עדכון גלובלי

אינטל קפצה ב-6% עקב דיווח על רכישתה הגדולה מעולם

כל מה שצריך לדעת עכשיו על השווקים בעולם: עדכונים מהבורסות, נתוני מקרו והתפתחויות שמשפיעות על המסחר - במקום אחד

צוות גלובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צוות גלובל
LIVE

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בהובלת מניות הטכנולוגיה, על רקע דיווחים על מיזוג ענק במגזר השבבים. עם זאת, בסיכום שבועי רשם שוק המניות בארה"ב את השבוע הגרוע ביותר זה חודשיים. אינטל קפצה ב-5.9% בעקבות דיווחים לפיהם ענקית השבבים במגעים לרכישת מתחרתה אלטרה, במסגרת מה שעשויה להיות הרכישה הגדולה מעולם שביצעה אינטל. מחיר הנפט צלל היום ב-5% על רקע הערכות כי מתקפות חיל האוויר הסעודי על מוקדי מורדים בתימן לא יגרמו לשיבושים באספקת הנפט מהמזרח התיכון, אולם קפץ ב-4.9% בסיכום שבועי. מחיר הזהב נסוג משיא של יותר משלושה שבועות וירד לראשונה זה שמונה ימים. מוקדם יותר היום, נסגרו בורסות אירופה במגמה חיובית אולם השלימו את הירידה השבועית החדה ביותר השנה, לאחר שבעה שבועות רצופים של עליות.

עדכונים

וול סטריט סגרה את השבוע הגרוע זה חודשיים

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית על רקע דיווחים על מיזוג ענק במגזר השבבים, אולם השלימו את השבוע הגרוע ביותר זה חודשיים. מניות הטכנולוגיה הובילו היום את העליות. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 0.3%; מדד נאסד"ק טיפס ב-0.7%; מדד S&P 500 הוסיף 0.3% - עלייה ראשונה זה חמישה ימי מסחר. עם זאת, בסיכום שבועי ירד המדד ב-2.2% - הירידה השבועית החדה ביותר זה חודשיים. מדד S&P 500 לא טיפס במשך יומיים ברציפות מאז ה-17 בפברואר - הרצף הארוך ביותר מאז 1994.

אינטל קפצה ב-5.9% בעקבות דיווחים לפיהם ענקית השבבים במגעים לרכישת מתחרתה אלטרה, במסגרת מה שעשויה להיות הרכישה הגדולה מעולם שביצעה אינטל. מניית אלטרה נסקה ב-24%.  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אינטל קופצת ב-7% עקב דיווח על רכישתה הגדולה מעולם

ענקית השבבים האמריקאית אינטל מנהלת מגעים לרכישת יצרנית השבבים אלטרה (Altera) בעסקה שעשויה להיות הרכישה הגדולה מעולם של אינטל, דיווח העיתון "וול סטריט ג'ורנל". תנאי העסקה המתגבשת ועיתוי סגירתה לא נמסרו, ויתכן כי המגעים לא יבשילו בסופו של דבר לכדי הסכם. מניית אינטל קופצת ב-6.5% בוול סטריט בעקבות הדיווח.

מניית אלטרה מזנקת ב-25.5% בעקבות הדיווח ושווי השוק של החברה גדל בתוך כך לכ-13 מיליארד דולר. רכישת אלטרה תהיה חריגה בגודלה עבור אינטל אשר באופן מסורתי דבקה ברכישות של חברות קטנות יחסית.

אינטל
אינטלצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט צלל ב-5%; הזהב ירד לראשונה זה 8 ימים

מחיר הנפט צלל היום ב-5% על רקע הערכות כי מתקפות חיל האוויר הסעודי על מוקדי המורדים החותים בתימן לא יגרמו לשיבושים באספקת הנפט מהמזרח התיכון. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במאי נסגרו במחיר של 48.87 דולר לחבית, נפילה של 5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. עם זאת, בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט ב-4.9% על רקע המלחמה בתימן.

מחיר הזהב נסוג משיא של יותר משלושה שבועות וירד לראשונה זה שמונה ימים, אולם טיפס בסיכום שבועי לאחר שירידות בשוקי המניות בעולם השבוע הגבירו את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה כהשקעה חלופית. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,199.8 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%, לאחר שזינקו ב-4.9% בשבעה ימי המסחר הקודמים. בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1.3%.

מורדים חותים בבירת תימןצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה בשבוע הגרוע של 2015

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית אולם השלימו את הירידה השבועית החדה ביותר השנה, לאחר שבעה שבועות רצופים של עליות. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.6%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2% אולם ירדה בסיכום שבועי ב-1.4%; פריז עלתה ב-0.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס היום ב-0.3% אולם ירד בסיכום שבועי ב-2.1% - ירידה שבועית ראשונה זה שמונה שבועות. המדד גבוה כעת ב-16% מרמתו בתחילת השנה.

בצרפת פורסם היום על עלייה באווירת הצרכנים במארס. לפי הסקר החודשי של סוכנות הסטטיסטיקה במדינה, מדד אווירת הצרכנים הגיע ל-93 נקודות במארס, לעומת 92 נקודות בפברואר. ואולם האווירה במדינה עדיין רחוקה מהממוצע לטווח ארוך שמגיע ל-100 נקודות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קרניבל של אריסון רוכשת 9 ספינות שיט תענוגות

קרניבל קרוז, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבראשה עומד מיקי אריסון, הודיעה על רכישת תשע ספינות חדשות על פני תקופה של ארבע שנים החל מ-2019. כבר היום מחזיקה קרניבל בצי ספינות שיט התענוגות הגדול בעולם המונה 101 ספינות הפועלות תחת תשעה מותגים שונים.

מניית קרניבל קרוז קופצת ביותר מ-5% במסחר בוול סטריט לאחר שהחברה דיווחה על רווח רבעוני גבוה מהצפוי הודות לנפילת מחירי הדלק וגידול בהוצאות הנופשים בספינותיה.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט קוטעת את רצף הירידות הארוך זה 10 שבועות

בורסות וול סטריט נפתחו במגמה חיובית וקוטעות בכך את רצף הירידות היומי הארוך ביותר זה 10 שבועות, על רקע פרסום נתוני צמיחה חלשים מהצפוי בארה"ב. מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.2%; מדד נאסד"ק מוסיף 0.4%; מדד S&P 500 מטפס ב-0.2% לאחר שאתמול נסגר בירידות זה היום הרביעי ברציפות תוך מחיקת כל העליות שרשם מתחילת השנה ובדרך לירידה של 2.5% מתחילת השבוע. המדד לא טיפס במשך יומיים ברציפות מאז ה-17 בפברואר - הרצף הארוך ביותר מאז 1994.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צמיחה מתונה מהצפוי בארה"ב

התוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב צמח ב-2.2% ברבעון הרביעי של 2014, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לצמיחה חדה יותר של 2.4% בכלכלה הגדולה בעולם, לעומת נתונים ראשוניים שהצביעו על צמיחה של 2.2%. שיעור הצמיחה ברבעון הרביעי מסמן האטה חדה לעומת זינוק של 5% בתוצר ברבעון השלישי. היבוא והצריכה הפרטית, במיוחד בתחום שירותי הבריאות, צמחו בשיעור חד יותר מההערכות הראשוניות, אולם השפעתן קוזזה על ידי ירידה בהוצאות החברות על הגדלת מלאים.

עוד בחזית המקרו כלכלית בארה"ב: בשעה 16:55 לפי שעון ישראל יפורסם מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן של חודש מארס. כלכלנים צפוים כי המדד טיפס לרמה של 92.5 נקודות לעומת ההערכות הראשוניות של 91.2 נקודות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שמועות ברשת: שר האוצר של יוון יתפטר בקרוב

בעיתון "הבילד" הגרמני פורסמו שמועות שלפיהן שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס צפוי להתפטר. בעיתון צוטטו גורמים שאמרו כי זו "עובדה מוגמרת" ו"עניין של זמן". ממשלת יוון דחתה בתוקף את השמועות האלה. יש כמה סיבות אפשריות שבגינן עשוי וארופאקיס, שזוכה לפופלריות רבה באירופה מאז שנכנס לתפקיד בינואר, להתפטר. בין היתר, קרא לו בעבר ראש הממשלה מטעם מפלגת סיריזה הקיצונית, אלכסיס ציפראס, להוריד פרופיל. בנוסף, ייתכן שווארופאקיס מתנקד לכמה מהצעדים שמקדם ציפראס ונתפסים ככניעה להנהגה האירופית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דרום קוריאה מתעלמת מההתנגדות האמריקאית ומצטרפת לבנק האסייתי

למרות ההתנגדות האמריקאית, גם דרום קוריאה הודיעה כי היא תצטרף למתחרה הסיני של הבנק העולמי. בשנה שעברה החלה היוזמה הסינית להקים בנק השקעות אסייאתי, שעשוי לערער על ההגמוניה של הבנק העולמי – שנשלט על ידי 7 הכלכלות המתועשות בעולם ובראשן ארה"ב ומקדם את האינטרסים שלהן – גם כשהוא משקיע במדינות אחרות. סין נהפכה בשנים האחרונות לשותפת הסחר המרכזית של דרום קוריאה – ובמדינה חוששים כי אם לא ייכנסו לבנק, חברות מקומיות עלולות להחמיץ הזדמנויות בסין. בריטניה הודיעה לפני שבועיים כי היא תיכנס לבנק כחברה מייסדת וגם אוסטרליה ויפן עשויות לנהוג באופן דומה – מה שמותיר את ההתנגדות האמריקאית חסרת משמעות עבור בנות הברית של ארה"ב.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הצרכנים היפנים מוציאים פחות - למרות השיפור בשוק העבודה

על המסחר בבורסת טוקיו העיבו היום גם כמה נתוני מקרו שפורסמו ומעידים על המשך מגמת הקיפאון בכלכלה המקומית. נתונים שפורסמו היום מעידים כי האינפלציה במדינה נשארת ברמה אפסית וכי הוצאות משקי הבית ממשיכות לרדת – על עף השיפור בשוק העבודה במדינה. על פי הפרסומים היום במדינה, מדד המחירים לצרכן עלה ב-2%, אך בניכוי עליית מס הרכישה בשנה שעברה, האינפלציה היא אפסית. נתוני האינפלציה שפורסמו היום איכזבו גם את האנליסטים שציפו לעלייה מעט גבוהה יותר. הוצאות משקי הבית במדינה ירדו ב-2.9% לעומת 2014. נתון חיובי אפשר למצוא בשיעור האבטלה שירד ל-3.5% בלבד.

בורסת טוקיו ננעלה בירידות של 0.95%; סידני עלתה ב-0.65%; סיאול ירדה ב-0.1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגמה מעורבת באסיה לאור המתיחות בתימן

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת והנפט חזר לרדת לאור המתיחות בתימן ותיקפות סעודיה במדינה. המשקיעים סוברים שסעודיה רושמת הצלחות בתקיפות שלה - מה ששולח את מחירי הנפט למטה אחרי הזינוק שנרשם אתמול. בורסת טוקיו יורדת ב-0.4%; הונג קונג נסחרת ללא שינוי; שנחאי עולה ב-0.3%; סיאול יורדת ב-0.15%; סידני עולה ב-0.55%.

בשוק המט"ח, הין נסחר ללא שינוי ניכר מול הדולר בשער של 119.14 ין לדולר. בשוק הסחורות, נפט מסוג טקסס מתוק יורד ב-2.1% ל-50.35 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט יורד ב-1.7% ל-28.19 דולר לחבית; זהב למסירה ביוני יורד ב-0.3% ל-1,201.4 דולר לאונקיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום רביעי של ירידות בארה"ב; סנדיסק צללה ב-18%

בורסות וול סטריט ירדו זה היום הרביעי ברציפות, אם כי הירידות התמתנו לקראת סוף יום המסחר, לאחר שהמלחמה בתימן גרמה למשקיעים להעביר את כספם לנכסים דוגמת הזהב והין היפני, הנחשבים למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר. מחיר הנפט קפץ ב-5% על רקע חששות משיבושים באספקת הנפט מהמזרח התיכון.

מדד S&P 500 נסוג ב-0.2% - יום רביעי ברציפות של ירידות - לאחר שנפל בתחילת יום המסחר ב-0.8%. מדד נאסד"ק, אשר רשם ביום רביעי את הנפילה היומית החדה ביותר זה 11 חודשים, נסוג ב-0.3% לאחר שכבר איבד 1% במהלך יום המסחר. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.2%.

מניית סנדיסק צללה ב-18% לאחר שיצרנית שבבי המובייל הורידה את תחזית המכירות לרבעון הנוכחי.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המלחמה בתימן הקפיצה את הנפט ב-5%

מחיר הנפט הגולמי עלה זה היום חמישי ברציפות ונסגר בשיא של שלושה שבועות, לאחר שמדינות המפרץ הפרסי, בהובלת סעודיה, החלו להפציץ מוקדי כוח של המורדים בתימן. תפוקת הנפט של תימן מזערית, אך השפעתה על מגזר הנפט עצומה בשל מיקומה האסטרטגי. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 51.43 דולר לחבית, זינוק של 4.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב מעל 1,200 דולר לאונקייה

מחיר הזהב עלה זה היום השביעי ברציפות - רצף העליות הממושך ביותר מאז אוגוסט 2012 - ונסגר מעל לרמה של 1,200 דולר לאונקייה לראשונה מאז ראשית מארס, לאחר שירידות בשוקי המניות בעולם והסלמה בלחימה בתימן הגבירה את תיאבון המשקיעים למתכת היקרה. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,204.8 דולר לאונקייה, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

צילום: אי–פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה ביומיים הגרועים זה 3 חודשים

בורסות אירופה השלימו את הנפילה הדו-יומית החדה ביותר זה כמעט שלושה חודשים, בצל הפצצות חיל האוויר הסעודי בתימן שהגבירו את החששות מפני שיבושים באספקת הנפט מהמזרח התיכון. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.4%; פרנקפורט נסוגה ב-0.2%; פריז איבדה 0.3%; מילאנו נסוגה ב-1.1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.9% לאחר שכבר נפל בשיעור כפול מכך במהלך יום המסחר.

מחיר הנפט הגולמי עולה זה היום חמישי ברציפות ומזנק בניו יורק ביותר מ-3% מעל לרמה של 50 דולר לחבית, על רקע ההסלמה בתימן.

בורסות וול סטריט מחקו את הירידות שרשמו בתחילת היום, ונסחרות ביציבות. מדד S&P 500 מטפס בפחות מ-0.1% - עלייה ראשונה זה ארבעה ימים - לאחר שנפל מוקדם יותר ב-0.8%. מדד נאסד"ק, אשר רשם אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר זה 11 חודשים, נסוג ב-0.1% לאחר שכבר ירד ב-1% בתחילת היום; מדד דאו ג'ונס נסחר ללא שינוי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות באירופה; החוזים על מדדי וול סטריט נחלשים

הירידות בבורסות אירופה מתגברות והחוזים על מדדי וול סטריט צונחים בהמשך לירידות אתמול. לונדון יורדת ב-1.2%; פרנקפורט נחלשת ב-1.6%; פריז יורדת ב-1.3%; מדד סטוקס 600 יורד ב-1.5%. השווקים ממשיכים לעקוב אחר הנעשה ביוון, שהתחייבה להגיש רשימת רפורמות מקיפה עד יום שני, אך רבים חוששים כי לא תעמוד בכך. בורסת אתונה נחלשת ב-2.6%. החוזים על מדד S&P 500 האמריקאי מצביעים על ירידה נוספת היום, עם ירידה של 0.6%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האופוזיציה ביוון: פשיטת רגל עד הפסחא

מפלגת האופוזיציה של יוון "דמוקרטיה חדשה" מזהירה כי יוון עשויה להיכנס לפשיטת רגל עד חג הפסחא אם הממשלה תמשיך במסלולה הנוכחית. דובר המפלגה, קיריאקוס מיטסוטאקיס, ביקר את ממשלת סיריזה בכך שלא הביאה את הארכת תוקף חבילת החילוץ לאישור הפרלמנט, מחשש כי חבריה שלה לא יאשרו אותה, אלא רק חברי האופוזיציה. עובדי ממשל רבים ביוון חוששים כי בשבוע הבא לא יקבלו משכורות וקצבאות – תשלום כולל בסך 1.7 מיליארד יורו.

במקביל, משיכת הפקדונות מהבנקים היווניים נמשכת. בפברואר ירד שווי הפקדונות בבנקים היווניים ב-7.8 מיליארד יורו נוספים, לאחר צניחה של 12.2 מיליארד יורו בינואר, לאחר בחירת סיריזה לשלטון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תחזית צמיחה מעודדת בספרד

כלכלת ספרד צפויה לצמוח ב-2.8% השנה, לפי תחזית מעודכנת שפירסם הבנק המרכזי של ספרד היום. מדובר בעלייה משמעותית בתחזית הצמיחה, לאחר שבדצמבר צפה הבנק צמיחה של 2%. בשנה שעברה צמחה כלכלת ספרד ב-1.4%, צמיחה חיובית ראשונה מאז 2008. שיעור האבטלה צפוי לרדת ל-22.2% עד סוף השנה ול-20.5% ב-2016.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנקים היווניים מובילים את בורסת אתונה לירידות

הבורסה היוונית נחלשת ב-2.3% כעת. מניית נשונל בנק אוף גריס יורדת ב-6.4%; מניות פיראוס בנק ויורובנק ארגסיאס יורדות ב-4.9%. שר הכלכלה היווני צופה כי יוון תגיע להסכם עם נושיה בתחילת השבוע הבא, מה שיאפשר שחרור של התשלום הבא בחבילת החילוץ היוונית ועמידה של יוון בתשלומים נחוצים עד סוף החודש.

קרדיט: חגיגות יום העצמאות ביוון, אמש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

14 הרוגים לפחות בהתמוטטות באתר בנייה בוייטנאם

חיילים וכוחות משטרה הצטרפו למשימת חילוץ בוייטנאם היום, בחיפוש אחר ניצולים לאחר התמוטטות מערכת פיגומים ענקית באזור תעשייה במרכז וייטנאם. בהתמוטטות, באזור הכלכלי וונג אנג שבמחוז הא טין, נהרגו 14 עובדים ו-30 נוספים נפצעו, מרביתם במצב קשה. התאונה התרחשה בפרוייקט נמל ימי שהינו חלק ממתחם בבעלות קונצרן פורמוזה הטייוואני. העובדים, כולם וייטנאמים, הם עובדי קבלנית משנה וייטנאמית שגויסה על ידי סמסונג C&T, אחת מחטיבות סמסונג הדרום קוריאנית. טרם ידוע מספר הנפגעים המלא.

צוותי חילוץ מחפשים אחר ניצולים והרוגים באתר בנייה בוונג אנג בוייטנאם; 14 הרוגים זוהו עד כהצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות באסיה בעקבות וול סטריט

ירידות נרשמו היום במרבית בורסות אסיה, לאחר שאתמול אזהרה לגבי מגזר השבבים גררה את בורסות וול סטריט ליום שלישי ברציפות של ירידות. טוקיו ירדה ב-1.4; סיאול נחלשה ב-1%; טייוואן ירדה ב-0.5%; אוסטרליה איבדה 1.6%. הונג קונג עברה לירידה קלה של 0.1%; שנחאי נסחרה בניגוד למגמה וטיפסה ב-0.6%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחיר הנפט מזנק ב-4.5%

מחיר הנפט ממשיך לזנק היום, לאחר שמדינות המפרץ הפרסי, בהובלת סעודיה, החלו להפציץ מוקדי כוח של המורדים בתימן. תפוקת הנפט של תימן מזערית, אך השפעתה על מגזר הנפט עצומה בשל מיקומה האסטרטגי החולש על סחר הנפט של המפרץ הפרסי. תימן שולטת בבאב אל-מנדב, נקודה צרה בה עוברות ספינות מהמפרץ הפרסי בדרך לתעלת סואץ ומשם לעולם המערבי.

כעת מזנקים החוזים על הנפט הגולמי למסירה במאי ב-4.5% למחיר 51.4 דולר לחבית, במסחר האלקטרוני בניו יורק. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט מתחזקים ב-3.6% בלונדון, למחיר 58.53 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד נאסד"ק ביום הגרוע זה 11 חודשים

מניות הטכנולוגיה גררו את בורסות ארה"ב ליום שלישי של ירידות ומדד נאסד"ק רשם את הנפילה היומית החדה ביותר זה 11 חודשים, לאחר שאנליסטים הזהירו מפני האטה במכירות השבבים. מדד נאסד"ק, אשר התקרב ביום שישי לכדי מרחק נגיעה מהשיא של בועת הדוט.קום שרשם בשנת 2000, צנח היום ב-2.4%. מדד מניות המוליכים למחצה של פילדלפיה צלל ביותר מ-4% - הנפילה החדה ביותר זה שישה חודשים - על רקע הורדות המלצה של אנליסטים ליצרניות שבבים דוגמת AMD ו-Nvidia. מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.6%; מדד S&P 500 נסוג ב-1.5% - יום שלישי ברציפות של ירידות.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסלמה בתימן הקפיצה את הנפט

מחיר הנפט הגולמי נסגר בשיא של יותר משבועיים לאחר שהחותים התקרבו להשלמת ההפיכה בתימן, והגבירו בכך את החששות משיבושים באספקת הנפט מהמזרח התיכון. החוזיים על הנפט הגולמי למסירה במאי נסגרו בניו יורק במחיר של 49.21 דולר לחבית, עלייה של 3.6%.

מחיר הזהב טיפס זה היום השישי ברציפות על רקע ירידה מפתיעה בהזמנות למוצרים בני-קיימא ארה"ב. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1.198.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

חמושים הנאמנים לנשיא תימן בדרום המדינה, היוםצילום: רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נאסד"ק בנפילה החדה זה חודשיים; קראפט נוסקת ב-35%

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה שלילית זה היום השלישי ברציפות לאחר שירידה מפתיעה בהזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב האפילה בהשפעתה על פעילות מיזוגים ורכישות. מניות הטכנולוגיה מובילות את הירידות. מדד דאו ג'ונס יורד ב-1.2%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.9% - יום שלישי של ירידות; מדד נאסד"ק צונח ב-1.8% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז ה-27 בינואר.

מניית יצרנית המזון קראפט מזנקת ב-35% לאחר ההודעה כי תירכש על ידי ברקשייר התאוויי ו-3G ותמוזג עם יצרנית הקטשופ היינץ. מניית חברת התוכנה קופקס (Kofax) נוסקת ב-46% לאחר שהסכימה להירכש על ידי לקסמרק, שמנייתה קופצת ב-6%.

צילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה בנפילה החדה זה חודשיים

בורסות אירופה רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה למעלה מחודשיים, לאחר שהתקרבו אתמול לרמתן הגבוהה מעולם. הירידות נרשמו למרות נתוני בטחון העסקים הטובים מהצפוי שפורסמו היום בגרמניה - הכלכלה הגדולה באירופה. בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.4%; פרנקפורט נסוגה ב-1.2%; פריז איבדה 1.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-1.1% לאחר שנסגר ביום שישי במרחק של 0.7% בלבד מהשיא של שנת 2000, והשלים זינוק של 18% מתחילת השנה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידה בהזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב

הזמנות למוצרים בני-קיימא בארה"ב התכווצו במפתיע בפברואר ב-1.4% - ירידה שלישית בארבעה חודשים - לאחר עלייה של 2% בינואר. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 0.2% בפברואר. האטה בביקוש לכלי טיס מסחריים גדולים וכלי רכב היתה אחראית למרבית הירידה בהזמנות בחודש שעבר, ציין משרד המסחר האמריקאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אופטימיות בגרמניה

בורסות אירופה רושמות ירידות שערים קלות. היורו מתחזק ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.095 דולר ליורו.

חברות גרמניות אופטימיות יותר לגבי מצב הכלכלה, כך לפי מדד ביטחון העסקים של מכון Ifo. מדד האקלים העסקי של Ifo עלה החודש ל-107.9 נקודות לעומת 106.8 בפברואר. אנליסטים צפו קריאה של 107.3. המכון אמר כי חולשת היורו וירידת מחירי הנפט מעודדות את החברות בגרמניה. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ה-ECB מורה להתרחק מאג"ח יווניות

בורסות אירופה רושמות ירידות שערים קלות עם פתיחת המסחר. לונדון יורדת ב0.1%; פרנקפורט נסוגה ב-0.2%; פריז יורדת ב-0.3%. 

הבנק המרכזי של אירופה הורה לבנקים הגדולים ביוון להימנע מהגדלת חשיפתם לאג"ח ממשלתיות של יוון, כך דיווח אתר הפיננסים מרקטווץ' לפי מקורבים לעניין. הצעד מגביר את הלחץ על ממשלת יוון להגיע להסכם עם הנושים הבינלאומיים כדי שתוכל להמשיך ולקבל את כספי החילוץ.  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ליוון נגמר הכסף

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמה מעורבת. בורסת טוקיו ננעלה בעליה של 0.2%; הונג קונג עולה ב-0.3%; שנחאי ירדה ב-0.8%. 

ליוון עלול להיגמר הכסף עד ה-20 באפריל אם לא תבטיח את המשך קבלת הסיוע, כך אמר לרויטרס מקור המקורב לעניין. לאחר מגעים עם מנהיגי האיחוד האירופי בשבוע האחרון, אמרה ממשלת יוון כי תציג בפניהן ביום שני חבילת רפורמות בתקווה כי אלה יספיקו לקבלת הסיוע ולמניעת חדלות פירעון. 

מרקל וציפראס בברלין. נראה שלא הסכימו על דברצילום: אי–פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ענקית המזון קראפט במגעים למכירתה ב-40 מיליארד ד

חברת ההשקעה הפרטית הברזילאית 3G מנהלת מגעים לרכישת קראפט פודס האמריקאית ב-40 מיליארד דולר, דיווח אתמול "וול סטריט ג'ורנל" לפי מקורות יודעי דבר. לפי הדיווח, 3G גייסה כמעט 5 מיליארד דולר למימון הרכישה. הרכישה הגדולה האחרונה של החברה היתה של יצרנית הקטשופ היינץ ביחד עם ברקשייר התאוויי. מניית קראפט, אשר סיימה את המסחר בוול סטריט אתמול בירידה של 1.3%, זינקה לאחר הנעילה ב-14.6% עקב הדיווח.  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות באסיה; הנפט יורד

בורסות אסיה רושמות ירידות שערים. טוקיו יורדת ב-0.2%; הונג קונג עולה ב-0.4%; שנחאי יורדת ב-1.1%; סיאול יורדת ב-0.1%; סידני ללא שינוי. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי יורדים ב-0.4% ל-47.35 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. 

בורסת טוקיוצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדולר מתאושש בעולם; וול סטריט נסגרה בירידות

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות על רקע התחזקות הדולר לאחר שנתונים שפורסמו היום בארה"ב הצביעו על התגברות האינפלציה, וחיזקו את ההערכות כי הבנק הפדרלי יתחיל להעלות את הריבית בכלכלה הגדולה בעולם בחודשים הקרובים. מדד S&P 500 נסגר בירידה של 0.6%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.6%; מדד נאסד"ק איבד 0.3%.

הדולר מתחזק ב-0.2% מול היורו לשער של 1.092 דולר ליורו, לאחר שצנח מול המטבע האירופי ב-2.6% בשני ימי המסחר הקודמים. מול הין היפני נסחר הדולר כמעט ללא שינוי ברמה של 119.66 ין לדולר. החוזים על הנפט הגולמי למסירה במאי נסגרו במחיר של 47.51 דולר לחבית, עלייה של 0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,191.4 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנקים הובילו העליות באירופה

מניות הבנקים הובילו את העליות היום בבורסות אירופה ומדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 התקרב לרמתו הגבוהה מעולם, בעקבות צמיחה חדה מהצפוי בפעילות העסקית בגוש היורו החודש. בורסת לונדון נסוגה משיא ונסגרה בירידה של 0.3%; פרנקפורט טיפסה ב-0.9%; פריז הוסיפה 0.7%; מילאנו ומדריד עלו ביותר מ-1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.3% לאחר שבתחילת יום המסחר, לפני פרסום נתוני הפעילות העסקית בגוש היורו, נסוג ב-0.5%. המדד גבוה כעת ב-18% מרמתו בתחילת השנה.

מניית לופטהנזה, החברה האם של חברת התעופה המוזלת "ג'רמן ווינגס" שמטוסה התרסק היום בהרי האלפים, ירדה בכ-1% בבורסת פרנקפורט לאחר שכבר נפלה ביותר מ-4% במהלך יום המסחר. מניית איירבוס, שמטוס הנוסעים שהתרסק היה מתוצרתה, טיפסה ב-0.5% בבורסת פריז לאחר שנסוגה ביותר מ-2% לאחר הדיווח הראשוני על ההתרסקות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רות פורת: מוול סטריט לעמק הסיליקון

ענקית האינטרנט גוגל הודיעה היום כי רות פורת, סמנכ"לית הכספים של בנק מורגן סטנלי, תיכנס לתפקיד סמנכ"לית הכספים של גוגל בחודש מאי, במקום פטריק פיצ'ט שהודיע מוקדם יותר החודש על עזיבת החברה כדי לבלות יותר זמן עם משפחתו.

רות פורת, סמנכ"לית הכספים של מורגן סטנליצילום: באמצעות בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אינפלציה גבוהה מהצפוי בארה"ב

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב טיפס בפברואר ב-0.2% - עלייה ראשונה זה ארבעה חודשים - על רקע התייצבות מחירי הדלק, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והדלק הנחשבים לתנודתיים, טיפס בחודש שעבר ב-0.2%, זה החודש השני ברציפות - מעל לתחזית הכלכלנים לעלייה של 0.1%. מדד הליבה עלה ב-1.7% לעומת פברואר 2014, וקרוב כעת ליעד האינפלציה של 2% שקבע הבנק הפדרלי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התרסקות המטוס מפילה את מניות התעופה

מניות התעופה באירופה נופלות לאחר התרסקות מטוס גרמני של חברת איירבוס. מניית איירבוס נחלשת ב-2.4% בבורסה הראשית שלה, פריז, כאשר לפני הדיווח התחזקה המניה יחד עם יתר בורסת פריז. מניית לופטהנזה, החברה האם של החברה שבבעלותה המטוס – German Wings, נחלשת ב-2.6%.

מניית איירבוס בפריז, אחרי התרסקות המטוסצילום: בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אפס אינפלציה בבריטניה - לראשונה מאז 1960

לראשונה מאז 1960 נרשמה אינפלציה אפס בבריטניה. הירידה הייתה חדה מהצפוי בפברואר, לאחר אינפלציה של 0.3% בלבד בינואר. את הירידה הובילו מחירי המזון והאנרגיה, כאשר מחירי המזון ירדו ב-3.4% בפברואר לעומת פברואר 2014, ואילו מחירי הדלק לתחבורה צנחו ב-16.6%. האינפלציה נמוכה מיעד האינפלציה של הבנק המרכזי של בריטניה, וצפויה לאלץ את נגיד הבנק לשלוח מכתב הסבר לראש הממשלה. אינפלציה נמוכה נחשבת לבעייתית בקרב כלכלנים רבים. עם זאת, ממשלת בריטניה הכריזה על הנתון כחיובי. ראש הממשלה דיוויד קמרון צייץ כי אינפלציה נמוכה טובה למשפחות עניות. שר האוצר ג'ורג' אוסבורן ציין כי העובדה שמחירי הדלק מובילים את הירידה חיובית למשקי הבית:

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הייצור בגרמניה מתאושש, בצרפת עוד מדשדש

נתוני ייצור חיוביים בגרמניה: מדד מנהלי הרכש של גרמניה למגזר הייצור טיפס לשיא של 8 חודשים: 52.4 נקודות. רמה זו גבוהה מרמה של 50 נקודות, שכל קריאה מעליה מעידה על צמיחה בפעילות הייצור, וגבוהה גם מתחזיות כלכלנים. מדד מנהלי הרכש המשולב למגזרי הייצור והשירותים של גוש היורו כולו אף הוא טיפס ועלה על התחזיות, עם 54.1 נקודות, לעומת 53.6 נקודות בפברואר.

לעומת זאת, מדד מנהלי הרכש של צרפת איכזב, והיה נמוך הן מתחזיות הכלכלנים והן מ-50 נקודות, עם קריאה ראשונית של 48.2 נקודות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ג'ורג' סורוס: הסיכוי שיוון תעזוב את גוש היורו הוא 50%

הסיכוי שיוון תעזוב את גוש היורו הוא כעת 50%, והמדינה עשויה לקרוס, להערכת המשקיע המיליארדר ג'ורג' סורוס. סורוס, שידוע כמי שהפיל את הליש"ט הבריטית, אמר את הדברים בראיון שישודר בהמשך היום בערוץ הטלוויזיה של בלומברג.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סיאול ושנחאי התאוששו למרות חולשה בייצור הסיני; טוקיו ירדה

מפעל צעצועים במחוז גואנגדונג, סיןצילום: אי–פי

בורסות שנחאי וסיאול מתאוששות למרות נתוני ייצור מאכזבים בסין: שנחאי עלתה ב-0.1%; הונג קונג יורדת ב-0.3%; טוקיו ירדה ב-0.2%; סיאול עלתה ב-0.2%. אוסטרליה עלתה ב-0.2%. מחיר הנפט הגולמי נחלש היום. החוזים על הנפט מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נחלשים ב-1.3% למחיר 46.83 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

הפעילות במגזר הייצור של סין ירדה לשפל של 11 חודשים החודש על רקע ירידה בהזמנות החדשות, מעידה הקריאה הראשונית של מדד מנהלי הרכש של HSBC  ומרקיט. המדד ירד ל-49.2 נקודות במארס, מתחת לרמה של 50 נקודות המפרידה בין האטה לצמיחה בפעילות. בפברואר עמד המדד על 50.7 נקודות. רכיב ההזמנות החדשות במדד ירד אף הוא לשפל של 11 חודשים, וההזמנות החדשות לייצוא ירדו חודש שני ברציפות. רכיב התעסוקה ירד – זה החודש ה-17 ברציפות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סטנלי פישר: הריבית בארה"ב צפויה להתחיל לטפס השנה

סגן יו"ר הבנק הפדרלי, סטנלי פישר, אמר כי העלאת הריבית מרמה אפסית בארה"ב, "ככל הנראה תידרש עד סוף השנה", אך הוסיף כי העלאות נוספות ככל הנראה לא יהיו אחידות או צפויות. "כמעט ודאי כי לא יושג מסלול חלק כלפי מעלה בשיעורי הריבית", אמר פישר, בשל זעזועים בלתי צפויים בכלכלה העולמית, דוגמת הצניחה במחיר הנפט.

לי קאשינגצילום: בלומברג

האצ'יסון ומפואה, חברת האחזקות ההונג קונגית של לי קאשינג, קרובה לסגירת רכישת מפעילת הסלולר הבריטית O2, במה שצפויה להיות הרכישה הגדולה ביותר שלו מחוץ להונג קונג. בינואר הודיעה האצ'יסון על מגעים בלעדיים עם טלפוניקה לרכישת O2 מידיה תמורת 9.25 מיליארד ליש"ט במזומן, בנוסף למיליארד ליש"ט בהמשך הדרך אם הרכישה תעמוד ביעדים מסויימים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תפוקת הנפט של סעודיה בשיא; ירידות במחיר הנפט בשווקים

סעודיה, יצרנית הנפט הגדולה ביותר באופ"ק דיווחה כי היא מפיקה כיום כ-10 מיליון חביות נפט גולמי ביום, קרוב לשיא כל הזמנים, וכ-350 אלף חביות ביום יותר מהנתון עליו דיווחה סעודיה בפברואר. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במאי נחלשים ב-0.7% בבורסת הסחורות של לונדון, לרמה של 55.51 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker