פאואל הקפיץ את וול סטריט לשיא; הדולר בשבוע הגרוע מפברואר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פאואל הקפיץ את וול סטריט לשיא; הדולר בשבוע הגרוע מפברואר

בורסות וול סטריט שברו שיאים והדולר נחלש זו הפעם השביעית בשמונה הימים האחרונים, לאחר שהמשקיעים פירשו דברים שנשא היום יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל בכנס ג'קסון הול, כאיתות על כך שהבנק המרכזי אינו מתכוון להגביר את קצב העלאת הריבית בארה"ב. המסחר התנהל גם על רקע סבב שיחות סחר נוסף בין ארה"ב לסין שהסתיים ללא התקדמות.

מדד נאסד"ק טיפס ב-0.9% ונסגר ברמתו הגבוהה מעולם; מדד S&P 500 הוסיף 0.6% ונסגר אף הוא בשיא, לראשונה מאז ינואר; מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5%. בסיכום שבועי טיפס מדד S&P 500 ב-0.9% - שבוע חיובי שני ברציפות. מדד נאסד"ק קפץ ב-1.7% השבוע, ודאו ג'ונס הוסיף 0.5%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.6%, ירידה שביעית בשמונה ימי המסחר האחרונים. מדד הדולר נמצא בדרכו לירידה שבועית של 1% - השבוע הגרוע מאז פברואר.

"יו"ר הפד פאואל יצא להגנת אסטרטגיית העלאת הריבית ההדרגתית, כשביל האמצע בין סיכון למדיניות מצמצמת מדי ובין התעלמות מלחצי אינפלציה שיתכן שהולכים ומצטברים בשקט", כתב הכלכלן הראשי של CIBC וורלד מרקטס, אוורי שנפלד, בדו"ח בעקבות נאומו של יו"ר הבנק הפדרלי. "זו היתה הגנה זהירה על שתי העלאות הריבית הבאות שכבר כמעט לגמרי מגולמות בציפיות לשנה הנוכחית".

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של כמעט 100% להעלאת ריבית נוספת בת 0.25% בישיבתו הבאה של הבנק המרכזי בחודש הבא. בכך תועלה הריבית לטווח יעד של 2%-2.25%. החוזים על הריבית הפדרלית מעניקים סיכוי של כ-64% להעלאת ריבית נוספת בדצמבר.

הזהב ביום הטוב ביותר מאז מארס

מחיר הזהב רשם את הזינוק היומי החד ביותר זה חמישה חודשים בדרכו לעלייה שבועית ראשונה מזה שבעה שבועות, לאחר שהדולר השלים את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז פברואר.

היחלשות הדולר מול מטבעות מרכזיים בעולם מגבירה את האטרקטיביות של המתכת היקרה המתומחרת בדולרים, עבור משקיעים בעלי מטבעות אחרים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,213.3 דולר לאונקייה לאחר עלייה של 1.6% - הזינוק היומי החד ביותר מאז מארס.

בסיכום שבועי קפץ הזהב ב-2.5% - שבוע חיובי ראשון לאחר שישה שבועות רצופים של ירידות.

הנפט בשבוע חיובי ראשון מזה חודשיים

מחיר הנפט טיפס בדרכו לעלייה שבועית ראשונה מזה חודשיים בצל חששות מפני השפעת הסנקציות של ארה"ב נגד איראן על ההיצע בשוקי הנפט העולמיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 68.72 דולר לחבית, עלייה של 1.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט ב-5.4% - שבוע חיובי ראשון לאחר שבעה שבועות רצופים של ירידות.

בורסות אירופה סגרו שבוע חיובי ראשון מזה חודש

בורסות אירופה נסגרו בעליות בדרכן לשבוע חיובי ראשון מזה ארבעה שבועות, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב אותת בנאומו בכנס ג'קסון הול כי אין בכוונת הבנק המרכזי להגביר את קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם, אך גם לא להאט אותה.

בורסות לונדון, פרנקפורט ופריז נסגרו בעליות של 0.2%. בורסת מילאנו טיפסה ב-0.7% בעקבות דיווח לפיו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר לראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטי, כי ארצו מוכנה לסייע למדינה האירופית באמצעות רכישה של אג"ח ממשלתיות בשנה הבאה.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס בפחות מ-0.1% בדרכו לעלייה שבועית של 0.7% - שבוע חיובי ראשון לאחר שלושה שבועות של ירידות. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.7% לשער של 1.1628 דולר ליורו.

מדד המחירים לצרכן ביולי ביפן עלה ב-0.8%

מדד המחירים לצרכן ביפן עלה ב-0.8% ביולי לעומת יולי 2017, וללא שינוי לעומת יוני. שכר שאינו עולה ועלייה במחירים אילצה את הבנק המרכזי של יפן להמשיך בתוכנית התמריצים המסיבית שלו למרות הסיכונים, למשל פגיעה ברווחי הבנק על רקע ריבית אפסית.

הבנק המרכזי של יפן אמר בחודש שעבר כי לא יעמוד ביעד אינפלציה של 2% עד תחילת 2021. מדד הליבה שאינו כולל מחירי מזון ואנרגיה, עלה ביולי ב-0.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד וב-0.2% לעומת יוני, על פי נתונים ממשלתיים.

בורסות אסיה בירידות; ראש ממשלה חדש באוסטרליה

המסחר באסיה מתנהל בירידות שערים, למעט בבורסת טוקיו, על רקע הקפאון בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין.

טוקיו עולה ב-0.7%. הונג קונג יורדת ב-0.6%. שנחאי יורדת ב-0.4%. 

סידני עולה ב-0.2% על רקע הדחתו של ראש הממשלה מלקולם טורנבול ומינויו של שר האוצר השמרני סקוט מוריסון לתפקיד.

מוריסון, 50, השתלט על הנהגת המפלגה הליברלית, הגוש השמרני העיקרי במדינה, בהצבעה של חברי המפלגה מוקדם יותר. זאת לאחר שסקרים הראו כי הממשלה תפסיד בבחירות בשנה הבאה.

טורנבול, 63, בחר לפנות את מושבו כשהתברר כי איבד את תמיכת מרבית חברי מפלגתו. בסופו של דבר התחרה מוריסון על הנהגת המפלגה מול פיטר דאטון, 47, שהפסיד לטורנבול קודם לכן.

זאת הפעם השישית שראש ממשלה מתחלף באוסטרליה בעשור. אף מנהגי בתקופה זאת לא הצליח להשלים כהונה מלאה בלי שמפלגתו תדיח אותו. 

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר עולים ב-0.6% למחיר של 68.21 דולר לחבית. 

חששות מלחמת סחר הכבידו על וול סטריט; הדולר מתחזק בראשונה זה שבוע

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בצל סבב נוסף של הטלת מכסי יבוא בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מניות של חברות עם חשיפה גדולה יחסית לשווקים הבינלאומיים, כמו בואינג , קטרפילר ו דיר , הובילו את הירידות.

תשומת לב המשקיעים היתה נתונה גם לכנס הבנקאים המרכזיים ושרי האוצר בג'קסון הול שנפתח היום, ואשר בו עתיד לנאום יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל ביום שישי. הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם לראשונה מזה שישה ימים, ושוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסחר ביציבות.

מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.3%. מדד S&P 500 נסוג ב-0.2%; מדד נאסד"ק איבד 0.1%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.6% בדרכו לעלייה ראשונה מזה שבעה ימים. עם זאת, מדד הדולר עודנו נמוך ב-0.5% מרמתו בתחילת השבוע, אך גבוה ב-3.8% מרמתו בתחילת 2018. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נותרה ללא שינוי ברמה של 2.82%.

מניית עליבאבא נפלה ביותר מ-3% לאחר שענקית המסחר המקוון הסינית דיווחה היום על רווח רבעוני מותאם של 8.04 יואן למניה - פחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 8.19 יואן למניה.

סגירה שלילית באירופה; היורו נחלש מול הדולר לראשונה זה שבוע

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית על רקע סבב נוסף של הטלת מכסי יבוא בין ארה"ב לסין, שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מגזרי חומרי הגלם, הרכב והבנקאות הובילו את הירידות. היורו נחלש מול הדולר לראשונה מזה שישה ימי מסחר.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסגרו בירידות של 0.2%; פריז נסגרה כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.2% אולם עודנו נמצא בדרכו לשבוע חיובי ראשון מזה ארבעה שבועות.  היורו נסוג ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.1568 דולר ליורו, לאחר שהתחזק מול המטבע האמריקאי בחמישה הימים הקודמים.

העסקים בגוש היורו המשיכו לצמוח באוגוסט, אבל מעט פחות מהמצופה: המדד המשולב של מרקיט, שבודק את הצמיחה בייצור ובשירותים, הגיע ל-54.4 החודש (ניקוד של יותר מ-50 משמעו צמיחה), לעומת 54.3 ביולי.

בגרמניה, מדד מרקיט המשולב הגיע באוגוסט ל-55.7, לעומת תחזית של 55.2, כאשר מגזר השירותים הצומח הצליח לפצות על חולשה מסוימת בייצור. בצרפת הגיע המדד המשולב באוגוסט ל-55.1 - שיא של ארבעה חודשים.

מכירות בתים חדשים בארה"ב ירדו במפתיע לשפל של 9 חודשים

המכירות של בתים חדשים בארה"ב ירדו במפתיע לרמתן הנמוכה ביותר מזה תשעה חודשים לאחר שהתייקרות המחירים פגעה בביקוש - עדות נוספות להצטננות שוק הדיור האמריקאי.

המכירות של בתים חדשים ירדו ביולי ב-1.7% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 627 אלף יחידות, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו קצב מכירות של 645 אלף בתים.

בה בעת, נתוני חודש יוני תוקנו כלפי מעלה לקצב מכירות של 638 אלף לעומת קצב של 631 אלף שעליו דווח במקור. מחיר המכירה החציוני של הבתים טיפס ביולי ב-1.8% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, ל-328,700 דולרים.

בחלוקה לפי אזורים גאוגרפיים, מכירות בתים חדשים בצפון מזרח ארה"ב צללו ב-52% ל-21 אלף בתים, המספר הנמוך ביותר מאז 2015. מכירות הבתים בדרום ארה"ב, האזור הגדול ביותר, ירדו ב-3.3% ל-355 אלף בתים. באזורי מערב ארה"ב והמערב התיכון נרשם גידול במכירות.

פעילות הייצור בארה"ב בשפל של 9 חודשים

פעילות מגזר הייצור בארה"ב צמחה בקצב הנמוך ביותר מזה תשעה חודשים, בשעה שבמגזר השירותים נרשמה הצמיחה המתונה ביותר מזה ארבעה חודשים, לפי נתונים ראשוניים לחודש אוגוסט שפורסמו היום.

מדד פעילות מגזר הייצור בארה"ב נסוג באוגוסט לרמה של 54.5 נקודות, הרמה הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2017, לעומת רמה של 55.3 נקודות בחודש הקודם, מסרה חברת המחקר IHS מרקיט.

מדד פעילות מגזר השירותים ירד באוגוסט לרמה של 55.2 נקודות, רמתו הנמוכה מזה ארבעה חודשים, לעומת רמה של 56 נקודות בחודש הקודם.

תביעות האבטלה בארה"ב קרובות לשפל של 49 שנים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד במפתיע ונמצא כעת במרחק נגיעה מרמתו הנמוכה ביותר מאז 1969.

מספר התביעות החדשות ירד בשבוע שעבר ל-210 אלף לעומת 212 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה במספר התביעות השבועי ל-215 אלף. מספר התביעות השבועי מרוחק כעת ב-2,000 בלבד משפל של 49 שנים אליו נפל לפני חודש.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד ב-1,750 ל-213,750. מספר תביעות האבטלה המתמשכות נותר כמעט ללא שינוי ברמה של 1.73 מיליון.

זינוק של 61% בהכנסות עליבאבא הודות להשקעות חדשות

עליבאבא דיווחה על צמיחה של 61% בהכנסותיה הרבעוניות לאחר שהשקעות שביצעה ענקית המסחר המקוון במחשוב ענן, בידור ומוצרי מכולת יצרו אפיקי הכנסות חדשים.

הכנסות חברת המסחר המקוון הגדולה בסין הסתכמו ברבעון השני של השנה ב-80.9 מיליארד יואן (11.8 מיליארד דולר), בהתאם לתחזיות האנליסטים של בלומברג.

הרווח הנקי בתקופה המדווחת הסתכם ב-8.7 מיליארד יואן, נפילה של 41% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, אך מתחת לתחזיות האנליסטים לרווח של 7.6 מיליארד יואן שגילמו גם את העלייה בהערכת השווי של החברה המסונפת אנט פייננשל. עם זאת, בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה עליבאבא רווח של 8.04 יואן למניה, פחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 8.19 יואן למניה.

מניית עליבאבא קופצת ביותר מ-3% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

מגמה מעורבת באסיה

בורסות אסיה נסגרו במגמה מעורבת, לאחר סגירה מעורבת בוול סטריט אמש: טוקיו הוסיפה 0.2%; הונג קונג ירדה ב-0.6%; שנחאי עלתה ב-0.4%; סינגפור מזנקת ב-1.5%; מדד אסיה דאו יורד ב-0.7%.

הין היפני יורד ב-0.2% מול הדולר לשער של 110.79 ין; היואן מאבד 0.3% ונסחר בשער של 6.865 יואן לדולר; הדולר עולה לראשונה זה שישה ימים ומדד הדולר של בלומברג מוסיף 0.3%; הדולר האוסטרלי מאבד 0.7% לשער של 72.94 סנטים של דולר אמריקאי.

וול סטריט בשוק הפרי הארוך בתולדותיה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת לאחר שפרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי הצביע על כוונת הבנק המרכזי להמשיך להעלות את הריבית בארה"ב, ובצל חששות מהשפעת התפתחויות משפטיות סביב שניים מאנשי סודו של דונלד טראמפ על המשך נשיאותו. מגזר ההיי-טק הוביל את העליות, ומניות האנרגיה טיפסו יחד עם מחירי הנפט. תשואת האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסוגה לשפל של כמעט שלושה חודשים, והדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם זה היום השישי ברציפות.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.4% - יום חמישי ברציפות של עליות. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.3% בדרכו לסגירה שלילית ראשונה מזה חמישה ימי מסחר. מדד S&P 500 , שטיפס במהלך המסחר ביום שלישי לשיא תוך-יומי בראשונה מזה שבעה חודשים, נסגר בירידה של פחות מ-0.1% - וקטע אף הוא רצף של ארבעה ימי עליות. עם זאת, המדד עשה היום היסטוריה כאשר השלים את השוק הפרי הארוך ביותר בתולדותיו.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2% ונמצא בדרכו ליום שישי רציפות של ירידות, הרצף השלילי הארוך ביותר מתחילת השנה. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים ירדה ב-0.01% לרמה של 2.82% - רמתה הנמוכה ביותר מאז שלהי מאי.

פול מנפורט, לשעבר מנהל קמפיין הבחירות של טראמפ, הורשע ביום שלישי בערב בשורת עבירות מס, בשעה שמייקל כהן, עורך דינו לשעבר של הנשיא, הודה במסגרת עסקת טיעון בעבירות על חוקי מימון הבחירות בארה"ב, העלמת מס ועבירות על חוקי הבנקאות.

מניית טרגט קפצה ביותר מ-3% בוול סטריט לאחר שהקמעונאית המוזלת דיווחה על הצמיחה החדה ביותר מזה 13 שנים במכירות חנויותיה הפתוחות לפחות שנה.

הנפט קפץ ב-3% בעקבות נפילה חדה במלאי בארה"ב

מחיר הנפט טיפס זה היום החמישי ברציפות ונסגר בשיא של שבועיים לאחר נפילה חדה מהצפוי במלאי הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 67.86 דולר לחבית, זינוק של 3.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 74.78 דולר לחבית, עלייה של 3%, בבורסת ICE באירופה.

משרד האנרגיה האמריקאי מסחר היום כי מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל ב-5.8 מיליון חביות בשבוע שעבר - הירידה החדה ביותר מזה ארבעה שבועות. אנליסטים צפו ירידה מתונה יותר של 3.4 מיליון חביות.

הבנקים הובילו העליות באירופה; היורו מתחזק יום חמישי ברצף

בורסות אירופה נסגרו ביציבות על רקע עליות במניות הבנקים, בעוד המשקיעים עוקבים בדריכות אחרי ההתפתחויות בסכסוך הסחר בין האיחוד האירופי לארה"ב.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פריז טיפסה ב-0.2%; פרנקפורט נסגרה ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר כמעט ללא שינוי. היורו מתחזק מול הדולר זה היום החמישי ברציפות, ומטפס ב-0.2% לשער של 1.1594 דולר ליורו.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול כי בכוונתו להטיל "מכס של 25% על כל מכונית שמגיעה לארה"ב מהאיחוד האירופי.

מכירות הבתים בארה"ב ברצף הירידות הארוך מ-2013

המכירות של בתים קיימים בארה"ב ירדו במפתיע זה החודש הרביעי ברציפות - רצף הירידות החודשי הארוך ביותר מאז 2013 - לרמתן הנמוכה ביותר זה למעלה משנתיים, עדות לכך שהתייקרות מחירי הבתים והיצע דל ממשיכים לפגוע בביקוש.

מכירות הבתים ירדו ביולי ב-0.7% לעומת החודש הקודם, לקצב מכירות שנתי של 5.34 מיליון בתים, הקצב הנמוך ביותר מאז פברואר 2016, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR).

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה במכירות ביולי לקצב שנתי של 5.4 מיליון יחידות לעומת קצב מכירות של 5.38 מיליון יחידות ביוני.

מחיר המכירה החציוני טיפס ב-4.5% לעומת יולי 2017, ל-269,600 דולרים.

בורסות אסיה עלו; שנחאי ירדה ב-0.7%

המסחר במרבית הבורסות באסיה התנהל בעליות שערים הבוקר, לאחר שאתמול שוב שברו בורסות וול סטריט שיאים. טוקיו עלתה ב-0.6% לאחר שהין נחלש בלילה; שנחאי יורדת ב-0.7%; הונג קונג מתחזקת ב-0.5%; סיאול עלתה ב-0.1%; סידני ירדה ב-0.1% בהובלת מניות הפיננסים וחומרי הגלם. הבורסות בסינגפור, מלזיה ואינדונזיה סגורות היום לרגל חגים. הין נחלש כעת ב-0.1% מול הדולר לרמה של 110.44 ין לדולר.

הפסו המקסיקאי והדולר הקנדי התחזקו בלילה מול הדולר, לאחר שהאתר פוליטיקו דיווח כי ממשל טראמפ צפוי להודיע מחר על פריצת דרך שהשיג במגעים עם מקסיקו להסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה, נאפט"א. הדולר הקנדי נסחר כעת ביציבות מול הדולר ברמה של 1.303 דולר קנדי לדולר; הפסו מתחזק ב-0.6% לרמה של 18.844 פסו לדולר.

וול סטריט שוברת שיאים; הדולר ברצף הירידות הארוך השנה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית זה היום הרביעי ברציפות ומדד S&P 500 טיפס לשיא תוך-יומי במהלך המסחר, על רקע תקוות כי שיחות בין ארה"ב לסין השבוע יצליחו למנוע התלקחות מלחמת סחר כוללת בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. הדולר נחלש בעולם בדרכו לרצף הירידות הארוך ביותר השנה, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוב מתח ביקורת על מדיניות העלאת הריבית של הבנק הפדרלי.

מדד S&P 500  נסגר בעלייה של 0.2% לאחר שבמהלך יום המסחר טיפס לשיא תוך-יומי ראשון מזה שבעה חודשים; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.3% אולם עודנו מרוחק כ-3% משיא. מדד נאסד"ק  הוסיף 0.5% ומרוחק כעת בפחות מ-1% משיא. מדד דאו ג'ונס למניות התחבורה  ומדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 נסגרו בשיאים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.5% ונמצא בדרכו ליום חמישי רציפות של ירידות, הרצף השלילי הארוך ביותר מתחילת השנה. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 2.84%.

מניות ספקיות שירותי ברוקראז' מוזלים דוגמת TD אמריטרייד, צ'רלס שוואב ו אי-טרייד צנחו ב-2%-7% בעקבות דיווח לפיו ג'י. פי מורגן צ'ייס , הבנק הגדול ביותר בעולם במונחי שווי שוק, ישיק בשבוע הבא שירות השקעות דיגיטלי חדש מוזל או חינמי.

הנפט טיפס יום רביעי ברציפות בצל הסנקציות נגד איראן

מחיר הנפט טיפס זה היום הרביעי ברציפות על רקע חששות כי הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן יגרמו לשיבושים באספקה בשוקי הנפט העולמיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 67.35 דולר לחבית, עלייה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים למסירה באוקטובר, שיהפכו לחוזים הקובעים החל ממחר, נסגרו במחיר של 65.84 דולר לחבית, עלייה של 0.6%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט נסגרו במחיר של 72.63 דולר לחבית, עלייה של 0.6%, בבורסת ICE באירופה.

מומחים במגזר הנפט מעריכים כי הסנקציות האמריקאיות נגד איראן יגרעו בין מיליון ל-1.5 מיליון חביות נפט ביום מההיצע בשווקים העולמיים.

הבנקים הובילו העליות באירופה; היורו מעל 1.15 דולר

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בהובלת מניות הבנקים ואנרגיה בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו עברו לסירוגין מעליות לירידות. היורו מטפס מעל ל-1.15 דולר. בורסת מילאנו קפצה ב-1.5%.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.4%; פריז הוסיפה 0.5%. מנגד, לונדון נסוגה ב-0.3% בהובלת מניות הכרייה. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.2%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1534 דולר ליורו, אולם עודנו נמוך ביותר מ-4% מרמתו מול המטבע האמריקאי בתחילת השנה.

הלירה הטורקית מתחזקת מול הדולר לראשונה זה שלושה ימים למרות דבריו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפיהם הוא לא ייכנע לשום דרישה של טורקיה בתמורה לשחרורו של הכומר האמריקאי אנדרו ברונסון. הלירה מטפסת ב-0.4% מול הדולר לשער של 6.0605 לירות לדולר, לאחר שנפלה אתמול ב-2.5% מול המטבע האמריקאי.

בריטניה רשמה ביולי את העודף התקציבי הגדול ביותר מאז שנת 2000

העודף בתקציב של בריטניה עלה בחודש שעבר ל-2 מיליארד ליש"ט (2.6 מיליארד דולר), הנתון הטוב ביותר לחודש יולי מאז שנת 2000 וכמעט כפליים מהעודף שצפו כלכלנים. השיפור נגרם הודות לעליה בהכנסות ממסים. כעת הגירעון התקציבי של בריטניה בארבעת החודשים הראשונים של שנת המס הוא 12.8 מיליארד ליש"ט, ירידה של 40% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

שר האוצר של בריטניה פיליפ המונד נמצא תחת לחץ מצד גורמים במפלגתו להגדיל הוצאות לאחר שנים של הידוק חגורה. בינתיים הוא מתנגד, בטענה כי בריטניה צריכה לצבור כוח תקציבי כדי לתמוך בכלכלה במקרה של יציאה לא מסודרת שלה מהאיחוד האירופי, אם לא תגיע להסכם עמו עד למארס 2019.

אסיה נסגרה בעליות; שנחאי עלתה ב-1.3%

בורסות אסיה ננעלו בעליות שערים הבוקר, והדולר נחלש לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתח שוב ביקורת על מדיניות הריבית של הבנק הפדרלי והאשים את סין ואירופה במניפולציית מטבעות. טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג מתחזקת ב-0.4%; שנחאי עלתה ב-1.3%; סיאול עלתה ב-1%. הבורסה האוסטרלית ירדה ב-0.8% לאחר שראש הממשלה מלקולם טרנבול שרד הצבעת אי אמון. 

מניית ענקית הכריה האוסטרלית BHP ביליטון ירדה ב-1.9% לאחר שהחברה דיווחה על ירידה של 37% ברווחיה בשנה שהסתיימה ביולי.

וול סטריט נסגרה בעליות שערים

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים, על רקע אופטימיות לגבי חידוש מגעי הסחר בין ארה"ב לסין. דאו ג'ונס עלה ב-0.4%; S&P 500 עלה ב-0.2%; נאסד"ק עלה ב-0.1%.

נשיא הבנק הפדרלי של אטלנטה, רפאל בוסטיק, אמר היום כי הוא צופה רק עוד העלאת ריבית אחת השנה, וחזר בכך על דברים שכבר אמר בעבר. בוסטיק, שנאם בטנסי, אמר כי האירועים בעולם מכבידים על התחזית לכלכלה האמריקאית. נפילת הלירה הטורקית, למשל, הפתיעה את בכירי הבנק הפדרלי, לדבריו. בוסטיק הוא חבר בוועדת הריבית של הבנק הפדרלי השנה. התחזית הרשמית של הוועדה היא לשתי העלאות נוספות השנה.

הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי הוא מצפה מנגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל להיות נגיד של כסף זול. מדד הדולר של ICE, שמודד את ערכו של המטבע מול סל של שישה מטבעות של שותפות סחר גדולות של ארה"ב, יורד ב-0.2%.

בשוק האג"ח נרשמו עליות, והתשואות עליהן ירדו. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים ירדה ב-0.04% ל-2.824%.

סודהסטרים זינקה ב-9.5% לאחר שפפסיקו שהכריזה על רכישתה של החברה הישראלית בעסקה בשווי 3.2 מיליארד דולר. מניית פפסיקו ללא שינוי.

מניית ענקית הקוסמטיקה אסתי לאודר עלתה ב-3.4% לאחר שהחברה דיווחה על רווחים והכנסות מהצפוי ברבעון שהסתיים ביולי.

הנפט עלה יום שלישי ברציפות

הנפט עלה היום והשלים רצף של שלושה ימי עליות, על רקע הסנקציות על איראן שמגבירות את החשש מירידה בהיצע הנפט העולמי, והמשך המתיחות בין ארה"ב לסין שמעוררת חששות לגבי הביקוש. עליה מפתיעה במלאים בארה"ב בשבוע שעבר השפיעה אף היא על השוק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר עלו ב-0.8% ונסגרו ברמה של 66.43 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הזהב רשם היום את העליה היומית הגדולה ביותר שלו עד כה החודש. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר עלו ב-0.9% ל-1,194.60 דולר לאונקיה, העליה החדה ביותר מאז 31 ביולי. בשבוע שעבר ירד הזהב ב-2.9%, הירידה החדה ביותר מאז מאי 2017.

אירופה ננעלה בעליות; הלירה הטורקית צנחה ב-2.5% מול הדולר

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים ביום המסחר הראשון של השבוע. לונדון עלתה ב-0.4%; פרנקפורט הוסיפה 1%; פריז טיפסה ב-0.7%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.6%.

בגזרת המקרו, פורסמו היום נתונים בבריטניה שמצביעים על ירידה חדה במחירי הבתים בממלכה באוגוסט. לפי מדד מחירי הבתים של רייטמוב, מחירי הבתים בבריטניה ירדו החודש ב-2.3% לעומת יולי. ואולם באוגוסט נרשמות בדרך כלל ירידות במדד מחירי לאור הפעילות הנמוכה בשוק בשל חופשת הקיץ. ירידת המחירים בלונדון רבתי היתה 1.5%.

יוון יצאה היום באופן רשמי מתוכנית החילוץ השלישית שקיבלה מאירופה וצריכה להציג איתנות פיננסית כדי לגרום למשקיעים להאמין שהיא הצליחה לצאת מהמשבר. מן העבר השני נמצאת טורקיה, שחתמה על הסכם עם קטאר שצפוי לספק לה נזילות של עד 3 מיליארד דולר. הבורסה הטורקית עלתה היום ב-1.6%. הלירה הטורקית נחלשת ב-2.5% מול הדולר.

חשבון המס של פייסבוק וקוקה קולה עשוי לקפוץ

פסיקה בבית משפט בארה"ב נגד חברת מדטרוניק שניתנה בשבוע שעבר, עשויה לעלות לפייסבוק ולקוקה קולה הרבה מאוד כסף. הדיון עוסק בשאלה סביב המחיר של קניין רוחני – והאם החברות צריכות לשלם עליו מס כשהן מוכרות אותו במחיר נמוך לחברות בנות במקלטי מס כמו איי קיימן או אירלנד.

בשבוע שעבר פסק בית משפט פדרלי לערעורים כי הדיון בעניינה של מדטרוניק צריך לחזור לבית משפט לנושאי מס, שם צפויים לפסוק שעל החברה לשלם מסים של 1.4 מיליארד דולר. לפי ניתוח בבלומברג, לפסיקה עשויות להיות השלכות יקרות גם על פייסבוק וקוקה קולה שעשויות לשלם לפחות מאות מיליוני דולרים.

עליות קלות באסיה; המשקיעים מקווים לפיתרון מלחמת הסחר - אך עדיין חוששים

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה חיובית על רקע אופטימיות זהירה סביב שיחות הסחר בין סין לארה"ב. לפי דיווחים, סין וארה"ב מכינות תוכנית שתוביל ליישוב הסכסוך ביניהן, ואולי אפילו לפגישה בין נשיאי המדינות, שי ג'ינגפינג ודונלד טראמפ. ואולם המגעים ככל הנראה לא יבשילו לפני יום חמישי, אז צפויים להיכנס לתוקף המכסים האמריקאים על סחורה סינית בשווי של 16 מיליארד דולר, ומכסי תגובה של סין.

טוקיו ירדה ב-0.3%; הונג גונג עולה ב-1.2% ומניית חברת הטכנולוגיה טנסנט עולה ב-3.8%, אחרי שהחברה מחקה משוויה יותר מ-150 מיליארד דולר בשבועות האחרונים. שנחאי עולה ב-1.1%; סידני ננעלה בעליות של ב-0.1%; סיאול ננעלה ללא שינוי ניכר.

בשוק המט"ח, הדולר עולה מול הין ביותר מ-0.1% ונסחר סביב שער של 110.65 ין לדולר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker