הוסר המכשול: חוק המס והאקלים של הדמוקרטים בדרך לאישור

קירסטן סינמה, הסנאטורית הדמוקרטית מאריזונה שקולה היה המכריע בהצבעה, אמרה כי תתמוך בגרסה מתוקנת לחוק, שאינה מבטלת את הטבת המס למנהלי קרנות ויוצרת פטור שיצמצם את ההשפעה של 15% מס על תאגידים ■ אך הצעת החוק כעת מכילה מס חדש של על רכישה חוזרת של מניות

לוגו בלומברג
בלומברג
אריק ווסון ולורה דייוויסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
Democratic candidate Kyrsten Sinema speaks to supporters after officially winning the U.S. Senate race at the Omni Montelucia resort in Scottsdale, Arizona, U.S., November 12, 2018
הסנאטורית הדמוקרטית מאריזונה, קירסטן סינמה. הסכימה לגרסה המתוקנת להצעת חוק האקלים והמס של הדמוקרטיםצילום: REUTERS/Caitlin O'Hara
לוגו בלומברג
בלומברג
אריק ווסון ולורה דייוויסון

הסנאטורית הדמוקרטית מאריזונה קירסטן סינמה, שהפכה לקול מכריע בסנאט המפוצל 50-50, אמרה אתמול (יום ה') בערב כי תתמוך בגרסה מתוקנת של הצעת חוק המס והאקלים של הדמוקרטים. בצעד זה היא הסירה את אחד המכשולים האחרונים לחקיקה המכילה את מרכיבי הליבה של האג'נדה של הנשיא ביידן.

החקיקה המתוקנת מסירה את ההוראה שהייתה מצמצמת את הטבת המס ממנה נהנים מנהלי קרנות השקעה פרטית ומנהלי קרנות גידור, שמאפשרת להם לשלם מס רווחי הון נמוך במקום מס הכנסה גבוה על חלק ניכר מהכנסתם. החקיקה המתוקנת גם תצמצם את השפעת הסעיף על מס מינימום של 15% על תאגידים ותוסיף מס חדש של 1% על רכישה חוזרת של מניות.

הטבת המס המדוברת נוגעת לחלק ברווחי ההשקעות שהקרנות מקצות למנהלים (carried interest) במסגרת חבילת השכר שלהם. מנהל קרן גידור או קרן השקעות פרטיות מקבל את שכרו בדמות "carried interest" - השכר שלו נחשב לרווח הון, וככזה, הוא משלם מס רווחי הון במקום מס הכנסה. כך יוצא, שמנהלי קרנות (גידור וקרנות פרטיות, בין היתר), משלמים 15% מס, לעומת 35% מדרגת מס הכנסה הגבוהה ביותר. זוהי הדוגמא הקלאסית שהביא וורן באפט לעיוות בנטל המס בארה"ב, כשציין שהמזכירה שלו משלמת שיעור מס גבוה יותר ממנו.

וורן באפט. הצביע על העיוות בנטל המס בארה"בצילום: Nati Harnik/אי־פי

החוק שמאפשר בכך להפחית את נטל המס על הפיננסיירים העשירים ביותר, נחשב לשנוי במחלוקת ביותר בארה"ב, כמו גם בבריטניה, והוא אחד ממוקדי הביקורת הקשים ביותר במאבק להשוות את הנטל בין המעמד הבינוני לאלפיון העליון.

הסרת הסעיף, שהיה מעלה את מסים על מנהלי הון פרטיים מהצעת החוק פירושה שהחקיקה, שהדמוקרטים קיוו שתוכל להוות דרך לשנות את קוד המס, לא תכלול מסים חדשים על אינדיבידואלים עשירים. בגרסאות הראשונות להצעת חוק זו, קרא ביידן להעלאות מס של מאות מיליארדי דולרים על אמריקאים עשירים, החל מכמעט הכפלה של שיעור מס רווחי הון ועד למסי ירושה מחמירים בהרבה.

המס החדש והפטור ממס החברות

הסעיף הנוגע לרכישה חוזרת של מניות עלה במשא ומתן בין מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, לבין הסנאטור ג'ו מנצ'ין במהלך החודשים האחרונים, אך מנצ'ין רצה לוותר עליו לטובת מס מינימום של 15% על חברות גדולות. מנצ'ין אמר שוב ושוב כי הצעת החוק לא כוללת העלאות מס חדשות ומטרתה רק לעצור הימנעות מתשלום מיסים. אך הסעיף החדש של מס על רכישה חוזרת של מניות נוגד גישה הזו.

הסנאטור ג'ו מנצ'ין , גבעת הקפיטול , וושינגטוןצילום: J. Scott Applewhite / אי־פי

משרדו של מנצ'ין לא השיב לבקשת תגובה ביום חמישי בערב.

נראה כי שוקי המניות לא התרגשו מהחדשות על סעיפי החוק בהסכם, כאשר החוזים העתידיים על מדד S&P 500 התנהלו בעליות לאחר סגירת הבורסות בארה"ב. עם זאת, לא סביר שהמס על רכישה חוזרת של מניות יתקבל בברכה על ידי המשקיעים, אמרה טינה טנג, אנליסטית שווקים ב-CMC מרקטס.

"בהתחשב בכך שחלק גדול מהעלייה בשוק נתמכה השנה על ידי רכישה חוזרת של מניות של חברות, להצעת החוק בהחלט תהיה השפעה שלילית על שוקי המניות אם היא תעבור", אמרה טנג. "כדי להימנע מהמס, חברות עשויות לבחור להגדיל את הדיבידנדים לבעלי המניות שלהן".

הצעת החוק בה הסכימה סינמה לתמוך תצמצם את ההשפעה של ההצעה המקורית עבור מס של 15% על תאגידים על ידי יצירת פטור לניכוי מס פחת. חברות הייצור האמריקאיות דרשו שינוי זה.

ג'יי טימונס, נשיא ומנכ"ל איגוד התעשיינים הלאומי (NAM)צילום: בלומברג

הנשיא והמנכ"ל של איגוד התעשיינים הלאומי של ארה"ב, ג'יי טימונס, אמר בהצהרה כי הקבוצה "שמחה לשמוע שהוסרו סעיפי הפחת המואץ, אך אנו נותרים סקפטיים ונבחן את החקיקה המתוקנת בקפידה".

החור שנוצר בהכנסות למדינה על ידי הפטור החדש הזה, כמו גם על ידי הסרת הסעיף לביטול הטבת המס בדמות carried interest, יסגר ברובו בעזרת מס ה-1% על רכישה חוזרת של מניות, על פי אנשים שמכירים את המשא ומתן. עם זאת, מס הרכישה החוזרת של מניות צפוי להניב פחות מ-124 מיליארד הדולר שהוערכו כשבית הנבחרים העביר את החוק בנושא בשנה שעברה.

שומר אמר בהצהרה כי החקיקה המתוקנת תובא בשבת (מחר) להצבעה בסנאט, וצפויה לעבור ברוב רגיל.

לכתבה המלאה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט