כולם נדהמים מהעלייה החדה במחיר הנפט. זו הסיבה שהדלק התייקר פחות

ישראל מקום 13 בעולם ביוקר הבנזין בגלל המיסוי, ומצד שני, המיסוי מרכך את השפעות התייקרות הנפט הגולמי בעולם ■ זו הנוסחה שלפיה מחושב מחיר הדלק בתחנות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת דלק. מחיר הבנזין בישראל עלה בכרבע מתחילת השנה
תחנת דלק. מחיר הבנזין בישראל עלה בכרבע מתחילת השנהצילום: Kobi Wolf/בלומברג
דפנה מאור
דפנה מאור

כולנו עוקבים בדריכות אחר משבר האנרגיה המתפתח בעולם, מסתכלים בעיניים נדהמות על מחירי הנפט המאמירים. בעולם כולו עליית מחירי הדלק, הגז הטבעי והחשמל מכה בצרכנים ובעסקים.

בישראל, החשמל עומד להתייקר כנראה, לאחר שמחיר התשומות של חברת החשמל זינק ב-13%. הדלק למכוניות – בנזין אוקטן 95 – התייקר ל-8.08 שקלים לליטר, שני רק לשיא שנרשם בספטמבר 2012. ההתייקרות נובעת ממחיר הדלק עצמו ומהפרשי שערי מט"ח. ישראל מייבאת דלק, ולכן התחזקות הדולר תרמה 2.4% למחירו בחודש האחרון, כפי שדיווח ישראל פישר ב-TheMarker. זוהי עלייה של 26% מתחילת השנה.

הקשר בין הדלק לנפט טבעי – דלק למכוניות הוא תזקיק של נפט גולמי. אבל המחיר שמשלמים בעולם במשאבות – ובפרט בישראל – לא בעל מיתאם מלא למחיר הנפט הגולמי.

מכלית דלק ברצועת עזה, בשבוע שעברצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויטרס

זהו ההסבר לכך:
מחיר הדלק בישראל מבוסס על נוסחה שכוללת כמה מרכיבים, כאשר מחיר חומר הגלם עצמו הוא רק חלק ממנו, כ-40%.

ישראל קונה דלק גולמי בשם CIF W MED מאירופה. בתי הזיקוק בישראל מזקקים אותו לבנזין, ומוכרים אותו לחברות הדלק במחיר מרבי שקובע משרד האנרגיה, שנקרא מחיר שער בית זיקוק. חברות הדלק מורשות לגבות מרווח שיווק – שאמור לכסות את הוצאות השיווק שלהן, כמו שכר מתדלקים והוצאות נוספות. גם מרווח השיווק מפוקח ויש עליו הגבלה. על המחיר הזה נגבה מס בלו – זהו מס עקיף שמהווה סוג של ענישה על צריכת מוצרים מזיקים, כמו דלק מזהם, טבק ואלכוהול. המילה בלו מקורה בפרסית והיא מופיעה בספר עזרא בתנ"ך, במשמעות של מס גולגולת. חכו רגע, לא גמרנו: יש עוד מס - מע"מ, שמתווסף למחיר הבנזין.

מאחר שהבלו לא נקבע כאחוז ממחיר המוצר, אלא כמחיר קבוע לכמות (2.7 שקל לליטר, לאחר שהופחת השנה בחצי שקל), הרי שכאשר מרכיב עלות הדלק הגולמי מתייקר, העלייה באחוזים במחיר הדלק בתחנה היא נמוכה יותר – ולהפך; כשמחיר הדלק הגולמי יורד, הירידה במחיר בתחנה היא בשיעור נמוך יותר, כל עוד שאר המרכיבים, מע"מ ומרווחי זיקוק ושיווק, נשארים בעינם.

כתוצאה מכך, עלייה של 44% במחיר הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק, אחד ממדדי היחס הידועים של נפט גולמי בעולם, מתחילת השנה, לא השתקפה במלואה במחיר הדלק, שעלה בישראל "רק" ב-27% מתחילת השנה.

בדקנו את המיתאם בין מחירי הנפט הגולמי בעולם מול מחיר הבנזין בישראל, ואלה כמה מהממצאים:

השוואה בין מחיר הבנזין בחמש השנים האחרונות (מחיר נומינלי בשקלים, ללא התאמה לאינפלציה) לבין מחיר של סל נפט גולמי שמורכב מנפט מסוג ברנט, דובאי וטקסס מתוק במשקלים שווים (מחיר דולרי לא צמוד), הראה דווקא קורלציה גבוהה, של 0.94. אולם ניתן לראות שבתקופות של עליות וירידות חדות במחיר הנפט הגולמי, התגובה של מחיר הבנזין בישראל היא משמעותית שונה – הוא עולה פחות ויורד פחות בעקבות הנפט.

השוואה לאורך עשור שלם בין מחירי הבנזין לבין מחיר הנפט מסוג טקסס מתוק מראה מיתאם נמוך בהרבה – 0.76 בלבד. כמובן, טקסס מתוק איננו הנפט שממנו מייצרים בנזין לישראל, ולאורך זמן השפעת המס ממתנת במידה משמעותית את התנודתיות במחיר הבנזין.

אמנם הדלק לא התייקר באותו שיעור כמו הנפט הגולמי, אבל בישראל הוא יקר יחסית למדינות אחרות, גם במערב – מקום 13 בעולם מתוך כ-150 מדינות שאחריהן עוקב אתר Globalpetrolprices.com.

הסיבה לכך היא מיסוי סביבתי – כחצי ממחיר הדלק במשאבה, שמכניס לקופת האוצר של ישראל הכנסות עתק. על חלק מההכנסות הללו ויתר משרד האוצר השנה כדי להקל מעט על יוקר המחייה. רבות מהמדינות שבהן מחיר הבנזין נמוך מסבסדות אותו, באין ברירה: אוכלוסיות עניות עלולות להגיע לרעב ואובדן פרנסה בלי הסובסידיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה