עדכון גלובלי |

הפחד חזר לשווקים: מדד התנודתיות VIX בזינוק החד מעולם; שווי שוק המניות הגלובלי נחתך ב-3.3 טריליון דולר

מדד דאו ג'ונס בנפילה השבועית החדה מאז המשבר הפיננסי; רופרט מרדוק: "אנו על סף משבר עולמי גדול"; הנפט הגולמי צנח מתחת ל-40 דולר לחבית בניו יורק; הזהב סגר את השבוע הטוב ביותר מינואר; מניית אפל בשוק דובי לאחר שצללה ביותר מ-20% מסוף אפריל; תיקון בבורסות אירופה

צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שווי שוק המניות העולמי נחתך ב-3.3 טריליון דולר

שווי שוק המניות בעולם נחתך ביותר מ-3.3 טריליון דולר מאז שהחלטת סין לבצע פיחות בערך המטבע שלה בשבוע שעבר, גררה ירידות חדות בשווקים המתעוררים, אשר הגיעו ביום חמישי ושישי גם לשוק המניות בארה"ב, שהשלים את הנפילה השבועית החדה ביותר זה ארבע שנים.

מדד דאו ג'ונס צנח השבוע במונחי נקודות בשיעור החד ביותר מאז שיאו של המשבר הפיננסי העולמי באוקטובר 2008. שוקי המניות של אירופה, בהם בורסות לונדון ופרנקפורט, נכנסו לתיקון - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 10% מהשיא. בורסת שנחאי צנחה היום ב-4.3% והשלימה בכך נפילה שבועית של יותר מ-10%, ונמוכה כעת ב-32% מהשיא שאליו טיפסה ב-12 ביוני. בורסת הונג קונג השלימה נפילה של יותר מ-20% מהשיא שרשמה באפריל. מחיר הנפט צלל ביותר מ-30% מאז יוני בדרכו לרצף הירידות השבועי הארוך ביותר מאז 1986.

"הפרים כבר דיממו לאחר הירידות אתמול בשווקים, אך במהלך הלילה, סין הנחיתה מכת מוות", כתב הסוחר ג'ונתן סודאריה מקפיטל גרופ הלונדונית, בדו"ח למשקיעים, בהתייחסו לנתוני הייצור שפורסמו היום בסין, אשר היו הגרועים ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי.

בניין קורס
צילום: dreamstime
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפחד חוזר לשווקים: מדד VIX בזינוק החד מעולם

מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX), הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, נסק היום ב-47% לרמתו הגבוהה ביותר זה קרוב לארבע שנים בדרכו לזינוק השבועי של כמעט 120% - הקפיצה השבועית החדה ביותר בתולדותיו במונחי אחוזים. השיא השבועי הקודם נרשם בראשית חודש מאי 2010, אז קפץ המדד ב-86% בשבוע.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניית אפל בשוק דובי; צללה ב-20% מסוף אפריל

מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל נכנסה לשוק דובי - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא - לאחר שצנחה היום ב-6.1% למחיר של 105.76 דולר והשלימה בכך נפילה של 21.4% מהשיא שנתי של 134.54 דולר אליו טיפסה ב-28 באפריל.

מניות בולטות נוספות במגזר הטכנולוגיה רשמו היום נפילות חדות: גוגל צנחה ב-5.2%, מיקרוסופט ב-5.7% ופייסבוק ב-5%.

אפלצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד דאו ג'ונס בנפילה החדה מאז המשבר הפיננסי

בורסות וול סטריט צללו ומדד דאו ג'ונס נכנס לתיקון - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 10% מהשיא - לאחר שנתוני הייצור החלשים ביותר שפורסמו בסין מאז המשבר הפיננסי העולמי, הגבירו את חששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית. בסיכום שבועי, צנח שוק המניות בארה"ב בשיעור החד ביותר זה למעלה מארבע שנים. האג"ח הממשלתיות האמריקאיות השלימו את הזינוק השבועי החד ביותר זה חמישה חודשים.

מדד S&P 500 נפל ב-3.2% ונסגר מתחת לרמה של 2,000 נקודות לראשונה מאז פברואר, בדרכו לירידה שבועית של 5.8%; מדד נאסד"ק צלל היום ב-3.5% בדרכו לנפילה שבועית של 6.8%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-3.1% ונכנס לתיקון לאחר שצלל ב-10.1% מאז השיא שאליו טיפס ב-19 במאי. במונחי אחוזים נפל מדד דאו ג'ונס השבוע ב-5.8%, ובמונחי נקודות השלים מדד דאו ג'ונס את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז אוקטובר 2008 - בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי.

מניית ענקית המיכון הכבד דיר צנחה בכ-8% לאחר שהחברה דיווחה על נפילה של 40% ברווחיה הרבעוניים, בשל היחלשות הביקוש לציוד חקלאי והתחזקות הדולר, וסיפקה תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי. בניגוד למגמת השוק, מניית היולט פקארד (HP) נסגרה בעלייה של 0.5% לאחר שענקית הטכנולוגיה דיווחה אמש על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט מתחת ל-40 דולר; רצף הירידות הארוך מ-1986

מחיר הנפט הגולמי צנח מתחת לרמה של 40 דולר לחבית לראשונה מאז שנת 2009 בדרכו לרצף הירידות הארוך ביותר זה כמעט שלושה עשורים, על רקע חששות מהאטה בצמיחת כלכלת סין - צרכנית האנרגיה הגדולה בעולם - ובעקבות פרסום נתונים היום לפיהם נרשם שבוע חמישי ברציפות של גידול במספר אסדות הקידוח הפעילות בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוקטובר נסגרו במחיר של 40.45 דולר לחבית, ירידה של 2.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נפלו מתחת לרמה של 40 דולר. בסיכום שבועי נפלו החוזים לאוקטובר ב-6.2% בדרכם לירידה שבועית שמינית ברציפות - רצף הירידות השבועי הארוך ביותר זה 29 שנים. מחיר הנפט הגולמי בניו יורק נחתך בשליש מאז יוני.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רופרט מרדוק: "אנו על סף משבר עולמי גדול"

איל המידה רופרט מרדוק הזהיר היום כי הנפילות בשווקים וההאטה בכלכלה עלולות לבשר על כך שאנו על ספו של משבר גלובלי חדש, וכי לבנקים המרכזיים בעולם נותרה מעט מאוד תחמושת במקרה של מיתון עולמי.

"כל המחירים צונחים, לא רק של המניות. האם זה תיקון שהגיע בעתו או שזה סימן למשבר גלובלי גדול בעתיד הקרוב?", כתב מרדוק בציוץ שפירסם בחשבונו בטוויטר. "אם המדינות הגדולות שוב ישקעו במיתון, נותרו לרשותן כלים מועטים להילחם בו. הררי מזומן בכל מקום, אבל איש לא משקיע", כתב בציוץ נוסף.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב סגר השבוע הטוב מינואר

מחיר הזהב נסגר בשיא של יותר משישה שבועות בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר מאז ינואר, לאחר שהמפולת בשוקי המניות והיחלשות הדולר הגבירו את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה בתור השקעה חלופית.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,159.6 דולר לאונקייה, עלייה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הזהב ב-4.2% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז אמצע ינואר. מתחילת החודש נסק מחיר הזהב ב-5.7%.

מטילי זהב
מטילי זהב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תיקון בבורסות אירופה; פרנקפורט צללה ב-8% השבוע

בורסות אירופה נכנסו לתיקון - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 10% מהשיא - לאחר שהמשיכו לצנוח גם היום לאחר שנתוני ייצור שפורסמו היום בסין, ואשר היו החלשים ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי, הגבירו את החששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית.

בורסות לונדון נסגרה בירידה של 2.8% והשלימה בכך נפילה של כ-13% מהשיא שאליו טיפס באפריל. פרנקפורט צנחה היום ב-3% בדרכה לנפילה שבועית של כ-8% - השבוע הגרוע ביותר מאז שנת 2011; פריז נפלה ב-3.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 צלל ב-3.3% בדרכו לנפילה שבועית של יותר מ-6.5% - השבוע הגרוע ביותר השנה. בכך השלים המדד האירופי צניחה של כ-13% מהשיא שאליו טיפס ב-15 באפריל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צמיחת הייצור בארה"ב - הנמוכה מ-2013

פעילות מגזר הייצור בארה"ב המשיכה לצמוח באוגוסט, אולם קצב הצמיחה הואט לרמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2013. מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור ירד החודש לרמה של 52.9 נקודות לעומת רמה של 53.8 נקודות ביולי, לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר מרקיט. מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו מצביע על התכווצות הפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הצרכנים בגרמניה חוששים מהידרדרות כלכלית

גם בגרמניה מתחילים האזרחים לדאוג מהמצב הכלכלי במדינה. סקר של מכון GfK מצביע על ירידה באווירה הצרכנית בכלכלה הגדולה בגוש היורו. הסקר שפורסם היום הצביע על ירידה ל-9.9 נקודות – הנתון הנמוך ביותר מאז מארס, אז נרשמו 9.7 נקודות. בחודש הקודם הגיע מדד האווירה הצרכנית ל-10.1 נקודות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

25 מחברי סיריזה הקימו מפלגה חדשה; ירידות בבורסת אתונה

התפטרותו של ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, פוגעת בשוק המניות במדינה על רקע חוסר הוודאות בנוגע לבחירות הבזק שייערכו במדינה בחודש הבא. בורסת אתונה יורדת ב-2% ומדד הבנקים מאבד 3%. אוונגלוס מיימראקיס, ראש מפלגת הדמוקרטיה החדשה, מפלגת האופוזיציה הגדולה במדינה, קיבל מנשיא יוון מנדט של שלושה ימים להרכיב ממשלה. ואולם נראה כי סיכוייו קלושים – גם אם יחבור למפלגת פאסוק הסוציאל דמוקרטית, מכיוון שמפלגת השלטון סיריזה מחזיקה ב-149 מושבים מתוך 300 המושבים בפרלמנט.

בינתיים, גם במפלגת השלטון מתגלים קרעים, אחרי ש-25 מחברי המפלגה פרשו ממנה והקימו רשימה חדשה – "האיחוד העממי". הפורשים מאשימים את ציפראס בכך שנכנע לנושים הבינלאומיים של יוון כשהסכים להסכם החילוץ החדש של המדינה.  הפורשים עשויים לקבל זריקת מרץ משר האוצר לשעבר של יוון, יאניס וארופאקיס, שעזב את תפקידו בשיא המשבר וזוכה לפופולאריות רבה בציבור היווני. לפי דיווחים שונים, וארופאקיס תמך בעבר ביציאה של יוון מגוש היורו ובינו לבין ציפראס התגלעו לא אחת מחלוקות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פעילות הייצור במפעלים בסין התכווצה בקצב החד מאז שיא המשבר של 2009

נתונים שפורסמו היום בסין מצביעים על התכווצות חדה בפעילות מגזר הייצור במדינה – מה שמגדיל את החשש כי סין לא תוכל לעמוד ביעד צמיחה של 7% כפי שהציב לעצמו הממשל. נתונים ראשוניים שפורסמו על ידי חברות המחקר מרקיט וקאישין מראים כי מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור בסין ירד באוגוסט ל-47.1 נקודות, לעומת 47.8 נקודות ביולי. במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מייצג התכווצות בפעילות. נתוני אוגוסט מציגים שפל של 77 חודשים בפעילות הייצור – מאז שיא ימי המשבר של 2009.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מתיחות בקוריאה וחששות מצמיחה נמוכה בסין גורמים לירידות חדות בבורסות אסיה

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות שערים חדות על רקע המתיחות בין צפון לדרום קוריאה, נתוני מקרו מטרידים בסין והתפטרות ראש ממשלת יוון. טוקיו נפלה ב-3%; הונג קונג מאבדת 1.6%; שנחאי צללה ב-4.3%; סיאול נחלשה ב-2%; סידני איבדה מערכה 1.4%. הדולר יורד מול הין ב-0.3% ונסחר סביב שער של 123 ין לדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידה ברווחי ובמכירות HP

ענקית הטכנולוגיה האמריקאית היולט פקארד (HP) דיווחה היום על ירידה של 13% ברווחיה הרבעוניים, ועל ירידה בהכנסות זו הפעם ה-15 ב-16 ברבעונים האחרונים. מניית החברה יורדת ב-2.2% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בירידה של 1.4%.

HP, אשר מתעתדת להתפצל לשתי חברות נפרדות בתחילת נובמבר, המשיכה לסבול מהמעבר הטכנולוגי למובייל ומחשוב ענן. החברה רשמה ברבעון שהסתיים בסוף יולי רווח נקי של 854 מיליון דולר, או רווח של 47 סנט למניה, לעומת רווח של 985 מיליון דולר, או רווח של 52 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה החברה רווח של 88 סנט למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 85 סנט למניה.

בשורה העליונה רשמה HP בתקופה המדווחת הכנסות של 25.3 מיליארד דולר, ירידה של 8% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ופחות מתחזית האנליסטים להכנסות של 25.44 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט מחקה את עליות השנה; "מדד הפחד" זינק

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משנה תוך מחיקת כל העליות של השנה, על רקע התגברות החששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית, בצל הירידות החדות בשוקי המניות ובשערי מטבעות של השווקים המתעוררים. מניות הטכנולוגיה, המדיה ומוצרי הצריכה הובילו את הירידות.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-2.1% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז פברואר 2014 - ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז פברואר; מדד נאסד"ק נפל ב-2.8% - היום הגרוע ביותר מאז אפריל 2014; מדד S&P 500 צנח ב-2.1% ומחק את כל העליות של שנת 2015. מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX), הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט, עלה זה היום הרביעי ברציפות ונמצא בדרכו לזינוק השבועי החד ביותר השנה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.05% לרמה של 2.08% - רמתה הנמוכה ביותר מאז סוף אפריל.

כלכלני בנק סיטי הורידו היום את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית לשנת 2016 מ-3.3% ל-3.1% - הורדת תחזית שלישית ברציפות - על רקע ההאטה בצמיחת כלכלת סין והיחלשות המטבע הסיני, היואן. כלכלני סיטי הותירו ללא שינוי את תחזית הצמיחה העולמית לשנה הנוכחית ברמה של 2.7%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לראשונה: מניית טוויטר מתחת למחיר ההנפקה

מחיר מניית טוויטר צנח היום לראשונה מתחת למחיר בו הונפקה הרשת החברתית בנובמבר 2013. מניית טוויטר נופלת ב-6% במסחר בוול סטריט אל מתחת למחיר של 26 דולרים, על רקע ירידות חדות במניות הטכנולוגיה והמדיה החברתית.

מחיר מניית טוויטר נפל ב-27% במהלך החודש האחרון, ונמוך כעת ב-65% משיא סגירה של 73.31 דולרים שרשם ב-26 בדצמבר 2013.

טוויטרצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב קפץ עקב צפי לדחיית העלאת הריבית בארה"ב

מחיר הזהב קפץ ביותר מ-2% לשיא של חודש על רקע דעיכת ההערכות כי הבנק הפדרלי יחליט בחודש הבא על העלאת הריבית בארה"ב, לראשונה זה כמעט עשור. החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,153.2 דולר לאונקייה - מחיר הסגירה הגבוה ביותר מאז אמצע יולי - לאחר עלייה של 2.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב, אשר משקפים את ציפיות השוק מהריבית הפדרלית, מעניקים כעת הסתברות של 34% לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית בחודש ספטמבר, לעומת סיכוי של 48% שהעניקו לכך החוזים ביום שלישי. הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% מאז דצמבר 2008, והפעם האחרונה בה העלה את הריבית היתה בשלהי יוני 2006.

מטילי זהב
מטילי זהב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסת לונדון נכנסה לתיקון: נפלה ב-10% מאפריל

שוקי המניות של אירופה נסגרו בירידות זה היום השני ברציפות ובורסת לונדון נכנסה ל"תיקון" - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 10% מהשיא האחרון - על רקע חששות מהאטה בצמיחת הכלכלה העולמית וחוסר ודאות לגבי העיתוי המתוכנן של העלאת הריבית בארה"ב.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.6% - יום שמיני ברציפות של ירידות, ורצף הירידות הארוך ביותר מאז שנת 2011 - ונכנסה ל"תיקון" לאחר שנפלה ביותר מ-10% מהשיא שבו נסגרה ב-27 באפריל. פרנקפורט נפלה ב-2.3%; פריז איבדה 2.1%; בורסת אתונה נסגרה בירידה של 3.5% על רקע דיווחים כי ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, מתכוון להודיע היום על התפטרותו ועל קיום בחירות בזק בחודש הבא. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-2.1% והשלים בכך נפילה של 6.6% מאז החל הפיחות בשער המטבע הסיני, היואן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מכירות בתים קיימים בארה"ב בשיא של 8 שנים

המכירות של בתים קיימים בארה"ב גדלו במפתיע בחודש שעבר לרמתן הגבוהה ביותר מאז פברואר 2007, עדות נוספת להמשך התאוששות שוק הדיור האמריקאי. מכירות הבתים גדלו ביולי ב-2% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 5.59 מיליון בתים, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). תחזית הכלכלנים היתה לירידה במכירות הבתים לקצב שנתי של 5.43 מיליון בתים. לעומת יולי 2014 גדלו המכירות של בתים קיימים ב-10.3%, והמחיר החציוני של בתים קיימים שנמכרו טיפס ב-5.6% לרמה של 234 אלף דולר.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידה מפתיעה במדד קונפרנס בורד בארה"ב

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב ירד במפתיע בחודש שעבר, על רקע ירידה בהיתרי הבנייה ובמחירי המניות. המדד, שמשקף את התחזית הכלכלנים לשלושה עד שישה החודשים הבאים, ירד ביולי ב-0.2% לאחר עלייה של 0.6% ביוני, מסרה היום חברת קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2% ביולי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תביעות האבטלה בארה"ב עלו שבוע רביעי ברציפות

מספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב גדל זה השבוע הרביעי ברציפות, אולם המשיך להיות נמוך מ-300 אלף זה השבוע ה-24 ברציפות - הרצף הארוך ביותר זה למעלה מ-15 שנים.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר ל-277 אלף לעומת 273 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה קלה במספר התביעות השבועי ל-271 אלף.

יריד תעסוקה בלוס אנג'לס
יריד תעסוקה בלוס אנג'לס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המטבע של קזחסטן קורס ב-23%

המטבע של קזחסטן, הטנג', קרס היום ב-23% מול הדולר לשפל של 257.21 טנג' לדולר, לאחר שהמדינה המרכז אסייתית - ששותפות הסחר המרכזיות שלה הן רוסיה וסין - הודיעה היום כי תאפשר למטבע שלה להיסחר בצורה חופשית.

מאז הפיחות המפתיע בשער היואן הסיני שעליו הודיעה סין בשבוע שעבר, מדד שערי מטבעות 20 המדינות המתעוררות של בלומברג רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז שנת 2000, וייטנאם ביצעה פיחות המטבע שלה, הדונג, והמטבעות של רוסיה, טורקיה ומלזיה איבדו לפחות 4.6% מערכן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יוון קיבלה כסף - ומיד שילמה חובות

יוון קיבלה הבוקר את משלוח המזומן הראשון מקרן החירום האירופית (ESM) - 13 מיליארד יורו - במסגרת תשלומי חבילת החילוץ השלישית שאושרה רשמית אתמול בלילה. בזכות הכסף שקיבלה, יוון שילמה מיידית תשלום חוב של 3.4 מיליארד יורו לבנק המרכזי של אירופה. 10 מיליארד יורו נוספים יועמדו לרשות יוון באופן מיידי, לפי אתר הפיננסים "מרקטווץ'". חבילת החילוץ השלישית של יוון, אותה אישרו בימים האחרונים ממשלות גוש היורו, מסתכמת ב-86 מיליארד יורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות של 1% ומעלה ברחבי בורסות אסיה

ירידות באסיה בעקבות הבנק הפדרלי: טוקיו ירדה ב-0.9%; סיאול נחלשה ב-1.3%; אוסטרליה ירדה ב-1.7% בעקבות מגזר הסחורות והאנרגיה; שנחאי נחלשת ב-1.1%; הונג קונג יורדת ב-1.6%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות סין, וייטנאם וקזחסטן פיחתו את הטבעות ושחררו את קיבועם

הדולר ממשיך להיחלש מול היורו, ב-0.2%, לרמה של 1.1137 דולר ליורו, אחר שאתמול נחלש בעקבות פרסום פרוטוקול הבנק הפדרלי, והירידה בהערכות להעלאת ריבית בארה"ב כבר בחודש הבא.

בינתיים בשוק המט"ח באסיה ובכלל בשווקים מתעוררים, החלה מלחמת מטבעות חדשה בעקבות פיחות היואן על ידי סין בשבוע שעבר. לאחר שווייטנאם פיחתה את המטבע שלה פעם שלישית, אתמול הצטרפה אליה ואל סין גם קזחסטן, שהודיעה היום גם כי תאפשר למטבע שלה להיסחר בצורה חופשית. המהלך מיקד את תשומת הלב גם במטבעות אחרים שסובלים מחולשה באחרונה, ובראשם הלירה הטורקית, שצנחה מוקדם יותר ב-2.3%, ונחלשת כעת ב-1.5%, לרמה של 2.9702 לירה לדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגזר האנרגיה גרר את וול סטריט לירידות

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות זה היום השני ברציפות לאחר שחששות מהאטה בצמיחת כלכלת סין ונפילת מחיר הנפט לרמה של כמעט 40 דולר לחבית, האפילו בהשפעתם על פרסום פרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי, אשר ממנו עלה כי בכירי הבנק המרכזי גורסים כי נדרש שיפור נוסף באינפלציה ובתעסוקה בטרם יחליטו על העלאת הריבית הראשונה בארה"ב זה כמעט עשור. מניות האנרגיה הובילו את הירידות.

מדד S&P 500 נסגר בירידה של 0.8% לאחר שכבר צנח ביותר מ-1% לפני פרסום פרוטוקול הבנק הפדרלי; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.9%; מדד נאסד"ק איבד 0.8%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדולר צונח מחשש לדחיית העלאת הריבית בארה"ב

הדולר נחלש היום מול המטבעות המרכזיים בעולם תוך מחיקת כל העליות שרשם בשלושה ימי המסחר הקודמים, לאחר שפרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי, שפורסם היום, הצביע על כך שמרבית בכירי הבנק המרכזי גרסו כי טרם הבשילו התנאים להעלאת הריבית הראשונה בארה"ב זה קרוב לעשור.

הדולר מאבד 1% מול היורו לשער של 1.1131 דולר ליורו, ונחלש ב-0.5% מול הין היפני לרמה של 123.782 ין לדולר. מול הליש"ט נסוג הדולר ב-0.2% לשער של 1.5689 דולר לליש"ט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בדרך ל-40 דולר: הנפט צלל ביותר מ-4%

מחיר הנפט הגולמי צנח ביותר מ-4% ונסגר בשפל של יותר משש שנים בניו יורק, לאחר שמשרד האנרגיה האמריקאי דיווח על גידול מפתיע במלאי הגולמי בארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 40.8 דולר לחבית - המחיר הנמוך ביותר במונחי סגירה מאז מארס 2009 - לאחר נפילה של 4.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הנפט צלל ביותר מ-30% מהשיא של 2015 אליו טיפס ביוני, על רקע הערכות כי עודף ההיצע בשוקי הנפט העולמיים עתיד להימשך.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-2.6 מיליון חביות, מסר משרד האנרגיה האמריקאי. אנליסטים צפו ירידה של 1.2 מיליון חביות.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה נפלו לשפל של 6 שבועות

בורסות אירופה נפלו לשפל של שישה שבועות בהובלת מניות היצואניות על רקע חששות מהאטה בצמיחה הכלכלית בסין. הירידות נרשמו גם לאחר שחברות קרלסברג וגלנקור דיווחו במפתיע על הפסדים, ובעקבות אישור הפרלמנט של גרמניה לחבילת החילוץ השלישית ליוון. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.9%; פרנקפורט נסוגה ב-2.1%; פריז איבדה 1.8%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1.8% לרמתו הנמוכה ביותר זה שישה שבועות. מניות גלנקור וקרלסברג צנחו ביותר מ-9%.

אישור הפרלמנט הגרמני לסיוע ליוון היה אחת המשוכות האחרונות לקראת קבלת חבילת החילוץ השלישית, בהיקף של 86 מיליארד יורו (96 מיליארד דולר), שנועדה לסייע בייצוב כלכלת יוון. בהולנד, לעומת זאת, הסיוע ליוון עלול לגרום להפלת הממשלה. הפרלמנט היווני ידון היום בחבילת החילוץ, והוא צפוי לערוך הצבעת אי אמון בממשלה, לבקשת מנהיג הימין חרט וילדרס, שטוען כי רוטה מפר את הבטחתו ממסע הבחירות שלו ב-2012, לפיה הולנד "לא תיתן עוד סנט אחד ליוון". 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המחירים לצרכן בארה"ב עלו חודש 6 ברציפות

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב טיפס ביולי זה החודש השישי ברציפות, אם כי בשיעור מתון מהצפוי, לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב. מדד המחירים לצרכן טיפס בחודש שעבר ב-0.1% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.3% ביוני, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2%. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס אף הוא ב-0.1% - פחות מהתחזיות לעלייה של 0.2%. מחירי האנרגיה עלו ביולי ב-0.1% לעומת עלייה של 1.7% ביוני.

מדד המחירים לצרכן טיפס ב-0.2% לעומת יולי 2014, ואילו מדד הליבה עלה באותה התקופה ב-1.8%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גרמניה אישרה חבילת החילוץ ליוון

יוון עברה היום את אחת המשוכות האחרונות לקראת קבלת חבילת החילוץ השלישית שתסייע בייצוב כלכלתה. חבילת החילוץ, בסכום של 86 מיליארד יורו, אושרה בבית התחתון של הבונדסטג, הפרלמנט הגרמני, ברוב של 454 תומכים לעומת 113 מתנגדים ו-18 נמנעים. המתנגדים כללו קבוצה גדולה של פוליטיקאים מסיעתה של הקנצלרית אנגלה מרקל, ופירוט של המתנגדים יפורסם בהמשך היום.

היורו עולה ב-0.2% אחרי ההצבעה בברלין ובורסות אירופה ממשיכות להיסחר בירידות, כשבורסת פרנקפורט נסוגה ב-1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידה ברווחי גלנקור

מניית חברת הכריה והמסחר בסחורות גלנקור יורדת, לאחר שדיווחה היום על נפילה של 56% ברווחיה במחצית הראשונה של השנה, והורידה את תחזית הרווח השנתית של חטיבת המסחר שלה, על רקע נפילת מחירי הסחורות. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הירידה בשנחאי התמתנה

בורסת טוקיו ננעלה בירידה של 1.6%, בעוד שבשנחאי, שירדה מוקדם יותר ביותר מ-3%, יורדת כעת רק ב-0.2%. היואן מתחזק ב-0.1% מול הדולר. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האטה בייצוא מיפן

הייצוא מיפן הואט בחודש יולי, בסימן מדאיג נוסף לחולשת הכלכלה השלישית בגודלה בעולם. הייצוא עלה ב-7.6% לעומת יולי שעבר, לאחר עליה של 9.5% בחודש הקודם. הייבוא ירד ב-3.2%, מה שהותיר את יפן בגירעון סחר של 268.1 מיליארד ין (2.2 מיליארד דולר). 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פיחות נוסף בדונג הווייטנאמי

המסחר בבורסת אסיה מתנהל בירידות שערים, לאחר שאתמול נסגר המסחר בוול סטריט בירידות. טוקיו יורדת ב-0.9%; הונג קונג נסוגה ב-0.9%; שנחאי נופלת ב-3%; סיאול יורדת ב-1.8%. היואן הסיני נחלש ב-0.1% מול הדולר לרמה של 6.398 יואן לדולר.

הבנק המרכזי של וייטנאם פיחת את המטבע המקומי, דונג, בפעם השלישית השנה, בניסיון לשמור על התחרותיות בייצוא ולעודד את הצמיחה, לאחר הפיחות בסין. הבנק פיחת את הדונג ב-1% ל-21,890 דונג לדולר, והרחיב את רצועת הניוד שלו ל-3% לכל כיוון. כעת הדונג נחלש ב-1.4% מול הדולר ל-22,408 דונג לדולר. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות בוול סטריט

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות לאחר שבורסת שנחאי צנחה יותר מ-6% היום, ועל רקע שיא של 8 שנים בהתחלות הבנייה של בתים חדשים בארה"ב. מדד דאו ג'ונס ומדד S&P 500 ירדו 0.2%, מדד הנאסד"ק נסוג 0.6%. היורו נחלש 0.4% לשער של 1.103 דולר ליורו.

התחלות הבנייה של בתים חדשים בארה"ב הגיעו ביולי לרמתן הגבוהה מאז תחילת המשבר הכלכלי ב-2007, לפי נתונים שפירסם היום משרד המסחר של ארה"ב. התחלות הבנייה עלו בחודש שעבר ב-0.2% לקצב שנתי של 1.21 מיליון בתים, מעל התחזיות. הרשאות הבנייה גבוהות ב-7.5% לעומת יולי שעבר. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק המרכזי של אירופה קיצץ בסיוע החירום לבנקים היוונים

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) קיצץ היום במימון החירום שלו לבנקים יוונים, בהתאם לבקשת ממשלת יוון, לפי מספר מקורות שצוטטו ברויטרס. מדובר בצעד חיובי שמאותת כי הבנקים היוונים מצליחים לייצב פעילות ולהקים מחדש רזרבות מזומנים.

ה-ECB קיצץ בתקרת החירום ל-89.7 מיליארד יורו מ-91 מיליארד יורו, שעה שיוון ממתינה שמדינות גוש היורו יאשרו את חבילת החילוץ בסך 85 מיליארד יורו. יוון נשענה על סיוע החירום מ-ECB במשך חודשים כדי לשמור על פעילות הבנקים שלה, ובה בעת הגבילה משיכות מבנקים והטילה מגבלות הון.

בה בעת, הלילה הודיעה סוכנות הדירוג פיץ' על העלאת דירוג האשראי של יוון ל-CC מ-CCC, לקראת אישור הסכם חבילת החילוץ והקיצוץ במימון החירום לבנקים במדינה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה ננעלה בירידות; ספרד, אוסטריה ואסטוניה אישרו תכנית החילוץ ליוון

בורסות אירופה ננעלו בירידות קלות על רקע יממה של הצבעות במספר מדינות בגוש היורו על אישור חבילת החילוץ ליוון: לונדון ירדה ב-0.4% לאחר שהאינפלציה בבריטניה עלתה; פרנקפורט ירדה ב-0.2%; פריז נחלשה ב-0.3%. אתונה ירדה 1.1%.

היורו נחלש 0.4% מול הדולר לשער של 1.1033. 

אוסטריה, אסטוניה וספרד אישרו היום כצפוי את תכנית החילוץ השלישית ליוון, בסכום של 85 מיליארד דולר. הולנד וגרמניה, שתיים מהמדינות הנוקשות ביותר בגישתן כלפי יוון, צפויות להצביע על אישור התכנית מחר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החוזים על מדדי וול סטריט מצביעים על ירידות של כ-0.3%

החוזים על מדדי וול סטריט מצביעים על ירידות צפויות היום, לאחר שבורסת סין צנחה ב-6.2% מוקדם יותר היום. החוזים על מדדי S&P 500, דאו ג'ונס ונאסד"ק נחלשים ב-0.3%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד המחירים בבריטניה חזר לטפס

האינפלציה בבריטניה חזרה להיות חיובית ביולי, וטיפסה ב-0.1% לעומת יולי 2014, לאחר שביוני לא צמחה כלל. עם זאת, לעומת יוני ירד מדד המחירים לצרכן ב-0.3%. אך מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, טיפס ב-1.2% לעומת יולי 2014, שיא של 5 חודשים, ואות לכך שהבנק המרכזי של בריטניה עשוי להתחיל בהעלאות ריבית בתחילת השנה הבאה. אך האינפלציה עוד רחוקה מיעד של 2% של הבנק המרכזי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יוון הקלה מעט את ההגבלות על ההון

יוון הקלה מעט את הגבלות ההון בשטחה, דיווח היום העיתון המקומי בשפה האנגלית קתמריני. כיום ניתן להעביר 500 יורו בחודש אל מחוץ למדינה, ולהורים יותר לשלוח סכום חד-פעמי של 8,000 יורו לכיסוי הוצאות ילדיהם הלומדים מחוץ ליוון, לעומת הגבלה קודמת לסכום של 5,000 יורו. עוד חודשה פתיחת חשבונות הבנק, שלא התאפשרה מאז הושקו הגבלות ההון ב-29 ביוני. עם זאת, החשבונות החדשים יוכלו לשמש אך ורק לתשלום חשבונות והחזר הלוואות. הם לא יוכלו למשוך מזומנים מחשבונות אלו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הממשל הסיני הזרים כמעט 19 מיליארד דולר למערכת הפיננסית היום

הבנק המרכזי של סין הזרים את הסכום היומי הגדול ביותר זה 19 חודשים למערכת הפיננסית של סין, אות לכך שהממשל הסיני מודאג לגבי בריחת הון מהמדינה על רקע חולשת היואן. הבנק המרכזי פיחת את היואן בשבוע שעבר ב-4.4%, מה שהוביל לזרימת הון אל מחוץ למדינה. היום הציע הבנק המרכזי 120 מיליארד יואן (18.77 מיליארד דולר) בהלוואות קצרות טווח לבנקים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות בבורסות אסיה; המטבעות האסייתיים ממשיכים להיחלש

ירידות נרשמות במרבית בורסות אסיה: טוקיו ירדה ב-0.3%; סיאול נחלשה ב-0.6%; אוסטרליה ירדה ב-1.2%; בורסת שנחאי צנחה ב-6.2%; הונג קונג יורדת ב-0.9%. בורסת בנגקוק יורדת ב-2% לאחר הפיצוץ בבירת תאילנד אתמול, שגרם למותם של 20 אנשים לפחות.

הבאט התאילנדי נחלש ב-0.5% לרמה של 35.538 באט לדולר היום, רמתו החלשה מאז 2009. הפיצוץ רק החליש עוד יותר את המטבע, שנחלש בשבוע האחרון יחד עם מטבעות מתעוררים רבים, בעקבות הפיחות ביואן הסיני.

המטבע הסיני נחלש כיום ב-0.3% לרמה של 6.416 יואן לדולר בסין. הבנק המרכזי של סין הותיר את שער המטבע יציב עד כה השבוע, לאחר פיחות של כ-4.4% בשבוע שעבר. הרינגיט המלזי, המטבע בעל הביצועים הגרועים ביותר באסיה בחודש האחרון, יורד ב-0.4%, לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1998, בעת המשבר הפיננסי האסייתי. הרינגיט נחלש ב-7.7% בחודש האחרון. גם הרופיה האינדונזית נמצאת בשפל של 17 שנים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יתרות המט"ח של סין יאבדו 40 מיליארד דולר בחודש עד סוף השנה

יתרות המט"ח של סין צפויות לצנוח בכ-40 מיליארד דולר בחודש על רקע התערבות הבנק המרכזי בשוק המט"ח, מעריכים כלכלנים בסקר בלומברג. יתרות המט"ח של סין, הגדולות בעולם, צפויות לרדת עד סוף השנה ל-3.45 טריליון דולר, לעומת 3.65 טריליון דולר בסוף יולי, לפני ההתערבות. לפי הסקר, שכלל 28 סוחרים ואסטרטגים, היואן (רנמינבי) הסיני צפוי להיחלש ב-1.6% ל-6.5 יואן לדולר במחצית השנייה של 2015.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית בוול סטריט; טסלה קפצה ב-5%

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית במחזורי מסחר דלילים, בהובלת מניות ענף הבנייה לאחר שהבטחון בענף הבנייה בארה"ב טיפס לשיא של 10 שנים. מניות חברות התעופה המריאו לאחר שמחיר הנפט נפל לרמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2009. מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.5%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.4%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.9%.

מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה טיפסה בכ-5% לאחר שמורגן סטנלי העלה את מחיר היעד שלו למניה ב-66%, ל-465 דולר, ואמר כי החברה ממוקמת היטב כדי לשלוט בתחום המכוניות ללא נהג.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט נסגר מתחת ל-42 דולר - שפל של שש שנים

הנפט הגולמי נסגר בשפל של שש שנים וחצי לאחר שכלכלת יפן התכווצה ברבעון הראשון והגבירה בכך את הערכות כי ההאטה בצמיחה הכלכלית העולמית תימשך, ועל רקע ציפיות כי שובה של איראן לשוקי הנפט העולמיים, יגביר עוד יותר את ההיצע. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 41.87 דולר לחבית - מחיר הסגירה הנמוך ביותר מאז ראשית מארס 2009 - לאחר ירידה של 1.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מחיר הזהב עלה לראשונה זה שלושה ימי מסחר, והחוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,118.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.5%.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה מעורבת באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת בתום יום מסחר הפכפך. שוקי המניות ביבשת פתחו את יום המסחר בעליות לאחר ששרי האוצר של גוש היורו אישרו את חבילת החילוץ של יוון, אולם עברו לירידות לאחר פרסום מדד הייצור של אזור ניו יורק אשר נפל לרמתו הנמוכה ביותר מאז המיתון הכלכלי האחרון בארה"ב.

בורסת לונדון נסגרה כמעט ללא שינוי; פרנקפורט נסוגה ב-0.4% לאחר שרשמה בשבוע שעבר את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז אמצע אפריל. פריס הוסיפה 0.6%; בורסת אתונה עלתה ב-1%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.3% לאחר שכבר ירד ב-0.6%.

באירופה ממתינים המשקיעים לתוצאות המשא ומתן ביוון. בסוף השבוע אמרה הקנצלרית אנגלה מרקל כי היא מצפה שקרן המטבע הבינ"ל תשתתף בחבילת חילוץ חדשה ליוון. הפרלמנט הגרמני מתעתד להצביע על אישור הסיוע ביום רביעי במושב מיוחד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הביטחון בענף הבנייה בארה"ב בשיא של 10 שנים

מדד הביטחון בענף הבנייה של איגוד הקבלנים בארה"ב (NAHB) ובנק ולס פרגו טיפס בחודש אוגוסט לרמה של 61 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2005 - לעומת רמה של 60 נקודות ביולי, לפי נתונים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 59 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף באופן כללי אופטימיות בענף הבנייה, ואילו מדד מתחת לרמה זו מצביע על פסימיות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הייצור בניו יורק צנח בשיעור החד מאז המיתון

פעילות מגזר הייצור באזור ניו יורק התכווצה במפתיע החודש בשיעור החד ביותר מאז תקופת המיתון האחרונה בארה"ב. מדד מדד פעילות מגזר הייצור של אזור ניו יורק (מדד אמפייר סטייט) צנח החודש לרמה של מינוס 14.9 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל 2009 - לעומת רמה חיובית של 3.9 נקודות ביולי. תחזית האנליסטים למדד חיובי של 4.5 נקודות באוגוסט. מדד חיובי מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי משקף התכווצות של הפעילות הכלכלית.

אמפייר סטייט בילדינג לאחר כיבוי האורותצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מטבעות השווקים המתעוררים ברצף הירידות הארוך מ-1998

מטבעות השווקים המתעוררים ממשיכות להיחלש היום, לאחר השלימו ביום שישי שבוע שלילי שמיני ברציפות - רצף הירידות השבועי הארוך ביותר מאז שנת 2000. הרינגיט המלזי נחלש לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1998, הלירה הטורקית נסוגה לשפל זה היום השלישי ברציפות, והרובל הרוסי נחלש יחד עם מחירי הנפט.

פיחות המטבע של סין, היואן, "יהיה משהו שיעצב את מגמת המטבעות בשווקים המתעוררים במהלך שארית השנה, במיוחד לאור העובדה שאנשים רואים בכך סימן ברור לכך שהרשויות בסין מודאגות לגבי מצב הכלכלה", אמר האנליסט אנדרס סוונדסן מבנק נורדיאה, לסוכנות הידיעות בלומברג. סוונדסון צופה כי מטבעות השווקים המתעוררים ימשיכו להיחלש עד סוף 2015, וכי צפויה להן תקופה קשה סביב המועד שבו הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית בארה"ב, ככל הנראה בספטמבר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הלירה הטורקית בשפל כל הזמנים; הרובל נחלש

הלירה הטורקית נחלשת ב-0.7% לשפל כל הזמנים – 2.8522 לירה לדולר. בשבוע האחרון נחלש המטבע הטורקי בכ-3% מול הדולר. מאז שהבנק המרכזי של סין פיחת את היואן, נרשמו ירידות חדות במטבעות רבים בשווקים המתעוררים.  הרינגיט המלזי הגיע בשבוע שעבר לשפל של 17 שנים ונמצא ברמה דומה. הרובל הרוסי נחלש היום אף הוא, ב-0.8%, מה שמביא את הירידה שלו בשבוע האחרון כמעט ל-5%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסת טוקיו טיפסה למרות צמיחה מאכזבת ביפן; היואן מתייצב

בורסות אסיה נסחרו במגמה מעורבת ביום הראשון לשבוע המסחר: טוקיו עלתה ב-0.5%; אוסטרליה עלתה ב-0.2%; סיאול נחלשה ב-0.8%; שנחאי עלתה ב-0.6%; הונג קונג ירדה ב-0.7%

ירידות נרשמות במסחר בנפט, שנחלש ב-1.1% לרמה של 42 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק בחוזים על טקסס מתוק.

הכלכלה היפנית הצטמצמה בקצב שנתי של 1.6% ברבעון השני על רקע ירידה בייצוא ובצריכה הפרטית. ההאטה בצמיחה של סין השכנה מאפילה גם על הרבעון השלישי. עם זאת, כלכלנים חזו ירידה חדה אף יותר בתמ"ג.

היחלשות היואן בשבוע שעבר, לאחר שהממשל הסיני ביצע פיחות והרחיב את רצועת המסחר היומית סביב המטבע הסיני, נבלמה לעת עתה. המטבע נסחר כמעט ללא שינוי בסין, ברמה של 6.3941 יואן לדולר, לעומת השער שקבע הבנק המרכזי של סין – 6.3969 יואן לדולר, בקרבת הרמה שקבע ביום שישי. במסחר בהונג קונג, המתנהל בחופשיות, התחזק היואן זה היום השלישי ברציפות, מה שמעיד שהיואן הגיע למחיר השוק לעת עתה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניית סמסונג יורדת בסיאול בעקבות אכזבה מהשקת הסמארטפונים החדשים

מניות סמסונג אלקטרוניקס נחלשות ב-2.3% לשפל של 10 חודשים בבורסת סיאול, לאחר חשיפת הסמארטפונים החדשים שלה בסוף השבוע. עד כה השנה נחלשו מניות סמסונג ב-16%. רווחי סמסונג נחלשים כבר 5 רבעונים ברציפות, כאשר ברבעון השני החמיצה החברה את יעדי מכירות הסמארטפונים שלה ונאלצה להוריד מחירים. החברה הקדימ את השקת גלקס נוט 5 וגלקסי S6 Edge Plus לשבוע שעבר, בניסיון להקדים את חשיפת המכשירים החדשים של אפל, שצפויה בספטמבר. אך ארוע ההשקה נתפס כמאכזב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker