עדכון גלובלי

ג'ף בזוס התעשר היום ב-5 מיליארד ד'; מיקרוסופט קפצה ב-10%

כל מה שצריך לדעת עכשיו על השווקים בעולם: עדכונים מהבורסות, נתוני מקרו והתפתחויות שמשפיעות על המסחר - במקום אחד

צוות גלובל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צוות גלובל
LIVE

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות בהובלת מניות ההייטק ומדדי נאסד"ק ו-S&P 500 טיפסו לשיא, על רקע דו"חות כספיים מעודדים של ענקיות טכנולוגיה דוגמת גוגל, מיקרוסופט ואמזון. מחיר הנפט נסוג מרמתו הגבוהה ביותר השנה על רקע הערכות כי ההיצע בארה"ב ימשיך לגדול ויגביר בכך את עודף ההיצע בשוק, אולם השלים עלייה שבועית שישית ברציפות - רצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז פברואר 2014. מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה שבעה שבועות. בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בדרכן לעלייה שבועית, למרות שפגישת שרי האוצר של גוש היורו על משבר המימון של יוון הסתיימה ללא התקדמות משמעותית.

עדכונים

וול סטריט בשיא; מיקרוסופט קפצה ב-10%

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות ומדדי נאסד"ק ו-S&P 500 טיפסו לשיא, על רקע דו"חות כספיים מעודדים של ענקיות טכנולוגיה דוגמת גוגל, מיקרוסופט ואמזון. מדד נאסד"ק, אשר נסגר אתמול לראשונה מעל לשיא שרשם בשיא בועת הדוט.קום בשנת 2000, טיפס היום ב-0.7% וקפץ בסיכום שבועי ב-3.3%; מדד S&P 500 הוסיף 0.2% ועלה בסיכום שבועי ב-1.8%; מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.1% בדרכו לעלייה שבועית של 1.4%. 

מניית פריגו נפלה ב-4.3% לאחר שחברת התרופות דחתה היום הצעת רכש רשמית שהגישה לה מתחרתה הגדולה מיילן. ההחלטה סימנה הסלמה נוספת במאבק ההשתלטות התלת-צדדי שמתנהל על רקע ניסיונות מיילן להדוף הצעת רכש עוינת מצד טבע הישראלית. מניית מיילן עלתה ב-3.4%; טבע טיפסה ב-1.8%.

מניית אמזון קפצה ב-14.2% לרמתה הגבוהה מעולם לאחר שקמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם דיווחה על זינוק חד מהצפוי במכירות. בעקבות הזינוק של המניה היום, ג'ף בזוס - מייסד, מנכ"ל ובעלי המניות הגדול ביותר של אמזון - התעשר בכחמישה מיליארד דולר על הנייר.

מניית מיקרוסופט זינקה ב-10.5% - הקפיצה היומית החדה ביותר מאז אוגוסט 2013 - לאחר שחברת התוכנה הגדולה בעולם דיווחה על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים הודות לביקוש מוגבר לשירותי ענן של החברה. מניית גוגל טיפסה ביותר מ-3% לאחר שמפעילת מנוע החיפוש הפופולרי באינטרנט דיווחה אמש על זינוק בהיקף הפרסומות ברבעון הראשון של השנה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט טיפס שבוע שישי ברציפות

מחיר הנפט נסוג מרמתו הגבוהה ביותר השנה על רקע הערכות כי ההיצע בארה"ב ימשיך לגדול ויגביר בכך את עודף ההיצע בשוק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 57.15 דולר לחבית, ירידה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-12 בדצמבר. בסיכום שבועי טיפס מחיר הנפט ב-2.5% בדרכו לעלייה שבועית שישית ברציפות - רצף העליות השבועי הארוך ביותר מאז פברואר 2014.

מחיר הנפט מסוג ברנט בלונדון השלים עלייה שבועית שלישית ברציפות לאחר שהתקפות חיל האוויר הסעודי בתימן הגבירו את החששות מפני שיבושים באספקת הנפט מהמזרח התיכון.

צילום: רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב בנפילה החדה זה 7 שבועות

מחיר הזהב בניו יורק רשם את הנפילה החדה ביותר זה שבעה שבועות בדרכו לירידה שבועית של יותר מ-2%, על רקע העליות בשוק המניות בארה"ב, אשר צמצמו את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה. החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,175 דולר לאונקייה, ירידה של 1.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הזהב ב-2.4%.

צילום: אי–פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מיילן עולה ב-3%; פריגו נסוגה ב-2%

חברת התרופות פריגו דחתה היום הצעת רכש רשמית שהגישה לה מתחרתה הגדולה מיילן, החלטה שגררה הסלמה נוספת במאבק ההשתלטות התלת-צדדי שמתנהל בזמן שמיילן מנסה להדוף הצעת רכש עוינת מצד טבע הישראלית.

מיילן הודיעה היום על הצעת רכש רשמית עבור פריגו במסגרתה תשלם עבור כל מנייה של פריגו 60 דולר במזומן ו-2.2 מניות של מיילן - הצעה שכאמור פריגו דחתה בטענה כי הסכום נמוך מהשווי האמיתי של החברה.

סכום הצעת הרכש של מיילן לפריגו מושפע גם מהעובדה שטבע, יצרנית התרופות הגנריות הגדולה בעולם, הגישה הצעת רכש עבור מיילן בשבוע שעבר, וגרמה עקב כך לזינוק במחיר מניות מיילן.

מניית פריגו יורדת ב-2.3% במסחר בוול סטריט; מניית מיילן קופצת ביותר מ-3%; טבע עולה ב-1.7%.

משאית של חברת פריגוצילום: Bloomberg
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית באירופה

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בדרכן לעלייה שבועית, למרות שפגישת שרי האוצר של גוש היורו על משבר המימון של יוון הסתיימה ללא התקדמות משמעותית. בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.2%; פרנקפורט עלתה ב-0.7%; פריז הוסיפה 0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.3% בדרכו לעלייה שבועית של 1.2%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ג'ף בזוס התעשר היום ב-5 מיליארד ד'

ג'ף בזוס, מייסד, יו"ר ומנכ"ל אמזון, התעשר היום ביותר מחמישה מיליארד דולר על הנייר בעקבות זינוק מניית אמזון לשיא לאחר שקמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם דיווחה על גידול חד מהצפוי במכירותיה. מניית אמזון נוסקת ב-14.5% בוול סטריט למחיר שיא של 446.6 דולר למניה. שווי השוק אמזון מזנקת ביותר מ-26 מיליארד דולר ל-207.5 מיליארד דולר. בזוס, בעלי המניות הגדול ביותר של אמזון עם נתח של 18% ממניות החברה, מרוויח על הנייר יותר מחמישה מיליארד דולר.

ג'ף בזוסצילום: אי–פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נאסד"ק ממשיך לשבור שיאים; מיקרוסופט קופצת ב-6%

בורסות וול סטריט נפתחו במגמה חיובית ומדד נאסד"ק ממשיך לשבור שיאים על רקע דו"חות כספיים מעודדים של ענקיות טכנולוגיה דוגמת גוגל, מיקרוסופט ואמזון. מדד נאסד"ק, אשר נסגר אתמול לראשונה מעל לשיא שרשם בשיא בועת הדוט.קום בשנת 2000, עולה ב-0.7%; מדד S&P 500 מוסיף 0.2%; מדד דאו ג'ונס נסחר כמעט ללא שינוי.

מניית גוגל עולה ביותר מ-4% לאחר שמפעילת מנוע החיפוש הפופולרי באינטרנט דיווחה אמש לאחר הסגירה על זינוק בהיקף הפרסומות ברבעון הראשון של השנה. מניית אמזון מזנקת ב-14.5% אחר שקמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם דיווחה אתמול לאחר הסגירה על זינוק חד מהצפוי במכירות. מניית מיקרוסופט קופצת ב-6.4% לאחר שענקית התוכנה דיווחה על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים הודות לביקוש מוגבר לשירותי ענן של החברה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

למרות כישלון פגישת שרי האוצר: בורסות אירופה ממשיכות לעלות

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים אחרי סיום פגישת שרי האוצר של אירופה ללא התקדמות משמעותית. לונדון עולה ב-0.3%; פרנקפורט מטפסת ב-0.6%; פריז מתחזקת ב-0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.45%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר קבוצת שרי האוצר של אירופה: "לא התייאשנו מיוון"

כשנשאל לגבי התוכניות העתידיות על יוון אמר דיסלבלואם כי "קשה לדבר על העתיד כשלא מסכימים עכשיו". הוא גם פסל אפשרות של הסכם חלקי וסיוע חלקי ליוון. הוא אמר גם כי כל שיר האוצר "עדיין נחושים" להגיע להסדר עם יוון, אחרי הדיווחים שטענו כי יש מדינות שטוענות שאין טעם בקיום המגעים. הוא חזר על הדברים כי יש צורך להאיץ את המגעים עם יוון.

דיסלבלואם אמר כי פגישת שרי האוצר הבאה תיערך ב-11 במאי ושם יתקיימו דיונים נוספים בנושא, אך התחמק מלענות על התשובה אם הוא בטוח שיוון לא תגיע לחדלות פירעון עד אז. הוא גם אמר כי הוא לא יכול לפרט באילו נושאים כן הושגה התקדמות ואמר כי "עדיין יש בעיות גדולות מאוד שצריך לפתור".

בנוגע להתקפות על וארופאקיס, אמר דיסלבלואם כי היה "דיון ביקורתי מאוד. הגענו להסכם לפני חודשיים והיום רצינו לשמוע על ההתקדמות והיינו רחוקים מזה. היה דיון ביקורתי. יש לנו התחייבויות מכל הצדדים שלפיהם נגיע להסדר בהקדם האפשרי".

נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי אמר כי הבנק ימשיך לתמוך בבנקים היוונים ככל שיצטרך, אבל סייג את דבריו ואמר כי יש צורך בהסכם מקיף עם מדינות אירופה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"יו"ר קבוצת שרי האוצר של אירופה: "הזמן נגמר - האחריות מוטלת על יוון"

השפה הדיפלומטית נשמרה במסיבת העיתונאים בסיום פגישת שרי האוצר של אירופה, אך ירון דיסלבלואם, יו"ר הקבוצה, האשים את יוון בחוסר התדמות במגעים. "יש להאיץ את הדיונים והתגלעו מחלוקות משמעותיות. הזמן אוזל", אמר. "האחריות מוטלת בעיקר על יוון. ההסכם של 20 בפברואר נשאר בלב ההסכם".

דיסלבלואם שיבח גם את ההתקדמות הספרדית ואת ההתאוששות שלה. "קיבלנו תדריך מהנציבות האירופית על ספרד. אנחנו מקבלים בברכה את ההתקדמות המשמעותית של ספרד. אנחנו גם מבינים שהחוב והאבטלה עדיין גבוהים, אבל אנחנו בטוחים שהיא תעמוד בהתחייבות שלה", אמר לפני ששיבח גם את ההתקדמות הכלכלית בקפריסין.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"בזבזן זמן ומהמר": לשרי האוצר של אירופה נמאס מדיפלומטיה ומיוון

נסתיימה פגישת שרי האוצר של אירופה – ככל הנראה ללא תנסתיימה פגישת שרי האוצר של אירופה – ככל הנראה ללא תוצאות משמעותיות. דיווחים מתוך חדר הישיבות טוענים שלשרי האוצר ביבשת נמאס ככל הנראה מדיפלומטיה וכי שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, "קיבל על הראש". בין הדברים שהוטחו אמרו שרי האוצר כי וארופאקיס הוא "בזבזן זמן, חובבן ומהמר". שר האוצר של מלטה, אדוארד סיקלונה, תיאר בטוויטר את הפגישה בתור "קריסה מוחלטת".וצאות משמעותיות. דיווחים מתוך חדר הישיבות טוענים שלשרי האוצר ביבשת נמאס ככל הנראה מדיפלומטיה וכי שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, "קיבל על הראש". בין הדברים שהוטחו אמרו שרי האוצר כי וארופאקיס הוא "בזבזן זמן, חובבן ומהמר". שר האוצר של מלטה, אדוארד סיקלונה, תיאר בטוויטר את הפגישה בתור "קריסה מוחלטת".

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בריטניה רוצה להעלות את תשלומי המס של הבנקים - HSBC שוקל לעזוב

השינויים הרגולטוריים הצפויים בבריטניה גורמים לבנק הגדול באירופה, HSBC, לחשוב על מעבר מבריטניה. בעלי המניות של הבנק מעוניינים כי הוא יעביר את המטה שלו בחזרה להונג קונג כדי להימנע מתשלומי מס כבדים בבריטניה. יו"ר HSBC, דגלאס פלינט אמר היום כי הדירקטוריון ביקש מהנהלת הבנק לבחון יציאה של הבנק מבריטניה. "השאלה מורכבת ועדיין מוקדם מדי להגיד כמה זמן יידרש כדי לענות עליה ומה תהיה התוצאה, אבל מתבצעת עבודה בנושא", אמר. ברויטרס דווח מוקדם יותר השבוע כי גם בבנק סטנדרד צ'רטרד בוחנים מעבר בשל העלייה הצפויה בשיעור המס שהבנקים יידרשו לשלם. מניית HSBC מזנק ב-3.25% בבורסת לונדון אחרי הדיווח.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

באירופה מקווים: הסכם עם יוון כבר לפני סוף אפריל

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים על רקע פגישת שרי האוצר של אירופה היום בריגה. בשווקים מקווים כי שרי האוצר יצליחו להגיע להבנות עם יוון אולי אפילו עוד היום ומשני הצדדים מפזרים מסרים מבלבלים. מצד אחר, שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס, משדר מסרי הרגע, ומן העבר השני שר האוצר של גרמניה, ולפגנג שויבלה, מזהיר כי הפערים עמוקים מדי.

בורסת לונדון עולה ב-0.4%; פרנקפורט מתחזקת ב-0.5%; פריז מטפסת ב-0.6%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.2%. היורו עולה מול הדולר בכ-0.4% ונסחר סביב שער של 1.0864 דולר ליורו – השער הגבוה של היורו זה חודשיים.

בורסת טוקיו ננעלה בירידות של 0.8%; שנחאי ירדה ב-0.5%, אחרי שמוקדם יותר צנח המדד בכ-2%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות בבורסות אסיה: שנחאי נופלת ב-1.9%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה שלילית אחרי שבורסת טוקיו נגעה אתמול בשיא. טוקיו יורדת ב-0.8%; הונג קונג נחלשת ב-0.6%; שנחאי נופלת ב-1.9%; סיאול מאבדת מערכה 0.5%; סידני קופצת ב-1.45%; מדד MSCI אסיה-פסיפיק עולה ב-0.5% ומגיע לרמתו הגבוהה מאז ינואר 2008. הדולר נסחר מול הין ללא שינוי ניכר סביב שער של 119.56 ין לדולר.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זינוק של 15% במכירות אמזון

אמזון, קמעונאית האינטרנט הגדולה בעולם, דיווחה היום על מעבר להפסד רבעוני למרות זינוק חד מהצפוי במכירות. מניית החברה קופצת ב-4.4% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות כמעט ללא שינוי. אמזון רשמה ברבעון הראשון של השנה הפסד של 57 מיליון דולר, או הפסד של 12 סנט למניה, לעומת רווח של 108 מיליון דולר, או רווח של 23 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. ההפסד תאם את תחזיות האנליסטים. בשורה העליונה דיווחה אמזון על מכירות של 22.72 מיליארד דולר, זינוק של 15% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזית האנליסטים למכירות של 22.4 מיליארד דולר.

ג'ף בזוסצילום: אי–פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נאסד"ק נסגר מעל לשיא בועת הדוט.קום

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית ומדד נאסד"ק שבר את שיא הסגירה שרשם בשיא בועת הדוט.קום לפני 15 שנה, למרות נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב ובעולם, ועל אף דו"חות כספיים מאכזבים של חברות אמריקאיות גדולות כמו ג'נרל מוטורס, פרוקטר אנד גמבל ופייסבוק. מדד נאסד"ק טיפס ב-0.4% ונסגר בשיא לראשונה מאז מארס 2000. מדד S&P 500 עלה ב-0.2% ונסגר במרחק נגיעה מרמתו הגבוהה מעולם; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.1%.

מניית פייסבוק ירדה ב-2.6% לאחר שמפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר על הכנסות רבעוניות שהיו נמוכות מתחזיות האנליסטים, לראשונה מאז שנת 2012. מניית ג'נרל מוטורס נסוגה ב-3.3% לאחר שיצרנית המכוניות הגדולה בארה"ב דיווחה על רווח רבעוני נמוך מתחזיות האנליסטים על רקע התחזקות הדולר וחולשה בעסקיה ברוסיה וברזיל.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט בשיא של 4 חודשים

מחיר הנפט הגולמי זינק לשיא של ארבעה חודשים על רקע חששות משיבושים באספקת הנפט מהמזרח התיכון, לאחר שחיל האוויר הסעודי חידש את התקפותיו נגד המורדים השיעים בתימן. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתון למסירה ביוני נסגרו במחיר של 57.74 דולר לחבית - הרמה הגבוהה ביותר מאז דצמבר - לאחר זינוק של 2.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו בלונדון במחיר של 64.85 דולר לחבית, קפיצה של 3.4% והסגירה הגבוהה ביותר השנה.

צילום: רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נאסד"ק מעל לשיא בועת הדוט.קום

בורסות וול סטריט עברו לעליות לאחר שפתחו את יום המסחר במגמה שלילית על רקע דו"חות כספיים מאכזבים של חברות אמריקאיות גדולות כמו ג'נרל מוטורס, פרוקטר אנד גמבל ופפסיקו. מדד נאסד"ק מטפס ב-0.2% לאחר שמוקדם יותר טיפס לרמה של 5,049.34 נקודות - מעל לשיא הסגירה שרשם ב-10 במארס 2000; מדד S&P 500 מטפס ב-0.3% ונמצא במרחק נגיעה מרמתו הגבוהה מעולם; מדד דאו ג'ונס מוסיף 0.2%.

בורסת נאסד"ק בניו יורק
בורסת נאסד"ק בניו יורקצילום: Bloomberg
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה נסגרה בירידות; אריקסון צללה ב-8%

בורסות אירופה נסגרו בירידות בעקבות נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום בגוש היורו. מניות הטכנולוגיה הובילו את הירידות לאחר שענקית ציוד הטלקום השוודית אריקסון דיווחה על רווח נמוך מהצפוי. מניית אריקסון צללה ביותר מ-8% בבורסת שטוקהולם. בורסת פרנקפורט ירדה ב-1.2%; פריז נסוג ב-0.6%; מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.4% בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו כבר נפל ב-1% ועלה ב-0.4%. בבריטניה, שאינה חלק מגוש היורו, נסגרה בורסת לונדון בעלייה של 0.4%.

צילום: בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות בוול סטריט; טקסס אינסטרומנטס נופלת ב-7%

בורסות וול סטריט נפתחו במגמה שלילית על רקע דו"חות כספיים מאכזבים שפירסמו חברות מובילות בארה"ב, בהן ג'נרל מוטורס, פייסבוק, פרוקטר אנד גמבל ופפסיקו, ובעקבות גידול מפתיע במספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב. מדד S&P 500, אשר נסגר ביום רביעי במרחק של כמחצית האחוז מרמתו הגבוהה מעולם, יורד ב-0.2%; מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול במרחק של כ-0.3% בלבד משיא הסגירה שרשם ב-10 במארס 2000, נסוג ב-0.2%; מדד דאו ג'ונס מאבד 0.3%.

עונת הדו"חות הרבעוניים בארה"ב צוברת תנופה, ובין החברות שיפרסמו את תוצאותיהן הכספיות לאחר סגירת המסחר בוול סטריט נמנות גוגל, מיקרוסופט, אמזון וסטארבקס.

מניית פייסבוק יורדת בקרוב ל-1% לאחר שמפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר על הכנסות רבעוניות שהיו נמוכות מתחזיות האנליסטים, לראשונה מאז שנת 2012. מניית טקסס אינסטרומנטס (TI) נופלת ב-7% לאחר שחברת השבבים סיפקה תחזית רווח ומכירות נמוכה מהצפוי. מניית ג'נרל מוטורס יורדת בכמעט 3% לאחר שיצרנית המכוניות הגדולה בארה"ב דיווחה על רווח רבעוני נמוך מתחזיות האנליסטים על רקע התחזקות הדולר וחולשה בעסקיה ברוסיה וברזיל. מניית פרוקטר אנד גמבל נסוגה ביותר מ-1% לאחר שענקית מוצרי הצריכה דיווחה על ירידה ברווח ובמכירות ברבעון הראשון בשל התחזקות הדולר.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גידול מפתיע בתביעות אבטלה בארה"ב

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב טיפס בשבוע שעבר ל-295 אלף לעומת 294 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במספר התביעות השבועי ל-288 אלף. מספר התביעות הראשונות השבועי הממוצע בחודש החולף, הנחשב לנתון פחות תנודתי, טיפס ב-1,750 לרמה של 284,500.

תור של מחפשי עבודה בארה"בצילום: בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צפי לירידות בוול סטריט

בורסות וול סטריט צפויות להיפתח במגמה שלילית לאחר ששורה של חברות גדולות בארה"ב, בהן ג'נרל מוטורס, פרוקטר אנד גמבל ופפסיקו, דיווחו על תוצאות כספיות מאכזבות, בין השאר בשל התחזקות הדולר בעולם. החוזים על מדד S&P 500, אשר נסגר ביום רביעי במרחק של כמחצית האחוז מרמתו הגבוהה מעולם, צופים ירידה של 0.3%; החוזים על מדד נאסד"ק, שנסגר אתמול במרחק של כ-0.3% בלבד משיא הסגירה שרשם ב-10 במארס 2000, מצביעים על ירידה של 0.3%, וכך גם החוזים על מדד דאו ג'ונס.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

GM החמיצה את תחזית הרווח

מניית ג'נרל מוטורס יורדת ב-3% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שיצרנית המכוניות הגדולה בארה"ב דיווחה על רווח רבעוני של 900 מיליון דולר - פחות מתחזיות האנליסטים - לאחר שחולשה בעסקיה ברוסיה וברזיל והתחזקות הדולר בעולם האפילו בהשפעתן על מכירות איתנות של טנדרים בארה"ב.

ענקית הרכב רשמה ברבעון הראשון של השנה הפרשה של כ-400 מיליון דולר לארגון מחדש של פעילותה ברוסיה. לפני סעיפים חד פעמיים רשמה GM רווח למניה של 86 סנט, כמעט פי שלושה מהרווח ברבעון המקביל בשנה הקודמת, אך פחות מתחזית האנליסטים לרווח של 97 סנט למניה. מכירות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-35.7 מיליארד דולר, ירידה של 4.5% לעומת הרבעון המקביל.

פס הייצור של ג'נרל מוטורס בפלינטצילום: בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עונת הדו"חות: פרוקטר נפגעה מהתחזקות הדולר, פפסיקו הביסה התחזיות

פרוקטר אנד גמבל דיווחה על ירידה ברווחים ובהכנסות ברבעון הראשון של 2015, בשל התחזקות הדולר שהובילה לחולשה במכירות העולמיות. החברה, המשווקת בין היתר את מוצרי הגילוח של ג׳ילט, שמפו הד אנד שולדרס וחיתולי פמפרס, רשמה ברבעון שעבר רווח של 2.15 מיליארד דולר או 75 סנט למניה, לעומת 2.61 מיליארד דולר או 90 סנט למניה בתקופה המקבילה ב-2014. ההכנסות ירדו מ-19.6 מיליארד דולר ל-18.1 מיליארד דולר, מתחת לתחזיות. כתוצאה מהחולשה במכירות והתחזקות הדולר, פרוקטר מתכוונת לקצץ בהוצאות בחטיבות מסוימות ולהעלות מחירים של חלק מהמוצרים.

ענקית המזון והמשקאות הקלים פפסיקו הביסה התחזיות ורשמה עלייה קלה ברווח ברבעון שעבר ל-1.221 מיליארד דולר, או 81 סנט למניה. ההכנסות ירדו 3 ל-12.2 מיליארד דולר לאחר שהתחזקות הדולר פגעה במכירות מחוץ לארה"ב וצפויה להפחית את ההכנסות ב-10% ב-2015, לפי תחזית החברה. מניית החברה יורדת 1.1% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות באירופה

המסחר בבורסות אירופה נסחר בירידות על רקע גידול באבטלה בספרד וירידה במדד הייצור בגוש היורו. לונדון יורדת ב-0.1%, פריז נחלשת ב-0.8% ומילנו יורדת ב-0.9%.  

פרנקפורט יורדת ב-1% לאחר נתונים שהצביעו על ירידה באפריל במדד הייצור PMI במדינה ל-51.9 נקודות. מדריד יורדת ב-0.5% לאחר שהממשלה פירסמה הבוקר נתונים לפיהם האבטלה בספרד עלתה ל-23.8% ברבעון הראשון של 2015. 

היורו נחלש מול הדולר ב-0.4% לשער של 1.07 דולר ליורו.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות באסיה; טוקיו בשיא של 15 שנה

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים ובורסת טוקיו מטפסת 0.3% מעל 20 אלף נקודות - רמתה הגבוהה מזה 15 שנה. הונג קונג עולה 0.5% ושנחאי מתחזקת 0.4%, למרות נתוני ייצור חלשים בסין שהצביעו על ירידה במדד הייצור של HSBC לרמתו הנמוכה זה שנה. סידני יורדת 0.2% וסיאול עולה 1.2%. 

הין נסחר ביציבות מול הדולר לשער של 119.8 ין לדולר. הנפט נסחר ללא שינוי ברמה של 56.5 דולר לחבית נפט גולמי מסוג טקסס מתוק. הזהב עולה ב-0.1% למחיר 1188 דולר לאונקייה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט נושקת לשיא; טבע ירדה ב-2%; פריגו קפצה ב-5%

בורסת וול סטריט עלו ונסגרו במרחק נגיעה משיא, על רקע מבול דו"חות כספיים שפירסמו היום חברות בולטות בארה"ב, בהן קוקה קולה ומקדונלדס. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.5%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.4%; מדד S&P 500 הוסיף 0.5% ונסגר במרחק של 0.4% מהשיא שאליו טיפס בשני במארס. 

מניית טבע ירדה ב-1.8% לאחר שענקית התרופות הגנריות הישראלית הגישה הצעת רכש עוינת למתחרתה האמריקאית מיילן המשקפת לאחרונה שווי של 40 מיליארד דולר. בה בעת, מיילן מתכננת להגיש הצעת רכש משופרת עבור חברת פריגו, לפי דיווח CNBC. מניית פריגו קפצה ב-4.5%.

מניית מקדונלדס עלתה ב-3.1% לאחר שמנכ"ל רשת המזון המהיר הגדולה בעולם התחייב להציג בחודש הבא תוכנית להתאוששות החברה בעקבות תוצאותיה הכספיות המאכזבות. מניית קוקה קולה טיפסה ב-1.3% לאחר שענקית המשקאות הקלים דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אתונה התאוששה משפל של 3 שנים; טסקו נפלה ב-5%

בורסות אירופה נסגרו בירידות לראשונה זה שלושה ימים בהובלת מניות הקמעונאות, לאחר שחברת טסקו, רשת המרכולים הגדולה בבריטניה, דיווחה על ההפסד השנתי הגדול בתולדותיה. מניית טסקו נפלה ביותר מ-5% וגררה את בורסת לונדון לירידה של 0.5%; פרנקפורט נסוגה ב-0.6%; פריז טיפסה ב-0.4%.

בורסת אתונה, אשר נסגרה ביום שלישי ברמתה הנמוכה ביותר מאז 2012, קפצה ביותר מ-2% בהובלת מניות הבנקים היוונים, שרשמו את הזינוק היומי החד ביותר זה קרוב לחודשיים, בעקבות דיווחים כי הבנק המרכזי של אירופה הגדיל את סיוע החירום בנזילות לבנקים ביוון. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של פחות מ-0.1% בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו כבר טיפס ב-0.6% ונסוג ב-0.8%.

צילום: Bloomberg
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גרטנר חתכה תחזית מכירות השבבים בעולם

חברת המחקר גרטנר הורידה את תחזית הצמיחה במכירות השבבים העולמיות לשנה הנוכחית. החברה צופה כעת מכירות גלובליות של 354 מיליארד דולר ב-2015, צמיחה של 4% לעומת השנה שעברה. התחזית הקודמת של גרטנר היתה לגידול של 5.4% במכירות השבבים בעולם השנה.

צילום: בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בוול סטריט; מקדונלדס מטפסת ב-3%

בורסת וול סטריט נפתחו במגמה חיובית על רקע מבול דו"חות כספיים שפירסמו היום חברות בולטות בארה"ב, בהן מקדונלדס, קוקה קולה ובואינג, ואשר שיקפו תוצאות מעורבות. מדדי דאו ג'ונס ונאסד"ק מטפסים ב-0.2%; מדד S&P 500, המרוחק בפחות מ-1% מהשיא שאליו טיפס בשני במארס, עולה ב-0.2%.

מניית מקדונלדס עולה ב-3% לאחר שמנכ"ל רשת המזון המהיר הגדולה בעולם התחייב להציג בחודש הבא תוכנית לשיפור תוצאותיה הכספיות של החברה. מניית קוקה קולה מטפסת ב-1.3% לאחר שענקית המשקאות הקלים דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי. מניית בואינג נסוגה ב-0.7% לאחר שיצרנית מטוסי הנוסעים הגדולה בעולם דיווחה על זינוק של 38% ברווח הרבעוני אך גם על מכירות נמוכות מתחזיות האנליסטים.

מניית פייסבוק, מפעילת הרשת החברתית הגדולה בעולם, עולה בקרוב ל-1% לקראת פרסום דו"חותיה הכספיים לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט. ענקית המסחר המקוון אי-ביי תפרסם אף היא את תוצאותיה הרבעוניות לאחר סגירת המסחר בארה"ב.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט עבר לעליות

מחיר הנפט עבר לעליות לקראת פרסום נתוני המלאי הגולמי בארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתון למסירה ביוני נסחרים במחיר של 56.75 דולר לחבית, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. אנליסטים צופים כי משרד האנרגיה האמריקאי ידווח היום כי מלאי הנפט הגולמי בארה"ב גדל ב-3.2 מיליון חביות בשבוע שעבר.

צילום: רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בואינג: זינוק ברווחים, אך גם בהוצאות על דרימליינר

בואינג, יצרנית מטוסי הנוסעים הגדולה בעולם, דיווחה היום על זינוק של 38% ברווחיה ברבעון הראשון, אך גם על המשך בעיות הייצור והאספקה של מטוסי דגם 787 "דרימליינר". החברה האמריקאית רשמה ברבעון רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 1.97 דולר למניה לעומת 1.76 דולר למניה ברבעון המקביל בשנה הקודמת, ומעל לתחזית האנליסטים לרווח של 1.8 דולר למניה. עם זאת, מכירות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-22.1 מיליארד דולר - פחות מתחזית האנליסטים למכירות של 22.5 מיליארד דולר, וצמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת.

צילום: בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מקדונלדס החמיצה התחזיות עקב חולשה בארה"ב

מקדונלדס, רשת המזון המהיר הגדולה בעולם, דיווחה היום על רווח רבעוני נמוך מתחזיות האנליסטים, על רקע רבעון שישי ברציפות של ירידה במכירותיה בארה"ב. הרשת, שמנכ"לה החדש סטיב איסטרברוק מנסה לבלום את הנפילה במכירותיה בארה"ב עקב תחרות עזה ומעבר מוגבר להרגלי תזונה בריאים יותר, רשמה ברבעון הראשון של השנ רווח בניכוי סעיפים חד פעמיים של 1.01 דולר למניה - פחות מתחזית האנליסטים לרווח של 1.06 דולר למניה. המכירות של סניפי מקדונלדס בארה"ב ירדו ברבעון ב-2.6% לאחר ירידה של 1.7% ברבעון הרביעי. אנליסטים צפו ירידה מתונה יותר של 2.1%.

עם זאת, מניית מקדונלדס עולה ב-2.5% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שהמנכ"ל איסטרברוק התחייב להציג בחודש הבא את פרטי תוכניתו לשיפור ביצועי הרשת.

סניף מקדונלד'ס בניו יורקצילום: Bloomberg
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רווח גדול מהצפוי לקוקה קולה

קוקה קולה דיווחה היום על רווחים והכנסות גבוהים מהצפוי ברבעון הראשון, לאחר שהיקף מכירותיה גדל. הרווח הנקי של קוקה קולה הסתכם ברבעון ב-1.56 מיליארד דולר, או 35 סנט למניה, לעומת רווח של 1.62 מיליארד דולר, או 36 סנט למניה, ברבעון המקביל. ההכנסות עלו ב-1.3% ל-10.71 מיליארד דולר. עם זאת, יצרנית המשקאות הקלים הזהירה כי 2015 עלולה להיות שנה מאתגרת, על רקע קיצוצים מתוכננים של 3 מיליארד דולר והתגברות המודעות לבריאות בקרב קהל הצרכנים.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט יורד ביותר מ-1%

המסחר בבורסות אירופה עבר לירידות שערים, ומחיר הנפט יורד לקראת פרסום דו"ח מלאי הנפט הגולמי בארה"ב בהמשך היום. לונדון יורדת ב-0.6%; פרנקפורט יורדת ב-0.4%; פריז נסוגה ב-0.4%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני יורדים ב-1.3% ל-55.85 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

בתי זיקוק בקליפורניה
בתי זיקוק בקליפורניהצילום: BLOOMBERG NEWS
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות באירופה

המסחר בבורסות אירופה נפתח בעליות שערים, על רקע דו"חות כספיים של חברות באזור. לונדון עולה ב-0.3%; פרנקפורט מוסיפה 0.4%; פריז עולה ב-0.4%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.4%.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפסד כבד לטסקו

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים, ובורסת טוקיו ננעלה בעליה של 1.1%. מדד ניקיי של הבורסה בטוקיו ננעל היום ברמה הגבוהה מ-20 אלף נקודות לראשונה מאז אפריל 2000.

ענקית מרכולי המזון הבריטית טסקו דיווחה היום על הפסד שנתי גדול מהצפוי. החברה רשמה הפסד לפני מס של 6.38 מיליארד ליש"ט בשנה שהסתיימה ב-28 בפברואר, לעומת רווח של 2.26 מיליארד ליש"ט בשנה הקודמת. ההפסד נגרם בעקבות הפרשות חד פעמיות שונות בסך 7 מיליארד ליש"ט, בשנה סוערת עבור טסקו, שבה התגלו בעיות חשבונאיות אשר גררו חקירה פלילית, השעיה של כמה עובדים ועזיבה של המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדולר האוסטרלי מזנק

בורסות אסיה רושמות עליות שערים בדרכן לשיא של שבע שנים, בהובלת מניות הפיננסים והטכנולוגיה. הדולר האוסטרלי מתחזק לאחר האצה חדה מהצפוי באינפלציה באוסטרליה. טוקיו עולה ב-0.9%; הונג קונג עולה ב-0.3%; שנחאי קופצת ב-1.9%; הבורסה באוסטרליה יורדת ב-0.7%; מדד MSCI אסיה פסיפיק עולה ב-0.6% בדרכו לסגירה ברמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2008.

הדולר האוסטרלי מתחזק ב-0.8% מול הדולר לרמה של 0.777 דולר לדולר אוסטרלי. מדד המחירים לצרכן באוסטרליה עלה ברבעון הראשון ב-2.3% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, וב-0.2% לעומת הרבעון הקודם. היתה זו עליה חדה מהצפוי.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה ננעלה בעליות; אתונה נפלה

המסחר בבורסות אירופה ננעל במגמה חיובית על רקע תוצאות פיננסיות מעורבות בדו"חות החברות, ולמרות חששות מחודשים שהבנקים ביוון לא יצליחו לעמוד בהחזר החובות שלהם. לונדון עלתה ב-0.15%; פרנקפורט טיפסה ב-0.4%; פריז עלתה ב-0.1%. מילנו ירדה ב-0.5%. היורו שב להתחזק מול הדולר ומטפס ב-0.5% לשער של 1.08 דולר ליורו.

אתונה נפלה 3.3% בעקבות דיווחים לפיהם הבנק המרכזי של אירופה שוקל להגביל את תכנית ההלוואות לשעת חירום לבנקים יוונים, צעד שמגביר את הסיכויים לקריסה של כמה מהם. 

בוול סטריט המסחר עבר למגמה שלילית ומדד דאו ג'ונס יורד ב-0.4%. מדד S&P 500 נחלש בפחות מ-0.1% ומדד הנאסד"ק מטפס 0.4%.

מניית טבע קופצת 2% בוול סטריט לאחר הצעת הרכש שהגישה לחברת מיילן בסכום חסר תקדים של 40 מיליארד דולר - העסקה הגדולה בהיסטוריה של המשק הישראלי.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ורייזון מתקשה לעמוד בתחרות מול טימובייל וספרינט

ורייזון, ספקית הסלולר הגדולה בארה״ב, עקפה את תחזיות האנליסטים ברבעון הראשון של 2015 למרות ירידה של 27.5% ברווחים. ורייזון מתמודדת עם תחרות מחריפה מול טי-מובייל וספרינט, שמציעות חבילות אטרקטיביות ומשלמות ללקוחות לעבור לשירותים שלהן.

ורייזון דיווחה על רווח של 4.34 מיליון דולר, או 1.02 דולר למניה, לעומת 5.99 מיליארד דולר או 1.15 דולר למניה ברבעון הראשון של 2014. הרווחים קוצצו בעיקר בשל תשלום של 2.33 מיליארד דולר למס הכנסה, לעומת 968 מיליון דולר לפני שנה. ההכנסות גדלו 3.8% ל-32 מיליארד דולר והחברה הוסיפה 565 אלף לקוחות חדשים - מתחת לתחזיות. אנליסטים צפו רווח של 95 סנט למניה והכנסות של 32.3 מיליארד דולר. מניית החברה יורדת 0.6% בוול סטריט

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בוול סטריט

המסחר בבורסות וול סטריט נפתח בעליות והדולר מתחזק מול היורו על רקע חששות מחודשים בנוגע לחובותיה של יוון. מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.1%, מדד S&P 500 עולה 0.4% ומדד הנאסד"ק מטפס 0.5%.

הדולר עולה ב-0.4% מול היורו לשער של 1.07 דולר ליורו לאחר דיווחים לפיהם הבנק המרכזי של אירופה יגביל את התמיכה הפיננסית בבנקים יוונים הניתנת באמצעות קרן סיוע החירום של הבנק (ELA).

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסת אתונה יורדת ב-3%

בורסת יוון יורדת ב-3%, על רקע שלל שמועות ודיווחים התורמים להערכות כי תיקלע לחדלות פירעון בשבועות הקרובים ועלולה לאבד את מקומה בגוש היורו. לארי פינק, יו"ר חברת ניהול  הקרנות הגדולה בעולם, בלאקרוק, צופה כי יוון תגורש מגוש היורו אם לא תיכנע לדרישות נושיה. "על האירופאים אין רירה אלא להיות תקיפים. סירובה של יוון לעמוד במחוייבויותיה עשוי להיות בעל השלכות שליליות ביותר על אזרחי יוון".

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זינוק של 32% בהכנסות פובליסיס

ענקית הפרסום הצרפתית פובליסיס דיווחה על זינוק של 32% בהכנסותיה ברבעון הראשון, לסך של 2.1 מיליארד יורו, הודות לשלל רכישות ולהתחזקות הדולר.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זינוק ברווחי יצרנית השבבים ARM

יצרנית השבבים ARM הולדינגס דיווחה על זינוק של 36% ברווח הנקי שלה ברבעון הראשון, על רקע ביקוש מוגבר לטכנולוגיה שלה. רווחי החברה הסתכמו ב-85 מיליון ליש"ט (126.9 מיליון דולר) ברבעון. הכנסות החברה זינקו ב-22% והסתכמו ב-227.5 מיליון ליש"ט, יותר מתחזיות אנליסטים. ARM מתכננת שבבים ומוכרת את התכניות ליצרניות שבבים תמורת תמלוגים על מכירותיהם.

צילום: בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רווחי סאפ צנחו ב--23%

יצרנית התוכנות העסקיות הגרמנית SAP דיווחה על צניחה של 23% ברווח הנקי, לסך 414 מיליון יורו. עם זאת, הכנסות החברה טיפסו ב-22% והסתכמו ב-4.5 מיליארד יורו, בהובלת תחום מיחשוב הענן. החברה מנסה לחדור לתחום הענן יותר ויותר, אך למעבר עלות הפוגעת בשורה התחתונה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרשויות המקומיות נדרשות להפקיד כספים בבנק המרכזי

ממשלת יוון הורתה לרשויות המקומיות וסוכנויות אחרות של המגזר הציבורי להעביר את יתרות המטבע שלהן לבנק המרכזי של יוון. הצעד הגביר את החשש כי הבנקים היווניים קרובים למשבר נזילות, ונשענים על מימון הבנק המרכזי של אירופה (ECB) להמשך פעילותם. על יוון גם למצוא מקור מימון לתשלום נחוץ בסך כמיליארד יורו לקרן המטבע הבינלאומית (IMF) בשבועות הקרובים, כמו גם תשלומי שכר ופנסיה לעובדי המגזר הציבורי בסך כ-2 מיליארד יורו. "מוסדות הממשל המרכזי מחוייבים להפקיד יתרות המטבע שלהם ולהעביר את כספי הפקדונות שלהם לחשבונות בבנק המרכזי של יוון", נאמר בצו הממשלתי, שנימק את הדרישה ב"צרכים דחופים במיוחד ובלתי צפויים".

דגלי יוון וגוש היורו מתנוססים בחזית הבנק המרכזי של יוון
דגלי יוון וגוש היורו מתנוססים בחזית הבנק המרכזי של יווןצילום: רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק המרכזי שוקל לסגור את הברז לבנקים ביוון

הבנק המרכזי של אירופה בוחן צעדים להגבלת סיוע החירום לבנקים היווניים, לדברי מקורבים לדיונים בנושא. עובדים בבנק המרכזי הגישו הצעה להגדלת התספורות שיקחו על עצמם הבנקים על הבטחונות שהם מעמידים כנגד הלוואות מהבנק המרכזי של יוון, לדברי המקורות. ההצעה טרם נדונה באופן רשמי על ידי מועצת הבנק המרכזי, היא עשויה להישקל אם מנהיגי יוון לא יצליחו לשכנע את מנהיגי גוש היורו כי הם מסוגלים לבצע רפורמות בכלכלה.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המניות הסיניות ממשיכות לטפס

עליות נרשמות במרבית בורסות אסיה: טוקיו עלתה ב-1.4%; סיאול נחלשה ב-0.1%; אוסטרליה עלתה ב-0.7%; הונג קונג עולה ב-2% בהובלת המניות הסיניות; שנחאי עולה ב-1.4%. הדולר מתחזק ב-0.3% מול הין, לרמה של 119.49 ין לדולר. מול היורו מתחזק הדולר ב-0.5% ונסחר ברמה של 1.0683 דולר ליורו.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ריקול של כל מוצרי יצרנית הגלידות בלו בל

יצרנית הגלידות האמריקיאת בלו בל מורידה מהמדפים וקוראת להחזרה של כל מוצריה בכל השווקים, בעקבות חששות לזיהום ליסטריה במפעליה. החברה מפעילה סניפים ב-23 מדינות בארה"ב, ומוצריה נמכרים גם במרכולים. החברה קראה להחזרת חלק מהמוצרים בשבועות האחרונים בעקבות אבחון של כמה אנשים עם ליסטריה. כעת הרחיבה החברה את הריקול: "אנחנו מחוייבים לעשות את הדבר הנכון ב-100%, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להוריד את כל המוצרים מהשוק עד שנוכל להיות בטוחים שכולם בטוחים", אמר בהצהרה מנכ"ל בלו בל פול קרוז. בלו בל היא חברה בבעלות פרטית שמקורה בטקסס.

גלידת בלו בל. החברה הורידה כל מוצריה מהמדפיםצילום: אי–פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יבמ היכתה התחזיות; המניה עולה ב-2% לאחר הסגירה

ענקית שירותי המחשוב האמריקאית יבמ דיווחה על רבעון 12 ברציפות של ירידה בהכנסות, על רקע מכירת כמה מעסקיה בשנה שעברה, אך רשמה רווח גבוה מתחזיות האנליסטים. יבמ דיווחה ברבעון הראשון של השנה על רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 2.91 דולר למניה לעומת רווח של 2.54 דולר למניה ברבעון המקביל. תחזית האנליסטים היתה לרווח נמוך יותר של 2.8 דולר למניה. בשורה העליונה רשמה החברה הכנסות של 19.6 מיליארד דולר, ירידה של 13% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת ובהתאם לתחזיות האנליסטים. מניית יבמ עולה ב-2% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, בהמשך לעלייה של 3.4% שרשמה בשעות המסחר הרגילות.

מטה יבמ בניו יורק
מטה יבמ בניו יורקצילום: בלומברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההייטק הוביל העליות בוול סטריט; הנפט קרוב לשיא של 2015

בורסות וול סטריט, אשר רשמו ביום שישי את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משלושה שבועות, התאוששו היום ורשמו את הזינוק החד ביותר זה שלושה שבועות. מניות הטכנולוגיה הובילו את העליות לקראת פרסומם השבוע של הדו"חות הכספיים של ענקית טכנולוגיה דוגמת גוגל, פייסבוק ואמזון. מניית יבמ קפצה היום בכ-3.5% לקראת פרסום דו"חות חברת שירותי המחשוב לאחר סגירת המסחר. מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1.3%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.2%; מדד S&P 500 הוסיף 0.9%. מניית הסברו קפצה ביותר מ-12% לאחר שיצרנית הצעצוע הבורסאית השנייה בגודלה בעולם דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים גבוהים מהצפוי.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט קרוב לשיא של 2015

מחיר הנפט הגולמי בניו יורק התקרב לרמתו הגבוהה ביותר השנה על רקע הערכות כי ההאטה בצמיחת האספקה צפויה להימשך, ובעקבות הודעת הבנק המרכזי של סין על הרחבת התמריצים לכלכלה השנייה בגודלה בעולם. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 56.38 דולר לחבית, עלייה של 1.2%. בשבוע שעבר טיפס מחיר החוזים לרמה של 57.42 דולר לחבית - הרמה הגבוהה ביותר מאז ה-23 בדצמבר.

צילום: רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יוון לא תצטרך לפרוש מהיורו אם תגיע לחדלות פירעון

אם יוון תגיע לחדלות פירעון אין בהכרח שתיאלץ לפרוש מגוש היורו, אמר היום סגן נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), ויטור קונסטנסיו. החקיקה האירופית הקיימת אינה מאפשרת סילוק של מדינה מגוש היורו רק מכיוון שהגיע לחדלות פירעון, אמר סגנו של דראגי בנאום בפרלמנט האירופי.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסחורות הקפיצו את אירופה; פרנקפורט זינקה ב-1.7%

בורסות אירופה, אשר השלימו ביום שישי את הנפילה השבועית החדה ביותר השנה, התאוששו היום בהובלת מגזר הסחורות, לאחר שהבנק המרכזי של סין הרחיב את התמריצים לכלכלה השנייה בגודלה בעולם. בורסת פרנקפורט אשר רשמה בשבוע שעבר את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז שנת 2011, זינקה היום ב-1.7%. לונדון נסגרה בעלייה של 0.8%; פריז טיפסה ב-0.9%. בורסת אתונה, שצנחה בשבוע שעבר ב-6%, נסגרה היום בירידה של 0.1% לאחר שכבר עלתה ב-1.9% במהלך יום המסחר. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.8% לאחר שביום שישי צנח ב-1.8% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ינואר.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרגולטור האירופי אישר רכישת ענק של דרהי בפורטוגל

רשות ההגבלים העסקיים האירופית הודיעה היום על אישור העסקה במסגרתה תרכוש חברת הטלקום אלטיס שבשליטת איל הטלקום פטריק דרהי, את פעילותה של חטיבת הטלפון הפורטוגלית של אוי (Oi) הברזילאית תמורת 7.4 מיליארד יורו (7.9 מיליארד דולר), ובכך תרחיב את אימפריית הטלקום של המיליארדר היהודי-צרפתי, שמחזיק גם בחברת HOT הישראלית, באירופה. עם זאת, כתנאי לאישור עסקה, הסכימה אלטיס למכור שתי חברות בנות שלה בפורטוגל הפועלות בתחומים של שירותי טלפון קווי, אינטרנט וטלוויזיה.

פטריק דרהיצילום: רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קרקס סירק דה סוליי נמכר ב-1.2 מיליארד ד'

חברת מופעי הקרקס הקנדית המצליחה, סירק דה סוליי, נרכשת על ידי קבוצת חברות השקעה פרטית תמורת סכום המוערך ב-1.5 מיליארד דולר קנדי (1.23 מיליארד דולר ארה"ב). קבוצת המשקיעים כוללת את חברת ההשקעה הפרטית TPG, שתרכוש את השליטה בחברה, וכן חברת ההשקעות הסינית פוסון וקרן הפנסיה וההשקעות שת מחוז קוויבק. בהודעה על העסקה לא נמסרו נתונים כספיים, אולם העיתון "גלוב אנד מייל" בטורונטו דיווח כי שווי העסקה 1.5 מיליארד דולר קנדי.

צילום: Matt Beard
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יוון: רשויות מקומיות יעבירו מזומן לבנק המרכזי

עלות הביטוח נגד חדלות פירעון של יוון זינקה והאג"ח הממשלתיות של יוון צללו על רקע המבוי הסתום במשא ומתן בין יוון לנושיה הבינלאומיים, ולאחר שממשלת יוון הוציאה צו המחייב את הרשויות המקומיות להעביר את כל המזומן במאזניהן לבנק המרכזי, כדי לסייע במימון תשלום החוב הקרוב לקרן המטבע הבינלאומית (IMF) והתקרבות מועד תשלום המשכורות לעובדי המדינה בסוף החודש.

המהלך עשוי לסייע לממשלת יוון לגייס כשני מיליארד יורו (2.15 מיליארד דולר) במזומן שעשוי לסייע לה לעמוד בהתחייבויותיה החיצוניות כמו תשלום בסך 770 מיליון יורו שהממשלה נדרשת להעביר לקרן המטבע ב-12 במאי, דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.

המסחר בחוזי החלף ריבית (Credit Default Swaps) מצביע על סיכוי של 84% לכך שממשלת יוון תגיע לחדלות פירעון בתוך חמש שנים, לעומת סיכוי של 67% בתחילת חודש מארס, לפי נתוני CMA. התשואה על האג"ח הממשלתיות של יוון ל-10 שנים קפצה היום ב-0.15% ל-13.07%, והתשואה על האג"ח לשלוש שנים זינקה ב-1.15% לרמה של 27.9%.

יאניס וארופאקיס, שר האוצר של יווןצילום: רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חברת אבטחת המידע וובסנס נרכשה ב-1.9 מיליארד ד'

יצרנית הנשק האמריקאית רייתאון (Raytheon) הודיעה היום על רכישת חברת אבטחת המידע וובסנס (Websense) תמורת 1.9 מיליארד דולר, כולל נטילת חובות, מחברת ההשקעה הפרטית ויסטה אקוויטי פרטנרס. רייתאון תשלב את חטיבת אבטחת הסייבר שלה, ששווייה מוערך ב-400 מיליון דולר, בתוך וובסנס. בהמשך, ויסטה אקוויטי תרכוש 19.7% ממניות החברה החדשה תמורת כ-335 מיליון דולר.

צילום: רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בוול סטריט; הסברו קופצת ב-8%

בורסות וול סטריט, אשר רשמו ביום שישי את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה משלושה שבועות, פתחו את שבוע המסחר במגמה חיובית לאחר שהבנק המרכזי של סין הודיע על הפחתת דרישות הרזרבות מהבנקים במדינה - מהלך שנועד לעודד את הפעילות הכלכלית בכלכלה השנייה בגודלה בעולם. מדד דאו ג'ונס עולה ב-1.3%; מדד S&P 500 מוסיף 0.9%; מדד נאסד"ק מטפס ב-0.9%.

מניית מורגן סטנלי עולה ב-0.6% לאחר שהבנק דיווח על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים ועל ההכנסות המותאמות הגבוהות ביותר זה למעלה מחמש שנים. מניית הסברו קופצת ב-8% לאחר שיצרנית הצעצוע הבורסאית השנייה בגודלה בעולם דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים גבוהים מהצפוי.

מניית יבמ מטפסת ב-2.5% לקראת פרסום הדו"חות הכספיים של ענקית שירותי המחשוב לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט. בהמשך השבוע יפרסמו את תוצאותיהן הכספיות שורה של ענקיות טכנולוגיה נוספות, בהן גוגל, פייסבוק ואמזון.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מורגן סטנלי הכה את התחזיות: זינוק של 59% ברווח

הבנק האמריקאי מורגן סטנלי דיווח היום על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים ועל ההכנסות המותאמות הגבוהות ביותר זה למעלה מחמש שנים, הודות לעלייה בהכנסות ממסחר במניות ומפעילות הברוקראז'. הבנק רשמה ברבעון הראשון של השנה רווח נקי של 2.39 מיליארד דולר, או רווח של 1.18 דולר למניה - זינוק של 59% לעומת רווח של 1.51 מיליארד דולר, או רווח של 74 סנט למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי מספר סעיפים חשבונאיים רשם הבנק רווח של 85 סנט למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 78 סנט למניה.

ג'יימס גורמן, מנכ"ל מורגן סטנליצילום: רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אתונה מתאוששת

בורסת אתונה עולה ב-1.5% היום, אחרי שצנחה ב-6% בשבוע שעבר, בהובלת מניות הבנקים. ביום שישי יקיימו שרי האוצר של גוש היורו פגישה בריגה שבלטביה, שבה ינסו לסלול את הדרך להסכם בחודש מאי שיאפשר ליוון לזכות ביותר סיוע ולהימנע מחדלות פירעון.

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וארופאקיס: "עזיבת יוון תסכן את גוש היורו"

שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, הזהיר כי אם יוון תעזוב את גוש היורו, מדינות אחרות ילכו בעקבותיה. בראיון לערוץ הטלוויזיה הספרדי לה סקסטה, אמר וארופאקיס כי "כל מי שמשתעשע ברעיון של הסרת חלקים מגוש היורו בתקווה כי היתר ישרוד משחק באש". לדבריו, "ברגע שלאנשים נכנס לראש הרעיון לפיו האיחוד המוניטרי אינו לנצח, יתחילו ספקולציות של 'מי הבאה בתור?' השאלה הזאת ממוססת כל איחוד מוניטרי. במוקדם או במאוחר, הוא יתחיל להעלות ריביות, יהיו מתיחויות פוליטיות, בריחת הון". 

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות באירופה

בורסות אירופה רושמות עליות שערים, לאחר שבשבוע שעבר רשמו את הירידה החדה ביותר שלהן  השנה. לונדון עולה ב-0.5%; פרנקפורט מוסיפה 0.3%; פריז מטפסת 0.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.2%. 

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט עולה

המסחר בבורסות אסיה ננעל בירידות שערים. טוקיו ירדה ב-0.1%; הונג קונג נפלה ב-1.8%; שנחאי ירדה ב-0.3%.

מחיר הנפט עולה בעקבות הפחתת תפוקת הנפט בארה"ב. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק עולים ב-1.4% ל-56.50 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. חברת שירותי הקידוח בייקר יוז דיווחה אתמול כי מספר אסדות הנפט הפעילות ירד בשבוע שעבר ב-26%. תפוקת הנפט בארה"ב ירדה ל-9.38 מיליון חביות ביום נכון ל-10 באפריל. 

בתי זיקוק בקליפורניה
בתי זיקוק בקליפורניהצילום: BLOOMBERG NEWS
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שנחאי עולה ב-1%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת עם פתיחת שבוע המסחר. טוקיו עולה ב-0.3%; הונג קונג יורדת ב-0.3%; הבורסה בשנחאי עולה ב-1% בעקבות תמריצים של הבנק המרכזי; סיאול ללא שינוי; סידני יורדת ב-0.8%.

הבנק המרכזי של סין הפחית אתמול את כמות המזומנים שנדרשים הבנקים להחזיק כרזרבות, ההורדה השניה בתוך חודשיים, אשר מכניסה נזילות בניסיון לעודד את הצמיחה. בשבוע שעבר נודע כי כלכלת סין צמחה ברבעון הראשון בקצב האיטי ביותר זה שש שנים – 7%.

ביפן מדווחת התקשורת כעת על רעידת אדמה בעוצמה 6.6 בסולם ריכטר באזור אוקינאווה, אשר לוותה באזהרת צונאמי. 

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker