עדכון גלובלי |

וול סטריט ברצף הירידות הארוך ביותר מאז 1980; הנפט צנח השבוע ב-10%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט נסגרה בירידות

המסחר בוול סטריט נסגר בירידות שערים, אחרי יום מסחר תנודתי לקראת הבחירות לנשיאות ארה"ב בשבוע הבא ועל רקע נתוני תעסוקה מעודדים. דאו ג'ונס ירד ב-0.2%; S&P 500 ירד ב-0.2% - יום תשיעי ברצף של ירידות, אשר מסכם את רצף הירידות הארוך ביותר של המדד מאז דצמבר 1980; נאסד"ק ירד ב-0.2%.

מניית טבע התאוששה ועלתה ב-2.6% לאחר שאתמול צנחה ב-9.5% על רקע חקירה בארה"ב בחשד לתיאום מחירים בין חברות תרופות. מיילן, שנחקרת אף היא, עלתה ב-2.5%.

בשוק האג"ח הממשלתיות נרשמו עליות שערים, והתשואות על האג"ח ירדו. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ירדה ב-0.029% ל-1.783%, בעוד שהתשואה על האג"ח ל-30 שנה ירדה ב-0.031% ל-2.570%. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לשנתיים ירדה ב-0.015% ל-0.798%.

העלאות הריבית של הבנק הפדרלי בשנתיים הבאות יהיו הדרגתיות מאוד, בשל הצמיחה והעליה במשרות, שצפויות לשמור על יציבות, כך אמר היום נשיא הבנק הפדרלי של אטלנטה, דניס לוקהארט. בדברים שהוכנו מראש לקראת נאומו בכנס התאחדות המתווכים הלאומית של ארה"ב, לא דיבר לוקהארט על הסיכויים להעלאת ריבית בחודש הבא. הוא אמר כי לתחושתו, הכלכלה האמריקאית נמצאת בדרך לצמיחה מתונה של סביב 2%, מה שיאפשר לבנק הפדרלי להעלות ריבית בהדרגה.

הנפט צנח ב-10% בשבוע

מחיר הנפט נסגר בירידה של יותר מ-1% והשלים את הירידה השבועית החדה ביותר מאז אמצע ינואר, על רקע ספקות לגבי הגעתן של מדינות אופ"ק להסכם שירסן את התפוקה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר ירדו ב-1.3% ל-44.07 דולר לחבית - הסגירה הנמוכה ביותר מזה שישה שבועות - בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הנפט ב-9.5%.

עוד בשוק הסחורות, הזהב ננעל ביציבות וסגר עליה שבועית של יותר מ-2%, על רקע אי הוודאות סביב הבחירות בארה"ב. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר ננעלו ללא שינוי, במחיר של 1,304.50 דולר לאונקיה. בסיכום שבועי, עלה מחיר המתכת היקרה ב-2.2% - עליה שבועית רביעית ברציפות.

קידוח נפט בטקסס, ארה"בצילום: בלומברג

אירופה סגרה השבוע הגרוע ביותר מזה 9 חודשים

בורסות אירופה נעלו יום 11 ברציפות של ירידות שערים, על רקע המתיחות בשווקים לאור הסקרים הצמודים במרוץ לנשיאות בארה"ב. אפילו נתוני מדד מנהלי הרכש החיוביים באירופה לא הצליחו לעודד את הבורסות.

לונדון ירדה ב-1.4%; פרנקפורט ירדה ב-0.7%; פריז נסוגה ב-0.8%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.8% והשלים ירידה שבועית של 3.6%, שמסכמת את השבוע הגרוע ביותר של הבורסות מזה תשעה חודשים.

הליש"ט מתחזקת ב-0.5% מול הדולר לרמה של 1.251 דולר לליש"ט; היורו מתחזק ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.112 דולר ליורו.

טראמפ: "דו"ח התעסוקה -אסון; קלינטון לא ראויה לנהל הכלכלה"

קמפיין הבחירות של המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר כי דו"ח התעסוקה שפורסם היום בארה"ב הוא הוכחה נוספת לכך שהנשיא ברק אובמה והמועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון אינם ראויים להוביל את הכלכלה.

"דו"ח התעסוקה הנורא ממחיש את הכישלון הטוטאלי של כלכלת אובמה-קלינטון, שמיטיבה רק עם תורמים ובעלי אינטרסים מיוחדים ושודדת את המשפחות העובדות", אמר מנהל המדיניות של טראמפ ,סטיבן מילר, בהודעה שפרסם. "הנשיא אובמה הוא הנשיא הראשון בהיסטוריה המודרנית שלא השיג אפילו שנה אחת של צמיחה של 3%", הוסיף.

דו"ח התעסוקה לחודש אוקטובר, שפורסם היום, הראה על תוספת של 161 אלף משרות לשוק, בעוד ששיעור האבטלה ירד ל-4.9%. על אף הירידה באבטלה, תוספת המשרות היתה נמוכה מהתחזיות, שצפו כי תסתכם ב-175 אלף.

גירעון הסחר של ארה"ב בשפל של 19 חודשים

הגירעון של ארה"ב במאזן הסחר צנח ב-10% בספטמבר לשפל של 19 חודשים, הודות לעליה בייצוא, אשר עודדה את הכלכלה האמריקאית ברבעון השלישי. הגירעון הסתכם ב-36.4 מיליארד דולר בספטמבר, לעומת גירעון מתוקן של 40.5 מיליארד דולר באוגוסט, לפי נתונים שפרסם היום הממשל האמריקאי. הגירעון היה נמוך מהתחזיות, שצפו כי יסתכם ב-36.9 מיליארד דולר.

הייצוא עלה ב-0.6% ל-189.2 מיליארד דולר והגיע לרמה הגבוהה ביותר מאז קיץ 2015. הייבוא ירד ב-1.3% בספטמבר ל-225.6 מיליארד דולר לשפל של ארבעה חודשים. ברבעון השלישי הגיע גירעון הסחר של ארה"ב לממוצע של 38.8 מיליארד דולר בחודש.

הבחירות בארה"ב מורטות את העצבים של המשקיעים באסיה: טוקיו ירדה ב-1.3%

בורסות אסיה ירדו היום על רקע חוסר הוודאות בנוגע לתוצאות הבחירות בארה"ב, הקרב בין קלינטון הדמוקרטית לטראמפ הרפובליקאי צמוד מאוד – ארבעה ימים בלבד לפני שיחלו הבחירות באופן רשמי. באופן מעניין, העיסוק בבחירות בארה"ב מאפיל על אירועים חשובים בשוק, שתופסים בדרך כלל תשומת לב רבה יותר, כמו דו"ח התעסוקה שיפורסם היום ב-14:30 בארה"ב.

הבורסה בטוקיו נפתחה היום מחדש אחרי חגיגות יום התרבות במדינה אתמול, והיא ירדה ב-1.3%; הונג קונג השילה מערכה 0.2%; שנחאי נחלשה ב-0.1%; סידני איבדה 0.9%; סיאול נחלשה ב-0.1%, אחרי שנשיאת המדינה פאק גון-הייה אמרה כי תסכים להיחקר על ידי הרשויות במסגרת השערורייה שמסעירה את המדינה וקשורה לעסקיה עם האליטה הכלכלית של המדינה.

עלייה ברווחי ב.מ.וו - אבל ירידה ברווחיות על כל מכונית

בגזרת הדו"חות האירופית, ב.מ.וו דיווחה על עלייה ברווחים ועקפה את תחזיות האנליסטים לאור מכירות טובות מהמצופה באירופה ובסין. ואולם מכירות החברה בארה"ב איכזבו. מכירות החברה, שכוללת את המותגים מיני, ב.מ.וו ורולס רויס, בארה"ב ירדו בתשעת החודשים הראשונים של 2016 ב-8.7%, בעוד המכירות בסין טיפסו ב-11% ובאירופה ב-10%.

בסך הכל דיווחה ב.מ.וו על עלייה של 1.1% ברווחים ברבעון השלישי של 2016 לפני ריבית ומס ל-2.38 מיליארד יורו, לעומת 2.35 מיליארד יורו בתקופה המקבילה בשנה שעברה. ואולם שולי הרווח של חטיבת המכוניות של החברה ירדו מ-9.1% ל-8.5% - מה שאומר שב.מ.וו מרוויחה פחות על כל מכונית שהיא מוכרת. הרווח הנקי של החברה טיפס ב-15% ל-1.8 מיליארד יורו והכנסות החברה טיפסו ב-4.6% ל-23.36 מיליארד יורו. תחזיות האנליסטים היו לירידה של 1% ברווחי החברה. מניית החברה יורדת בפרנקפורט ב-1.6%.

בנפרד, חברת IAG הבריטית שמפעילה את חברות התעופה בריטיש איירווייז ואיבריה, פירסמה היום תחזית צמיחה מקוצצת בעקבות נפילת הליש"ט מאז שבריטניה הצביעה בעד יציאה מהאיחוד האירופי. החברה חוזה כעת כי רווחיה השנתיים בין 2016 ל-2020 יגיעו בממוצע ל-5.3 מיליארד יורו, לעומת תחזיות רווח של 5.6 מיליארד יורו.

לאס וגאס סנדס דיווחה על רבעון טוב מהמצופה

בגזרת הדו"חות, שלדון אדלסון יכול להרשות לעצמו לחייך, אחרי שחברת לאס וגאס סנדס, שמפעילה את בתי הקזינו שבבעלותו, דיווחה על תוצאות טובות מהמצופה לרבעון השלישי של 2016. החברה דיווחה אתמול אמנם על ירידה של 1.2% ברווחיה, אבל האנליסטים חזו כי הירידה תהיה חדה יותר בשל  ההאטה במקאו – אזור שבו השקיעה לאס וגאס סנדס הרבה בשנים האחרונות, ושממנו מגיעות רוב הכנסות החברה.

בסך הכל, הצליחה לאס וגאס סנדס להגדיל את ההכנסות שלה ברבעון השלישי ב-.6% ל-2.97 מיליארד דולר. רווחי החברה הסתכמו ב-513.4 מיליון דולר, או 65 סנט למניה, לעומת 519.4 מיליון דולר ברבעון המקביל, או 65 סנט למניה. תחזיות האנליסטים גרסו כי רווחי החברה יגיעו ל-60 סנט למניה על הכנסות של 2.81 מיליארד דולר.

החברה גם הודיעה כי היא מגדילה את הדיווידנד הרבעוני שלה ב-2017 ל-73 סנט למניה, לעומת 72 סנט למניה.

ירידות בוול סטריט; הליש"ט מזנקת מול הדולר

בין המניות הישראליות בוול סטריט, מניית טבע צנחה ב-9.6% - והיא מתקרבת למחיר השפל מדצמבר  2013. טבע צונחת בעקבות הדיווחים כי עד סוף השנה יוגש כתב אישום נגד מיילן וטבע בגין תיאום מחירים. מיילן צונחת בכ-6.9%.

הבחירות בארה"ב ממשיכות להיות הגורם המשפיע ביותר על המסחר השווקים – כשהמשקיעים מחפשים ודאות יותר מהכל. ההיצמדות בימים האחרונים של דונלד טראמפ להילרי קלינטון בסקרים, עירערה את הביטחון וגרמה ובורסות בוול סטריט לרדת. בנוסף, החלטת הריבית מאתמול תרמה לירידות, ואף שהבנק הפדרלי הצהיר כי מתגברים הסיכויים להעלאת ריבית בחודש הבא, המשקיעים יודעים כי ההצהרה הזו תלויה ביותר מדי משתנים – כמו תוצאות הבחירות בארה"ב, ודו"ח התעסוקה שיפורסם ביום שישי.

בינתיים, פורסמו היום בארה"ב נתונים המצביעים על עלייה בתביעות האבטלה השבועיות ל-265 אלף – שיא של שלושה חודשים. הנתונים הצביעו אמנם על שיעור פיטורים נמוך, אך הם עדיין עלולים לבשר רעות לדו"ח התעסוקה שיפורסם מחר.

המסחר בוול סטריט מתנהל במגמה שלילית: מדד דאו ג'ונס ננעל בירידות של 0.2%; S&P 500 ירד ב-0.4%; נאסד"ק השיל מערכו 0.9%. פייסבוק צנחה ב-5.7% אחרי שפירסמה דו"חות מאכזבים. בשוק המט"ח, הליש"ט מזנקת מול הדולר ב-1.3% ונסחרת סביב שער של 1.246 דולר לליש"ט. מוקדם יותר היום זינקה הליש"ט ב-1.5%. היורו נסחר מול הדולר בעליות של 0.1% סביב שער של 1.111 דולר ליורו.

מניית טבע קורסת ב-12%

מניית טבע קורסת כעת בכ-12% במסחר בוול סטריט. הקריסה במניה - בעקבות דיווחים בארה"ב שלפיהם משרד המשפטים האמריקאי החליטה להגיש כתבי אישום נגד חברות גנריקה, ובהן טבע ומיילן - בגין חשד לתיאום מחירים. מניית טבע נוגעת בשפל של שלוש שנים בעקבות הפרסומים בנושא.

לפני כשנתיים החלה חקירת משרד המשפטים האמריקאי בחשד לתיאום מחירים של עשרות תרופות הנמכרות בארה"ב, בין חברות התרופות הגנריות במדינה. אחת השאלות שעליהן יצטרכו להשיב החברות היא עד כמה מנהלי החברות הבכירים היו מודעים לשיטת תיאום המחירים.

תעשיית התרופות בארה"ב מצויה בימים אלה תחת לחץ רב של הציבור האמריקאי והפוליטיקאים בארה"ב, בשל נושא המחירים השערורייתיים שגובות חלק מהחברות בעבור תרופות.

ארז ויגודמן, מנכ"ל טבעצילום: בלומברג

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב זינק

לשינוי המגמה ולירידה החדה במחירי הנפט לשפל של שישה שבועות יש כמה גורמים. קודם כל, מחירי הנפט סובלים בימים האחרונים מחולשה על רקע חוסר היכולת של מדינות אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) ורוסיה להגיע להסכם על הקפאת או קיצוץ התפוקה. עוד ועוד מדינות מבקשות להיות מוחרגות מהחלטה בנושא – ולמעשה הן מצפות כי רוסיה וסעודיה, יצואניות הנפט הגדולות בעולם, יסכימו להקריב את נתח השוק שלהן כדי שמחירי הנפט יעלו – מבלי שהן יתרמו באופן משמעותי למטרה.

כך למשל, מדינה כמו ונצואלה, שזקוקה לכסף זר באופן נואש, לא יכולה לראות תרחיש שבו היא מוותר אפילו על מעט הכנסות. איראן, לדוגמה, מעוניינת להגדיל את נתח השוק שלה ולחתום על כמה שיותר הסכמי יצוא עם מדינות המערב, אחרי שנים של יובש שנגזרו עליה בשל הסנקציות של מדינות המערב.

אבל הסיבה המרכזית שגרמה לשינוי המגמה היום היא הנתונים שפורסמו על ידי מינהל המידע האנרגטי של ארה"ב שלפיהם מלאי הנפט הגולמי של ארה"ב זינק ב-14.4 מיליון חביות – העלייה החדה ביותר בהיסטוריה מאז שהחלו לאסוף את המידע ב-1982.

ירידות באירופה; הנפט צונח 2%

המסחר ברוב בורסות אירופה ננעל בירידות שערים, אחרי שנרשמו עליות במהלך רוב היום. בורסת לונדון נרשמו ירידות אחרי שבית המשפט העליון במדינה פסק כי יציאה מהאיחוד האירופי תדרוש את אישור הפרלמנט. ההחלטה הזו מכניסה בעיקר אי ודאות ועצבנות לשווקים, ובפרלמנט הבריטי נשמעו קולות, בעיקר מכיוון חברי הלייבור האופוזיציונית, כי יהיה צורך לקיים משאל עם נוסף בנושא.

בורסת לונדון ירדה ב-0.8% אחרי החלטת הריבית של הבנק המרכזי ופרסום דו"ח האינפלציה המפורט ביותר מאז משאל העם על יציאה מהאיחוד האירופי. פרנקפורט ירדה ב-0.4% פריז ירדה ב-0.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי נסגר ללא שינוי.

נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורד ב-1.9% ונסחר במחיר של 44.48 דולר לחבית, ונפט גולמי מסוג ברנט שנסחר בלונדון יורד ב-1.5% ונסחר במחיר של 46.14 דולר לחבית. 

פוקס זינקה ב-7% אחרי שהוכיחה שאפשר עדיין להרוויח הרבה מהטלוויזיה

בין כל הדיווחים על הבחירות והריבית, כמעט אפשר היה לשכוח שעונת הדו"חות בעיצומה. אבל פוקס המאה ה-21 דיווחה אתמול אחרי הסגירה על תוצאות טובות המצופה לרבעון הראשון של שנת הכספים 2017 שהסתיים ב-30 בספטמבר – מה שגרם למניה שלה לקפוץ בניו יורק בכ-6.9%. מדובר בעלייה היומית החדה ביותר זה שנתיים של חברה בתעשיית המדיה והתקשורת, והיא מובילה גם לזינוק במניות של וולט דיסני, ויאקום ו-CBS המתחרות. גם טיים וורנר דיווחה באחרונה על תוצאות טובות מהמצופה – מה שמוכיח שאפשר להרוויח כסף בעולם המדיה, גם על רקע השינויים בצריכת התכנים.

פוקס, שבבעלותה ערוצי הכבלים FX ופוקס ניוז, דיווחה על עלייה של כמעט 10% בהכנסות חטיבת הכבלים ל-3.81 מיליארד דולר. חטיבת הכבלים אחראית לכמחצית מהכנסות כלל החברה. סך ההכנסות הגיעו ל-6.51 מיליארד דולר ברבעון הראשון, לעומת 6.08 ברבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח הנקי הגיע ל-821 מיליון דולר, או 44 סנט למניה, לעומת רווח של 34 סנט למניה ברבעון המקביל.

עלייה בתביעות האבטלה החדשות בארה"ב

מספר תביעות האבטלה החדשות בארה"ב הוא באופן מפתיע הגבוה ביותר בשלושת החודשים האחרונים. 7,000 תביעות חדשות נרשמו באוקטובר וכך הגיע מספר התביעות ל-265 אלף - לפי דו"ח של משרד התעסוקה. הסקר המקדים שערך בלומברג חזה ירידה בתביעות ל-256 אלף.

אפילו עם העלייה, תביעות ראשוניות עולות בקנה אחד עם הממוצע של 264 אלף ב-2016, כאשר מאגר מידלדל של מחפשי עבודה מיומנים ומנוסים מונע מהמעסיקים לפטר עובדים.

מספר תביעות האבטלה הוא פחות מ-300 אלף כבר 87 שבועות רצופים - הרצף הארוך ביותר מאז 1970, וברמה המעידה על שוק עבודה בריא.

הנגיד הבריטי: הכלכלה גמישה ודינמית

הבנק המרכזי של בריטניה כינס היום מסיבת עיתונאים ובה הודיע כי שיעור הריבית לא ישתנה ויישאר 0.25%, ותוכנית ההרחבה הכמותית שהוכרזה באוגוסט תישאר כפי שהיא. תחזית הצמיחה המעודכנת ל-2016 היא 2.2 - לעומת תחזית קודמת של 2%. תחזית הצמיחה המעודכנת ל-2017 היא 1.4% - לעומת תחזית קודמת של 0.8% בלבד. עם זאת, הבנק חתך את תחזית הצמיחה ל-2018. לדברי מארק קרני, נגיד הבנק, הסיבה לכך היא שהאינפלציה תנגוס במשכורות, ולכן לא תהיה צמיחה אמיתית במשכורות.

תחזית האינפלציה לשנה הבאה ול-2018 היא 2.7%, לעומת אינפלציה של 1.3% השנה.

קרני הוסיף כי כלכלת בריטניה היא גמישה ודינמית, אבל בתשובה לשאלה אמר כי פסיקת בית המשפט הבוקר, לפיה רק הפרלמנט יכול להפעיל את סעיף 50 - מוסיפה לחוסר הוודאות הכללית בנושא.

הליש"ט מזנקת; לונדון יורדת

ניל ווילסון מ-ETX קפיטל הסביר ל"גרדיאן" למה הליש"ט מזנקת היום ביותר מ-1%, ולמה בסיטי מתקשים להחליט מה הולך לקרות: "פסיקת בית המשפט לגבי סעיף 50 היא מכה עבור ראש הממשלה תרזה מיי ועבור השרים תומכי הברקזיט בלבה של הממשלה. היא הופכת את הפעלת הברקזיט לבעייתית יותר, ונותנת לליש"ט זריקה עצומה בכתף.

"הבמה עכשיו מוכנה לקרב חדש על הברקזיט, ויש סיכוי שהפרלמנט יחסום את עזיבת האיחוד – אף שכרגע הוא רחוק ומעורפל. אנחנו צריכים יותר בהירות לגבי מה חברי הפרלמנט חושבים והולכים לעשות. בשנה של תהפוכות פוליטיות, מי יהמר נגד הפתעה נוספת? קמפיין הישארות גדול שיתחיל מלמטה עשוי לשנות את התמונה הנוכחית.

"החדשות הזניקו את הליש"ט למעלה עד 1.24 דולרים לליש"ט בזמן שהשווקים מעכלים את החדשות. אבל האמת היא שאף אחד עדיין לא יודע מה ההשלכות של החלטת בית המשפט". 

בורסות אסיה מתנדנדות; עליות בסיאול ושנחאי

על בורסות אסיה עובר יום תנודתי ומעורב, לנוכח החששות מתוצאות הבחירות בארה"ב. רוב האנליסטים אומרים כי בחירתו של טראמפ תפגע בכלכלות השווקים המתעוררים בשל מגבלות סחר שמתכוון המועמד הרפובליקאי להטיל, בשל עוינותו לסין וכוונותיו להפסיק הצבת כוחות אמריקאים בגבול שבין צפון קוריאה לדרומה.

בבורסת טוקיו אין מסחר לרגל יום התרבות הלאומי. סיאול עלה ב-0.4%; שנחאי עלתה ב-0.8%; הונג קונג ירדה ב-0.6% וטייוואן ב-0.8%.

במסחר במט"ח רושם הדולר ירידות מול מרבית המטבעות של הכלכלות המפותחות. מול הין הוא נסוג ב-0.4% ל-104.24 ין; מול הפרנק השוויצי יורד ב-0.2% ל-0.9708 פרנק. 

הסיכויים להעלאת ריבית בארה"ב עלו ל-80%, לפי מדדים שונים. עם זאת, יש המזהירים כי תוצאות הבחירות עשויות להשפיע על החלטות הבנק הפדרלי. המועמד טראמפ כבר הבטיח כי יחליף את היו"ר ג'נט ילן אם ייבחר לנשיאות. 

ירידות בוול סטריט לאחר החלטת הריבית

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות שערים לאחר החלטת הריבית הערב של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי, שהותירה אותה כצפוי ללא שינוי בטווח של 0.25-0.5 אחוז. דאו ג'ונס ירד ב-0.3%; S&P 500 נחלש 0.6%; נאסד"ק נסוג ב-0.9%.

הדולר נחלש ב-0.3% מול היורו לשער של 1.10 דולר ליורו.

הבנק הפדרלי הודיע הערב כי הסיכויים להעלאת ריבית בדצמבר ממשיכים להתחזק, והבהיר כי הוא אינו זקוק לעוד ראיות רבות כדי להעלות את שיעור הריבית בחודש הבא, לאחר הבחירות לנשיאות. 

מניית פייסבוק ירדה 1.6% לקראת פרסום הדוחות הרבעוניים הלילה, למרות שהחברה צפויה לדווח על זינוק של 70% ברווח הנקי.

אירופה ננעלה בירידות

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים למרות נתונים על הצמיחה הגבוהה בגוש היורו זה שלוש שנים, על רקע חששות בשווקים מניצחון של טראמפ בבחירות לנשיאות בארה"ב. לונדון ירדה 1%; פריז נסוגה ב-1.2%; פרנקפורט נחלשה ב-1.5%; המדד הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 1.1%.

"רמת החרדה בשווקים מעלה הילוך" אומר כריס ווסטון, ראש אסטרטגיית שוק ב-IG. "ונראה כי ידם של הדובים על העליונה".

הנפט נופל לאחר זינוק בתפוקה בארה"ב

הנפט נופל ביותר מ-3% למחיר 45.5 דולר לחבית לאחר שסוכנות האנרגיה של ארה"ב דיווחה היום על גידול של 14.4 מיליון חביות בתפוקת הנפט בשבוע שנגמר ב-28 באוקטובר, הרבה מעל התחזיות שצפו עלייה של כ-2 מיליון חביות. העלייה החדה בתפוקה מעידה על גידול בהיצע הנפט העולמי, ולכן מחירי הנפט יורדים.

דעיכת הפרסום בעיתונות המודפסת הפילה את רווחי ניו יורק טיימס

חברת ההוצאה לאור של "ניו יורק טיימס" דיווחה היום על נפילה ברווח הנקי ברבעון השלישי, שנבעה מהמשך הירידה בהכנסות מפרסום. העיתון המשפיע בעולם רשם ברבעון שעבר רווח של 406 אלף דולר, לעומת 9.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2015. הרווח למניה בניכוי סעיפים חד פעמיים ירד מ-9 סנט ל-6, מעל לתחזיות.

הכנסות החברה ירדו ב-1% ל-363.5 מיליון דולר, בהתאם לתחזיות, כשמתוכם נרשמה ירידה של 7% בהכנסות מפרסום. עם זאת, ההכנסות מפרסום דיגיטלי עלו ב-21%, בעיקר במובייל. תפוצת העיתון עלתה ב-3% בזכות המשך המאמצים של העיתון בגיוס מנויים דיגיטליים, שמספרם עלה ב-3% ל-1.56 מיליון איש נכון ל-30 ביוני.

הכנסות עליבאבא קפצו ב-55%

קבוצת עליבאבא פירסמה הכנסות ורווחים לרבעון האחרון שהיכו בקלות את תחזיות האנליסטים. מניות החברה עלו לפני פתיחת המסחר ב-4.3%. ענקית המסחר המקוון דיווחה על 439 מיליון קונים אקטיבים בשנה (עד ספטמבר) - עלייה של 14% בתוך שנה. שיעור הצרכנים הפעילים במובייל עלה ב-30% ל-450 מיליון, וההכנסות בתחום זה עלו ב-78% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

הכנסות החברה עלו ב-55% ל-5.14 מיליארד דולר - 34.29 מיליארד יואן, לעומת תחזית של 33.91 מיליארד יואן.  

טוקיו ירדה ב-1.8%

המסחר באסיה התנהל בירידות שערים על רקע החששות המתגברים מתוצאות הבחירות בארה"ב בשבוע הבא. במקביל, הין עולה מול הדולר וכך גם הפרנק השווייצי והזהב. טוקיו נפלה ב-1.8%; הונג קונג איבדה 1.45%; שנחאי נסוגה ב-0.6%; סינגפור ירדה ב-0.2%.

הין היפני עולה מול הדולר ב-0.3% לשיא של שבוע ונסחר בשער של 103.84 ין לדולר; נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורד ב-0.9% בעקבות מידע על עלייה במלאי הנפט בארה"ב ונסחר במחיר של 46.3 דולר לחבית; והזהב מוסיף 0.3%.

מדד הייצור בגוש היורו הכה את התחזיות

מדד הייצור של מנהלי הרכש בגוש היורו רשם באוקטובר את הצמיחה המהירה מזה שלוש שנים - 53.5 (50 = ללא שינוי) והכה את התחזיות. הייצור בהולנד רשם את הצמיחה היפה ביותר עם נתון של 55.7; אחריה גרמניה עם 55; אוסטריה עם 53.9; ספרד עם 53.3; ורק יוון רשמה התכווצות במדד הייצור עם נתון של 48.6.

הבוקר הודיעה סוכנות דירוג האשראי מודיס כי אם בריטניה לא תצליח להשיג עסקה טובה מספיק ליציאה מהאיחוד - היא תיאלץ להתמודד עם הורדת דירוג. הקריטריון המרכזי הוא שמירת הגישה של הבנקים לשוק המשותף, אבל גם התחזית הפיסקלית ויצירת הסכמי סחר חדשים.

יום חמישי רצוף של ירידות במניית אפל

המסחר במניית אפל ננעל בירידות של 1.8% - יום חמישי רצוף של ירידות מאז שהחברה דיווחה בשבוע שעבר על תוצאות מאכזבות לרבעון השלישי של השנה, שכללו ירידה שלישית ברציפות במכירות האייפון ונפילה במכירות המכשיר בסין. מאז פרסום הדו"חות ביום שלישי שעבר ירדה מניית אפל ב-3.5%. מתחילת 2016 טיפסה המנייה בקרוב ל-5%

ירידות בוול סטריט; אפל ירדה יום חמישי ברציפות

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות שערים לקראת פתיחת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי, שתפרסם מחר את החלטת הריבית. דאו ג'ונס ירד ב-0.6%; S&P 500 איבד 0.7%; נאסד"ק נסוג אף הוא ב-0.7%.

מניית המו"לית גאנט, אשר מוציאה לאור את העיתון "USA טודיי", ירדה ב-2.3% לאחר שהודיעה כי נסוגה מתוכניתה לרכוש את טרונק (Tronc), לשעבר טריביון פבלישינג, המוציאה לאור את "שיקגו טריביון" ו"לוס אנג'לס טיימס". מניית טרונק צנחה 12.5% בעקבות החדשות. ההחלטה של גאנט התקבלה אחרי חודשים של מגעים לגבי מיזוג. 

הוצאות הבנייה בארה"ב ירדו  בספטמבר ב-0.4%, בניגוד לתחזיות שצפו עלייה של 0.4%. ההוצאות בספטמבר הסתכמו ב-1.15 טריליון דולר והיו נמוכות ב-0.2% לעומת השנה שעברה - ירידה שנתית ראשונה מאז יולי 2011.

ירידות שערים באירופה; היורו מתחזק

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות שערים לאחר פתיחה חיובית. לונדון ירדה ב-0.5%; פרנקפורט נחלשה ב-1.3%; פריז נסוגה ב-0.9%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1%. הליש"ט התחזקה ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.226 דולר לליש"ט, לאחר שנגיד הבנק המרכזי של בריטניה מארק קרני הודיע אתמול כי יישאר בתפקידו עד יוני 2019. היורו מטפס 0.5% מול הדולר לשער של 1.105 דולר ליורו.

ענקית הנפט הבריטית BP דיווחה על עליה של 35% ברווחיה ברבעון השלישי, הודות להמשך קיצוץ עלויות שסייע לפצות על מחירי הנפט הנמוכים. החברה דיווחה על רווח של 1.66 מיליארד דולר ברבעון, בהשוואה לרווח של 1.23 מיליארד דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. בניכוי סעיפים חד פעמיים הסתכם הרווח של החברה ב-933 מיליון דולר, מעל לתחזיות אנליסטים לרווח של 686 מיליון דולר. עם זאת, מניית החברה ננעלה בנפילה של 4.5% בבורסת לונדון בעקבות תחזית הכנסות מאכזבת.

תחזית מאכזבת לפייזר

ענקית התרופות פייזר דיווחה על רווח והכנסות נמוכים מהצפוי ברבעון השלישי, ופרסמה תחזית שנתית מאכזבת. הרווח הנקי של פייזר הסתכם ברבעון השלישי ב-1.32 מיליארד דולר, או 21 סנט למניה, לעומת רווח של 2.13 מיליארד דולר, או 34 סנט למניה, ברבעון המקביל בשנה שעברה. בניכוי סעיפים חד פעמיים, הסתכם הרווח ב-61 סנט למניה, מתחת לתחזיות. ההכנסות עלו ב-8% ל-13.045 מיליארד דולר, מעט מתחת לתחזיות. החברה אמרה כי היא צופה כעת כי הכנסותיה השנה יסתכמו ב-52-53 מיליארד דולר, עם רווח למניה של בין 2.38 דולר ל-2.43 דולר. אנליסטים צפו הכנסות שנתיות של 53.1 מיליארד דולר ורווח של 2.46 דולר למניה. 

האטה בייצור בבריטניה

פעילות הייצור בבריטניה האטה בחודש שעבר, לפי נתונים שפורסמו היום בממלכה המאוחדת. עם זאת, חברות בבריטניה המשיכו להרוויח מנפילת הליש"ט, אשר סייעה לייצוא. מדד מנהלי הרכש של חברת IHS למגזר הייצור בבריטניה ירד לרמה של 54.3 נקודות בחודש שעבר, ירידה לעומת שיא של שנתיים שנרשם בספטמבר – 55.5 – אך עדיין מעל לרף של 50 נקודות. כל קריאה של יותר מ-50 נקודות מראה על צמיחה בפעילות המגזר. הקריאה היתה גם נמוכה יותר מתחזיות אנליסטים, שצפו רמה של 54.5 נקודות באוקטובר. 

בורסות אסיה רשמו עליות שערים

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים, על רקע נתוני ייצור מעודדים בסין ולקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי בארה"ב מחר. טוקיו עלתה ב-0.1%; שנחאי מטפסת ב-0.6%; הונג קונג עולה ב-1.2%; סיאול נסגרה ללא שינוי; סידני ירדה ב-0.5%.

הבנק המרכזי של יפן תיקן היום את תחזית האינפלציה שלו, אך נמנע מהרחבת תוכנית התמריצים שלו. בסיומה של ישיבתה בת היומיים הותירה מועצת המדיניות של הבנק את הריבית ללא שינוי, ברמה של מינוס 0.1%, והשאירה ללא שינוי את תוכנית רכישות האג"ח שלה. הבנק דחה את היעד שלו להגעה לאינפלציה של 2% לשנת התקציב 2018, לעומת היעד הקודם של 2017. 

עליה בייצור בסין; אוסטרליה הותירה ריבית ללא שינוי

פעילות הייצור בסין הואצה באוקטובר, מה שמוסיף לסימנים להתייצבותה של הכלכלה. מדד מנהלי הרכש הרשמי למגזר הייצור בסין עלה בחודש שעבר לרמה של 51.2 נקודות, לעומת 50.4 בספטמבר. מדד מנהלי הרכש של חברת קאישין לייצור בסין עלה ל-51.2 נקודות לעומת 50.1 בספטמבר. כל רמה הגבוהה מ-50 נקודות מראה על צמיחה בפעילות המגזר, בעוד שרמה הנמוכה מרף זה מעידה על נסיגה .

באוסטרליה הותיר היום הבנק המרכזי את הריבית ללא שינוי, ברמת שפל של 1.5%, בהתאם לתחזיות. כמו כן נמנע הבנק מתמריצים נוספים, על רקע האינפלציה המתונה במדינה. 

וול סטריט סגרה חודש שלילי

המסחר בוול סטריט ננעל ביציבות, על רקע נתוני הצריכה המעודדים בארה"ב וגל מיזוגים ורכישות, ולאחר שביום שישי נסגרו הבורסות בירידות שערים עם התחדשות חקירת הבולשת הפדרלית (FBI) נגד המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, הילרי קלינטון.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.1% והשלים ירידה חודשית של 0.6%. זהו חודש שלישי ברציפות של ירידות בדאו ג'ונס - רצף הירידות הארוך ביותר מאז רצף של חמישה חודשי ירידות ב-2011; מדד S&P 500 ננעל ללא שינוי והשלים ירידה חודשית של 1.5%; נאסד"ק ננעל אף הוא ללא שינוי והשלים ירידה חודשית של 2%, אשר קטעה שלושה חודשי עליות.

מניית חברת התרופות וליאנט צנחה ב-12% בעקבות דיווחים כי מנכ"ל וסמנכ"ל הכספים לשעבר נמצאים במרכזה של חקירת הונאה בארה"ב. לפי הדיווח, אישומים צפויים להיות מוגשים נגדם בתוך כמה שבועות. החקירה נוגעת לקשר שבין וליאנט לפילידור - בית מרקחת שמתמחה בתרופות יקרות הדורשות תמיכה רפואית לחולה ומיועדות לחולים במחלות נדירות - ואשר בו וליאנט שלטה באופן סודי. מייקל פירסון, המנכ"ל לשעבר של וליאנט, התפטר ממנה במארס 2016 על רקע הפרשה.

הנפט נפל לשפל של חודש

מחיר הנפט נפל היום בניו יורק לשפל של חודש על רקע התגברות הספקות לגבי הסכם של חברות אופ"ק להגבלת התפוקה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר ירדו ב-3.8% ל-46.86 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. בכך השלים הנפט ירידה של 4.6% מאז תחילת אוקטובר.

יותר ויותר חברות באופ"ק רוצות להיות פטורות מהסכם לריסון התפוקה. עיראק וניגריה הצטרפו בימים האחרונים לאיראן ולוב בבקשה שלא להיכלל בהסכם רשמי להפחתת תפוקת הנפט. באופ"ק רוצים להפחית את התפוקה לטווח שבין 32.5 מיליון ל-33 מיליון חביות ביום. הסכם רשמי בנושא עדיין לא נחתם, וסירובן של מדינות החברות בקרטל להשתת, בו עלול להכעיס את סעודיה ובעלות בריתה במפרץ הפרסי.

עוד בשוק הסחורות, החוזים על הזהב למסירה בדצמבר ירדו ב-0.2% והשלימו ירידה חודשית של 3.3% באוקטובר. הכסף עלה היום ב-0.1% והשלים ירידה של 7.4% באוקטובר.

אירופה ננעלה בירידות; הליש""ט נפלה החודש ב-6%

בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים, והשלימו ירידה חודשית באוקטובר. לונדון ירדה ב-0.6%; פרנקפורט נסוגה ב-0.3%; פריז ירדה ב-0.9%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.5%, והשלים ירידה חודשית של 1.2%. הליש"ט התחזקה ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.220 דולר לליש"ט, לאחר שראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הביעה תמיכה בהישארותו של נגיד הבנק המרכזי של בריטניה מארק קרני בתפקידו כמתוכנן.

הליש"ט היתה המטבע בעל הביצועים הגרועים ביותר החודש מבין 150 מטבעות שאחריהם עוקבת בלומברג. המטבע נחלש בחודש האחרון ב-6.2%, השיעור החד ביותר מאז שביוני - החודש שבו התקיים בבריטניה משאל העם שהכריע בעד עזיבת האיחוד האירופי - הוא צנח ב-8.1%. מאז חודש אפריל נחלשה הליש"ט כל חודש, ועד כה השנה נפלה ביותר מ-17%.

צילום: בלומברג / Chris Ratcliffe

האטה בפעילות הכלכלית בשיקגו

הפעילות הכלכלית באזור שיקגו האטה בחודש אוקטובר, כך לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב. מדד מנהלי הרכש של אזור שיקגו ירד ל-50.6 נקודות, לעומת 54.2 נקודות בחודש ספטמבר. זוהי הרמה הנמוכה ביותר מאז חודש מאי. כל קריאה של יותר מ-50 נקודות מעידה על התרחבות בפעילות הכלכלית, בעוד שרמה הנמוכה מ-50 מראה על נסיגה בפעילות.

את הירידה באוקטובר הובילה האטה בייצור, בעוד שמדד ההזמנות החדשות ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז חודש מאי. האינפלציה הואצה לרמה הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2014.

קו הרקיע של שיקגו

גידול חד מהצפוי בצריכה בארה"ב

האמריקאים הגדילו את הצריכה הפרטית שלהם בספטמבר בקצב המהיר ביותר מזה שלושה חודשים, כך לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב. הצריכה הפרטית - מנוע הצמיחה הגדול ביותר של הכלכלה האמריקאית האחראי על יותר משני שלישים מהצמיחה בתמ"ג - גדלה ב-0.5% בחודש שעבר, מעבר לתחזיות אנליסטים לעליה של 0.4%. היתה זו העליה החדה ביותר מאז חודש יוני, הודות למכוניות חדשות, טלפונים סלולריים ומוצרים נוספים שרכשו האמריקאים. ברבעון השלישי כולו עלתה הצריכה ב-2.1%, מחצית מקצב העליה של הרבעון שקדם לו.

ההכנסה האישית, בינתיים, עלתה ב-0.3% בספטמבר, בעוד ששיעור החיסכון של האמריקאים ירד מעט ל-5.7%. ההכנסה הפנויה - שנותרת אחרי ניכויי מסים - נותרה ללא שינוי בספטמבר, זה החודש השני ברציפות.

גוש היורו ממשך לצמוח למרות הברקזיט

נתוני הצמיחה בגוש היורו שפורסמו היום יכולים להעלות חיוך על פניהם של מקבלי ההחלטות. כלכלת גוש היורו צמחה ברבעון השלישי ב-0.3% לעומת הרבעון השני. בכך, התפוגגו החששות מפגיעה קשה בכלכלת גוש היורו בעקבות ההצבעה בבריטניה בעד יציאה מהאיחוד האירופי. ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה, צמח גוש היורו ב-1.6%. כלכלת האיחוד האירופי צמחה ב-0.4% ביחס לרבעון השני וב-1.8% ביחס ל-2015.

בנוסף, פירסמה היום לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי כי האינפלציה במדינות גוש היורו עלתה  באוקטובר לקצב שנתי של 0.5%, לעומת 0.4% בספטמבר. העלייה באינפלציה היתה בשיעור דומה לזה של הערכות הכלכלנים. העלייה נרשמה על רקע ירידה במחירי האנרגיה, ועלייה במחירים במגזר השירותים והאוכל.

הקרב הצמוד בין קלינטון לטראמפ מבלבל גם את המשקיעים באסיה

המשקיעים רוצים יציבות, והודעת הבולשת הפדרלית (FBI) בארה"ב על פתיחה מחדש של החקירה בפרשיית המיילים של הילרי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, מערערת את היציבות המיוחלת – מה שגרם ליום מסחר תנודתי בבורסות אסיה. אחרי שבשבועות האחרונים הצביעו הסקרים בארה"ב על יתרון ברור לקלינטון, אתמול פורסמו סקרים שמצביעים על יתרון דחוק לקלינטון, כשבחלק מהסקרים מוביל גם דונלד טראמפ, יריבה הרפובליקאי.

בורסת טוקיו ירדה ב-0.1%; הונג קונג ירדה ב-0.1%; שנחאי נחלשה ב-0.1%; סידני עלתה ב-0.6%; סיאול נחלשה ב-0.6%. בשוק המט"ח, נחלש הין היפני מול הדולר ב-0.3% ונסחר סביב שער של 105 ין לדולר.

האם הנגיד הבריטי יעזוב?

הנושא שמעסיק היום את רוב המשקיעים באירופה, ובעיקר בסיטי של לונדון הוא אם מארק קרני, נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, יישאר בתפקידו. קרני נחשב לנגיד שקול ואחראי, ובימים שאחרי אישור משאל העם בבריטניה על יציאה מהאיחוד האירופי – הוא נשאר כמעט בודד במערכה בניסיון להרגיע את השווקים בזמן שהמערכת הפוליטית היתה בהלם ושותקה למעשה.

אתמול דיווחו כמה עיתונים בבריטניה כי קרני לא יאריך את כהונתו כנגיד עד 2021, ויעזוב כבר בקיץ 2018 – כפי שתוכנן במקור. שר האוצר של בריטניה, פיליפ האמונד, אמר כי הוא מעוניין שקרני ימשיך בתפקיד עד 2021, אך קרני, שהיה בעבר נגיד הבנק המרכזי במולדתו קנדה, סירב להבטיח כי ימשיך בתפקיד. בלילה דווח ב"פייננשיאל טיימס" כי קרני יסכים לשמש כנגיד עד 2021, מה שעשוי להוביל לזינוק בליש"ט אם הוא יאשר את הדברים.

מדינות אופ"ק לא מצליחות להסכים - מחירי הנפט יורדים

בשוק הסחורות, נרשמות היום ירידות במחירי הנפט בשל חוסר הוודאות סביב הניסיונות האינסופיים של מדינות אופ"ק (ארגון המדינות המייצאות נפט) להגיע להסכם על קיצוץ או הקפאת התפוקה בניסיון להפחית את היצף ההיצע בשוק המקומי שמעודד את המחירים הנמוכים.

החוזים על נפט מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר שנסחר בניו יורק יורדים ב-0.4% ל-48.5 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה בדצמבר הנסחר בלונדון יורד ב-0.5% ל-49.5 דולר לחבית.

מקורות בוועידת אופ"ק בווינה אמרו כי עוד ועוד מדינות מעוניינות להיות מוחרגות מהסכם הקפאת התפוקה – כפי שדרשה איראן. סעודיה התנגדה לדרישה האיראנית באופן נמרץ, אך נאלצה להתקפל בסופו של דבר – אך מאז שהיא התקפלה, מדינות נוספות מבקשות הקלות, מה שפוגע במאמצי המדינות להגיע להסכם.

הצרכנים היפנים נשארו בבית - ובממשלה מאשימים את מזג האוויר

ביפן פורסמו היום נתוני מקרו מאכזבים, שממשיכים להטיל ספק ביעילות של מדיניות התמריצים המוניטריים של הבנק המרכזי במדינה. היום פורסם כי המכירות הקמעונאיות ביפן ירדו זה החודש השביעי ברציפות בספטמבר. בשבוע שעבר פורסם כי האינפלציה ביפן ממשיכה לרדת – כלומר, גם המחירים הנמוכים לא מצליחים לעודד את הכלכלה.

מהנתונים שפורסמו היום על ידי משרד הכלכלה ביפן, המכירות הקמעונאיות ביפן עולה כי המכירות הקמעונאיות ירדו בחודש שעבר ב-1.9% לעומת התקופה המקבילה ב-2015. ואולם במשרד הכלכלה ציינו כי המכירות הקמעונאיות הושפעו גם ממספר חריג של סופות טייפון שפגעו במדינה בספטמבר.

במקביל, פירסם היום משרד הכלכלה נתונים שמצביעים על קיפאון בגידול בתפוקה התעשייתית בספטמבר. התפוקה התעשייתית לא גדלה כלל באוקטובר, לעומת תחזיות כלכלנים בסקר של העיתון היפני "ניקיי" לעלייה של 1% בתפוקה. גם בספטמבר נרשם קיפאון בתפוקה התעשייתית, אחרי שבאוגוסט נרשמה עלייה מפתיעה של 1.3%. גם במקרה הזה, מנסים להאשים במשרד הכלכלה את מזג האוויר שפגע בייצור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker