עדכון גלובלי |

וול סטריט מברכת את טראמפ: S&P 500 רשם השבוע הטוב זה שנתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

דאו ג'ונס בשיא כל הזמנים; נפילות בשוק הסחורות

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר שני ימי עליות רצופים בעקבות זכייתו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב. עם זאת, מדד S&P 500 רשם השבוע הטוב ביותר מאז אוקטובר 2014 ומדד דאו ג'ונס רשם השבוע הטוב זה חמש שנים ועלה לרמתו הגבוהה בכל הזמנים.

מדד דאו ג'ונס עלה 0.2% ו-3.8% בסיכום השבועי,  מדד S&P 500 עלה 0.2% ו-5.4% בסיכום שבועי. מדד הנאסד"ק ירד 0.2% אך עלה בסיכום שבועי 3.8%. הדולר טיפס 0.5% מול היורו לשער של 1.088 דולר ליורו. 

בשוק הסחורות נרשמו נפילות, כשהנפט ירד 3.2% למחיר של 43.2 דולר לחבית מסוג טקסס מתוק, והזהב נפל 3.1% למחיר 1227.4 דולר לאונקיה. 

סגן יו"ר הבנק הפדרלי, סטנלי פישר, אמר היום כי קיים סיכוי סביר להעלאת ריבית בדצמבר.

פישר אמר את הדברים בכנס של הבנק הפדרלי, וציין כי הבנק הפדרלי קרוב להגעה ליעד האינפלציה של 2% ולתעסוקה מלאה, מה שמצדיק העלאת ריבית. עם זאת סייג פישר ואמר, על רקע בחירתו לנשיאות של טראמפ, כי "העתיד חסר וודאות והמדיניות המוניטרית אינה נמצאת במסלול קבוע מראש". בשווקים מעניקים סיכוי של 75% להעלאת ריבית בחודש הבא.

בטחון הצרכנים בארה"ב קפץ בנובמבר מעל לתחזיות ל-91.6 נקודות לעומת 87.2 באוקטובר, לפי מדד אוניברסיטת מישיגן, שבוצע על סמך נתונים שנלקחו לפני יום הבחירות. המדד גבוה ב-0.3% לעומת נובמבר 2015 וגבוה מעל הממוצע ב-2016 ב-0.5%

מגמה מעורבת באירופה: לונדון ומדריד ירדו 1.4%

בורסות אירופה ננעלו היום במגמה מעורבת: לונדון איבדה 1.4%; פרנקפורט עלתה ב-0.3%; פריז נסוגה ב-0.9%; מילאנו הוסיפה 0.1%; מדריד נחלשה 1.4%; ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.4%. היורו נחלש 0.5% לשער של 1.084 דולר ליורו.

בורסות אסיה נסגרו במגמה מעורבת

מגמה מעורבת אפיינה היום את המסחר בבורסות אסיה, לאחר שוול סטריט ננעלה אתמול בעליות שערים. בורסת טוקיו הוסיפה 0.18%; הונג קונג איבדה 1.35%; שנחאי הוסיפה 0.8%; סינגפור ירדה ב-0.7%.

מדדי MSCI של מניות ומט"ח בשווקים המתעוררים נמצאים בשפל של ארבעה חודשים מאז בחירתו של טראמפ, שהבטיח להגביל את היבוא לארה"ב. האג"ח מחקו השבוע יותר מטריליון דולר מערכם - משהו שקרה בהיסטוריה פעם אחת בלבד, לפני יותר משני עשורים.

החוזים העתידיים מראים כי יש סיכוי של יותר מ-80% להעלאת ריבית בחודש הבא בארה"ב. האג"ח הממשלתיות לעשר שנים זינקו ביותר מ-2%, בראשונה מאז ינואר, על רקע הבטחות הנשיא הנבחר טראמפ לקצץ מסים ולהרחיב את ההוצאה הממשלתית.

האינפלציה בגרמניה מאיצה

האינפלציה השנתית בגרמניה האיצה באוקטובר, והגיעה לרמתה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2014, הודיעה לשכת הסטטיסטיקה הגרמנית הבוקר, ובכך אישרה את הערכתה הראשונית.

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% באוקטובר לעומת ספטמבר, וב-0.8% מאז אוקטובר 2015. האינפלציה השנתית היתה בספטמבר 0.7%.

כפי שנראה בחודשים קודמים, מחירי האנרגיה גררו מטה את שיעור האינפלציה, ורשמו ירידה של 1.4% לעומת אוקטובר בשנה שעברה. מחירי המזון לא השתנו באוקטובר, לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

הפגישה המוצלחת בין אובמה לטראמפ עודדה את השווקים

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות על רקע הפגישה בין נשיא ארה"ב המכהן, ברק אובמה, לבין נשיא ארה"ב הנבחר, דונלד טראמפ. אובמה הגדיר את המפגישה כ"מצוינת" והוא וטראמפ נראו מחויכים בסיומה כשדנו הנושאי מדיניות חוץ ופנים בניסיון לקדם העברה מסודרת ומוצלחת של השלטון עד השבעת טראמפ ב-20 בינואר.

מדד הדאו ג'ונס עלה ב-1.2%; S&P 500 עלה ב-0.2%; נאסד"ק איבד0.5% אחרי שמוקדם יותר ירד ב-1.2%. מניות הבנקים זינקו היום והגיעו לשיאים מ-2008 - ערב פריצת המשבר הכלכלי החריף בעולם. מניות הטכנולוגיה נפלו בשל החשש כי טראמפ יגביל את מתן הוויזות וידרוש מהן להחזיר את הייצור לארה"ב.

בשוק המט"ח, הדולר האמריקאי עולה מול היורו ב-0.2% ונסחר סביב שער של 1.088 דולר ליורו; מול הין, מזנק הדולר ב-1.2% ונסחר סביב שער של 106.94 ין לדולר. התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב מזנקת ב-0.067% ל-2.133% - כלומר שהאג"ח, שנחשבות למכשיר השקעה בטוח יורדות בשל ציפיות המשקיעים כי טראמפ ינהיג תוכנית כלכלית שתהפוך את ההשקעה בתאגידים לכדאית יותר. ביומיים האחרונים מזנקת התשואה על האג"ח האמריקאיות אחרי שהגיעה לפני הבחירות ל-1.78%.

הנפט יורד ב-1.5%

אחרי ארבעה ימים של עליות נרשמו היום ירידות במחירי הנפט על רקע ההבנה כי בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב תקשה על מדינות אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) ורוסיה להגיע להסכם על הקפאת או קיצוץ תפוקת הנפט כדי לעצור את עודף ההיצע בשוק.

נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר ונסחר בניו יורק יורד ב-1.6% ל-44.5 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה בינואר 2017 הנסחר בלונדון יורד ב-1.25% ל-45.8 דולר לחבית. בנוסף, סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) דיווחה היום על עלייה בתפוקת הנפט – מה שצפוי לגרור ירידה נוספת במחירי הזהב השחור.

גם בגזרת המתכות היקרות נרשמו ירידות כשזהב למסירה בדצמבר ירד ב-1.1% ל-1,259.2 דולר לאונקיה.

אובמה: "פגישה מצוינת עם טראמפ"

נשיא ארה"ב הנבחר, דונלד טראמפ, ונשיא ארה"ב היוצא, ברק אובמה, נפגשו הערב כדי לדון בסדרי החלפת הממשל לקראת השבעתו של טראמפ ב-20 בינואר. בשניים דנו בנושאים של מדיניות חוץ ופנים בפגישה שנמשכה יותר זמן מהמתוכנן.

במקביל, נפגשה מישל אובמה עם מלניה טראמפ, וסגן הנשיא המכהן, ג'ו ביידן, עם סגן הנשיא המיועד, מייק פנס.

אובמה הגדיר את הפגישה "מצוינת" – מה שעשוי לעודד את המשקיעים שחששו מעימותים בין הנשיא הנבחר לנשיא היוצא – עימותים שהיו יכולים לגרום לחוסר ודאות. "כפי שאמרתי אתמול בלילה, העדיפות העליונה שלי היא לארגן החלפת ממשל קלה. חשוב לכולנו, ללא קשר למפלגה ולהעדפות הפוליטיות, להתאחד ולהתמודד עם האתגרים הרבים שניצבים בפנינו. אם אתה תצליח, המדינה תצליח", אמר אובמה.

טראמפ אמר כי: "דיברנו על מצבים רבים, חלקם נהדרים וחלקם קשים". הוא הוסיף ואמר כי אובמה הוא "אדם טוב מאוד".

פגישת אובמה-טראמפ, היוםצילום: JIM WATSON/אי־אף־פי

ירידות באירופה; לונדון ירדה ב-1.2%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים אחרי שבחילת יום המסחר נרשמו עליות של יותר מ-1% בחלק מהבורסות ביבשת. מגמה זו נרשמת אחרי העליות החדות בבורסות אסיה ובוול סטריט, ובניגוד לחששות כי בחירת טראמפ תפיל את השווקים בעולם. לונדון ירדה 1.2%, פרנקפורט נחלשה ב-0.15%, פריז השילה מערכה 0.3%, מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד 0.3%.

הבורסות באירופה ננעלו לפני סוף הפגישה בין הנשיא הנבחר, דונלד טראמפ, לנשיא ארה"ב המכהן, ברק אובמה.

היורו נחלש מול הדולר ויורד ב-0.3% לשער של 1.087 דולר ליורו. 

הייצור התעשייתי בצרפת התכווץ ב-1.1% בספטמבר לעומת אוגוסט, הרבה מעל התחזיות.

מניות הטכנולוגיה נופלות; הבנקים מזנקים

הירידות במדד מניות הטכנולוגיה בארה"ב נרשמות על רקע חשש בקרב ענקיות עמק סיליקון מבחירתו של טראמפ לנשיאות. במהלך הקמפיין שלו תקף טראמפ את חברות הטכנולוגיה שמייצרות חלק גדול מהמוצרים שלהן מחוץ לארה"ב. כך למשל, אפל מייצרת את האייפון בסין וגוגל מפעילה מרכזי פיתוח ענקיים בכל העולם. עוד תקף טראמפ את חברות הטכנולוגיה בעיקר מכיוון שהן מאפשרות להעסיק עובדים זרים עם ויזה מיוחדת – במקום שיעסיקו אזרחים אמריקאים.

מניית אלפאבית (גוגל) נופלת היום בכ-4%; אפל מאבדת כמעט 3%; מיקרוסופט נחלשת ב-2.8%; פייסבוק צונחת ב-3.8%; אמזון משילה כמעט 5%.  ייתכן שיש לג'ף בזוס, מייסד אמזון, סיבה נוספת לדאוג. בזוס הוא הבעלים של העיתון "וושינגטון פוסט" שתקף ללא רחם את טראמפ.

אבל דווקא מניות הבנקים רושמות עליות יפות. באירופה נהנים הבנקים מהתחזקות האג"ח הממשלתיות – מה שמקרב בקצת את סוף עידן הריבית הכל כך נמוכה, לפחות בבריטניה. בנק UBS זינק היום בשווייץ ביותר מ-8%; ברקליס קפץ בלונדון ביותר מ-4%; ודויטשה בנק קפץ בפרנקפורט ב-5.5%. גם הבנקים האמריקאים רושמים עליות חדות: ג'יי.פי מורגן צ'ייס קופץ ב-3.6%; בנק אוף אמריקה מזנק ב-3.9%; ומורגן סטנלי מתחזק ב-3.7%.

מניית מייסי'ס מזנקת אחרי התוצאות; ראלף לורן היכנתה את התחזיות

מניית ראלף לורן עולה במסחר בוול סטריט ביותר מ-3% אחרי שהחברה פירסמה את תוצאותיה לרבעון השני של שנת הכספים של החברה. התוצאות היו טובות מהתחזיות והצביעו על עלייה ברווח ובמכירות.

רווחי החברה ברבעון שנסגר ב-1 באוקטובר הגיעו ל-45 מיליון דולר, או 55 סנט למניה, לעומת 160 מיליון דולר, או 1.86 דולרים למניה, בתקופה המקבילה בשנה שעברה. ללא הוצאות חד פעמיות, הגיעו רווחי החברה ל-1.9 דולרים למניה, לעומת תחזיות רווח של 1.71 דולר למניה. הכנסות החברה ירדו ל-1.82 מיליארד דולר, לעומת 1.92 מיליארד דולר ולעומת תחזית הכנסות של 1.81 מיליארד דולר.

מניית מייסי'ס מזנקת ב-6.4% אחרי שהחברה דיווחה על תוצאות מאכזבות לרבעון השלישי של 2016, אך גם על עסקה שתוכל להזניק את שווי הנדל"ן של מייסי'ס – מה שמוביל לזינוק במניהץ החברה דיווחה על רווח נקי של 15 מיליון דולר, או 5 סנטים למניה, לעומת 117 מיליון דולר, או 36 סנט למניה ברבעון המקביל בשנה שעברה. הכנסות החברה הגיעו ל-5.63 מיליארד דולר, לעומת 5.87 מיליארד דולר בתקופה המקבילה.

צניחה ברווחי וייאקום

ענקית המדיה האמריקאית וייאקום, שבוחנת מיזוג עם תאגיד CBS, דיווחה אתמול (רביעי) על צניחה של 71% ברווחיה ברבעון האחרון בעקבות ביקושים חלשים לסרטים בהפקתה וירידה בהכנסות של ערוצי הטלוויזיה. כמו כן החברה החמיצה את תחזיות הרווח וההכנסות.

וייאקום רשמה רווח של 254 מיליון דולר, או 64 סנט למניה ברבעון שעבר, בעוד ההכנסות ירדו 15% ל-3.23 מיליארד דולר, מתחת לתחזיות. עם זאת, החברה צופה עלייה של 5% בהכנסות מפרסום ברבעון הבא.

התאוששות באסיה: טוקיו זינקה 6.7%

בורסות אסיה, שצנחו חדות בעקבות תוצאות מוקדמות בבחירות לנשיאות בארה"ב, מחקו הבוקר את רוב ההפסדים ועלו בשיעור חד. הגדילה לעשות טוקיו, שזינקה ב-6.7% ומוחקת חלק מנפילה של 5.4% שרשמה אתמול. הונג קונג טיפסה 1.9% וסיאול קפצה 2.2%. בורסת אוסטרליה קפצה ב-3.2% ומחקה את ההפסד של היום הקודם.

בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב התקבלה בעולם בזעזוע ביום רביעי בבוקר, אולם לאחר נאום נצחון מפויס נראה כי השווקים התנערו מההפתעה ובאירופה ובוול סטריט אמש היו עליות שערים. 

הנפט הגולמי יורד ב-0.2% ל-45.16 דולר לחבית במסחר על החוזים בטקסס מתוק. הזהב, מקלט בטוח, מוסיף 0.8% ל-1283 דולר לאונקיה.

במסחר במטבעות רגיעה יחסית. היורו מתחזק מעט וכמוהו הין. הפסו המקסיקאי שנפל ביותר מ-10% אתמול במהלך המסחר עולה ב-0.4% ל-19.77 פסו לדולר.

עוד יום של עליות בבורסה בת"א

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח הבוקר בעליות משמעותיות של המדדים המובילים, בהמשך למגמה שהחלה אתמול. מדד ת"א 25 עולה בשעה זו ב-1.2%, ומדד ת"א 100 מטפס ב-1.3%. בשונה מאתמול, הבוקר גם מדדי היתר שותפים למגמה. מדד יתר 50 מתחזק ב-0.7%, ומדד יתר מאגר- ב-0.6%. 

במדדי המניות הענפיים, המגמה הכללית הבוקר גם היא חיובית. מדד הבנקים עולה ב-0.7%, מדד הביומד מזנק ב-2.6%. מדד הנפט והגז ומדד התקשורת מטפסים ב-0.4%, מדד הביטוח מתחזק ב-1.3%. לעומת זאת, מדד נדל"ן 15, שרשם אתמול ירידה חדה, יורד קלות גם הבוקר, ב-0.2%.

לסקירת המסחר המלאה בבורסה בתל אביב

וול סטריט ננעלה בעליות של יותר מ-1%

בורסות וול סטריט ננעלו בעליות שערים של יותר מ-1%, בהובלת מניות התרופות והבנקים, בעקבות ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות. דאו ג'ונס עלה ב-1.4%, לאחר שנגע לקראת סיום המסחר בשיא כל הזמנים; S&P 500 עלה ב-1.1%; נאסד"ק הוסיף 1.1%.

מניות התרופות עלו בעקבות תבוסתה של הילרי קלינטון, שהתחייבה להוריד את מחירי התרופות. פייזר ומרק עלו ביותר מ-6%; טבע עלתה ב-3%.

בנוסף, עלו מניותיהן של חברות תעשיות ביטחוניות על רקע הציפיה כי בהנהגת טראמפ והקונגרס הרפובליקאי, תקציב הביטחון של ארה"ב יגדל. מניותיהן של יצרניות נשק, לעומת זאת, צנחו. חברות אלה זכו לביקוש רב למוצריהן תחת ממשל אובמה, כאשר צרכנים רבים חששו מהידוק הרגולציה על נשיאת נשק. בנוסף, במדינות וושינגטון, נוואדה וקליפורניה אושרו חוקים שונים להגבלת הגישה לכלי נשק והרחבת בדיקות הרקע.

לאחר הירידות שנרשמו בבוקר בשוקי אסיה ואירופה, ניסה יועצו הכלכלי של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, פיטר נווארו, להרגיע את המשקיעים ואמר כי טראמפ יפעל לעידוד הצמיחה ברגע שייכנס לבית הלבן, וזאת בעזרת הקונגרס, שבו רוב רפובליקאי. בנפרד, אמרה מנהלת הקמפיין של טראמפ, קיילין קונוויי, בראיון ל-CNBC, כי התגובה המבוהלת בשווקים היתה בשל הניצחון המפתיע של טראמפ. היא הוסיפה כי טראמפ יפעל במהירות בשיתוף עם הקונגרס ליישום תוכניותיו, כולל הסרת רגולציות רבות.

הנפט עלה לאחר הניצחון של טראמפ; הזהב ננעל ביציבות

מחיר הנפט התאושש וננעל היום בעליה, לאחר שמוקדם יותר צנח ב-4% בעקבות ניצחונו המפתיע של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר עלו ב-0.6% וננעלו ברמה של 45.27 דולר לחבית בניו יורק.

אנליסטים שהתראיינו לרויטרס אמרו יום כי ניצחונו של טראמפ עשוי לתמוך במחירי הנפט, בגלל השינוי הפוטנציאלי במדיניות ארה"ב כלפי איראן. טראמפ מתח ביקורת על הסכם הגרעין של המעצמות עם איראן, אשר ביטל חלק מהסנקציות ואפשר לה להגדיל את ייצוא הנפט שלה באופן חד השנה. איראן אמרה כי טראמפ צריך להמשיך להיות מחויב להסכם.

עוד בשוק הסחורות, מחיר הזהב, שעלה בתחילת היום, ננעל ביציבות ברמה של 1,273.50 דולר לאונקיה בבורסת הסחורות של ניו יורק.

תשואות האג"ח של ארה"ב בשיא של 9 חודשים

ירידות נרשמות בשוק האג"ח הממשלתיות של ארה"ב, והתשואות עליהן עולות. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים עולה ב-0.11% ל-2% - הרמה הגבוהה ביותר מזה תשעה חודשים. התשואה על האג"ח ל-30 שנה עולה ב-0.2% ל-2.8%.

ירידות נרשמות גם במניות השווקים המתעוררים, על רקע חששות בנוגע למדיניות הסחר שיוביל טראמפ. מדד MSCI לשווקים מתעוררים יורד ב-2.3%. הבורסה בברזיל יורדת ב-1.5%; במקסיקו יורדת הבורסה ב-2.3%. הפסו המקסיקאי צונח ב-8% ל-19.85 פסו לדולר.

אירופה נסגרה בעליות של 1.5%

הבורסות באירופה ננעלו בעליות שערים, לאחר שבתחילת יום המסחר רשמו ירידות בתגובה על בחירתו המפתיעה של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב. לונדון עלתה ב-1%; פרנקפורט הוסיפה 1.6%; פריז טיפסה ב-1.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.5%. היורו נחלש ב-0.7% מול הדולר לרמה של 1.094 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר היום התחזק מול המטבע האמריקאי. הליש"ט, לעומת זאת, נחלשת ב-0.7% מול הדולר.

היום הורידה הנציבות האירופית את תחזית הצמיחה שלה לאיחוד האירופי, וכעת היא צופה צמיחה של 1.8% השנה ושל 1.6% בשנה הבאה, על רקע עזיבתה הצפויה של בריטניה (ברקזיט) עקב משאל העם.

הערכות: הבנק הפדרלי לא יעלה ריבית בדצמבר

אנליסטים העריכו היום כי תוצאות הבחירות בארה"ב יגרמו לבנק הפדרלי לדחות את העלאת הריבית. חברת ניהול הקרנות בלקרוק אמרה היום כי הטלטלה בשווקים בעקבות ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות תגרום לבנק הפדרלי להימנע מצעדים כלשהם בדצמבר. לפני פרסום התוצאות, ההערכה הרווחת היתה כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בחודש הבא, לראשונה מאז דצמבר 2015. "האי ודאות והתנודתיות בעקבות הבחירות בארה"ב מפחיתות, לעת עתה, את הסבירות להעלאת ריבית בדצמבר", כתב דיוויד קלי, אסטרטג גלובלי ראשי בג'יי. פי מורגן פאנדס.

ג'נט ילן, יו"ר הבנק המרכזי של ארה"בצילום: רויטרס

ענקיות הכרייה וחברות התרופות עולות

לפי גרדיאן הבריטי, הניצחון של דונלד טראמפ דוחף מעלה את המניות בשלושה מגזרים – חברות כרייה, חברות תרופות ותעשיות ביטחוניות. בלונדון, יצרניות התרופות היקמה ושייר עלו ביותר מ-7% - מאחר שטראמפ, ככל הנראה, לא יחשוב לקיים את הבטחתה של קלינטון לרסן את מחירי התרופות.

הדולר החלש עוזר לדחוף מעלה את המחירים של חלק מהסחורות. אלה הן חדשות טובות ליצרניות הנחושת אנטופגסטה – שעולה 3.5%, וגם רנגולד, עם עלייה של יותר מ-6%, ופרסנילו – עלייה של 8.6%.

הפסו המקסיקני, שקורס ביותר מ-8%, הוא סיבה אמתית לדאגה במקסיקו, שבה הולכים לקיים מסיבת עיתונאים היום בהשתתפות שר הכלכלה ונגיד הבנק המרכזי. הפסו היה מעין ברומטר לקמפיין הנשיאותי – הוא נחלש כאשר טראמפ התחזק בסקרים, בעקבות הבטחותיו של טראמפ לנהל משא ומתן חדש על הסכם הסחר של צפון אמריקה ולחסום את הגירה לא חוקית של מקסיקאים לארה"ב.

אנליסטים בנומורה הולדינגס צופים כי המטבע המקסיקני ליפול לשפל של 25 לדולר בעקבות ניצחונו של טראמפ. כיום שווה דולר אחד 19.86 פסו מקסיקני. 

הנפילות בשווקים מתמתנות

קשה היה למצוא הבוקר קטגוריות השקעות שלא צנחו: בורסות אסיה נפלו חדות, הסחורות נופלות, המטבעות המתעוררים, ואפילו הדולר עצמו נחלש מול המטבעות של השווקים המפותחים. בורסת טוקיו נפלה ב-5.5%, הונג קונג ב-2%, שנחאי איבדה 0.6%, סינגפור איבדה 1%. 

הדולר, שנפל בבוקר ב-2% מול היורו, יורד ב-0.5%. מול הליש"ט הוא נופל ב-1.63% ל-103.45 דולר לליש"ט. מול הין הדולר נופל ב-1.63 ל-103.45 ין. מול המטבעות המתעוררים, לעומת זאת, הוא מזנק. הוון הקוריאני נופל ב-1.8% ל-1155 וון לדולר. 

הפסו המקסיקאי נופל ביותר ב-9% ל-20.27 פסו לדולר.

הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק נסחר בירידה של 1.5% ובמחיר של 44.35 דולר לחבית, לאחר שמוקדם יותר ירד ב-3%.

הזהב מזנק ב-2% ל-1299 דולר לאונקיה למסירה מיידית.

עליות קלות בוול סטריט

המסחר בוול סטריט נסגר בעליות שערים לאחר פתיחה שלילית, שעה שאזרחי ארה"ב מצביעים בבחירות לנשיאות וסיכוייה של הילרי קלינטון לזכות גדולים על פי הסקרים. האמריקאים יבחרו היום את הנשיא או הנשיאה ה-45 של ארצם, וכן 34 מ-100 מושבי הסנאט, 435 מושבים בבית הנבחרים ומושלים ב-12 מדינות.

מדד דאו ג'ונס עלה 0.4%, מדד S&P 500 טיפס 0.4%, מדד הנאסד"ק עלה 0.5%. אתמול ננעלו המדדים בעליות חדות של 2%, לאחר שה-FBI ניקה את הילרי קלינטון מפלילים בפרשת האימיילים.

הדולר ללא שינוי מול היורו בשער של 1.049 דולר ליורו. הפסו המקסיקאי נחלש ב-0.1% מול הדולר לרמה של 18.622 פסו לדולר, לאחר שזינק בשלושת ימי המסחר הקודמים ב-4.2%.

אנליסטים בנומורה הולדינגס אומרים כי הפסו עלול ליפול ב-25% עד סוף השנה אם המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ ינצח בבחירות. כזכור, טראמפ מאיים לנהל משא ומתן מחודש על הסכמי הסחר בין ארה"ב למקסיקו ולבנות חומה בין שתי המדינות. 

גידול נוסף בתחזית תפוקת הנפט בארה"ב

סוכנות האנרגיה של ארה"ב (EIA) העלתה היום את תחזית התפוקה של הנפט האמריקאי ב-2016 ו-2017, עדות נוספת לגידול בקצב התפוקה של מי שצפויה להפוך עד סוף העשור למפיקת הנפט הגדולה בעולם. מחיר הנפט עולה הערב ב-0.8% לרמה של 45.2 דולר לחבית מסוג טקסס מתוק.

הסוכנות הפדרלית העלתה את תחזית התפוקה ל-8.84 מיליון חביות ביום ב-2016, עלייה של 1.3% לעומת התחזית הקודמת. ל-2017 עלתה תחזית התפוקה ב-1.7% ל-8.73 מיליון חביות ביום. כמו כן צופה EIA מחיר ממוצע של 42.84 לחבית נפט מסוג טקסס מתוק ב-2016, עלייה מזערית לעומת התחזית הקודמת.

בורסות אירופה ננעלו בעליות: לונדון טיפסה 0.5%

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות שערים שהושפעו לקראת סיום המסחר מהמגמה החיובית בוול סטריט, על אף נתוני תפוקה מאכזבים בגרמניה. לונדון עלתה ב-0.5%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז עלתה ב-0.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה 0.3%. 

התפוקה התעשייתית בגרמניה היתה נמוכה מהצפוי בספטמבר, כך לפי נתונים שפורסמו היום. התפוקה הכוללת ירדה ב-1.8%, מעבר לתחזיות, וזאת לאחר עליה של 3% בחודש הקודם. הירידה היתה החדה ביותר מאז אוגוסט 2014. הייצור ירד ב-1.7% בעוד שהבניה ירדה ב-1.5%. בנפרד, דיווחה היום לשכת הסטטיסטיקה הגרמנית על עודף נמוך מהצפוי במאזן הסחר של גרמניה בספטמבר. העודף הסתכם ב-21.3 מיליארד יורו, לעומת התחזיות ל-23 מיליארד יורו. 

כאחד האדם: המיליארדר וורן באפט בתור לקלפי

המיליארדר וגורו ההשקעות וורן באפט תועד היום כשהוא עומד בתור לקלפי באומהה, נברסקה בה הוא מתגורר. באפט, שידוע כתומך במפלגה הדמוקרטית, הבטיח באוגוסט להסיע 10 אנשים להצביע ביום הבחירות כדי לסייע בבחירתה של הילרי קלינטון. בראיונות בחודשים האחרונים הצהיר באפט שהסיבה המרכזית שבגללה הוא תומך בדמוקרטים היא כדי שעשירים כמוהו ישלמו יותר מסים.

מניית וליאנט צוללת 26% לאחר דוחות מאכזבים

מניית וליאנט, חברת התרופות הקנדית שמתחרה בפריגו וטבע, צוללת 26% בוול סטריט לאחר שהחברה פירסמה דוחות מאכזבים לרבעון השלישי והורידה פעם נוספת את תחזית הרווח וההכנסות ל-2016.

וליאנט, שמנייתה צנחה 90% מאז מחיר שיא של 257 דולר באוגוסט 2015, רשמה ירידה של 11% בהכנסות ל-2.48 מיליארד דולר ורווח למניה 1.55 דולר למניה, הרבה מתחת לתחזיות של תומסון רויטרס. תחזית ההכנסות של החברה ל-2016 קוצצה ב-5% לטווח של 9.55-9.66 מיליארד דולר ותחזית הרווח נפלה ל-5.3-5.5 דולר למניה, לעומת 6.6-7 דולר בתחזית הקודמת.

החברה הקנדית צמחה ב–3,000% בתוך שבע שנים לשווי שוק של 90 מיליארד דולר ונהפכה מחברת תרופות זניחה לאחת מ-15 החברות הגדולות בענף בעולם. אולם ב–15 במארס השנה החברה חתכה את תחזית ההכנסות והרווח ל–2016 ב-12% וב-26% (בהתאמה), והודיעה כי היא עלולה להידרדר לחדלות פירעון, משום שלא תגיש במועד את הדו"ח השנתי - ובכך תפר אמות מידה פיננסיות. מניית החברה איבדה מאז את רוב ערכה.

אופ"ק: השנה - שנת מפנה בשוק הנפט

השנה תהיה שנת מפנה בנפט לכיוון של שוק מאוזן יותר, אך המחירים הנמוכים, אי היציבות ואי ודאות בנוגע למדיניות ימשיכו להשפיע על התחזית לטווח הארוך יותר, כך נכתב היום בדו"ח השנתי של קרטל יצואניות הנפט אופ"ק. "שוק הנפט הראה סימנים לכך שהוא מתקדם לכיוון מאוזן יותר", מאז פרסום הדו"ח הקודם בדצמבר, נאמר בדו"ח, אשר ציין כי התנודתיות נמשכת וישנם עדיין אתגרים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-0.7% ל-45.19 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק, לאחר שאתמול זינק הנפט ב-2% בניו יורק. 

קידוח נפט בקליפורניהצילום: LUCY NICHOLSON/רויטרס

ירידה של 36% ברווחי טויוטה

ענקית הרכב טויוטה דיווחה היום על ירידה חדה ברווח הרבעוני שלה, על רקע התחזקות הין וירידה בביקוש למכוניות בארה"ב. טויוטה, יצרנית הרכב הגדולה בעולם במונחי מכירות, אמרה כי הרווח הנקי שלה ברבעון שהסתיים בספטמבר – אשר היה השני בשנת הכספים שלה – ירד ב-36% והסתכם ב-393.7 מיליארד ין (3.78 מיליארד דולר), וזאת לעומת 611.7 מיליארד ין ברבעון המקביל בשנה שעברה. עם זאת, הרווח היה גבוה מתחזיות אנליסטים שהשתתפו בסקר של העיתון "ניקיי". ההכנסות של טויוטה ירדו ברבעון ב-9% והסתכמו ב-6.48 טריליון ין. 

טוקיו ננעלה ביציבות; הוון הקוריאני מזנק

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים, לאחר העליות החדות שנרשמו אמש בוול סטריט לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב שיתקיימו היום, ועל רקע נתוני מקרו בסין. טוקיו ללא שינוי; הונג קונג עולה ב-0.4%; שנחאי מוסיפה 0.5%; סיאול עלתה ב-0.3%; סידני הוסיפה 0.2%.

בשוק המט"ח, הין מתחזק ב-0.1% מול הדולר לרמה של 104.39 ין לדולר; הוון הקוריאני מתחזק ב-0.7% מול הדולר לרמה של 1,134.73 וון לדולר. הפסו המקסיקאי יציב מול הדולר סביב רמה של 18.595 פסו לדולר, לאחר שאתמול זינק על רקע הודעת ה-FBI  כי הוא אינו מחדש את החקירה נגד הילרי קלינטון בפרשת האימיילים הפרטיים. 

חודש שביעי ברצף של ירידה בייצוא מסין

הייצוא מסין המשיך ליפול באוקטובר, אם כי בקצב איטי יותר, לפי נתונים שפורסמו היום. הייצוא ירד ב-7.3% לעומת אוקטובר 2015, וזאת לאחר נפילה של 10% בספטמבר, לפי נתוני שפרסם מנהל המכס הסיני. זהו החודש השביעי ברציפות שבו נרשמת ירידה בייצוא מסין, והיא היתה חדה מתחזיות אנליסטים שהשתתפו בסקר "וול סטריט ג'ורנל", אשר צפו ירידה של 5.7%. הייבוא לסין ירד באוקטובר ב-1.4% לעומת החודש המקביל, גם כן ירידה חדה מהתחזיות. העודף של סין במאזן הסחר התרחב באוקטובר ל-49.06 מיליארד דולר, לעומת 41.99 מיליארד דולר בחודש הקודם, ומתחת לתחזיות. 

צילום: בלומברג

עליות חדות בוול סטריט; הדולר קפץ

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שערים חדות, לאחר שהודעת ה-FBI הבוקר כי הילרי קלינטון אינה חשודה בפלילים בפרשת האי-מיילים הפרטיים הקפיצה את האופטימיות בשווקים באשר לניצחונה בבחירות לנשיאות. מדד דאו ג'ונס עלה 2%, מדד S&P טיפס 2.2%, מדד הנאסד"ק קפץ 2.4%. 

בעליות בשווקים תמך גם מדד תעסוקה של הבנק הפדרלי, שהצביע על סנטימנט חיובי בכל 19 האינדיקטורים של שוק העבודה באוקטובר, לראשונה מאז יולי. גם מדד קונפרנס בורד לשוק התעסוקה הצביע על עלייה קלה באוקטובר. הנתונים החיוביים מצטרפים לדוח תעסוקה מעודד שפירסם משרד העבודה ביום שישי, עם ירידה בשיעור האבטלה מתחת ל-5% וגידול של 2.8% בשכר ב-12 החודשים האחרונים - הקצב המהיר מאז יוני 2009.

הדולר קפץ מול היורו והליש"ט, אינדיקציה נוספת לאופטימיות בשווקים האמריקאיים. מול המטבע האירופי טיפס הדולר 0.8% לשער של 1.106. מול המטבע הבריטי הדולר התחזק 0.9% לשער של 1.24 דולר לליש"ט. הנפט קפץ ב-2% למחיר 44.9 דולר לחבית מסוג טקסס מתוק. מנגד, הזהב ירד ב-1.8% למחיר 1282.0 דולר לאונקייה.

הפזו המקסיקני נחשב לברומטר בכל מה שקשור לסיכויי הזכייה של טראמפ בבחירות – בכל פעם שעולה הסבירות לניצחון של טראמפ, הפזו צונח, ובכל פעם שיורדת הסבירות לניצחון של טראמפ, הפזו מזנק. היום הפזו קפץ בקרוב ל-2%.

עליות חדות בבורסות אירופה

בורסות אירופה ננעלו בעליות שערים חדות על רקע התקווה בשווקים כי הילרי קלינטון הדמוקרטית תנצח בבחירות שייערכו מחר בארה"ב. ממש לפני קו הסיום של מערכת הבחירות בארה"ב, הודיע אתמול ראש הבולשת הפדרלית (FBI), ג'יימס קומי, כי קלינטון לא תעמוד לדין בפרשיית האי-מיילים – מה שהסיר את החסם האחרון בדרכה להפוך לנשיאה הראשונה בארה"ב. קלינטון גם חביבה במיוחד על המגזר הפיננסי – מה שגרם לעליות בשווקים.

לונדון קפצה ב-1.7%; פרנקפורט עלתה ב-1.9%; פריז הוסיפה לערכה 1.9%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופה התחזק ב-1.5%. תגובה נוספת לעלייה בסבירות כי קלינטון תנצח בבחירות הוא שוק המט"ח שמצביע על התחזקות של הדור מול רוב מטבעות בעולם. הדולר קופץ מול היורו ב—1% ונסחר סביב שער של 1.1034 דולר ליורו; מול הליש"ט קופץ הדולר ב-1% ונסחר סביב שער של 1.237 דולר לליש"ט.

שער הפזו המקסיקני בחודש האחרוןצילום: צילום מסך בלומברג

ציפראס מדיח שרים שמתנגדים לו

הבחירות בארה"ב תופסות את מרבית תשומת הלב בחדשות הכלכליות העולמיות, אבל אחרי שייגמרו הבחירות יצטרכו המשקיעים לחזור להתעסק בסיפורים ישנים שישפיעו על המסחר – כמו המשבר היווני. ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס ערך שינויים בהרכב ממשלתו לאור הניסיונות שלו לאשר רפורמות שנדרשו במסגרת הסכם החילוץ שקיבלה המדינה מהאיחוד האירופי.

שרים שהביעו התנגדות למדיניות הממשלה שכללה הפרטות – שניגוד מוחלט להבטחות של ציפראס מלפני הבחירות – הוחלפו בטכנוקרטים אומרי הן. זמנו של ציפראס אוזל, שכן ב-5 בדצמבר ידונו שרי האוצר של גוש היורו בשאלה אם יוון עומדת בהתחייבויות שלה ואם ניתן להמשיך להזרים לה את כספי החילוץ.

הכלכלן האמריקאי הידוע, פרופ' דימיטרי פפאדימיטריו, שעומד בראש מכון המחקר לוי אקונומיקס, מונה לתפקיד שר הכלכלה והפיתוח. במקביל, הודיע ציפראס על הדחת שר הספנות, שהתנגד להעמקת ההשקעה של חברת קוסקו הסינית הנמל פיראוס ועל העברתו מתפקידו של שר האנרגיה והסביבה, פאנוס סקורלטיס, שהתנגד להפרטות בענף.

בשווקים מאמינים בניצחון של קלינטון: עליות באסיה; הדולר מזנק

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים על רקע האופטימיות בשווקים לניצחונה של הילרי קלינטון. באופן מסורתי מעדיפים השווקים דווקא את המועמד הרפובליקאי לנשיאות, אך דונלד טראמפ מייצג עבור משקיעים רבים חוסר ודאות – וזה אולי הדבר שאוהבים הכי פחות בשווקים. אתמול אמר ראש ה-FBI, ג'יימס קומי, כי אין במיילים החדשים כדי להעמיד את קלינטון לדין – ובכך צפוי להביא לחיזוקה של המועמדת הדמוקרטית.

טוקיו עלתה ב-1.6%; הונג קונג טיפסה ב0.7%; שנחאי הוסיפה לערכה 0.3%; סיאול התחזקה ב-0.8%; וסידני קפצה ב-1.35%. בשוק המט"ח, החדשות מה-FBI מביאות לזינוק בשער הדולר מול רוב המטבעות בעולם. הדולר מזנק מול הין ב-1.4% ונסחר סביב שער של 104.59 ין לדולר.

גם החוזים העתידיים של המדדים המובילים בוול סטריט מזנקים. החוזים העתידיים על מדד S&P 500 עולים ב-1.6%; דאו ג'ונס עולה ב-1.3%; נאסד"ק מתחזק ב-1.4%.

HSBC הפסיד 204 מיליון דולר ברבעון השלישי

בנק HSBC דיווח היום על הפסד ברבעון השלישי שנבע בעיקר מהפסדים חד-פעמיים הקשורים למכירת החטיבה הברזילאית שלו ולשינויים בשערי מטבע חוץ שלא היטיבו עמו. הבנק הבריטי דיווח היום על הפסד נקי של 204 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2016 לעומת רווח של 5.23 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה.

ברבעון האחרון הושלמה מכירת החטיבה הברזילאית של HSBC לבנקו ברדסקו שעליה רשם הבנק הפסד של 1.74 מיליארד דולר. ואולם גם אם מסתכלים על שורת הרווח לפני מס של הבנק, מגלים צניחה של 86% ל-843 מיליון דולר, לעומת 6.1 מיליארד דולר. ההכנסות המותאמות של הבנק עלו ב-2% ל-12.79 מיליארד דולר. הבנק דיווח גם כי השלים 59% מתוכנית הרכישה מחדש של מניותיו שאמורה להסתיים בתחילת 2017.

השכר ביפן תקוע - וכנראה גם האינפלציה

יפן נאבקת באינפלציה הנמוכה, שלפעמים חורגת לצד השלילי. ואחד מהגורמים החשובים ביותר להעלאת האינפלציה הוא גידול בשכר. ראש הממשלה, שינזו אבה, הפציר בחברות היפניות להעלות את השכר וגם הכין תוכנית להעלאת השכר במגזר הציבורי. אבל שום דבר לא באמת עזר לכלכלת המדינה שעדיין מדשדשת ותלויה במידה רבה בתמריצים המוניטריים והפיסקליים.

היום פורסמו ביפן נתונים המצביעים על עלייה בשכר בספטמבר, ואולם העלייה היתה מתונה מאוד – מה שמצביע על כך שאבה לא מצליח לשכנע את החברות במגזר הפרטי להעלות את השכר וגם העלייה בשכר במגזר הציבורי לא מספקת. כלומר, אם מסתכלים על נתוני השכר, בעיית האינפלציה הנמוכה לא תיפתר בקרוב.

מהנתונים שפורסמו היום על ידי משרד העבודה ביפן עולה כי השכר עלה בספטמבר ב-0.2% אחרי שבאוגוסט הוא לא עלה בכלל. השכר ביפן עלה אמנם בשמונת החודשים האחרונים ב-0.9%, אך הנתונים האלה נמוכים עדיין מהערכות הכלכלנים ואינם מספיקים כדי לתמוך תמיד באינפלציה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker