בכיר בבנק המרכזי של אירופה: "נעלה ריבית בקרוב מאוד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי הבנק המרכזי של אירופה בפרנקפורט
משרדי הבנק המרכזי של אירופה בפרנקפורט. עליית התשואות יכולה לסייע בפיתוי השקעות זרותצילום: AP
עדכונים

בכיר בבנק המרכזי של אירופה: "נעלה ריבית בקרוב"

בכיר בבנק המרכזי של אירופה אמר היום (שבת) באירוע של בונדסבנק כי הבנק צפוי להעלות ריבית בקרוב מאוד, אולי אף בפגישת המדיניות שלו בחודש יולי, לראשונה מזה יותר מעשור.

פאבלו הרננדז דה קוס, רגולטור ספרדי בבנק האירופי, אמר כי המוסד צפוי להתחיל להחליט על צמצום רכישת האג"ח בפגישתו ביוני, ולהעלות ריבית לאחר מכן.

"תוכנית רכישת האג"ח תסתיים, ככל הנראה זו תהיה החלטתנו בפגישה בחודש יולי", אמר. "ואז נתחיל לדון בהעלאת ריבית ונעשה זאת במהרה", הוסיף.

הבנק המרכזי של אירופה מפגר אחרי בנקים מרכזיים אחרים, שכבר העלו ריבית לנוכח האינפלציה שהחלה להרים ראש עם ההתאוששות מהמגפה. המוסד נאבק מזה עשור באינפלציה נמוכה מהיעד שהציב, עם ריבית שעומדת על מינוס 0.5% מאז 2014. אך האינפלציה בגוש היורו הגיע ל-7.5% באפריל, גבוהה מהיעד של הבנק גם בניכוי מזון ואנרגיה, ולכן כעת צפוי שינוי מדיניות.

לנוכח גל החום הקיצוני: הודו אוסרת על יצוא חיטה

הודו אוסרת על יצוא חיטה על רקע גל חום אימתני, שפוגע בתפוקה, ומקפיץ את מחיר הסחורה בשוק המקומי.

מדובר במכה, היות שהודו מגדלת חיטה בהיקף השני בגודלו בעולם, וברחבי העולם קיוו שהייצוא שלה יחפה על אובדן היבולים של אוקראינה ורוסיה, יצואניות מובילות, לנוכח המלחמה שמשתוללת מאז שלהי פברואר. היא אמנם לא יצואנית מובילה, אך האיסור צפוי להקפיץ את מחירי החיטה, שהמריאו מאז תחילת המלחמה, ולפגוע במיוחד במדינות עניות באפריקה ובאסיה.

לפני האיסור, הודו הייתה צפויה לייצא 10 מיליון טון חיטה השנה, כמות שוברת שיאים. בממשלה אמרו כי יאפשרו יצוא של חוזים שכבר ניתן להם אשראי, למדינות שזקוקות לחיטה "לטובת ביטחון אספקת המזון שלהן".

נאסד"ק קפץ היום ב-4% - אך וול סטריט ברצף הירידות השבועי הארוך מ-2011

מדד נאסד"ק, בנקודות

בורסות וול סטריט התאוששו משפל של 14 חודשים, האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו בפעם הראשונה השבוע, והדולר נסוג משיא של 20 שנה מול המטבעות המרכזיים בעולם. זאת, לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'רום פאואל, שב ואישר כי צפויות העלאות ריבית של 0.5% בשתי פגישותיו הקרובות, וכי הבנק המרכזי לא שוקל באופן פעיל העלאה חדה יותר בת 0.75%.

עם זאת, שוק המניות בארה"ב השלים את רצף הירידות השבועי הארוך ביותר זה יותר מעשור, והדולר סגר את רצף העליות השבועי הארוך מאז 2018, על רקע חששות כי העלאות הריבית בארה"ב והצמצום הכמותי שמבצע הבנק הפדרלי יגררו את הכלכלה הגדולה בעולם למיתון, ובצל המשך מלחמת רוסיה-אוקראינה וסגרי קורונה נרחבים בסין - הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

מדד נאסד"ק קפץ היום ב-3.8%, אולם נסוג ב-2.8% בסיכום שבועי - שבוע שלילי שישי ברציפות. המדד נמוך כעת ב-26.5% משיא סגירה של 16,057.44 נקודות שקבע ב-19 בנובמבר 2021. מדד דאו ג'ונס טיפס היום ב-1.5%, אולם איבד 2.1% השבוע - ירידה שבועית שביעית ברציפות, ורצף הירידות השבועי הארוך ביותר מאז שנת 2001.

מדד S&P 500 קפץ היום ב-2.4%, לאחר שנסגר אתמול ברמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2021. בסיכום שבועי ירד המדד ב-2.4%, שבוע שישי ברציפות של ירידות, ורצף השבועות השלילי הארוך ביותר מאז יוני 2011. מדד S&P 500 נמוך כעת ב-16.1% משיא סגירה של 4,796.56 נקודות שקבע ב-3 בינואר.

מדד S&P 500, בנקודות

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות בראשונה השבוע, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.11% לרמה של 2.93%. עם זאת, בסיכום שבועי צנחה התשואה ב-0.19% - הנפילה השבועית החדה ביותר זה למעלה מחודשיים. עד ליום שישי, התשואה נסוגה מדי יום השבוע, לאחר שזינקה בתחילתו לרמה של 3.2%, שהיתה הגבוהה מאז נובמבר 2018.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.2% לאחר שאתמול טיפס לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2002, ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של 0.9%, ולרצף השבועות החיובי הארוך ביותר מאז 2018.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, שב ואישר אמש בראיון לתוכנית הרדיו הציבורי מרקטפלייס, כי הבנק המרכזי ככל נראה יעלה את הריבית בארה"ב ב-0.5% בכל אחת משתי פגישותיו הבאות. "אם ביצועי הכלכלה יהיו בהתאם לתחזיות, יהיה מתאים לבצע העלאות נוספות בנות 0.5% בשתי הפגישות הבאות", אמר. כאשר נשאל בריאיון האם העלאת ריבית חדה יותר של 0.75% ירדה מהפרק, הוא חזר על דבריו במסיבת העיתונאים בשבוע שעבר, לפיהם הפד לא "שוקל באופן פעיל" מהלך כזה. עם זאת, הוא הוסיף כי "אם מצב הדברים יתפתח טוב מהצפוי, אנו מוכנים להפחית את הצעדים. אם המצב יהיה גרוע מכפי שצפינו, אנו מוכנים לעשות יותר". הסנאט האמריקאי אישר אתמול את מינויו של פאואל לכהונה נוספת בראש הבנק המרכזי.

מניית טוויטר צנחה ב-9.7% במסחר בוול סטריט, לאחר שאילון מאסק הודיע על הקפאה זמנית של העסקה לרכישת חברת המדיה החברתית. מניית יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, שבראשה עומד היזם המיליארדר, קפצה ב-5.7%. מאסק העמיד מניות טסלה בשווי של עשרות מיליוני דולרים כעירבון להלוואות למימון רכישת טוויטר.

מניית רובין הוד מרקטס זינקה ב-24.9%, לאחר שהמיליארדר סם בנקמן-פריד, מייסד ומנהל את בורסת הקריפטו FTX - אחת מבורסות הנכסים הדיגיטליים הגדולות בעולם - רכש נתח של 7.6% ממניות הברוקראז' המקוון תמורת 648 מיליון דולר, לפי מסמכים שהוגשו אמש לרשות ני"ע בארה"ב (SEC).

ביטקוין ברצף הירידות הארוך בתולדותיו; שווי לונה נפל לאפס

שער ביטקוין, בדולרים

ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי בעולם, מתאושש משפל של 16 חודשים ושב ומטפס מעל לרמה של 30 אלף דולר. אתריום, מטבע הקריפטו השני בגודלו, חוזר ועולה מעל לרף של 2,000 דולר. עם זאת, שני המטבעות נמצאים בדרכם לנפילה השבועית החדה ביותר זה שנה, וביטקוין בדרכו לרצף הירידות השבועי הארוך ביותר בתולדותיו, על רקע החששות ליציבות שוק הקריפטו שהתעוררו בעקבות קריסת טרה, המטבע הדיגיטלי היציב (StableCoin) הרביעי בגודלו בעולם, ולאחר שהמטבע טתר (Tether), המטבע הדיגיטלי היציב הגדול בעולם, נפל אתמול לזמן קצר לרמתו הנמוכה מאז דצמבר 2020.

ביטקוין נסחר כעת במחיר של 30,580 דולר, עלייה של 7% ביממה החולפת, לאחר שצנח ביום חמישי מתחת לרמה של 26 אלף דולר, לרמתו הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2020, והשלים בכך נפילה של יותר מ-60% משיא של כ-69 אלף דולר שקבע בנובמבר. ערך ביטקוין נפל ב-15% בשבעה הימים האחרונים, ונמצא בדרכו לשבוע הגרוע ביותר מאז מאי 2021, ולירידה שבועית שביעית ברציפות - רצף הירידות השבועי הארוך ביותר בתולדות המטבע הדיגיטלי.

אתריום נסחר במחיר של כ-2,100 דולר, קפיצה של 8% ב-24 השעות האחרונות, אולם נפילה של 22% בשבעת הימים האחרונים - וגם הוא, כמו ביטקוין, סוגר את השבוע הגרוע מאז מאי 2021.

שער אתריום, בדולרים

המטבע היציב טרה נסחר כעת במחיר של 10.3 סנט בלבד, נפילה של 83.7% ב-24 השעות האחרונות, וכעשירית מיחס הצמדה של 1:1 מול הדולר של ארה"ב שאליו הוא אמור להיות מקובע. המטבע האח של טרה, לונה - שאינו מוצמד לדולר, ונועד לסייע בייצוב המחיר של טרה - איבד את כל ערכו, ושוויו כעת אפס. שוויו של לונה טיפס לכ-120 דולר באמצע אפריל, לפני הקריסה.

בה בעת, שווי טתר, שאמור אף הוא להיסחר לפי יחס הצמדה של 1:1 מול הדולר של ארה"ב, מתאושש היום לרמה של 99.85 סנט, לאחר שנפל ביום חמישי לזמן קצר לרמה של 94.55 סנט. סמנכ"ל הטכנולוגיה של טתר, פאולו ארדואינו, הדגיש אתמול כי למרות הירידה בשווי טתר במסחר בשוק הקריפטו, המשקיעים יכולים להמשיך לפדות את המטבעות שלהם בשער של מטבע אחד לדולר בפלטפורמה של טתר.

מאז השיא של נובמבר, שווי שוק הקריפטו כולו נחתך ב-1.6 טריליון דולר ומסתכם כעת ב-1.3 טריליון דולר בלבד, לפי נתוני קוין-מרקט-קאפ. הנפילות בשוק הקריפטו נרשמות בתקופה של ירידות חדות בשוקי המניות, על רקע צמצום תיאבון המשקיעים לסיכונים, לנוכח האינפלציה הגואה וההרעה בתחזיות הצמיחה הכלכלית.

הנפט סגר שבוע רביעי של עליות; נסגר מעל 110 דולר לחבית

מחיר הנפט קפץ ביותר מ-4% תוך מחיקת כל ירידות השבוע, בדרכו לעלייה שבועית רביעית ברציפות, בצל חששות ממחסור בשוקי האנרגיה על רקע מלחמת רוסיה-אוקראינה והשלכותיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 110.49 דולר לחבית, עלייה של 4.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי טיפס מחיר הטקסס מתוק ב-0.7% - שבוע רביעי ברציפות של עליות.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 111.55 דולר לחבית, עלייה של 3.8%, בדרכם לעלייה שבועית של 0.8%.

הזהב בשבוע הגרוע זה 11 חודשים; נסגר בשפל של 14 שבועות

מחיר הזהב נסגר ברמתו הנמוכה ביותר מזה 14 שבועות, בדרכו לנפילה השבועית החדה ביותר מזה 11 חודשים, ולשבוע רביעי ברציפות של ירידות. זאת, לאחר שהתחזקות הדולר, הנסחר קרוב לרמתו הגבוהה ביותר מזה 20 שנה, פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,808.2 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז 4 בפברואר, לאחר ירידה של 0.9% בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הזהב ב-3.9% - השבוע הגרוע ביותר מאז 18 ביוני 2021.

עוד בשוק המתכות היקרות: החוזים על הכסף למסירה ביולי נסגרו בניו יורק במחיר של 21.001 דולר לאונקייה, עלייה של 1.1%, אולם נפלו בסיכום שבועי ב-6.2% - השבוע הגרוע ביותר מאז שלהי ינואר.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.3% לאחר שאתמול טיפס לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2002, ונמצא בדרכו לעלייה שבועית של 0.9%, ולרצף השבועות החיובי הארוך ביותר מאז 2018.

בורסות אירופה מחקו את כל נפילות השבוע; לונדון זינקה ב-2.6%

בורסות אירופה זינקו היום תוך מחיקת כל ירידות השבוע, בדרכן לעלייה שבועית ראשונה זה חודש. זהו יום המסחר האחרון של שבוע הפכפך, שהמסחר בו התנהל על רקע חששות כי העלאות ריבית ברחבי העולם יגרמו להאטה בצמיחה הכלכלית בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 2.6%; פרנקפורט טיפסה ב-2.1%; פריז זינקה ב-2.5%. מדד המניות הכלל אירופי הוסיף 2.1% לערכו וטיפס ב-0.8% בסיכום שבועי - שבוע חיובי ראשון לאחר ארבעה שבועות רצופים של ירידות.

היורו מתחזק ב-0.3% מול הדולר לרמה של 1.041 דולרים ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.3% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.2238 דולרים לליש"ט.

הייצור התעשייתי ירד במארס ב-1.8% בגוש היורו וב-1.2% באיחוד האירופי לעומת חודש פברואר, לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, יורוסטאט, שפורסמו היום. בהשוואה למארס 2021, זו ירידה של 0.8% עבור גוש היורו, ועלייה של 0.7% עבור האיחוד האירופי.

ביטחון הצרכנים בארה"ב נפל לשפל של 11 שנה

ביטחון הצרכנים בארה"ב נפל החודש בשיעור חד מהצפוי, לשפל של יותר מעשור, וציפיות האינפלציה של הצרכנים נותרו ברמתן הגבוהה ביותר זה יותר מארבעה עשורים.

מדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן נפל במאי לרמה של 59.1 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז 2011, לעומת רמה של 65.2 נקודות באפריל, לפי נתונים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה של המדד, לרמה של 64.1 נקודות החודש.

רכיב המצב הנוכחי של המדד נפל לרמה של 63.6 נקודות במאי, שפל של 13 שנה, לעומת רמה של 69.4 נקודות באפריל. רכיב הציפיות העתידיות של המדד נסוג לרמה של 56.3 נקודות, לעומת רמה של 62.5 נקודות בחודש שעבר.

ציפיות האינפלציה של הצרכנים לשנה הקרובה נותרו במאי ללא שינוי לעומת אפריל ברמה של 5.4% - שיא של יותר מ-40 שנה. ציפיות האינפלציה לחמש השנים הבאות נותרו ברמה של 3%.

האינפלציה בצרפת

מדד המחירים לצרכן בצרפת עלה באפריל ב-0.4% לעומת החודש הקודם, וב-4.8% לעומת השנה הקודמת; ואינפלציית הליבה עלתה באפריל ב-3.2%, לעומת 2.5% במארס, כך מסרה היום לשכת הסטטיסטיקה של צרפת.

לפי הנתונים שפרסמה לשכת הסטטיסטיקה, מחירי האנרגיה ירדו באפריל ב-2.5%; עליית מחירי הסחורות התעשייתיות האטה - המחירים עלו באפריל ב-0.5%, בהשוואה ל-1.4% במארס. לעומת זאת, עליית מחירי השירותים הואצה, והמחירים עלו באפריל ב-0.7%, בהשוואה ל-0.2% במארס. מחירי המזון עלו באפריל ב-1.4%, לעומת 0.9% במארס.

בורסות אסיה נסגרו בעליות - טוקיו, הונג קונג וסיאול זינקו ביותר מ-2%

המסחר בבורסות אסיה נסגר בעליות, כאשר משקיעים וסוחרים ניסו להעריך את השפעות האינפלציה והתחזית הכלכלית העולמית.

בורסת טוקיו טיפסה ב-2.6%; שנחאי עלתה ב-0.7%; הונג קונג טיפסה ב-2.2%; סינגפור הוסיפה 1.2%; וסיאול טיפסה ב-2.1%.

הין מתחזק ב-0.3% לרמה של 128.71 ין לדולר.

החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-1.1% ונסחרים ב-107.25 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט עולים ב-1.3% ונסחרים ב-108.85 דולר לחבית.

מניית ענקית השקעות הטכנולוגיה היפנית סופטבנק זינקה ב-12.2%, למרות שדיווחה ביום חמישי על הפסד שיא ביחידת ההשקעות Vision Fund שלה.

נגיד הבנק המרכזי של יפן, הרוהיקו קורודה, חזר והדגיש היום (יום ו') כי הבנק המרכזי יתמיד עם תוכנית ההרחבה הכמותית שלו, מכיוון שכלכלת המדינה עדיין מתאוששת מהשפעת הקורונה. "בעוד שבטווח הקצר שיעור האינפלציה צפוי לעלות לסביבות 2%, זה יונע על ידי מחירי אנרגיה העולים וחוסר קיימות", אמר קורודה בנאום. לפיכך, הבנק אינו סבור כי צמצום ההרחבה הכמותית הנוכחית היא נכונה". הנגיד גם אמר כי בטווח הקצר, שינויים מוגזמים במחיר הין אינם רצויים, אך ין חלש יותר עשוי להגדיל את רווחי היצואנים.

וול סטריט על סף שוק דובי; נאסד"ק צנח בכמעט 30% מהשיא

בורסות וול סטריט נסגרו בשפל של 14 חודשים בתום יום מסחר תנודתי שבמהלכו הגיעו אל סף כניסה לשוק דובי, לאחר שהמשך הלחצים האינפלציוניים בארה"ב הגבירו את החששות כי הבנק הפדרלי ייאלץ להאיץ את קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם. הדולר התחזק לשיא של 20 שנה, והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות המשיכו לטפס, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים השלימה נפילה של 0.35% משיא של שלוש שנים וחצי שאליו עלתה בתחילת השבוע.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.1%, לאחר שכבר קפץ ב-1.6% במהלך יום המסחר. מדד מניות הטכנולוגיה נמוך כעת ב-29.2% משיא סגירה של 16,057.44 נקודות שקבע ב-19 בנובמבר 2021. מדד דאו ג'ונס איבד היום 0.3%, והשלים בכך נפילה של כמעט 7% בשישה ימי המסחר האחרונים. מדד S&P 500 נסוג היום ב-0.1% בדרכו לסגירה הנמוכה ביותר מאז מארס 2021, לאחר שכבר צנח בכמעט 2% במהלך יום המסחר. המדד נמוך כעת ב-18.1% משיא סגירה של 4,796.56 נקודות שקבע בשלישי בינואר, וממשיך להתקרב לשוק דובי, שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא המשמעותי האחרון.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06% לרמה של 2.85%, והשלימה בכך נפילה של 0.35% מרמה של 3.2% שאליה זינקה בתחילת השבוע, ואשר היתה רמתה הגבוהה מאז נובמבר 2018. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.9% לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2002.

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב קפץ באפריל ב-11% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. זוהי האטה לעומת זינוק של 11.5% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס, אולם יותר מתחזיות הכלכלנים לעלייה של 10.7% בשנה שהסתיימה באפריל. זאת, לאחר שאתמול פורסם בארה"ב מדד המחירים לצרכן (CPI), שקפץ ב-8.3% בשנה שהסתיימה באפריל, האטה לעומת זינוק של 8.5% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס, אך מעל לתחזיות הכלכלנים לעלייה של 8.1%.

מניית יצרנית אייפון אפל ירדה ב-2.7% במסחר בוול סטריט, והשלימה בכך נפילה של 21.5% משיא סגירה של 181.51 דולר שקבעה בשלישי בינואר. בכך נכנסה המניה לשוק דובי. אפל, הנסחרת לפי שווי שוק של כ-2.3 טריליון דולר, איבדה אתמול את תואר החברה הבורסאית בעלת השווי שוק הגבוה בעולם, לטובת ענקית הנפט הסעודית ארמקו, שנסחרת לפי שווי של כ-2.4 טריליון דולר.

מניית וולט דיסני נסוגה ב-0.8%, לאחר שענקית המדיה והבידור דיווחה אמש לאחר סגירת המסחר צמיחה חדה מהצפוי של מספר המנויים בשירות הסטרימינג שלה, אך הזהירה שהתפרצות הקורונה בסין פוגעת בפארקי השעשועים שלה באסיה - מה שצפוי להכביד על צמיחתה במחצית השנייה של השנה.

מניית ריביאן קפצה ב-18%, למרות שיצרנית הרכבים החשמליים דיווחה על הפסד רבעוני גדול מהצפוי. החברה מסרה כי קיבלה 7,000 הזמנות חדשות למשאית החשמלית שלה בחודשיים האחרונים, ושסך ההזמנות עומד על 90 אלף כלי רכב. עוד מסרה החברה כי למרות שנאלצה לצמצם את התפוקה ב-25% מאז סוף מארס בגלל שיבושים בשרשראות האספקה - היא עדיין מתכננת לייצר 25,000 כלי רכב חדשים עד סוף השנה.

הנפט טיפס יום שני ברציפות; נסגר מעל 106 דולר לחבית

מחיר הנפט טיפס זה היום השני ברציפות בניו יורק, לאחר שצלל בקרוב ל-10% בשני ימי המסחר הראשונים של השבוע.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 106.13 דולר לחבית, עלייה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, מחיר הטקסס מתוק קפץ אתמול ב-6%, לאחר שנסגר שלשום מתחת ל-100 דולר לחבית בפעם הראשונה מאז 27 באפריל.

הזהב צנח לשפל של 3 חודשים; הדולר בשיא של 20 שנה

מחיר הזהב רשם את הנפילה היומית החדה מזה שבוע ונסגר בשפל של יותר משלושה חודשים, לאחר שהתחזקות הדולר לשיא של 20 שנה מול המטבעות המרכזיים בעולם, פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,824.6 דולרים לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז 7 בפברואר, לאחר ירידה של 1.6% בבורסת הסחורות של ניו יורק. היתה זו הירידה היומית החדה ביותר מאז 2 במאי. החוזים על הכסף למסירה ביולי נסגרו בניו יורק במחיר של 20.773 דולרים לאונקייה, ירידה של 3.7%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - קופץ ב-0.9% לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2002.

בורסת לונדון נסוגה ב-1.6%; היורו בשפל של חמש שנים

בורסות אירופה, שרשמו אתמול (ד') את הזינוק היומי החד ביותר מזה שישה שבועות, נסגרו היום בירידות בפעם הראשונה מזה שלושה ימים. זאת, על רקע חששות כי אינפלציה גבוהה מהצפוי בארה"ב, תיאלץ את הבנק הפדרלי להגביר את קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.6%; פרנקפורט נסוגה ב-0.6%; פריז איבדה 1%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.8%, לאחר שקפץ אתמול ב-1.7% - הזינוק היומי החד ביותר מאז שלהי חודש מארס. היורו צונח ב-1.3% מול הדולר לרמה של 1.0377 דולר ליורו. הליש"ט נחלשת ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.2202 דולר לליש"ט.

כלכלת בריטניה התכווצה במארס יותר מן הצפוי, על רקע עליית המחירים. לפי הלשכה לסטטיסטיקה במדינה, התמ"ג נפל בחודש שעבר ב-0.1% לעומת פברואר. המשמעות היא שבשלושת החודשים הראשונים של השנה צמחה הכלכלה הבריטית ב-0.8% - פחות מתחזית הכלכלנים לצמיחה של 1%. בכיר בבנק אוף אינגלנד, דייב רמסדן, הזהיר כי הבנק ייאלץ להעלות את הריבית שוב כדי להילחם באינפלציה, וכי יש חשש שלממלכה המאוחדת ייקח יותר זמן מהצפוי להתאושש מעליית המחירים החריפה ביותר זה עשרות שנים.

מניית סימנס ירדה ב-2.5%, לאחר שענקית הטכנולוגיה הגרמנית דיווחה כי הרווח הנקי נחתך בכמעט חצי, ל-1.21 מיליארד יורו, ברבעון הראשון של השנה, בין היתר בשל פגיעה בשווי 600 מיליון יורו בעקבות היציאה של החברה מרוסיה.

גידול מפתיע במספר המובטלים החדשים בארה"ב

מספר המובטלים החדשים בארה"ב גדל במפתיע בשבוע שעבר, אולם מספר תביעות האבטלה המתמשכות המשיך לרדת, ונפל לרמתו הנמוכה ביותר זה למעלה מחמישה עשורים - עדות לחוסנו של שוק התעסוקה האמריקאי לאחר מגפת הקורונה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות גדל בשבוע שעבר ל-203 אלף, המספר הגבוה ביותר מאז אמצע פברואר, לעומת 202 אלף בשבוע הקודם, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה במפסר התביעות הראשונות בשבוע שעבר, לרמה של 195 אלף לעומת 200 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע שלפניו.

לפני פרוץ מגפת הקורונה, בשנת 2019, מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי הממוצע היה ברמה של כ-220 אלף.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-1.34 מיליון בשבוע שהסתיים ב-30 באפריל, המספר הנמוך ביותר מאז ינואר 1970, לעומת 1.39 מיליון בשבוע שלפניו. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר לרמה של 1.38 מיליון.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות ממשיך להיות נמוך משמעותית מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה - שהיה 1.7 מיליון.

מדד המחירים ליצרן בארה"ב נסוג משיא - אך עדיין קפץ ב-11% תוך שנה

קצב התייקרות המחירים הסיטונאים בארה"ב הואט באפריל - חודש לאחר שרשם את הזינוק החד אי-פעם במונחים שנתיים - עדות אפשרית לכך ששיאם של הלחצים האינפלציוניים בכלכלה הגדולה בעולם, כבר מאחוריה.

מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב קפץ באפריל ב-11% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. זוהי האטה לעומת זינוק של 11.5% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס, שהיה הזינוק השנתי החד ביותר מאז החלו להתפרסם נתוני המדד במונחים שנתיים, בנובמבר 2010. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 10.7% בשנה שהסתיימה באפריל.

לעומת החודש הקודם טיפס המדד באפריל ב-0.5%, בהתאם לתחזיות הכלכלנים, לאחר זינוק של 1.6% במארס.

רכיב הליבה של מדד המחירים לצרכן, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, קפץ ב-8.8% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, וטיפס ב-0.4% לעומת החודש הקודם. מדד הליבה אמנם טיפס בקצב חודשי נמוך מהצפוי, אולם נתוני חודש מארס תוקנו כלפי מעלה לזינוק של 1.2%.

בניכוי של מחירי המזון, האנרגיה ושירותי המסחר הנחשבים כולם לתנודתיים, קפץ המדד ב-6.9% לעומת אפריל 2021, האטה ביחס לזינוק של 7.1% במונחים שנתיים במארס. לעומת החודש הקודם, טיפס המדד באפריל ב-0.6%, בהתאם לתחזיות הכלכלנים, לאחר עלייה של 0.9% במארס.

נתוני המחירים הסיטונאים באים יום לאחר פרסום מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב, שקפץ ב-8.3% בשנה שהסתיימה באפריל, האטה לעומת זינוק של 8.5% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס, אך מעל לתחזיות הכלכלנים לעלייה של 8.1%.

מניית דיסני צוללת אחרי פרסום הדו"ח הרבעוני אמש

מניית דיסני נופלת ב-5.3% במסחר האלקטרוני המוקדם בוול סטריט. אתמול דיווחה החברה אחרי סגירת יום המסחר על צמיחה גדולה מהצפוי של מספר המנויים בשירות הסטרימינג שלה, אך הזהירה שהתפרצות הקורונה בסין פוגעת בפארקי השעשועים שלה באסיה. מוקדם יותר אתמול נפלה מניית החברה ל-104.79 דולר - שפל של 52 שבועות.

מספר המנויים בדיסני+ עלה ל-137.7 מיליון ברבעון הפיסקלי השני של השנה, יותר מהתחזיות לתוספת של 135 מיליון מנויים. נוסף על כך, ההכנסה הממוצעת למשתמש (ARPU) עבור מנויי דיסני בארה"ב עלתה ב-5% ל-6.32 דולר.

בסך הכל דיווחה החברה על הכנסות של 19.25 מיליארד דולר. היא ציינה כי לא כל הפארקים שלה היו פתוחים לחלוטין במהלך הרבעון האחרון - ודיסנילנדים בשנגחאי ובהונג קונג נסגרו זמנים בכל פעם שהיתה התפרצות של קורונה באזור. הפארק בשנגחאי עדיין סגור. השיבושים בפתיחת הפארקים באסיה עלולים לעלות לחברה 350 מיליון דולר ברבעון הנוכחי.

בגלל ההימור על טכנולוגיה - סופטבנק הפסידה 27 מיליארד דולר

ענקית השקעות הטכנולוגיה היפנית סופטבנק הודיעה היום כי הפסידה כ-27 מיליארד דולר בשתי קרנות ויז'ן שלה במהלך השנה שהסתיימה במארס - כיוון שחברות טכנולוגיה רבות שבהן השקיעו הקרנות מתקשות להתמודד עם האינפלציה הנוסקת וחששות מסגרי הקורונה בסין.

החברה הפסידה בשנה הפיסקלית כולה 13.2 מיליארד דולר, שנה בלבד אחרי שהכריזה כי הרוויחה ברבעון יותר כסף מאשר כל חברה יפנית אחרת בהיסטוריה. מייסד החברה, מסיושי סאן, זכה לפרסום אחרי שהפך את החברה לענקית השקעות טכנולוגיה. אבל ההימור שלו התמוטט מאז, והסטארט-אפים שבהם השקיעה החברה תיפקדו בצורה גרועה בחודשים האחרונים.

אסיה נסגרה בירידות; הונג קונג וטוקיו איבדו כמעט 2%

המסחר בבורסות אסיה נסגר היום בירידות, בהמשך למגמה אמש בוול סטריט, לאחר שהאינפלציה בארה"ב היתה גבוהה מציפיות הכלכלנים - והגבירה בכך את החששות כי הבנק הפדרלי יאיץ את קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

בורסת טוקיו ירדה ב-1.8%, שנגחאי הפסידה 0.1%, הונג קונג ירדה ב-1.8%, סינגפור ירדה ב-1.1% וסיאול איבדה 1.6%.

הסגרים בערים שונות בסין ממשיכים להכביד על הכלכלה השנייה בגודלה בעולם ועל שרשראות האספקה העולמיות. אתמול הגנה בייג'ין על מדיניות "אפס סובלנות לקורונה" שלה, ותקפה את ארגון הבריאות העולמי שמתח ביקורת על האופן שבו המעצמה הקומוניסטית מתמודדת עם הנגיף.

צפון קוריאה הכריזה על סגר בכל המדינה, בניסיון להשתלט על התפרצות הקורונה הראשונה שהיא מודה בה בפומבי - אחרי יותר משנתיים שבהן טענה כי הנגיף לא חדר למדינה. לפי הערכות, רוב 26 מיליון האזרחים בצפון קוריאה אינם מחוסנים, ולהתפרצות עלולות להיות השלכות קשות.

סונאק צ'יינה הולדינגס, חברת הנדל"ן הרביעית בגודלה בסין, הכריזה על חדלות פירעון לאחר שלא הצליחה לפרוע את ריבית הקופון על האג"ח הנקובות בדולר שלה. במסמכים שהגישה לבורסת הונג קונג הודתה החברה כי לא שילמה ריבית קופון בשווי 29.5 מיליון דולר לפני תום תקופת החסד שהסתיימה היום.

אחרי העליות אתמול בשוק הנפט, החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב-1.6% ונסחרים ב-104.12 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט יורדים ב-1.4% ונסחרים ב-105.99 דולר לחבית.

כלכלת בריטניה התכווצה במארס ב-0.1% - יותר מהצפוי

כלכלת בריטניה התכווצה במארס יותר מן הצפוי, על רקע עליית המחירים בממלכה המאוחדת. לפי הלשכה לסטטיסטיקה במדינה, התמ"ג נפל בחודש שעבר ב-0.1% לעומת פברואר, אז הצמיחה היתה שטוחה.

המשמעות היא שבשלושת החודשים הראשונים של השנה צמחה הכלכלה הבריטית ב-0.8% - פחות מתחזית הכלכלנים לצמיחה של 1%.

הצמיחה הזו התאפשרה הודות להתאוששות מגזרי התיירות והאירוח ממגפת הקורונה. בנק אוף אינגלנד הזהיר שבריטניה ניצבת בפני האטה חדה בפעילות הכלכלית, והאינפלציה הגרועה ביותר זה 40 שנה עלולה לשלוח את המדינה למיתון.

אחרי שחתכה את הערכת השווי של עצמה ב-40% - אינסטקארט בדרך להנפקה בוול סטריט

אינסטקארט הגישה בחשאי מסמכים לרשות ני"ע האמריקאית לקראת הנפקה ראשונה לציבור בוול סטריט, כך הודיע אתמול סטארט-אפ משלוחי המזון המקוון, שבועות ספורים אחרי שחתך את הערכת השווי של עצמו ב-40%. הסטארט-אפ מסן פרנסיסקו לא חשף פרטים בנוגע לסדר הגודל ומועד ההנפקה.

אינסטקארט, שמאפשרת ללקוחות להזמין באינטרנט מצרכים ממגוון חנויות, נהפכה לשירות חיוני בשיאם של סגרי הקורונה. אולם בדומה לחברות רבות כמו אובר ודורדאש, היא סבלה מהאטה חדה כשהמגפה החלה לדעוך.

וול סטריט בשפל של 14 חודשים; נאסד"ק צנח ב-3.2%

בורסות וול סטריט צנחו לשפל של 14 חודשים, בהובלת מניות ההיי-טק, לאחר שהאינפלציה בארה"ב נסוגה באפריל משיא של יותר מארבעה עשורים, אולם היתה גבוהה מציפיות הכלכלנים - והגבירה בכך את החששות כי הבנק הפדרלי ייאלץ להאיץ את קצב העלאת הריבית בכלכלה הגדולה בעולם. עקום תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות השתטח, והדולר נסחר קרוב לשיא של 20 שנה.

מדד נאסד"ק נסגר בנפילה של 3.2%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-1%, והשלים נפילה של 6.5% בחמישה ימי המסחר האחרונים - הנפילה החדה ביותר שלו בפרק זמן של חמישה ימים מאז יוני 2020; מדד S&P 500 איבד 1.7% ונסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז מארס 2021, והשלים נפילה של יותר מ-17% מתחילת השנה. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.1%, ונמצא במרחק נגיעה מרמתו הגבוהה ביותר מאז 2002.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.07% לרמה של 2.92%, והשלימה בכך נפילה של 0.2% בתוך שלושה ימים. בתחילת השבוע זינקה התשואה ל-3.2% - רמתה הגבוהה מאז נובמבר 2018. בה בעת, עקום התשואות השתטח, לאחר שהתשואה על האג"ח הממשלתיות לשנתיים, הנחשבות לרגישות יותר לשינויים במדיניות הריבית, טיפסה ב-0.02% לרמה של 2.64%.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב קפץ באפריל ב-8.3% במונחים שנתיים, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי, האטה לעומת זינוק של 8.5% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס, שהיה העלייה החדה ביותר מאז דצמבר 1981. עם זאת, הזינוק היה גבוה מתחזית הכלכלנים לעלייה של 8.1% בשנה החולפת.

מניות ההיי-טק הובילו את הירידות היום בוול סטריט. יצרנית אייפון, אפל, נפלה ב-5.2%; מניית נטפליקס צנחה ב-6.4% ונסגרה ברמתה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2017, לאחר שצללה ביותר מ-72% מתחילת השנה; מניית יצרנית המכוניות החשמליות, טסלה, נפלה ב-8.3%.

מניית קוינבייס גלובל צנחה ב-26.4% במסחר בוול סטריט, לאחר שבורסת המטבעות הדיגיטליים הגדולה ביותר בארה"ב דיווחה על הכנסות נמוכות מהצפוי ברבעון הראשון של השנה, והזהירה כי מחזורי המסחר ברבעון הנוכחי יהיו נמוכים ביחס לרבעון הקודם. המנכ"ל, בריאן ארמסטרונג, אמר כי "אין סיכון לפשיטת רגל" של הבורסה. מניית קוינבייס השלימה בכך יום חמישי ברציפות של ירידות - רצף שלילי שבמהלכו נפלה בכמעט 59%.

הנפט קפץ ב-6%; נסגר מעל 105 דולר לחבית בניו יורק

לאחר שצנח בקרוב ל-10% בשני ימי המסחר הקודמים, מחיר הנפט זינק היום ב-6%, על רקע המשך הדיונים באיחוד האירופי על ההצעה לאסור יבוא נפט מרוסיה, ונפילת מלאי הדלקים המזוקקים בארה"ב לשפל של 17 שנים.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 105.71 דולר לחבית, עלייה של 6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו אתמול מתחת ל-100 דולר לחבית בפעם הראשונה מאז 27 באפריל. בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסחרים במחיר של 107.35 דולר לחבית, עלייה של 4.7%.

הזינוק במחירי הנפט נרשם למרות גידול מפתיע במלאי הנפט הגולמי בארה"ב. מלאי הנפט הגולמי בארה"ב קפץ ב-8.5 מיליון חביות בשבוע שעבר, מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לירידה של 300 אלף חביות. עם זאת, מלאי הדלקים המזוקקים בארה"ב נפל לרמות הנמוכה מאז 2005.

המסחר בשוקי האנרגיה התנהל גם על רקע הודעת אוקראינה על הפסקת הזרמת גז רוסי מנקודת מעבר שלדבריה אחראית לכשליש מאספקת הגז הרוסי לאירופה. בקייב מסרו היום שהם נקטו בצעד משום שהכוחות הפולשים הרוסיים שאבו גז מנקודת המעבר סוחרניבקה, אזור בשליטת רוסיה, והעבירו אותו לשני המחוזות הבדלניים בדונבאס שבמזרח אוקראינה – דונייצק ולוהנסק.

הזהב התאושש משפל של 3 חודשים

מחיר הזהב התאושש משפל של שלושה חודשים בעקבות נתוני אינפלציה גבוהים מהצפוי שפורסמו היום בארה"ב, ולאחר שהיחלשות הדולר פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,853.7 דולרים לאונקייה, עלייה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, לאחר שנסגרו אתמול ברמתם הנמוכה ביותר מאז 10 בפברואר. החוזים על הכסף למסירה ביולי נסגרו בניו יורק במחיר של 21.575 דולרים לאונקייה, עלייה של 0.7%, לאחר שנסגרו ביום שלישי ברמתם הנמוכה ביותר מאז יולי 2020.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.1%, לאחר שמוקדם יותר היום התקרב לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2002.

בורסות אירופה ביום הטוב זה 6 שבועות; פריז זינקה ב-2.5%

בורסות אירופה רשמו את הזינוק היומי החד ביותר מזה שישה שבועות, ונסגרו בעליות זה היום השני ברציפות, לאחר שהאינפלציה בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם - נסוגה באפריל משיא של יותר מארבעה עשורים, אולם היתה גבוה מציפיות הכלכלנים. מניות יצרניות המכוניות הובילו את העליות היום באירופה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.4%; פרנקפורט קפצצה ב-2.2%; פריז זינקה ב-2.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 1.7% - הזינוק היומי החד ביותר מאז שלהי חודש מארס. היורו מתחזק ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.0537 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נחלשת ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.2311 דולר לליש"ט.

שיעור האינפלציה השנתי של גרמניה עלה באפריל לרמתו הגבוהה ביותר מאז סתיו 1981, על פי הנתונים שפרסמה היום סוכנות הסטטיסטיקה הגרמנית Destatis. המחירים לצרכן עלו ב-7.4% לעומת השנה הקודמת, בהתאם לתחזיות הכלכלנים שנסקרו על ידי וול סטריט ג'ורנל.

נפילות בשוק הקריפטו; ביטקוין מתחת ל-30 אלף ד' - צנח ב-57% מהשיא

ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם, נסחר במחיר של 29,728 דולרים, ירידה של 7.4% ביממה החולפת, ונפילה של 23.7% בשבעה הימים האחרונים, לפי נתוני קוין-מרקט-קאפ. בכך משלים ביטקוין נפילה של 57% משיא של כ-69 אלף דולר שקבע בנובמבר.

אתריום, מטבע הקריפטו השני בגודלו בעולם במונחי שווי שוק, נסחר במחיר של 2,226 דולרים, נפילה של 8.7% ב-24 השעות האחרונות, ושל 22% בשבוע החולף. מטבעות קריפטו בולטים אחרים צנחו אף הם ביממה האחרונה: XRP וקרדנו ב-17%, דוג'קוין, פולקדוט ושיבה אינו ביותר מ-20%; וסולנה ב-25%.

מאז השיא של נובמבר, שווי שוק הקריפטו כולו נחתך ב-1.7 טריליון דולר.

עליה במחירי הגז הטבעי לאור שיבוש זרימת הגז דרך אוקראינה

מחירי הגז הטבעי בעליה, לאחר שהופסקה זרימת הגז הרוסי דרך אחת מנקודות המעבר המרכזיות באוקראינה. זהו המקרה הראשון בו המלחמה משפיעה על האספקה הפיזית של גז לאירופה.

החוזים העתידיים על הגז הטבעי האמריקאי (NYMEX) עולים ב-2.2%.

מפעילת רשת הגז של אוקראינה הודיעה אתמול כי תפסיק לקבל את הגז לתחנת מדידת הדלק סוחרניבקה בשעה 7:00 הבוקר, מכיוון שאינה יכולה לשלוט על התשתית בשטחים שנכבשו על ידי רוסיה. ענקית הגז הרוסית גזפרום דחתה את הצעת הרשת האוקראינית להעביר משלוחים לנקודת מעבר נוספת בסודז'ה.

מורגן סטנלי: הצמיחה הגלובלית ב-2022 תהיה פחות מחצי ביחס ל-2021

מורגן סטנלי צופה שהצמיחה הכלכלית העולמית השנה תהיה פחות ממחצית זו של שנת 2021. הבנק צופה שהצמיחה הגלובלית תעמוד על 2.9% על בסיס שנתי, כ-40 נקודות בסיס מתחת לקונצנזוס התחזיות האחרות; וזאת בהשוואה לצמיחה של 6.2% ב-2021.

"ההאטה בצמיחה היא גלובלית. היא מונעת על ידי השילוב של לחץ פיסקאלי, הידוק המדיניות המוניטרית, המשך ההשפעה של מגיפת הקורונה, בעיות מתמשכות בשרשרת האספקה, כמו גם ההשלכות מהפלישה הרוסית לאוקראינה", כתבו כלכלני מורגן סטנלי.

אסיה נסגרה ללא מגמה ברורה

המסחר בבורסות אסיה נסגר היום ללא מגמה ברורה.

בורסת טוקיו עלתה ב-0.2%, שנחאי טיפסה ב-1%, הונג קונג טיפסה ב-1.3%, סינגפור ירדה ב-0.6% וסיאול איבדה 0.1%.

הין נחלש ב-0.2% לרמה של 130.24 ין לדולר.

החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-2.6% ונסחרים ב-102.35 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט עולים ב-2.7% ונסחרים ב-105.18 דולר לחבית.

מדד המחירים ליצרן בסין עלה באפריל ב-8% לעומת השנה הקודמת, כך לפי נתונים שפורסמו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של סין. נתון שעבר את ציפיות האנליסיטים, שחזו עלייה של 7.7%, על פי סקר אנליסטים של רויטרס.

גם מדד המחירים לצרכן בסין עלה יותר מהצפוי, וטיפס ב-2.1% לעומת השנה הקודמת, מעל ציפיות האנליסיטים שנסקרו על ידי רויטרס, שחזו עליה של 1.8%.

וול סטריט התאוששה משפל של 14 חודשים; נאסד"ק טיפס ב-1%

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות בעיקרן בתום יום מסחר הפכפך, לקראת פרסום נתוני אינפלציה בארה"ב מחר, ולאחר שהשלימו אתמול את הנפילה התלת-יומית החדה ביותר מאז פרוץ מגפת הקורונה. מניות ההיי-טק הובילו את העליות לאחר שתשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נפלה מתחת לרמה של 3%. הדולר התחזק וקרוב לשיא של 20 שנה מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 1% לאחר שכבר זינק בקרוב ל-3% בתחילת יום המסחר. זאת, לאחר שאתמול נסגר ברמתו הנמוכה ביותר מאז נובמבר 2020; מדד דאו ג'ונס נסוג היום ב-0.3% - יום רביעי ברציפות של ירידות; מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.3%, לאחר שקפץ בקרוב ל-2% בתחילת יום המסחר. המדד צלל ב-7.2% בשלושה ימי המסחר הקודמים - הנפילה התלת-יומית החדה ביותר מאז פרוץ מגפת הקורונה במארס 2020 - ונסגר ביום שני ברמתו הנמוכה מאז מארס 2021. שווי שוק המניות בארה"ב נחתך ב-9 טריליון דולר מתחילת השנה, בצל חששות מאינפלציה גואה, העלאות ריבית וההאטה בצמיחה הכלכלית.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.09% לרמה של 2.99%, והשלימה בכך נפילה של יותר מ-0.13% תוך יומיים - הנפילה הדו-יומית החדה ביותר זה למעלה מחודשיים. במהלך המסחר ביום שני טיפסה התשואה ל-3.13% - רמתה הגבוהה מאז נובמבר 2018. התשואה על האג"ח ל-30 שנה ירדה ב-0.08% לרמה של 3.12%. מנגד, התשואה על האג"ח הממשלתיות לשנתיים, הנחשבות לרגישות יותר לשינויים במדיניות הריבית, טיפסה בפחות מ-0.01% לרמה של 2.62%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.3%, ונסחר קרוב לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2002.

מדד המחירים לצרכן (CPI) של חודש אפריל יפורסם ביום רביעי בארה"ב לפני פתיחת המסחר בוול סטריט. כלכלנים צופים שהמדד קפץ ב-8.1% בשנה החולפת, האטה לעומת זינוק של 8.5% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס.

המשקיעים המשיכו לעקוב אחרי מניותיהן של חברות הקשורות לתחום הקריפטו, לאחר ששווי ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם, ירד לזמן קצר מתחת לרמה של 30 אלף דולר, בפעם הראשונה מאז יולי 2021, והשלים בכך נפילה של יותר מ-50% משיא של כ-69 אלף דולר שקבע בנובמבר. שווי שוק הקריפטו כולו נחתך ב-1.6 טריליון דולר מאז השיא בנובמבר.

מניית קוינבייס, בורסת הקריפטו הגדולה בארה"ב, צנחה היום ב-12.6% בוול סטריט, בהמשך לנפילה של 19.5% אתמול. מניית סילברגייט קפיטל, הבנק שרכש את טכנולוגיית הקריפטו דיאם (Diem), שפיתחה פייסבוק, איבדה 4.7%, לאחר שצנחה ביום שני ב-19.2%. מניית מיקרו-סטרטג'י, חברת התוכנה שהנפיקה אג"ח זבל בהיקף של 500 מיליון דולר כדי לממן קניית מטבעות ביטקוין במחיר שהיה קרוב לשיא, התאוששה ב-3%, לאחר שקרסה אתמול ב-25.6%.

בראשונה זה שבועיים: הנפט נסגר מתחת ל-100 דולר לחבית

יום מסחר הפכפך בשוקי הנפט, שבמהלכו עברו המחירים לסירוגין מעליות לירידות, נסגר לבסוף בירידות, ומחיר חבית נפט בניו יורק נסגר מתחת לרמה של 100 דולר לחבית, בפעם הראשונה זה כמעט שבועיים. זאת, על רקע הדיונים בתוך האיחוד האירופי על ההצעה לאסור יבוא נפט מרוסיה, ובצל המשך החששות מהאינפלציה הגואה ומהאטה בצמיחה הכלכלית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 99.76 דולר לחבית, ירידה של 3.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שצנחו ביותר מ-6% ביום שני. זו הפעם הראשונה מאז 27 באפריל שהטקסס מתוק נסגר מתחת ל-100 דולר לחבית. בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי נסגרו במחיר של 102.46 דולר לחבית, ירידה של 3.3%.

נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן שוחחו היום במסגרת ניסיונות האיחוד האירופי לשכנע את בודפשט לזנוח את התנגדותה לסנקציות המוצעות על יבוא נפט מרוסיה.

הזהב בשפל של 3 חודשים; הכסף נסגר ברמתו הנמוכה מאז 2020

מחיר הזהב נסגר בשפל של שלושה חודשים, לאחר שהתחזקות הדולר פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,841 דולרים לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז 10 בפברואר, לאחר ירידה של 1% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

החוזים על הכסף למסירה ביולי נסגרו בניו יורק במחיר של 21.424 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז יולי 2020, לאחר ירידה של 1.8%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.2%, ונסחר קרוב לרמתו הגבוהה ביותר מאז 2002.

בורסות אירופה התאוששו משפל של חודשיים; פרנקפורט עלתה ב-1.2%

בורסות אירופה התאוששו משפל של חודשיים ונסגרו בעליות בראשונה מזה חמישה ימי מסחר, לאחר שצנחו בימים האחרונים בצל חששות מהאטה חדה בצמיחת הכלכלה העולמית.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.4%; פרנקפורט קפצה ב-1.2%; פריז הוסיפה 0.5%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 טיפס היום ב-0.7%, סגירה חיובית ראשונה אחרי ארבעה ימי ירידות. המדד אירופי נפל ב-6.7% מתחילת החודש, לאחר שסגרי קורונה בסין, המלחמה באוקראינה, וחששות מהגברת קצב העלאת הריביות, האפילו בהשפעתם על עונת דו"חות רבעוניים חזקה.

היורו נחלש ב-0.3% מול הדולר לשער של 1.0534 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2308 דולר לליש"ט.

מניית באייר קפצה ביותר מ-5% בבורסת פרנקפורט, לאחר שיצרנית התרופות ומוצרי החקלאות הגרמנית דיווחה על עליה חדה מהצפוי של 27.5% ברווחיה ברבעון הראשון, הודות להתחזקות עסקי הזרעים וחומרי ההדברה שלה.

ביטקוין מתאושש לאחר שנפל מתחת ל-30 אלף ד' בראשונה זה 10 חודשים

המסחר התנודתי בשוק הקריפטו נמשך לאחר שביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולרי ביותר בעולם, צנח מוקדם יותר היום לזמן קצר מתחת לרמה של 30 אלף דולר, אולם אחר כך התאושש וקטע רצף של חמישה ימי ירידות.

ביטקוין ירד היום לזמן קצר מתחת לרמה של 30 אלף דולר, בפעם הראשונה מאז יולי 2021, והשלים בכך נפילה של יותר מ-50% משיא של כ-69 אלף דולר שקבע בנובמבר. בהמשך התאושש ביטקוין וקפץ ביותר מ-5%, אולם אחר כך שב ומחק את העליות, ונסחר כעת ברמה של כ-31,500 דולרים. מאז השיא של נובמבר, שווי שוק הקריפטו כולו נחתך ב-1.6 טריליון דולר.

מטבעות דיגיטליים בולטים נוספים נסחרים אף הם בתנודתיות. אתריום, מטבע הקריפטו השני בגודלו בעולם במונחי שווי שוק, נסחר כמעט ללא שינוי ברמה של 2,400 דולרים, לאחר שמוקדם יותר היום כבר קפץ ב-7.2%.

XRP יורד ב-2.6%; קרדנו מטפס ב-1% ו-BNB מאבד 1.9%.

פייזר קונה ב-11 מיליארד ד' את ביוהייבן - המתחרה בטבע בשוק התרופות למיגרנה

מניית ביוהייבן (Biohaven) נוסקת ב-72% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט, בעקבות הודעת ענקית התרופות פייזר על רכישת החברה, יצרנית התרופה למיגרנה רימג'פנט (Rimegepant), תמורת 11.6 מיליארד דולר במזומן - הרכישה הגדולה ביותר של פייזר זה שנים.

פייזר תרכוש את מניות ביוהייבן שעדיין אינן בבעלותה במחיר של 148.5 דולר למניה - פרמיה של 78.6% על מחיר הסגירה של ביוהייבן ביום שני.

הרכישה תסייע לפייזר להרחיב את מגוון מוצריה לקראת אובדן זכויות פטנט על כמה מתרופותיה המצליחות בשנים הקרובות, לפי רויטרס. כמות המזומנים בקופת פייזר תפחה בזכות מכירות חזקות של החיסון שפיתחה לקורונה והתרופה לקורונה פקסלוביד (Paxlovid).

התרופה רימג'פנט של ביוהייבן מתחרה בזריקה למניעת מיגרנה שפיתחה חברת טבע הישראלית. הטבליה של ביוהייבן, המשווקת בארה"ב תחת השם נורטק (Nurtec), קיבלה בשנה שעברה אישור שיווק של מינהל המזון והתרופות (FDA), ומכירותיה בשנת 2021 הסתכמו ב-462.5 מיליון דולר.

ביטחון המשקיעים בגרמניה השתפר - אך עדיין מראה על פסימיות

המשקיעים בגרמניה מעט פחות פסימיים לגבי מצבה של הכלכלה הגדולה באירופה. מדד ביטחון המשקיעים של מכון המחקר ZEW עלה במאי לרמה של מינוס 34.3 נקודות, לעומת מינוס 41 נקודות באפריל.

העליה היתה חדה מהצפוי אך המדד נותר שלילי, מה שמעיד כי מספר המשקיעים הפסימיים עולה על מספרם של האופטימיים, על רקע האינפלציה הגבוהה, מחירי האנרגיה הגבוהים והבעיות בשרשראות האספקה בשל המלחמה באוקראינה והסגרים בסין. מדד ציפיות המשקיעים עלה לרמה של מינוס 34.3 נקודות, לעומת מינוס 43.5 נקודות בחודש הקודם.

בורסות אסיה ירדו בעקבות וול סטריט; הונג קונג נופלת ב-2%

בורסות אסיה רשמו הבוקר ירידות שערים, בעקבות הירידות החדות שנרשמו אמש בוול סטריט על רקע החששות מהעלאות ריבית חדות שיובילו למיתון. טוקיו ירדה ב-0.6%; הונג קונג צונחת ב-2%; שנחאי עלתה ב-1.1% לאחר שממשלת סין הודיעה על צעדים לסיוע לבעלי עסקים קטנים ולעידוד הצמיחה; סיאול ירדה ב-0.6%; סידני נפלה ב-1%.

הירידות נרשמו לאחר שאתמול בוול סטריט צנח מדד S&P 500 ביותר מ-3% לשפל של יותר משנה, ונאסד"ק צלל ביותר מ-4%.

בשוק האנרגיה, הנפט ממשיך לרדת, לאחר שצנח אתמול ביותר מ-6%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני יורדים ב-0.5% ל-102.68 דולר לחבית במסחר האלקטרוני בניו יורק. החוזים על הנפט מסוג ברנט יורדים ב-0.5% ל-105.40 דולר לחבית בלונדון.

נאסד"ק ירד ב-4%; S&P ננעל מתחת ל-4,000 נקודות לראשונה זה למעלה משנה

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות שערים חדות, על רקע חששות מהחרפת המדיניות של הבנק הפדרלי, לצד חששות ממיתון והיחלשות הכלכלה הסינית עקב הסגרים. דאו ג'ונס ירד ב-2%; S&P 500 ירד ב-3.2% וננעל ברמה של פחות מ-4,000 נקודות לראשונה מאז מארס2021; נאסד"ק אשר הוביל את הירידות לאורך כל יום המסחר, ננעל בירידה של 4.3%.

למרות החששות מצעדיו הבאים של הבנק הפדרלי, בכיר בפד שלל היום אפשרות להעלאות ריבית חדות יותר מזו של השבוע שעבר, ואמר כי הבנק המרכזי ככל הנראה ימשיך בהעלאות של 0.5% בשתיים-שלוש הפגישות הבאות, ולאחריהן יבדוק את ההשפעה על האינפלציה והכלכלה ויחליט אם יש צורך בהעלאות נוספות. העלאת הריבית של 0.5% בשבוע שעבר "היא כבר צעד אגרסיבי למדי", אמר רפאל בוסטיק, נשיא הבנק הפדרלי של אטלנטה. "אני לא חושב שננקוט צעדים אגרסיביים יותר".

מניית בורסת הקריפטו קויינבייס נפלה ב-20%, על רקע נפילת הביטקוין. המטבע הדיגיטלי הפופולרי יורד ב-9%, לרמה של 31,350 אלף דולר.

מדד נאסד"ק

בשוק האג"ח של ממשלת ארה"ב נרשמו עליות. התשואה על אג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.1% לרמה של 3.03%, לאחר שקודם לכן טיפסה לשיא של קרוב לארבע שנים. הדולר שומר על יציבות, לאחר שהתחזק במהלך היום. מדד הדולר של ICE, העוקב אחר הדולר מול שש שותפות סחר של ארה"ב, ללא שינוי.

הנפט צנח ב-6%; הזהב ירד ב-1.3%

הנפט סיים את יום המסחר בנפילה של 6%, בעקבות הירידות החדות בשוקי המניות והתחזקות הדולר על רקע החששות ממיתון, מהעלאות ריבית חדות ומהסגרים בסין, צרכנית הנפט הגדולה בעולם.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני ירדו ב-6.1% וננעלו ברמה של 103.09 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. יבוא הנפט לסין ירד ב-4.8% בארבעת החודשים הראשונים של השנה בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, אך בחודש אפריל לבדו נרשמה עליה של כמעט 7%.

גם הזהב, אשר משמש בדרך כלל מקלט עבור משקיעים בעתות משבר, סיים את היום בירידה. החוזים על הזהב למסירה ביוני ירדו ב-1.3% וננעלו ברמה של 1,858.60 דולר לאונקיה בבורסת הסחורות של ניו יורק.

פיליפ מוריס רוכשת את סווידיש מאץ' ב-15 מיליארד ד'

מניית ענקית הטבק פיליפ מוריס עולה ב-2%, לאחר שאישרה דיווח של "וול סטריט ג'ורנל" לפיו היא מנהלת מגעים לרכישת סווידיש מאץ' (Swedish Match), יצרנית אירופית של מוצרי טבק ללא עשן. לפי הדיווח, העסקה מוערכת ב-15 מיליארד דולר לפחות.

פיליפ מוריס הגבירה את קצב הרכישות של חברות המייצרות מוצרים ללא עשן בניסיון לפצות על הירידה המתמשכת במכירות הסיגריות. בין היתר רכשה פיליפ מוריס את אייקוס (IQOS), המייצרת מכשירי אידוי שנחשבים לפחות מזיקים מסיגריות. מניית סווידיש מאץ' מזנקת ב-22% בעקבות הדיווח.

ריביאן צונחת ב-18% עקב דיווח כי פורד מכרה מניות בה

מניית ריביאן, יצרנית המשאיות החשמליות שהונפקה בשנה שעברה בוול סטריט, צונחת ב-18%, בעקבות דיווח כי פורד מתכוונת למכור 8 מיליון מניות בחברה.

מניית החברה נופלת לרמה של 23 דולר, לאחר שביום שישי נסגרה מתחת ל-30 דולר לראשונה מאז ההנפקה בנובמבר. עד כה השנה צנחה מניית ריביאן ב-72%.

תקופת החסימה (lockup) לבעלי עניין ומשקיעים מוקדמים בחברה, כמו פורד, שבמהלכה אסור היה להם למכור מניות של ריביאן, הסתיימה אתמול. בשבת דיווחה CNBC כי פורד תמכור 8 מיליון מניות בריביאן דרך גולדמן סאקס. פורד, שמחזיקה 102 מיליון מניות של ריביאן, סירבה להגיב על הדיווח. לפי CNBC, גם ג'יי. פי מורגן צ'ייס מתכנן למכור בין 13 מיליון ל-15 מיליון מניות של ריביאן לקונה שאינו ידוע.

הביטקוין בשפל של 10 חודשים

הביטקוין נופל לרמתו הנמוכה ביותר מאז יולי 2021, כחלק מהירידות בשוק הקריפטו על רקע חששות ממיתון שמורידים את התיאבון של משקיעים לנכסים בסיכון גבוה.

ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הגדול בעולם, יורד כעת ב-5% לרמה של 32,960 דולר, לאחר שמוקדם יותר ירד ל-32,700 דולר, הנמוכה ביותר מזה עשרה חודשים. מאז תחילת השנה נפל המטבע ב-29%. מטבעות קריפטו נוספים נופלים כעת. אתריום יורד ב-6%; ריפל צונח ב-6%; קרדנו נופל ב-8.4%.

הידוק המדיניות המוניטרית בארה"ב במטרה לבלום את האינפלציה והירידה בנזילות מרתיעים משקיעים בכל העולם מהשקעה בנכסים ספקולטיביים. בנוסף, ערכו של TerraUSD, מטבע יציב (stablecoin) שאמור לשמור על קיבוע לדולר, נפל בסוף השבוע אל מתחת לדולר, אך התאושש בהמשך.

ירידות של 0.5% באירופה; היורו והליש"ט נחלשים מול הדולר

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בירידות שערים ביום המסחר הראשון של השבוע, לאחר שנסגרו בירידות בשבוע שעבר, ולאחר הירידות הניכרות שרשמו בורסות וול סטריט ביום שישי. המסחר מתנהל על רקע חששות ניכרים בשווקים מהחרפת המדיניות הניצית של הבנק הפדרלי, לצד חששות ממיתון.

לונדון יורדת ב-0.2%; פרנקפורט מפחיתה 0.4%; פריז מאבדת 0.4%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי יורד ב-0.5%.

בשוק המט"ח, היורו יורד ב-0.4% מול הדולר, לרמה של 1.05 דולר ליורו. הליש"ט יורדת ה-0.6% מול המטבע האמריקאי, לרמה של 1.227 דולר לליש"ט. הפרנק השוויצי יורד ב-0.5% מול הדולר, לרמה של 0.993 פרנק לדולר.

בורסת מוסקבה סגורה היום לרגל יום הניצחון. ברחבי העולם חוששים שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ינצל את אירועי היום כדי להכריז באופן רשמי על מלחמה עם אוקראינה, במטרה להרחיב את הגיוס הצבאי.

סנקציות חדשות של ה-G-7; ארה"ב אוסרת על אספקת שירותי חשבונאות או יעוץ לרוסיה

מדינות G-7 הטילו אמש (א') שורה של סנקציות חדשות על רוסיה. לראשונה, ארה"ב אסרה על חברות ראיית חשבון וייעוץ אמריקאיות לעבוד מול רוסיה, והטילה סנקציות על גזפרומבנק.

הסנקציות כוללות מגבלות על יצוא מספר סחורות תעשייתיות לרוסיה, וחרם על שלושת ערוצי הטלויזיה שבשליטת הממשל. בנוסף, סנקציות הוטלו על שמונה בכירים בסברבנק ו-27 בכירים בגזפרומבנק, ועל הבנק התעשייתי של מוסקבה והחברות הבנות שלו.

ארה"ב כבר הכריזה על חרם מוחלט על מוצרי אנרגיה רוסיים, אך כעת כל מדינות G-7 התחייבו להפסיק בהדרגה ליבא נפט רוסי.

הצמיחה ביצוא הסיני צללה לטריטוריה חד ספרתית באפריל

הצמיחה ביצוא הסיני נפלה לטריטוריה חד ספרתית בחודש יולי, על רקע המשך הסגרים שמטיל הממשל בעקבות מדיניות "אפס הדבקה" בקורונה. בימים האחרונים הודק הסגר על שנגחאי.

היצוא צמח ב-3.9% במונחים דולריים בחודש שעבר, מול 14.7% במארס, לעומת תחזית לצמיחה של 3.2%. מדובר בצמיחה האיטית ביותר מאז יוני 2020.

היבוא לסין נותר ללא שינוי, לאחר שבחודש שעבר ירד ב-0.1%.

עודף הסחר של סין באפריל היה 51.12 מיליארד דולר, גבוה מצפי לעודף סחר של 50.65 מיליארד דולר, ומול עודף סחר של 47.38 מיליארד דולר במארס.

טוקיו מפחיתה 2%; הביטקוין יורד ל-33 אלף דולר - נפילה של 50% מהשיא

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות שערים ביום המסחר הראשון לשבוע זה, על רקע החרפת הסגרים בשנגחאי והחששות בשווקי העולם ממיתון, ומהעלאות ריבית ניכרות מצד הבנקים המרכזיים.

טוקיו יורדת ב-2.1%; שנגחאי ללא שינוי; סינגפור יורדת ב-0.1%; סיאול יורדת ב-1%; בהונג קונג לא מתקיים היום מסחר לרגל חג.

בשוק הנפט נרשמת יציבות, לאחר שאמש הורידה ארמקו הסעודית מחירים לקונים באסיה, על רקע הסגרים בסין והחשש מירידות בביקושים. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק נסחרים ללא שינוי ב-109.81 דולר לחבית, בעוד החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט מטפסים ב-0.1%, לרמה של 112.54 דולר לחבית.

יפן תצטרף לשאר מדינות G-7 בהפחתה הדרגתית של רכישת נפט רוסי. ראש הממשלה פומיו קישידה מצטרף ללחץ שמופעל על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כשמספר גדל של מדינות מתחייבות להפסיק בהדרגה ליבא נפט גולמי מרוסיה בתגובה לפלישתה לאוקראינה.

בשוק הקריפטו, הביטקוין צלל בסוף השבוע, וכעת הוא יורד ב-2.5% לרמה של 33,764 דולר למטבע - ירידה של כמעט 50% מהשיא ששבר בנובמבר.

בלונדון הטילו סנקציות חדשות על רוסיה ובלארוס בעקבות הפלישה לאוקראינה, ולקראת אירועי יום הניצחון המסורתיים ברוסיה, והחשש שפוטין ינצל אותם כדי להכריז באופן רשמי על מלחמה. מכסים חדשים הוכרזו אמש על יבוא מוצרים כמו פלדיום ופלטינום, כמו גם איסורים על יבוא מספר מוצרים, ביניהם כימיכלים, פלסטיק, גומי וציוד מכני.

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker