וול סטריט נכנסה לשוק דובי לזמן קצר; דאו ג'ונס ברצף השלילי הארוך מ-1923

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האורך הממוצע של 19 השווקים הדוביים האחרונים בארה"ב היה 289 ימים. הנפילה הממוצעת - 37%
האורך הממוצע של 19 השווקים הדוביים האחרונים בארה"ב היה 289 ימים. הנפילה הממוצעת - 37%צילום: ARCTUROS/Odysseas Chloridis
עדכונים
לוגו בלומברג

רוסיה עצרה את אספקת הגז לפינלנד

לאחר התערערות היחסים בין רוסיה לפינלנד, על רקע ההחלטה של הלסינקי להצטרף לברית נאט"ו וסירובה לשלם ברובלים, רוסיה ניתקה הבוקר (שבת) את פינלנד מאספקת הגז הטבעי שלה.

פינלנד היא המדינה האירופית השלישית שרוסיה מנתקת את אספקת הגז שלה לאחר שסירבה לשלם עבורו ברובלים. אספקת הגז נעצרה בשעות המוקדמות של היום, על פי דיווח של היבואנית הפינית גסום (Gasum). בחודש שעבר, עצרה רוסיה את אספקת הגז לפולין ולבולגריה מאותה סיבה.

"רוב השחקנים בשוק מצפים שפינלנד תהיה הקונה היחידה שאספקתה תיעצר בשלב זה", אבל "קיים סיכון שגם מדינות אחרות ימצאו את עצמן בעתיד באותו מצב", אמר טום מרז'ק-מנסר, אנליסט בכיר בחברת המחקר ICIS מרקט, תוך שהוא מצטט סקר של החברה שנערך באחרונה בקרב סוחרים.

לאספקה האבודה תהיה כנראה השפעה מוגבלת על כלכלת המדינה הנורדית, משום שהגז מהווה רק כ-5% מתמהיל האנרגיה שלה. הוא משמש בעיקר מפעלים, בניגוד למדינות רבות אחרות באירופה שמשתמשות בו לחימום.

זרוע היצוא של ענקית הגז הרוסית גזפרום, אמרה כי לא קיבלה תשלום עבור אספקת הגז של אפריל עד סוף יום העסקים ב-20 במאי - המועד האחרון לתשלום, לפי הצהרתה. זרימת הגז תיעצר "החל ב-21 במאי ועד שהתשלום יתבצע בהתאם לצו" של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מ-31 במארס, נאמר בהצהרה.

בינתיים, פינלנד ממשיכה לקבל אספקה של גז מאסטוניה, דרך צינור בלטיקונקטור (Balticconnector), אך ייתכן שקיבולת הצינור לא תספיק על מנת לספק את הביקוש.

וול סטריט נכנסה לזמן קצר לשוק דובי; דאו ג'ונס ברצף השלילי הארוך מ-1923

מדד דאו ג'ונס, בנקודות

בורסות וול סטריט נסגרו כמעט ללא שינוי בתום יום מסחר הפכפך שבמהלכו נכנסו לזמן קצר לשוק דובי בפעם הראשונה מאז פרוץ משבר הקורונה, ומדד דאו ג'ונס השלים את רצף הירידות השבועי הארוך ביותר זה כמעט 100 שנה. זאת, בצל המשך החששות כי העלאות הריבית של הבנק הפדרלי שנועדו לרסן את האינפלציה הגואה, יגררו האטה בצמיחה הכלכלית בארה"ב. הדולר התאושש מהנפילה היומית החדה מאז 2020, ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות השלימה את הנפילה הדו-שבועית החדה ביותר מזה שנתיים.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.3%, בדרכו לנפילה שבועית של 3.8% - שבוע שביעי ברציפות של ירידות. מדד דאו ג'ונס טיפס בפחות מ-0.1%, אולם נפל בסיכום שבועי ב-2.9% - שבוע שלילי שמיני ברציפות, ורצף הירידות השבועי הארוך ביותר מאז 1923.

מדד S&P 500 נסגר כמעט ללא שינוי, לאחר שבמהלך יום המסחר כבר צנח ב-2.3% והשלים בכך נפילה של יותר מ-20% משיא סגירה של 4,796.56 נקודות שקבע ב-3 בינואר. בכך נכנס המדד באופן זמני לשוק דובי, שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא המשמעותי האחרון. הפעם האחרונה שבה נכנס S&P 500 לשוק דובי היתה במארס 2020, עם פרוץ משבר הקורונה. עם זאת, ברמתו בעת סגירת המסחר, המדד נמוך ב-18.7% משיא הסגירה של ינואר. בסיכום שבועי נפל המדד ב-3%, בדרכו לשבוע שלילי שביעי ברציפות - רצף הירידות השבועי הארוך ביותר מאז פקיעת בועת הדוט.קום לפני יותר משני עשורים. מאז מלחמת העולם השנייה, היו רק ארבעה מקרים שבהם רשם מדד S&P 500 רצף של שבעה או יותר שבועות של ירידות, לפי נתוני חברת המחקר ביספוק.

דו"ח למשקיעים שפירסמו מוקדם יותר החודש אנליסטים של בנק אוף אמריקה בחן את הנתונים ההיסטוריים על כל המקרים שבהם נכנס שוק המניות בארה"ב לשוק דובי במהלך 140 השנים האחרונות. לפי הדו"ח, ב-19 השווקים הדוביים האחרונים, הנפילה הממוצעת מהשיא לשפל היתה 37.3%, ומשך השוק הדובי הממוצע נמשך 289 ימים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% לרמה של 2.78%. בסיכום שבועי ירדה התשואה בקרוב ל-0.15%, והשלימה נפילה של כ-0.34% בתוך שבועיים - הירידה הדו-שבועית החדה ביותר מאז אפריל 2020.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מתאושש ב-0.4%, אולם נמצא בדרכו לירידה שבועית של 1.4%. זאת, לאחר ששבוע קודם לכן טיפס לרמתו הגבוהה ביותר מזה 20 שנה.

מניית דיר אנד קומפני, בדולרים. צללה ב-14%

מניית דיר צללה ב-14% במסחר בוול סטריט, לאחר שיצרנית הציוד החקלאי הגדולה בעולם הזהירה כי שיבושים בשרשרת האספקה ימשיכו להכביד על עסקיה עד סוף השנה. מניית יצרנית המיכון הכבד קטרפילר נפלה ב-4.2%. מניית אפלייד מטריאלס ירדה ב-3.9% אחרי שיצרנית ציוד ייצור השבבים החמיצה את ציפיות האנליסטים בשורה התחתונה והעליונה כאחת, וסיפקה תחזית מאכזבת.

מניית טסלה צנחה היום ב-6.4% לשפל של תשעה חודשים, בדרכה לירידה שבועית של 14% - נפילה שמחקה כ-110 מיליארד דולר משווייה של יצרנית המכוניות החשמליות.

הנפט בשבוע רביעי ברציפות של עליות בניו יורק; נסגר מעל 113 ד'

מחיר הנפט נסגר בעליות קלות, בדרכו לשבוע חיובי רביעי ברציפות, לאחר שהאיסור המתוכנן של האיחוד האירופי על יבוא נפט מרוסיה והקלות בסגרי קורונה בסין - יבואנית הנפט הגדולה בעולם - האפילו בהשפעתם על חששות מפגיעה בביקוש כתוצאה מהאטה בצמיחה הכלכלית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 113.23 דולר לחבית, עלייה של 0.9%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הטקסס מתוק ב-2.5% - שבוע חיובי רביעי ברציפות.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 112.55 דולר לחבית, עלייה של 0.5%, בדרכו לעלייה שבועית של 0.9% - שבוע חיובי שלישי בארבעה השבועות האחרונים. מחיר הברנט ירד בשבוע שעבר ב-1%.

הזהב קטע את רצף הירידות הארוך מ-2018; עלה ב-1.8% השבוע

מחיר הזהב נסגר בעליות קלות בניו יורק, וקטע את רצף הירידות השבועי הארוך ביותר מזה ארבע שנים, על רקע ביקוש מוגבר למתכת היקרה, הנחשבת למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,842.1 דולר לאונקייה, עלייה של פחות מ-0.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שזינקו ביום חמישי ב-1.4% - הקפיצה היומית החדה ביותר זה למעלה מחודש.

עם זאת, בסיכום שבועי טיפס מחיר הזהב ב-1.8%, וקטע בכך ארבעה שבועות שליליים ברציפות - רצף הירידות השבועי הארוך ביותר מאז אוגוסט 2018.

התאוששות מחיר הזהב השבוע באה על רקע נפילות חדות בשוק המניות בארה"ב ובתשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, אשר הגבירו את הביקוש למתכת היקרה.

בורסות אירופה סגרו שבוע שלילי בעליות; לונדון טיפסה ב-1.2%

בורסות אירופה נסגרו בעליות בפעם הראשונה מזה שלושה ימים, אולם ירדו בסיכום שבועי בצל חששות כי האינפלציה הגואה ביבשת, תיאלץ את הבנק המרכזי של אירופה להאיץ את צמצום תמריציו המוניטריים, ויגרור בכך להאטה בצמיחה הכלכלית.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.2%, לאחר שגידול מפתיע במכירות הקמעוניות בבריטניה באפריל האפיל בהשפעתו על ירידה בבטחון הצרכנים בממלכה לשפל של כמעט חמישה עשורים. בורסת פרנקפורט טיפסה ב-0.7%; פריז הוסיפה 0.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס ב-0.7%, אולם נסוג בסיכום שבועי. היורו נחלש ב-0.4% מול הדולר לשער של 1.0543 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת קלות מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2477 דולר לליש"ט.

המכירות הקמעוניות בבריטניה התאוששו באפריל, ועלו על תחזיות הכלכלנים. ההוצאות על אלכוהול, דלק וחנויות אינטרנטיות עלו, כך דיווחה היום הלשכה לסטטיסטיקה במדינה. המכירות הקמעוניות עלו ב-1.4% בחודש שעבר, לעומת מארס. הכלכלנים חזו דווקא ירידה של 0.3%. בהשוואה לשנה שעברה, המכירות הקמעוניות ירדו ב-4.9%, אך בהשוואה לפברואר 2020 - לפני שפרצה מגפת הקורונה - המכירות הקמעוניות עלו ב-4.1%.

לעומת זאת, ביטחון הצרכנים בבריטניה נפל לרמה הנמוכה ביותר זה 48 שנים - סימן נוסף לכך שהאינפלציה החריפה ביותר זה ארבעה עשורים מאיימת על ההתאוששות הכלכלית מהמגפה.

מדד המחירים ליצרן בגרמניה זינק באפריל ב-33.5% לעומת שנה שעברה, שיא חדש על רקע עליית מחירי האנרגיה באירופה בעקבות המלחמה באוקראינה.

כלכלני בלומברג: לראשונה מאז 1976, הצמיחה בארה"ב תעקוף את זו של סין

בגלל סגרי הקורונה הנוקשים בסין, הצמיחה בארה"ב עשויה לעקוב אותה לראשונה מאז 1976 - היפוך תפקידים עם השלכות פוליטיות הרות גורל הן על בייג'ין והן על וושינגטון.

לפי סקר כלכלני בלומברג, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם תגדל רק ב-2% השנה. לעומת זאת, התמ"ג של ארה"ב צפוי לגדול השנה ב-2.8%.

אף שבייג'ין מפעילה תמריצים רגולטוריים ומוניטריים בניסיון לבלום את ההאטה בצמיחה, מדיניות האפס סובלנות לקורונה של הנשיא שי ג'ינפינג מקשה על המהלך. ארה"ב, שנלחמת בעליית האינפלציה, עדיין נהנית משוק תעסוקה חזק והוצאות צרכניות גדולות.

הונג קונג זינקה ב-2.8% אחרי שסין הורידה ריבית מפתח

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעליות, אחרי הירידות בוול סטריט אמש ואחרי שבייג'ין הורידה ריבית מפתח לחמש שנים כדי לתמרץ את הכלכלה. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן יבקר במהלך סוף השבוע ביפן ובדרום קוריאה, במטרה לחזק את הברית הכלכלית נגד התרחבות ההשפעה של סין באזור.

טוקיו עלתה ב-1.3%; הונג קונג טיפסה ב-2.9%; שנגחאי הוסיפה 1.5%; סינגפור עלתה ב-1.2%; סיאול הוסיפה 1.8%.

סין הורידה הבוקר את ריבית הפריים (LPR) לחמש שנים ב-0.15% - יותר משצפו כלכלנים, שחזו הורדה של 0.05%. הרשויות לא שינוי את ריבית הפריים לשנה. הריבית לחמש שנים משפיעה על תימחור משכנתאות.

הרשויות בשנגחאי הודיעו היום על שלושה מקרי קורונה חדשים מחוץ לאזורים שנמצאים תחת הסגר, מה שמאותת על כך שהסגרים הנוקשים, ששולחים הדים בכל רחבי הכלכלה העולמית, לא מתקרבים לסיום.

בשוק הנפט נרשמות ירידות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מאבדים 0.5%, ונסחרים ב-111.65 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט מפסידים 0.6%, ונסחרים ב-111.35 דולר לחבית.

מצרים העלתה בהפתעה את הריבית ב-2%

מצרים הפתיעה את רוב הכלכלנים והודיעה על העלאת הריבית הכי גדולה שלה זה חמש שנים, בניסיון לבלום את האינפלציה הנוסקת ולשקם את כוח המשיכה של האג"ח הממשלתיות שלה בקרב משקיעים זרים.

הבנק המרכזי של מצרים העלה את ריביות הפקדון וההלוואות ב-2% כל אחת, ל-11.25% ו-12.25% בהתאמה. רוב הכלכלנים חזו העלאה של 1% בלבד.

מצרים היא הכלכלה המתעוררת האחרונה שנוקטת בצעד נועז על רקע הידוק המדיניות המוניטרית בכל העולם, שנועדה להילחם באינפלציה. לפניה הודיעו גם דרום אפריקה והפיליפינים על העלאות ריבית דומות.

לאחר יום מסחר תנודתי וול סטריט נסגרה בירידות

המסחר בבורסות וול סטריט נסגר היום (ה') בירידות לאחר יום מסחר תנודתי, על רקע החששות ההולכים וגוברים ממיתון, לצד האינפלציה, שמרחפת סביב שיא של ארבעה עשורים. אתמול רשמו המדדים את הצלילה החדה זה שנתיים.

מדד הדאו ירד היום ב-0.7%; מדד S&P 500 ירד ב-0.6%; מדד נאסד"ק איבד 0.3%.

בשוק האג"ח של ממשלת ארה"ב נרשמו עליות, והתשואה על אג"ח לעשר שנים ירדה ב-0.04%, לרמה של 2.85%. מדד הדולר של ICE, שעוקב אחר הדולר מול שש שותפות סחר של ארה"ב, ירד ב-1%.

החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עלו ב-1.6%, לרמה של 111.4 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט עלו ב-2%, לרמה של 111.26 לחבית. החוזים על הגז הטבעי האמריקאי (NYMEX) ירדו ב-2.4% ל-8.16 דולר למיליון BTU.

בשוק הסחורות, החוזים על זהב למסירה מיידית עלו ב-1.4%, ל-1,842 דולר לאונקיה. החוזים על חיטה ירדו ב-2.3% ל-12.02 דולר לבושל.

מניית יצרנית האופנוע האייקוני הארלי דיווידסון ירדה ב-9.2%, לאחר שהחברה הודיעה על עצירה של שבועיים בהרכבת כלי הרכב, כמו גם עצירה של מרבית המשלוחים. החברה ציינה כי הסיבה לעצירה היא בעיית עמידה ברגולציה של אחד מספקיה.

אירופה נסגרה בירידות של יותר מ-1%

המסחר בבורסות אירופה נסגר בירידות שערים, לאחר שגם אסיה נסגרה בירידות. הירידות מוזנות מחששות הולכים וגוברים למיתון.

לונדון ירדה ב-1.8%, לאחר שאמש פורסמו נתונים רשמיים לפיהם האינפלציה בממלכה הגיעה ל-9%, שיא של 40 שנה. מקור העלייה בהמראת מחירי האנרגיה והמזון, בין היתר על רקע המלחמה באוקראינה.

את הירידות בלונדון הובילו הקמעונאיות. רשת המרכולים טסקו ירדה ב-1.3%.

פרנקפורט איבדה 0.9%; פריז ירדה ב-1.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1.4%.

בשוק המט"ח, הליש"ט התחזקה ב-1.4% מול הדולר לרמה של 1.251 דולר לליש"ט. היורו התחזק ב-1.2% מול הדולר לרמה של 1.059 דולרים.

מכירות בתים קיימים בארה"ב ירדו באפריל ב-2.4%

מכירות הבתים הקיימים ירדו זה החודש השלישי ברציפות לשיעור שנתי של 5.61 מיליון. המכירות ירדו ב-2.4% לעומת החודש הקודם וב-5.9% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, כך מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR).

עם ביקוש איטי יותר, מלאי הבתים הקיימים שלא נמכרו טיפס עד סוף אפריל ל-1.03 מיליון. ומחיר המכירה החציוני של בתים קיימים עלה בקצב איטי יותר לעומת השנה הקודמת: עליה של 14.8% למחיר של 391,200 דולר.

תביעות אבטלה ראשוניות בארה"ב בשיא של ארבעה חודשים

מספר תביעות האבטלה החדשות בארה"ב עלה בשבוע שעבר לשיא של ארבעה חודשים, עם כ-218 אלף תביעות, כך מסר היום (יום ה') משרד העבודה האמריקאי. יחד עם זאת, נראה שרוב העלייה קשורה רק לכמה מדינות כמו קנטקי וקליפורניה, ומספר האנשים שהגישו בקשה לדמי אבטלה עדיין נמוך ביותר.

תביעות ראשוניות לדמי אבטלה עלו ב-21 אלף, ל-218 אלף בשבוע שהסתיים ב-14 במאי, הרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר. במארס בקשות לדמי אבטלה ירדו לשפל של 54 שנים, כ-166 אלף, ומאז תחילת השנה נעו סביב 200 אלף. כלכלנים שנסקרו על ידי וול סטריט ג'ורנל ורויטרס צפו כי תביעות האבטלה הראשוניות יסתכמו בכ-200 אלף בשבוע שעבר.

באופן כללי, שוק העבודה האמריקאי עדיין חזק ביותר. מספר המשרות נמצא בשיא וחברות רבות מתלוננות שאינן מוצאות מספיק עובדים. למרות שקומץ חברות גדולות, ביניהן אמזון, ציינו לאחרונה שהן מתכננות לצמצם את גיוס העובדים שלהן או אפילו לצמצם את מספר העובדים, לא צפוי גל פיטורים. עם זאת, כלכלנים עוקבים מקרוב אחר תביעות האבטלה, מכיוון שאלו מתחילות לעלות בדרך כלל לפני מיתון. ישנו חשש שמא יתכן מיתון לאור העלאת הריבית של הבנק המרכזי שנועדה לבלום את האינפלציה החמורה ביותר במדינה מזה 40 שנה.

סין בדיונים עם רוסיה לקראת רכישת נפט מוזל למילוי המאגרים שלה

סין נמצאת בדיונים עם רוסיה לקראת רכישת נפט מוזל בכדי למלא את המאגרים במדינה, ומאותתת על חיזוק הקשרים המסחריים עם מוסקבה - בעוד באיחוד האירופי ממשיכים לנסות להגיע להסכמה על חרם על מוצרי אנרגיה רוסית.

מקורות שדיברו עם בלומברג מסרו כי מוסקבה ובייג'ין דנות ברכישת אספקת נפט נוספת, מלבד רכישות רגילות בשגרה, במטרה לתגבר את המלאים של סין. לדבריהם, השיחות מתנהלות בין הממשלות ובשיתוף עם חברות הנפט.

מחירי הנפט מזנקים בחודשים האחרונים, על רקע פלישתה של רוסיה לאוקראינה, והסנקציות הנרחבות שהוטלו על מוסקבה בעקבות המהלך. הסנקציות הפילו את מחירו של הנפט הרוסי, שרוכשים רבים נמנעים ממנו, כך שמדינות שלא מטילות סנקציות על רוסיה נוצרו הזדמנויות קניה.

טוקיו ירדה ב-2%; טנסנט ועליבאבא נפלו בהונג קונג

המסחר בבורסות אסיה נסגר בירידות, בהמשך לירידות בוול סטריט אמש, ועל רקע החששות העולמיים הגוברים ממיתון, אינפלציה והשלכותיהם של המלחמה באוקראינה והסגרים בסין על השווקים.

טוקיו ירדה ב-1.9%; הונג קונג נפלה ב-2.5%; שנחאי עלתה ב-0.2%; סינגפור ירדה ב-0.4%; סיאול הפחיתה 1.3%.

ענקית הטכנולוגיה הסינית טנסנט נפלה ב-6.5% בהונג קונג, לאחר פרסום דו"ח רבעוני בו ציינה כי רווחיה נחתכו בחצי בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה, בעוד הכנסותיה ממכירות נפלו ב-18%. מדובר בביצועים הגרועים ביותר של טנסנט מאז הנפקתה ב-2004. שווי השוק של החברה נחתך במחצית מאז השיא ששברה בפברואר 2021, לנוכח גל רגולטורי מצד בייג'ין, שמבקשת לרסן את כוחה של הענקית.

גם מניית עליבאבא נפלה ב-7.2% בהונג קונג.

בשוק הנפט נרשמות עליות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוסיפים 0.7%, ונסחרים ב-110.35 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט מוסיפים 1.3%, ונסחרים ב-110.55 דולר לחבית.

קרן הגידור מלווין קפיטל, שהוכתה על ידי המראת גיימסטופ, הודיעה על סגירה

קרן הגידור מלווין קפיטל, שנכוותה קשות מההימור נגד גיימסטופ בשנה שעברה, סוגרת את הקרנות שלה ומשיבה את הכסף למשקיעים. כך דווח הבוקר ב"וול סטריט ג'ורנל".

גייב פלוטקין, מנכ"ל הקרן שנודעה בשורטים שלה, כתב למשקיעים כי הגיע להחלטה לסגור את הקרן. מדובר בקרן גידור שביצועיה היו מהמרשימים בוול סטריט, עם תשואה של 30% בממוצע לשנה, לפני המפלה שספגה בשנה שעברה.

הקרן ניהלה 12.5 מיליארד דולר בתחילת 2021, ובשיא בהלת גיימסטופ, בתקופה בה המוני משקיעים קטנים רכשו את המניה ויצרו "שורט סקוויז", הפסידה כמיליארד דולר ליום.

בהמשך התמקדה מלווין במניות צמיחה ואף שיקמה חלק מההפסדים - אך גם מניות הצמיחה החלו לאבד את קסמן כשאווירת העלאת הריבית החלה להדהד בשוק.

ג'יי. פי. מורגן חתכו את תחזית הצמיחה של ארה"ב למחצית השניה של 2022

כלכלנים בבנק ההשקעות ג'יי. פי. מורגן חתכו את תחזית הצמיחה של כלכלת ארה"ב לשנה הנוכחית והבאה, על רקע הנפילות בוול סטריט, הריביות המטפסות על משכנתאות והתחזקות הדולר מול שותפות הסחר של ארה"ב.

בתחזית שפירסמו ללקוחות הבנק העריכו כי הצמיחה במחצית השניה של 2022 תהיה 2.4%, לעומת תחזית קודמת שצפתה צמיחה של 3%, וכי במחצית הראשונה של 2023 תעמוד על 1.5% לעומת צפי קודם לצמיחה של 2.1%.

בנוסף הורידו את תחזית הצמיחה למחצית השניה של 2023 ל-1%, מ-1.4% בתחזית הקודמת.

וול סטריט נסגרה בירידות החדות ביותר מזה שנתיים

בורסות וול סטריט רשמו היום את הנפילה החדה ביותר מזה שנתיים, בהובלת מניות הקמעונות שפרסמו דו"חות מאכזבים ולאחר שדבריו של נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל עוררו חשש מהעלאות ריבית חדות. דאו ג'ונס ירד ב-3.6%; S&P 500 ירד ב-4%; נאסד"ק ירד ב-4.7%. הירידות בדאו ג'ונס ו-S&P היו החדות ביותר מאז יוני 2020.

בשבועות האחרונות נפלו שוקי המניות על רקע התקדרות התחזיות כלכלה העולמית, החששות מצעדי הבנקים המרכזיים בתגובה על האינפלציה הגבוהה, המלחמה באוקראינה והסגרים המחמירים בסין.

אתמול אמר פאואל בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" כי הוא נחוש בדעתו לצנן את האינפלציה, וכי יתמוך בהעלאות ריבית נוספות עד שהמחירים יחלו לרדת לרמה בריאה יותר.

בשוק האג"ח של ממשלת ארה"ב נרשמו עליות, והתשואה על אג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.07% לרמה של 2.898%. מדד הדולר של ICE, שעוקב אחר שער הדולר מול שש שותפות סחר של ארה"ב, טיפס ב-0.5%.

מניית רשת החנויות טארגט נפלה ב-25% - השיעור החד ביותר מאז "יום שני השחור" של אוקטובר 1987, על רקע דו"ח מאכזב במיוחד. רווחיה של החברה נפלו ברבעון הראשון של השנה ל-1.01 מיליארד דולר, מול 2.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2021. הכנסות החברה אמנם גדלו ב-4%, ועלו על התחזיות, אך רווחיה היו נמוכים מהמצופה.

עוד במגזר הקמעונאות, מניית וולמארט נפלה ב-6.8% לשפל של 22 חודשים, לאחר דו"חות מאכזבים שפרסמה אתמול. מניית וולמארט נפלה אתמול ב-11.4%, מה שמביא את הירידה שלה ביומיים האחרונים ל-18% - הירידה הדו-יומית החדה ביותר מאז שהמניה צנחה ב-19% ב"יום שני השחור" של אוקטובר 1987.

מניית נטפליקס ירדה ב-7% לאחר שענקית הסטרימינג הודיעה שתפטר 150 עובדים, על רקע נפילה במספר המינויים שלה. המניה נפלה ביותר מ-70% מאז השיא שאליו הגיעה בנובמבר 2021.

הנפט ירד ב-2.5% על אף ירידה במלאים

מחירי הנפט ננעלו בירידות היום, בעקבות הירידות החדות בוול סטריט ועל אף נתונים שהראו ירידה מפתיעה במלאים בארה"ב.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני ירדו ב-2.5% וננעלו ברמה של 109.59 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט מסוג ברנט ירדו אף הם ב-2.5% וננעלו ברמה של 109.11 דולר לחבית בלונדון.

משרד האנרגיה האמריקאי דיווח היום כי מלאי הנפט הגולמי בארה"ב ירדו ב-3.4 מיליון חביות בשבוע שהסתיים ב-13 במאי, ירידה חדה בהרבה מתחזיות אנליסטים.

אל עריאן: "סטגפלציה בארה"ב תהיה בלתי נמנעת"

כלכלת ארה"ב לא תוכל להימנע מסטגפלציה, והשווקים צריכים להתכונן להאטה חדה, כך אמר מוחמד אל עריאן, יו"ר חברת גרמרסי פאנד מנג'מנט ולשעבר מנכ"ל פימקו. ארה"ב אולי תוכל להימנע ממיתון, "אך מה שבלתי נמנע הוא סטגפלציה", אמר אל עריאן בראיון לבלומברג, כשהוא מתייחס למצב שבו האינפלציה גבוהה, הצמיחה מאטה והאבטלה גבוהה.

"אנחנו רואים את הצמיחה מאטה והאינפלציה צפויה להישאר גבוהה". הוא תלה את האשמה בין היתר בכך שהבנק הפדרלי סבר בשנה שעברה שהאינפלציה תתפוגג בשלב מסוים. סטגפלציה "היא התרחיש הגרוע ביותר לבנקים מרכזיים, ובמיוחד הבנק הפדרלי, כי זה אומר ששתי המטרות שלו מתנגשות זו בזו", אמר. "הבנק הפדרלי יצטרך לקבל החלטה קשה מאוד", אמר.

גם מנכ"ל גולדמן סאקס דיוויד סולומון הביע פסימיות באשר לצמיחה, ואמר כי המשקיעים צריכים להתכונן להאטה ולירידה במחירי הנכסים על רקע האינפלציה הגבוהה. "ישנו סיכון למיתון", אמר סולומון לבלומברג, והוסיף שכלכלני הבנק צופים הסתברות של 30% לפחות לכך שזה יקרה ב-12 עד 24 החודשים הבאים.

בורסות אירופה נסגרו בירידות של 1%

בורסות אירופה נסגרו בירידות שערים, על רקע האינפלציה הגבוהה בבריטניה והתגברות החששות ממיתון עולמי. לונדון נסגרה בירידה של 1.1%; פרנקפורט ירדה ב-1.3%; פריז נסוגה ב-1.2%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1.1%.

הליש"ט נחלשת ב-0.8% מול הדולר לרמה של 1.24 דולר לליש"ט, לאחר שבבריטניה דווח כי האינפלציה הגיעה ל-9%, השיעור החד ביותר מאז 1982. היורו נחלש ב-0.6% מול הדולר לרמה של 1.049 דולרים.

מניית חברת התיירות האירופית TUI צנחה ב-12% לאחר שהודיעה על הנפקת מניות כדי לפרוע את החילוץ שקיבלה מגרמניה.

רווחים והכנסות נמוכים מהמצופה לטנסנט הסינית

ענקית האינטרנט הסינית טנסנט דיווחה היום כי רווחיה נחתכו במחצית ברבעון הראשון של השנה, והכנסותיה נותרו ללא שינוי - הדו"חות הגרועים ביותר של החברה מאז שהונפקה.

הרווח של טנסנט ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-23.4 מיליארד יואן (3.47 מיליארד דולר), ירידה של 51% לעומת הרבעון המקביל, ומתחת לתחזיות. הכנסות טנסנט הסתכמו ברבעון הראשון ב-135.5 מיליארד יואן (20.08 מיליארד דולר), לעומת הכנסות של 135.3 מיליארד יואן ברבעון המקביל בשנה שעברה, ומתחת לתחזיות ל-141 מיליארד יואן.

החברה אמרה כי הסגרים בסין פגעו בביטחון המפרסמים, אשר קיצצו בהוצאותיהם. בנוסף, ספגו עסקי הפרסום של טנסנט מכה בשל התחרות הקשה מצד מתחרות, בהן בייטדאנס, הבעלים של אפליקציית טיקטוק. ההכנסות של טנסנט מפרסום צנחו ב-18% ברבעון הראשון, לאחר ירידה של 13% ברבעון האחרון של 2021.

לנוכח עליית המחירים: ירידה בהתחלות והיתרי הבניה בארה"ב

התחלות הבניה של בתים חדשים בארה"ב ירדו מעט בחודש אפריל, ירידה שלישית חודשית ברציפות, מה שמעיד כי העליה בריביות על המשכנתאות, השיא במחירי הבתים והעלויות הגבוהות של חומרי הבניין מתחילים להשפיע על הביקוש.

התחלות הבניה ירדו ב-0.2% לקצב שנתי של 1.72 מיליון בחודש שעבר. הנתון מראה כמה בתים ייבנו ב-2022 אם קצב הבניה באפריל יימשך כל השנה. אנליסטים צפו כי התחלות הבניה יהיו בקצב שנתי של 1.75 מיליון. מספר היתרי הבניה בארה"ב, מדד להתחלות בניה עתידיות, ירד באפריל ב-3.2% לקצב שנתי של 1.82 מיליון.

נפילה של 12% בביקוש השבועי למשכנתאות בארה"ב

איתותים להאטה בשוק הנדל"ן בארה"ב: הביקוש השבועי למשכנתאות לרכישת בתים נפל ב-12% בשבוע החולף, והיה נמוך ב-15% מהביקוש בשבוע המקביל בשנה שעברה, לפי נתוני ארגון בנקאי המשכנתאות.

גם הביקוש למיחזור משכנתאות נפל ב-10% השבוע, והיה נמוך ב-76% מרמתו בשבוע המקביל בשנה שעברה, כשהמריא על רקע הריבית האפסית שהטיבה עם ממחזרי המשכנתא.

הירידה בביקוש מגיעה על רקע העלאת הריבית מצד הבנק הפדרלי, שכבר הובילה את הריבית על משכנתאות לטפס בשתי נקודות אחוז מאז תחילת השנה. עם זאת, השבוע נפלה הריבית הממוצעת על משכנתא בריבית קבועה ל-30 שנה עבור הלוואות של 647,200 דולר ומטה, ל-5.49%, לעומת 5.53% בשבוע הקודם.

בעלי המניות של ג'יי.פי מורגן התנגדו לבונוס של 50 מיליון דולר למנכ"ל

בעלי המניות של בנק ג'יי פי מורגן צ'ייס התנגדו למענק שימור של כ-50 מיליון דולר למנכ"ל ג'יימי דיימון והצביעו נגד תוכנית התגמול של הבנק ביום שלישי. רק 31% מבעלי המניות הצביעו בעד התוכנית של הבנק באסיפת בעלי המניות השנתית.

ההצבעה אינה מחייבת ודיימון לא צפוי להחזיר את המענק, אבל זו התנגדות נדירה למנהיגותו של דיימון, העומד בראש הבנק הגדול ביותר בארה"ב. ההצבעה מגיעה לאחר שביקורת חריפה הופנתה כנגד הבנק על ההוצאות וההשקעות שלו, אליה צפויים דיימון ומנהיגים נוספים בארגון להתייחס במצגת למשקיעים ב-23 במאי.

בינואר חשף הבנק כי דיימון קיבל 34.5 מיליון דולר עבור שנת 2021, ובנוסף גם קיבל את בונוס השימור המיוחד; יחד, הסכום המצטבר ששולם לו הסתכם לכדי 84.4 מיליון דולר, מה שמציב אותו בין המנכ"לים בעלי השכר הגבוה ביותר לאותה שנה בקרב חברות הכלולות במדד S&P 500.

האינפלציה בגוש היורו נותרה יציבה באפריל - בשיא של 7.4%

האינפלציה בגוש היורו נותרה יציבה באפריל, בשיא של 7.4% על בסיס שנתי, מתחת לתחזיות עבור אינפלציה של 7.5%, כך לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, יורוסטאט, שפורסמו היום. לשכת הסטטיטיקה גם פרסמה כי באיחוד האירופי עלתה האנפלציה ב-8.1% על בסיס שנתי, עליה של 0.3% לעומת שיעור של 7.8% במארס 2022.

שיעורי האינפלציה השנתיים הנמוכים ביותר נרשמו בצרפת (5.4%), מלטה (5.4%) ופינלנד (5.8%). ושיעורי האינפלציה השנתיים הגבוהים ביותר נרשמו באסטוניה (19.1%), ליטא (16.6%) וצ'כיה (13.2%). בהשוואה למארס, האינפלציה השנתית ירדה בשלוש מדינות חברות, נותרה יציבה בשתי מדינות ועלתה בעשרים ושתיים.

הגורם המשמעותי ביותר שתרם לעלייה באינפלציה באפריל, לפי יורוסטאט, היה העלייה במחירי האנרגיה, בנוסף לכך גם השפיעו עליות מחירים במגזר השירותים, מזון, אלכוהול וטבק ומוצרים תעשייתיים.

האינפלציה בבריטניה בשיא של 40 שנה

האינפלציה בבריטניה זינקה באפריל לשיא של 40 שנה, עם זינוק במחירי המזון והאנרגיה שהחמיר את יוקר המחייה במדינה, מה שהוסיף ללחץ על הממשלה והבנק המרכזי לפעול להפוך את המגמה.

מדד המחירים לצרכן זינק באפריל ב-9% לעומת השנה הקודמת, הרמה הגבוהה ביותר מאז 1982, כך מסר היום (יום ד') המשרד לסטטיסטיקה לאומית בבריטניה. לעומת החודש הקודם, המחירים לצרכן עלו באפריל ב-2.5%, מעט מתחת לציפיות עבור עלייה של 2.6%, לפי סקר הכלכלנים של רויטרס, שגם חזה עלייה שנתית של 9.1%.

העלייה במחירים לצרכן היא יותר מכפול מקצב גידול שכר הבסיס, מה ששוחק את כוח הקנייה של הצרכנים בקצב הגבוהה ביותר שנרשם אי פעם. הכאב הכלכלי צפוי להתעצם, כאשר הבנק המרכזי של בריטניה חוזה אינפלציה דו-ספרתית עד אוקטובר, מכיוון שכמעט בטוח שחשבונות האנרגיה יעלו עוד.

אסיה נסגרה בעליות; כלכלת יפן התכווצה ב-1% ברבעון הראשון

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעליות, לאחר שאמש נסגרו בורסות וול סטריט בעליות.

טוקיו טיפסה ב-0.9%, על רקע פרסום נתונים שמצביעים על כך שהכלכלה במדינה התכווצה ב-1% ברבעון הראשון של השנה. מדובר בירידה בצמיחה שנמוכה מתחזיות האנליסטים, שצפו התכווצות של 1.8%.

הונג קונג הוסיפה 0.1%; סינגפור טיפסה ב-1.2%; שנגחאי הוסיפה 0.1%, על רקע דיווחים על ירידה בתחלואה בקורונה - אף שבבייג'ין התחלואה במגמת עלייה.

בשוק הנפט נרשמות עליות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-0.5%, לרמה של 112.93 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט מטפסים ב-0.1%, לרמה של 112.03 דולר לחבית.

וול סטריט נסגרה בעליות; סיטיגרופ, פרמאונט ואליי פייננשל טיפסו בעקבות רכישת מניות של באפט

המדדים המרכזיים בוול סטריט נסגרו בעליות, בהמשך למגמה באירופה, והודות לפרסום כי המכירות הקמעוניות בארה"ב צמחו בקצב יפה באפריל - מה שמשקף עמידות של הצרכנים למרות האינפלציה והחששות מהאטה כלכלית. המשקיעים עדיין מעכלים את דבריו של נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל, שאמר כי לא יהסס להעלות שוב את הריבית.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-1.2%; מדד S&P 500 טיפס ב-1.9%; מדד נאסד"ק הוסיף 2.6%, לאחר שאתמול ירד ב-1.2%.

בשוק האג"ח, המחירים יורדים והתשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים עלתה ב-0.09% ל-2.978%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול סל של שישה מטבעות של שותפות סחר מרכזיות של ארה"ב, בהם יורו, ליש"ט וין, יורד ב-0.8%.

מניותיהן של חברות טכנולוגיה סיניות עלו, לאחר שג'יי. פי מורגן העלה את הדירוג של שבע מניות סיניות ל"משקל יתר" לעומת "משקל חסר". פינדואודואו זינקה ב-6%; עליבאבא עלתה ב-4.5%.

מניית וולמארט צנחה ב-11.5%, לאחר שענקית הקמעונות האמריקאית פרסמה דו"חות רבעוניים מאכזבים. וולמארט דיווחה על ירידה של 23% ברווחיה ברבעון הראשון בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. הרווח למניה הסתכם ב-1.30 דולר, מתחת לתחזיות ל-1.48 דולר למניה. הכנסות החברה עלו בשיעור חד מהצפוי של 3% ל-141.6 מיליארד דולר. וולמארט העלתה את התחזית שלה ל-2023, אך היא עדיין צופה ירידה של 1% ברווחים.

מניית סיטיגרופ טיפסה ב-7.4%, לאחר שמסמכים רבעוניים של ברקשייר התאוויי של המיליארדר וורן באפט, חשפו כי קנתה נתח בבנק בסך 2.9 מיליארד דולר. באותם מסמכים נחשף כי החברה גם קנתה נתח בשווי 2.6 מיליארד דולר באולפני הסרטים פרמאונט ונתח של כמעט 390 מיליון דולר בחברת הבנקאות אלי פייננשל.

מניית קויינבייס, פלטפורמת המסחר במטבעות קריפטוגרפיים הגדולה בארה"ב, עלתה ב-13.5% במסחר לפני הפתיחה, לאחר שהמנכ"לית אמילי צ'וי אמרה שהחברה תאט את הגיוס של עובדים חדשים.

פאואל: הבנק הפדרלי לא יהסס להמשיך להעלות ריבית כדי לצנן את האינפלציה

נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל הבהיר היום (שלישי) שוב כי הוא נחוש לצנן את האינפלציה, וכי יתמוך בהעלות ריבית נוספות עד שהמחירים יחלו לרדת לרמה בריאה יותר.

פאואל אמר את הדברים בראיון לוול סטריט ג'ורנל. "נמשיך ונמשיך עד שנרגיש שאנחנו במקום שבו התנאים הפיננסיים יהיו נאותים, והאינפלציה תתחיל לרדת", אמר והוסיף כי הבנק לא יהסס לעשות זאת.

מוקדם יותר החודש העלה הבנק הפדרלי את הריבית ב-0.5%, במסגרת ההעלאה השנייה ב-2022, בצל נסיקת האינפלציה לשיא של 40 שנה. פאואל אותת כי כל עוד התנאים הכלכליים יישארו כפי שהם כרגע, בפגישות הקרובות ככל הנראה יחליט הבנק להעלות שוב ב-0.5%.

עוד אמר פאואל כי בדרך ליעד אינפלציה של 2%, שיעור האבטלה - שכרגע נמצא ברמה הנמוכה ביותר מאז סוף שנות ה-60 - עלול לעלות. "אבל גם אם שיעור האבטלה יעלה, עדיין יהיה לנו שוק עבודה חזק", אמר פאואל.

אירופה נסגרה בעליות; האבטלה בבריטניה בשפל של 48 שנה

המסחר בבורסות אירופה נסגר בעליות שערים, על רקע הקלת הסגרים בסין ונתוני אבטלה מעודדים בבריטניה.

לונדון עלתה ב-0.7%; פרנקפורט טיפסה 1.6%; פריז עלתה ב-1.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-1.2%.

היורו עולה מול הדולר ב-1% לרמה של 1.0533 דולר ליורו. הליש"ט מתחזקת ב-1.2% מול הדולר לרמה של 1.2469 דולרים.

האבטלה בבריטניה ירדה ברבעון הראשון של השנה לרמתה הנמוכה ביותר מאז 1974, אך האינפלציה הגבוהה גרמה לנפילה החדה ביותר בשכר הריאלי מזה תשע שנים, כך לפי נתונים שפורסמו היום בממלכה המאוחדת. שיעור האבטלה בבריטניה ירד ל-3.7% לעומת 3.8% - מתחת לתחזיות שצפו כי יישאר ללא שינוי.

השכר ברבעון הראשון עלה ב-7% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, עליה חדה מהתחזיות, אך בניכוי בונוסים נרשמה עליה של 4.2% בלבד. בהתאמה לאינפלציה, ירד השכר ב-2% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2021, הירידה החדה ביותר מאז הרבעון השלישי של 2013.

עלייה מפתיעה בתפוקה התעשייתית בארה"ב

התפוקה התעשייתית בארה"ב עלתה ב-0.8% באפריל, לאחר עלייה זהה במארס - כך מסר היום הבנק הפדרלי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.4% בתפוקה התעשייתית באפריל. בהשוואה לאפריל 2021, עלתה התפוקה התעשייתית ב-5.8%.

ניצול כושר הייצור עלה באפריל ב-0.6% לרמה של 79.2% - הרמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2007.

נכון לעכשיו, ענקיות הנפט האירופיות מתכננות להמשיך לרכוש גז רוסי

החוזים על הנפט נסחרים בעליות קלות, בין היתר אחרי שפורסם שענקיות הנפט האירופיות מתכננות להמשיך לרכוש גז רוסי, היות וההוראות שפירסם האיחוד האירופי מאפשר להם לעשות זאת בלי שיוטלו עליהם סנקציות.

החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-0.5% ונסחרים במחיר 114.72 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט עולים ב-0.6% ונסחרים ב-114.95 דולר לחבית.

אף שבריסל ממשיכה להוציא מסרים סותרים בנוגע לחוקיות שבציות לדרישה הרוסית לשלם על גז ברובל, ענקית הנפט האיטלקית Eni SpA הודיעה כי היא פותחת חשבון ברובל כדי להמשיך את זרימת הגז. זה הסימן האחרון לכך שהיבואניות הכי גדולות של גז רוסי לאירופה מתכוונות להמשיך כרגע בעסקים כרגיל.

עלייה במכירות הקמעוניות משקפת עמידות הצרכנים בארה"ב

המכירות הקמעוניות בארה"ב צמחו בקצב יפה באפריל, מה שמשקף עמידות של הצרכנים למרות האינפלציה והחששות מהאטה כלכלית. המכירות צמחו ב-0.9% באפריל לעומת מארס, לעומת תחזיות ל-1%, ובניכוי כלי רכב ומכירות בתחנות דלק, ב-1%, לעומת תחזיות ל-0.7%.

נתוני משרד המסחר מראים כי האמריקאים ממשיכים לקנות מוצרים בקצב מהיר למרות שהאינפלציה הגיעה לקצב המהיר ביותר זה ארבעה עשורים, 8.5%. עם זאת, הצריכה הפרטית צפויה להשתנות בחודשים הקרובים, מקניית מוצרים לצריכת שירותים כמו טיולים, בידור ופנאי, במיוחד לקראת עונת הקיץ.

צמיחה חדה מהצפוי בכלכלת גוש היורו

הצמיחה בתמ"ג של גוש היורו ברבעון הראשון היתה חדה מכפי שהוערך בתחילה, כך לפי נתונים שפרסמה היום לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, יורוסטאט.

על פי הנתונים העדכניים, צמחה כלכלת גוש היורו ב-0.3% ברבעון הראשון, מעל להערכה הראשונית לצמיחה של 0.2% ונתון זהה לזה שנרשם ברבעון האחרון של 2021. הצמיחה נפגעה בשל הפלישה של רוסיה לאוקראינה, אשר הובילה לזינוק במחירי האנרגיה, החריפה את השיבושים בשרשאות האספקה ופגעה בביטחון העסקים והצרכנים. בהשוואה לרבעון הראשון של 2021 צמח התמ"ג של גוש היורו ב-5.1%.

בורסות אסיה התאוששו; הונג קונג קופצת ב-3%

בורסות אסיה התאוששו הבוקר מהירידות שרשמו אתמול, בעקבות הקלות בסגרים המחמירים בסין ועל אף לחצי האינפלציה. טוקיו עלתה ב-0.4%; הונג קונג קופצת ב-3.2%; שנחאי טיפסה 0.7%; סיאול ננעלה בעליה של 0.9%; סידני עלתה ב-0.3%. הין נחלש ב-0.2% מול הדולר לרמה של 129.35 ין לדולר.

בשוק הסחורות, הנפט יורד לאחר שזינק אתמול. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני יורדים ב-0.4% ל-113.75 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק.

נאסדק ירד ב-1.2%, הגז עלה ב-4%

וול סטריט נסגרה ללא מגמה ברורה, על רקע התגברות החששות ממיתון בארה"ב ומהאטה חדה מהצפוי בכלכלת סין.

מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.1%; מדד S&P 500 ירד ב-0.4%; מדד נאסד"ק ירד ב-1.2%. S&P השלים ביום שישי רצף ירידות של שישה שבועות - הארוך ביותר מאז יוני 2011 - ומתקרב לטריטוריה של שוק דובי, המוגדרת כירידה של 20% מהשיא האחרון.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים ירדה ב-0.04% לרמה של 2.888%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר שער הדולר מול סל של שישה מטבעות של שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם יורו, ליש"ט וין - ירד ב-0.2%.

עליות בשוק האנרגיה. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עלו ב-3.4% ונסחרו במחיר 114.25 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט עלו ב-2.5% ונסחרו ב-114.35 דולר לחבית. החוזים על הגז הטבעי האמריקאי (NYMEX) עלו ב-4.3% ונסחרו ב-7.99 דולר למיליון BTU.

מניית חברת התעופה ספיריט איירליינס זינקה ב-13.6%, לאחר שג'טבלו הגישה הצעה חדשה לרכישתה. ג'טבלו כבר ביקשה לרכוש את ספיריט מוקדם יותר החודש, אך ההצעה שלה, בגובה 3.6 מיליארד דולר, נדחתה לטובת עסקה של ספיריט עם פרונטיר. כעת מעלה ג'טבלו את גובה ההצעה שלה, ומאיימת בהשתלטות עוינת. מניית ג'טבלו ירדה ב-4.7%.

מניית טוויטר ירדה ב-8.2% לאחר שבשבת המיליארדר אילון מאסק אמר שהצוות המשפטי של טוויטר מאשים אותו בהפרת הסכם סודיות. מאסק אמר ביום שישי כי הרכישה המתוכננת של הרשת החברתית ב-44 מיליארד דולר מושהית בינתיים, מה שהפיל את המניה באותו יום ב-10%. לפני הסגירה, מאסק אמר בכנס במיאמי שייתכן וינהל משא ומתן מחודש על העסקה וכי עסקת טוויטר במחיר נמוך יותר היא "אפשרות".

מניית 'דיגיטל וורלד אקוויזישן' (Digital World Acquisition), חברת הספאק שרוכשת את החברה שמאחורי המדיה החברתית של דונלד טראמפ - Truth Social - עלתה ב-9%. זאת לאחר שהגישה רשמית מסמכים לרשות ני"ע בארה"ב (SEC). החברה לא ציינה את מתי תתקיים ההצבעה על העסקה, אך אמרה כי לאחר השלמתה החברה תשנה את שמה Trump Media & Technology Group. החברה מסרה כי חקירה של ה-SEC עשויה לעכב או לבטל את העסקה.

אירופה נסגרה ללא מגמה ברורה; הנציבות האירופית הורידה תחזית הצמיחה לגוש היורו

בורסות אירופה נסגרו בירידות שערים ביום המסחר הראשון של השבוע, לאחר שביום שישי נסגרו בעליות. על אף העליות, סגרו בורסות העולם ביום שישי שבוע שישי של ירידות - רצף הירידות הארוך ביותר מאז אמצע 2008.

לונדון עלתה ב-0.6%; פרנקפורט ירדה ב-0.4%; פריז נסוגה ב-0.2%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי נותר ללא שינוי.

הנציבות האירופית הורידה את תחזית הצמיחה לגוש היורו ל-2022, וכמעט הכפילה את תחזית האינפלציה, כך לפי טיוטת דו"ח הנציבות שהגיעה לידי בלומברג. על פי התחזית, צפוי התמ"ג של גוש היורו לצמוח ב-2.7% השנה וב-2.3% בשנה הבאה, ירידה לעומת התחזיות הקודמות לצמיחה של 4% השנה ו-2.7% ב-2023. האינפלציה צפויה להגיע ליותר מ-6%, לפי התחזית, בשל המלחמה באוקראינה.

יפן תלווה לאוקראינה 100 מיליון דולר

אוקראינה ויפן חתמו היום (ב') על הסכם עבור הלוואה של 100 מיליון דולר. ההלוואה נועדה בעיקר לעזור לתמוך באנשים פגיעים באוקראינה בעקבות פלישת רוסיה, כך מסר היום משרד האוצר האוקראיני. הוא הוסיף כי ההלוואה היא ל-30 שנה, וכוללת תקופת חסד של 10 שנים.

מחיר החיטה מזנק ב-4.9% בעקבות הפסקת הייצוא מהודו

מחירי החיטה מזנקים היום בעקבות כוונתה של הודו להגביל את רוב ייצוא החיטה ממנה ועל רקע המלחמה באוקראינה. החוזים על חיטה חורפית רכה (SRW) למסירה ביולי עולים ב-4.9% ל-12.35 דולר לבושל, לאחר שמוקדם יותר הגיעו ל-12.47 דולר לבושל, הרמה הגבוהה ביותר שלהם מאז ה-7 במארס.

ביום שישי הודיעה הודו כי תאסור באופן מיידי ייצוא חיטה, והאשימה בכך את הזינוק במחירים בעולם, אשר מאיים על היכולת שלה לספק מספיק חיטה לעצמה ולמדינות נזקקות. מחיר החוזים על החיטה בשיקגו זינק ב-60% עד כה השנה, על רקע הפלישה של רוסיה לאוקראינה בפברואר. רוסיה ואוקראינה מהוות ביחד 25% מייצוא החיטה בעולם, לפי RBC מרקטס.

רנו מוכרת את כל הנתח שלה לרוסיה - אבל משאירה פתח לחזרה

רנו הודיעה היום כי תמכור את נתח השליטה שלה ביצרנית המכוניות הרוסית אווטוואז למכון מדע ברוסיה. החברה הוסיפה כי העסקה כוללת אופציה לשש שנים לרכישה של הנתח בחזרה.

רנו, יצרנית הרכב המערבית החשופה ביותר לשוק הרוסי, הוסיפה כי האחזקות שלה, בשיעור של כמעט 68% מהחברה, יימכרו למכון המחקר המרכזי הרוסי לפיתוח כלי רכב ומנועים, הידוע בכינויו נאמי (Nami). בנוסף, תמכור רנו 100% מהחטיבה שלה ברוסיה לעיריית מוסקבה.

רנו, ש-15% ממנה בבעלות ממשלת צרפת, אישרה מחיקה של כמעט 2.2 מיליארד יורו (2.29 מיליארד דולר) שתשקף את העלות הצפויה של הפסקת הפעילות שלה ברוסיה.

בורסת שנחאי ירדה על רקע נתוני מקרו מאכזבים

הבורסה בשנחאי ירדה הבוקר, על רקע נתונים מאכזבים מכיוון כלכלת סין, אך בורסות אחרות באסיה עלו. טוקיו ננעלה בעליה של 0.5%; שנחאי ירדה ב-0.3%; הונג קונג עולה ב-0.1%; סיאול נסוגה ב-0.3%; סידני עלתה ב-0.3%.

נתונים שפורסמו היום בסין מראים על האטה בפעילות הכלכלית בעקבות הסגרים המחמירים שהוטלו על ערים גדולות במדינה בניסיון לבלום את התפשטות הקורונה.

המכירות הקמעוניות בסין נפלו ב-11.1% באפריל, לאחר ירידה של 3.5% במארס, לפי נתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה בבייג'ין. הירידה היתה כפולה מתחזיות אנליסטים. בנוסף, ירדה התפוקה התעשייתית בסין במפתיע ב-2.9% לעומת אפריל שעבר, וזאת לאחר עליה של 5% במארס. אנליסטים צפו עליה של 1%.

אחרי רבעון של המראת הנפט: רווחי ארמקו המריאו ב-82%

ענקית הנפט הממלכתית הסעודית ארמקו דיווחה הבוקר (א') כי ברבעון הראשון של השנה המריאו רווחיה ב-82% ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה, על רקע ההמראה במחירי הנפט בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה, ובעקבות הגדלת התפוקה.

ארמקו, שבשבוע שעבר עברה את אפל כחברה בעלת השווי הגבוה ביותר בעולם, דיווחה על רווח של 39.5 מיליארד דולר, מיליארד דולר יותר מתחזיות האנליסטים, לעומת 21.7 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2021.

מדובר ברווח הגבוה ביותר שרשמה החברה מאז הנפקתה ב-2019. החברה הכריזה גם על חלוקת דיבידנדים בשווי 18.8 מיליארד דולר.

מדד תדוול של בורסת ריאד מטפס ב-1.5% הבוקר, על רקע הדו"ח המוצלח.

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו