עדכון גלובלי

אפקט הפד: וול סטריט מחקה עליות השבוע; הנפט צלל ב-5%; הזהב והאג"ח זינקו

תנודתיות במסחר בארה"ב ביום שישי בשל "הכישוף המרובע" - היום שבו נדרשים המשקיעים באופציות להחליט אם ברצונם לממש אותן ■ החלטת הבנק הפדרלי להותיר את הריבית ברמה אפסית עוררה חשש לגבי חוסנה של הכלכלה העולמית

צוות גלובל
צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האג"ח בארה"ב בזינוק הדו-יומי החד זה שנה

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות זה היום השני ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים השלימה את הנפילה הדו-יומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2014, לאחר שחששות הבנק הפדרלי לגבי האטה בצמיחת הכלכלה העולמית הגבירו את הביקוש לאג"ח האמריקאיות - הנחשבות להשקעה בטוחה יחסית.

התשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה ב-0.09% לרמה של 2.13% והשלימה בכך ירידה של 0.17% ביומיים - הירידה הדו-יומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2014.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט מחקה את עליות השבוע

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות חדות תוך מחיקת כל עליות השבוע על רקע הערכות המשקיעים כי החלטת הבנק הפדרלי אתמול שלא להעלות את הריבית בארה"ב מעידה על התגברות החששות לחוסנה של הכלכלה העולמית. מניות הבנקים והאנרגיה הובילו את הירידות.

מדד S&P 500 נסגר בירידה של 1.6% ואיבד בסיכום שבועי 0.2%; מדד דאו ג'ונס  נסוג ב-1.7% בדרכו לירידה שבועית של 0.3%; מדד נאסד"ק ירד 1.4% אולם הצליח לחלץ עלייה שבועית של 0.1%.

"השווקים מרגישים שהפד לא רק מודאג מכלכלת ארה"ב, אלא גם מהצמיחה הגלובלית", אמר הברוקר פדרו ריקרדו סנטוס מחברת אקס-טרייד ברוקרס, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "יש סיבות של ממש לדאגה בחזית זו. אין ספק שהמצב השתנה. הפד ייאלץ לדחות את העלאת הריבית לשנת 2016".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט צלל ב-5% מחשש להאטה בסין

מחיר הנפט נפל בשיעור החד ביותר זה כמעט שלושה שבועות על רקע הערכות כי החלטת הבנק הפדרלי אתמול שלא להעלות את הריבית בארה"ב בין השאר על רקע ההאטה בצמיחת כלכלת סין - צרכנית הנפט השנייה בגודלה בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 44.68 דולר לחבית, נפילה 4.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי הצליח הנפט לחלץ עלייה של 0.1% - שבוע חיובי שלישי בארבעה השבועות האחרונים.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הזהב קפץ ב-2%; "ריביות בשפל טובות לזהב"

מחיר הזהב נמצא בדרכו לעלייה שבועית ראשונה זה חודש לאחר שהבנק הפדרלי נמנע אתמול מלהעלות את הריבית בארה"ב בשל חשש מפני האטה בצמיחה בסין ועקב התנודתיות בשווקים העולמיים.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,137.8 דולר לאונקייה - רמתם הגבוהה ביותר מאז הראשון בספטמבר - לאחר עלייה של 1.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי, עלה מחיר הנפט ב-3.1%.

"כל העיניים היו נשואות לפד", אמר ברק אוביירן, מנהל הברוקראז' גלודקור, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "ככל שהריביות יישארו יותר זמן בשפל הנוכחי, כך ייטיב לזהב"

מטילי זהב
מטילי זהב
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הסחורות והפיננסים נפלו באירופה; פרנקפורט צנחה ב-3%

בורסות אירופה נסגרו בירידות לראשונה זה ארבעה ימים על רקע הערכות כי החלטת הבנק הפדרלי בארה"ב אתמול להשאיר את הריבית ברמתה האפסית, מצביעה על התגברות החששות מפני האטה בצמיחה העולמית. מניות הסחורות, האנרגיה והפיננסים הובילו את הירידות.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.3%; פרנקפורט צנחה ב-3.1%; פריז נפלה ב-2.6%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-1.8%.

היורו נחלש ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.1417 דולר ליורו, לאחר שזינק אתמול מעל לרמה של 1.14 דולר בעקבות החלטת הריבית בארה"ב, והמשיך והתחזק מוקדם יותר היום לשער של 1.1455 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מדד המדדים הכלכליים בארה"ב איכזב

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב, האומד את התחזית לשלושה עד שישה החודשים הבאים, טיפס באוגוסט ב-0.1% מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הכישוף המרובע: צפו היום לתנודתיות בוול סטריט

המסחר היום בוול סטריט עשוי להתאפיין בתנודתיות רבה מהרגיל בשל התרחשותו היום של "הכישוף המרובע" (quadruple witching), כפי שמכנים זאת הסוחרים בוול סטריט - היום שבו פוקעים במקביל חוזים עתידיים על מדדי המניות, על המניות עצמן, האופציות על מדדי המניות והאופציות על המניות עצמן. משמעות הדבר היא שהמשקיעים נדרשים היום להחליט האם ברצונם לממש את האופציות שבידיהם או להותירן.

מדד המניות S&P 500 ירד בשבוע שלאחר פקיעת החוזים העתידיים בספטמבר ב-21 מתוך 25 השנים האחרונות, עם ירידה שבועית חציונית של 1.3%, אמר ג'ייסון גופרט, נשיא חברת סנדייל קפיטל ריסרץ', דיווח אתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אירופה מגיבות בירידות להחלטת הריבית בארה"ב

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בירידות שערים אחרי השארת הריבית בארה"ב ברמתה האפסית. לונדון יורדת ב-0.4%; פרנקפורט נחלשת ב-1.9%; פריז מאבדת 1.6%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי נסוג ב-1.2%. באתונה יורדת הבורסה המקומית בכ-1% לקראת הבחירות ביוון ביום ראשון. היורו מתחזק מול ההדולר ב-0.15% ונסחר סביב שער של 1.1452 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה בעודף בחשבון השוטף בגוש היורו

באירופה פורסמו היום נתונים המעידים על ירידה בעודף בחשבון השוטף של גוש היורו ביולי. העודף בחשבון השוטף של גוש היורו הגיע ביולי ל-22.6 מיליארד יורו, לעומת 24.9 מיליארד יורו ביוני, כך עולה מנתוני הבנק המרכזי של אירופה. העודף בחשבון השוטף הגיע ל-2.6% מהתמ"ג בין יולי 2014 ליולי 2015, לעומת 1.8% בתקופה המקבילה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשקיעים רצו הבהרות וקיבלו רק עוד חששות

על אף שרוב המשקיעים סברו כי הריבית בארה"ב לא תעלה, בורסות אירופה מגיבות בירידות שערים – וגם בטוקיו נחלשה הבורסה המקומית. כלכלנים טוענים כי יש לכך כמה סיבות: הראשונה תלויה בדברים שאמרה אתמול ג'נט ילן על ההשפעה של ההאטה בסין על החלטת הריבית בארה"ב. משקיעים חוששים כי להאטה בסין עשויה להיות השפעה עמוקה ממה שחשבו על השוק האמריקאי.

"בזמן שהשווקים ציפו להבהרות, נראה כי חוסר הוודאות (וחוסר היציבות) הם פה כדי להישאר", כתב מייק ואן דולקן מאקסנדו מרקטס.

דבר נוסף קשור במטבע חוץ. החלטת הריבית גרמה להיחלשות הדולר מול היורו והין – מה שפוגע ביצואנים ביפן ובגוש היורו שמעוניינים לשמור על מטבעותיהם חזקים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות סין הגיבו בעליות להשארת הריבית; טוקיו נפלה ב-2%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת  אחרי החלטת הבנק הפדרלי בארה"ב שלא להעלות את הריבית במדינה. אחד מהגורמים שגרמו לנחלטת הבנק, על פי דבריה של ג'נט ילן, יו"ר הבנק, הוא ההאטה בסין – שעשויה לפגוע ביצוא האמריקאי.

טוקיו ירדה ב-2%; שנחאי עלתה ב-0.4%; סידני הוסיפה לערכה 0.5%; הונג קונג התחזקה ב-0.3%; סיאול טיפסה ב-0.71%. הדולר יורד מול הין ב-0.5% ונסחר סביב שער של 119.43 ין לדולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סגירה שלילית בוול סטריט בעקבות החלטת הריבית

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית בתום יום מסחר הפכפך, לאחר שהחלטת הבנק הפדרלי להותיר את הריבית בארה"ב ברמה אפסית עוררה ספקות לגבי חוסנה של הכלכלה העולמית.

מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.4%; מדד S&P 500 נסגר בירידה של 0.3% לאחר שכבר זינק ב-1.3% מיד לאחר החלטת הריבית; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.1%.

מניית כייבלוויז'ן קפצה ב-14% בעקבות רכישת חברת הכבלים הרביעית בגודלה בארה"ב על ידי חברת אלטיס של המיליארדר הצרפתי-ישראלי, פטריק דרהי, תמורת 17.7 מיליארד דולר. מניית אורקל נסוגה ב-4% לאחר שענקית התוכנה דיווחה אמש לאחר הסגירה על הכנסות רבעוניות נמוכות מתחזיות האנליסטים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האג"ח בארה"ב זינקו; הדולר נחלש

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות והדולר נחלש לשפל של שלושה שבועות מול היורו לאחר שהבנק הפדרלי הותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי בשל אינפלציה נמוכה עיקשת והמשבר שהתחולל לאחרונה בשווקים הפיננסיים.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נפלה ב-0.08% לרמה של 2.22%, לאחר שהתשואות על אג"ח אלו עלו בשלושה שבועות האחרונים מ-2% לכמעט 2.3%.

הדולר נחלש ב-1% מול היורו לשער של 1.14 דולר ליורו. מול הין היפני נחלש הדולר ב-0.3% לשער של 120.19 ין לדולר לעומת רמה של 120.9 ין לדולר לפני החלטת הריבית. מדד הדולר של בלומברג נסוג ב-0.6% לשפל של שלושה שבועות.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשקיעים צופים כעת העלאת ריבית בארה"ב רק ב-2016

בעקבות החלטת הבנק הפדרלי היום להותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי, צופים כעת המשקיעים כי הבנק המרכזי ידחה את מועד העלאת הריבית לתחילת שנת 2016.

החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, המצביעים על ההסתברות שמעניקים המשקיעים להעלאת הריבית, מעניקים כעת סיכוי של 21% לכך שהבנק המרכזי יודיע על העלאת הריבית בפגישתו הבאה באוקטובר, לעומת הסתברות של 37% שהעניקו לכך לפני החלטת הריבית, וסיכוי של 50% לפני חודש.

החוזים על הריבית מעניקים הסתברות של 49.5% להעלאת ריבית בדצמבר, וסיכוי של 56.5% להעלאת ריבית בינואר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אירופה: סגירה מעורבת בתום יום הפכפך

בורסת אירופה סיימו יום מסחר הפכפך במגמה מעורבת לקראת החלטת המדיניות של הבנק הפדרלי, אשר בה עשוי הבנק המרכזי להודיע על העלאת הריבית הראשונה בארה"ב זה כמעט עשור.

בורסת לונדון ירדה ב-0.7%; פרנקפורט נסגרה כמעט ללא שינוי; פריז הוסיפה 0.2%; מדריד טיפסה ב-1.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.2% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפס בשיעור דומה, ונסוג ב-0.4%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התכווצות בייצור בניו יורק ופילדלפיה

פעילות מגזר הייצור באזור פילדלפיה התכווצה במפתיע החודש, והצטרפה בכך למגזר באזור ניו יורק.

מדד פעילות הייצור של הבנק הפדרלי של פילדלפיה נפל החודש לרמה של מינוס שש נקודות לעומת רמה של 8.3 נקודות באוגוסט. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של חמש נקודות. מדד חיובי מצביע על צמיחה בייצור ואילו מדד שלילי משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

מוקדם יותר דווח כי מדד פעילות הייצור של אזור ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) נפל לרמה של מינוס 14.7 נקודות בספטמבר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"הפד צריך להעלות את הריבית ב-3% במכה אחת"

מנכ"ל חברת ההשקעות מורגן קריק קפיטל מנג'מנט, מרק יוסקו, אמר היום כי הבנק הפדרלי צריך להעלות את הריבית ב-3% במכה אחת. "צריך לחזור לרמה נורמלית", אמר יוסקו בראיון לערוץ הטלוויזיה CNBC. "פשוט לטעון מחדש את האקדח, ולהעלות ב-3%".

יוסקו הודה עם זאת כי החלטה כזו תזעזע את השווקים, אולם אמר כי ההחלטה "תשדר הבעת אמון בכך שהכלכלה איתנה ויכולה להתמודד עם רמת ריבית נורמלית".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה מפתיעה בתביעות האבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר לרמתו הנמוכה ביותר זה חודשיים, עדות נוספות לשיפור במצב שוק התעסוקה האמריקאי.

מספר התביעות הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-264 אלף לעומת 275 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה כי מספר התביעות יישאר ללא שינוי ברמה של 275 אלף.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה בהתחלות הבנייה בארה"ב

התחלות הבנייה בארה"ב ירדו באוגוסט ב-3% לקצב שנתי של 1.13 מיליון בתים, לעומת קצב של 1.16 מיליון בתים בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב גבוה יותר של 1.16 מיליון בתים באוגוסט, לעומת קצב שנתי של 1.21 מיליון בתים שעליו דווח במקור ביולי. לעומת אוגוסט 2014 זינקו התחלות הבנייה ב-16.6%.

בנייה במתחם מסוג מולטי־פמילי באילינוי, ארה"בצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות בשוק האג"ח בארה"ב לקראת החלטת הריבית

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות לקראת החלטת הריבית בארה"ב, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים יורדת ב-0.02% לרמה של 2.28%, לאחר שעלתה ב-0.11% בשני ימי המסחר הקודמים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האבטלה ביוון ירדה אל מתחת ל-25%

שיעור האבטלה ביוון ירד ב-2% ברבעון השני של 2015, כך עולה מנתונים שפירסמה היום לשכת הסטטיסטיקה במדינה. שיעור האבטלה במדינה הגיע ל-24.6%, לעומת 26.6% ברבעון הראשון. ואולם יוון סובלת גם משיעור אבטלה ארוך טווח – 71.4% מהמובטלים במדינה, או 1.16 מיליון בני אדם, מחפשים עבודה כבר יותר משנה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סקרים מנסים להעריך מה הסיכוי שהריבית תעלה היום בארה"ב

בשוקי ההון בעולם מנסים לנחש מה תהיה היום החלטת הבנק הפדרלי בארה"ב שנוגע להעלאת הריבית במדינה. בבלומברג ערכו סקר בין 113 כלכלנים כדי לנסות לענות על השאלה הזו, ו-59 מתוכם אמרו כי הריבית בארה"ב לא תעלה. "הדבר החשוב ביותר שמשקיעים ירצו לברר זה את קצב העלאות הריבית העתידיות", אמר לבלומברג מייקל הנסון כלכלן בכיר לכלכלת ארה"ב בבנק אוף אמריקה. "ג'נט ילן הדגישה כי לא העלאת הריבית משנה, אלא קצב הצעדים המצמצמים ואנחנו נקבל על כך מידע נוסף". בסקרים אחרים שבוצעו, סברו רק 30% מהכלכלנים כי הריבית בארה"ב תעלה היום – וסימנו את דצמבר כחודש שבו תעלה הריבית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חוסר היציבות בסין נמשך: שנחאי איבדה 2.1%

המסחר בבורסות אסיה התנהל היום במגמה מעורבת לקראת החלטת הריבית היום ב-21:00 בארה"ב. ואולם כלכלנים חלוקים בדעתם אם הבנק הפדרלי יעלה היום את הריבית בראשונה זה עשור, לאור חוסר היציבות בשווקים. טוקיו עלתה ב-1.4%; הונג קונג איבדה 0.5%; שנחאי איבדה 2.1% אחרי שרשמה עליות במהלך רוב יום המסחר; סיאול  נסחרה ללא שינוי ניכר; סידני עלתה ב-0.9%. הדולר מתחזק מול הין ב-0.25% ונסח סביב שער של 120.87 ין לדולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ההאטה בסין משפיעה על יפן: האטה ביצוא מהמדינה

ההאטה בסין נותנת את אותותיה ביפן, שדיווחה היום על האטה שנייה ברציפות בנתוני היצוא שלה. היצוא היפני צמח באוגוסט ב-3.1%, אך תחזיות הכלכלנים לפי סקר של בלומברג היו לעליה של 4.3% ביצוא. היבוא ליפן ירד ב-3.1%. הגירעון המסחרי של יפן הגיע ל-569.7 מיליארד ין (4.7 מיליארד דולר). בחודש שעבר נרשמה טלטלה בשוק הסיני, ונתוני הסחר של יפן מצביעים גם כי נרשמה ירידה של 4.6% ביצוא לסין – מה שמבהיר את ההשפעה של האטה בסין על חלק גדול מכלכלות האזור.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סגירה חיובית בוול סטריט; HP קפצה ב-5%

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות בהובלת מניות האנרגיה בעקבות הזינוק במחירי הנפט, ועל רקע תחילת פגישתו בת היומיים של הבנק הפדרלי, אשר בה יוחלט האם להעלות את הריבית בארה"ב לראשונה זה כמעט עשור. מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.9%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.8%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.6%.

מניית פדקס ירדה בקרוב ל-3% לאחר שענקית השילוח האמריקאית הורידה את תחזית הרווח השנתי. מניית HP קפצה ב-5% לאחר שענקית הטכנולוגיה הודיעה על כוונתה לקצץ 33 אלף משרות. מניית אורקל הוסיפה 0.7% לקראת פרסום דו"חותיה הרבעוניים לאחר סגירת המסחר בוול סטריט.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט קפץ ב-6% עקב נפילה במלאי הגולמי בארה"ב

מחיר הנפט הגולמי זינק בניו יורק בקרוב ל-6% בעקבות ירידה ראשונה זה שלושה שבועות במלאי הגולמי בארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 47.15 דולר לחבית - מחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז ה-31 באוגוסט - לאחר זינוק של 5.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-2.1 מיליון חביות, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לירידה מתונה יותר של 200 אלף חביות.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בנובמבר זינקו במהלך היום מעל לרמה של 50 דולר לחבית.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הזהב בזינוק החד זה חודש

מחיר הזהב רשם את הזינוק היומי החד ביותר זה חודש לאחר שנתוני אינפלציה חלשים שפורסמו היום בארה"ב חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי לא יודיע על העלאת הריבית בתום ישיבתו בת היומיים מחר.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,119 דולר לאונקייה, עלייה של 1.5% - הזינוק היומי החד ביותר מאז ה-20 באוגוסט - בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מטילי זהב
מטילי זהב
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אירופה בזינוק החד זה שבועיים

בורסות אירופה רשמו את העלייה היומית החדה זה שבועיים על רקע פתיחת פגישתו בת היומיים של הבנק הפדרלי בארה"ב אשר בה יוחלט האם להעלות את הריבית בכלכלה הגדולה בעולם לראשונה זה כמעט עשור.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.5%; פרנקפורט טיפסה ב-0.4%; פריז זינקה ב-1.7%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.5% - הזינוק היומי החד ביותר מאז השלישי בספטמבר. המדד האירופי גבוה כעת ב-5.8% מהשפל שאליו ירד באוגוסט לאחר הפיחות בערך המטבע של סין, אולם עודנו נמוך בכ-13% מהשיא שאליו טיפס באפריל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבטחון בענף הבנייה בארה"ב בשיא של עשור

מדד הביטחון בענף הבנייה של איגוד הקבלנים בארה"ב (NAHB) ובנק ולס פרגו טיפס בספטמבר לרמה של 62 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2005 - לעומת רמה של 61 נקודות בחודש הקודם. תחזית הכלכלנים היתה כי המדד יישאר ללא שינוי ברמה של 61 נקודות.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על כך שמרבית הקבלנים דיווחו על תנאים חיוביים בשוק. "בהנחה שלא יהיו טלטלות בלתי צפויות, אנו מעריכים כי הדיור ימשיך להתקדם בקצב יציב ומתון עד סוף השנה", אמר הכלכלן הראשי של איגוד הקבלנים בארה"ב, דיויד קראו.

בנייה במתחם מסוג מולטי־פמילי באילינוי, ארה"בצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מיזוג הבירה הגדול בהיסטוריה מקפיץ את מניות יצרניות מילר ובאדוויזר

מניית סאב מילר הבריטית, מבשלת הבירה השנייה בגודלה בעולם, קופצת ב-24% במסחר בבורסת לונדון ושווי שוק של כמעט 60 מיליארד ליש"ט (93 מיליארד דולר), לאחר שאנהויזר בוש אינבב (ABI), מבשלת הבירה הגדולה בעולם, הודיעה כי בכוונתה להגיש הצעת רכש לסאב מילר. מניית אנהויזר בוש עולה ב-6% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

העסקה, שתיצור ענקית בירה החולשת על מחצית מרווחי המגזר, תהיה העסקה הגדולה ביותר בהיסטוריה של ענף הבירה. ABI, שנוצרה בשנת 2008 בעקבות רכישת אנהויזר האמריקאית על ידי אינבב הבלגית, היא יצרנית בירה באדוויזר - מותג הבירה הנמכר ביותר בארה"ב.

מפעלים של Anheuser Busch InBev בצ'כיהצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לראשונה מינואר: מדד אינפלציה שלילי בארה"ב

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב נסוג באוגוסט ב-0.1% - ירידה ראשונה מאז ינואר - בעיקר בעקבות נפילה חדה במחירי הבנזין, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים יחסית, טיפס באוגוסט ב-0.1%, זה החודש השני ברציפות. מחירי האנרגיה ירדו ב-2% לעומת החודש הקודם, הנפילה החדה ביותר מאז ינואר. מחירי הבנזין נפלו ב-4.1%.  

לעומת אוגוסט 2014 טיפס המדד המחירים לצרכן ב-0.2% - ללא שינוי לעומת יולי. מדד הליבה עלה ב-1.8% בשנה החולפת, גם כאן ללא שינוי לעומת החודש הקודם.   

נפילה של 15% במחירי האנרגיה ב-12 החודשים האחרונים והתחזקות הדולר, הותירו את האינפלציה בארה"ב ברמה נמוכה מהיעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי.

כלכלת ארה"ב
כלכלת ארה"בצילום: גטי אימג`ס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשקיעים: סיכוי של 32% להעלאת ריבית בארה"ב מחר

עם פתיחת ישיבתו בת היומיים של הבנק הפדרלי, אשר בה יוחלט האם להעלות את הריבית בארה"ב לראשונה מאז שנת 2006, צופים מרבית המשקיעים כי הבנק המרכזי ידחה את מועד העלאת הריבית לדצמבר.

החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, המצביעים על ההסתברות שמעניקים המשקיעים להעלאת הריבית, מעניקים כעת סיכוי של 32% שהבנק המרכזי יודיע על העלאת הריבית בתום פגישתו מחר, לעומת הסתברות של 48% שהעניקו לכך לפני הפיחות בערך המטבע של סין בחודש שעבר. החוזים על הריבית מעניקים סיכוי של 62% להעלאת ריבית בדצמבר.

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות נרשמו באסיה היום בהובלת שנחאי שזינקה ב-4.9%

עליות בבורסות אסיה בהובלת שנחאי שזינקה כמעט ב-5%: טוקיו עלתה ב-0.8%; סיאול התחזקה ב-2% בעקבות העלאת דירוג אשראי למדינה; אוסטרליה טיפסה ב-1.6%; שנחאי עברה לעליות וסיימה את המסחר בזינוק של 4.9%, מרביתו בשעת המסחר האחרונה; הונג קונג עולה ב-2.2%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

HP תקצץ כ-33 אלף משרות במסגרת פיצול החברה לשניים

ענקית המיחשוב האמריקאית HP מתכוונת לקצץ כ-33 אלף משרות במסגרת הארגון מחדש ב-HP שיכלול את פיצולה לשתי חברות. שתי החברות שיקומו בעקבות הפיצול – היולט פקרד אנטרפרייז שתתמקד בעסקים, ו-HP שתתמקד במוצרים לאנשים פרטיים – נועדו להיות זריזות וממוקדות יותר.

הפיטורים יצטרפו לסבבי פיטורים קודמים, במסגרתם קוצצו כמעט 50 אלף משרות עד לאוקטובר 2015, אז היו לחברה 302 אלף עובדים. מרבית הקיצוצים יתבצעו בהיולט פקרד אנטרפרייז. במה שיהיה לחברה הצרכנית צפויים קיצוצים של 3,300 משרות תוך 3 שנים. החברה תפריש השנה 2.7 מיליארד דולר לכיסוי עלויות הארגון מחדש.

מג ויטמן
מג ויטמן, מנכ"לית HPE
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

S&P העלתה דירוג האשראי של קוריאה הדרומית

סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) העלתה את דירוג האשראי של קוריאה הדרומית ברמה אחת, ל-AA מינוס, הדירוג הרביעי בגובהו של הסוכנות. העלאת הדירוג מציבה את כלכלת קוריאה הדרומית ברמה זהה לזו של סין ושל יפן, והסויפה לאמון המשקיעים בכלכלה, מה שהביא להתחזקות הבורסה ב-2% ולהתחזקות הוון ב-0.5%, לרמה של 1,180.43 וון לדולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נעילה חיובית בוול סטריט

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות שהתחזקו בשעות האחרונות של המסחר, לאחר שיועץ בכיר לשעבר לנגיד הבנק הפדרלי הזהיר מפני העלאת ריבית - מהלך שעשוי להתרחש כבר ביום חמישי הקרוב. נפילה בייצור במפעלים בארה"ב הגדילה את ההערכות שהבנק הפדרלי עשוי לדחות את העלאת הריבית, ששיעורה אפסי מאז 2008.

מדד דאו ג'ונס עלה 1.4% לאחר שנפתח בעליות קלות, מדד S&P 500 טיפס 1.3% ומדד הנאסד"ק עלה 1.2%.

הדולר עלה 0.4% מול היורו לשער של 1.1277 דולר ליורו. תשואות האג"ח של ארה"ב ל-10 שנים קפצו 0.09% לשיעור 2.28%. הנפט התייקר 1.5% לרמה של 44.5 דולר לחבית מסוג טקסס מתוק.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"העלאת ריבית תהיה שגיאה חמורה"

"העלאת ריבית תהיה שגיאה חמורה", כך אמר היום פרופסור אנדרו לווין, ששימש יועץ מיוחד לנגיד הבנק הפדרלי בן ברננקי. לוין, המכהן כיום בדרטמות קולג' בניו המפשייר, אמר כי הבנק הפדרלי צריך להמשיך בריבית אפסית לאורך 2016, ולא להעלות אותה ביום חמישי הקרוב או בתקופה הקרוב. לווין סבור כי העלאת ריבית היא צעד נכון רק לקראת מצב של תעסוקה מלאה, אולם המשק האמריקאי רחוק כשנתיים ממצב זה, שעה ששיעור האבטלה עמד על 5.1% לפי דו"ח התעסוקה האחרון שפירסם הממשל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מסחר תנודתי באירופה הסתיים בעליות של עד 1%

בורסות אירופה ננעלו בעליות שערים בתום יום מסחר תנודתי. לונדון עלתה ב-0.8%, פרנקפורט טיפסה 0.5% ופריז הוסיפה 1.1%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.7%. היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.127 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חופשת הקיץ פתחה את הארנקים של האמריקאים

המכירות הקמעוניות בארה"ב גדלו בשיעור מתון באוגוסט הודות לעלייה ברכישת מכוניות חדשות והוצאות על מסעדות בחופשת הקיץ. המכירות עלו ב-0.2% בחודש שעבר, לפי נתוני משרד המסחר של ארה"ב, בהתאם לתחזיות. ב-12 החודשים האחרונים עלו המכירות ב-2.2%. הנתונים המאוזנים אינם צפויים להשפיע על החלטת הריבית של הבנק הפדרלי ביום חמישי הקרוב.

בנתון מקרו אחר, מדד העסקים אמפייר סטייט של הבנק הפדרלי בניו יורק נותר כמעט ללא שינוי בספטמבר לעומת אוגוסט, חודש בו נרשמה הרמה הנמוכה ביותר במדד מאז אפריל 2009. המדד שנרשם החודש הוא 14.7- נקודות, לעומת 14.9- באוגוסט. רמה של מתחת לאפס מעידה על התכווצות בפעילות העסקית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבטחון העסקי בגרמניה מידרדר זה החודש הששי

מדד הבטחון העסקי בגרמניה, שמחושב על ידי מכון המחקר ZEW, נפל זה החודש השישי ברציפות, לנוכח החולשה בסין שמשפיעה על הביקוש למוצרי ייצוא גרמניים. המדד ירד ל-12.1 בספטמבר מרמה של 25 באוגוסט. בנוסף נפל מדד הבטחון העסקי בגוש היורו.

החולשה הכלכלית בסין ובשווקים המתעוררים פוגעת בסיכויי הייצוא הגרמני להוביל את הצמיחה ברבעון השלישי, פירשו כלכלני המכון. כלכלת גרמניה צמחה ב-0.4% ברבעון השני לעומת 0.5% בראשון. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רוב בורסות אסיה בירידות; יפן עולה

רוב בורסות אסיה נסחרות בירידות שערים בעקבות הירידות בוול סטריט אמש, ולקראת החלטת הריבית ההיסטורית ביום חמישי בארה"ב. טוקיו, בניגוד למגמה הכללית, עלתה ב-0.3% ולמרות הורדת תחזית הצמיחה ליפן. סיאול עלתה  ב-0.3%. לעומתן יורדת שנחאי ב-3.2% וירידות של פחות מאחוז נרשמות בשאר השווקים הגדולים באזור. 

ביפן החליט הבנק המרכזי לא לשנות את המדיניות המוניטרית, ובניגוד לציפיות לא להגדיל את היקף ההרחבה הכמותית. הין היפני עולה הבוקר מול מרבית המטבעות הראשיים, מול הדולר הוא עולה ב-0.2% לשער של 120.01 ין לדולר. כלכלנים צופים כי באוקטובר יפעל הבנק לתמרץ את הכלכלה, לאחר תחזיות לנסיגה נוספת בתמ"ג.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

וול סטריט נסגרה בירידות לקראת החלטת הריבית השבוע

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה שלילית לקראת ישיבת הבנק הפדרלי השבוע, בה עשוי הבנק המרכזי להעלות את הריבית בארה"ב לראשונה זה כמעט עשור. החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, המצביעים על ההסתברות שמעניקים המשקיעים להעלאת הריבית, מעניקים כעת סיכוי של 28% להעלאת ריבית בתום ישיבתו בת היומיים של הבנק הפדרלי ביום חמישי.

מדד S&P 500, אשר טיפס בשבוע שעבר ב-2.1% - העלייה השבועית החדה ביותר מאז יולי - נסגר היום בירידה של 0.4%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.4%; מדד נאסד"ק איבד 0.3%.

מניית אפל טיפסה ב-1% לאחר שענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל הודיעה היום מכירות סוף השבוע הראשון לאחר השקת דגמי הסמארטפון החדשים אייפון 6S ואייפון 6S פלוס, נמצאות בדרכן לנפץ את השיא של 10 מיליון מכשירים שנמכרו בסוף השבוע הראשון להשקת הדגמים הקודמים של מוצר הדגל של אפל בשנה שעברה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גולדמן סאקס: אלו מניות לקנות ולמכור לקראת העלאת הריבית

לקראת החלטת הריבית של הבנק הפדרלי ביום חמישי, פירסמו אנליסטים של בנק גולדמן סאקס רשימה של מניות שמומלץ לקנות ולמכור לקראת העלאת הריבית בארה"ב, שלפי הערכת הבנק תתבצע רק בדצמבר.

דיויד קוסטין, האסטרטג הראשי של גולדמן לשוק המניות בארה"ב, ציין כי בפרק זמן של שלושה חודשים לאחר העלאת ריבית, ביצועיהן של "מניות איכות" דוגמת גוגל, אפל, אורקל, מסטרקארד ופרייסליין, אשר להן מאזנים חזקים, נוטים לעלות בממוצע ב-5% על ביצועיהן של חברות עם מאזנים חלשים.

מנגד, מניות של חברות עם רמות גבוהות של חובות בריבית משתנה נוטות להיפגע בעקבות מדיניות מוניטרית מצמצמת שפוגעת בנזילות. דוגמאות למניות מסוג זה הן בנק ולס פרגו וקונצרן ג'נרל אלקרטיק, ציין קוסטין.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לאחר יום הפכפך: סגירה שלילית בבורסות אירופה

בורסות אירופה נסגרו בירידות בהובלת מניות הבנקים, בתום יום מסחר הפכפך. בורסת לונדון נסוגה ב-0.5%; פרנקפורט טיפסה ב-0.1%; פריז ירדה ב-0.7%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר השלים ביום שישי את העלייה השבועית החדה ביותר מאז אמצע יולי, נסגר בירידה של 0.6% בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו כבר עלה ב-0.9% בעקבות נתוני תפוקה תעשייתית חזקים מהצפוי שפורסמו בגוש היורו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"דויטשה בנק יקצץ רבע מכוח העבודה; יחסל את פעילותו ברוסיה"

דויטשה בנק, הבנק הגדול בגרמניה, מתכוון לפטר 23 אלף עובדים, או כרבע מכוח העבודה שלו, באמצעות קיצוצים שיתמקדו בתחום הטכנולוגיה ופיצול של חטיבת פוסטבנק לחברה נפרדת, אמרו היום מקורות פיננסים לסוכנות הידיעות רויטרס.

הקיצוצים המתוכננים, שצפויים לצמצם את כוח העבודה של הבנק כ-75 אלף עובדים, יתבצעו במסגרת תוכנית ארגון מחדש שמסיים לגבש מנכ"ל דויטשה בנק הטרי, ג'ון קריאן, שנכנס לתפקידו ביולי. קריאן התחייב להציג את פרטי תוכנית הארגון מחדש עד אוקטובר.  

מקורות פיננסים אמרו היום לרויטרס כי דויטשה בנק גם החליט לחסל את כל פעילותו ברוסיה, מלבד שירותי עסקות בנקאיות. מהלך זה, אם אמנם ייצא לפועל, יהפוך את רוסיה לקורבן הראשון של תוכנית דויטשה בנק לצמצם את פעילותו הגלובלית ולסיים את פעילותו במספר ארצות. עד כה לא נקב הבנק באלו מדינות בכוונתו לחסל את פעילותו.

דויטשה בנק
דויטשה בנקצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המשקיעים: סיכוי של 28% להעלאת ריבית בארה"ב השבוע

החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, המצביעים על ההסתברות שמעניקים המשקיעים להעלאת הריבית, מעניקים כעת סיכוי של 28% להעלאת ריבית בתום ישיבתו בת היומיים של הבנק הפדרלי ביום חמישי, לעומת הסתברות של 48% שהעניקו לכך לפני הפיחות בערך המטבע של סין בחודש שעבר. החוזים על הריבית מעניקים סיכוי של 58% להעלאת ריבית בדצמבר.

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עלייה חדה מהצפוי בתפוקה התעשייתית בגוש היורו

התפוקה התעשייתית בגוש עלתה על הציפיות ביולי, כאשר צמחה ב-0.6% לעומת יוני וב-1.9% לעומת יולי 2014, יותר מכפליים מתחזיות כלכלנים. באיטליה נרשם גידול של 1.1% בתפוקה התעשייתית ביולי לעומת יוני, ובאירלנד זינוק של 7.2%. אך בצרפת נרשמה ירידה של 0.8%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הלירה הטורקית נחלשת ב-0.6% מול הדולר לשפל

הלירה הטורקית בשפל מול הדולר על רקע אי היציבות הפוליטית והלחימה מול המורדים, לצד ההאטה בשווקים המתעוררים בהובלת סין. הלירה נחלשת ב-0.6% לשפל של 3.0686 לירה לדולר, כחודשיים לפני הבחירות המוקדמות שהוכרזו השנה. הלירה הייתה מהמטבעות שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהפיחות ביואן הסיני בחודש שעבר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבנקים הגדולים בוול סטריט ישלמו 1.87 מיליארד דולר ליישוב תביעה על מניפולציה של נגזרי אשראי

הבנקים הגדולים בוול סטריט הגיעו להסכם עקרוני ליישוב האשמות כי ניסו לבצע מניפולציה בשוק נגזרי האשראי, דיווח "וול סטריט ג'ורנל". 12 בנקים וכן שני ארגונים של המגזר הפיננסי הגיעו להסכם לפיו ישלמו 1.87 מיליארד דולר ליישוב תביעה אזרחית של הממשל הנובעת מהחקירות בשוק האשראי. עם זאת, החקירות – הן בארה"ב והן באירופה, עדיין נמשכות.

ההסדר הוא מול קבוצת משקיעים שהאשימו את הבנקים, את חברת המידע הפיננסי מרקיט ואת ארגון הנגזרים ועסקות ההחלף הבינלאומי (ISDA) בקשירת קשר לחסימת מתחרים, כולל בורסות, מכניסה לשוק ה-CDS, עסקות החלף על שמיטת חוב. שוק זה, המשמש כביטוח נגד חדלות פירעון, נשלט על ידי הבנקים הגדולים, והתובעים טענו כי הבנקים תיאמו ביניהם את נסיונותיהם למנוע מבורסות לסחור בני"ע בצורה שקופה יותר.

הבנקים שנכלים בהסכם הם בנק אוף אמריקה, ברקליס, BNP פאריבה, סיטיגרופ, קרדיט סוויס, דויטשה בנק, גולדמן סאקס, HSBC, ג'יי.פי מורגן צ'ייס, מורגן סטנלי, רויאל בנק אוף סקוטלנד ו-UBS.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שנחאי ירדה ב-2.7%; טוקיו נחלשה ב-1.6%

מגמה מעורבת באסיה: טוקיו ירדה ב-1.6%; סיאול נחלשה ב-0.5%; אוסטרליה טיפסה ב-0.5%; שנחאי נחלשה ב -2.7% על רקע החששות הנמשכים לגבי האטה בסין; הונג קונג מטפסת ב-0.1%.

התפוקה התעשייתית בסין טיפסה באוגוסט ב-6.1%, פחות מתחזית לצמיחה של 6.5% בתפוקה, עדות נוספת כי ההאטה בכלכלה הסינית נמשכת למרות מאמצי הממשל לעודדה. היום הכריז הממשל הסיני על סדרה של רפורמות בחברות ממשלתיות, שנועדו לייעל אותן ולמשוך יותר השקעות פרטיות בהן. החששות פוגעים גם בשוק המניות הסיני, שבשבוע שעבר רשם ירידה שבועית תשיעית ברצף, למרות מאמצי הממשל לייצב גם את שוק המניות.

לירידות בסין תרמה גם ירידה במניות פיננסיות, לאחר ששלושה ברוקראז'ים גדולים נקנסו על שלא בדקו זהויות לקוחות היטב. אך הירידה החדה ביותר היום בסין נרשמת במגזר הטכנולוגיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום