עדכון גלובלי |

דו"ח התעסוקה הקפיץ את הדולר לשיא של 11 שנים; וול סטריט סגרה שבוע שישי של עליות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט ברצף העליות הארוך השנה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לאחר שהזינוק החד ביותר השנה במספר המשרות בשוק העבודה בארה"ב, חיזק את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית כבר בחודש הבא. מניות התשתיות ומוצרי הצריכה רשמו ירידות, ואילו מגזר הפיננסים נסחר בעליות.

מדד S&P 500 נסגר כמעט ללא שינוי אולם טיפס בקרוב ל-1% בסיכום שבועי - שבוע חיובי שישי ברציפות ורצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז שלהי 2014. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.3%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.4%.

מניית אלפאבית, לשעבר גוגל, טיפסה ב-0.1% ונסגרה בשיא בכל אחד מימי המסחר השבוע. מניית אמזון עלתה ב-0.6% ונסגרה בשיא זה היום השלישי ברציפות.

זינוק באשראי הצרכנים בארה"ב

אשראי הצרכנים בארה"ב קפץ בספטמבר ב-10% - הזינוק החד ביותר מאז אפריל 2014 - בעקבות עלייה בהיקף ההלוואות לרכישת מכוניות ולמימון לימודים. אשראי הצרכנים גדל בספטמבר ב-28.9 מיליארד דולר לאחר גידול של 16 מיליארד דולר בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי. כלכלנים צפו גידול מתון יותר של 18 מיליארד דולר.

היקף ההלוואות לרכישת מכוניות, למימון לימודים וסעיפים נוספים, גדל בספטמבר ב-10.5%, או 22.2 מיליארד דולר - הגידול החד ביותר מאז יולי 2011. חובות בעלי כרטיסי האשראי גדלו ב-8.7%, או 6.7 מיליארד דולר - העלייה החדה ביותר זה שלושה חודשים - לאחר גידול של 4 מיליארד דולר באוגוסט.

הנפט נפל השבוע ב-5%

מחיר הנפט הגולמי ירד זה היום השלישי ברציפות ונפל בסיכום שבועי בקרוב ל-5%, על רקע התחזקות הדולר. "אנחנו יודעים שהבנק הפדרלי כנראה יעלה את הריבית, והדולר מזנק", אמר קארל לארי, ראש מחלקת נפט וגז בחברת ההשקעות פרוסט אנד סאליבן, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "זה יוצר הרבה לחץ את מחיר הנפט".

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 44.29 דולר לחבית, ירידה של 2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט ב-4.9%.

הזהב סגר השבוע הגרוע זה שנה

מחיר הזהב ירד זה היום השביעי ברציפות והשלים את הנפילה השבועית החדה ביותר זה למעלה משנה, לאחר שנתוני התעסוקה החזקים שפורסמו היום בארה"ב, הגבירו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בחודש הבא.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,087.7 דולר לאונקייה, ירידה של 1.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הזהב ב-4.7% - השבוע הגרוע ביותר מאז אוקטובר 2014, ושבוע שלישי ברציפות של ירידות.

מטילי זהב

מניית החברה מאחורי פרויקט צינור קיסטון צוללת

מניית חברת תשתיות האנרגיה הקנדית טרנס-קנדה (סימול TRP) צונחת ב-6% במסחר בוול סטריט לאחר שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, דחה את בקשת החברה להניח את צינור הנפט קיסטון XL, שהיה אמור לעבור מקנדה למפרץ מקסיקו, ואשר הקמתו הפכה לאחת הסוגיות הסביבתיות השנויות ביותר במחלוקת של תקופת נשיאותו.

תסקיר ממושך שערך משרד החוץ האמריקאי הוביל למסקנה כי צינור הנפט "לא ישרת את האינטרס הלאומי של ארה"ב", אמר היום אובמה בבית הלבן. "אני מסכים עם החלטה זו".

צינור הנפט קיסטוןצילום: אי־פי

סגירה חיובית בבורסות אירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בהובלת מניות היצואניות לאחר שהיורו צנח מול הדולר בעקבות נתוני התעסוקה החזקים שפורסמו היום בארה"ב, אשר חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בחודש הבא.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 0.9% ומדד DAX 30 טיפס במהלך המסחר מעל לרמה של 11,000 נקודו,ת לראשונה מאז אוגוסט. בורסת לונדון נסוגה ב-0.2%; פריז טיפסה ב-0.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.3% בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו כבר ירד ב-0.7% ועלה ב-0.9%. בסיכום שבועי טיפס המדד ב-1.2%.

סיכוי של 72% להעלאת ריבית בארה"ב בדצמבר

גוברות הערכות הכלכלנים והמשקיעים בעקבות דו"ח התעסוקה הטוב מהצפוי שפורסם היום בארה"ב, כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בחודש הבא. החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, המצביעים על ההסתברות שמעניקים המשקיעים להעלאת הריבית, מעניקים כעת סיכוי של 72% להעלאת הריבית בדצמבר, לעומת הסתברות של 58% לפני פרסום דו"ח התעסוקה, וסיכוי של 27% בלבד באמצע חודש שעבר.

"נתוני התעסוקה היו יוצאים מן הכלל. ברור למדי שיש הצדקה לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בדצמבר אם הכלכלה לא תקלע לעוד כיס אוויר", אמר האסטרטג הראשי של קרנות ולס פרגו, בריאן ג'ייקובסון, בעקבות דו"ח התעסוקה.

האג"ח בארה"ב צוללות בעקבות דו"ח התעסוקה

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות בעקבות דו"ח התעסוקה החזק בארה"ב, על רקע התגברות ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה בישיבתו בדצמבר את הריבית בארה"ב - לראשונה זה עשור.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים קופצת ב-0.06% לרמה של 2.31% - שיא של כמעט ארבעה חודשים; התשואה על האג"ח לשנתיים מזנקת ב-0.08% לרמה של 0.93% - שיא של חמש שנים.

דו"ח התעסוקה מקפיץ את הדולר לשיא של 11 שנים

הדולר מזנק לשיא של יותר מעשור מול המטבעות המרכזיים בעולם לאחר שדו"ח התעסוקה החזק מהצפוי שפורסם היום בארה"ב, חיזק את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בארה"ב בפגישתו בחודש הבא.

הדולר קופץ ב-1.3% מול היורו לשער של 1.074 דולר ליורו לאחר שזינק מיד לאחר פרסום נתוני התעסוקה לרמה של 1.0706 דולר ליורו - השער הגבוה ביותר מאז אפריל. המטבע האמריקאי מתחזק ב-0.8% מול הין היפני לרמה של 122.689 ין לדולר. מדד הדולר של בלומברג, העוקב אחרי שער הדולר מול 10 מטבעות מרכזיים בעולם, עולה ב-1% לרמה של 1,231 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז החל להתפרסם המדד בשנת 2004.

מניות היוקרה יורדות

מניות היוקרה נופלות באירופה לאחר שריצ'מונט, שעם מותגיה נמנים קרטייה ופיאג'ה, דיווחה על רווחים והכנסות נמוכים מהצפוי במחצית הראשונה, על רקע חולשה בביקוש בהונג קונג ומקאו. ריצ'מונט יורדת ב-8%; LVMH יורדת ב-5%; דיור יורדת ב-3.8%.

אסטרה-זנקה רוכשת מתחרה

אסטרה-זנקה, יצרנית התרופות השניה בגודלה בבריטניה, הודיעה כי תרכוש את ZS פארמה האמריקאית ב-2.7 מיליארד דולר במזומן. המחיר, של 90 דולר למניה, מייצג פרמיה של 42% על מחיר הסגירה של ZS אתמול. ZS, המפתחת תרופה לטיפול בהיפרקלמיה, היתה במגעים באחרונה גם עם אקטליון השווייצית לגבי רכישה אפשרית.

ירידה מפתיעה בתפוקה התעשייתית בגרמניה

בורסות אירופה נפתחו בירידות שערים קלות. לונדון יורדת ב-0.2%; פרנקפורט נסוגה אף היא ב-0.2%; פריז יורדת ב-0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.2%.

התפוקה התעשייתית בגרמניה ירדה בספטמבר באופן לא צפוי, זה החודש השני ברציפות, על רקע ירידה בביקוש מצד סין, רוסיה וכלכלות מתעוררות אחרות. התפוקה ירדה ב-1.1% לעומת אוגוסט, והיקף התפוקה היה הנמוך ביותר מזה שנה.

בורסת שנחאי עלתה ב-1.9%

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמה מעורבת, לקראת פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב היום. טוקיו עלתה ב-0.8%; הונג קונג יורדת ב-0.9%; שנחאי עלתה ב-1.9%; סיאול ירדה ב-0.4%.

וול סטריט נסגרה בירידות; פייסבוק בשיא

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות זה היום השני ברציפות, לקראת פרסום דו"ח התעסוקה מחר בארה"ב. מגזרי הסחורות והתרופות הובילו את הירידות. מדד S&P 500 נסוג ב-0.3% אולם עודנו מרוחק בכ-1% בלבד מהשיא אליו טיפס בחודש מאי; מדד נאסד"ק ירד ב-0.3%; מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של פחות מ-0.1%.

מניית ואליאנט נפלה בקרוב ל-15% לשפל של שנתיים על רקע דיווחים לפיהם גוברת המתיחות בין החברה לבין אחת מבעלי המניות הגדולים ביותר שלה - קרן הגידור פרשינג סווקר קפיטל של ביל אקמן. מניית ואליאנט איבדה יותר ממחצית משווייה מאז ספטמבר בצל חשדות כי ניפחה את שווייה בעזרת תרגילים חשבונאיים.

מניית פייסבוק קפצה בכמעט 5% לרמתה הגבוהה מעולם לאחר שענקית הרשתות החברתיות דיווחה אמש על רווח גבוה מהצפוי; מניית רלף לורן זינקה בקרוב ל-15% בעקבות רווח גבוה מהתחזיות. מניית קואלקום נפלה ב-15% לאחר שחברת השבבים סיפקה תחזית רווח מאכזבת לרבעון הנוכחי.

צפי להעלאת ריבית בדצמבר דוחף את הדולר לשיא של 7 חודשים

הדולר מתחזק בעולם לרמתו הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים על רקע התחזקות ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בארה"ב בחודש הבא. הדולר מטפס ב-0.1% מול הין היפני לשער של 121.714 ין לדולר. מול הפרנק השווייצי מוסיף הדולר 0.2% לרמה של 0.9956 דולר לפרנק; מול היורו נחלש הדולר ב-0.1% לשער של 1.0878 דולר ליורו. הליש"ט נופלת ב-1.1% מול הדולר לרמה של 1.5212 דולר לליש"ט, לאחר שהבנק המרכזי של בריטניה הותיר את הריבית ללא שינוי. מדד הדולר של בלומברג, העוקב אחרי שער הדולר מול 10 מטבעות מרכזיים בעולם, טיפס לרמתו הגבוה מאז מארס.

החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, המצביעים על ההסתברות שמעניקים המשקיעים להעלאת הריבית, מעניקים כעת סיכוי של 58% להעלאת הריבית בדצמבר, לעומת הסתברות של 27% באמצע חודש שעבר. הסיכוי להעלאת ריבית בחודש הבא זינק אתמול לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, אמרה בעדותה בקונגרס כי לאור השיפור במצב כלכלת ארה"ב קיימת אפשרות ממשית להעלאת ריבית בדצמבר.

הסחורות גררו את בורסות אירופה לירידות

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית לראשונה זה ארבעה ימים על רקע הירידות בוול סטריט. מניות הסחורות והאנרגיה צנחו. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.8%; פרנקפורט טיפסה ב-0.4%; פריז הוסיפה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.4% לאחר שלושה ימים של עליות.

ריבית המשכנתאות בארה"ב מטפסת

הריבית על המשכנתאות בארה"ב טיפסה על רקע חששות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בחודש הבא, מסרה היום ענקית המשכנתאות האמריקאית פרדי מאק. הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, טיפסה בשבוע החולף לרמה של 3.87% לעומת רמה של 3.76% בשבוע הקודם.

מניית אדידס קופצת ב-8% עקב תחזית חזקה

אדידס, חברת מוצרי הספורט השנייה בגודלה בעולם, העלתה היום את תחזית המכירות השנתיות על רקע גידול של 10% ברווח הנקי ברבעון השלישי של השנה. החברה הגרמנית רשמה ברבעון השלישי רווח נקי של 311 מיליון יורו (339 מיליון דולר) הודות לצמיחה דו-ספרתית במכירות של מותגי אדידס וריבוק.

מניית אדידס מזנקת ביותר מ-8% במסחר בגרמניה.

קומפלקס משרדים של אדידס, גרמניה

גידול מפתיע בפריון העבודה בארה"ב

פריון העבודה בארה"ב גדל במפתיע ברבעון השלישי של השנה, על רקע ירידה במספר שעות העבודה של העצמאים. פריון העבודה השעתי גדל ברבעון האחרון בקצב שנתי של 1.6%. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 0.3%.

מספר שעות העבודה הכולל ברבעון השלישי נפל בשיעור החד ביותר זה שש שנים, בעקבות צניחה של 18% במונחים שנתיים בשעות העבודה של העצמאים.

זינוק בתביעות האבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס לרמתו הגבוהה ביותר זה חמישה שבועות, אולם עודנו קרוב לשפל של יותר מארבעה עשורים. מספר התביעות גדל ב-16 אלף - הזינוק החד ביותר מאז שלהי פברואר - לרמה של 276 אלף, בשבוע שהסתיים שעבר, מסר משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה למספר נמוך יותר של 262 אלף תביעות. הממוצע הארבע-שבועי של מספר התביעות, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ל-262,750 לעומת 259,250 בשבוע הקודם, שהיה המספר הנמוך ביותר מאז דצמבר 1973.

תור לראיון עבודה (אילוסטרציה) צילום: בלומברג

הליש"ט נחלשת לאחר החלטת הריבית בבריטניה

הבנק המרכזי של בריטניה הותיר את הריבית ללא שינוי, ברמת שפל של 0.5% שבה היא נמצאת מאז מארס 2009. גם תוכנית ההרחבה הכמותית של הבנק בשווי 375 מיליארד ליש"ט לא שונתה. כל תשעת חברי הוועדה המוניטרית של הבנק הצביעו בעד השארת הריבית והתוכנית על כנן.  הבנק הוריד את תחזית האינפלציה לשנה הבאה מ-1% ל-0.6%. הליש"ט נחלשת ב-0.5% מול הדולר לרמה של 1.5312 דולר לליש"ט. 

הבנק המרכזי הוריד גם את תחזית הצמיחה לכלכלת בריטניה ל-2015 ו-2016, בשל ההאטה בשווקים המתעוררים. הצמיחה בבריטניה צפויה להסתכם ב-2.7% השנה – ירידה לעומת התחזית מאוגוסט שצפתה צמיחה של 2.8% - ואילו בשנה הבאה צפויה צמיחה של 2.5%, לעומת תחזית קודמת ל-2.7%. 

ירידה במכירות הרכב בבריטניה

מכירות הרכב בבריטניה ירדו באוקטובר ב-1.1% בהובלת נפילה של 10% במכירות פולקסווגן, על רקע שערוריית נתוני הזיהום. הירידה במכירות יצרניות הרכב היתה הראשונה מזה כמעט ארבע שנים, לפי אגודת יצרניות וסוחרי הרכב בבריטניה. המכירות של מכוניות דיזל ירדו ב-2.1% ואילו של מכוניות בנזין ב-0.9%. 

תחזית הצמיחה של גוש היורו הועלתה

הנציבות האירופית העלתה את תחזית הצמיחה לגוש היורו לשנה הנוכחית, על רקע ירידת מחירי הנפט וההרחבה הכמותית, אך הזהירה כי ההאטה בשווקים המתעוררים ואי הוודאות הגוברת בעולם צפויות לדכא את המומנטום. הנציבות צופה צמיחה של 1.6% בתמ"ג של 19 מדינות גוש היורו השנה, לעומת תחזית קודמת ל-1.5%. האיחוד האירופי כולו צפוי לצמוח ב-1.9%, לעומת תחזית קודמת ל-1.8%. עם זאת, הנציבות הורידה את התחזית לשנה הבאה ל-1.8%, לעומת התחזית הקודמת ל-1.9%. היא צופה כי כלכלת האיחוד האירופי תצמח ב-2016 ב-2%, לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 2.1%. 

מחירי הבתים בבריטניה עולים

מחירי הבתים בבריטניה המשיכו לעלות בחודש אוקטובר, לפי חברת המשכנתאות הליפקס, שאמרה כי המחסור בנכסים למכירה עלול לגרום לעליית מחירים נוספת בחודשים הקרובים. המחיר הממוצע של בית בבריטניה עלה ב-1.1% בחודש שעבר ל-205,240 ליש"ט (315,761 דולר). בהשוואה לאוקטובר שעבר, עלו המחירים ב-10%. 

עליה ברווחי טויוטה

טויוטה, יצרנית הרכב הגדולה בעולם, דיווחה על עליה של 13.5% ברווחיה ברבעון השלישי, הודות לחולשת הין, אשר פיצתה על האטה בביקוש בדרום-מזרח אסיה ובשווקים המתעוררים. הרווח הנקי של טויוטה הסתכם ב-611.7 מיליארד ין (5 מיליארד דולר), מעל לתחזיות אנליסטים. ההכנסות הסתכמו ב-7.1 טריליון ין (58 מיליארד דולר), עליה של 8.4% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה. טויוטה דבקה בתחזיתה לרווח נקי שנתי של 2.25 טריליון ין. החברה הורידה את תחזית המכירות השנתית שלה ב-150 אלף ל-10 מיליון כלי רכב. 

טוקיו עלתה ב-1%; סין מזנקת ב-2.8%

בורסות טוקיו ושנחאי רושמות עליות שערים הבוקר, בניגוד למגמה ברוב הבורסות האחרות באסיה. טוקיו עלתה ב-1%, לאחר שטויוטה הכריזה על רכישה חוזרת של מניות ועלייה של 13% ברווח הנקי. בשנחאי זינוק של 2.8%, שמשלים עליה של 21% בבורסה מאז 26 באוגוסט. 

פייסבוק הביסה התחזיות; המניה קופצת במסחר לאחר הסגירה

פייסבוק דיווחה הלילה על תוצאות טובות מהתחזיות בשורת הרווח וההכנסות ברבעון השלישי של השנה, ומניית החברה קופצת כ-3% במסחר לאחר הסגירה.

הרשת החברתית הגדולה בעולם רשמה עלייה ברווח הנקי ל-896 מיליון דולר ברבעון שעבר, או 31 סנט למניה, לעומת 806 מיליון דולר או 30 סנט למניה בתקופה המקבילה ב-2014. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה החברה על רווח של 57 סנט למניה, מעל התחזיות. הכנסות החברה קפצו ל-4.5 מיליארד דולר, לעומת 3.2 מיליארד דולר ברבעון השלישי בשנה שעברה ומעל לתחזיות. פייסבוק דיווחה גם על 1.55 מיליארד משתמשים פעילים ברחבי העולם - גידול של 14% ב-12 החודשים האחרונים, מתוכם 1.01 מיליארד משתמשים מדי יום - גידול של 17%.

לידיעה המלאה

ירידות בוול סטריט; הדולר טיפס לשיא של 3 חודשים

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות לאחר שני ימי עליות, בעקבות הערכתה של יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, כי סביר שהעלאת הריבית בארה"ב תתרחש בדצמבר. ילן אמרה את הדברים היום במסגרת שימוע בפני ועדת השירותים הפיננסים של בית הנבחרים. בפתיחת המסחר נרשמו עליות לאחר פרסום נתונים חיוביים בשוק התעסוקה בארה"ב והקטנת גירעון הסחר של הכלכלה האמריקאית.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.3%, מדד S&P 500 נחלש ב-0.4% ומדד הנאסד"ק נסוג 0.1%. 

הדולר התחזק ב-0.9% מול היורו לשער של 1.087 - שיא של שלושה חודשים. 

המגזר הפרטי בארה"ב הוסיף בספטמבר 182 אלף משרות חדשות, לפי סקר חברת הנתונים ADP המתפרסם מדי חודש לפני דו"ח התעסוקה הרשמי של הממשל הפדרלי. התוספת היתה נמוכה במקצת מאשר באוגוסט, אז נוספו 190 אלף משרות.

גירעון הסחר של ארה"ב נפל בספטמבר ב-15% בעקבות ירידה ביבוא, שקשורה בעיקר להוזלה במחיר הנפט. גירעון הסחר ירד ל-40.8 מיליארד דולר לעומת 48 מיליארד דולר באוגוסט, לפי נתוני משרד המסחר של ארה"ב. אך למרות הירידה החדה בגירעון, היצוא האמריקאי נחלש ב-3.8% לעומת ספטמבר שעבר בעקבות התחזקות הדולר וצמיחה חלשה ברוב השווקים מחוץ לארה"ב שהקטינה את הביקושים למוצרים אמריקאים.

מניית גרופון קרסה; טסלה זינקה

מניית גרופון צללה היום ב-26.3% לאחר שענקית הקופונים באינטרנט דיווחה אתמול על המשך ההפסדים ותחזית מאכזבת לשנה הנוכחית ול-2016. גרופון, שדיווחה אתמול אחרי סגירת המסחר בוול סטריט על הפסד של 27.6 מיליון דולר ברבעון השלישי, הודיעה על מינוי מנכ"ל חדש לחברה, ריץ' ויליאמס.

מניית טסלה זינקה ב-11.1% לאחר שחברת הרכב החשמלי דיווחה אתמול על מכירות גדולות מהצפוי, שעודדו משקיעים למרות שהחברה הורידה את תחזית המכירות השנתית ודיווחה על הפסד רבעוני. טסלה רשמה ברבעון השלישי הפסד נקי גדול מהתחזיות של 75 מיליון דולר, או 58 סנט למניה, לעומת רווח של 3.17 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה שעברה. ברבעון הבא צופה החברה מכירות של 19,100 יחידות, מעט פחות מהיעד שהציבה לעצמה בתחילת השנה של 20 אלף יחידות.

אירופה ננעלה במגמה מעורבת; פולקסווגן צנחה

המסחר בבורסות אירופה ננעל במגמה מעורבת למרות האצה בפעילות הכלכלית בגוש היורו, לאחר שאתמול ננעלו הבורסות בשיא של 11 שבועות. לונדון עלתה ב-0.5%; פרנקפורט ירדה ב-1% בהובלת מניית פולקסווגן; פריז טיפסה 0.3%; מילאנו ירדה 0.6%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%. 

מניית פולקסווגן צנחה ב-9.5% לאחר שהודתה היום כי זייפה גם נתוני צריכת דלק של 800 אלף מכוניות שנמכרו באירופה. 

הנפט נופל ב-3.3% למחיר 46.3 דולר לחבית מסוג טקסס מתוק, לאחר שמלאי תפוקת הנפט של ארה"ב עלה זה השבוע השישי ברציפות.

איסלנד מעלה ריבית

הבנק המרכזי של איסלנד העלה את הריבית בפעם השלישית מאז יוני, בהתרחקות נוספת ממדיניות ההרחבה המוניטרית ששולטת עדיין ברוב מערב אירופה ולקראת יציאתה של המדינה מהגבלות ההון שהציבה ב-2008. הריבית הועלתה ל-5.75% לעומת 5.5%. 

מניית גרופון צונחת

החוזים על המסחר בוול סטריט מורים על עליות של סביב 0.2% במדדים המובילים, לאחר שאתמול נסגרו הבורסות בעליות. מניית גרופון נופלת ב-24% במסחר לפני הפתיחה, לאחר שחברת הקופונים  פרסמה תחזית  מאכזבת לשנה הנוכחית ולשנה הבאה. גרופון, שדיווחה אתמול אחרי סגירת המסחר בוול סטריט על הפסד של 27.6 מיליון דולר ברבעון השלישי, הודיעה על מינוי מנכ"ל חדש לחברה, ריץ' ויליאמס. 

האצה בפעילות הכלכלית בגוש היורו

הפעילות הכלכלית בגוש היורו הואצה באוקטובר, לפי מדד מנהלי הרכש שפורסם היום. המדד עלה לרמה של 53.9 לעומת 53.6 בספטמבר. אף שזוהי קריאה נמוכה מהתחזיות, כל רמה של יותר מ-50 נקודות מעידה על התרחבות בפעילות הכלכלית. מדד ההזמנות החדשות עלה ל-53.6 לעומת 53.3. 

ירידה ברווחי הונדה

בורסת טוקיו ננעלה בעליה של 1.3%. יצרנית הרכב הונדה דיווחה היום על ירידה ברווחיה הרבעוניים, על רקע גידול בהוצאות וחולשה בביקוש ביפן. הרווח הנקי של הונדה הסתכם ברבעון השלישי ב-127.8 מיליארד ין (1.06 מיליארד דולר), לעומת רווח של 141.9 מיליארד ין ברבעון המקביל בשנה הקודמת. אנליסטים צפו רווח גבוה יותר של 129.5 מיליארד ין. הונדה, יצרנית הרכב השניה בגודלה ביפן אחרי טויוטה, דיווחה על 12 חודשים ברציפות של ירידה במכירות, בשל חולשה בביקוש ביפן על רקע העלאת המע"מ. 

עליות חדות באסיה

בורסות אסיה רושמות עליות שערים חדות, לאחר שבורסות וול סטריט ננעלו אתמול שוב בשיא. טוקיו עולה ב-2.2% כאשר שלוש החברות השייכות לחברת הדואר ג'פאן פוסט מזנקות ביום המסחר הראשון שלהן בבורסה לאחר ההנפקה. הונג קונג מזנקת ב-3.1%; שנחאי קופצת ב-2.6%; סיאול ללא שינוי.

הנפט יורד לאחר שזינק אתמול בקרוב ל-4%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר יורדים ב-0.4% ל-47.69 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

וול סטריט: נאסד"ק 100 בשיא של 15 שנה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בהובלת מניות האנרגיה, ומדד נאסד"ק 100 טיפס לשיא של 15 שנה. מדד S&P 500, אשר נסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-10 באוגוסט - יום לפני הפיחות המפתיע במטבע של סין שגרר נפילות בשווקים - עלה היום ב-0.3%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.5%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.4%. מדד נאסד"ק 100 עלה ב-0.3% לשיא של 15 שנים.

מניית אמריקן איגל קפצה בקרוב ל-8% לאחר שקמעונאית ההלבשה העלתה את תחזית הרווח לרבעון האחרון; מניית ספרינט נפלה ב-7% לאחר שחברת הטלקום דיווחה על הפסד רבעוני גדול מהצפוי; מניית קלוג נסוגה בכ-3.5% לאחר שענקית דגני הבוקר רשמה ירידה של 9% ברווחיה; מניית טסלה נסוגה ב-2.5% לקראת פרסום הדו"חות הכספיים של יצרנית המכוניות החשמליות לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.  

הזהב נפל ב-2% לשפל של חודש

מחיר הזהב נסגר בשפל של כחודש על רקע הערכות כי הבנק הפדרלי עשוי להעלות בדצמבר את הריבית בארה"ב - לראשונה זה כמעט עשור. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,114.1 דולר לאונקייה, ירידה של 1.9% - יום רביעי ברציפות של ירידות, ורצף הירידות היומי הארוך ביותר מאז שלהי ספטמבר.

מטילי זהב

ברזיל ולוב הקפיצו את הנפט ב-4%

מחיר הנפט טיפס לשיא של שלושה שבועות על רקע ירידה בתפוקת הנפט של ברזיל עקב שביתה במגזר הציבורי, ועקב חסימת יצוא הנפט ממסוף בלוב עקב השתלטותם של אנשי מיליציות חמושים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 47.9 דולר לחבית, זינוק של 3.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר קפצו למחיר של 48.26 דולר לחבית - הרמה הגבוהה ביותר מאז ה-13 באוקטובר. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט נסגרו בלונדון במחיר של 50.72 דולר לחבית, זינוק של 4%.

צילום: רויטרס

בורסות אירופה בשיא של 11 שבועות

בורסות אירופה טיפסו זה היום השני ברציפות ונסגרו בשיא של 11 שבועות, בהובלת מניות האנרגיה והסחורות. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%; פרנקפורט נסגרה ללא שינוי; פריז הוסיפה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.4% לשיא של 11 שבועות, לאחר שכבר ירד בתחילת יום המסחר ב-0.3%.

ירידות נרשמו במגזר הבנקאי. מניית UBS נפלה ביותר מ-4% לאחר שהבנק הגדול בשווייץ הודיע כי נפתחה נגדו חקירה הקשורה לשחיתות בארגון פיפ"א. מניית סטנדרד צ'רטרד נפלה בכמעט 7% לאחר שהבנק הבריטי עבר להפסד והכריז על ארגון מחדש.

מכירות הרכב בארה"ב בשיא של 14 שנים

מכירות המכוניות בארה"ב זינקו בשיעור דו-ספרתי בחודש שעבר לרמה הגבוהה ביותר שנרשמה באוקטובר מאז שנת 2001, בעקבות המשך הביקוש החזק לדגמי רכב גדולים ויקרים יותר, על רקע מחירי הדלק הזולים, הריביות הנמוכות והתאוששות הכלכלה.

מכירות ג'נרל מוטורס, יצרנית הרכב הגדולה בארה"ב, קפצו ב-15.9% - מעל לתחזיות לגידול של 12%; מכירות פורד, השנייה בגודלה, גדלו ב-13.4% - פחות מהציפיות לעלייה של 14.2%. מכירות פיאט קרייזלר זינקו ב-14.7% - מעל לתחזיות לעלייה של 14%.

כלל מכירות הרכב בארה"ב באוקטובר היו בקצב שנתי של 18.2 מיליון, לפי הערכת GM.

צילום: איי פי

מניית קינג מזנקת ב-14% לאחר הודעת רכישתה על ידי אקטיביז'ן

ענקית משחקי הווידאו אקטיביז'ן בליזארד הודיעה כי תרכוש את קינג דיגיטל, מפתחת הלהיט "קנדי קראש סאגה" ב-5.9 מיליארד דולר. מניית קינג מזנקת ב-14% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

אקטיביז'ן, שאחראית ללהיטים כמו "וורלד אוף וורקראפט" ו"קול אוף דיוטי", תשלם 18 דולר למניה של קינג, פרמיה של 16% על מחיר הסגירה של מניית קינג אתמול. רכישת המשחקים הפופולריים של קינג תהפוך את אקטיביז'ן למובילה עולמית בתחום המשחקים האינטראקטיביים למובייל, לקונסולות ולמחשב, לדברי החברה.

מניית UBS נחלשת בעקבות דחיית יעד הרווחיות של הבנק

בנק UBS השווייצי הודיע על ארגון מחדש בהנהלתו ועל דחיית יעד רווחיות, לאחר שהרווח הנקי שלו ברבעון השלישי גדל יותר מפי שניים והסתכם ב-2.07 מיליארד פרנק שווייצי, מעל לתחזיות אנליסטים. אך בפעם השלישית תוך שנתיים דחה הבנק את יעד הרווחיות שלו, בציינו רגולציה נוקשה יותר בשווייץ ושינויים בתחזיות הכלכליות. מניות UBS  יורדות ב-4.8%.

מניית פולקסווגן יורדת ב-3%; החברה מכחישה הטענות החדשות נגדה

פולקסווגן חלקה על ממצאי סוכנות ההגנה על הסביבה בארה"ב (EPA), לפיהם החברה התקינה את מנגנוני זיוף נתוני הזיהום בכלי רכב נוספים בעלי מנועי דיזל, ממותגי פולקסווגן, אאודי ופורשה. לפי הודעה ששלחה הסוכנות לפולקסווגן ביום שני, הזיהום של כלי רכב אלה היה גבוה פי 9 מהתקן המותר. לפי הסוכנות, כלי רכב אלה כוללים 10,000 מכוניות דיזל שכבר נמכרות בארה"ב, וכן מספר לא ידוע של דגמי 2016. לראשונה נכללת באזהרה גם מכונית של פורשה – ה-SUV פורשה קאיין 2015. בנוסף נכללות בהודעה פולקסווגן טוארג 2014, אאודי A6 קוואטרו 2016, אאודי A7 קוואטרו 2017, וכן דגמי A8, A8 לונג ו-Q5.

דובר פולקסווגן אמר כי החברה חולקת על הממצאים ואין בכוונתה להפסיק את שיווק הדגמים המדוברים, כפי שעשתה עם 482 אלף מכוניות דיזל לגביהן הודתה בספטמבר כי זייפה בהם נתוני זיהום. המניה יורדת בכ-3% במסחר בפרנקפורט.

זינוק של 21% ברווחי ב.מ.וו ברבעון השלישי

רווחי יצרנית מכוניות היוקרה ב.מ.וו דיווחה על זינוק של 21% ברווח הנקי שלה ברבעון השלישי, מעל לתחזיות אנליסטים, הודות לצמיחה בהכנסות ולחולשת היורו. החברה דיווחה על רווח נקי בסך 1.6 מיליארד יורו (1.76 מיליארד דולר) ועל הכנסות בסך 22.3 מיליארד דולר, גידול של 14% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

מכוניות ב.מ.וו בסיןצילום: Bloomberg

בנק סטנדרד צ'רטרד עבר להפסד והכריז על ארגון מחדש

בנק סטנדרד צ'רטרד חשף היום ארגון מחדש שיכלול גיוס הון, קיצוץ במשרות ועלויות, סגירת תחומי פעילות מסויימים ופעילות במדינות מסויימות. הבנק הבריטי מתכוון לגייס 5.1 מיליארד דולר בהנפקת זכויות כדי לחזק את מאזניו וליישם את האסטרטגיה החדשה. על כל 7 מניות שבידי בעלי מניות קיימים, הבנק יציע 2 מניות חדשות במחיר 465 פני למניה בלונדון, הנחה של 34.8% למחיר הסגירה האחרון, ו-55.6 דולר הונג קונגי למניה בהונג קונג, הנחה של 29.4% למחיר הסגירה האחרון. הבנק יבטל את הדיווידנד האחרון בשנת 2015. הבנק גם יקצץ 15 אלף משרות עד 2018, והחל בקיצוץ 1,000 מנהלים בכירים ברחבי העולם. הבנק מקווה להגיע לחיסכון בסך 2.9 מיליארד דולר בעלויות בשנים 2015-2018.

הבנק גם דיווח על הפסד רבעוני ברבעון השלישי, בסך 139 מיליון דולר לפני מס, לעומת רווח בסך 1.53 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה שעברה. הכנסות הבנק צנחו ב-18% והסתכמו ב-3.68 מיליארד דולר. המניה צונחת ב-10% בלונדון.

מניית HP זינקה ב-13% בעקבות פיצול החברה

מניית HP Inc (סימול HPQ) קפצה ב-13% ביום המסחר הראשון שלה בוול סטריט מאזפיצול ענקית המחשוב האמריקאית לשתי חברות נפרדות בסוף השבוע. HP Inc תתמקד בתחום הדגל של HP, מחשבים ומדפסות, ואילו חברה היולט פקארד אנטרפרייז, אשר נסחרת תחת הסימול HPE, תתמקד בתחום העסקי יותר של שרתים, מכשירי אחסון נתונים, רשתות, תוכנה ושירותים. מניית HPE ירדה ב-1.6% בוול סטריט.

סגירה חיובית בוול סטריט; נאסד"ק עלה ב-1.5%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לאחר שפעילות מיזוגים ורכישות האפילה בהשפעתה על נתוני ייצור חלשים שפורסמו היום בארה"ב ובסין. מניות האנרגיה והביוטכנולוגיה הובילו את העליות.

מדד S&P 500 , אשר השלים ביום שישי את הזינוק החודשי החד ביותר זה ארבע שנים, עלה ב-1.2%; מדד נאסד"ק  טיפס ב-1.5%; מדד דאו ג'ונס  הוסיף 0.9%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker