עדכון גלובלי

מיי הפילה את הליש"ט; דאו ג'ונס סגר שבוע חיובי שני; שווי אפל נחתך ב-40 מיליארד ד'

פרנקפורט נסגרה בירידות לקראת הבחירות ■ הנפט סגר שבוע שלישי של עליות ■ ראש ממשלת בריטניה הציעה תקופת מעבר בת שנתיים לאחר ברקזיט ■ ציפיות ריבית גררו את הזהב לשבוע שני של ירידות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת על רקע איומי צפון קוריאה לבצע ניסוי בפצצת מימן באוקיינוס השקט כתגובה לנאומו של נשיא ארה"ב באו"ם בו איים דונלד טראמפ להשמיד לחלוטין את המדינה המבודדת.

מדד דאו ג'ונס , שקטע ביום חמישי רצף של תשעה ימי עליות, נסוג ב-0.1% אולם טיפס בסיכום שבועי ב-0.4% - שבוע חיובי שני ברציפות; מדד S&P 500    טיפס ב-0.1% בדרכו לעלייה שבועית של 0.1%; מדד נאסד"ק    הוסיף 0.1% אולם איבד 0.3% בסיכום שבועי.

בחזית המקרו כלכלית בארה"ב פורסמו היום מדדי מנהלי רכש שהצביעו על שיפור קל בפעילות הייצור לצד האטה קלה בצמיחת מגזר השירותים.

דגמי אייפון 8 החדשים של מוצר הדגל של אפל  ודגמים חדשים של השעון החכם אפל ווטש והסטרימר אפל טי.וי, הגיעו היום לחנויות בעשרות מדינות ברחבי העולם, אולם מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה המשיכה בדרכה לנפילה החדה ביותר בתולדותיה בשבוע שקדם להשקת סמארטפון חדש. מניית אפל צנחה השבוע ב-5% תוך מחיקת יותר מ-40 מיליארד דולר משווי השוק של החברה הבורסאית הגדולה בעולם.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה ירדה יום רביעי ברציפות - רצף הירידות הארוך ביותר זה למעלה מחודשיים - בדרכה לנפילה שבועית של 7.6%. ביום שני עוד נסגרה המניה במחיר שיא של 385 דולרים, אולם היום נסגרה במחיר של 351.09 דולרים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, התאושש משפל של חודש על רקע איומי מנהיג צפון קוריאה לבצע ניסוי גרעיני באוקיינוס השקט בעקבות איומו של נשיא ארה"ב להשמיד לחלוטין את המדינה המבודדת.

עם זאת, מחיר הזהב השלים ירידה שבועית שנייה ברציפות לאחר שהבנק הפדרלי דבק השבוע בתחזיתו כי יעלה את הריבית בארה"ב פעם נוספת השנה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,297.5 דולר לאונקייה, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו ביום חמישי מתחת לרמה של 1,300 דולר לאונקייה לראשונה בספטמבר. בסיכום שבועי ירד מחיר הזהב ביותר מ-2%.

הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע ביום רביעי כי יתחיל בחודש הבא בצמצום היקף הנכסים במאזניו וימשיך בהעלאת הריבית. ריבית גבוהה יותר מגבירה את האטרקטיביות של נכסים אחרים, כמו אג"ח, ביחס לזהב. היא גם תורמת בדרך כלל להתחזקות הדולר, ובכך פוגמת בתיאבון משקיעים שמשתמשים במטבעות אחרים לזהב שמחירו נקוב בדולרים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיר הנפט נסגר במגמה חיובית בניו יורק בדרכו לעלייה שבועית שלישית ברציפות, לאחר שארגון אופ"ק דיווח כי שיעור העמידה ביעדי הסכם הגבלת התפוקה של יצואניות נפט מובילות בעולם טיפס לשיא באוגוסט.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 50.66 דולר לחבית, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בסיכום שבועי טיפס מחיר החוזים הקובעים ב-1.5% - שלוש חיובי שלישי ברציפות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6% לאחר שראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הציעה היום תקופת מעבר בת שנתיים לאחר יציאת הממלכה מהאיחוד האירופי, שבמהלכה הסחר יימשך בתנאים הנוכחיים.

בנאום שנשאה באיטליה אמרה מיי במהלך תקופת המעבר יוכלו אזרחי מדינות האיחוד האירופי לחיות ולעבוד בבריטניה, אולם הם יצטרכו להירשם אצל הרשויות. בריטניה גם תמשיך לשלם את חלקה בתקציב האיחוד האירופי במהלך התקופה, לפי ההצעה שמיי מקווה שתניע מחדש את המשא ומתן על תנאי ברקזיט.

בעקבות הנאום נחלש הליש"ט מול היורו ב-0.5% לרמה של 1.1312 יורו לליש"ט, ומאבד 0.4% מול הדולר לשער של 1.3525 דולר לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בעיקרה לאחר שנתוני מקרו כלכליים חזקים שפורסמו ביבשת האפילו בהשפעתם על איומי מנהיג צפון קוריאה לבצע ניסוי גרעיני באוקיינוס השקט בעקבות איומו של נשיא ארה"ב להשמיד לחלוטין את המדינה המבודדת.

בורסת פרנקפורט נסוגה ב-0.1% לקראת הבחירות הכלליות שיתקיימו בגרמניה ביום ראשון. הסקרים מצביעים על נצחון כמעט ודאי של הקנצלרית המכהנת, אנגלה מרקל, והשאלה העיקרית היא אלו מפלגות ירכיבו את הקואליציה.

בורסת פריז עלתה ב-0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.1% ונסגר בשיא של חודשיים, בדרכו לעלייה שבועית של 0.7%.

מדד מנהלי הרכש של גוש היורו טיפס בספטמבר לרמה של 56.7 נקודות - שיא של ארבעה חודשים ומעל לתחזיות הכלכלנים למדד של 55.6 נקודות. מדדי מנהלי הרכש של גרמניה וצרפת לשיא של יותר משש שנים.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1968 דולר ליורו, לאחר שקפץ לרמה של 1.2005 דולר ליורו מיד לאחר פרסום נתוני המקרו באירופה.

מניית לוריאל זינקה ב-2.5% לאחר שמותה של ליליאן בטנקור, יורשת חברת הקוסמטיקה הגדולה בעולם והאישה העשירה בתבל, עורר הערכות בדבר השתלטות על ענקית התמרוקים הצרפתית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בארה"ב טיפס החודש לרמה של 53 נקודות לעומת רמה של 52.8 נקודות באוגוסט, מסרה חברת המחקר IHS מרקיט. המדד תאם את תחזיות הכלכלנים.

בה בעת, מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים ירד החודש לרמה של 55.1 נקודות לעומת רמה של 56 נקודות באוגוסט. הירידה היתה חדה מתחזיות הכלכלנים שצפו מדד של 55.9 נקודות.

מדד מעל 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות המגזר, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אסיה ננעלו בירידות שערים לאחר שמנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, אמר כי מדינתו תשקול לנקוט בצעד החריף ביותר בהיסטוריה נגד ארה"ב "אגרום לאדם שמחזיק בסמכות הפיקוד העליון בארה"ב לשלם ביוקר בגין דבריו", אמר קים, "זו הכרזת המלחמה הברברית בהיסטוריה". טוקיו ננעלה בירידות של 0.2%; הונג קונג נחלשה ב-0.8%; שנחאי ירדה ב-0.1%; סינגפור עלתה ב-0.1%; סיאול ירד ב-0.5% וסידני עלתה ב-0.5%. הין עולה ב-0.4% ל-112.04 ין לדולר.

שר החוץ של צפון קוריאה אמר כי קים שוקל ניסוי בהיקף חסר תקדים בפצצת מימן בתגובה לנאומו של דונלד טראמפ נשיא ארה"ב באו"ם, שאמר כי "נהיה מוכנים להשמיד את צפון קוריאה לחלוטין".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כלכלת גוש היורו עשויה להציג את קצב הצמיחה המהיר ביותר זה שנתיים לאחר עלייה בלתי צפויה בפעילות הכלכלית בספטמבר. מדד מנהלי הרכש של מרקיט לגוש היורו בספטמבר ל-56.7 נקודות, לעומת 55.7 נקודות באוגוסט ותחזיות האנליסטים ל-55.6 נקודות. מגזרי השירותים והייצור, כאשר מגזר הייצור הציג את התוצאות הטובות ביותר זה שש שנים.

ממרקיט נמסר כי כלכלת אירופה הציגה "פרץ של פעילות" בספטמבר והמדד מצביע על צמיחה של 0.7% ברבעון השלישי של 2017 - קצב הצמיחה הטוב ביותר מאז 2015. חלק מהחברות הביעו דאגה בקשר להתחזקות מטבע היורו, אך במרקיט טוענים כי ליורו היתה השפעה מועטה על היצוא מאירופה.

בנוסף, היום פורסמו בנפרד נתתוני מאקרו שמציגים שיפור בכלכלות צרפת וגרמניה כאשר מדד מנהלי הרכש בשתי המדינות עלה לרמה הגבוהה ביותר זה שש שנים. ממרקיט נמסר כי כלכלת גרמניה, הכלכלה הגדולה בגוש היורו, נמצאת במצב טוב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בעוד המשקיעים מעכלים את תוכניות הבנק הפדרלי להמשיך בהעלאת הריבית ולהתחיל בצמצום היקף הנכסים במאזניו בחודשים הקרובים. מניות ההיי-טק הובילו את הירידות.

מדד דאו ג'ונס , שנסגר אתמול בשיא נומינלי, נסוג היום ב-0.2% וקטע בכך רצף של תשעה ימי עליות; מדד S&P 500 , אשר נסגר אף הוא אתמול בשיא נומינלי, איבד 0.3% - ירידה ראשונה זה חמישה ימים; מדד נאסד"ק נסוג ב-0.5%.

מניית אפל השלימה נפילה דו-יומית של 3.4% שמחקה 28 מיליארד דולר משווי השוק של ענקית מוצרי האלקטרוניקה. נפילת מניית אפל באה על רקע הערכות אנליסטים כי הביקוש לאייפון 8 שהשיקה החברה בשבוע שעבר נמוך משמעותית לעומת הדגמים הקודמים של מוצר הדגל של אפל.

הבנק הפדרלי הודיע אתמול כי יחל בצמצום מאזניו בחודש הבא ודבק בתחזיתו להעלאת ריבית אחת נוספת השנה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב צנח בשבוע שעבר ומדד פעילות הייצור של אזור פילדלפיה טיפס במפתיע בספטמבר לשיא של שלושה חודשים, לפי נתוני מקרו שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בנובמבר נסגרו במחיר של 50.55 דולר לחבית, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה מחודשיים ונסגר מתחת לרמה של 1,300 דולר לאונקייה לראשונה החודש, לאחר שהבנק הפדרלי דבק בתחזיתו כי יעלה את הריבית בארה"ב פעם נוספת השנה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,294.8 דולר לאונקייה - הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-24 באוגוסט - לאחר ירידה של 1.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הבנק המרכזי של ארה"ב הודיע אמש, לאחר סגירת המסחר בזהב בניו יורק, כי יתחיל בחודש הבא בצמצום היקף הנכסים במאזניו וימשיך בהעלאת הריבית. ריבית גבוהה יותר מגבירה את האטרקטיביות של נכסים אחרים, כמו אג"ח, ביחס לזהב. היא גם תורמת בדרך כלל להתחזקות הדולר, ובכך פוגמת בתיאבון משקיעים שמשתמשים במטבעות אחרים לזהב שמחירו נקוב בדולרים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניות הבנקים הובילו את העליות בבורסות אירופה, שנסגרו בשיא של חודשיים, לאחר שהבנק הפדרלי בארה"ב הודיע אמש כי יחל בצמצום מאזניו בחודש הבא ושב ודבק בתחזיתו כי יעלה את הריבית פעם נוספת השנה.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.3%; פריז הוסיפה 0.5%. מנגד, בורסת לונדון נסוגה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.2% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-20 ביולי. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.4% לרמה של 1.1947 דולר ליורו.

מגזר הבנקאות הוביל את העליות היום באירופה: מניית קומרצבנק קפצה ב-3.5% בבורסת פרנקפורט עקבות דיווח של רויטרס לפיו אוניקרדיט, הבנק הגדול באיטליה, מעוניין במיזוג עם הבנק הגרמני, אשר ייצור את אחד הבנקים הגדולים באירופה. מניית אוניקרדיט עלתה ב-2% בבורסת מילאנו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בטחון הצרכנים בגוש היורו טיפס החודש לשיא של 16 שנים - עדות נוספת לכך שכלכלת הגוש נמצאת בדרכה לשנה הטובה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי.

מדד בטחון הצרכנים של 19 מדינות הגוש טיפס החודש לרמה של מינוס 1.2 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז אפריל 2001, שנתיים בלבד לאחר השקת המטבע האירופי המשותף - לעומת רמה של מינוס 1.5 נקודות באוגוסט, לפי נתונים שפירסמה היום הנציבות האירופית.

השיפור בבטחון הצרכנים עשוי להצביע על כך שהצריכה הפרטית בגוש היורו תמשיך לתמוך בהתאוששות הכלכלית האיתנה שנרשמה מתחילת השנה.

כלכלת גוש היורו צפויה לצמוח השנה ב-2.2% - הצמיחה הגבוהה ביותר מאז שנת 2007 - לפי תחזית הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד פעילות הייצור של אזור פילדלפיה בארה"ב טיפס החודש לרמה של 23.8 נקודות - שיא של שלושה חודשים - לעומת רמה של 18.9 נקודות באוגוסט, מסר היום הבנק הפדרלי של פילדלפיה.

כלכלנים צפו ירידה של המדד לרמה של 18 נקודות.

מדד גבוה מאפס מצביע על שיפור בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף הרעה בתנאים הכלכליים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר ל-259 אלף לעומת 282 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. מוקדם יותר החודש זינוק מספר התביעות לשיא של שנתיים בעקבות פגיעת סופת ההוריקן "הארווי".

עד לשורת סופות ההוריקן שהכו לאחרונה בארה"ב, מספר תביעות האבטלה השבועי היה סביב רמה של 235 אלף - רמתו הנמוכה ביותר מאז ראשית שנות ה-70. מספר תביעות האבטלה השבועי נמצא מתחת לרמה של 300 אלף זה 133 שבועות ברציפות, הרצף הארוך ביותר מאז תחילת שנות ה-70.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הגירעון התקציבי של בריטניה הצטמצם באופן לא צפוי באוגוסט, בעקבות ירידה בהוצאות וגידול בהכנסות ממע"מ ומסים נוספים. הגירעון הסתכם ב-5.7 מיליארד ליש"ט (7.7 מיליארד דולר) לעומת 6.9 מיליארד ליש"ט בחודש המקביל בשנה שעברה, דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה בבריטניה. הגירעון בחמשת החודשים הראשונים של שנת התקציב הסתכם ב-28.3 מיליארד ליש"ט, ירידה של 0.7% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

גורמים חד פעמיים צפויים להגדיל את ההלוואות הממשלתיות ב-2017-18 ככלל, אך רוב ההערכות הן כי הגירעון יהיה נמוך מ-58 מיליארד ליש"ט שצפה המשרד לאחריות תקציבית במארס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מרבית בורסות אסיה רשמו הבוקר ירידות שערים, לאחר שהבנק הפדרלי הודיע כי יתחיל בצמצום כמותי. הבורסה בטוקיו עלתה על רקע החלטת הריבית ביפן. טוקיו עלתה ב-0.2%; הונג קונג יורדת ב-0.1%; שנחאי ללא שינוי; סיאול ירדה ב-0.2%; הבורסה באוסטרליה ירדה ב-0.9%.

הין נחלש ב-0.4% מול הדולר לרמה של 112.65 ין לדולר, לאחר שהבנק המרכזי של יפן הודיע היום כצפוי כי לא ישנה את מדיניותו המוניטרית. הריבית ביפן נותרה ללא שינוי, ברמה של מינוס 0.1%, והבנק שב על התחייבותו לקנות אג"ח ממשלתיות בקצב של 80 טריליון ין (713 מיליארד דולר) בשנה. ההחלטה היתה צפויה, בהתחשב בכך שהאינפלציה ביפן עדיין רחוקה מהיעד של 2% של הבנק המרכזי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסות וול סטריט נסגר ברובו במגמה חיובית, אם כי מדד נאסד"ק ירד ב-0.3% לאחר הכרזת הבנק הפדרלי על תחילת צמצום מאזנו בחודש הבא והשארת הריבית ללא שינוי. מדד  דאו ג'ונס ,עלה ב-0.2%  S&P 500  ב-0.1% ו נאסד"ק  נסוג בשיעור זעום 

תחזיות הכלכלנים הם כי  ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי תותיר את הריבית ברמה של 1%-1.25%, אך המשקיעים והאנליסטים מצפים לפרטים חדשים ואף להכרזה על התחלת תוכנית צמצום המאזן של הבנק הפדרלי שהתנפח ל-4.5 טריליון דולר.

צמצום המאזן של הבנק הפדרלי משמעותו מכירת ני"ע, בעיקר אג"ח ממשלתיות ומגובות משכנתאות, ו"שאיבת" נזילות מהשוק. 

השינוי הניכר ביותר במסחר היום היה עליית הדולר לאחר החלטת הבנק הפדרלי. בעקבות תחזית הבנק להעלאת ריבית נוספת השנה, בניגוד לתחזיות השוק. הדולר מתחזק בעולם לאחר שירד במהלך היום. היורו נחלש מולו ב-0.8% ל-1.1896 דולר; הפרנק השוויצי יורד ב-0.8% ל-0.969 פרנק לדולר; מול הין מוסיף הדולר 0.6% ל-112.27 ין.

הנפט הגולמי עלה ב-2% ל-50.41 דולר לחבית. הזהב נסוג ב-0.5%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסות אירופה מתנהל במגמה מעורבת לקראת הכרזת הריבית של הבנק הפדרלי הערב. הכלכלנים מעריכים כי הריבית תישאר ברמה של 1%-1.25%, אך מצפים כי הבנק יכריז היום על התחלת צמצום המאזן שהתנפח ל-4.5 טריליון דולר. לונדון נסחרת ללא שינוי; פרנקפורט יורדת ב-0.1% ופריז עולה ב-0.1%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.1%.

הדולר נחלש מעט מול המטבעות המובילים. היורו עולה ב-0.1% ל-1.2003 דולר. הליש"ט עולה ב-0.3% ל-1.3542 דולר, בעקבות דיווח על עלייה במכירות הקמעוניות בבירטניה באוגוסט.

הנפט חוצה את רף 50 דולר לחבית. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-1.2% ל-50.1 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט עולה ב-1.2% ל-55.8 דולר לחבית.

מניית תיסנקורפ עולה ב-2.7% לאחר שחברת ההנדסה הגרמנית הודיעה על מיזוג עסקי הפלדה שלה עם טאטא סטיל - מיזוג שייצור את יצרנית הפלדה השנייה בגודלה באירופה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסות אסיה בעליות קלות לקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי שתפורסם הערב ב-21:00 שעון ישראל. טוקיו ננעלה ללא שינוי ניכר; הונג קונג ושנחאי עלו ב-0.3%; סינגפור ירדה ב-0.2%; סיאול ננעלה ללא שינוי ניכר וסידני ירדה ב-0.1%. הדולר מתחזק מעט מול הין ועולה ב-0.2% ל-111.31 ין לדולר.

דונלד טראמפ נשיא ארה"ב נשא אתמול נאום תוקפני בעצרת האו"ם ואמר כי גם אם ארה"ב  תצטרך להגן על עצמה או על בעלות בריתה, לא תהיה לה ברירה אלא "להשמיד את צפון קוריאה לחלוטין". בעקבות הנאום נראה כי המשקיעים שוב חוששים מהתגברות המתיחות הביטחונית באזור אסיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המכירות הקמעוניות בבריטניה באוגוסט עלו בקצב המהיר ביותר זה ארבעה חודשים ומספקים סימן נוסף להתאוששות הצריכה הפרטית במדינה. כמות המוצרים שנמכרו בחנויות ובאינטרנט עלתה ב-1% באוגוסט, לעומת יולי, וכך גם המכירות בניכוי מכירות הדלק, כך מסר משרד הסטטיטיקה בבריטנה. המכירות הקמעוניות עקפו את תחזיות הכלכלנים וזהו רצף העליות הארוך ביותר מאז 2015. הליש"ט קפצה לרמה של 1.36 דולר לאחר פרסום הנתונים, אך נסחרת כעת בעליות של 0.3% ברמה של 1.3542 דולר.

הנתונים מגבירים את ציפיות המשקיעים שהבנק המרכזי של בריטניה יעלה את הריבית בחודשים הקרובים. רוב קובעי המדיניות בבנק מאמינים כי יש להעלות את הריבית בקרוב כדי להוריד את האינפלציה לרמת היעד של 2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טושיבה הודיעה כי בחרה קבוצת משקיעים, בהובלת חברת ההשקעות הפרטית ביין קפיטל, כרוכשים של חטיבת השבבים שלה - נאנד - לפי גורמים שמכירים את הנושא. דירקטוריון החברה יודע על ההחלטה ביום רביעי.

החברה מתמודת עם לחץ מצד הבנקים שדורשים כי העסקה תוכרז עד סוף החודש, כך שהרשויות הרגולטוריות יוכלו לאשר אותה עד סוף שנת התקציב. אם העסקה לא תשולם עד סוף שנת התקציב, לטושיבה לא יביו אמצעים לכסות חוב עצום, שנוצר בעקבות בעיות בחטיבת הכורים הגרעיניים שלה, והיא תוסר מהמסחר

הקבוצה הרוכשת מורכבת מביין קפיטל, SK היניקס - יצרנית שבבים דרום קוראיני, וכן חברות היי טק כמו אפל ודל. ההערכות הן כי חטיבת השבבים תימכר לפי שווי של 22 מיליארד דולר. עם זאת העסקה צפויה להתנגדויות מחברות אחרות שהגישו הצעת רכש, ביניהן ווסטרן דיגיטל, שטוענת כי כל עסקה צריכה את אישורה.

מניית נינטנדו מזנקת ב-7% בבורסת טוקיו לאחר שיצרנית קונסולות משחקי המחשב הודיעה כי חתמה על עסקה עם ענקית האינטרנט הסינית טנסנט לפיה משחק המחשב הפופולרי ביותר בסין Honor of Kings יופיע בקונסולת המשחק שלה סוויצ'.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט המשיכו לשבור שיאים על רקע פתיחתה היום של ישיבת המדיניות בת היומיים של הבנק הפדרלי בארה"ב.

מדד דאו ג'ונס  טיפס ב-0.2% ונסגר בשיא נומינלי זה היום השישי ברציפות ובפעם ה-41 מתחילת השנה; מדד S&P 500  הוסיף 0.1% ונסגר בשיא נומינלי זו הפעם ה-36 השנה; מדד נאסד"ק עלה ב-0.1% ונסגר אף הוא בשיא נומינלי.

עם סיום ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) מחר צפוי הבנק המרכזי להודיע על תחילת צמצום היקף הנכסים במאזניו שמסתכם ל-4.5 טריליון דולר. הפד חזוי להותיר את הריבית ללא שינוי, אולם המשקיעים יחפשו רמזים לעיתוי העלאת הריבית הבאה.

היתרי הבנייה בארה"ב קפצו באוגוסט לרמה השנייה הכי גבוהה מאז שנת 2007, ומחירי היבוא רשמו בחודש שעבר את הזינוק החד ביותר מאז ינואר, לפי נתוני מקרו שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מגזר הפיננסים הוביל את העליות בוול סטריט: מניות מורגן סטנלי , סיטי  ו ג'י.פי מורגן צ'ייס טיפסו ב-0.8%-1.1%.

מניות יצרניות הצעצועים הסברו ו מאטל  עלו על רקע הודעת טויס אר אס, רשת חנויות הצעצועים הגדולה ביותר בארה"ב, כי הגישה בקשה להגנה מפני נושיה (צ'פטר 11) - פשיטת הרגל השנייה בגודלה בתולדות המגזר הקמעונאי האמריקאי אחרי קיימארט.

מניית טבע התאוששה בוול סטריט לאחר שביום שני צנחה בקרוב ל-6% בעקבות הרחבת החקירה שמנהלים 37 תובעים כלליים של מדינות בארה"ב בנוגע לנוהלי השיווק של משככי כאבים על ידי חברות פארמה כמו טבע, אנדו וג'נסן מקבוצת ג'ונסון אנד ג'ונסון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט נסוג משיא של שבעה שבועות לקראת פרסום נתוני המלאי הגולמי בארה"ב מחר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 49.48 דולר לחבית, ירידה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

משרד האנרגיה האמריקאי צפוי לדווח מחר על שבוע שלישי ברציפות של גידול במלאי הנפט הגולמי בארה"ב, לפי תחזיות האנליסטים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם בעוד הסוחרים ממתינים להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי מחר, אשר עשויה לספק רמזים על מדיניות הבנק המרכזי בהמשך הדרך.

הדולר מאבד 0.4% מול היורו לשער של 1.2001 דולר ליורו, ונחלש ב-0.1% מול הין היפני לרמה של 111.48 ין דולר. מול הליש"ט נסוג המטבע האמריקאי ב-0.2% לשער של 1.3525 דולר לליש"ט.

בתום ישיבתה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שתסתיים מחר, צפוי הבנק המרכזי להודיע על תחילת צמצום היקף הנכסים במאזניו שמסתכם ל-4.5 טריליון דולר. הפד חזוי להותיר את הריבית ללא שינוי, אולם המשקיעים יחפשו רמזים לעיתוי העלאת הריבית הבאה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה נסגרו בעליות קלות לקראת החלטת המדיניות של הבנק הפדרלי בארה"ב מחר. בורסת לונדון טיפסה ב-0.3%; פרנקפורט נסגרה כמעט ללא שינוי; פריז הוסיפה 0.2%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס בפחות מ-0.1% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שישה שבועות.

היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1981 דולר ליורו - רמתו הגבוהה ביותר זה למעלה משבוע. הליש"ט מטפס ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.3509 דולר לליש"ט.

מניית הייניקן נפלה ב-3.8% בבורסת אמסטרדם לאחר שמבשלת הבירה המקסיקנית פמסה הודיעה על מכירת 5.24% מאחזקותיה במבשלת הבירה ההולנדית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחירי היבוא בארה"ב זינקו באוגוסט בעקבות התייקרות מחירי הדלק והנפט אולם היתה זו עלייה שנייה בלבד בשישה החודשים האחרונים.

מחירי היבוא עלו ב-0.6% בחודש שעבר - הזינוק החד ביותר מאז ינואר ועלייה ראשונה זה ארבעה חודשים - מסר היום משרד העבודה האמריקאי. עם זאת, בניכוי מחירי הדלק, עלו מחירי היבוא בחודש שעבר בשיעור מתון יותר של 0.3%.

לעומת אוגוסט 2016 טיפסו מחירי היבוא ב-2.1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התחלות הבנייה בארה"ב ירדו באוגוסט, אולם היתרי הבנייה זינקו, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי.

התלות הבנייה ירדו בחודש שעבר ב-0.8% לקצב שנתי של 1.18 מיליון - בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

עם זאת, היתרי הבנייה זינקו באוגוסט ב-5.7% לקצב שנתי של 1.3 מיליון יחידות - ובכך השוו את הרמה שאליה עלו בינואר, שהיתה הרמה השנייה הכי גבוהה מאז שנת 2007.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

BASF, יצרנית הכימיקלים הגרמנית, רוכשת את חטיבת הניילון מחברת סולביי הבלגית תמורת 1.6 מיליארד יורו (1.9 מיליארד דולר). חברת הכימיקלים הגרמנית משלמת פי שמונה מרווחי החטיבה לפני מסים, כך מסרה היום סולבה. המכירות של החטיבה הגיעו ל-1.32 מיליארד יורו ב-2016, כאשר הרווח הסתכם ב-200 מיליון יורו, כך לפי הודעת BASF.

מניית סולבה יורדת ב-1.1% ל-127.25 יורו בבורסת בריסל. מניית BASF יורדת ב-0.2% ל-87.25 יורו בבורסת פרנקפורט.  

עבור BASF זוהי עסקה קטנה שמחזקחת את פעילותה ומגדילה את חשיפתה בשווקים מתעוררים כמו אסיה ודרום אמריקה. עבור מנכ"ל סולבה, ז'אן-פייר קלמטיב, זהו צעד נוסף בהפיכת החברה ליצרנית כימיקלים ספציפיים. טכנולוגיית הניילון נמצאת בשימוש בעיקר בתעשיית המכוניות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת לקראת פתיחת הישיבה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שבסופה תפורסם הריבית בארה"ב. טוקיו זינקה ב-2% ונסגרה ברמתה הגבוהה מאז אוגוס 2015; הונג קונג נסחרת בירידות קלות; שנחאי יורדת ב-0.2%; סינגפור יורדת ב-0.3%; סיאול יורדת ב-0.1% וסידני נסחרת לא שינוי. המשקיעים מצפים בעיקר לפרטים נוספים על תוכנית צמצום המאזן של הבנק הפדרלי.

בורסת טוקיו פותחת את שבוע המסחר, לאחר שאתמול היתה סגורה לרגל יום הקשישים, ומנסה להדביק את העליות שהיו אתמול בבורסות אסיה. הין מתחזק מעט מול הדולר ל-111.54 ין לדולר. היואן יורד ב-0.3% ל-6.5852 יואן לדולר.

הנפט נסחר במגמה מעורבת סביב רמה של 50 דולר לחבית. נפט מסוג טקסס מתוק נסחר ב-49.9 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.1% ל-55.4 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט המשיכו לשבור שיאים על רקע דעיכת החששות מהסלמה בעימות עם צפון קוריאה, ולקראת פתיחתה מחר של ישיבת המדיניות בת היומיים של הבנק הפדרלי בארה"ב.

מדד דאו ג'ונס , אשר השלים ביום שישי את הזינוק השבועי החד ביותר השנה, טיפס היום ב-0.3% ונסגר בשיא נומינלי זה היום החמישי ברציפות. מדד S&P 500 , אשר נסגר ביום שישי לראשונה מעל רף 2,500 נקודות בדרכו לשבוע הטוב ביותר מאז ראשית ינואר, הוסיף היום 0.2% ונסגר אף הוא בשיא נומינלי. מדד נאסד"ק  נסגר בעלייה של 0.1%.

מגזרי הפיננסים, השבבים והתעשייה הובילו את העליות היום בוול סטריט: מניית בנק סיטי   עלתה ב-2.3%; מניית ענקית המיכון הכבד קטרפילר טיפסה ב-2%; מניית יצרנית השבבים אנבידיה  השלימה זינוק דו-יומי של 11%.

מניית טבע נפלה ב-5.9% במסחר בוול סטריט לאחר הרחבת החקירה שמנהלים 37 תובעים כלליים של מדינות בארה"ב בנוגע לנוהלי השיווק של משככי כאבים על ידי חברות פארמה כמו טבע, אנדו וג'נסן מקבוצת ג'ונסון אנד ג'ונסון.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיר הזהב ירד זו הפעם החמישית בשישה ימי המסחר האחרונים ונסגר בשפל של שלושה שבועות, על רקע דעיכת המתיחות סביב צפון קוריאה והתחזקות הדולר בעולם, אשר צמצמו את הביקוש למתכת היקרה.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,310.8 דולר לאונקייה - הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-25 באוגוסט - לאחר ירידה של 1.1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הכסף למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 17.156 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה מאז ה-25 באוגוסט, לאחר נפילה של 3.1% בניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו בניו יורק במחיר של 49.91 דולר לחבית, עלייה של פחות מ-0.1%, לאחר שבשבוע שעבר זינקו ביותר מ-5% ופרצו את רף 50 דולר לחבית לראשונה מאז מאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה רשמו את הזינוק החד ביותר זה כמעט שבוע ונסגר בשיא של קרוב לשישה שבועות, על רקע דעיכת המתיחות סביב צפון קוריאה. מניות הטלקום הובילו את העליות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.5%; פרנקפורט ופריז טיפסו ב-0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.3% לרמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שישה שבועות.

בורסת ליסבון קפצה ב-1.6% לאחר שחברת דירוג האשראי S&P העלתה את דירוג האשראי של פורטוגל לדרגת השקעה. האג"ח הממשלתיות של פורטוגל זינקו, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.37% לרמה של 2.42%.

"המתיחות עם צפון קוריאה כנראה תמשיך להוות הסחת דעת, אולם נדמה כי השווקים הופכים לפחות רגישים אליה ככל שעובר הזמן", כתב מייקל יוסון, אנליסט השווקים הראשי של CMC מרקטס בבריטניה, בדו"ח למשקיעים.

שר החוץ האמריקאי, רקס טילרסון, אמר כי ארה"ב מעוניינת ב"פתרון בדרכי שלום" של העימות עם צפון קריאה, בראיון ביום ראשון לרשת סי.בי.אס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות לקראת פתיחתה מחר של ישיבת המדיניות בת היומיים של הבנק הפדרלי שסופה צפויים מקבלי ההחלטות להודיע על תחילת צמצום היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי של ארה"ב.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים עולה ב-0.04% לרמה של 2.23%.

בה בעת, הדולר מתחזק מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם. המטבע האמריקאי מוסיף 0.6% מול הין היפני לרמה של 111.48 ין לדולר, ומתחזק בשיעור דומה גם מול הליש"ט לשער של 1.3517 דולר לליש"ט. מול היורו מתחזק הדולר ב-0.1% לרמה של 1.1939 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרעה חלה בביטחון בענף הבנייה בארה"ב החודש, על רקע חששות כי סופות ההוריקן האחרונות יקשו על השגת חומרי בניין ועובדים.

מדד הביטחון בענף הבנייה של איגוד הקבלנים הלאומי (NAHB) ירד בספטמבר ל-64 לעומת 67 נקודות באוגוסט. תחזית הכלכלנים היתה למדד של 65 נקודות לעומת מדד של 68 נקודות שעליו דווח במקור באוגוסט.

עם זאת, המדד עודנו משקף אופטימיות בענף. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על תנאים חיוביים בענף, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף תנאים שליליים.

"לאור המשך הצמיחה בשוק העבודה ובכלכלה והשיפור בבטחון הצרכנים, ההתאוששות ההדרגתית והמתמשכת בשוק הדיור צפויה השנה", אמר הכלכלן הראשי של NAHB, רוברט דייץ, בעת פרסום המדד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נורתרופ גרומן הסכימה לרכוש את חברת אורביטל תמורת 7.8 מיליארד דולר - עסקה שתרחיב את עסקי הטילים והחלל של ענקית התעשיות הבטחוניות האמריקאית.

בעלי מניות אורביטל יקבלו 134.5 דולר במזומן עבור כל מניה, מסרו שתי החברות בהודעה שפירסמו היום. המחיר משקף פרמיה של 22% על מחיר הסגירה של מניית אורביטל ביום שישי. נורתרופ גם תיטול על עצמה חובות של אורביטל בסך 1.4 מיליארד דולר.

מניית אורביטל קופצת בקרוב ל-20% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט. מניית נורתרופ מוסיפה 1.6%.

סגירת העסקה צפויה במחצית הראשונה של שנת 2018.

Northrop Grummanצילום: Business Insider
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הליש"ט נופלת בפעם הראשונה זה שלושה ימים במסחר ונראה כי המשקיעים החליטו לממש את הרווחים שצברו לאחר שהליש"ט עלתה בשבוע שעבר ל-1.36 דולר - הרמה הגבוהה ביותר מאז 2009, בעקבות ציפיות להעלאת ריבית בחודשים הקרובים.המטבע הבריטי עלה ב-3% בסוף השבוע לאחר שהבנק המרכזי של בריטניה אותת כי יתחיל להאט את קצב רכישות הנכסים שלו.

נגיד הבנק המרכזי של בריטניה מארק קרני ינאם היום ב-18:00 שעון ישראל. השווקים יחפשו סימנים בנאומו לעיתוי העלאת ריבית עתידית בבריטניה. הליש"ט יורדת ב-0.4% ל-1.3539 דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר באסיה ננעל בעליות בהמשך לסגירה החיובית בוול סטריט ביום שישי ולאחר שהתחזיות לעימות בין ארה"ב לצפון קוריאה לא התממשו. בורסת טוקיו סגורה היום לרגל יום הכבוד לקשישים. הונג קונג עלתה ב-1.2%; שנחאי הוסיפה 0.3% לערכה; סיאול זינקה ב-1.3%; סינגפור עלתה ב-1% וסידני עלתה ב-0.4%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המרכזיים. הין יורד ב-0.5% ל-111.39 ין לדולר.

הבנק המרכזי של סין יבצע רפורמות שיעניקו למשקיעים זרים גישה רחבה יותר לשוק הפיננסים הסיני. הבנק יקיים ישיבה ביום שלישי כדי לדון בנושא.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker