זינוק במחזורי המסחר בוול סטריט בשל יום "הכישוף המרובע"; דאו ג'ונס בשיא

מניות הבלו צ'יפ בוול סטריט סגרו את השבוע הטוב מאז יולי ■ הנפט בשיא של חודשיים ■ תשואת האג"ח הממשלתיות בארה"ב בשיא של ארבעה חודשים ■ הדולר בשבוע הגרוע מזה חודש ■ מזור רובוטיקה קפצה ב-10% בוול סטריט בעקבות ההודעה על רכישתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט סגרה שבוע חיובי שני ברצף; דאו ג'ונס בשיא

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת בדרכן לשבוע חיובי שני ברציפות ומדד דאו ג'ונס  המשיך לשבור שיאים, ביום מסחר שהתאפיין במחזורי מסחרים גבוהים מהרגיל בשל יום "הכישוף המרובע". תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב טיפסו לשיא של ארבעה חודשים, ואילו הדולר בדרכו לירידה שבועית החדה ביותר מזה חודש.

מחזורי המסחר בבורסות וול סטריט ביום שישי היו גבוהים ב-65% מהממוצע בשלושה החודשים האחרונים, על רקע יום "הכישוף המרובע" (quadruple witching), כפי שמכנים זאת הסוחרים בוול סטריט - היום שבו פוקעים במקביל חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא שהמשקיעים נדרשו היום להחליט האם ברצונם לממש את האופציות שבידיהם או להותירן.

מדד דאו ג'ונס, שנסגר ביום חמישי בשיא בראשונה מזה שמונה חודשים, טיפס ב-0.2% לרמתו הגבוהה מעולם, בדרכו לעלייה שבועית של 2.3% - השבוע הטוב מאז יולי. מדד S&P 500 , שנסגר אף הוא אתמול ברמתו הגבוהה מעולם, נסוג היום בפחות מ-0.1% אך טיפס בסיכום שבועי ב-0.8% - שבוע חיובי שני ברציפות. מדד נאסד"ק  נסגר בירידה של 0.5% תוך מחיקת כל עליות השבוע. מדד מניות הטכנולוגיה נסוג בסיכום שבועי ב-0.3% ומרוחק כעת בכמעט 2% משיאו.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים טיפסה ב-0.01% לרמה של 3.07% - שיא של למעלה בארבעה חודשים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3%, אולם עדיין נמצא בדרכו לירידה שבועית של 0.8% - השבוע הגרוע ביותר מזה חודש.

מניית חברת מזור רובוטיקה הישראלית קפצה בכ-10% בבוול סטריט בעקבות ההודעה על רכישתה ב-1.6 מיליארד דולר על ידי ענקית המכשור הרפואי האמריקאית מדטרוניק, לפי מחיר המשקף פרמיה של 11% על מחיר הסגירה של מניית מזור בניו יורק ביום חמישי.

מניית מיקרון ירדה בקרוב ל-3% לאחר שיצרנית שבבי הזיכרון האמריקאית סיפקה תחזיות רווח ומכירות חלשות מהצפוי לרבעון הנוכחי, וסמנכ"ל הכספים הזהיר כי שולי הרווח הגולמי של החברה יפגעו כתוצאה מסבב מכסי היבוא האחרון שהטילה ארה"ב על סין השבוע.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט בשיא של חודשיים; השלים שבוע חיובי שני ברציפות

מחיר הנפט נסגר בשיא של חודשיים בדרכו לשבוע חיובי שני ברציפות לקראת פגישת נציגי אופ"ק ויצואניות נפט גדולות נוספות ביום ראשון כדי לדון בתוכניות לנקוט בצעדים לפיצוי על שיבושים באספקת הנפט כתוצאה מסנקציות של ארה"ב נגד איראן שייכנסו לתוקף בנובמבר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 70.78 דולר לחבית - הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-13 ביולי - לאחר עלייה של 0.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי עלה מחיר הנפט ב-2.6% בדרכו לשבוע שני ברציפות של עליות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה בשבוע הטוב מיולי; לונדון זינקה בעקבות נפילת הליש"ט

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בהובלת מגזרי הפיננסים וחומרי הגלם, בדרכן לשבוע הטוב ביותר מאז יולי.

בורסת לונדון זינקה ב-1.7% בעקבות נפילת הליש"ט לאחר הודעת ראשת ממשלת בריטניה לפיה המשא ומתן על יציאת הממלכה מהאיחוד האירופי נקלע למבוי סתום. פרנקפורט טיפסה ב-0.9%. פריז הוסיפה 0.8%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.4% בדרכו לעלייה שבועית של 1.6% - השבוע הטוב ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-27 ביולי. היה זה גם יום מסחר שישי ברציפות שבו עלה המדד, רצף העליות היומי הממושך ביותר מאז יולי.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.174 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר התחזק מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.178 דולר ליורו - שיא של יותר מ-14 שבועות.

הליש"ט צונחת מול היורו והדולר לאחר שראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי האשימה את האיחוד האירופי בכך שאינו מציג תוכנית משלו לגבי היחסים העתידיים בין הממלכה לאיחוד, לאחר שדחה את תוכניתה של מיי, ועקב כך נקלע המשא ומתן על יציאת בריטניה מהאיחוד (ברקזיט) למבוי סתום.

הליש"ט צונחת ב-1.5% מול הדולר לשער של 1.3065 דולר לליש"ט, ונופלת ב-1.2% מול היורו לרמה של 1.1131 יורו לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תרזה מיי מזהירה כי שיחות ברקזיט הגיעו למבוי סתום; הליש"ט צוללת

הליש"ט צונחת מול היורו והדולר לאחר שראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי האשימה את האיחוד האירופי בכך שאינו מתייחס בכבוד לבריטניה, בצל המבוי הסתום שאליו נקלע המשא ומתן על יציאת בריטניה מהאיחוד (ברקזיט).

בהודעה שפירסמה היום (ו') בלונדון, תקפה מיי את החלטת האיחוד האירופי אתמול לדחות את תוכניתה לגבי היחסים העתידיים בין הממלכה לאיחוד - הידועה בשם "תוכנית צ'קרז" (Chequers) - ושבה והזהירה כי עדיף ברקזיט ללא הסכם מאשר הסכם גרוע.

"לכל אורך התהליך התייחסתי לאיחוד האירופי במלוא הכבוד. בריטניה מצפה לאותו היחס. היחסים הטובים בסופו של תהליך זה תלויים בכך", אמרה מיי. "בשלב מאוחר זה במשא ומתן לא מקובל פשוט לדחות את הצעותיו של הצד השני ללא הסבר מפורט והצעות נגדיות".

הליש"ט צונחת ב-1.5% מול הדולר לשער של 1.3072 דולר לליש"ט, ונופלת ב-1.2% מול היורו לרמה של 1.1132 יורו לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האטה בכלכלת גוש היורו בספטמבר

כלכלת גוש היורו האטה את צמיחתה בספטמבר, כך ליפ נתוני מדד הרכש של IHS. המדד הציג ירידה בהזמנות היצור והיצוא בספטמבר לרמה הנמוכה זה חמש שנים. מדד מנהלי הרכש המשולב לגוש היורו ירד ל-54.2 נקודות בספטמבר.

מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים עקף את תחזיות הכלכלנים ועלה ל-54.7 נקודות לעומת 54.4 נקודות בחודש שעבר. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור ירד ל-53.3 נקודות - שפל של שנתיים - לעומת 54.4 נקודות בחודש שעבר.

למרות זאת, הבנק המרכזי של אירופה עדיין צפוי להמשיך בתוכנית להפסקת רכישות האג"ח ולהעלות ריבית בגוש היורו בשנה הבאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בעליות; טוקיו הוסיפה 0.8% לערכה

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים בהמשך לעליות אמש בוול סטריט. טוקיו עלתה ב-0.8%; הונג קונג התחזקה ב-1.7%; שנחאי הוסיפה 2.5% לערכה; סינגפור עלתה ב-1.1%; סיאול עלתה ב-0.6% וסידני עלתה ב-0.4%.

בורסות אסיה השלימו שבועיים רצופים של עליות לאחר שאמש מדדי דאו ג'ונס ו- S&P 500  נסגרו בשיאים, על רקע דעיכת החששות כי מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין תתלקח לכדי מלחמת סחר גלובלית.

הדולר נחלש מעט מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.2% ל-112.69 ין מלדולר. הדולר ההונג קונגי עולה ב-0.3% ל-7.82 דולר הונג קונג לדולר אמריקאי - הרמה הגבוהה ביותר זה שנה.

הנפט נסחר בעליות קלות לאחר דיווחים על תפוקת שיא ברוסיה ואזהרותיו של דונלד טראמפ נשיא ארה"ב כי מחיר הנפט חייב לרדת. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.6% ל-70.7 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט עולה ב-0.8% ל-79.3 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט שוברת שיאים; הדולר בשפל של חודשיים

בורסות וול סטריט טיפסו ומדדי דאו ג'ונס ו- S&P 500  נסגרו בשיאים, על רקע דעיכת החששות כי מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין תתלקח לכדי מלחמת סחר גלובלית. זאת לאחר שסין מסרה כי בכוונתה להוריד את שיעור המכס הממוצע על יבוא ממרבית שותפות הסחר שלה אולי כבר בחודש הבא.

מדד S&P 500 עלה ב-0.8% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם; מדד דאו ג'ונס  הוסיף 1% בדרכו לשיא סגירה ראשון מזה שמונה חודשים; מדד נאסד"ק  טיפס ב-1% אולם עודנו מרוחק ביותר מ-1% משיא. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חגג את השיאים בציוץ בחשבונו בטוויטר. "S&P 500 בשיא של כל הזמנים. ברכות ואיחולים לארה"ב!", כתב הנשיא.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.7% לרמתו הנמוכה ביותר מזה כחודשיים, על רקע דיווח לפיו ספק אם ארה"ב וקנדה יצליחו להגיע להסכם על יחסי הסחר ביניהן בשיחות בוושינגטון השבוע. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים כמעט ללא שינוי ברמה של 3.07%, אולם עודנה קרובה לרמתה הגבוהה ביותר השנה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ נגד אופ"ק: "המונופול חייב להוזיל את מחיר הנפט"

מחיר הנפט נסוג לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ קשר בין תמיכתה של ארצו במדינות במזרח התיכון לבין מחירי הנפט, וקרא לארגון אופ"ק להוזיל את המחירים.

"אנחנו מגינים על המדינות במזרח התיכון, שלא היו בטוחות זמן רב בלעדנו, ובכל זאת הן ממשיכות לייקר עוד ועוד את מחירי הנפט! אנחנו נזכור. מונופול אופ"ק חייב להוזיל מחירים עכשיו!", כתב טראמפ בציוץ בחשבונו בטוויטר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 70.8 דולר לחבית, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים למסירה בנובמבר, שיהפכו ממחר לחוזים הקובעים, נסגרו במחיר של 70.32 דולר לחבית, ירידה של 0.6%.

הזהב נסגר ברמתו הגבוהה ביותר החודש על רקע היחלשות הדולר בעולם. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,211.3 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שווי משקי הבית בארה"ב קפץ ב-2.2 טריליון ד' ברבעון השני

שווי משקי הבית וארגונים שלא למטרות רווח בארה"ב גדל ברבעון השני של השנה ב-2.19 טריליון דולר, או קצב עלייה שנתי מותאם של 2.1%, ל-106.93 טריליון דולר, לפי נתונים שפירסם היום הבנק הפדרלי.

הגידול בשווי משקי הבית נרשם בין השאר הודות לעליות בשוק המניות ובמחירי הנדל"ן. חובות משקי הבית גדלו ברבעון ב-2.9%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה ברצף העליות הארוך מיולי

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זה היום החמישי ברציפות, על רקע דעיכת החששות כי מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין תתלקח לכדי מלחמת סחר כלל עולמית.

בורסת לודנון נסגרה בעלייה של 0.5%; פרנקפורט טיפסה ב-0.9%; פריז הוסיפה 1.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.7% - יום חיובי חמישי ברציפות, ורצף העליות היומי הארוך ביותר מאז יולי.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.7% לשער של 1.1754 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.7% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.324 דולר לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מספר הבתים למכירה בארה"ב גדל בראשונה זה 3 שנים

המכירות של בתים קיימים בארה"ב נותרו באוגוסט ללא שינוי לעומת החודש הקודם, בקצב שנתי של 5.34 מיליון יחידות, לאחר ירידות בארבעה החודשים הקודמים, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב.

תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות שנתי מעט גבוה יותר באוגוסט, של 5.37 מיליון יחידות.

מחיר המכירה החציוני טיפס באוגוסט ב-4.6% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, ל-264,800 דולרים. מספר הבתים הקיימים העומדים למכירה גדל באוגוסט ב-2.7% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, ל-1.92 מיליון בתים - עלייה ראשונה מזה למעלה משלוש שנים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארה"ב: התאוששות חדה בייצור באזור פילדלפיה

מדד פעילות מגזר הייצור באזור פילדלפיה בארה"ב התאושש בספטמבר לאחר נפילה חדה בחודש הקודם.

המדד קפץ החודש לרמה של 22.9 נקודות, שיא של חודשיים, לעומת רמה של 11.9 נקודות באוגוסט, מסר היום הבנק הפדרלי של פילדלפיה. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד בספטמבר לרמה של 19.6 נקודות.

מדד גבוה מאפס מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תביעות האבטלה בארה"ב ירדו במפתיע לרמה הנמוכה מ-1969

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד במפתיע זה השבוע השלישי ברציפות לשפל של 48 שנים, לפי נתונים שפורסמו היום.

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-201 אלף - המספר הנמוך ביותר מאז נובמבר 1969 - לעומת 204 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-210 אלף תביעות.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד ל-205,750 - הנמוך ביותר מאז דצמבר 1969 - לעומת 208 אלף בשבוע הקודם.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות נפל בשבוע שהסתיים בשמיני בספטמבר ב-55 אלף ל-1.645 מיליון, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 1973.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זינוק במכירות הקמעוניות בבריטניה; הליש"ט עולה ב-0.6%

המכירות הקמעוניות בבריטניה באוגוסט עלו במפתיע בעקבות הקיץ החם ביותר שהיה במדינה עד כה ועודד את הצרכנים לצאת לקניות. הליש"ט עולה ב-0.65% ל-1.3230 דולר.

המכירות הקמעוניות עלו ב0.3% באוגוסט לעומת יולי, כשתחזיות הככלנים היו לירידה של 0.2%. נתוני המכירות בחודש יולי עודכנו מעלה, כך מסר היום משרד הסטטיסטיקה בבריטניה.

מכירות מוצרים ביתייםכמו רהיטים ומוצרי חשמל הובילו את המכירות הקמעוניות באוגוסט. מכירות בגדים ומזון ירדו לאחר שרמו עליות ביולי. בניקוי מכירות הדלק, נרשמה עלייה של 0.3% במכירות הקמעוניות באוגוסט.

מזג האוויר החם גרם לעלייה של המכירות הקמעוניות בקצב שנתי של 3.4% בחודשים יוני-אוגוסט, לעומת עלייה של 2.1% בתקופה המקבילה ב-2017.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת

המסחר בבורסות אסיה ננעל במגמה מעורבת בעקבות התפוגגות החששות בקרב המשקיעים כי סבב המכסים הנוכחי של טראמפ יגרום למלחמת סחר כוללת בעולם. טוקיו ננעלה ללא שינוי ניכר ברמה של 23,674 נקודות; הונג קונג עלתה ב-0.2%; שנחאי ירדה ב-0.06%; סינגפור התחזקה ב-0.2%; סיאול עלתה ב-0.8% וסידני ירדה ב-0.3%.

הדולר נחלש מעט מול המטבעות המובילים. הין עולה ב-0.04% ל-112.23 ין לדולר. היואן נחלש ב-0.1% ל-6.8555 יואן לדולר לאחאר שאתמול מסרה סין כי היא אינה מתכוונת להחליש את המטבע בכוונה כדי לחזק את היצוא הסיני.

הנפט נסחר במגמה מעורבת. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.6% ל-71.6 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.04% ל-79.3 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הריבית בנורווגיה עלתה לראשונה מזה שבע שנים

הבנק המרכזי של נורווגיה העלה היום (ה) את הריבית לראשונה מזה שבע שנים, בעוד הכלכלה העשירה ביותר בסקנדינביה מתחילה לצמצם את היקף התמריצים שהזרימה לשוק כדי להתגונן מפני משבר נפט.

נורגס בנק העלה את הריבית ברבע אחוז ל-0.75%, בהתאם לתחזיות הכלכלנים. הבנק רמז כי יעלה את הריבית שוב בתחילת 2019.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט על סף שיא; תשואת האג"ח בארה"ב קרובה לרמתה ב-2011

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בעיקרה בהובלת מניות הפיננסים, ומדד S&P 500 התקרב לכדי מרחק נגיעה משיא, על רקע הערכות המשקיעים כי הנזק הכלכלי עקב ההסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יהיה מצומצם מכפי שחששו.

מדד S&P 500  טיפס ב-0.1% ומרוחק כעת ב-0.3% בלבד מרמתו הגבוהה מעולם; מדד דאו ג'ונס  הוסיף 0.6% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז שלהי ינואר; מדד נאסד"ק  נסוג ב-0.1% ומרוחק בכ-2% משיא.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 3.08% - רמתה הגבוהה ביותר זה כמעט ארבעה חודשים - וקרובה כעת לשיא של שבע שנים של 3.109%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2% לרמתו הנמוכה ביותר מאז שלהי יולי.

מכסי יבוא שהטילו ארה"ב וסין זו על זו השבוע יהיו בשלב ראשון בשיעור של 10% בלבד, נמוך מהציפיות של 25%, וראש ממשלת סין התחייב היום כי ארצו לא תפתח במלחמת מטבע בתגובה למכסים האמריקאים. יתר על כן, רק 2.5% מהסחר העולמי מושפע כעת מהמכסים, לפי נתוני בנק ING ההולנדי, ושיעור זה יגדל ל-4% במקרה שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ יממש את איומיו להטיל מכסים על כל היבוא מסין.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט מעל 70 ד' - שיא של חודשיים; הזהב מעל 1,200 ד'

מחיר הנפט זינק מעל לרמה של 70 דולר לחבית ונסגר בשיא של יותר מחודשיים בניו יורק, לאחר שמלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירד זה השבוע החמישי ברציפות, ובצל ציפיות להמשך ירידה יצוא הנפט מאיראן על רקע הסנקציות האמריקאיות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 71.12 דולר לחבית - הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-10 ביולי - לאחר עלייה של 1.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עוד בשוק הסחורות: מחיר הזהב נסגר מעל לרמה של 1,200 דולר לאונקייה זה יום המסחר השביעי ברציפות. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,208.3 דולר לאונקייה, שיא של שבוע, לאחר עלייה של 0.5%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנקים וחומרי הגלם הובילו העליות באירופה; הליש"ט זינקה מעל 1.32 דולר

מניות חומרי הגלם, הבנקים ויצרניות המכוניות הובילו את בורסות אירופה ליום רביעי ברציפות של עליות, על רקע הערכות המשקיעים כי הנזק הכלכלי עקב ההסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין יהיה מצומצם מכפי שחששו. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.4%; פרנקפורט טיפסה ב-0.5%; פריז הוסיפה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.3%.

היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1689 דולר ליורו. הליש"ט מוסיפה 0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3163 דולר לליש"ט, לאחר שמוקדם יותר כבר זינקה מעל לשער של 1.32 דולר בעקבות זינוק מפתיע באינפלציה בבריטניה לשיא של שישה חודשים - נתון שחיזק את ההערכות כי בנק אוף אינגלנד יגביר את קצב העלאת הריבית בממלכה. נתונים שפורסמו היום בבריטניה הראו כי האינפלציה עלתה באוגוסט בקצב שנתי של 2.7%, לעומת 2.5% ביולי, ומעל לתחזיות הכלכלנים לאינפלציה של 2.4%.

עם זאת, בהמשך היום, נבלמה התחזקות הליש"ט בעקבות דיווח לפיו ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי מתכוונת לדחות את הצעות האיחוד האירופי להסדרים בגבול אירלנד-בריטניה.

המגמה החיובית בבורסות אירופה נרשמה היום גם לאחר שראש ממשלת סין, לי קצ'יאנג, אמר היום שסין לא תפתח במלחמת מטבעות בתגובה למכסים האמריקאים. "הירידות שנרשמו באחרונה ביואן נחשבו לצעד מכוון, אבל זה לא נכון. פיחות חד-צדדי יגרום לכלכלת סין יותר נזק מתועלת. באום אופן סין לא תתמוך ביצוא שלה באמצעות פיחות היואן".

לי אמר את הדברים אחרי שנשמעו הערכות שלפיהן סין תפחת את המטבע שלה - וכך תוכל להוזיל את המוצרים שהיא מייצאת לארה"ב ועליהם הוטלו מכסים, כדי לרכך את השפעת מלחמת הסחר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הגירעון בחשבון השוטף של ארה"ב התכווץ ב-17%

הגירעון בחשבון השוטף של ארה"ב התכווץ ב-17% ברבעון השני של השנה ל-101.5 מיליארד דולר לעומת 121.7 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2018, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

הנפילה החדה בגירעון נרשמה בזכות גידול בעודף בחשבון השוטף בשירותים כמו בנקאות ותיירות.

הגירעון בחשבון השוטף היווה 2% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) ברבעון השני, ירידה לעומת 2.4% ברבעון הראשון של השנה, והרבה מתחת לשיא של 6.3% אליו טיפס בשנת 2005.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גידול חד מהצפוי בהתחלות הבנייה בארה"ב; היתרי הבנייה צנחו

התחלות הבנייה בארה"ב גדלו בשיעור חד מהצפוי באוגוסט לשיא של שלושה חודשים, ואילו היתרי הבנייה נפלו במפתיע לרמתם הנמוכה ביותר מאז פברואר 2017 - עדות נוספת לכך ששוק הבנייה האמריקאי מתקשה להתייצב.

התחלות הבנייה גדלו בחודש שעבר ב-9.2% לקצב שנתי של 1.28 מיליון יחידות לעומת קצב של 1.17 מיליון יחידות ביולי, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב שנתי של 1.24 מיליון יחידות באוגוסט.

היתרי הבנייה, שמהווים אינדיקטור להיקף הבנייה בעתיד, נפלו באוגוסט ב-5.7% לקצב שנתי של 1.23 מיליון, הנמוך ביותר מאז מאי 2017. תחזית הכלכלנים היתה לקצב שנתי של 1.31 מיליון היתרי בנייה באוגוסט לעומת קצב של 1.3 מיליון בחודש הקודם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בבורסות אסיה; הבנק המרכזי של יפן ישמור על ריבית נמוכה במשך "תקופה ארוכה"

ברוב בורסות אסיה נרשמו היום עליות שערים, ומדד ניקיי ביפן הגיע לשיא של שבע שנים וחצי. טוקיו עלתה ב-1.1%; הונג קונג מוסיפה לערכה 1.2% ומניית חברת הטכנולוגיה טנסנט עולה ב-1.3%; שנחאי הוסיפה לערכה 1.1%; סיאול נסחרה ללא שינוי ניכר; סידני עלתה ב-0.5%. הדולר נחלש מול הין בפחות מ-0.1% ונסחר סביב שער של 112.34 ין לדולר.

אחרי שסין הודיעה על מכסי גומלין בשווי של 60 מיליארד דולר על סחורה אמריקאית, ירדו מעט חששות המשקיעים מההשפעה ההרסנית של מלחמת סחר כוללת.

במקביל, ביפן הודיע היום הבנק המרכזי במדינה כי הוא שומר על הריבית במדינה ברמה של מינוס 0.1%. הוועדה המוניטרית של הבנק הצביעה ברוב קולות של שבעה חברים מול שניים על השארת הריבית ברמתה. עוד אמר היום הבנק כי הוא ישמור על ריבית נמוכה "במשך תקופה ארוכה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט ביום הטוב זה 3 שבועות; תשואת האג"ח בארה"ב זינקה מעל 3%

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול (יום ב') את הנפילה החדה ביותר מזה חודש, רשמו היום את העלייה החדה ביותר מזה שלושה שבועות, לאחר שהסבב האחרון במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעום - היה פחות חריף מכפי שהעריכו המשקיעים. תשואת האג"ח הממשלתיות בארה"ב זינקה מעל ל-3%.

מדד S&P 500 , שרשם ביום שני את הנפילה היומית החדה ביותר מאז אמצע אוגוסט, טיפס היום ב-0.5% ונסגר במרחק של כמחצית האחוז מרמתו הגבוהה מעולם. מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.7% - היום הטוב ביותר מזה שלושה שבועות - ונסגר במרחק של 1.4% מהשיא אליו טיפס בשלהי ינואר; מדד נאסד"ק , שרשם אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר מאז שלהי יולי, נסגר היום בעלייה של 0.8% - היום הטוב ביותר מאז שלהי אוגוסט.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים קפצה ב-0.06% לרמה של 3.05% - שיא של כמעט ארבעה חודשים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.2%.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז אתמול על הטלת מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 200 מיליארד דולר, אשר יהיו בשלב ראשון בשיעור של 10%, ויועלו ל-25% רק בתחילת השנה הבאה. בתגובה הודיעה סין על הטלת מכסי תגמול על יבוא מארה"ב בשווי של 60 מיליארד דולר

מניית אפל טיפסה ב-0.2% לאחר שמכסי היבוא החדשים שהטילה ארה"ב על סין לא כללו מוצרים כמו שעונים חכמים ומכשירי בלוטות. מניית יצרנית צמידי הכושר החכמים פיטביט קפצה ב-6.4%. מניית אמזון התאוששה ב-1.7% לאחר שצנחה ביותר מ-3% אתמול.

מניית טסלה נפלה ב-3.4% בעקבות דיווח לפיו משרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירה פלילית נגד יצרניות המכוניות החשמליות בעקבות התבטאויות פומביות של המנכ"ל אילון מאסק.

מניית אורקל נסוגה ב-0.3% לאחר שחברת התוכנה דיווחה על הכנסות רבעוניות נמוכות מתחזיות האנליסטים, על רקע הכנסות חלשות מהצפוי בתחום שירותי הענן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דיווח כי סעודיה לא תגדיל תפוקה תמך במחיר הנפט

מחיר הנפט נסגר בעליות בניו יורק על רקע דיווחים לפיהם ערב הסעודית חשה בנוח עם רמת המחירים הגבוהה הנוכחית - דבר שחיזק את ההערכות כי הממלכה לא תמהר להגדיל את תפוקתה כדי לפצות על ירידה בתפוקת הנפט של איראן כתוצאה מהסנקציות של ארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 69.85 דולר לחבית, עלייה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בנובמבר נסגור במחיר של 79.03 דולר לחבית, עלייה של 1.3%, בבורסת ICE בלונדון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגזרי הרכב וחומרי הגלם הובילו את העליות באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בהובלת מגזרי המכוניות וחומרי הגלם, למרות ההסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

בורסת לונדון נסגרה כמעט ללא שינוי; פרנקפורט טיפסה ב-0.5%; פריז הוסיפה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.1%. היורו נסחר מול הדולר כמעט ללא שינוי בשער של 1.1688 דולר ליורו; הליש"ט נחלשת קלות מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3151 דולר לליש"ט.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז אמש על הטלת מכסים נוספים על יבוא מסין בהיקף של 200 מיליארד דולר, אשר יהיו בשלב ראשון בשיעור של 10%, ויועלו ל-25% רק בתחילת השנה הבאה. בתגובה הודיעה היום סין על הטלת מכסי תגמול על יבוא מארה"ב בשווי של 60 מיליארד דולר.

הלירה הטורקית נחלשת זה יום המסחר השלישי ברציפות לאחר שבשבוע שעבר העלה הבנק המרכזי של טורקיה את הריבית ל-24% - מהלך שגרר תגובה זועמת מצד רג'יפ טייפ ארדואן, נשיא טורקיה שמתנגד להעלאת ריבית ומעוניין לחזק את שליטתו במוסדות הפיננסים במדינה. הלירה נסוגה ב-0.5% מול הדולר ל-6.3455 לירות לדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האיחוד פתח בחקירה נגד ענקיות הרכב הגרמניות

האיחוד האירופי פתח בחקירה נגד פולקסווגן, דיימלר וב.מ.וו בחשד כי יצרניות המכוניות הגרמניות תיאמו ביניהן דחייה של פרישת טכנולוגיה שתקטין את זיהום הרכב במכוניות דיזל ובנזין.

החקירה היא אתגר נוסף עבור ענקיות הרכב הגרמניות שעדיין מתאוששות מפרשת דיזלגייט ב-2015, שבמסגרתה נחשף כי החברות רימו במבחני זיהום האוויר של הרשויות השונות בעולם.

למרות הידיעה על פתיחת החקירה והחדשות על הטלת המכסים של טראמפ על סין, שצפויים להשפיע בצורה ניכרת על החברות שמייצרות בסין, מניות יצרניות הרכב עולות במסחר באירופה. פולקסווגן עולה ב-3.5%; דיימלר עולה ב-1% וב.מ. וו עולה ב-1.1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בעליות

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות לאחר שהלילה הכריז טראמפ על סבב מכסים נוסף על מוצרים מסין. ננעלה בעליות של 1.4%; הונג קונג עלתה ב-0.5%; שנחאי זינקה ב-1.8%; סינגפור ירדה ב-0.1%; סיאול התחזקה ב-0.3% וסידני ירדה ב-0.4%.

נשיא ארה"ב הכריז הלילה על הטלת מסי יבוא על מוצרים סינים בשווי 200 מיליארד דולר. טראמפ אמר כי הוא לא יהסס להמשיך לשלב הבא ולהטיל מסים על מוצרים בשווי 265 מיליארד דולר - בכך יוטל מכס על כך היבוא הסיני לארה"ב.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים. הין יורד ב-0.1% ל-111.99 ין לדולר. היואן הסיני נחלש מול הדולר בעקבות ההידרדרות במלחמת הסחר עם ארה"ב ב-0.1% ל-6.8639 יואן לדולר.

הנפט נסחר בעליות חדות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-1.3% ל-69.8 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט עולה ב-1.5% ל-79.2 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות בבורסות וול סטריט

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות בשערים על רקע איומי מלחמת הסחר, ומניית רדקום הישראלית שנסחרת בנאסד"ק צללה ביותר מ-28%. רדקום נוסדה על ידי זוהר זיסאפל והיא מספקת פתרונות בדיקת רשתות תקשורת.

אחרי נעילת המסחר צפוי להודיע נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, באופן רשמי כי הוא מטיל מכסים על סחורות סיניות בשווי של יותר מ-200 מיליארד דולר. מדד נאסד"ק נפל ב-1.4% בשל החשש שהמכסים שטראמפ יטיל יפגעו בחברות טכנולוגיה. בבלומברג דווח היום שממשל טראמפ יחריג הטלת מכסים על מוצרים שעשויים לפגוע באפל, אך הוא יתקשה לעשות זאת מכיוון ששרשרת האספקה של החברה, וחברות טכנולוגיה נוספות, תלויה בייצור רכיבים אלקטרוניים רבים שמיוצרים בסין, ולכן קיים חשש שחברות טכנולוגיה ייפגעו.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.35%; S&P 500 ירד ב-0.55%.

בתוגב לדיווחים שלפיהם טראמפ עשוי להטיל היום מכסים על סין, אמרה המדינה הקומוניסטית שהיא שוקלת לדחות את קיום המגעים בנושא סחר מול ארה"ב.

בשל החשש מהטלת המכסים, אפל ירדה ב-2.7%; אמזון איבדה 3.1%; גוגל ירדה ב-1.4%. מניית קוקה קולה עלתה ב-0.2% לאור הדיווחים שלפיהם החברה תשיג משקה מבוסס קנאביס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניות הקנאביס מזנקות

אחרי הדיווח שלפיו קוקה קולה תפתח משקה קנאביס עם יצרנית מריחואנה קנדית, עולות המניות של יצרניות המריחואנה. היצרניות נהנות משורה של הסכמים שנחתמו עם יצרניות משקאות לפיתוח מוצרים שמבוססים על הצמח. בנוסף, תהליכי לגליזציה בכל העולם מעודדים את המניות של יצרניות המריחואנה שנהנות מעלייה ביצוא.

ואולם אנליסטים מזהירים מהתנודתיות הרבה בשוק המריחואנה. נרשמת אמנם עלייה ביצוא, אך כמה אנליסטים טוענים שהעלייה מייצרת באזז בשוקי המניות שמנפחים את הערכות השווי של היצרניות, וכי הדו"חות הכספיים שלהן לא תומכים בשלב זה בהערכות השווי המוגזמות של החברות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

היורו מזנק; H&M קפצה ב-16%

המסחר בבורסות אירופה ננעל במגמה מעורבת, על רקע חששות ממלחמת סחר. לונדון ננעלה ללא שינוי; פרנקפורט ירדה ב-0.2%; פריז איבדה 0.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.1%. היורו מתחזק ב-0.5% מול הדולר לרמה של 1.169 דולר ליורו.

מניית H&M זינקה ביותר מ-16% בבורסת שטוקהולם לאחר שקמעונאית האופנה השוודית דיווחה על עליה במכירותיה ברבעון השלישי, הודות לשינויים לוגיסטיים שערכה כדי להאיץ את שרשרת האספקה ולשלב בצורה טובה יותר את המכירות ברשת. המכירות בניכוי מע"מ עלו ב-9% לעומת הרבעון השלישי בשנה שעברה ל-55.82 מיליארד קרונה שוודית (6.16 מיליארד דולר), מעל לתחזיות אנליסטים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קרן המטבע מזהירה את בריטניה מהברקזיט

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) הזהירה היום כי יציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי ללא הסכם תפגע קשה בכלכלתה. יו"ר קרן המטבע, כריסטין לגארד, אמרה היום כי מצב כזה יפגע בצמיחה בבריטניה ויחליש את הליש"ט.

"אם זה יקרה, יהיו לכך השלכות חמורות. יהיו לכך השלכות בלתי נמנעות של צמיחה מוחלשת, עלייה בגירעון התקציבי ופיחות בערך המטבע. המשמעות של זה תהיה צמצום גודל הכלכלה בתוך זמן קצר יחסית".

בסקירה שפירסמה הקרן על בריטניה נכתב כי חלק מההשפעות יהיו בלתי הפיכות וכי כלכלת בריטניה תתקשה לחזור לגודלה לפני הברקזיט בהשוואה למצב שבו בריטניה היתה נשארת באיחוד האירופי, או לחלופין תגיע עמו להסכם שיאפשר לה להמשיך לסחור באופן חופשי עם מדינות האיחוד. עוד מוטרדת הקרן מכך שבריטניה לא ממלאת את המשימות שעומדות לפני היציאה מהאיחוד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הלירה הטורקית נחלשת מול הדולר

הלירה הטורקית נחלשת מול הדולר, לאחר העלאת הריבית המפתיעה בשבוע שעבר ותגובתו הזועמת של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, ולקראת התוכנית הכלכלית שעליה צפויה להודיע השבוע הממשלה.

הלירה נחלשת ב-1.6% מול הדולר לרמה של 6.266 לירה לדולר. בשבוע שעבר התאוששה הלירה ב-4% מול הדולר, אך היא עדיין נמוכה ב-39% מערכה בתחילת השנה. הצניחה בלירה התרחשה על רקע חששות בנוגע להתערבותו של ארדואן במדיניות המוניטרית, וכן בעקבות סכסוך דיפלומטי של טורקיה מול ארה"ב.

ביום חמישי צפוי ביראט אלבייראק, שר האוצר של טורקיה, על התוכנית הכלכלית של טורקיה לטווח הבינוני. הוא התחייב לצעדי קיצוץ והתייעלות לנוכח ההאטה החדה שאליה נכנסה הכלכלה הטורקית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אסיה נסגרו בירידות

המסחר בבורסות אסיה התנהל בירידות שערים, עקב חששות מהחרפת מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין ועל רקע סופת הטייפון מנגקו שהסבה נזקים קשים בפיליפינים, סין והונג קונג. בטוקיו לא מתקיים מסחר לרגל יום הקשישים. הונג קונג יורדת ב-1.4%; שנחאי ירדה ב-1.1% וננעלה ברמתה הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2014; סיאול ירדה ב-0.7%; סידני עלתה ב-0.4%.

סין אמרה בסוף השבוע כי היא עשויה לדחות הצעה לחידוש שיחות הסחר מול ארה"ב, אם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יממש את האיום שלו ויטיל מכסים על יבוא של מוצרים נוספים בשווי 200 מיליארד דולר מסין. "סין לא תנהל משא ומתן כשאקדח מכוון לרקתה", אמר בכיר סיני, לפי "וול סטריט ג'ורנל".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker