וול סטריט ננעלה בעליות; נאסד"ק עלה ב-1% בסיכום שבועי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנפט ננעל בירידות על רקע מלחמת הסחר

הנפט סיים את שבוע המסחר בירידות בעקבות עלייה בתפוקה הגלובלית, אך החשש מהסנקציות של ארה"ב על איראן מיתנו את הירידות. היום הנפט נסחר בירידות בעקבות חשש לירידה בצריכה על רקע כוונת סין להטיל מכסים על סחורות מארה"ב.

החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר ננעלו במחיר של 68.49 דולר לחבית. נפט מסוג טקסס מתוק ירד בסיכום שבועי ב-0.3%. החוזים על נפט מסוג ברנט למסירה באוקטובר ננעלו במחיר של 73.21 דולר לחבית.

מחיר הזהב עלה היום בעקבות היחלשות הדולר ודו"ח התעסוקה בארה"ב, כשמספר המשרות החדשות היה נמוך מתחזיות הכלכנים.עם זאת הזהב סיים שבוע רביעי ברציפות של ירידות. החוזים על זהב למסירה בדצמבר ננעלו במחיר של 1,223.20 דולר לאונקייה. הזהב ירד ב-0.8% בסיכום שבועי.

התשואה על אג"ח איטליה עלתה ל-3% בגלל חשש לאי יציבות פוליטית

אג"ח ממשלת איטליה נסחרות בירידות זה היום השלישי והתשואה עליהן עולה לקראת פגישה לדיון על תקציב המדינה בין מנהיגי הפופוליסטים לשר האוצר. התשואה על אג"ח איטליה ל-10 שנים עלתה ל-3% וכעת שומרת על רמה של 2.92% בעקבות דיווחים בתקשורת האיטלקית על מתיחות בין מנהיגי הפופוליסטים - מנהיג תנועת חמשת הכוכבים לואיג'י די מאיו וראש מפלגת לה ליגה מטאו סלוויני - ושר האוצר ג'ובאני טרייה.

לפי הדיווחים הפופוליסטים מעוניינים כי טרייה יגדיל את ההוצאות הממשלתיות של איטלה בתקציב 2019 ויפר את מדיניות האיחוד האירופי. לפני כשלושה שבועות עלו התשואות על אג"ח איטליה ל-10 שנים ל-2..55% בעקבות דיווחים כי הפופוליסטים ידרשו מטרייה להתפטר.

החשש ממלחמת סחר התפוגג; וול סטריט ננעלה בעליות

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות קלות לאחר שדו"ח התעסוקה עודד את המשקיעים למרות הודעת סין כי היא מתכננת הטלת מכסים על מוצרים אמריקאים בשווי 60 מיליארד דולר. דאו ג'ונס עלה ב-0.5% ורשם עלייה קלה של 0.05% בסיכום שבועי. S&P 500 הוסיף 0.4% לערכו בתום המסחר ועלה ב-0.8% בסיכום שבועי - שבוע חמישי ברציפות של עליות. נאסד"ק עלה ב-0.1% ביום שישי, אך עלה ב-1% בסיכום שבועי בעקבות דו"חות אפל ואמזון שדחפו את המדד כולו.

מספר המשרות שנוספו בחודש יולי היה נמוך מתחזיות הכלכלנים, אך רמת האבטלה עדיין ירדה לשפל של 3.9%, כך לפי דו"ח התעסוקה החודשי שפורסם היום בארה"ב.עם זאת חלק מהכלכלנים טוענים כי הנתונים מעידים על צמיחה יציבה בשוק התעסוקה האמריקאי בהתאם לתוכנית הבנק הפדרלי להעלאת ריבית.

הדולר מתחזק מעט מול המטבעות המובילים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - ננעל ללא שינוי ניכר ברמה של 95.17 נקודות. התשואה על אג"ח ארה"ב ירדה ל-2.95%.

מניית קראפט היינץ עלתה ב-9% לאחר שענקית מוצרי הצריכה דיווחה על ירידה ברווחים ברבעון השני אך הביסה את תחזיות הכלכלנים. החברה דיווחה על רווח נקי של 756 מיליון דולר לעומת 1.16 מיליארד דולר ברבעון המקביל.

האטה בצמיחה במגזר השירותים בארה"ב. מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים בארה"ב ירד ל-55.7 נקודות ביולי, שפל של 11 חודשים, לעומת 59.1 נקודות ביוני.

מניית חברת אבטחת הסייבר סימנטק יורדת ב-13.9% לאחר שהחברה הורידה אמש את תחזיות הרווח ל-2018.

סין מאיימת במכסים על ארה"ב

סין הודיעה על כוונתה להטיל מכסים על רשימה של מוצרים אמריקאים בשווי 60 מיליארד דולר, אם ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יממש את איומיו האחרונים בנושא הסחר.

המכסים ינועו בין 5% ל-25%, ויוטלו על 5,207 מוצרים אמריקאים אם ארה"ב תממש את כוונתה להטיל מכסים על סחורה סינית בסך 200 מיליארד דולר – כך מסר משרד האוצר הסיני בהודעה שפירסם היום באתר שלו.

תגובה זו צפויה להסלים את המתחים בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, והיא דומה במידה רבה לתגובתה של סין בחודש שעבר על הטלת מכסים אמריקאים.

>> לידיעה המלאה

פורסם דו"ח התעסוקה בארה"ב - פחות משרות חדשות מהתחזית

דו"ח התעסוקה החודשי פורסם בארה"ב היום – מספר המשרות החדשות ביולי היה 157 אלף, נמוך מתחזיות האנליסטים ל-190 אלף משרות. עם זאת, שיעור האבטלה ירד ל-3.9% מ-4%, והוא סביב שפל היסטורי של כמעט 50 שנה.

בקטגוריית השכר, העלייה בשכר השעתי ענתה על הציפיות עם עלייה של 2.7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הבנק הפדרלי עוקב בדריכות אחרי רכיב השכר, על רקע יעד האינפלציה של 2%.

בורסות אירופה ננעלו בעליות

בורסות אירופה ננעלו בעלות: לונדון הוסיפה 1.1%; פרנקפורט עלתה ב-0.5%; פריז התחזקה ב-0.3%; מדד סטוקס 600 ננעל בעליות של 0.6%.

מדד השירותים של מרקיט שפורסם היום מראה שפל של שלושה חודשים בצמיחת המגזר בבריטניה: 53.5 ביולי (נמוך מ-50 = התכווצות), לעומת 55.1 ביוני. נגיד הבנק של בריטניה, מארק קרני, התריע היום מפני האפשרות כי בריטניה תעזוב את האיחוד ללא הסכם. בזמן שהתראיין לרשת BBC הליש"ט נחלשה ב-0.3% לשער של 1.2982 דולר.  

מגמה מעורבת באסיה

מגמה מעורבת באסיה: טוקיו עלתה ב-0.1%; הונג קונג איבדה 0.2%; שנחאי ירדה ב-1%; סינגפור איבדה 0.3%; מדד אסיה דאו יורד בכ-0.5%.

בעקבות הירידות המתמשכות בבורסות הסיניות, דחקה יפן את סין מהמקום השני בדירוג שוק המניות הגדול בעולם, אחרי ארה"ב - לראשונה מאז שסין עקפה את יפן ב-2014.

הין היפני שומר על יציבות מול הדולר ונסחר בשער של 111.68 ין לדולר. היואן מאבד 0.1% לשער של 6.8844 יואן לדולר. היואן הולך לסגור שבוע שמיני רצוף של ירידות - הרצף הארוך ביותר מאז 1994, אז עברה המדינה למשטר מטבע מודרני.

הנפט ננעל בעליות קלות סביב רמה של 69 דולר לחבית

החוזים על הנפט עברו לעליות בעקבות דיוח על ירידה במלאי הנפט בארה"ב. אתמול ירד הנפט לשפל של שישה שבועות בעקבותדיווחים על עלייה בתפוקה הגלובלית. החוזים עלנפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר ננעלו במחיר של 69.02 דולר לחבית, לעומת 67.66 דולר לחבית ביום רביעי. החוזים על נפט מסוג ברנט למסירה באוקטובר ננעלו במחיר של 73.43 דולר לחבית.

מחיר הזהב ירד לשפל של יותר משנה בעקבות החשש מהחרפה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין וכן בעקבות העלאת הריבית בארה"ב. החוזים על זהב למסירה בדצמבר ירדו ב-0.8% ל-1,220.10 דולר לאונקיה.

מספר תביעות האבטלה קרוב לשפל של מחצית המאה

מספר תביעות האבטלה הראשוניות עלה בסוף יולי, אך נותר קרוב לשפל של מחצית המאה.

בשבוע שבין ה-22 ביולי ל-28 ביולי עלה מספר תביעות האבטלה באלף, ל-218 אלף תביעות. תחזית הכלכלנים היתה לקריאה של 220 אלף תביעות ראשוניות. הפעם האחרונה שבה מספר התביעות הראשוניות היה כה נמוך היתה בתחילת שנות ה-70.

הממוצע החודשי של תביעות אבטלה ירד ב-3,500 ל-214,500 תביעות בשבוע האחרון, אמרה ממשלת ארה"ב היום. זאת הקריאה השנייה הנמוכה ביותר מאז אמצע 2009.

מספר האנשים שכבר מקבלים דמי אבטלה צנח גם כן ב-23 אלף ל-1.72 מיליון אנשים – מספר הנמוך בכרבע מיליון לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

אפל בשיא; נאסד"ק עלה ב-1.2%

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים לאחר שהתחזקות אפל האפילה על החשש מהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. דאו ג'ונס ירד ב-0.03%; S&P 500 עלה ב-0.5% ונאסד"ק הוסיף 1.25% לערכו.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט עולה ב-0.5%, בין היתר בעקבות העלאת הריבית בבריטניה שגרמה לירידה של 0.8% של הלי"שט מול הדולר.

אפל הפכה לחברה הראשונה עם שווי שוק של טריליון דולר. מניית החברה עלתה ל-207.4 דולר, לאחר שביום שלישי פרסמה החברה דו"חות חזקים לרבעון האחרון. מניית טסלה זינקה ב-16% לאחר שהחברה דיווחה אמש על ירידה בהוצאות המוזמנים של יצרנית המכוניות החשמליות.

מניית טריפאדוויזור, אתר שירותי הנסיעות, ירד ב-11% בעקבות דו"חות מאכזבים שפרסמה החברה. הכנסות החברה ממלונות ירדו ב-4% ל313 מיליון דולר ברבעון. החברה דיווחה על עלייה של 10% במספר המשתמים החודשיים ל-456 מיליון איש. עם זאת, מספר האנשים שרכשו חדרי מלון דרך האתר והאפליקציה ירד ב-3%.

תביעות האבטלה בארה"ב לשבוע שהסתיים ב-28 ביולי ירדו לשפל של כמעט 45 שנה. מספר התביעות השבועיות עלה ב-1,000 ל-218 אלף לעעומת תחזיות הכלכלנים ל-220 אלף תביעות.

הריבית בבריטניה הועלתה ל-0.75%

הבנק המרכזי בבריטניה העלה את הריבית היום מ-0.5% ל-0.75% - רמה שלא נראתה מאז המשבר הפיננסי העולמי – למרות תחזיות חלשות יחסית של הכלכלה הבריטית, וסיכונים גוברים בעקבות הברקזיט.

אף שחלק מהתחזיות הכלכליות דווקא חיוביות, חלק מהכלכלנים התריעו כי לא כדאי להעלות עכשיו ריבית בשל אי הוודאות הגוברת לגבי הברקזיט, בין השאר בשל המחלוקות הפרלמנטריות שעמן מתמודדת ראש הממשלה תרזה מיי. נגיד הבנק, מארק קרני, אמר כי ההתפתחויות בברקזיט ישפיעו באופן משמעותי על המדיניות המוניטרית. 

באפריל 2008 היתה הריבית בבריטניה 5%. מאז היא ירדה בהדרגתיות, עד שבאוגוסט 2016 היא הגיעה לשפל של 0.25%. בנובמבר 2017 הועלתה הריבית ל-0.5%. 

ברקליס הרוויח פי שלושה ברבעון השני

ברקליס דיווח על תוצאות מצוינות בדו"חות הרבעון השני, לאחר כמה שנים מאתגרות. הבנק הבריטי דיווח על רווח לפני מס של 2.49 מיליארד דולר ברבעון – כמעט פי שלושה מהרווח בתקופה המקבילה בשנה שעברה ויותר מכפי שחזו האנליסטים. זהו הרבעון הטוב ביותר של הבנק בשלוש השנים האחרונות.

"זהו ללא ספק רבעון חזק מאוד עבור ברקליס, אחד הרבעונים הראשונים מאז שהשינויים המערכתיים התחילו לפנות את המכשולים שהיו בדרך – אין יותר עניינים משפטיים תלויים מעל ראשינו, אין יותר עלויות הקשורות בשינויים האלה. זה אחד הרבעונים 'הנקיים' הראשונים ומבשר על הבאות".

בורסות אירופה ננעלו בירידות; פרנקפורט איבדה 1.5%

ירידות ברחבי אירופה, לאחר בוקר אדום באסיה: לונדון איבדה 1% מערכה; פרנקפורט ירדה ב-1.5%; פריז נסוגה ב-0.7%, מילאנו נחלשה ב-1.7%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.8%. 

הליש"ט יורדת ב-0.7% ל-1.3026 דולר לאחר שהבנק המרכזי של בריטניה העלה את הריבית ל-0.5%-0.75%. היורו יורד ב-0.5% ל-1.1603 דולר. מניית אלטיס אירופה, שבבעלות פטריק דרהי ירדה ב-16%.

ירידות ברחבי אסיה

ירידות ברחבי אסיה על רקע חשש מהסלמת מלחמת הסחר בין סין לארה"ב: טוקיו מאבדת 1%; הונג קונג יורדת ב-2.4%; שנחאי צונחת ב-3% (ונמצאת 23% מתחת לשיא); סינגפור נסוגה ב-1.4%; מדד אסיה דאו מאבד 1.4%.

הין היפני מוסיף 0.1% לשער של 111.62 דולר; היואן היפני נותר יציב בשער של 6.8293 יואן לדולר; הליש"ט מאבדת 0.1% ל-1.3108 דולר לליש"ט.

עיני המשקיעים יהיו נשואות היום לבריטניה, שם צפוי הבנק המרכזי להעלות את הריבית ב-0.25%, ל-0.75%.

מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בארה"ב של ISM ירד ביולי

ההוצאה על בנייה בארה"ב נפלה בשיעור החד ביותר מזה יותר משנה ביוני על רקע ירידה בהשקעות בפרויקטים פרטיים וציבוריים. על פי משרד המסחר האמריקאי, הוצאות על הבנייה ירדו ב-1.1%, הירידה החדה ביותר מאז אפריל 2017. 

מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור בארה"ב של ISM  ירד ל-59.5 נקודות ביולי, לאחר שעלה ל-60.2 ביוני. קריאה מעל לרמה של 50 נקודות משקפת צמיחה בפעילות הייצור, ואילו קריאה מתחת לרמה זו מצביעה על התכווצות של הפעילות הכלכלית. מגזר הייצור מהווה 12% מהכלכלה האמריקאית.

מחיר הנפט בירידה על רקע עלייה במלאי בארה"ב

הנפט ננעל בירידות לאחר עלייה מפתיעה במלאי הנפט הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר ירדו בניו יורק ב-1.6% למחיר של 67.66 דולר לחבית. החוזים על הנפט מסוג ברנט למסירה באוקטובר יורדים ב-2.55% בלונדון למחיר של 72.32 דולר לחבית.

מחיר הנפט צנח ביותר מ-7% ביולי, הירידה הגדולה ביותר מזה שנתיים על רקע החששות מפני מלחמת סחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

מספר גבוה מהצפוי של משרות חדשות נוספו במגזר הפרטי בארה"ב ביולי; התשואה על האג"ח קופצת

התשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים בארה"ב הגיעה ל-3% הבוקר, לאחר פרסום הנתונים על צמיחה גדולה מהצפוי במספר המשרות החדשות במגזר הפרטי בארה"ב ביולי. וול סטריט ממתינה לשעה 9:00 (שעון מקומי) כדי לשמוע את החלטת הבנק הפדרלי לגבי הריבית. התחזית היא להשארת הריבית ללא שינוי.

219 אלף משרות נוספו ביולי במגזר הפרטי בארה"ב הודות לעוד גיוסים בשל הורדת המס של ממשל טראמפ, כך עולה מנתוני ADP  ומודיס אנטליטיקס שפורסמו היום.

תחזית האנליסטים היתה לתוספת של 185 אלף משרות חדשות.

מספר המשרות החדשות ביולי הוא הגבוה ביותר מאז פברואר, אז נוספו 241 אלף משרות חדשות. ביוני נוספו 181 אלף משרות, לעומת נתון קודם של 177 אלף.

התשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים קופצת ל-3.003%, בעוד התשואה על האג"ח ל-30 שנה מזנקת ל-3.133.

מגמה מעורבת בוול סטריט: הריבית בארה"ב נותרה ללא שינוי

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת. ה דאו ירד ב- 0.3%. S&P500 איבד ב-0.1%. ה נאסד"ק ה וסיף 0.4%. 

הבנק הפדרלי השאיר היום את הריבית ללא שינוי, ברמה של 2%-1.75%. עם זאת, לאור הצמיחה היציבה וההאצה באינפלציה הוא קרוב לוודאי יעלה את הריבית פעמיים נוספות השנה, כפי שהתחייב לעשות.

מניית טסלה עלתה ב-1.1%  לקראת פרסום דו"חותיה לרבעון השני לאחר סגירת המסחר היום.

מניית אפל זינקה ב-6% ב-5% לאחר שדיווחה אתמול על רווחים והכנסות גבוהים מהתחזיות ופhרסמה תחזית אופטימית לרבעון הנוכחי.

פעילות הייצור בגרמניה מתאוששת; האטה בבריטניה

פעילות הייצור באירופה המשיכה לצמוח בקצב איטי בחודש יולי, לפי מדד מנהלי הרכש של IHS מרקיט שפורסם היום. המדד עלה ל-55.1 נקודות לעומת 54.9 נקודות ביוני על רקע מתיחות הסחר ועליות מחירים שפגעו באווירה ביבשת. הנתון הסופי נותר ללא שינוי לעומת ההערכות הראשוניות.

בגרמניה, הכלכלה הגדולה בגוש היורו, נרשמה התאוששות לאחר שביוני ירד מדד הייצור לשפל של 18 חודשים. המדד עלה ביולי ל-56.9 נקודות לעומת 55.9 נקודות ביוני, אך הקריאה היתה נמוכה מהתחזיות.

בבריטניה נרשמה האטה בפעילות הייצור. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור של IHS מרקיט ו-CIPS ירד בחודש שעבר ל-54 נקודות לעומת 54.3 נקודות ביוני. כל קריאה של יותר מ-50 נקודות במדד מראה על צמיחה בפעילות.

ירידות בבורסות אירופה

המסחר בבורסות אירופה ננעל ברידות שערים, על רקע דו"חות כספיים של חברות ביבשת ונתונים ממגזר הייצור. לונדון ירדה ב-1.2%; פרנקפורט ירדה ב-0.5%; פריז איבדה 0.2%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.5%.

מניית פולקסווגן ירדה ב-1% אף שדיווחה היום על עליה ברווחיה והכנסותיה. הרווח אחרי מס של פולקסווגן הסתכם ברבעון השני ב-3.31 מיליארד יורו (3.88 מיליארד דולר), לעומת 3.1 מיליארד יורו ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח התפעולי ירד ב-13% ל-3.95 מיליארד יורו. המכירות עלו ב-3.4% ל-61.15 מיליארד יורו, מתחת לתחזיות אנליסטים. פולקסווגן נאלצה להפריש ברבעון השני 1.6 מיליארד יורו עבור הוצאה הקשורה לשערוריית זיוף פליטות המזהמים.

BNP  פאריבה עלתה ב-0.1%. הבנק הגדל בצרפת דיווח היום על רווח הנקי של 2.39 מיליארד יורו (2.79 מיליארד דולר) ברבעון השני, כמעט ללא שינוי לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, ועליה של 53% לעומת הרבעון הראשון. הבנק אמר בהודעה כי פעילותו עלתה ברבעון בעקבות הצמיחה באירופה, אך ציין כי שינויים בשערי המט"ח ואווירה מאתגרת בתחום בנקאות ההשקעות מנעו ממנו להשיג תוצאות טובות יותר.

אסיה נסגרה במגמה מעורבת; שנחאי ירדה ב-1.8%

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר במגמה מעורבת, והבורסה בשנחאי ירדה על רקע איומי ממשל טראמפ במכסים נוספים על סין. טוקיו עלתה ב-0.9% יום לאחר שהבנק המרכזי של יפן השאיר את המדיניות המוניטרית המשוחררת ללא שינוי; הונג קונג יורדת ב-0.6%; סיאול עלתה ב-0.5%; טיוואן עלתה ב-0.4%; סידני ירדה ב-0.1%.  

הבורסה בשנחאי ירדה ב-1.8% על רקע דיווח כי ממשל טראמפ בארה"ב שוקל להטיל מכסים של 25% על ייבוא סחורות בשווי 200 מיליארד דולר מסין, במקום המכסים של 10% שבהם איים עד עכשיו. 

פוקסקון, יצרנית הרכיבים הגדולה ביותר של אפל , עלתה ב-1.7% בבורסת טייוואן, לאחר ש  אפל דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על תוצאות רבעוניות טובות מהצפוי.

עליות בוול סטריט

מגמה חיובית בוול סטריט, אחרי שלושה ימים של ירידות שערים ועל רקע דיווחים על התחדשות השיחות בין ארה"ב לבין בנושא הסחר.  דאו ג'ונס עלה ב-0.5%; S&P 500   עלה ב-0.5%, נאסד"ק     הוסיף 0.5%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.3% ונסחר סביב שער של 1.1739 דולר ליורו; הליש"ט עולה ב-0.2% ונסחרת סביב שער של 1.3159 דולר.

עונת הדו"חות תמשיך לעמוד היום במוקד המסחר בוול סטריט, כשאחרי נעילת המסחר ידווחו על תוצאותיהן אפל ואמדוקס.

לפני תחילת המסחר דיווחה חברת התקשורת צ'רטר על תוצאות טובות מהמצופה, מה שמוביל לעליות במניית החברה לפני הפתיחה. מניית קוואלקום עולה גם לפני הפתיחה אחרי שהחברה סיפקה פרטים נוספים על תכנית הרכישה מחדש של מניות בשווי של 10 מיליארד דולר. מניית פרוקטר אנד גמבל יורדת ב-2.4% במסחר שלפני הפתיחה אחרי שהחברה דיווחה על מכירות מאכזבות. מניית חברת התרופות פייזר עולה אחרי שדיווחה על תוצאות טובות מהמצופה, על העלאת התחזית להמשך השנה ועל קבלת אישור מהאיחוד האירופי לתרופה לטיפול בסרטן השד ובסרטן המעי הגס.

ענקיות הטכנולוגיה רושמות עליות קלות

מניות ענקיות הטכנולוגיה רושמות עליות קלות, לקראת פרסום הדו"חות הרבעוניים של אפל הלילה ובעקבות הדיווחים על ניסיונות שר האוצר האמריקאי לחדש את המשא ומתן עם סין בנושא הסחר.

נטפליקס רושמת עלייה של 1.5%; אינטל עולה ב-1.6%; אלפבית מוסיפה 1.4%; אפל עולה ב-0.8%; אמזון מוסיפה 0.2%.

פייסבוק הודיעה הערב כי זיהתה פעילות חריגה שמטרתה ככל הנראה להשפיע על הבחירות הקרובות בארה"ב - בחירות האמצע שיתקיימו בנובמבר הקרוב. החברה דיווחה לגורמים הרלוונטיים בוושינגטון, ומנייתה עולה בשעה זו ב-1.20%.

קרדיט סוויס הביס את התחזיות

קרדיט סוויס דיווח היום על רווח נקי של 647 מיליון פרנקים שוויצים (655.3 מיליון דולר) ברבעון השני של השנה. הנתון הזה גבוה משמעותית מתחזיות האנליסטים, שהעריכו כי הרווח יהיה 550 מיליון פרנקים שוויצים. זהו רווח יותר מכפול מכפי שנרשם ברבעון המקביל אשתקד – 303 מיליון דולר. ההכנסה ברבעון השני היתה 5.6 מיליארד פרנקים (5.57 מיליארד דולר).

מנכ"ל הבנק, טידג'אן תיאם, אמר כי "בהמשך 2018 נמשיך להתמקד בצמיחה של תחום ניהול העושר ונסיים בהצלחה שני רבעונים של ארגון מחדש של הבנק". לדבריו, מ-2019 ואילך הבנק יתמקד בשיפור הרווחיות והתשואות.

הלירה הטורקית ממשיכה לקרוס; הבנק המרכזי מעלה את תחזית האינפלציה

חוסר היציבות הכלכלי בטורקיה גרם לבנק המרכזי במדינה להעלות היום בחדות את תחזית האינפלציה שלו ל-2018 ול-2019. הבנק התחייב להמשיך ולהדק את המדיניות המוניטרית אם יידרש לכך. בין הבנק המרכזי לנשיא רג'פ טייפ ארדואן קיימת מחלוקת בנוגע למדיניות המוניטרית והפיסקלית החיונית לכלכלת טורקיה, כשארדואן דורש לנקוט דווקא במדיניות מוניטרית מרחיבה שכוללת העלאת ריבית.

הבנק המרכזי העלה את תחזית האינפלציה שלו השנה ל-13.4%, לעומת תחזית קודמת של 8.4%. ואולם לאור הירידה החדה בשער הלירה הטורקית והשחיקה בשווי הכסף של האזרחים, ייתכן שטורקיה לא תעמוד גם ביעד האינפלציה הזה.

מתחילת השנה צנחה הלירה הטורקית ביותר מ-22%, מה שמקשה על היצואנים במדינה וגרם לארדואן להאשים את הבנק המרכזי במחדל. אחרי הודעת הבנק המרכזי, מאבדת הלירה הטורקית מול הדולר 0.3% ונסחרת סביב שער של 4.8993 לירה לדולר - שפל נוסף עבור המטבע הטורקי.

בורסות אירופה נסגרו בעליות

בורסות אירופה נסגרו בעליות קלות. לונדון עלתה ב-0.6%; פרנקפורט התחזקה ב-0.1%; פריס הוסיפה 0.4%; מילאנו טיפסה ב-1.25%; מדריד עלתה ב-0.2%; סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.2%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.15% ונסחר סביב שער של 1.1725 דולר ליורו. הליש"ט מתחזקת ב-0.1% ונסחרת סביב שער של 1.3144 דולר לליש"ט.

בגזרת המקרו, פורסמו היום נתוני האינפלציה בצרפת שהיו גבוהים מהתחזיות בגלל עליות מחירים בשוק האנרגיה והשירותים. מדד המחירים לצרכן בצרפת עלה ביולי בקצב שנתי של 2.3%, לעומת עלייה של 2% ביוני. האנליסטים צפו עלייה של 2.1%. האינפלציה בגוש היורו היתה גבוהה מהמצופה ברמה של 2.1%.

רשות הסטטיסטיקה של אירופה פירסמה היום כי כלכלת גוש היורו צמחה ברבעון השני בקצב אטי מהמצופה. כלכלת המדינות המשתמשות ביורו צמחה ברבעון השני בקצב שנתי של 2.1%, לעומת צמיחה של 2.5% ותחזיות לצמיחה של 2.2%. ביחס לרבעון הראשון, צמחה כלכלת גוש היורו ב-0.3%, לעומת תחזיות לצמיחה של 0.4%.

בנפרד פורסמו היום נתוני האבטלה בגרמניה, שהצביעו של ירידה של 6,000 דורשי עבודה. שיעור האבטלה היה יציב ברמה של 5.3%.

חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה פירסמה היום את תוצאותיה לרבעון השני שהצביעו על ירידה ברווחים בגלל שביתות צוותי אוויר ומזג האוויר שגרם לביטול טיסות. הרווח הנקי של החברה ברבעון השני היה 734 מיליון יורו, לעומת 740 מיליון יורו בתקופה המקבילה. ההכנסות עלו ב-0.4% ל-9.3 מיליארד יורו.

המפעלים בסין מתקשים לצמוח

אחד החששות המרכזיים ממלחמת הסחר בין ארה"ב לסין הוא שהייצור הסיני, שעליו מסתמכת כלכלת המדינה, ייפגע באופן משמעותי - וסין תידרדר למשבר. נתונים שפורסמו היום בסין הצביעו על צמיחה אטית מהצפוי במגזר הייצור של סין - בשל החששות ממלחמת הסחר, מזג האוויר והירידה בביקוש המקומי.

מדד מנהלי הרכש (PMI) הרשמי של סין  הגיע ביולי ל-51.2 נקודות, לעומת 51.5 נקודות ביוני. תחזיות האנליסטים בסקר של רויטרס היו כי המדד יגיע ל-51.3 נקודות. במדד זה, כל נתון מעל ל-50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות, אך ככל שהנתון קרוב יותר ל-50 נקודות, הצמיחה אטית יותר. זהו החודש ה-24 ברציפות שבו המדד לא הגיע לפחות מ-50 נקודות.

הבנק המרכזי של יפן עודד את הבורסה בטוקיו

בבורסות אסיה נרשמת מגמה מעורבת לאור פרסום נתוני מקרו בסין ואחרי הודעת הבנק המרכזי ביפן, שהתחייב לתוכנית התמריצים לשווקים. טוקיו ננעלה ללא שינוי, אחרי שמוקדם יותר ירדה בכ-0.5%. שנחאי עלתה ב-0.3%; הונג קונג יורדת ב-0.4%; סיאול עלתה ב-0.1%; סידני ננעלה ללא שינוי.

בשוק המט"ח, הדולר עולה מול הין בכ-0.2% ונסחר תמורת 111.2 ין.

היום הסתיימה פגישת המדיניות של הבנק המרכזי ביפן שנמשכה יומיים, ולפי הודעת הבנק, הוא מחויב להמשיך להזרים תמריצים לשוק, אך יגמיש את התוכנית. בנוסף, הבנק לא הוריד את יעד האינפלציה שלו ל-1.5%, כפי שצפו בתחילה, אלא מסר שיידרש זמן רב יותר כדי להגיע ליעד האינפלציה של 2%. בשווקים התייחסו להודעת הבנק כאילו לא היה שום שינוי במדיניות, ולכן אפשר להמשיך להסתמך על הדפסת הכסף ביפן.

מניות הטכנולוגיה גררו את וול סטריט לירידות

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות שערים, זה היום השלישי ברציפות, על רקע דו"חות כספיים מאכזבים של חברות, בעיקר במגזר הטכנולוגיה. דאו ג'ונס ירד ב-0.6%; S&P 500 ירד ב-0.6% ונאסד"ק ירד ב-1.4%. זוהי הפעם הראשונה שבה נאסד"ק יורד ביותר מ-1% במשך שלושה ימים ברצף מאז אוגוסט 2015.

הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם, לקראת שורה של החלטות מוניטריות של בנקים מרכזיים ביפן, ארה"ב ובריטניה השבוע. מדד הדולר של ICE, המודד את ערכו של הדולר מול סל של שישה מטבעות של שותפות סחר של ארה"ב, יורד ב-0.4%.

מניותיהן של חברות הטכנולוגיה הגדולות רשמו יום שלישי ברציפות של ירידות שערים. מניית פייסבוק, שצנחה בכ-20% בשבוע שעבר בעקבות דו"חות מאכזבים ותחזית מדאיגה, ירדה ב-2.2%; טוויטר, שרשמה צניחה דומה במניה ביום שישי, נפלה ב-8%. אפל, שתפרסם מחר לאחר סגירת המסחר בוול סטריט את דו"חותיה, ירדה ב-0.5%.

מניית יצרנית הציוד המכני קטרפילר, שפרסמה היום דו"חות רבעוניים טובים מהצפוי, ירדה ב-2%. הרווח הנקי של קטרפילר ברבעון השני הסתכם ב-1.71 מיליארד דולר, לעומת 802 מיליון דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. בניכוי סעיפים חד פעמיים, הסתכם הרווח ב-2.97 דולר למניה, מעל לתחזיות. הכנסות קטרפילר גדלו ל-14.01 מיליארד דולר לעומת 11.33 מיליארד דולר ברבעון המקביל, בהתאם לתחזיות. קטרפילר אמרה כי צופה שמכסים שהוטלו לאחרונה יגדילו את ההוצאות שלה בין 100 מיליון דולר ל-200 מיליון דולר במחצית השניה של השנה.

משרד האוצר האמריקאי אמר היום כי ילווה ברבעון הנוכחי סכום גבוה יותר מכפי שהעריך מוקדם יותר, לאחר שקיצוצי מסים והגדלת הוצאות ניפחו את הגירעון התקציבי של ארה"ב. התחזיות החדשות הן להלוואות של 769 מיליארד דולר במחצית השניה של 2018 ו-1.33 טריליון דולר בשנה כולה.

הנפט ננעל מעל ל-70 דולר לחבית

הנפט זינק וחזר אל מעל לרף של 70 דולר לחבית, לאחר שבארבעת השבועות האחרונים ירד ב-7%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר עלו ב-2.1% ל-70.13 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט מסוג ברנט עלו ב-1% ל-75.01 דולר לחבית בלונדון.

לעליית המחירים תרמה הודעתה של סעודיה כי תשעה את משלוחי הנפט דרך מיצרי באב אל מנדב החשובים, לאחר שהמורדים החותים בתימן, המקבלים נשק וסיוע כספי מאיראן, תקפו מכליות נפט בים האדום וגרמו להן נזק. הותקפה בירי טילים מצפון למיצרי באב אל-מנדב שבים האדום. התקיפה אירעה על רקע מלחמת איומים מחודשת בין ארצות הברית ואיראן, שמאיימת אף היא על שוק הנפט.

אירופה נסגרה בירידות

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים ביום המסחר הראשון של השבוע. לונדון נסגרה ללא שינוי; פרנקפורט ירדה ב-0.5%; פריז ירדה ב-0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.3%.

כמה מהבנקים המרכזיים בעולם צפויים להיפגש השבוע ולהחליט על המדיניות המוניטרית. הבנק המרכזי של בריטניה צפוי להעלות את הריבית, למרות קרטוע הכלכלה על רקע הברקזיט. 

בגרמניה דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית כי האינפלציה נותרה ביולי מעל ליעד של 2%, כמצופה. מדד המחירים לצרכן בגרמניה עלה ב-2.1% ביולי, ונותר ללא שינוי לעומת יוני, בהתאם לתחזיות. מחירי האנרגיה בגרמניה זינקו ב-6.6% ביולי, לאחר עליה של 6.4% ביוני.

הלירה הטורקית נחלשת

הלירה הטורקית נחלשת מול הדולר על רקע איום הסנקציות מצד ארה"ב ולקראת פרסום נתוני אינפלציה בטורקיה השבוע, שצפויים להראות האצה זה החודש הרביעי ברציפות. הלירה נחלשת ב-0.6% מול הדולר לרמה של 4.881 לירה לדולר.

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר כי ארצו לא תיכנע לאיומיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להטיל סנקציות גדולות יותר אם הכומר האמריקאי שעצור בטורקיה לא ישוחרר, כפי שצייץ סגן נשיא ארה"ב מייק פנס לפני כמה שעות בטוויטר.

הבנק המרכזי של טורקיה הותיר בשבוע שעבר במפתיע את הריבית ללא שינוי, ברמה של 17.75%, אף שהאינפלציה עדיין גבוהה יותר מפי שלושה מהיעד שלו.

ירידות באסיה

ירידות ברחבי אסיה עם פתיחת שבוע המסחר: טוקיו מאבדת 0.7%;  הונג קונג יורדת ב-0.7%; שנחאי נסוגה ב-0.2%; סינגפור מאבדת 0.6%; מדד אסיה דאו יורד ב-0.2%.

הין היפני שומר על יציבות עם שער של 111.09 ין לדולר; היואן יורד ב-0.3% לשער של 6.8470 יואן לדולר; היורו נותר יציב בשער של 1.1652 דולר.

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוסיף 0.2% למחירו, ונסחר ב-68.84 דולר לחבית. הזהב יורד ב-0.1% למחיר של 1,223.38 דולר לאונקייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker