נאסד"ק סגר את השבוע הגרוע מאז מארס; GE בשבוע הטוב מאז 2009 - וטסלה צללה ב-7%

"מדד הפחד" VIX קפץ לשיא של שלושה חודשים ■ תשואת האג"ח הממשלתיות בארה"ב זינקה לשיא של 7 שנים ■ הערכות: דו"ח התעסוקה סלל את הדרך להמשך העלאת הריבית בארה"ב ■ הסנקציות על איראן דחפו את הנפט לשבוע רביעי של עליות

צוות גלובל
עדכונים

נאסד"ק סגר השבוע הגרוע ממארס; GE בשבוע הטוב מאז 2009

מניות ההיי-טק הובילו היום את הירידות בבורסות וול סטריט שהשלימו את השבוע הגרוע ביותר מזה חודש, בצל חששות מהסלמת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. מדד נאסד"ק סגר את השבוע הגרוע ביותר זה למעלה משישה חודשים. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסה לשיא של יותר משבע שנים על רקע הערכות כי נתוני התעסוקה שפורסמו היום בארה"ב סללו את הדרך להמשך העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.2% בדרכו לנפילה שבועית של 3.2% - השבוע הגרוע ביותר מאז מארס; מדד דאו ג'ונס  איבד 0.7% אך סיים את השבוע כמעט ללא שינוי; מדד S&P 500   נסוג ב-0.6% בדרכו לירידה שבועית של 1% - השבוע הגרוע ביותר מזה חודש, וירידה שבועית שנייה ברציפות.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - קפץ במהלך יום המסחר לשיא של שלושה חודשים.

תשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 3.23%, שיא של יותר משבע שנים. רק לפני חודש עוד היתה התשואה ברמה של 2.88%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%.

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות היום בוול סטריט: מניית אינטל נפלה ב-2.3%; נטפליקס צנחה ב-3.4%; אפל איבדה 1.6%.

מניית טסלה  צללה ביותר מ-7% לאחר שמנכ"ל יצרנית המכוניות החשמליות, אילון מאסק, לעג לרשות ני"ע בארה"ב (SEC) בציוץ בחשבונו בטוויטר.

מניית ג'נרל אלקטריק זינקה ב-4.1% בדרכה לקפיצה שבועית של יותר מ-16% - השבוע הטוב ביותר מאז מארס 2009 - לאחר שקונצרן התעשייה הודיע במפתיע בתחילת השבוע על החלפת המנכ"ל.

הסנקציות על איראן דחפו את הנפט לשבוע רביעי של עליות

מחיר הנפט הגולמי השלים עלייה שבועית רביעית ברציפות בצל המשך הספקות לגבי יכולתן של יצואניות הנפט הגדולות בעולם לפצות על הנפילה ביצוא מאיראן לקראת כניסתן לתוקף של הסנקציות האמריקאיות בעוד חודש.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 74.34 דולר לחבית, עלייה של פחות מ-0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, בדרכם לעלייה שבועית של 1.5%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 84.16 דולר לחבית, ירידה של 0.5%, בבורסת ICE בלונדון, אולם טיפסו בסיכום שבועי ב-1.7%.

מחיריהם של שני סוגי הנפט נסגרו ביום רביעי ברמתם הגבוהה ביותר זה כארבע שנים, ועבור שניהם היה זה שבוע חיובי רביעי ברציפות.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,205.6 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%, בדרכם לעלייה שבועית של 0.8%.

בורסות אירופה סגרו השבוע הגרוע מזה חודש

מניות חומרי הגלם הובילו היום את הירידות בבורסות אירופה שסגרו את השבוע הגרוע ביותר מזה חודש.

בורסת לונדון נפלה ב-1.4% בעקבות התחזקות הליש"ט. פרנקפורט נסוגה ב-1.1%; פריז איבדה 1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.9% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מזה שלושה שבועות. בסיכום שבועי נסוג המדד האירופי ב-1.8% - הנפילה השבועית החדה ביותר מזה חודש.

בורסת מילאנו נסגרה בירידה של 1.3%, והתשואה על האג"ח הממשלתיות של איטליה ל-10 שנים קפצה ב-0.08% מעל לרמה של 3.4%, לאחר שתחזיות צמיחה שפירסמה הממשלה לא הצליחו לשכנע את המשקיעים כי רומא תצליח לעמוד ביעדי הגירעון בתקציב בשנים הקרובות.

הליש"ט מזנקת ב-0.6% מול הדולר לשער של 1.3091 דולר לליש"ט על רקע דיווחים כי האיחוד האירופי הגיש לבריטניה הצעה להסכם סחר לאחר פרישת הממלכה מהאיחוד (ברקזיט). היורו נסחר כמעט ללא שינוי מול הדולר בשער של 1.1513 דולר ליורו.

מניית יוניליבר נסוגה ב-0.6% לאחר שענקית מוצרי הצריכה הודיעה כי ויתרה על העברת מטה החברה לאמסטרדם. בעלי המניות התנגדו לתוכנית, וכך הביכו את המנכ"ל פול פולמן, ששאף לקדם את המעבר.

הפתעה בהודו - הריבית ללא שינוי; הרופי בשפל

הרופי של הודו נופל לשערו הנמוך מעולם מול הדולר לאחר שהבנק המרכזי במדינה הותיר היום במפתיע את הריבית ללא שינוי.

הבנק המרכזי של הודו החליט לא להעלות את הריבית זו הפעם השלישית השנה למרות ציפיות לכך שיעלה את הריבית כדי לבלום את התגברות האינפלציה כתוצאה מהתייקרות מחירי הנפט ונפילת המטבע המקומי אשר מייקרת את היבוא.

הרופי נחלש כעת ב-0.3% מול הדולר לרמה של 73.88 רופי לדולר, לאחר שמוקדם יותר נחלש לשער של 74.125 רופי לדולר - שפל של כל הזמנים. מתחילת השנה צלל הרופי בכ-15% מול הדולר, והוא אחד המטבעות בעלי הביצועים הגרועים ביותר מול הדולר ב-2018.

גירעון הסחר של ארה"ב התרחב לשיא של שישה חודשים

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התרחב ב-6.4% באוגוסט לשיא של שישה חודשים לאחר שהיבוא טיפס לשיא, והיצוא התכווץ.

הגירעון גדל ל-53.2 מיליארד דולר לעומת 50 מיליארד דולר ביולי, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו גירעון רחב אף יותר של 53.7 מיליארד דולר.

היבוא לארה"ב גדל ב-0.6% באוגוסט לשיא של 262.7 מיליארד דולר, בעקבות זינוק ביבוא של מכוניות וטלפונים סלולריים. היצוא מארה"ב התכווץ ב-0.8% באוגוסט ל-209.4 מיליארד דולר, בעקבות נפילה של 28% ביצוא של פולי סויה על רקע מכסי עונשין שהטילה סין על יבוא מארה"ב.

גירעון הסחר של ארה"ב בשמונה החודשים הראשונים של השנה הסתכם בקרוב ל-390 מיליארד דולר, לעומת גירעון של כ-361 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנת 2017.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו איבדה 0.8%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות שערים קלות בהמשך לירידות אמש בוול סטריט. טוקיו איבדה ב-0.8%; הונג קונג ירדה ב-0.2%; סינגפור נחלשה ב-0.7%; סיאול נסוגה ב-0.3% וסידני עלתה ב-0.1%.

הדולר מתחזק מעט מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.06% ל-113.84 ין לדולר. המשקיעים ממתינים לדו"ח התעסוקה החודשי בארה"ב שיפורסם היום - נתונים חיוביים יחזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי ימשיך במדיניות העלאת הריבית.

הנפט נסחר בעליות קלות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.6% ל-74.8 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.4% ל-84.9 דולר לחבית.

הפחד חזר לשווקים: וול סטריט ביום הגרוע זה 3 חודשים

מניות ההיי-טק גררו את בורסות וול סטריט לנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משלושה חודשים, לאחר שהתשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסה מעל 3.2% בראשונה זה שבע שנים.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.8% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-25 ביוני; מדד דאו ג'ונס  נסוג ב-0.8%, הירידה היומית החדה מאז ה-10 באוגוסט. מדד מניות הבלו צ'יפ גם נסוג בראשונה מזה שישה ימים וקטע בכך את רצף העליות היומי הארוך ביותר מאז יולי, לאחר שנסגר ביום רביעי בשיא זו הפעם ה-15 השנה. מדד S&P 500 איבד אף הוא 0.8% בדרכו ליום הגרוע מאז ה-25 ביוני.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחדשל המשקיעים בוול סטריט - נסק ב-22%, הקפיצה היומית החדה ביותר מזה שמונה חודשים.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסגרה כמעט ללא שינוי ברמה של 3.19%, לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפסה ל-3.23% - רמתה הגבוהה ביותר מאז 2011. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.3%.

מניות הטכנולוגיה הובילו את הירידות היום במסחר בניו יורק: נטפליקס ו אלפבית , החברה האם של גוגל, נפלו ב-3.6% וב-2.8% בהתאמה; מניות אמזון , פייסבוק ו מיקרוסופט נסוגו ביותר מ-2%; אפל ירדה היום ב-1.8% לאחר שנסגרה ביום רביעי בשיא והשלימה זינוק של 5.3% בחמישה ימי המסחר הקודמים.

המגזר היחיד שבו נרשמו היום עליות בוול סטריט היה המגזר הבנקאי, אשר נהנה מעליית הריביות. מניות בנק אוף אמריקה  , ג'י.פי מורגן צ'ייס , סיטי ו מורגן סטנלי טיפסו.

מניית ברנס אנד נובל נסקה בכמעט 22% לאחר שדירקטוריון רשת חנויות הספרים הודיע על בחינת אפשרות למכירת החברה.

הנפט ביום הגרוע מאוגוסט: צנח בקרוב ל-3%

ירידות נרשמו היום בשוק הסחורות: מחיר הנפט נפל בקרוב ל-3%, הירידה החדה ביותר מאז אמצע אוגוסט, מחיר הזהב נסוג זה היום שני ברציפות, ומחיר הגז הטבעי ירד בראשונה מזה ארבעה ימים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 74.33 דולר לחבית, נפילה של 2.7% - הירידה היומית החדה ביותר מאז אמצע אוגוסט - בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 84.58 דולר לחבית, ירידה של 2%, בבורסת ICE בלונדון.

החוזים על הגז הטבעי למסירה בנובמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 3.165 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), ירידה של 2%.  

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,201.6 דולר לאונקייה, ירידה של 0.1%, לאחר ירידה של 0.3% ביום רביעי. עם זאת, מחיר הזהב עודנו נמצא בדרכו לעלייה שבועית של 0.5%.

אירופה ביום הגרוע מאוגוסט; תשואת האג"ח בבריטניה בשיא של שנתיים

בורסות אירופה רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאוגוסט על רקע הירידות בשוקי המניות ברחבי העולם.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.2%; פריז נפלה ב-1.5%; פרנקפורט נסוגה ב-0.4% בלבד לאחר שאתמול לא התקיים בה מסחר. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל ב-1.1%, הירידה היומית החדה מאוגוסט.

היורו מתחזק ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1509 דולר ליורו, עלייה ראשונה זה למעלה משבוע. הליש"ט מתחזק ב-0.6% מול הדולר לרמה של 1.3013 דולר לליש"ט.

התשואה על האג"ח הממשלתיות של בריטניה ל-10 שנים זינקה ב-0.07% לרמה של 1.65%, רמתה הגבוהה ביותר מאז לפני משאל העם על ברקזיט בשנת 2016. התשואה על האג"ח המקבילות של ממשלת גרמניה טיפסה ב-0.05% ל-0.52%.

נתונים חדשים של מכירת מכוניות חדשות בבריטניה מראים צניחה גדולה מאוד של 20% בספטמבר. כ-339 אלף מכוניות נרשמו בספטמבר - ירידה של 87 אלף מכוניות. 

הזמנות מבתי חרושת בארה"ב בשיא של 11 חודשים

ההזמנות מבתי חרושת בארה"ב גדלו ב-2.3% באוגוסט לשיא של 11 חודשים, לאחר ירידה של 0.5% בחודש הקודם, לפי נתונים שפירסם היום הממשל האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 2.2% לאחר ירידה של 0.8% שעלי דווח במקור בחודש יולי. לעומת חודש אוגוסט 2017 גדלו ההזמנות מבתי חרושת ב-8.6%.

ירידה מפתיעה בתביעות אבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל במפתיע בשבוע שעבר לאחר שרשם זינוק כתוצאה מסופת ההוריקן פלורנס בשבוע הקודם.

מספר התביעות הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-207 אלף לעומת 215 אלף בשבוע הקודם, וקרוב לרמתו הנמוכה ביותר זה כמעט חמישה עשורים, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-215 אלף תביעות לעומת 214 אלף תביעות שעליהן דווח בשבוע הקודם.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד קלות לרמה של 207 אלף - המספר הנמוך ביותר מאז אוקטובר 1973. מספר תביעות האבטלה המתמשכות ירד ב-13 אלף ל-1.65 מיליון.

ירידות חדות באסיה

ירידות חדות ברחבי אסיה: טוקיו איבדה 0.6%; הונג קונג נסוגה ב-1.7%; סינגפור יורדת ב-1%; מדד אסיה דאו יורד ב-1.5%; בשנחאי לא מתקיים היום מסחר לרגל חג.

תשואות האג"ח האמריקאי לעשר שנים הגיעו אתמול לשיא שרשמו ב-2011, והשפיעו על המסחר בשווקים המתעוררים. הין היפני עולה ב-0.2%, לאחר שאתמול איבד 0.8%; והגיע לשער של 114.32 ין לדולר. היואן יורד ב-0.2% לשער של 6.9034 יואן לדולר.

הבנקים הובילו את דאו ג'ונס לשיא; תשואת האג"ח חזרה לרמתה ב-2011

מניות הבנקים הובילו את העליות בבורסות וול סטריט והתשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב זינקה לשיא של יותר משבע שנים, בעקבות נתוני מקרו כלכליים חזקים שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם. מדד דאו ג'ונס נסגר בשיא זה היום השני ברציפות לאחר פרסום נתונים שהראו כי קצב צמיחת פעילות מגזר השירותים בארה"ב התקרב בספטמבר לרמה הגבוהה בתולדותיו, וכי מספר המשרות שנוספו למגזר הפרטי היה הגבוה מזה שבעה חודשים.

מדד דאו ג'ונס  עלה ב-0.2% - יום חיובי חמישי ברציפות - ונסגר בשיא זו הפעם ה-15 השנה. מדד נאסד"ק הוסיף 0.3%. מדד S&P 500   טיפס ב-0.1%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים קפצה ב-0.09% לרמה של 3.15% -  הרמה הגבוהה ביותר מאז יולי 2011. התשואה על האג"ח הממשלתיות ל-30 שנה זינקה לרמתה הגבוהה מ-2014, והתשואה על האג"ח לשנתיים נסקה לרמה הגבוהה מאז קיץ 2008. מחזורי המסחר באג"ח הממשלתיות ל-10 שנים בארה"ב היו היום גבוהים ב-170% מהממוצע.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.3%.

הנפט בשיא של ארבע שנים

מחיר הנפט נסגר בניו יורק ברמתו הגבוהה ביותר מזה ארבע שנים על רקע חששות כי יצואניות הנפט הגדולות בעולם לא יצליחו לפצות על הירידה ביצוא מאיראן כתוצאה מהסנקציות של ארה"ב.

עליית מחיר הנפט נרשמה למרות שמשרד האנרגיה האמריקאי דיווח היום על הזינוק השבועי החד ביותר מזה שנה במלאי הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 76.41 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2014, לאחר עלייה של 1.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בלונדון נסגר הנפט הגולמי מסוג ברנט מעל 86 דולר לחבית, שיא של ארבע שנים.

עקב התחזקות הדולר: הזהב נסוג משיא של שבועיים

מחיר הזהב נסוג משיא של כשבועיים לאחר שהתחזקות הדולר בעולם פגעה בביקוש למתכות היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,202.9 דולר לאונקייה, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו ביום שלישי ברמתם הגבוהה ביותר מזה כמעט שבועיים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.3%.

סגירה חיובית באירופה; טסקו צללה ב-9%, אסטון מרטין ב-5%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בעקבות דיווח לפיו ממשלת איטליה מתכוונת להגיש הצעת תקציב מתוקנת עם יעד גירעון נמוך יותר, התואם את חוקי האיחוד האירופי.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.5% לאחר שראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הבטיחה בנאום שנשאה היום לתושבי הממלכה כי עידן הצנע, שכלל שנים של קיצוצים בהוצאות הציבוריות, עומד בפני סיום. הליש"ט מתחזקת מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.299 דולר ללליש"ט.

בורסת פריז טיפסה ב-0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.5%. לא התקיים היום מסחר בבורסת פרנקפורט לרגל חג.

בורסת מילאנו זינקה ב-0.8% והאג"ח הממשלתיות של איטליה טיפסו לראשונה מזה חמישה ימים, בעקבות דיווח באיטליה לפיו רומא תתפשר עם האיחוד האירופי, ותוריד את יעד הגירעון בתקציב לשנים 2020 ו-2021 ל-2.2% ו-2% בהתאמה. התשואה על האג"ח הממשלתיות של איטליה ל-10 שנים נפלה היום ב-0.14% לרמה של 3.3%. היורו נחלש ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.1525 דולר ליורו.

מניית טסקו צללה ביותר מ-8.5% לאחר שענקית הקמעונות הבריטית דיווחה על רווח תפעולי נמוך מתחזיות האנליסטים במחצית הראשונה של השנה.

מניית אסטון מרטין נפלה בקרוב ל-5% ביום המסחר הראשון שלה בבורסת לונדון, לאחר שיצרנית מכונית הספורט האהובה על הסוכן החשאי המפורסם בעולם, ג'יימס בונד, ביצעה הנפקה הראשונה לציבור (IPO).

פעילות מגזר השירותים בארה"ב מתקרבת לשיא של 1997

הצמיחה בפעילות מגזר השירותים בארה"ב צברה במפתיע תאוצה בספטמבר וקרובה כעת לרמתה הגבוהה מעולם, לפי נתונים שפירסם היום מכון המחקר ISM.

מדד פעילות מגזר השירותים טיפס בחודש שעבר לרמה של 61.6 נקודות לעומת רמה של 58.5 נקודות בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 58 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על התרחבות הפעילות העסקית במגזר, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות.

מדד מגזר השירותים של ISM אמנם החל להתפרסם רק בשנת 2008, אולם חישובים בלתי רשמיים המבוססים על קריאות מוקדמות יותר של רכיביו העלו כי רמתו הגבוהה מעולם של המדד, 62 נקודות, נרשמה באוגוסט 1997.

זינוק במספר המשרות במגזר הפרטי בארה"ב

מספר המשרות שנוספו למגזר הפרטי בארה"ב בספטמבר היה הגבוה ביותר מזה שבעה חודשים ועלה משמעותית על הציפיות.

230 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בחודש שעבר, הגידול החד ביותר מאז פברואר, לאחר תוספת של 168 אלף משרות באוגוסט, מסרה היום חברת עיבוד וניהול נתוני השכר ADP.

תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה מתונה יותר של 185 אלף משרות בספטמבר לאחר גידול של 163 אלף משרות שעליו דווח במקור באוגוסט.

מגזר השירותים היה אחראי על מרבית המשרות שנוספו בספטמבר, עם גידול של 184 אלף משרות.

אסיה ננעלה בירידות; טוקיו איבדה 0.6%

המסחר בבורסות אסיה בירידות על רקע חששות המשקיעים ליציבות השווקים באינדונזיה ועליית מחירי הסחורות. טוקיו ירדה ב-0.6%; הונג קונג נחלשה ב-0.1%; סינגפור עלתה ב-0.7% וסידני מתחזקת ב-0.3%. בורסות שנחאי וסיאול סגורות היום.

הדולר נחלש מעט מול המטבעות במובילים. הין יורד ב-0.1% ל-113.81 ין לדולר. היורו עולה ב-0.1% ל-1.1562 דולר והליש"ט עולה ב-0.1% ל-1.3001 דולרים. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-3.075%.

מחירי הנפט ממשיכים לטפס, ומתקרבים לשיא של ארבע שנים. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.3% של 75.4 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט עולה ב-0.5% ל-85.2 דולר לחבית.

האינפלציה בטורקיה עלתה בספטמבר ל-24.5%

האינפלציה בטורקיה עלתה בספטמבר ל-24.5% - מתקרבת לרמות הגבוהות ביותר שנרשמו מאז תחילת שלטונו של ארדואן לפני 15 שנים. תחזיות הכלכלנים היו לאינפלציה של 21.1%.

נתוני האינפלציה שפורסמו היום מסכים את הרשויות המוניטריות בטורקיה. הבנק המרכזי של טורקיה העלה את הריבית בחודש שעבר לרמה הגבוהה ביותר זה שני עשורים, אל מחירי המוצרים עוים בקצב המהיר ביותר מאז יוני 2003. 

הלירה הטורקיות יורדת ב-0.3% ל-6.0026 לירה לדולר לאחר שאיבדה 40% מערכה במהלך 2018.

דאו ג'ונס בשיא; שווי אמזון נחתך ב-16 מיליארד ד' לאחר העלאות שכר

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת אולם מניות הבלו צ'יפ בלטו לטובה ומדד דאו ג'ונס נסגר בשיא זו הפעם ה-14 השנה. מניות ההיי-טק בלטו לרעה וגררו את מדד נאסד"ק לירידות. האג"ח הממשלתיות בארה"ב טיפסו והדולר התחזק מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.5% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם. מנגד, מדד נאסד"ק  נסוג ב-0.5%; מדד S&P 500 נסגר בירידה של פחות מ-0.1%. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 3.06%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.2%.

מניית אמזון נסוגה ב-1.7% לאחר שקמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם הודיעה על העלאת שכר המינימום לכלל עובדי החברה בארה"ב ל-15 דולר לשעה החל מהחודש הבא. בעקבות ירידת מניית אמזון היום נחתך שווי השוק של החברה בכ-16 מיליארד דולר.

עוד בלטו במגזר הטכנולוגיה מניית יצרנית השבבים אינטל , שקפצה ביותר מ-3.5%, ומניית מתחרתה הקטנה, AMD , שנפלה ב-7.6%.

מניית פפסיקו נסוגה ב-1.8% לאחר שיצרנית המשקאות הקלים והחטיפים דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, אך גם הורידה את תחזית הרווח השנתי בשל תנודות בשערי מטבע.

המשבר באיטליה הקפיץ את הזהב מעל 1,200 ד'

מחיר הזהב נסגר מעל לרמה של 1,200 דולרים לאונקייה, שיא של כמעט שבועיים, לאחר שחששות סביב הגירעון בתקציב ממשלת איטליה הגבירו את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,207 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-19 בספטמבר, לאחר עלייה של 1.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הבנקים הובילו הירידות באירופה; היורו בשפל של שישה שבועות

מניות הבנקים גררו את בורסות אירופה לשפל של כמעט שבועיים, והיורו נחלש מול הדולר על רקע מחילוקי הדעות המעמיקים בין איטליה לבין האיחוד האירופי סביב גירעון התקציב של הממשלה, ולאחר שמחוקק בכיר באחת ממפלגות השלטון באיטליה אמר כי מרבית בעיותיה של המדינה ייפתרו אם רומא תזנח את היורו ותשוב למטבע לאומי.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.3%; פרנקפורט נסוגה ב-0.4%; פריז איבדה 0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.5% לשפל של כמעט שבועיים. התשואה על האג"ח הממשלתיות של איטליה ל-10 שנים קפצה ב-0.1% לרמה של 3.398%, רמתה הגבוהה ביותר זה למעלה מארבע שנים.

היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1564 דולר ליורו ונמצא בדרכו לירידה יומית חמישית ברציפות, לאחר שמוקדם יותר היום נסוג לשפל של כמעט שישה שבועות מול המטבע האמריקאי. הליש"ט נסוגה ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2991 דולר לליש"ט.

הוריקן פלורנס הפילה את מכירות הרכב בארה"ב

סופת ההוריקן פלורנס שהיכתה באזורים נרחבים במדינות צפון קרוליינה ודרום קרוליינה בחודש שעבר, אילצה את התושבים להתמודד עם פגעי מזג אוויר ושיטפונות במקום לרכוש מכוניות חדשות.

עם לא די בכך, בספטמבר 2017 - החודש שאליו השוו יצרניות המכוניות את מכירות הרכב בחודש שעבר - נרשם קצב המכירות הגבוה ביותר מאז 2005, בשל רכישות מכוניות מוגברת לאחר שסופת ההוריקן הרווי גרמה לשטפונות באזורים במדינת טקסס באוגוסט 2017 תוך הריסת מכוניות רבות.

על רקע זה דיווחו היום יצרניות המכוניות על נפילה במכירותיהן בארה"ב בחודש שעבר. פורד רשמה נפילה של יותר מ-11% במכירות כלי הרכב, וטויוטה היפנית רשמה נפילה של יותר מ-10% במכירות בארה"ב בספטמבר. מכירות ניסאן בארה"ב צללו בחודש שעבר ביותר מ-12% לעומת ספטמבר 2017.

בניגוד להן, פיאט קרייזלר (FCA) רשמה זינוק של 15% במכירות בארה"ב הודות לגידול בביקוש לדגמי רכב השטח ג'יפ.

יו"ר קרן המטבע מזהירה ממלחמת הסחר

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) צפויה לפרסם בקרוב את התחזית הרבעונית, שתצייר ככל הנראה תמונה אופטימית פחות בנוגע לצמיחה העולמית – בגלל מלחמת הסחר. יו"ר הקרן, כריסטין לגארד, אמרה אתמול "כי לרוב המדינות יהיה קשה יותר לממש את הבטחתן לשגשוג רב יותר, בגלל שהאווירה הכלכלית העולמית מתחילה להשתנות".

"לפני שנה אמרתי: 'השמש זורחת, זה הזמן לתקן את הגג'. לפני שישה חודשים אמרתי שיש עננים באופק. כיום, חלק מהסיכונים האלה התחילו להתממש", הוסיפה. היא האשימה את השינויים בגישה העולמית כלפי הסחר, שנהפכה בחודשים האחרונים לפרוטקציוניסטית יותר על רקע מלחמת הסחר בין סין לארה"ב.

ירידות שערים באסיה; הונג קונג נופלת ב-2.5%

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל בירידות שערים, על רקע התגברות המתיחות בין ארה"ב לסין. טוקיו עלתה ב-0.1% בהובלת מניות הייצוא; הונג קונג יורדת ב-2.5% לאחר שאתמול היתה סגורה לרגל חג, וממשיכה חמישה חודשי ירידות - רצף הירידות הארוך ביותר של הבורסה מזה שלוש שנים; סיאול ירדה ב-1.25%; בורסת סידני ירדה ב-0.75%. בורסת שנחאי סגורה כל השבוע לרגל חג.

בכירים בצבא ארה"ב התלוננו אתמול כי ספינת מלחמה סינית הטרידה כלי שיט של הצי האמריקאי בים סין הדרומי, מה שמגביר עוד יותר את המתיחות בין שתי המדינות, שכבר הוחרפה באחרונה בשל מלחמת הסחר. בשבוע שעבר האשים נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את סין באו"ם בכך שהתערבה בבחירות אמצע הקדנציה בארה"ב באמצעות מודעות בעיתונים שנראו כמו מאמרים חדשותיים המבקרים את ממשלו.

עליות שערים בוול סטריט; טסלה וג'נרל אלקטריק מזנקות

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות אחרי שנחתם הסכם סחר חדש עם קנדה, שמצטרפת להסכם שנחתם עם מקסיקו בתחילת החודש. המדדים המובילים בניו יורק ננעלו קרוב לרמות שיא. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.75%; S&P 500 עלה ב-0.4%; נאסד"ק איבד מערכו 0.1%. ההסכם החדש בין קנדה לארה"ב כולל שינויים מינוריים לעומת הסכם הסחר הקודם, והמשקיעים סבורים שייתכן כי מדובר במדיניות של ארה"ב שתוביל גם להבנות מול סין.

הנפט זינק ביותר מ-3% ל-75.55 דולר לחבית.

מניית ג'נרל אלקטריק זינקה ב-7% בעקבות ההודעה המפתיעה על הדחתו של ג'ון פלנרי מתפקיד מנכ"ל ויו"ר החברה, ומינויו של לארי קולפ לתפקיד. לפי דיווחים, דירקטוריון החברה לא היה מרוצה מהקצב האטי שבו יישם פלנרי את השינויים הדרושים בחברה. קולפ הוא מנכ"ל תאגיד דנהר לשעבר, שהצטרף לדירקטוריון של ג'נרל אלקטריק באפריל האחרון. התאגיד האמריקאי הודיע היום כי המנכ"ל ג'ון פלנרי מודח אחרי קצת יותר משנה בתפקיד, ובמקומו ממונה באופן מיידי האיש שחולל מהפכה ביצרנית המכשור הרפואי דנהר.

טסלה קפצה ביותר מ-17% בעקבות ההסכם שנחתם בין רשות ניירות ערך בארה"ב ובמסגרתו לא יודח אילון מאסק מתפקיד המנכ"ל, אלא רק מתפקיד היו"ר.

מניית פייזר עלתה ב-0.5% אחרי שהחברה הודיע על החלפת המנכ"ל הוותיק.

הורדת דירוג ההשקעה לאינטל מוריד את המניה ביותר מ-1.5%

מניית אינטל יורדת במהלך המסחר בוול סטריט בכ-1.7%, אחרי שאנליסט בנק ברקליס, בליין קרטיס, הוריד היום את דירוג ההשקעה בחברה לתת השקעה, לעומת דירוג ניטרלי. הוא ציין את החששות שלו מפני התחרות הגוברת שעמה מתמודדת יצרנית השבבים האמריקאית ובשל ההאטה הנוספת הצפויה במגזר המחשבים האישיים והשרתים – המגזר המרכזי שבו פועלת אינטל.

לדבריו, כדי שאינטל תישאר החברה המובילה בעולם בתחומה, היא תידרש להשקיע משאבים רבים, על רקע העובדה שהמחרה הגדולה ביותר של אינטל, AMD, מגדילה את נתח השוק שלה בתחום השרתים. אף שמניית אינטל יורדת היום, היא רשמה מתחילת השנה עלייה של 22% - עלייה גבוהה יותר משל מדד דאו ג'ונס שעלה מתחילת השנה ב-19%.

מגמה מעורבת באירופה

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת: לונדון איבדה 0.2%; פרנקפורט הוסיפה 0.7%; פריז עלתה ב-0.2%; מילאנו ירדה ב-0.5%, אחרי שבמהלך המסחר עלתה ב-1.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי הוסיף 0.2%.

על המסחר בבריטניה העיב חוסר הביטחון בנוגע לעתיד היחסים הכלכליים בין הממלכה לאיחוד האירופי, שבעוד חצי שנה יגיע מועד העזיבה הרשמי של המדינה, ובאופק אין הסכם שיסדיר את היחסים הכלכליים. שר הברקזיט, דומיניק ראב, שיגר היום מסר חריף ואמר כי האיחוד האירופי "לא יכול להתנהג כלפינו בבריונות". הוא הזהיר גם כי יציאה לא מסודרת של בריטניה מהאיחוד תגרום גם לעסקים באירופה להפסיד.

הנפט בשיא של 4 שנים; המטבעות של קנדה ומקסיקו מזנקים

ההסכם שנחתם היום בין ארה"ב לקנדה, שבמסגרתו תצטרף השכנה הצפונית להסכם עם מקסיקו, מחזק את הדולר הקנדי והפסו המקסיקני, ומחליש את הין היפני. הדולר הקנדי עולה מול הדולר האמריקאי ב-0.7% ונסחר סביב שער של 1.2814 דולר קנדי לדולר אמריקאי. הפסו מתחזק ב-0.3% ונסחר סביב שער של 18.659 פסו לדולר. הין נחלש ב-0.2% ונסחר תמורת 113.95 ין לדולר.

המטבע הקנדי, שמכונה לוני, נהנה גם מהעלייה במחירי הנפט שנסחרים ברמות שיא של ארבע שנים, מכיוון שלקנדה מצבורי נפט רבים. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר עולה ב-0.6% ל-73.67 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט עולה ב-0.8% ל-83.4 דולר לחבית.

טסלה מזנקת

המניה של חברת המכוניות החשמליות טסלה מזנקת לפני פתיחת המסחר בוול סטריט בכ-15% - לאחר שצנחה בכמעט 14% ביום המסחר האחרון בשבוע שעבר.

רשות ניירות ערך האמריקאית האשימה את מנכ"ל טסלה, אילון מאסק, בהטעיית משקיעים בעקבות ציוץ שלו בטוויטר לפיו החברה צפויה להפוך מציבורית לפרטית. מאסק הגיע להסכם פשרה עם הרשות לפיו הוא יפרוש מתפקיד יו"ר החברה למשך שלוש שנים (אבל ימשיך לכהן כמנכ"ל), כמו כן ישלם קנס של 20 מיליון דולר, והחברה עצמה תשלם סכום דומה.

זהו נחשב הסכם נוח למאסק, שלא ייאלץ להודות באשמה, ויצא בעונש קל יחסית.  

מגמה מעורבת באסיה

מגמה מעורבת באסיה עם פתיחת שבוע המסחר: טוקיו מוסיפה 0.5%; סינגפור עולה ב-0.1%; מדד אסיה דאו מאבד 0.4%. לרגל חג, לא מתקיים היום מסחר בשנחאי והונג קונג.

הבוקר דווח כי ארה"ב הגיעה להסכם סחר עם קנדה, שיכלול גם את מקסיקו ויחליף את הסכם נפט"א. החוזים העתידיים על הבורסות האמריקאיות מגיבים בעליות שערים של יותר מ-0.5%.

הין היפני יורד ב-0.2% לשער של 113.89 ין לדולר; היואן הסיני יורד ב-0.1% לשער של 6.886 יואן לדולר אמריקאי; היורו נותר ללא שינוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker