עדכונים

חשש ממלחמת סחר הכביד על וול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בהובלת מניות הבלו-צ'יפ, והדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו על רקע התגברות החששות מפני התלקחות מלחמת סחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

מדד דאו ג'ונס  ירד ב-0.3% בדרכו ליום שלילי רביעי ברציפות, ואיבד 0.9% בסיכום שבועי; מדד S&P 500  נסוג ב-0.1% אך הצליח לחלץ עלייה קלה בסיכום שבועי. מדד נאסד"ק , שנסגר ביום חמישי בשיא נומינלי, איבד 0.2% אך עלה ב-1.3% בסיכום שבועי.

מניות של חברת תעשייתיות אמריקאיות עם חשיפה רבה לשווקים הבינלאומיים הובילו את הירידות. מניית יצרנית המטוסים בואינג נסוגה ב-1.3%; מניית ענקית המיכון הכבד קטרפילר נפלה ב-2.1%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 2.93% לאחר שבמהלך היום נפלה מתחת ל-2.9% לראשונה זה שבועיים. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1% לאחר שמוקדם יותר היום טיפס לשיא של 11 חודשים.

המסחר היום בוול סטריט התאפיין בתנודתיות רבה מהרגיל בשל "יום הכישוף המרובע" (Quadruple Witching Day) - יום פקיעתם המשולבת של חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא כי המשקיעים נדרשו להחליט היום האם לממש את האופציות שבידיהם או להותירן.

הנפט מחק את כל עליות השבוע

מחיר הנפט צלל בכמעט 3% תוך מחיקת כל עליות השבוע על רקע ציפיות כי ארגון יצואניות הנפט אופ"ק יחליט להגדיל את התפוקה בפגישתו בשבוע הבא.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 65.06 דולר לחבית - הסגירה הנמוכה ביותר מאז השישי ביוני - לאחר נפילה של 2.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי נסוג מחיר הנפט בכ-1%.

הזהב נפל לרמתו הנמוכה ב-2018

מחיר הזהב צנח לרמתו הנמוכה ביותר השנה לאחר שהדולר טיפס לשיא של 11 חודשים, ובכך צמצם את האטרקטיביות של המתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,278.5 דולר לאונקייה - הסגירה הנמוכה ביותר מאז דצמבר - לאחר נפילה של 2.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הזהב ב-1.9%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג כעת ב-0.1% לאחר שמוקדם יותר היום טיפס לרמתו הגבוהה מאז יולי 2017 בעקבות נתוני ייצור ובטחון צרכנים חזקים שפורסמו היום בארה"ב.

חששות סחר הכבידו על אירופה; לונדון נפלה ב-1.7%

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בצל חששות מפני התלקחות מלחמת סחר בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מגזרי הבנקאות וחומרי הגלם הובילו את הירידות.

בורסת לונדון, שנסגרה ביום חמישי בשיא של כמעט ארבעה שבועות, צנחה ביום שישי ב-1.7% בהובלת מניות הכרייה; פרנקפורט נסוגה ב-0.7%; פריז איבדה 0.5%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי נפל ב-1% אולם בסיכום שבועי טיפס ב-1%. היתה זו העלייה השבועית החדה ביותר זה למעלה מחודש עבור המדד האירופי.

בורסות היבשת רשמו ביום חמישי את הזינוק החד ביותר מזה חודשיים על רקע הודעת הבנק המרכזי של אירופה כי יסיים עד סוף השנה את רכישות אג"ח, וכי ישאיר את הריבית בגוש היורו בשפל לפחות עוד שנה.

היורו מתאושש מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1619 דולר ליורו, לאחר שביום חמישי צלל ביותר מ-1.5% מול המטבע האמריקאי.

הבנק המרכזי של צרפת הוריד את תחזית הצמיחה של המדינה ל-2018, בעקבות האטה חדה מהצפוי בצמיחה בתחילת השנה. הבנק המרכזי צופה כעת כי התמ"ג של צרפת יצמח ב-1.8% השנה, במקום התחזית הקודמת שצפתה צמיחה של 2%. ברבעון הראשון של השנה נרשמה צמיחה של 0.2% בלבד לעומת הרבעון שקדם לו, וזאת לאחר צמיחה של 0.7% בסוף 2017.

שיפור בבטחון הצרכנים בארה"ב; ציפיות האינפלציה בשיא של 3 שנים

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב טיפס החודש על רקע שיפור במצב הפיננסי האישי של הצרכנים, אולם מכסי יבוא פגמו באופטימיות לגבי צמיחת הכלכלה וסייעו לדחוף את ציפיות האינפלציה לרמתן הגבוהה ביותר מזה שלוש שנים, לפי נתונים שפירסמה היום אוניברסיטת מישיגן.

מדד בטחון הצרכנים טיפס החודש לרמה של 99.3 נקודות לעומת רמה של 98 נקודות במאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 98.5 נקודות.

רכיב המצב הנוכחי של המדד קפץ לרמה של 117.9 נקודות, רמתו השנייה הכי גבוהה מאז שנת 2000, לעומת רמה של 111.8 נקודות בחודש הקודם. רכיב הציפיות העתידיות של המדד נסוג לרמה של 87.4 נקודות, שפל של חמישה חודשים, לעומת רמה של 89.1 נקודות בחודש הקודם.

ציפיות האינפלציה של הצרכנים לשנה הבאה טיפסו החודש ל-2.9%, הרמה הגבוהה ביותר מאז מארס 2015, לעומת 2.8% בחודש הקודם.

תפוקת בתי החרושת בארה"ב בנפילה החדה מ-2014

תפוקת בתי החרושת בארה"ב נפלה בחודש מאי בשיעור החד ביותר מאז ינואר 2014, עקב ירידה בהיקף הייצור של משאיות, מסר היום הבנק הפדרלי.

תפוקת בתי החרושת צנחה ב-0.7% בחודש שעבר לאחר עלייה של 0.6% בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה כי התפוקה תהיה ללא שינוי במאי.

התפוקה התעשייתית הכוללת של ארה"ב נסוגה ב-0.1% בחודש מאי לאחר זינוק של 0.9% בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.2%.

ניצול כושר הייצור נסוג בחוד שעבר ל-77.9% לעומת 78.1% בחודש הקודם. כלכלנים צפו 78.1%.

פעילות הייצור בניו יורק בשיא של 8 חודשים

מדד פעילות הייצור באזור ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) זינק החודש לרמה של 25 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז אוקטובר - לעומת רמה של 20.1 נקודות בחודש מאי, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

כלכלנים צפו ירידה של המדד לרמה של 19.1 נקודות החודש.

מדד גבוה מאפס מצביע על שיפור בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

היורו בדרכו לשבוע הגרוע ביותר מזה שנה וחצי

היורו מתחזק מול הדולר, אך נמצא בדרכו להשלים את השבוע הגרוע ביותר שלו מאז 19 חודשים, לאחר שנגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מריו דראגי אמר אתמול כי לא צפויה העלאת ריבית בגוש היורו לפחות עד קיץ 2019. היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.159 דולר ליורו, אבל בדרכו להשלים ירידה שבועית של 1.7%, החדה ביותר מאז נובמבר 2016.

בנפרד, דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, יורוסטאט, כי האינפלציה בגוש היורו זינקה במאי ל-1.9%, לעומת 1.3% באפריל. הנתון מחזק את ההערכות של ה-ECB, אשר תיקן אתמול את תחזיתו כלפי מעלה לאינפלציה של 1.7% ב-2018 ו-2019.

שנחאי ברמה הנמוכה מאז 2016 על רקע המכסים של טראמפ

המסחר במרבית הבורסות באסיה התנהל הבוקר בירידות שערים, על רקע החלטתו של הממשל האמריקאי לאשר את המכסים על סחורות בשווי 50 מיליארד דולר מסין. טוקיו עלתה ב-0.5%; הונג קונג יורדת ב-0.1%; סיאול ירדה ב-0.8%; סידני עלתה ב-1.3%. הין נחלש ב-0.1% מול הדולר לרמה של 110.75 ין לדולר.

בורסת שנחאי יורדת לרמתה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2016 לקראת ההודעה הרשמית של ארה"ב על המכסים. הבורסה יורדת ב-0.7% בדרכה להשלים ירידה שבועית רביעית ברציפות - רצף הירידות הארוך ביותר השנה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אישר בלילה את ההחלטה על הטלת המכסים על סין, והממשל האמריקאי צפוי לפרסם היום את רשימת המוצרים שעליהם יוטלו - מה שצפוי להחריף את מלחמת הסחר בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, לאחר הניסיונות להימנע ממנה באמצעות משא ומתן.

קצב עליית מחירי הבתים בסין נותר כמעט ללא שינוי במאי, לפי נתונים שפורסמו היום. המחיר הממוצע של בתים חדשים ב-70 ערים גדולות בסין עלה ב-0.8% במאי לעומת החודש הקודם, בניכוי סובסידיות ממשלתיות, כך לפי חישובי "וול סטריט ג'ורנל" על בסיס נתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה הסינית. באפריל נרשמה עליה של 0.6% במחירים. המחירי עלו ב-5.3% לעומת החודש המקביל ב-2017, עליה זהה לזו שנרשמה באפריל.

נתוני מקרו והבנק האירופי הקפיצו את נאסד"ק לשיא

בורסות וול סטריט טיפסו ומדד נאסד"ק נסגר ברמתו הגבוהה מעולם לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הודיע היום על סיום רכישות האג"ח במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית (QE), ועל רקע נתוני מכירות קמעוניות חזקים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב. מגזרי הטכנולוגיה והמדיה הובילו את העליות.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.9% ונסגר בשיא נומינלי; מדד S&P 500  טיפס ב-0.3%; מנגד, מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.1% - יום שלישי ברציפות של ירידות - בהובלת מניות ג'נרל אלקטריק ו ג'י.פי מורגן צ'ייס .

מניית וולט דיסני עלתה ב-2.3% לאחר שחברת הכבלים קומקסט הגישה הצעת רכש בסך 65 מיליארד דולר עבור חלק מנכסי פוקס המאה ה-21 , הצעה הגבוה ב-19% מהצעת הרכש שהגישה דיסני לפוקס בדצמבר.

מניית דרופבוקס קפצה ב-14% לשיא בדרכה ליום חמישי ברציפות של עליות לאחר שהודיעה השבוע על עדכונים טכנולוגיים. המניה נסקה ביותר מ-70% מאז הנפקתה הראשונה לציבור בחודש מארס.

הנפט טיפס לשיא של שבועיים בניו יורק, אך נסוג בלונדון

מחיר הנפט הגולמי טיפס זה היום הרביעי ברציפות בניו יורק ונסגר בשיא של שבועיים בעקבות נפילה חדה במלאי הגולמי בארה"ב. מנגד, מחיר הנפט הגולמי בלונדון נסוג על רקע האפשרות כי ארגון יצואניות הנפט אופ"ק יחליט להגדיל את תפוקתו בפגישתו בשבוע הבא.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 66.89 דולר לחבית - הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-31 במאי - לאחר עלייה של 0.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מנגד, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 75.94 דולר לחבית, ירידה של 1%, בבורסת ICE בלונדון.

משרד האנרגיה האמריקאי מסר ביום רביעי כי מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-4.1 מיליון חביות - הנפילה החדה ביותר מאז סוף מארס.

היורו בנפילה החדה זה 8 חודשים - צולל מתחת ל-1.16 דולר

היורו רושם את הנפילה היומית החדה ביותר זה שמונה חודשים מול הדולר ובורסות אירופה זינקו בשיעור החד ביותר מזה חודשיים, לאחר שהבנק המרכזי של אירופה (ECB) הודיע כי עד סוף השנה יסיים את רכישות האג"ח במסגרת תוכנית ההרחבה הכמותית (QE). הבנק המרכזי העריך גם כי הריבית בגוש היורו תישאר בשפל הנוכחי לפחות עד קיץ 2019.

היורו נופל ב-1.6% מול הדולר - הירידה היומית החדה ביותר מזה שמונה חודשים - לשער של 1.1598 דולר ליורו. בורסת פרנקפורט קפצה ב-1.7%; פריז הוסיפה 1.4%; לונדון טיפסה ב-0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.2% - הזינוק היומי החד ביותר מאז החמישי באפריל - ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-22 במאי.

מניית רולס רויס קפצה ב-6.5% לאחר שיצרנית המטוסים הבריטית הודיעה על קיצוץ של 4,600 עובדים, רובם בבריטניה. 

הלוואת קרן המטבע לארגנטינה לא עוצרת את נפילת הפסו

הלוואת החירום שקיבלה ארגנטינה מקרן המטבע הבינ"ל (IMF) לא הצליחה לבלום לאורך זמן את נפילת הפסו הארגנטינאי שצולל היום לשפל על רקע שינויים בצמרת הבנק המרכזי של ארגנטינה.

הפסו צונח זה היום השני ברציפות, וצולל כעת ב-3% לשער של 27.0305 פסו לדולר. המטבע הארגנטינאי משלים בכך נפילה של יותר מ-30% מתחילת השנה - הצניחה החדה ביותר משווקים המתעוררים.

איגוד נהגי המשאיות, אחד האיגודים המקצועיים החזקים בארגנטינה, פתח היום בשביתה בדרישה להעלאות שכר כפיצוי על הזינוק באינפלציה ובמחאה על המדיניות הכלכלית של הנשיא מאוריסיו מאקרי.

מאקרי התחייב לקצץ את הוצאות הממשלה בשנתיים הבאות כדי לעמוד ביעד גירעון התקציב שנקבע כתנאי לקבלת הלוואה בסכום שיא של 50 מיליארד דולר מקרן המטבע.

עדות נוספת להתגברות האינפלציה בארה"ב: זינוק במחירי היבוא

מחירי היבוא בארה"ב טיפסו במאי ב-0.6% זה החודש השני ברציפות, עדות נוספת להתגברות האינפלציה בכלכלה הגדולה בעולם. עם זאת, בניכוי מחירי הדלק, עלו מחירי היבוא ב-0.2% בלבד, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

לעומת חודש מאי 2017 קפצו מחירי היבוא ב-4.3%, זינוק חד לעומת עלייה של 3.6% ב-12 החודשים שהסתיימו באפריל.

מחירי היצוא טיפסו אף הם במאי ב-0.6% לעומת החודש הקודם.

תביעות האבטלה המתמשכות בארה"ב בשפל של 46 שנים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד זה השבוע השלישי ברציפות, ומספר התביעות המתמשכות נסוג לרמתו הנמוכה ביותר זה למעלה מארבעה עשורים.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-218 אלף - שפל של חמישה שבועות - לעומת 222 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-222 אלף תביעות.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות ירד ב-49 אלף ל-1.69 מיליון - הרמה הנמוכה ביותר מאז דצמבר 1973.

זינוק חד כפליים מהצפוי במכירות הקמעוניות בארה"ב

המכירות הקמעוניות בארה"ב רשמו במאי את הזינוק החד ביותר מזה שישה חודשים, ומעל לתחזיות, עדות נוספת להתגברות הצמיחה בכלכלה הגדולה בעולם.

המכירות הקמעוניות צמחו במאי ב-0.8% לעומת החודש הקודם לאחר עלייה של 0.4% באפריל. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון במחצית של 0.4% במאי לאחר עלייה של 0.2% שעליה דווח במקור באפריל.

נתוני המכירות של חודש מארס תוקנו אף הם כלפי מעלה לגידול של 0.7% לעומת צמיחה אפסית במקור.

ההרחבה הכמותית של ה-ECB תסתיים בסוף השנה

הבנק המרכזי של אירופה הודיע כי ההרחבה הכמותית תסתיים בדצמבר. הבנק החליט להפחית בחצי את היקף תוכנית ההרחבה הכמותית לאחר ספטמבר ל-15 מיליארד יורו בחודש, מ-30 מיליארד יורו כעת. בדצמבר הבנק מתכנן להפסיק את ההרחבה הכמותית. הריבית נותרה ללא שינוי. 

בתגובה, היורו יורד ב-0.5% לשער של 1.173 דולר ליורו. התשואה על האג"ח האיטלקי לעשר שנים עולה ל-2.83% בתגובה להודעת הבנק המרכזי.

ההחלטה של הבנק נחשבת מפתיעה במידת מה, שכן רוב הכלכלנים העריכו כי הוא ידחה את ההחלטה על ההרחבה הכמותית ליולי. במקום זאת, מריו דראגי והקולגות שלו הפתיעו בהחלטתם להפסיק לרכוש אג"ח של מדינות הגוש, כותב "גרדיאן". 

החתונה המלכותית עזרה לקמעונאים

המכירות הקמעונאיות בבריטניה במאי הביסו את התחזיות, וגרמו לליש"ט לזנק ב-0.5%, לשער של 1.344 דולר. המכירות צמחו ב-1.3%, לעומת תחזית של 0.3% בלבד. בחישוב שנתי, המכירות צמחו ב-3.9%. 

שני גורמים מרכזיים השפיעו לטובה על המכירות, לטענת הלשכה הבריטית לסטטיסטיקה: מזג האוויר הטוב ששרר במאי, והחתונה המלכותית של הנסיך הארי עם מייגן מרקל, שגרמה לאנשים להוציא יותר על מזון ומוצרים לבית. 

גרף יומי של הליש"טקרדיט: טוויטר

הין עולה, הדולר יורד

ירידות ברחבי אסיה הבוקר: טוקיו ירדה בכ-1%; הונג קונג נסוגה ב-1%; שנחאי יורדת ב-0.3%; סינגפור מאבדת 1%; מדד אסיה דאו נסוג ב-1.15%.

נסיגת הבורסות באסיה מגיעה לאחר שבורסות וול סטריט נסגרו אמש בירידות, לאחר ההחלטה על העלאת הריבית בארה"ב ומסיבת העיתונאים של נגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, שכללה אמירה שנתפשה כ"נצית".  פאואל אמר כי הבנק לא יגיב באופן חזק מדי אם האינפלציה תעקוף את היעד, ואמר כי העלאה מהירה או אטית מדי של הריבית עלולה להזיק לכלכלה.

הין היפני עולה ב-0.1%, לשער של 110.26 ין לדולר. מדד הדולר של בלומברג יורד ב-0.1%.

וול סטריט נסוגה בעקבות העלאת הריבית; שווי AT&T נחתך ב-13 מיליארד ד'

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית לאחר שהבנק הפדרלי העלה את הריבית בארה"ב ואותת על כוונתו להגביר את קצב העלאת הריבית השנה, ובעקבות דיווחים לפיהם ארה"ב מתכוונת להטיל בימים הקרובים מכסים בהיקף של עשרות מיליארדי דולרים על יבוא מסין.

מדדי דאו ג'ונס ו- S&P 500 נסוגו ב-0.5% וב-0.4% בהתאמה; מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.1%.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים טיפסה ב-0.02% לרמה של 2.98% לאחר שזינקה מעל לרף של 3% מיד לאחר הודעת הריבית. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עלה ב-0.2% מיד לאחר פרסום החלטת הריבית, אך בהמשך שב לרדת ונסוג כעת ב-0.3%.

מניית AT&T נפלה ב-6.2% במסחר בוול סטריט ואילו מניית טיים וורנר טיפסה ב-1.7% לאחר שבית משפט בארה"ב אישר את מיזוג הענק בסך 85 מיליארד דולר בין שתי ענקיות התקשורת והמדיה. בעקבות נפילת מניית AT&T נחתך שווי השוק של החברה ב-13 מיליארד דולר.

מניית H&R בלוק צללה ב-18% למרות שחברת הכנת דו"חות המס הגדולה בארה"ב דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר על רווח רבעוני גבוה מהצפוי והודיעה על הגדלת הדיווידנד למשקיעים.

סגירה חיובית באירופה לקראת החלטת הריבית בארה"ב

בורסות אירופה נסגרו בעליות לקראת החלטת הריבית הערב בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם. מניות הטכנולוגיה הובילו את העליות.

בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.4%; לונדון ופריז נסגרו כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.2%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.1786 דולר ליורו.

הבנק הפדרלי בארה"ב יפרסם היום את החלטת הריבית שלו, ולפי רוב ההערכות, הוא צפוי להעלות אותה ב-0.25%. מחר יפרסם הבנק המרכזי של אירופה את החלטת הריבית, ובה הוא צפוי לפרט כיצד ייסוג מתוכנית רכישות האג"ח שלו.

מניית אינדיטקס הספרדית, הבעלים של רשת האופנה זארה, קפצה ביותר מ-3% לאחר שדיווחה היום על עליה של 2% ברווחיה ברבעון הראשון של השנה, לאחר שמכירותיה עלו בכל השווקים. הרווח הנקי של אינדיטקס הסתכם ברבעון שהסתיים ב-30 באפריל ב-668 מיליון יורו (786.2 מיליון דולר), בעוד שמכירות החברה עלו ל-5.65 מיליארד יורו. בשולי הרווח נרשם שיפור ל-58.9%. "החוזק של המודל המשלב בין חנויות לאינטרנט, ביחד עם המשך החדשנות, מניעים צמיחה איתנה ויצירת משרות", אמר בהודעה לעיתונות פבלו איסלה, מנכ"ל אינדיטקס.

האינפלציה בארה"ב בשיא של שש שנים

המחירים הסיטונאים בארה"ב עלו בשיעור חד מהצפוי במאי בעקבות הזינוק החד ביותר זה שלוש שנים במחירי הדלק, לפי נתוני שפירסם היום משרד העבודה האמריקאי.

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב קפץ במאי ב-0.5% לעומת החודש הקודם לאחר עלייה של 0.1% בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 0.3%. לעומת מאי 2017 קפץ המדד ב-3.1% - הזינוק החד ביותר מאז ינואר 2012 ומעל לתחזיות לעלייה של 2.8%.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה והנחשבים לתנודתיים, טיפס ב-0.3% לעומת החודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2%. לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת עלה מדד הליבה במאי ב-2.4% - לעומת תחזית לעלייה של 2.3%.

סוכנות האנרגיה הבינלאומית: הביקוש לנפט יישאר גבוה ב-2019

מחיר הנפט יורד, לאחר שסוכנות האנרגיה הבינלאומית פרסמה תחזית להמשך ביקוש גבוה בשנה הבאה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי יורדים ב-0.3% ל-66.17 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

הביקוש העולמי לנפט יישאר גבוה בשנה הבאה, אף שארה"ב תמשיך להיות התורמת העיקרית לאספקה, כך לפי תחזית שפרסמה היום סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA). הסוכנות צופה כי הביקוש לנפט יגדל בשנה הבאה ב-1.4 מיליון חביות ביום, קצב זהה לגידול השנה. העליה הזו נגרמת בין היתר בשל העליה בביקוש לפטרוכימיקלים, לפי הדו"ח.

עם זאת, הסוכנות, המייעצת לממשלות ותאגידים בנוגע למגמות בשוק האנרגיה, הזהירה מפני התגברות הסיכונים שניצבים בפני השוק. "עם הסיכונים האלה נמנים האפשרות כי המחירים יעלו, היחלשות הביטחון הכלכלי, פרוטקציוניזם בסחר העולמי והתחזקות נוספת של הדולר", נכתב בדו"ח.

הלירה הטורקית נופלת עקב סקרים שמראים ניצחון דחוק לארדואן

הלירה הטורקית נופלת ב-1% מול הדולר, על רקע לחץ על מטבעות השווקים המתעוררים לקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי והערכות כי תוצאות הבחירות שיתקיימו בסוף החודש במדינה יהיו צמודות. עד כה השנה איבדה הלירה 18% מערכה מול הדולר, מה שהופך אותה לאחד המטבעות בעלי הביצועים הגרועים ביותר בשווקים המתעוררים.

ב-24 ביוני יתקיימו בחירות בטורקיה, לאחר שהנשיא רג'פ טייפ ארדואן הקדים אותן ביותר משנה בטענה כי המדינה צריכה לעבור למשטר נשיאותי כדי להתמודד עם האתגרים הכלכליים והביטחוניים שניצבים בפניה.

ואולם סקר שפורסם היום בבלומברג הראה כי ארדואן לא צפוי לזכות בניצחון סוחף בבחירות. לפי הסקר של חברת Foresight Danismanlik  שנערך ב-7-11 ביוני, יזכה ארדואן בסיבוב הראשון ב-50.8% ויקבל את תמיכת הרוב בפרלמנט.

ירידות באסיה; ZTE צונחת ב-40%

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל הבוקר בירידות שערים, יום לאחר הפסגה בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבין מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און, שאמורה להקל את המתיחות באזור חצי האי הקוריאני. טוקיו עלתה ב-0.4% בהובלת מניות הרכב; הונג קונג יורדת ב-0.6%; שנחאי יורדת ב-0.6%; סיאול ירדה ב-0.1%; סידני ירדה ב-0.6%.

מניית ZTE צונחת ב-40% בהונג קונג עם חידוש המסחר בה לאחר חודשיים של הפסקה. המסחר במנייתה של ענקית הטלקום הסינית הופסק ב-17 באפריל בעקבות צו של משרד המסחר האמריקאי שאוסר על חברות אמריקאיות למכור לה. כמעט 100 מיליון מניות של החברה החליפו ידיים ב-15 דקות המסחר הראשונות היום, מה שהופך את היום ליום המסחר העמוס ביותר של המניה מאז הנפקת החברה בדצמבר 2004.

הזהב ירד, הנפט הוסיף 0.3%

הין היפני והזהב - שתי סחורות שנחשבות מקלט בטוח - ירדו היום על רקע פגישתם המוצלחת של מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה. הין ירד ב-0.2% מול הדולר לשער של 110.32 דולר לין; הזהב ירד ב-0.3% למחיר של 1,299 דולר לאונקייה.

הנפט עלה היום ב-0.3% למחיר של 66.29 דולר לחבית. בורסות אסיה ואירופה נסגרו במגמה מעורבת, והמסחר בוול סטריט התנהל בעליות קלות: דאו ג'ונס שמר על יציבות, S&P 500 הוסיף 0.2% ונאסד"ק עלה ב-0.6%.

היום התחילה פגישה בת יומיים של בכירי הבנק הפדרלי, ומחר בערב תתפרסם החלטת הריבית.

"הנושאים העיקריים שעל הפרק הם החלטת הבנק הפדרלי, הבנק המרכזי האירופי והבנק המרכזי ביפן - ולא הציוצים בנושא הסחר", אמר לבלומברג דרק גרין, יועץ בטיטוס ניהול עושר, מקליפורניה. "אולי עכשיו זה השקט שלפני הסערה. דברים יתחילו לזוז מחר - יש שלושה מסיבות עיתונאים בשלושה ימים".

עליות שערים בוול סטריט

המסחר בבורסות וול סטריט נפתח במגמה מעורבת, כאשר התקוות לפסגת טראמפ-קים, שהסתיימה בנימה חיובית, מפנות את מקומן לציפייה לפתיחת ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי. דאו ג'ונס שמר על יציבות; S&P 500 עלה ב-0.2%; נאסד"ק עלה ב-0.6%.

פגישתם של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בסינגפור הסתיימה עם חתימת שני המנהיגים על מסמך הצהרות משותף ועל קריאה להמשך המגעים ביניהם. הפגישה בסינגפור התמקדה בדיונים על פירוקה של פיונגיאנג מנשק גרעיני, אך במסמך שעליו חתמו, אם מסתמכים על דברי טראמפ, לא מוזכר הנושא של פירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני ולא סוגיית השלום בחצי האי הקוריאני.

הדולר נסחר כעת ביציבות מול המטבעות המובילים. היורו נסחר ברמה של 1.1784 דולר והליש"ט נחסרת ברמה של 1.3380. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-2.975%.

מדד המחירים לצרכן לחודש מאי יפורסם בשעה 15:30 שעון ישראל. תחזיות הכלכלנים הם כי המדד יציג עלייה של האינפלציה בקצב שנתי של 2.7% ואינפלציית הליבה תעלה בקצב שנתי של 2.2%.

בית המשפט בארה"ב יפרסם הלילה את פסיקתו בדרישת משרד המשפטים האמריקאי לעצור את מיזוג בשווי 85 מיליארד דולר בין AT&T וטיים וורנר. במקרה ובית המשפט ידחה את בקשת משרד המשפטים, שתי החברות יוכלו להמשיך במיזוג בעוד שישה ימים.

לונדון ופריז איבדו 0.4%

המסחר בבורסות אירופה הסתיים בעיקר בירידות שערים, על רקע פסגת מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה בסינגפור, ולקראת פתיחת ישיבת הריבית של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי. לונדון ירדה ב-0.4%; פרנקפורט שמרה על יציבות; פריז נחלשה ב-0.4%; מילאנו ומדריד עלו ב-0.2% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי נסגר בירידה קלה של 0.1.

פסגת ארה"ב-צפון קוריאה בסינגפור הסתיימה. בסופה חתמו נשיא ארה"ב ושליט צפון קוריאה על מסמך שכולל הסכמות כלליות - ומחויבות מפורשת של קים לפירוז חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים לקראת פתיחת ישיבת הריבית של הבנק הפדרלי. הערכות הכלכלנים הן כי הבנק יעלה את ריבית מחר. היורו עולה ב-0.1% ל-1.1793 דולר. הליש"ט יורדת ב-0.1% ל-1.3399 דולר. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-2.966%, והתשואה על אג"ח איטליה ל-10 שנים יורדת ל-2.76% והתשואה על אג"ח ספרד ל-10 שנים יורדת ל-1.43%.

הנפט נסחר בעליות. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.2% ל-66.2 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט עולה ב-0.4% ל-76.7 דולר לחבית.

האינפלציה בארה"ב עלתה בקצב שנתי של 2.8%

מדד המחירים לצרכן לחודש מאי בארה"ב עלה ב-0.2% וכך גם מדד הליבה, שאינו כולל את סעיפי המזון והאנרגיה. האינפלציה בארה"ב עלתה ב-2.8% בקצב שנתי ב-12 החודשים האחרונים, לעומת 2.5% באפריל. הרמה הגבוהה ביותר מאז תחילת 2012. אינפלציית הליבה עלתה ב-2.2% בקצב שנתי. מחירי הדלק, שירותי בריאות והוצאות הדיור הובילו את עליות המחירים במדד במאי. 

הבנק הפדרלי יחל היום בישיבית הריבית, כאשר החלטת הריבית תפורסם מחר ב-21:00 שעון ישראל. הבנק הפדרלי צפוי להעלות את הריבית מחר והשאלה היא האם הבנק יעלה את הריבית פעם נוספת השנה, בהתאם לתוכניותיו המקוריות, או שינקוט בגישה אגרסיבית יותר. 

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עברו לעליות קלות לאחר פרסום נתוני מדד המחירים לצרכן. התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-2.98%.

עלייה במספר המועסקים בבריטניה; האטה בקצב עליית השכר

עלעלת בריטניה ייצרה משרות בקצב בריא בחודשים פברואר-אפריל, אך חלה האטה בקצב עליית השכר. מספר המועסקים עלה לשיא של 75.6% בעקבות התווספות 146 אלף משרות לשוק התעסוקה, לעומת תחזיות הכלכלנים לעלייה של 120 אלף. רמת האבטלה ירדה ל-4.2%, הרמה הנמוכה ביותר מאז 1975.

עם זאת, עלייה מתונה בשכר עשויה להעיד כי כלכלת בריטניה יכולה להמשיך ולהתרחב. השכר במשך עלה ב-2.8% בשלושת בחודשים, כך מסרה לשכת הסטטיסטיקה של בריטניה.

עבור מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי של בריטניה השאלה היא באיזו מהירות הכלכלה תמצל את המרווח שנותר לה להתרחבות. הליש"ט עולה ב-0.1% ל-1.3399 דולר.

בורסות אסיה ננעלו בעליות; הדולר נחלש

מרבית בורסות אסיה ננעלו הבוקר בעליות קלות, לאחר שפגישתם של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בסינגפור הסתיימה עם חתימת שני המנהיגים על מסמך הצהרות משותף ועל קריאה להמשך המגעים ביניהם

בורסת טוקיו הפגינה מסחר תנודתי בתחילת יום המסחר, אך עם תחילת פגישת טראמפ-קים התייצבה וננעלה ב-0.3%. בסיאול, בירתה של השכנה הדרומית של צפון קוריאה, ננעל מדד קוספי בירידות קלות של 0.2%. הונג קונג עלתה ב-0.1%. בורסת סינגפור, המארחת של השיחות, ירדה ב-0.2%. שנחאי עלתה ב-0.9%.

ללייב-בלוג קוריאה-ארה"ב בהארץ

בתום שיחתו עם קים אמר טראמפ כי הפגישה היא היתה "טובה מאוד" וכי היחסים ביניהם "מצוינים". כעת השניים דנים על תוכנית הגרעין של צפון קוריאה בפורום נרחב, כשלצדו של טראמפ יושבים ראש הסגל ג'ון קלי בבית הלבן, שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון. 

בשוק הסחורות מגמה רגועה למדי. הנפט ממשיך במגמת עלייה שרשם אמש, והטקסס המתוק מוסיף 0.5% ל-66.4 דולר לחבית. הזהב יורד ב-0.2% ל-1,300 דולר לאונקיה, ואילו התירס מוסיף 0.7%.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים. היורו עולה ב-0.1% ל-1.1800 דולר. הין מתחזק מול הדולר ב-0.2% ל-110.26 ין לדולר. הליש"ט עולה ב-0.2% ל-1.3408 דולר. הוון הדרום קוריאני יורד ב-0.2% ל-1,077.11 וון לדולר.

וול סטריט בשיא של 3 חודשים לקראת פסגת טראמפ-קים; טסלה קפצה ב-5%

בורסות וול סטריט נסגרו בשיא של שלושה חודשים לקראת שבוע גדוש אירועים הכולל את פסגת מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה, כמו גם החלטות ריבית בארה"ב, גוש היורו ויפן. עם זאת, הסיום הצורם של פסגת מנהיגי מדינות G7 בסוף השבוע הגביל את העליות.

מדד S&P 500  טיפס ב-0.1% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-12 במארס. מדד נאסד"ק טיפס ב-0.2%. מדד דאו ג'ונס טיפס בפחות מ-0.1% בדרכו ליום רביעי ברציפות של עליות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר כמעט ללא שינוי, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים יציבה ברמה של 2.95%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסחר ביציבות וגבוה כעת בקרוב ל-4% מרמתו בתחילת הרבעון.

מניית טסלה קפצה ב-4.6% לאחר שמנכ"ל יצרנית המכוניות החשמליות אילון מאסק כתב בציוץ שפירסם בחשבונו בטוויטר כי בחודש אוגוסט ייצא שדרוג תוכנה שיוסיף למערכת הנהיגה האוטונומית של רכבי החברה גם מאפיינים של נהיגה אוטונומית מלאה.

הנפט טיפס מעל 66 דולר לחבית

מחיר הנפט נסגר בעליות בצל חששות משיבושים באספקת הנפט מאיראן וונצואלה, ולמרות דיווח של העיתון "וול סטריט ג'ורנל" ביום שישי לפיו ערב הסעודית החלה להגדיל את תפוקתה לאחר שנתיים שבהן הובילה את המאמצים לצמצום עודף ההיצע בשוקי הנפט העולמיים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 66.1 דולר לחבית, עלייה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שביום שישי השלימו ירידה שבועית שלישית ברציפות.

החוזים על הנפט מסוג ברנט למסירה באוגוסט נסגרו ללא שינוי במחיר של 76.46 דולר לחבית בבורסת ICE בלונדון.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו בניו יורק במחיר של 1,303.2 דולר לאונקייה, עלייה של פחות מ-0.1%.

הלוואת קרן המטבע לא עוזרת: הפסו של ארגנטינה צונח ב-3%

המטבע של ארגנטינה חזר לצנוח למרות הלוואה בסך 50 מיליארד דולר שאישרה קרן המטבע הבינלאומית למדינה הדרום אמריקאית בשבוע שעבר. מטבעות נוספים בשווקים מתעוררים ממשיכים אף הם להיחלש מול הדולר.

הפסו של ארגנטינה צונח ב-3% מול הדולר לשער של 26.0447 פסו לדולר. הלירה הטורקית נסוגה ב-1.1% מול הדולר לרמה של 4.52 לירה לדולר למרות נתוני צמיחה חזקים מהצפוי שפורסמו היום במדינה ועל אף העלאות הריבית עליהן הודיע הבנק המרכזי של טורקיה בשבועות האחרונים. מתחילת השנה צללה הלירה הטורקית בכמעט 20% מול הדולר.

מטבעות נוספים בשווקים המתעוררים נחלשים אף הם מול הדולר: הרובל הרוסי יורד ב-0.9%, הראנד של דרום אפריקה נסוג ב-0.7%, והריאל הברזילאי מאבד 0.3% מול הדולר.

סגירה חיובית באירופה; מילאנו קפצה ב-3.4%

שוקי המניות באירופה נסגרו במגמה חיובית לראשונה זה חמישה ימי מסחר בהובלת בורסת מילאנו לאחר ששר האוצר הטרי של איטליה אמר כי אין בכוונת ארצו לפרוש מגוש היורו.

בורסת מילאנו קפצה ב-3.4% בהובלת מניות הבנקים. שוק האג"ח הממשלתיות של איטליה נסחר אף הוא בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צללה ב-0.26% לרמה של 2.85%.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.7% הודות להיחלשות הליש"ט; פרנקפורט טיפסה ב-0.6%; פריז הוסיפה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.7% - עלייה ראשונה זה חמישה ימים.

שר האוצר החדש של איטליה ג'ובאני טרייה אמר בראיון ראשון מאז נכנס לתפקיד לפני שבוע, כי לממשלת איטליה אין כל כוונה לנטוש את היורו, והיא מתכננת להתמקד בצמצום רמת החוב במדינה, לעודד צמיחה באמצעות השקעות ורפורמות מבניות במקום העלאת ההוצאות.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1798 דולר ליורו. הליש"ט נחלשת מול הדולר ב-0.2% לרמה של 1.3382 דולר לליש"ט בעקבות פרסום נתונים בבריטניה שהצביעו על ירידת תפוקת בתי החרושת לשפל של חמש שנים וחצי, ועל צמיחה נמוכה מהצפוי בענף הבנייה. תפוקת בתי החרושת התכווצה ב-1.5% לרמה הנמוכה ביותר מאז 2012. פעילות ענף הבנייה צמחה ב-0.5%, מתחת לתחזיות הכלכלנים.

אסיה ננעלה בעליות; טוקיו הוסיפה 0.5%

המסחר ברוב בורסות אסיה ננעל בעליות שערים קלות על רקע העימות בין ארה"ב לשש המדינות המתועשות האחרות בארגון ה-G7. טוקיו עלתה ב-0.5%; הונג קונג עלתה ב-0.3%; שנחאי ירדה ב-0.5%; סינגפורעלתה ב-0.1%; סיאול הוסיפה ב-0.4% וסידני ירדה ב-0.2%.

ה דולר נסחר במגמה מעורבת מול המטבעות המובילים. ה ין יורד ב-0.3% ל-109.96 ין לדולר; ה יורו עולה ב-0.2% ל-1.1797 דולר לאחר ששר האוצר של איטליה הודיע כי המדינה אינה מתכננת לעזוב את גוש היורו; ה ליש"ט  יורדת ב-0.3% ל-1.3366 דולר. הוון הדרום קוריאני עולה ב-0.2% ל-1,073.20 וון לדולר.

הנפט נסחר בירידות בעקבות דיווחים על עלייה במספר הקידוחים בארה"ב והגברת התפוקה ברוסיה. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.2% ל-65.6 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.2% ל-76.3 דולר לחבית.

ה ביטקוין ממשיך לרדת בעקבות דיווחים כי האקרים פרצו לבורסת טבעות דיגיטליים בדרום קוריאה. הביטקוין יורד ל-6,778 דולר והאתריום יורד ל-532 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker