מהנדל"ן בישראל ועד הפיטורים בארה"ב: זה משבר כלכלי - והוא שונה מאוד מקודמיו

אנחנו עוברים תקופה סוערת שמתאפיינת בהתרחשויות שנראות מנוגדות לכאורה: עליית מחירים והאטה כלכלית; מחסור בעובדים ופיטורים; ביקוש לטכנולוגיה ונפילה בשווי החברות הטכנולוגיות. אלו מסקנות אפשר להסיק מכך?

דפנה מאור
דפנה מאור
סוחר בבורסה של לונדון
סוחר בבורסהצילום: בלומברג
דפנה מאור
דפנה מאור

אנחנו חיים בתקופה סוערת. למרות שהטכנולוגיה והמדע הביאו את המין האנושי לירח ורחוק ממנו, ריפאו את המחלות הקטלניות ביותר, האריכו את החיים והקלו עליהם – לא צריך לרכב שבוע על גב גמל כדי לשלוח מכתב מתל אביב לבאר שבע, אפשר לשלוח וואטסאפ – נדמה שהחיים המודרניים מורכבים משרשרת של אתגרים, קשיים ואף משברים.

אין פלא בכך: אנחנו נמצאים אחרי יותר משנתיים של מגפה עולמית שקטלה מיליונים. בקצת יותר מעשרים שנה עברו שלושה משברים כלכליים גדולים על העולם – מבועת הדוט.קום שפקעה, דרך המשבר הפיננסי של 2008 והמיתון של הקורונה. כרגע נדמה שאנחנו נמצאים בפתחו של משבר נוסף, שהפסימיים מזהירים שיהיה מסוכן יותר מהמיתון הקצר והעמוק שחווה העולם באביב 2020.
אחת הסיבות ללחץ היא שאנחנו מבולבלים מזה שקורים בו זמנית כל מיני דברים שנראים סותרים זה לזה.

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכליות הכי חשובות מהעולם? הירשמו

אנחנו נמצאים ממש בעיצומן של סתירות כאלו, חלקן חדשות וחלקן ותיקות יותר – יש אינפלציה המלווה בהאטה כלכלית; יש ביקוש עצום לטכנולוגיה אבל נפילה קשה במניות; יש עושר עצום שנוצר כמעט בן לילה אבל גם יותר ויותר אנשים שמתקשים לממן קורת גג לעצמם, בקנייה או בשכירות, ואנחנו לא מדברים על העולם השלישי, אלא במדינות מפותחות ועשירות, מישראל, ארה"ב, שוודיה ועד דרום קוריאה.

הנה סתירה אחת שחשוב לתהות על קנקנה, מכיוון שהיא צובעת את האופק הנראה בצבעים קודרים: אינפלציה מול האטה כלכלית. נתי טוקר כתב אתמול על הסתירה האפשרית בין הנתונים של האינפלציה לבין נתוני הצמיחה של ישראל: מצד אחד, מחירים עולים מעידים על ביקושים גבוהים, לכאורה. מצד שני, הצמיחה נמצאת בהאטה, לפי הערכות.

ואכן, ביום ראשון דיווחה הלמ"ס כי האינפלציה בישראל באפריל הגיעה ל-4%, הגבוהה ביותר מאז 2011. ירקות ופירות, תחבורה והלבשה הובילו את העליות. מחירי דירות עלו ב-16% בשנה שהסתיימה באפריל. אם הם היו נכללים במדד המחירים לצרכן, הם היו מושכים אותו מעלה, אבל לא רק השנה.

בארה"ב האינפלציה גבוהה בהרבה. המדד שם בנוי אחרת, וסעיפי המכוניות והדלק בו משמעותיים יותר. מה שעזר לישראל לחמוק מאינפלציה גבוהה יותר הוא גם השקל, שאמנם ירד מול הדולר מתחילת השנה, אבל ב-2021 כיכב כאחד המטבעות החזקים בעולם. כששער המטבע מתחזק, הייצוא נהפך לזול יותר. מאחר שהמגמה התהפכה והשקל נחלש מאוד מול הדולר, נתוני האינפלציה בהמשך השנה עשויים להיות גבוהים יותר.

באשר לצמיחה, נתוני הלמ"ס הראו נסיגה של 1.6% בקצב שנתי - הרבה פחות מהתחזית לצמיחה של 2% לעומת 17.7% ברבעון הרביעי. בארה"ב נתוני הצמיחה ברבעון הראשון היממו את האנליסטים. במקום צמיחה בריאה, נרשמה נסיגה, בעיקר בגלל גידול בגירעון הסחר. כך, בארה"ב, הניגוד בין מה שמאותתים המחירים לבין מה שמראים נתוני הצמיחה חד בהרבה.

הסתירה הזו - בין מחירים עולים, שמראים לכאורה ביקוש גבוה, לנסיגה בצמיחה או אפילו מיתון - מכילה זרעי פורענות. מצב של מחירים עולים והאטה כלכלית או מיתון נקרא סטגפלציה, אחד הצירופים הכלכליים המסוכנים וההרסניים ביותר שיש, כפי שזכור משנות ה-70.

הסתירה גם מציבה דילמה קשה בפני הבנקים המרכזיים – וזה לא פוסח על בנק ישראל – אם להעלות את הריבית כדי לבלום את האינפלציה, במחיר של האטה כלכלית חריפה.

את התוצאה רואים כבר כמה חודשים בשווקים, שעברו לזעזועים ותנודתיות קשה. במיוחד קשה המצב עבור מניות הטכנולוגיה ומיטיב עם מניות האנרגיה – אך בחודשים הבאים עשויים להיות שינויים שיטרפו את הקלפים האלה מחדש. עבור חברות הטכנולוגיה, הנפילות בשווקים בגלל העלאות הריבית מיתרגמות לקושי בגיוסים לחברות סטארט אפ ובפיטורים – בינתיים יותר בארה"ב ופחות בישראל, כפי שכתב עמרי זרחוביץ'. וגם כאן אפשר למצוא סתירה מהותית: בהייטק (ובעוד המון מגזרים) חסרים עובדים - וחברות מסוימות מציעות בונוסים ושכר גבוה כדי לפתות אותם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות