עדכון גלובלי

נאסד"ק סגר שבוע נוסף של ירידות; הקמעונאיות נפלו עקב עסקת אמזון-הול פודס

בכיר בבנק הפדרלי: "לא צריך היה להעלות ריבית" ■ הנפט בשבוע רביעי ברצף של ירידות ■ מכירות הרכב באירופה במאי זינקו ב-7.7% ■ בורסות אסיה נעלו במגמה מעורבת לאחר שהבנק המרכזי של יפן הותיר את הריבית ברמה שלילית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש מתבונן במסך המציג את נתוני הבורסה בטוקיו
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקמעונאיות נפלו בוול סטריט; הול פודס זינקה

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל במגמה מעורבת, לאחר נתוני התחלות הבניה ומיזוגים ורכישות בתחום הקמעונות בארה"ב. דאו ג'ונס עלה ב-0.1% והשלים עליה שבועית של 0.5%; S&P 500נסגר ביציבות וסגר גם את השבוע ללא שינוי; ונאסד"ק ירד ב-0.2% והשלים ירידה שבועית של 0.9%.

מניית אמזון עלתה ב-2.4% לאחר שהודיעה על רכישת רשת מרכולי הבריאות הול פודס מרקט. הול פודס זינקה ב-30% לרמתה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2015; וול מארט נפלה ב-4.6% בעקבות העסקה של אמזון. וול מארט עצמה הודיעה היום כי היא רוכשת את קמעונאית האופנה המקוונת בונובוס; קוסטקו נפלה ב-7.2%.

מניית קרוגר, רשת השיווק השנייה בגודלה בארה"ב, נפלה ב-9.2% לאחר שאתמול התרסקה המניה ב-18.7%. החברה דיווחה אתמול על מכירות חלשות בחנויות זהות ברבעון הראשון ב-2017 והורידה את תחזיות הרווח ל-2017 כולה. בנק ג'יי פי מורגן הוריד את המלצת הקנייה על מניית קרוגר ל"נייטרלית" ואת מחיר היעד מ-34 דולר למניה ל-24  דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט השלים שבוע רביעי ברצף של ירידות

מחיר הנפט עלה היום, אך ירד בסיכום שבועי והשלים שבוע רביעי ברצף של ירידות - הרצף הארוך ביותר מאז 2015 - על רקע ירידה מתונה מהצפוי במלאי הנפט בארה"ב וגידול בתפוקת הנפט של לוב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי עלו ב-0.6% ל-44.74 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הנפט ב-2.4% - שבוע רביעי ברצף של ירידות. המלאים בארה"ב ירדו בשיעור מתון מהצפוי בשבוע שעבר, לפי דו"ח של מנהל המידע לשוק האנרגיה. בנוסף, הודיעה לוב כי תגביר את תפוקת הנפט במיליון חביות ביום עד לסוף יולי.

הזהב התאושש מעט משפל של שלושה שבועות שאליו ירד אתמול ועלה בעוד שהדולר נחלש. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט עלו ב-0.2% ל-1,256.50 דולר לאונקיה. מדד הדולר של ICE ירד ב-0.3% לאחר שהבנק הפדרלי החליט שלשום להעלות את הריבית בארה"ב, כצפוי. בסיכום שבועי ירד הזהב ביותר מ-1%, והשלים שבוע שני ברציפות של ירידה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכיר בפד: "לא צריך היה להעלות ריבית"

נשיא הבנק הפדרלי של מיניאפוליס, ניל קשקארי, אמר היום כי התנגד להחלטת הבנק הפדרלי להעלות את הריבית השבוע, בגלל נתוני האינפלציה הנמוכים. "אם נבסס את תחזית האינפלציה שלנו על הנתונים האלה, הרי שלא היינו צריכים להעלות ריבית השבוע", כתב קשקארי במאמר שפורסם באתר הבנק הפדרלי של מיניאפוליס. "במקום זאת, היינו צריכים לחכות ולראות אם הירידה האחרונה באינפלציה היא חולפת, כדי להבטיח שאנחנו ממלאים את המנדט שניתן לנו מבחינת האינפלציה". קשקארי התנגד גם להחלטת הבנק הפדרלי על העלאת הריבית בחודש מארס.

מדד הליבה של האינפלציה בארה"ב, אשר אינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה התנודתיים, ירד בחודש שעבר ב-1.7%, לפי נתונים שפורסמו ביום רביעי. היה זה חודש שלישי ברציפות של ירידה מפתיעה במדד. ילן אמרה במסיבת העיתונאים לאחר העלאת הריבית כי "חשוב לא להגיב בצורה מוגזמת לכמה נתונים, ונתוני האינפלציה יכולים לפעמים לעשות הרבה רעש".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניות הקמעונות נפלו גם באירופה

המסחר בבורסות אירופה התנהל היום בעליות שערים, לאחר שביומיים האחרונים הודיעו שלושת הבנקים המרכזיים הגדולים העולם על החלטות הריבית שלהם. לונדון ננעלה בעליה של 0.6%; פרנקפורט עלתה ב-0.5%; פריז הוסיפה 0.9% ומדד סטוקס הכלל אירופי ננעל בעליה של 0.7%.

מניותיהן של רשתות שיווק באירופה נפלו לאחר שאמזון הודיעה על רכישת רשת המרכולים הול פודס מרקט. רשת רויאל אהולד דלהייז ההולנדית, שעם חנויותיה נמנית הענקית סטופ אנד שופ, צנחה ב-9.5%; טסקו הבריטית ירדה ב-4.9%; סיינסברי הבריטית ירדה ב-3.9%.

טסקו, רשת השיווק השנייה בגודלה בבריטניה, דיווחה על נתוני מכירות טובים בחניות זהות זה הרבעון השישי ברציפות ומסרה כי היא עובדת עם ספקים כדי להוזיל את מחיר המוצרים במטרה להקל על הצרכנים הבריטים שמתחילים להרגיש את השפעת האינפלציה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחרי עדות קומי: ירידה חדה באמון הצרכנים בארה"ב

אמון הצרכנים בארה"ב ירד ביוני לרמה הנמוכה ביותר מאז הבחירות לנשיאות בנובמבר, לפי מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן שפורסם היום. ירידה חדה במיוחד חלה מאז 8 ביוני, לאחר עדותו של ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי בקונגרס לגבי שיחותיו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

המדד ירד ל-94.5 בתחילת יוני - הרמה הנמוכה ביותר מאז נובמבר - לעומת 97.1 נקודות במאי. אנליסטים צפו עליה קלה ל-97.3 נקודות. הירידה המתונה יחסית הסתירה ירידה חדה יותר לאחר עדותו של קומי, אמרו עורכי המדד. לפני העדות, היה המדד הממוצע 97.7 נקודות, אך לאחר 8 ביוני הגיע לרמה של 86.7 נקודות, ירידה של 11 נקודות. עוד צוין כי ירידה נרשמה בכל קצוות הקשת הפוליטית, אך בקרב הרפובליקאים נרשמה ירידה חדה יותר באמון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידה במספר התחלות הבנייה בארה"ב

מגזר הנדל"ן עשוי להאט את הצמיחה בכלכלת ארה"ב ברבעון השני. התחלות בניית בתים חדשים בארה"ב ירדו בכל שלושת החודשים האחרונים, כך לפי נתוני משרד המסחר בארה"ב שפורסמו היום.

בניית בתים חדשים למגורים ירדה ב-5.5% ל-1.09 מיליון, בקצב שנתי, הרמה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר. נתוני חודש אפריל תוקנו מטה ל-1.16 מיליון התחלות בנייה ונתוני מארס היו גם הם חלשים מכפי שדווח בראשונה.

נתוני התחלות הבנייה הושפעו מירידה בהתחלות בנייה בדרום ארה"ב, שם ירדו התחלות הבנייה לרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2015. באזור המערב התיכון ירדו התחלות הבנייה של בתים פרטים ב-3.9% לרמה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר.

המחסור בעובדים מיומנים והמחסור במגרשים לבנייה העיבו על מגזר הבנייה, למרות שהביקוש לדירות לא ירד. הקבלנים פחות אופטימיים מכפי שהיו בתחילת כהונתו של טראמפ, אז נרשמו רמות האופטימיות הגבוהות ביותר מאז 2005.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת

בורסות אסיה ננעלו במגמה מעורבת על רקע החלטת הבנק המרכזי של יפן להותיר את הריבית ברמה שלילית של 0.1-. טוקיו עלתה ב-0.5%; הונג קונג עלתה ב-0.2%; שנחאי ירדה ב-0.3%; סינגפור וסיאול ננעלו ללא שינוי וסידני עלתה ב-0.2%.

הבנק המרכזי של יפן הודיע כי יותיר את הריבית ברמה של 0.1- וימשיך במדיניות התמריצים, יומיים לאחר שהבנק הפדרלי הודיע כי הוא מעוניין להתחיל בצמצום המאזן שלו כבק ב-2017. הבנק המרכזי של יפן מסר כי האינפלציה במדינה עדיין נמוכה מיעד הבנק.

בעקבות החלטת הבנק הין יורד ב-0.3% לרמה של 111.28 ין לדולר. הדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים, כאשר היורו עולה ב-0.3% לרמה של 1.118 דולר והליש"ט עולה ב-0.1% לרמה של 1.2773 דולר.

הירידות במחירי הנפט נבלמו. נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.6% ברמה של 44.7 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט עולה ב-0.4% ברמה של 47.3 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מכירות הרכבים באירופה זינקו ב-7.7% במאי

מכירות המכוניות באירופה זינקו במאי לאחר הירידות באפריל. התחזיות הכלכליות החיוביות ליבשת והיציבות הפוליטית בצרפת לאחר הבחירות עזרו להתאוששות מגזר המכוניות.

מסירות המכוניות עלו ב-7.7% ל-1.43 מיליון במאי לאחר ירידה של 6.8% באפריל, כך לפי נתוני איגוד יצרניות הרכב באירופה. הביקוש הגבוה ביותר היה לדגמי פיאט כמו פיאט 500 ופיאט פנדה. כמן כן היה ביקוש רב לדגם הסדאן של מרצדס E קלאס.

בטחון הצרכנים בגוש היורו מתקרב לרמה הגבוהה ביותר זה עשור, לאחר נצחון עמנואל מקרון בבחירות בצרפת והצמיחה המהירה בכלכלת גרמניה. גורמים אלו הגדילו את הביקושים באירופה, למרות שהברקיזט ממשיך להכביש על הצרכנים בבריטניה.

מכירות המכוניות בגרמניה זינקו ב-13% במאי. המכירות בצרפת עלו נב-8.9% והביקושים באיטליה עלו ב-8.2%. פולקסווגן, יצרנית המכוניות המובילה באירופה, מסרה 348,755 מכוניות במאי, עלייה של 8.4% לעומת מאי 2016.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות דרישות המשקיעים; BHP ביליטון עושה שינויים בהנהלה

ענקית הכרייה האוסטרלית BHP ביליטון מינתה היום את קן מקנזי לתפקיד יו"ר החברה, מינוי שזוכה לתמיכת המשקיעים האקטיביסטיים בחברה, שמבקרים את התמודדותה עם האתגרים כמו ההאטה בצמיחה בסין - הלקוחה הגדולה ביותר של החברה. מניית החברה עולה ב-0.3% במסחר בלונדון לאחר שהמניה ננעלה ללא שינוי בבורסת סידני.

מקנזי יחליף את היו"ר המודח ג'ייקוב נאסר. מקנזי מונה לדירקטור ב-BHP ביליטון בספטמבר 2016, לאחר כיהן כעשור בתור מנכ"ל חברת האריזה הגדולה באוסטרליה - אמקור - והכפיל את שווי השוק שלה.

"המהלך הוא צעד בונה שיאפשר את השינויים שלהם זקוקה BHP ביליטון", אמר המשקיע המיליארדר פול סינגר בעלי חברת הגידור אליוט מנג'מנט. "הוא הציג תכונות של מנהיגות חזקה ב-10 השנים שכיהן באמקור וניווט את החברה בהצלחה בתקופת המשבר הכלכלי", הוא אמר.

מקנזי ייאלץ להתמודד עם טענות של משקיעים אקטיביסטיים כמו סינגר, שטוענים כי החלטות ההנהלה הובילו להפסד של 40 מיליארד דולר. אליוט מנג'נמט השתלטה בחודש שעבר על שלושה מושבים בדירקטוריון BHP ביליטון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגזר ההיי-טק מוביל את הירידות בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות קלות בהובלת מניות חברות ההיי-טק. דאו ג'ונס ירד ב-0.1%; S&P 500 ירד ב-0.3% ונאסד"ק ירד ב-0.5%. הדולר ואג"ח של ממשלת ארה"ב עולים ונראה כי המשקיעים עדיין מנסים לעכל את העלאת הריבית של הבנק הפדרלי אתמול. הדולר התחזק מול המטבעות המרכזיים, כאשר היורו ירד ב-0.6% ל-1.1145 דולר והליש"ט נסחרה ברמה של 1.2757 דולר.

מניית קרוגר, רשת השיווק השנייה בגודלה בארה"ב, התרסקה ב-18% לאחר שהחברה הורידה את תחזיות הרווח לשנה. מניות ענקיות הטכנולוגיה מובילות את הירידות. מניית אלפבית, החברה האם של גוגל, ירדה ב-0.8%; אפל נחלשה ב-0.5%; מניית טסלה ירדה ב-2.2% ומיקרוסופט ירדה ב-0.2% בלבד.

מנית נייקי ירדה ב-1.7% לאחר שהחברה הודיע הכי בכוונתה לפטר 2% מעובדיה בכל העולם כחלק מתהליך ארגון מחדש בחברה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט בשפל של שבעה חודשים

הנפט מאבד 0.8% ממחירו ונסחר במחיר של 44.46 דולר לחבית. זהו שפל של שבעה חודשים לחוזים העתידיים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק.

לפי נתונים עדכניים, היצע הנפט העולמי עדיין גבוה מאוד. "הצפי לגבי הנפט הוא עדיין דובי", אמר לאתר מרקט ווטש האנליסט טיילר ריצ'י. "ההסכם של אופ"ק לקיצוץ התפוקה נמצא במצב שברירי, ואף אחת מהחתומות עליו אינה מרוצה במיוחד מהמצב".

במקביל לירידת מחיר הנפט, הגז הטבעי מזנק ורשם היום עלייה של כמעט 4% במחירו, ככל הנראה על רקע ניתוק הקשרים עם קטאר, יצואנית הגז הטבעי הגדולה בעולם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניית סנאפ צנחה למחיר ההנפקה

מניית סנאפ (הבעלים של אפליקציית המסרים סנאפצ'ט) צנחה היום לראשונה למחיר ההנפקה - 17 דולר. המניה ירדה היום בכ-4%.

המניה התחילה להיסחר ב-2 במארס, ויום למחרת כבר טיפסה ביותר מ-70% והגיעה למחיר של 29.44 דולר. בשלושת החודשים האחרונים מניית החברה נפלה ב-18%, בזמן שמדד S&P 500 עלה ב-2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום תנודתי לליש"ט

בורסות אירופה נסגרו בירידות: לונדון נסוגה 0.7%; פרנקפורט ירדה ב-0.9%; פריז איבדה 0.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.4%. 

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק הנסחר בניו יורק מאבד 0.7% ממחירו ונסחר במחיר של 44.44 דולר לחבית. מדד הסחורות של בלומברג יורד ב-0.2%. הזהב מאבד 1.5% ונסחר במחיר של 1,256.8 דולר לאונקייה. הכסף צונח ב-2.4%. 

הביטקוין מאבד כ-19% ממחירו ונסחר בשער של 2,316 דולר, לאחר שביום שני כמעט הגיע ל-3,000 דולר.

הליש"ט עולה בשעה זו ב-0.1% מול הדולר האמריקאי, ונסחרת בשער של 1.2762 דולר - לאחר שנסחרה בתנודתיות רבה במשך היום. לאחר שהבנק המרכזי הודיע על השארת הריבית ברמת שפל של 0.25% מחק המטבע את העליות מהבוקר, אך המשיך להתנדנד על רקע חילוקי הדעות בין חברי הוועדה המוניטרית של הבנק.  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התפוקה התעשייתית בארה"ב ירדה ב-0.4% במאי

התפוקה התעשייתית בארה"ב ירדה במפתיע במאי על רקע ירידה רחבה בייצור, כולל במגזר המכוניות, נתון שמאפיל על התאוששות הכלכלה בארהב" בתחילת השנה. הבנק הפדרלי מסר כי הייצור התעשייתי ירד ב-0.4% במאי, ירידה שנייה בשלושת החודשים האחרונים. הנתונים לחודש מאי עודכנו כלפי מטה והתפוקה התעשייתית במאי נמוכה מבפברואר. תחזיות הכלכלנים היו לעלייה של 0.1% בתפוקה התעשייתית.

ייצור רכבים וחלקי חכוניות ירד במאי ב-2% וייצור מוצרי מתכת תעשייתים ירד ב-0.7%. עלייה של 1.1% במגזר הכימיקלים הצילה את נתוני הייצור מקריסה במאי. תחום הייצור שמהווה כ-12% מכלכלת ארה"ב החל להתאושש על רקע ירידה במחירי הנפט והתחזקות הדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מספר תביעות האבטלה בארה"ב ירד לשפל של שלושה שבועות

שוק התעסוקה בארה"ב ממשיך להתחזק, כאשר מספר תביעות האבטלה בארה"ב ירד לרמה הנמוכה ביותר זה שלושה שבועות, כך לפי נתוני משרד התעסוקה האמריקאי שפורסמו היום. מספר התביעות ירד ב-8,000 ל-237 אלף, לעומת תחזיות האנליסטים ל-241 אלף תביעות.

רמת האבטלה בארה"ב נמצאת בשפל של 16 שנים, והמעסיקים מעדיפים לשמור על העובדים הקיימים. המעסיקים בארה"ב מתלוננים על הידלדלות מאגר המועמדים לתפקידים שונים, כאשר רבים מהם מתלוננים כי המועמדים אינם מיומנים מספיק או בעלי ניסיון מספיק למשרות הפנויות במשק. ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרלי, אמרה ביום רביעי כי רמת התעסוקה קרובה למקסימום ששוק העבודה יכול להכיל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות באירופה: פריז מאבדת 1%

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בירידות שערים לאחר העלאת הריבית בארה"ב אמש. לונדון יורדת ב-1%; פרנקפורט מאבדת 1.1% מערכה; פריז יורדת ב-1.1% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי נחלש ב-0.8%.

מניית נקסט, חברת האופנה המקוונת, יורדת ב-4.7% על רקע פרסום נתוני המכירות הקמעוניות בבירטניה שירדו בעקבות העלייה באינפלציה. מניות חברת הכרייה יורדות על רקע ירידה במחירי הסחורות. הנחושת יורדת ב-0.3% ל-5,700 דולר לטונה. מניית חברת הכרייה אנגלו אמריקן יורדת ב-5.6% ו-BHP ביליטון יורדת ב-1.6% בלונדון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צפי לירידות בפתיחת המסחר בוול סטריט; קרוגר צוללת ב-9%

המסחר בוול סטריט צפוי להיפתח בירידות לאחר שאתמול הבנק הפדרלי הודיע על העלאת הריבית ב-0.25% לרמה של 1%-1.25%. הבנק הודיע כי הוא מתכננן להתחיל בתוכנית לצמצום המאזן, שעומד על 4.5 טריליון דולר, כבר ב-2017, זאת בהתאם להתפתחויות בכלכלת ארה"ב.

החוזים העתידיים על המדדים המובילים מורים על ירידות, כאשר נאסד"ק צפוי לרדת ב-1.1% בפתיחת המסחר. דאו ג'ונס צפוי לרדת ב-0.5% ו-S&P 500  צפוי לרדת ב-0.7%.

מניית קרוגר, רשת השיווק השנייה בגודלה בארה"ב, צוללת ב-9% לאחר שהחברה הציגה את דו"חותיה לרבעון האשון וחתכה את תחזיות לרווחים בשנת 2017 כולה. הרווח הנקי ירד ל-303 מיליון דולר לעומת 697 מיליון ברבעון המקביל. המכירות בחנויות זהות ירדו ב-0.2% לעומת תחזיות הכלכלנים לירידה של 0.5%. החברה הורידה את תחזיות הרווח  ב-2017 כולה ל-1.79-1.74 דולר למניה. זאת לעומת תחזיות קודמות לרווח של 2.25-2.21 דולר למניה.

מניית פיאט קרייזלר יורדת ב-2.3% בטרום מסחר לאחר שהברה הכריזה היום על ריקול של 297 אלף רכבים מדגם מיניוואן, בשל בעיית חיווט שעשויה להוביל להתנפחות כריות האוויר. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק המרכזי של בריטניה הותיר את הריבית ברמת שפל

הפיצול בבקרב מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי של בריטניה ממשיך להתרחב החודש לאחר ששניים מבכירי הבנק הצטרפו לקריסטין פורבס בקריאה להעלות את הריבית בבריטניה, כאשר הם מזהירים כי האינפלציה עשויה לעלות מעבר לתחזיות.

הפיצול בהחלטת הריבית בבנק המרכזי בבריטניה היה הגדול ביותר זה שש שנים, כאשר מחישה מחברי ועדת המידניות המוניטרית הצביעו בעד הותרת הריבית ברמה של 0.25% לעומת שלושה שתמכו בהעלאת הריבית. היום פורסמו נתוני המכירות הקמעוניות במאי שהעידו כי העלייה באינפלציה מתחילה להשפיע על משקי הבית.

כמו כן, הנתונים האחרונים שפורסמו מעידים כי האינפלציה עולה בקצב מהיר מתחזיות הבנק בחודש שעבר, כאשר ההאינפציה עומדת כרגע ברמה של 2.9% בקצב שנתי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות באסיה אחרי העלאת הריבית בארה"ב

בורסות אסיה ננעלו בירידות שערים לאחר העלאת הריבית בארה"ב אמש. טוקיו ירדה ב-0.2%; הונג קונג איבדה 1.2% מערכה; שנחאי ננעלה ללא שינוי; סינגפור ירדה ב-0.6% וסיאול ירדה ב-0.4%.

בורסת סידני ננעלה בירידות של 1.2% למרות נתוני תעסוקה טובים, שהצביעו על ירידה באבטלה לשיעור של 5.5% במאי, לעומת 5.7% בחודש שלפני. כלכלת ניו זילנד צמחה ב-0.5% ברבעון הראשון של 2017 וב-2.5% ב-12 החודשים האחרונים עד אפריל. הדולר מתחזק מעט מול הין ב-0.1% לרמה של 109.72 ין לדולר.

הנפט נסחר ביציבות לאחר שאתמול ירד ביותר מ-3%, בעקבות הודעת סוכנות האנרגיה הבינלאומית כי אספקת הנפט מהמדינות שאינן חברות באופ"ק יותר ממספיקה לעמוד בביקוש העולמי. נפט מסוג טקסס מתוק נסחר ברמה של 44.6 דולר לחבית ונפט מסוג ברנט נסחר ברמה של 47 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידה במכירות הקמעוניות בבריטניה על רקע העלייה באינפלציה

המכירות הקמעוניות בבריטניה ירדו במאי, בפעם השניי בשלושת החודשים האחרונים, על רקע העלייה באינפלציה שפוגעת בכוח הקנייה של צרכנים.

היקף הסחורות שנמכרו בחנויות ובמסחר מקוון ירד ב-1.2% לעומת אפריל, לעומת תחזיות הכלכלנים לירידה של 0.8%. מכירות בניקוי מכירות הדלק למכוניות ירדו ב-1.6% - הירידה החדה ביותר השנה.

הנתונים מעידים כי המשקי הבית מתחילים להרגיש את השפעת עליית האינפלציה, לאחר שרשתות קמעוניות החל מטופ טיילס - שמספקת אריחי קרמיקה - עד לרשת הביגוד המקוונת נקסט דיווחו בשבועות האחרונים על קשיים.

בעיה זו בכלכלה מבוססת על צריכה מצטרפת לבעיות שעימן צריכה להתמודד תרזה מיי, לאחר שמפלגתה הפסידה את השליטה בפרלמנט הבריטי בבחירות.

למעט הדלק, כל תחום קמעונאי חווה ירידה במכירות בחודש שעבר. מכירות מוצרים ביתיים ירדו ב-5.7%, ביגוד והנעלה ירדו ב-0.1% ומכירות בחנויות כלבו ירדו ב-0.8%. בחנויות אחרות, כולל מכירות מחשבים וספרים, המכירות ירדו ב-2.9%. מכירות המזון ירדו ב-0.9%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות וול סטריט ננעלו במגמה מעורבת לאחר העלאת הריבית

וול סטריט ננעלה במגמה מעורבת לאחר שהבנק הפדרלי הודיע על העלאת הריבית ב-0.25% לרמה של 1%-1.25%. דאו ג'ונס עלה ב-0.2% לרמת שיא בהובלת מניות גולדמן סאקס והום דיפו; נאסד"ק ירד ב-0.4% ו-S&P 500 ירד ב-0.1%. הבנק הפדרלי הודיע כי הוא מתכנן להתחיל בצמצום המאזן ב-2017 בהתאם להתפתחויות בכלכלת ארה"ב.

אג"ח ממשלת ארה"ב ירד בתגובה להעלאת הריבית, כאשר אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים יורדת ב-4% והתשואה עולה ל-2.12%; אג"ח ממשלת ארה"ב ל-30 שנים יורדת ב-3% והתשואה עליה עולה ל-2.78%.

הדולר התחזק מול המטבעות המרכזיים לאחר פרסום החלטת הריבית. היורו נסחר ברמה של 1.127 דולר והליש"ט נסחרת ברמה של 1.275 דולר.

מניות חברות הנפט ירדו על רקע ירידת מחיר הנפט לשפל של יותר מחודש. אקסון מוביל ושברון ירדו עד 1.3%, לעומתן מניית בואינג עלתה ב-0.7% מאותה סיבה. מניית אפל ירדה ב-1% במחזור מסחר עצום.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט ירד לרמה הנמוכה ביותר זה יותר מחודש

הנפט ירד היום לרמה הנמוכה ביותר זה יותר מחודש, לאחר שנתונים ממשלתיים הציגו ירידה בביקוש, על רקע תחילת עונת הקיץ שגורמת לעלייה במלאי הבנזין. החוזים העתידיים על נפט מסוג טקסס מתוק בניו יורק ירדו ב-3.7% ל-44.6%. מלאי הבנזין עלה ב-2.1 מיליון חביות, כך לפי משרד האנרגיה של ארה"ב. מלאי הנפט הגולמי ירד ב-1.66 מיליון חביות, בניגוד לטענות תעשיית הנפט שמסרה כי המלאי עלה ל-2.75 מיליון חביות בשבוע שעבר.

בנוסף, סוכנות האנרגיה הבינלאומית מסרה כי ייצור הנפט במדינות שאינן חברות באופ"ק ייוכל לספק את העלייה בביקושים בשנה הבאה, אמירה שמהממת את מדינות אופ"ק שמנסות להגביל את הייצור במטרה להעלות את מחירי הנפט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה ננעלו בירידות; התפוקה התעשייתית ממשיכה לעלות

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים, לקראת העלאת הריבית הצפויה של הבנק הפדרלי היום בערב. לונדון ירדה ב-0.3%; פרנקפורט עלתה ב-0.3%; פריז ירדה ב-0.3% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.3%.

התפוקה התעשייתית בגוש היורו עלתה באפריל זה החודש השני ברציפות, סימן נוסף להמשך ההתאוששות באזור. התפוקה עלתה ב-0.5% לעומת מארס, וב-1.4% לעומת אפריל 2016, דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי. הלשכה תיקנה כלפי מעלה את הנתון של מארס לעליה של 0.2% לעומת הנתון הראשוני שהראה על נסיגה של 0.1%. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המכירות הקמעוניות בארה"ב ירדו בשיעור החד ביותר מזה 16 חודשים

האינפלציה בארה"ב הואטה והמכירות הקמעוניות רשמו את הירידה החדה ביותר זה 16 חודשים במאי, לפי נתונים שפורסמו היום.

המכירות הקמעוניות ירדו ב-0.3% במאי, הירידה החדה ביותר מאז ינואר 2016, בעיקר בשל ירידת מחירי הדלק ולאחר שפחות אמריקאים קנו מכוניות ומשאיות חדשות. אנליסטים צפו כי המכירות יישארו ללא שינוי במאי. הירידה מגיעה לאחר שבאפריל נרשמה עליה של 0.4% במכירות. בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2016 נרשמה עליה של 3.9% במכירות הקמעוניות.

מדד המחירים לצרכן בארה"ב ירד בחודש שעבר ב-0.1% בשקלול עונתי, כך לפי נתונים ממשלתיים שפורסמו היום. אנליסטים צפו כי לא יהיה שינוי במדד. האינפלציה השנתית הואטה ל-1.9% במאי. מחירי האנרגיה ירדו באופן חד במאי, בעקבות ירידת מחירי הנפט. מחירי הגז צנחו ב-6.4%. מחירי המזון, לעומת זאת, עלו זה החודש החמישי ברציפות במאי. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון, עלה ב-0.1%. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

השכר בבריטניה עלה בשיעור האיטי ביותר מזה שנתיים

הליש"ט נחלשת ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.2736 דולר לליש"ט, בעקבות נתוני השכר והתעסוקה שפורסמו היום.

השכר הממוצע בבריטניה עלה באפריל ב-1.7%, העליה השנתית המתונה ביותר מזה למעלה משנתיים, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה בבריטניה. בשקלול האינפלציה, ירד השכר ב-0.6% לעומת אפריל שעבר, הירידה החדה ביותר מאז אוגוסט 2014. בהשוואה למארס, נרשמה ירידה של 0.7%. האבטלה בבריטניה נותרה ללא שינוי בחודש אפריל, בשיעור של 4.6% - שפל של 42 שנה, לפי נתונים שפרסמה היום . מספר מחוסרי העבודה ירד ב-50 אלף ברבעון שהסתיים באפריל. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה נסגרה בעליות

עליות שערים קלות נרשמו בבורסות אסיה, לאחר שבורסות וול סטריט שברו אמש שיאים, שוב. טוקיו ירדה ב-0.1%; בשנחאי ירידה של 0.7%; הונג קונג ללא שינוי; סיאול ירדה ב-0.1%.  

מחיר הנפט הגולמי נופל ב-0.8% ל-46.09 דולר לחבית, לאחר שאמש נודע כי תפוקת אופ"ק גדלה במפתיע. החוזים על הזהב עולים ב-0.3% ל-1,271.30 דולר לאונקיה. במסחר במט"ח היורו ללא שינוי ב-1.1214 דולר, וכמוהו יציב גם הין, בשער של 110.05 ין לדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האטה באינפלציה בגרמניה

האינפלציה בגרמניה הואטה באופן חד במאי, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה דסטטיס. האינפלציה השנתית בגרמניה, לפי הסטנדרטים של האיחוד האירופי, ירדה ל-1.4% לעומת 2% באפריל. הירידה היתה צפויה, בעקבות העיתוי המאוחר של חג הפסחא השנה לעומת השנה שעברה, ובשל עליות מחירים במגזר השירותים באפריל.

מחירי האנרגיה בגרמניה עלו ב-2% לעומת מאי שעבר, בעוד שמחירי המזון עלו ב-2.4%. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון ולפיכך תנודתי פחות, נותר ללא שינוי במאי לעומת אפריל, אך עלה ב-1.4% לעומת מאי שעבר. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המדדים המובילים שוב שוברים שיאים בוול סטריט

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים במדדים המובילים, לקראת פגישת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בת היומיים שנפתחה היום. דאו ג'ונס  עלה ב-0.4% ושבר שיא כנסגר ב-21,327 נקודות; S&P 500 עלה ב-0.45% ושבר גם שיא נעילה; נאסד"ק התאושש מהירידות של הימים האחרונים עם עלייה של 0.7%.

בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק עולה ב-0.85% ל-46.47 דולר לחבית.

מחר צפוי הבנק הפדרלי, לפי רוב ההערכות, להודיע על העלאת הריבית בארה"ב ב-0.25% לאחר שהעלה אותה בפעם האחרונה במארס.  

בשעה זו מעיד שר המשפטים של ארה"ב, ג'ף סשנש, בפני הקונגרס על קשריו של טראמפ עם רוסיה.

מניית אפל התאוששה ועלתה ב-0.8%, לאחר שנפלה אתמול וביום שישי. בתחילת המסחר עלתה אפל ביותר מ-1%. בית ההשקעות מיזוהו הוריד את דירוג המניה אתמול על רקע חשש כי התלהבות המשקיעים סביב יציאתו של אייפון 8 בהמשך השנה כבר מתומחרת במניה.  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה ננעלה בעליות; הליש"ט מזנקת

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים, לאחר שאתמול ננעלו הבורסות בירידות בצל תוצאות הבחירות בבריטניה. התאוששות מניות הטכנולוגיה סייעה למדדים המובילים. לונדון ירדה ב-0.15%; פרנקפורט עלתה ב-0.6%; פריז הוסיפה 0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי התחזק ב-0.55%.

הליש"ט מזנקת ב-0.7% מול הדולר לרמה של 1.274 דולר לליש"ט, לאחר שאתמול נפלה ב-0.8% וביום שישי הגיעה לרמה הנמוכה ביותר מזה שלושה שבועות. היורו נסוג בפחות מ-0.1% מול הדולר לרמה של 1.12 דולר ליורו.

מישל ברניה, האחראי מטעם האיחוד האירופי על ניהול המשא ומתן לגבי הברקזיט מול בריטניה, אמר כי בריטניה תסתכן ביציאה מהאיחוד ללא הסכם אם ממשלתה של תרזה מיי תמשיך לבזבז זמן לפני שתתחיל במשא ומתן.  "עוד לא התחלנו משא ומתן, עוד לא התקדמנו", אמר ברניה בראיון ל"פייננשל טיימס" ועיתונים נוספים באירופה. הוא הדגיש כי עברו כמעט שלושה חודשים מאז שבריטניה הודיעה לאיחוד האירופי רשמית על כוונתה לעזוב. "לכן אנחנו חייבים לפתוח במשא ומתן. אנחנו מוכנים ברגע שבריטניה בעצמה תהיה מוכנה". 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הושלמה רכישת יאהו; מריסה מאייר עוזבת

אחרי משא ומתן ממושך והורדת מחיר, היום (ג') הושלמה רכישת שירותי האינטרנט של יאהו על ידי חברת התקשורת האמריקאית ורייזון תמורת 4.5 מיליארד דולר. בעלי המניות אישרו את העסקה בשבוע שעבר. שירותי יאהו פייננס ויאהו ספורט ייהפכו לחלק מחטיבת אות' החדשה בוורייזון שתכלול גם את AOL, טקראנצ' והאפינגטון פוסט. את החטיבה ינהל מנכ"ל AOL לשעבר, טים ארמסטרונג. מנכ"לית יאהו, מריסה מאייר, תעזוב.

אחרי העסקה תשנה יאהו את שמה לאלטבה ב-16 ביוני, והטיקר של החברה במסחר ישתנה מ-YHOO ל-AABA ב-19 ביוני. החברה החדשה תמשיך להחזיק בכ-15% מעליבאבא, בכ-36% מיאהו יפן, במזומן ובאג"ח נסחרות. המנכ"ל החדש של החברה יהיה תומס מקאינרניי, שהיה עד כה חבר בדירקטוריון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד המחירים ליצרן בארה"ב ללא שינוי

היום (ג') פורסם בארה"ב מדד המחירים ליצרן (PPI) – נתון חשוב לקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי שתפורסם מחר. לפי הנתונים הממשלתיים, לא נרשם שינוי במדד במאי לאור הירידה במחירי האנרגיה, אך במגזרים אחרים נרשמו עליות מחירים – מה שעשוי למשוך יותר את תשומת הלב של מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי. באפריל עלה מדד המחירים ליצרן ב-0.5%. העליות במדד עשויות בהמשך להתגלגל לצרכנים.

מחירים של מוצרי ליבה עלו ב-12 החודשים האחרונים ב-2.1%, ללא שינוי מאפריל. מחירי סחורות מיוצרות למחצה עלו ב-0.1% בחודש הקודם, ואולם מחירים של חומרי גלם ירדו ב-3%. ואולם הלחצים האינפלציוניים גבוהים לעומת השנה שעברה, מה שעשוי להוביל להעלאת ריבית מחר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

למרות ההסכם: גידול בתפוקה של אופ"ק

ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) הודיע היום כי תפוקת הנפט של חברותיו עלתה במאי, מה שממחיש את שבריריותו של הסכם קיצוץ התפוקה שאליו הגיע הקרטל עם יצרניות נפט אחרות. התפוקה עלתה ב-1% ליותר מ-32.14 מיליון חביות במאי, בעיקר עקב גידול בתפוקה של שלוש מבין 14 החברות בו: לוב, ניגריה ועיראק.

העליה בתפוקה בלוב ובניגריה לא מפתיעה, בהתחשב בכך ששתיהן פטורות מהתחייבות לקצץ את התפוקה בשל ניסיונותיהן להתאושש מחבלות ושיבושים במתקניהן. ואולם עיראק הסכימה בדצמבר, ולאחר מכן שוב במאי, לקיצוצי התפוקה הגדולים של אופ"ק. למרות זאת, היא הגדילה את התפוקה ביותר מ-44 אלף חביות ביום ליותר מ-4.4 מיליון חביות ביום.

מחיר הנפט רושם כעת עליה קלה. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי עולים ב-0.1% ל-46.12 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידה לא צפויה בביטחון הכלכלי בגרמניה

הסנטימנט הכלכלי בגרמניה נחלש בחודש יוני, וזאת על אף שיפור בתחזיות לכלכלה הגדולה ביותר באירופה, כך לפי המדד של מכון המחקר ZEW. מדד הסנטימנט הכלכלי של ZEW ירד ל-18.6 נקודות, לעומת 20.6 נקודות במאי. אנליסטים צפו עליה מתונה ל-21.5 נקודות. ואולם ההערכה של המצב הכלכלי הנוכחי בגרמניה היתה אופטימית יותר ביוני, עם עליה ל-88 נקודות לעומת 83.9 נקודות במאי – הרמה הגבוהה ביותר מאז יולי 2011. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האינפלציה בבריטניה בשיא של 4 שנים

האינפלציה בבריטניה הואצה במאי בקצב מהיר מהצפוי לשיא של ארבע שנים, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה בבריטניה. העליה במחירי משחקי המחשב, המחשבים הניידים וחבילות הנופש – בין היתר בשל היחלשות הליש"ט – הקפיצה את האינפלציה לקצב של 2.9%, הגבוה ביותר מאז יוני 2013. כלכלנים צפו כי האינפלציה תישאר ברמה של 2.7%.

אינפלציית הליבה, שאינה כוללת את מחירי המזון והאנרגיה, הואצה אף היא באופן לא צפוי במאי ל-2.6%, הקצב המהיר ביותר מאז נובמבר 2012.

עליית המחירים מכבידה עוד יותר על משקי הבית, במיוחד לנוכח העובדה שהשכר לא עולה באותו קצב. נגיד הבנק המרכזי של בריטניה מארק קרני צופה כי האינפלציה תמשיך להאיץ השנה לפני שתתמתן מעט החל מ-2018. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות באסיה; טוקיו ירדה ב-0.1%

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים, על אף הירידות אתמול בוול סטריט. טוקיו נסגרה בירידה קלה של 0.1%; הונג קונג עולה ב-0.3%; שנחאי עולה ב-0.3%; בורסת סיאול עלתה ב-0.7% ומתאוששת לאחר שירדה אתמול ב-1% - הירידה החדה ביותר מזה שלושה חודשים. הבורסה האוסטרלית נסגרה בעליה של 1.7% לאחר שאתמול לא התקיים מסחר לרגל חג. את העליות באוסטרליה מובילים הבנקים.

גם מניות הטכנולוגיה באסיה עלו, על אף הירידות החדות במניות המגזר בוול סטריט בשני ימי המסחר האחרונים. סמסונג עלתה ב-0.1% לאחר שהובילה אתמול את הירידות באסיה; טנסנט עולה ב-0.3% וטייוואן סמיקונדקטור עולה ב-0.2%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות בוול סטריט; הדולר נחלש מול היורו

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות שערים ביום המסחר הראשון לשבוע, לקראת החלטת הבנק הפדרלי ביום רביעי בה צפויה הכרזה על העלאת ריבית נוספת בארה"ב. מדד דאו ג'ונס ירד 0.3%, מדד S&P 500 ירד 0.1% ומדד הנאסד"ק איבד 0.5%. 

הדולר ננעל ללא שינוי מול היורו בשער של 1.12 דולר ליורו. מול המטבע האמריקאי נפלה הליש"ט 0.7% לשער של 1.26 דולר.

מניית ג'נרל אלקטריק קופצת 3.6% לאחר שהקונגלורמט האמריקאי הודיע על פרישתו של המנכ"ל ג'ף אימלט אחרי 16 שנים בתפקיד.

סקר שנערך על ידי בלומברג בקרב 43 כלכלנים הצביע על הערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית השנה עוד פעמיים ויתחיל לצמצם את דף המאזנים שלו לפני סוף השנה על אף הירידה הברורה בתחזיות האינפלציוניות.

הסקר שנערך ב-5-8 ביוני מראה כי הכלכלנים מצפים כי הריבית תעלה בתום ישיבת ועדת השוק הפתוח (FOMC) ביום רביעי השבוע וכי תתרחש עוד העלאת ריבית בספטמבר, שאחריה יתחיל הבנק הפדרלי לצמצם את דף המאזנים שלו. בסקרים קודמים חזו הכלכלנים העלאות ריבית ביוני ובדצמבר. כלומר, התחזיות לצמצום מוניטרי מוצקות יותר כעת, על אף הירידה בביטחון שהבנק הפדרלי יצליח להגיע השנה ליעד האינפלציה שלו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אפל נפלה לאחר הורדת תחזית למניה בפעם השניה בתוך שבוע

מניית אפל נפלה 2.4% לאחר שחברת מיצוהו סקיוריטיז הורידה את ההמלצה על המניה מ'קנה' ל'ניטרלי' ואת התחזית למניה ב-10 דולרים ל-150 דולר, בעקבות הערכה כי צפי המכירות של אפל לאייפון 8 גבוה מדי, אם כי עדיין צפוי להיות חזק. אפל צפויה להציג את הדגם הבא של מכשיר הדגל שלה בספטמבר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה ננעלה בירידות; מוסקבה עלתה בצל המחאה נגד פוטין

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים כשתוצאות הבחירות בבריטניה ממשיכות להכביד על המשקיעים, ועל רקע הבחירות בצרפת שמעניקות לנשיא עמנואל מקרון שליטה ברורה בבית התחתון של הפרלמנט. גם הירידות ביום שישי של מניות הטכנולוגיה בוול סטריט מכבידות על המסחר.

הבורסה במוסקבה עלתה 0.5% בצל ההפגנות הסוערות נגד פוטין בבירת רוסיה, בהן נעצרו מאות מפגינים ובהם ראש האופוזיציה אלכסיי נבלניי. 

לונדון ירדה ב-0.2%; פרנקפורט איבדה 0.9%; פריז השילה מערכה 1.2%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי נחלש ב-1%; מניות הטכנולוגיה במדד סטוקס 600 נפלו ב-3.6%.

בשוק המט"ח, היורו עולה מול הדולר ב-0.1% ל-1.12 דולר ליורו; הליש"ט נסחרת מול הדולר בירידות של 0.7% סביב שער של 1.2653 דולר לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צניחה בביטחון העסקים בבריטניה

תוצאות הבחירות בבריטניה, שהחלישו מאוד את כוחה של ראשת הממשלה תרזה מיי לפני פתיחת המגעים על הברקזיט, הובילו לשלל תגובות בממלכה ומחוצה לה בנוגע לביצועי הכלכלה בעתיד.

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס כתבה היום: "תוצאות הבחירות מגדילות את חוסר הוודאות בנוגע למגעים על הברקזיט ומגדילות את הסיכונים הפיסקליים ואת תחזיות האשראי". הסוכנות מזהירה כי תוצאות הבחירות יהפכו את המשא ומתן ליציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי למורכב יותר, ואם תבחר מיי להתעקש על ברקזיט קשה, יגדלו הסיכויים להורדת דירוג האשראי של בריטניה.

סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פורס (S&P) חוזה כי תוצאות הבחירות יפגעו בצמיחה. ז'אן מישל סיקס, הכלכלן הראשי של הסוכנות באירופה אמר: "בינתיים התחזית (האשראי) נותרת שלילית. בקשר לתחזיות הצמיחה, ברור שהדברים לא הולכים בכיוון הנכון. חוסר היציבות הזה עשוי רק להחליש את האווירה העסקית וביטחון הצרכנים".

הבוקר פורסם בבריטניה סקר של מכון הדירקטורים בממלכה שהצביע על צניחה בביטחון העסקים בעקבות הבחירות. לפי הסקר, 57% מהמשיבים די פסימיים או מאוד פסימיים בנוגע לביצועי הכלכלה ב-12 החודשים הקרובים. בחודש שעבר שיעור המשיבים הפסימיים היה 37% בלבד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניות הטכנולוגיה גררו את אסיה לירידות

בורסות אסיה רשמו היום ירידות שערים בהובלת חברות הטכנולוגיה, אחרי שביום שישי ירדו בשיעור ניכר מניות של ענקיות טכנולוגיה אמריקאיות כמו פייסבוק, אפל, גוגל ואמזון. החשש המרכזי שהביעו אנליסטים הוא מפני התפוצצות של בועת חברות הטכנולוגיה, אחרי תקופה ארוכה שבה מניות החברות רק עלו ונשמעו אזהרות כי שווי השוק של החברות הללו מגיע לגבהים לא הגיוניים.

טוקיו ירדה ב-0.5%; הונג קונג משילה מערכה 1.2%; שנחאי נחלשה ב-0.7%; סיאול איבדה 1%. היום אין מסחר בסידני בשל חגיגות יום ההולדת למלכת בריטניה שנחגגות היום במדינות חבר העמים הבריטי. מניית סמסונג נפלה בסיאול ב-1.6%; מניית טנסנט נופלת בהונג קונג ב-2.3%. בשוק המט"ח, הדולר נסחר ללא שינוי מול הין סביב שער של 110.31 ין לדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידה חדה מהצפוי בהזמנת המכונות ביפן

גורם נוסף לירידות ביפן הוא נתון מקרו לא מחמיא שפורסם היום במדינה וממחיש עד כמה הכלכלה היפנית שברירית ולא מצליחה לעלות על מסלול בטוח של צמיחה. הזמנת המכונות במדינה ירדה באפריל ב-3.1% לעומת מארס. תחזיות הכלכלנים היתה לירידה של 1.3% בלבד בהזמנת המכונות. הנתון משמש כמדד הטוב ביותר לבחינת ההוצאות וההשקעות של התעשייה היפנית, וירידה בהזמנות מסמלת ירידה אפשרית בייצור ביפן, וככל הנראה גם לפגיעה אפשרית בצמיחה במדינה. המדד הזה עומד בניגוד לנתונים אחרים שפורסמו באחרונה ביפן והצביעו על יציבות בכלכלה המקומית, אך המשקיעים חוששים כי הנתונים שפורסמו היום עשויים לסמל התחלת תקופה של היחלשות כלכלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker