

מדד מנהלי הרכש (PMI) בתחום הייצור שפורסם היום מצביע על היחלשות בצמיחת המגזר באירופה. לפי נתונים של מרקיט, שמפרסמת את המדד, ההאטה החדה ביותר בפעילות נרשמה באיטליה, גרמניה, צרפת והולנד – מדינות תעשייתיות חזקות.

המדד בגרמניה הגיע ל-51.8 נקודות – שפל של 31 חודשים; בצרפת הגיע המדד ל-50.8 נקודות – שפל של 26 חודשים; בהולנד הגיע המדד ל-56.1 נקודות – שפל של 25 חודשים. במדד זה, כל נתון מעל 50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות. באיטליה, שסובלת ממשבר תקציבי ומחוסר ודאות כלכלי, התכווץ מגזר הייצור והגיע ל-48.6 נקודות – שפל של 47 חודשים. ביוון הגיע המדד לשיא של שישה חודשים – 54 נקודות.

בבריטניה הפתיע המדד במגזר הייצור כשקפץ ל-53.1 נקודות, אחרי שבאוקטובר נרשם שפל של 27 חודשים בצמיחת המפעלים במדינה. ההתחזקות בבריטניה מיוחסת למשבר במדינה סביב הסכם הברקזיט, שגרם לחברות לאגור מלאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה ננעלה בעליות

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות בעקבות הההסכמה להפסקת האש במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ועל רקע הזינוק במחירי הנפט.

לונדון עלתה ב-1.4%; פרנקפורט זינקה ב-1.9%; פריז התחזקה ב-% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.1%.

מפלגת הלייבור איימה בהצבעה להפלת ממשלתה של תרזה מיי במקרה שהפרלמנט הבריטי ידחה את הסכם הברקזיט שלה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בבורסות אסיה בעקבות הפסקת האש במלחמת הסחר

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות בעקבות ההסכם שהושג בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבין נשיא סין שי ג'ינפינג לעצירת מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת טוקיו ננעלה בעליות של 1%; הונג קונג עולה ב-2.5%; שנחאי מזנקת ב-2.6%; סינגפור עולה ב-2.3%; סיאול מוסיפה 1.7% לערכה; וסידני מתחזקת ב-1.8%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. הין מתחזק מעט מול הדולר ב-0.1% ל-113.49 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-3.04% ומטבעות השווקים המתעוררים מתחזקים בעקבות ההודעה על הפסקת מלחמת הסחר. הפסו המקסיקני עולה ב-1.2% ל-20.1 פסו לדולר; הפסו הארגנטינאי עולה ב-1.8% ל-37.74 פסו לדולר; הלירה הטורקית עולה ב-0.7% ל-5.18 לירה לדולר; והדולר האוסטרלי עולה ב-0.8% ל-0.73 דולר אמריקאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיר הנפט מזנק ברמה הגבוהה ביותר מאז יוני

מחיר הנפט מזנק ב-5%, הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני האחרון, בעקבות הסכם שיתוף הפעולה בין סעודיה לרוסיה והודות לקיצוץ בתפוקת הנפט בקנדה. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-4.8% ל-53.4 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט עולה ב-4.5% ל-62.1 דולר לחבית.

רוסיה וסעודיה הסכימו להאריך את ההסכם שלהן לניהול שוק הנפט, הידוע בשם אופ"ק+ - גם ב-2019. ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה הודיע על ההסכם בסוף השבוע בוועידת G20 לאחר שנפגש עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. ההסכם מעלה את הציפיות בקרב המשקיעים כי אופ"ק תכריז ביום חמישי הקרוב בוועידה שתתקיים בווינה על קיצוץ בתפוקת הנפט. בלומברג דיווח בשבוע שעבר כי הוועדה המייעצת של אופ"ק יעצה להפחית את התפוקה ב-1.3 מיליון חביות ביום.

היום הודיעה פרובינציית אלברטה בקנדה, יצרנית הנפט הגדולה ביותר במדינה, על הפחתת תפוקת הנפט ב-325 אלף חביות ביום כדי לעצור את ירידת מחירי הנפט. במקביל, הודיעה קטאר על פרישתה מארגון אופ"ק החל מה-1 בינואר 2019 כדי להתמקד בשוק הגז. קטאר היא היצואנית הגדולה בעולם של גז נוזלי. קטאר הודיעה כי לאחר הפרישה לא תישאר מחויבת להסכמי אופ"ק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker