וול סטריט סגרה שבוע שלילי בעליות; שווי אנבידיה נחתך ב-23 מיליארד ד'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט סגרה שבוע שלילי בעליות; שווי אנבידיה נחתך ב-23 מיליארד ד'

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בעיקרה על רקע תקוות ליישוב סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין, לאחר שהנשיא טראמפ העריך כי ייתכן שלא יהיה צורך להטיל מכסים נוספים על סין. עם זאת, בסיכום שבועי ירדו המדדים המרכזיים. מניות השבבים נפלו בעקבות תחזית מכירות מאכזבת של אנבידיה. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד דאו ג'ונס  טיפס ב-0.5% אך נפל ב-2.2% בסיכום שבועי; מדד S&P 500  הוסיף 0.2% אולם נסוג השבוע ב-1.6%; מדד נאסד"ק  נסגר היום בירידה של 0.2% בדרכו לנפילה שבועית של 2.2%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב -  בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.6% לאחר שטיפס בתחילת השבוע לרמתו הגבוהה ביותר מאז יוני 2017. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 3.07% - שפל של יותר משישה שבועות.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר היום כי הוא אופטימי לגבי הסיכויים ליישוב סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין, לאחר קבלת תגובת בייג'ין לדרישותיו, ולקראת פגישתו המתוכננת עם נשיא סין, שי ג'ינפינג, בארגנטינה החודש.

מניות השבבים צנחו לאחר שיצרנית שבבי הגרפיקה אנבידיה - שהודיעה בחודש שעבר על השקת מרכז חדש בישראל - דיווחה על רווח ומכירות נמוכים מתחזיות האנליסטים ברבעון השלישי, וסיפקה תחזית הכנסות נמוכה משמעותית מהצפוי לרבעון הנוכחי. מניית אנבידיה צללה ב-18.8% במסחר בוול סטריט, ועקב כך נחתך שווי השוק של החברה ביותר מ-23 מיליארד דולר. מניית AMD צנחה בקרוב ל-4%.

מניית ג'נרל אלקטריק ירדה זו הפעם ה-16 ב-18 ימי המסחר האחרונים, ונסגרה ברמתה הנמוכה ביותר מאז מארס 2009.

הנפט צנח שבועי שישי ברציפות

מחיר הנפט הגולמי בניו יורק השלים ירידה שבועית שישית ברציפות על רקע סימנים להאטה בצמיחה הכלכלית העולמית וחששות מפני עודף היצע בשוקי הנפט הגלובליים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 56.46 דולר לחבית, ללא שינוי, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט ב-6.2% - שבוע שישי ברציפות של ירידות.

הזהב סגר שבוע חיובי; הפלדיום שובר שיאים

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, טיפס זה היום השלישי ברציפות בדרכו לעלייה שבועית של יותר מ-1% על רקע חוסר ודאות סביב גורל ההסכם על פרישה מוסדרת של בריטניה מהאיחוד האירופי.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,223 דולר לאונקייה, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1.2%.

בה בעת, מחיר הפלדיום המשיך לשבור שיאים על רקע תחזיות לעלייה בביקוש למתכת. החוזים על הפלדיום למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,154.6 דולר לאונקייה, עלייה של 1.5%.

בצל משבר ברקזיט: אירופה סגרה השבוע הגרוע החודש

בורסות אירופה השלימו את השבוע הגרוע ביותר מזה שלושה שבועות על רקע חוסר ודאות סביב גורל ההסכם על פרישה מוסדרת של בריטניה מהאיחוד האירופי.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.3% בדרכה לנפילה שבועית של 1.3%. פרנקפורט נסוגה ב-0.1%; פריז איבדה 0.2% וירדה בסיכום שבועי ב-1.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.2% לשפל של שבועיים. המדד הכלל אירופי נפל בסיכום שבועי ב-2.2% - השבוע הגרוע ביותר מזה שלושה שבועות.

הליש"ט מתאוששת ב-0.5% מול הדולר לשער של 1.2834 דולר לליש"ט, לאחר שרשמה ביום חמישי את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משנתיים לאחר ששני שרים בממשלת בריטניה התפטרו במחאה על אישור טיוטת הסכם ברקזיט.

התפוקה התעשייתית בארה"ב ברצף העליות הארוך מ-2011

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה באוקטובר זה החודש החמישי ברציפות, רצף העליות החודשי הארוך ביותר מאז 2011, לפי נתונים שפירסם היום הבנק הפדרלי.

התפוקה התעשייתית גדלה בחודש שעבר ב-0.1% - פחות מתחזיות הכלכלנים לגידול של 0.2%. ניצול כושר הייצור נסוג ל-78.4% לעומת 78.5% בספטמבר - ירידה מתונה יותר מתחזיות הכלכלנים של 78.2%.

בה בעת, הבנק הפדרלי תיקן כלפי מעלה את קצב הצמיחה השנתי של התפוקה התעשייתית ברבעון השלישי של השנה מ-3.3% ל-4.7%.

ויאקום היכתה התחזיות בזכות "משימה בלתי אפשרית"

ענקית המדיה האמריקאית ויאקום דיווחה היום על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים הודות להצלחתם של סרטים בהפקתה בהם "משימה בלתי אפשרית: התרסקות", "מקום שקט" ו"מועדון הספר הטוב". המניה קופצת בקרוב ל-4% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה רשמה ברבעון השלישי רווח של 394 מיליון דולר, או רווח של 96 סנט למניה, לעומת רווח של 674 מיליון דולר, או רווח של 1.67 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה ויאקום על רווח של 99 סנט למניה - שלושה סנט מעל לתחזיות האנליסטים.

בשורה העליונה דיווחה החברה על הכנסות של 3.49 מיליארד דולר, צמיחה של 5% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 3.37 מיליארד דולר.

מגמה מעורבת באסיה על רקע מתיחות גיאופוליטית

המתיחות הגיאופוליטית החריפה היום בעקבות דיווח כי ארה"ב וסין אינן צפויות להסכים על יותר ממסגרת כללית להסכם סחר מאוחר יותר החודש, והחרפת משבר הברקזיט בבריטניה.

טוקיו ירדה ב-0.6%. הונג קונג עלתה ב-0.3%. שנחאי הוסיפה 0.4%. סינגפור עלתה ב-1%. 

הנפט הגולמי מתחזק ב-0.8% למחיר של 56.93 דולר לחבית. הדולר נחלש מול היורו ב-0.2%, מול הין ב-0.3% ומול הליש"ט ב-0.3%. 

וול סטריט נסגרה בעליות בראשונה זה שבוע; נאסד"ק קפץ ב-1.7%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בראשונה זה שישה ימי מסחר, בהובלת מגזרי ההיי-טק והאנרגיה, בעקבות דיווחים לפיהם נציגי ארה"ב וסין לשיחות הסחר מגבירים את מאמציהם להגיע להסכם לפני פסגת מדינות ג'י-20 שתתקיים בהמשך החודש. דו"חות כספיים חיוביים של חברות אמריקאיות בולטות דוגמת סיסקו ו-3M תמכו אף הם במדדים.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.7%; מדד דאו ג'ונס  טיפס ב-0.8% וקטע בכך את הרצף השלילי הארוך ביותר מזה שלושה חודשים, לאחר שירד בארבעה ימי המסחר הקודמים. מדד S&P 500  הוסיף 1.1% - סגירה חיובית ראשונה מזה שישה ימי מסחר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס בפחות מ-0.1%. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 3.11% - שפל של יותר משבועיים.

מניית סיסקו קפצה ב-5.5% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית ציוד רשתות התקשורת דיווחה אמש על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על ציפיות האנליסטים.

מניית וול-מארט נסוגה בקרוב ל-2% לאחר שענקית הקמעונאות דיווחה על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים, אך גם על מכירות נמוכות מהצפוי.

מניית 3M זינקה ב-3.5% לאחר שיצרנית פתקיות Post-It וסרט ההדבקה סקוטש טייפ סיפקה תחזית רווח גבוה מהצפוי לשנת 2019.

הגז הטבעי ביום הגרוע ביותר מזה 15 שנה

מחיר הגז הטבעי רשם את הנפילה היומית החדה ביותר מזה למעלה מ-15 שנה, תוך מחיקת כמעט כל העליות שרשמו ביום רביעי, לאחר שמשרד האנרגיה האמריקאי דיווח היום על גידול חד מהצפוי במלאי הגז הטבעי בארה"ב.

החוזים על הגז הטבעי למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 4.038 דולרים למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), נפילה של 16.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק. היתה זו הנפילה היומית החדה ביותר מאז פברואר 2003.

ביום רביעי נסק מחיר הגז הטבעי בכ-18% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז פברואר 2014, ךאחר שתחזיות לגל קור בארה"ב הגבירו את החששות כי לא יהיה די בהיצע כדי לעמוד בביקוש במהלך החורף.

מניות הבנקים צנחו בלונדון; הליש"ט צוללת ב-2%

מניות הבנקים הובילו את הירידות היום בבורסות אירופה על רקע התגברות החששות ליציבות ממשלתה של תרזה מיי בבריטניה בצל תהליך ברקזיט.

בורסת לונדון נסגרה בעליות של פחות מ-0.1% ובמחזורי מסחר כפולים מהממוצע על רקע נפילת הליש"ט לאחר שתהליך אישור תוכנית ההסכם העקרוני לפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי הכניס את המערכת הפוליטית בממלכה לתוהו ובוהו. הליש"ט צונחת ב-1.9% מול הדולר לשער של 1.2751 דולר לליש"ט - הנפילה היומית החדה ביותר מאז יוני 2017 - וצוללת ב-2% מול היורו לרמה של 1.1258 יורו לליש"ט.

מניית רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) צללה ב-9.6% - היום הגרוע ביותר מאז משאל העם על ברקזיט ביוני 2016. מניית לוידס בנקינג נפלה ב-5%; ברקליס צנח ב-4%.

בורסת פרנקפורט ירדה ב-0.5%; פריז איבדה 0.7%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ביותר מ-1%.

עלייה חדה מהצפוי במחירי היבוא בארה"ב

מחירי היבוא בארה"ב טיפסו בשיעור חד מהצפוי באוקטובר בעקבות זינוק במחירי הדלק והמזון.

מחירי היבוא בארה"ב טיפסו ב-0.5% באוקטובר לאחר עלייה של 0.2% בספטמבר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה של 0.1% באוקטובר לאחר גידול של 0.5% שעליו דווח במקור בספטמבר.

עם זאת, בניכוי מחירי הדלק והמזון, ירדו מחירי היבוא בחודש שעבר ב-0.1% לאחר ירידה בשיעור דומה בספטמבר.

לעומת אוקטובר 2017 עלו מחירי היבוא ב-3.5% לעומת עלייה של 3.1% ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר.

מחירי היצוא בארה"ב טיפסו ב-0.4% באוקטובר לא שנותרו ללא שינוי בחודש הקודם. לעומת אוקטובר 2017 עלו מחירי היצוא ב-3.1%, לאחר עלייה של 2.7%  ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר.

תביעות האבטלה בארה"ב קרובות לשפל של 49 שנים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס בשבוע שעבר ל-216 אלף לעומת 214 אלף בשבוע הקודם, אולם עודנו קרוב לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1969, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-210 אלף תביעות.

הממוצע הארבע-שבועי של תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ב-1,500 ל-215,250. מספר תביעות האבטלה המתמשכות טיפס ב-46 אלף ל-1.68 מיליון.

המכירות הקמעונאיות בארה"ב בזינוק החד מזה 5 חודשים

המכירות הקמעונאיות בארה"ב גדלו באוקטובר בשיעור החד ביותר מזה חמישה חודשים, הודות למכירות מוגברות של מכוניות, דלק וחומרי בנייה.

המכירות הקמעונאיות צמחו ב-0.8% באוקטובר לאחר ירידה של 0.1% בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.5%.

המכירות הקמעונאיות בניכוי מכירות מכוניות ודלק, טיפסו ב-0.3% באוקטובר לאחר שנותרו ללא שינוי בחודש הקודם.

הגידול במכירות הקמעונאיות באוקטובר בא לאחר ירידות קלות בהן בספטמבר והן באוגוסט - החודשיים הרצופים הראשונה של ירידה במכירות זה למעלה מחמש שנים.

רווחי וול-מארט הפתיעו לטובה; זינוק של 43% במכירות באינטרנט

וול-מארט דיווחה היום כי מכירותיה בחנויות בארה"ב הפתוחות לפחות שנה צמחו ב-3.4% ברבעון השלישי לעומת התקופה המקבילה, הודות לעלייה במספר הקונים שרכשו מוצרים בסניפיה ובאתר האינטרנט של החברה, על רקע צמיחה כלכלית איתנה. תחזית האנליסטים היתה לגידול של 2.9%.

החברה רשמה ברבעון רווח של 1.71 מיליארד דולר, או רווח של 58 סנט למניה, ירידה של 2% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. עם זאת, הרווח המותאם למניה גדל ברבעון ל-1.08 דולר למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.01 דולר למניה.

מכירות וול-מארט בתקופה המדווחת הסתכמו ב-124.9 מיליארד דולר לעומת 123.2 מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2017. עם זאת, ההכנסות היו נמוכות מתחזיות האנליסטים למכירות של 125.4 מיליארד דולר.

הכנסות וול-מארט ממכירות באינטרנט זינקו ב-43% לעומת הרבעון השלישי של 2017, שיפור לעומת צמיחה של 40% ברבעון השני.

במבט קדימה, צופה החברה רווח מותאם של 4.75-4.85 דולר למניה בשנת הכספים 2019, בהתאם לתחזיות האנליסטים לרווח של 4.8 דולר למניה.

מגמה חיובית באסיה

מגמת עלייה בבורסות אסיה, מלבד טוקיו שמאבדת 0.7%; הונג קונג מוסיפה 0.4%; שנחאי עולה ב-0.7%; סינגפור שומרת על יציבות; מדד אסיה דאו מוסיף 0.1%.

הין היפני עולה בכ-0.15% מול הדולר ונסחר בשער של 113.4700 ין לדולר. היורו עולה ב-0.25% ונסחר בשער של 1.1338 דולר. נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורד בכמעט 0.5% למחיר של 55.99 דולר לחבית.

מניות הבלו צ'יפ ברצף הירידות הארוך מאוגוסט; אפל נכנסה ל"שוק דובי"

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית זה היום החמישי ברציפות בהובלת מניות ההיי-טק והבנקאות. מניות הבלו צ'יפ השלימו את רצף הירידות היומי הארוך ביותר מזה שלושה חודשים. המדדים פתחו את יום המסחר במגמה חיובית לאחר שנתוני אינפלציה שפורסמו היום בארה"ב עמדו בעיקרם בציפיות הכלכלנים, ולאחר שמחיר הנפט קטע את רצף הירידות היומי הארוך מאז שנות ה-80, אולם עברו במהלך היום לירידות.

מדד S&P 500 נסוג ב-0.8% בדרכו ליום חמישי ברציפות של ירידות; מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.8% והשלים בכך יום רביעי ברציפות של ירידות - רצף הימים השלילי הארוך ביותר מאז אמצע אוגוסט; מדד נאסד"ק איבד 0.9%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.1% לאחר שטיפס ביום שני לרמתו הגבוהה ביותר מאז יוני 2017. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 3.12% - שפל של כמעט שבועיים.

מחיר הנפט הגולמי קטע רצף של 12 ימי ירידות - הרצף השלילי הארוך ביותר מאז החל המסחר בנפט בניו יורק ב-1983. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 56.25 דולר לחבית, עלייה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שביום שלישי נסגרו ברמתם הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2017.

מניית אפל נסגרה בירידה של 2.8% לאחר שבמהלך המסחר נכנסה ל"שוק דובי" לאחר שהשלימה נפילה של 20% מהשיא שאליו טיפסה בראשית אוקטובר.

מניית גולדמן סאקס השלימה נפילה של 13% בתוך ארבעה ימי מסחר, ונסגרה ברמתה הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2016.

אירופה נסגרה בירידות; הליש"ט מתחזקת

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בעקבות סירובה של ממשלת איטליה לעמוד בדרישות התקציב של האיחוד האירופי, ועל רקע התכווצות כלכלת גרמניה - הכלכלה הגדולה ביבשת.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.3%; פרנקפורט נסגרה בירידה של 0.5%; פריז איבדה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.6%.

הליש"ט מתחזקת ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.3012 דולר לליש"ט על רקע ישיבת הקבינט המיוחדת שכינסה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, לאישור פרטי ההסכם עם האיחוד האירופי על הברקזיט - פרישה מסודרת של בריטניה מהאיחוד האירופי. היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.1312 דולר ליורו.

בורסת מילאנו נסגרה בירידה של 0.8% בעקבות התעקשותה של ממשלת איטליה להותיר את טיוטת התקציב של המדינה ל-2019 ללא שינוי ולשמור על יעד הגירעון ברמה של 2.4% עם תחזית צמיחה של 1.5%.

בגרמניה פורסמו היום נתוני צמיחה מאכזבים. התמ"ג של גרמניה נסוג ברבעון השלישי ב-0.2% לעומת הרבעון שקדם לו, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הגרמנית. בחישוב שנתי נרשמה צמיחה שלילית של 0.8% - הנתון הגרוע ביותר מאז הרבעון הראשון של 2013.

האינפלציה השנתית בארה"ב טיפסה ל-2.5%

מדד המחירים לצרכן בארה"ב, בניכוי מחירי המזון והאנרגיה, טיפס באוקטובר בקצב שנתי נמוך מעט מתחזיות הכלכלנים, אולם קצב עליית המדד המרכזי צבר תנופה בחודש שעבר.

מדד המחירים לצרכן (CPI) עלה באוקטובר ב-0.3% לעומת החודש הקודם לאחר עלייה של 0.1% בספטמבר, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. העלייה היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים. לעומת אוקטובר 2017 טיפס המדד ב-2.5% - גם בהתאם לתחזיות - לעומת עלייה של 2.3% ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר. עם זאת, העלייה עודנה נמוכה מזינוק של 2.9% שנרשם לפני שלושה חודשים, ואשר היה הזינוק החד ביותר מזה שש שנים.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס ב-0.2% לעומת ספטמבר - העלייה החדה ביותר מזה שלושה חודשים, ובהתאם לתחזיות הכלכלנים.

לעומת אוקטובר 2017 עלה מדד הליבה ב-2.1% לאחר עלייה של 2.2% ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מעט חדה יותר של 2.2%.

אחרי נפילה של 7% אתמול: הנפט מתאושש

הנפט מתאושש לאחר שצנח אתמול ב-7%, על רקע הערכות גוברות כי מדינות אופ"ק ושותפותיהן יחליטו בפגישתן לקצץ שוב את התפוקה כדי לעודד את השוק. שלושה מקורות מקורבים לעניין אמרו לרויטרס כי באופ"ק דנים בהצעה לקצץ את התפוקה בכמות של עד 1.4 מיליון חביות ביום, מעבר לרמה שעליה דובר קודם לכן.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר עולים ב-0.3% ל-55.84 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. החוזים על הנפט מסוג ברנט הנסחר בלונדון עולים ב-0.7% ל-65.95 דולר לחבית.

אסיה נסגרה בירידות

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בירידות שערים קלות, לאחר שמחיר הנפט צנח אתמול ב-7% והשלים יום 12 ברציפות של ירידות. בורסת טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג ירדה ב-0.5%; שנחאי ירדה ב-0.9%; סיאול נסגרה בירידה של ב-0.2%; בורסת סידני ירדה ב-1.7% בהובלת מניות האנרגיה והפיננסים. וודסייד פטרולאום האוסטרלית ירדה ב-2.7%; אויל סרץ' נפלה ב-3.3% בסידני.

מגזר האנרגיה הוביל הירידות בוול סטריט; הדולר נסוג משיא של 17 חודשים

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בהובלת מגזר האנרגיה לאחר שמחיר הנפט רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משלוש שנים והשלים את רצף הירידות הארוך ביותר מעולם. המדדים דווקא פתחו את יום המסחר בעליות על רקע תקוות להתקדמות במגעים ליישוב סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הדולר נסוג משיא של 17 חודשים.

מדד דאו ג'ונס  נסגר בירידה של 0.4% - יום שלישי ברציפות של ירידות; מדד S&P 500 איבד 0.2%; מדד נאסד"ק נסגר כמעט ללא שינוי.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.5% לאחר שטיפס ביום שני לרמתו הגבוהה ביותר מאז יוני 2017. מדד הדולר גבוה כעת ב-5.4% מרמתו בתחילת השנה. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 3.14%.

התקוות להתקדמות במגעים ליישוב סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין גברו בעקבות דיווח לפיו סגן נשיא סין ושר האוצר האמריקאי חידשו את שיחות הסחר לקראת פגישה בין מנהיגי שתי המדינות בהמשך החודש.

מניות האנרגיה הובילו את הירידות בוול סטריט לאחר שמחיר הנפט מחק היום את כל עליות השנה. אקסון מוביל , חברת הנפט הגדולה בארה"ב, ירדה ב-2.2%; שברון , השנייה בגודלה, איבדה 1.7%.

מניית אפל נסוגה ב-1% לאחר שאנליסטים של גולדמן סאקס הנמיכו ב-6% את תחזיתם למספר מכשירי אייפון שתייצר ענקית מוצרי האלקטרוניקה בשנה הבאה, והורידו את מחיר היעד למניה מ-222 דולרים ל-209 דולרים.

הנפט ברצף הירידות הארוך בהיסטוריה; צלל ב-7%

מחיר הנפט הגולמי צלל בניו יורק ביותר מ-7%, הנפילה היומית החדה ביותר מזה למעלה משלוש שנים, והשלים יום 12 ברציפות של ירידות - רצף הירידות היומי הארוך מאז החל המסחר בחוזים ב-1983 - לאחר שארגון אופ"ק הנמיך זה החודש הרביעי ברציפות את תחזית הצמיחה בביקוש העולמי לנפט בשנה הבאה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 55.69 דולר לחבית - הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-16 בנובמבר 2017 - לאחר נפילה של 7.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק, שהיתה הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משלוש שנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בינואר נסגרו במחיר של 65.47 דולר לחבית, נפילה של 6.6%, בבורסת ICE בלונדון, ונכנסו בכך ל"שוק דובי" לאחר שהשלימו נפילה של 20% מהשיא האחרון.

קרטל הנפט צופה גידול של 1.29 מיליון חביות ביום בצריכת הנפט הגלובית בשנה הבאה, ירידה של 70 אלף חביות לעומת התחזית בדו"ח החודשי הקודם. אופ"ק הנמיך את תחזית הצמיחה בביקוש מדי חודש מאז יולי, אז צפה גידול של 1.45 מיליון חביות ביום ב-2019.

ירידת מחיר הנפט נרשמה גם לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקר אתמול את תוכניותיה של ערב סעודית לצמצם את תפוקתה בניסיון לבלום את ירידת מחירי הנפט.

סגירה חיובית באירופה; היורו מתאושש משפל של 17 חודשים

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בראשונה מזה שלושה ימים על רקע תקוות מחודשות לסיום סכסוך הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מגזר הטלקום הוביל את העליות בעקבות דו"חות חזקים של וודאפון.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 1.3%; פריז הוסיפה 0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.7%.

בורסת לונדון נסגרה כמעט ללא שינוי על רקע זינוק הליש"ט. המטבע הבריטי קופץ לשיא של שישה חודשים מול היורו לאחר שראש ממשלת בריטניה תרזה מיי כינסה את שרי הממשלה לאשר את ההצעה החדשה שלה לתוכנית היציאה מהאיחוד האירופי. ההצעה מבוססת על תוכנית שהוסכמה בין נציגי בריטניה לנציגי האיחוד היום, וכוללת 400 עמודים. הליש"ט קופצת ב-1.4% מול הדולר לרמה של 1.3028 דולר לליש"ט, ומתחזקת ב-0.8% מול היורו לשער של 1.1544 יורו לליש"ט - שיא של שישה חודשים.

היורו מתאושש מול הדולר מרמתו הנמוכה ביותר מאז יוני 2017 לקראת הגשתו מחדש של תקציב ממשלת איטליה לאיחוד האירופי. היום הוא המועד האחרון שהעניק האיחוד לאיטליה להגיש הצעת תקציב מתוקנת. היורו מתחזק ב-0.6% מול הדולר לשער של 1.1285 דולר ליורו.

מניית וודאפון קפצה בקרוב ל-8% בלונדון לאחר שענקית הטלקום הודיעה על כוונתה לצמצם את הוצאותיה התפעוליות, ולמרות שדיווחה על הפסד של 8.8 מיליארד דולר במחצית הראשונה של השנה.

האינפלציה בגרמניה הגיעה לשיא של עשור באוקטובר, לפי דיווח של לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית של גרמניה. מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% באוקטובר לעומת ספטמבר ו-2.5% לעומת אוקטובר בשנה שעברה - הרמה הגבוהה ביותר מאז 2008. 

"הסכם ברקזיט במרחק נגיעה"; הליש"ט מזנקת

הליש"ט מזנקת מול הדולר והיורו לאחר שמקורב של ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי אמר היום כי בריטניה והאיחוד האירופי "כמעט במרחק נגיעה" מהסכם ברקזיט.

דיויד לידינגטון, שר המשרד בקבינט של מיי - תפקיד המקביל לסגן ראשת הממשלה - אמר כי "אפשרי אך לגמרי לא ודאי" כי שני הצדדים יצליחו להגיע להסכם השבוע.

"אנחנו עדיין לא לגמרי שם", אמר לידינגטון בראיון ל-BCC. "מלכתחילה זה היה צפוי להיות משא ומתן מאוד קשה ומאוד מסובך, אבל אנחנו כמעט במרחק נגיעה ממנו עכשיו".

הליש"ט קופצת ב-0.8% מול הדולר לרמה של 1.2953 דולר לליש"ט, ומתחזקת ב-0.5% מול היורו לשער של 1.1506 יורו לליש"ט.

הום דיפו שוב העלתה התחזית השנתית

מניית הום דיפו מטפסת ב-1.3% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שקמעונית העשה זאת בעצמך דיווחה על זינוק של 32% ברווח הרבעוני והעלתה את תחזיות הרווח והמכירות השנתיים זו הפעם השנייה בתוך שלושה חודשים.

הרשת דיווחה על רווח נקי של 2.87 מיליארד דולר, או רווח של 2.51 דולרים למניה, ברבעון השלישי של השנה, לעומת רווח של 1.84 דולר למניה בתקופה המקבילה ב-2017. תחזית האנליסטים היתה לרווח נמוך יותר של 2.26 דולרים למניה. השיפור בשורה התחתונה נבע מירידה חדה בשיעור המס ששילמה החברה לעומת התקופה המקבילה.

מכירות הום דיפו בתקופה המדווחת הסתכמו ב-26.3 מיליארד דולר, צמיחה של 5.1% לעומת הרבעון המקביל. תחזית האנליסטים היתה למכירות של 26.26 מיליארד דולר. מכירות החנויות הפתוחות לפחות שנה צמחו ב-4.8% - מעל לתחזיות האנליסטים לגידול של 4.7%.

הום דיפו צופה כעת צמיחה של 7.2% בהכנסות השנתיות, וגידול שנתי של 5.5% במכירות של סניפים הפתוחים לפחות שנה. החברה גם צופה רווח שנתי של 9.75 דולרים למניה. תחזית האנליסטים היתה לרווח שנתי נמוך יותר של 9.56 דולרים למניה. זו הפעם השנייה בתוך שלושה חודשים שהחברה מעלה את התחזיות השנתיות, לאחר שבאוגוסט העלתה את תחזיות הרווח והמכירות השנתיות.

נפילת שיא במספר העובדים שהגיעו לבריטניה מהאיחוד בספטמבר

מספר העובדים בבריטניה שהגיעו מרחבי האיחוד האירופי רשם את הצניחה החדה ביותר אי-פעם בספטמבר, על רקע העזיבה המתוכננת של בריטניה את האיחוד האירופי בסוף מארס 2019.

מספר תושבי האיחוד שמועסקים בבריטניה ירד ב-132 אלף בספטמבר לעומת ספטמבר 2017, הירידה השנתית הגדולה ביותר מאז החל המעקב ב-1997, כך נמסר היום (ג') מהמשרד הלאומי הבריטי לסטטיסטיקה ( ONS).

הנפילות החדות ביותר נרשמו במספר העובדים מפולין, צ'כיה ומשש מדינות מזרח אירופיות אחרות שהצטרפו לאיחוד ב-2004  - בסך הכל, מספר העובדים שהגיעו לבריטניה מהמדינות האלה צנח ב-15% בספטמבר.

בתוך כך, נמסר מ-ONS כי מספר המובטלים בבריטניה עלה ב-21 אלף בשלושת החודשים עד ספטמבר, ושיעור האבטלה עלה ל-4.1%. עם זאת, השכר עלה בספטמבר ב-3.2% לעומת ספטמבר 2017  - הקצב המהיר ביותר זה כעשור.

מגמה מעורבת באסיה

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת, בהמשך למגמה השלילית שנרשמה אמש בוול סטריט. המדדים העיקריים צנחו אמש ביותר מ-2%, בהובלת מגזר הטכנולוגיה

טוקיו ננעלה בירידות של 2%. הונג קונג ירדה ב-0.6%. סינגפור איבדה 0.5%. שנחאי עלתה ב-0.6%. טייוואן ירדה ב-0.6%. 

ירידות בוול סטריט: נאסד"ק איבד 2.8%

המסחר בוול סטריט מתנהל בירידות חדות בעקבות התחזקות הדולר והירידות באירופה. כמו כן, התחדשות החששות ממלחמת סחר עם אירופה מעיבה על המסחר. מדד דאו ג'ונס ירד ב-2.3%; S&P 500 נחלש ב-2% נאסד"ק מאבד 2.8% מערכו.

מדד הדולר מול המטבעות המרכזיים בעולם עולה ב-0.6% בעקבות היחלשות היורו והליש"ט בשל חשש כי תרזה מיי לא תוכל להעביר את תוכנית הברקזיט בממשלתה. היורו יורד ב-0.9% ל-1.1237 דולר והליש"ט יורדת ב-0.9% ל-1.2853 דולר. שוקי האג"ח סגורים היום בארה"ב.

מניות יצרניות הסיגריות צוללות במסחר בוול סטריט בעקבות חשש כי הממשל האמריקאי יאסור על מכירת סיגריות מנטול. מניית פיליפ מוריס ירדה ב-1.4%; מניית בריטיש אמריקן טבאקו צללה ב-8.7%.

מניית ג'נרל אלקטריק ממשיכה ליפול ונסחרת בשפל של עשור אחרי שהשילה מערכה 6.9%. מניית אמזון איבדה 4.6% אף ששודרגו המלצות הקנייה של המניה. מניית גולדמן סאקס נפלה ב-7.8%. אפל נחלשה ב-5.1%

הנפט ירד 11 ימים ברציפות

אחרי שבשלב מוקדם יותר היום עלה הנפט בחדות, יום המסחר הסתיים בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר ירד ב-0.8% ל-59.72 דולר לחבית, והשלים 11 ימים רצופים של ירידות. נפט מסוג ברנט, הנסחר בלונדון ומיועד למסירה בינואר 2019, ירד ב-0.5% ל-69.86 דולר לחבית.

המסחר היום התנהל על רקע החשש שסעודיה, המובילה את ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק), תפחית את ייצור הנפט כדי לצמצם את עודף ההיצע, ואף שהסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן עוררו את החשש דווקא מירידה בהיצע העולמי.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צייץ היום בטוויטר כי הוא מקווה שאופ"ק לא תצמצם את ייצור הנפט, וכי המחירים צריכים להיות נמוכים בהרבה בהתחשב ברמות ההיצע בשוק.

הבונוסים בוול סטריט יגדלו

על אף התחזיות שלפיהן 2019 תהיה קשה לשווקים, הבנקים בוול סטריט מתכוננים להגדיל את הבונוסים לעובדים לקראת סוף השנה הנוכחית. לפי דו"ח של חברת הייעוץ ג'ונסון אסושיאייטס, סוחרי מניות, חתמים, ומנהלי כספים ייהנו מגידול של עד 20% בבונוסים שלהם ל-2018.

"רוב בנקי ההשקעות והבנקים המסחריים רשמו ביצועים טובים, בעיקר במסחר בניירות ערך ובחתמות", אמר אלן ג'ונסון, מנהל חברת הייעוץ. ואולם הוא הזהיר מפני התחזיות לשנה הבאה. "האתגרים העסקיים המתמשכים, כולל לחץ בתקבולי העמלות, השפעות גיאו-פוליטיות והתייעלות עסקית שמקורה בטכנולוגיה צפויות להשפיע על כל התעשייה ולפגוע בבונוסים ובמספר העובדים המועסקים. אמנם המגזר הפיננסי עדיין במצב בריא, האתגרים העסקיים צפויים לפגוע גם בו".

ירידות ברוב בורסות אירופה; הליש"ט נופלת ב-0.9%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות על רקע היחלשות המטבעות המרכזיים באירופה. לונדון ירדה ב-0.7%; פרנקפורט ירדה ב-1.8%; פריז השילה מערכה 0.9% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1%.

בורסת מילאנו ירדה ב-1% והתשואה על אג"ח ממשלת איטליה ל-10 שנים עולה ל-3.41%. מחר הוא המועד הסופי לשינוי טיוטת התקציב של איטליה, כפי שדרש האיחוד האירופי לפני שבוע.

תרזה מיי מתמודדת עם התנגדות גוברת מבית להסכם הברקזיט שהיא מעוניינת להציג לאיחוד. הקבינט הבריטי אמור לאשר היום את ההסכם שיוצג לאיחוד האירופי, אך עד אתמול לא הושגה הסכמה בין חברי ממשלתה של מיי. בנוסף, הפרלמנט עשוי לדחות את ההסכם בגלל בעיית הגבול האירי. הליש"ט מגיבה בירידות של 0.9% ל-1.2852 דולר. היורו יורד ב-0.8% ל-1.1248 דולר.

מניית בריטיש אמריקן טבקו, יצרנית הסיגריות ומוצרי הטבק, ירדה ב-10.6% לרמה הנמוכה זה ארבע שנים בעקבות חשש לאיסור מכירת סיגריות מנטול בארה"ב.

מניית סאפ ירדה ב-4.7% בפרנקפורט לאחר שענקית התוכנה האירופית הודיעה על רכישת קוואלטרקס האמריקאית ב-8 מיליארד דולר.

אפל צוללת 5% כי אינה מוכרת מספיק אייפונים

מניית אפל צוללת בכ-5% במסחר אחרי שחברות נוספות פירסמו נתונים המעידים כי החברה הגדולה בעולם במונחי שווי שוק אינה מצליחה למכור מספיק אייפונים. היום פירסמה לומנטום הולדינס, המספקת חיישני לייזר לאפל שמותקנים באייפון, כי היא מורידה בחדות את התחזית שלה לרבעון השני של שנת הכספים, משום שמספר גדול של לקוחות הפחיתו את ההזמנות שלהם. גם יצרנית המסכים היפנית ג'פאן דיספליי הודיעה על הפחתת התחזית השנתית שלה - בגין ביקוש נמוך מיצרניות סמארטפונים.

הדיווחים מצטרפים לאלה שפורסמו בשבוע שעבר, שלפיהם אפל הורתה לכמה חברות שמרכיבות עבורה את האייפון שלא לפתוח קווי ייצור נוספים לאייפון XR. החברות הכינו לפעולה את קווי הייצור על בסיס תחזיות מכירות שאפל סיפקה להן. בנוסף, הכריזה אפל בסוף השבוע על קריאה לתיקון (ריקול) של חלק ממכשירי האייפון X  בגין מסכים תקולים.

אסיה ננעלה במגמה מעורבת; מחיר הנפט עולה

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת. טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג הוסיפה 0.1% ערכה; שנחאי התחזקה ב-1.2%; סינגפור ירדה ב-0.3%; סיאולעלתה ב-0.1% וסידני עלתה ב-0.3%.

הדולר מתחזק מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.1% ל-113.93 ין לדולר.

לאחר שבאוקטובר ירד מחירו ב-20%, נסחר הנפט בעליות בעקבות דיווחים כי אופ"ק ויצרניות נפט שאינן חברות בארגון החלו לתכנן קיצוץ בתפוקת הנפט ב-2019. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.7% ל-60.6 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט עולה ב-1.2% ל-71.1 דולר לחבית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker