עדכון גלובלי

שוק המניות העולמי בזינוק החד מאז 2012; מחיר הנפט נסק ב-23% תוך 48 שעות

בורסות וול סטריט סגרו שבוע חיובי ראשון השנה ■ בורסות אירופה השלימו הזינוק הדו-יומי החד מאז 2011 ■ בורסת טוקיו קפצה היום ב-6%

צוות גלובל
צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט סגרה שבוע חיובי ראשון השנה

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות חדות בדרכן לשבוע חיובי ראשון בשנת 2016, על רקע המשך זינוק מחירי הנפט ואיתותים של הבנקים המרכזיים של אירופה ויפן כי ישקלו לנקוט בתמריצים נוספים לעידוד הצמיחה הכלכלית.

מדד S&P 500, אשר נפל ביום רביעי לשפל של 21 חודשים, קפץ היום ב-2% בדרכו לעלייה שבועית של 1.4% - שבוע חיובי ראשון השנה; מדד נאסד"ק זינק ב-2.7%; מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.3%. עם זאת, המדדים עדיין נמצאים בדרכם לנפילה חודשית חדה לאחר שצנחו בשיעור של 7%-9% מתחילת השנה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שוק המניות העולמי בזינוק החד זה 3.5 שנים

שוקי המניות העולמיים רושמים את הזינוק היומי החד ביותר זה שלוש שנים וחצי, בעקבות נסיקת מחירי הנפט ועל רקע איתותים של הבנקים המרכזיים של אירופה ויפן כי ישקלו להרחיב את התמריצים על רקע הנפילות בשווקים.

מדד המניות הכלל עולמי של MSCI, אשר נכנס ביום רביעי ל"שוק דובי" לאחר שנפל ביותר מ-20% מהשיא של ראשית שנה שעברה, קופץ היום ב-2.5% לאחר שהמפולת בשוקי המניות הגלובליים מחקה 7.8 טריליון דולר משווי שוק המניות העולמי מתחילת השנה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט קפץ ב-23% תוך 48 שעות

מחיר הנפט בניו יורק השלים זינוק של 23% משפל של 13 שנים אליו נפל ביום רביעי ונסגר מעל ל-32 דולר לחבית, על רקע הערכות כי תמריצים נוספים מצד בנקים מרכזיים ברחבי העולם יגבירו את הביקוש לאנרגיה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במארס נסגרו במחיר של 32.19 דולר לחבית, קפיצה של 9% - הזינוק היומי החד ביותר מאז אוגוסט - בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט ב-9.4%, והוא גבוה כעת ב-23% משפל של 13 שנים - 26.19 דולר לחבית - אליו נפל במהלך המסחר ביום רביעי.

בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס קפצו ב-8% למחיר של 31.6 דולר לחבית, בדרכם לזינוק דו-יומי של 13%.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אירופה בזינוק הדו-יומי החד מ-2011

בורסות אירופה השלימו את הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז אוקטובר 2011, על רקע התחזקות ההערכות כי הבנק המרכזי של אירופה ובנקים מרכזיים אחרים בעולם יודיעו על תמריצים נוספים לעידוד הצמיחה הכלכלית. מניות האנרגיה והסחורות הובילו את העליות על רקע זינוק מחירי הנפט.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.2%; פרנקפורט קפצה ב-2%; פריז זינקה ב-3.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 קפץ ב-3% בדרכו לזינוק דו-יומי של 5%. בסיכום שבועי עלה המדד ב-2.6% - השבוע הטוב ביותר מאז נובמבר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הכנסות ג'נרל אלקטריק ממשיכות לאכזב

קונצרן התעשייה האמריקאי ג'נרל אלקטריק (GE) דיווח היום על מכירות נמוכות מהצפוי ברבעון הרביעי לאחר שההכנסות בעסקי הנפט והאנרגיות המתחדשות צללו על רקע ההאטה בצמיחת הכלכלה העולמית. מניית GE יורדת ב-1% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

הכנסות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-33.8 מיליארד דולר - פחות מתחזית האנליסטים להכנסות של 35.9 מיליארד דולר, ורבעון שביעי מתוך שמונה האחרונים שבהם מכירות GE היו נמוכות מציפיות האנליסטים. בשורה התחתונה רשמה החברה רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 52 סנט למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 49 סנט למניה.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סוכנות התעסוקה השוודית: לא נעמוד ביעדי האבטלה בגלל שף הפליטים

בחודשים האחרונים פורסמו בשוודיה הערכות שונות הנוגעות להשפעה הכלכלית של שטף המהגרים על המדינה. כעת צופה סוכנות התעסוקה הממשלתית במדינה כי שוודיה לא תצמיח לעמוד ביעדי האבטלה שקבע לעצמו ראש הממשלה, סטפן לופוון, להיות המדינה בעלת שיעור האבטלה הנמוך ביותר באיחוד האירופי עד 2020.

שיעור האבטלה במדינה הגיע ב-2015 ל-7.5% והוא צפוי לרדת עד 2017 ל-6.6%, אך לקפוץ שוב ל7.5% עד 2020, על אף הצמיחה הכלכלית במדינה. מאטס וודמן, ראש מחלקת המחקר בשירות התעסוקה השוודי אמר כי יעד התעסוקה של ראש הממשלה הוא "לא ריאלי" וכי "יהיה קשה מאוד להגיע ליעד הזה". הוא גם הזהיר ששוודיה עומדת בפני שנים רבות של שיעור אבטלה גבוה מ-7% - בעיקר בגלל שטף המהגרים שמגיע למדינה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טוקיו זינקה ב-5.9%; העליות של הנפט מתחזקות

זינוק בבורסת יפן הוביל את יתר בורסות אסיה שרושמות עליות שערים אחרי שבוע של טלטלה בשווקים. לעליות באסיה תרמה הודעת נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, שאמר אתמול כי לא יעלה את הריבית והגדיל את ציפיות המשקיעים להזרמת תמריצים נוספת את השוק האירופי שמנסה להתאושש עדיין מהמשבר בגוש היורו. מיד אחרי הודעתו של דראגי החלו לזנק בורסות אירופה, מגמה שעברה אתמול גם לארה"ב, וכעת גם לבורסות אסיה.

סידני טיפסה ב-1.1%; שנחאי עלתה ב-1.25%; טוקיו זינקה ב-5.9%; הונג קונג קופצת ב-2.9%; סיאול התחזקה ב-2.1%. גם מחירי הנפט רושמים עליות חדות כשנפט מסוג טקסס מתוק מטפס ב-3.6% ל-30.6 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט קופץ ב-4.5% ל-30.6 דולר לחבית. הדולר עולה מול הין ב-0.4% ונסחר סביב שער של 118.16 ין לדולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט התאוששה משפל של 21 חודשים

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית ומדד S&P 500 התאושש משפל של 21 חודשים בעקבות זינוק מחיר הנפט ל-30 דולר לחבית, ולאחר שנשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, אותת כי הבנק ישקול לנקוט בתמריצים נוספים לכלכלת היבשת.

מניות האנרגיה הובילו את העליות. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.7%; מדד S&P 500, אשר נסגר ביום רביעי ברמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל 2014, התאושש ב-0.5%; מדד נאסד"ק נסגר כמעט ללא שינוי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט קפץ חזרה למחיר של 30 דולר

מחיר הנפט בניו יורק זינק במהלך המסחר מעל ל-30 דולר לחבית על רקע דיווחים על מתקפות נגד מסופי נפט בלוב, והערכות כי נפילת מחיר הנפט מתחילת השנה היתה מוגזמת. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 29.53 דולר לחבית, עלייה של 4.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר זינקו למחיר של 30.25 דולר לחבית.

בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס נסגרו במחיר של 29.25 דולר לחבית, זינוק של 4.9%.

אדם עומד בין חביות נפט
חביות נפטצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אפקט דראגי מתפוגג: היורו מתחזק

היורו מתחזק מול הדולר לאחר שמוקדם יותר רשם מולו את הנפילה החדה זה שבועיים לאחר שנשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, אותת כי יתכן שהבנק יחליט על תמריצים מוניטריים נוספים בישיבתו הבאה בחודש מארס.

היורו מטפס ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.0889 דולר ליורו, לאחר לאחר שמוקדם יותר נפל מול המטבע האמריקאי ב-0.8% לשער של 1.0808 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דראגי דחף את בורסות אירופה ליום הטוב זה חודש

בורסות אירופה התאוששו משפל של 15 חודשים ורשמו את הזינוק החד ביותר זה קרוב לחודש על רקע התחזקות ההערכות כי הבנק המרכזי של אירופה ינקוט בתמריצים נוספים לעידוד כלכלת היבשת. נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, אמר היום כי הבנק המרכזי עשוי לשקול מחדש את מדיניותו הנוכחית בישיבתו הבאה במארס.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.8%; פרנקפורט קפצה ב-1.9% לאחר נפילה של 2.8% ביום רביעי; פריז הוסיפה 2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 1.9% לאחר שכבר קפץ ב-2.5% במהלך יום המסחר. המדד, שזהו לו הזינוק החד ביותר זה קרוב חודש, נפל אתמול ב-3.2% בצל חששות מפני האטה בכלכלה העולמית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תשואת האג"ח בגרמניה וארה"ב בשפל של 8 חודשים

שוק האג"ח הממשלתיות בגוש היורו נסחר בעליות חדות לאחר שנשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, אותת כי הבנק ישקול לנקוט בתמריצים מוניטריים נוספים. התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה (בונד) ל-10 שנים יורדת ב-0.04% לרמה של 0.38% - שפל של שמונה חודשים. התשואה על האג"ח המקבילות של צרפת יורדת ב-0.06% לרמה של 0.77%; תשואת האג"ח הממשלתיות של ספרד ל-10 שנים צונחת ב-0.12% לרמה של 1.67%.

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות על רקע זינוק האג"ח הממשלתיות בגוש היורו. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים יורדת ב-0.02% לרמה של 1.96% - שפל של שמונה חודשים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דראגי מאותת על הרחבה מוניטרית נוספת

נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, העריך היום כי הריביות בגוש היורו יישארו ברמתן הנוכחית או נמוך ממנה למשך זמן מה. במסיבת עיתונאים במטה הבנק בפרנקפורט אותת דראגי כי הבנק המרכזי "עשוי לשקול מחדש" את המדיניות הנוכחית בישיבתו הבאה במידה שהמשבר בשווקים העולמיים יגביר את הסיכונים. הדינמיקה בתחום האינפלציה חלשה מהצפוי, אמר דראגי.

מריו דראגי
מריו דראגיצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

זינוק בתביעות האבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב קפץ בשבוע שעבר ל-293 אלף - המספר הגבוה ביותר מאז יולי - לעומת 283 אלף בשבוע הקדום, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. הממוצע הארבע-שבועי, הנחשב לפחות תנודתי, קפץ ב-6,500 ל-285 אלף - המספר הגבוה ביותר מאז אפריל 2015.

צעירים עומדים בתור לריאיון עבודה
תור לראיון עבודה (אילוסטרציה) צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הריבית בגוש היורו ללא שינוי

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר כצפוי היום ללא שינוי את הריבית בגוש היורו ברמה של 0.05%, ואת הריבית הפקדונות ברמה של מינוס 0.3%. נשיא הבנק המרכזי, מריו דראגי, יקיים מסיבת עיתונאים במטה הבנק בפרנקפורט בשעה 15:30 שעון ישראל.

מטה הבנק המרכזי של אירופה
מטה הבנק המרכזי של אירופהצילום: AP
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידות באסיה; שנחאי נופלת 3.2%

הירידות בבורסות אסיה מתחזקות לקראת סגירת המסחר ובורסת שנחאי נופלת 3.2% בהמשך לירידות אמש בוול סטריט והנפילות שנרשמו באירופה. טוקיו נופלת 2.5%, הונג קונג נחלשת 1.6%, סיאול יורדת 0.3% וסינגפור נסוגה ב-0.8%. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הירידות בוול סטריט התמתנו: S&P 500 ננעל בירידה של 1.2%

הירידות החדות שנרשמו מוקדם יותר היום בוול סטריט התמתנו לקראת הסגירה, ונאסד"ק אף עבר לעלייה קלה לפרק זמן קצר. הבורסות נפתחו היום בירידות בהמשך לירידות ברחבי העולם על רקע נפילת מחירי הנפט וההאטה בסין ולאחר שאתמול הסתיים המסחר במגמה מעורבת.  מדד S&P 500 ננעל בסופו של דבר בירידה של 1.2%; דאו ג'ונס ירד ב-1.6%; נאסד"ק נחלש ב-0.1%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דיווח: בנק ברקליס יקצץ משרות ויצמצם בונוסים

מנכ"ל ברקליס החדש ג'ס סטיילי פתח בסבב קיצוצים חדש בבנק ההשקעות, המשפיע על עובדים בניו יורק, לונדון ואסיה, בניסיון לצמצם את חטיבת ני"ע, לדברי אדם המקורב לנושא לבלומברג. מאגר הבונוסים בנק עשוי להצטמצם ב-10% לעומת השנה המקבילה, לדברי המקור לבלומברג. הבנק טרם קיבל החלטה סופית בנושא השכר, ויכריז על הבונוסים בתחילת מארס, במקום באמצע פברואר כנהוג בבנק.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידות חדות באירופה - לונדון נכנסה לשוק דובי

בורסות אירופה רשמו ירידות חזקות היום, לנעילה החלשה ביותר שלהן זה יותר משנה. בורסת לונדון עברה טכנית לשוק דובי, כאשר בעקבות הנעילה היום נחלשה כבר יותר מ-20% מהשיא שרשמה באפריל האחרון. לונדון ירדה ב-3.5%; פרנקפורט נחלשה ב-2.8% ופריז איבדה 3.5%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-3.2%, לרמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2014, בהובלת מניות האנרגיה שנחלשו על רקע הצניחה במחירי הנפט. מניית ענקית הנפט רויאל דאץ' של, שדיווחה היום על צניחה ברווחיה ועל פיטורים מתוכננים של 10,000 עובדים, צנחה ב-6.7% בלונדון.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

של תקצץ 10,000 משרות

חברת הנפט רויאל דאץ' של הודיעה היום כי תקצץ 10,000 משרות, כחלק ממאמציה לקצץ עלויות לאחר נפילת מחירי הנפט. החברה צופה רווח שנתי בניכוי סעיפים חד פעמיים של בין 1.6 מיליארד דולר ל-1.9 מיליארד דולר, לפי דו"חות מוקדמים שפרסמה היום, וזאת לעומת רווח של 3.3 מיליארד דולר שנה קודם לכן.  המניה צונחת ב-6.6% בלונדון.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ענף הבנייה בארה"ב נחלש בדצמבר, אך התחזק ב-2015 כולה

התחלות הבנייה בארה"ב ירדו ב-2.5% בדצמבר, לקצב שנתי של 1.15 מיליון, קצב נמוך מתחזיות כלכלנים. עם זאת, ב-2015 כולה נרשמו 1.11 התחלות בנייה לבתים חדשים, המספר הגדול ביותר מאז השפל הכלכלי הגדול של שנות ה-30' ועלייה של 11% לעומת 2014. היתרי הבנייה ירדו ב-3.9% לקצב שנתי של 1.23 מיליון בדצמבר, אך גם הם טיפסו ב-2015 כולה בקצב הגדול ביותר מאז השפל של שנות ה-30', לסך 1.18 מיליון יחידות.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אינפלציה שלילית של 0.1% נרשמה בדצמבר בארה"ב

בארה"ב נרשמה אינפלציה שלילית בדצמבר, בעיקר בהובלת ירידות במחירי המזון והאנרגיה. מדד המחירים לצרכן בארה"ב ירד ב-0.1% לעומת נובמבר. ב-2015 כולהטיפס המדד ב-0.7%, הקצב השני באיטיותו זה יובל, ופחות מיעד הבנק הפדרלי לאינפלציה של 2%. עם זאת, מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, טיפס ב-0.1% לעומת נומבר וב-2.1% ב-2015 כולה – העלייה השנתית החדה ביותר מאז 2012.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה ברווחי גולדמן סאקס

מניית גולדמן סאקס עולה ב-0.2% לפני פתיחת המסחר, לאחר שהבנק דיווח על ירידה ברווח הרבעוני, בין היתר בשל קנס רגולטורי של 5 מיליארד דולר ששילם הבנק בשל התנהלות לא ראויה במכירת אג"ח מגובות משכנתאות בתקופת המשבר. הרווח הנקי של גולדמן סאקס ירד ברבעון הרביעי ל-765 מיליון דולר, או 1.27 דולר למניה, לעומת רווח של 2.17 מיליארד דולר, או 4.38 דולר למניה, ברבעון המקביל שנה קודם לכן. הכנסות הבנק ירדו ל-7.27 מיליארד דולר, לעומת 7.69 מיליארד דולר ברבעון המקביל. הרווח וההכנסות היו גבוהים מתחזיות אנליסטים. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליה במחירי הבתים בגוש היורו

מחירי הבתים בגוש היורו עלו ברבעון שהסתיים בספטמבר בקצב השנתי המהיר ביותר מאז תחילת המשבר הכלכלי העולמי. לשכת הסטטיסטיקה של גוש היורו דיווחה על עליה של 1% ברבעון השלישי, לעומת הרבעון שקדם לו, ועליה של 2.3% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. היתה זו העליה השנתית החדה ביותר מאז הרבעון הראשון של 2008.  

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האבטלה בבריטניה בשפל של עשור

האבטלה בבריטניה ירדה במפתיע לשפל של עשור, והעליה בשכר היתה חדה מהצפוי. האבטלה ירדה ברבעון שהסתיים בנובמבר מ-5.2% ל-5.1% - הרמה הנמוכה ביותר מאז ינואר 206. השכר עלה ב-1.9% ברבעון שהסתיים בנובמבר, לעומת הרבעון המקביל שנה קודם לכן. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידות חדות באסיה

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בירידות שערים חדות, על רקע ירידת מחירי הנפט והמשך החששות מהאטה בסין. טוקיו נפלה ב-3.7% ונכנסה לשוק דובי, לאחר שירדה ביותר מ-20% מרמת השיא האחרונה שלה שנרשמה ביוני; שנחאי ירדה ב-1%; הונג קונג צנחה ב-3.5% ונמצאת ברמה נמוכה מ-19 אלף נקודות לראשונה מאז יולי 2012; סיאול ירדה ב-2.3%; הבורסה האוסטרלית ירדה ב-1.2% וקרובה אף היא להשלים ירידה של 20% מאז השיא האחרון.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רבעון 15 ברצף של ירידה בהכנסות יבמ

ענקית שירותי המחשוב יבמ דיווחה על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים ברבעון הרביעי של השנה, הודות לשיעור מס נמוך מהצפוי ששילמה באותה התקופה. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 4.84 דולר למניה, ירידה של 17% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, אך מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 4.81 דולר למניה. הכנסות החברה בתקופה המדווחת התכווצו ל-22.1 מיליארד דולר - רבעון 15 ברציפות של ירידה בהכנסות, אך בהתאם לתחזיות האנליסטים.

מניית יבמ מטפסת ב-0.3% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בירידה של 1.5%.

מטה יבמ בניו יורק
מטה יבמ בניו יורקצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נטפליקס היכתה התחזיות; המניה נוסקת ב-8%

נטפליקס, רשת הטלוויזיה האינטרנטית בתשלום הגדולה בעולם, הוסיפה 5.6 מיליון מנויים ברבעון הרביעי - מעל לתחזיות האנליסטים - לאחר שצמיחה בשווקים הבינלאומיים פיצתה על האטה בצמיחה בשוק האמריקאי. החברה רשמה רווח של 10 סנט למניה ברבעון - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של שני סנט למניה. הכנסות נטפליקס בתקופה המדווחת צמחו ל-1.82 מיליארד דולר לעומת תחזית האנליסטים להכנסות של 1.83 מיליארד דולר.

מניית נטפליקס נוסקת ביותר מ-8% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט לאחר שעלתה ב-3.7% בשעות המסחר הרגילות.

נטפליקס
צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סגירה מעורבת בוול סטריט בתום יום הפכפך

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת בתום יום מסחר הפכפך. בתחילת יום המסחר טיפסו המדדים בעקבות צעדים חדשים של הבנק המרכזי של סין לתמוך בשווקים ובכלכלה לאחר שהכלכלה השנייה בגודלה בעולם צמחה ב-2015 בקצב הנמוך ביותר זה 25 שנים. עם זאת, בהמשך היום נמחקו מרבית העליות לאחר שמחיר הנפט חזר לצנוח.

מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.1% לאחר שבמהלך המסחר כבר טיפס ב-1.1% ונסוג ב-0.8%. המדד נפל ב-8% מתחילת 2016 ועד יום שישי - פתיחת השנה הגרועה מעולם - ונסגר ביום שישי ברמתו הנמוכה ביותר מאז אוגוסט. המדד נפל בכמעט 12% מהשיא שאליו טיפס בחודש מאי 2015 ועד יום שישי, וצנח ביותר מ-9% מאז שהבנק הפדרלי העלה בחודש שעבר את הריבית בארה"ב - לראשונה זה כמעט עשור. מדד דאו ג'ונס נסגר היום בעלייה של 0.2%; מדד נאסד"ק נסוג ב-0.3%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מניית טוויטר בשפל; נפלה ב-28% החודש

מניית טוויטר צונחת ב-7% לשפל במסחר בוול סטריט לאחר שהרשת החברתית נפלה היום בהמשך לשרשרת של תקלות טכניות שמהן סבלה בימים האחרונים. המניה צנחה ביותר מ-28% מתחילת השנה, בהמשך לנפילה של 35% בשנת 2015. מחיר המניה נמוך כעת ביותר משליש ממחיר של 26 דולר למניה בו הונפקה טוויטר בנובמבר 2013.

הודעת השגיאה של טוויטר, הבוקר
הודעת השגיאה של טוויטר, הבוקר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חשש מהצפה בשווקים; הנפט נפל ב-3%

מחיר הנפט הגולמי בניו יורק צנח לרמתו הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2003 לאחר שסוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) הזהירה מפני מהצפת שוקי הנפט העולמיים על רקע הסרת הסנקציות נגד איראן בסוף השבוע. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 28.46 דולר לחבית, נפילה של 3.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, שבה לא התקיים אתמול מסחר לרגל חופשת יום מרטין לותר קינג.

בלונדון, בה התקיים אתמול מסחר, מחיר החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במארס התאושש מרמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2003, וטיפס ב-2.8% ל-29.37 דולר לחבית, אולם עודנו נמוך ב-21% מרמתו בתחילת השנה.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אירופה ביום הטוב זה 3 שבועות

בורסת אירופה רשמו את הזינוק היומי החד ביותר זה שלושה שבועות על רקע תקוות כי בייג'ין תודיע על תמריצים נוספים לאחר שכלכלת סין צמחה בקצב המתון ביותר זה 25 שנים. מניות הסחורות וחומרי הגלם מובילות את העליות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.7%; פרנקפורט טיפסה ב-1.5%; פריז קפצה ב-2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.3% - הזינוק היומי החד ביותר מאז ה-93 בדצמבר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גולדמן סאקס: זה הזמן לקנות מניות אפל

מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל מטפסת ב-1% למחיר של 98 דולר במסחר בוול סטריט, לאחר שאנליסטים של בנק גולדמן סאקס המליצו לקנות את מניה. לדבריהם, הנפילות שנרשמו לאחרונה במחיר המניה מהוות הזדמנות קנייה מכיוון שהן כבר מגלמות את התחזיות החלשות של החברה. גולדמן קבע למניית אפל מחיר יעד של 155 דולרים לצד המלצת "קנייה".

טים קוק, מנכ"ל אפלצילום: אי–פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבנק המרכזי של סין יזרים כ-91 מיליארד דולר לשווקים

הבנק המרכזי של סין הודיע כי יזרים 600 מיליארד יואן (כ-91 מיליארד דולר) לשוקי ההון, כדי לעמוד בביקוש לנזילות בטווח הבינוני, לפי אתר הבנק המרכזי. הבנק גם יוריד את הריבית על קו האשראי לטווח הבינוני ל-2.75%. הבנק הוסיף כי יבצע רכישות הפוכות בשוק (reverse repos), כלומר, ייקח הלוואות יומיות מהבנקים, כדי לעמוד בביקוש העונתי לנזילות לקראת ראש השנה הסיני.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עלייה ברווחי והכנסות מורגן סטנלי ובנק אוף אמריקה

שניים מהבנקים הגדולים בארה"ב דיווחו היום על שיפור בתוצאותיהם הפיננסיות ברבעון הרביעי. בנק ההשקעות מורגן סטנלי דיווח כי עבר מהפסד נקי בסך 1.6 מיליארד דולר ברבעון הרביעי בשנה שעברה לרווח נקי בסך 908 מיליון דולר. החברה דיווחה על הכנסות בסך 7.7 מיליארד דולר, מעט פחות מהתקופה המקבילה בשנה שעברה, אך מעל לתחזיות אנליסטים. מניית מורגן סטנלי עולה ב-3.7% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

בנק אוף אמריקה דיווח על עלייה של 9.5% ברווח הנקי שלו, לסך 3.34 מיליארד דולר, מעל לתחזיות אנליסטים. הכנסות החברה טיפסו בכ-4% והסתכמו ב-19.53 מיליארד דולר ברבעון הרביעי. מניות הבנק מטפסות ב-0.7% במסחר לפני הפתיחה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האינפלציה בגוש היורו טיפסה בדצמבר ב-0.2%

האינפלציה בגוש היורו טיפסה בדצמבר ב-0.2% לעומת דצמבר 2014, בהתאם לציפיות. לעומת נובמבר לא עלה מדד המחירים לצרכן כלל. נתון נובמבר תוקן כלפי מטה, מ-0.2% ל-0.1%. יעד האינפלציה של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הוא 2%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

קרן המטבע הבינלאומית הורידה תחזיותיה לשנתיים הקרובות

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) פירסמה היום את תחזית הצמיחה המעודכנת שלה, שמצביעה על חששות הקרן להאטה בצמיחה העולמית. לפי הקרן, הצמיחה ב-2015 היתה 3.1%, ב-2016 הצמיחה צפויה להגיע ל-3.4% ובשנה הבאה ל-3.6%. "הגידול בפעילות העולמית מתון יותר לעומת התחזית שפורסמה באוקטובר, בעיקר בשווקים מתעוררים ובמדינות מתפתחות" נכתב בהודעה לעיתונות של הקרן.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לראשונה זה שנה, האינפלציה בבריטניה עולה על 0.1%

האינפלציה בבריטניה טיפסה לרמתה הגבוהה מאז ינואר 2015. מדד המחירים לצרכן בבבריטניה עלה ב-0.2% בדצמבר לעומת דצמבר 2014, וב-0.1% לעומת נובמבר, בהתאם לתחזיות.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רווחי והכנסות יוניליוור טיפסו ב-2015 ועלו על הציפיות

ענקית מוצרי הצריכה והמזון יוניליוור דיווחה על עלייה של 4.1% בהכנסותיה ב-2015, מעט טוב יותר מתחזיות אנליסטים. החברה דיווחה על גידול של 12% ברווח התפעולי השנתי, ל-7.9 מיליארד יורו, בהתאם לציפיות. המנייה מטפסת ב-1.6%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ריו טינטו דיווחה על גידול של 11% בתפוקת עפרות הברזל שלה לשיא

מכירות עפרות הברזל של ענקית הכרייה ריו טינטו טיפסו ב-11% לשיא של 336.6 מיליון טונות ב-2015, על רקע הרחבת פעילותה באוסטרליה. עם זאת, הגדלת התפוקה של ריו טינטו תרמה לעודפים הגדולים בהיצע עפרות הברזל העולמי, שגרר את המחירים מכ-190 דולר לטונה ב-2011 לכ-40 דולר לטונה כיום. במקביל, צנחה תפוקת הנחושת של ריו טינטו ב-2015 ב-16%, ל-504,400 טונות ב-2015.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מסחר תנודתי בבורסות אסיה לאחר דו"ח תמ"ג מאכזב בסין

מסחר תנודתי באסיה: טוקיו עלתה ב-0.6%; סיאול טיפסה ב-0.6%; אוסטרליה התחזקה ב-0.9%; שנחאי קפצה ב-3.2% על רקע הערכות כי הממשל יתערב בשווקים כדי למנוע נפילות; הונג קונג עולה ב-1.4%.

האטה חדה מהצפוי נרשמה בצמיחה בכלכלת סין ברבעון הרביעי. התמ"ג של סין צמח ב-6.8% לעומת הרבעון הרביעי של 2014, הצמיחה האיטית ביותר של הכלכלה מאז המיתון של 2009, ופחות מתחזיות כלכלנים לצמיחה של 6.9%. ב-2015 כולה צמח התמ"ג הסיני ב-6.9%, הקצב השנתי האיטי ביותר מאז 1990, ופחות מיעד הממשל לצמיחה של 7%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות מילאנו ואתונה נפלו ב-3%; הבנקים צללו

בורסות אירופה נסגרו בירידות זה יום המסחר השלישי ברציפות בהובלת מניות הבנקים במדינות הפריפריה של היבשת דוגמת איטליה, פורטוגל ויוון. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.4%; פרנקפורט נסוגה ב-0.3%; פריז איבדה 0.5%. בורסות מילאנו ואתונה צנחו ב-2.7%; ליסבון נפלה ביותר מ-3%.  

מניית בנק מונטה דיי פשי די סיינה נפלה ב-15% בבורסת מילאנו; מניית אלפא בנק צנחה ב-9% באתונה. מניית אדידס קפצה בכמעט 7% בעקבות מינוי מנכ"ל חדש לחברת בגדי הספורט הגרמנית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אין מסחר בוול סטריט היום

לא מתקיים היום מסחר בבורסות וול סטריט ובשוק האג"ח בארה"ב לרגל חופשת יום מרטין לותר קינג. המסחר בחוזים עתידיים על המדדים בוול סטריט יסתיים היום בשעה 20:00 שעון ניו יורק. 

מצעד לרגל יום מרטין לותר קינג בסן אנטוניו, אתמול בטקססצילום: אי-פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חקירת הזיהום ברנו: מנהלי החברה יזומנו לשימוע היום בפני הממשלה

אחרי שנחשף ביום חמישי כי ממשלת צרפת חוקרת את רנו בחשד כי מכוניות מתוצרתה פולטות מזהמים ברמה גבוהה יותר מהמוצהר, היום ייערך שימוע למנהלים בחברה. תוצאות הבדיקות הממשלתיות שנערכו לרנו לא ידועות עדיין, אבל באתרי חדשות בעולם נטען כי הדלפות מהחקירה טוענות שמנהליה של חברת הרכב הצרפתית צפויים להתעמת עם עובדות קשות בנוגע לזיהום בכלי רכב מתוצרתה.

בניגוד לפולקסווגן, שהתקינה תוכנה המזייפת את נתוני פליטת המזהמים בכלי רכב מתוצרתה, הרשויות הצרפתיות לא מצאו עדות לתוכנה כזו במכוניות של רנו – אך כן נמצאה עדות לכמות חריגה של פחמן דו חמצני ותחמוצת חנקן הנפלטת מהמכוניות.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אסיה ממשיכות לרדת ביחד עם מחירי הנפט

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות שערים ומחירי הנפט ממשיכים לרדת על אף שהבנק המרכזי בסין הודיע היום על צעד נוסף לבלימת הירידות בשווקים. טוקיו ירדה ב-1.1% והשלימה ירידה של כמעט 19% מאז השיא האחרון שנרשם ביוני - אם תשלים הבורסה ירידה של 20% היא תיכנס באופן רשמי למצב של שוק דובי; הונג קונג יורדת ב-1%; שנחאי עולה ב-0.45%; סיאול נסחרת ללא שינוי ניכר; סידני נחלשה ב-0.7% וגם היא קרובה לכניסה רשמית לשוק דובי. הדולר עולה מול הין ב-0.05% ונסחר סביב שער של 117.05 ין לדולר.

בשוק הסחורות נערכים להשפעה של חזרתה של איראן לשוק עם הסרת הסנקציות על המדינה – ולגידול נוסף בהיצע הגדול גם ככה. נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-2.1% ל-28.8 דולר לחבית – המחיר הנמוך ביותר שנרשם מאז 2003. נפט מסוג ברנט הנסחר בלונדון יורד ב-2.6% ל-28.18 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שר הנפט של סועדיה: זה ייקח זמן, אבל הנפט יחזור ליציבות

על רקע הירידה במחירי הנפט, סעודיה ויתר מדינות המפרץ סובלות משחיקת ההכנסות ומתקרבות לקו שמתחתיו ייצור נפט לא יהיה רווחי עבורן. לכן, ניסה אתמול שר הנפט של סעודיה, עלי אל-נעימי, להרגיע את המשקיעים בכנס בנושא אנרגיה שנערך אתמול בריאד, ואמר כי הוא צופה שזה רק עניין של זמן עד ששוק הנפט יחזור לשגרה.

"כפי שאתם יודעים, שוק הנפט חווה לאורך ההיסטוריה תקופות של חוסר יציבות, צניחות חריפות במחיר ותהליכים מחזוריים. זה אחד מהם", הוא אמר. "כוחות השוק וגם שיתוף הפעולה בין המדינות המייצרות נפט, תמיד הוביל להחזרת היציבות. ואולם, זה ייקח קצת זמן".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבנק המרכזי של סין מנסה להילחם בירידת היואן

הבנק המרכזי בסין מנסה להילחם ביואן הנופל והודיע היום על כמה צעדים שאמורים לתמוך במטבע המקומי. בין היתר, יחויבו בנקים זרים שעוסקים במסחר ביואן מחוץ לסין לשמור על רזרבות המטבע שלהם בבנק המרכזי של סין. החל מ-25 בינואר, כך לפי הודעת הבנק באתר האינטרנט שלו, יחויבו בנקים לשמור חלק מההפקדות שלהם בסין כרזרבה בבנק המרכזי. ההודעה מכנה את החלק שיחויבו הבנקים לשמור בבנק המרכזי כ"רמה נורמלית לעומת רמה אפסית כיום", אך לא מצוין בה מה שיעור הדרישה המדויק. הבנק המרכזי של סין מחייב את הבנקים הסיניים שיחס רזרבה של 17.5%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

קריסה בבורסות המפרץ ; סעודיה נופלת ב-7%

מדדי הבורסות במפרץ הפרסי רושמות ירידות חדות לאחר שאמש הוסרו הסנקציות הכלכליות על איראן. בורסת סעודיה נופלת בכמעט 7%; קטאר ב-6%; עומאן ב-3% ודובאי ב-4% הנפילות נובעות בין היתר גם מקריסת מחיר הנפט ביום שישי לרמה הנמוכה מ-30 דולר לחבית, לראשונה זה 12 שנים.

80% מהכנסות מדינות המפרץ מקורן במכירת נפט. מתחילת 2016 נפל מחיר הנפט ב-20%. חזרתה של איראן לשוק הנפט מאיימת להפיל את מחיר הנפט עוד יותר, שכן היא היצרנית הרביעית בגודלה בעולם.

גורם נוסף לדאגה בשווקים הוא העוינות הגוברת בין סעודיה לאיראן, לאחר שהאחרונה הוציאה להורג איש דת סוני, והיחסים הדיפלומטיים בין המדינות נותקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום