ההיי־טק הסיני בוול סטריט בחודש הגרוע מ-2008; אמזון נחתכה ב-137 מיליארד ד'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וול סטריטצילום: Courtney Crow/אי־פי
עדכונים

ההיי־טק הסיני בוול סטריט בחודש הגרוע מ-2008; אמזון נחתכה ב-137 מיליארד ד'

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שבועיים, בצל חששות מהאטה בצמיחת ענקיות ההיי־טק, לאחר שתחזית מאכזבת של אמזון אמש הצטרפה לתחזיות פושרות שסיפקו השבוע אפל ופייסבוק. עם זאת, שוק המניות בארה"ב השלים חודש שישי ברציפות של עליות. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות רשמה את הנפילה החודשית החדה מזה 15 חודשים.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.7% אולם טיפס ב-1.2% בסיכום חודשי. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.4% אך הוסיף 1.3% בחודש יולי כולו. מדד S&P 500 איבד 0.5% אך קפץ ב-2.3% ביולי - חודש שישי ברציפות של עליות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.03% לרמה של 1.24%. בחודש יולי כולו צנחה התשואה ב-0.23% - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז אפריל 2020.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3%.

מדד מניות דרקון הזהב הסיני של נאסד"ק (NASDAQ Golden Dragon China Index), העוקב אחרי מניות טכנולוגיה סיניות שנסחרות בארה"ב, צלל ביותר מ-20% ביולי - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז המשבר הפיננסי ב-2008. זאת, לאחר שרגולטורים בסין נקטו בשבוע החולף שורה של צעדים נגד חברות סיניות במגוון מגזרים - בהם טכנולוגיה, פיננסים, חינוך ושירותי בריאות - שרבות מהן נסחרות בוול סטריט.

מניית אמזון, בדולרים

מניית אמזון צנחה ב-7.6% במסחר בוול סטריט, הנפילה היומית החדה ביותר מאז מאי 2020, ושווי השוק שלה נחתך ב-137 מיליארד דולר. זאת לאחר שענקית המסחר המקוון ושירותי הענן החמיצה את תחזית המכירות הרבעוניות זו הפעם הראשונה מאז הרבעון השלישי של 2018, וסיפקה תחזיות רווח והכנסות מאכזבות לרבעון הנוכחי. נפילת המניה נרשמת גם על רקע קנס בסך 746 מיליון יורו (888 מיליון דולר) שהטיל על אמזון רגולטור הגנת הפרטיות של האיחוד האירופי - הקנס הכבד ביותר שהוטל מעולם בגין הפרה של כללי הגנת פרטיות הנתונים האירופים.

מניית פינטרסט צללה ב-18.3%, הנפילה היומית החדה בתולדותיה, לאחר שהרשת החברתית דיווחה כי מספר המשתמשים הפעילים החודשיים, כלומר משתמשים שנכנסו לפינטרסט לפחות פעם בחודש, צנח ברבעון השני ב-5% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ל-454 מיליון.

מניית פרוקטר אנד גמבל עלתה ב-2%, לאחר שענקית מוצרי הצריכה דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים.

מניית קולגייט־פלמוליב נפלה ב-4.7%, אחרי שמובילת שוק משחת השיניים העולמי דיווחה על ירידה בשולי הרווח ברבעון השני של השנה, בצל לחצים אינפלציוניים, שיבושים בשרשרת האספקה והמשך השפעת מגפת הקורונה.

מניית אקסון מוביל ירדה ב-2.3%, על אף שחברת הנפט הגדולה בארה"ב דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי. מניית שברון נסוגה ב-0.8%, למרות שחברת הנפט השנייה בגודלה בעולם חזרה לרווחיות ברבעון השני של השנה - ורשמה הכנסות גבוהות מתחזיות האנליסטים.

מניית קטרפילר צנחה ב-2.7%, לאחר שיצרנית המיכון הכבד רשמה רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, אולם דיווחה על צמיחה מתונה מהצפוי בהכנסות חטיבתה הגדולה ביותר, חטיבת עסקי ציוד הבנייה.

הנפט סגר חודש רביעי ברציפות של עליות; טיפס ב-2.6% ביולי

מחיר הנפט נסגר בעליות בדרכו לחודש חיובי רביעי ברציפות על רקע המשך מגמת ירידת המלאי הגולמי בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 73.95 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 13 ביולי, לאחר עלייה של 0.5% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי קפץ מחיר הנפט ב-2.6% וביולי כולו טיפס ב-0.7% - חודש חיובי רביעי ברציפות.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בספטמבר נסגרו במחיר של 76.33 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה מאז 13 ביולי, לאחר עלייה של 0.4%. בסיכום שבועי קפץ הברנט ב-3%, ובחודש יולי כולו טיפס ב-1.6%.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל ב-4.1 מיליון חביות בשבוע שעבר, ירידה שבועית תשיעית ב-10 השבועות האחרונים, מסר שלשום משרד האנרגיה האמריקאי.

הזהב קפץ ב-2.6% ביולי - חודש חיובי שלישי בארבעה האחרונים

מחיר הזהב נסוג משיא של שישה שבועות על רקע התחזקות הדולר, אשר פגעה בביקוש למתכת היקרה שמחירה נקוב בדולרים, אולם השלים עלייה חודשית שלישית בארבעה החודשים האחרונים.

החוזים על זהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,817.2 דולר לאונקייה, ירידה של 1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שרשמו אתמול (ה') את הזינוק היומי החד ביותר מזה חודשיים וחצי.

בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-0.9% ובחודש יולי כולו קפץ ב-2.6% - חודש חיובי שלישי בארבעה חודשים האחרונים.

עוד בשוק המתכות היקרות: החוזים על הכסף למסירה בספטמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 25.55 דולר לאונקייה, ירידה של 0.9%, אולם טיפסו ב-1.2% בסיכום שבועי. בחודש יולי כולו נפל מחיר הכסף ב-2.5%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.4%.

בורסות אירופה נסוגו משיא; קפצו ב-2% בסיכום חודשי

בורסות אירופה נסוגו משיא על רקע מבול נתונים מקרו כלכליים ודו"חות רבעוניים שפורסמו היום (ו') ביבשת, אולם השלימו עלייה חודשית של 2%.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.7%; פרנקפורט נסוגה ב-0.6%; פריז איבדה 0.3%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600, שנסגר אתמול ברמתו הגבוהה מעולם, ירד היום ב-0.5% אולם טיפס ב-2% בסיכום חודשי.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1865 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה מול המטבע האמריקאי ב-0.4% לרמה של 1.3907 דולר לליש"ט.

בחזית המקרו כלכלית היום באירופה: כלכלת גוש היורו יצא ממיתון לאחר שצמחה ברבעון השני של השנה בשיעור חד מהצפוי של 2%, לפי נתוני הלשכה לסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, יורוסטט.

האינפלציה בגוש היורו קפצה ביולי בקצב שנתי של 2.2%, העלייה החדה ביותר מאז אוקטובר 2018. מדד המחירים לצרכן בגרמניה זינק ב-3.1% ביולי - הרמה הגבוהה מאז אוגוסט 2008 - ועורר קריאות מצד איגודי העובדים להעלאת שכר מיידית ומשמעותית.

בנק BNP פאריבה דיווח על עלייה של 26% ברווח הנקי ברבעון השני של 2.9 מיליארד יורו (3.44 מיליארד דולר), והביס את תחזיות האנליסטים.

יצרנית המכוניות רנו דיווחה על רווח נקי של 354 מיליון יורו במחצית הראשונה של השנה, לעומת הפסד של 7.3 מיליארד יורו בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

ענקית הקוסמטיקה לוריאל דיווחה בחמישי על צמיחה מואצת במכירות ברבעון השני, בשל זינוק במכירות איפור בארה"ב על רקע הקלת הסגרים.

ירידה בביטחון הצרכנים בארה"ב; זינוק בציפיות האינפלציה

ביטחון הצרכנים בארה"ב נסוג החודש, אם כי בשיעור מתון מהצפוי, על רקע ציפיות להתגברות האינפלציה בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן נסוג ביולי לרמה של 81.2 נקודות לעומת רמה של 85.5 נקודות ביוני, לפי נתונים סופיים שפורסמו היום. עם זאת, תחזית הכלכלנים היתה לירידה חדה אפילו יותר של המדד, לרמה של 80.8 נקודות.

רכיב המצב הנוכחי של המדד ירד ביולי ל-84.5 נקודות לעומת 88.6 נקודות ביוני, ורכיב הציפיות העתידיות של הצרכנים נסוג החודש ל-79 נקודות לעומת 83.5 נקודות ביוני.

תחזיות האינפלציה של הצרכנים לשנה הקרובה זינקו ל-4.7% לעומת 4.2% ביוני.

צמיחת פעילות העסקים בארה"ב קרובה לשיא של 37 שנה

פעילות העסקים באזור שיקגו, שנחשבת לברומטר למצב כלכלת ארה"ב כולה, צמחה במפתיע החודש בשיעור חד שהתקרב לגידול המהיר ביותר מאז 1983, שרשמה לפני חודשיים.

מדד מנהלי הרכש (PMI) של שיקגו קפץ ביולי לרמה של 73.4 נקודות, לעומת רמה של 66.1 נקודות בחודש הקודם - כך מסר היום מכון המחקר ISM. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 64.2 נקודות החודש.

המדד קרוב כעת לשיא של 37 שנה, של 75.2 נקודות, שאליו טיפס בחודש מאי.

המדד המועדף על הפד לאומדן האינפלציה בזינוק החד מ-1991

הצריכה הפרטית בארה"ב גדלה ביוני ב-1% לעומת החודש הקודם, ואילו ההכנסה האישית צמחה ב-0.1% בלבד - כך מסר היום (ו') משרד המסחר האמריקאי.

מדד המחירים לצרכן המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) זינק ביוני ב-4% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, ללא שינוי לעומת 12 החודשים שהסתיימו במאי. לעומת החודש הקודם טיפס המדד ביוני ב-0.5%.

מדד PCE ללא מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - קפץ ב-3.5% לעומת יוני 2020, הקפיצה החדה ביותר מאז 1991. זאת לעומת עלייה של 3.4% ב-12 החודשים שהסתיימו במאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 3.6%. לעומת החודש הקודם טיפס מדד הליבה ב-0.4%.

כלכלת גוש היורו צמחה ברבעון השני של 2021 ב-2%

כלכלת גוש היורו צמחה ברבעון השני של 2021 ב-2%, ויצאה מהמיתון, על פי נתונים ראשוניים של יורסטאט. ברבעון הראשון התכווצה הכלכלה באזור ב-0.3%.

אתמול פורסם כיהצמיחה הכלכלית בארה"ב ברבעון השני היתה 6.5%.

הבנק המרכזי של אירופה צופה כי התמ"ג בגוש היורו יגיע ל-4.6% ב-2021 כולה, ול-4.7% ב-2022.

הכלכלה הגרמנית צמחה ברבעון השני ב-1.5%

הכלכלה הגרמנית צמחה ברבעון השני, על פי הערכה ראשונית של לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית, ב-1.5% לעומת הרבעון הקודם, דיווחה דסטטיס. הנתון היה קטן מתחזית האנליסטים לצמיחה כלכלית של 1.9%. לעומת הרבעון השני אשתקד צמחה כלכלת גרמניה ב-9.2%.

הלשכה לסטטיסטיקה עידכנה את נתוני הצמיחה ברבעון הראשון של 2021 להתכווצות של 2.1% לעומת הערכה קודמת של 1.7%.

מוקדם יותר פורסמו הערכות ראשוניות לתמ"ג ברבעון השני של צרפת, ספרד ואיטליה - שדיווחו על התרחבות רבעונית של 0.9%, 2.8% ו-2.7% בהתאמה.  הנתונים הסופיים לגבי תמ"ג הרבעון השני בגרמניה יפורסמו ב-24 באוגוסט.

ירידות באסיה

ירידות נרשמו הבוקר במסחר בבורסות אסיה בהובלת מניות הטכנולוגיה הסיניות, ששוב צונחות.

טוקיו ירדה ב-1.8%. הונג קונג איבדה 1.4%. שנחאי ירדה ב-0.4%. סינגפור עולה ב-0.1%.

מניות הטכנולוגיה עליבאבא, טנסנט ומייטואן צנחו ב-5.5%, 4% ו-8% בהתאמה בשל צעדי הרגולציה נגדן בסין.

התפוקה התעשייתית ביפן ביוני זינקה ב-6.2% לאחר ירידה של 6.5% במאי. המכירות הקמעוניות עלו ביוני ב-0.1%.

הביטקוין נסחר כעת בעלייה של 0.1% למחיר של 39,767 דולר.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק נחלשים ב0.7% ל-73.15 דולר לחבית. החוזים העתידיים על פתיחת המסחר בוול סטריט צופים ירידות של עד 1.4%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker