עדכון גלובלי

צ'ק פוינט עקפה את טבע - ונהפכה לזמן קצר לחברה הישראלית הגדולה ביותר

וול סטריט בנפילה השבועית החדה זה חמישה חודשים ■ בורסות אירופה בשבוע הגרוע מאז ניצחון טראמפ בבחירות ■ הנפט סגר שבוע שני של ירידות ■ הגז הטבעי קפץ ב-7.5% השבוע ■ נתוני אינפלציה חלשים בארה"ב מכבידים על הדולר ■ הזהב בשיא של חודשיים

צוות גלובל
עדכונים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לזמן קצר: טבע כבר לא היתה החברה הישראלית הגדולה ביותר

טבע הודחה ביום שישי לזמן קצר מתואר החברה הישראלית הבורסאית בעלת שווי השוק הגדול יותר, על ידי חברת צ'ק פוינט.  

מניית טבע , שנפלה במהלך יום המסחר בוול סטריט ביותר מ-2%, נסגרה לבסוף בעלייה של 0.6%, ושווי השוק של ענקית התרופות הגנריות טיפס עקב כך ל-17.56 מיליארד דולר. בה בעת, מניית צ'ק פוינט , שכבר טיפסה במהלך המסחר בניו יורק ב-2%, נסגר בעלייה של 0.9% בשווי שוק של 17.32 מיליארד דולר.

מניית טבע צללה ב-45% בשישה ימי המסחר הקודמים לאחר שהחברה דיווחה בשבוע שעבר על הפסד רבעוני של שישה מיליארד דולר והודיעה כי תפטר 7,000 עובדים.

משרדי צ'ק פוינט בתל אביב
משרדי צ'ק פוינט בתל אביבצילום: BAZ RATNER/רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט סגרה השבוע הגרוע זה 5 חודשים

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לראשונה זה ארבעה ימים לאחר שנתוני אינפלציה חלשים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי לא ימהר להמשיך להעלות את הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

עם זאת, וול סטריט סגרה את השבוע הגרוע ביותר זה חמישה חודשים, על רקע התגברות המתיחות סביב תוכנית הגרעין של צפון קוריאה.

מדד S&P 500 טיפס ב-0.1% אולם נפל בסיכום שבועי ב-1.4% - השבוע הגרוע ביותר מאז מארס. מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.1% אולם נסוג השבוע ב-1.1% - הירידה השבועית החדה ביותר מאז מארס; מדד נאסד"ק טיפס היום ב-0.6% אך ירד בסיכום שבועי ב-1.5% - ירידה שבועית שלישית ברציפות והשבוע הגרוע מאז יוני.

מניית ג'י.סי.פני צללה ב-17% לרמתה הנמוכה מעולם, לאחר שרשת בתי הכלבו דיווחה על הפסד רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים.

מניית סנאפ צנחה ב-14% לאחר שמפעילת אפליקציית המסרים המידיים סנאפצ'ט, דיווחה אמש על רווח רבעוני נמוך מהצפוי ועל ירידה במחיר הממוצע של פרסומותיה.

מניית טבע נסגרה במגמה חיובית בוול סטריט לראשונה מאז שענקית התרופות הגנריות הישראלית דיווחה בשבוע שעבר על הפסד רבעוני של שישה מיליארד דולר והודיעה כי תפטר 7,000 עובדים. המניה טיפסה היום ב-0.6% אולם צללה ב-45% בשישה ימי המסחר הקודמים.

דונלד טראמפ מופיע על מסך טלוויזיה בוול סטריט
דונלד טראמפ מופיע על מסך טלוויזיה בוול סטריט צילום: Richard Drew/אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתוני אינפלציה חלשים בארה"ב מכבידים על הדולר

הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם לאחר שנתוני אינפלציה חלשים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי לא ימהר לשוב ולהעלות את הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

הדולר נסוג ב-0.5% מול היורו לשער של 1.1828 דולר ליורו. הין מתחזק מול המטבע האמריקאי ב-0.1% לשער של 109.07 ין דולר - שיא של 15 שבועות. מול הליש"ט נחלש הדולר ב-0.3% לרמה של 1.3018 דולר לליש"ט.

מדד המחירים לצרכן בארה"ב טיפס בשיעור מתון מהצפוי בחודש שעבר - עדות להמשך חולשת האינפלציה בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב טיפס ביולי ב-0.1% לעומת החודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס אף הוא ב-0.1%. כלכלנים צפו עלייה של 0.2% הן של המדד הראשי והן של מדד הליבה.

לעומת יולי 2016 טיפס מדד המחירים לצרכן ב-1.7%, שיפור לעומת עלייה של 1.6% ביוני. מדד הליבה טיפס ב-12 החודשים האחרונים ב-1.7%, ללא שינוי לעומת יוני ומאי.

יעד האינפלציה של הבנק הפדרלי הוא 2%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשקיעים נמלטים לזהב: נסגר בשיא של חודשיים

מחיר הזהב נסגר בשיא של יותר מחודשיים לאחר שחששות מפני הסלמה במתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה הגבירו את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר. היחלשות הדולר בעולם תרמה אף היא לעליית מחיר הזהב.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,294 דולר לאונקייה - הסגירה הגבוהה ביותר מאז השישי ביוני - לאחר עלייה של 0.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הזהב ב-2.3%.

המיליארדר ריי דליו, מייסד ויו"ר קרן ברידג'ווטר - קרן הגידור הגדולה בעולם - המליץ אתמול למשקיעים לקנות זהב כגידור נגד הסיכון של עימות צבאי בין ארה"ב לצפון קוריאה.

"אנו עדים לשני מנהיגים מיליטריסטים ולאומניים שנוטים לעימותים, אשר משתתפים במשחק צ'יקן זה מול זה, בזמן שהעולם מביט כדי לראות מי שהם מבלף, או האם תפרוץ מלחמה מהגיהנום", הזהיר דליו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט סגר שבוע שלילי שני; הגז הטבעי קפץ ב-7.5%

מחיר הנפט הגולמי נסגר היום בעליות קלות בניו יורק אולם השלים ירידה שבועית שנייה ברציפות, ואילו מחיר הגז הטבעי רשם את הזינוק השבועי החד ביותר השנה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 48.82 דולר לחבית, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הנפט ב-1.5% - שבוע שני ברציפות של ירידות.

החוזים על הגז הטבעי למסירה בספטמבר נסגרו בניו יורק כמעט ללא שינוי במחיר של 2.983 דולר למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), אולם זינקו בסיכום שבועי ב-7.5% על רקע גידול מתון מהצפוי במלאי הגז בארה"ב.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אירופה בשבוע הגרוע זה 9 חודשים

בורסות אירופה נסגרו בשפל של חמישה חודשים בדרכן לשבוע הגרוע ביותר מאז נצחון דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב, על רקע התגברות המתיחות בין צפון קוריאה לארה"ב. מניות הכרייה, חומרי הגלם והאנרגיה הובילו את הירידות.

בורסות לונדון ופריז ירדו ב-1.1%; פרנקפורט נסגרה כמעט ללא שינוי לאחר שמדד DAX נפל ביום חמישי לזמן קצר אל מתחת לרמת 12,000 נקודות, לראשונה מאז אפריל.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד היום ב-1% ונסגר בשפל של כחמישה חודשים, בדרכו לנפילה שבועית של 2.6% -  השבוע הגרוע ביותר מאז ראשית נובמבר. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.3% לשער של 1.181 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ג'י.סי.פני: הפסד גדול מהצפוי עקב מבצעי הנחות

ג'י.סי.פני דיווחה היום על הפסד רבעוני גדול מהצפוי עקב מבצעי הנחות נרחבים של רשת בתי הכלבו האמריקאית.

החברה רשמה ברבעון השני של השנה הפסד נקי של 62 מיליון דולר, או הפסד של 20 סנט למניה, לעומת הפסד של 56 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה להפסד נמוך יותר של ארבעה סנט למניה.

ג'י.סי.פני ייחסה את ההפסד להוצאות הקשורות לחיסול מלאים ב-127 חנויות שהחברה סוגרת.

הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו בשלושה מיליארד דולר, צמיחה של 1.5% לעומת הרבעון השני של 2016. עם זאת, המכירות של חנויות הפתוחות לפחות שנה התכווצו ב-1.3% - ירידה רבעונית רביעית ברציפות.

מניית ג'י.סי.פני צוללת ביותר מ-16% במסחר בוול סטריט ואיבדה יותר ממחצית משווייה מתחילת השנה.

צילום: MATT SLOCUM/אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתוני אינפלציה חלשים מהצפוי בארה"ב

מדד המחירים לצרכן בארה"ב טיפס בשיעור מתון מהצפוי בחודש שעבר - עדות להמשך חולשת האינפלציה בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב טיפס ביולי ב-0.1% לעומת החודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס אף הוא ב-0.1%. כלכלנים צפו עלייה של 0.2% הן של המדד הראשי והן של מדד הליבה.

לעומת יולי 2016 טיפס מדד המחירים לצרכן ב-1.7%, שיפור לעומת עלייה של 1.6% ביוני. מדד הליבה טיפס ב-12 החודשים האחרונים ב-1.7%, ללא שינוי לעומת יוני ומאי.

יעד האינפלציה של הבנק הפדרלי הוא 2%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סוכנות האנרגיה העלתה את תחזיות הביקוש לנפט

סוכנות האנרגיה הבנלאומית פירסמה תחזיות לעלייה בביקוש העולמי לנפט, שעשויה להקל על עליית הייצור בארה"ב ומדינות אופ"ק שמתקשות לעמוד בקיצוץ בתפוקת הנפט עליו סיכמו לפני 10 חודשים. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1% ל-48.1 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.9% ל-51.4 דולר לחבית.

הסוכנות העלתה את תחזית הביקוש לנפט ב-2017 ב-1.5 מיליון חביות ביום, לעומת תחזיות קודמות לעלייה של 1.4 מיליון חביות ביום. הסוכנות מסרה כי הביקוש ב-2018 צפוי לעלות ב-1.4 מיליון חביות ליום.

ארגון יצואניות הנפט - אופ"ק - סיכם על קיצוץ תפוקת הנפט ב-1.2 מיליון חביות ליום, ומדינות שאינן חברות בארגון הסכימו לקצץ 600 אלף חביות ביום. סוכנות האנרגיה הבינלאומית ציינה כי ההיענות להכסם ירדה ב-75% ביולי, הרמה הנמוכה ביותר מאז שהחל הקיצוץ בינואר 2017. הסוכנות ציינה כי אלג'יריה, עיראק ואיחוד האמירויות היו בין המדינות המרכזיות שלא קיצצו בתפוקה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אסיה ננעלה בירידות; הונג קונג איבדה 2%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות על רקע המתיחות הביטחונית הגוברת בין ארה"ב לצפון קוריאה. יפן הציבה בימים האחרונים סוללת טילים נגד טילים בבירה טוקיו על רקע איומי צפון קוריאה לשגר טילים לאי גואם שבשליטת ארה"ב - טילים שיחלפו מעל לשטחה של יפן.

טוקיו ננעלה ללא שינוי ניכר ברמה של 19,729 נקודות; סיאול ירדה ב-1.8%; הונג קונג איבדה 2% מערכה; שנחאי נחלשה ב-1.6%; סינגפור ירדה ב-1.3% וסידני ירדה ב-1.1%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המרכזיים. הין יורד ב-0.2% ל-108.95 ין לדולר, היורו נסחר ברמה של 1.1779 דולר והליש"ט עולה ב-0.1% ל-1.2990 דולר.

הנפט נסחר בירידות לאחר שאתמול דיווח אופ"ק על עלייה בתפקוה ביולי. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.8% ל-48.1 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.8% ל-51.4 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט ננעלה בירידות על רקע המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות שערים על רקע המשך המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה. דאו ג'ונס ירד ב-0.9% מתחת ל-22 אלף נקודות; S&P 500 נחלש ב-1.4% ו נאסד"ק    איבד 2.1% מערכו. צפון קוריאה הודיעה הלילה (חמישי) כי תשלים עד אמצע החודש את תוכניתה לשיגור טילים לטווח בינוני לעבר האי גואם שבחסות ארה"ב ושבו ממוקם בסיס של הצבא האמריקאי. בנוסף פיונגיאנג דחתה את איומיו של הנשיא דונלד טראמפ וכינתה אותם "מטען של שטויות". טראמפ חזר היום על איומיו לתקוף את צפון קוריאה. נשיא ארה"ב אמר כי "יקרו להם דברים שהם ממעולם לא חשבו שהם אפשריים".

בעקבות המתיחות, מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX), הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, מזנק ב-35%.

מניית טבע ננעלה בירידות של 1.8% לאחר שבשבוע האחרון מחקה 15 מיליארד דולר משוויה. טבע הודיעה בשבוע שעבר כי תפטר 7,000 עובדים ותצא מ-45 מדינות.

מניית פריגו הישראלית נסקה ב-15% לאחר שהחברה פירסמה תוצאות כספיות לרבעון השני של 2017, שהיו טובות מתחזיות האנליסטים, והעלתה את תחזית הרווח המתואם לשנה זו.

מניית מייסיס , רשת בתי הכלבו, התרסקה ב-10% לאחר שהורידה את תחזית הרווח השנתית בדו"חותיה לרבעון השני של 2017.

הדולר שומר על יציבות מול המטבעות המובילים. היורו נסחר ברמה של 1.1756 דולר והליש"ט יורדת ב-0.2% ל-1.2976 דולר.

הנפט עבר לירידות לאחר שמוקדם יותר חצה את רף ה-50 דולר לחבית. אופ"ק - ארגון יצואניות הנפט - דיווח היום על עלייה בתפוקה ביולי. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.4% ל-48.8 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט יורד ב-0.9% ל-52.2 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הזהב עלה לשיא של חודשיים; הנפט נסגר מתחת ל-50 דולר לחבית

המסחר בזהב ננעל ברמה הגבוהה ביותר זה חודשיים על רקע המתיחות הביטחונית בין ארה"ב לצפון קוריאה. היום פורסם כי יפן הציבה בימים האחרונים סוללת טילים נגד טילים בבירה טוקיו בתגובה למתיחות הגוברת בחצי האי הקוריאני. המשקיעים פונים ל"מקלטים הבטוחים" והחוזים על הזהב לדצמבר ננעלו היום במחיר של 1290.1 דולר לאונקייה.

החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק לחודש ספטמבר ננעלו בבורסת ניו יורק בירידות של 2% במחיר של 48.59 דולר לחבית. מוקדם יותר עלה הנפט לרמה של 50 דולר לחבית למרות דיווחים של אופ"ק על עלייה בתפוקה ביולי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הגירעון התקציבי בארה"ב ירד ל-43 מיליארד דולר

הגירעון התקציבי של הממשל הפדרלי בארה"ב ירד ל-43 מיליארד דולר ביולי לעומת 113 מיליארד דולר ביולי 2016. אולם, משרד האוצר מסר כי הירידה בגירעון חלה בעיקר בגלל גורמים עונתיים, כולל תשלומי רווחה ששושלמו ביוני במקום ביולי, בגלל שה-1 ביולי חל השנה ביום שבת.

הגירעון בשנת התקציב עד כה מסתכם ב-566 מיליארד דולר, לעומת 512 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנת התקציב הקודמת. שנת התקציב בארה"ב מתחילה באוקטובר ומסתיימת בסוף ספטמבר. הכנסות הממשל ההפדרלי ביולי עלו ב-10% וההוצאות ירדו ב-15%.

ממשל טראמפ והקונגרס צריכים כעת לסכם על התקציב הממשלתי לפני ה-30 בספטמבר, אחרת ייתכן והממשל יושבת באופן חלקי. סטיבן מנוצ'ין, שר האוצר של ארה"ב, מנסה לשכנע את המחוקקים להעלות את תקרת החוב של ארה"ב עד ה-29 בספטמבר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות; לונדון ירדה ב-1.4%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים, על רקע המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה ונתוני מקרו ביבשת. לונדון איבדה 1.4% מערכה; פרנקפורט נחלשה ב-1.1%; פריז נסוגה ב-0.6%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופיננעל בירידות של 1%.

מחירי הבתים בבריטניה עלו ביולי בקצב האיטי ביותר מזה ארבע שנים, בעקבות אי הוודאות הפוליטית, שינויים במיסוי והגבלת מספר הבתים למכירה. המכון המלכותי לסוקרים (RICS) דיווח כי המחירים בבריטניה עלו ב-1%, לאחר עליה של 7% ביוני – העליה המתונה ביותר מאז תחילת 2013.

התפוקה התעשייתית בצרפת ירדה ב-1.1% - שיעור חד מהצפוי - ביוני, לעומת החודש המקביל בשנה שעברה בעקבות ירידה בייצור, כך לפי נתונים שפורסמו היום. אנליסטים צפו ירידה מתונה יותר של 0.5%. בהשוואה לחודש מאי, נרשמה ירידה של 0.9% בתפוקה. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מייסיס הורידה את תחזיות הרווח: המניה יורדת ב-8%

מייסיס , רשת חניות הכלבו האמריקאית, הביסה את תחזיות האנליסטים בתוצאותיה לרבעון השני, אך הורידה את תחזית הרווח לשנה כולה. המניה צוללת ב-8% במסחר בוול סטריט.

הרווח הנקי עלה ל-116 מיליון דולר לעומת רווח של 11 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2016. המכירות ברבעון השני ירדו ל-5.55 מיליארד דולר לעומת 5.87 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה - גבוה יותר מתחזיות הכלכלנים למכירות של 5.52 מיליארד דולר. המכירות בחנויות זהות ירדו ב-2.8% ברבעון. מייסיס חזרה על תחזיות קודמות כי לירידה של 3.3%-2.2% במכירות בחנויות זהות ב-2017 כולה, אך המכירות הכוללות צפויות לרדת ב-4.3%-3.2% ב-2017.

מייסיס גוררת את מגזר הקמעונות כולו לירידות. מניית ג'יי.סי פני יורדת ב-5.8%, מניית אמריקן איגל יורדת ב-4.7% ומניית רשת השיווק טארגט יורדת ב-3.4%

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עלייה קלה בתביעות האבטלה; מדד המחירים ליצרן ירד בראשונה מאז אוגוסט

תביעות האבטלה בשבוע שהסתיים ב-5 באוגוסט עלו במקצת אך נותרו ברמה שמעידה כי שוק התעסוקה נמצא במצב טוב, כך לפי נתונים שפירסם היום הממשל הפדרלי. מספר האנשים שהגישו תביעות לדמי אבטלה בשבוע שעבר עלה ב-3,000 ל-244 אלף, כך לפי נתוני משרד העבודה האמריקאי. תחזיות הכלכלנים היו לעלייה של 2,000 תביעות ל-242 אלף. ממוצע תביעות האבטלה בחודש האחרון ירד ב-1,000 ל-241 אלף.

מדד המחירים ליצרן בארה"ב ירד ב-0.1% ביולי, לפי נתוני משרד האוצר, הירידה הראשונה מאז אוגוסט 2016. מדד הליבה - בניכוי מגזרי המזון, אנרגיה ומסחר - נותר ללא שינוי ביולי. תחזיות הככלנים היו לעלייה קלה של 0.1% בממד המחירים ליצרן.

בכל הקטגוריות המובילות במדד לא היה סימן לעליית מחירים. מחירי הסחורות ירדו ב-0.1% ביולי. מחירי האנרגיה הסיטונאיים ירדו ב-0.3% ומחירי המזון נותרו ללא שינוי. מדד יולי ירד לרמה הנמוכה ביותר השנה ומהווה נתון נוסף שמסמן את האינפלציה הנמוכה בארה"ב. הבנק הפדרלי מחפש סימנים לכך האינפלציה ההנמוכה היא זמנית על מנת להמשיך לקדם את תוכנית העלאות הריבית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תפוקת הנפט של אופ"ק עלתה ביולי

מחיר הנפט עולה לאחר פרסום דו"ח לפיו תפוקת הנפט של אופ"ק עלתה מעט ביולי. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר עולים ב-0.7% ל-49.93 דולר לחבית.

תפוקת הנפט של אופ"ק עלתה מעט ביולי, סימן נוסף לכך שמאמציו של הקרטל להפחית את היצע הנפט בעולם אינם מספקים. התפוקה של הארגון עלתה ב-0.5% ל-32.87 מיליון חביות ביום בחודש שעבר, עליה של 172,600 חביות לעומת יוני. העליה, שהיתה מתונה יותר מזו שנרשמה בחודש הקודם, הונעה מעליה בתפוקה בלוב, ניגריה וסעודיה, לפי הדו"ח של אופ"ק. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גירעון הסחר של בריטניה התרחב

כלכלת בריטניה סיימה את הרבעון השני בנימה מאכזבת, עם קיפאון בייצור והתרחבות לא צפויה בגירעון הסחר, כך לפי נתונים שפורסמו היום. התפוקה התעשייתית בבריטניה עלתה ב-0.5% ביוני, מעבר לתחזיות אנליסטים, אך בעיקר הודות לעליה בתפוקת הנפט. הייצור נותר ללא שינוי לאחר שייצור המכוניות ירד ב-6.7%, הירידה החדה ביותר מאז סוף 2013, לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה הבריטית. התפוקה בענף הבניה ירדה במפתיע ב-0.1% וגירעון הסחר התרחב ל-4.6 מיליארד ליש"ט (6 מיליארד דולר) – שיא של תשעה חודשים – בעקבות ירידה בייצוא ועליה בייבוא. ברבעון השני כולו נרשמה ירידה של 0.4% בתפוקה התעשייתית, ללא שינוי לעומת ההערכה הראשונית עם פרסום נתוני התמ"ג בחודש שעבר. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידות בבורסות אסיה

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בירידות שערים, על רקע המשך המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה. טוקיו נסגרה ללא שינוי; שנחאי יורדת ב-0.7%; הונג קונג יורדת ב-1.1%; סיאול ירדה ב-0.4%. 

אתמול ננעלו בורסות וול סטריט בירידות, ומשקיעים נמלטו לנכסי מקלט כמו הזהב והפרנק השווייצי, לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בתחילת השבוע כי איומים מצד צפון קוריאה על ארצו ייענו ב"אש וזעם". צפון קוריאה הודיעה בלילה כי בכוונתה להשלים עד אמצע החודש את תוכניתה לשגר טילים לטווח בינוני לעבר האי גואם שבחסות ארה"ב ושבו נמצא בסיס של הצבא האמריקאי.

"המצב בצפון קוריאה עדיין לא יציב ומשקיעים מנסים למזער סיכונים ולממש רווחים אחרי העליות האחרונות", אמר לבלומברג סם צ'י יונג, אסטרטג בכיר מהונג קונג בחברת סאות' צ'יינה פייננשל הולדינגס.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליה קלה ברווחי צ'יינה מובייל

צ'יינה מובייל, מפעילת הסלולר הגדולה בעולם במונחי משתמשים, דיווחה על עליה של 3.5% ברווחיה במחצית הראשונה של השנה, הודות לעליה בהכנסות על אף התחרות הקשה בשוק. החברה דיווחה על רווח של 62.68 מיליארד יואן (9.4 מיליארד דולר) ברבעון, עם עליה של 5% בהכנסות. צ'יינה מובייל הכריזה על דיווידנד של 1.623 דולר הונג קונגי (21 סנט) למניה ודיווידנד מיוחד של 3.2 דולר הונג קונגי למניה, לכבוד יום השנה ה-20 להנפקת החברה בבורסה.

צ'יינה מובייל שולטת בשוק המובייל הסיני, עם 867 מיליון לקוחות נכון לסוף יוני. ואולם מתחרות קטנות יותר בשוק הסיני, כמו צ'יינה טלקום וצ'יינה יוניקום, מאיימות על הנתח שלה. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

קוריאה הכבידה על וול סטריט; טבע צללה ב-44% תוך 5 ימים

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית על רקע חששות כי חילופי המהלומות המילוליים בין ארה"ב לצפון קוריאה יתדרדרו לעימות צבאי, ובעקבות נפילת מניות דיסני, נטפליקס ופרייסליין.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר אמש כי "אם צפון קוריאה תמשיך לאיים על ארה"ב - נגיב באש וזעם כפי שהעולם לא ראה עוד". שעות לאחר מכן דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה כי המדינה שוקלת לתקוף בסיס צבאי אמריקאי באי גואם במערב האוקיינוס השקט.

התבטאותו של טראמפ גררה ביום שלישי את בורסות וול סטריט לסגירה שלילית, והובילה הבוקר לירידות בבורסות אסיה ואירופה. בבלומברג ציינו כי התנהלות המשקיעים מעידה על כך שהם "חוששים יותר מטראמפ מאשר מהדיקטטור קים בצפון קוריאה".

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.3%; מדד S&P 500 איבד פחות מ-0.1%; מדד דאו ג'ונס , שקטע ביום שלישי רצף של תשעה ימי מסחר שבהם נסגר בשיא נומינלי, נסוג היום ב-0.2%.

מניית טבע המשיכה לצנוח ונפלה היום ב-4.4%. בכך השלימה מניית ענקית התרופות הגנריות הישראלית מפולת של 44% בחמישה ימי המסחר שחלפו מאז שדיווחה על הפסד רבעוני של שישה מיליארד דולר והודיעה כי תפטר 7,000 עובדים.

מניית וולט דיסני צנחה בכמעט 4% לאחר שענקית המדיה הודיעה אמש על כוונתה לסיים את הסכם ההפצה עם נטפליקס ולהשיק שני שירותי סטרימינג חדשים משלה. מניית נטפליקס ירדה ב-1.5%.

מניית פרייסליין צללה בכ-7% לאחר שסוכנות הנסיעות המקוונת רשמה הזמנות נמוכות מהצפוי ברבעון האחרון.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט נסגר בעליות

מחיר הנפט הגולמי נסגר בעליות בניו יורק בעקבות נפילה חדה במלאי הגולמי בארה"ב, ועל רקע התגברות המתיחות בין צפון קוריאה לארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 49.56 דולר לחבית, עלייה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 52.7 דולר לחבית, עלייה של 1.1%, בבורסת ICE בלונדון.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-6.5 מיליון חביות ל-1.15 מיליארד חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשקיעים נמלטים לזהב; רשם הזינוק החד זה 3 חודשים

מחיר הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, רשם את הזינוק היומי החד ביותר זה שלושה חודשים על רקע חששות כי חילופי האיומים בין ארה"ב לצפון קוריאה יסלימו לכדי עימות צבאי.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסחרים במחיר של 1,279.3 דולר לאונקייה, עלייה של 1.3% - הזינוק היומי החד ביותר מאז ה-17 במאי - בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מתחילת השבוע קפץ מחיר הזהב ביותר מ-2% והשלים בכך עלייה של כ-12% מתחילת השנה.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר אמש כי "אם צפון קוריאה תמשיך לאיים על ארה"ב - נגיב באש וזעם כפי שהעולם לא ראה עוד". שעות לאחר מכן דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה כי המדינה שוקלת לתקוף בסיס צבאי אמריקאי באי גואם במערב האוקיינוס השקט.

הניסוי בטיל הבליסטי, בחודש שעבר
ניסוי בטיל הבליסטי של צפון קוריאה, בחודש שעברצילום: /אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

משבר הטילים בקוריאה גרר את אירופה ליום הגרוע זה שבועיים

בורסות אירופה רשמו את היום הגרוע ביותר זה כמעט שבועיים על רקע הסלמה במתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.6%; פרנקפורט נסוגה ב-1.2%; פריז נפלה ב-1.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.7% - הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שבועיים. היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.1745 דולר ליורו.

בורסת שווייץ נפלה ב-1.5% לאחר שהפרנק, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, זינק ב-1% מול הדולר והיורו.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הזהיר אמש "אם צפון קוריאה תמשיך לאיים על ארה"ב - נגיב באש וזעם כפי שהעולם לא ראה עוד", ובתגובה איימה צפון קוריאה לתקוף בסיס צבאי אמריקאי באי גואם במערב האוקיינוס השקט.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שיפור בפריון העבודה בארה"ב, אך עדיין נמוך

פריון העבודה בארה"ב צבר תנופה קלה ברבעון השני של השנה אולם ממשיך להיות נמוך במונחים היסטוריים.

פריון העבודה גדל ברבעון השני של 2017 בקצב שנתי של 0.9% לעומת הרבעון הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. זאת לעומת קצב גידול של 0.1% ברבעון הראשון של השנה. כלכלנים צפו גידול של 0.7% בפריון העבודה ברבעון השני.

לעומת הרבעון השני של 2016, גדל פריון העבודה ברבעון האחרון ב-1.2% - ללא שינוי לעומת הרבעון הראשון של שנה. שיעור צמיחה זה גבוה מגידול של פחות מ-1% שנרשם בשנים האחרונות, אולם עודנו נמוך באופן ניכר מגידול ממוצע של 2.1% מאז מלחמת העולם השנייה.   

עלויות העבודה (Unit Labor Costs) טיפסו ברבעון השני בקצב של 0.6% לעומת הרבעון הקודם - נפילה חדה לעומת קצב של 5.4% ברבעון הראשון של השנה. כלכלנים צפו גידול של 1.1% בעלויות העבודה ברבעון השני.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הפרנק השוויצי מזנק

המצב הגיאו-פוליטי הרגיש, שמטלטל את השווקים כבר מאתמול בלילה, דוחף את המשקיעים להשקעות הנחשבות "מקלטים בטוחים": הזהב עולה ב-0.9%; הין היפני הוסיף 0.5% לערכו מול הדולר ונסחר ב-109.790 ין לדולר; והמטבע השווייצי מזנק בכ-1% מול הדולר ונסחר בשער של 0.9643 פרנק לדולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יום של ירידות באסיה

לאחר שבורסות וול סטריט נסגרו אמש בירידות, המסחר בבורסות אסיה מתנהל גם הוא בנסיגה בעקבות עליית מדרגה ברמת המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה. טוקיו נסוגה ב-1.3%; הונג קונג מאבדת 0.6%; שנחאי יורדת ב-0.2%; סינגפור יורדת ב-0.3%; ודרום קוריאה מאבדת 0.9%.

נראה כי בעקבות החשש מהתלקחות של מלחמה באזור, המשקיעים מעדיפים הבוקר להשקיע בנכסים שנחשבים "מקלטים בטוחים". זו הסיבה לעלייתו של הין היפני שעולה ב-0.4% מול הדולר ונסחר בשער של 109.88 ין לדולר; זו גם הסיבה לעלייה של 0.7% במחיר הזהב, שנסחר במחיר של 1,270.9 דולר לאונקייה בחוזים העתידיים לדצמבר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טראמפ החזיר את הפחד לוול סטריט; טבע המשיכה לרדת

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות ומדד דאו ג'ונס  קטע תשעה ימי מסחר רצופים שבהם נסגר בשיא נומינלי, לאחר שנשיא ארה"ב איים על צפון קוריאה בתגובה שלא נראתה כמותה מעולם.

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX), הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, זינק ב-11% לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי "אם צפון קוריאה תמשיך לאיים על ארה"ב - נגיב באש וזעם שהעולם לא ראה מימיו".

מוקדם יותר היום דיווח העיתון "וושינגטון פוסט" כי צפון קוריאה הצליחה לייצר ראש נפץ גרעיני מוקטן שאותו ניתן להרכיב על טילים ששיגרה.

המדדים המרכזיים בוול סטריט נסחרו במגמה חיובית במהלך מרבית יום המסחר, אולם עברו לירידות בעקבות דבריו של טראמפ. מדד S&P 500 נסוג משיא נומינלי ונסגר בירידה של 0.2%; מדד נאסד"ק , שנסגר ביום שני במרחק של 0.6% משיא הסגירה שאליו טיפס בשלהי יולי, איבד היום 0.2%. מדד דאו ג'ונס, שנסגר בשיא נומינלי בתשעה ימי המסחר הקודמים, ירד אף הוא היום ב-0.2%.

מניית טבע  המשיכה לסגת ונסגרה היום בירידה של 1.6% בוול סטריט, לאחר מפולת של יותר מ-40% שרשמה בשלושה ימי המסחר הקודמים. ענקית התרופות הגנריות הישראלית דיווחה בשבוע שעבר על הפסד רבעוני של שישה מיליארד דולר והודיעה כי תפטר 7,000 עובדים.

מניית אפל טיפסה ב-0.8% ונסגרה בשיא זו הפעם השלישית בחמישה ימי המסחר שחלפו מאז שענקית מוצרי האלקטרוניקה דיווחה על תוצאות רבעוניות חזקות מהצפוי ביום שלישי שעבר.

מניית אוויס-באדג'ט נפלה בקרוב ל-10% לאחר שענקית השכרת הרכב דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר על רווח והכנסות רבעוניים נמוכים מתחזיות האנליסטים. מניית מריוט נסוגה בכ-2% לאחר שרשת המלונות סיפקה תחזית רווח מאכזבת לרבעון השלישי של השנה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שווי יצרנית מוצרי החלב הגדולה בארה"ב נחתך בחמישית

שווי השוק של דין פודס נחתך היום בחמישית במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית מוצרי החלב הגדולה ביותר בארה"ב דיווחה על רווח רבעוני נמוך באופן ניכר מתחזיות האנליסטים, וקיצצה כמעט במחצית את תחזית הרווח לשנה כולה.

דין פודס סובלת מהאטה במכירות החלב בארה"ב על רקע מעבר מוגבר של לקוחות לתחליפי חלב צמחיים המיוצרים מסויה ושקדים. בה בעת, נפגעת החברה ממגמה גוברת של קמעונאיות בארה"ב להתחיל לייצר ולמכור מותגי מוצרי חלב משלהם במקום אלו של דין פודס.

וול-מארט, הלקוחה הגדולה ביותר של דין פודס, נערכת לפתיחת מפעל מוצרי חלב משלה, אשר יצמצם את התבססותה על דין.

מניית דין פודס צונחת בכ-20% במסחר בוול סטריט, ומשלימה בכך נפילה של יותר מ-45% מתחילת השנה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט נסוג יום שני ברציפות

מחיר הנפט ירד זה היום השני ברציפות בעוד המשקיעים ממתינים לראות האם יצואניות הנפט הגדולות ייענו לקריאת ארגון אופ"ק להקפיד יותר לעמוד במכסות התפוקה שעליהן הוסכם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 49.17 דולר לחבית, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדינות אופ"ק, רוסיה ויצרניות נפט גדולות נוספות הסכימו לצמצם את תפוקתן בכ-1.8 מיליון חביות ביום עד מארס 2018 בניסיון לצמצם את עודף ההיצע בשוקי הנפט העולמיים.

"הדיוני התקיים באווירה בונה והניבו פירות", נאמר בהודעה שפירסם היום ארגון אופ"ק בתום פגישתן בת היומיים של יצרניות באבו דאבי.

שר האנרגיה של רוסיה אלכסנדר נובאק, נשיא אופ"ק ושר האנרגיה של קטאר וחמד בן סאלח אל סעדה, שר האנרגיה של סעודיה חאליד אל פליח בפגישת אופ"ק ב-10 בדצמבר 2016
צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מספר המשרות הפנויות בארה"ב זינק לשיא

מספר המשרות הפנויות בארה"ב זינק לרמתו הגבוהה מעולם ביוני, עדות נוספת לקשיי החברות לאתר עובדים בעלי כישורים מתאימים.

מספר המשרות הפנויות גדל ביוני ב-461 אלף - הזינוק החודשי החד ביותר מאז יולי 2015 - לרמה של 6.2 מיליון לאחר התאמות עונתיות, לפי נתוני JOLTS של משרד העבודה האמריקאי. זהו המספר הגבוה ביותר מאז החלו להתפרסם נתוני המשרות הפנויות בדצמבר 2000.

עוד עלה מהנתונים כי 3.1 מיליון אמריקאים עזבו מרצונם את עבודתם ביוני, ירידה לעומת 3.2 מיליון בחודש מאי. מספר המפוטרים גדל ב-28 אלף ביוני ל-1.7 מיליון.

יריד תעסוקה בלוס אנג'לס
יריד תעסוקה בלוס אנג'לס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סגירה חיובית באירופה; היורו והליש"ט נחלשים מול הדולר

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע היחלשות היורו והליש"ט מול הדולר, לאחר שנסחרו בירידות במהלך מרבית יום המסחר.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט טיפסה ב-0.3%; פריז הוסיפה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.2%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.1786 דולר ליורו, והליש"ט נסוג ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.301 דולר לליש"ט - שפל של יותר משבועיים במונחי סגירה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נשיא דרום אפריקה זומה עומד בפני הצבעת אי אמון; הראנד עולה ב-0.5%

הפרלמנט בדרום אפריקה מתכנס היום להצבעת אין אמון חשאית בנשיא ג'ייקוב זומה על רקע המצב הכלכלי הקשה במדינה. הראנד הדרום אפריקאי עולה ב-0.5% מול הדולר ל-13.153 ראנד לדולר.

זומה עבר בהצלחה מספר הצבעות אי אמון קודמות, ההבדל כעת הוא שההצבעה חשאית. למפלגת האופוזיציה 249 מושבים בפרלמנט המונה 400 מושבים. לאופוזיציה יידרשו 50 עריקים כדי לזכות ברוב

לפני כחודשיים כלכלת דרום אפריקה נכנסה למיתון בפעם השנייה מאז 2009 לאחר שזומה פיטר את שר האוצר פראוין גורדהאן במארס, מהלך שגרם למדינה לשתי חברות דירוג אשראי להוריד את הדירוג למדינה בפעם הראשונה זה 17 שנים.  

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת

המסחר באסיה ננעלו במגמה מעורבת לאחר שמוקדם יותר עלו המניות לרמה הגבוהה ביותר מאז 2007. טוקיו ננעלה בירידות של 0.3%; הונג קונג עלתה ב-0.6%; שנחאי התחזקה ב-0.2%; סינגפור איבדה 0.2% מערכה; סיאול ירדה ב-0.2% וסידני ירדה ב-0.5%.

סין פירסמה היום נתוני מאקרו חיובים המצביעים על צמיחה עקבית בביקוש הגלובלי למוצרים מהכלכלה השנייה בגודלה בעולם. עם זאת, היצוא ביולי עלה ב-11.2%, במונחי יואן - נמוך מתחזיות הכלכלנים.

הדולר נחלש מול המטבעות המובילים בעולם. הין עולה ב-0.1% ל-110.58 ין לדולר

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה ביצוא מגרמניה בראשונה ב-2017

עודף הסחר של גרמניה התרחב קלות ביוני, למרות ירידה ביבוא וביצוא, כך לפי נתונים שפירסם היום משרד הסטטיסטיקה הגרמני. היוצא מגרמניה ביוני, בקצב שנתי,  ירד ב-2.8%, בפעם בראשונה ב-2017 לאחר חמישה חודשים רצופים של עליות.

היבוא ירד חדות, בקצב שנתי, ב-4.5% ועודף הסחר של הכלכלה הגדולה באירופה עלה ביוני ל-21.2 מיליארד יורו, לעומת 20.3 מיליארד יורו במאי. עודף הסחר נמוך במקצת מתחזיות הכלכלנים לעודף של 21.4 מיליארד יורו. אתמול דווח כי הייצור התעשייתי בגרמניה ביוני ירד ב-1.1%, הירידה הראשונה במדד זה מאז דצמבר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עודף הסחר בסין עלה זה החודש החמישי ברציפות

עודף הסחר של סין עלה ביולי זה החודש החמישי ברציפות על רקע האטה ביבוא. היצוא עלה ב-7.2%, במונחים דולריים, והיבוא עלה ב-11%, שני הנתונים הם מתחת לתחזיות האנליסטים. עודף הסחר ביולי עלה ל-46.7 מיליארד דולר. היצוא לארה"ב עלה ב-8.9%, לעומת 19.8% ביוני, וכך הצטמצם עודף הסחר של סין מול הככלה הגדולה בעולם ל-25.2 מיליארד דולר.

הביקוש למוצרים מתוצרת סין נותר יציב על רקע התאוששות ביצוא מול שותפות הסחר המרכזיות של סין. עלייה בתפוקה בסין תומכת בעלייה ביבוא. היצואנית הגדולה בעולם מסרה כי עדיין יש אי וודאות בכל הנוגע לסחר העולמי על רקע התבטאויות של טראמפ בנושא. באחרונה הודיע הבית הלבן כי הוא שוקל לפעול בעניין הפרות זכויות יוצרים, פעולה שעשויה לגרום למלחמת סחר בין שתי המעצמות. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט בשיא; טבע קרסה ב-40% תוך 3 ימים

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית ומדד דאו ג'ונס שבר שיאים זה היום התשיעי ברציפות, על רקע אופטימיות בעקבות דו"ח התעסוקה החזק שפורסם ביום שישי בארה"ב. מניות הטכנולוגיה הובילו את העליות.

מניית טבע צנחה בכמעט 10% והשלימה בכך נפילה תלת-יומית של יותר מ-40%, לאחר שענקית התרופות הגנריות הישראלית דיווחה ביום חמישי על הפסד רבעוני של שישה מיליארד דולר והודיעה כי תפטר 7,000 עובדים.

מדד נאסד"ק עלה ב-0.5%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.2% ונסגר בשיא נומינלי; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.1% ונסגר בשיא נומינלי זה היום התשיעי ברציפות ובפעם ה-35 מתחילת השנה.

מניית אפל נסגרה בשיא זו הפעם השנייה בארבעה ימי המסחר שחלפו מאז שענקית מוצרי האלקטרוניקה דיווחה על תוצאות רבעוניות חזקות מהצפוי לאחר סגירת המסחר ביום שלישי שעבר.

סוחר בוול סטריט
סוחר בוול סטריטצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האטה בצמיחת אשראי הצרכנים בארה"ב

אשראי הצרכנים בארה"ב המשיך לצמוח ביוני, אם כי בקצב מתון יותר לעומת החודש הקודם, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

אשראי הצרכנים גדל ביוני ב-12.4 מיליארד דולר, או קצב שנתי של 3.9%, לאחר זינוק של 18.3 מיליארד דולר במאי, שהיה הקפיצה החדה ביותר זה שישה חודשים, מסר היום הבנק הפדרלי. כלכלנים צפו גידול חד יותר של 16 מיליארד דולר ביוני.

ברבעון השני כולו צמח אשראי הצרכנים בקצב שנתי של 4.5%, האטה לעומת קצב של 5% ברבעון הראשון של 2017.

היקף ההלוואות לרכישת מכוניות, למימון לימודים וסעיפים נוספים, גדל ביוני בקצב שנתי של 4.9%, האטה חדה לעומת גידול של 8.2% בחודש מאי.

חובות בעלי כרטיסי האשראי גדלו ביוני בקצב שנתי של 3.9% לעומת קצב של 5.7% במאי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בכיר בבנק הפדרלי: מרוצה מרמת הריבית הנוכחית

נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, ג'יימס בולארד, אמר היום כי הוא שבע רצון מרמת הריבית הנוכחית בארה"ב.

"הרמת הריבית הנוכחית צפויה להמשיך להיות מתאימה בטווח הקרוב", אמר בולארד בנאום על מדיניות מוניטרית וכלכלית בכנס במדינת טנסי.

הבנק הפדרלי העלה את הריבית פעמיים השנה, לטווח של 0.75%-1%, ומקבלי ההחלטות בבנק מתכננים העלאת ריבית נוספת עד סוף השנה.

עם זאת, אנליסטים מעריכים כי העלאת הריבית תתבצע רק בדצמבר, ועל כן עדיין נותר זמן לבולארד ובכירים נוספים בפד לבחון מחדש את עמדותיהם.

בניגוד לעמדותיהם של כמה מבכירי הבנק המרכזי שהתבטאו בנושא לאחרונה, בולארד מעריך כי לא יהיה די בשיעור האבטלה הנמוך - הנמצא כעת ברמה של 4.3%, שפל של 16 שנים - כדי לגרום לאינפלציה לטפס מעלה לכיוון היעד של 2% שקבע הבנק המרכזי.

לדבריו, גם ירידה חדה נוספת בשיעור האבטלה לא תסייע להגביר את האינפלציה.

ג'יימס בולארדצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

Plus500 הישראלית זינקה ב-19% בלונדון

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בעקבות ירידה מפתיעה בתפוקה התעשייתית בגרמניה - הכלכלה הגדולה ביבשת - ועל רקע נפילת מניותיהן של ענקית השילוח ההולנדית PostNL וחברת ההימורים המקוונים אירית פאדי פאוור בטפייר.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%; פרנקפורט נסוגה ב-0.4%; פריז טיפסה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.1% לאחר שרשם ביום שישי את הזינוק היומי החד ביותר זה שלוש שבועות בדרכו לעלייה שבועית של 1.1%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1793 דולר ליורו.

מניית Plus500 זינקה ב-19% בבורסת לונדון חברת הפורקס הישראלית המתמחה במסחר מקוון בתחום חוזי ההפרשים CFD, דיווחה כי מספר המשתמשים בפלטפורמת המסחר שלה המשיך לגדול במחצית הראשונה של 2017 והוביל את החברה לדווח על רווחי והכנסות שיא.

מניית פאדי פאוור בטפייר נפלה ב-5% לאחר שחברת ההימורים המקוונים הודיעה על פרישת המנכ"ל בראון קורקורן. מניית PostNL צנחה ב-5% בעקבות אזהרת רווח.

הייצור התעשייתי בגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, ירד בסוף הרבעון השני, כך מסר משרד הכלכלה היום. הייצור התעשייתי ירד ביוני בקצב שנתי של 1.1%, הירידה הראשונה במדד מאז דצמבר. הכלכלנים צפו עלייה קלה של 0.1% במדד. תפוקת מגזר הייצור ירדה ב-1.4% ותפוקת מגזר הבנייה ירדה ב-1%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שווי השוק של ביטקוין פרץ לראשונה את רף 50 מיליארד ד'

הביטקוין עלה ב-16% לשיא של 3,292 דולר ליחידה לאחר שבשבוע שעבר פוצל המטבע השיגיטלי לשני מטבעות נפרדים: ביטקוין וביטקוין קאש. הפיצול (fork) הוא שינוי בתוכנה של המטבע הדיגיטלי שיוצר שתי גירסאות נפרדות של הבלוקצ'יין עם היסטוריה משותפת.

מחיר הביטקוין קאש צלל ב-62% לאחר שבשובע שעבר הגיע למחיר שיא של 274 דולר, כך לפי נתוני CoinMarketCap, והעלה את הביקוש למטבע הישן. שווי השוק של ביטקוין קאש מגיע ל-4 מיליארד דולר בעוד לביטקוין יש שווי שוק של של 53 מיליארד דולר, לפי נתוני אתר CoinMarketCap.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עלייה ביתרות המט"ח של סין זה החודש השישי ברציפות

יתרות המט"ח של סין עלו זה החודש השישי ברציפות על רקע התחזקות היואן והצמיחה הכלכלית במדינה. יתרות המט"ח של סין עלו ב-23.9 מיליארד דולר ביולי ל-3.081 טריליון דולר, ירידה של 3.8% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה - כך מסר היום הבנק המרכזי של סין. הערכת הכלכלנים היו כי יתרות המט"ח יגיעו ל-3.075 טריליון דולר, 

נתוני מאקרו יציבים ומאבר הרגולטורים בהברחת ההון מהמדינה החזירו את הביטחון ביואן. בנוסף, היחלשות הדולר תרמה להתחזקות היואן והיורו. היואן, במסחר מחוץ לסין, עלה ב-0.8% ל-6.729 יואן לדולר בחודש האחרון.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אסיה ננעלו בעליות; סידני עלתה ב-0.9%

בורסות אסיה ננעלו בעליות שערים בהמשך לעליות ביוום שישי בוול סטריט בעקבות דו"ח התעסוקה החיובי שפורסם בארה"ב. המשקיעים המעריכים כי השיפור הכלכלי בארה"ב יגדיל את הביקוש למוצרים אסייאתיים.

טוקיו עלתה ב-0.5% אחרי שמוקדם יותר נרשמה התחזקות של הין מול הדולר – מה שעודד את היצואנים. סיאול הוסיפה 0.1% לערכה; הונג קונג התחזקה ב-0.4%; סידני ננעלה בעליות של 0.9% בהובלת מניות הכרייה; שנחאי סיימה את יום המסחר בעלייה של 0.5%, לאחר שהמסחר נתפח בירידות.

בשוק הסחורות, הנפט יורד מרמות שיא של תשעה שבועות. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר יורד במסחר בניו יורק ב-0.4% ל-49.4 דולר לחבית. הין נסחר ביציבות מול הדולר ברמה של 110.76.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סופטבנק הביסה את התחזיות; ספרינט חזרה להציג רווח

סופטבנק, קרן ההשקעות בטכנולוגיה היפנית, הביסה את תחזיות האנליסטים בתוצאות הרבעון השני ב-2017, כאשר עתיד חברת התקשורת האמריקאית ספרינט חזרה להרוויח בפעם הראשונה זה שלוש שנים.

הרווח התפעולי עלה ל-479 מיליארד ין (4.3 מיליארד דולר) ברבעון שהסתיים ביוני, לעומת הערכות האנליסטים לרווח של 323 מיליארד ין. המכירות ברבעון עלו ל-2.19 טריליון ין בהתאם לתחזיות. מניית סופטבנק עלתה ב-16% בשנה האחרונה.

מייסד החברה מיושי סאן מקים קרן השקעות לטכנולוגיה ב-100 מיליארד דולר עם ממשלת סעודיה. בנוסף, סופטסנק מעוניינת כעת למזמ את רשת התקשורת ספרניט עם צ'רטר קומיוניקיישן - ספקית הכבלים השנייה בגודלה בארה"ב.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה בהוצאות הצרכנים בבריטניה

הברקזיט המתקרב משפיע כבר על האזרחים הבריטים שמעדיפים לקנות פחות בגלל הפגיעה האפשרית בכיס שלהם. מנתונים שפורסמו היום על ידי ויזה ומרקיט עולה כי ביולי נרשמה הירידה החודשית השלישית ברציפות  בהוצאות הצרכנים בבריטניה.

קצב הירידה השנתי בחודש שעבר הגיע ל-0.8%,  ומחברי הדו"ח ציינו האינפלציה היתה גבוהה מהגידול בשכר בבריטניה – מה שמעודד את הצרכנים לקצץ בהוצאות. עוד ציינו במרקיט ובוויזה כי נרשמה ירידה בהוצאות כמעט בכל הסעיפים – מכוניות, בגדים וטיסות לחו"ל, למשל. דווקא בהוצאות על לינות בבתי מלון בבריטניה עצמה נרשמה עלייה – ככל הנראה מפני שנפילת הליש"ט הפכה את החופשות בחו"ל ליקרות מדי, והבריטים מעדיפים תיירות פנים במקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker