משאל העם ביוון: ניצחון סוחף למתנגדי ההסכם עם אירופה; מרקל מכנסת פסגת מנהיגים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

לאחר ספירת 90% מהקולות - 61% אמרו לא'

התוצאה לטובת מחנה 'לא' ביוון מתחזקת עם ספירת חלק גדול יותר מהקולות. לאחר ספירת 90% מהקולות, נראה כי 61% הצביעו נגד תכנית הצנע שמציעים נושיה של יוון. משרד הפנים היווני אף הוא פרסם תחזית רשמית, לניצחון של 61% למחנה בו תמכה הממשלה. שיעור ההצבעה נכון לעתה הוא 62%, גבוה מהציפיות.

תומכי מחנה ה'לא' ביוון מתחילים לחגוג לאחר ספירת הקולות הראשוניתצילום: אי–פי

מרקל והולנד סיכמו על כינוס פסגה אירופית ביום שלישי

אנגלה מרקל ופרנסואה הולנד, בפסגה בשנה שעברהצילום: אי־פי

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת פרנסואה הולנד דיברו היום לאחר היוודע תוצאות משאל העם וסיכמו על כינוס פסגת מנהיגים של האיחוד האירופי ביום שלישי לדיון בהמשך הדרך. השניים הסכימו כי יש לכבד את תוצאות משאל העם ולמצוא דרך קדימה מכאן.

יו"ר האופוזיציה סמאראס התפטר בעקבות משאל העם

ראש ממשלת יוון לשעבר, אנטוניס סמאראסצילום: רויטרס

מנהיג האופוזיציה ולשעבר ראש ממשלת יוון, אנטוניס סמאראס, הכריז על התפטרותו מראשות מפלגת "הדמוקרטי החדשה" בעקבות משאל העם, בו נראה כי האופוזיציה נחלה כישלון חרוץ בשכנוע העם היווני בדרכה. "המפלגה שלנו זקוקה להתחלה חדשה. אני מתפטר מיידית מהנהגת "הדמוקרטיה החדשה", אמר סמאראס בהצהרה על מפלגתו השמרנית.

וארופאקיס: זהו 'כן' לאירופה דמוקרטית

יאניס וארופאקיס, שר האוצר היווני, דיבר עם עיתונאים באתונה ופירסם הצהרה לפי העם היווני העביר מסר ברור: 'לא' לקיצוצים נוספים, 'כן' לרפורמות אמיתיות. "ה'לא' של היום הוא 'כן' גדול לאירופה דמוקרטית, והוא מחזק את ההגנה של יוון לאזרחיה", אמר, לפי BBC. וארופאקיס אמר כי "במשך 5 חודשים, הנושים סירבו לקיים משא ומתן משמעותי, כפו את סגירת הבנקים ותכננו את השפלתנו”. לדבריו, הכלי של ה'לא' יאפשר ליוון למצוא באירופה מכנה משותף ולהגיע להסכם הוגן.

קאנלרית גרמניה תיסע מחר לפריז לפגישה עם נשיא צרפת

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל תגיע מחר אחרי הצהריים לפריז, על מנת להיפגש עם עמיתה פרנסואה הולנד ולדון בתוצאות ממשל העם ביוון. הולנד התבטא היום לגבי הצורך לחזור למשא ומתן מול יוון מיידית. דוברה של מרקל, סטפן זייברט, אמר כי "המגעים עם נשיא צרפת החל מהשעה 18:30 מחר (שעון צרפת) ובארוחת הערב יסובו על הערכת מצב בעקבות משאל העם ביוון, והמשך שיתוף הפעולה בין צרפת לגרמניה בנושא זה".

סיריזה התייחסה לסקרים כאל ניצחון: "נפעל כעת במהירות" להשגת הסכם

אף שהסקרים הצביעו על תוצאות צמודות מכדי לצפות תוצאות אמת, ממשלת סיריזה מיהרה להוציא תגובה, ודובר המפלגה אמר לרויטרס כי הממשלה תוכל כעת "לפעול במהירות" להשגת הסכם עם נושיה. הממשלה התייחסה בזהירות לסקרים ונמנעה מהצהרה ישירה על ניצחון או על הפסד, אך לפי דיווחים ביוון, צוות המשא ומתן של הממשלה כבר ארוז ומוכן לטוס לבריסל כבר הלילה, אם יהיה בכך צורך.

הקלפיות ביוון נסגרו

הקלפיות ביוון נסגרו בשעה 19:00, וכעת מחכים לתוצאות ספירת הקולות, אחריהן ניתן לעקוב כאן. סקרי הטלוויזיה שהתפרסמו מיד עם סגירת הקלפיות מצביעים על תוצאות צמודות, עם נטייה קלה לטובת מחנה ה'לא'. עם זאת, לא יהיו מדגמי טלוויזיה מלאים המתבצעים בקלפיות עצמן.

כל 6 תחנות הטלוויזיה הגדולות ביוון צופות ניצחון למחנה 'לא', לפי ערוץ סקאי TV. הסקר של סקאי העלה רוב של 51.5% למחנה ה'לא', לעומת 48.5% למחנה ה'כן'. סקרי הטלוויזיה מראים על תוצאות צמודות מכדי לחזות, עם עדיפות קטנה למחנה 'לא', המתנגד לתכנית הצנע האירופי. הסקר של אלפא TV מצביע על רוב קל של 49%-45% למחנה ה'לא', עם טווח מעט נמוך יותר של 45%-50% למחנה ה'כן'. סקר מטרון אנליסיס מצביע על 46% לטובת 'כן', ו-49% לטובת 'לא'.

לפי התקשורת היוונית, שיעור ההצבעה היה 65% - בדומה לבחירות האחרונות לפרלמנט. זאת, בניגוד לתחזיות לשיעור הצבעה נמוך מהרגיל.

ללא שטרות של 20 יורו, המגבלה היומית ביוון ירדה ל-50 יורו

לפי דיווחים, שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס, צפוי לכנס פגישה של בכירי המגזר הבנקאי, יחד עם נגיד הבנק המרכזי, לאחר תום ההצבעה בקלפיות היום, כדי לדון במצב הבנקים לאחר סוף השבוע.

משיכת הכסף מהבנקים נמשכה כל השבוע וסוף השבוע, ולפי דיווחים, בבנקים אזלו או יאזלו בקרוב שטרות של 20 יורו. לכן, אף שמכסת משיכת המזומנים היומית היא 60 יורו ליום, אנשים רבים הצליחו למשוך 50 יורו בלבד. לפי דיווחים נוספים, לאחד מבין ארבעת הבנקים הגדולים במדינה אזלו המזומנים, והיתר צפויים אמנם לשרוד את סוף השבוע, אך לא ברור למשך כמה זמן עוד יהיו להם מזומנים בהמשך השבוע.

הבנק המרכזי של יוון פנה היום פעם נוספת לבנק המרכזי של אירופה בבקשה לסיוע חירום. בשבוע האחרון דחה הבנק המרכזי של אירופה פעמיים את בקשת יוון, והותיר את תקרת הלוואות החירום שלו לבנקים היווניים באותה רמה, 89 מיליארד יורו.

שיעור ההצבעה במשאל העם ביוון כבר חצה את ה-40%

לפי דיווחים בתקשורת היוונית, שיעור ההצבעה בה חצה את הרמה הנדרשת של 40% לשם הענקת תוקף למשאל העם היום. קצת יותר משעתיים נותרו למשאל העם, ולפי הדיווחים, קצב ההצבעה דומה לזה שהיה בבחירות בינואר, אז הצביעו 65% מציבור האזרחים הזכאים להצביע, כ-10 מיליון יוונים בסך הכל. הקלפיות אמורות להיסגר ב-19:00, אך זמן זה יידחה אם יאזלו פתקי הצבעה בקלפיות. מדגמי הטלוויזיה צפויים להתפרסם זמן קצר לאחר מכן. אם התוצאות יהיו קרובות כפי שהיה בסקרים, ככל הנראה לא נדע לפני תום ספירת הקולות מחר בבוקר את התוצאה הסופית.

דיווח: אם ציפראס יתפטר תוקם ממשלת טכנוקרטים

סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת על שמועות לפיהן יאניס סטורנארס, נגיד הבנק המרכזי של יוון ולשעבר שר האוצר, ימונה לעמוד בראש ממשלת טכנוקרטים במקרה שרוה"מ אלכסיס ציפראס יתפטר הלילה.

לפי "טלגרף" הבריטי, סטורנארס אינו בחירה קונצנזואלית ונתפס כמתנגד לממשלת סיריזה לאחר שהזהיר אותה כי יוון תיקלע לאפוקליפסה אם היא תעזוב את גוש היורו, התבטאות שנתפסה כפוליטית ומחוץ למנדט המקצועי של הנגיד. 

ציפראס עצמו קרא ליוונים להצביע נגד ההסכם שהציעו הנושים הבינלאומיים ב-25.6, אך לא איים בהתפטרות אם התוצאות יתמכו בהסכם. שר האוצר ורופאקיס דווקא הכריז בריש גלי כי יתפטר במקרה של תמיכה בהצעת הנושים.

צרפת ובריטניה למען יוון

צרפת, מהתומכות הבודדות של יוון בגוש היורו, הזהירה היום מפני חזרה על רגע "הסכם ורסאי" מחר באירופה, אם יוון תדחה את ההסכם במשאל העם היום. כזכור, הסכם ורסאי הטיל פיצויים גדולים על גרמניה אחרי מלחמת העולם הראשונה, לה היא נתפסה כאחראית, מה שהוביל למשבר הכלכלי החמור במדינה שבסופו של דבר הביא לעליית הנאצים. שר הכלכלה עמנואל מקרון קרא לאירופה לנהוג "באחריות קולקטיבית" במשבר היווני. 

בה בעת, שר האוצר של בריטניה ג'ורג' אוסבורן ביטא היום סימפטיה לעם היווני ולמצבה הקשה של המדינה. קמרון אמר הבוקר ל-BBC: "אין זאת אשמתם של היוונים, אלא של כמה ממשלות איומות" שלדבריו לא הקשיבו לקהילה הבינלאומית. ראש הממשלה דיוויד קמרון ייפגש מחר עם אוסבורן ועם נשיא הבנק המרכזי מארק קרני כדי להתכונן ליום שאחרי התוצאה במשאל העם. "מה שיוון לא תחליט, בריטניה תהיה מוכנה", אמר קמרון.

נשיא הפרלמנט האירופי: אם היוונים ידחו ההסכם הם יצטרכו לחפש מטבע חדש כבר מחר

נשיא הפרלמנט האירופי, הגרמני מרטין שולץ, קרא הבוקר לממשלה טכנוקרטית חדשה ביוון והזהיר מפני משבר הומניטרי במדינה. בראיון לרדיו הגרמני אמר שולץ כי אם היוונים ידחו את הצעת הנושים במשאל העם היום הם לא יוכלו יותר לעשות שימוש ביורו. "אם הם יגידו 'לא', הם יצטרכו להציג מטבע חדש אחרי משאל העם משום שאין להם יורו כאמצעי תשלום... וברגע שמדינה מציגה מטבע חדש, היא כבר לא חלק מגוש היורו. אלה הם אלמנטים שנותנים לי תקווה שאנשים לא יצביעו נגד היום", אמר שולץ.

שר האוצר, וארופאקיס, מצביע במשאל העםצילום: אי-אף-פי

אולם ב"טלגרף" הבריטי ציינו כי שולץ מתעלם מהעובדה שכל מדינה בעולם, כולל יוון, יכולה להשתמש ביורו גם אם היא לא חלק מהגוש המשותף. מה שכן, שולץ מתייחס למצב שבו יוון משתמשת ביורו מקומי בשליטתה, מה שיהפוך אותו בפועל למטבע חדש, ומשם הדרך ליציאה מגוש היורו קצרה.

לשכת המסחר ביוון: הכספומטים יתרוקנו מחר לגמרי

הכספומטים ביוון יתרוקנו לגמרי כבר מחר, אם הבנק המרכזי של אירופה לא ימשיך את מימון החירום שלו לבנקים יוונים. כך הזהירה אתמול (שבת) לשכת המסחר של יוון, לפי העיתון היווני "קתמריני". הלשכה מעריכה שלמדינה נותרו 500 מיליון יורו במזומן בבנקים. הבנק המרכזי של אירופה מתכוון להתדיין מחר בשאלה אם להמשיך את המימון לבנקים היוונים. התורים בכספומטים התארכו אתמול כשיוונים ביקשו למשוך עד 60 יורו - תקרת המשיכה היומית לפי מגבלות ההון שהטילה הממשלה בשבוע שעבר. 

מפגינים התפרצו לנאום מרקל

קבוצת מפגינים התומכים בממשלת יוון התפרצו היום לדבריה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בקבלת פנים שנערכה בברלין לציון 70 שנה למפלגתה, CDU. כשמרקל פתחה בנאום, החלו המפגינים לקרוא "Oxi" – "לא" ביוונית – והניפו שלטים שעליהם נכתב המילה, המציינת את כוונתם להצביע מחר במשאל העם היווני נגד ההסכם של יוון עם הנושים. מרקל השיבה למפגינים "כדי לאזן את הדברים, אני הייתי רוצה לומר 'Nai', שפירושו 'כן' ביוונית". היא זכתה למחיאות כפיים מהקהל.

"מחיר העזיבה יהיה דרמטי במיוחד עבור יוון"

אנליסטים ברויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) מעריכים כי המחיר של עזיבת יוון את גוש היורו, במידה ותתרחש, תהיה 227 מיליארד יורו, שהם 2.3% מהתמ"ג של גוש היורו כולו. "זוהי עלות גבוהה יותר מתספורת חד פעמית על החוב של יוון (140 מיליארד יורו) ואינה כוללת סכומים הקשורים להתפשטות המשבר, עלויות גיאופוליטיות כתוצאה מאובדן יוון כחברה באיחוד האירופי ובנאט"ו, והשפעה של יצירת תקדים שבו חברה עוזבת את גוש היורו", כתב צוות מחקר המקרו-אשראי של RBS בראשות אלברטו גאלו. "עבור יוו, המחיר הכלכלי יהיה דרמטי: התמ"ג יצנח ביותר מ-6%, האבטלה והאינפלציה יעלו באופן חד. התרחיש הגרוע ביותר יהיה משבר הומניטרי, משום ששטרות החוב יגרמו לפגיעה בייבוא סחורות חשובות ומהומות עלולות להתעורר".

העיתונות ביוון תומכת בהסכם

העיתונים הגדולים ביוון קראו היום לקוראיהם להצביע "כן" במשאל שיקבע אם המדינה תישאר בגוש היורו. "Nai", המילה היוונית שפירושה "כן", הופיעה על שערי כל שלושת העיתונים הגדולים במדינה. "יוון בוחרת אירופה", נכתב בשער העיתון "אתנוס" על רקע דגלי יוון והאיחוד האירופי. בגלל משאל העם, עיתוני יום ראשון הוצעו למכירה כבר החל מאתמול בערב. "כן, נישאר בחיים וניאבק", נכתב בשער "פרוטו תמה", השבועון הגדול ביותר ביוון. "המשמעות של 'לא' היא תספורת מיידית על פיקדונות, בנקים וכספומטים סגורים, הקצבה של מזון, תרופות ודלק, ובסופו של דבר דרכמה וטרגדיה יוונית", נכתב בשבועון.

שערי העיתונים ביווןצילום: בלומברג

שר האוצר הגרמני: "לא יהיה הסכם מהיר"

וולפגנג שויבלה, שר האוצר של גרמניה, אמר כי גם לאחר משאל העם לא ייחתם הסכם מהיר עם יוון, ורמז כי יתכן שהיא תיאלץ תעזוב את גוש היורו באופן זמני. "יוון היא חברה בגוש היורו. אין ספק בכך", אמר שויבלה בראיון ל"בילד" הגרמני. "בין אם עם היורו או באופן זמני בלעדיו: רק היוונים יוכלו לענות על השאלה הזאת". שויבלה אמר כי הסיכון להתפשטות המשבר נמוך יחסית. "השווקים הגיבו באיפוק בימים האחרונים. זה מראה שהבעיה הזו ניתנת לטיפול".

"אירופה תסתדר אם יוון תעזוב"

שר האוצר של אוסטריה, האנס יורג שלינג, אמר היום כי גוש היורו יספוג מכה קלה יחסית אם יוון תעזוב, בעוד שההשלכות עבור יוון יהיו חמורות ביותר והיא תזדקק לסיוע הומניטרי. "אירופה תסתדר מבחינה כלכלית אם יוון תעזוב, עבור יוון זה יהיה הרבה יותר דרמטי", אמר שלינג בראיון לאתר החדשות די פרסה. עם זאת, הוא הוסיף כי יוון תזדקק אמנם לסיוע הומניטרי במקרה של עזיבת גוש היורו, אך החששות מפני התפשטות העוני בה מופרזים. "מתנהלת כאן מלחמת תעמולה. מוגזם לחשוב שכל היוונים יחיו ברחובות ולא תהיה להם גישה לטיפול רפואי", אמר.

וארופאקיס: "הנושים משליטים טרור"

שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, האשים היום את הנושים הבינלאומיים ב"טרור" כלפי ארצו, יום לפני משאל העם שבו יחליטו היוונים אם ברצונם לקבל את ההסכם שהוצע להם על ידי אותם נושים. "יש שם למה שהם עושים ליוון – טרור", אמר וארופאקיס בראיון לעיתון הספרדי "אל מונדו". "מה שבריסל והטרויקה רוצות היום הוא ש'כן' יזכה כדי שיוכלו להשפיל את היוונים". הוא הוסיף כי קרן המטבע, הבנק המרכזי של אירופה והנציבות האירופית חייבו את יוון לסגור את הבנקים שלה כדי להשליט פחד בתושבים.

הבנקים מכחישים: "אין תספורת על פקדונות"

לאחר ש"פייננשל טיימס" דיווח אתמול כי הבנקים ביוון מכינים תוכנית להתמודדות עם תספורת אפשרית על הפיקדונות מחשש לקריסת בנקים, מכחישה התאחדות הבנקים של יוון את הדיווח כ"חסר בסיס". "פייננשל טיימס" דיווח אתמול כי על אף ההכחשות של מנהיגי יוון, התוכנית הנוכחית כוללת תספורת של 30% על פיקדונות של יותר מ-8,000 יורו. ראש התאחדות הבנקים, לוקה קטסלי, דחה את הדיווח, ואמר בראיון טלוויזיוני כי הדיווחים על תספורת על פיקדונות שייכת "לעולמות הפנטזיה". לדבריו, "אין תרחישים כאלה באף בנק יווני, אפילו לא כתרגיל על הנייר בלבד".

הפגנות הזדהות עם יוון ברחבי אירופה

עשרות אלפי בני אדם השתתפו הערב בשתי עצרות שנערכו באתונה, האחת של התומכים בהצבעה נגד הצעת הנושים הבינלאומיים המשאל העם שייערך ביום ראשון, והשנייה של המצדדים בהצבעה נגד ההצעה.

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, נאם בעצרת של מתנגדי הצעת הנושים, וקרא לקהל "לומר בגאווה 'לא' לאולטימטומים ולאלו שמנסים להפחיד אתכם".

הפגנות הזדהות עם מחנה מתנגדי הצנע ביוון התקיימו היום גם במדינות אירופיות נוספות, ובכלל זה במספר ערים בגרמניה וברומא.

דגל יוון מתנוסס מעל האקרופוליס באתונהצילום: רויטרס

יותר ממיליארד דולר עדיין חסרים לקמפיין מימון ההמונים לחילוץ יוון

קמפיין מימון המונים שאמור היה לסייע לממשלת יוון לעמוד בתשלום לקרן המטבע הבינ"ל (IMF) - שאותו החמיצה יוון השבוע - הצליח לגייס כמעט 1.7 ממיליון יורו מקרוב ל-100 אלף תורמים, וכעת נותרו לו לגייס עוד 1.598 מיליארד יורו.

הקמפיין, אשר הושק באתר אינדיגוגו בתחילת השבוע על ידי אזרח בריטי בשם טום פיניי שהחליט לפתוח לנסות לסייע ליוון להתמודד עם נטל חובותיה הכבד, אמור לגייס 1.6 מיליארד יורו תוך תשעה ימים.

ספק רב אם הקמפיין יצליח לגייס את שארית הסכום בארבעה הימים שנותרו, כפי שהודה יוזם הקמפיין, שכתב עם השקתו כי מדובר בפרק זמן קצר מאוד להכניס את כל הכסף למערכת היוונית, אך הוסיף - "מה יש להפסיד?".

"בואו פשוט נטפל ביוון", כתב פיניי בעמוד היוזמה. "כל ההתחבטויות האלה סביב יוון מתחילות לשעמם. שרים אירופאים עושים שרירים ופוזות סביב השאלה אם הם יעזרו לעם היווני או לא. למה שאנחנו האנשים לא פשוט נסדר את זה?".

נשיא המועצה האירופית: "צריך להתרגל לכך שמדינה בגוש היורו נמצאת בחדלות פירעון"

נשיא המועצה האירופית, דונלד טאסק, אמר כי משאל העם שייערך ביום ראשון ביוון אינו הצבעה על האם המדינה צריכה להישאר בגוש היורו או לצאת ממנו, בראיון לאתר החדשות פוליטיקו.  

לדבריו, אם היוונים יצביעו נגד הצעת הנושים, יהיה פחות מרחב תמרון במשא ומתן, אולם הוסיף כי המטרה העיקרית נותרה להבטיח את המשך אחדות גוש היורו. "אולי נצטרך להתרגל לחיות עם מדינה חברה גוש היורו הנמצאת בחדלות פירעון", אמר בראיון שנערך ביום חמישי בערב.

בית משפט ביוון: משאל העם יתקיים כמתוכנן

משאל העם ביוון יתקיים כמתוכנן ביום ראשון, לאחר שבית משפט דחה את התביעה שהגישו שני אזרחי המדינה נגד קיום המשאל.

סקרים שפורסמו היום הצביעו על שוויון כמעט מוחלט בין שיעור התומכים שהצבעה נגד הצעת הנושים במשאל העם, לבין המצדדים בהצעת הנושים. עם זאת, הסקרים מצביעים על כך שהצעירים נוטים בבירור להצביע נגד, וכי לתומכים בהצעת הנושים יש רוב רק בקבוצות הגיל שמעל 55 שנים.

בורסות אירופה סגרו השבוע הגרוע ב-2015

בורסות אירופה נסגרו בירידות בדרכן לשבוע הגרוע ביותר השנה, לאחר שראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, אמר כי ארצו זקוקה למחיקה ("תספורת") של 30% מחובותיה, ולקראת משאל העם שייערך ביוון ביום ראשון. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.7%; פרנקפורט נסוגה ב-0.4%; פריז ומדריד איבדו 0.6%; מילאנו ירדה ב-0.5%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.5% ונמצא בדרכו לנפילה שבועית של 3.4% - השבוע הגרוע ביותר מאז דצמבר. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.1% לשער של 1.1096 דולר ליורו.

ציפראס: יוון זקוקה לתספורת של 30% על חובותיה

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, אמר היום כי ארצו זקוקה למחיקה ("תספורת") של 30% מחובותיה, ולתקופת ארכה של 20 שנה לפירעון החובות, על מנת שתוכל לרשום צמיחה בת קיימא.

ציפראס ציין כי תנאים אלו מתבססים על דו"ח שפירסמה אתמול קרן המטבע הבינלאומית (IMF). "תנאים אלו מעולם לא הוצעו לממשלת יוון במהלך חמישה חודשי המשא ומתן, ולא נכללו בהצעה הסופית שהגישו הנושים ליוון, ואשר עליה הציבור הולך להצביע בחמישי ביולי", אמר ציפראס.

הניתוח שערכה קרן המטבע,לפי טיוטה ראשונית מתאריך ה-26 ביוני שפורסמה אתמול, קבע כי יוון זקוקה למימון נוסף בהיקף של יותר מ-60 מיליארד יורו (66.6 מיליארד דולר) עד סוף שנת 2018 ממדינות גוש היורו ולפריסת החובות הקיימים כדי להבטיח את יציבותה הפיננסית.

אפילו אם יוון תיישם את הרפורמות שהציעו נושיה הבינלאומיים, מדינות היורו יצטרכו להזרים מימון נוסף ליוון ולנקוט בצעדים להקלת נטל החובות של המדינה, כמו למשל הכפלת פרק הזמן לפירעון ההלוואות הקיימות, לפי קרן המטבע.

כל ריכוך של תנאי חבילת הסיוע שיוצע ליוון על ידי נושיה הבינלאומיים - קרן המטבע, הנציבות האירופית והבנק המרכזי של אירופה (ECB) - משמעו כי האירופים צריכים להסכים ל'תספורת', לפי ניתוח הקרן.

צילום: אי־אף־פי

הקלה ליוון: קרן החילוץ האירופית לא תדרוש פירעון מיידי של הלוואות

מדינות גוש היורו החליטו היום לא לבקש מיוון לפרוע באופן מיידי את הלוואות החירום שקיבלה מקרן החילוץ האירופית, למרות שיוון לא העבירה השבוע תשלום חוב לקרן המטבע הבינ"ל (IMF).

מנגנון היציבות הפיננסי האירופי (EFSF) העניק בשנים האחרונות ליוון הלוואות בסך 144.5 מיליארד יורו (160 מיליארד דולר), והתנאים להלוואות אלו כוללים סעיף המאפשר לקרן לבקש פירעון מיידי של חובות במקרה שלווה לא עומד בתשלומים לקרן המטבע. יוון החמיצה ביום שלישי תשלום בסך 1.56 מיליארד יורו לקרן המטבע.

דירקטוריון EFSF, הכולל פקידי אוצר בכירים מ-19 מדינות גוש היורו, מסר עם זאת כי הוא שומר לעצמו את הזכות לנקוט בצעדים ביחס להלוואות ליוון בשלב מאוחר יותר, נאמר בהודעה שפורסמה היום.

"EFSF הוא הנושה הגדול ביותר של יוון. אירוע זה של חדלות פירעון מעורר דאגה רבה", אמר מנהל EFSF, קלאוס רגלינג. "הוא מהווה הפרה את התחייבותה של יוון לכבד את מחויבויותיה הפיננסיות לכל נושיה, וסולל את הדרך להשלכות חמורות עבור כלכלת יוון והעם היווני. EFSF תעבוד בתיאום הדוק עם המדינות החברות בגוש היורו, הנציבות האירופית וקרן המטבע, בכל הקשור לפעולותיה העתידיות".

למרות יוון: הפעילות העסקית בגוש היורו בשיא של 4 שנים

הפעילות העסקית בגוש היורו טיפסה ביוני לשיא של ארבע שנים, על רקע המשך התאוששות המכירות הקמעוניות, ולמרות חשש כי המשבר הפיננסי ביוון עלול לערער את בטחון העסקים.

מדד מנהלי הרכש המשולב של מגזרי הייצור והשירותים בגוש היורו טיפס ביוני לרמה של 54.2 נקודות, לעומת נתונים ראשוניים שהצביעו על עלייה מתונה יותר לרמה של 54.1 נקודות, הודות להאצה בצמיחת תפוקת מגזר הייצור, מסרה היום חברת המחקר מרקיט.

מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות.

צילום: בלומברג

בית המשפט העליון ביוון יכריע היום אם משאל העם חוקתי

סוגיית משאל העם ביוון מסתבכת והולכת. החוקה היוונית אוסרת לערוך משאלי עם על מדיניות פיסקלית – מה שדורש פסיקה בנוגע לחוקיות משאל העם שצפוי להיערך ביום ראשון. מועצת המדינה, מוסד שמשמש גם כבית המשפט העליון במדינה, יכריע היום אם משאל העם הצפוי מפר את החוקה היוונית.

בתוך כך, צפויים להיערך היום עצרות גדולות באתונה של תומכי ומתנגדי ההסכם עם מדינות אירופה. ראש ממשלת יוון, אלכסיסי ציפראס, צפוי לעמוד היום בראש עצרת שקוראת להצביע "לא" במשאל העם – כלומר, להתנגד להסכם עם מדינות אירופה שהוצע בסוף השבוע שעבר.

וארופאקיס: יהיה הסכם בכל מקרה; בורסת שנחאי צנחה ב-5.8%

שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, אמר בראיון לתחנת הרדיו RTE באירלנד כי במהלך השבוע האחרון התקיימו שיחות פרטיות עם הבנק המרכזי של אירופה ועם בכירים באיחוד האירופי וכי הם הגיעו להסכם כמעט מוכן – ללא קשר לתוצאות משאל העם. לפי וארופאקיס, אם היוונים יצביעו במשאל העם "כן" – ייחתם הסכם לפי ההבנות של 26 ביוני. אם יצביעו "לא" הממשלה קיבלה הבטחות אחרות מאירופה. לדבריו, גם אם יהיה רוב לתומכים בהסכם, הוא יהיה רוב דחוק "וסיריזה תהיה המפלגה היחידה שמסוגלת לנהל את המדינה. הוא הודה גם בטעויות של ממשלת יוון: "יהיה זה יהיר להגיד שלא טעינו – אנחנו לא מומחים בזה". סגנו של וארופאקיס, אוקליד טסאקאלוטוס, אמר בתקשורת היוונית כי הממשלה בחרה ללכת למשאל עם, כי אחרת הם לא היו יכולים להעביר את ההסכם בפרלמנט.

בבורסת שנחאי ננעל המסחר בצניחה של 5.8%. בבורסות אירופה נרשמות ירידות קלות.

ירידות שערים באירופה; שנחאי צוללת ב-6.3%

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בירידות שערים עם פתיחת המסחר – ביום המסחר האחרון לפני משאל העם ביוון ביום ראשון. לונדון נסחרת ללא שינוי ניכר; פרנקפורט יורדת ב-0.3%; פריז נחלשת ב-0.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.1%. היורו עולה מול הדולר ב-0.1% ונסחר סביב שער של 1.1096 דולר ליורו, אחרי פרסום דו"ח התעסוקה המאכזב אתמול בארה"ב. היום לא יתקיים מסחר בבורסות וול סטריט בשל יום חופש לקראת יום העצמאות האמריקאי שיחול מחר.

בורסת טוקיו ננעלה בעליות של 0.1%; הונג קונג יורדת ב-0.6%; שנחאי צונחת ב-6.3%.

מדד מנהלי הרכש בסין נחלש שוב ביוני

נתונים נוספים שמתפרסמים היום בסין מצביעים על המשך מגמת ההאטה במדינה. מדד מנהלי הרכש (PMI) במגזר השירותים של HSBC ליוני שפורסם היום הגיע ל-51.8 נקודות, לעומת 53.5 נקודות במאי. במדד זה, כל נתון גבוה מ-50 נקודות מסמל התרחבות בפעילות. "נתוני ה-PMI העדכניים מצביעים על אובדן מתמשך במומנטום של כלכלת סין בסוף הרבעון השני", אמרה היום אנבל פידס, כלכלנית במרקיט.

שווי שוק המניות הסיני נחתך בשליש תוך 3 שבועות

מוקדם יותר היום באסיה, שוק המניות הסיני המשיך לצנוח, ושוויו נחתך ביותר משליש מאז השיא של חודש שעבר. בורסת שנחאי צנחה היום ב-5.8% בדרכה נפילה שבועית של 12.1%. מאז ה-12 ביוני נחתך שווי המניות בשנחאי ביותר מרבע. בורסת שנזן, הקטנה יותר משנחאי, צנחה היום ב-5.3% בדרכה לנפילה שבועית של 16.2% - השבוע הגרוע ביותר מאז דצמבר 1996.

וול סטריט סגרה שבוע שני של ירידות

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות קלות בדרכן לשבוע שלילי שני ברציפות, על רקע נתוני תעסוקה מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב, ולקראת סוף השבוע הארוך של יום העצמאות האמריקאי. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.2%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.1% ואיבד 1.2% בסיכום שבועי; מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.1% ונסוג ב-1.4% בסיכום שבועי.

ביום שישי לא יתקיים מסחר בשווקים הפיננסים בארה"ב לרגל חופשת יום העצמאות האמריקאי, החל ביום שבת, ועל כן הוקדם פרסום דו"ח התעסוקה להיום.

מניית טסלה עלתה ב-4% בוול סטריט לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות של היזם אילון מאסק דיווחה היום כי מכרה מספר שיא של 11,507 מכוניות מודל S ברבעון השני של השנה, זינוק של 52% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת.

צילום: בלומברג

הנפט צנח ב-5% בשבוע המסחר המקוצר

מחיר הנפט נפל ב-4.5% בשבוע המסחר המקוצר בניו יורק על רקע גידול ראשון השנה במספר אסדות קידוח הנפט הפעילות בארה"ב, ועלייה מפתיעה במלאי הגולמי השבועי שעליה דווח אתמול בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו היום במחיר של 56.93 דולר לחבית, ירידה של פחות מ-0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר החוזים צנח ביום רביעי ב-4.2% לאחר שמשרד האנרגיה האמריקאי דיווח על גידול של 2.4 מיליון חביות במלאי הגולמי בארה"ב בשבוע שעבר.

מספר אסדות קידוח הנפט הפעילות בארה"ב גדל השבוע החולף ב-12 ל-640 - גידול שבועי ראשון זה 30 שבועות - לפי נתונים שפורסמו היום בארה"ב.

בלונדון, נסגרו היום החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה באוגוסט במחיר של 62.07 דולר לחבית, עלייה של 0.1%. עם זאת, בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט מסוג ברנט ב-2%.

ציפראס: לא אתפטר גם אם תוצאת משאל העם יהיו בעד הנושים

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, אמר היום בראיון לטלוויזיה היוונית כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו גם אם תוצאות משאל העם יהיו תמיכה בהצעת הנושים הבינלאומיים, וכי במקרה כזה יישאר בתפקידו ויחתום על הסכם עם הנושים.

עם זאת, הוא הוסיף כי הצבעה נגד הצעת הנושים, תאפשר לו לצאת לבריסל ולחתום על הסכם למחרת משאל העם.  

מוקדם יותר היום אמר שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, כי יתפטר מתפקידו אם תוצאות משאל העם יהיו בעד הצעת הנושים, אולם הוסיף כי ימשיך לשמש כחבר פרלמנט.

מאז ההודעה על קיום משאל העם, ממשלת יוון קראה לציבור מספר פעמים להצביע נגד הצעת הנושים.

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראסצילום: רויטרס

הקומוניסטים מפגינים באתונה

דיווחים חיים של שליח TheMarker ליוון

אחרי הפגנות הענק שנערכו השבוע בכיכר סנטיגמה באתונה, בקריאה להצביע כן - או לא - במשאל העם שייערך ביוון ביום ראשון - התקיימה הערב הפגנה של המפלגה הקומוניסטית הקטנה, עם 15 מושבים בפרלמנט.

במצעד צבאי מכל עברי הכיכר התקדמו חברי קבוצות שונות של המפלגה, כשהם צועקים ססמאות אחידות ושומעים תערובת מעט משונה של מוסיקה יוונית ורוסית מרמקולים ענקיים. בניגוד להפגנות האחרות שבהן בלטו דגלי יוון, עם או בלי דגלי האיחוד האירופי - בהפגנה הזו היו אך ורק דגלים אדומים.

יורגוס, פסיכולוג ילדים בן 36, אמר כי הקומוניסטים קוראים להצבעת "לא" משולשת במשאל העם - לא להסכם המוצע עם הנושים, לא לממשלת סיריזה - וגם לא לגוש היורו. "מפחידים אנשים, מאיימים עליהם שבשבוע הבא לא יהיה אוכל, לא יהיה חשמל, לא יהיה כלום. אז נכון, עלול להיות מחסור במוצרים מיובאים מסוימים, למשל בשר. אבל לחם כנראה יהיה".

מפגין נוסף בשם טאנוס הציג כרזה שמשווה בין ההצעה לחבילת חילוץ חדשה של הטרויקה - שלושת הנושים הבינלאומיים של יוון: קרן המטבע הבינ"ל, הנציבות האירופית והבנק המרכזי של אירופה - לזו של ממשלת סיריזה. "למעשה אלה הצעות דומות מאוד. יש לנו טרויקה בחוץ וטרויקה בפנים.אנחנו חייבים להצביע לא, למי אכפת אם יהיה לנו יורו או דרכמה".

כצפוי, ההפגנה של הקומוניסטים היתה קטנה יחסית, אך רועשת במיוחד. עם זאת כעבור כשעה, המפגינים התפזרו במהירות ובשקט. מיד אחר כך, חזרו התיירים לכיכר המרכזית של אתונה, אחרי שבמשך ההפגנה הם כנראה נרתעו מעט מהרמקולים המהדהדים ונפנוף הדגלים האדומים.

בזמן המשבר ביוון: שווי המניות בסין נחתך בסכום גדול פי 10 מהתמ"ג של יוון

בשעה שהאירופאים ממתינים בנשימה עצורה לתוצאות משאל העם שייערך ביוון ביום ראשון, ואשר יקבע את עתידה של המדינה בגוש היורו, נפילה בבורסה בצדו השני של העולם בקושי משפיע על שוקי המניות העולמיים.

המפולת בשוק המניות הסיני בשלושה השבועות האחרונים חתכה את שווי המניות בסין ב-2.36 טריליון דולר- סכום גדול פי 10 מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של יוון.

עם זאת, טבעם הסגור של השווקים הפיננסים של סין מאפשר בינתיים לשאר העולם להביט בפליאה כיצד הנפילות בסין אינן גוררות, לעתה עתה, את השווקים אחרים.  

"מה שמתרחש בסין יתברר כהרבה יותר משמעותי מכל הפתעה שיוון עשויה לספק בשבועות או בחודשים הקרובים", אמר פרדריק נוימן, מנהל במשותף של מחקר כלכלי של אסיה בבנק HSBC בהונג קונג, לסוכנות הידיעות בלומברג. "ככל ששוקי המניות של סין ייחלשו, קיים סיכון כי הביקוש בסין גופה ייפגע. דבר זה ינחית מהלומה מוחצת על מנוע חיוני של הביקוש העולמי בעשור החולף. עד כמה שהאירועים הנוכחיים ביוון נראים דרמטיים, בסופו של דבר קשה לראות כיצד הם יכריעו את גורלה של הכלכלה העולמית", הוסיף.

הזהב בשפל של שלושה חודשים

מחיר הזהב נסוג זה היום השלישי ברציפות בניו יורק ונסגר בשפל של יותר משלושה חודשים, על רקע הערכות כי יוון ונושיה הבינלאומיים יצליחו בסופו של דבר להגיע להסכם על חובות המדינה האירופית.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,163.5 דולר לאונקייה - מחיר הסגירה הנמוך ביותר מאז ה-18 במארס - לאחר ירידה של 0.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק. הזהב סיים את שבוע המסחר המקוצר בירידה של 0.8% בסיכום שבועי. ביום שישי לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל חופשת יום העצמאות האמריקאי.

בורסות אירופה נסגרו בירידות

בורסות אירופה נסגרו בירידות על רקע התחזקות היורו מול הדולר, ולקראת משאל העם שייערך ביוון על הצעות נושיה של המדינה. בורסת פרנקפורט ירדה ב-0.7%; פריז נסוגה ב-1%. מנגד, בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.4% לאחר שאתמול עלה ב-1.5% והתאושש משפל של ארבעה חודשים אליו צנח בעקבות נפילה של 3.9% בשני ימי המסחר הקודמים.

היורו מתחזק ב-0.4% מול הדולר לשער של 1.1082 דולר ליורו, בעקבות נתוני התעסוקה המאכזבים שפורסמו היום בארה"ב. שוק האג"ח הממשלתיות הגרמניות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח הגרמניות (בונד) ל-10 שנים עלתה ב-0.04% לרמה של 0.85%.

מניית BP קפצה ב-4.4% בבורסת לונדון לאחר שענקית האנרגיה הבריטית הסכימה לשלם סכום שיא של 18.7 מיליארד דולר כדי ליישב תביעות שהגישו נגדה הממשל האמריקאי וחמש מדינות בארה"ב שלחופי מפרץ מקסיקו, בעקבות דליפת הנפט שאירעה בשנת 2010, שהיתה דליפת הנפט החמורה ביותר בתולדות ארה"ב.

אסדת הקידוח הבוערת של BP במפרץ מקסיקוצילום: רויטרס

"ציפראס משנה את דעתו כל דקה. אין סיכוי שהבנקים היוונים ייפתחו ביום שני"

דיווחים חיים של שליח TheMarker ליוון

"ראש הממשלה ציפראס משנה את דעתו כל דקה. אתה נח בצהריים ומתעורר לסיטואציה חדשה לגמרי. עכשיו הוא רומז שיתפטר אם משאל העם יכריע 'כן', אבל אין שום אפשרות לדעת מה הוא יעשה", אמרה היום בצהריים ל-TheMarker, חברת הפרלמנט היווני, אנה אסימאקופולו.

אסימאקופולו חברה במפלגת האופוזיציה, דמוקרטיה חדשה, שספגה מפלה בבחירות שנערכו בינואר, והובילו להקמתה של ממשלת סיריזה בראשות ציפראס. "אין שום סיכוי שהבנקים ייפתחו ביום שני. המצב מאוד קשה ומדאיג", היא אומרת. "אף אחד כבר לא מאמין שאנשי סיריזה יודעים מה הם עושים. נכון שרק יוון יכולה להחליט על יציאה מגוש היורו אבל אנחנו מתקרבים למצב של חוסר ברירה. הרזרבות נגמרו, הבנקים סגורים, חבילת החילוץ פקעה. אם נגיע למצב של מחסור במזומן, וזה עלול לקרות בקרוב, נהיה חייבים למצוא מטבע אחר".

אסימאקופולו מאשימה את סיריזה בהבטחות שווא: "הם אמרו בבחירות שישמרו על השותפות בגוש היורו, הבטיחו לאנשים החזרי מס של 11 מיליארד יורו, העלאת מסים ועסקה טובה יותר עם הנושים. מה נשאר מכל זה? ציפראס לא נבחר כדי להחזיר אותנו לדרכמה".

ביחס לטענות כי המפלה שספגה דמוקרטיה חדשה בבחירות בינואר נבעה ממיאוס מהשחיתות במערכת הפוליטית בהנהגתה, אומרת אסימאקופולו: "אין שאלה שיש שחיתות ביוון, כמו במדינות אחרות. דמוקרטיה חדשה נגד שחיתות. אבל ציפראס נבחר על בסיס היותו חדש ונקי. האם זה הוביל אותנו למקום טוב יותר?".

"תמיד היתה אוליגרכיה ששלטה ביוון, אבל כיום האוליגרכיה הזו פחות משמעותית מבעבר. במידה רבה כי הכסף שלה יצא מחוץ למדינה. אגב, גם האנשים האלה הם חלק מהלובי של הדרכמה", היא מוסיפה. "אין ספק שמדיניות הצנע היתה נוקשה מדי. ניסינו להוביל רפורמות, אבל הקואליציה עם מפלגות שמאל הגבילה אותנו".

צילום: בלומברג

קרן המטבע: יוון זקוקה לפריסת חובות ולמימון אירופי נוסף בסך 60 מיליארד ד'

יוון זקוקה למימון נוסף בהיקף של יותר מ-60 מיליארד יורו (66.6 מיליארד דולר) עד סוף שנת 2018 ממדינות גוש היורו ולפריסת החובות הקיימים כדי להבטיח את יציבותה הפיננסית של המדינה, לפי ניתוח שערכה קרן המטבע הבינ"ל (IMF).

אפילו אם יוון תיישם את הרפורמות שהציעו נושיה הבינלאומיים, מדינות היורו יצטרכו להזרים מימון נוסף ליוון ולנקוט בצעדים להקלת נטל החובות של המדינה, כמו למשל הכפלת פרק הזמן לפירעון ההלוואות הקיימות, לפי טיוטה ראשונית מתאריך ה-26 ביוני של ניתוח שערכה הקרן, שפורסם היום.

כל ריכוך של תנאי חבילת הסיוע שיוצע ליוון על ידי נושיה הבינלאומיים - קרן המטבע, הנציבות האירופית והבנק המרכזי של אירופה (ECB) - משמעו כי האירופים צריכים להסכים ל'תספורת', לפי ניתוח הקרן.

קרן המטבע ציינה כי היקף כספי הפיקדונות של ממשלת יוון במערכת הבנקאית המקומית התכווץ לפחות ממיליארד יורו נכון לסוף חודש מאי.

הניתוח מעריך כי כל הסכם חדש יותיר את יוון שקועה בחובות אלא אם כן ממשלת יוון ונושיה האירופים יסכימו לוויתורים נוספים. עוד עולה מהניתוח כי קרן המטבע לא תרצה להעניק הלוואות נוספות ליוון ללא תחזיות משופרות לצמצום חובות יוון, לאחר שהמדינה החמיצה השבוע תשלום של 1.7 מיליארד דולר לקרן המטבע.

תאריך טיוטת הניתוח של הקרן הוא יום אחד לפני שראש ממשלת יוון, אלכסיס צירפאס, הכריז במפתיע על משאל עם על הצעות הנושים, ולפני שממשלת יוון הורתה על סגירת הבנקים והטילה הגבלות על תנועות הון.

בצל ההסלמה: בורסת קהיר בשפל של 6 שבועות

שוק המניות של מצרים נסגר בשפל של יותר משישה שבועות לאחר שלוחמים איסלמיסטים הרגו עשרות חיילים מצריים בסיני, ובעקבות ההתנקשות בתובע הכללי של מצרים בקהיר.

מדד EGX 30 של בורסת קהיר נסגר היום בירידה של 0.7% ונמוך כעת ב-6.9% מרמתו בתחילת השנה - נפילה שמציבה אותו בין ארבעת המדדים בעלי הביצועים הגרועים ביותר בעולם מבין 93 המדדים שאחריהם עוקבת ספקית המידע הפיננסי בלומברג.

"אין ספק שהבטחון התערער", אמר מוחמד רדואן, ראש מחלקת מניות בחברת ההשקעות פארוס הולדינג בקהיר, בראיון טלפוני לבלומברג. "אנו עדים לקצב מהיר של אירועים שכלל לראשונה התנקשות פוליטית, ומספר רב של נפגעים בהתקפות נגד הצבא. כל זה מצביע על הסלמה משני הצדדים בהמשך", הוסיף.

מסוק של צבא מצרים חג בשמי סיני, מוקדם יותר השנהצילום: רויטרס

חברת דירוג האשראי S&P: על השלכות יציאת יוון מגוש היורו

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הזהירה בדו"ח שפירסמה היום כי ליציאה חפוזה של יוון מגוש היורו יהיו השלכות חמורות עבור כלכלת יוון, הבנקים במדינה וחברות יווניות שאינן במגזר הפיננסי.

לפי הערכת S&P, במקרה כזה יוון תאבד סופית כל גישה למימון מהבנק המרכזי של אירופה (ECB), והדבר יגרום למחסור חמור במט"ח במגזר הפרטי והציבורי של יוון. הנזק במונחי תוצר שייגרם ליוון עקב יציאה מהיורו אף הוא יהיה הרסני, ו-S&P העריכה כי במקרה כזה צפויה נפילה של 20% בתוצר המקומי הגולמי (GDP) הריאלי של יוון בתוך ארבע שנים.

בעוד שהשלכות על יוון יהיו הרסניות, הרי שמבחינת כלכלת גוש היורו הן צפויות להיות מוגבלות, העריכה S&P. עם זאת, חברת דירוג האשראי ציינה כי יתכן שפרישת יוון תפגע בשוקי ההון, ותגרום בשלב ראשון לזינוק בתשואות האג"ח, במיוחד במדינות הפריפריה של גוש היורו שנתפסות על ידי השווקים כפחות איתנות מבחינה תקציבית.

הדולר נחלש בעולם בעקבות דו"ח התעסוקה

הדולר נחלש מול היורו והין היפני בעקבות נתוני התעסוקה החלשים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, אשר חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי לא ימהר להעלות את הריבית בארה"ב.

המטבע האמריקאי נסוג במחצית האחוז מול היורו לשער של 1.1103 דולר ליורו, לאחר שנסחר ברמה של 1.105 דולר ליורו לפני פרסום נתוני התעסוקה. הדולר נחלש מול הין לרמה של 123.14 ין לדולר, לעומת שער של 123.5 ין לדולר לפני פרסום דו"ח התעסוקה.

גידול מתון מהצפוי במשרות בארה"ב; יציבות בשכר

נתוני התעסוקה שפורסמו היום בארה"ב הצביעו על האטה בקצב גידול המשרות, קיפאון בשכר, ונפילת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה לרמתו הנמוכה ביותר מאז שנות ה-70 של המאה הקודמת. עם זאת, שיעור האבטלה נפל לשפל של שבע שנים.

223 משרות נוספו לשוק העבודה בארה"ב בחודש יוני לאחר גידול של 254 אלף משרות במאי, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו כי לכלכלת ארה"ב נוספו 233 אלף בחודש שעבר לעומת זינוק של 280 אלף משרות שעליו דווח במקור בחודש מאי.

שיעור האבטלה בארה"ב נפל בשיעור חד מהצפוי לרמה של 5.3% - שפל של שבע שנים - לעומת 5.5% במאי. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר לרמה של 5.4%.

השכר הממוצע לשעה של עובדים בארה"ב נותר בחודש יוני ללא שינוי לעומת החודש הקודם, וטיפס ב-2% לעומת יוני 2014 - האטה לעומת קצב שנתי של 2.3% במאי, שהיתה הגבוה ביותר מאז שנת 2010.

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה, המצביע על מספר האנשים בגיל העבודה שמועסקים, ירד בחודש יוני לרמה של 62.6% - רמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 1977 - לעומת 62.9% בחודש הקודם.

תור לראיון עבודה (אילוסטרציה) צילום: בלומברג

ECB: אין סכנה לשוק האג"ח האירופי

הבנק המרכזי של אירופה פירסם את הפרוטוקולים המעודכנים שלו היום, הכוללים פרטי פגישת חירום של מומחי האג"ח בנוגע להשפעות משבר החובות ביוון על שוק האג"ח בגוש היורו. מסקנתם הייתה שהשפעות אלה יהיו מינימליות. "בעת הישיבה, תגובת שוקי האג"ח הייתה מתונה למדי, עם הדבקה מוגבלת יחסית של מדינות בעייתיות יותר".

מסקנותיהם התבססו על כך שחשיפת המשקיעים ליוון אינה גדולה, שכלכלות יתר המדינות נמצאות במצב טוב יותר, שיש מנגנון אירופאי טוב יותר ושקיפול גדולה יותר של מערכת הבנקאות האירופית.

תנותיות קלה בבורסות אירופה

בורסות אירופה נפתחו בעליות קלות היום, אך מרביתן עברו לירידות מתונות לאחר שגוש היורו הכריז על הקפאת המשא ומתן עם יוון עד לאחר למשאל העם. לונדון עולה ב-0.2%; פרנקפורט ללא שינוי; פריז יורדת ב-0.1%; מדריד יורדת ב-0.1%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ללא שינוי.

ביוון מתכוננים למשאל

מכינים את הקלפיות למשאל העםצילום: רויטרס
כרזות של מחנה ה'כן' (NAI) וה'לא' (OXI)צילום: אי–פי

שוודיה הורידה את הריבית לטריטוריה עוד יותר שלילית

הבנק המרכזי של שוודיה הוריד במפתיע את הריבית לרמה עוד יותר שלילית והגדיל את רכישות האג"ח שלו עד סוף השנה, על רקע ההערכה כי המשבר ביוון יוביל להתחזקות הקרונה השוודית. הבנק הוריד את הריבית על ההלוואות למינוס 0.35%, לעומת מינוס 0.25%. הבנק  הגדיל את רכישות האג"ח שלו ב-45 מיליארד קרונות (5.3 מיליארד דולר) עד סוף השנה, בנוסף להרחבה כמותית בסך 80-90 מיליארד קרונות שכבר הוכרזה בעבר.

הבנק המרכזי של אירופה הגדיל ההרחבה הכמותית

הבנק המרכזי של אירופה הכריז כי הוא מרחיב את תכנית ההרחבה הכמותית שלו, שתכלול כעת גם אג"ח קונצרניות, ולא רק אג"ח ממשלתיות. מהלך זה יסייע לבנק להמשיך להזרים מזומנים לשווקים, מה שעשוי לסייע, אם המשבר היווני ימשיך להתפתח ולפגוע בשווקים. הבנק התחייב  לרכוש אג"ח בשוי 60 מיליארד יורו בחודש עד ספטמבר 2016.

80 שעות עד לגמר המזומנים ביוון?

בכיר במגזר הבנקאות היווני אמר ל"טיימס אוף לונדון" כי לבנקים ביווןייגמר הכסף מאוד בקרוב. "לא נוכל לעמוד בביקוש ובזרימת הכסף החוצה. המערכת יכולה להחזיק מעמד שעות או ימים – אך לא שבועות. במונחי שעות, הייתי אומר שיתכן ש-80 שעות". משיכות המזומנים ביוון הגיעו לקצב של 3,000 יורו בשנייה, וכספומטים רבים רוקנו כליל.

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) החליט ביום ראשון להקפיא את הלוואות החירום לבנקים היווניים ברמתן מיום שישי – 89 מיליארד יורו. לפי דיווחים, לבנקים נותרו בסוף השבוע 1.5 מיליארד יורו בלבד, ולמרות ההגבלות על משיכת כספים, לא ברור כמה מזה עוד נותר לבנקים.

מכה לכלכלה היוונית אם תעזוב את היורו

סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) מעריכה כי עזיבת יוון את גוש היורו תוביל לצניחה של 20% בתמ"ג שלה תוך 4 שנים, ותפגע קשות בשוק התעסוקה. הסוכנות מעריכה כי ההשפעה הכלכלית של עזיבת יוון על גוש היורו תהיה מתונה, אך לעומת זאת ההשפעה הפוליטית עשויה להיות רבה יותר, כיוון שהיא תוכיח כי האיחוד המוניטרי אינו דבר של קבע.

וארופאקיס: אתפטר אם תוצאת משאל העם תהיה 'כן'

יאניס וארופאקיס התראיין לבלומברג ניוז. מהנקודות העיקריות בראיון:

  • וארופאקיס אמר כי אם תוצאת משאל העם תהיה לקבל את ההצעה האירופית, בכוונתו להתפטר מתפקיד שר האוצר: "אני מעדיף לכרות את זרועי מאשר לחתום על הסכם 'להאריך ולהעמיד פנים' שאינו לומד מלקחי העבר".
  • כאשר נשאל האם ציפראס יתפטר אם תוצאת משאל העם תהיה 'כן', אמר: "כשיוצאים לקרב לא מדברים על תבוסה".
  • עם זאת, וארופאקיס חושב שהיוונים יצביעו נגד ההצעה האירופית.
  • ממשלות מפלגות המרכז באירופה התנגדו לנו עוד לפני הבחירות בינואר, "כיוון שהם חושבים שכן נעמוד בהבטחותינו".
  • "יוון אינה כמו קפריסין ב-2013 – זהו אינו משבר בנקאות". הבנקים היווניים ייפתחו מחדש ביום שלישי, לאחר תום משאל העם
  • "ה-ECB מכתיב את הכללים מאז פרוץ המשבר. עלינו הפוליטיקאים לתת למריו דראגי הזדמנות לקבל החלטה נכונה", אמר וארופאקיס כאשר נשאל כיצד ייפתחו הבנקים כל עוד הבנק המרכזי אינו מגדיל את הלוואות החירום.
  • "עזבתי משרה באוניברסיטת טקסס כדי לחזור ליוון. גם אם התפטר מתפקיד שר האוצר, עדיין אהיה חבר פרלמנט".
שר האוצר היווני, וארופאקיסצילום: רויטרס

לגארד: אין מחילת חובות בלי רפורמות

כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, אמרה בראיון לרויטרס היום כי יוון לא תזכה במחילת חובות בטרם תסכים לרפורמות כלכליות. זאת, אף שלגארד עצמה אמרה פעמים חוזרות ונשנות כי יוון לא תצליח לעמוד בנטל החוב שלה, וכי מחילת חובות כלשהי תהיה נחוצה כדי להוציא את יוון מהמשבר.

מגמה מעורבת באסיה - שנחאי ננעלה בירידה של 3.5%

מגמה מעורבת נרשמת בבורסות אסיה, כאשר מרביתן מתחזקות, אך הבורסות הסיניות נחלשות, למרות הצעדים שנקט הממשל לעידוד הבורסות. טוקיו עלתה ב-1%; סיאול התחזקה ב-0.5%; אוסטרליה עלתה ב-1.5%; הונג קונג עולה ב-0.2%; שנחאי ננעלה בירידה של 3.5%; שנזן ירדה ב-5.6% ומדד המניות הסיניות בבורסת הונג קונג יורד ב-1.3%.

יו"ר היורוגרופ משיב לציפראס

יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, ירון דיסלבלום, שלח, בנוסף להצהרה הרשמית שפירסם אתמול בתום שיחת הועידה של השרים, מכתב תשובה לראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, בה חזר על העמדה של גוש היורו ואמר כי ללא הסכם, אין גוש היורו יכול להעביר ליוון כספים נוספים מחבילת החילוץ, שפג תוקפה ב-30 ביוני. הוא אף הזכיר לציפראס שבפברואר הצהיר כי יוון מתכוונת לעמוד בתשלום חובותיה לנושים במלואם ובזמן.

יוון החמיצה ב-30 ביוני תשלום לקרן המטבע הבינלאומית (IMF), וכעת נראית בדרכה להחמצת תשלום על אג"ח ממשלתיות בסוף השבוע הבא.

ציפראס העביר לנציבות האירופית וליורוגרופ מכתב בו ביקש העברת תשלום נוסף במסגרת חבילת הסיוע ליוון, ואף הסכים, תוך סייגים, להצעה האירופית.

הממשל הסיני מנסה לעודד השווקים

רגולטור ני"ע הסיני הכריז אתמול בערב כי ברוקראז'ים לא יחויבו עוד לאלץ לקוחות ללא די בטוחות למכור מניות, ולהתיר מרווח פעולה מסויים בפעילות "מסחר המרג'ין", המתבצע באמצעות הלוואות. עוד הוכרז כי עמלות שתי הבורסות הסיניות, שנחאי ושנזן, יופחתו ב-30% החל מה-1 באוגוסט.

וול סטריט נסגרה בעליות

בורסות וול סטריט, אשר השלימו אתמול את הרבעון הגרוע ביותר מאז שנת 2012, פתחו את המחצית השנייה של השנה בעליות על רקע תקוות כי תושג פשרה בסוגיית חובותיה של יוון בין המדינה האירופית לנושיה. נתוני תעסוקה חיוביים של המגזר הפרטי שפורסמו היום בארה"ב אף הם תמכו במדדים לקראת פרסומו מחר של דו"ח התעסוקה של משרד העבודה האמריקאי.

מדד S&P 500 הוסיף 0.7% - לאחר שנסוג ב-0.2% ברבעון השני של השנה, וקטע בכך רצף של תשעה רבעונים של עליות. המדד טיפס ב-0.2% במחצית הראשונה של השנה - פתיחת השנה הגרועה ביותר מאז שנת 2010. מדד נאסד"ק, אשר טיפס ב-5.3% במחצית הראשונה של השנה, עלה היום ב-0.5%; מדד דאו ג'ונס, שנסוג ב-1.1% מתחילת השנה ועד אתמול, טיפס ב-0.8%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.08% לרמה של 2.43%, לאחר שצללה ב-0.15% ביום שני ונותרה כמעט ללא שינוי ביום שלישי.

מהפך ביוון: סקר חדש מצביע על תמיכה בהסכם

סקר חדש שפורסם הערב ביוון מצביע על כך שמחנה התומכים בקבלת הצעת הנושים הבינלאומיים ליוון מוביל עם תמיכה של 43.3% לעומת 39.3% שאומרים כי יצביעו נגד ההצעה.

עם זאת, מספר רב של אנשים טרם החליטו כיצד יצביעו, ועל כן יתכן שתוצאות המדגם אינן משקפות את תוצאות האמת במשאל העם שייערך ביום ראשון.

סקרים שנערכו ביוון עד כה הצביעו על תמיכה גדולה יותר במתנגדי ההסכם עם הנושים.

קמפיין מימון ההמונים לחילוץ יוון גייס מיליון דולר

קמפיין מימון המונים שאמור היה לסייע לממשלת יוון לעמוד בתשלום לקרן המטבע הבינ"ל (IMF) - שאותו החמיצה יוון אתמול - הצליח לגייס יותר ממיליון יורו מכ-65 אלף תורמים, וכעת נותרו לו לגייס עוד 1.599 מיליארד דולר.

הקמפיין, אשר הושק באתר אינדיגוגו מוקדם יותר השבוע על ידי אזרח בריטי בשם טום פיניי שהחליט לפתוח לנסות לסייע ליוון להתמודד עם נטל חובותיה הכבד, אמור לגייס 1.6 מיליארד יורו תוך תשעה ימים.

אמנם נותרו רק שישה ימים עד לסיום הקמפיין, אך סכום התרופות הוכפל היום פי ארבעה לעומת אתמול, ובהנחה שימשיך לגדול בקצב זה, יוכלו התרומות להסתכם ביותר משלושה מיליארד דולר.

עם זאת, ספק רב אם כך יקרה, כפי שהודה יוזם הקמפיין, שכתב כי מדובר בפרק זמן קצר מאוד להכניס את כל הכסף למערכת היוונית, אך הוסיף - "מה יש להפסיד?".

"בואו פשוט נטפל ביוון", כתב פיניי בעמוד היוזמה. "כל ההתחבטויות האלה סביב יוון מתחילות לשעמם. שרים אירופאים עושים שרירים ופוזות סביב השאלה אם הם יעזרו לעם היווני או לא. למה שאנחנו האנשים לא פשוט נסדר את זה?".

דיווח: הבנק האירופי לא הגדיל סיוע החירום לבנקים ביוון

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר היום ללא שינוי את היקף נזילות החירום שהוא מעמיק לרשות הבנקים ביוון ברמה של כ-89 מיליארד יורו (98.4 מיליארד דולר), דיווח העיתון "פייננשל טיימס".

מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי גם לא הגיעו להחלטה האם לדרוש תספורת גדולה יותר על אג"ח ממשלתיות יווניות ואג"ח אחרות המשמשות כערבות בתמורה למימון החירום, דיווח הטיימס.

משקיעים ייחסו חשיבות רבה להחלטת הבנק המרכזי היום לאחר שיוון לא העבירה אתמול תשלום בסך 1.54 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינ"ל (IMF).

בניין הבנק המרכזי של אירופה בפרנקפורטצילום: אי–פי

כבר לא מקלט בעת משבר: הזהב בשפל של חודש

מחיר הזהב המשיך לרדת גם היום, ונסגר בשפל של קרוב לחודש, לאחר שהתחזקות הדולר ועליות בשוק המניות צמצמו את הביקוש למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,169.3 דולר לאונקייה - הסגירה הנמוכה ביותר מאז החמישי ביוני - לאחר ירידה של 0.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

צילום: אי–פי

הנפט צלל ב-4% - הנפילה החדה מאפריל

מחיר הנפט הגולמי נפל בשיעור החד ביותר זה שלושה חודשים בניו יורק, לאחר שתפוקת מדינות ארגון אופ"ק טיפסה לרמתה הגבוהה ביותר זה כמעט שלוש שנים, ועל רקע גידול ראשון זה תשעה שבועות במלאי הגולמי בארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 56.96 דולר לחבית - הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-22 באפריל - לאחר נפילה של 4.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

צילום: רויטרס

"עד שציפראס לא מתפטר, יוון לא תקבל יורו אחד מאירופה"

יוון לא תקבל ולו אגורה אחת בהלוואות חילוץ חדשות מגוש היורו כל עוד ראש הממשלה, אלכסיס ציפראס, ושר האוצר, יאניס וארופאקיס, יישארו בשלטון, מכיוון שגרמניה תחסום כל עסקה כזו, אמר אחד הפוליטיקאים המשפיעים ביותר באירופה בראיון לעיתון הלונדוני "טיימס".

"השאלה שמתעוררת כעת היא האם אנחנו סומכים על ציפראס ווארופאקיס? והתשובה לכך ברורה לכל הצדדים, והיא 'לא'", אמר לעיתון פוליטיקאי גרמני בכיר בקואליציה של מרקל, שזהותו לא נחשפה.

אם ראש הממשלה ושר האוצר היוונים יישארו בתפקידם, אפילו אם תוצאות משאל העם יהיו קבלת הצעת הנושים, אין שום סיכוי שיוון תקבל חילוץ נוסף, אמר הבכיר. לדבריו, מפלגתה של מרקל, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) ושותפתה לקואליציה, מפלגת האיחוד הנוצרי-סוציאלי הבווארי (CSU), יחסמו כל בקשה כל עוד נמצאים בשלטון ביוון ציפראס ווארופאקיס, שאותם הגדיר כ"קומוניסטים".

"בקואליציה שלי יהיו רבים מעמיתי שיצביעו 'לא' אם וארופאקיס וציפראס יבקשו. זה בטוח. מכיוון שפשוט כבר אין בהם שום אמון", אמר הפוליטיקאי הגרמני הבכיר.

שר האוצר של יוון: משאל העם יתקיים כמתוכנן

דיווחים חיים של שליח TheMarker ליוון

שר האוצר היווני וארופאקיס יצא לפני מספר דקות ממשרדו אחרי פגישת וידאו נוספת עם שרי האוצר האירופים. הוא סירב לבקשות לערוך במקום מסיבת עיתונאים וענה רק למספר שאלות שהוצגו בפניו בדרכו לאופנוע שעמו הוא מתנייד, ללא כל פמליה כמובן.

וארופאקיס אמר כי משאל העם יתקיים כמתוכנן, וכי ההכרעה אם ממשלת סיריזה תמליץ להצביע כן או לא, תלויה בראש הממשלה ציפראס. שר האוצר היווני הבהיר כי בניגוד לשמועות שרווחו היום, ממשלת יוון לא תשתלט על הבנקים במדינה בשום מקרה. הוא אמר כי הפערים בשלב זה בין היוונים לאירופים נותרו בנוגע לתפישה לגבי היכולת לפרוע את חוב 300 מיליארד היורו של יוון.

גוש היורו: לא נדון בבקשת יוון לסיוע לפני משאל העם

שרי האוצר של מדינות גוש היורו החליטו בישיבתם היום בבריסל לא לדון בבקשת יוון לתוכנית הלוואות חירום שלישית במספר, בטרם יתקבלו תוצאות משאל העם שייערך ביוון ביום ראשון, לפי ציוץ שהעלה בטוויטר שר האוצר של סלובקיה.

שיחת ועידה בין יוון לגוש היורו

דיווחים חיים של שליח TheMarker ליוון

שיחת ועידה טלפונית מתנהלת כרגע בין בכירי הממשל ביוון לשרי האוצר האירופים. נראה שהלחץ גובר להגיע לפשרה, אולי עוד הערב.

ממשלת סיריזה חוששת מהפסד אפשרי במשאל העם שיזמה ואמור להיערך ביום ראשון. בעקבות ביקורת גוברת ביוון ובאיחוד האירופי, ממשלתו של אלכסיס ציפראס נזהרת לא לנפץ את הקשרים עם האיחוד. זאת על אף שבאופן מוצהר, ציפראס אמר היום שמשאל העם ייערך כמתוכנן, והוא קורא להצביע נגד הסכם עם האיחוד.

סגירה חיובית באירופה; פרנקפורט קפצה ב-2.2%

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית על רקע הערכות כי יוון ונושיה הבינלאומיים יצליחו להגיע להסכם שימנע המדינה האירופית לפרוש מגוש היורו. בורסת פרנקפורט קפצה ב-2.2%; פריז טיפסה ב-1.9%; לונדון נסגרה בעלייה של 1.3%.

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-1.5%, לאחר שבמהלך המסחר כבר קפץ ב-2.2% בעקבות איתות מצד ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, כי יהיה מוכן להסכים לפשרה לגבי נקודת הפתיחה של המשא ומתן עם הנושים. עם זאת, העליות בבורסות אירופה התמתנו לאחר שציפראס שב וקרא לציבור היווני להצביע נגד הצעת הנושים במשאל העם שיתקיים ביום ראשון.

ארה"ב: מכירות מכוניות חזקות ביוני

מרבית יצרניות המכוניות הגדולות בארה"ב דיווחו על צמיחה במכירות בחודש יוני, הודות להמשך הביקוש הער לטנדרים ורכבי שטח, אם כי מכירות ענקית הרכב ג'נרל מוטורס (GM) ירדו עקב נפילה של 45% במכירות של מכוניות לסוכנויות השכרת רכב.

GM, יצרנית המכוניות הגדולה בארה"ב, מכרה בחודש שעבר כ-259 אלף כלי רכב, ירידה של 3% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת. אנליסטים צפו ירידה מתונה יותר של 0.6%.

פורד, יצרנית הרכב השנייה בגודלה בארה"ב, דיווחה על מכירות של 226 אלף כלי רכב ביוני, עלייה של 1.6% - מעל לתחזית האנליסטים לגידול של 1%. פיאט-קרייזלר, היצרנית השלישית בגודלה, רשמה זינוק של 8.2% במכירות ביוני הודות לביקוש מוגבר למותג'י ג'יפ וקרייזלר. ניסאן היפנית רשמה זינוק של 13.3% במכירות בארה"ב בחודש שעבר.

מפעל ג'נרל מוטורס במישיגן, ארה"בצילום: בלומברג

ציפראס בנאום לאומה: הצביעו נגד הצעת הנושים

ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, קרא היום לאזרחי יוון להצביע נגד תוכנית הצנע שהציעו ליוון נושיה, במשאל העם שייערך ביום ראשון. בנאום לאומה ששודר בטלוויזיה הדגיש ציפראס כי הצבעה נגד ההצעה תסייע ליוון להשיג הסכם טוב יותר עם נושיה.

הצבעה נגד הצעת הנושים במשאל העם אינה הצבעה בעד עזיבת אירופה, אלא חזרה לערכים האירופים, אמר ציפראס, וציין כי התמודדותו לפני שנה לתפקיד נשיא האיחוד האירופי מהווה הוכחה לכך שהוא מחויב לאירופה.

"הצבעה נגד הצעת הנושים במשאל עם אין משמעה שבר עם אירופה, אלא חזרה לאירופה עם ערכים", הוסיף ציפראס. "יש מי שטוענים שיש לי אג'נדה נסתרת, וכשאני מתכנן להוציא את יוון מהאיחוד האירופי אם הציבור יצביעו נגד הצעת הנושים. זהו שקר גס".

"אנחנו עדיין סמוכים על שולחן המשא ומתן, ואם פגישת שרי היורו היום תניב מסר חיובי, מיד ננוע קדימה", אמר ציפראס. "לאחר שהחלטנו לערוך משאל עם, הונחו על השולחן הצעות טובות יותר".

ציפראס לא פירט לאלו ויתורים מוכנה ממשלתו כדי להגיע להסכם עם הנושים, אולם התחייב כי בכל מקרה הציבור היווני לא יאבד את משכורותיו, כספי הפנסיה שלו או הכספים שמופקדים בבנקים.  

ראש ממשלת יוון יצא בביקורת חריפה על התנהלות הנושים והמוסדות האירופים בעקבות ההחלטה לקיים משאל עם על הצעת הנושים. "מעולם לא הייתי מצפה שאירופה הסולידרית לא תעניק שהות ומקום לקיים משאל עם. זאת בושה שאנו עדים למחזות מבישים אלו מכיוון שהם סגרו את הבנקים בדיוק מכיוון שרצינו לתת לעם הזדמנות להצביע".

ראש ממשלת יוון ציפראס, לפני שבועייםצילום: רויטרס

צמיחה חדה מהצפוי בייצור בארה"ב

מגזר הייצור בארה"ב צמח ביוני בקצב המהיר ביותר זה חמישה חודשים. מדד פעילות הייצור טיפס בחודש שעבר לרמה של 53.5 נקודות לעומת רמה של 52.8 נקודות בחודש הקודם, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 53.2 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

דיווח: הנושים דחו ההצעה החדשה של יוון; "מעט מדי ומאוחר מדי"; משאל העם ייערך כמתוכנן

הנושים הבינלאומיים של יוון דחו היום את ההצעה החדשה שהגישה יוון שכללה קיצוצים נוספים בתקציב ורפורמה במדיניות הממשלה, בטענה כי אין די בהם כדי להצדיק את חידוש המשא ומתן על חבילת חילוץ חדשה ליוון, דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

גורם בכיר בממשלת יוון אמר כי המשא ומתן יימשך בשבוע הבא לאחר עריכת משאל העם ביוון. גורם יווני נוסף אמר לג'ורנל כי ממשלת יוון אינה מתכוונת להגיש הצעות חדשות כלשהן היום.

גורם אירופי אמר כי מכתב המענה של ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, להצעה האחרונה שהגישה הנציבות האירופית ליוון, ביום שישי שעבר, אינו תואם את דרישות הנושים. "הוא חזר על אותם נושאים ישנים ומוכרים. זה מעט מדי, ומאוחר מדי", אמר המקור האירופי לג'ורנל.

על מה בעצם היוונים והאירופאים עוד מתמקחים?

אם בוחנים את ההצעה האחרונה שהגישה ליוון הנציבות האירופית, ביום שישי שעבר, ואת מכתב המענה שפירסם ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, רואים כי הפערים בין שני הצדדים כבר אינם גדולים. רוב ההבדלים בין שתי ההצעות האחרונות נעוצים בקצב ביצוע הרפורמות הנדרשות – היוונים רוצים לפרוש אותן על פני שנה או שנתיים יותר.

זינוק במשרות במגזר הפרטי בארה"ב

237 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב ביוני - גידול החד ביותר מאז דצמבר - לאחר גידול של 203 אלף במאי, מסר היום מכון המחקר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 220 אלף משרות ביוני לאחר תוספת של 201 אלף משרות שעליה דווח במקור במאי.

נתוני ADP מתפרסמים יום לפני שמשרד העבודה האמריקאי יפרסם את דו"ח התעסוקה של חודש יוני. כלכלנים צופים כי לכלכלת ארה"ב נוספו בחודש שעבר 225 אלף משרות לאחר גידול של 280 אלף משרות במאי.

יריד תעסוקה בלוס אנג'לס

תקוות לפשרה עם יוון מקפיצות את אירופה

בורסות אירופה נסחרות בעליות חדות על רקע דיווחים לפיהם ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס יהיה מוכן לוותר ולקבל את ההסכם שהציעו לממשלת יוון נושיה בסוף השבוע, לאחר שהתנגד אליו בתחילה. בורסת לונדון עולה ב-1.4%; פרנקפורט קופצת ב-2.4%; פריז מזנקת ב-2.6%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עולה ב-1.8%.

הדיווח של "פיינשל טיימס" מבוסס על מכתב שהגיע לידי העיתון, ובו הוא מיידע את נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר, נגיד הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי ויו"ר קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד כי הוא מוכן לחתום על ההסכם, למעט כמה סעיפים.

ציפראס ביקש בין היתר לשמור על הטבות המס לאיי יוון, וכן שינויים מסוימים בתנאי האשראי. הוא גם ביקש כי התוכנית להעלאת גיל הפרישה ביוון ל-67 עד שנת 2022 תתחיל רק באוקטובר ולא באופן מיידי.

האם ציפראס יודיע על ביטול משאל העם?

התקשורת ביוון מדווחת כי ראש הממשלה אלכסיס ציפראס צפוי להודיע בנאום טלוויזיוני על ביטולו של משאל העם שתוכנן להתקיים ביום ראשון, ואשר בו היו אמורים להכריע תושבי יוון אם לקבל את ההסכם עם הנושים או לא. שר האוצר היווני יאניס וארופאקיס כבר העלה אתמול את האפשרות של ביטול משאל העם.

היום בצהריים בנאום בפרלמנט הגרמני שבה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ואמרה כי לא תקיים כל משא ומתן עם ממשלת יוון עד לקיום משאל העם. היא הוסיפה כי אף שליוונים יש זכות לקיים משאל עם, גם ליתר 18 המדינות החברות בגוש היורו יש זכות להגיב ולהביע דעה. היא אמרה כי הדלת למשא ומתן עדיין פתוחה בפני יוון, אף שיוון לא מילאה את התחייבויותיה. מרקל הוסיפה כי קרן המטבע הבינלאומית, שיוון החמיצה אתמול בלילה את פירעון החוב בסך 1.6 מיליארד יורו אליה, תהיה חייבת להיות חלק מכל משא ומתן עם יוון.

יוון: "לא נכנענו"

ממשלת יוון פרסמה הודעה בנוגע לדיווח של "פייננשל טיימס" על הסכמתה לקבל את התנאים שהציבו בפניה הנושים. לפי ההודעה, "יוון העבירה אתמול הצעה חדשה למוסדות הבינלאומיים, אשר לוותה במכתב מראש הממשלה אלכסיס ציפראס. הדיווחים שטוענים כי ממשלת יוון קיבלה את הצעת הנושים במלואה אינם נכונים". בהודעה נכתב כי ההצעה "כללה שורה של תיקונים להצעת המוסדות".

שר האוצר הגרמני מצנן את ההתלהבות

על אף האופטימיות בשווקים, נראה כי שרי האוצר של אירופה אינם מתרשמים מההצעה של ראש ממשלת יוון ציפראס. שר האוצר של גרמניה וולפגנג שויבלה פרסם הודעה לפיה "שום דבר לא השתנה מבחינת העובדה שיוון והנושים לא חתמו על שום הסכם עד חצות". שויבלה הוסיף כי פג תוקפה של תוכנית החילוץ של יוון ויהיה צורך בתוכנית חדשה עם תנאים חדשים. לדבריו, "אין שום בסיס לניהול משא ומתן רציני עם יוון כרגע; יוון צריכה להבהיר מה היא רוצה".

ציפראס מוכן לוותר?

דיווחים בסוכנויות הידיעות גורסים כעת כי שיחת הוועידה של שרי האוצר של גוש היורו נדחתה משום שיוון הגישה הצעה חדשה שנבדקת כעת. לפי דיווח של אתר הפייננשל טיימס, ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס מוכן לוותר ולחתום על ההסכם שהציעו לו הנושים בסוף השבוע, למעט כמה תיקונים קטנים.

ירידה בפעילות הייצור ביוון

ובעוד יוון מנסה להימלט מקריסה פיננסית, מגיעות חדשות קשות מכיוון מגזר הייצור המקומי. מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור ירד ביוני לרמה של 46.9 – ירידה חודשית עשירית ברציפות – על רקע ירידה בהזמנות לייצוא ובייצור. כל רמה הנמוכה מ-50 נקודות מעידה על התכווצות בפעילות המגזר. ביתר מדינות גוש היורו נרשמה עליה בפעילות בחודש יוני.

סקר: רוב היוונים מתנגדים להסכם עם הנושים

שיחת הוועידה של שרי גוש היורו בנוגע להצעת הפשרה של יוון, אשר אמורה היתה להתקיים בשעות הצהריים נדחתה ל-17:30 אחר הצהריים לפני שעון ישראל, בשל בעיות בלוחות הזמנים של השרים.

בינתיים, סקר חדש שנערך ביוון מראה כי בניגוד לסקרים אחרים שפורסמו עד עתה, במשאל העם ביום ראשון צפוי להיות רוב דווקא למתנגדי ההסכם עם הנושים. 57% הביעו התנגדות, ו-30% בלבד הביעו תמיכה בהסכם, לפי הסקר שערכה חברת פרורטה.

עליות באירופה

המסחר בבורסות אירופה נפתח בעליות שערים, על רקע תקוות כי לאחר שיוון החמיצה את מועד הפירעון של תשלום בסך 1.6 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינלאומית, היא תגיע לפשרה עם נושיה אשר תאפשר לה להמשיך לקבל סיוע ותמנע ממנה להגיע לקריסה פיננסית. היום בצהריים יקיימו שרי האוצר של גוש היורו שיחת ועידה. במקביל נועדים חברי מועצת הבנק המרכזי של אירופה כדי לדון בשאלת הגדלת הזרמת הנזילות לבנקים היוונים.

בורסת לונדון עולה ב-0.8%; פריז מוסיפה 0.9%; פרנקפורט עולה ב-1%; היורו נחלש ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.1125 דולר ליורו.

שיחת ועידה נוספת של שרי האוצר תתקיים היום

שרי האוצר של גוש היורו יקיימו היום שיחת ועידה שבה ידונו בהצעותיה של יוון לחבילת חילוץ שלישית, שעות לאחר שפג תוקפה של חבילת החילוץ הנוכחית ליוון. שיחת הוועידה תתקיים לאחר שאתמול כבר דחו השרים את האפשרות של מתן ארכה או הגעה להסכם לפני חצות, והותירו את יוון ללא יכולת לפרוע את התשלום בסך 1.6 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינלאומית.

ה-ECB ישקול הגדלת הסיוע לבנקים היוונים

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) יקיים היום דיון שבו בוודאי יבחן  את ההשלכות של אי תשלום חובותיה של יוון על מצב הבנקים היוונים. בדיון ישקול ה-ECB הגדלה של מימון החירום לבנקים ביוון.

משרד האוצר היווני הודיע כי יפתח כ-1,000 סניפי בנקים ברחבי יוון החל מהיום ולמשך שלושה ימים, כדי לאפשר לפנסיונרים ללא כרטיסי אשראי לבצע משיכות. עם זאת, הוא הציב הגבלת משיכה של 120 יורו למשך השבוע כולו.

עליות בבורסות אסיה

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה חיובית, על אף שיוון החמיצה הלילה את המועד האחרון לפירעון החוב שלה בסך 1.55 מיליארד יורו (1.7 מיליארד דולר) לקרן המטבע הבינלאומית (IMF). טוקיו עולה ב-0.3%; שנחאי יורדת ב-0.4%; הונג קונג עולה ב-1.1%; סיאול מוסיפה 1%; סידני עולה ב-0.4%. היורו ללא שינוי מול הדולר ברמה של 1.114 דולר ליורו.

יוון נהפכה בחצות לכלכלה המפותחת הראשונה שמחמיצה תשלום חוב ל-IMF, לאחר שהמגעים עם נושיה בשבועות האחרונים כשלו והצעתו של ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס לקבלת ארכה נדחתה. מועצת קרן המטבע קיבלה הודעה רשמית כי יוון לא משלמת את החוב, אמר דובר הקרן ג'רי רייס. בכך פג תוקפה של חבילת החילוץ ליוון, והיא נמצאת על סף חדלות פירעון, מה שעלול גם להשפיע על חברותה בגוש היורו.

התשלום שיוון לא פרעה הוא הגדול ביותר בהיסטוריה של קרן המטבע, אשר הוקמה במלחמת העולם השניה כדי לתאם מדיניות מוניטרית ולקדם יציבות בשערי המטבע בעולם, ויוון היא המדינה הראשונה שמגיעה למצב זה מאז זימבבואה ב-2001. מדינות שמחמיצות תשלומים ל-IMF אינן זכאיות לקבלת כספים נוספים כל עוד הן מפגרות בתשלום החוב. התהליך של טיפול במדינות שמפגרות בתשלומים נמשך על פני שנתיים ועלול להוביל להשעיית החברות בקרן.

שלוש סוכנויות דירוג האשראי הגדולות אמרו כי אי תשלום החוב לקרן המטבע לא יוביל מיידית לחדלות פירעון, משום שהמונח הזה שמור לנושים מהמגזר הפרטי, בעוד שקרן המטבע נמנעת משימוש במילה זו.

עם זאת, השווקים באסיה, אשר נפלו בימים האחרונים, לא הזדעזעו מהחדשות. "חדלות הפירעון עצמה היתה צפויה מסוף השבוע האחרון, ולכן אינה באה לידי ביטוי בזעזוע נוסף בשוקי המניות", אמר הידיוקי אישיגורו, אסטרטג באוקאסן סקיוריטיז, לאתר הפיננסים מרקטווץ'. "יחד עם זאת, המשקיעים עדיין חוששים מנטילת סיכונים נוספים, וזה בוודאי יגביל את העליות עד למשאל העם ביוון ביום ראשון".

משמעות אי תשלום החוב לקרן המטבע אינה בהכרח יציאה מגוש היורו, אמר דיוויד סטאבס, אסטרטג במורגן סטנלי בלונדון, במכתב ללקוחות. אם הבוחרים ביוון יצביעו בעד ההסכם עם הנושים במשאל העם שתקיים הממשלה ביום ראשון הקרוב, "אנחנו סבורים שעדיין סביר שיוון תישאר בגוש היורו. ואולם הסבירות לכך שיוון תעזוב את האיחוד המוניטרי גבוהה כעת יותר מבעבר".

וול סטריט ננעלה בעליות; הדולר קפץ מול היורו

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים מתונות בצל הדיווחים הבלתי פוסקים מיוון, לאחר שאתמול הפילה המדינה מוכת המשבר את המדדים המובילים לירידות החדות מאז אפריל 2014. מדד דאו ג'ונס ננעל היום בעלייה של 0.1%, מדד S&P 500 טיפס 0.3% ומדד הנאסד"ק עלה ב-0.6%.

מדד GREK של חברת GLOBAL X, העוקב אחר 20 החברות הגדולות ביוון שנסחרות מחוץ למדינה, קפץ היום 7.1% - אינדיקציה לסנטימנט יווני חיובי לאחר הנפילות החדות שנרשמו אתמול. הבורסה באתונה סגורה עד סוף השבוע, לפי החלטת הממשלה מיום ראשון.

האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים של ארה"ב ירדו והתשואה עליהן עלתה ב-0.02% ל-2.35%. הדולר התחזק ב-0.8% מול היורו לשער של 1.1147 דולר ליורו.

מחירי הבתים בארה"ב ירדו ב-1.1% באפריל, לפי מדד קייס שילר שעוקב אחרי מחירי הבתים בעשרים הערים הגדולות בארה"ב. ב-12 החודשים האחרונים התייקרו הבתים ב-4.9%, לפי המדד, מעט מתחת לתחזית של 5% ממארס. הצמיחה החדה ביותר במחירים נרשמה בדנבר - 10.3%. בוושינגטון חלה העלייה המתונה ביותר בשנה האחרונה - 1.1%.

רשמית: חבילת החילוץ השניה ליוון תסתיים הלילה בחצות

שרי האוצר של גוש היורו סיימו ללא תוצאות את שיחת הועידה המיוחדת שקיימו הערב, וצפויים לקיים אחת נוספת מחר. לפיכך, חבילת החילוץ השנייה ליוון תסתיים רשמית הלילה בחצות, ללא ארכה נוספת כפי שביקשו היוונים. שר האוצר של פינלנד, אלקס שטוב, שלח איתות ברור ליוון כשצייץ כי בקשתה להארכה קצרה נוספת של חבילת החילוץ השנייה לא תוענק לה. 

כמו כן, יוון לא מתכוונת להעביר עד חצות תשלום חוב של 1.6 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינ"ל, מה שיכניס אותה מיידית למצב רשמי של מפגרת בתשלומים. חשוב להבהיר כי אי התשלום של יוון לא ידרדר אותה למצב מיידי של חדלות פירעון, אלא יכניס אותה לתהליך שעשוי להימשך עד חצי שנה, במהלכו תוכל יוון להגיע להסדר חוב עם נושיה, או לצאת מגוש היורו. 

כמו כן, בכיר בבנק המרכזי של אירופה אמר היום כי גם אם יוון לא תעביר בזמן את התשלום לקרן המטבע, הבנקים שלה עוד יהיו נזילים למשך כמה ימים. "אפשר להתווכח על כמה זמן בדיוק זה יהיה – יומיים, שלושה, ארבעה או חמישה", אמר פליקס הופלד, חבר הנהלת הבנק המרכזי של אירופה, שהבהיר כי הבנק לא צפוי להכריז על בעיית נזילות בבנקים של יוון באופן מיידי.

סטנדרד אנד פורס הורידה דירוג האשראי ל-4 בנקים יוונים

סוכנות הדירוג סטנדרד אנד פורס (S&P) הורידה הערב את דירוג האשראי לארבעה בנקים יוונים מרמת CCC לרמת חדלות פירעון אפשרית. S&P נימקה הצעד בהגבלות ההון שהטילה בתחילת השבוע הממשלה היוונית על המערכת הבנקאית ועמדתה הברורה של סוכנות הדירוג כי חדלות פירעון של יוון היא בלתי נמנעת בתוך שישה חודשים, ללא המשך הסיוע מצד האיחוד האירופי. ארבעת הבנקים הם נשיונל בנק אוף גריס, אלפא בנק, יורובנק ארגסיאס ופיראוס בנק.

נעם בוקסבאום מדווח מאתונה: היוונים אומרים כן להסכם עם האיחוד?

הפגנה פרו-אירופית בכיכר סינטגמה, מול בניין הפרלמנט באתונה, ב-22.6.15צילום: רויטרס

בשעה שנפוצות ידיעות על מהלך של ראש ממשלת יוון ציפראס לגיבוש חבילת חילוץ חדשה, אלפי יוונים מגיעים לכיכר סינטגמה. הם ישתתפו בהפגנה שתיערך הערב על ידי תומכי ההסכם עם האיחוד האירופי - שמתכננים להצביע נגד עמדתו של ציפראס שקרא להתנגד להסכם במשאל העם שייערך ביום ראשון.

כריסטוס ויאניס, עצמאים בתחום התיירות מאתונה אומרים כי הם מפגינים "על אף שזה לא הסכם טוב. זה ההסכם שאפשר להשיג. ובלי אלטרנטיבות אנחנו מצביעים בשביל ההסכם הזה כדי לא להעמיד בסכנה את העתיד האירופאי שלנו. גם אם יש כרגע שגיאות, אנחנו חייבים להתפשר ולמצוא פתרונות. אחרת יהיה אסון. לקחנו את הכסף הזה ואנחנו חייבים לשלם בחזרה. הבעיה שלציפראס אין תוכנית אחרת במקום הסכם. הוא מנסה עכשיו לעשות משהו, אבל הוא צריך לתת לנו את דעתו. מה החזון שלו".

מוקדם יותר היום אמר פריקליס, שוטר בדימוס שהצביע למפלגה הפשיסטית, והצטרף לעיתונאים שחיכו להצהרה משר האוצר וארופקיס, כי "אני לא פשיסט. פשוט נמאס לי שיוון מתכופפת בפני כל דרישה של אנגלה מרקל". אך גם הוא אמר כי אינו סומך על סיריזה, מפלגתו של ציפראס, שתצליח להנהיג את יוון. "הם השתנו בזמן האחרון, אבל סיריזה הם עדיין קומוניסטים קוקואים".

נעם בוקסבאום, אתונה

פרטי הצעת ציפראס: סיוע של 30 מיליארד יורו

יוון דורשת חבילת חילוץ נוספת של 29 מיליארד יורו, כך עולה מפרטי הצעתו של רוה"מ ציפראס שהוגשה היום לאיחוד האירופי ופורסמה ב"פייננשל טיימס". לשם השוואה, היקף חבילת החילוץ השניה ליוון עמד על 130 מיליארד יורו. 

לפי הצעת ציפראס, חבילת החילוץ תשתרע עד שנת 2017, בחלוקה של 12.3 מיליארד יורו בשנה הנוכחית, 7.1 מיליארד יורו ב-2016 ו-9.6 מיליארד יורו ב-2017. הסכום הכולל אמור להביא לאיזון בתקציב של יוון, בשקלול החובות שעליה להחזיר בשלוש השנים הקרובות.

הצעת ציפראס התקבלה היום בהפתעה גמורה, משום שראש הממשלה היווני הדף במשך חודשים אפשרות להמשך הסיוע הפיננסי בתמורה להמשך צעדי צנע, ובשבועות האחרונים ניהל מגעים על הסכם זמני למספר חודשים.

תגובות שליליות בגוש היורו להצעת ציפראס; מרקל: אין מגעים עד משאל העם

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל התייחסה לפני שעה קלה למסמך שהגיש רוה"מ יוון אלכסיס ציפראס ובו הצעה לחבילת חילוץ שלישית שאורכה שנתיים וכוללת הסדר חוב.

מרקל אמרה לסוכנות הידיעות הגרמנית DPA כי גרמניה לא תנהל מגעים על הסכם חילוץ חדש עד לאחר משאל העם. למעשה, מגעים יתנהלו רק אם היוונים יגידו כן לאירופה, לפי איאן טריינור מ"גרדיאן". אם היוונים יגידו 'לא', אזי יוון תיאלץ לצאת מגוש היורו. בינתיים עולות קריאות באופוזיציה הגרמנית לבטל את משאל העם, לאור הצעתו של ציפראס.

אולם לפי שעה לא ברור על מה ייערך משאל העם, שכן הצעת ההסכם הנוכחית, עליה סוכם בסוף השבוע, עשויה להיות לא רלוונטית עד יום ראשון, במיוחד על רקע ההצעה שהגיש היום ציפראס.

פיטר שפיגל מ"פייננשל טיימס" צייץ כי "למרות האופטימיות המוקדמת שלי כשראיתי את הצעת ציפראס, אני מקבל תגובות מאוד שליליות ממקבלי ההחלטות". ריאן הית' מפוליטיקו צייץ כי הממשלות באיחוד האירופי "אינן מגיבות היטב לבקשת הסיוע של יוון. מדינות רבות מתנגדות בשלב הזה לעוד כסף והקלה בחוב", ציטט הית' מקור באירופה.

אירופה ננעלה בירידות של עד 1.5% לאחר הצעת ציפראס

בתום יום מסחר תנודתי, בורסות אירופה הגיבו היום בפסימיות להצעת חבילת חילוץ שלישית שהגיש לאיחוד האירופי רוה"מ יוון ציפראס. פרנקפורט ירדה 1.2%; פריז נסוגה 1.6%; לונדון איבדה 1.5%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופאי ירד 1.3%. היורו נחלש ב-0.8% מול הדולר, לרמה של 1.1158 דולר ליורו.

בניגוד למגמה באירופה, מדד GREK של חברת GLOBAL X, העוקב אחר 20 החברות הגדולות ביוון שנסחרות מחוץ למדינה, קופץ ב-4.5% - אינדיקציה לסנטימנט יווני חיובי לאחר הנפילות החדות אתמול. הבורסה באתונה סגורה עד סוף השבוע, לפי החלטת הממשלה מיום ראשון.

ציפראס הגיש הצעה רשמית לחבילת חילוץ שלישית - בלי קרן המטבע

רוה"מ יוון אלכסיס ציפראס הציע לאיחוד האירופי הסכם לחבילת חילוץ שלישית ליוון, ללא קרן המטבע הבינ"ל, שאורכה שנתיים. כך דווח ב"דר שפיגל" הגרמני, "גרדיאן" הבריטי וכלי תקשורת נוספים ביבשת. שרי האוצר של גוש היורו יקיימו שיחת ועידה מיוחדת בשעה 20:00 שעון ישראל, בה יוחלט אם לקבל את ההצעה החדשה של ציפראס, שעה שתוקף חבילת החילוץ השנייה של יוון מסתיים הלילה בחצות. ל"דה מרקר" נודע כי בקרב היוונים שוררת אופטימיות זהירה לפיה הסכם יוכל להיחתם עוד הלילה.

אם תתקבל ההצעה היא תצטרך לעבור אישור של כל 19 המדינות החברות בגוש היורו ואת אישור הבונדסטג, "שאינו נמצא במצב רוח להעניק איזשהן הנחות ליוונים", כפי שניסח גרדיאן.

לפי הדיווחים, ציפראס דורש כי קרן המטבע הבינ"ל לא תיטול חלק בהסכם החדש, וכי המשך הסיוע יבוצע באמצעות קרן החילוץ האירופית (ESM). בנוסף דורש ראש הממשלה היווני כי ההסכם יכלול הסדר חוב ליוון שיאפשר לה מרחב נשימה פיננסי. הממשלה באתונה צפויה להתכנס בקרוב לישיבת חירום. פיטר שפיגל מ"פייננשל טיימס" צייץ כי מדובר במהלך "חכם, אך ציפראס כבר יכול היה לבצע אותו בינואר", כשניצח בבחירות.

בה בעת מדווחים ב"טלגרף" הבריטי כי נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר ועוזריו "מנהלים מאמצים כבירים" בשעות האחרונות להעניק ליוון סיוע חירום עוד היום כדי למנוע ממנה לגלוש לחדלות פירעון הלילה בחצות. יוון חייבת לשלם לקרן המטבע הבינ"ל חוב של 1.6 מיליארד יורו שאין ביכולתה לשלם.

צפו במסמך הרשמי שהגיש היום ציפראס:

ההצעה של ציפראס

מרקל: לא יודעת על שום הסכם שנחתם

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הכחישה את הדיווחים על הצעה חדשה של הנושים שעליה הסכים רוה"מ יוון ציפראס. "הלילה בחצות בדיוק תפוג תכנית החילוץ של יוון. אני לא מודעת לשום אינדיקציה על דבר אחר מלבד זה", אמרה מרקל במסיבת עיתונאים עם רוה"מ קוסובו היום. "מעבר לכך, ברור שלא נסגור את ערוצי התקשורת אחרי חצות הלילה... זה אומר שהדלת נשארת פתוחה לשיחות אבל אני לא יכולה לומר דבר מעבר לכך", אמרה. 

שר האוצר של גרמניה יורד מהעץ: יוון תישאר ביורו בכל מקרה

דיווחים בגרמניה טוענים כי גם שר האוצר של המדינה, וולפגנג שויבלה, שהוביל את המגעים מול יוון, מתחיל לרדת מהעץ שאליו טיפס עם אמרות לא מתפשרות. לפי הדיווחים, שויבלה אמר היום בדיון סגור לחברי פרלמנט בגרמניה שיוון תישאר בגוש היורו – גם אם היא תסרב במשאל העם לקבל את מתווה ההסכם. הוא הוסיף גם כי הבנק המרכזי של אירופה יעשה מה שצריך כדי להגן על היורו אם יוון תצביע נגד ההסכם ביום ראשון. ממשרד האוצר של גרמניה סירבו להגיב לדברים.

"גרדיאן": ציפראס בדרך לחתום על הסכם

"גרדיאן" מדווח מפי מקורות ביוון כי ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, לא רק הסכים להצעה שקיבל אתמול בלילה מנשיא הנציבות האירופית, ז'אן-קלוד יונקר, כי אם גם צפוי לנסוע היום לבריסל כדי לדון בה עם גורמים בכירים באיחוד האירופי. משרד ראש הממשלה הכריז כי ציפראס דיבר היום עם יונקר, עם יו"ר הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי, ונשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ.

לפי הדיווח, העסקה קיבלה חותמת גומי בישיבת ממשלה ביוון היום בבוקר. העיתון הגרמני "בילד" אף הוא תמך בדיווח, וטוען כי לציפראס היו מגעים עם בכירים באיחוד עימם ייפגש בקרוב: "מטוס ראש הממשלה מוכן להמראה". לא ברור האם הצעתו של יונקר היא אותה הצעה שהונחה על השולחן ביום שישי שעבר ופורסמה כאן, או שמא מדובר בהצעה חדשה.

שר האוצר יאניס וארופאקיס, אמר היום כי לא יועבר תשלום לקרן המטבע הבינלאומית (IMF), אך כי הוא מקווה להסכם עם הנושים.

הבנקים היווניים ישמרו על נזילות לכמה ימים במקרה של חדלות פירעון

פליקס הופלד, היושב בהנהלת הבנק המרכזי של אירופה, אמר כי גם אם יוון לא תעביר היום את התשלום לקרן המטבע, הבנקים שלה עוד יהיו נזילים למשך כמה ימים. "אפשר להתווכח על כמה זמן בדיוק זה יהיה – יומיים, שלושה, ארבעה או חמישה", אמר, אך הבהיר כי הבנק לא צפוי להכריז על בעיית נזילות בבנקים של יוון באופן מיידי. היעדר נזילות תחייב את הבנק מייד לסגור את קווי האשראי לבנקים היווניים.

צוות ביוון החל להתכונן לאפשרות של חזרה לדראכמה

יוון מתכוננת לאפשרות של חזרה לדראכמה, לפי ציוץ בטוויטר של חבר פרלמנט יווני, ממפלגת האופוזיציה טו פוטאמי. לדבריו, צוות ממשרד החשב הכללי החל להתכונן לאפשרות זו. כלכלנים מעריכים כי לאחר חזרה לדראכמה יצנח המטבע היווני בכ-40%. עם זאת, לפי דיווח ברויטרס, שר החוץ של יוון, ניקוס קוציאס, אמר לשגריר סין ביוון, ז'ו שיאלו, כי "יוון לא תעזוב את גוש היורו".

ממשלת יוון הכחישה את טענת האופוזיציה, ואמרה כי אמירתו "הייתה מעבר לגבולות המדע הבדיוני, ומהווה אנרדטה לחוסר אחריות".

במקביל, מתבצעים מאמצים להשבת יוון לשולחן הדיונים, לדברי שר האוצר האוסטרי, הנס יורג שלינג. אך הוא הוסיף כי הוא לא מאוד אופטימי בנוגע לכך.

שנחאי עברה מירידה של 5% לזינוק של 4.5%

מסחר תנודתי נרשם היום בבורסות אסיה, כאשר טוקיו התנדנדה בין עליות לירידות, וננעלה לבסוף בעלייה של 0.5%, ושנחאי נעה מירידה של 5.1% בתחילת יום המסחר, לזינוק של 4.5% כעת. בורסת הונג קונג עולה ב-1.5%, כאשר מדד המניות הסיניות בהונג קונג מטפס ב-2.6%. סיאול עלתה ב-0.7%. אוסטרליה ננעלה בעלייה של 0.7%.

S&P הורידה דירוג האשראי ליוון

סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס הורידה את דירוג האשראי של יוון ל-CCC מינוס, לעומת CCC, וצופה כי ללא שינוי משמעותי בתנאים, יוון צפויה להיכנס לחדלות פירעון בחצי השנה הקרובה. הסוכנות מציבה את סיכוייה של יוון להישאר בגוש היורו ב-50%.

בינתיים, באירופה רבים עוד מקווים כי יוון תעביר היום לקרן המטבע הבינלאומית תשלום בסך 1.6 מיליארד יורו. אך גורם בכיר בממשל היווני אמר אתמול כי זה לא צפוי לקרות, וכאשר המוני יוונים צובאים על כספומטים בניסיון להשיג מזומנים, קשה לראות מנין תמצא יוון כסף להחזיר לקרן המטבע היום.

גם אם תצליח יוון להחזיר את התשלום, חבילת החילוץ שלה פגה היום, ובלעדיה, לא ברור האם הבנק המרכזי של אירופה ימשיך להעניק מימון חירום לבנקים היווניים. להערכת אריק נילסן, כלכלן ראשי עולמי בבנק אוניקרדיט בלונדון, ההחלטה על המשך מימון החירום "לא תתקבל ללא כיסוי פוליטי מהדרג העליון". אך חבר בהנהלת הבנק המרכזי של אירופה, בנואה קורה, אמר בראיון לעיתון הצרפתי "לז-אקו" כי ימשיך להעניק את מימון החירום "עד להודעה חדשה".

הממשל הסיני מנסה לעודד את שוק המניות

לאחר ירידות חדות בבורסת שנחאי בשבועיים האחרונים, החל בסוף השבוע הממשל הסיני בשלל פעולות שנועדו להרגיע את השווקים. בשבת הוריד הבנק המרכזי את הריביות על הפקדונות ועל ההלוואות ב-0.25%, וליווה צעד זה בהורדת דרישות ההון מהבנקים. הפעם הקודמת שביצע הבנק פעולה משולבת שכזו הייתה בשיא המשבר הפיננסי העולמי. היום צירפו הרשויות בסין צעד נוסף, והתירו לקרנות פנסיה לרכוש מניות. עוד נשקלת בסין האפשרות של השעיית פעילות ההנפקות הראשונות לציבור.

וול סטריט מחקה את עליות השנה; האג"ח זינקו

בורסות וול סטריט צנחו בשיעור החד ביותר מאז אפריל 2014 ומחקו את כל העליות של השנה, על רקע חששות מהשלכותיו של המשבר הפיננסי ביוון. מדד נאסד"ק צנח ב-2.4% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז מארס. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-2% או כ-350 נקודות - הנפילה היומית החדה ביותר זה שנתיים במונחי נקודות; מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 צנח ב-2.6%.

מדד S&P 500 ירד ב-2.1% - הנפילה החדה ביותר מאז אפריל 2014 - תוך מחיקת כל העליות שרשם השנה. המדד, הנמוך כעת ב-0.1% מרמתו בתחילת 2015, נמצא בדרכו לקטוע רצף עליות של תשעה רבעונים רצופים - הרצף הרבעוני החיובי הארוך ביותר מאז 1998.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאי נסגר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צללה ב-0.15% לרמה של 2.33% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז נובמבר 2011. תשואת אג"ח אלו זינקה בשבוע שעבר ב-0.21% - השבוע הטוב ביותר ביוני.

הנפט נפל לשפל של 3 שבועות

מחיר הנפט הגולמי נפל לשפל של שלושה שבועות לאחר שהירידות החדות בבורסות העולם עקב המשבר הפיננסי ביוון, הגבירו את החששות מפני האטה בביקוש לאנרגיה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באוגוסט נסגרו בניו יורק במחיר של 58.33 דולר לחבית, לאחר ירידה של 2.2%.

צילום: רויטרס

הזהב בשיא של שבוע

מחיר הזהב טיפס לרמתו הגבוהה ביותר זה שבוע לאחר שהחרפת המשבר הפיננסי ביוון הגבירה את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה, הנחשבת למקלט בעתות משבר. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,179 דולר לאונקייה, עלייה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

צילום: אי–פי

בכיר יווני: "לא יועבר מחר תשלום לקרן המטבע"

יוון לא תעביר לקרן המטבע הבינ"ל (IMF) תשלום חוב בסך 1.6 מיליארד יורו (1.7 מיליארד דולר) שהמועד האחרון להעברתו הוא מחר, אמר גורם בכיר בממשלת יוון לעיתון "וול סטריט ג'ורנל".

מוקדם יותר החודש, הודיעה יוון לקרן המטבע על כוונתה לאחד את כל תשלומי החוב של חודש זה לתשלום אחד שיועברו בסוף החודש.

קרן המטבע אמרה בעבר כי במקרה שיוון לא תעביר את התשלום, היא תוגדר באופן מיידי כמפגרת בתשלומים, ולא תינתן למדינה ארכה נוספת להעברתו.

דגל יוון מתנוסס מעל האקרופוליס באתונהצילום: רויטרס

תעודות סל של מניות יווניות קורסות ב-16%

בורסות אירופה רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה שמונה חודשים לאחר שיוון הגיעה אל סף חדלות פירעון בעקבות קריסת המשא ומתן עם נושיה הבינלאומיים. היורו מתאושש מול הדולר בשל הערכות כי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) יצליח להכיל את הנזק במקרה שיוון תפרוש מגוש היורו.

בורסות מדינות הפריפריה של גוש היורו הובילו את הירידות: מדריד צללה ב-4.5% ומילאנו וליסבון נפלו בכ-5%. מבין הבורסות המרכזיות ביבשת: פרנקפורט צללה ב-3.6% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז שנת 2011; פריז צנחה ב-3.7%; לונדון ירדה ב-2%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נפל ב-2.7% לאחר שבמהלך יום המסחר כבר צלל ביותר מ-3%. לא התקיים היום מסחר בבורסת אתונה, אולם תעודות סל העוקבות אחרי שוק המניות היווני, ואשר נסחרות בארה"ב, קורסות ב-16%.

היורו מתאושש משפל של כחודש מול הדולר, וירידתו מול מטבעות מרכזיים אחרים בעולם התמתנה, על רקע הערכות כי הבנק המרכזי של אירופה (ECB) יצליח להכיל את הנזק במקרה שיוון תפרוש מגוש היורו. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לרמה של 1.1188 דולר ליורו, לאחר שמוקדם יותר צלל ב-1.9% לשער של 1.0955 דולר ליורו - שפל של ארבעה שבועות. בחודש מארס נחלש היורו לשפל של 12 שנים מול דולר - שער של 1.0458 דולר ליורו. היורו נסוג כעת ב-1% מול הין היפני לשער של 137.02 ין ליורו.

בורסת מדרידצילום: Denis Doyle / בלומברג

עלות הביטוח של אג"ח באירופה בזינוק החד מאז ליהמן

עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון של אג"ח קונצרניות בדרגת השקעה באירופה מזנקת בשיעור החד ביותר מאז קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי.

מדד Markit iTraxx של אירופה, העוקב אחרי עלות הביטוח כנגד חדלות פירעון של אג"ח בדרגת השקעה ביבשת, נסק במהלך היום ב-0.135% לרמה של 0.8%, רמתו הגבוהה ביותר מאז מארס 2014.

האג"ח הממשלתיות של יוון רושמות את הנפילה החדה מעולם, ואילו האג"ח הממשלתיות האמריקאיות והגרמניות מזנקות על רקע התגברות החששות כי יוון נמצאת על סף חדלות פירעון שתיאלץ את המדינה לעזוב את גוש היורו.

תשואת האג"ח הממשלתיות של יוון ל-10 שנים נוסקת ב-3.93% - הקפיצה החדה מעולם - לרמה של 14.78%, רמתה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2012 אולם עדיין הרבה מתחת לשיא של 44.21% אליו זינקה במארס 2012.

מנגד, האג"ח המקבילות של גרמניה וארה"ב - הנחשבות למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר - מזנקות. האג"ח הממשלתיות הגרמניות (בונד) מזנקות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נופלת ב-0.11% לרמה של 0.81%. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות המקבילות צוללת ב-0.13% לרמה של 2.35%.

ישראלית ביוון: החנויות ריקות אבל הקזינו היה מלא ביוונים

ורדה ארנבי, מדריכת תיירית ישראלים בחו"ל הנופשת כעת ביוון, מספרת ל-TheMarker כי מחוץ לכספומטים בסביבות אתונה משתרכים עדיין תורים ארוכים לכספומטים, של כ-60-70 איש, בעקבות ההגבלה להוציא 60 יורו ביום. הקניונים ריקים והחנויות ריקות, לדברי ארנבי, והיוונים מביעים דאגה רבה.

אך עבור תיירים, לא הכל שלילי. למשל, ארנבי מספרת כי בשל החשש כי אנשים יוותרו ללא מזומנים, הממשלה הורתה כי כלל הנסיעות בתחבורה הציבורית בשבוע הקרוב יתבצעו בחינם. "לתיירים אין שום בעיה", אומרת ארנבי, ומסבירה כי בינתיים מתקבלים כרטיסי אשראי ומזומנים ללא בעיה. היא הוסיפה כי "המלונות מלאים, בתי הקפה מלאים בתיירים, והיוונים שמחים שתיירים ממשיכים להגיע – הם יודעים שהתיירות היא נכס חשוב להם". גם הקזינו "היה מפוצץ באנשים אתמול בערב – גם הרבה מאוד יוונים", סיפרה.

"אך החנויות ריקות. אנשים מפחדים להוציא את הפרוטות שלהם, והאווירה די אומללה" בקרב המקומיים, אמרה.

נשיא הנציבות האירופית: שילוב של אגואיזם ופופוליזם מנעו הסכם

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, ערך לפני כחצי שעה מסיבת עיתונאים שבה תקף את ההנהגה היוונית והאשים אותה שהיא אחראית למצב שנוצר בגלל שדחתה את שלל ההצעות של מדינות אירופה – הנושות של יוון. הוא עדיין טוען כי יציאה של יוון מגוש היורו היא לא אפשרות סבירה, אך טען כי הוא לבדו לא יכול להגן על אתונה ממנהיגים אחרים באירופה.

"הצטערתי מאוד לראות את הדברים ביוון", אמר יונקר שהתייחס להכרזה של ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, לערוך משאל עם על ההסכם עם מדינות אירופה ב-5 ביולי. "ראינו אנוכיות, משחקים טקטיים, משחקים פופוליסטיים. אחרי המאמצים שלי, אני מרגיש נבגד", אמר יונקר. "עשיתי כל שביכולתי. אחרים עשו כל שביכולתם, ולא מגיע לנו שימתחו עלינו ביקורת כזו".

יונקר מתח ביקורת מרומזת על ציפראס, אך נמנע מלהשתמש במלים חריפות נגדו, אחרי שבעבר הוא כבר כינה את ציפראס "שקרן". בנוגע למשאל העם היווני, אמר עוד יונקר כי "לנפנף בדמוקרטיה מול 18 המדינות האחרות – זו לא גישה שמתאימה לעם היווני הדגול".

יונקר במסיבת העיתונאים. ינסה להפיג את חששות מתנגדיוצילום: אי־אף־פי

מרקל: "אם היורו יתפרק - אירופה תתפרק"

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התייחסה היום למשבר ביוון בנאום שנשאה בפני חברי מפלגתה והזהירה כי "אם היורו יתפרק, אירופה תתפרק". לדבריה, הצורך בפשרות באירופה הוא הכרחי והיא טענה גם כי שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, תומך בעמדה הזו. "אם נאבד את היכולת להגיע לפשרות באירופה, אז היבשת הזו אבודה". אך היא הוסיפה גם כי על יוון לעשות את הצעד הראשון כדי לסיים את העימות הזה.

בכרתים מדווחים: הדלק אוזל; משרד התיירות היווני מנסה להרגיע

בכרתים מדווחים תושבים כי בכמה תחנות דלק באי – פשוט אזל הדלק והן נאלצו להיסגר. לדברי נשיא ארגון תחנות הדלק באי, לכ-50% מתחנות הדלק נגמר הדלק. משרד האוצר במדינה הודיע כי הבנקים ייפתחו היום בשעה 16:00 כדי שהפנסיונרים יוכלו למשוך קצת מזומן.

בינתיים, מנסה הממשלה היוונית להרגיע את התיירים שאמורים להגיע למדינה ועשויים לבטל את החופשה שלהם בשל המצב הכלכלי הרעוע. לשכות תיירות של יוון באירופה פירסמו הודעה שטוענת כי המגבלות על ההון במדינה לא תקפות לגבי תיירים וכי תיירים יכולים למשוך כסף מהכספומטים במדינה. הלשכה בבריטניה ציינה כי יש מספיק דלק ומזון כדי שהתיירים יקבלו את השירותים הנחוצים להם. ואולם ייתכן כי משרד התיירות היווני פירסם את ההודעה הזו לאחר שנרשמו שורה של ביטולים.

כרתיםצילום: אי־פי

שווייץ התערבה במסחר במט"ח

החששות באירופה מעוררים נהירה המונית אל הפרנק השווייצי – החזק גם ככה – בזמן שהיורו נחלש באופן משמעותי. הבוקר חשף תומס יורדן, נגיד הבנק המרכזי של שווייץ, כי הוא התערב במסחר כדי להגן על הפרנק השווייצי. לדבריו, אף אחד לא יודע "לאן הדברים יגיעו" במשבר היווני, אך הוא אמר כי עוד ניתן להגיע לפתרון. לפני תחילת המסחר היום ירד היורו בחדות מול הפרנק השווייצי, אבל אחרי שחשף יורדן כי הבנק השווייצי התערב במסחר, חזר הפרנק לעלות ועכשיו הוא נסחר סביב שער של 1.0395 יורו לפרנק.

פנסיונרים בלי אשראי ובלי מזומן ממתינים מחוץ לבנקים באתונה

תמונות שזורמות מאתונה מציגות פנסיונרים מיואשים עומדים מחוץ לבנקים הסגורים במדינה. חלק מהפנסיונרים במדינה לא יכולים להשתמש בכרטיס אשראי ואין ברשותם מספיק מזומן כדי שיאפשר להם קיום בסיסי, ולכן כמה מהבנקים יפתחו ככל הנראה כמה סניפים כדי להעניק שירות לאותם גמלאים.

בינתיים, גם ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, התבטא בנושא משאל העם היווני. לדבריו, משאל העם לא נוגע רק לגבי תוכנית הצנע של יוון, אלא אם היא מעוניינת להישאר חברה בגוש היורו. "אם הם יצביעו לא, אני מתקשה לראות איך זה יסתדר עם הישארות ביורו, בגלל שאני חושב שתהיה שמיטת חובות רצינית ובעיה משמעותית מאוד".

בורסות אירופה ממשיכות להיסחר בירידות שערים חדות. לונדון יורדת ב-1.8%; פרנקפורט צוללת ב-3.3%; פריז קורסת ב-3.6%; מילאנו מתרסקת ב-4%; מדריד מדרדרת ב-3.9%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופה משיל 2.5% מערכו. היורו יורד מול הדולר ב-0.9% ונסחר סביב שער של 1.1066 דולר ליורו.

פנסיונרים יוונים ממתינים מחוץ לבנקים הסגורים באתונהצילום: אי־פי

לגארד מזהירה: לא נוכל להמשיך לעזור ליוון

מחר אמורה לפוג תוכנית החילוץ של יוון והיא גם צריכה להחזיר תשלומי חוב של 1.5 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינלאומית, אך ככל הנראה לא תוכל לעשות זאת. משאל העם במדינה יתקיים רק ב-5 ביולי ונראה כי יוון בדרך לחדלות פירעון. עד סוף אוגוסט צריכה יוון להחזיר חובות של 14.3 מיליארד יורו – וגם אם היא תקבל סיוע ממדינות אירופה – ייתכן שהוא לא יספיק ללא מחילת חובות.

לקראת הדד-ליין של יוון, הזהירה יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד, בראיון שהעניקה ל-BBC כי הקרן לא תוכל להעניק ליוון סיוע נוסף – אם היא לא תקבל את תשלומי ההחזר. היא גם אמרה שמשאל העם שיתקיים ביוון לא יהיה רלוונטי כי הוא יתייחס להסכם שכבר לא יהיה בתוקף. אבל היא הוסיפה שתוצאות משאל העם יכולות להראות באופן נחרץ כי העם היווני מעוניין להישאר בגוש היורו – ואז ניתן יהיה לחשוב איך לסייע לו. "אם היה קול ברור שאומר 'כן, אנחנו רוצים להישאר לנצח בגוש היורו, אנחנו רוצים להיות חלק מזה, אנחנו רוצים להחזיר את הכלכלה למצב טוב, ואנחנו רוצים שהכלכלה תהיה חזקה בטווח הארוך' זה יתפרש כמו 'בואו ניתן להם לנסות'".

הירידות החדות נמשכות בבורסות אסיה: טוקיו ירדה ב-2.6%; הונג קונג נופלת ב-2.3%; שנחאי צוללת ב-2.5%.

יו"ר קבוצת שרי האוצר של אירופה, ירון דיסלבלואם, נושק לכריסטין לגארדצילום: רויטרס

אל עריאן מזהיר: "יוון עומדת בפני התכווצות כלכלית משמעותית"

לקראת משאל העם שצפוי להעירך ביוון סביב השאלה אם לקבל את מתווה  ההסכם שמכתיבות מדינות אירופה, מומחים מזהירים מפני האפשרויות שעומדות בפני יוון: מצב קשה, או מצב קשה מאוד. מוחמד אל-עריאן, שניהל בעבר את קרן ההשקעות פימקו, אמר לבלומברג כי "קיים סיכוי של 85% שיוון תאולץ לעזוב את גוש היורו בשבועות הקרובים. אנחנו רואים משהו שכלכלנים מכנים 'עצירת חירום', שבה מערכת התשלומים מפסיקה לפתע לפעול. המשמעות של עצירת חירום היא התכווצות כלכלית מסיבית, מתח חברתי וזה הולך להקשות מאוד על המשך החברות של יוון בגוש היורו".

המשבר היווני תוקף את אסיה: טוקיו נופלת ב-2.2%, שנחאי קורסת ב-3.8%

בבורסות אסיה נרשמות ירידות שערים חדות על רקע חששות משקיעים מטלטלה עולמית אפשרית אם יוון תגיע לחדלות פירעון. הורדת הריבית בסין שעליה הכריז הבנק המרכזי בשבת והפחתת דרישות הלימות ההון מהבנקים במדינה, לא סייעו לבורסות המקומיות לרשום עליות. טוקיו צונחת ב-2.2%; הונג קונג נופלת ב-2.7%; שנחאי קורסת ב-3.8%; סיאול יורדת ב-1.4%; סידני משילה 2.1%.

היורו צונח מול הדולר ב-1.4% ונסחר סביב שער של 1.1011 דולר ליורו. גם בשוק האנרגיה נרשמות ירידות חדות כשמחירי נפט מסוג טקסס מתוק יורדים ב-1.5% ל-58.75 דולר לחבית. נפט מסוג ברנט יורד ב-1.25% ל-62.47 דולר לחבית. ובאופן טבעי, כשיש אי ודאות בשווקים, המשקיעים חוזרים לזהב: זהב למסירה באוגוסט עולה ב-.7% ל-1,181.6 דולר לאונקיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker