מתי יסתיימו הירידות בוול סטריט? לפי 19 שווקים דוביים ב-140 שנה, זו התשובה

אם ההיסטוריה תחזור על עצמה, מדד S&P 500 צפוי לצנוח ב-24% נוספים בחמישה החודשים הקרובים, לפי ניתוח של בנק אוף אמריקה ■ השוק הדובי בהיי-טק צפוי להימשך שנתיים

נמרוד הלפרן
האורך הממוצע של 19 השווקים הדוביים האחרונים בארה"ב היה 289 ימים. הנפילה הממוצעת - 37%
האורך הממוצע של 19 השווקים הדוביים האחרונים בארה"ב היה 289 ימים. הנפילה הממוצעת - 37%צילום: ARCTUROS/Odysseas Chloridis
נמרוד הלפרן

שווי שוק המניות בארה"ב נחתך ב-9 טריליון דולר מתחילת השנה, בצל חששות מאינפלציה גואה, העלאות ריבית וההאטה בצמיחה הכלכלית, אולם עדיין לא נכנס לשוק דובי - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא המשמעותי האחרון.

מדד S&P 500 נסגר היום בירידה של 1.6%, ונמוך כעת ב-18% משיא של 4,796 נקודות שקבע בינואר, ולכן נמצא לעת עתה רק בתיקון, שהגדרתו המקובלת היא נפילה של יותר מ-10% מהשיא. עם זאת, אנליסטים ומשקיעים רבים צופים כי כניסתה של וול סטריט לשוק דובי היא רק עניין של זמן, ולכן חלקם מפנים כעת את מרצם לניסיונות להעריך כמה זמן יימשך השוק הדובי הצפוי.

אנליסטים של בנק אוף אמריקה, ובראשם האסטרטג מייקל הרטנר, החליטו לבחון את הנתונים ההיסטוריים על כל המקרים שבהם נכנס שוק המניות בארה"ב לשוק דובי במהלך 140 השנים האחרונות, לפי דיווח מגזין פורצ'ן. "ב-19 השווקים הדוביים האחרונים, הנפילה הממוצעת מהשיא לשפל היתה 37.3% בפרק זמן ממוצע של 289 ימים. אם ההיסטוריה תחזור על עצמה, השוק הדובי של ימינו יסתיים באוקטובר 2022 עם מדד S&P 500 ברמה של 3,000 נקודות", כתבו האנליסטים של בנק אוף אמריקה בדו"ח למשקיעים שפירסמו בתחילת השבוע. זוהי נפילה של כמעט 24% מרמתו הנוכחית של המדד.

הרטנר אמנם סייג את הדברים וציין כי "ביצועי העבר הם לא מדד לביצועים עתידיים", אולם בהנחה שהתחזית תתממש, צפוי מדד S&P 500 לאבד כמעט רבע משוויו בחמישה החודשים הקרובים. האסטרטגים של בנק אוף אמריקה גם מצאו כי על פי ניסיון העבר, מדד נאסד"ק יסיים את השוק הדובי באוקטובר ברמה של 10,000 נקודות - נפילה של כ-12% מרמתו הנוכחית. זאת בהמשך לנפילה של כ-27% שרשם מתחילת 2022.

השוק הדובי בהיי-טק יימשך שנתיים

לדברי הרטנר, וול סטריט תתמודד לאורך מרבית השנה הנוכחית עם זעזועים הקשורים לאינפלציה, לריביות ולמיתון כלכלי, אשר יגררו ירידות ויגבירו את התנודתיות בשווקים. יתר על כן, גם כאשר מדד S&P 500 יגיע לתחתית, מניות ההיי-טק צפויות להישאר בשוק דובי במהלך השנתיים הבאות, הוסיף.

מדד המחירים לצרכן (CPI) שפורסם היום בארה"ב הראה כי האינפלציה בכלכלה הגדולה בעולם נסוגה באפריל מרמתה הגבוהה ביותר זה ארבעה עשורים, האטה ראשונה זה שמונה חודשים, אולם היתה גבוהה מציפיות הכלכלנים.

התחזית העגומה של בנק אוף אמריקה לשוק המניות ולכלכלה בארה"ב, מצטרפות להערכות דומות שהשמיעו משקיעים אחרים לאחרונה. ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'י.פי מורגן צ'ייס - הבנק הגדול ביותר בארה"ב - העריך בשבוע שעבר כי ישנו סיכוי של 1 ל-3 בלבד לכך שהעלאות ריבית וצמצום כמותי שיבצע הבנק הפדרלי יובילו ל"נחיתה רכה", כלומר האטה הדרגתית בפעילות הכלכלית אשר תסייע לרסן את עליות המחירים, תוך שמירה על צמיחה בשוק העבודה ובכלכלה.

בה בעת, מנהל הקרנות הוותיק דיויד רייט, שהצליח לחמוק מהפסדים בנפילות בשווקים ב-2008 וב-2020, הזהיר בשבוע שעבר מפני "השוק הדובי הכי גדול בימי חיי".

"החדשות הטובות"

"תרחיש הבסיס ממשיך להיות שעדיין לא הגענו לשפל של המניות ולשיא של תשואות האג"ח", כתב הרטנר בדו"ח של בנק אוף אמריקה שפורסם בתחילת השבוע. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים טיפסה השבוע ל-3.2% - רמתה הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2018 - לאחר שהבנק הפדרלי העלה את הריבית בשתי ישיבות ברציפות, זו הפעם הראשונה מאז שנת 2006.

הרטנר גם המליץ למשקיעים שמצאו מקלט בשוק סחורות מתחילת השנה, להתחיל למכור את החזקותיהם לאור הסיכונים הגוברים למיתון כלכלי.

עם זאת, הדו"ח של בנק אוף אמריקה כלל גם נקודות אור. "החדשות הטובות הן ששווקים דוביים מסתיימים מהר יותר מאשר שווקים פריים", כתב הרטנר.

בנוסף לכך, מניות רבות בוול סטריט כבר נמצאות בשוק דובי. בעת פרסום הדו"ח, כבר נכנסו לשוק דובי 77% מהמניות הנכללות במדד נאסד"ק, ו-51% מהמניות במדד S&P 500. יתר על כן, 49% מהמניות במדד נאסד"ק נפלו ביותר מ-50% מהשיא השנתי, ו-58% מהן איבדו יותר מ-37.3% מערכן - שזו כאמור הנפילה הממוצעת מהשיא משפל בכל השווקים הדוביים בארה"ב ב-140 השנים האחרונות.

כתבות מומלצות

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר

קוסטה ריקה

"בונים פה וילות מטורפות בג׳ונגלים וחברות היי-טק שוכרות חופים לשבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובב ויקי

עם 8 סניפים בלבד, האם מג"ד בצנחנים והייטקיסט לשעבר יובילו רשת מסעדות ישראלית ראשונה לבורסה?

הוד השרון

"אין עוד מקום כזה": הקרקע היוקרתית בלב השרון שהציתה מלחמה