החוליה החלשה בביטחון האנרגטי של גרמניה: חברה שולית שהימרה בגדול על רוסיה

חברת יוניפר, שהוקמה ב-2016 כדי לנהל את תחנות הכוח הפחמיות והגז של חברת האנרגיה פורטום, נמצאת במצוקה פיננסית לנוכח שיבושי האספקה מרוסיה, שאיתה טיפחה קשרים חמימים לפני המלחמה ■ ממשלת גרמניה וגם ממשלת פינלנד חוששות מנפילתה – ויזרימו חילוץ אם יידרש

לוגו בלומברג
בלומברג
ונסה דזם
עשן עולה מתחנת כוח ומזקקה בגלזנקירשן שבגרמניה, בינואר
עשן עולה מתחנת כוח ומזקקה בגלזנקירשן שבגרמניה, בינואר צילום: Martin Meissner/אי־פי
לוגו בלומברג
בלומברג
ונסה דזם

הביטחון האנרגטי של גרמניה נשען ברובו על חברת חשמל שהימרה בגדול על אנרגיה מרוסיה. המהלך הוביל אותה למבוי סתום עתה, כשרוסיה נתונה תחת סנקציות קשות בשל פלישתה לאוקראינה.

לנוכח התנודתיות בשוק הגז, נמצאת יוניפר (Uniper) – חברה שנוצרה לפני שש שנים כדי לנהל את נכסי הדלקים המאובנים של החברה האם פורטום – תחת לחץ פיננסי קשה. ייתכן שקנצלר גרמניה ופורטום ייאלצו להזרים לה כסף נוסף. יוניפר ספגה החודש מכה כשחברת דירוג האשראי S&P גלובל הורידה את דירוג האשראי שלה לרמה הנמוכה ביותר שעדיין לא נחשבת לאג"ח ספקולטיבית, עם תחזית שלילית. חברת האנרגיה כבר הזהירה כי מהלך כזה יגרום למלווים להגביל את גישתה לאשראי ולדרוש יותר ערבונות במסחר שלה עם חברות אחרות.

"המלחמה באירופה היא קו פרשת מים – גם ליוניפר", אמר המנכ"ל קלאוס-דיטר מובאך, באסיפת בעלי המניות השנתית ב-18 במאי. "אף אחד לא יכול לחזות איך המצב יתפתח בחודשים והשבועות הבאים".

חברת החשמל, ששמה הוא הלחם של Unique ו-Performance, התגלתה כחוליה החלשה ביותר ברשת החשמל שמתדלקת את הכלכלה הגדולה באירופה. אם המתיחות מול מוסקווה תגבר, ייתכן שאספקת הגז ליוניפר תצטמצם עוד יותר, ותופעות הלוואי יפגעו בחברות תעשייה וחברות חשמל מקומיות שלהן היא מספקת חשמל.

יוניפר היא התגלמות היחסים החמימים שהיו לגרמניה עם רוסיה במשך שנים רבות, שהתנפצו באחת כשטנקים רוסיים החלו לשעוט לקייב לפני שלושה חודשים. ממשלת שולץ מנסה עתה לפרום קשרי תלות שהיו לה עם רוסיה במשך עשורים, ולסגת בהדרגה משימוש בפחם ונפט המיובאים מרוסיה עד סוף השנה. גז הוא דבר בעייתי יותר לוותר עליו, ויוניפר היא אחת המסובכות ביותר ברשת הקשרים שלו.

ב-2016, עם המעבר המתוכנן לאנרגיית רוח ושמש, יצאו מהאופנה תחנות כוח מבוססות פחם וגז. כדי להתמקד באנרגיה מתחדשת, חברת החשמל EON העבירה את הנכסים לחברה נפרדת, יוניפר. המטרה של החברה החדשה היתה לחלוב את כל מה שניתן מהמתקנים המיושנים עד סוף עידן הדלק המזהם. ליוניפר לא היה תמריץ שלא לקנות את הדלק הזול ביותר הזמין. היא טיפחה את קשריה עם רוסיה, עם חוזי אספקה ענקיים והשקעה בצינור הגז השנוי במחלוקת של גזפרום הרוסית, נורד סטרים 2. הצינור התעתד לעקוף את אוקראינה ולהעביר גז רוסי ישירות לגרמניה. ואולם בעקבות המלחמה, האישור הגרמני להפעלתו בוטל. יוניפר גם קנתה פחם מרוסיה. היקף רכישת הגז שלה היה גדול פי 13 משל המתחרה הגרמניה RWE לפני הפלישה.

"יוניפר חשופה מדי לסיכון שרוסיה תסגור את הברזים", אמר פטריסיו אלוורז, אנליסט בלומברג.

גרמניה לא יכולה לאפשר ליוניפר לקרוס. כבר בינואר העניק בנק הפיתוח הממשלתי KFW אשראי של 2 מיליארד יורו ליוניפר כדי לכסות הלוואות אחרות שנדרשה לפרוע בגלל עליית מחירי הגז (מה שנקרא מרג'ין קול). זה היה עוד לפני המלחמה באוקראינה.

תחנת קליטת גז מצינור נורד סטרים 2 בלובמין. מחיר הדלק זינקצילום: Krisztian Bocsi/Bloomberg

מאז, זרימת הגז דרך צינורות על אדמת אוקראינה הצטמצמה, כי נקודת פריקת הגז נמצאת באזור לחימה. רוסיה, שהפסיקה להזרים גז לפולין, בולגריה ופינלנד, האטה את הזרימה לגרמניה במהלך נקמה על החרמת חטיבות מקומיות של גזפרום.

לעת עתה כל הקיצוצים האלה לא משמעותיים בהיקף האספקה לאירופה, אבל הם מספיקים לטלטל את שוקי האנרגיה ולהלחיץ את הספקים של יוניפר ושותפיה לסחר. "השוק חושש כי הגז הרוסי יפסיק להגיע למערב אירופה, ויוניפר לא תוכל לספק ללקוחותיה", אמר סם ארי, ראש מחקר חברות חשמל אירופיות ב-UBS.

מה שמסבך את הסיפור הוא שליוניפר יש חמש תחנות כוח ברוסיה, שסיפקו חמישית מרווחיה בשנה שעברה. הסנקציות מונעות מיוניפר לקבל את הכסף מהחטיבה הזו, ולכן היא מנסה למכור אותה. "גם אם תמכור, לא ברור אם תוכל להוציא את הכסף מרוסיה", אמר אנדרו מולדר, אנליסט חשמל אירופי בכיר בקרדיטסיינס. ליוניפר התחייבויות של 4.5 מיליארד יורו כנגד רכישת גז, נכון לסוף מארס. היא תתקשה לשמור על נזילות, הזהירה S&P.

מניות יוניפר נפלו ב-27% מאז הפלישה לאוקראינה. החברה האם פורטום נפלה ב-15% והחברה האם לשעבר, EON, ב-19%. המתחרה RWE דווקא עלתה ב-8%. אג"ח שהנפיקה פורטום לפירעון ב-2029 איבדו 12% בתקופה, ונסחר ביום שישי ב-89 סנט על הדולר – שער שנחשב למאותת על מצוקה פיננסית.

פורטום מחזיקה ב-75% מיוניפר. ממשלת פינלנד מחזיקה ב-50.8% בפורטום, ולא יכולה להפחית את חלקה לפחות מ-50.1% בלי אישור הפרלמנט. האופציות הן שפינלנד תקנה מניות בהנפקת זכויות, אבל יותר קל יהיה לה להזרים הון בהלוואות.

גרמניה גם אינה מעוניינת בנפילת יוניפר. מלבד גודלה בשוק, היא בעלת תפקיד מפתח בגלל תשתיות ליבוא גז נוזלי מחו"ל, במטרה לקזז את המחסור בגז רוסיה. "יש לנו יחסים טובים ומתואמים עם ממשלת גרמניה", אמר דובר יוניפר.

לדברי החברה, מצבה הפיננסי השתפר מאז דצמבר, בזכות ההלוואות מבנק הפיתוח ופורטום.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות