וול סטריט נכנסה ל"תיקון"; אפל נפלה ב-26% מהשיא; הנפט צלל ב-8%

מחיר הנפט רשם הנפילה היומית החדה מאז 2015 בצל חששות מעודף היצע בשווקים העולמיים ■ שוק הקריפטו סגר השבוע הגרוע מאז התפוצצות הבועה ■ תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה יום 11 ברציפות - לשפל של חודשיים

צוות גלובל
עדכונים

הנפט צלל ב-8% ל-50 דולר - היום הגרוע מאז 2015

מחיר הנפט רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משלוש שנים בניו יורק בדרכו לירידה שבועית שביעית ברציפות, בצל חששות מעודף היצע בשוקי הנפט העולמיים לאחר שערב הסעודית אותתה כי תפוקתה ממשיכה לשבור שיאים.

שר הנפט הסעודי אמר ביום חמישי כי התפוקה של יצואנית הנפט הגדולה בעולם המשיכה לגדול החודש לאחר זינוק באוקטובר. בה בעת, מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל זה השבוע התשיעי ברציפות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 50.42 דולר לחבית, נפילה של 7.7% - היום הגרוע ביותר מאז יולי 2015 - בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט נפל מתחת ל-60 דולר לחבית בראשונה מאז 2017.

תפוקת הנפט העולמית, בהובלת ארה"ב, עולה על הביקוש, ולכן אופ"ק מתכנן את הגבלת התפוקה של חברות הארגון, לאחר פגישת אופ"ק ב-6 בדצמבר. עם זאת, מחיר חבית נפט ירד ב-17% עד כה בנובמבר.

סוכנות האנרגיה הבינלאומית צופה כי ייצור הנפט במדינות שאינן חברות באופ"ק, ביניהן ארה"ב ורוסיה, יעלה ב-2.3 מיליון חביות ליום ב-2018, לעומת תחזית קודמת לעלייה של 1.8 מיליון חביות ליום. ואולם, הביקוש בשנה הבאה צפוי לגדול בקצב של 1.3 מיליון חביות ליום, לעומת תחזית קודמת של 1.5 מיליון חביות ליום.

וול סטריט נכנסה ל"תיקון"; אפל נפלה ב-26% מהשיא

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית ביום מסחר מקוצר ונכנסו ל"תיקון", על רקע התגברות הספקות לגבי הסיכוי לפתרון סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין בפגישתם הצפויה בשבוע הבא של נשיאי שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מניות האנרגיה נפלו בעקבות מחירי הנפט. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד S&P 500  נסגר בירידה של 0.7% בדרכו לנפילה שבועית של 3.8% - הנפילה השבועית החדה ביותר בשבוע של חג ההודיה מאז 2010, והשלישית הכי חדה מאז 1939. מדד S&P גם נכנס ל"תיקון" לאחר שצנח ביותר מ-10% מהשיא שאליו טיפס ב-20 בספטמבר. מדד נאסד"ק  , שנכנס לתיקון עוד קודם לכן, ירד היום ב-0.5% בדרכו לנפילה שבועית של 4.3%. מדד דאו ג'ונס  איבד היום 0.7% ונפל בסיכום שבועי ב-4.4%.

המסחר בוול סטריט היום היה מקוצר והסתיים שלוש שעות מוקדם מהרגיל, בשעה 20:00 שעון ישראל. יום שישי שלאחר חג ההודיה, הידוע בכינויו "בלאק פריידי", מבשר באופן מסורתי על פתיחת עונת קניות החגים בארה"ב.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.02%, יום 11 ברציפות של ירידות, לרמה של 3.04% - רמתה הנמוכה ביותר זה חודשיים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.4%.

מגזר האנרגיה הוביל את הירידות על רקע נפילת מחירי הנפט. מניות אקסון מוביל ו שברון צנחו ב-2.7% וב-3.4% בהתאמה.

מניית אפל , שמוקדם יותר השבוע נכנסה אל "שוק דובי" בפעם הראשונה מאז אוגוסט 2016, ירדה היום ב-2.5% והשלימה בכך נפילה של ב-25.8% ממחיר שיא של 232.07 דולר שבו נסגרה המניה בשלישי באוקטובר.

סגירה חיובית באירופה; מניות האנרגיה צנחו בלונדון

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בעיקרה, אולם מניות הכרייה והאנרגיה נפלו בעקבות מחירי חומרי הגלם.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.1% בהובלת מניות האנרגיה שנפלו בעקבות מחירי הנפט. בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.5%; פריז הוסיפה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.4%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.6% לשער של 1.1336 דולר ליורו בעקבות הרעה בתחזית הצמיחה לכלכלת גרמניה - הכלכלה הגדולה באירופה. הליש"ט נסוגה ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2811 דולר לליש"ט, תוך מחיקת מרבית העליות שרשמה ביום חמישי, לאחר שספרד הביעה התנגדות לחלקים מהסכם ברקזיט.

המטבעות הדיגיטליים בשבוע הגרוע מאז התפוצצות הבועה

ערך ביטקוין ממשיך לצנוח ומתקרב ל-4,000 דולרים, ומטבעות דיגיטליים אחרים נפלו גם הם היום בדרכם לשבוע הגרוע מאז התפוצצות בועת הקריפטו בתחילת השנה.

ביטקוין, מטבע הקריפטו הפופולרי ביותר בעולם, נסחר במחיר של 4,253 דולרים, שפל של יותר משנה, לאחר ירידה של 3.5% ביממה החולפת, לפי נתוני טרייד-בלוק. המטבעות הדיגיטליים אתר , XRP ו לייטקוין נפלו ב-5%-7% ב-24 השעות האחרונות, לפי נתוני קוין-מרקט-קאפ.

מדד מחירי המטבעות הדיגיטליים גלקסי קריפטו של בלומברג נפל השבוע ב-23% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז שקדחת הקריפטו הגיעה לשיאה בראשית ינואר.

שווי השוק המצרפי של כל מטבעות הקריפטו יורד ל-140 מיליארד דולר, נפילה של כמעט 700 מיליארד דולר משווי שיא של 835 מיליארד דולר בינואר, לפי קוין-מרקט-קאפ.

אסיה ננעלה בירידות; שנחאי איבדה 2.5%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות בעקבות מתיחות ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין. בורסת טוקיו סגורה היום; הונג קונג ירדה ב-0.3%; שנחאי איבדה 2.5% מערכה; סינגפור עלתה ב-0.4%; סיאול נחלשה ב-0.4% וסידני עלתה ב-0.4%.

מניות מגזר הטכנולוגיה בסין הובילו את הירידות בעקבות חשש כי ארה"ב מנהלת קמפיין נגד חברת וואווי. "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי ארה"ב קוראת למדינות שונות, ביניהן יפן , איטליה וגרמניה, להימנע משימוש במוצרי ענקית התקשורת הסינית.

הין עלה ב-0.1% ל-112.84 ין לדולר. הנפט נסחר בירידות חדות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-4.9% ל-51.9 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-3.1% ל-60.6 דולר לחבית.

מניות הבנקים והסחורות ירדו באירופה; לונדון נסוגה ב-1.3%

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בהובלת מגזרי הבנקאות והסחורות. הליש"ט והיורו מתחזקים לאחר שבריטניה והאיחוד האירופי הגיעו להסכמה על טיוטת הצהרה בנוגע לעתיד היחסים ביניהם לאחר פרישת הממלכה מהאיחוד.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.3% על רקע התחזקות הליש"ט  ב-0.8% מול הדולר לרמה של 1.2872 דולר לליש"ט. פרנקפורט נסוגה ב-0.9%; פריז איבדה 0.8%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.7%, ירידה שישית בשבעה ימי המסחר האחרונים. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לרמה של 1.1406 דולר ליורו.

דירקטוריון ניסאן נפגש הבוקר, במטרה לפטר את היו"ר האגדי של החברה קרלוס גוהן, שמוחזק במעצר בטוקיו. לפי דיווחים ברשת היפנית NHK, גוהן שילם לאחד מעוזריו מיליון וחצי דולר כדי לשפץ את ביתו בלבנון. בית זה הוא לכאורה אחד מארבעה בתים שהחברה מימנה בעלות של 17.8 מיליון דולר.

הליש"ט והיורו מתחזקים בעקבות הסכם היחסים לאחר ברקזיט

הליש"ט והיורו מתחזקים מול הדולר לאחר שבריטניה והאיחוד האירופי הגיעו להסכמה על טיוטת הצהרה בנוגע לעתיד היחסים ביניהם לאחר פרישת הממלכה מהאיחוד.

המטבע הבריטי מתחזק ב-0.7% מול הדולר לשער של 1.286 דולר לליש"ט, ו היורו מטפס ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.141 דולר ליורו.

וול סטריט בפתיחת שבוע חג ההודיה הגרועה מ-2011

היום לא מתקיים מסחר בבורסות וול סטריט לרגל חופשת חג ההודיה, ויום המסחר מחר יהיה מקוצר ויסתיים שלוש שעות מוקדם מהרגיל, בשעה 20:00 שעון ישראל. יום שישי שלאחר חג ההודיה, הידוע בכינויו "בלאק פריידי", גם מבשר באופן מסורתי על פתיחת עונת קניות החגים בארה"ב.

כל שלושת המדדים המרכזיים בוול סטריט, דאו ג'ונס , נאסד"ק ו- S&P 500 , השלימו אתמול את הנפילה התלת-יומית החדה ביותר מזה שבע שנים בשלושה הימים שלפני חג ההודיה.

לרגל חג ההודיה, לא מתקיים גם מסחר בשוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות.

מגמה מעורבת באסיה

על רקע העליות בבורסות וול סטריט אמש, היום נרשמת בבורסות אסיה מגמה חיובית ברובה: טוקיו מוסיפה 0.6%; הונג קונג שומרת על יציבות; שנחאי מאבדת 0.5%; סינגפור עולה ב-0.1%; מדד אסיה דאו מוסיף 0.1%.

הין שומר על שער יציב מול הדולר, ונסחר ב-112.99 ין לדולר; מדד הדולר של בלומברג יורד הבוקר ב-0.1%; הליש"ט שומרת על יציבות ונסחרת בשער של 1.278 דולר לליש"ט.

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק שנסחר בניו יורק מאבד 0.4% ממחירו, ל-54.39 דולר לחבית, לאחר שאתמול זינק ב-2.3%.

ההיי-טק הוביל את העליות בוול סטריט לקראת חופשת חג ההודיה

בורסות וול סטריט, שמחקו ביום שלישי את כל עליות השנה והגיעו אל סף "תיקון", נסגרו היום במגמה חיובית בהובלת מגזר ההיי-טק, ומניות האנרגיה שעלו בעקבות מחירי הנפט. הדולר והאג"ח הממשלתיות בארה"ב התייצבו.

מדד נאסד"ק , שצלל בכמעט 5% בשני מי המסחר הקודמים, התאושש היום ב-0.9%; מדד S&P 500  טיפס היום ב-0.3%, לאחר שמחק ביום שלישי את כל עליות השנה, והגיע אל סף "תיקון" לאחר שהשלים נפילה של 9.9% מהשיא שאליו טיפס ב-20 בספטמבר. מדד דאו ג'ונס , אשר מחק אתמול את כל עליות השנה, נסגר ללא שינוי.

ביום חמישי לא יתקיים מסחר בשווקים הפיננסים בארה"ב, לרגל חופשת חג ההודיה, וביום שישי יסתיים המסחר בוול סטריט שלוש שעות מוקדם מהרגיל, ב-20:00 שעון ישראל. יום שישי שלאחר חג ההודיה ידוע בכינויו "בלאק פריידי", ומבשר באופן מסורתי על פתיחת עונת קניות החגים בארה"ב.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים, אשר ירדה בכל שמונה ימי המסחר הקודמים, נסחרה כמעט ללא שינוי ברמה של 3.06%, קרוב לשפל של כמעט חודשיים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1%.

מניית אפל , שנכנסה אתמול אל "שוק דובי", נסחרה במגמה חיובית במהלך מרבית יום המסחר, אולם נסגרה לבסוף בירידה של 0.1%.

מניית דיר טיפסה ב-2.4% למרות שענקית הציוד החקלאי דיווחה על רווח רבעוני נמוך מהצפוי. מניית פוט לוקר קפצה בכ-15% לאחר שקמעונאית הלבשת והנעלת הספורט דיווחה על תוצאות רבעוניות חזקות.

הנפט התאושש משפל של שנה עקב ציפיות לצמצום התפוקה

מחיר הנפט התאושש משפל של שנה על רקע ציפיות להחלטה על קיצוצים בתפוקה בפגישת יצרניות הנפט הגדולות בתחילת החודש הבא, אולם גידול שבועי תשיעי ברציפות במלאי הגולמי בארה"ב הגביל את העליות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 54.63 דולר לחבית, עלייה של 2.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנפלו ביום שלישי לרמתם הנמוכה ביותר מאז ה-26 באוקטובר 2017.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בינואר נסגרו במחיר של 63.48 דולר לחבית, עלייה של 1.5%, בבורסת ICE בלונדון, לאחר שנפלו ביום שלישי לרמתם הנמוכה ביותר מאז פברואר.

מוקדם יותר החודש נכנסו הן מחירי הטקסס מתוק והן מחירי הברנט ל"שוק דובי" לאחר שנפלו ביותר מ-20% משיא של כמעט ארבע שנים שאליו טיפסו בראשית אוקטובר.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-4.9 מיליון חביות, עלייה שבועית תשיעית ברציפות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לגידול מתון יותר במלאי של 1.9 מיליון חביות.

סגירה חיובית באירופה; האג"ח באיטליה זינקו

מניות הבנקים, הטכנולוגיה והאנרגיה הובילו את העליות באירופה לאחר שהשווקים כבר גילמו את הודעת האיחוד האירופי היום על נקיטת צעד ראשון נגד איטליה בגין הפרת כללי התקציב האירופים.

בורסתס לונדון נסגרה בעלייה של 1.5% - היום הטוב ביותר מזה חודשיים. פרנקפורט טיפסה ב-1.6%; פריז הוסיפה 1%. מילאנו טיפסה ב-1.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 1.1%.

היורו מתחזק והאג"ח הממשלתיות של איטליה טיפסו על רקע תקוות לפשרה במחלוקת התקציב בין רומא לאיחוד האירופי. היורו מתחזק ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1402 דולר ליורו. התשואה על האג"ח הממשלתיות של איטליה ל-10 שנים נפלה ב-0.14% לרמה של 3.48%.

מכירות בתים קיימים בארה"ב גדלו בראשונה זה 7 חודשים

המכירות של בתים קיימים בארה"ב טיפסו בראשונה מזה שבעה חודשים.

מכירות בתים קיימים בארה"ב גדלו באוקטובר ב-1.4% לעומת ספטמבר לקצב שנתי של 5.22 מיליון יחידות, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות נמוך יותר של 5.18 מיליון בתים.

לעומת אוקטובר 2017, נפלו המכירות של בתים קיימים ב-5.1% - הנפילה החדה ביותר מאז יולי 2014 עבור פרק זמן של 12 חודשים.

הרעה בבטחון הצרכנים בארה"ב

בטחון הצרכנים בארה"ב התדרדר בשיעור חד מהצפוי החודש על רקע הרעה בהערכת מצב הכלכלי, עליית הריביות וירידות בשוקי המניות.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד החודש לרמה של 97.5 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט, לעומת רמה של 98.6 נקודות באוקטובר

תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 98.3 נקודות.

הזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב בנפילה החדה זה 15 חודשים

הזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב צנחו באוקטובר בשיעור החד ביותר מזה 15 חודשים, בעקבות נפילה בהזמנות של מוצרי תחבורה.

ההזמנות צנחו ב-4.4% באוקטובר, מסר היום משרד המסחר האמריקאי, לעומת תחזית הכלכלנים לירידה של 3.4%.

ההזמנות של מטוסים אזרחיים נפלו ב-21% באוקטובר, וההזמנות של כלי טיס צבאיים צללו ב-59%.

בניכוי השפעת הזמנות של מטוסים ומכוניות, טיפסו ההזמנות ב-0.1% בלבד.

תביעות האבטלה בארה"ב בשיא של 5 חודשים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס במפתיע בשבוע שעבר לרמתו הגבוהה ביותר מאז שלהי יוני.

מספר תביעות האבטלה בארה"ב טיפס בשבוע שעבר ל-224 אלף לעומת 221 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות לרמה של 215 אלף.

הממוצע הארבע שבועי, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-2,000 לרמה של 218,500. מספר תביעות האבטלה המתמשכות ירד ב-2,000 לרמה של 1.67 מיליון, וקרוב לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1973.

הגירעון התקציבי של בריטניה גדל באוקטובר מעבר למצופה

הגירעון התקציבי של בריטניה גדל מעבר למצופה בחודש שעבר, כך לפי נתונים שפרסמה היום הממשלה. הגירעון הסתכם ב-8.8 מיליארד ליש"ט בחודש שעבר – הסכום הגבוה ביותר מזה שלוש שנים - 1.6 מיליארד ליש"ט יותר מאשר באוקטובר 2017.

עם זאת, בשנה שהסתיימה באוקטובר היה הגירעון של בריטניה 26.7 מיליארד ליש"ט, 11.2 מיליארד ליש"ט יותר מאשר בתקופה המקבילה ב-2017. זהו הגירעון השנתי הנמוך ביותר בשלב הזה של השנה מאז 2005.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; טוקיו ירדה ב-0.4%

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת, לאחר הירידות החדות שנרשמו אתמול בוול סטריט. טוקיו ירדה ב-0.4% והתקרבה לרמתה הנמוכה ביותר מזה חודש בהובלת מניות האנרגיה והאלקטרוניקה; הונג קונג עולה ב-0.3%; שנחאי עלתה ב-0.2%; סיאול ירדה ב-0.3%; סידני ירדה ב-0.6%.

בשוק הסחורות, מחיר הנפט מתאושש לאחר שאתמול צנח ב-7%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עולים ב-1.6% לרמה של 54.31 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. הנפט מסוג ברנט הנסחר בלונדון עולה אף הוא ב-1.4% ל-63.39 דולר לחבית.

וול סטריט מחקה את כל עליות השנה; אפל נכנסה אל "שוק דובי"

בורסות וול סטריט מחקו את כל עליות השנה ונמצאות על סף "תיקון", על רקע צניחת מניות האנרגיה יחד עם מחירי הנפט, ולאחר שמניית אפל נכנסה ל"שוק דובי". דו"חות כספיים מאכזבים במגזר הקמעונאי הכבידו אף הם על המדדים. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד דאו ג'ונס צנח ב-2.2% תוך מחיקת כל עליות שנת 2018. מדד נאסד"ק , שצלל אתמול (ב') ב-3%, איבד היום 1.7% נוספים; מדד S&P 500 נפל ב-1.8% תוך מחיקת כל עליות השנה, ונמצא על סף "תיקון" לאחר שהשלים נפילה של 9.9% מאז השיא שאליו טיפס ב-20 בספטמבר. ההגדרה המקובלת לתיקון היא ירידה של 10% מהשיא האחרון.

ביום חמישי לא יתקיים מסחר בשווקים הפיננסים בארה"ב, לרגל חופשת חג ההודיה, וביום שישי יסתיים המסחר בוול סטריט שלוש שעות מוקדם מהרגיל, ב-20:00 שעון ישראל.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.01%, ירידה יומית שמינית ברציפות, לרמה של 3.05% - רמתה הנמוכה ביותר מאז שלהי ספטמבר. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.7%.

מגזר האנרגיה הוביל את הירידות בעקבות נפילת מחירי הנפט. אקסון מוביל ו שברון צנחו בקרוב ל-3%.

מניית אפל נפלה ב-4.8% ונכנסה אל "שוק דובי", שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא האחרון. מניית מיקרוסופט נסוגה ב-2.8%

מניית טרגט צללה ביותר מ-10% לאחר שהקמעונאית דיווחה על רווח רבעוני ומכירות חנויות הפתוחות לפחות שנה שהיו נמוכים מתחזיות האנליסטים. מניית לווס נפלה ביותר מ-5% לאחר שרשת העשה-זאת-בעצמך דיווחה על מכירות רבעוניות נמוכות מהצפוי בחנויותיה הפתוחות לפחות שנה.

ביטקוין בדרך ל-4,000 ד': צלל ב-35% תוך שבוע

ערך ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם, ממשיך לצנוח היום ואיבד יותר משליש משוויו בשבוע החולף, בצל חששות מהידוק הפיקוח הרגולטורי על שוק מטבעות הקריפטו.

ביטקוין נסחר כעת במחיר של 4,050 דולרים, נפילה של יותר מ-185 ב-24 השעות האחרונות, וצניחה של יותר מ-35% בשבוע החולף, לפי נתוני טרייד-בלוק.

הנפט צלל ב-7% מתחת ל-54 ד' - שפל של שנה

מחיר הנפט הגולמי צלל ביותר מ-6% בניו יורק ונסגר מתחת ל-54 דולר לחבית בראשונה מזה שנה בעקבות הירידות בבורסות העולם ועל רקע חששות כי לא יהיה די בקיצוצים המתוכננים בתפוקת הנפט של אופ"ק כדי למנוע עודף היצע בשוקי הנפט העולמיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 53.43 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-26 באוקטובר 2017, לאחר נפילה של 6.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בינואר נסגרו במחיר של 62.53 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז פברואר, לאחר נפילה של 6.4% בבורסת ICE בלונדון.

בורסות אירופה חזרו לרמתן בשנת 2016

בורסות אירופה נסוגו זה היום החמישי ברציפות ונסגרו ברמתן הנמוכה ביותר מאז שלהי 2016 בצל הירידות בשוקי המניות ברחב העולם.

בורסת פרנקפורט נפלה ב-1.6%; לונדון נסוגה ב-0.8%; פריז איבדה 1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-1.1% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז ראשית דצמבר 2016.

היורו נסוג מול הדולר ב-0.6% לרמה של 1.1391 דולר ליורו; הליש"ט נחלשת מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.2807 דולר ל ליש"ט .

מניית רנו המשיכה לרדת, ונסגרה בירידה של יותר מ-1% בצל שערוריית מעצר המנכ"ל.

מניית איזיג'ט צללה ב-5.5% בבורסת לונדון לאחר שחברת התעופה המוזלת הבריטית דיווחה היום (ג') על עלייה חדה בהכנסות וברווח, אף שנרשם גידול בהוצאות שלה. החברה דיווחה על רווח לפני מס של 445 מיליון ליש"ט בשנת הכספים שהסתיימה בסוף ספטמבר, לעומת רווח לפני מס של 385 ליש"ט בשנה שעברה. הכנסות החברה עלו ב-17% והגיעו ל-5.9 מיליארד ליש"ט. החברה הטיסה בשנת הכספים 88.5 מיליון נוסעים - עלייה של 10% לעומת השנה הקודמת.

התחלות הבנייה בארה"ב צוברות תאוצה

התחלות הבנייה בארה"ב צברו תאוצה באוקטובר, על רקע התאוששות בהתחלות הבנייה של בנייני דירות.

התחלות הבנייה טיפסו ב-1.5% לקצב שנתי של 1.23 מיליון יחידות, לעומת קצב של 1.21 מיליון יחידות בספטמבר, לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום בארה"ב. העלייה היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים. עם זאת, התחלות הבנייה של בתים פרטיים ירדו זה החודש השני ברציפות.

היתרי הבנייה ירדו ב-0.6% באוקטובר, לקצב שנתי של 1.26 מיליון - בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

סקר משקיעים: הסיכוי למיתון בארה"ב עלה

רויטרס ערכו סקר משקיעים בניסיון לבחון איך הם רואים את המצב הנוכחי של השוק. לפי הסקר, נרשמה עלייה בסבירות שהשוק האמריקאי ייכנס למיתון בשנתיים הקרובות, כשממוצע התשובות בקרב הנשאלים הגיע ל-35% סיכוי למיתון בשנתיים הקרובות. הנתון נחשב לנמוך יחסית, אבל הוא מסמל עלייה מנתון של 30% בסקר הקודם.

69% מהנשאלים אמרו שהם חושבים שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית ויהדק את המדיניות המוניטרית בקצב אטי יותר בשל ההתפתחויות בשווקים – כולל הירידות שנרשמו בחודשיים האחרונים. 27% מהמשיבים אמרו כי העברת השליטה בבית הנבחרים לדמוקרטים אחרי בחירות האמצע תשפיע באופן שלילי על השווקים. רק 5% צופים השפעה חיובית.

ירידות חדות בבורסות אסיה; ניסאן ומיצובישי צוללות

בורסות אסיה הלכו בעקבות וול סטריט, עם ירידות שערים בהובלת מגזר הטכנולוגיה בשל חשש מירידה בביקוש העולמי. אחרי סיום עונת הדו"חות האחרונה, גבר החשש בקרב משקיעים שהחברות הציגו שיא, ובדו"חות הבאים תירשם היחלשות בתוצאותיהן הכספיות – מה שגורם למדדים המובילים בעולם להתנדנד בשבועות האחרונים.

טוקיו ירדה ב-1.1%; הונג קונג נחלשה ב-2%; שנחאי השילה מערכה 2.1%; סידני ירדה ב-0.4%; סיאול איבדה 0.9%.

מעצרו של יו"ר רנו-ניסאן-מיצובישי, קרלוס גוהן, פוגע במניות החברות שנסחרות בטוקיו: ניסאן נפלה ב-5.4%; מיצובישי צללה ב-6.9%. בהונג קונג, מזנקת יצרנית הסמארטפונים שיאומי בכ-6% אחרי שדיווחה על תוצאות טובות מהמצופה לרבעון השלישי. מניות יצרניות רכיבים לסמארטפונים בטאיוואן ממשיכות לרדת, לאור הדיווחים על האטה בקצב הייצור של האייפון של אפל.

וול סטריט ננעלה בירידות חדות בהובלת מגזר הטכנולוגיה

שבוע המסחר המקוצר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות על רקע המתיחות ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין. מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.6%;  S&P 500 ירד ב-1.7%;  נאסד"ק איבד 3%.

מניית ניסאן, שנסחרת בנאסד"ק, צנחה ב-5.6% לאחר שניסאן מוטורס הודיעה היום (שני) כי קרלוס גוהן, יו"ר החברה, יודח מתפקידו בעקבות שימוש בכספי החברה לצרכים אישיים, וביצוע עבירות נוספות של התנהגות בלתי הולמת. יצרנית המכוניות היפנית הודיעה כי בהתבסס על מידע שסיפק חושף שחיתויות, היא חוקרת כמה חודשים את התנהלותו של גוהן ושל דירקטור נוסף בחברה, גרג קלי, וכי היא משתפת פעולה עם הרשויות. 

אפל  איבדה 4% על רקע קיצוץ בייצור של דגמי האייפון החדשים עקב ירידה בביקוש. פייסבוק צנחה ב-5.7% לאחר שמנכ"ל החברה, מארק צוקרברג, אמר ביום שישי כי הסיקור התקשורתי השלילי הוא האשם בהדלפות מהחברה. יצרנית השבבים Navidia צנחה ב-12% כתוצאה מההשפעה השלילית של אפל.

בורסות וול סטריט יהיו סגורות ביום חמישי לרגל חג ההודיה, וביום שישי יום המסחר ייסגר בשעה 20:00 שעון ישראל.

הביטקוין ירד מתחת ל-5,000 דולר

ערך ה ביטקוין צונח כעת ב-11.2% לרמה של 4,942.98 דולר לביטקוין, כך על פי רויטרס.

ב-14 בנובמבר ערך הביטקוין צנח מתחת ל-6,000 דולר לראשונה מאז אוגוסט, וקטע בכך תקופה של יציבות יחסית במחיר המטבע הדיגיטלי, הידוע בתנודתיות הרבה שלו.

"לאחר הניסיון של ביטקוין באחרונה לפרוץ את רף 6,500 דולר, הוא איבד את כל התנופה שלו, וכעת אנו עדים לסימנים פסימיים", אמר נעים אסלם, אנליסט השווקים הראשי של ברוקראז' תינק מרקטס (Think  Markets) לאתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'.

הנפט ננעל במגמה מעורבת

הנפט ננעל היום במגמה מעורבת. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר עלו ב-0.6%  למחיר של 56.81 דולר לחבית. החוזים על הנפט מסוג ברנט ירדו ב-0.2% למחיר של 66.60 דולר לחבית.

מדינות אופ"ק ובעלות בריתן, כולל רוסיה, ייפגשו ב-6 בדצמבר כי לדון בקיצוץ בתפוקה. סעודיה אותתה על נכונות לקצץ בתפוקה, אך לפי דיווחים, רוסיה אינה מוכנה ללכת בעקבותיה. ייצור הנפט הגולמי ברוסיה עלה לשיא של 11.4 מיליון חביות ביום בספטמבר, על פי חברת ווד מקנזי.

אירופה ננעלה בירידות

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים. לונדון ירדה ב-0.2%; פרנקפורט ירדה ב-0.9%; פריז איבדה 0.9% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.7%.

מניית רנו צללה ב- 8.4% לאחר שיו"ר ומנכ"ל החברה, קרלוס גוהן, נעצר ביפן.

מניית טלקום איטליה ב-4% לאחר שהחברה הדיחה בשבוע שעבר את המנכ"ל הישראלי עמוס גניש בעקבות עימות עם בעלי המניות, ומינתה במקומו את לואיג'י גוביטוסי, שניהל את חברת אלאיטליה, הנמצאת בהליך פשיטת רגל.

ביטחון הקבלניות האמריקאיות צנח בנובמבר

ה-NAHB - האיגוד הלאומי של קבלני הבנייה בארה"ב – פירסם היום (ב') את מדד האמון והביטחון שלו, שצנח בנובמבר בשמונה נקודות לרמה של 60. על פי האיגוד, "הקריאה עדיין חיובית אך הצרכנים מתמהמהים בתקופה הזאת". 

זאת הקריאה הנמוכה ביותר מאז אמצע 2016. עם זאת, כל קריאה מעל 50 מאותתת על שיפור.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; הנפט עולה ב-0.5%

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת על רקע מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין. טוקיו עלתה ב-0.6%; הונג קונג הוסיפה 0.7% לערכה; שנחאי התחזקה ב-0.9%; סינגפור ירדה ב-0.6%; סיאול עלתה ב-0.2% וסידני ירדה ב-0.6%.

המתיחות ביחסי הסחר בין ארה"ב לסין מעיבה על השווקים - ולראשונה הסתיימה ועידת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי באזור אסיה-פסיפיק (APEC) ללא פרסום הצהרה משותפת של המדינות החברות בארגון. הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.1% ל-112.72 ין לדולר.

הנפט מתאושש מעט על רקע ציפיות המשקיעים כי אופ"ק תפעל להגדלת התפוקה. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.5% ל-56.7 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.3% ל-66.9 דולר.

מניית רנו צונחת ב-10% בעקבות דיווח על מעצר יו"ר החברה

מניית רנו צונחת ב-10% בבורסת פריז לאחר שדווח כי יו"ר ומנכ"ל החברה, קרלוס גוהן, נעצר ביפן בגין הפרת חוקים פיננסיים. ניסאן דיווחה כי חקרה דיווחים כוזבים שמסר גוהן לבורסה לניירות ערך בטוקיו על הכנסותיו. החברה הודיעה כי תדיח אותו מתפקידו

גוהן כיהן כמנכ"ל ניסאן במשך 16 שנים עד שפרש לטובת התמקדות בתפקידי היו"ר בניסאן וברנו. שתי יצרניות המכוניות הודיעו במארס כי הן מנהלות משא ומתן למיזוג שתי החברות ויצירת חברה חדשה שתיסחר תחת מניה אחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker