עדכונים

לאחר הדחת באנון: וול סטריט סגרה שבוע שני של ירידות

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בתום יום מסחר הפכפך בדרכן לשבוע שני ברציפות של ירידות. המדדים פתחו את היום במגמה שלילית אולם עברו לעליות בעקבות ההודעה כי נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הדיח את היועץ האסטרטגי הבכיר סטיב באנון המזוהה עם הימין הקיצוני. עם זאת, בסופו של דבר נסגרו המדדים במגמה שלילית בעקבות ירידות חדות של מניות הקמעונאות.

מדד S&P 500  נסגר היום בירידה של 0.2% ואיבד בסיכום שבועי 0.7%. מדד דאו ג'ונס  נסוג ב-0.4% בדרכו לירידה שבועית של 0.8%. מדד מניות הבלו צ'יפ השלים בכך את הנפילה הדו-שבועית החדה ביותר מאז אמצע ספטמבר 2016.

מדד נאסד"ק  איבד היום 0.1% בדרכו לירידה שבועית של 0.6% - שבוע שלילי רביעי ברציפות, ורצף הירידות השבועי הארוך ביותר מאז מאי 2016.

בחזית המקרו כלכלית בארה"ב: מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס באוגוסט לרמה של 97.6 נקודות לעומת רמה של 93.4 נקודות ביולי. המדד קרוב כעת לרמה של 98.5 נקודות שאליה טיפס בינואר, ואשר היתה רמתו הגבוהה ביותר זה 13 שנים.

בחזית הדו"חות הרבעוניים בלט המגזר הקמעונאי: מניית פוט לוקר צללה ב-28% לאחר שקמעונאית בגדי והנעלת הספורט דיווחה על רווח רבעוני נמוך בשליש ניכר מתחזיות האנליסטים. מניית נייקי צנחה ביותר מ-4%.

מניית דיר נפלה ביותר מ-5% לאחר שענקית המיכון החקלאי דיווחה על מכירות נמוכות מהצפוי ברבעון האחרון.

מנגד, מניית אפלייד מטריאלס טיפסה ב-2.7% לאחר שיצרנית ציוד ייצור השבבים דיווחה אמש על רווח מכירות רבעוניים גבוהים מתחזיות האנליסטים.

מניית אסתי לאודר קפצה בכמעט 8% לאחר שחברת הקוסמטיקה דיווחה על תוצאות כספיות טובות מהתחזיות.

פוט לוקרצילום: פוט לוקר

הנפט קפץ ב-3% אך ירד בסיכום שבועי

מחיר הנפט קפץ היום ב-3% על רקע דיווחים על השבתת אחד מבתי הזיקוק הגדולים ביותר בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 48.51 דולר לחבית - הסגירה הגבוהה ביותר זה שבוע - לאחר זינוק של 3% בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי נסוג מחיר הנפט ב-0.6%.

לפי דיווחים, היום הושבתה אחת היחידות בבתי הזיקוק של אקסון מובייל בעיר בייטאון בטקסס, בית הזיקוק השני בגודלו בארה"ב עם תפוקה של 584 אלף חביות ביום.

לראשונה השנה: הזהב פרץ את רף 1,300 דולר

מחיר הזהב עלה היום לרמתו התוך-יומית הגבוהה ביותר השנה, וטיפס לזמן קצר מעל לרף 1,300 דולר לאונקייה, בטרם נסוג ונסגר לבסוף בירידות.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,291.6 דולר לאונקייה, ירידה של פחות מ-0.1%, לאחר שכבר טיפסו במהלך יום המסחר לרמה של 1,306.9 דולר לאונקייה. בסיכום שבועי, ירד מחיר הזהב ב-0.2%.

מניות התעופה צנחו באירופה בעקבות הפיגוע בברצלונה

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בעקבות הפיגוע אמש בברצלונה. מגזרי התעופה והמלונאות הובילו את הירידות.

בורסת מדריד נסגרה בירידה של 0.6%; לונדון איבדה 0.9%; פרנקפורט נסוגה ב-0.3%; פריז איבדה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.7% אולם עלה בסיכום שבועי ב-0.6%.

מניות התעופה צנחו על רקע חששות המשקיעים כי הפיגוע בספרד בשיא עונת התיירות יפגע בביקוש לטיסות ולחופשות ביבשת כולה. מניית IAG, החברה האם של בריטיש איירווייס ושל איבריה, נפלה ב-2%; מניית חברת התעופה המוזלת ריינאייר צנחה בשיעור דומה; מניית אייר פראנס-KLM נסוגה ב-1.6%.

בשוק המט"ח, היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.175 דולר ליורו. ואולם אנליסטים סוברים שהתחזקות היורו מעידה יותר על חולשת הדולר, לאור בידודו הפוליטי של דונלד טראמפ, והחשש כי הוא לא יוכל להוציא לפועל את תוכניותיו הכלכליות כנשיא.

בטחון הצרכנים בארה"ב קרוב לשיא של 13 שנים

בטחון הצרכנים בארה"ב השתפר החודש ומתקרב כעת לרמתו בתחילת השנה עם כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן טיפס באוגוסט לרמה של 97.6 נקודות לעומת רמה של 93.4 נקודות ביולי.

המדד קרוב כעת לרמה של 98.5 נקודות שאליה טיפס בינואר, ואשר היתה רמתו הגבוהה ביותר זה 13 שנים.

S&P השאירה את דירוג האשראי של דרום קוריאה ברמה של AA

סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פורס (S&P) הותירה את דירות האשראי של דרום קוריאה ברמה של AA. בשבועות האחרונים חששו אנליסטים כי המתיחות עם צפון קוריאה תפגע בדירוג האשראי של שכנתה מדרום, אך ב-S&P הרגיעו היום את המשקיעים.

לפי S&P: "על אף שנרשמה עלייה במתיחות הגאו-פוליטית בחצי האי הקוריאני, אנחנו מאמינים שלא סביר שיפרוץ עימות מזוין ישיר.

"נראה שצפון קוריאה השיגה שיפור משמעותי בטכנולוגיית הנשק שלה בחודשים האחרונים. ואולם, אנחנו חושבים שקיימים סיכויים נמוכים שהמשטר בצפון קוריאה ילהיט עימות מזוין בחצי האי. דעתנו מבוססת על התחזית שעימות כזה יערער את צפון קוריאה מבחינה פוליטית ולא יועיל למדינה", כתבו.

לנובו עברה להפסד

יצרנית הטלפונים והמחשבים הניידים רשמה הפסד ראשון אחרי כמעט שנתיים ברבעון הראשון של שנת הכספים של החברה בשל בעיות באספקת שבבי זיכרון שפגעו בתוכנית הארגון מחדש של החברה. מהדו"חות עולה כי החברה רשמה ברבעון הראשון של שנת הכספים 2017 הפסד של 72 מיליון דולר, לעומת רווח של 173 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. הכנסות החברה ירדו ל-10.01 מיליארד דולר, לעומת 10.06 מיליארד דולר ברבעון המקביל.

בשוק המחשבים הניידים, איבדה השנה לנובו את תואר היצרנית הגדולה בעולם לטובת HP. ובשוק הסלולר הגיע נתח השוק העולמי של לנובו ל-3.2% - הרבה אחרי סמסונג ואפל שמובילות את השוק.

בורסות וול סטריט גררו את אסיה לירידות; טוקיו איבדה 1.2%

בורסות אסיה מצטרפות לוול סטריט ורושמות ירידות שערים על רקע חששות המשקיעים כי הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, יתקשה למלא את הבטחותיו בתחום המדיניות הכלכלית על רק הסלידה שהוא מעורר בקרב רבים מחברי הקונגרס. הפיגוע אמש בברצלונה רק תרם לאווירה העכורה והוביל לזינוק במדד בפחד בארה"ב. גם בשוק המט"ח והסחורות נרשמות ירידות.

טוקיו ירדה ב-1.2%; הונג קונג מאבדת 0.9%; שנחאי ננעלה ללא שינוי; סיאול השילה מערכה 0.1%; סידני ירדה ב-0.6%. הדולר מאבד מול הין 0.5% ונסחר סביב שער של 109.03 ין לדולר. התחזקות הין רק מחלישה יותר את הבורסה בטוקיו, שבה נסחרות יצואניות רבות שנהנות מין חלש. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר עולה ב-0.3% ל-47.2 דולר לחבית.

וול סטריט ביום הגרוע זה 3 חודשים; מדד הפחד נסק ב-33%

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה שלושה חודשים ו"מדד הפחד" נסק בעקבות פיגוע הדריסה בברצלונה, דו"חות כספיים מאכזבים של וול-מארט וסיסקו, והודעת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על פירוק מועצות המנכ"לים המייעצות לו.

מדד דאו ג'ונס איבד 1.2% בדרכו ליום הגרוע ביותר זה שלושה חודשים; מדד S&P 500 נפל ב-1.5% - הירידה היומית השנייה הכי חדה בשנת 2017, והחדה ביותר מאז ה-17 במאי; מדד נאסד"ק צנח ב-1.9% תוך מחיקת כל עליות השבוע. זו הפעם הראשונה מזה שלושה חודשים ששלושת המדדים המרכזיים ירדו ביותר מ-1% ביום אחד.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX), הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, נסק ב-33%.

מספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב נפל לרמתו השנייה הכי נמוכה מאז סוף המיתון הכלכלי האחרון בארה"ב בשנת 2009, והתפוקה התעשייתית צמחה חודש שני ברציפות, אולם מדד פעילות הייצור של אזור פילדלפיה נסוג לרמתו הנמוכה ביותר מאז נצחון דונלד טראמפ בבחירות בארה"ב, לפני נתוני מקרו מעורבים שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מניית וול-מארט נסוגה ב-1.6% לאחר שהקמעונאית הגדולה ביותר בארה"ב דיווחה על ירידה ברווחיה ברבעון השני של השנה.

מניית עליבאבא עלתה בקרוב ל-3% לאחר שענקית המסחר המקוון הסינית דיווחה על רווחים ומכירות רבעוניים גבוהים מתחזיות האנלסיטים.

מניית סיסקו נפלה ב-4% לאחר שענקית ציוד רשתות התקשורת דיווחה אמש על רווח נמוך מהצפוי ברבעון האחרון, והעריכה כי הכנסותיה ימשיכו להתכווץ גם ברבעון הנוכחי.

מניית נטאפ , שזינקה בקרוב ל-40% בשנה החולפת, צנחה היום בקרוב ל-7% למרות שחברת האחסון ומאגרי הנתונים דיווחה אמש על רווח רבעוני גבוה מהצפוי.

מחפשים מקלט: הין היפני והפרנק השווייצי מתחזקים

המשקיעים נמלטים אל הין היפני, הפרנק השווייצי, הזהב והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות, לאחר שפיגוע טרור בברצלונה גרר ירידות חדות בשוקי המניות.

הין מתחזק ב-0.6% מול הדולר לשער של 109.49 ין לדולר, והפרנק מטפס ב-0.4% מול הדולר לשער של 0.9621 פרנק לדולר. המטבע האמריקאי מתחזק ב-0.3% מול היורו לרמה של 1.1733 דולר ליורו.

שוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב נסחר בעליות והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.04% לרמה של 2.19%.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,292.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.7%, לאחר שבמהלך המסחר התקרבו לכדי מרחק נגיע מרמה של 1,300 דולר.

הזהב על סף 1,300 ד'; הנפט עלה לראשונה זה 4 ימים

מחיר הזהב טיפס זה היום השני ברציפות והתקרב לרמה של 1,300 דולר לאונקייה, לאחר שירידות בשוקי המניות והפיגוע בברצלונה הגבירו את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר. מחיר הנפט טיפס לראשונה זה ארבעה ימים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,292.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפסו למחיר של 1,296 דולר לאונקייה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 47.09 דולר לחבית, עלייה של 0.7%.

הבנקים גררו את אירופה לירידה ראשונה זה 4 ימים

בורסות אירופה נסגרו בירידות לאחר פרסום פרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) שממנו עלה כי מקבלי ההחלטות בבנק מודאגים מהתחזות יתר של היורו. מגזרי הבנקאות והאנרגיה הובילו את הירידות, ומניות דויטשה בנק וסנטנדר נפלו ביותר מ-2%.

בורסות לונדון ופריז נסגרו בירידה של 0.6%; פרנקפורט איבדה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.6% - ירידה ראשונה זה ארבעה ימי מסחר. היורו נחלש מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.1738 דולר ליורו.

הליש"ט נחלש קלות מול הדולר לרמה של 1.2887 דולר ללשי"ט, בעקבות גידול מתון מהצפוי במכירות הקמעונאיות בבריטניה. אחרי שהמטבע הבריטי ספג השבוע מכה נוספת ונגעה בשפל של שבע שנים מול היורו, דין טרנר, כלכלן ב-UBS ולת' מנג'מנט, אומר כי המטבע כבר נחלש יותר מדי.

"אני נשאל לעתים קרובות כמה עוד הליש"ט תוכל ליפול. אבל נראה שהמטבע חלש מדי מרוב הבחינות. הברקזיט ישנה את יחסי הסחר הנוכחיים של בריטניה מול האיחוד האירופי, אבל לכל דבר יש מחיר", כתב. ב-UBS רואים את הליש"ט מתחזקת ל-1.36 דולר בשנה הקרובה. מול היורו היא צפויה לרדת ל-88 פני השנה, לעומת 91 פני כיום.

שיפור במדדים הכלכליים המובילים בארה"ב

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב המשיך לטפס ביולי.

המדד עלה בחודש שעבר ב-0.3% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.6% ביוני, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד.

"מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב השתפר ביולי, דבר שיתכן שמצביע על כך שכלכלת ארה"ב עשויה להמשיך ליהנות משיפור בפעילות הכלכלית במחצית השנייה של השנה", מסרה קונפרנס בורד בעת פרסום המדד.

התפוקה התעשייתית בארה"ב גדלה חודש שני ברציפות

התפוקה התעשייתית בארה"ב צמחה ביולי זה החודש השני ברציפות, הודות לזינוק בתפוקה של חברות חשמל למיזוג בתים, מסר היום הבנק הפדרלי.

התפוקה גדל בחודש שעבר ב-0.2% לעומת יוני - מעט פחות מתחזיות הכלכלנים לגידול של 0.3%. לעומת יולי 2016 צמחה התפוקה ב-2.2%.

ניצול כושר הייצור נותר ביולי ללא שינוי לעומת החודש הקודם, רמה של 76.7%.

תביעות האבטלה בארה"ב בשפל של 6 חודשים

מספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב נפל לשפל של שישה חודשים, ומדד פעילות הייצור של אזור פילדלפיה נפל לרמתו הנמוכה ביותר מאז נצחון דונלד טראמפ בבחירות, לפני נתוני מקרו שפורסמו היום בכלכלה הגדולה בעולם.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר ל-232 אלף לעומת 244 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. מספר התביעות השבועי היה הנמוך ביותר זה שישה חודשים והשני הכי נמוך מאז סוף המיתון הכלכלי האחרון בארה"ב בשנת 2009

ממוצע התביעות הארבע-שבועי, הנחשב לפחות תנודתי, ירד ל-240,500 לעומת 241 אלף בשבוע הקודם.

בה בעת, מדד פעילות הייצור של הבנק הפדרלי של פילדלפיה ירד באוגוסט לרמה של 18.9 נקודות - רמתו הנמוכה מאז נובמבר - לעומת רמה של 19.5 נקודות ביולי. כלכלנים צפו ירידה חדה יותר של המדד לרמה של 18.5 נקודות.

מדד חיובי מצביע על שיפור בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לאפס משקף הרעה בתנאים הכלכליים.

ירידה ברווחי וולמארט

וולמארט, הקמעונאית הגדולה בארה"ב, דיווחה על ירידה ברווחיה ברבעון השני של השנה. הרווח הנקי של וולמארט הסתכם ב-2.90 מיליארד דולר, או 96 סנט למניה, לעומת רווח של 3.78 מיליארד דולר, או 1.21 דולר למניה, ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח בניכוי סעיפים חד פעמיים הסתכם ב-1.08 דולר למניה, מעל לתחזיות אנליסטים. ההכנסות עלו ל-123.4 מיליארד דולר, לעומת 120.9 מיליארד דולר ברבעון המקביל ומעל לתחזיות. המכירות בחנויות שפתוחות יותר משנה עלו ב-1.8%. המכירות באינטרנט של וולמארט בארה"ב עלו ב-60%. החברה צופה רווח שנתי של 4.18 דולר למניה עד 4.28 דולר למניה. 

מניית עליבאבא מזנקת ב-5% לפני הפתיחה בוול סטריט

מניית עליבאבא מזנקת ב-5% לפני פתיחת המסחר בוול סטריט, לאחר שענקית המסחר המקוון הסינית דיווחה על רווחים ומכירות גבוהים מהצפוי. הרווח הנקי של עליבאבא זינק ברבעון שהסתיים ביוני ב-99% ל-2.58 מיליארד דולר, בעוד שהרווח למניה עלה ב-92% ל-83 סנט. בניכוי סעיפים חד פעמיים, הגיע הרווח למניה ל-1.17 דולר, מעל לתחזיות אנליסטים. ההכנסות עלו ב-56% ל-7.40 מיליארד דולר, גם כן מעבר לתחזיות. מספר המשתמשים הפעילים במובייל עלה ב-24% ל-529 מיליון. ההכנסות ממחשוב ענן זינקו ב-96% ל-359 מיליון דולר. מניית עליבאבא עלתה ב-82% עד כה השנה, לעומת עליה של 10% במדד S&P 500. 

עליה מתונה מהצפוי במכירות הקמעוניות בבריטניה

המכירות הקמעוניות בבריטניה עלו בצורה מתונה בלבד ביולי, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הבריטית, ומעידים כי האינפלציה הגבוהה ממשיכה להכביד על הצריכה הפרטית. המכירות עלו ב-0.3% ביולי, שיעור זהה לנתון של חודש יוני, אשר תוקן כלפי מטה מקריאה ראשונית של 0.6%. העליה במכירות ביולי היתה נמוכה מתחזיות אנליסטים שצפו כי תסתכם ב-0.4%.

בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה, עלו המכירות ב-1.3%, מתחת לתחזיות כי יעלו ב-1.7%. את העליה הובילו המכירות בחנויות מזון ומוצרי צריכה ביתיים, וכל שאר המגזרים רשמו ירידה במכירות לעומת החודש הקודם. 

טוקיו ירדה ב-0.1%; הין התחזק מול הדולר

בורסות אסיה רשמו הבוקר מגמה מעורבת, לאחר סגירה חיובית בוול סטריט אתמול. טוקיו ירדה ב-0.1% בגלל התחזקות הין; הונג קונג יורדת ב-0.3%; שנחאי עולה ב-0.4%; סיאול עלתה ב-0.6%; הבורסה האוסטרלית ירדה ב-0.1%. הין מתחזק ב-0.3% מול הדולר לרמה של 109.88 ין לדולר.

כלכלת אוסטרליה המשיכה לייצר משרות בקצב מהיר בחודש יולי, מה שהוביל לירידה באבטלה. מספר המועסקים עלה בשיעור חד מהצפוי של 27,900, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה האוסטרלית. שיעור האבטלה ירד כצפוי ל-5.6% ביולי, לעומת 5.7% ביוני. ההשתתפות בכוח העבודה עלתה ל-65.1% ביולי לעומת 65% ביוני. 

חודש שמיני של עליה בייצוא מיפן

הייצוא מיפן עלה ב-13.4% ביולי לעומת החודש המקביל בשנה שעברה, הודות לייצוא של כלי רכב וחלקי מכוניות. היה זה החודש השמיני ברציפות של עליה בייצוא, לפי נתוני משרד האוצר היפני. העליה היתה בהתאם לתחזיות. בהשוואה לרבעון הקודם נרשמה ירידה בייצוא לראשונה מזה שנה, בשל האטה בביקוש לרכיבי סמארטפונים. העודף במאזן הסחר של יפן ירד ב-17% ל-418.8 מיליארד ין (3.8 מיליארד דולר), מעל לתחזיות. העודף במאזן הסחר של יפן מול ארה"ב עלה ב-9.1% ל-647 מיליארד ין.

עליות קלות בוול סטריט אחרי פרסום הפרוטוקולים של הבנק הפדרלי

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות קלות אחרי פרסום הפרוטוקולים של הבנק הפדרלי בארה"ב ואחרי שפורסמו היום נתונים מאכזבים במגזר הנדל"ן. הפרוטוקולים מצביעים על הדיון המתלהט בין חברי הבנק הפדרלי בנוגע לתחזיות האינפלציה ועל חוסר ודאות בנוגע לתוכנית מכירת הנכסים של הבנק אחרי שלוש תוכניות של הרחבות כמותיות מ-2008.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.1% ורושם יום רביעי רצוף של מגמה חיובית; מדד S&P 500 נסחר בעליות של 0.1% נאסד"ק הוסיף לערכו 0.2%. מניית אמזון ירדה ב-0.5% אחרי שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, תקף את החברה בטוויטר.

בשוק המט"ח, היורו מזנק מול הדולר ב-0.3% ונסחר סביב שער של 1.1768 דולר ליורו; הדולר נופל מול הין ב-0.5% ונסחר סביב שער של 110.15 ין לדולר; הליש"ט עולה מול הדולר ב-0.1% ונסחרת סביב שער של 1.288 דולר לליש"ט. שינוי המגמה בשוק המט"ח החל אחרי שפורסם כי טראמפ מפרק את מועצות היועצים הכלכליים שלו.

הנפט יורד אחרי פרסום נתוני מלאי הנפט בארה"ב

מחירי הנפט רושמים ירידות של יותר מ-1% אחרי שדווח על ירידה שבועית שביעית ברציפות במלאי הנפט בארה"ב. לפי המינהל למידע אנרגטי בארה"ב (EIA), מלאי הנפט בארה"ב ירד בשבוע שעבר ב-8.9 מיליון חביות. אנליסטים בסקר של S&P חזו כי תירשם ירידה 3.6 מיליון חביות בלבד במלאי הנפט.

אחרי פרסום הנתונים, התהפכה המגמה ומחירי הנפט התחילו לרדת. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר יורד בניו יורק ב-1.6% ל-46.8 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה באוקטובר יורד בלונדון ב-1% ל-50.3 דולר לחבית.

זהב למסירה בדצמבר עולה ב-0.9% ל-1,282.7 דולר לאונקיה.

עליות באירופה

בורסות אירופה ננעלו היום בעליות שערים אחרי שנתוני הצמיחה באירופה עודכנו כלפי מעלה והיו גבוהים מתחזיות האנליסטים. בורסות לונדון, פריז, פרנקפורט ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלו ב-0.7%. היורו נסחר מול הדולר ללא שינוי ניכר סביב שער של 1.173 דולר ליורו, אחרי שמוקדם יותר נחלש המטבע האירופי בשיעור של עד 0.4%.

נראה כי השווקים נרגעים לאחר כמה ימים של מתיחות על רקע גיאו-פוליטי וחשש מהתלקחות של אלימות בין ארה"ב לצפון קוריאה. עוד דווח הבוקר כי השכר באוסטרליה צמח 1.9% בשנה האחרונה, וממשיך במגמה של צמיחת שכר אטית במיוחד.

צמיחה חזקה מהמצופה בגוש היורו

סימנים נוספים להתחזקות כלכלת היורו. לפי בסיס שנתי, התמ"ג של גוש היורו צמח ב-2.2% ברבעון השני - יותר מההערכה המקורית של 2.1%, וגבוה יותר מתחזיות האנליסטים. ברמה רבעונית התמ"ג צמח ב-0.6%, כמצופה. הצמיחה באיחוד האירופי - שכולל עוד כמה מדינות שאינן נכללות בגוש היורו - היה בשיעור דומה: צמיחה רבעונית של 0.6%, ובשקלול שנתי - 2.3%.

נתון נוסף שפורסם היום הוא צמיחת השכר בבריטניה, שהיתה טובה מהמצופה. השכר ביוני עלה בקצב שנתי של 2.1% - לעומת תחזית של 1.8%.

מגמה מעורבת בבורסות אסיה

מגמה מעורבת בבורסות אסיה, לאחר שוול סטריט נסגרה אמש כמעט ללא שינוי. טוקיו נסגרה בירידה קלה של 0.1%; הונג קונג מוסיפה 0.6%; שנחאי מאבדת 0.2%; סינגפור נסוגה ב-0.9%; וסיאול עולה ב-0.5% - בעקבות הרגיעה הפוליטית באזור.

בשערי המטבעות המרכזיים אין כמעט שינויים: הדולר שומר על יציבות מול היורו, מול הין ומול הליש"ט.

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולה בכמעט 0.5% ונסחר במחיר של 47.77 דולר לחבית.

טבע זינקה ב-5% בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו כמעט ללא שינוי על רקע דעיכת המתיחות הביטחונית בין ארה"ב לצפון קוריאה, ונתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו היום בארה"ב אשר חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית פעם נוספת השנה. מניות הקמעונאות צנחו על רקע דו"חות כספיים מאכזבים במגזר.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של פחות מ-0.1%; מדד S&P 500 נסוג בפחות מ-0.1%; מדד נאסד"ק ירד ב-0.1%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.04% לרמה של 2.26%.

שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, הודיע על עיכוב המתקפה על האי גואם, ואמר כי ימתין עוד זמן מן לראות מה תהיה השפעת הסנקציות האמריקאיות נגד ארצו.

בחזית המקרו כלכלית: המכירות הקמעוניות בארה"ב זינקו ביולי לרמתן הגבוהה ביותר השנה, פעילות הייצור באזור ניו יורק נסקה במפתיע באוגוסט לשיא של שלושה שנים, מחירי היבוא בארה"ב טיפסו ביולי לראשונה זה שלושה חודשים, והבטחון בענף הבנייה בארה"ב התאושש באוגוסט משפל של שמונה חודשים, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום.

מניית טבע קפצה ב-4.7% בוול סטריט על רקע דיווחים כי קרנות ההשקעה הפרטית סרברוס ואדוונט שוקלות להתמודד על רכישת נכסיה באירופה בתחום האונקולוגיה והטיפול בכאב.

מניות הקמעונות הובילו את הירידות. מניית הום דיפו נסוגה ב-2.7% למרות שהרשת הגדולה בארה"ב למכירת מוצרי עיצוב, שיפוץ ושיפור הבית, העלתה היום את תחזיות הרווח והמכירות השנתיים, זו הפעם השנייה השנה, לאחר שדיווחה על תוצאות כספיות טובות מהצפוי ברבעון השני.

מנית דיקס ספורטינג גודס צללה ב-23% לאחר שקמעונאית מוצרי הספורט דיווחה על רווח רבעוני נמוך מהצפוי ופירסמה אזהרת רווח. מניית קואץ' צנחה ב-15% לאחר שקמעונאית מוצרי היוקרה דיווחה על ירידה מפתיעה במכירות הרבעוניות.

מניית ג'י.סי.פני ירדה ב-2.5% ונסגרה ברמתה הנמוכה מעולם זה יום המסחר השלישי ברציפות מאז שרשת בתי הכלבו דיווחה על הפסד רבעוני גדול מהצפוי. לאחר הירידות היום איבדה המניה כשליש משווייה בחמישה ימי מסחר - חמישה הימים הגרועים ביותר מאז שהחל המסחר במניה בשנת 1972. מתחילת השנה איבדה המניה יותר ממחצית משווייה.

הזהב בנפילה החדה זה 6 שבועות

מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שישה שבועות, לאחר שנתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו היום בארה"ב גרמו להתחזקות הדולר, והכבידו על מחיר המתכת היקרה הנקוב בדולרים.

דעיכת המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה אף היא גרמה לצמצום הביקוש לזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,279.7 דולר לאונקייה, ירידה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 47.55 דולר לחבית, ירידה של פחות מ-0.1%.

סגירה חיובית באירופה; היורו והליש"ט נחלשים

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע הודעת צפון קוריאה כי תשהה את תוכניתה לשיגור טילים על גואם - האי באוקינוס השקט שבשליטת ארה"ב.

בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.1% על רקע האטה מפתיעה בצמיחת כלכלת גרמניה ברבעון השני של השנה. בורסת פריז עלתה ב-0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.1%. היורו נחלש מול הדולר ב-0.4% לרמה של 1.1737 דולר ליורו.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.4% על רקע היחלשות הליש"ט. המטבע הבריטי נסוג ב-0.8% מול הדולר לשער של 1.2862 דולר לליש"ט, בעקבות פרסום נתוני האינפליה ליולי בבריטניה. האינפלציה במדינה נותרה ללא שינוי ברמה של 2.6%, מה שמחזק את טענת הבנק המרכזי לדחיית העלאת הריבית.

הכלכלה הגרמנית צמחה ב-0.6% ברבעון השני של 20127, ובקצב שנתי של 2.5%, מתחת לתחזיות האנליסטים לצמיחה של 2.8% בקצב שנתי. גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, עדיין מציגה תוצאות טובות מהצמיחה בכלל גוש היורו שעמדה על 2.3% בקצב שנתי ברבעון השני.

שיפור בבטחון בענף הבנייה בארה"ב

הבטחון בענף הבנייה בארה"ב התאושש באוגוסט משפל של שמונה חודשים.

מדד הביטחון בענף הבנייה בארה"ב של איגוד הקבלנים הלאומי (NAHB) טיפס החודש לרמה של 68 נקודות לעומת רמה של 64 נקודות ביולי. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 65 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על שיפור בענף הבנייה, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף הרעה בתנאים.

עוד בחזית המקרו כלכלית בארה"ב: המלאי העסקי גדל ביוני ב-0.5%.

מחירי היבוא בארה"ב עלו לראשונה זה 3 חודשים

מחירי היבוא בארה"ב טיפסו ביולי לראשונה זה שלושה חודשים בעקבות התייקרות מחירי הנפט המיובא.

מחירי היבוא עלו בחודש שעבר ב-0.1% לעומת יוני, מסר משרד העבודה האמריקאי. בניכוי הנפט, ירדו מחירי היבוא ביולי ב-0.1%.

מחירי היבוא עלו ב-1.5% לעומת יולי 2016, ללא שינוי לעומת השיעור השנתי ביוני, אך ירידה חדה לעומת עלייה שנתית של 4.7% שנרשמה בפברואר, ואשר היתה שיא של חמש שנים.

מחירי היצוא מארה"ב טיפסו ביולי ב-0.4% לעומת החודש הקודם - העלייה החדה ביותר זה שבעה חודשים - אולם טיפסו ב-0.8% בלבד לעומת יולי 2016.

המכירות הקמעוניות בארה"ב זינקו ביולי לשיא של 2017

המכירות הקמעוניות בארה"ב זינקו ביולי לרמתן הגבוהה ביותר מאז דצמבר, הודות לביקוש מוגבר למכוניות חדשות ומבצעי ההנחות שהוצעו על ידי אמזון ב"פריים דיי".

המכירות הקמעוניות גדלו בחודש שעבר ב-0.6% לעומת יוני - גידול חד יותר מתחזית הכלכלנים לצמיחה של 0.4%. בה בעת, נתוני המכירות הקמעוניות של יוני תוקנו כלפי מעלה לגידול של 0.3% לעומת ירידה של 0.2% שעליה דווח במקור, ומכירות חודש מאי היו ללא שינוי.

לעומת יולי 2016, גדלו המכירות הקמעוניות ב-4.2%.

פעילות הייצור בניו יורק קפצה לשיא של 3 שנים

מדד פעילות הייצור באזור ניו יורק נסק באוגוסט לשיא של שלושה שנים, לפי נתונים שפירסם היום הבנק הפדרלי של ניו יורק.

מדד פעילות הייצור של ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) קפץ החודש לרמה של 25.2 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שלוש שנים - לעומת רמה של 9.8 נקודות ביולי. תחזית הכלכלנים היתה כי המדד יישאר ללא שינוי.

מדד חיובי מצביע על צמיחה בפעילות הייצור ואילו מדד מתחת לאפס משקף התכווצות בפעילות.

האמפייר סטייט, ניו יורקצילום: בלומברג

אמזון מגייסת 16 מיליארד דולר למימון רכישת הול פודס

אמזון מתכננת לגייס 16 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח למימון רכישת רשת השיווק הול פודס, כך מסרה מודי'ס. חברת דירוג האשראי העניקה להנפקה דירוג Baa1 והעלתה את הדירוג של אמזון מ"יציב" ל"חיובי".

"המהלך משקף את דעתנו כי למרות ההגידול בחובות החברה, רכישת הול פודס היא גורם חיובי על דירוג האשראי של החברה בתחומים שונים", מסר צ'ארלי אושה, סגן נשיא מודי'ס.

דירוג האשראי של החברה מייצג את חוזקם של שירותי הענן של אמזון, ופעילות אמזסון באינטרנט, שמייצרים את רוב הכנסות החברה, אומר אושה. אמזון גם נהנית מתזרים מזומנים משמעותי ונזילות בצורה של השקעות לטווח קצר ומזומן שמסתכם ב-21 מיליארד דולר, נכון לסוף יוני.

האינפלציה בבריטניה נותרה ללא שינוי; הליש"ט יורדת ב-0.4%

האינפציה בבריטניה נותרה ללא שינוי ביולי על רקע היחלשות השפעת הברקזיט על הליש"ט. מדד המחירים לצרכן בבריטניה ביולי עלה ב-2.6%, לעומת תחזיות הכלכלנים לעלייה של 2.7%, כך לפי נתוני משרד הסטטיסטיקה בבריטניה. קצב תפוקת המפעלים ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז 2012. הליש"ט יורדת ב-0.4% ל-1.2917 לאחר פרסום הנתונים.

הכלכלנים הורידו את תחזיותיהם לקצב התרחבות האינפלציה בבריטניה ב-2017 לאחר שהליש"ט ירדה ב-13% מאז ההצבעה על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי בשנה שעברה. הנתונים תומכים בטענת נגיד הבנק המרכזי של בריטניה מארק קורני להמתין עם העלאת הריבית מאחר והאינפלציה עדיין גבוהה מ-2%.

עליות באסיה; טוקיו התחזקה ב-1.1%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות שערים על רקע המשך המתיחות בין צפון קוריאה לארה"ב. טוקיו התחזקה ב-1.1%; הונג קונג ננעלה ברידות קלות של 0.1%; שנחאי עלתה ב-0.4%; סינגפור נחלשה ב-0.5%; סיאול הוסיפה 0.7% לערכה וסידני עלתה ב-0.5%. הין יורד מול הדולר ב-0.6% לרמה של 110.33 ין לדולר.

ארה"ב וצפון קוריאה ממשיכות לאיים אחת על השנייה במתקפה צבאית אך נראה כי השפעת המתיחות הביטחונית על השווקים פחתה. מדד התנודיתיות בוול סטריט, VIX, המכונה מדד הפחד צנח ב-21%, לאחר שבשבוע שעבר עלה המדד ב-65%.

מכירות הבתים בסינגפור עלו ב-35% ביולי על רקע השקת פרויקטים חדשים בעיר המדינה. היזמים מכרו 1,108 דירות בחודש שעבר, לעומת 820 דירות ביוני. הממשל בסינגפור נחוש לעצור את עליית מחירי הדיור במדינה ונקט בכמה אמצעים לצינוון השוק מאז 2009. במארס הסיר הממשל כמה מגבלות על שוק הנדל"ן.

הבנק המרכזי של אוסטרליה מזהיר מפני העלייה בחובות משקי הבית

הבנק המרכזי של אוסטרליה חזר להתרכז בחובות משקי הבית, למרות שהתחזיות לככלה המדינה השתפרו, כך לפי פרוטוקול דיוני הריבית של הבנק החודש. הבנק הותיר את הריבית ברמת שפל של 1.25%.

הבנק המרכזי ציין כי "יש צורך לייצב את הסיכונים הקשורים לחבות משקי הבית הגבוהים בסביבת אינפלציה נמוכה", נכתב בפרוטוקול. עם זאת הבנק ציין כי נתוני ההעסקה שיפרו את התחזיות לשוק התעסוקה.

הבנק חזר על תחזיותיו לצמיחה של 3% בכלכלת אוסטרליה ב-2018 וב-2019, שנתמכות בקיביות נמוכות ובהאצת הצמיחה במגזרים שאינם מגזר הכרייה.

וול סטריט ביום הטוב זה ארבעה חודשים

בורסות וול סטריט סגרו את היום הטוב ביותר זה ארבעה חודשים על רקע דעיכת החששות מפני הסלמה צבאית מידית בעימות בין ארה"ב לצפון קוריאה. מניות הטכנולוגיה והפיננסים הובילו את העליות.

מדד נאסד"ק קפץ ב-1.3% - העלייה היומית החדה ביותר מאז ה-28 ביוני; מדד S&P 500 טיפס ב-1% - הזינוק היומי החד ביותר מאז ה-24 באפריל; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.6%.

"המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה הושהתה במהלך סוף השבוע לאחר שהנשיא טראמפ התמודד עם עניינים דחופים יותר של טרור מבית", הסבירה מנהלת המחקר של סיטי אינדקס, קתלין ברוקס.

בורסות אירופה ואסיה רשמו היום עליות, במקביל לירידת ערך הזהב, הין היפני והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות - נכסים הנחשבים באופן מסורתי למקלט עבור משקיעים בעתות משבר.

הנפט צנח ב-2.5% לשפל של 3 שבועות

מחיר הנפט נפל לרמתו הנמוכה ביותר זה שלושה שבועות על רקע חששות מפני גידול בתפוקת מדינות אופ"ק ובתפוקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 47.59 דולר לחבית, נפילה של 2.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

משרד האנרגיה האמריקאי פירסם היום את תחזיתו החודשית במסגרתה העריך כי צפוי גידול של 117 אלף חביות ביום בתפוקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב בספטמבר.

נתונים שפירסמו בשבוע שעבר סוכנות האנרגיה הבינלאומית וארגון אופ"ק הצביעו על גידול בתפוקת הנפט הגולמי החודשית של מדינות אופ"ק.

הזהב נסוג משיא של חודשיים

מחיר הזהב נסוג לראשונה זה ארבעה ימי מסחר לאחר שדעיכת המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה צמצמה את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר. התחזקות הדולר ועליות בשוקי המניות אף הם הקטינו את הביקוש לזהב.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,290.4 דולר לאונקייה, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הזהב קפץ ביותר מ-2% בשלושה ימי המסחר הקודמים.

הזהב נסגר ביום שישי בשיא של יותר מחודשיים והשלים את הזינוק השבועי החד ביותר זה ארבעה חודשים, על רקע חששות מהסלמה צבאית בעימות בין ארה"ב לצפון קוריאה.

אירופה התאוששה משפל של 5 חודשים; פיאט זינקה ב-8%

בורסות אירופה התאוששו משפל של חמישה חודשים ונסגרו במגמה חיובית לראשונה זה ארבעה ימי מסחר, על רקע התפוגגות החששות מפני עימות צבאי מידי בין ארה"ב לצפון קוריאה.

בורסת לונדון התאוששה משפל של שלושה חודשים ונסגרה בעלייה של 0.6% לאחר שצנחה בשבוע שעבר ב-2.7%. בורסת פרנקפורט קפצה ב-1.3% לאחר שנפלה ב-2.3% בשבוע שעבר. פריז הוסיפה 1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-1.1% - עלייה ראשונה זה ארבעה ימים - לאחר שנסגר ביום שישי ברמתו הנמוכה ביותר מאז שלהי פברואר. היורו נחלש מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.1787 דולר ליורו.

מניית פיאט-קרייזלר זינקה ב-8% בבורסת מילאנו בעקבות דיווח של השבועון "אוטומוטיב ניוז" כי יצרנית מכוניות סינית מובילה הגישה החודש הצעת רכש ליצרנית המכוניות האיטלקית-אמריקאית, אולם ההצעה נדחתה מכיוון שהיה נמוכה מדי.

הליש"ט נסוג ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2983 דולר לליש"ט. המטבע הבריטי נחלש בימים האחרונים מול הדולר, ולפי הערכות אנליסטים, נתונים מקרו כלכליים שיפורסמו השבוע, בהם אינפלציה ומכירות קמעוניות, לא צפויים לשנות את התחזית העגומה.

"השילוב של נתונים חשובים עם הכותרות על הברקזיט והמצב הגיאופוליטי עלול לגרום לתנודתיות מסוימת בטווח הקרוב בליש"ט", אמר ויראג' פאטל, אסטרטג מט"ח ב-ING בלונדון. "אנחנו צופים שהסבב הבא של נתונים שיפורסמו יהיה המסמר האחרון בארון הקבורה של העלאת הריבית של הבנק המרכזי של בריטניה ב-2017". 

צילום: אייל טואג

התפוקה התעשייתית בגוש היורו ירדה בשיעור החד ביותר השנה

הפעילות התעשייתית בגוש היורו נפלה בחודש יוני בשיעור החד ביותר השנה, וזאת לאחר האצה בצמיחה במהלך ששת החודשים הראשונים של השנה. לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, יורוסטאט, אמרה היום כי התפוקה ירדה ביוני ב-0.6% לעומת מאי, אך עלתה ב-2.6% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. הירידה בתפוקה היתה החדה ביותר מאז דצמבר 2016, וחמורה יותר מתחזיות אנליסטים לירידה של 0.4%.

מבין הכלכלות הגדולות בגוש היורו, רק איטליה רשמה עליה של 1.1% בתפוקה, בעוד שגרמניה וצרפת רשמו ירידות בשיעור של 1% ובספרד התפוקה נשארה ללא שינוי. 

עליות באסיה; האטה במכירות בתים בסין

מרבית הבורסות באסיה פתחו את השבוע בעליות שערים, על אף המשך המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה. טוקיו ירדה ב-1%; הונג קונג עולה ב-1.1%; שנחאי עולה ב-0.9%; סיאול עלתה ב-0.6%. הין נחלש ב-0.3% מול הדולר לרמה של 109.56 ין לדולר לאחר נתוני הצמיחה ביפן.

מכירות הבתים בסין הואצו באופן חד ביולי, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה הסינית. שווי העסקות למכירת בתים עלה ב-4.3% ביולי לעומת החודש המקביל בשנה שעברה, לאחר זינוק של 26.4% ביוני. בשבעת החודשים הראשונים של השנה עלו המכירות ב-15.9% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, וזאת לאחר עליה של 17.9% בין ינואר ליוני.

היות שהערים הגדולות בסין מהדקות את ההגבלות על רכישת בתים ואת מדיניות האשראי, יזמים פונים לערים קטנות יותר בפרויקטים חדשים. היזמים מתכוננים להמשך ההאטה במכירות. ההשקעות בנדל"ן, כולל נדל"ן מסחרי ונדל"ן למגורים, האטו לקצב עליה של 7.9% בשבעת החודשים הראשונים של השנה ל-6 טריליון יואן (900 מיליארד דולר). התחלות הבניה עלו ב-8% לעומת עליה של 10.6% בששת החודשים הראשונים של השנה. 

צמיחה חדה מהצפוי ביפן

כלכלת יפן צמחה בקצב מהיר מהצפוי ברבעון השני של השנה, הודות לעליה בצריכה הפרטית, כך לפי נתונים שפורסמו היום. התמ"ג של יפן צמח ב-4% ברבעון השני, לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. היה זה הרבעון השישי ברציפות של צמיחה בכלכלה השלישית בגודלה בעולם - רצף הצמיחה הארוך ביותר מאז 2006. הצמיחה היתה חדה מתחזיות אנליסטים, שצפו כי תסתכם ב-2.5%.

בניגוד לרבעונים קודמים, שבהם הביקוש הזר למוצרים המיוצרים ביפן הניע את הכלכלה היפנית, הפעם היתה הצריכה הפרטית המקומית אחראית למרבית הצמיחה. הצריכה עלתה בקצב שנתי של 3.7%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker