עדכון גלובלי |

ילן הפילה את הדולר לשפל של שנתיים וחצי; וול סטריט סגרה את השבוע הטוב זה חודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

וול סטריט סגרה את השבוע הטוב זה חודש

בורסות וול סטריט סגרו את השבוע הטוב ביותר זה למעלה מחודש ומדד נאסד"ק קטע רצף של ארבעה שבועות של ירידות, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, לא התייחסה למדיניות המוניטרית בנאומה היום בסימפוזיון הבנקאים המרכזיים בג'קסון הול בארה"ב, ובמקום זאת התמקדה בהגנת הרפורמה ברגולציה הפיננסית לאחר המשבר העולמי.

עליות נרשמו גם על רקע נתוני הזמנות למוצרים בני-קיימא טובים מהצפוי שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד דאו ג'ונס  נסגר בעלייה של 0.1% וטיפס בסיכום שבועי ב-0.4% לאחר שבועיים רצופים של ירידות; מדד S&P 500  הוסיף היום 0.2% בדרכו לעלייה שבועית של 0.7% - השבוע הטוב ביותר זה למעלה מחודש; מדד נאסד"ק נסוג היום ב-0.1% אולם עלה בסיכום שבועי ב-0.8% - עלייה שבועית ראשונה לאחר ארבעה שבועות רצופים של ירידות.

כלכלנים ציינו כי העליות בשוק המניות היום שיקפו את אנחת רווחה של המשקיעים על כך שיו"ר הפד לא הכריזה על מהלכי מדיניות מוניטריים חדשים וגם לא אותתה על הנתיב המתוכנן של צמצום היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי, אשר תפח ל-4.5 טריליון דולר לאחר שלושה סבבי הרחבה כמותית (QE).

כלכלנים צופים כי בישיבתו הקרובה ב-19 בספטמבר יתחיל הפד לצמצם את מאזניו, הכוללים בעיקר אג"ח שרכש במהלך המשבר הפיננסי העולמי.

בדומה לנאומה של של ילן, גם נאומו של נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, היום בג'קסון הול, לא כלל התייחסות של ממש למדיניות המוניטרית של הבנק האירופי, ועסק בעיקר בסכנה של מדיניות פרוטקציוניסטית לכלכלה הגלובלית.

"ג'קסון הול אמר לטראמפ - לך תזדיין"

בדומה לנאומה של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, גם נאומו של נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, בסימפוזיון הבנקאים המרכזיים בג'קסון הול, לא כלל התייחסות של ממש למדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי.

"בעולם של השווקים, גם אם לא אומרים דבר יש לכך משמעות. המניות מטפסות, הדולר נחלש, והיורו מתחזק, לאחר ששניים מהבנקאים המרכזיים החזקים ביותר בעולם התחייבו ליותר מאותו הדבר", ציין פרשן אתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'.

הכלכלן הבריטי פול דיגל סיכם בציוץ בטוויטר ובלשון מעט ציורית את נאומיהם של ילן ודראגי. "אם ילן דיברה על יתרונות הרגולציה הפיננסית ודראגי על יתרונות הסחר, משמעות הדבר היא שג'קסון הול בעצם אמר לטראמפ לך תזדיין".

ילן הפילה את הדולר לשפל של שנתיים וחצי

הדולר נופל לשפל של שנתיים וחצי מול מרבית המטבעות המרכזיים בעולם, על רקע אכזבתם של חלק מהמשקיעים מנאומה של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, בסימפוזיון הבנקאים המרכזיים השנתי בג'קסון הול, אשר לא כלל התייחסות של ממש למדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי.

הדולר נסוג ב-1.1% מול היורו לשער של 1.1927 דולר ליורו - רמתו הנמוכה ביותר מול המטבע האירופי מאז ינואר 2015. הדולר נחלש ב-0.7% מול הליש"ט לרמה של 1.2886 דולר לליש"ט. המטבע האמריקאי מאבד 0.3% מול הין היפני לשער של 109.25 ין לדולר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.8% לרמתו הנמוכה ביותר מאז ינואר 2015.

ילן לא התייחסה בנאומה למדיניות המוניטרית, ובמקום זאת התמקדה בהגנת הרפורמה ברגולציה הפיננסית לאחר המשבר העולמי.

לקראת הנאום היו שהעריכו כי ילן תנצל את בירת הסימפוזיון כדי להכריז על מהלכי מדיניות מוניטריים חדשים או לאותת על הנתיב המתוכנן של צמצום היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי, אשר תפח ל-4.5 טריליון דולר לאחר שלושה סבבי הרחבה כמותית (QE).

גם נאומו היום של נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, בג'קסון הול, לא כלל התייחסות של ממש למדיניות המוניטרית של הבנק האירופי.

דראגי: פרוטקציוניזם מאיים על הכלכלה העולמית

בדומה לנאומה של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, גם נאומו של נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, בסימפוזיון הבנקאים המרכזיים בג'קסון הול, לא כלל התייחסות של ממש למדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי.

דראגי הזהיר בנאומו כי הנטייה הגוברת למדיניות פרוטקציוניסטית בעולם מהווה איום רציני על הכלכלה העולמית.

"ההתאוששות הגלובלית הולכת ומתחזקת", פתח דראגי את נאומו. "כדי להזריק דינמיות נוספת לכלכלה הגלובלית אנחנו צריכים להגדיל את פוטנציאל הצמיחה בתפוקה, וכדי לעשות זאת בחברות שאוכלוסייתן הולכת ומזדקנת אנחנו צריכים להגביר את הצמיחה בתפוקה".

שיפור פוטנציאל הצמיחה בתפוקה בכלכלות מפותחות יהיה תלוי באופן מכריע בפתיחות לסחר, אמר דראגי. "אולם הפתיחות לסחר נמצאת תחת איום, ומשמעות הדבר היא כי מדיניות שנועדה לתת מענה לתגובת הנגד החריפה הזו מווה חלק חיוני בתמהיל המדיניות לצמיחה דינמית. חלק ממרכיבי מדיניות זו ניתנים ליישום ברמה המקומית, אבל את חלקם ניתן ליישם באופן יעיל רק באמצעות שיתוף פעולה רב צדדי", הוסיף.

דראגי ציין בנאומו כי עד שנת 2025, מתוך כל 100 אנשים בגיל העבודה במדינות OECD, 35 יהיו בני 65 ומעלה. זאת לעומת 14 בשנת 1950. "בה בעת, רמות החוב הציבורי באותן מדינות נסקו מ-56% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) בשנת 2007 לכ-87% כיום. רק פוטנציאל צמיחה גבוה יותר יכול לספק פתרון מתמשך".

קראו את הנוסח המלא של נאום דראגי.

מגזר הנפט נערך להוריקן "הארווי"; מחיר הנפט טיפס

מחיר הנפט הגולמי טיפס בניו יורק על רקע היערכות מגזר הנפט האמריקאי לפגיעת סופת ההוריקן "הארווי" באחד ממרכזי זיקוק הנפט הגדולים ביותר בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 47.87 דולר לחבית, עלייה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי נסוג מחיר הנפט ב-1.6%.

"הארווי", סופת ההוריקן בדרגה 3 הראשונה שפוגעת בארה"ב מאז הוריקן "ווילמה" בשנת 2005, חזויה להכות הלילה או בבוקר בחופי טקסס בין הערים יוסטון קורפוס כריסטי - שתיהן מרכזי זיקוק נפט גדולים.

בעקבות ההוריקן הושבתו מתקני קידוח נפט האחראים לכ-10% מתפוקת הנפט הגולמי של ארה"ב באזור מפרץ מקסיקו, וכ-15% מתפוקת הגז הטבעי באזור.  

הצמיחה בתפוקת הנפט של ארה"ב הוא אחד הגורמים להמשך עודפי ההיצע בשוקי הנפט העולמיים, אשר מונע עלייה משמעותית במחירים. תפוקת הנפט הגולמי של ארה"ב גדלה ב-13% מאז אמצע 2016 לרמה של 9.53 מיליון חביות ביום, מרחק נגיעה מתפוקת שיא של 9.61 מיליון חביות ביום שנרשם ביוני 2015.

משרד האנרגיה האמריקאי מסר שלשום כי תפוקת הנפט הגולמי של ארה"ב המשיכה לגדול בשבוע שעבר וטיפסה לרמתה הגבוהה ביותר מאז יולי 2015.

הוריקןצילום: אי-אף-פי

לאחר שצלל ב-15%: ביטקוין שוב מתקרב לשיא

ערך המטבע הדיגיטלי ביטקוין, אשר צלל ביותר מ-15% בתוך שבוע, שב ומתאושש בימים האחרונים ומתקרב כעת לרמתו הגבוהה מעולם.

ערך ביטקוין מזנק כעת ב-2.5% לרמה של 4,470 דולרים, לפי נתוני קוינדסק, לאחר שמוקדם יותר היום נסק למחיר של 4,496.29 דולרים - מרחק נגיע משיא של 4,510.87 דולרים שרשם ב-17 באוגוסט.

עם זאת, לאחר השיא בשבוע שעבר צלל מחיר ביטקוין ביום שלישי אל מתחת ל-3,800 דולרים - נפילה של יותר מ-15%.

שווי השוק של ביטקוין מטפס ל-73.85 מיליארד דולר, וגבוה כעת משווי השוק של אחת מחברות האינטרנט הלוהטות שזכו לכינוי "פאנג" (FANG), שירות תוכני הווידאו המקוון נטפליקס, המסתכם ב-72.6 מיליארד דולר.

אירופה מחכה לנאום דראגי; היורו מתחזק

בורסות אירופה נסגרו בירידות קלות בתום יום מסחר הפכפך, לקראת נאומו של נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, בסימפוזיון הבנקאים המרכזיים בג'קסון הול בארה"ב.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.1% אולם עלתה ב-1% בסיכום שבועי. פרנקפורט נסוגה ב-0.1%; פריז איבדה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.1% אך נסגר בירידה של פחות מ-0.1% בסיכום שבועי.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.6% לשער של 1.2874 דולר ליורו לקראת נאומו של דראגי בג'קסון הול, אשר צפוי בשעה 22:00 שעון ישראל.

ביטחון הצרכנים בצרפת - הכלכלה השניה בגודלה בגוש היורו - ירד באוגוסט, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה המקומית, Insee. מדד ביטחון הצרכנים של צרפת ירד החודש ל-103 נקודות לעומת 104 נקודות ביולי, בהתאם לתחזיות. המדד זינק בשש נקודות ביוני לאחר בחירתו של עמנואל מקרון לנשיא צרפת. ואולם בחודשיים האחרונים הוא שב לרדת, לאחר שהפופולריות של מקרון דעכה בעקבות שינוי תוכניות התקציב של ממשלתו.

הזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב בנפילה החדה מ-2014

ההזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב נפלו ביולי בשיעור החד ביותר זה שלוש שנים, לאחר זינוק חד בחודש הקודם.

ההזמנות צנחו בחודש שעבר ב-6.8% - הנפילה החדה ביותר מאז אוגוסט 2014 - לאחר זינוק של 6.4% ביוני, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו נפילה חדה אפילו יותר של 7%.

התנודות החדות בהזמנות נבעו מתנודתיות בהזמנות כלי טיס אזרחיים. אנליסטים מבית ההשקעות נטווסט ציינו למשל כי חברת בואינג רשמה רק 22 הזמנות של מטוסים חדשים ביולי לעומת 184 הזמנות ביוני.

בניכוי הזמנות במגזר התחבורה, טיפסו ההזמנות למוצרים בני-קיימא ביולי ב-0.5% - עלייה חודשית שלישית ברציפות.

"הבנק הפדרלי צריך לשכנע השווקים בצורך בהעלאת ריבית"

הבנק הפדרלי צריך לעשות יותר על מנת לשכנע את השווקים הספקנים בכך שיש צורך בהעלאות ריבית נוספות, כך אמר מארק זנדי, הכלכלן הראשי של מודי'ס, בראיון ל-CNBC. "השווקים לא ממש משוכנעים. הם לא קנו את התחזית של הבנק הפדרלי לכך שצריך העלאות נוספות", אמר זנדי.

בינתיים השווקים מתמחרים סיכוי של פחות מ-50% להעלאת ריבית בדצמבר. אנליסטים צופים כי בישיבתו הבאה ב-19 בספטמבר יתחיל הבנק הפדרלי לצמצם את מאזניו בשווי 4.5 טריליון דולר, שמורכבים בעיקר מאג"ח שקנה במהלך המשבר הכלכלי העולמי. "הם בוודאי ימתינו עד ספטמבר כדי להתחיל להניח את היסודות לכך שהציפיות בשוק יתאמו את הציפיות של הבנק הפדרלי", אמר זנדי.

העסקים בגרמניה אופטימיים

ביטחון העסקים בגרמניה ירד באוגוסט לראשונה מזה שנה, אך חברות הביעו יותר אופטימיות לגבי החודשים הקרובים בשל התאוששות הכלכלה בגוש היורו. מדד ביטחון העסקים של מכון Ifo ירד מ-116 נקודות ל-115.9 נקודות, ירידה מתונה מהתחזיות. תת מדד שבוחן את הציפיות לעתיד הקרוב עלה ל-107.9 נקודות, רמתו הגבוהה ביותר מאז ינואר 2014, לעומת 107.3 נקודות ביולי.

בנפרד, נתונים סופיים שפורמו היום בגרמניה הראו כי התמ"ג של הכלכלה הגדולה באירופה צמח ב-0.6% ברבעון השני של השנה, בהתאם להערכה הראשונית. לעליה תרמה צריכה פרטית שעלתה ב-0.8% בהשוואה לרבעון הראשון - העליה החדה ביותר מאז 2011 ומעל לתחזיות אנליסטים.

עליות שערים באסיה

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים, לקראת נאומיהם של נגידי הבנקים המרכזיים של ארה"ב וגוש היורו בפסגת הבנקאים המרכזיים בג'קסון הול שבוויאומינג. טוקיו עלתה ב-0.5%; הונג קונג עולה ב-1.1%; שנחאי עולה ב-1.6%; סיאול ננעלה ללא שינוי וכמוה גם הבורסה האוסטרלית.

האינפלציה ביפן הואצה בחודש יולי אך נותרה נמוכה מאוד, כך לפי נתונים שפרסמה היום הממשלה. מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.4% לעומת יוני, ובאותו שיעור גם לעומת יולי שעבר. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה ב-0.5%, האצה לעומת עליה של 0.4% ביוני. היתה זו הרמה הגבוהה ביותר של אינפלציה מאז מארס 2015. מחירי המזון עלו ב-0.6%, ומחירי השירותים עלו ב-4.3% לעומת יולי שעבר.

הוזלת מחירים באמזון הפילה את מניות המכולות בוול סטריט

מניות קמעונאיות רשתות המזון בארה"ב צנחו במסחר בוול סטריט לאחר שענקית המסחר המקוון אמזון ורשת המזון האורגני והטבעי הול פודס הודיעו במשותף על שינויים בתמחור ובמערך השיווק שייכנסו לתוקף ביום שני, עם השלמת רכישת הול פודס על ידי אמזון.

מניית קרוגר צנחה בקרוב ל-8%; ספראוטס פרמרס מרקט נפלה ב-7%; קוסטקו איבדה 5%; וול מארט ירדה ביותר מ-2%.

אמזון והול פודס, שעל רכישתה ב-13.7 מיליארד דולר הודיעה אמזון לפני כחודשיים, יתחילו החל מיום שני להוזיל את המחירים של כמה פריטים, בהם אבוקדו ודג סלמון אורגני, בייבי קייל ובננות.

כמו כן תתחיל אמזון בהטמעת שירות אמזון פריים במערכת של הול פודס, נאמר בהודעה המשותפת של שתי החברות.

וול סטריט נסגרה בירידות עם פתיחת כנס ג'קסון הול

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בתום יום מסחר הפכפך, על רקע פתיחת הסימפוזיון השנתי של נגידי הבנקים המרכזיים בעולם בג'קסון הול שבארה"ב, והמשך החששות סביב איומי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, להשבית את שירותי הממשל הפדרלי.

מדדי דאו ג'ונס ו נאסד"ק נסגרו בירידות של 0.1%; מדד  S&P 500 נסוג ב-0.2%.

הסימפוזיון השנתי של הבנק הפדרלי של קנזס סיטי נוצל בעבר על ידי בכירי הבנק הפדרלי כדי לאותת או להודיע על מהלכי מדיניות משמעותיים, ויתכן כי גם הפעם ישמש כבמה לאיתות על הנתיב המתוכנן של צמצום היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי, אשר תפח ל-4.5 טריליון דולר לאחר שלושה סבבי הרחבה כמותית (QE).

יו"ר הפד, ג'נט ילן, צפויה לנאום בכנס ביום שישי בשעה 17:00 שעון ישראל, ונשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, ינאם אף הוא מחר, בשעה 22:00 שעון ישראל. הסימפוזיון יסתיים ביום שבת.

בחזית המקרו כלכלית בארה"ב: המכירות של בתים קיימים בארה"ב נפלו ביולי לרמתן הנמוכה ביותר השנה, ומספר תביעות האבטלה הראשונות טיפס בשבוע שעבר משפל של שישה חודשים, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

ג'נט ילן (מימין) וסטנלי פישר בוועידת ג'קסון הולצילום: בלומברג

סופת הוריקן מכבידה על מחיר הנפט

מחיר הנפט הגולמי צנח ב-2% לשפל של שבוע בניו יורק על רקע חששות כי סופת הוריקן שחזויה לפגוע מחר בטקסס תגרום נזקים לבתי זיקוק ותביא לצמצום זמני של הביקוש לנפט גולמי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 47.43 דולר לחבית, נפילה של 2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

הסופה הטרופית "הארווי" חזויה להתחזק לסופת הוריקן כאשר תפגע מחר באזור עתיר בתי זיקוק במדינת טקסס. הסופה לא צפויה לפגוע משמעותית בתפוקת הנפט במפרץ מקסיקו, אולם נזקים שתגרור לבתי זיקוק עלולים לצמצם זמנית את הביקוש לנפט גולמי.

המסחר התנהל גם רקע חששות מפני המשך עודף ההיצע בשוקי הנפט העולמיים לאחר שתפוקת ארה"ב טיפסה לשיא של יותר משנתיים. משרד האנרגיה האמריקאי מסר אתמול כי תפוקת הנפט הגולמי של ארה"ב המשיכה לגדול בשבוע שעבר וטיפסה לרמתה הגבוהה ביותר מאז יולי 2015.

סיגנט בזינוק החד זה 20 שנה בעקבות רכישת אר-טו-נט הישראלית

מניות הקמעונאיות מזנקות בוול סטריט על רקע דו"חות כספיים חיוביים שפירסמו חברות כמו טיפאני ואברקרומבי אנד פיץ', והודעתה של סירס על סגירת עשרות חנויות נוספות של רשת קיימארט.

מניית סיגנט (Signet) ממריאה ב-18% - הזינוק היומי החד ביותר זה למעלה משני עשורים - לאחר שקמעונאית תכשיטי היהלומים הגדולה בעולם דיווחה היום על רווח ומכירות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, והודיעה על רכישת חברת האינטרנט הישראלית אר-טו-נט (R2Net), המפעילה את אתר ג'יימס אלן לשיווק יהלומים ותכשיטים משובצים, תמורת 328 מיליון דולר במזומן.

מניית אברקרומבי אנד פיץ' נוסקת ב-15% לאחר שקמעונאית ההלבשה דיווח על הפסד רבעוני נמוך מהצפוי ברבעון השני של השנה, ושבה ואישרה את תחזית המכירות השנתית.

מניית סירס עולה ב-2% לאחר שהקמעונאית הודיעה היום כי תסגור 28 חנויות נוספות של רשת קיימארט, בנוסף ל-180 חנויות על סגירתן כבר הודיעה השנה. ההודעה נכללה בדו"חות הרבעוניים של החברה שהצביעו על הפסד של 251 מיליון דולר ונפילה של 22% בהכנסות, בעיקר עקב סגירת חנויות.

מנגד, מניית טיפאני נסוגה בקרוב ל-2% למרות שחברת תכשיטי היוקרה דיווחה על רווח ומכירות שעלו על תחזיות האנליסטים.

סגירה חיובית באירופה לקראת נאום דראגי

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע פתיחת הסימפוזיון השנתי של נגידי הבנקים המרכזיים בעולם בג'קסון הול שבארה"ב.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%; פרנקפורט טיפסה בפחות מ-0.1%; פריז נסגרה כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי הוסיף 0.2%. היורו נסחר כמעט ללא שינוי מול הדולר בשער של 1.1807 דולר ליורו. הליש"ט מתחזק בפחות מ-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2805 דולר לליש"ט.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, ינאם ביום שישי, בשעה 22:00 שעון ישראל, במסגרת כנס ג'קסון הול.

כלכלת ספרד ממשיכה לצמוח בקצב יפה: ברבעון השני רשמה הכלכלה צמיחה של 0.9%, לעומת 0.8% ברבעון הראשון. בקצב שנתי הכלכלה צמחה ב-3.1%.

כלכלת בריטניה צמחה ב-0.3% ברבעון השני, מה שמעיד על קצב צמיחה שנתי של 1.7%.

מכירות הבתים בארה"ב - הנמוכות מתחילת השנה

המכירות של בתים קיימים בארה"ב נפלו בחודש שעבר לרמתן הנמוכה ביותר השנה, על רקע היצע מוגבל בשוק לצד ביקוש מוגבר.

המכירות של בתים קיימים ירדו ביולי לקצב שנתי של 5.44 מיליון בתים, האטה של 1.3% לעומת יוני, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). כלכלנים צפו קצב מכירות שנתי של 5.5 מיליון בתים ביולי.

לעומת יולי 2016, גדל קצב המכירות ב-2.1% - הצמיחה המתונה ביותר זה שנה.

מחיר המכירה החציוני טיפס ביולי ל-258,300 דולרים - עלייה של 6.2% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת.

ריבית המשכנתאות בארה"ב בשפל של 2017

ריבית המשכנתאות בארה"ב נפלה השבוע לרמתה הנמוכה ביותר השנה, על רקע המשך רמת האינפלציה הנמוכה וחששות מפני השבתת שירותי הממשל הפדרלי, לפי נתונים שפירסמה היום ענקית המשכנתאות האמריקאית פרדי מאק.

הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, ירדה בשבוע החולף לרמה של 3.86% - שפל של תשעה חודשים - לעומת 3.89% בשבוע הקודם.

הירידה בריבית המשכנתאות נרשמה בעקבות התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים, אשר ירדה ב-0.06% בשבוע החולף, על רקע העליות בשוק האג"ח.

תביעות האבטלה בארה"ב עלו משפל של 6 חודשים

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר ל-234 אלף לעומת 232 אלף בשבוע הקודם - המספר הנמוך ביותר מאז פברואר, והשני הכי נמוך מאז סוף המיתון האחרון בשנת 2009 - מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו מספר גבוה יותר של 238 אלף תביעות.

הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, ירד ל-237,750 לעומת 240,500 בשבוע הקודם.

מספר התביעות המתמשכות נותר ללא שינוי ברמה של 1.95 מיליון.

מגמה מעורבת באסיה

מגמה מעורבת באסיה, לאחר שבורסות אירופה וארה"ב נסגרו אמש במגמת ירידה, על רקע חששות מאי-יציבות פוליטית מכיוונה של ארה"ב, לאחר שהנשיא דונלד טראמפ איים כי ישבית את הממשל אם לא תאושר דרישתו להקצות תקציב מספק לבניית חומה בגבול ארה"ב-מקסיקו.

טוקיו נסוגה ב-0.4%; הונג קונג הוסיפה 0.5%; שנחאי איבדה 0.5%; סינגפור עלתה ב-0.4%; סיאול הוסיפה 0.4%. נפח המסחר בבורסת טוקיו היה היום נמוך בכ-20% מהממוצע ב-30 הימים האחרונים.

ביום תיפתח בארה"ב ועידת הנגידים בג'קסון הול, ומחר אחר הצהריים אמורה נגידת הבנק הפדרלי ג'נט ילן לשאת דברים בוועידה. 

וול סטריט ננעלה בירידות על רקע איומי טראמפ להשבית את הממשל

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות קלות על רקע ההתבטאויות האחרונות של דונלד טראמפ נשיא ארה"ב שאיים אתמול להביא לשיתוק שירותי הממשל בארה"ב כדי להפעיל לחץ על הקונגרס לממן את החומה שהוא מתכנן לבנות בגבול עם מקסיקו. דאו ג'ונס  ירד ב-0.4%; S&P 500  נחלש ב-0.3% ו נאסד"ק  איבד 0.3% מערכו.

סוכנות דירוג האשראי פיץ' הודיעה כי תבחן מחדש את דירוג האשראי של ארה"ב אם תקרת החוב לא תעלה. פיץ' חזרה על טענתה כי מדיניות תיעדוף תשלומים אינה מתאימה למדינה שדירוג האשראי שלה הוא AAA. תיעדוף תשלומים הוא רעיון שמקדמים חלק מהמחוקקים הרפובליקאים למקרה שתקרת החוב לא תעלה. מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיטש מקונל, אמר ביום שני כי הוא לא רואה סיכוי לכך שהקונגרס לא יעלה את תקרת החוב

מניית יצרנית כורסאות הטלוויזיה הפופולריות La-Z-Boy צנחה ב-19% לאחר שהחברה דיווחה על ירידה במכירות וברווחים ברבעון השני. החברה מנסה לחבור לאמזון בניסיון להתחבר לדור המיליניום.

הדולר נסחר במגמה מעורבת מול המטבעות המרכזיים. היורו עולה ב-0.5% ל-1.1819 דולר לאחר שהיום פורסמו נתוני מדד מנהלי הרכש של מרקיט לאירופה שהעידו על התרחבות מגזר הייצור בגרמניה ובצרפת.

הליש"ט יורדת ב-0.1% ל-1.2803 דולר לאחר שראש ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה כי ייתכן וחוקי אירופה ימשיכו להשפיע על המדינה גם לאחר הברקזיט.

הנפט עלה ל-48 דולר לחבית על רקע ירידה במלאי בארה"ב

המסחר בנפט ננעל ברמה גבוה מ-48 דולר לחבית על רקע הירידה במלאי בארה"ב זה השבוע השמיני ברציפות. החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק לאוקטובר עלו ב-1.2% ונסגרו על 48.4 דולר לחבית. החוזים על נפט מסוג ברנט לאוקטובר עלו ב-1.3% ל-52.6 דולר לבית. עם זאת, ייצור הנפט בארה"ב עלה לרמה הגבוהה מאז יולי 2015. מינהל האנרגיה האמריקאי הודיע כי מלאי הנפט הגולמי ארה"ב ירד ב-3.3 מיליון חביות השבוע. 

מחירי הזהב עלו ביום רביעי על רקע הירידות בדולר ובשוק המניות בארה"ב. החוזים על הזה לדצמבר עלו ב-0.3% ל-1294 דולר לאונקיה - הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני. בשבוע שעבר עלה מחיר הזהב, לזמן קצר, מעל ל-1,300 דולר לאונקייה על רקע חששות המשקיעים כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא יוכל לממש את תוכניתו הכלכלית.

המסחר באירופה ננעל בירידות

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים קלות, על רקע פרסום נתונים המעידים על האצה במגזר הייצור בגרמניה ובצרפת. לונדון ננעלה ללא שינו ניכר; פרנקפורט ירדה ב-0.4%; פריז נחלשה ב-0.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי איבד 0.5% מערכו.

נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מריו דראגי אמר היום בכנס בלינדאו שבגרמניה כי שינויים במדיניות המוניטרית "הם אף פעם לא דבר פשוט", אך לא נתן אינדיקציה לגבי הצעדים הבאים במדיניות המוניטרית בגוש היורו.

מניית ענקית הפרסום WPP צנחV ב-11% לאחר שהורידה את התחזית השנתית שלה בפעם השניHה השנה. WPP צופה כעת כי מכירותיה יצמחו בטווח של בין אפס ל-1% השנה. 

צמיחה במגזר השירותים בארה"ב; ירידה במגזר הייצור

סרק מנהלי הרכש של מרקיט מעיד על התפצלות בפעילות הייצור בכלכלה הגדולה בעולם בחודש אוגוסט. פעילות הייצור ירדה ל-52.5 נקודות באוגוסט לעומת 53.3 נקודות ביולי ותחזיות הכלכלנים לעלייה קלה לרמה של 53.4 נקודות. מדד מנהלי הרכש של מראקיט למגזר השירותים בארה"ב עלה לשיא של 28 חודשים של 56.9 נקודות, לעומת 54.7 נקודות ביולי ותחזיות הכלכלנים ל-54.9 נקודות.

דראגי לא מספק רמזים לגבי צעדי ה-ECB

נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB) מריו דראגי לא נתן אינדיקציה לגבי הצעדים הבאים במדיניות המוניטרית בגוש היורו, בנאום שנשא היום בכנס בלינדאו שבגרמניה. בנאום הוא אמר כי שינויים במדיניות המוניטרית "הם אף פעם לא דבר פשוט". עם זאת, הוא לא התייחס לאופן שבו ה-ECB עשוי לפעול לאור השיפור בנתונים הכלכליים בגוש היורו.

"אף שתחזיות הן כלי יעיל, מחקרים לאחרונה הראו כי היעילות שלהן יכולה להשתפר אם ישולבו עם צעדים מוניטריים לא סטנדרטיים", אמר דראגי, אשר ישתתף בסוף השבוע בוועידת הבנקאים המרכזיים בג'קסון הול שבארה"ב. 

צמיחה בפעילות הייצור בצרפת ובגרמניה

פעילות מגזר הייצור בצרפת צמחה מעבר לצפוי באוגוסט, בעוד שפעילות השירותים היתה איטית מהתחזיות. מדד מנהלי הרכש של חברת מרקיט למגזר הייצור בצרפת עלה באוגוסט ל-55.8 נקודות, לעומת 54.9 נקודות ביולי. אנליסטים צפו כי הוא יסתכם ב-54.5 נקודות. המדד של מגזר השירותים ירד ל-55.5 נקודות לעומת 56 ביולי ומתחת לתחזיות ל-55.8. המדד המשולב היה גבוה מהצפוי, ברמה של 55.6 נקודות. 

בגרמניה עלה המדד של מגזר השירותים ל-59.4 נקודות לעומת 58.1 ביולי ומעבר לתחזיות. המדד של מגזר השירותים עלה ל-53.4 נקודות לעומת 53.1 נקודות ביולי. כל קריאה של יותר מ-50 נקודות מראה על צמיחה בפעילות, בעוד שרמה של פחות מ-50 מראה על נסיגה. 

טוקיו עלתה ב-0.3%; הונג קונג סגורה בגלל טייפון

המסחר במרבית בורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים, לאחר העליות בוול סטריט אתמול. טוקיו עלתה ב-0.3%; שנחאי יורדת ב-0.2%; סיאול עלתה ב-0.1%; סינגפור עלתה ב-0.1%. 

בבורסת הונג קונג לא התקיים היום מסחר בשל סופת הטייפון שמתקרבת אל העיר. רוב העסקים בהונג קונג סגורים ו-420 טיסות מנמל התעופה של העיר ואליה בוטלו, לקראת סופת הטייפון האטו שצפויה להכות באזור. מרכז החיזוי בהונג קונג הוציא אזהרה חמורה בדרגה 10 לטייפון לראשונה מזה חמש שנים. באוקטובר שעבר בוטל המסחר בהונג קונג בשל סופת הטייפון היימה, ששיתקה אף היא את העסקים בעיר ואת הטיסות אליה וממנה.

מדד דאו ג'ונס בזינוק החד זה 4 חודשים

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות חדות ומדד דאו ג'ונס רשם את הזינוק היומי החד ביותר זה ארבעה חודשים, על רקע דיווח של אתר החדשות "פוליטיקו" לפיו חלה התקדמות בגיבוש תוכניתו של הנשיא דונלד טראמפ לבצע רפורמה בחוקי המס של ארה"ב. מגזרי הטכנולוגיה וחומרי הגלם הובילו את העליות.

מדד דאו ג'ונס קפץ ב-0.9% - הזינוק היומי החד ביותר מאז ה-25 באפריל; מדד S&P 500  טיפס ב-1%; מדד נאסד"ק המריא ב-1.4% - הזינוק החד ביותר מאז ה-28 ביוני.

בהיעדר נתוני מקרו כלכליים בולטים השבוע בארה"ב, עיני המשקיעים נשואות לסימפוזיון השנתי של נגידי הבנקים המרכזיים בעולם שייפתח בג'קסון הול ביום חמישי.

הכנס הכלכלי נוצל בעבר על ידי בכירי הבנק הפדרלי כדי לאותת או להודיע על מהלכי מדיניות משמעותיים, ויתכן כי גם הפעם ישמש כבמה לאיתות על הנתיב המתוכנן של צמצום היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי, אשר תפח ל-4.5 טריליון דולר לאחר שלושה סבבי הרחבה כמותית (QE).

יו"ר הפד, ג'נט ילן, צפויה לנאום בכנס ביום שישי, וכך גם נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי.

מניות ההיי-טק רשמו עליות חדות היום בוול סטריט. אפל טיפסה ב-1.6%; אלפבית , החברה האם של גוגל, עלתה ב-2%; סיסקו הוסיפה 1.9%; אפלייד מטריאלס קפצה בקרוב ל-3%.

מניית שברון טיפסה ב-0.6% בעקבות דיווח של העיתון "וול סטריט ג'ורנל" לפיו המנכ"ל של ענקית הנפט, ג'ון ווטסון, מתכוון להודיע בחודש הבא על פרישתו.

הנפט התאושש לקראת נתוני המלאי בארה"ב

מחיר הנפט נסגר בעליות על רקע ציפיות כי נתונים שיפרסם מחר משרד האנרגיה האמריקאי יצביעו על ירידה שבועית שמינית ברציפות במלאי הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 47.64 דולר לחבית, עלייה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים למסירה באוקטובר, שהפכו לחוזים הקובעים לאחר סגירת המסחר היום בניו יורק, נסגרו במחיר של 47.83 דולר לחבית, עלייה של 0.6%.

בשבוע שעבר דיווח משרד האנרגיה האמריקאי על נפילה שבועית של תשע מיליון חביות במלאי הגולמי. מאז חודש מאי צנח המלאי הגולמי בארה"ב ב-69 מיליון חביות.

הדולר מתחזק; הזהב נסוג משיא של 3 חודשים

מחיר הזהב נסוג משיא של כמעט שלושה חודשים לאחר שהתחזקות הדולר בעולם צמצמה את הביקוש למתכת היקרה בתור השקעה חלופית.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,291 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו ביום שני ברמתם הגבוהה ביותר מאז ראשית יוני.

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם לקראת הסימפוזיון השנתי של נגידי הבנקים המרכזיים בעולם שייפתח בג'קסון הול ביום חמישי. מול הין היפני מטפס המטבע האמריקאי ב-0.4% לשער של 109.39 ין דולר, ומול היורו הוא מתחזק ב-0.5% לרמה של 1.1759 דולר ליורו. הדולר מתחזק גם מול הפרנק השווייצי, ב-0.5%.

הכנס הכלכלי נוצל בעבר על ידי בכירי הבנק הפדרלי כדי לאותת או להודיע על מהלכי מדיניות משמעותיים, ויתכן כי גם הפעם ישמש כבמה לאיתות על הנתיב המתוכנן של צמצום היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי, אשר תפח ל-4.5 טריליון דולר לאחר שלושה סבבי הרחבה כמותית (QE).

יו"ר הפד, ג'נט ילן, צפויה לנאום בכנס ביום שישי, וכך גם נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי.

לראשונה זה 4 ימים: סגירה חיובית באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית לראשונה זה ארבעה ימי מסחר, בהובלת מגזרי הכרייה וחומרי הגלם.

בורסות לונדון ופריז נסגרו בעליות של 0.9%; פרנקפורט טיפסה ב-1.4% למרות ירידה חדה מהצפוי בבטחון הכלכלי בגרמניה באוגוסט. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.8% לאחר שנסוג בשלושה ימי המסחר הקודמים.

מניית BHP ביליטון עלתה ב-2% במסחר בלונדון לאחר שענקית הכרייה הודיעה על כוונתה למכור את פעילות ייצור הנפט מפצלי שמן בארה"ב.

מניית פרווידנט פייננשל (Provident Financial) קרסה ב-66% בבורסת לונדון - הנפילה החדה בתולדותיה - לאחר שחברת הלוואות הסאבפריים הבריטית פירסמה אזהרת רווח שנייה בתוך שלושה חודשים, ביטלה את חלוקת הדיווידנדים, והודיעה על פרישת המנכ"ל ועל פתיחת חקירה רגולטורית נגדה.

ירידה במדד ביטחון העסקים בגרמניה

מכון ZEW פירסם היום בגרמניה את מדד ביטחון העסיקם, שהיה אמנם גבוה, אך גם הצביע על עלייה בחששות המשקיעים לגבי כלכלת המדינה בעתיד. לפי המכון, נרשמה "ירידה חדה בתחזיות הכלכליות". המדד ירד מ-17.5 נקודות ביולי ל-10 נקודות בלבד באוגוסט. תחזיות האנליסטים היו כי המדד יגיע ל-15 נקודות. הנתון שפורסם היה מצביע גם על ירידה משמעותית ממוצע הטווח הארוך של המדד: 23.8 נקודות.

"הירידה המשמעותית במדד האווירה הכלכלית משקפת את העצבנות בנוגע לנתיב הצמיחה העתידי של גרמניה", אמר נשיא המכון, אכים וומבך. לדבריו, היחלשות היצוא ושערוריית מנועי הדיזל של פולקסווגן גורמת לאובדן הביטחון. ואולם הוא ציין כי התחזיות הכלכליות והביטחון עדיין ברמה סבירה.

BHP ביליטון נכנעת למשקיעים ומוכרת את פעילות פצלי השמן

חברת הכרייה הגדולה בעולם, BHP ביליטון, דיווחה היום על עלייה ברווח הבסיסי ואמרה כי תמכור את חטיבת הפקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב. בכך נכנעת החברה למשקיעים, מכיוון שביצועי יחידת פצלי המן בארה"ב היו מאכזבים, והמשקיעים קראו לחברה למכור אותם.

החברה הצליחה לצמצם את החוב הנקי שלה בכמעט 10 מיליארד דולר ל-16.3 מיליארד דולר, והודעה כי היא משלשת את הדיווידנד ל-0.43 דולר למניה. הרווח הבסיסי שלה הגיע ל-6.7 מיליארד דולר, לעומת תחזיות לרווח בסיסי של 7.4 מיליארד דולר. ואולם ההודעה כי תמכור את פעילות פצלי השמן ועל צמצום החוב משכה את תשומת לב המשקיעים והובילה לזינוק במניה.

הונג קונג עולה ביותר מ-1%; הנפט מתחזק בגלל הירידה בהיצע

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים ובהונג קונג נרשמות עליות של יותר מ-1% בעקבות העליות שנרשמו אמש בוול סטריט. שבוע המסחר צפוי להתנהל בדריכות עד ליום חמישי, אז ייפגשו נגידי הבנקים המרכזיים בעולם לסימפוזיון השנתי בג'קסון הול שבוויוימינג. העליות באסיה נרשמות על אף התגברות המתיחות עם צפון קוריאה, אחרי שארה"ב ודרום קוריאה פתחו אתמול בתרגיל צבאי משותף, שאותו הגדירה צפון קוריאה כ"חסר אחריות" וטענה כי הוא יכול להוביל למלחמה גרעינית.

טוקיו ננעלה ללא שינוי ניכר; הונג קונג עולה ב-1.3%; שנחאי הוסיפה לערכה 0.1%;  סיאול עלתה ב-0.4%; סידני התחזקה ב-0.4%. בשוק המט"ח, הדולר עולה ב-0.4% מול הין היפני ונסחר סביב שער של 109.37 ין לדולר. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר עולה במסחר בניו יורק ב-0.8% ל-47.75 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה באוקטובר עולה בלונדון ב—0.8% ל-52.05 דולר לחבית.

העלייה במחירי הנפט נרשמת על רקע הירידה במלאי הנפט, בעיקר בארה"ב, וההערכות כי ההיצע בשוק מצטמצם לרמות סבירות. ואולם מרבית האנליסטים לא צופים בקרוב ירידה או עלייה משמעותית במחירי הזהב השחור.

וול סטריט נסגרה בעליות לראשונה זה 3 ימים

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לראשונה זה שלושה ימים על רקע מחזורי מסחר דלילים, לקראת הסימפוזיון השנתי של הבנק הפדרלי בג'קסון הול השבוע. המסחר במהלך היום היה הפכפך והמדדים עברו לסירוגין מעליות לירידות, על רקע המשך המתיחות בחצי האי הקוריאני

מדד דאו ג'ונס , אשר השלים ביום שישי את הנפילה הדו-שבועית החדה ביותר זה כמעט שנה, נסגר בעלייה של 0.1%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.1% - סגירה חיובית ראשונה זה שלושה ימי מסחר; מדד נאסד"ק נסגר בירידה של פחות  מ-0.1%.

בורסות וול סטריט ירדו בשני ימי המסחר הקודמים על רקע המתיחות בחצי האי הקוריאני לקראת פתיחתו היום של התרגיל הצבאי השנתי המשותף של ארה"ב ודרום קוריאה, אשר מגביר באופן מסורתי את המתיחות מול צפון קוריאה.

סימפוזיון ג'קסון הול, במסגרתו מתכנסים נגידים של בנקים מרכזיים מרחבי העולם בעיירה באותו שם במדינת וויומינג שבארה"ב, ייפתח ביום חמישי. הכנס הכלכלי נוצל בעבר על ידי בכירי הבנק הפדרלי כדי לאותת או להודיע על מהלכי מדיניות משמעותיים, ויתכן כי גם הפעם ישמש כבמה לאיתות על הנתיב המתוכנן של צמצום היקף הנכסים במאזני הבנק המרכזי, אשר תפח ל-4.5 טריליון דולר לאחר שלושה סבבי הרחבה כמותית (QE).

בין הנואמים השנה בכנס נמנים יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, ונשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי.

ג'קסון הולצילום: בלומברג

מחיר הנחושת בשיא של 3 שנים

מחיר הנחושת נסגר בשיא של כמעט שלוש שנים על רקע הערכות כי הצמיחה האיתנה של כלכלת סין - האחראית על כמעט מחצית מצריכת הנחושת העולמית - צפויה להימשך.

החוזים על הנחושת למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 2.9805 דולר לליברה - מחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז נובמבר 2014 - לאחר עלייה של 1.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק. במהלך המסחר כבר טיפס מחיר החוזים מעל למחיר של שלושה דולרים לליברה.

מחיר הנחושת קפץ ביותר מ-15% מאז סוף חודש מאי, על רקע אמון בחוסנה של הכלכלה הגלובלית והיחלשות הדולר, אשר הגבירה את האטרקטיביות של המתכת למשקיעים זרים היות שמחירה נקוב בדולרים.

הנפט צנח ב-2.4%

מחיר הנפט נפל לראשונה זה שלושה ימי מסחר על רקע ציפיות להמשך צמיחת תפוקת הנפט של ארה"ב, לצד השפעה מועטה עד כה של צעדי צמצום התפוקה שעליהם הסכימו מדינות אופ"ק ויצרניות נפט נוספות בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 47.37 דולר לחבית, ירידה של 2.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט קפץ ב-3% ביום שישי.

הזהב בשיא של 11 שבועות

מחיר הזהב נסגר בניו יורק בשיא של 11 שבועות לאחר שהמתיחות הגואה בין ארה"ב לצפון קוריאה הגבירה את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,296.7 דולר לאונקייה - הסגירה הגבוהה ביותר מאז השישי ביוני - לאחר עלייה של 0.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

ארה"ב ודרום קוריאה פתחו היום את התרגיל הצבאי השנתי המשותף שלהן, אשר מגביר באופן מסורתי את המתיחות מול צפון קוריאה.

ביום חמישי ייפתח הסימפוזיון השנתי של הבנק הפדרלי בג'קסון הול, במסגרתו מתכנסים נגידים של בנקים מרכזיים מרחבי העולם בעיירה באותו שם במדינת וויומינג שבארה"ב. הכנס הכלכלי נוצל בעבר על ידי בכירי הבנק הפדרלי כדי לאותת או להודיע על מהלכי מדיניות משמעותיים.

יום שלישי של ירידות באירופה; פיאט קפצה ב-7%; מארסק ב-3%

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית זה היום השלישי ברציפות, על רקע פתיחתו היום של התרגיל הצבאי השנתי המשותף של ארה"ב ודרום קוריאה, אשר מגביר באופן מסורתי את המתיחות מול צפון קוריאה.

עם זאת, דיווחים על עסקות הקפיצו את מניותיהן של יצרנית המכוניות פיאט ושל מולר-מארסק, חברת הספנות הגדולה בעולם.  

בורסת פרנקפורט נסגרה בירידה של 0.8%; פריז איבדה 0.5%; לונדון נסוגה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.4% בהמשך לירידה של 0.7% שרשם ביום שישי על רקע מתקפות הטרור בספרד.  

מניית פיאט-קרייזלר זינקה בקרוב ל-7% בבורסת מילאנו בעקבות דיווחים לפיהם יצרנית הרכב הסינית גרייט וול הביעה נכונות לרכוש את המותג ג'יפ, או את החברה כולה.

מניית מולר-מארסק קפצה בכמעט 3% במסחר בקופנהגן לאחר שענקית ההובלה הימית הגיעה להסכם למכירת פעילותה בתחום הנפט והגז תמורת 7.45 מיליארד דולר לחברת הנפט הצרפתית טוטאל.

המשקיעים באסיה חוששים מחוסר הוודאות בארה"ב

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת על רקע חששות המשקיעים כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לא יוכל לממש את מדיניותו הכלכלית על רקע חוסר הסדר בבית הלבן והביקורת שנמתחה על התנהלותו אחרי הפגנות הימין ורצח המפגינה בווירג'יניה.

טוקיו ירדה ב-0.4% אחרי שסקר של רויטרס הצביע על עלייה בביטחון היצרנים במדינה. הונג קונג עולה ב-0.4%; שנחאי מוסיפה לערכה 0.5%; סידני יורדת ב-0.7% בגלל ירידות במניות הבנקים במדינה; סיאול נסחרה בירידות של 0.1%.

בשוק המט"ח, הדולר מתחזק בשיעור קל מול הין ונסחר סביב שער של 109.2 ין לדולר.

צמיחה חזקה בתאילנד

בתאילנד פורסמו היום נתונים מפתיעים על צמיחה טובה מהמצופה ברבעון השני של 2017, מה שמצביע על המשך מגמת ההתאוששות במדינה שנהנית מגידול ביצוא ומעלייה בהשקעות הפרטיות.

לפי משרד התכנון של ממשלת תאילנד, הצמיחה במדינה הגיעה ברבעון השני של 2017 לקצב שנתי של 3.7%, לעומת צמיחה שנתית של 3.3% בלבד ברבעון הראשון של השנה. תחזיות הכלכלנים בסקר של "וול סטריט ג'ורנל" היו כי הצמיחה בתאילנד תגיע רק ל-3.2%. משרד התכנון גם עידכן את תחזית הצמיחה הכוללת שלו ל-2017 ל-3.5%-4%, לעומת תחזית קודמת של 3.3%-3.8%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker