עדכונים

וול סטריט סגרה שבוע רביעי של עליות; קראפט קפצה ב-11%

בורסות וול סטריט השלימו שבוע רביעי ברציפות של עליות, ומדדי דאו ג'ונס, S&P 500 ונאסד"ק נסגרו שלושתם בשיאים נומינליים זו הפעם השישית בשבעה ימי המסחר האחרונים, לקראת חופשת סוף השבוע הארוך בארה"ב.

מדד דאו ג'ונס טיפס בפחות מ-0.1% ונסגר בשיא נומינלי זה יום המסחר השביעי ברציפות, בדרכו לעלייה שבועית של 1.8%. מדד נאסד"ק טיפס ב-0.4% ונסגר בשיא נומינלי בדרכו לעלייה שבועית של 1.8%. מדד S&P 500 הוסיף 0.2% ועלה השבוע ב-1.5% - שבוע רביעי ברציפות של עליות.

שלושת המדדים נסגרו שלשום בשיאים נומינליים - יום חמישי ברציפות של סגירת שיא משולשת, והרצף הארוך ביותר של ימים בהם נסגרו שלושת המדדים בשיא מאז ינואר 1992. עם זאת, ביום חמישי נסוגו מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 משיאיהם, ואילו מדד דאו ג'ונס המשיך ברצף השיאים.

עם סגירת המסחר היום בוול סטריט יצאו הסוחרים לחופשת סוף שבוע ארוכה. זאת מכיוון שביום שני לא יתקיים מסחר לרגל חופשת יום הנשיאים בארה"ב (Presidents Day).

מניית קראפט-היינץ זינקה ב-10.6% ונסגרה בשיא, לאחר שחברת המזון האמריקאית הודיעה כי ענקית מוצרי הצריכה ההולנדית-בריטית יוניליוור דחתה הצעת מיזוג שהגישה לה, אולם הוסיפה כי בכוונתה להמשיך לנסות להגיע להסכמה על תנאי העסקה.

מניית דיר טיפסה בכ-1% לאחר שיצרנית המיכון החקלאי הגדולה בעולם דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים שעלו על התחזיות וסיפקה תחזית מכירות טובה מהצפוי לשנה כולה.

צילום: אי–פי

אירופה סגרה שבוע חיובי; יוניליוור זינקה ב-13%

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת עד עלו בסיכום שבועי. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3% בדרכה לעלייה שבועית של 0.6%. פרנקפורט נסגרה ללא שינוי; פריז ירדה ב-0.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר כמעט ללא שינוי לאחר שאתמול ירד לראשונה זה שמונה ימי מסחר. בסיכום שבועי טיפס המדד ב-0.8%.

מניית יוניליוור זינקה ביותר מ-13% בבורסת לונדון לאחר שענקית מוצרי הצריכה ההולנדית-בריטית הודיעה כי דחתה הצעת מיזוג בסך 143 מיליארד דולר שקיבלה מחברת המזון האמריקאית קראפט-היינץ, ממכיוון שהיתה נמוכה באופן משמעותי מהשווי האמיתי של יוניליוור.

שיפור במדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב טיפס בינואר ב-0.6%, עלייה שמצביעה על תחזית כלכלית חיובית למחצית הראשונה של השנה, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד.

"העלייה בינואר היתה רחבת היקף בקרב המדדים המובילים", מסרה קונפרנס בורד בעת פרסום המדד. "אם מגמה זו תימשך, יתכן שתירשם האצה בכלכלת ארה"ב אפילו בטווח הקצר".

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 3.2%צילום: בלומברג

למרות דחיית הצעתה: קראפט-היינץ לא מוותרת על מיזוג עם יוניליוור

חברת המזון האמריקאית קראפט-היינץ הגישה הצעה למיזוג לענקית מוצרי הצריכה ההולנדית-בריטית יוניליוור, אולם האחרונה דחתה את ההצעה, הודיעה היום קראפט.

"יוניליוור אמנם דחתה את ההצעה, אולם אנו מצפים לעובד כדי להגיע להסכם על תנאי העסקה", נאמר בהודעת קראפט-היינץ.

יוניליוור מצדה מסרה בהודעה שפירסמה היום כי החליטה לדחות הצעת המיזוג בסך 143 מיליארד דולר מכיוון שהיתה נמוכה באופן משמעותי משווייה האמיתי, וכי אין בה תועלת פיננסית או אסטרטגית לבעלי המניות. יוניליוור ציינה עוד כי אינה רואה טעם בהמשך המשא ומתן בין החברות.

ההצעה של קראפט-היינץ היתה לפי מחיר של 50 דולר למניה, מהם 30.23 דולרים במזומן ושאריתם במניות החברה הממוזגת, ציינה יוניליוור. ההצעה משקפת פרמיה של 18% על מחיר הסגירה של יוניליוור אתמול.

מניית יוניליוור מזנקת ב-14% במסחר בבורסת לונדון, ושווי השוק של החברה מזנק ל-108 מיליארד ליש"ט (134 מיליארד דולר).

מניית קראפט-היינץ קופצת ב-5% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט. עם סגירת המסחר אמש בארה"ב היה שווי השוק של קראפט 106 מיליארד דולר.

צילום: בלומברג

ירידה מפתיעה במכירות הקמעונאיות בבריטניה

בבריטניה פורסמו היום נתונים שמצביעים על ירידה מפתיעה במכירות הקמעונאיות בממלכה. זה החודש השלישי ברציפות שבו נרשמת ירידה במכירות הקמעונאיות בבריטניה – מה שמעלה את החשש כי האינפלציה התעוררת גורמת לצרכנים לדחות או לבטל רכישות.

לפי נתוני המשרד הלאומי לסטטיסטיקה בבריטניה, המכירות הקמעונאיות באינטרנט ובחנויות ירדו בינואר ב-0.3%, אחרי ירידה של 2.1% בדצמבר. רוב הכלכלנים חזו דווקא כי בחודש שעבר נרשמה עלייה במכירות הקמעונאיות, ולכן בשווקים בבריטניה מאוכזבים מהנתונים. בנוסף, לראשונה מאז 2013, נרשמה ירידה רבעונית של 0.4% במכירות הקמעונאיות ברבעון הקודם – סימן נוסף לביצועים מגומגמים בכלכלת בריטניה.

טושיבה קרסה 9.2%

הצרות של טושיבה לא נגמרות: מניית טושיבה צנחה היום ב-9.2% בבורסת טוקיו, אחרי שסוכנות דירוג האשראי S&P אמרה כי היא תוריד את דירוג האשראי של החברה אם היא תחליט לערוך ארגון מחדש של החובות שלה. לפי S&P, אם טושיבה אכן תחליט לעשות זאת, היא תכריז למעשה מרצון על חדלות פירעון של החברה – והיא תהיה בסכנת התמוטטות. האינטרס של המשקיעים ברור, שטושיבה לא תעשה תספורת לחובות שלה, בעיקר על רקע ההערכות כי החברה מסוגלת בשלב זה לעמוד בהתחייבויות שלה.

מוקדם יותר השבוע חשפה החברה כי עלות מחיקת השווי של הכורים הגרעיניים שלה עשויה להגיע ל-6.3 מיליארד דולר – סכום גבוה בהרבה מהערכות קודמות. לפני כן דחתה החברה את פרסום הדו"חות הרבעוניים שלה בטענה שהיא "לא מוכנה", מה שעורר שאלות סביב ההתנהלות החשבונאית של החברה.

ירידות בבורסות אסיה; סמסונג נחלשת אחרי מעצר המנכ"ל

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות שערים, וכלכלנים מייחסים את הירידות למימושים אחרי העליות שנרשמו באחרונה. טוקיו ירדה ב-0.6%; הונג קונג איבדה 0.3%; שנחאי נחלשה ב-0.85%; סידני ירדה ב-0.2%; סיאול השילה מערכה 0.1%. בשוק המט"ח, הדולר יורד מול הין ב-0.05% ונסחר סביב שער של 113.2 ין.

מניית סמסונג אלקטרוניקס ירדה ב-0.4% בסיאול, אחרי מעצרו של ג'יי יון לי, סגן יו"ר החברה והמנכ"ל שלה בשל מעורבותו לכאורה בפרשיית השוחד במדינה שהובילה בסוף 2016 גם להדחתה של הנשיאה פאק גון הייה. מניית סמסונג C&T, חברת האחזקות ששולטת בקבוצת סמסונג, שעשויה להיות מושפעת מהפרשה באופן חמור יותר, ירדה ב-2%.

מדד דאו ג'ונס נסגר בשיא יום שישי ברציפות

בורסות וול סטריט, אשר השלימו אתמול את רצף שיאי הסגירה הארוך ביותר זה 25 שנים, נסגרו במגמה מעורבת לאחר מסיבת העיתונאים של הנשיא דונלד טראמפ, ועל רקע נתוני מקרו כלכליים מעורבים שפורסמו היום בארה"ב. מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 נסגרו בירידה של 0.1%; מדד דאו ג'ונס טיפס בפחות מ-0.1% ונסגר בשיא נומינלי זה היום המסחר השישי ברציפות.

מדדי דאו ג'ונס, S&P 500 ונאסד"ק נסגרו ביום רביעי שלושתם בשיאים נומינליים זה היום החמישי ברציפות - הרצף הארוך ביותר של ימים בהם נסגרו שלושת המדדים בשיא מאז ינואר 1992, אז נסגרו המדדים בשיא במשך שישה ימים ברציפות, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי דאו ג'ונס.

המדדים בוול סטריט טיפסו ב-1.4%-1.7% מתחילת השבוע ועד יום רביעי, על רקע הבטחותיו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, להוריד מסים, ובעקבות דבריה של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, לפיהם כלכלת ארה"ב ממשיכה במסלול צמיחה.

מספר תביעות האבטלה בארה"ב טיפס בשבוע שעבר אך בשיעור מתון מהצפוי, פעילות הייצור באזור פילדלפיה זינקה החודש לשיא של 37 שנים, והתחלות הבנייה בארה"ב ירדו בינואר אולם היתרי הבנייה טיפסו, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מניית סיסקו עלתה ב-2.4% לאחר שענקית ציוד רשתות התקשורת האמריקאית דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר על תוצאות כספיות מעט טובות מהצפוי, והודיעה על הגדלת הדיווידנד הרבעוני למשקיעים.

מניית קראפט-היינץ נפלה ב-4.2% לאחר שיצרנית המזון והמשקאות החמישית בגודלה בעולם דיווחה על ירידה במכירות הרבעוניות, בשל התחזקות הדולר וירידה בביקוש בארה"ב.

קטשופ היינץצילום: בלומברג

אופ"ק עשוי להעמיק קיצוץ התפוקה; הנפט עלה

מחיר הנפט נסגר בעליות על רקע דיווח לפיו מדינות ארגון אופ"ק עשויות להאריך את הסכם קיצוץ התפוקה אליו הגיעו עם יצואניות נפט שאינן חברות בקרטל.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 53.36 דולר לחבית, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

אופ"ק עשוי להאריך את הסכים קיצוץ התפוקה ואולי אפילו להעמיק את הקיצוצים אם מלאי הנפט הגולמי העולמי לא יירד לרמת היעד שנקבעה, אמרו מקורות באופ"ק לרויטרס.

קרטל הנפט, רוסיה ומדינות נוספות שאינן חברות באופ"ק, הגיעו בשלהי שנה שעברה להסכם על קיצוץ תפוקה של 1.8 מיליון חביות ביום במטרה לצמצם את עוקף ההיצע בשוקי הנפט העולמיים. ההסכם נכנס לתקוף בתחילת 2017 ותקף למשך שישה חודשים.

צילום: רויטרס

חובות משקי הבית בארה"ב קרובים לשיא שלפני המשבר הפיננסי

חובות משקי הבית בארה"ב זינקו בסוף 2016 לרמתם הגבוהה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי לפני כמעט עשור, על רקע גידול בחובות בעלי כרטיסי האשראי והיקף ההלוואות לרכישת מכוניות ולמימון לימודים.

חובות משקי הבית קפצו ברבעון הרביעי של 2016 ב-226 מיליארד דולר, או 1.8%, לעומת הרבעון השלישי - הזינוק החד ביותר מאז שנת 2013 - והסתכמו ב-12.58 טריליון דולר, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק.  

חובות משקי הבית מרוחקים כעת ב-99 מיליארד דולר בלבד משיא של 12.68 טריליון דולר שנרשם ברבעון השלישי של 2008, כאשר פרץ המשבר במערכת הבנקאית העולמית. הפד של ניו יורק צופה כי חובות משקי הבית ישברו את השיא במהלך 2017.

המשקיעים מחפשים מקלט בזהב; נסגר בשיא של 3 חודשים

מחיר הזהב נסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה שלושה חודשים, לאחר שהיחלשות הדולר וירידות בשוק המניות הגבירו את הביקוש למתכת היקרה הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,241.6 דולר לאונקייה - הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-10 בנובמבר - לאחר עלייה של 0.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מטילי זהבצילום: dreamstime

ירידות באירופה לראשונה זה 8 ימים; אייר פראנס המריאה ב-13%

בורסות אירופה נסגרו בירידות לראשונה זה שמונה ימי מסחר וקטעו בכך את רצף העליות הארוך ביותר זה 18 חודשים, על רקע דו"חות כספיים מאכזבים של נסטלה, וירידות במגזרי הבנקאות והנפט.

בורסות לונדון ופרנקפורט נסוגו ב-0.3%. פריז ירדה ב-0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.4%. המדד האירופי נסגר ביום רביעי ברמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2015, והשלים יום שביעי ברציפות של עליות - הרצף היומי החיובי הארוך ביותר מאז יולי 2015.

מניית נסטלה ירדה ב-1% לאחר שענקית המזון השווייצית דיווחה על רווח ומכירות נמוכים מהצפוי וסיפקה תחזית צמיחה מאכזבת לשנת 2017.

מניית אייר פראנס-KLM המריאה ב-13% לאחר שחברת התעופה דיווחה על זינוק של 35% ברווח התפעולי בשנת 2016 הודות לנפילה חדה בעלויות הדלק.

האבטלה בצרפת ירדה קלות בשיעור של 0.1% לשיעור של 10% בסוף הרבעון הרביעי. האבטלה בקרב צעירים עד גיל 25 נפלה ב-1.6% ל-23.8% - הרמה הנמוכה מאז תחילת 2014. ממשלת צרפת השקיעה מיליארדי דולרים בהוצאות ממשלתיות בתכניות מיוחדות שנועדו להפחית את האבטלה, ובהן תכניות הכשרה ויצירת משרות יעודיות לצעירים.

מקרו מעורב בארה"ב; הייצור בפילדלפיה בשיא של 37 שנה

מספר תביעות האבטלה בארה"ב טיפס אך בשיעור מתון מהצפוי, פעילות הייצור באזור פילדלפיה זינקה לשיא של 37 שנים, והתחלות הבנייה בארה"ב ירדו אולם היתרי הבנייה טיפסו, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

התחלות הבנייה בארה"ב ירדו בינואר ב-2.6% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 1.25 מיליון. כלכלנים צפו קצב התחלות בנייה של 1.23 מיליון בינואר. בה בעת, היתרי הבנייה זינקו בחודש שעבר ב-4.6% לקצב שנתי של 1.29 מיליון - שיא של שנה.

מדד פעילות הייצור של אזור פילדלפיה נסק החודש לרמה של 43.3 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז 1984 - לעומת 23.6 נקודות בינואר, מסר היום הבנק הפדרלי של פילדלפיה. תחזית הכלכלנים היתה לירידת המדד לרמה של 20 נקודות.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפסו בשבוע שעבר ל-239 אלף לעומת 234 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. עם זאת, כלכלנים צפו עלייה חדה יותר ל-242 אלף תביעות, וזהו השבוע ה-102 ברציפות שבו מספר התביעות השבועי נמוך יותר מ-300 אלף - רצף השבועות הארוך ביותר מאז ראשית שנות ה-70.

צילום: בלומברג

שווי שוק המניות העולמי בשיא; קפץ ב-5 טריליון ד' מאז נצחון טראמפ

שווי שוק המניות הגלובלי זינק ביותר מחמישה טריליון דולר מאז נצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר, ומדד המניות הכלל עולמי של MSCI, העוקב אחרי מניות ב-46 מדינות, טיפס היום לשיא על רקע נתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו ברחבי העולם וציפיות לתמריצים תקציביים בכלכלות מרכזיות בעולם כמו ארה"ב.

נתונים שהצביעו על זינוק ביצוא מאינדונזיה וטייוואן ונפילה באבטלה באירופה החל משוודיה וכלה בהולנד, לצד נתוני אינפלציה ומכירות קמעוניות חזקים שפורסמו אתמול בארה"ב, באים על רקע הבטחות חוזרות של טראמפ להוריד בשיעור חד את המסים בארה"ב.  

מדד MSCI הגלובלי טיפס לרמתו הגבוהה מעולם על רקע שיאים של המדדים בוול סטריט ועליות של כ-10% שנרשמו בבורסות אירופה ואסיה מאז אמצע דצמבר. עם זאת, העליות החדות של המדד לאחרונה מהוות לדעת חלק מהסוחרים איתות לכך שצפוי כעת תיקון בשווקים, בשעה שההסתברות להעלאת ריבית בארה"ב בחודש הבא הולכת וגדלה.

צילום: Dreamstime

מגמה מעורבת באסיה; הין מתחזק מול הדולר

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמה מעורבת. בורסת טוקיו ירדה ב-0.5%. הונג קונג עלתה 0.5%, שנחאי טיפסה ב-0.5%. סיאול ירדה ב-0.1%, סידני איבדה 0.1%. הדולר יורד ב-0.5% מול הין היפני לשער של 113.65 ין לדולר. 

סין הגדילה את יתרות האג״ח האמריקאיות שלה בדצמבר, לראשונה מאז מאי, לפי נתונים שפירסם משרד האוצר של ארה״ב. היתרות גדלו ב-9.1 מיליארד דולר ל-1.06 טריליון דולר, לאחר שב-2016 מכרה סין אג״ח אמריקאיות ב-188 מיליארד דולר. יפן עדיין מחזיקה בנכסי האג״ח האמריקאיות הגדולים ביותר, שהסתכמו בדצמבר ב-1.09 טריליון דולר.

צניחה ברווחי לנובו; המניה צנחה

לנובו הסינית דיווחה היום (חמישי) על נפילה חדה ברווח כתוצאה מתחרות עזה בשוק הסמארטפונים וחולשה מתמשכת בשוק המחשבים האישיים. מניית החברה צנחה 6.7%. 

רווחי לנובו צנחו 67% ברבעון האחרון של השנה ל-98 מיליון דולר, הרבה פחות מ-159.5 מיליון דולר לפי תחזית אנליסטים של תומסון רויטרס. הכנסות החברה ירדו ל-12.2 מיליארד דולר, לעומת 12.9 מיליארד דולר בתקופה המקבילה ב-2016. למרות התוצאות המאכזבות, נתח השוק של לנובו בשוק המחשבים העולמי עלה ל-22.4%. 

חברת התעופה איר-פראנס - KLM דיווחה על זינוק של מאות אחוזים ברווח הנקי ברבעון הרביעי של 2016, הודות לנפילה חדה בעלויות הדלק. המניה מזנקת 8.5% בבורסת פריז. 

הרווח זינק ל-792 מיליון יורו, לעומת 118 מיליון יורו בתקופה המקבילה בשנה שעברה. מספר הנוסעים טיפס ב-4% ל-93.4 מיליון יורו ב-2016, אף שהמכירות ירדו 3.3% ל-24.8 מיליארד יורו בשל התחרות העזה ברחבי אירופה.

סיסקו היכתה התחזית והגדילה דיווידנד, אך המניה יורדת

ענקית ציוד רשתות התקשורת האמריקאית סיסקו דיווחה לאחר סגירת המסחר בוול סטריט על תוצאות כספיות מעט טובות מהצפוי והודיעה על הגדלת הדיווידנד הרבעוני למשקיעים.

עם זאת, מניית סיסקו יורדת ב-1.4% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 1.6%.

החברה רשמה ברבעון האחרון רווח של 2.3 מיליארד דולר, או רווח של 47 סנט למניה. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה על רווח רבעוני של 57 סנט למניה - סנט אחד מעל לתחזיות האנליסטים.  

בשורה העליונה דיווחה סיסקו בתקופה המדווחת על מכירות של 11.58 מיליארד דולר - מעט מעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 11.55 מיליארד דולר.

החברה גם הודיעה על הגדלת הדיווידנד הרבעוני המחולק לבעלי המניות מ-26 סנט למניה ל-29 סנט, והעריכה כי תוצאותיה הכספיות ברבעון הנוכחי יהיה בהתאם לתחזיות האנליסטים.

צילום: ALBERT GEA/רויטרס

וול סטריט ברצף השיאים הארוך זה 25 שנה; וויקס קפצה ב-16%

המדדים המרכזיים בבורסות וול סטריט השלימו את רצף סגירות השיא הארוך ביותר זה 25 שנים, לאחר שנתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו היום בארה"ב חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי ישוב ויעלה את הריבית בחודשים הקרובים.

מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.5%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.6% ונסגר בשיא נומינלי זה יום המסחר השביעי ברציפות - רצף השיאים הארוך ביותר מאז דצמבר 1999. מדד S&P 500 הוסיף 0.5%. שלושת המדדים נסגרו בשיאים נומינליים זה היום החמישי ברציפות - הרצף הארוך ביותר של ימים בהם נסגרו שלושת המדדים בשיא מאז ינואר 1992, אז נסגרו שלושת המדדים בשיא במשך שישה ימים ברציפות, לפי נתוני ספקית המידע הפיננסי דאו ג'ונס.

מדד המחירים לצרכן בארה"ב רשם בינואר את הזינוק השנתי החד ביותר מאז 2012, המכירות הקמעוניות גדלו בינואר בשיעור חד מהצפוי, ופעילות הייצור באזור ניו יורק צמחה בקצב המהיר ביותר זה שנתיים, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 42% לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בישיבתו הקרובה בחודש הבא, לעומת סיכוי של פחות מ-30% בתחילת השבוע.

מניית וויקס נסקה ב-16% במסחר בוול סטריט לאחר שהחברה הישראלית שפיתחה פלטפורמה לבניית אתרים דיווחה על רווח והכנסות גבוהים מתחזיות האנליסטים, וסיפקה תחזית חזקה לשנת 2017. מניית סודהסטרים קפצה ב-4.6% לאחר שיצרנית מכשירי ההגזה הישראלית דיווחה על הכנסות ורווחים גבוהים מתחזיות האנליסטים.

מניית אפל טיפסה ב-0.4% ונסגרה בשיא זה היום השלישי ברציפות. שווי השוק של ענקית מוצרי האלקטרוניקה, שהיא החברה הבורסאית עם שווי השוק הגבוה בעולם, פרץ אתמול לראשונה את רף 700 מיליארד דולר, ועם סגירת המסחר היום היה 711 מיליארד דולר. מניית אפל זינקה ביותר מ-11% מאז פרסום דו"חותיה הרבעוניים ב-31 בינואר.

מניית AIG צללה ב-9% לאחר שחברת הביטוח דיווחה על הפסד רבעוני רביעי בשישה הרבעונים האחרונים. מניית גרופון המריאה ב-23% לאחר שמפעילת אתר הקופונים דיווחה על צמיחה מפתיעה בהכנסות הרבעוניות ועלתה על התחזיות גם בשורת הרווח. ענקית ציוד רשתות התקשורת סיסקו תפרסם את דו"חותיה הרבעוניים היום לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.

אפלצילום: Chance Chan / Reuters

פגישת טראמפ-נתניהו הקפיצה את קרנות הסל הישראליות בוול סטריט

קרנות סל (ETF) שנסחרות בוול סטריט, ומאפשרות למשקיעים חשיפה ישירה לשוק המניות בישראל, מזנקות במסחר בניו יורק בעקבות פגישתם הערב בבית הלבן של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

קרן הסל iShares MSCI Israel Cap - שמנהלת נכסים בהיקף של 106 מיליון דולר ונחשבת לגדולה ביותר בארה"ב העוקבת אחרי שוק המניות הישראלי - עולה כעת ב-1.2% ומשלימה בכך זינוק של יותר מ-8% מאז נצחון טראמפ בבחירות לנשיאות, דיווח אתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'.

קרן הסל VanEck Vectors Israel עולה אף היא ב-1.2% ומשלימה בכך קפיצה כל כ-8% מאז הבחירות בנובמבר.

טראמפ ונתניהו במסיבת העיתונאים בבית הלבן, פברואר 2017 צילום: Evan Vucci/אי־פי

אירופה ברצף העליות הארוך זה 18 חודשים; הבנקים זינקו

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בדרכן לרצף העליות הארוך ביותר זה 18 חודשים, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב הקפיצה את מניות הבנקים כאשר אותתה על העלאת ריבית קרובה בכלכלה הגדולה בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.5%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז הוסיפה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.3% לרמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2015. היה זה יום שביעי ברציפות של עליות במדד האירופי - הרצף היומי החיובי הארוך זה 18 חודשים.

מניות הבנקים הובילו את העליות מכיוון שהעלאת ריבית בארה"ב - בה יש למרבית הבנקים האירופים פעילות - משמעה כי יוכלו לגבות ריבית גבוהה יותר על הלוואות ללקוחותיהם האמריקאים.

מניות דויטשה בנק הגרמני ו-BBVA הספרדי עלו ב-2%-3%. מניית קרדי אגריקול קפצה בקרוב ל-5% לאחר שהבנק הצרפתי דיווח על גידול בהכנסות הרבעוניות; מניית ABN אמרו טיפסה בכ-2.5% לאחר שהבנק ההולנדי דיווח על זינוק של 23% ברווח הרבעוני.

מניית הייניקן זינקה בכמעט 4% בבורסת אמסטרדם לאחר מבשלת הבירה השנייה בגודלה בעולם דיווחה על עלייה במכירות וברווחים ב-2016, הודות לגידול בביקוש לבירת טייגר בוייטנאם ובשווקים אחרים באסיה.

מבשלת הבירה ההולנדית ציינה כי צמיחה בשווקים כמו קמבודיה ואינדונזיה קיזזה את ההאטה במכירות בשווקי אירופה, ארה"ב ואפריקה. החברה דיווחה על רווח תפעולי של 3.54 מיליארד יורו (3.8 מיליארד דולר), לעומת תחזיות האנליסטים לרווח של 3.47 מיליארד יורו. הרווח לפני ניכוי הוצאות חד פעמיות עלה ב-8.5% ל-2.1 מיליארד יורו, פחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 2.12 מיליארד יורו.

ירידה בתפוקה התעשייתית בארה"ב

התפוקה התעשייתית בארה"ב נפלה בינואר בשיעור החד ביותר זה ארבעה חודשים, מסר היום הבנק הפדרלי. התפוקה התעשייתית ירדה ב-0.3% בחודש שעבר, הירידה החדה מאז ספטמבר, אך פחות מתחזיות הכלכלנים לירידה של 0.4%.

בה בעת, נתוני דצמבר תוקנו כלפי מטה לגידול של 0.6% בתפוקה התעשייתית לעומת עלייה של 0.8% שעליה דווח במקור.

הירידה בינואר נבעה בראש וראשונה מנפילה בתפוקה בתחום התשתיות. התפוקה במגזר הייצור גדלה ב-0.2% בינואר.

עובדי ייצור במפעל בדרום קרוליינהצילום: CHRIS KEANE/רויטרס

הדולר מתחזק לאחר נתוני מקרו חזקים בארה"ב

הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם לאחר שנתוני אינפלציה, ייצור ומכירות קמעוניות חזקים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי ישוב ויעלה את הריבית בחודשים הקרובים.

מדד המחירים לצרכן בארה"ב רשם בינואר את הזינוק השנתי החד ביותר מאז 2012, המכירות הקמעוניות גדלו בינואר בשיעור חד מהצפוי, ופעילות הייצור באזור ניו יורק צמחה בקצב המהיר ביותר זה שנתיים, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום.

הדולר מתחזק ב-0.5% מול הין היפני לשער של 114.83 ין לדולר. מול היורו מטפס הדולר ב-0.4% לרמה של 1.0541 דולר ליורו.

האינפלציה בארה"ב בשיא של ארבע שנים

האינפלציה בארה"ב זינקה בינואר ברמתה הגבוהה ביותר זה ארבע שנים, בעיקר על התאוששות מחירי הדלק.

מדד המחירים לצרכן (CPI) קפץ בינואר ב-0.6% לעומת החודש הקודם - כפליים מתחזיות הכלכלנים. לעומת ינואר 2016 עלה המדד ב-2.5%, הזינוק החד ביותר מאז מארס 2012, מסר משרד העבודה האמריקאי.

זינוק של 7.8% במחירי הדלק היה אחראי לכמחצית מעליית מדד המחירים לצרכן בינואר. עם זאת, מחיריהם של מוצרים ושירותים נוספים גם טיפסו. מחירי ההלבשה קפצו ב-1.4% - הזינוק החד ביותר מאז פברואר 2009. מחירי מכוניות חדשות עלו בינואר ב-0.9% - הקפיצה החדה ביותר מאז נובמבר 2009.

מדד הליבה של מדד המחירים לצרכן, אשר אינו כולל את מחירי המזון והדלק הנחשבים לתנודתיים, עלה בינואר ב-0.3% - הזינוק החד ביותר זה חמישה חודשים, ומעל לתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.2%. לעומת ינואר 2016 טיפס מדד הליבה ב-2.3%, יותר מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 2.1%.

גידול חד מהצפוי במכירות הקמעוניות בארה"ב

המכירות הקמעוניות בארה"ב צמחו בינואר ב-0.4% על רקע גידול במכירות של תחנות דלק ומסעדות, ונתוני דצמבר תוקנו כלפי מעלה, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון של 0.1% בינואר.

נתוני חודש דצמבר תוקנו כלפי מעלה לגידול של 1% לעומת עלייה של 0.6% שעליה דווח במקור.

בניכוי הירידה במכירות סוכנויות הרכב, המכירות הקמעונאיות רשמו בינואר את הזינוק החד ביותר זה ארבעה חודשים.

תחנת דלק של שברון בניו מקסיקו, ארה"בצילום: בלומברג

הייצור בניו יורק קפץ לשיא של שנתיים

מדד פעילות הייצור של מדינת ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) זינק החודש לרמתו הגבוהה ביותר זה למעלה משנתיים, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק.

המדד קפץ בפברואר לרמה של 18.7 נקודות לעומת רמה של 6.5 נקודות בינואר - הרבה מעל לתחזיות הכלכלנים למדד של 7.5 נקודות.

מדד חיובי משקף שיפור בתנאים הכלכליים, ואילו מדד שלילי מצביע על הרעה בפעילות הייצור.

האמפייר סטייט, ניו יורקצילום: בלומברג

פפסיקו סיפקה תחזית מאכזבת; התחזקות הדולר פגעה

פפסיקו, יצרנית החטיפים והמשקאות הקלים האמריקאית, דיווחה היום על רווח רבעוני גבוה מהצפוי על צמיחה במכירות, אולם ציינה כי התחזקות הדולר פגעה בתוצאותיה הכספיות בחו"ל וסיפקה תחזית רווח מאכזבת לשנת 2017.

מניית פפסיקו יורדת ב-0.8% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

החברה רשמה ברבעון הרביעי של 2016 רווח של 1.4 מיליארד דולר, או רווח של 97 סנט למניה, לעומת רווח של 1.72 מיליארד דולר, או רווח של 1.17 דולר למניה, ברבעון המקביל בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה פפסיקו על רווח של 1.2 דולר למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 1.16 דולר למניה.

הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-19.52 מיליארד דולר, צמיחה של 5% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת. תחזית האנליסטים היתה להכנסות של 19.51 מיליארד דולר.

במבט קדימה, צופה פפסיקו לרשום בשנת 2017 כולה רווח של 5.09 דולר למניה - פחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 5.16 דולר למניה.

פפסיקוצילום: בלומברג

האבטלה בבריטניה ירדה לרמה הנמוכה זה עשור

האבטלה בבריטניה ירדה ומספר העמועסקים עלה לרמות שיא. שוק התעסוקה בבריטניה קרוב לתפוסה מלאה, לפי משרד הסטטיסטיקה במדינה. מספר הלא מועסקים ירד ב-7,000 ברבעון הרביעי של 2016 ל-1.6 מיליון איש ורמת האבטלה בבריטניה עומדת על 4.8% - הרמה הנמוכה ביותר זה עשור. מספר המועסקים עלה ב-37 אלף ל-31.8 מיליון איש, 74.6% מכלל האוכלוסייה.

למרות העלייה במספר המועסקים, והמחסור בעובדים בתחומים מסוימים, הדבר לא בא לידי ביטוי בשכר בבריטניה. הנתונים האחרונים מראים כי ברבעון הרביעי של 2016 השכר עלה ב-2.6% בממוצע, לעומת 2.7% ברבעון השלישי. הליש"ט יורדת מול הדולר, לאחר פרסום הנתונים, ב-0.3% ל-1.2428 ליש"ט לדולר.

בורסות אסיה ננעלו בעליות על רקע נאום ילן בסנאט

בורסות אסיה ננעלו בעליות, לאחר שאמש בורסות וול סטריט עלו לשיא על רקע נאום ג'נט ילן בסנאט האמריקאי. יו"ר הבנק הפדרלי אמרה כי אם תימשך מגמת השיפור בכלכלת ארה"ב יהיה מקום לשוב ולהעלות את הריבית.

טוקיו ננעלה בעליות של 1%; סיאול עלתה ב-0.4%; הונג קונג התחזקה ב-1.2%; שנחאי ירדה ב-0.1%; סינגפור עלתה ב-0.4% ואוסטרליה ננעלה בעליות של 1%.

מחירי הנפט יורדים לאחר שמכון הנפט האמריקאי דיווח על עלייה של 9.9 מיליון חביות נפט במלאי הנפט בארה"ב בשבוע שהסתיים ב-10 בפברואר. תחזיות האנליסטים היו לעלייה של 3.25 מיליון חביות נפט. מחיר נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.7% ל-52.8 דולר לחבית ומחיר נפט מסוג ברנט יורד ב-0.5% ל-55.7 דולר לחבית.

טושיבה מתכננת למכור את חטיבת השבבים שלה

לאחר שאתמול הודיעה טושיבה על דחיית פרסום הדו"חות הרבעוניים בטענה כי החברה "לא מוכנה", החברה הודיעה כי היא שוקלת למכור את חטיבת הדגל שלה - חטיבת השבבים. החברה היפנית אמורה היתה לפרסם עם הדו"חות פרטים על מחיקת השווי של חטיבת הכורים הגרעיניים של החברה. המניה יורדת ב-7.6% בטוקיו.

יו"ר החברה סטושי טצ'ונקאווה, שהודיע על התפטרותו אתמול, אמר כי החברה שוקלת למכור את כל יחידת השבבים, לעומת תוכניות קודמות של החברה למכירת 20% מהחטיבה. חטיבת השבבים של טושיבה מייצרת זכרונות פלאש מסוג NAND שבהם נעשה שימוש בסמארטפונים וכוננים קשיחים. החטיבה מוערכת בשווי של 14 מיליארד דולר, לפי בלומברג. מכירת החטיבה אמורה לכסות את המחיקה של 6.3 מיליארד דולר שתבצע טושיבה בחטיבת הכורים הגרעיניים שלה.

וול סטריט נסגרה בשיא יום רביעי ברציפות

בורסות וול סטריט המשיכו לשבור שיאים זה היום הרביעי ברציפות, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, אמרה כי אם תימשך מגמת השיפור בכלכלת ארה"ב יהיה מקום לשוב ולהעלות את הריבית. מניות הבנקים הובילו את העליות.

מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.5%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.3%; מדד S&P 500 עלה ב-0.4%. שלושת המדדים נסגרו היום בשיאים נומינליים זה היום הרביעי ברציפות.  

עדותה של ילן בפני ועדת הבנקאות של הסנאט היום היתה הופעתה הראשונה בגבעת הקפיטול מאז השבעתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב, ומהווה את חלקה הראשון של עדותה בת היומיים בפני הקונגרס. מחר צפויה היו"ר להופיע בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים. המשקיעים מקווים לדלות מדבריה איתותים על אפשרות שהבנק המרכזי יאיץ את קצב העלאת הריבית לאור התמריצים לצמיחה שמתכנן ממשל טראמפ.

מניות הבנקים הובילו את העליות. בנק אוף אמריקה קפץ ב-2.8%; ג'י.פי מורגן צ'ייס טיפס ב-1.6%. מניית גולדמן סאקס עלתה ב-1.2% ונסגרה בשיא לראשונה זה כמעט עשור. הפעם האחרונה בה מניית הבנק נסגרה בשיא היתה ב-31 באוקטובר 2007, כאשר נסגרה במחיר של 247.92 דולרים. עם סגירת המסחר היום היה מחיר מניית גולדמן 249.31 דולרים.

מניית ג'נרל מוטורס קפצה ב-4.8% לאחר שיצרנית המכוניות הצרפתית פיג'ו-סיטרואן (PSA) הודיעה על ניהול מגעים עם יצרנית המכוניות הגדולה בארה"ב כדי לרכוש ממנה את הפעילות האירופית של GM הכוללת את מותגי אופל ווקסהול.   

מניית אפל טיפסה ב-1.3% ונסגרה בשיא זה היום השני ברציפות, לאחר שנסגרה אתמול בשיא לראשונה זה שנתיים. שווי השוק של ענקית מוצרי האלקטרוניקה, שהיא החברה הבורסאית עם שווי השוק הגבוה בעולם, חצה היום לראשונה את רף 700 מיליארד דולר, ועם סגירת המסחר היה 708 מיליארד דולר. מניית אפל זינקה ב-11% מאז פרסום דו"חותיה הרבעוניים ב-31 בינואר.

אופ"ק עומד בקיצוצים; הנפט מתאושש

מחירי הנפט התאוששו היום על רקע התגברות הסימנים כי מדינות אופ"ק עמדו בהתחייבותן לצמצם את תפוקתן בינואר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 53.2 דולר לחבית, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנפלו ב-1.7% ביום שני. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באפריל נסגרו במחיר של 55.97 דולר לחבית, עלייה של 0.7%, בבורסת ICE בלונדון.

נתונים שפירסם אתמול אופ"ק הראו כי תפוקת הקרטל התכווצה בינואר ב-890 אלף חביות ביום לעומת החודש הקודם, לרמה של 32.14 מיליון חביות ביום הירידה מצביעה על כך שמדינות הארגון עמוד ב-90% מקיצוצי התפוקה להם התחייבו.

אתר לשאיבת נפט בסעודיהצילום: בלומברג

צפי להעלאת ריבית דוחף את הדולר לשיא של חודש

הדולר מתחזק בעולם לשיא של יותר מחודש על רקע התחזקות ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בארה"ב כבר בחודש הבא, לאחר שיו"ר הבנק המרכזי, ג'נט ילן, אמרה כי הבנק עשוי להעלות את הריבית בארה"ב בפגישותיו הקרובות אם תימשך התאוששות הכלכלה.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מעניקים כעת הסתברות של 36% לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בישיבתו בחודש הבא, לעומת סיכוי של 30% לפני עדות ילן היום בוועדת הבנקאות של הסנאט האמריקאי.

הדולר מתחזק ב-0.3% מול היורו לשער של 1.057 דולר ליורו; מול הין היפני מטפס המטבע האמריקאי ב-0.5% לרמה של 114.313 ין לדולר. הדולר מתחזק ב-0.5% מול הליש"ט לשער של 1.2466 דולר לליש"ט.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.2% לאחר שמוקדם יותר כבר עלה בקרוב למחצית האחוז לרמתו הגבוהה ביותר מאז ה-12 בינואר.

סגירה חיובית באירופה למרות צמיחה מאכזבת

בורסות אירופה הצליחו לחלץ יום שישי ברציפות של עליות ונסגרו ברמתן הגבוהה ביותר זה למעלה משנה, למרות נתוני צמיחה כלכלית חלשים מהצפוי שפורסמו היום בגרמניה ובגוש היורו.

בורסת לונדון ירדה ב-0.1%; פרנקפורט נסגרה בירידה של פחות מ-0.1% - ירידה ראשונה זה ארבעה ימי מסחר; פריז טיפסה ב-0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס בפחות מ-0.1% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2015.

מניית קרדיט סוויס קפצה ב-2.3% במסחר בשווייץ אחרי פרסום דו"חותיה לרבעון הרביעי. מניית רולס רויס נפלה ב-4% בלונדון לאחר שיצרנית המנועים עברה להפסד שנתי.

נתוני הצמיחה שפורסמו היום בגרמניה הצביעו על כך שכלכלת המדינה מצחה ברבעון הרביעי ב-0.4%, לעומת הרבעון השלישי ולעומת תחזיות לצמיחה של 0.5%. בנוסף, משרד הסטטיסטיקה הגרמני תיקן כלפי מטה את הצמיחה במדינה ברבעון שלישי מ-0.2% ל-0.1%. במשרד הסטטיסטיקה טענו כי הצמיחה החלשה יחסית נגרמה בשל האטה בסחר הבינלאומי ומגידול מהיר יותר ביבוא למדינה לעומת היצוא מגרמניה. כלכלת המדינה צמחה ב-2016 בקצב שנתי של 1.9%

גם בפינלנד פורסמו היום נתוני הצמיחה שהצביעו על התכווצות של 0.5% בכלכלת המדינה ברבעון הרביעי לעומת הרבעון השלישי. כלכלת פינלנד נפגעה מהנפילה של נוקיה ממעמדה כיצרנית הטלפונים הגדולה בעולם, מהסנקציות שהוטלו על שכנתה רוסיה וממדיניות הצנע שמנהיגה המדינה.

ילן: "דחיית העלאת הריבית עלולה לגרור מיתון"

הבנק הפדרלי עשוי להעלות את הריבית בארה"ב בפגישותיו הקרובות, אמרה היום יו"ר הבנק, ג'נט ילן, ובכך אותתה על אפשרות כי הבנק המרכזי יעלה את הריבית כבר בפגישתו הקרובה במארס.

"בפגישותנו הבאות, הפד יעריך האם התעסוקה והאינפלציה ממשיכות להתפתח בהתאם לציפות, ובמקרה כזה יהיה הולם לבצע התאמה נוספת בריבית", אמרה ילן בעדותה בפני ועדת הבנקאות של הסנאט.

עם זאת, ציינה ילן ביום הראשון של עדותה הדו-יומית בקונגרס, כי קצב העלאת ריבית איטי מדי עלול לפגוע בכלכלה. "כפי שציינתי במקרים קודמים, המתנה ממושכת מדי לצמצום המדיניות המרחיבה תהיה לא חכמה, ועלולה לאלץ בסופו של דבר את ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי להעלות את הריבית במהירות, דבר שעלול לגרום לשיבושים בשווקים הפיננסים ולגרור את הכלכלה למיתון", אמר ילן.   

מחר צפויה ילן להופיע בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים האמריקאי.

צילום: רויטרס

המחירים הסיטונאים בארה"ב בזינוק החד מ-2012

המחירים הסיטונאים בארה"ב זינקו בינואר בשיעור החד ביותר מאז שנת 2012, בעקבות התייקרות מחירי הדלק.

מדד המחירים ליצרן (PPI) קפץ בינואר ב-0.6% לעומת החודש הקודם - העלייה החדה ביותר מאז סתיו 2012, לפי נתונים שפירסם היום הממשל בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה נמוכה במחצית של 0.3%. לעומת ינואר 2016 טיפס המדד ב-1.6% לאחר שעד לפני כשנה בלבד עוד היה מדד שלילי.  

הזינוק במחירים הסיטונאים בינואר, בדומה לירידות החדות בשנת 2015, נבע כתוצאה מתנודות במחירי הנפט. המחירים הסיטונאים של דלק נסקו בקרוב ל-13% בינואר.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס בינואר ב-0.2% לעומת החודש הקודם. לעומת ינואר 2016 עלה המדד ב-1.6% אחרי שבחודש הקודם טיפס בקצב שנתי של 1.8% - השיעור החד ביותר זה שנתיים.

האם אפל תשבור היום שיאים?

אתמול עלתה מניית אפל ב-0.9% והגיעה לשער של 133.3 דולר – מה שהעניק לחברה שווי שוק של 697.7 מיליארד דולר – מרחק נגיעה מרף של 700 מיליארד דולר שאליו יכולה להגיע כבר היום החברה. הדו"חות הטובים שפירסמה החברה בשבוע שעבר גורמים למשקיעים להאמין כי הפעם היא לא תעצור ברף זה – בטל לא לקראת הוצאת דגם העשור לאייפון.

מדובר בחברה בעלת שווי השוק הנומינלי הגבוה בהיסטוריה של שוק ההון, אבל אם מביאים בחשבון את האינפלציה, היו חברות עם שווי שוק גבוה יותר. כך למשל, שווי השוק של מיקרוסופט, בהתאמה לאינפלציה, הגיע בדצמבר 1999 ל-871.43 מיליארד דולר. באוגוסט 2000 הגיע שווי השוק של ג'נרל אלקטריק ל-816.48 מיליארד דולר, ובמארס 2000, רגע לפני התפוצצות בועת הדוט. קום, הגיע שווי השוק של סיסקו ל-758.33 מיליארד דולר. אזל חשבו המשקיעים שסיסקו תהיה החברה הראשונה שתגיע לרף של מיליארד דולר. זה כמובן לא קרה. לא בטוח בכלל שגם אפל תהיה הראשונה שתגיע לשם.

הצמיחה באירופה תוקנה כלפי מטה

יורוסטאט, רשות הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, פירסמה היום את ההערכה השנייה לנתוני הצמיחה בגוש היורו ובאיחוד האירופי לרבעון הרביעי. נתוני הצמיחה תוקנו כלפי מטה לעומת הנתונים שפורסמו ברבעון הקודם, וכעת אומרים ביורו סטאט כי כלכלת גוש היורו צמחה ברבעון הקודם ב-0.4%, לעומת הערכות לצמיחה של 0.5% שפורסמו בחודש שעבר. הצמיחה בכל מדינות האיחוד האירופי, לפי התחזית המעודכנת, הגיעה ל-0.5%. קצב הצמיחה השנתי בגוש היורו הגיע ברבעון הרביעי של 2016 ל-1.7%.

המדינה בעלת קצב הצמיחה השנתי הגבוה ביותר מבין מדינות האיחוד האירופי היא רומניה, שצמחה ברבעון הרביעי ב-4.8%, כשאחריה מדורגות בולגריה (3.4%) ופולין (3.1%). פינלנד ויין הציגו את קצב הצמיחה הנמוך ביותר ברבעון הקודם, כשהצביעו על גידול של 0.3% בלבד בתמ"ג על בסיס שנתי.

האינפלציה בבריטניה מזנקת; הליש"ט נופלת

בבריטניה פורסם היום על עלייה חדה באינפלציה, אבל העלייה היתה מאכזבת לעומת תחזיות האנליסטים – מה שגורם לירידה בשער הליש"ט. שיעור האינפלציה בבריטניה הגיע בינואר ל-1.8%, לעומת 1.6% בדצמבר, ובכך הוא מתקרב ליעד אינפלציה של 2% שהציב הבנק המרכזי של בריטניה.

לפי נתוני משרד הסטטיסטיקה הלאומי בבריטניה, הזינוק במחירים נגרם בעיקר של עליית מחירי התחבורה והדלק, עליה בהוצאות דיור ועלייה במחירי המזון. מחירי הביגוד וההנעלה ירדו בחודש שעבר. הכלכלנים חזו כי שיעור האינפלציה יגיע ל-1.9%, והליש"ט מגיבה בנפילה של 0.4% מול הדולר לשער של 1.248 דולר לליש"ט.

במשרד האוצר הבריטי הביעו חשש כי העלייה במחירים תפגע במעמד הביניים בבריטניה ואמרו כי "הממשלה מעריכה את המשפחות שמודאגות מיוקר המחיה וזו הסיבה שבגללה אנחנו מקצצים במסים למיליוני עובדי והקפאנו את מיסוי הדלק, מה שחוסך בממוצע לנהג 130 ליש"ט בשנה לעומת התוכנית הקודמת".

רולס רויס הפסידה 5 מיליארד דולר ב-2016

מניית רולס רויס צונחת בבורסת לונדון בכמעט 5% אחרי שהחברה דיווחה על הפסד של 4.03 מיליארד ליש"ט (5.05 מיליארד דולר) בשנה שעברה. ההפסד ברווח הנקי והתפעולי של החברה נגרם מהוצאות של החברה למימון הסדרים בפרשת השחיתות שבה היתה מעורבת, עיכובים בתוכניות פיתוח של מנועים למטוסים וכן בשל הירידה החדה בשער הליש"ט שנרשמה אחרי ההצבעה במשאל העם בעד יציאה מהאיחוד האירופי.

ב-2015 דיווחה רולס רויס, אחת מיצרניות המנועים למטוסים הגדולות בעולם, על רווח של 83 מיליון ליש"ט. בשנה החולפת הגיעה רולס רויס להסדר פשרה לשלום 671 מיליון ליש"ט לרשויות בברזיל, בריטניה וארה"ב במסגרת הסדר לסיום פרשיית השחיתות.

יש להפריד בין יצרנית מנועי המטוסים רולס רויס למותג הרכב באותו שם. יצרנית הרכב נמצאת בבעלות של ב.מ.וו והיא נפרדת לחלוטין מיצרנית המטוסים.

ירידות באסיה; האינפלציה בסין מזנקת

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה שלילית על רקע היחלשות הדולר מול הין והשבעתו של סטיבן מנוצ'ין לתפקיד שר האוצר של ארה"ב. טוקיו ירדה ב-1.1%; הונג קונג ושנחאי נסחרות ללא שינוי ניכר; סידני השילה 0.1%; סיאול איבדה 0.1%. בשוק המט"ח, הדולר יורד מול הין ב-0.25% ונסחר סביב שער של 113.45 ין לדולר.

בגזרת המקרו פורסמו היום נתוני האינפלציה בסין שמצביעים על הזינוק החד ביותר במחירים במדינה זה יותר משנתיים. מדד המחירים לצרכן עלה בינואר ב-2.5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אחרי שבדצמבר עלה המדד ב-2.1%. העלייה היתה חדה יותר מתחזיות האנליסטים בסקר של "וול סטריט ג'ורנל" שצפו כי האינפלציה במדינה תעלה ב-2.4% בלבד.

טושיבה דחתה את פרסום הדוחות כי היא "לא מוכנה"

מניית טושיבה נופלת ב-8% בטוקיו, אחרי שהחברה דחתה את פרסום הדו"חות שלה כי היא "לא מוכנה". ההודעה של טושיבה הפתיעה את המשקיעים, מכיוון שהחברה היפנית אמורה היתה לפרסם עם הדו"חות פרטים על מחיקת השווי של חטיבת הכורים הגרעיניים של החברה.

החברה לא סיפקה פרטים נוספים על הדחייה, מה שמגדיל את החשש בקרב המשקיעים מפני הפתעה לא נעימה שמכינה להם החברה. לפי מקורות ביפן שצוטטו בסוכנות הידיעות היפנית קיודו, החברה לא הגיעה להסכמות עם רואי החשבון בנוגע לפרטים המופיעים בדו"חות.

"הדחייה מראה שהחברה בבלאגן", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס מקוטו קיקוצ'י, מנכ"ל חברת ההשקעות מיוג'ו. "אנחנו יכולים להניח שהחברה לא דוחה את הפרסום כי יש לה חדשות טובות. השוק מעריך שטושיבה תדווח על מספרים גרועים יותר ממה שהיא אמרה בעבר".

בפעם הראשונה: שווי החברות ב-S&P 500 גבוה מ-20 טריליון דולר

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים בדרך לשיא נוסף. מדד הדאו ג'ונס עלה ב-0.76%; S&P 500 התחזק ב-0.5% ושווי החברות בו גבוה מ-20 טריליון דולר בפעם הראשונה; נאסד"ק עלה ב-0.5%.

מניית אפל עלתה ב-0.9% אחרי שגולדמן סאקס העלה את מחיר היעד של המניה ל-150 דולר. כעת נסחרת מניית החברה ברמות שיא של כ-133.5 דולר ושווי השוק של מתקרב ל-700 מיליארד דולר.

מניית אלרגן עולה ב-0.2% בניו יורק, אחרי שחברת התרופות אמרה כי היא תרכוש את חברת זלטיק אסתטיקס תמורת 2.475 מיליארד דולר. לזלטיק יש טכנולוגיה מיוחדת להפחתת שומן, שוק שבו אלרגן רוצה להגדיל את נוכחותה אחרי שמכרה בשנה שעברה את חטיבת התרופות הגנריות שלה לטבע הישראלית. מניית זלטיק זינקה ביותר מ-13%.

מניית ורייזון ירדה ב-0.9% אחרי שהודיעה שתציע חבילת שיחות ללא הגבלה בסופי שבוע.

הנפט נופל ב-2%

הזהב למסירה  באפריל רשם היום את הירידה החדה ביותר שלו החודש על רקע העלייה במניות והתחזקות הדולר שמורידים את תיאבון המשקיעים לרכוש את המתכת היקרה. הזהב ירד ב-0.8% ל-1,225.8 דולר לאונקיה בעקבות שלושה ימי מסחר רצופים של ירידות.

עוד בשוק הסחורות, מחירי הנפט רושמים ירידות של עד 2% בעקבות דיווחים על גידול במלאי הנפט של ארה"ב. ואולם דו"ח חודשי שפורסם היום על ידי ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק) מראה כי מדינות הארגון עומדות בתנאי ההסכם לקיצוץ הייצור כדי למנוע הצפה של השוק. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה במארס יורד ב-2% ל-52.8 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה באפריל יורד ב-2.1% ל-55.53 דולר לחבית.

עליות בשוקי המניות באירופה

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים על רקע תחזית הצמיחה החיובית שפירסמה היום הנציבות האירופית והעליות בבורסות העולם. מדד פוטסי 100 בבורסת לונדון עלה ב-0.3%; פרנקפורט עלתה ב-0.9%; פריז הוסיפה לערכה 1.2%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.75% ונסגר ברמות שיא מאז דצמבר 2015. בשוק המט"ח, היורו יורד מול הדולר ב-0.4% ונסחר סביב שער של 1.06 דולר ליורו.

מדד FTSE 250, שכולל את 250 החברות הגדולות הנסחרות בבורסת לונדון, ננעל בשיא היסטורי לאחר שעלה ב-0.2% והגיע ל-18,758 נקודות.

"גרדיאן" מפרסם הבוקר סימן נוספת לכך שהשווקים שומרים על אופטימיות: "מדד הפחד" שבודק את התנודתיות בוול סטריט נסגר זה השבוע השלישי ברציפות בניקוד נמוך מ-11 - בפעם הראשונה מאז 2006. 

דירוג האשראי של יוון בסכנה נוספת

המתיחות בין יוון למדינות האיחוד האירופי עולה, ובשבוע שעבר אמר אפילו שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, כי אם יוון רוצה הקלה על החובות שלה – היא תיאלץ לעזוב את גוש היורו. עכשיו מגיעה צרה נוספת למדינה מוכת המשבר: סוכנות דירוג האשראי פיץ' מזהירה כי דירוג האשראי של המדינה, שגם ככה ברמת זבל של CCC נמצא בסכנה.

המשמעות של הורדה נוספת בדירוג האשראי של יוון עשויה להיות זינוק בתשואות על האג"ח הממשלתיות שלה – כלומר, הריבית שהיא תצטרך לשלם למשקיעים תהיה גבוהה יותר וייון תתקשה להחזיר את החוב. לפי סולם הדירוג של פיץ', ליוון יש עוד שלוש דרגות לרדת לפני שתקבל את דירוג האשראי ברמה D – מה שאומר שהסוכנות סוברת כי היא לא תהיה מסוגלת להחזיר את החוב שלה ושהיא למעשה נמצאת בחדלות פירעון.

בפיץ' פירסמו את האזהרה לאור הדיונים המתמשכים בין מדינות האיחוד האירופי, קרן המטבע הבינלאומית וממשלת יוון על העברת תשלום נוסף מחבילת החילוץ השלישית למדינה. "האירועים האחרונים ממחישים שהסיכון הפוליטי ממשיך להוות נקודת חולשה של דירוג האשראי הממשלתי של יוון, למרות ההתפתחויות הכלכליות והתקציביות החיוביות", כתבו בפיץ'.

תחזית צמיחה מעודדת באירופה; צמיחה מאכזבת ביפן

בגזרת המקרו צפוי יום רגוע במסחר בארה"ב, אבל באירופה ובאסיה פורסמו היום נתונים מעורבים.

לפי נתונים שפורסמו היום ביפן, הצמיחה בכלכלה השלישית בגודלה בעולם האטה בשנה שעברה בעיקר בשל קיפאון בהוצאות הצרכנים במדינה. למזלה של יפן, הין החלש הוביל להתאוששות ביצוא מהמדינה – מה שתרם לצמיחה. לפי נתונים רשמיים שפורסמו היום ביפן, הצמיחה ב-2016 הגיעה ל-1%, לעומת 1.2% ב-2015. הצמיחה ברבעון הרביעי של 2016 הגיעה ל-0.2%. מדובר בנתונים ראשוניים שעשויים להתנות עד שיפורסמו נתוני הצמיחה הסופיים בחודש הבא, אבל הם מבהירים לראש הממשלה, שינזו אבה, כי נכון היה להתמקד בניסיון להעלות את השכר לעובדים במדינה כדי שהם יגדילו את ההוצאות.

באירופה, פירסמה הנציבות האירופית תחזית צמיחה מעודכנת ומעודדת שמצביעה על צמיחה יציבה ביבשת עד 2018 – בפעם הראשונה מאז שפרץ המשבר הכלכלי לפני כמעט עשור. לפי התחזית המעודכנת, הצמיחה בגוש היורו צפויה להגיע השנה ל-1.6%, לעומת 1.5% בתחזית הקודמת. ב-2018 צפויה הצמיחה להגיע ל-1.8%, לעומת 1.7% בתחזית הקודמת. הנציבות צופה גם כי שיעור האבטלה הממוצע ב-2017 יגיע ל-9.6%, לעומת 10% ב-2016. ב-2018 צפוי שיעור האבטלה הממוצע בגוש היורו לרדת ל-9.1%.

מגמה חיובית באסיה

בורסות אסיה ננעלו בעליות שערים ביום הראשון של המסחר השבוע, לאחר שביום שישי וול סטריט שברה שיאים. טוקיו הוסיפה 0.4%; הונג קונג עולה ב-0.5%; שנחאי טיפסה ב-0.6%; סינגפור עלתה ב-0.3%.

הין נחלש מול הדולר ב-0.6% ונסחר בשער של 113.86 ין לדולר.

הנפט הגולמי נסחר בשינוי קל בלבד: מחיר חבית נפט מסוג טקסס מתוק שנסחרת בניו יורק יורד ב-0.1% למחיר של 53.8 דולר; מחיר הגז הטבעי צונח ב-1.8%; מחיר הנחושת עולה ב-1%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker