עדכון גלובלי

הדולר בשיא של 13 שנים מול הין; האג"ח של גרמניה בשבוע הגרוע מ-1998; טבע ירדה ב-2%

כל מה שצריך לדעת עכשיו על השווקים בעולם: עדכונים מהבורסות, נתוני מקרו והתפתחויות שמשפיעות על המסחר - במקום אחד

צוות גלובל
צוות גלובל
LIVE

בורסות וול סטריט, אשר נסגרו ביום חמישי בשפל של ארבעה שבועות, נסחרות בירידות קלות לאחר חיזק את ההערכות כי הבנק הפדרלי יודיע כבר השנה על העלאת הריבית הראשונה מאז שנת 2006.

בורסות וול סטריט, אשר ירדו בתחילת יום המסחר לאחר שדו"ח התעסוקה הטובה מהצפוי שפורסם היום בארה"ב, חיזק את ההערכות כי הבנק הפדרלי יבצע כבר השנה על העלאת הריבית הראשונה מאז שנת 2006, נסגרו לבסוף במגמה מעורבת. מדד S&P 500 נסוג ב-0.1% ונסגר בשפל של ארבעה שבועות, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר ירד ב-0.5%. מדד S&P השלים ירידה שבועית שנייה ברציפות, אולם עודנו מרוחק בפחות מ-2% מהשיא שאליו טיפס בחודש שעבר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.1% לרמה של 2.4%. האג"ח הממשלתיות הגרמניות (בונד) השלימו את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז 1998, לאחר שהתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה השבוע ב-0.36%.

הדולר מזנק מול המטבעות המרכזיים בעולם ופרץ את רף 125 ין לדולר ונסחר בשיא של 13 שנים מול המטבע היפני. היורו נחלש מתחת ל-1.11 דולר ליורו. מחיר הזהב נסגר בשפל של 11 שבועות והשלים ירידה שבועית שלישית ברציפות. הנפט טיפס היום בניו יורק ב-2% אולם השלים ירידה שבועית ראשונה זה 12 שבועות.

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית בדרכן לירידה דו-שבועית ראשונה מאז ינואר, לאחר שיוון הפכה אתמול למדינה הראשונה מאז שנות ה-80 שנאלצת לדחות מועד של תשלום לקרן המטבע הבינ"ל (IMF). בורסת אתונה צללה ב-5% בהובלת מניות הבנקים הגדולים שמניותיהם צנחו ביותר מ-10%, על רקע המשך המבוי הסתום במגעים בין יוון לנושיה הבינלאומיים. מוקדם יותר היום, בבורסות אסיה, נרשמה מגמה מעורבת: טוקיו נסגרה בירידות קלות, ואילו שנחאי עלתה ב-1.5%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שבוע שני של ירידות בוול סטריט; טבע נסוגה ב-2%

בורסות וול סטריט, אשר ירדו בתחילת יום המסחר לאחר שדו"ח התעסוקה הטוב מהצפוי שפורסם היום בארה"ב חיזק את ההערכות כי הבנק הפדרלי יבצע כבר השנה על העלאת הריבית הראשונה מאז שנת 2006, נסגרו לבסוף במגמה מעורבת. מדד S&P 500 נסוג ב-0.1% ונסגר בשפל של ארבעה שבועות, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר ירד ב-0.5%. מדד S&P השלים ירידה שבועית שנייה ברציפות, אולם עודנו מרוחק בפחות מ-2% מהשיא שאליו טיפס בחודש שעבר. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.3%; מדד נאסד"ק עלה ב-0.2%.

מניית טבע ירדה ב-1.8% בוול סטריט לאחר שענקית התרופות הגנריות הישראלית המשיכה לרכוש מניות של מתחרתה מיילן, והגדילה את החזקותיה ל-2.2% ממניות החברה האמריקאית, לפי מסמכים שהגישה היום טבע לרשות ני"ע בארה"ב (SEC).

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

חובות בעלי כרטיסי האשראי בארה"ב בזינוק החד זה שנה

אשראי הצרכנים בארה"ב גדל בשיעור חד מהצפוי באפריל, וזינק בקצב שנתי של יותר מ-7% זה החודש השני ברציפות, בעקבות הגידול החד ביותר זה שנה בחובות בעלי כרטיסי האשראי. אשראי הצרכנים גדל באפריל ב-20.5 מיליארד דולר, או קצב שנתי של 7.3%, לאחר זינוק של 21.3 מיליארד דולר בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול מתון יותר של 16 מיליארד דולר באפריל, לעומת גידול של 20.5 מיליארד דולר שעליו דווח במקור במארס.  

חובות בעלי כרטיסי האשראי קפצו באפריל בקצב שנתי של 11.6% - הגידול החד ביותר זה שנה. היקף ההלוואות לרכישת מכוניות, למימון לימודים וסעיפים נוספים, גדל באפריל ב-5.8% לעומת עלייה של 8.1% במארס.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט סגר שבוע שלילי ראשון זה 12 שבועות

מחיר הנפט הגולמי, אשר רשם ירידות בתחילת יום המסחר בעקבות החלטת אופ"ק להותיר את מכסות התפוקה ללא שינוי, נסגר לבסוף בעליות לאחר שמספר אסדות קידוח הנפט הפעילות בארה"ב ירד זה השבוע ה-26 ברציפות.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה ביולי נסגרו במחיר של 59.13 דולר לחבית, עלייה של 2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נסוג מחיר הנפט ב-1.9% - ירידה שבועית ראשונה זה 12 שבועות.

ארגון יצואניות הנפט (אופ"ק) החליט היום להותיר את מכסות התפוקה של המדינות החברות בו ללא שינוי, ברמה של 30 מיליון חביות ביום, זו הפעם השנייה בשישה חודשים, תוך התעלמות מהאזהרות לגל נוסף של ירידה במחירי הנפט על רקע הגדלת היצוא הצפויה מצד כמה מדינות, כמו איראן.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הכל נשאר במשפחה: היו"ר החדש של וולמארט - החתן של היו"ר הקודם

וול-מארט האמריקאית, הקמעונאית הגדולה בעולם, הודיעה היום על מינוי סגן יו"ר החברה, גרג פנר, לתפקיד היו"ר במקום גיסו, רוב וולטון. המינוי יבטיח את המשך השפעת משפחת המייסדים על דירקטוריון החברה.

פנר, בן 45, חבר בדירקטוריון וול-מארט מאז שנת 2008, ומונה בחודש יוני שעבר לסגן יו"ר, מהלך שפורש כהכנה לכך שיירש את התפקיד מהיו"ר וולטון, בן 70, שהוא בנו של מייסד החברה סם וולטון, ואשר שימש כיו"ר וול-מארט ב-23 השנים החולפות.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טבע ממשיכה לרכוש מניות של מיילן; המניה יורדת ב-1.3%

ענקית התרופות הגנריות הישראלית טבע ממשיכה לרכוש מניות של מתחרתה מיילן, והגדילה את החזקותיה ל-2.2% ממניות החברה האמריקאית, לפי מסמכים שהגישה היום טבע לרשות ני"ע בארה"ב (SEC).

מניית טבע יורדת ב-1.3% במסחר בוול סטריט. מניית מיילן נסחרת ללא שינוי.

טבע החזיקה כ-10.5 מיליון מניות של מיילן נכון לרביעי ביוני, לפי המסמכים, לאחר שמוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי בכוונת טבע לרכוש כ-4.6% ממניות מיילן. בשבוע שעבר דיווחה טבע כי צברה נתח של 1.8% ממניות מיילן, אשר שיגרה ביום שני מכתב לטבע בו האשימה את החברה הישראלית בעבירה על חוקי ההגבלים העסקיים של ארה"ב בכך שהחלה לרכוש מניות של מיילן.

במכתב ששלח יו"ר מיילן, רוברט קורי, לארז ויגודמן מנכ"ל טבע ולדירקטוריון החברה הישראלית, ציין קורי כי חלפו שישה שבועות מאז פירסמה טבע הצעת רכש עוינת אך בלתי מחייבת לרכישת הבעלות המלאה במיילן תמורת 40 מיליארד דולר, ועדיין טבע אינה מבהירה את כוונותיה והאם יש בדעתה להגיש הצעת רכש רשמית למיילן - ואם כן מתי ובאילו תנאים.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לונדון בשבוע הגרוע השנה; בורסת אתונה צללה ב-5%

בורסות אירופה נסגרו בירידות זה היום הרביעי ברציפות, בהובלת בורסת אתונה, לאחר שיוון הפכה אתמול למדינה הראשונה מאז שנות ה-80 שנאלצת לדחות מועד של תשלום לקרן המטבע הבינ"ל (IMF).

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.8% בדרכה לנפילה שבועית של 2.6% - השבוע הגרוע ביותר בשנת 2015. פרנקפורט נסגרה בירידה של 1.3% ונמוכה כעת ב-9.5% מהשיא שאליו טיפסה בחודש אפריל. פריז איבדה 1.3%; מילאנו נפלה ב-2.1%. בורסת אתונה צללה ב-5% בהובלת מניות הבנקים הגדולים שמניותיהם צנחו ביותר מ-10%, על רקע המשך המבוי הסתום במגעים בין יוון לנושיה הבינלאומיים.     

מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-0.9% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר זה קרוב לחודש, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר נפל ב-1.4%. הירידות בבורסות אירופה התמתנו מעט לאחר פרסום דו"ח התעסוקה החיובי בארה"ב. בסיכום שבועי נפל המדד האירופי ב-2.7% והשלים ירידה דו-שבועית ראשונה מאז ינואר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הסוחרים צופים העלאת ריבית בארה"ב באוקטובר - ונוספת בינואר

בעקבות נתוני התעסוקה הטובים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב צופים כעת המשקיעים כי הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית כבר באוקטובר, וכי יבצע העלאת ריבית נוספות בראשית שנת 2016.

החוזים על הריבית הפדרלית בארה"ב (Fed Funds Futures), הנסחרים בבורסת החוזים של שיקגו ומשקפים את ציפיות השוק מהריבית הפדרלית, מעניקים כעת הסתברות של 53% לכך שהבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית בחודש אוקטובר, לעומת סיכוי של פחות מ-50% לפני פרסום דו"ח התעסוקה, כאשר המשקיעים העריכו כי העלאת הריבית תתבצע רק בדצמבר, ואולי אף בתחילת השנה הבאה.

החוזים מעניקים כעת גם סיכוי של יותר מ-50% לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית פעם נוספת לישיבתו בחודש ינואר.

החוזים משקפים הסתברות של 34% לכך שהבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית בספטמבר - המועד שבו צופים מרבית כלכלני וול סטריט שהבנק המרכזי יתחיל להעלות את הריבית.  

הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל הנוכחי של 0%-0.25% מאז דצמבר 2008, והפעם האחרונה בה העלה את הריבית היתה בשלהי יוני 2006.

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הזהב בשפל של 11 שבועות; סגר שבוע שלישי של ירידות

מחיר הזהב ירד זה היום השלישי ברציפות ונסגר בשפל של 11 שבועות, לאחר שנתוני התעסוקה החזקים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית בארה"ב בהמשך השנה.

החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו במחיר של 1,168.4 דולר לאונקייה - מחיר הסגירה הנמוך ביותר מאז ה-19 במארס - לאחר ירידה של 0.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הזהב ב-1.8% - ירידה שבועית שלישית ברציפות.

צילום: אי–פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הדולר מזנק: נסחר מעל 125 ין; היורו מתחת ל-1.11 דולר

הדולר מזנק מול המטבעות המרכזיים בעולם בעקבות נתוני התעסוקה החזקים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, אשר חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית בארה"ב בהמשך השנה. הדולר קופץ מול היורו ב-1.3% לשער של 1.1098 דולר ליורו. מול הין היפני פרץ הדולר את רף 125 ין לדולר, ומתחזק ב-1% לשער של 125.623 ין לדולר.

צילום: Bloomberg
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידות במניות ובאג"ח בארה"ב בעקבות דו"ח התעסוקה

בורסות וול סטריט, אשר נסגרו ביום חמישי בשפל של ארבעה שבועות, צפויות להיפתח היום במגמה שלילית לאחר שמספר גדול מהצפוי של משרות שנוספו לשוק העבודה האמריקאי בחודש שעבר, חיזק את ההערכות כי הבנק הפדרלי יודיע כבר השנה על העלאת הריבית הראשונה מאז שנת 2006. החוזים על מדדי S&P 500, דאו ג'ונס ונאסד"ק מצביעים על ירידה של 0.5%. מדד S&P 500, אשר נמוך ב-1.6% מהשיא אליו טיפס בחודש שעבר, נמצא בדרכו לירידה שבועית שנייה ברציפות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים מזנקת ב-0.11% לרמה של 2.42% - רמתה הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים. התשואה על אג"ח אלו זינקו מאז ה-30 בינואר, אז נפלו לשפל של 2015 - 1.64%.  

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יוון מנסה את האפיק הרוסי; בורסת אתונה צוללת ב-4.6%

בסוכנות הידיעות רויטרס נמסר כי ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, שוחח היום במשך 15 דקות עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. לא ידוע מה היה תוכן השיחה, אך בעבר כבר פנתה יוון לרוסיה בבקשת עזרה, וייתכן כי גם הפעם ינסה לנצל ציפראס את האפיק הרוסי על רקע הקיפאון בשיחות בן אתונה ליתר מדינות אירופה.

הירידות בבורסות אירופה מחריפות: לונדון יורדת ב-1%; פרנקפורט מאבדת 1.4%; פריז נחלשת ב-1.7%; מילאנו יורדת ב-1.8%; מדריד ב-1.2%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי משיל מערכו 1.2%. בורסת אתונה צוללת ב-4.6%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידות בבורסות אירופה; ביוון מדברים כבר על בחירות חדשות

המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות שערים על רקע המשבר המתמשך ביוון והעובדה שממשלת יוון הודיעה כי תחמיץ תשלום החזר של 305 מיליון יורו לקרן המטבע הבינלאומית. לונדון יורדת ב-0.4%; פרנקפורט נחלשת ב-1.5%; פריז מאבדת 0.8%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי נסוג ב-0.7%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% ונסחר סביב שער של 1.1262 דולר ליורו.

המשבר ביוון גורר דיונים במדינה סביב הצורך בהקדמת הבחירות וכמה פרשנים פוליטיים מעריכים כי ייתכן והמדינה תלך לבחירות, אחרי שרק בינואר עלתה לשלטון ממשלת השמאל הרדיקלי סיריזה. שר הכלכלה של יוון, ג'ורג' סטטקיס, אמר כי יוון לא תעביר את התשלום לקרן המטבע מכיוון שזו היתה הצעה של הקרן וכי ממשלת יוון יכולה היתה להעביר את התשלום. בינתיים, סקר שפורסם ביוון מראה כי הציבור היווני תומך עדיין בהישארות בגוש היורו, מה שיכול לשמש טריגר להקדמת הבחירות. בסקר של "ניוז IT" נראה כי 74% מהציבור היווני תומכים בהישארות בגוש היורו, ורק 18% חושבים כי המדינה צריכה להנהיג מטבע עצמאי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידות בבורסות אסיה לקראת יום נוסף של הדרמה היוונית

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה שלילית לקראת יום נוסף של דרמה ביוון ולקראת פרסום דו"ח התעסוקה בארה"ב. טוקיו יורדת ב-0.4%; הונג קונג מאבדת 0.8%; שנחאי נחלשת ב-0.5%; סיאול יורדת ב-0.2% וסידני יורדת ב-0.6%. הדולר מתחזק מול הין ב-0.1% ונסחר סביב שער של 124.45 ין לדולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הדרמה היוונית הפילה את וול סטריט לשפל של חודש

בורסות וול סטריט נסגרו בשפל של כמעט חודש, לאחר שיוון הפכה היום למדינה הראשונה מאז שנות ה-80 שנאלצת לדחות תשלום לקרן המטבע הבינ"ל, על רקע ניסיונות לחלץ את המשא ומתן בין יוון לנושיה הבינלאומיים מהמבוי הסתום אליו נקלע. מניות מגזר הסחורות הובילו את ירידות על רקע נפילת מחירי הנפט והמתכות. מדד S&P 500 ירד ב-0.9% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז ה-13 במאי, אולם עודנו מרוחק בפחות מ-2% משיא. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.9%; מדד נאסד"ק איבד 0.8%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט נפל ל-58 ד' לקראת פגישת אופ"ק

מחיר הנפט הגולמי ירד זה היום השני ברציפות ונסגר בשפל של שבוע לקראת פגישת ארגון אופ"ק מחר. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 58 דולר לחבית, נפילה של 2.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עוד בשוק הסחורות: מחיר הזהב נסגר בשפל של כמעט חמישה שבועות. החוזים על הזהב למסירה באוגוסט נסגרו בניו יורק במחיר של 1,175.2 דולר לאונקייה, ירידה של 0.6%.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יוון תחמיץ את תשלום חוב לקרן המטבע שנועד למחר

יוון הפכה היום למדינה הראשונה מאז שנות ה-80 שנאלצת לדחות תשלום לקרן המטבע הבינ"ל, על רקע ניסיונות לחלץ את המשא ומתן בין יוון לנושיה הבינלאומיים מהמבוי הסתום אליו נקלע.

יוון הגישה בקשה לקרן המטבע הבינ"ל (IMF) לקבץ יחד את ארבעת תשלומי החוב שעליה להעביר לקרן החודש לתשלום אחד שאותו תעביר בסוף החודש. "הרשויות של יוון הודיעו היום לקרן על כוונתן לקבץ יחד את ארבעת התשלומים של המדינה ביוני לתשלום אחד, שישולם ב-30 ביוני", אמר דובר קרן המטבע, גרי רייס. "בהתאם להוראה משלהי שנות ה-70, מדינות חברות זכאיות לבקש לקבץ יחד מספר תשלומי קרן שחלים באותו חודש".

התשלומים שיוון נדרשת להעביר החודש לקרן המטבע מסתכמים בכ-1.5 מיליארד יורו (1.7 מיליארד דולר), ומועד התשלום הראשון בסך כ-300 מיליון יורו היה יום שישי.

ראש ממשלת יוון ציפראס, לפני שבועייםצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אחרי הנפילות - האג"ח בעולם מתאוששות

שוקי האג"ח הממשלתיות בעולם מתאוששים היום מהנפילות שרשמו בתחילת היום בעקבות דבריו אתמול של נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB) לפיהם השווקים צריכים להתרגל לתנודתיות.

התשואה על האג"ח הממשלתיות הגרמניות (בונד) ל-10 שנים זינקה בתחילת היום ל-0.99% - רמתה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר - בטרם מחקה את העליות של היום ונפלה חזרה לרמה של 0.84%. התשואה על אג"ח אלו נפלה לשפל של 0.049% ב-17 באפריל.

התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, אשר זינקה בתחילת היום ל-2.42% - רמתה הגבוהה ביותר השנה - יורדת כעת ב-0.03% לרמה של 2.34%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בורסות אירופה נפלו לשפל של חודש

בורסות אירופה ירדו זה היום השלישי ברציפות ונסגרו בשפל של כמעט חודש לאחר שסבב שיחות נוסף בין יוון לנושיה הבינלאומיים לא הצליח לפרוץ את המבוי הסתום אליו הגיעו השיחות על חובות יוון. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.3% בהובלת מגזר האנרגיה; פרנקפורט ירדה ב-0.7%; פריז נסוגה ב-0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.8%

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידות בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה שלילית בהמשך לירידות שנרשמות באירופה לאחר שהמפולת בשוקי האג"ח העולמיים גרמה למשקיעים להתרחק מנכסים ברמת סיכון גבוהה יותר כמו מניות. מדד דאו ג'ונס יורד ב-0.3%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.3%; מדד נאסד"ק  מאבד 0.4%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אפל ווטש יתחיל להימכר בשבע מדינות נוספות

אפל ווטש השעון החכם של ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל, יתחיל להימכר בשבע מדינות נוספות בעולם החל מה-26 ביוני, הן באופן מקוון והן בחנויות אפל ובחנויות מורשות נוספות. שבע המדינות שבהן יתחיל השעון החכם להימכר מאותו תאריך הן איטליה, מקסיקו, סינגפור, דרום קוריאה, ספרד, שווייץ וטאיוואן. 

"התגובות לאפל ווטש עלו על הציפיות שלנו בכל המובנים", אמר ג'ף וויליאמס, סגן נשיא בכיר לתפעול באפל, בהודעה שפירסמה החברה. עוד ציין כי החברה מתגברת על צבר ההזמנות לשעון החכם, וכי כל ההזמנות שהתקבלו עד סוף מאי יסופקו בתוך שבועיים.

צילום: אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נפילה בפריון העבודה בארה"ב

פריון העבודה בארה"ב נפל ברבעון הראשון של השנה בקצב שנתי של 3.1% לעומת ירידה של 1.9% שעליה הצביעו הנתונים הראשוניים, בעקבות הצמיחה השלילית שרשמה כלכלת ארה"ב ברבעון, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 3% בפריון העבודה ברבעון הראשון.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה בתביעות האבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב ירד בשבוע שעבר ל-276 אלף לעומת 284 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר במספר התביעות ל-278 אלף לעומת 282 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם. עם זאת, הממוצע הארבע-שבועי של תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, טיפס ל-274,750 לעומת 272 אלף בשבוע הקודם. הן הנתון השבועי והן הנתון הארבע-שבועי קרובים לשפל של 15 שנה.

מספר התביעות המתמשכות ירד ב-30 אלף ל-2.19 מיליון - המספר הנמוך ביותר מאז נובמבר 2000.     

מחר יפרסם משרד העבודה האמריקאי את דו"ח התעסוקה של חודש מאי, וכלכלנים צופים כי נוספו לשוק העבודה בארה"ב בחודש שעבר 210 אלף משרות לעומת גידול של 223 אלף משרות באפריל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הריבית בבריטניה נשארת ברמת שפל של 0.5%

בלי הפתעות מיוחדות, הבנק המרכזי בבריטניה החליט היום להשאיר את הריבית ברמת שפל של 0.5%. הריבית בבריטניה לא השתנתה מאז מארס 2009, למרות השיפור בתעסוקה. ואולם שיעור האינפלציה בממלכה עדיין נמוך מדי כדי להעלות את הריבית במדינה.

בינתיים, בבורסות אירופה, ממשיכות ירידות השערים. לונדון נחלשת ב-1.3%; פרנקפורט מאבדת 1.3% פריז נחלשת ב-1.6%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-1.25%. היורו עולה מול הדולר ב-0.6% ונסחר סביב שער של 1.1344 דולר ליורו.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המגעים עם יוון תקועים - הבורסה באתונה נופלת

מחר תידרש יוון להחזיר לקרן המטבע הבינלאומית 305 מיליון יורו ובממשלה היוונית טוענים כי הם יוכלו לעמוד בתשלום ההחזר. בינתיים, פירסמו היום ביורוסטאט, רשות הסטטיסטיקה של אירופה כי שיעור האבטלה במדינה נותר במארס ברמה של 25.6% - נתון המציין בלימה של מגמת הירידה באבטלה. על רקע זה, שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, אמר היום לעיתונאים כי באתונה מקווים להגיע להסכם "מקיף" עם מדינות אירופה עד סוף החודש. הבורסה באתונה נופלת היום ב-2% על רקע החששות כי יוון לא באמת תצליח להגיע להסדר עד סוף יוני.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידות חדות באירופה על רקע חשש מיוון

ירידות השערים באירופה מחריפות. מדד סטוקס 50 יורד ב-1.8%. בלונדון ירידה של 1.4% ובפריז 2.1%. ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, דחה הצעות של נושי יוון לפשרה בעניין תשלום החובות שלה. זהו היום השלישי של ירידות באירופה על רקע אי הוודאות מול יוון, שחייבת לפרוע החודש חובות בסך 1.7 מיליארד דולר לקרן המטבע הבינ"ל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שנחאי עברה לעלייה לאחר קריסה של 5%

התאוששות מופלאה נרשמת בבורסת שנחאי. לאחר ירידות של כ-5% עברה הבורסה לעלייה של 0.6%. הירידות בבורסת שנחאי נרשמו על רקע נתונים חדשים שפירסם היום משרד הסטטיסטיקה בסין ועל רקע תוכנית מיסוי חדשה במדינה. 

היום פורסם כי משרד הסטטיסטיקה בסין פירסם נתונים חדשים שלפיהם הצריכה המקומית בסין תרמה 50.2% בלבד לתמ"ג של המדינה, לעומת 51.2% כפי שסבר המשרד בתחילה. בחמש השנים האחרונות, שיעור הצריכה הפרטית מהתמ"ג היה בממוצע 52.9% וירידה בשיעור מסמלת חולשה בשוק המקומי.

גורם נוסף שמשפיע על המסחר הוא תוכנית מיסוי מע"מ חדשה שתגדיל את שיעור המס במגזר הנדל"ן, הפיננסים והשירותים – כך פירסם היום העיתון אקונומיק אינפורמיישן דיילי שנמצא בבעלות המדינה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הין ממשיך להיחלש: נסחר בשפל של 13 שנה

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום במגמה מעורבת: טוקיו עולה ב-0.3%; הונג קונג יורדת ב-1.4%; שנחאי נחלשת ב-1.8%; סיאול עולה ב-0.5%; סידני יורדת ב-0.8%. הין ממשיך להישחק מול הדולר והוא נסחר מול המטבע האמריקאי ברמות שפל של 13 שנה. הדולר עולה מול הין ב-0.2% והוא נסחר תמורת 124.48 ין לדולר. הפעם האחרונה שבה שער הין היה מעל 124 ין לדולר היתה ביוני 2002.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סגירה חיובית בוול סטריט; האג"ח צללו

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית לאחר שמספר המשרות שנוספו למגזר הפרטי בארה"ב טיפס לשיא של ארבעה חודשים ושהגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התכווץ בשיעור החד ביותר זה למעלה משש שנים. כמו כן תמכו במדדים ציפיות כי השיחות בין יוון לנושיה הבינלאומיים יבשילו לכדי הסכם, ודבריו של נשיא הבנק המרכזי של אירופה לפיהם מדיניות התמריצים המוניטריים בגוש היורו נושאת פרי. מניות הפיננסים הובילו את העליות בוול סטריט. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.4%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.2%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.5%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים זינקה ב-0.1% לרמה של 2.37% - רמתה הגבוהה ביותר זה שבעה חודשים. במהלך שלושה הימים האחרונים קפצה התשואה על אג"ח אלו ב-0.27% - הזינוק התלת-יומי החד ביותר מאז יוני 2013.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ספר הבז': התחזקות הדולר הכבידה על הצמיחה בארה"ב

כלכלת ארה"ב צמחה בחודשיים החולפים, למרות שפעילות מגזר הייצור בחלק מאזורי ארה"ב נפגעה עקב התחזקות הדולר ועל אף האטה בהשקעות בתחום האנרגיה, לפי "ספר הבז'", הדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב הכלכלה האמריקאית שפורסם היום.

ארבעה מ-12 מחוזות הבנק הפדרלי דיווחו על צמיחה "מתונה", ושלושה נוספים דיווחו על צמיחה "צנועה", לפי הדו"ח, המכסה את התקופה שמראשית אפריל ועד שלהי מאי. באזורים אחרים הצמיחה נעה בין "מעורבת" ל"קלה". הבנק הפדרלי של דאלאס דיווח על האטה בצמיחה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הנפט נפל ב-3%

מחיר הנפט הגולמי נפל בקרוב ל-3% בניו יורק על רקע הערכות כי ארגון אופ"ק יחליט בפגישתו השבוע על השארת יעדי התפוקה לא שינוי, וחששות כי איראן מתכוונת להגדיל את תפוקתה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 59.64 דולר לחבית, נפילה של 2.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

צילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

היורו מזנק; אתונה קפצה ב-4%

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת על רקע ציפיות כי השיחות בין יוון לנושיה הבינלאומיים יבשילו לכדי הסכם, ולאחר שנשיא הבנק המרכזי של אירופה אמר כי מדיניות התמריצים המוניטריים של הבנק נושאת פירות וכי הבנק המרכזי מתכוון לדבוק בתוכנית ההרחבה הכמותית (QE) עד להשלמתה.

בורסת אתונה זינקה ב-4.1% - העלייה היומית החדה ביותר זה חודש. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.3%; פרנקפורט טיפסה ב-0.8%; פריז הוסיפה 0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, אשר טיפס במהלך יום המסחר בקרוב ל-1%, נסגר לבסוף בירידה של 0.1% לאחר שנשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, צינן את הציפיות להסכם עם יוון, במסיבת עיתונאים שקיים בעקבות החלטת הריבית של הבנק היום.  

היורו, אשר רשם ביום שלישי את הזינוק היומי החד ביותר זה חודשיים מול הדולר, ממשיך לטפס גם היום לאחר שדראגי אמר כי ישנם סימני שיפור בכלכלת גוש היורו וכי אין צורך להרחיב את תוכנית ההרחבה הכמותית של הבנק המרכזי של אירופה. היורו מתחזק ב-1.1% מול הדולר לשער של 1.1284 דולר ליורו - שיא של שבועיים. מול הין היפני מתחזק היורו ב-1.2% לשער של 140.02 ין ליורו - רמתו הגבוהה ביותר מאז אמצע ינואר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האטה בצמיחת מגזר השירותים בארה"ב

הפעילות במגזר השירותים בארה"ב צמחה בחודש מאי בקצב המתון ביותר זה 13 חודשים, עדות לדשדוש התאוששות הכלכלה הגדולה בעולם. מדד פעילות מגזר השירותים ירד בחודש שעבר לרמה של 55.7 נקודות לעומת 57.8 נקודות בחודש הקודם, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 57 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות המגזר, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דראגי: צריך להתרגל לתנודתיות רבה יותר

נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, אמר היום כי המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי תרמה לשיפור המצב הפיננסי בגוש היורו ולהתאוששות בתחזיות האינפלציה, אך הוסיף כי יש להתרגל לתקופות של תנודתיות רבה יותר.

"אנחנו צריכים להתרגל לתקופות של תנודתיות גבוהה יותר", אמר דראגי במסיבת עיתונאים לאחר הודעת הבנק המרכזי של השארת הריבית בגוש היורו ללא שינוי ברמה של 0.05%.

הבנק המרכזי העלה היום את תחזית האינפלציה לשנת 2015 וצופה כעת אינפלציה של 0.3% לעומת תחזית קודמת ממארס לאינפלציה אפסית. תחזיות האינפלציה לשנה הבאה ולשנת 2017 נותרו ללא שינוי ברמה של 1.5% ו-1.8% בהתאמה. "המדיניות המוניטרית שלנו תרמה להקלה נרחבת בתנאים הפיננסים, התאוששות בתחזיות האינפלציה ותנאי הלוואות טובים יותר עבור חברות ומשקי בית", אמר דראגי. נשיא הבנק המרכזי גם התייחס למגעים על הסדר חובות עם יוון, ואמר כי השיחות השוטפות נמשכות.

מריו דראגיצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הגירעון במאזן הסחר בארה"ב בנפילה החדה זה 6 שנים

הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב התכווץ בשיעור חד מהצפוי באפריל בעקבות ירידה ביבוא. הגירעון צלל ב-19.2% - הנפילה החדה ביותר מאז פברואר 2009 - לרמה של 40.9 מיליארד דולר לעומת 50.6 מיליארד דולר במארס, שהיה הגדול ביותר מאז אוקטובר 2008, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגירעון רחב יותר של 44 מיליארד דולר לעומת גירעון של 51.4 מיליארד דולר שעליו דווח במקור במארס.

היבוא לארה"ב ירד באפריל ב-3.3% ל-230.8 מיליארד דולר לאחר זינוק של 6.5% במארס. הירידה החדה ביבוא נרשמה בעקבות סיומו של סכסוך עבודה בנמלים של החוף המערבי של ארה"ב שגרר זינוק ביבוא במארס. היצוא מארה"ב גדל באפריל ב-1% ל-189.9 מיליארד דולר - הגדול ביותר השנה - הודות לעלייה ביצוא של מטוסים וציוד טלקום.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התאוששות במשרות המגזר הפרטי בארה"ב

201 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש מאי - המספר הגבוה ביותר זה ארבעה חודשים - לאחר שמספר המשרות שנוספו בחודש הקודם נפל לשפל של שנה, מסר היום מכון המחקר ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 200 אלף. נתוני חודש אפריל תוקנו כלפי מטה לתוספת של 165 אלף משרות לעומת גידול של 169 אלף משרות שעליו דווח במקור.

ביום שישי יפרסם משרד העבודה האמריקאי את דו"ח התעסוקה של חודש מאי, וכלכלנים צופים כי נוספו לשוק העבודה בארה"ב בחודש שעבר 210 אלף משרות לעומת גידול של 223 אלף משרות באפריל.

יריד תעסוקה בלוס אנג'לס
יריד תעסוקה בלוס אנג'לס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הריבית באירופה נותרה ללא שינוי

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הותיר היום את הריבית בגוש היורו ללא שינוי, ברמה של 0.05%. מריו דראגי, נגיד ה-ECB, צפוי לשאת דברים מאוחר יותר, והוא צפוי להישאל שוב שאלות לגבי התקדמות תוכנית ההרחבה הכמותית, השיפור בנתונים הכלכליים בגוש היורו ומצב מערכת הבנקאות ביוון. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות בחוזים העתידיים

החוזים על המסחר בוול סטריט מורים על עליות שערים של עד 0.3% במדדים המובילים, לקראת פרסום נתוני מקרו בארה"ב וספר הבז' של הבנק הפדרלי, המעיד על מצב הכלכלה האמריקאית. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

היורו נחלש; הנפט נופל

הבורסות באירופה עברו לירידות שערים, בדומה לימי המסחר הקודמים, וזאת על אף ירידה באבטלה בגוש היורו. היורו נחלש ב-0.4% מול הדולר לרמה של 1.11 דולר ליורו, ומחיר הנפט יורד אף הוא. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי יורדים ב-1.2% ל-60.55 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. 

האבטלה בגוש היורו ירדה באפריל לרמה של 11.1% - הנמוכה ביותר מאז מארס 2012 – לעומת 11.2% במארס, דיווחה היום יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה של גוש היורו. 

אסדת קידוח מול חופי מדינת וושינגטוןצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

קטאר יורדת

בורסת המניות של קטאר יורדת ב-1.3% על רקע חששות כי פרשת השוחד בפיפ"א תוביל לכך שיבוטל האירוח המתוכנן שלה את משחקי גביע העולם בכדורגל ב-2022. אתמול התפטר נשיא פיפ"א ספ בלאטר בעקבות הפרשה, שבמסגרתה נעצרו בכירים בפדרציה. לפי רויטרס, בלאטר גם נחקר על ידי הבולשת הפדרלית (FBI). 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

תקוות להתקדמות במגעים בין יוון לנושים

בורסות אירופה נפתחו בעליות שערים. לונדון עולה ב-0.1%; פריז ופרנקפורט מטפסות ב-0.3%. היום יפרסם הבנק המרכזי של אירופה את החלטת הריבית שלו, וההערכות הן כי הריבית תישאר ללא שינוי, ברמת שפל של 0.05%. 

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס יפגוש היום את נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, לאחר שנושיה של יוון הסכימו על מסמך שנועד למנוע חדלות פירעון של יוון. ציפראס אמר כי ממשלתו הגישה תוכנית "ריאליסטית" משלה שנועדה להביא לסיום המבוי הסתום במגעים.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, במארסצילום: גטי אימג`ס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

צמיחה במגזר השירותים בסין

פעילות מגזר השירותים בסין הואצה בחודש מאי, לפי מדד מנהלי הרכש של HSBC. המדד עלה בחודש שעבר ל-53.5 נקודות – שיא של 8 חודשים – כשגם מדד ההזמנות החדשות וגם מדד התעסוקה במגזר עלו לשיא. כל קריאה של יותר מ-50 נקודות מעידה על התרחבות בפעילות המגזר. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הדולר האוסטרלי מתחזק

בורסת אסיה רושמות מגמה מעורבת. טוקיו יורדת ב-0.3%; הונג קונג עולה ב-0.6%; שנחאי יורדת ב-1%; סידני יורדת ב-0.8%.

הדולר האוסטרלי מתחזק בעקבות צמיחה חדה מהצפוי בתמ"ג של אוסטרליה. כלכלת אוסטרליה צמחה ברבעון הראשון בקצב המהיר ביותר זה שנה, בעקבות האצה בצריכה הפרטית ועליה בייצוא. התמ"ג של אוסטרליה צמח ברבעון הראשון ב-0.9% לעומת הרבעון שקדם לו, וב-2.3% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. הצמיחה היתה מהירה מהתחזיות. הדולר האוסטרלי מתחזק ב-0.3% מול הדולר לרמה של 0.779 דולר לדולר אוסטרלי. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נעילה שלילית בוול סטריט

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות קלות והדולר נפל מול היורו ב-2% לאחר שנתונים שפורסמו היום באירופה הראו כי האינפלציה הנמוכה ביבשת עלתה לראשונה זה חצי שנה - נתון מעודד לגבי התאוששות כלכלת גוש היורו המחזק את האמון במטבע המשותף.

מדד דאו ג'ונס ומדד S&P 500 ירדו 0.1%, מדד הנאסד"ק ירד בשיעור דומה. הדולר השיל 2.0% מול היורו לשער של 1.117 דולר ליורו. 

תשואות האג"ח של ארה"ב ל-10 שנים עולות 0.10% לשיעור של 2.28%. שוקי האג"ח הממשלתיות באירופה נפלו היום והתשואות קפצו לאחר פרסום נתוני האינפלציה, שהעידו על עלייה של 0.3% במדד המחירים לצרכן בגוש היורו במאי. תשואות האג"ח של גרמניה עלו 0.17% לשיעור של 0.72%, התשואות של איטליה עלו 0.17% לשיעור של 2.12%. בורסות אירופה ננעלו במגמה שלילית כשלונדון ופריז ירדו 0.4% ופרנקפורט השילה 0.9% מערכה. אתונה נפלה 2.5% בצל חששות מפשיטת רגל של יוון אם לא יושג בקרוב הסכם עם נושיה הבינלאומיים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ספ בלאטר התפטר מנשיאות פיפ"א

ארבעה ימים אחרי שנבחר לנשיא פיפ"א בפעם החמישית, כינס הערב (שלישי) ספ בלאטר מסיבת עיתונאים דחופה בציריך, והודיע על התפטרותו מהתפקיד. "אני אוהב את פיפ"א יותר מכל דבר, חשבתי הרבה על המצב, על כהונתי ועל ארבעים השנה שלי בכדורגל", אמר, והוסיף כי הוא קורא לקיים בחירות חדשות בהקדם, בהן לא יהיה מועמד.

החקירות והחשדות נגד ראשי פיפ"א הטילו צל כבד על הארגון ועל כהונתו של בלאטר. עדיין לא ברור אם ההתפטרות נובעת מהחלטה אישית או מלחץ של גורמים חיצוניים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ראשי גוש היורו וקרן המטבע שואפים להסכם עם יוון עד שישי

ראשי גוש היורו וקרן המטבע הבינ"ל, הנושים הבינלאומיים של יוון, מצפים להסכם עם הממשלה באתונה עד יום שישי הקרוב, לפי דיווחים ב"פייננשל טיימס" וב"גרדיאן" בשעה האחרונה. אין מדובר בהסכם רשמי שייחתם, אלא על מסמך הבנות שיועבר לאישור הממשלות הלאומיות בגוש היורו, כשהסכם מלא יאושר לכל המוקדם בסוף השבוע הבא. הנושים של יוון סיכמו על טיוטת הצעה שתוגש ליוון בקרוב, לאחר שיישבו את המחלוקות הפנימיות ביניהם בנוגע לדרישות שיוגשו לראש הממשלה היווני אלכסיס ציפראס ושר האוצר יאניס ורופאקיס. בינתיים הממשלה היוונית מסרה כי לא נמסר להם דבר בעניין מגורמים רשמיים. המסחר באירופה ממשיך להתנהל בירידות של עד 1% ובורסת אתונה יורדת ב-1.3%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

קיצוצים צפויים ב-HSBC

בנק HSBC מתכנן לקצץ אלפי משרות בכל העולם ויודיע על כך בשבוע הבא, כך דיווחה רשת סקיי ניוז מפי מקורות אנונימיים. לפי הדיווח, יקוצצו בין 10,000 ל-20 אלף משרות. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לראשונה זה חצי שנה: האינפלציה בגוש היורו מרימה ראש

האינפלציה בגוש היורו הואצה לראשונה זה שישה חודשים, מה שמרגיע מעט את חששותיהם של מקבלי ההחלטות באזור מדפלציה. מדד המחירים לצרכן ב-18 מדינות גוש היורו עלה במאי ב-0.3%, מעבר לתחזיות. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה ב-0.9% - הקצב המהיר ביותר זה תשעה חודשים – לפי דו"ח של יורוסטאט, לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גרמניה מזהירה

שר הכלכלה הגרמני הזהיר היום כי לפשיטת רגל של יוון יהיו השלכות אדירות, וקרא ליוון לקדם בברכה את המאמצים של נושיה להגיע להסכם ולהימנע מחדלות פירעון. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מגעים ליליים בניסיון להגיע להסכם לגבי יוון

בורסות אירופה רושמות עליות שערים על רקע תקוות לפריצת דרך במגעים בין יוון לבין נושיה, לאחר פגישת חירום של מנהיגי גוש היורו.

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל נפגשה בלילה עם מנהיגים נוספים, בהם נשיא צרפת פרנסואה הולנד ונגיד הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי, כדי לגבש רעיונות להסכם חדש עם יוון. עם זאת, לאחר הפגישה אמר ניקוס פיליס, דובר מטעם מפלגת השלטון ביוון, סיריזה, כי יוון לא תיכנע לאולטימטום מצד הנושים. "אם אנחנו מדברים על אולטימטום, ברור שהממשלה לא תוכל לחתום או לקבל אותו", אמר.  

מרקל דראגי והולנד לאחר הפגישה הליליתצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הודו הורידה ריבית

הבנק המרכזי של הודו הוריד את הריבית בפעם השלישית השנה, בניסיון לעודד השקעות פרטיות במדינה. הבנק הוריד את הריבית ל-7.25% לעומת 7.5%. זוהי הרמה הנמוכה ביותר של ריבית בהודו מאז ספטמבר 2013. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נתוני הייצור דחפו את וול סטריט לעליות

בורסות וול סטריט, שהשלימו ביום שישי את הירידה השבועית החדה ביותר זה שישה שבועות, נסגרו היום במגמה חיובית לאחר שצמיחה חדה מהצפוי בפעילות מגזר הייצור בארה"ב חיזקה את ההערכות כי תימשך התאוששות הכלכלה הגדולה בעולם מההתכווצות שרשמה ברבעון הראשון של השנה.

מדד S&P 500, אשר ירד בשבוע שעבר ב-0.9% - השבוע הגרוע ביותר זה שישה שבועות - נסגר בעלייה של 0.2%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.2%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.3%.

מניית יצרנית השבבים אלטרה קפצה בקרוב ל-6% לאחר שענקית השבבים אינטל הודיעה על רכישתה תמורת 16.7 מיליארד דולר במזומן. מניית אינטל נסגרה בירידה של 1.6%.

מניית גו-פרו זינקה ב-5.5% לאחר שיצרנית מצלמות האקסטרים הציגה דגם מצלמה חדש המצויד במסך מגע.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הדולר בשיא של 12 שנים מול הין

הדולר מזנק לשיא של 12 שנים מול הין היפני ומתחזק לראשונה זה ארבעה ימים מול היורו, לאחר שנתוני ייצור טובים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב חיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית השנה, בשעה שהבנקים המרכזיים באירופה וביפן ממשיכים במדיניות התמריצים המוניטריים.

הדולר מתחזק ב-0.6% מול הין לשער של 124.83 ין לדולר - רמתו הגבוהה ביותר מול המטבע היפני מאז שנת 2002. מול היורו מתחזק המטבע האמריקאי ב-0.5% לשער של 1.0927 דולר ליורו.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סגירה מעורבת באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה מעורבת על רקע המשך המגעים להסדר חובות בין יוון לנושיה הבינלאומיים, וצמיחה מתונה מההערכות המוקדמות בפעילות הייצור בגוש היורו. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.4%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריס הוסיפה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.2%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הוצאות הבנייה בארה"ב בשיא של 6 שנים

הוצאות הבנייה בארה"ב גדלו באפריל ב-2.2% לקצב שנתי של 1.01 טריליון דולר - הקצב הגבוה ביותר מאז נובמבר 2008 - מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה מתונה יותר של 0.7%. נתוני חודש מארס תוקנו כלפי מעלה לגידול של 0.6% לעומת עלייה של 0.5% שעליה דווח במקור.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

צמיחה חדה מהצפוי בייצור בארה"ב

פעילות מגזר הייצור בארה"ב צמחה בשיעור חד מהצפוי בחודש מאי. מדד פעילות מגזר הייצור טיפס בחודש שעבר לרמה של 52.8 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר זה שלושה חודשים - לעומת רמה של 51.5 נקודות באפריל, מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 52 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות הכלכלית.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות בוול סטריט

בורסות וול סטריט, שהשלימו ביום שישי את הירידה השבועית החדה ביותר זה שישה שבועות, נפתחו במגמה חיובית לאחר שצמיחה אפסית בצריכה הפרטית בארה"ב חיזקה את ההערכות כי הבנק הפדרלי לא ימהר להעלות את הריבית, ולקראת פרסום נתוני הייצור והוצאות הבנייה בארה"ב.

מדד S&P 500, אשר ירד בשבוע שעבר ב-0.9% - השבוע הגרוע ביותר זה שישה שבועות - מטפס ב-0.2%; מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.3%; מדד נאסד"ק מוסיף 0.3%.

כלכלנים צופים כי מדד הייצור בארה"ב של מכון ISM, אשר יפורסם בשעה 17:00 שעון ישראל, טיפס בחודש שעבר לראשונה מאז אוקטובר.

מניית יצרנית השבבים אלטרה קופצת ביותר מ-6% לאחר שענקית השבבים אינטל הודיעה על רכישתה תמורת 16.7 מיליארד דולר במזומן. מניית אינטל נסחרת ללא שינוי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הגידול בצריכה הפרטית בארה"ב - המתון זה חמש שנים

הצריכה הפרטית בארה"ב רשמה צמיחה אפסית בחודש אפריל לאחר שהאמריקאים ניצלו את הצמיחה בהכנסותיהם כדי להגדיל את החסכונות, והגבירה בכך את החששות כי יידרש זמן למנוע הצמיחה הגדול ביותר של כלכלת ארה"ב לצבור תאוצה.

הצריכה הפרטית נותרה ללא שינוי באפריל לאחר צמיחה של 0.5% בחודש הקודם - הגידול החודשי החד ביותר מאז אוגוסט - מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.2% באפריל לאחר צמיחה של 0.4% שעליה דווח במקור במארס. לעומת אפריל 2014 נרשמה הצמיחה המתונה ביותר בצריכה הפרטית זה למעלה מחמש שנים. ההכנסה האישית גדלה ב-0.4% באפריל - מעל לתחזית האנליסטים לגידול של 0.3%. שיעור החיסכון גדל באפריל ל-5.6% לעומת 5.2% בחודש הקודם.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה בארה"ב - היה ללא שינוי באפריל. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, גדל ב-0.1%. לעומת אפריל 2014 טיפס מדד המחירים לצרכן ב-0.1% בלבד, ואילו מדד הליבה עלה ב-1.2%. העלייה נמוכה באופן ניכר מיעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

היורו נחלש; הנפט יורד

היורו נחלש ב-0.6% מול הדולר לרמה של 1.09 דולר ליורו, ומחירי הנפט יורדים אף הם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי יורדים ב-0.9% ל-59.75 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. החוזים על הנפט מסוג ברנט יורדים ב-0.9% למחיר של 64.96 דולר לחבית בלונדון. 

מחיר הנפט צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

צמיחה בפעילות הייצור בגוש היורו

פעילות הייצור בגוש היורו צמחה בקצב מתון במאי, לפי נתונים שפורסמו היום. מדד מנהלי הרכש של חברת מרקיט למגזר הייצור בגוש היורו עלה בחודש שעבר ל-52.2 נקודות לעומת 52 באפריל. אף שכל קריאה של יותר מ-50 נקודות מעידה על התרחבות בפעילות המגזר, הנתון הסופי הוא מתחת לנתון הראשוני שפורסם. היה זה החודש ה-23 ברציפות שבו נרשמה התרחבות בפעילות מגזר הייצור בגוש היורו. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות באירופה

המסחר בבורסות אירופה נפתח בעליות שערים קלות, לקראת פרסום נתוני ייצור ואינפלציה בגוש היורו. לונדון עולה ב-0.3%; פריז מוסיפה 0.3%; פרנקפורט מטפסת ב-0.4%; מדד סטוקס 600 עולה ב-0.4%. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אכזבה להנפקה הגדולה של השנה

חברת הואטאי סקיוריטיז, ההנפקה הגדולה ביותר של השנה באסיה, אכזבה ביום המסחר הראשון שלה בבורסת הונג קונג. מניית הואטאי סקיוריטיז, חברת המסחר במניות הגדולה ביותר בסין לפי מחזורי מסחר, עלתה ב-5% בלבד ביומה הראשון, לאחר שגייסה בהנפקה 4.5 מיליארד דולר. 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ירידה בייצור בסין

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת עם פתיחת חודש יוני. טוקיו יורדת ב-0.4%; הונג קונג עולה ב-0.6%; שנחאי קופצת ב-2.8% לאחר שני ימי ירידות; סיאול יורדת ב-0.7%.

פעילות הייצור בסין המשיכה להתדרדר בחודש מאי, זה החודש השלישי ברציפות, על אף צעדים שנקטה הממשלה לתמיכה בכלכלה. מדד מנהלי הרכש של HSBC למגזר הייצור עלה במאי ל-49.2 נקודות, לעומת 48.9 באפריל. על אף העליה, קריאה של פחות מ-50 נקודות מעידה על התכווצות בפעילות המגזר. 

צילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ