הנפט ברצף הירידות הארוך מ-1984; וול סטריט סגרה שבוע חיובי שני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט סגרה שבוע חיובי שני ברציפות

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית לאחר שמחיר הנפט נכנס לשוק דובי ונתוני אינפלציה ומכירות רכב חלשים שפורסמו בסין הגבירו את החששות מפני האטה בכלכלה השנייה בגודלה בעולם. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו לאחר שהמחירים הסיטונאים בארה"ב רשמו את הזינוק החד ביותר מזה שש שנים.

מדד S&P 500  נסגר בירידה של 0.9% אך עלה השבוע ב-2.1% - שבוע חיובי שני ברציפות. מדד נאסד"ק  נפל ב-1.7% אולם טיפס ב-0.7% בסיכום שבועי. מדד דאו ג'ונס נסגר היום בירידה של 0.8% אך קפץ בסיכום שבועי ב-2.8%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נפלה ב-0.05% לרמה של 3.19%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3% ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של 0.5% - שבוע חיובי רביעי ברציפות.

מניית וולט דיסני טיפסה ב-1.7% לאחר שענקית הבידור דיווחה אמש על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים. מניית ג'נרל אלקטריק נפלה ב-5.7% אחרי שאנליסטים של ג'י.פי מורגן חתכו ב-40% את מחיר היעד למניית הקונצרן.

התחזקות הדולר הפילה את הזהב לשפל של חודש

מחיר הזהב נסוג בדרכו לנפילה שבועית של 2% על רקע התחזקות הדולר, אשר צמצמה את הביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים מצד משקיעים בעלי מטבעות אחרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,208.6 דולר לאונקייה, שפל של חודש, לאחר ירידה של 1.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הזהב ב-2%.

החוזים על הכסף למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 14.14 דולר לאונקייה, ירידה של 2%. בסיכום שבועי נפל מחיר הכסף ביותר מ-4%.

הנפט ירד יום 10 ברציפות - הרצף השלילי הארוך מ-1984

מחיר הנפט הגולמי, שנכנס אתמול לשוק דובי לאחר שהשלים נפילה של 20% מאז ראשית אוקטובר, נסגר בשפל של כמעט שמונה חודשים והשלים את רצף הירידות היומי הארוך ביותר זה 34 שנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסחרים במחיר של 60.19 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז מארס, לאחר ירידה של 0.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק. היה זה יום המסחר ה-10 ברציפות שבו נסוג מחיר הנפט - רצף הירידות היומי הארוך ביותר מאז קיץ 1984. בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט ב-4.7%.

אנליסטים ייחסו את הירידות במחיר הנפט לגידול בהיצע עקב עלייה בתפוקת ערב הסעודית, רוסיה וארה"ב לקראת כניסתן לתוקף של הסנקציות האמריקאיות נגד איראן החודש, אך גם לחששות מפני ירידה בביקוש כתוצאה מהאטה בצמיחה העולמית.

אנליסטים ציינו עוד כי הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן ככל הנראה לא יגררו ירידה חדה בהיצע הנפט הגלובלי, כפי שחששו המשקיעים, מפני שארה"ב החריגה כמה צרכניות גדולות של נפט איראני מהסנקציות, מה שיאפשר למדינות אלו להמשיך לקנות כמות מוגבלת של נפט מאיראן בשישה החודשים הקרובים.

בורסות אירופה סגרו שבוע חיובי בירידות

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית על רקע דו"חות כספיים מאכזבים שפירסמו חברות בולטות ביבשת, אולם עלו בסיכום שבועי.

בורסות לונדון ופריז נסגרו בירידה של 0.5%; פרנקפורט נסגרה כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.4% אולם טיפס ב-0.3% בסיכום שבועי. היורו נחלש מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1319 דולר ליורו, והליש"ט מאבדת 0.7% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.297 דולר לליש"ט.

מניית תיסנקרופ נפלה ב-9% בעקבות אזהרת רווח שנייה מאז יולי שפירסמה חברת הפלדה והטכנולוגיה הגרמנית, ששמה נקשר לפרשת הצוללות בישראל.

מניית טלקום איטליה נפלה בקרוב ל-5% לאחר שהחברה האיטלקית דיווחה על הפסד רבעוני.

מניית ענק הבנקאות הספרדי BBVA צנחה בכמעט 6% על רקע הצעת חוק להורדת עמלות הבנקאות שהוגשה לפרלמנט של מקסיקו. מקסיקו אחראית על כ-40% מרווחי BBVA.

בטחון הצרכנים לקראת הבחירות בארה"ב -קרוב לשיא של 14 שנים

בטחון הצרכנים בארה"ב נותר קרוב לשיא של 14 שנים בשבוע שקדם לבחירות אמצע הקדנציה שהתקיימו בארה"ב.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד החודש לרמה של 98.3 נקודות, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום, לעומת רמה של 98.6 נקודות באוקטובר. תחזית הכלכלנים היתה לירידה חדה יותר של המדד לרמה של 98 נקודות.

זה החודש השני ברציפות שבו נרשמת ירידה במדד בטחון הצרכנים, אולם הוא עודנו קרוב לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2004.

המחירים הסיטונאים בארה"ב בזינוק החד מזה 6 שנים

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב עלה בשיעור חד מהצפוי באוקטובר בזינוק החד ביותר מזה שש שנים, בעקבות התייקרות מחירי הבנזין וכמה סוגי ציוד, מסר היום משרד העבודה האמריקאי.

המדד טיפס באוקטובר ב-0.6% לעומת החודש הקודם, העלייה החדה ביותר מאז ספטמבר 2012, לאחר עלייה של 0.2% בספטמבר. לעומת אוקטובר 2017 קפץ המדד ב-2.9% לאחר עלייה של 2.6% ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר. תחזית הכלכלנים של בלומברג היתה לעלייה של 0.2% באוקטובר לעומת החודש הקודם, ועלייה של 2.5% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

בניכוי מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס מדד הליבה ב-0.5% לעומת ספטמבר, וב-2.6% לעומת אוקטובר 2017. תחזית הכלכלנים היתה לעליות של 0.2% ו-2.3% בהתאמה.

אסיה ננעלה בירידות; הונג קונג איבדה 2.4%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות בעקבות חשש להאטה בצמיחה בסין. טוקיו ירדה ב-1%; הונג קונג איבדה 2.4% מערכה; שנחאי נסוגה ב-1.4%; סינגפור ירדה ב-0.5%; סיאול נחלשה ב-0.3% וסידני ננעלה בירידות של 0.1%.

מניות הפיננסים הובילו את הירידות בבורסות הונג קונג וסין לאחר שהממשל הסיני הודיע על תוכנית לקביעת מכסות להלוואות שנותנים הבנקים לחברות פרטיות. בנוסף, היחלשות במדד המחירים ליצרן בסין ותחזית מאכזבת מאחת מחברות התיירות המקוונות המובילות במדינה מגבירות את חשש המשקיעים כי הצמיחה בכלכלה השנייה בעולם מאטה.

הדולר נסחר במגמה מעורבת מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.2% ל-113.86 ין לדולר. היורו יורד ב-0.3% ל-1.1329 דולר והליש"ט יורדת ב-0.4% ל-1.3004 דולר.

הנפט ממשיך לרדת לאחר שבאוקטובר איבד 20% מערכו. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.3% ל-59.9 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-1.2% ל-69.8 דולר לחבית.

וול סטריט נסגרה בירידות לאחר החלטת הריבית; הדולר מתחזק

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול את הזינוק החד ביותר מאז 1982 ביום המסחר הראשון שאחרי בחירות אמצא קדנציה בארה"ב, נסגרו היום במגמה שלילית בראשונה מזה ארבעה ימים, לאחר שהבנק הפדרלי אותת על כוונתו להמשיך להעלות את הריבית בכלכלה הגדולה בעולם. הדולר מתחזק.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.5%; מדד S&P 500 איבד 0.3% בדרכו לירידה ראשונה לאחר שלושה ימים של עליות; מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של פחות מ-0.1%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים מחקה את הירידות שרשמה בתחילת היום, ונסגרה כמעט ללא שינוי ברמה של 3.23%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.5% לאחר שנסחר כמעט ללא שינוי לפני החלטת הריבית.

הבנק הפדרלי הותיר היום כצפוי את הריבית בארה"ב ללא שינוי בטווח של 2%-2.25% ואותת על כך שהוא דבק בכוונתו לשוב ולהעלות את הריבית בחודש הבא, ולהשלים בכך ארבעה העלאות השנה.

הבנק המרכזי ציין כי "הפעילות הכלכלית השתפרה בקצב חזק" וכי השיפור בתעסוקה "היה חזק" ושיעור האבטלה נפל, ושב והעריך כי צפויות העלאות ריבית "הדרגתיות נוספות", בהודעה שפירסמה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בתום ישיבתה בת היומיים.

קניית קוואלקום צללה ב-8% לאחר שיצרנית השבבים סיפקה תחזית מכירות מאכזבת לרבעון הנוכחי.

הנפט נכנס לשוק דובי; צלל ב-20% מראשית אוקטובר

מחיר הנפט הגולמי ירד זה היום התשיעי ברציפות על רקע חששות מעודף היצע בשווקים העולמיים, ונכנס באופן רשמי ל"שוק דובי" אחרי שהשלים נפילה של יותר מ-20% מאז ראשית אוקטובר.

מחירי הנפט בארה"ב נמצאים בתוך שוק דובי פראי, הזהיר היום ג'ים קריימר, המגיש הססגוני של תוכנית הפיננסים הפופולרית "מד מאני" בערוץ CNBC. "הנפט קורס חבר'ה. הוא קורס", אמר קריימר בראיון לתוכנית "Squawk on the Street" בערוץ CNBC.

כאשר נשאל האם מחיר חבית נפט עלול ליפול לרמה של 50 דולרים לחבית, אמר קריימר, "אני יכול לטעון כאן גם שיגיע לרמות של 40 דולרים. אני לא צוחק".

"הביקוש לנפט נמצא בהאטה ואנחנו שואבים בטירוף", הוסיף קריימר, שלא נקב בלוח זמנים להתממשות תחזיתו לגבי מחיר הנפט.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו היום במחיר של 60.67 דולר לחבית, ירידה של 1.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, והשלימו בכך נפילה של יותר מ-20% מהשיא האחרון שאליו טיפסו, בשלישי באוקטובר. ההגדרה המקובלת לשוק דובי היא נפילה של 20% מהשיא האחרון.

הפד הותיר הריבית בארה"ב ללא שינוי לקראת ההעלאה הצפויה בדצמבר

הבנק הפדרלי הותיר היום כצפוי את הריבית בארה"ב ללא שינוי בטווח של 2%-2.25% ואותת על כך שהוא דבק בכוונתו לשוב ולהעלות את הריבית בחודש הבא, ולהשלים בכך ארבעה העלאות השנה.

הבנק המרכזי ציין כי "הפעילות הכלכלית השתפרה בקצב חזק" וכי השיפור בתעסוקה "היה חזק" ושיעור האבטלה נפל, ושב והעריך כי צפויות העלאות ריבית "הדרגתיות נוספות", בהודעה שפירסמה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בתום ישיבתה בת היומיים.

הסיכונים לתחזית נראים "פחות או יותר מאוזנים" נאמר בהודעת הפד שהנוסח שלה היה ללא שינוי לעומת נוסח הודעת הבנק בתום ישיבתו הקודמת בשלהי ספטמבר. תחזיות האינפלציה, שירדו מעט בשבועות האחרונים לפי כמה מדדים, תוארו כ"כמעט ללא שינוי בסך הכל", נוסח זהה לזה של ההודעה הקודמת.

בכך שהותירו את הדלת פתוחה להעלאת ריבית רביעית ההשנה בדצמבר, דבקו מקבלי ההחלטות בבנק בנתיב העלאת הריבית ההדרגתי, תוך ניסיון להאריך את תקופת הצמיחה השנייה הכי ארוכה בתולדות ארה"ב מבלי לבצע שגיאות מדיניות. מדיניות מוניטרית מרחיבה מדי עלולה לגרום להתגברות האינפלציה ולהיווצרות בועות נכסים, ואילו מדיניות מצמצמת מדי עלולה לגרום למיתון.

ההחלטה להותיר את הריבית ללא שינוי בטווח יעד של 2%-2.25% התקלה פה אחד, ובאה לאחר שהפד העלה את הריבית שמונה פעמים מאז שלהי 2015.

הפד לא פירסם בתום פגישתו היום תחזיות כלכליות מעודכנות, וזו ישיבתו האחרונה שאחריה לא התקיימה מסיבת עיתונאים. החל מדצמבר, יו"ר הבנק המרכזי ג'רום פאואל התחייב לקיים מסיבת עיתונאים לאחר כל אחת משמונה ישיבות המדיניות הקבועות שמקיים הפד מדי שנה לעומת הנוהל עד כה לערוך מסיבת עיתונאים אחת מדי רבעון.

מניות הבנקים הובילו את העליות באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת תוך מחיקת מרבית העליות שרשמו בתחילת יום המסחר, לקראת החלטת הריבית הערב בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. מניות הבנקים הובילו את העליות.

בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.5%; פריז איבדה 0.1%. מנגד, לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.2% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר עלה ב-0.8%. היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.1417 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3115 דולר לליש"ט.

תשואות האג"ח הממשלתיות של איטליה ל-10 שנים קפצה ב-0.06% לרמה של 3.4% לאחר שהאיחוד האירופי הזהיר כי הגירעון בתקציב הממשלה מתקרב באופן מסוכן למגבלה של 3% שקבע האיחוד.

מניות הבנקים הובילו את העליות היום באירופה. קומרצבנק קפץ בכ-4% לאחר שהבנק הגרמני שב ואישר את התחזית השנתית. סוסייטה ז'נרל עלה בכ-2% לאחר שדיווח על זינוק של 32% ברווחיו.

היצוא הגרמני נפל בספטמבר במפתיע ב-0.8% לעומת אוגוסט. היבוא ירד ב-0.4%. עודף הסחר של גרמניה התרחב ל-18.4 מיליארד יורו, הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני, על פי המשרד לסטטיסטיקה. 

תביעות האבטלה בארה"ב ברמתן הנמוכה מאז 1973

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נותר קרוב לשפל של כמעט 50 שנה, עדות נוספת לחוסנו של שוק התעסוקה האמריקאי.

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-214 אלף לעומת 215 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. הנתונים תאמו את תחזיות הכלכלנים.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד ב-250 ל-213,750. מספר תביעות האבטלה המתמשכות ירד ב-8,000 ל-1.62 מיליון - המספר הנמוך ביותר מאז יולי 1973.

עליות בבורסות אסיה - זינוק ביצוא הסיני באוקטובר

עליות נרשמו הבוקר בבורסות אסיה, בהמשך לעליות החדות שנרשמו אמש בוול סטריט, על רקע סיום בחירות האמצע בארה"ב. 

טוקיו עלתה ב-1.8%. טייוואן הוסיפה 0.4%. הונג קונג הוסיפה 0.3%. שנחאי ירדה ב-0.2% וסינגפור עלתה -0.9%. 

היצוא הסיני עולה ב-15.6% באוקטובר לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ולעומת 14.5% בספטמבר. כך מסר הבוקר המינהל הכללי למכסים במדינה. התחזית היתה לעלייה של 11%. 

היבוא זינק ב-21.4% באוקטובר לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ולעומת 14.3% בספטמבר. התחזית היתה לעלייה של 13%.

העודף המסחרי של סין התרחב ל-34 מיליארד דולר מ-31.7 מיליארד דולר בספטמבר. תחזית האנליסטים היתה להתרחבות של 37.3 מיליארד דולר.

הדולר נסחר כעת ללא שינוי מול המטבעות העיקריים בעולם. מחיר הנפט גם הוא ללא שינוי - הנפט הגולמי נסחר במחיר של 61.69 דולר לחבית. הנפט מסוג ברנט נסחר במחיר של 72 דולר לחבית. 

נפילה של 46% ברווחי סימנס ברבעון הרביעי

תאגיד סימנס דיווח על נפילה של 46% ברווח הנקי ברבעון הרביעי, ל-681 מיליון יורו (778.6 מיליון דולר) - אך מעל לתחזיות לרווח של 595 מיליון יורו. ההכנסות הסתכמו ב-22.6 מיליארד יורו.

החברה אמרה כי הוא רוצה להגדיל את הדיווידנד ל-3.80 יורו מ-3.70 יורו, והכריזה על רכישה חוזרת של מניות בשווי 3 מיליארד יורו.

ירידה של 53% ברווחי קומרצבנק ברבעון השלישי

הבנק הגרמני קומרצבנק דיווח על ירידה של 53% ברווח הנקי ברבעון השלישי ל-218 מיליון יורו (250 מיליון דולר), לעומת רווח של 476 מיליון יורו ברבעון המקביל אשתקד. 

ההכנסות נפלו ל-2.19 מיליארד יורו, לעומת 2.51 מיליארד יורו בשנה שעברה. 

עלייה של 14% בהכנסות לנובו ברבעון השני

יצרנית המחשבים הסינית לנובו דיווחה על עלייה של 21% ברווח הנקי ל-168 מיליון דולר ברבעון השני של 2019, לעומת רווח נקי בסך 139 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. 

על פי החברה, הרווח הנקי עלה הודות לפעילות חזקה בחטיבות המחשבים האישיים והמכשירים החכמים. הכנסות החברה עלו ב-14% ל-13.38 מיליארד דולר.

ניוז קורפ דיווחה על רווח של 17 סנט למניה ברבעון הראשון של 2019

ענקית המדיה ניוז קורפ , שנמצאת בבעלות של איל ההון רופרט מרדוק, הבעלים של פוקס, ושולטת ב"וול סטריט ג'ורנל", בהוצאה לאור דאו ג'ונס, ב"ניו יורק פוסט" ובהוצאת הספרים הרפר קולינס, כמו גם ב"טיימס" הלונדוני, ב"סאנדיי טיימס" וב"סאן", דיווחה אמש על התוצאות של הרבעון הראשון של 2019.

החברה דיווחה על רווח של 17 סנט למניה לעומת תחזית של 4 סנט למניה. ההכנסות ברבעון הסתכמו ב-2.52 מיליארד דולר, לעומת תחזית של 2.54 מיליארד דולר. המניה עלתה לאחר נעילת המסחר ב-2.8%.

ההכנסות מפרסום נפלו ברבעון ב-7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. המנויים הדיגיטליים היוו 54% מכלל ההכנסות ממנויים בדאו ג'ונס, שמוציאה לאור גם את "ברונ'ס" ו"מרקטווץ'".

"וול סטריט ג'ורנל" רשם עלייה של 266 אלף מנויים ברבעון לעומת שנה שעברה. על פי החברה, 65% מסך המנויים של העיתון הם דיגיטליים בלבד.

קוואלקום דיווחה על רווח של 90 סנט למניה ברבעון הרביעי

יצרנית השבבים האמריקאית קוואלקום דיווחה אמש על רווח של 90 סנט למניה ברבעון הפיסקלי הרביעי של החברה, שהסתיים בספטמבר. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 83 סנט למניה. 

ההכנסות הרבעוניות נפלו ל-5.8 מיליארד דולר, אך עלו על התחזיות להכנסות של 5.52 מיליארד דולר. החברה רשמה הכנסות של 22.7 מיליארד דולר בשנת הכספים של 2018, לעומת הכנסות של 22.3 מיליארד דולר בשנה שעברה. 

במארס הורה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על חסימת עסקת המיזוג בין ברודקום לקוואלקום, בהיקף של 117 מיליארד דולר, בנימוקים ביטחוניים - אף כי ברודקום היא חברה סינגפורית ולא סינית.

מלאנוקס זינקה ב-5% בעקבות הדיווחים על מו"מ למכירה

מניית מלאנוקס זינקה ב-4.7% במסחר בוול סטריט בעקבות דיווח של ערוץ CNBC לפיו חברת השבבים האמריקאית זיילינקס שכרה את שירותי הייעוץ של בנק ברקליס לגבי רכישת חברת השבבים הישראלית לאחר שהגישה הצעה לרכישתה.

הודעה על העסקה לא צפויה באופן מיידי והמגעים עשויים לא להבשיל לכדי עסקה, אמרו מקורות שביקשו לשמור על עילום שם ל-CNBC.

העסקה עשויה להיות לפי מחיר של מעל 100 דולר למניית מלאנוקס, המשקף לחברה שווי שוק של כ-5.5 מיליארד דולר, אמרו שני מקורות. זיילינקס נסחרת בבורסת נאסד"ק לפי שווי שוק של יותר מ-22 מיליארד דולר.

וול סטריט: ראלי בחירות האמצע החד מאז 1982

בורסות וול סטריט רשמו את הזינוק החד ביותר מאז 1982 ביום המסחר שאחרי בחירות אמצא קדנציה בארה"ב, לאחר שהתוצאות לא כללו הפתעות מרעישות. מניות ההיי-טק, שרשמו את הנפילות החדות ביותר במהלך חודש אוקטובר, הובילו את העליות היום.

מדד נאסד"ק קפץ ב-2.6%; מדדי S&P 500  ו- דאו ג'ונס  זינקו ב-2.1% - הקפיצה היומית החדה ביותר של שני המדדים ביום המסחר הראשון שאחרי בחירות אמצע מאז שנת 1982.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסגרה כמעט ללא שינוי ברמה של 3.22%, קרוב לשיא של חודש. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.2%.

תוצאות בחירות האמצע בארה"ב היו בהתאם לתחזיות, הרפובליקאים שמרו על שליטתם בסנאט אך בית הנבחרים יהיה מעתה בשליטה דמוקרטית. קונגרס מפוצל יגביל את חופש הפעולה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וצפוי לשבש את הליכי החקיקה בממשל.

במוקד תשומת לב המשקיעים עמדה גם ישיבת המדיניות בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שנפתחה היום, ואשר בסופה מחר תפורסם החלטת הריבית בארה"ב.

מניות הקנאביס קפצו בוול סטריט בדרכן לזינוק של 25% בתוך שבעה ימי מסחר, לאחר שהמצביעים במדינת מישיגן בארה"ב אמרו "כן" ללגליזציה של שימוש בקנאביס לצרכי בילוי, ומדינות יוטה ומיזורי התירו בחוק שימוש לצרכים רפואיים.

סגירה חיובית באירופה; מניית G4S צללה ב-17%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע תוצאות בחירות האמצע בארה"ב, שלא כללו הפתעות מרעישות, ודו"חות כספיים שפירסמו חברות ביבשת.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.8%; פריז קפצה ב-1.2%; מדריד קפצה ב-2% בהובלת מניות הבנקים. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 1.1%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.3% לרמה של 1.1466 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3149 דולר לליש"ט.

מניית G4S צללה ב-17% בבורסת לונדון בעקבות פרסום הדו"חות הרבעוניים של ספקית שירותי האבטחה הבריטית, שמכרה לפני שנתיים את פעילותה בישראל לקרן פימי.

מניית רויאל אהולד דלהייז קפצה ב-7% בבורסת אמסטרדם לאחר שרשת המרכולים ההולנדית דיווחה על גידול במכירות הודות לצמיחה איתנה בפעילותה בארה"ב.

מניית ב.מ.וו נפלה בכ-3% לאחר שיצרנית הרכב דיווחה היום על ירידה ברווחיה ברבעון השלישי, בעקבות השפעת כללים חדשים באירופה לגבי פליטות מזהמים ועל רקע מתיחות הסחר בעולם. הרווח הנקי של ב.מ.וו ירד ל-1.38 מיליארד יורו (1.57 מיליארד דולר), לעומת 1.82 מיליארד יורו ברבעון המקביל בשנה שעברה.

מניית אדידס נסוגה ביותר מ-2% על אף שיצרנית ציוד הספורט העלתה את תחזית הרווח השנתי.

מחירי הבתים בבריטניה עלו בקצב האיטי ביותר מזה 5 שנים

מחירי הבתים בבריטניה עלו בקצב האיטי ביותר מזה חמש וחצי שנים, כך דיווחה היום חברת המשכנתאות הליפקס. המחירים עלו ב-1.5% בשלושת החודשים שהסתיימו באוקטובר, הקצב האיטי ביותר מאז מארס 2013. בהשוואה לחודש הקודם, נרשמה עליה של 0.7% באוקטובר, מתחת לתחזיות. מחירו הממוצע של בית בבריטניה הוא כיום 227,869 ליש"ט (300 אלף דולר), לפי הליפקס.

הדו"ח של הליפקס מגיע לאחר שבשבוע שעבר דיווחה גם חברת ניישנווייד על האטה בקצב עליית מחירי הבתים. השוק בבריטניה, ובמיוחד בלונדון, מאט לאחר שעשורים של עליות מחירים הפכו את הדיור לקשה להשגה עבור רבים. בנוסף, הברקזיט שצפוי בתחילת השנה הבאה מוסיף אי ודאות לגבי התחזית הכלכלית.

אסיה נסגרה בירידות; הדולר נחלש אחרי תוצאות בחירות האמצע

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות שערים, על רקע תוצאות ראשונות של בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב, שמראות כצפוי כי הדמוקרטים ישובו לשלוט בבית הנבחרים, בעוד שהרפובליקאים שומרים על הרוב בסנאט. טוקיו ירדה ב-0.3%; הונג קונג ירדה ב-0.2%; שנחאי נסוגה ב-0.7%; סיאול ירדה ב-0.5%; סידני עלתה ב-0.4%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים בעולם בעקבות תוצאות הבחירות, שיובילו לקונגרס חצוי. מדד הדולר של ICE, המודד את ערכו של הדולר מול סל מטבעות של שש שותפות סחר עיקריות של ארה"ב, יורד ב-0.3%. 

בשוק הסחורות, החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר יורדים ב-0.5% ל-61.90 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

סגירה חיובית בוול סטריט לקראת תוצאות בחירות האמצע

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בתום יום מסחר שהתאפיין במחזורי מסחר נמוכים מהרגיל, בהמתנה לתוצאות בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו קלות.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.7%; מדדי נאסד"ק  ו- S&P 500  טיפסו ב-0.6%. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 3.22%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג בפחות מ-0.1%.

תוצאות ראשונות של בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב יפורסמו רק החל משעתיים לאחר סגירת המסחר בוול סטריט, בשעה 1:00 לפנות בוקר שעון ישראל, וימשיכו להתפרסם במהלך הלילה. לפי ההערכות, צפויים הדמוקרטים להשיב לידיהן את השליטה בבית הנבחרים האמריקאי ואילו הרפובליקאים ישמרו על הרוב בסנאט.

מניית אפל טיפסה ביותר מ-1% בדרכה לעלייה ראשונה מזה שלושה ימים לאחר שנסגרה ביום שני ברמתה הנמוכה מאז תחילת אוגוסט והשלימה את הנפילה הדו-יומית החדה ביותר מאז ינואר 2013, אשר חתכה את שווי השוק של ענקית מוצרי האלקטרוניקה ב-95 מיליארד דולר.

מניית ג'נרל אלקטריק הוסיפה 1.2% - עלייה ראשונה לאחר תשעה ימים רצופים של ירידות במהלכם צללה ב-27%. ביום שני נסגרה מניית קונצרן התעשייה המקרטע ברמתה הנמוכה ביותר מאז מארס 2009.

העלאת תחזית התפוקה של ארה"ב גררה הנפט לשפל של 7 חודשים

מחיר הנפט הגולמי נפל לשפל של שבעה חודשים על רקע העלאת תחזית תפוקת הנפט של ארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסחרים במחיר של 62.21 דולר לחבית - הסגירה הנמוכה ביותר מאז ראשית אפריל - לאחר ירידה של 1.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט בניו יורק נמוך כעת ביותר מ-20% משיא של כמעט ארבע שנים של 76.9 דולר לחבית שאליו טיפס בחודש שעבר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בינואר נסגרו במחיר של 71.9 דולר לחבית, ירידה של 1.7%, בבורסת ICE בלונדון.

משרד האנרגיה האמריקאי העלה היום את תחזית תפוקת הנפט הגולמי של ארה"ב לשנה הנוכחית ול-2019, אולם הנמיך את תחזית מחירים הנפט בארה"ב ובעולם.

המשרד צופה כי תפוקת הנפט בארה"ב תסתכם השנה ב-10.9 מיליון חביות ביום, עלייה של 1.5% לעומת תחזיתו מאוקטובר. כמו כן, העלה המשרד את תחזית התפוקה של 2019 ב-2.6% ל-12.06 מיליון חביות ביום.

עם זאת, המשרד הנמיך את תחזיתו למחיר הנפט מסוג טקסס מתוק ל-2018 ב-2.4% לרמה של 66.79 דולר לחבית, ואת תחזית המחיר לשנה הבאה ב-6.8% ל-64.85 דולר לחבית.

המשרד הוריד את התחזית למחיר הנפט מסוג ברנט לשנה הנוכחית ב-1.8% ל-73.12 דולרים לחבית, והוריד את התחזית ל-2019 ב-4.2% ל-71.92 דולר לחבית.

יום שני של ירידות באירופה; לונדון נסוגה ב-0.9%

בורסות אירופה נסחרות במגמה שלילית זה היום השני ברציפות על רקע בחירות האמצע המתקיימות היום בארה"ב, והתחזקות הליש"ט והיורו. מניות הקמעונאות, הטלקום וחומרי הגלם הובילו את הירידות.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.9% בעקבות המשך התחזקות הליש"ט על רקע תקוות להשגת הסכם על תנאי פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי (ברקזיט). פרנקפורט ירדה ב-0.1%; פריז איבדה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.3% בדרכו ליום שני ברציפות של ירידות.

היורו מתחזק קלות מול הדולר לשער של 1.1412 דולר ליורו. הליש"ט מוסיפה 0.3% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3077 דולר לליש"ט.

בגרמניה פורסם היום כי הזמנות המפעלים עלו במפתיע בספטמבר בשל עלייה בביקוש המקומי ובביקוש ממדינות אחרות בגוש היורו. סך הזמנות המפעלים עלו בספטמבר ב-0.3%, לעומת תחזיות אנליסטים לירידה של 0.6% בהזמנות.

עלייה ברווחי טויוטה

יצרנית הרכב היפנית טויוטה דיווחה היום (ג') על תוצאותיה לרבעון השני של שנת הכספים, שהצביעו על עלייה ברווחים הודות לגידול ברווחיות בצפון אמריקה. הרווח התפעולי של יצרנית הרכב השנייה בגודלה בעולם הגיע בחודשים יולי-ספטמבר ל-579 מיליארד ין (5.11 מיליארד דולר) לעומת 522 מיליארד ין בתקופה המקבילה בשנה שעברה. הרווח הנקי עלה ל-585 מיליארד ין, לעומת 458 מיליארד ין. טויוטה העלתה גם את תחזית ההכנסות והרווח לשנת הכספים הנוכחית, שתסתיים במארס. החברה חוזה כעת רווח של 2.4 טריליון ין עם הכנסות של 29.5 טריליון ין, לעומת 2.3 טריליון ין ו-29 טריליון ין בתחזית הקודמת.

חברת האופנה הגרמנית הוגו בוס דיווחה על ירידה ברווח הנקי ברבעון השלישי על רקע שינוי בהרגלי הצריכה ומעבר לרכישות באינטרנט. הרווח הנקי של החברה ירד ב-18% ל-66 מיליון יורו, לעומת תחזיות רווח של 75 מיליון יורו בסקר אנליסטים של פאקט-סט.

למרות הסנקציות על איראן: מחירי הנפט יורדים

בבורסות אסיה נרשמה היום (ב') מגמה מעורבת, כשהסוחרים מתמקדים בעיקר בבחירות האמצע שייערכו היום בארה"ב. טוקיו מחקת את הירידות שנרשמו אתמול והבורסה עלתה ב-1.1%; שנחאי ירדה ב-0.2%; שנזן איבדה 0.4% הבורסות בסין רשמו מוקדם יותר ירידות של כ-1.5%. הונג קונג עלתה  ב-0.7%; סיאול עלתה ב-0.6%; סידני עלתה ב-1% אחרי שהבנק המרכזי הודיע על השארת הריבית ברמתה.

בשוק הסחורות נרשמות היום ירידות, אף שאתמול נכנסו לתוקפן הנסקציות האמריקאיות על איראן. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר יורד ב-0.5% ל-62.8 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה בינואר יורד ב-0.7% ל-72.66 דולר לחבית.

מניית סופטבנק יורדת בטוקיו ב-2% אחרי שהחברה דיווחה אתמול על תוצאות טובות מהמצופה. ואולם דבריו של מנכ"ל החברה, מסיושי סאן, כי ימשיך לעשות עסקים עם סעודיה על אף רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, הובילו לירידות.

באוסטרליה הותיר הבנק המרכזי את הריבית ברמה של 1.5% ואמר כי ימשיך לחכות לסימנים נוספים לעלייה בשכר ובאינפלציה לפני שיעלה את הריבית.

וול סטריט ננעלה במגמה מעורבת ; הסנקציות על איראן נכנסו לתוקף

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת על רקע בחירות האמצע לקונגרס שיתקיימו מחר בארה"ב ולקראת החלטת הריבית האחרונה ל-2018 של הבנק הפדרלי.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.8%, S&P 500 טיפס ב- 0.6% וה נאסד"ק  נחלש ב-0.4%.

נשיא סין, שי ג'ינפינג, תקף היום את מדיניות הסחר של ארה"ב והגביר את החשש בקרב המשקיעים כי שתי המעצמות הכלכליות לא יחתמו על הסכם סחר בתקופה הקרובה.

מניית אפל ירדה ב-2.9%, לאחר שבשבוע שעבר הודיעה ענקית הטכנולוגיה כי תפסיק לדווח על נתוני מכירות האייפון ברבעון וכן הורידה את תחזיות הרווח לרבעון הקרוב. אמזון ירדה ב-2.3%.

בחירות האמצע לקונגרס יתקיימו מחר כאשר קיים סיכוי שהדמוקרטים יזכו ברוב בבית הנבחרים, וכך הם עשויים לטרפד מדיניות שיוביל טראמפ. ביום חמישי יפרסם הבנק הפדרלי את החלטת הריבית האחרונה לשנה. לפי תחזיות הכלכלנים, יעלה הבנק את הריבית לטווח של 2%-2.25% בעקבות נתוני מקרו שפורסמו בשבוע שעבר, בהם דו"ח התעסוקה, שמעידים על התחזקות הכלכלה האמריקאית.

עונת הדו"חות לרבעון השלישי נמשכת והיום צפויות לפרסם את תוצאותיהן לאחר נעילת המסחר  בוקינג הולדינגס , סיסקו ו מיילן .

מחיר הנפט ירד - כשהסנקציות על איראן נכנסו לתוקף

הסנקציות האמריקאיות על תעשיות הנפט, הבנקאות והשילוח הימי של איראן נכנסו היום לתוקף בחצות שעון ניו יורק.

מחיר הנפט ירד לאחר יום הפכפך במיוחד. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר ירדו ב-0.4% למחיר של 62.68 דולר לחבית.

החוזים על הנפט מסוג ברנט למסירה בינואר ננעלו ללא שינוי במחיר של 72.85 דולר לחבית.

אירופה ננעלה במגמה מעורבת

המסחר בבורסות אירופה ננעל במגמה מעורבת. לונדון עלתה ב-0.41%; פריז ננעלה ללא שינוי ; פרנקפורט ירדה ב-0.2%, ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי נחלש ב-0.2%.

בורסת מילאנו ירדה ב-0.4% והתשואה על אג"ח ממשלת איטלה ל-10 שנים עלתה במהלך המסחר ל-3.37% על רקע הקיפאון במשא ומתן בין ממשלת איטליה לאיחוד האירופי על אישור תקציב איטליה ל-2019. האיחוד דורש כי איטליה תוריד את יעד הגירעון שקבעה בתקציב.

מגזר השירותים בארה"ב התכווץ באוקטובר

מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים בארה"ב (ISM) ירד באוקטובר ל-60.3 נקודות לעומת שיא של 61.1 נקודות בספטמבר. כל קריאה במדד ה-ISM העולה על 50 נקודות מעידה על צמיחה.

מדד מנהלי הרכש של חברות לא יצרניות הוא סקר המבוצע בקרב 370 מנהלי רכש מ-62 סקטורים. במדד זה נכללים משרדי עו"ד, בתי חולים, קמעונאיות, חברות מסחר ומשרדי ממשלה.

אסיה ננעלה בירידות; הונג קונג נסוגה ב-2%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות שערים בעקבות חשש המשקיעים להחרפת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. טוקיו ירדה ב1.5%; הונג קונג איבדה 2.1% מערכה; שנחאי נחלשה ב-0.4%; סינגפור נסוגה ב-1.8%; סיאול ירדה ב-0.9% וסידני נחלשה ב-0.5%.

נשיא סין שי ג'ינפינג נאם בתערוכת היבוא הבינלאומית בסין ואמר כי התנהלות ממשל טראמפ תוביל להאטה בכלכלה העולמית. הוא אמר כי מדינתו תמשיך לקדם גלובליזציה והבטיח להוריד את מסי היבוא ולפתוח את הכלכלה הסינית לעולם.

דבריו של שי מגבירים את החשש כי ארה"ב וסין לא יחתמו על הסכם סחר בתקופה הקרובה. היואן הסיני יורד ב-0.5% ל-6.929 יואן לדולר. הין יורד ב-0.1% ל-113.24 ין לדולר. היורו יורד ב-0.1% ל-1.1378 דולר והליש"ט עולה ב-0.2% ל-1.2993 דולר. התשואה על אג"ח ארה"ב יורדת ל-3.2%.

הנפט נסחר בירידות, כאשר היום ייכנסו לתוקפן הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן שיגבילו את יצוא הנפט מהמדינה. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.3% ל-62.9% דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.1% ל-72.1 דולר לחבית.

האינפלציה בטורקיה עלתה ל-25%

האינפלציה בטורקיה עלתה ל-25.2% באוקטובר, מעבר לתחזיות הכלכלנים לאינפלציה של 25%, בעקבות היחלשות הלירה הטורקית. הבנק המרכזי של טורקיה מסר בשבוע שעבר כי היחלשות הלירה היא הסיכון המרכזי ליציבות מחירים במדינה. הלירה הטורקית יורדת כעת ב-0.6% ל-5.462 לירה לדולר.

מדד מחירי הדיור עלה ל-25.7% באוקטובר, לעומת 21.8% בספטמבר והוא הגורם המרכזי לעליית מדד המחירים לצרכן. מחירי המזון, שמהווים רבע ממדד המחירים לצרכן בטורקיה, עלו ב-29.3% בקצב שנתי באוקטובר לעומת 27.7% בספטמבר. מחיר התחבורה עלו ב-32% בקצב שנתי לעומת 36.6% בחודש שעבר, ובכך מנעו עלייה חדה יותר של האינפלציה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker