עדכון גלובלי

זינוק בהסתברות להעלאת ריבית בארה"ב; וול סטריט קטעה את רצף השיאים

הדולר התחזק לשיא של 3 חודשים בעולם לאחר שהסיכוי להעלאת ריבית שלישית השנה זינק ל-92% ■ הזהב סגר שבוע רביעי של ירידות ■ הנפט בשבוע שלילי ראשון זה למעלה מחודש ■ הליש"ט בשבוע הגרוע זה שנה ■ נטפליקס בשיא

צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דו"ח התעסוקה קטע את רצף השיאים הארוך מ-1997 בוול סטריט

בורסות וול סטריט קטעו את רצף השיאים הארוך ביותר זה 20 שנה אולם טיפסו בסיכום שבועי, לאחר שדו"ח התעסוקה שפורסם היום בארה"ב הצביע על ירידה ראשונה מאז 2010 במספר המשרות בשוק העבודה, אך גם על הזינוק החד ביותר בשכר השעתי מאז המשבר הפיננסי העולמי.

מדד S&P 500  נסוג ב-0.1% וקטע בכך רצף של שישה ימים שבהם נסגר בשיא נומינלי - רצף השיאים היומי הארוך ביותר מאז 1997. המדד גם קטע רצף של שמונה ימי עליות - רצף הימים החיובי הארוך ביותר מאז שנת 2013. בסיכום שבועי עלה המדד ב-1.2%.

מדד דאו ג'ונס  נסגר בירידות לראשונה זה שמונה ימים לאחר שטיפס ביום חמישי לשיא נומינלי זו הפעם ה-46 השנה. מדד מניות הבלו צ'יפ עלה ב-1.7% בסיכום שבועי.

מנגד, מדד נאסד"ק  טיפס היום ב-0.1% ונסגר בשיא נומינלי זו הפעם ה-55 בשנת 2017, בדרכו לעלייה שבועית של 1.5%.

מספר המשרות בשוק העבודה בארה"ב התכווץ בספטמבר, לראשונה מאז שנת 2010, בעקבות פגיעת סופות ההוריקן "הארווי" ו"אירמה" בטקסס ובפלורידה, אולם שיעור האבטלה ירד לשפל של 17 שנים, מסר היום משרד העבודה האמריקאי.

מניית  נטפליקס נסגרה בשיא בהמשך לזינוק של 5.4% שרשמה ביום חמישי לאחר שענקית הסטרימינג הודיעה על העלאת המחירים עבור מנוייה בארה"ב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט בשבוע שלילי ראשון זה למעלה מחודש

מחיר הנפט צנח היום ב-3% וסגר שבוע שלילי ראשון זה חמישה שבועות, בצל חששות כי הסופה הטרופית "נייט", שצפויה להתחזק להוריקן בסוף השבוע, תגרום לשיבושים בפעילות בתי זיקוק באזור מפרץ מקסיקו ותפגע זמנית בביקוש לנפט.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 49.29 דולר לחבית, נפילה של 3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט ב-4.6% - ירידה שבועית ראשונה לאחר ארבעה שבועות של עליות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ציפיות ריבית דחפו את הדולר לשיא של 3 חודשים

הדולר נחלש קלות מול המטבעות המרכזיים בעולם אחרי שמוקדם יותר התחזק לשיא של כמעט שלושה חודשים, לאחר שהזינוק החד ביותר בשכר השעתי בארה"ב מאז המשבר הפיננסי העולמי חיזק את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית פעם שלישית השנה.

הדולר נסוג מול היורו ב-0.1% לשער של 1.1727 דולר ליורו, ונחלש בשיעור דומה מול הין היפני לרמה של 112.72 ין לדולר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1% לאחר שמוקדם יותר היום, לאחר פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב, טיפס לרמתו הגבוהה ביותר מאז ה-26 ביולי.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 92% להעלאת ריבית בדצמבר, לעומת סיכוי של 77% אתמול, והסתברות של 71% לפני שבוע, לפי נתוני CME.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב סגר שבוע רביעי של ירידות

הזהב נסגר בעליות בניו יורק על רקע היחלשות הדולר בעולם, אולם ירד בסיכום שבועי בדרכו לשבוע שלילי רביעי ברציפות.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,274.9 דולר לאונקייה, עלייה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הזהב ב-0.8%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גובר הלחץ על מיי להתפטר: הליש"ט בשבוע הגרוע זה שנה

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית על רקע המשך חוסר הוודאות בספרד סביב הכרזת העצמאות המתוכננת של מחוז קטלוניה. לונדון נסגרה בעליות בעקבות היחלשות הליש"ט.

בורסת מדריד נסוגה ב-0.3% בהובלת מניות הבנקים, בדרכה לירידה שבועית של קרוב ל-2%. פרנקפורט נסגרה בירידה של 0.1%; פריז איבדה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.4% אולם טיפס בשיעור דומה בסיכום שבועי. היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1735 דולר ליורו.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.2% - סגירה חיובית שביעית בשמונה ימי המסחר האחרונים, בדרכה לעלייה שבועית של 2% - השבוע הטוב ביותר מאז ראשית אוגוסט. המגמה החיובית בלונדון באה בעקבות היחלשות הליש"ט על רקע חוסר ודאות פוליטית בבריטניה.

הליש"ט מאבדת 0.4% מול הדולר לשער של 1.3062 דולר לליש"ט ונמצאת בדרכה לנפילה שבועית של כ-2.5% - השבוע הגרוע ביותר זה שנה.

במפלגה השמרנית בבריטניה מגבירים את הלחץ על ראשת הממשלה, תרזה מיי, להכריז על בחירות לראשות המפלגה ולוותר למעשה על תפקידה, אחרי שהחלישה את כוחה של המפלגה בבחירות שנערכו ביוזמתה מוקדם יותר השנה.

בגרמניה פורסמו היום נתונים מעודדים למגזר הייצור. לפי נתונים של משרד הכלכלה הגרמני, נרשמה באוגוסט עלייה חודשית של 3.6% הזמנות הייצור הכוללות, אחרי שביולי נרשמה ירידה מפתיעה. העלייה היתה חדה מתחזיות הכלכלנים שציפו לעלייה של 0.9% במדד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טוקיו מתקרבת לשיא של 21 שנה; הונג קונג בשיא של עשור

בבורסות אסיה נרשמו היום עליות שערים לקראת פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב ועל רקע האופטימיות של המשקיעים בנוגע לאישור תוכנית המס בארה"ב. טוקיו עלתה ב-0.3% ומתקרבת לשיא נומינלי שנרשם לאחרונה ב-1996; הונג קונג עולה ב-0.1% ומתקרבת לשיא נומינלי שנרשם ב-2007 – לפני פריצת המשבר העולמי; בדרום קוריאה ובסין לא מתקיים מסחר גם היום לרגל חג; סידני עלתה ב-0.9% לאור העלייה במחירי הסחורות ובשל העלייה במניות הבנקים.

בשוק המט"ח, הדולר מתחזק מול הין ב-0.15% ונסחר סביב שער של 112.99 ין לדולר. בשוק הסחורות, נרשמת עלייה בסחורות החקלאיות, אך ירידות קלות בנפט. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר יורד ב-0.15% ל-50.7 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט ברצף השיאים הארוך מ-1997; טבע המשיכה לצנוח

בורסות וול סטריט המשיכו לשבור שיאים ומדד S&P 500 השלים את רצף השיאים היומי הארוך ביותר זה 20 שנה, בעקבות נתוני מקרו כלכליים חזקים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב ולקראת פרסום דו"ח התעסוקה מחר. מניות הטכנולוגיה והפיננסים הובילו את העליות.

מדד S&P 500  טיפס ב-0.6% ונסגר בשיא נומינלי זה היום שישי ברציפות - רצף השיאים היומי הארוך ביותר מאז 1997. זהו גם היום השמיני ברציפות שבו המדד נסגר בעליות - רצף הימים החיובי הארוך ביותר מאז שנת 2013. מדד דאו ג'ונס  עלה ב-0.5% ונסגר בשיא נומינלי; מדד נאסד"ק הוסיף 0.8% ונסגר אף הוא בשיא נומינלי.

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התכווץ באוגוסט לשפל של 11 חודשים, ההזמנות מבתי חרושת באותו החודש גדלו בשיעור חד מהצפוי, ומספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשיעור חד מהתחזיות בשבוע שעבר, לפי נתוני מקרו שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מניית  טבע נסוגה ב-2.5% נוספים בהמשך לנפילה של 14.5% אתמול, אחרי שמינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) אישר לחברת מיילן לשווק גירסה גנרית של קופקסון, התרופה המקורית של חברת התרופות הישראלית לטיפול בטרשת נפוצה.

מניית נטפליקס זינקה ב-5.4% לאחר שענקית הסטרימינג העלתה היום את המחירים עבור מנוייה בארה"ב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסופה "נייט" דחפה את הנפט לעלייה ראשונה השבוע

מחיר הנפט טיפס לראשונה זה ארבעה ימים בניו יורק בצל חששות כי הסופה הטרופית "נייט", שצפויה להתחזק להוריקן בסוף השבוע, תפגע בתפוקת הנפט במפרץ מקסיקו. עליית מחיר הנפט באה גם על רקע מגעים להארכת הסכם צמצום התפוקה של אופ"ק ויצואניות נפט גדולות נוספות.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 50.79 דולר לחבית, עלייה של 1.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

חברת אקסון מוביל החלה לפנות עובדים מאסדת קידוח במפרץ מקסיקו, ו שברון נערכת להשבתת שתי אסדות נוספות, לפי דיווח רויטרס.

בה בעת, מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אל-עזיז, נפגש היום עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במסגרת ביקור ראשון של מלך סעודי מכהן ברוסיה. בין הנושאים שעמדו על סדר יומם של שני המנהיגים: הארכה אפשרית של הסכם צמצום התפוקה של מדינות ארגון אופ"ק ויצואניות נפט בולטות נוספות ובראשן רוסיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב בדרך לשבוע שלילי רביעי ברציפות

הזהב נסגר בירידות על רקע העליות בוול סטריט והתחזקות הדולר מול המטבעות המרכזיים בעולם, אשר צמצמו את הביקוש למתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,273.2 דולר לאונקייה, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מחיר הזהב נסוג מתחילת השבוע ב-0.9% ונמצא בדרכו לירידה שבועית רביעית ברציפות.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה כעת ב-0.5%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית באירופה; מדריד קפצה ב-2.5%

שוקי המניות באירופה נסגרו במגמה חיובית בהובלת בורסת מדריד לאחר שבית המשפט החוקתי של ספרד הודיע היום כי הוא משעה את הדיון בפרלמנט של קטלוניה על הכרזת עצמאות המחוז.

בורסת מדריד קפצה ב-2.5% לאחר שרשמה ביום רביעי את הנפילה היומית החדה ביותר זה 15 חודשים. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.5% - סגירה חיובית שישית בשבעה ימי המסחר האחרונים; פרנקפורט נסגרה כמעט ללא שינוי; פריז טיפסה ב-0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.2%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.5% לשער של 1.1708 דולר ליורו.

בכירי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) דנו בישיבתם האחרונה בספטמבר באופן צמצום תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) והתווכחו לגבי הסיבות להתחזקות היורו לאחרונה, לפי פרוטוקול הישיבה שפורסם היום.

מקבלי ההחלטות בבנק הביעו רצון כי התהליך צמצום התמריצים המוניטריים "יתבצע באופן מאוד הדרגתי וזהיר", נכתב בפרוטוקול הישיבה שהתקיימה בשישי ובשביעי בספטמבר. כמו כן, הם הביעו דאגה מכך שהאינפלציה בגוש היורו ממשיכה להיות נמוכה מדי, למרות ההתאוששות שחלה לאחרונה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התאוששות בהזמנות מבתי חרושת בארה"ב

ההזמנות מבתי חרושת בארה"ב התאוששו באוגוסט לאחר נפילה חדה בחודש הקודם.

ההזמנות גדלו ב-1.2% באוגוסט לאחר נפילה של 3.3% ביולי, מסר היום משרד המסחר האמריקאי.

תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 1.1% באוגוסט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גירעון הסחר של ארה"ב בשפל של 11 חודשים

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב נפל באוגוסט לשפל של 11 חודשים על רקע ירידה בגירעונות הסחר עם סין והאיחוד האירופי.

הגירעון התכווץ באוגוסט ב-2.7% לרמה של 42.4 מיליארד דולר לעומת גירעון של 43.6 מיליארד דולר ביולי, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו גירעון מעט גבוה יותר בסך 42.6 מיליארד דולר.

היבוא לארה"ב התכווץ באוגוסט ב-0.1% לעומת החודש הקודם, לרמה של 237.7 מיליארד דולר, ואילו היצוא גדל ב-0.4% לרמה של 195.3 מיליארד דולר.

משרד המסחר ייחס את התכווצות הגירעון בעיקר לגידול ביצוא של תרופות, שבבים וציוד לרשתות טלפון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שירות חדש של אמזון מפיל את פדקס ו-UPS

מניות חברות השילוח פדקס ו- UPS נופלות ביותר מ-2% במסחר לפני הפתיחה על רקע דיווח של סוכנות הידיעות בלומברג לפיו קמעונאית האינטרנט אמזון בוחנת שירות משלוחים חדש. מניית אמזון מטפסת ב-0.5%.

לפי הדיווח, אנשים המעורים בתוכנית אמרו כי אמזון מתכוונת להכליל מוצרים רבים יותר בשירות חינמי תוך-יומיים כדי להקל על הצפיפות במחסניה. שירות סלר פלקס (Seller Flex) החדש, שכבר פועל באופן ניסיוני בחוף המערבי של ארה"ב, יושק באזורים נוספים בשנה שעברה, לפי הדיווח.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אפקט ההוריקנים מתפוגג: ירידה בתביעות האבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-260 אלף לעומת 272 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר במספר התביעות לרמה של 265 אלף.

מספר התביעות השבועי התקרב ל-300 אלף בחודש שעבר בעקבות פגיעת סופות הוריקן בפלורידה וטקסס שמנעה זמנית מאנשים רבים לעבוד.

מספר התביעות המתמשכות ירד קלות לרמה של 1.94 מיליון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכירי הבנק האירופי דנו באופן צמצום ההרחבה הכמותית

בכירי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) דנו בישיבתם האחרונה בספטמבר באופן צמצום תוכנית ההרחבה הכמותית (QE) במסגרתה רוכש הבנק אג"ח בהיקף של 60 מיליארד דולר בחודש, והתווכחו לגבי הסיבות להתחזקות היורו לאחרונה, לפי פרוטוקול הישיבה שפורסם היום.

מקבלי ההחלטות בבנק הביעו רצון כי התהליך צמצום התמריצים המוניטריים "יתבצע באופן מאוד הדרגתי וזהיר", נכתב בפרוטוקול הישיבה שהתקיימה בשישי ובשביעי בספטמבר. כמו כן, הם הביעו דאגה מכך שהאינפלציה בגוש היורו ממשיכה להיות נמוכה מדי, למרות ההתאוששות שחלה לאחרונה.

בכירי הבנק האירופי דנו בישיבה גם ביתרונות שבהארכת משך ההרחבה הכמותית "תוך צמצום מהיר יותר של קצב" הרכישות, מול משך קצר יותר של התוכנית הכולל רכישות חודשיות בהיקף גדול יותר, לפי הפרוטוקול.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, אמר כי הבנק מתכוון ככל הנראה להודיע על תוכניותיו לגבי ההרחבה הכמותית ב-26 באוקטובר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צניחה ברכישת מכוניות בבריטניה

מכירת המכוניות בבריטניה צנחה ביותר מ-9% בספטמבר. זהו החודש השישי ברציפות שמכירת המכוניות רושמת ירידה, ובבריטניה חוששים כי זו תהיה השנה הראשונה שבה יש ירידה ברכישת מכוניות מאז 2011. 

איאן גילמרטין מברקליס אמר ל"גרדיאן" כי הירידה אמנם בעייתית, אבל לא בלתי צפויה משום שאמון הצרכנים הבריטים היה בירידה בחודשים האחרונים. "הצרכנים מעדיפים לא להתחייב כעת לרכישות גדולות וארוכות טווח", אמר גילמרטין. שלוש המכוניות הנמכרות ביותר בבריטניה בספטמבר היו ניסאן קשקאי, פולקסווגן גולף ופורד פיאסטה. 

המטבע הבריטי יורד ב-0.4% מול הדולר ונסחר בשער של 1.3199 דולר לליש"ט, על רקע דיווחים כי ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, עלולה למצוא עצמה מתמודדת עם מרד של אנשי מפלגתה נגד מנהיגותה. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טוקיו נסחרת ללא שינוי

בורסת טוקיו ננעלה ללא שינוי; סינגפור מוסיפה 0.7%; ובורסת אוסטרליה נסגרה גם היא ללא שינוי. בורסות שנחאי, הונג קונג וסיאול סגורות היום לרגל חג.

המטבע האוסטרלי צונח היום ב-0.6% לעומת הדולר האמריקאי בעקבות ירידה חדה במכירות הקמעונאים. מלבד זה, השווקים באסיה לא רושמים היום שינויים חדים, והמסחר בטוקיו מתנהל בהיקף נמוך מהרגיל.  

מניות הכלכלות המתעוררות מראות סימנים של התאוששות מהירידות שרשמו בחודש שעבר, בעקבות חששות כי הדולר החלש יפגע במטבעות שלהן. מדד MSCI של הכלכלות המתפתחות עלה השבוע ב-1.9% - כפול מהממוצע של המדד הגלובלי. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המצלמה החכמה החדשה של גוגל הפילה את מניית גו-פרו

מניית יצרנית מצלמות האקסטרים גו-פרו נפלה ביותר מ-6% במסחר בוול סטריט לאחר שחברת גוגל הציגה היום מצלמה חכמה חדשה שתתחרה במצלמות גו-פרו.

באירוע שהתקיים היום ושבו הציגה גוגל גם סמארטפונים, מחשבים ניידים ורמקולים חדשים, חשפה ענקית הטכנולוגיה גם את גוגל קליפס שמחירה 249 דולרים - מחצית מהמחיר התחלתי של 499 דולרים בו נמכרת המצלמה החדשה שחשפה גו-פרו בחודש שעבר.

למידת מכונה מאפשר לגוגל קליפס ללמוד את המשתמש ואז לצלם באופן חופשי וללא שליטה. למידת המכונה מבוצעת במכשיר עצמו והתמונות נשמרות במכשיר הסמארטפון של המשתמש.

מניית גוגל נסוגה ב-0.6% היום בוול סטריט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט שוברת שיאים; טבע צללה ב-14%

בורסות וול סטריט המשיכו לשבור שיאים ומדד S&P 500 נסגר בעליות זה היום השביעי ברציפות, על רקע נתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו היום בארה"ב.

מדד דאו ג'ונס  טיפס ב-0.1% ונסגר בשיא נומינלי בדרכו ליום שישי ברציפות של עליות; מדד S&P 500    הוסיף 0.1% ונסגר גם הוא בשיא נומינלי בדרכו ליום שביעי ברציפות של עליות. מדד נאסד"ק   נסגר בעלייה של פחות מ-0.1% בשיא נומינלי. זהו היום שלישי ברציפות שבו שלושת המדדים נסגרים בשיאים נומינליים.

מדד פעילות מגזר השירותים בארה"ב קפץ בחודש שעבר בקצב לשיא של יותר מתריסר שנים, ו-135 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בספטמבר, בהתאם לתחזיות, לפי נתוני מקרו שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מניית טבע צללה ביותר מ-14% במסחר בוול סטריט. חברת התרופות הישראלית ספגה אמש מכה קשה כאשר מינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) אישר לחברת מיילן לשווק גירסה גנרית של קופקסון, התרופה המקורית של טבע לטיפול בטרשת נפוצה. מניית מיילן זינקה בכ-16%.

מניית אופיס דיפו נפלה ביותר מ-17% לאחר שקמעונאית הציוד המשרדי הורידה אמש את תחזית הרווח לשנת 2017 והודיעה כי תרכוש את חברת ה-IT קומפיוקום סיסטמס תמורת מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט נסגר מתחת ל-50 דולר

מחיר הנפט הגולמי בניו יורק נסוג זה היום השלישי ברציפות ונסגר מתחת לרמה של 50 דולר לחבית, לראשונה זה יותר משבועיים.  

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 49.98 דולר לחבית, ירידה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זו הפעם הראשונה שמחיר הנפט בניו יורק נסגר מתחת לרף 50 הדולר מאז ה-19 בספטמבר.

בתחילת יום המסחר טיפס מחיר הנפט בעקבות נפילה חדה מהצפוי בנתונים השבועיים של המלאי הגולמי בארה"ב. עם זאת הנפט עבר בהמשך לעליות על רקע דיווחים כי לוב חידשה את פעילות הקידוח בשדה הנפט הגדול במדינה שהושבת בסוף השבוע על ידי חמושים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קטלוניה קטעה את רצף העליות הארוך מ-2015 באירופה

בורסות אירופה קטעו את רצף העליות הארוך ביותר למעלה משנתיים והמניות במדריד צנחו לאחר שנשיא מחוז קטלוניה בספרד, קרלס פוג'דמון, אמר כי הכרזה חד-צדדית על עצמאות המחוז תתרחש בימים הקרובים.

בורסת מדריד נפלה ב-2.9% בהובלת מניות הבנקים. ירידות נרשמו בשוק האג"ח הממשלתיות של ספרד והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה לרמתה הגבוהה מאז יולי.

מנגד, בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.5% בהובלת מניות יצרניות המכוניות, ונסגרה ברמתה הגבוהה מעולם. בורסת לונדון נסגרה כמעט ללא שינוי, ופריז נסוגה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.1% וקטע בכך רצף של תשעה ימי עליות - הרצף החיובי הארוך ביותר מאז יולי 2015.

היורו מטפס ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.1762 דולר ליורו. הליש"ט מתחזקת ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לשער 1.3264 דולר לליש"ט בעקבות נתונים חזקים מהצפוי שפורסמו היום במגזר השירותים בבריטניה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אופיס דיפו קונה חברת IT במיליארד דולר; המניה נופלת ב-17%

מניית אופיס דיפו צוללת ב-17% במסחר בוול סטריט לאחר שקמעונאית הציוד המשרדי האמריקאית הורידה אמש את תחזית הרווח לשנת 2017, והודיעה כי תרכוש את חברת ה-IT קומפיוקום סיסטמס תמורת מיליארד דולר.

אופיס דיפו צופה כעת כי תרשום השנה רווח תפעולי לאחר התאמות של 400-425 מיליון דולר, לעומת תחזית קודמת של 500 מיליון דולר.

החברה ייחסה את הורדת תחזית הרווח להשפעתן של סופות הוריקן, מכירות מאכזבות לקראת פתיחת שנת הלימודים, ירידה בתנועת הקונים לחנויותיה, וגידול זמני בעלויות שרשרת ההפצה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד מגזר השירותים בארה"ב בשיא של 12 שנים

מגזר השירותים בארה"ב צמח בחודש שעבר בקצב החד ביותר זה תריסר שנים, לפי נתונים שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד פעילות מגזר השירותים קפץ בספטמבר לרמה של 59.8 נקודות לעומת רמה של 55.3 נקודות בחודש הקודם, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה קלה בלבד של המדד לרמה של 55.7 נקודות.

עם זאת, מדד פעילות שירותים מקביל שפירסמה היום חברת המחקר מרקיט, ירד בספטמבר לרמה של 55.3 נקודות לעומת רמה של 56 נקודות בחודש הקודם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הוריקנים פגעו בגידול במשרות במגזר הפרטי בארה"ב

135 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש ספטמבר, מסרה היום חברת ADP, על רקע סופות ההוריקן "הארווי" ו"אירמה".

הגידול בספטמבר היה המתון ביותר זה 11 חודשים ושיקף האטה חדה לעומת תוספת 228 אלף משרות באוגוסט.

עם זאת, נתוני ספטמבר תאמו את תחזיות הכלכלנים.

משרד העבודה האמריקאי יפרסם ביום שישי את דו"ח התעסוקה הרשמי של חודש ספטמבר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פישר: האינפלציה בארה"ב תתאושש; שבע רצון מקצב העלאת הריבית

סגן יו"ר הבנק הפדרלי, סטנלי פישר, העריך היום כי החולשה הנוכחית באינפלציה בארה"ב לא תימשך לאורך זמן. "אני עדיין מאמין שהאינפלציה תהיה גבוהה יותר", אמר פישר בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג.

לדבריו, הירידה בשיעור האבטלה תגרום בשלב מסוים לעלייה בשכר. "המנגנון הבסיסי כאן הוא שהאבטלה כל הזמן יורדת, ולכן השכר יתחיל לעלות בשלב מסוים", אמר פישר, שיפרוש מהבנק הפדרלי בשבוע הבא.

"הניסיון של רבים מאיתנו, בהם גם אני, לימד כי צריך לחכות הרבה זמן - בדרך כלל יותר זמן מכפי שצפית - כדי שמשהו יקרה", הוסיף. "אבל אז, אם זהו כוח בסיס ביותר, כלומר, עלייה בתעסוקה, עלייה בשכר, הוא יופיע".

פישר, לשעבר נגיד בנק ישראל, אמר בראיון גם כי הוא שבע רצון מהקצב ההדרגתי של העלאת הריבית בה החל הבנק הפדרלי בשלהי 2015. קצב העלאת הריבית הוא "בסדר, לא נהדר", אמר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד מנהלי הרכש בגרמניה בשיא של 77 חודשים

מדד מנהלי הרכש (PMI) שפורסם היום בגוש היורו מצביע על כך שכלכלת היבשת ממשיכה להתחזק. לפי הנתונים של מרקיט, מדד מנהלי הרכש המשולב (שירותים וייצור) בגוש היורו הגיע בספטמבר ל-56.7 נקודות, לעומת 55.7 נקודות באוגוסט. במדד זה, כל נתון מעל 50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות.

גרמניה וצרפת, הכלכלות הגדולות ביותר בגוש היורו ואירלנד רשמו נתונים טובים במיוחד והצביעו על גידול בתפוקה ובהזמנות. גם קצב יצירת מקומות העבודה היה גבוה, מה שעשוי להצביע על המשך מגמת הירידה בשיעור האבטלה ביבשת. בגרמניה נרשם שיא של 77 חודשים במדד, ובצרפת שיא של 76 חודשים. גם בספרד ובאיטליה נרשמו נתונים המצביעים על המשך ההתאוששות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הונג קונג מתקרבת לשיא של עשור; הדולר נחלש מול הין

המסחר במרבית בורסות אסיה מתנהל בעליות שערים בהמשך למגמה שנרשמה אמש בוול סטריט ובהתאם לאווירה האופטימית הכללית בנוגע לצמיחה העולמית. המסחר באסיה מתנהל השבוע בעצלתיים כשהבורסות בסין ובדרום קוריאה סגורות רוב השבוע לרגל חג, וגם בהונג מתנהל מסחר לא סדיר.

בורסת טוקיו עלתה ב-0.1% ונסחרת ברמות שיא של שנתיים וחצי; הונג קונג עולה ב-0.7% ומתקרבת לשיא של עשור; בורסת הפיליפינים עולה ב-0.5% ונסחרת ברמות שיא; סידני ירדה ב-0.8% בגלל מימושים. 

בשוק המט"ח, הדולר נחלש מול הין ב-0.3% ונסחר תמורת 112.53 ין לדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חברות הרכב הובילו את וול סטריט ליום שישי של עליות

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות קלות לאחר שאתמול שלושת המדדים המובילים - דאו ג'ונס , S&P 500 ו נאסד"ק - נסגרו בשיאים נומינלים. דאו ג'ונס עולה ב-0.4%; נאסד"ק הוסיף לערכו 0.2%; S&P 500 עלה ב-0.2% וסגר יום שישי ברציפות של עליות.

מניית טסלה עלתה ב-1.9%  לאחר שיצרנית המכוניות החדשות דיווחה כי ייצרה רק 260 מכוניות מדגם מודל 3, לעומת תחזיות החברה לייצור של 1,500 מכוניות. מודל 3 היא המכונית המשפחתית של טסלה שאמורה להיות המכונית הראשונה של החברה שמיוצרת בייצור המוני. החברה קיבלה 500 אלף הזמנות למודל 3.

מניית מפעילת בתי הקיזנו והמלונות MGM ריזורטס עלתה ב-0.2% אחרי שספגה הורדה בדירוג האשראי בעקבות אירוע הירי בלאס וגאס. מפעילת בתי הקזינו לאס וגאס סנדס ירדה ב-0.1%. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות קלות באירופה

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעיקר בעליות שערים קלות בהמשך למגמה העולמית בוול סטריט ובבורסות אסיה. לונדון עלתה ב-0.4%; פריז עלתה ב-0.3% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.15%.

בורסת מדריד ננעלה ללא שינוי אחרי שירדה במהלך היום בעקבות משאל העם בקטלוניה. המשקיעים מחכים כעת להתפתחויות בספרד לראות כיצד יגיב הממשל המרכזי במדריד להחלטה בקטלוניה.

היורו עולה מול הדולר ב-0.2% ל-1.1759 דולר לאחר שאתמול ירד ב-0.6% מול הדולר. הליש"ט יורדת מול הדולר ונסחרת ברמה של 1.3252 דולר.

נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר יורד ב-0.3% ונסחר סביב רמה של 50 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סופות ההוריקן הקפיצו את המכירות של פורד, טויוטה ו-GM

פורד, ג'נרל מוטורס וטויוטה רשמו עלייה חדה במכירות בארה"ב בחודש שעבר, אך פיאט קרייזלר סבלה מירידה חדה. מנתונים שפורסמו עד כה ניתן כבר להסיק ששוק הרכב האמריקאי רשם את הצמיחה הראשונה שלו ב-2017 בעוקבות סופות ההוריקן שפגעו בפלורידה ובטקסס וגרמו נזק למיליוני מכוניות שמוחלפות.

טויוטה רשמה זינוק של 15% במכירות הרכב בספטמבר ומסרה 226,632 מכוניות, יותר מפורד שרשמה עלייה של 8.9% במכירות, ומסרה 221643 מכוניות. את המכירות בארה"ב הובילה כרגיל ג'נרל מוטורס שרשמה גידול של 11.9% במכירות לעומת החודש המקביל ב-2016 ומסרה 279,397 מכוניות. פיאט-קרייזלר צנחה ב-9.7% ומסרה 174,266 מכוניות – אך הירידה היה חדה פחות מהערכות האנליסטים.

מניית פורד עולה בוול סטריט ביותר מ-2%; ג'נרל מוטורס עולה ב-2.7%; פיאט-קרייזלר יורדת ב-0.2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אסיה ננעלו בעליות; הונג קונג זינקה ב-2.2%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים בהמשך לעליות אמש בוול סטריט. הבורסות בסין סגורות לרגל פסטיבל אמצע הסתיו. טוקיו עלתה ב-1%; הונג קונג זינקה ב-2.2%; סיאול עלתה ב-0.8%; סינגפור ירדה ב-0.8% וסידני ירדה ב-0.5%.

הדולר מתחזק על רקע נתוני מאקרו חזקים שפורסמו אתמול בארה"ב ועל רקע הציפייה בקרב המשקיעים לרפורמת המס עליה הודיע הממשל בשעבוע שעבר. הין יורד ב-0.3% ל-113.07 ין לדולר. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.2% ל-0.78 דולר אמריקאי.

הנפט נסחר בעליות קלות סביב רמה של 50 דולר לחבית  נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.3% ל-50.4 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-0.4% ל-55.8 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגזר הבנייה בבריטניה התכווץ; הליש"ט יורדת ב-0.2%

מגזר הבנייה בבריטניה התכווץ בספטמבר באופן מפתיע בפעם הראשונה זה יותר משנה, על רקע השפעת הברקזיט על ההשקעות בבתחום הבנייה למסחר. מדד מנהלי הרכש של מרקיט למגזר הבנייה ירד ל-48.1 נקודות בספטמבר, הרמה הנמוכה ביותר מאז ההצבעה על היפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי ב-2016 ומתחת לתחזיות האנליסטים. כל תוצאה מתחת ל-50 נקודות במדד מנהלי הרכש מעידה על התכווצות הכלכלה. הליש"ט יורדת ב-0.2% ל-1.3247 דולר.

לפי הדו"ח אי הוודאות בעקבות הברקזיט השפיעה על החלטות ההשקעות של החברות. תוצאות המדד עשויות להשפיע על החלטת הבנק המרכזי שצפוי להודיע בחודשים הקרובים על העלאת ריבית, בראשונה זה עשור.

לפי המדד, העסקים החדשים הצטמצמו בגודלם זה החודש השלישי ברציפות ופעילות ההנדסה האזרחית ירדה לרמה הנמוכה ביותר זה ארבע שנים. הירידה בקצב הבנייה למסחר היתה השנייה הכי מהירה מאז פברואר 2013. הצמיחה בבנייה למגורים האטה לקצב האיטי ביותר זה שישה חודשים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גולדמן סאקס: האופוזיציה ביפן טובה לין

למרות שלא ידוע הרבה על מפלגת האופוזיציה הלאומית החדשה ביפן, כל עלייה בסקרים של המפלגה בהובלת מושלת מחוז טוקיו יוריקו קויקה אמורה להיות טובה לין, לפי אנליסטים בגולדמן סאקס.

"עבור שוקי המט"ח, שער הדולר-ין אמור להיות בקורלציה הפוכה להתחזקות ה'תקווה' בסקרים, לפחות עד שהמפלגה החדשה תבהיר מהי מדיניותה המוניטרית", כתבו האנליסטים זאק פנדל וקמקשיה טריוודי מגולדמן סאקס. ה"תקווה" היא ההמפלגה החדשה של יוריקו קויקה.

שינזו אבה, ראש הממשלה הנוכחי של יפן, מינה את נגיד הבנק המרכזי של יפן הרוהיקו קורודה לתפקיד לפני כ-5 שנים כדיל להוביל את תוכנית ההרחבה הכמותית במדינה. במקרה ששינזו אבה לא ייבחר בבחירות הבזק ב-22 באוקטובר, קורודה עשוי שלא להיות מועמד לכהונה נוספת באפריל הקרוב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק המרכזי של אוסטרליה הותיר את הריבית ללא שינוי

הבנק המרכזי של אוסטרליה הותיר את הריבית ברמת שפל של 1.5% ונראה כי פיליפ לוב, נגיד הבנק, מסרב ללכת בעקבות נראשי הבנקים המרכזיים במדינות המפותחות. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.3% ל-0.78 דולר אמריקאי.

"בחודשים האחרונים יש סימנים לעלייה בהשקעות בעסקים שאינם ממגזר הכרייה", אמר לוב. המשך המגמה הזו היאהתפתחות מבורכת. כמו כן ישנה עלייה בהשקעות בתשתיות שתורמת לכלכלה. עם זאת, העלייה האיטית בשכר הריאלי ורמות החוב הגבוהות של משקי הבית צפויים לרסן את הצמיחה בצריכה הפרטית", אמר לוב.

"חלה עלייה בתעסוקה בכל ההמחוזות באוסטרליה. המדדים השונים מצביעים על צמיחה יציבה בשוק העבודה בתקופה הקרובה, למרות שרמת האבטלה צפויה לרדת בהדרגה בשנים בקרובות", אמר לוב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניות בתי הקזינו ירדו בוול סטריט; יצרנית הנשק זינקו

בורסות וול סטריט המשיכו לשבור שיאים למרות הטבח שהתרחש בלאס וגאס - מסע הירי הקטלני ביותר בתולדות ארה"ב - אם כי המסחר בבורסות ניו יורק (NYSE) נאסד"ק נפתח בדקת דומיה לזכר הקורבנות. המגמה החיובית נרשמה על רקע נתוני ייצור חזקים שפורסמו היום בארה"ב, ובעקבות תוכנית המס החדשה שחשף ממשל טראמפ בשבוע שעבר ודיווחים כי בכיר הבנק הפדרלי לשעבר קווין וורש צפוי להיות מועמדו של הנשיא להחליף את ג'נט ילן בתפקיד יו"ר הבנק המרכזי.

מדד דאו ג'ונס , אשר השלים ביום שישי את רצף הרבעונים החיוביים הארוך ביותר זה 20 שנה, עלה ב-0.7% - הזינוק היומי החד ביותר זה קרוב לחודש - ונסגר בשיא נומינלי; מדדי S&P 500 ו נאסד"ק  טיפסו ב-0.4% וב-0.3% ונסגרו בשיאים נומינליים.

מדד פעילות הייצור בארה"ב טיפס במפתיע בספטמבר לרמתו הגבוהה ביותר זה 13 שנים והוצאות הבנייה צמחו לראשונה זה שלושה חודשים ובשיעור חד מהצפוי באוגוסט, לפי נתוני מקרו שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מניות מפעילות בתי הקזינו ירדו בעקבות תקרית ירי המוני בלאס וגאס, בה נהרגו לפי הדיווחים יותר מ-50 בני אדם ולמעלה מ-500 נפצעו. מניית MGM ריזורטס, שבאחד מבתי המלון שלה בלאס וגאס אירוע התקרית, נפלה ב-5.5%; מניית ווין ריזורטס נסוגה ב-1.2%.

בה בעת, כמו לאחר שאירועי ירי המוני קודמים בארה"ב, מניות היצרניות של כלי נשק זינקו. מניית אמריקן אאוטדור ברנדס, החברה האם של יצרנית האקדחים הגדולה בארה"ב - סמית אנד ווסון - עלתה ביותר מ-3%; מניית גם סטורם רוג'ר, המייצרת רובים אוטומטיים, חצי אוטומטיים, רובי ציד ואקדחים, טיפסה אף היא ביותר מ-3%.

להרחבה נוספת: מיהו סטיבן פאדוק, שאחראי לירי ההמוני הקטלני ביותר בהיסטוריה של ארה"ב

מניית אלטיס USA טיפסה בכ-1% לאחר שחברת הכבלים הרביעית בגודלה בארה"ב - הנמצאת בבעלות המיליארדר פטריק דרהי, האיש העשיר ביותר בישראל - הודיעה אתמול כי הגיעה להסכם ראשוני עם ענקית המדיה וולט דיסני שיבטיח את המשך שידורם של ערוצי דיסני, בהם ESPN ו-ABC, למיליוני מנויים של אלטיס באזור ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט צנח ביותר מ-2%

מחיר הנפט נסגר בניו יורק ברמתו הנמוכה ביותר זה למעלה משבוע על רקע התחזקות הדולר, נתונים שהצביעו על ירידה בעמידת מדינות אופ"ק ביעדי הסכם צמצום התפוקה, ועלייה שבועית ראשונה זה חודש במספר אסדות קידוח הנפט הפעילות בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 50.58 דולר לחבית, ירידה של 2.1% - הנפילה החדה ביותר זה למעלה משלושה שבועות - בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב בשפל של חודשיים

מחיר הזהב נסגר בניו יורק בשפל של כמעט חודשיים לאחר שהתחזקות הדולר בעולם ושיאים חדשים של המדדים בוול סטריט, צמצמו את הביקוש למתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגר במחיר של 1,275.8 דולר לאונקייה - הסגירה הנמוכה ביותר מאז השמיני באוגוסט - לאחר ירידה של 0.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מחיר הזהב נסוג בשבוע שעבר בכ-1% וירד ב-2.7% בחודש ספטמבר כולו. עם זאת, מחיר הזהב עלה ב-3.6% ברבעון השלישי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגזר התעופה המריא בלונדון; הבנקים צנחו במדריד; פרנקפורט בשיא

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית זה היום השמיני ברציפות על רקע היחלשות היורו על רקע העימותים האלימים סביב משאל העם על עצמאות מחוז קטלוניה בספרד.

בורסת מדריד צנחה ב-1.2% בהובלת מניות הבנקים, והתשואה על האג"ח הממשלתיות של ספרד ל-10 שנים זינקה ב-0.07% לרמה של 1.68%, על רקע חששות כי קטלוניה תכריז על עצמאותה באופן חד צדדי.

בורסת לונדון טיפסה ב-0.9% - יום רביעי ברציפות של עליות - ונסגרה ברמתה הגבוהה ביותר זה כמעט חודשיים, לאחר שהליש"ט נחלשה מול הדולר זו הפעם השישית בשבעה ימים, על רקע חששות ליציבות ממשלתה של תרזה מיי. מניות חברות התעופה המוזלות איזיג'ט, WIZZ וריינאייר קפצו ב-3.5%-5% בלונדון לאחר שמתחרתן מונרך הודיעה אמש על הפסקת פעילותה ופתיחת הליך כינוס נכסים.

בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.6% - יום שישי ברציפות של עליות - ונסגרה בשיא נומינלי; פריז הוסיפה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.5% ונסגר בשיא של כ-15 שבועות, והשלים בכך יום שמיני ברציפות של עליות. היורו נחלש מול הדולר ב-0.6% לרמה של 1.1742 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צמיחה בהוצאות הבנייה בארה"ב לראשונה זה 3 חודשים

הוצאות הבנייה בארה"ב גדלו באוגוסט לאחר חודשיים של ירידות.

הוצאות הבנייה התאוששו ב-0.5% באוגוסט לאחר ירידה של 0.6% בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 0.4%.

לעומת אוגוסט 2016 צמחו הוצאות הבנייה ב-2.5%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הייצור בארה"ב בשיא של 13 שנים

מדד פעילות הייצור בארה"ב טיפס החודש לרמה של 60.8 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז שנת 2004 - לעומת 58.8 נקודות באוגוסט, מסר היום מכון המחקר ISM. כלכלנים צפו ירידה של המדד לרמה של 58.1 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו מצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית.

המדד המקביל של חברת המחקר IHS מרקיט טיפס קלות בחודש שעבר לרמה של 53.1 נקודות לעומת רמה של 52.8 נקודות באוגוסט. נתונים ראשוניים של ספטמבר שפורסמו בחודש שעבר היו נמוכים במעט והצביעו על מדד של 53 נקודות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צמיחה יציבה במגזר הייצור בבריטניה

מגזר הייצור בבריטניה הציג צמיחה יציבה בספטמבר והלחץ האניפצליוני ממשיך להתגבר, כך לפי מדד מנהלי הרכש של מרקיט שפורסם היום. ממצאי המדד צפויים לעודד את הבנק המרכזי של בריטניה להעלות את הריבית בתקופה הקרובה.

המדד ירד מעט מ-56.7 נקודות באוגוסט ל-55.9 נקודות בספטמבר, אך עדיין נותר מעל 50 נקודות, הרמה המעידה על התרחבות הכלכלה. לפי נתוני המדד חלה עלייה בעלויות הייצור של המפעלים והם גלגלו אותה הלאה. מחירי התפוקה של המפעלים עלו בקצב המהיר ביותר זה ארבעה חודשים. בכירי הבנק המרכזי של בריטניה מצפים לישיבתם בנובמבר, אז תיתכן העלאת הריבית הראשונה במדינה מזה עשור. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אסיה ננעלו בעליות; שנחאי והונג קונג סגורות היום

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים. הבורסות בסין יהיו סגורות כל השבוע לרגל היום הלאומי ופסטיבל אמצע הסתיו. בורסת הונג קונג תהיה סגורה היום וביום חמישי. טוקיו עלתה ב-0.2%; סינגפור זינקה ב-1% וסידני עלתה ב-0.8%. בורסת סיאול סגורה היום.

שבוע המסחר באסיה נפתח בעליות שערים לאחר שאתמול והים פורסמו נתני מאקרו מעודדים באסיה וביפן. מדד מנהלי הרכש בסין לספטמבר עלה ל-52.4 נקודות לעומת 51.7 נקודות באוגוסט, קצב הצמיחה המהיר ביותר מאז 2012.

בורסת אוסטרליה עולה על רקע התחזקות הדולר האמריקאי מול האוסטרלי ולקראת החלטת הריבית מחר של הבנק המרכזי של אוסטרליה. תחזיות הכלכלנים הם כי הבנק יותיר את הריבית ברמת שפל של 1.5%. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.4% ל-0.78 דולר אמריקאי. הין נחלש גם הוא מול הדולר ויורד ב-0.4% ל-113 ין לדולר.

הנפט נסחר בירידות. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.4% ל-51.4 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.6% ל-56.4 דולר לחבית. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קטלוניה הצביעה בעד עצמאות - היורו יורד ב-0.3%

היורו נסחר בירידות מול הדולר לאחר שאזרחי קטלוני הצביעו בעד עצמאות של חבל האארץ מספרד. הרשויות בקטלוניה הכריזו הלילה (שני) כי 90% מהמצביעים במשאל העם תמכו בעצמאות המחוז מספרד. בעקבות המשאל, נשיא קטלוניה, קרלס פוג'דמון, אמר כי נפתחה הדלת להכרזת עצמאות חד-צדדית. היורו יורד ב-0.3% ל-1.1776 דולר.

אנשי עסקים בקטלוניה הז­הי­רו לפני משאל העם כי אי־יציבות פוליטית, אלימות ואי־ודאות עלולות להר­תיע משקיעים ולפגוע בכלכלה. לפי התוצאות שפרסמו הרשויות בקטלוניה, 2.26 מיליון בני אדם הצביעו במשאל העם, המהווים 42.3% מאוכלוסיית קטלוניה, המונה 5.34 מיליון בני אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker