וול סטריט נעלה שבוע נוסף של ירידות; מדד הפחד עלה לשיא של 11 חודשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
סוחר בוול סטריט
סוחר בוול סטריט. בהמשך היום יתפרסם דו"ח התעסוקה לחודש נובמברצילום: Richard Drew/אי־פי
עדכונים

וול סטריט סגרה שבוע תנודתי בירידות

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות, לאחר תוספת נמוכה מהצפוי במספר המשרות בארה"ב. זהו סופו של שבוע הפכפך בבורסות העולם בעקבות חוסר הוודאות שהביא עמו וריאנט האומיקרון.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.2%, ובסיכום שבועי איבד 1.8%, ירידה שבועית רביעית ברציפות; מדד S&P 500 נסוג ב-0.9%, ובסיכום שבועי ירד ב-1.2%, שבוע שני ברצף של ירידה, אחרי שאתמול שבר שיא; מדד נאסד"ק ירד ב-1.9% ואיבד השבוע 2.6% מערכו. מדד התנודתיות VIX, הידוע בכינויו "מדד הפחד", זינק ב-12%, לאחר שמוקדם יותר עלה ב-24% לרמתו הגבוהה ביותר מאז ינואר.

תשואת האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים ירדה ב-0.1% ל-1.342%, הרמה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר. התשואה על האג"ח ל-30 שנה ירדה ל-1.675%, הרמה הנמוכה ביותר מאז ינואר. מדד הדולר של ICE - שעוקב אחר שער הדולר מול סל של שישה מטבעות של שותפות סחר עיקריות של ארה"ב, בהם יורו, ליש"ט וין - עלה ב-0.1%.

ההזמנות ממפעלים בארה"ב עלו ב-1% באוקטובר, כך דיווח היום משרד המסחר האמריקאי. אנליסטים צפו עלייה מתונה יותר של 0.4%. ההזמנות של מוצרים בני קיימא ירדו ב-0.4%, תיקון לעומת נתון ראשוני שהראה ירידה של 0.5%. ההזמנות של מוצרים שאינם בני קיימא זינקו ב-2.4% באוקטובר.

מניית ענקית שיתוף הנסיעות דידי ירדה ב-22% אחרי שהחברה הודיעה כי תימחק מהמסחר בוול סטריט, חמישה חודשים בלבד לאחר שהונפקה בבורסת ניו יורק.

אפל ירדה ב-1.2% בעקבות דיווח כי מכשירי אייפון של תשעה עובדי משרד החוץ האמריקאי לפחות נפרצו באמצעות תוכנת ריגול של NSO.

הנפט ברצף הירידות הארוך מזה 3 שנים

הנפט סיים את שבוע המסחר בירידה, לאחר שמדינות אופ"ק פלוס הודיעו כי ידבקו בתוכניתן להוסיף 400 אלף חביות ביום לשוק בינואר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר ירדו ב-0.4% ל-66.26 דולר לחבית בבורסת הסחורות בניו יורק. בסיכום שבועי ירד מחיר הנפט ב-2.8%. זוהי ירידה שבועית שישית ברציפות, רצף ירידות שלא היה כמותו מאז נובמבר 2018.

עוד בשוק הסחורות, הזהב - אשר משמש מקלט עבור משקיעים בעתות משבר - עלה היום ב-1.2% ל-1,783.90 דולר לאונקיה.

אירופה נסגרה בירידות

בורסות אירופה נסגרו בירידות בתום יום מסחר הפכפך, ואחרי שאתמול נסגרו בירידות.

לונדון ירדה ב-0.1%; פרנקפורט ירדה ב-0.6%; פריז איבדה 0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי איבד 0.6% מערכו.

נשיאת הבנק המרכזי של אירופה כריסטין לגארד אמרה כי אינה סבורה שהבנק יעלה את הריבית בשנה הבאה, אבל הוסיפה כי אם האינפלציה תמשיך לטפס "לא נהסס לפעול".

מדד מנהלי הרכש (PMI) של מרקיט בגוש היורו עלה ל-55.4 בנובמבר מ-54.2 באוקטובר. מדד המחירים לצרכן באירופה נסק בנובמבר לשיא של 4.9% לעומת שנה שעברה, ומדד המחירים ליצרן (PPI) נסק ב-5.4% באוקטובר, עלייה של 21.9% לעומת שנה שעברה.

האינפלציה במדד המחירים לצרכן (CPI) צפויה להישאר מעל היעד של הבנק המרכזי של אירופה של 2% ב-2022, אבל שני בכירים בבנק חזרו אתמול על הטענה כי האינפלציה זמנית. זאת בניגוד לדבריו של יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל בתחילת השבוע, שנסוג מהשימוש במילה "זמנית".

רק 210 אלף משרות נוספו בארה"ב בנובמבר

210 אלף משרות נוספו לשוק העבודה האמריקאי בנובמבר, כך פרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה. זו הרמה הנמוכה ביותר זה שנה. מדובר במספר מאכזב לעומת תחזית הכלכלנים לתוספת של 550 אלף משרות חדשות.

הנתון המאכזב מהווה נסיגה מהמגמה שנרשמה באוקטובר, אז נוספו 546 אלף משרות חדשות לשוק העבודה. ההאטה בשוק העבודה מעידה המחסור החמור ביותר בעובדים מזה עשורים.

עם זאת, שיעור האבטלה ירד ל-4.2% מ-4.6%, ירידה דרמטית יותר מתחזיות הכלכלנים ל-4.5%.

בורסות אסיה נסגרו בעליות; הנפט מטפס ביותר מ-2%

מרבית הבורסות באסיה נסגרו בעליות שערים, בעקבות העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט. טוקיו עלתה ב-1%; הונג קונג ירדה ב-0.1%; שנחאי עלתה ב-0.9%; סיאול עלתה ב-0.8%; סידני עלתה ב-0.2%.

חברת שיתוף הנסיעות הסינית דידי, אשר רק לפני פחות מחצי שנה הונפקה בוול סטריט, הודיעה כי תימחק מהמסחר בבורסת ניו יורק, ותונפק במקום זאת בבורסת הונג קונג. הרשויות בסין הפעילו לחץ כבד על דידי להפסיק להיסחר בוול סטריט, לאחר שהתעלמה מבקשת הרגולטורים המקומיים לדחות את ההנפקה.

הנפט ממשיך לעלות. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עולים ב-2.6% ל-68.23 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

האינפלציה בטורקיה עברה 20%, שיא של שלוש שנים

האינפלציה בטורקיה נסקה בנובמבר מעבר לכל הציפיות ל-21.31%, שיא של שלוש שנים. כלכלנים ציפו לעלייה מתונה יותר של 20.7%.

למרות האינפלציה המשתוללת, הבנק המרכזי של טורקיה החל בספטמבר לקצץ את הריבית מ-19% ל-15%, מה שהפיל את תשואות האג"ח הממשלתיות - דגל אדום עבור משקיעים ובעלי חסכונות.

מדד המחירים לצרכן בטורקיה עלה בנובמבר ב-3.51% לעומת חודש לפני כן, כך פירסמה היום הלשכה לסטטיסטיקה במדינה. כלכלנים העריכו כי האינפלציה תעלה ב-3%.

מדד המחירים ליצרן (PPI) עלה ב-9.99% לעומת אוקטובר, עלייה שנתית של 54.62%.

בורסות וול סטריט סגרו את היום הטוב זה חודשים

בורסות וול סטריט סגרו את היום הטוב זה חודשים, אחרי שהתאוששו מיום מסחר תנודתי אתמול, בהובלת מניות בואינג וענקיות האנרגיה. זאת למרות אי-ודאות לגבי השפעתו של וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.8%, הביצוע הגבוה ביותר מאז מארס; מדד S&P 500 עלה ב-1.4%, היום הכי מוצלח שלו מאז 14 באוקטובר; מדד נאסד"ק עלה ב-0.8%.

לאחר שאתמול התגלה מקרה ראשון של אומיקרון בארה"ב, אמרו היום בכירים בממשל האמריקאי כי הנשיא ג'ו ביידן מתכנן להדק את דרישות הבדיקות שבהן מחויבים תיירים שנכנסים לארה"ב, ולחייב עטיית מסכות בתחבורה הציבורית.

מחירי האג"ח הממשלתיות של ארה"ב יורדים, והתשואות עליהן - שנעות ביחס הפוך למחירים - עולות. התשואה על האג"ח לעשר שנים עלתה ב-0.042% ל-1.450%. עקום התשואות השתטח השבוע, כשתשואות האג"ח קצרות הטווח עלו והתשואות על האג"ח הארוכות ירדו. השתטחות עקום התשואות מעידה על כך שהמשקיעים צופים האטה כלכלית בעתיד.

מדד הדולר של ICE - שעוקב אחר שער הדולר מול סל של שישה מטבעות של שותפות סחר עיקריות של ארה"ב, בהם יורו, ליש"ט וין - עולה ב-0.1%.

מניית WeWork ירדה ב-0.7% לאחר שחברת שיתוף חללי המשרדים אמרה כי תצטרך לחשב מחדש תוצאות כספיים של כמה רבעונים, כולל האחרון, וכי הנהלתה הגיעה למסקנה שישנה חולשה בניהול הפנימי של הדיווחים הפיננסיים שלה.

מניית אפל איבדה 0.6%, על רקע דיווחים שהחברה הודיעה לספקיות שלה כי חלה האטה בביקוש לדגם האחרון של מכשיר הדגל שלה, אייפון 13.

מניית בואינג עלתה ב-7.5% אחרי שרגולטור התעופה בסין אישר לבואינג 737 לשוב לפעילות אחרי שקורקע ברחבי העולם למשך שנתיים בשל שתי תאונות קטלניות. מבואינג נמסר כי החלטת סין היא "אבן דרך משמעותית" לקראת החזרת השירות לסין.

מניית מודרנה ירדה ב-3%, אחרי שבית משפט פדרלי לערעורים בארה"ב דחה את ערעורה נגד חברת ארבוטוס ביופארמה, המחזיקה בזכויות לפטנטים על טכנולוגיות שעליהן מבוסס חלק מהחיסון מודרנה לקורונה, וכעת היא עשויה לתבוע ממנה תמלוגים בגין הפרת הזכויות.

מניית סקוור ירדה ב-1.2%, אחרי שהמנכ"ל והמייסד ג'ק דורסי (שפרש השבוע מתפקיד מנכ"ל טוויטר) הודיע אתמול כי יחליף את שם החברה לבלוק החל ב-10 בדצמבר. השם ישקף את שאיפת דורסי להרחיב את שירותי חברת הפינטק שלו גם לקריפטו ובלוקצ'יין. בלוק עדיין תיסחר בוול סטריט תחת הטיקר SQ.

אירופה נסגרה בירידות

בורסות אירופה נסגרו בירידות שערים, לאחר שאתמול ננעלו בעליות חדות.

לונדון ירדה ב-0.5%, לאחר שאתמול רשמה את היום הטוב ביותר שלה מזה ארבעה חודשים; פרנקפורט נסוגה ב-1.3%; פריז ירדה ב-1.25%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי איבד 1.1% מערכו.

מניותיהן של חברות שבבים ירדו, בעקבות דיווח לפיו אפל הודיעה לספקיות שלה כי הביקוש לאייפון 13 נחלש. ASML ההולנדית ירדה ב-4%; אינפיניון הגרמנית איבדה 2.7%.

מניית גלקסו-סמיתקליין עלתה ב-0.2% בלונדון לאחר שחברת התרופות הבריטית הודיעה היום כי הטיפול שהיא מפתחת נגד קורונה ביחד עם שותפתה האמריקאית ויר הוכיח יעילות נגד כל הזנים של הנגיף, כולל הווריאנט החדש אומיקרון.

אופ"ק פלוס לא יצמצם את התפוקה - ומחיר הנפט עולה

חברות ארגון אופ"ק פלוס ובני בריתו, כולל סעודיה ורוסיה, הסכימו לדבוק בתוכנית להגדיל בהדרגה את תפוקת הנפט, למרות החששות שהביקוש יירד בשל התפרצות וריאנט אומניקרון של נגיף הקורונה.

עם זאת, הארגון מסר כי הוא עשוי לשנות את ההחלטה כשהשלכות הווריאנט על הכלכלה יתבהרו. בתום הפגישה היום הכריז הארגון כי יגדיל את התפוקה בינואר ב-400 אלף חביות נפט ביום.

המגמה בסחר על החוזים בנפט התהפכה, ואחרי שנסחרו בירידות בימים האחרונים - מאז הצהרת אופ"ק נרשמות עליות. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עולים ב-1.5% לרמה של 66.55 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק; החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט נסחרים בעליות של 1.5% לרמה של 69.86 דולר לחבית.

מספר המובטלים החדשים בארה"ב עלה לראשונה זה שמונה שבועות

מספר המובטלים החדשים בארה"ב עלה לראשונה זה שמונה שבועות, אחרי שבשבוע שעבר הגיע לרמתו הנמוכה ביותר מזה 52 שנים. עם זאת, מספר תביעות האבטלה המתמשכות התקרב לרמות של טרום מגפת הקורונה, מה שמעיד על התייצבות שוק העבודה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות עלה בשבוע שעבר לרמה של 222 אלף, לעומת 194 אלף בשבוע הקודם, רמתו הנמוכה ביותר מאז 1969, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה ל-240 אלף תביעות ראשונות.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-1.95 מיליון בשבוע שהסתיים ב-20 בנובמבר, לעומת 2.05 מיליון תביעות בשבוע שקדם לו. תחזית הכלכלנים היתה ל-2.003 מיליון תביעות מתמשכות. מספר תביעות האבטלה המתמשכות עדיין גבוה מהממוצע השבועי ב-2019, שהיה 1.7 מיליון.

האבטלה בגוש היורו ירדה באוקטובר ל-7.3%

האבטלה בגוש היורו ירדה באוקטובר, על רקע המשך ההתאוששות הכלכלית על אף השיבושים בשרשראות האספקה והאינפלציה.

שיעור האבטלה בגוש היורו ירד ל-7.3% באוקטובר לעומת 7.4% בספטמבר, לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, יורוסטאט. הנתון היה בהתאם לתחזיות אנליסטים. מספר מבקשי העבודה ירד ב-64 אלף באוקטובר לעומת החודש הקודם והסתכם ב-12 מיליון, לפי יורוסטאט.

אבטלת הצעירים מתחת לגיל 25 ירדה ל-15.9%, לעומת 16.1% בספטמבר. הנתונים אינם כוללים עובדים שאין ביכולתם לחפש עבודה, כמו למשל הורים שמטפלים בבית בילדים, וגם לא עובדים שנמצאים בחל"ת.

טוקיו ירדה ב-0.7%; הנפט מתאושש ועולה ב-1%

הבורסות באסיה נסגרו בצורה מעורבת, לאחר יום סוער בוול סטריט על רקע המשך החששות מפני זן אומיקרון של נגיף הקורונה. טוקיו ירדה ב-0.7%; הונג קונג ננעלה בעליה של 0.6%; שנחאי ירדה ב-0.1%; סיאול ירדה ב-1.6%; סידני ננעלה בירידה של 0.1%.

הנפט מתאושש לאחר שנסגר אתמול בירידות עקב גילוי מקרה ראשון של אומיקרון בארה"ב. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עולים ב-0.8% לרמה של 66.11 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

בית משפט דחה תביעת מודרנה על הפטנט לחיסון הקורונה – המניה צללה

מודרנה עלולה לעמוד בפני תביעות בגין הפרת זכויות פטנט בחיסון הקורונה שלה, לאחר שבית משפט פדרלי לערעורים בארה"ב דחה את תביעתה נגד חברת ארבוטוס ביופארמה המחזיקה בפטנט.

בית המשפט פסק כי הפטנטים של ארבוטוס, שעשויים לכסות את הטכנולוגיה ששימשה בחיסונים, אינם מובנים מאליהם, ובכך אישרר פסיקה של פאנל מינהלי בשנה שעברה.

מניית מודרנה צללה ב-11.9% במסחר בוול סטריט, ואילו מניית ארבוטוס זינקה בכ-44% בניו יורק.

מודרנה העריכה בעבר במסמכים שהגישה לבית המשפט כי ארבוטוס עשויה לתבוע אותה בדרישה לתשלום תמלוגים ממכירות החיסון לקורונה, במקרה שבתי המשפט ייתנו תוקף לפטנטים של ארבוטוס.

אומיקרון הגיע לארה"ב: וול סטריט בנפילה דו-יומית החדה זה שנה

בורסות וול סטריט, שפתחו את יום המסחר בעליות חדות והיו בדרכן לזינוק היומי החד ביותר מאז מארס, נסגרו לבסוף בירידות בדרכן לנפילה הדו-יומית החדה ביותר זה למעלה משנה, לאחר איתורו של מקרה ההדבקה הראשון בארה"ב בווריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.8%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-1.3%, ונמוך כעת ב-6.6% משיא הסגירה שקבע ב-8 בנובמבר. מדד S&P 500 איבד 1.2%, לאחר שבתחילת יום המסחר כבר קפץ בקרוב ל-2% והיה בדרכו לזינוק היומי החד ביותר מאז מארס. המדד השלים את הנפילה הדו-יומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2020. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 נסגר בירידה של 2.3% ונכנס בפעם הראשונה מאז יוני 2020 ל"תיקון" - שהגדרתו המקובלת נפילה של 10% מהשיא האחרון.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 1.43%, לאחר שבתחילת היום כבר זינקה מעל לרמה של 1.5%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.1%, לאחר שירד בתחילת היום.

מניות התעופה, התיירות והמלונאות הובילו את הירידות היום בוול סטריט. חברות התעופה יונייטד איירליינס, אמריקן איירליינס ודלתא איירליינס נפלו 7%-8%; מניית יצרנית המטוסים בואינג איבדה קרוב ל-5%; מניות חברות שיט התענוגות קרניבל ורויאל קריביאן ירדו 7%-8%; מניות רשתות המלונות מריוט והילטון נסוגו ביותר מ-3%.

מניית סיילספורס צללה ב-11.3%, לאחר שחברת התוכנה סיפקה תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי, והודיעה על קידום ברט טיילור למנכ"ל במשותף לצד מארק בניוף. ההודעה באה יום אחד בלבד אחרי מינוי טיילור ליו"ר טוויטר.

מניית פייזר עלתה ב-1.9%, לאחר שהשלימה אתמול את הזינוק החודשי החד ביותר מאז 1991.

אחרי החודש הגרוע מפרוץ הקורונה: הנפט נסגר בירידות

מחיר הנפט, שקפץ בתחילת יום המסחר ביותר מ-3%, נסגר לבסוף בירידות בעקבות איתורו של מקרה ההדבקה הראשון בארה"ב בווריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה. זאת, לאחר שאתמול השלים הנפט את הנפילה החודשית החדה ביותר מאז ראשית משבר הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 65.57 דולר לחבית, ירידה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך יותר המסחר כבר טיפסו למחיר של 69.49 דולר לחבית. מחיר החוזים צנח אתמול ב-5.4% בדרכו לנפילה של כמעט 21% נובמבר - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז מארס 2020, כאשר פרוץ מגפת הקורונה גרם לקריסה בביקוש העולמי.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 68.87 דולר לחבית, ירידה של 0.5%, לאחר שכבר קפצו ביותר מ-3% בתחילת היום. בחודש נובמבר צנח מחיר הברנט ביותר מ-16% - החודש הגרוע מאז מארס 2020.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו בניו יורק במחיר של 1,784.3 דולר לאונקייה, עלייה של 0.4%.

הבנק הפדרלי: עליות מחירים חדות ונרחבות בארה"ב

כלכלת ארה"ב צמחה בקצב צנוע עד מתון עד אמצע נובמבר, ונרשמו עליות מחירים נרחבות על רקע שיבושים בשרשראות אספקה ומחסור בעובדים, מסר היום הבנק הפדרלי.

"היה מגוון רחב של התייקרויות בעלויות התשומות שנבעו מביקוש חזק לחומרי גלם, אתגרים לוגיסטיים ומחסור בכוח עבודה", נכתב בדו"ח התקופתי של הבנק הפדרלי על מצב הכלכלה האמריקאית, היודע בשם "הספר הבז'", ואשר פורסם היום. "המחירים עלו בקצב מתון עד איתן, והתייקרות המחירים היתה לכל רוחב מגזרי הכלכלה".

הדו"ח התבסס על מידע שנאסף על ידי 12 מחוזות הבנק הפדרלי עד ל-19 בנובמבר.

"התחזית לפעילות הכללית נותרה חיובית במרבית המחוזות, אולם כמה מהם ציינו כי קיימת חוסר ודאות לגבי מתי תחול הקלה באתגרי שרשרת האספקה ובמחסור בעובדים", ציין הפד.

מניות התעופה המריאו באירופה; פרנקפורט קפצה ב-2.5%

רכבת ההרים בבורסות אירופה בצל וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה נמשכה גם היום, לאחר ששוקי המניות ביבשת נסגרו בעליות חדות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.6%; פרנקפורט קפצה ב-2.5%; פריז זינקה ב-2.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-1.7%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.132 דולר ליורו, והליש"ט נסחר ביציבות מול המטבע האמריקאי ברמה של 1.3302 דולר לליש"ט.

מחירי הבתים בבריטניה עלו יותר מהצפוי בחודש נובמבר. לפי נתוני ניישן ווייד, המחירים עלו ב-0.9% ביחס לאוקטובר, ב-10% ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה וב-15% ביחס למארס 2020, לפני השפעות המגפה.

מגזרי הרכב, התיירות והפנאי הובילו היום את העליות בבורסות אירופה. מניית חברת התעופה ההונגרית וויז אייר המריאה ב-7%, ומניית חברת התעופה הגרמנית לופטהנזה זינקה ביותר מ-5%.

צמיחת פעילות הייצור בארה"ב צברה תאוצה בנובמבר

מגזר הייצור בארה"ב המשיך לצמוח בחודש שעבר, זה חודש 18 ברציפות, למרות שיבושים בשרשראות אספקה ומחסור בעובדים.

מדד פעילות מגזר הייצור טיפס בנובמבר לרמה של 61.1 נקודות לעומת רמה של 60.8 נקודות בחודש הקודם, מסר היום מכון המחקר ISM. העלייה היתה בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

נובמבר היה החודש ה-18 שבו המדד נמצא מעל לרמה של 50 נקודות. מדד מעל לרמה זו מצביע על צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד מתחת ל-50 נקודות משקף התכווצות בפעילות.

זינוק חד מהצפוי של 534 אלף משרות במגזר הפרטי בארה"ב בנובמבר

מספר גבוה מהצפוי של משרות התווספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש שעבר, לפי נתונים שפורסמו היום.

534 אלף נוספו למגזר הפרטי בנובמבר, האטה לעומת תוספת של 570 אלף משרות באוקטובר. כך מסרה היום חברת שירותי משאבי האנוש ADP. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 506 אלף משרות בנובמבר, לאחר תוספת של 571 אלף משרות שעליה דווח במקור באוקטובר.

ביום שישי יפרסם משרד העבודה האמריקאי את דו"ח התעסוקה הרשמי של נובמבר. כלכלנים צופים כי נוספו 500 אלף משרות לשוק העבודה האמריקאי בחודש שעבר, וכי שיעור האבטלה ירד ל-4.5% - רמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2020.

הבנק המרכזי של טורקיה חוזר לרכוש מט"ח - הלירה קפצה ב-8%

הבנק המרכזי של טורקיה התערב בשער המטבע לראשונה מזה שבע שנים והחל לרכוש מט"ח במטרה לאושש את הלירה הטורקית. הלירה נופלת קשות מאז שנשיא המדינה רג'פ טאיפ ארדואן חידש את מאמציו לדחוף לריבית נמוכה.

הלירה המריאה ב-8.5% מול הדולר לאחר הכרזת הבנק, אך לאחר מכן מיתנה את העליות. כעת היא מתחזקת ב-1.5% ונסחרת ב-13.27 לירה לדולר, לאחר שלפני פחות משבועיים עברה לראשונה את מחסום ה-10 לירה לדולר.

"הבנק המרכזי יכול להתערב אם זה נחוץ", אמר ארדואן היום (ד') במסיבת עיתונאים.

בורסות אסיה עלו; פעילות המפעלים בסין התכווצה בנובמבר

המסחר באסיה נסגר בעליות שערים לאחר שאתמול סיכמו הבורסות המובילות יום של ירידות, על רקע הבהלה העולמית מתפוצת וריאנט אומיקרון של הקורונה. את העליות הובילו מניות הטכנולוגיה והפיננסים בהונג קונג ומניות הנדל"ן והאנרגיה בסין.

מדד קוספי בדרום קוריאה הוביל את המגמה, ועלה ב-2.1% על רקע נתוני יצוא מעודדים. טוקיו הוסיפה 0.4%; הונג קונג עלתה ב-1%; שנחאי הוסיפה 0.4%; סינגפור עלתה ב-1.8%.

בסין נפל מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור ל-49.9 בנובמבר מ-50.6 בחודש הקודם. אנליסטים צפו ירידה מתונה, ל-50.5. כל מספר מתחת ל-50 מעיד על התכווצות בפעילות המפעלים במדינה.

בשוק הסחורות, הנפט רושם עליות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוסיפים 3.2% ונסחרים ב-68.32 דולר לחבית.

הביטקוין נסחר ללא שינוי ב-57,049 דולר לביטקוין.

וול סטריט צנחה ב-2%; פייזר סגרה החודש הטוב מזה 30 שנה

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי אותת כי יתכן שיהיה צורך בצמצום המדיניות המוניטרית מהר מהמתוכנן במקרה של פגיעה בהתאוששות הכלכלה והחרפה בשיבושים בשרשראות אספקה כתוצאה מוריאנט אומיקרון החדש של נגיף הקורונה. הירידות נרשמו גם בצל חששות כי חיסונים ותרופות קיימים נגד הנגיף פחות יעילים נגד וריאנט אומיקרון. מדד התנודתיות VIX השלים את הזינוק החודשי החד ביותר במגפת הקורונה. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות צנחה מתחת ל-1.5% והדולר נחלש מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.6%, אולם הצליח לחלץ עלייה של 0.3% בסיכום חודשי; מדד דאו ג'ונס נפל ב-1.9% בדרכו לירידה של 3.7% בנובמבר, ונמוך כעת ב-5.3% משיא הסגירה שקבע ב-8 בנובמבר; מדד S&P 500 איבד 1.9% היום, ונסוג ב-0.8% בסיכום חודשי. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 נסוג היום ב-1.9% וצנח בנובמבר כולו ב-4.3% - החודש הגרוע ביותר מאז מארס 2020.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים צנחה ב-0.08% לרמה של 1.45%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.5%.

מדד התנודתית VIX - הידוע בכינוי "מדד הפחד" בשל העובדה שהוא מספק אינדיקציה מסוימת בנוגע לחשש המשקיעים - קפץ ב-18.5%, בדרכו לזינוק החודשי החד ביותר מאז פברואר 2020.

מניית מודרנה נפלה ב-4.4% בוול סטריט, לאחר שמנכ"ל החברה, סטפן בנסל, אמר בראיון לעיתון "פייננשל טיימס" כי ייתכן שהחיסון שפיתחה מודרנה נגד נגיף הקורונה יעיל פחות נגד וריאנט אומיקרון. "בעיני, אין מצב שהיעילות של החיסון תהיה זהה לזו שראינו נגד וריאנט דלתא", אמר בנסל.

מניית רג'נרון נסוגה ב-2.7%, לאחר שהחברה מסרה כי ייתכן שקוקטייל הנוגדנים שפיתחה לטיפול בחולי קורונה יהיה יעיל פחות נגד וריאנט אומיקרון.

מנגד, מניית פייזר טיפסה ב-2.5% בדרכה לזינוק חודשי של כ-23% - החודש הטוב ביותר מאז 1991. עוד בלטה לטובה מניית ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל שעלתה ב-3.2% ונסגרה בשיא.

הנפט סגר החודש הגרוע מפרוץ הקורונה; צלל ב-21% בנובמבר

מחיר הנפט, שהתאושש אתמול לאחר שרשם ביום שישי את הנפילה החדה ביותר מזה 19 חודשים, שב לצנוח היום בצל חששות כי התפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה תפגע בביקוש לאנרגיה, והשלים את הנפילה החודשית החדה ביותר מאז ראשית משבר הקורונה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר נסגרו במחיר של 66.18 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז 23 באוגוסט, לאחר ירידה של 5.4% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בחודש נובמבר כולו צלל מחיר הטקסס מתוק בקרוב ל-21% - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז מארס 2020, כאשר פרוץ מגפת הקורונה גרמה לקריסה בביקוש העולמי.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בינואר נסגרו במחיר של 70.57 דולר לחבית, ירידה של 3.9%, בדרכם לנפילה חודשית של יותר מ-16% - החודש הגרוע מאז מארס 2020. החוזים על הברנט למסירה בפברואר, שהפכו לחוזים הקובעים לאחר סגירת המסחר היום, נסגרו במחיר של 69.23 דולר לחבית, ירידה של 5.5%.

פאואל גרר את הזהב לירידות

מחיר הזהב נסוג לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב אותת כי הבנק המרכזי עשוי להחליט על הגברת קצב צמצום תוכנית רכישות האג"ח בישיבתו בחודש הבא. זאת, לאחר שבתחילת היום טיפס מחיר המתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, בצל חששות כי חיסונים קיימים נגד נגיף הקורונה יהיו פחות יעילים נגד וריאנט אומיקרון החדש.

החוזים על הזהב למסירה בפברואר נסגרו במחיר של 1,776.5 דולר לאונקייה, ירידה של 0.5%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר טיפסו לרמה של 1,811.4 דולר לאונקייה. בחודש נובמבר כולו ירד מחיר הזהב ב-0.4%.

עקום התשואות בשוק האג"ח בארה"ב - השטוח מאז ינואר

עקוֹם תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות הפך היום לשטוח ביותר מזה 10 חודשים, על רקע התחזקות הערכות המשקיעים כי מועד תחילת העלאת הריבית בארה"ב יוקדם. זאת, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אותת כי יתכן שיהיה צורך בצמצום מהיר מהמתוכנן של תוכנית רכישות האג"ח של הבנק המרכזי בשל סיכון להתגברות האינפלציה.

הפער בין תשואת אג"ח לעשר שנים של ממשלת ארה"ב, לבין תשואת האג"ח לשנתיים, התכווץ בעקבות דבריו של פאואל היום ל-0.91% - הנמוך מאז ינואר. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים נופלת ב-0.08% לרמה של 1.45%, ואילו התשואה על האג"ח לשנתיים מטפסת ב-0.03% לרמה של 0.54%.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, מצביעים על הסתברות של 26% לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית ב-0.25% כבר במארס, לעומת סיכוי של 18% אתמול, לפי נתוני CME. ההסתברות להעלאת ריבית במאי זינקה ל-44% לעומת 30% ביום שני.

החוזים על הריבית הפדרלית גם מצביעים על סיכוי של 21% לכך שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית פעמיים עד יוני, לעומת הסתברות של 14% אתמול.

"בשלב זה, הכלכלה מאוד חזקה, והלחצים האינפלציוניים גבוהים", אמר היום פאואל בשימוע בפני ועדת הבנקאות של הסנאט בארה"ב. "לכן לדעתי יש מקום לשקול לסיים את תהליך צמצום רכישות הנכסים שלנו, שעליו הודענו למעשה בפגישתנו בנובמבר, אולי כמה חודשים מוקדם יותר".

פאואל הוסיף כי הבנק המרכזי ידון בצמצום מהיר יותר של קצב רכישות אג"ח בפגישתו הקרובה בעוד כמה שבועות.

אירופה נסגרה בירידות; פרנקפורט נסוגה ב-1.2%

בורסות אירופה נסגרו בירידות לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב אותת כי יתכן שהבנק המרכזי יגביר את קצב הידוק המדיניות המוניטרית בכלכלה הגדולה בעולם, ובצל חששות כי חיסונים ותרופות קיימים נגד נגיף הקורונה פחות יעילים נגד וריאנט אומיקרון החדש. מניות התיירות והפנאי הובילו את הירידות באירופה.

מדד סטוקס 600

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.7%; פרנקפורט איבדה 1.2%; פריז נסוגה ב-0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.9%. היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לשער של 1.129 דולר ליורו, והליש"ט מאבדת 0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3247 דולר לליש"ט.

בטחון הצרכנים בארה"ב בשפל של 9 חודשים

בטחון הצרכנים בארה"ב ירד החודש לשפל של תשעה חודשים בצל חששות מהתגברות האינפלציה, ועלול להמשיך לצנוח בעקבות התפרצות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה.

מדד בטחון הצרכנים נסוג בנובמבר לרמה של 109.5 נקודות לעומת רמה של 111.6 נקודות באוקטובר, מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 100 נקודות.

הירידה של המדד בנובמבר היה הרביעית בחמישה החודשים האחרונים.

האטה בעליית מחירי הבתים בארה"ב – בראשונה מאז מאי 2020

קצב עליית מחירי הבתים בארה"ב רשם האטה בפעם הראשונה מאז מאי 2020, עדות אפשרית לצינון שוק הדיור האמריקאי לאחר קדחת המכירות של השנה החולפת.

מדד קייס-שילר, העוקב אחרי מחירי הבתים ב-20 ערים גדולות בארה"ב, קפץ בספטמבר ב-19.1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת – האטה לעומת זינוק של 19.6% ב-12 החודשים שהסתיימו באוגוסט. על בסיס חודשי, טיפס המדד בספטמבר ב-0.8% לעומת אוגוסט 2021.

מדד קייס-שילר הכלל ארצי עלה ב-19.5% ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר, האטה לעומת עלייה שנתית של 19.8% באוגוסט.

האינפלציה בגוש היורו בשיא

האינפלציה בגוש היורו עלתה לשיא בנובמבר, כך לפי נתונים שפורסמו היום. מדד המחירים לצרכן במדינות גוש היורו עלה החודש ב-4.9% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה - שיעור גבוה מהתחזיות, שצפו אינפלציה של 4.5%, וכן לעומת 4.1% באוקטובר. זוהי גם הרמה הגבוהה ביותר ב-25 השנים שבהן מתפרסם הנתון.

בגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, אשר מאז ומתמיד חששה מאינפלציה גבוהה, הגיעה האינפלציה לשיא של 29 שנים בנובמבר, עם עליה של 6% במדד. בצרפת המגמה דומה, עם עליה של 3.4% בנובמבר במדד - החדה ביותר מאז 2008.

הנתונים מעלים שאלות לגבי צעדיו הבאים של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), במיוחד על רקע ההתפרצות המחודשת של מגפת הקורונה באירופה והווריאנט החדש אומיקרון. סגן נגיד ה-ECB לואיס דה גואינדוס אמר בשבוע שעבר כי הבנק המרכזי עדיין מתכנן לסיים במארס את תוכנית רכישות האג"ח שבה החל בעקבות הקורונה.

בורסות אסיה נסגרו בירידות; הונג קונג נסגרה בשפל של יותר משנה

נפילות נרשמו הבוקר בבורסות אסיה ובחוזים העתידיים על וול סטריט, אחרי שאתמול נרשמו עליות בוול סטריט ועל רקע החששות הגוברים מווריאנט הקורונה החדש אומיקרון. המניות בהונג קונג צנחו לשפל של יותר משנה.

טוקיו ירדה ב-1.6%, ירידה יומית שלישית ברציפות; הונג קונג ירדה ב-1.6%; שנחאי נסגרה ללא שינוי; סיאול נפלה ב-2.4%; סידני עלתה ב-0.2%.

לירידות תרמו גם דבריו של מנכ"ל מודרנה, סטפן בנסל, לעיתון "פייננשל טיימס" לפיהם החיסונים הקיימים נגד קורונה ככל הנראה הרבה פחות אפקטיביים נגד אומיקרון.

פעילות המפעלים בסין גדלה באופן בלתי צפוי בנובמבר, על רקע ירידה במחירי חומרי הגלם. מדד מנהלי הרכש (PMI) עלה בנובמבר ל-50.1, מ-49.2 באוקטובר - מעל תחזיות הכלכלנים.

לעומת זאת, בדרום קוריאה חלה ירידה בייצוא התעשייתי באוקטובר בשל המחסור העולמי בשבבים שממשיך לפגוע ביצרניות הרכב. הייצוא נפל באופן לא צפוי ב-3% לעומת חודש לפני כן - הנפילה הגדולה ביותר מאז מאי 2020.

מניית חברת הקזינו ממקאו סאנסיטי גרופ צנחה ב-48% בבורסת הונג קונג, הנפילה הגדולה ביותר מאז 2008, אחרי שהמנכ"ל אלווין צ'או נעצר. לפי הרשויות, הוא הודה כי הקים פלטפורמות הימורים לא חוקית בחו"ל. בעקבות זאת, גם מניות חברות קזינו אחרות נופלות, בהן SJM הולדינגס וסאנדס צ'יינה.

כלכלת טורקיה צמחה ב-7.4% ברבעון השלישי

כלכלת טורקיה צמחה ב-7.4% ברבעון השלישי שהסתיים בספטמבר, הודות לשיפור מערך החיסונים והתאוששות הביקוש המקומי. הצמיחה תאמה את תחזיות הכלכלנים. זו עלייה של 2.7% לעומת התמ"ג ברבעון הקודם.

הלירה הטורקית נחלשה אחרי פרסום הנתונים, ונסחרת בירידה של 0.6% לשער של 12.8917 לירות לדולר. המטבע הטורקי נחלש בשבועות האחרונים אחרי שהבנק המרכזי קיצץ את הריבית.

כלכלת טורקיה הפגינה ביצועים טובים יותר מאשר רוב המדינות החברות ב-G20 ברבעון השלישי.

סאטיה נאדלה מכר חצי ממניותיו במיקרוסופט

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נאדלה מכר כמחצית ממניותיו בחברה בשבוע שעבר, כך לפי מסמכים שהגיש לרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC). נאדלה מכר 838,584 מניות במהלך יומיים מתוך 1.7 מיליון מניות שברשותו.

העסקה הניבה לנאדלה יותר מ-285 מיליון דולר, וזו המכירה הכי גדולה של מניותיו עד כה. מטעם מיקרוסופט נמסר כי המנכ"ל מכר את מניותיו "מסיבות כלכליות אישיות" וכי הוא "מחויב להמשך הצלחת החברה, ועדיין מחזיק ביותר מניות מאשר הדירקטוריון של מיקרוסופט דורש".

מנכ"ל מיקרוסופט, סאטיה נאדלהצילום: LINDSEY WASSON/רויטרס

אנליסטים מעריכים כי ייתכן שהמכירה קשורה למס החדש בוושינגטון בשווי 7% על רווחי מס לטווח הרחוק, שייכנס לתוקף בשנה הבאה על כל סכום גדול מ-250,000 בשנה.

וול סטריט נסגרה בעליות; מודרנה קפצה ב-12%

המסחר בוול סטריט נסגר בעליות שערים ביום המסחר הראשון לשבוע זה, לאחר הירידות החדות שנרשמו ביום שישי בבורסות בשל חששות מהווריאנט החדש אומיקרון.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.7%% לאחר שביום שישי רשם את הנפילה היומית החדה ביותר שלו מאז אוקטובר 2020; מדד S&P 500 עלה ב-1.3%, לאחר שביום שישי רשם המדד את הירידה החדה ביותר מאז פברואר; הנאסד"ק הוסיף 1.9%, לאחר ירידה של 2.3% ביום שישי.

מודרנה זינקה ב-11.8%, לאחר שהודיעה היום כי חיסון חדש מתוצרתה שיהיה יעיל גם נגד אומיקרון, יהיה מוכן כבר בתחילת השנה הבאה, במידת הצורך.

מניית טוויטר ירדה ב-2.8% על רקע התפטרות מנכ"ל החברה ג'ק דורסי. מוקדם יותר ביום המסחר עלתה ביותר מ-3%.

טסלה קפצה ב-5.1% על רקע דיווחים כי המנכ"ל אילון מאסק הפציר בעובדים לצמצם את עלויות המשלוח על חשבון מהירות האספקה של המכוניות מיצורה.

מחירי האג"ח הממשלתיות של ארה"ב יורדים, והתשואות עליהן, שנעות ביחס הפוך למחירים, עולות. התשואה על האג"ח לעשר שנים עולה ב-0.04% ל-1.52%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול סל של שישה מטבעות של שותפות סחר גדולות של ארה"ב, בהם יורו, ליש"ט וין, עולה ב-0.2%.

בשוק הסחורות, הנפט התאושש לאחר נפילה של 13% ביום שישי. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בינואר עולים ב-2.1% ל-69.58 דולר לחבית; החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט מוסיפים 0.4%% ונסחרים ב-73.01 דולר לחבית. הזהב יורד ב-0.2%, ונסחר ב-1,784.20 דולר לאונקיה.

אירופה נסגרה בעליות; האינפלציה בגרמניה בשיא של שלושה עשורים

בורסות אירופה נסגרו בעליות שערים, לאחר שהתאוששו מהירידות החדות שנרשמו בבורסות העולם ביום שישי בעקבות התפרצות הווריאנט החדש של נגיף הקורונה, אומיקרון.

לונדון עלתה ב-0.9%; פרנקפורט עלתה ב-0.2%; פריז עלתה ב-0.5%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה אף הוא ב-0.7%.

בשוק המט"ח, היורו נחלש ב-0.4% מול הדולר לרמה של 1.1269 דולר ליורו. הליש"ט נחלשת ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.3291 דולר לליש"ט.

האינפלציה בגרמניה בשיא של 29 שנים, על רקע המראת מחירי האנרגיה והעיכובים בשרשרת האספקה הגלובלית.

מדד המחירים לצרכן קפץ ב-5.2% בנובמבר ביחס לחודש המקביל בשנה שעברה, לפי נתונים ראשוניים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה המרכזית במדינה. מדובר בחודש החמישי ברציפות בו עולה המדד. באוקטובר רשם עליה של 4.5%.

האינפלציה בספרד בשיא של כמעט 30 שנה

ספרד דיווחה היום על האינפלציה הגבוהה ביותר בה מזה כמעט 30 שנה. מדד המחירים לצרכן בספרד עלה בנובמבר ב-5.6%, בהובלת מחירי המזון והדלק - קצב האינפלציה המהיר ביותר מאז 1992 - וזאת לאחר עליה של 5.4% באוקטובר.  העליה היתה בהתאם לתחזיות.

מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי האנרגיה והמזון, עלה בקצב מתון יותר של 1.7%, המהיר ביותר מאז יולי 2013.

הנתונים החדשים מעמידים במבחן את הטענה לפיה עליות המחירים בגוש היורו הן זמניות בלבד, עמדה שעליה שב וחזר היום נגיד הבנק המרכזי של ספרד פבלו הרננדז דה קוס. הוא הזהיר מפני נסיגה מוקדמת מדי מהתמריצים המוניטריים.

צניחה בתפוקה ומכירות טויוטה

התפוקה הגלובלית של טויוטה, יצרנית המכוניות הגדולה מיפן, צנחה ביותר מרבע באוקטובר לעומת אוקטובר 2020. מחסור במוליכים למחצה ורכיבים אחרים השפיעו לרעה על יכולת היצור שלה ושל מתחרות אחרות. טויוטה, הגדולה ביצרניות הרכב בעולם, ייצרה 627,452 מכוניות באוקטובר, לעומת 845,107 בתקופה המקבילה שנה קודם לכן. המכירות הגלובליות נפלו ב-20% ל-677,564 יחידות. קשיים בייצור נבעו גם מהתפרצויות של המגפה בדרום מזרח אסיה. תעשיית הרכב הגלובלית תפסיד השנה, לפי הערכות 210 מיליארד דולר במכירות בשל המחסור בשבבים.

עם זאת, גם טויוטה וגם ניסאן העלו את תחזיות הרווח שלהם בשל מחירים גבוהים יותר בעקבות הביקוש הרב למכוניות. מניות טויוטה נפלו ב-3% בבורסת טוקיו היום. החברה מצפה לחזור לרמות תפוקה רגילות בקרוב, ולייצר 850-900 אלף יחידות בנובמבר. תחזית הרווח השנתי הועלתה ל-2.8 טריליון ין מ-2.5 טריליון ין בתחזית של אוגוסט.

טוקיו ירדה ב-1.6%; הונג קונג נסוגה ב-1%

בורסות אסיה המשיכו לרשום הבוקר ירידות שערים, אך מתונות מאלה שנרשמו ביום שישי בבורסות העולם, לאחר אזהרה מהתפשטותו של זן חדש של נגיף הקורונה, ששמו אומיקרון.

טוקיו נסגרה בירידה של 1.6%; הונג קונג יורדת ב-1%; שנחאי נסוגה ב-0.2%; סיאול ירדה ב-0.8%; סידני נחלשה ב-0.5%. החוזים על מדדי וול סטריט מצביעים על עליות של כמעט אחוז.

במסחר בשוק האנרגיה ניכרת התאוששות: לאחר שהנפט נפל ב-13% ביום שישי, הוא ממריא ב-5% הבוקר, למחיר של 71.57 דולר לחבית בחוזים על נפט מסוג טקסס מתוק.

בשוק המט"ח הדולר מוחק חלק מהירידות שרשם בשישי: הוא עולה ב-0.2% מול הין היפני, ב-0.3% מול הפרנק השווייצי, וב-0.4% מול היורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker