הפחד חזר לוול סטריט: דאו ג'ונס צנח ב-2.8% - היום הגרוע מאז 2020

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירידות בוול סטריט
ירידות בוול סטריטצילום: Michael Nagle/Bloomberg
עדכונים

הפחד חזר לוול סטריט: דאו ג'ונס צנח ב-2.8% - היום הגרוע מאז 2020

מניות הבלו צ'יפ בניו יורק רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז שנת 2020, ובורסות וול סטריט השלימו שבוע שלישי ברציפות של ירידות, על רקע דו"חות כספיים מאכזבים, ובצל התגברות הציפיות כי הבנק הפדרלי יאיץ את קצב העלאת הריבית בארה"ב כדי לרסן את האינפלציה הגואה. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשנתיים, הנחשבות לרגישות יותר לשינויים במדיניות הריבית, טיפסה לרמתה הגבוהה מאז 2018, והדולר התחזק לשיא של שנתיים מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 2.6% בדרכו לנפילה שבועית של 3.8% - שבוע שלילי שלישי ברציפות. מדד דאו ג'ונס צנח ב-2.8% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2020 - ואיבד בסיכום שבועי 1.9% מערכו, בדרכו לשבוע רביעי ברציפות של ירידות. מדד S&P 500 נפל היום ב-2.8%, ונסוג גם ב-2.8% בסיכום שבועי - שבוע שלישי ברציפות של ירידות, והרצף השבועי השלילי הארוך ביותר מאז ינואר.

בשוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, התשואה על האג"ח לשנתיים טיפסה ב-0.02% לרמה של 2.71% - רמתה הגבוהה מאז דצמבר 2018. בסיכום שבועי קפצה התשואה על האג"ח לשנתיים ב-0.27% - עלייה שבועית שישית בשבעה השבועות האחרונים. התשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה מרמתה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2018, וירדה היום ב-0.01% ל-2.9%, אולם עלתה בכ-0.1% בסיכום שבועי.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.6% לרמתו הגבוהה ביותר מאז יוני 2020, ונמצא בדרכו לעלייה שבועית שלישית ברציפות. בשנה החולפת קפץ מדד הדולר של ICE ב-11.3%.

מדד התנודתיות (VIX) של בורסת האופציות של שיקגו, הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" - שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לגבי עוצמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - המריא היום ב-24.4% לשיא של יותר מחודש.

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט ממשיכה לצבור תנופה, ומבין 98 חברות הנכללות במדד S&P 500 שפירסמו עד כה את תוצאותיהן הכספיות, יותר מ-79% עלו על תחזיות האנליסטים בשורת הרווח, ו-65% היכו את תחזיות ההכנסות, לפי נתוני בלומברג.

מניית ורייזון צנחה ב-5.6% בוול סטריט, הנפילה היומית החדה ביותר מזה שנתיים, לאחר שענקית הטלקום דיווחה על ירידה במספר מנויי הטלפון ברבעון הראשון של השנה, והנמיכה את תחזית המכירות השנתית. מניית אמריקן אקספרס ירדה ב-2.8%, לאחר שחברת כרטיסי האשראי דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מהצפוי, אך סיפקה תחזית רווח שנתית מאכזבת.

מניית גאפ צללה ב-18% במסחר בוול סטריט, ונסגרה ברמתה הנמוכה ביותר מאז יולי 2020, אחרי שקמעונאית ההלבשה הנמיכה את תחזית המכירות השנתית, והודיעה על פרישתה של מנכ"לית ונשיאת המותג אולד נייבי, ננסי גרין. מניית קימברלי קלארק קפצה ב-8.1%, לאחר שיצרנית מוצרי הצריכה דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים גבוהים מהצפוי, והעלתה את תחזית המכירות השנתית.

מניית סנאפ טיפסה ב-1.2%, לאחר שמפעילת אפליקציית סנאפצ'ט דיווחה על זינוק של 18% במספר המשתמשים היומיים ברבעון הראשון של 2022, לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ל-332 מיליון - מעל לתחזיות האנליסטים של 331 מיליון משתמשים. עם זאת, סנאפ דיווחה במפתיע על הפסד מותאם ברבעון, ועל הכנסות נמוכות מהצפוי.

חששות ריבית בארה"ב וקורונה בסין גררו את הנפט לירידה שבועית של 4%

מחיר הנפט נסגר בירידות בדרכו לנפילה שבועית של יותר מ-4%, על רקע הערכות כי הגברת קצב העלאת הריבית בארה"ב והתפרצות הקורונה בסין יגרמו לירידה בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 102.07 דולר לחבית, ירידה של 1.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הנפט בניו יורק ב-4.1%.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 106.65 דולר לחבית, ירידה של 1.6%, בדרכם לנפילה שבועית של 4.5%.

"בשלב זה, נראה כי חששות בנוגע לצמיחה בסין והעלאה מופרזת של הריבית בארה"ב שתפגע הצמיחה, מקזזים את החששות כי אירופה תרחיב בקרוב את הסנקציות על יבוא אנרגיה מרוסיה", אמר האנליסט ג'פרי היילי מהברוקראז' אואנדה (OANDA), לפי דיווח CNBC.

הזהב סגר שבוע שלילי ראשון החודש; ירד ב-2.1%

מחיר הזהב, שהתקרב בתחילת השבוע לרמה של 2,000 דולר לאונקייה, נסוג יום רביעי ברציפות, בדרכו לירידה שבועית ראשונה זה שלושה שבועות.

זאת, לאחר שהתגברות הציפיות להאצת קצב העלאות הריבית בארה"ב דחפה את הדולר לשיא של כמעט שנתיים מול המטבעות המרכזיים בעולם. התחזקות הדולר פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו היום במחיר של 1,934.3 דולר לאונקייה, ירידה של 0.7%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נפל מחיר הזהב ב-2.1%, וקטע בכך רצף של שבועיים של עליות.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.6% לרמתו הגבוהה ביותר מאז יוני 2020, ונמצא בדרכו לעלייה שבועית שלישית ברציפות.

המטבע של סין בנפילה השבועית החדה מאז 2015

המטבע של סין, היואן, נמצא בדרכו לנפילה השבועית החדה ביותר זה כמעט שבע שנים מול הדולר, על רקע התגברות הציפיות להאצת קצב העלאות הריבית בארה"ב, וזינוק בתשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות אשר הגביר את האטרקטיביות שלהן ביחס למקבילותיהן הסיניות.

היואן נחלש מול הדולר לשער של כ-6.53 יואן לדולר, ומשלים בכך נפילה של כ-2.4% מתחילת השבוע - הירידה השבועית החדה ביותר מאז אוגוסט 2015, אז ביצעה סין פיחות יזום בערך היואן.

פרנקפורט צנחה ב-2.5%; הליש"ט ברמתה הנמוכה מאז 2020

בורסות אירופה צנחו לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב אותת אמש על העלאת ריבית אגרסיבית יותר בכלכלה הגדולה בעולם, בניסיון לרסן את האינפלציה הגואה. התגברות האיתותים מצד הבנק המרכזי של אירופה (ECB) על צמצום מהיר יותר של המדיניות המוניטרית, ודריכות המשקיעים לקראת הסיבוב השני בבחירות לנשיאות צרפת שייערך ביום ראשון, פגמו אף הם בתיאבון המשקיעים לסיכונים. הליש"ט צנחה מול הדולר לרמתה הנמוכה מאז 2020, בעקבות נפילה חדה מהצפוי במכירות הקמעוניות בבריטניה.

בורסת פריז נסגרה בירידה של 2%; פרנקפורט נפלה ב-2.5%; לונדון נסוגה ב-1.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 1.8% מערכו. הליש"ט צונחת ב-1.5% מול הדולר לשער של 1.2835 דולרים לליש"ט, רמתה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2020, ונמצאת בדרכה לירידה שבועית של 1.8% מול המטבע האמריקאי. היורו נחלש מול הדולר ב-0.5% לרמה של 1.0779 דולרים ליורו.

המכירות הקמעוניות בבריטניה נפלו בחדות במארס, בשל עליית המחירים ואחרי שהקניות המקוונות נחלשו בגלל הקלת סגרי הקורונה. המכירות הקמעוניות נחלשו ב-1.4% לעומת פברואר, כך מסרה הלשכה לסטטיסטיקה בבריטניה. כלכלנים חזו ירידה מתונה יותר של 0.2%.

סגן נשיא הבנק המרכזי של אירופה, לואי דה גווינדוס, אותת כי הוא תומך בצמצום המדיניות המרחיבה בחודש יולי, והמשקיעים באירופה מהמרים שהבנק יעלה ריבית כבר בדצמבר.

מניית סאפ ירדה ב-2% בבורסת פרנקפורט, אחרי שענקית התוכנה הגרמנית פירסמה דו"ח רבעוני שבו הזהירה כי יציאתה מרוסיה תעלה לה 300 מיליון יורו. עם זאת, החברה הכתה את התחזיות בשורת ההכנסות ודיווחה על עלייה של 11% ברבעון הראשון של השנה.

האצה מפתיעה בצמיחת הייצור בארה"ב; האטה במגזר השירותים

מדד מנהלי הרכש (PMI) בארה"ב נסוג החודש לרמה של 55.1 נקודות, שפל של שלושה חודשים, לעומת רמה של 57.7 נקודות במארס - ירידה חדה מתחזיות הכלכלנים למדד של 57 נקודות, כך לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר IHS מרקיט.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור טיפס באפריל לרמה של 59.7 נקודות, שיא של שבעה חודשים, לעומת רמה של 58.8 נקודות במארס, תחזית הכלכלנים היתה לירידה של המדד לרמה של 58.2 נקודות.

מנגד, מדד מנהלי הרכש של מגזר השירותים נפל החודש לרמה של 54.7 נקודות, שפל של תשעה חודשים, לעומת רמה של 58 נקודות בחודש שעבר. תחזית הכלכלנים היתה כי המדד יישאר ללא שינוי לעומת מארס, ברמה של 58 נקודות.

האצה כלכלית לא צפויה באירופה בחודש אפריל

האצה כלכלית לא צפויה נרשמה בכלכלת אירופה באפריל, הודות לשחרור מגבלות הקורונה שאיפשרו הן למגזר השירותים והן למגזר היצרנים לחזור לפעול במלוא המרץ. כך לפי מדד מנהלי הרכש (PMI) של S&P גלובל, שפורסם היום.

המדד עלה באפריל ל-55.8 מ-54.9 במארס. כלכלנים חזו שהמדד יירד ל-53.9. השיפור התאפשר בין היתר הודות לעלייה לא צפויה בתיירות. במקביל, היצרניות דיווחו על עלייה בייצוא אחרי שנתיים של האטה.

עם זאת, המשך המלחמה של רוסיה באוקראינה והסגרים הנוקשים בסין שפוגעים בשרשראות האספקה - צפוי להגדיל את האינפלציה ולהאט את הכלכלה העולמית בכלל והאירופית בפרט.

אסיה נסגרה בירידות; טוקיו איבדה 1.6%

המסחר בבורסות אסיה נסגר היום בעיקר ירידות, בהמשך למגמה אמש בוול סטריט ואחרי שיו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל אותת אתמול על האצת העלאות הריבית - והקפיץ את תשואות אג"ח ארה"ב. הסגר הנוקשה בשנגחאי ממשיך לפגוע בשוק ההון של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם.

בורסת טוקיו ירדה ב-1.6%; שנגחאי עלתה ב-0.2%; הונג קונג איבדה 0.3%; סיאול הפסידה 0.9%; סידני צללה ב-1.6%.

הין מתחזק ב-0.4% לרמה של 127.8900 ין לדולר. המטבע היפני נחלש מול הדולר בשבועות האחרונים בשל הערכות המשקיעים כי התגובה של הבנק המרכזי של יפן לאינפלציה תהיה רכה מזו של הבנק הפדרלי.

מחיר הנפט נסחר בירידות, לאחר שאתמול נסגר בעליות על רקע דיווחים שלפיהם האיחוד האירופי קרוב להסכים על תוכנית להפסקה הדרגתית של יבוא נפט מרוסיה. החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסחרים במחיר של 102.48 דולר לחבית, ירידה של 1.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסחרים במחיר של 106.92 דולר לחבית, ירידה של 1.3%.

זינוק בציפיות הריבית הפיל את וול סטריט; נאסד"ק צנח ביותר מ-2%

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בתום יום מסחר הפכפך, לאחר שתשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות זינקה לקרוב לרמתה הגבוהה מאז 2018, על רקע ציפיות כי הבנק הפדרלי יאיץ את קצב העלאת הריבית בארה"ב כדי לרסן את האינפלציה הגואה. הדולר התחזק ונסחר במרחק נגיעה משיא של יותר משנתיים מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בנפילה של 2.1%, לאחר שבתחילת יום המסחר קפץ בקרוב ל-2%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-1.1%, לאחר שטיפס בתחילת היום ב-1.2%; מדד S&P 500 נסגר בירידה של 1.5%, אחרי שעלה ביותר מ-1% בתחילת היום.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.08% לרמה של 2.91%, וקרובה לרמתה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2018. התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות לשנתיים, הנחשבות לרגישות יותר לשינויים במדיניות הריבית, זינקה במהלך המסחר ב-0.15% לרמה של 2.73%.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.2%, ונסחר לא הרחק משיא של יותר משנתיים שאליו טיפס בתחילת השבוע. בשנה החולפת קפץ מדד הדולר של ICE ביותר מ-10%.

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, נתן הערב את ברכתו להעלאת ריבית בת 0.5% בישיבתו בחודש הבא, ואותת על תמיכתו בהעלאות ריבית חדות גם בהמשך, בניסיון לרסן את האינפלציה הגואה בארה"ב. "הייתי אומר שהעלאה של 0.5% תהיה על השולחן בפגישה במאי", אמר פאואל במסגרת פאנל של קרן המטבע הבינ"ל (IMF) בוושינגטון.

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, צופים כעת העלאות ריבית של 0.5% בכל אחת משלוש פגישותיו הבאות של הבנק הפדרלי.

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט ממשיכה לצבור תנופה. מבין 87 חברות הנכללות במדד S&P 500 שפירסמו עד כה את תוצאותיהן הכספיות, כ-80% עלו על תחזיות האנליסטים, לפי נתוני בלומברג.

מניית טסלה נסגרה בעלייה של 3.2% בוול סטריט, לאחר שכבר זינקה ב-12% בתחילת יום המסחר. זאת, לאחר שיצרנית המכוניות הגדולה בעולם במונחי שווי שוק דיווחה אמש על רווח שיא רבעוני, והמנכ"ל אילון מאסק אמר כי החברה צפויה לייצר השנה יותר מ-1.5 מיליון מכוניות, זינוק של כ-60% לעומת השנה הקודמת.

מניית יונייטד איירליינס המריאה ב-9.3%, לאחר שחברת התעופה העריכה כי תחזור לרווחיות ברבעון השני של השנה ותרשום גם רווח שנתי. זאת, לאחר שרשמה ברבעון הראשון של השנה הפסד מותאם זה הרבעון התשיעי ברציפות. מניית אמריקן איירליינס עלתה ב-3.8%, לאחר שחברת התעופה דיווחה על הפסד נמוך מהצפוי ועל זינוק של 122% בהכנסות ברבעון הראשון של השנה.

מניית בלקסטון נפלה ב-6.5%, למרות שחברת ההשקעה הפרטית דיווחה על רווח והכנסות גבוהים מהצפוי ברבעון הראשון של 2022. מניית זירוקס צללה ב-15.7%, לאחר שיצרנית הציוד המשרדי דיווחה על רווח רבעוני נמוך מהצפוי עקב שיבושים בשרשרת האספקה ולחצים אינפלציוניים.

מניית AT&T עלתה ב-4%, לאחר שענקית הטלקום דיווחה על ירידה מתונה מהצפוי ברווח הרבעוני ועל נסיגה חדה מעט מהתחזיות בהכנסות. מניית פיליפ מוריס טיפסה ב-2%, לאחר שיצרנית סיגריות מרלבורו דיווחה על רווח ומכירות רבעונים שעלו על ציפיות האנליסטים, אך סיפקה תחזית רווח שנתי מאכזבת. מניית דאו הוסיפה 2.9%, לאחר שחברת הכימיקלים דיווחה על תוצאות כספיות חזקות מהצפוי בשורה התחתונה והעליונה כאחת.

מניית נטפליקס נסוגה ב-3.5% נוספים, לאחר שאתמול צללה צללה ביותר מ-35% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז שנת 2004. זאת, אחרי שענקית הסטרימינג דיווחה ביום שלישי לאחר סגירת המסחר על ירידה רבעונית ראשונה מזה עשור במספר המנויים שלה, והזהירה מפני ירידה חדה אפילו יותר ברבעון הנוכחי. חלוצת שוק הסטרימינג גם הודיעה במקביל על צעדים לצמצום תופעת שיתוף הסיסמאות ועל תוכנית להציע מנוי מוזל שייתמך בפרסומות.

הנפט טיפס כ-1.5% על רקע דיווח כי האיחוד האירופי קרוב לאסור יבוא מרוסיה

מחיר הנפט נסגר בעליות זו הפעם השישית בשבעה ימי המסחר האחרונים, על רקע דיווחים לפיהם האיחוד האירופי קרוב להסכים על תוכנית להפסקה הדרגתית של יבוא נפט מרוסיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 103.79 דולר לחבית, עלייה של 1.6%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. היתה זו עלייה שישית בשבעה ימי המסחר האחרונים.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 108.33 דולר לחבית, עלייה של 1.4% - סגירה חיובית ראשונה מזה שלושה ימים.

הזהב נסוג יום שלישי ברציפות; נסגר מתחת ל-1,950 ד' לאונקייה

מחיר הזהב נסוג זה היום השלישי ברציפות, לאחר שהתחזקות הדולר בעולם פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,948.2 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מתחילת השבוע ירד מחיר הזהב ב-1.4%.

יום שני ברציפות של עליות באירופה; פריז טיפסה ב-1.4%

בורסות אירופה נסגרו בעליות, זה היום השני ברציפות, לאחר שדו"חות כספיים חזקים של כמה חברות בולטות ביבשת, בהן נסטלה ו-ABB, האפילו בהשפעתם על חששות מפני הסלמת המלחמה באוקראינה. היורו והדולר נחלשים מול הדולר.

בורסת פרנקפורט נסגרה בעלייה של 1%; פריז טיפסה ב-1.4%; לונדון נסגרה כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.3%.

היורו נחלש ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.0838 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה אף היא ב-0.2% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3042 דולר לליש"ט.

מניית נסטלה טיפסה ב-0.7% בבורסת ציריך, לאחר שיצרנית המזון השווייצית דיווחה על גידול במכירות וברווחיה הרבעוניים. מניית ABB קפצה ב-4.9%, בעקבות דו"חות כספיים חזקים של ענקית ההנדסה והטכנולוגיה.

מספר המובטלים בארה"ב - הנמוך מאז 1970

מספר המובטלים החדשים בארה"ב ירד בשבוע שעבר, ומספר תביעות האבטלה המתמשכות נפל לרמתו הנמוכה ביותר זה למעלה מחמישה עשורים - עדות לחוסנו של שוק התעסוקה האמריקאי לאחר מגפת הקורונה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-184 אלף, לעומת 186 אלף בשבוע הקודם, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מעט חדה יותר ל-182 אלף תביעות. לפני פרוץ מגפת הקורונה, בשנת 2019, מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי הממוצע היה ברמה של כ-220 אלף.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-1.42 מיליון בשבוע שהסתיים ב-9 באפריל, המספר הנמוך ביותר מאז פברואר 1970, לעומת רמה של 1.48 מיליון בשבוע שלפניו. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר לרמה של 1.46 מיליון תביעות מתמשכות.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות ממשיך להיות נמוך מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה - שהיה 1.7 מיליון.

בורסות אסיה נסגרו ללא מגמה ברורה- טוקיו זינקה ב-1.2%; שנחאי נפלה ב-2%

המסחר בבורסות אסיה התנהל היום ללא מגמה ברורה, כאשר משקיעים המשיכו לעקוב אחר מצב הקורונה בסין, כמו גם אחר הין היפני.

בורסת טוקיו זינקה ב-1.2%; שנחאי נפלה ב-2.1%; הונג קונג נפלה ב-1.8%; סינגפור עלתה ב-0.5%; וסיאול הוסיפה 0.4%.

הין מתחזק ב-0.1% לרמה של 128.01 ין לדולר. לאחר שאתמול התחזק למעל ל-129 ין לדולר. עם זאת, המטבע היפני נותר חלש יחסית, ובשבוע שעבר רשם רמות מתחת ל-126 ין לדולר. הין נאבק מול הדולר בשבועות האחרונים על רקע ציפיות כי הבנק המרכזי של יפן יהיה איטי יותר מהבנק הפדרלי של ארה"ב בביצוע נורמליזציה של המדיניות המוניטרית.

האינפלציה בניו זילנד בשיא של 32 שנה

האינפלציה בניו זילנד זינקה לשיא של 32 שנה. מדד המחירים לצרכן בניו זילנד עלה ברבעון האחרון בקצב המהיר ביותר בשלושה עשורים, מה שמדגיש את הצורך של הבנק המרכזי להישאר במסלול הניצי שלו, כדי להכיל את לחצי המחירים מבלי להסיט את הכלכלה למיתון.

האינפלציה השנתית עלתה ב-6.9% ברבעון הראשון של השנה מ-5.9% ברבעון הרביעי, העליה המהירה ביותר מאז 1990, כך מסרה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של ניו זילנד בהצהרה ביום חמישי.

נאסד"ק נסוג ב-1.2%; נטפליקס נחתכה ב-55 מיליארד דולר

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בעיקרן בתום יום מסחר הפכפך. מניות ההיי-טק הובילו את הירידות בעקבות דו"חות רבעוניים מאכזבים של ענקית הסטרימינג נטפליקס. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה מרמתה הגבוהה ביותר מאז 2018, והדולר נחלש משיא של יותר משנתיים מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 1.2%; מנגד, מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.7%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.1%. שלושת המדדים רשמו אתמול (ג') את הזינוק היומי החד ביותר מאז 16 במארס. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - יורד ב-0.6%, לאחר שטיפס אתמול לשיא של יותר משנתיים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.08% לרמה של 2.83%, הנפילה היומית החדה ביותר החודש, לאחר שטיפסה אתמול לרמתה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2018. התשואה על האג"ח ל-30 שנה נפלה ב-0.11%, הירידה היומית החדה ביותר מאז שלהי פברואר, לרמה של 2.87%, אחרי שעלתה ביום שלישי לרמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2019.

מניית נטפליקס צללה ב-35.1% במסחר בוול סטריט, הנפילה היומית החדה ביותר מאז שנת 2004, לאחר שענקית הסטרימינג דיווחה אמש על ירידה רבעונית ראשונה מזה עשור במספר המנויים שלה, והזהירה מפני ירידה חדה אפילו יותר ברבעון הנוכחי. חלוצת שוק הסטרימינג גם הודיעה על צעדים לצמצום תופעת שיתוף הסיסמאות ועל תוכנית להציע מנוי מוזל שייתמך בפרסומות. בעקבות נפילת מניית נטפליקס היום, נחתך השווי שוק של החברה ביותר מ-54 מיליארד דולר, ומחיר המניה נמוך כעת ביותר מ-67% משיא סגירה של 691.69 דולרים שקבע בנובמבר.

מניות של מפעילות שירותי סטרימינג מתחרים צנחו אף הן בעקבות דו"חות נטפליקס: וולט דיסני ירדה ב-5.6%; פרמאונט גלובל צללה ב-8.6%; ספוטיפיי נפלה ב-10.9%; רוקו צנחה ב-6.2%, וורנר ברדרס דיסקברי נסוגה ב-6%.

מניית פרוקטר אנד גמבל טיפסה ב-2.7%, לאחר שענקית מוצרי הצריכה דיווחה על רווח ומכירותף רבעוניים שעלו על ציפיות האנליסטים, והעלתה את תחזית המכירות. מניית יבמ קפצה ב-7.1%, אחרי שחברת שירותי המחשוב היכתה את תחזיות האנליסטים בשורה העליונה והתחתונה כאחת.

יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, שבראשה עומד היזם המיליארדר אילון מאסק, תפרסם את דו"חותיה הרבעוניים לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט.

גרמניה תפסיק יבוא הנפט מרוסיה עד סוף השנה; נפילה חדה במלאי בארה"ב

מחיר הנפט בניו יורק נסגר בעליות קלות על רקע הנפילה החדה מזה 15 חודשים במלאי הגולמי בארה"ב, ואילו מחיר הנפט בלונדון נסוג על רקע הודעת גרמניה כי תפסיק לייבא נפט מרוסיה עד סוף השנה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 102.75 דולר לחבית, עלייה של 0.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. היתה זו עלייה חמישית בשישה ימי המסחר האחרונים.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 106.8 דולר לחבית, ירידה של 0.4%, יום שני ברציפות של ירידות.

גרמניה, המייבאת כרבע מצריכת הנפט שלה מרוסיה וכ-40% מצריכת הגז הטבעי, הודיעה היום כי תפסיק את יבוא הנפט הרוסי עד סוף השנה. "אנחנו נחתוך במחצית את כמות הנפט עד הקיץ ונגיע לאפס עד סוף השנה, ואז נעשה זאת גם בגז", אמרה היום שרת החוץ של גרמניה, אנאלנה ברבוק, לפי דיווח רויטרס.

בארה"ב, מלאי הנפט הגולמי צנח בשבוע שעבר ביותר מ-8 מיליון חביות, הנפילה השבועית החדה ביותר מאז ינואר 2021, כך מסר היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית האנליסטים היתה לגידול של 2.2 מיליון חביות.

הזהב נסוג יום שני ברציפות - נסגר בשפל של יותר משבוע

מחיר הזהב נסוג זה היום השני ברציפות ונסגר בשפל של יותר משבוע, לאחר שטיפס שלשום לרמתו הגבוהה ביותר מזה חמישה שבועות.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,955.6 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז 11 באפריל, לאחר ירידה של 0.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הזהב נפל אתמול ב-1.4%, לאחר שנסגר ביום שני במחיר של 1,986.4 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 10 במארס.

מדד המחירים ליצרן בגרמניה נסק ביותר מ-30% - הזינוק החד בתולדותיו

המחירים הסיטונאים בגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר בגוש היורו, זינקו בקצב החד ביותר זה לפחות שבעה עשורים, בעקבות נסיקת מחירי האנרגיה והסחורות על רקע פלישת רוסיה לאוקראינה.

מדד המחירים ליצרן קפץ במארס ב-30.9% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת, הזינוק החד ביותר מאז החל פרסום המדד ב-1949, מסרה היום הלשכה לסטטיסטיקה הפדרלית של גרמניה.

מחירי האנרגיה הסיטונאים הובילו את העליות, עם זינוק של כמעט 84% בשנה החולפת. מחירי הגז הטבעי ליצרנים המריאו ב-144.8% לעומת חודש מארס 2021.

לפי נתונים ראשוניים שפורסמו על ידי הלשכה לסטטיסטקה בסוף החודש שעבר, מדד המחירים לצרכן בגרמניה קפץ ב-7.3% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס, הזינוק החד ביותר מזה 41 שנים.

דו"חות כספיים דחפו את אירופה לעליות; פרנקפורט קפצה ב-1.5%

בורסות אירופה נסגרו בעליות על רקע דו"חות כספיים חיוביים של חברות בולטות ביבשת, בהן הייניקן, דנונה ו-ASML, ולקראת הסיבוב השני בבחירות לנשיאות בצרפת שייערך ביום ראשון הקרוב. היורו והליש"ט מתחזקים מול הדולר.

בורסת פרנקפורט קפצה ב-1.5%; פריז עלתה ב-1.4%; לונדון טיפסה ב-0.4%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 הוסיף 0.8%. היורו מתחזק מול הדולר ב-0.6% לרמה של 1.0854 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.3051 דולר לליש"ט.

מניית דנונה קפצה ב-5.8% בורסת פריז, לאחר שענקית המזון הצרפתית דיווחה על הצמיחה החדה ביותר מזה שבע שנים במכירות. מניית הייניקן טיפסה ב-4.3% בבורסת אמסטרדם, אחרי שמבשלת הבירה ההולנדית דיווחה על צמיחה במכירות.

מניית ASML זינקה ב-5.3% במסחר באמסטרדם, לאחר שיצרנית ציוד הייצור השבבים ההולנדית עלתה על תחזיות האנליסטים בשורה העליונה והתחתונה כאחת.

מכירות בתים קיימים בארה"ב צנחו לשפל של כשנתיים

המכירות של בתים קיימים בארה"ב צנחו במארס לרמתן הנמוכה ביותר מאז יוני 2020, על רקע זינוק בריבית על המשכנתאות לרמתה הגבוהה ביותר זה יותר מעשור, ומלאים נמוכים בשוק.

המכירות של בתים קיימים ירדו ב-2.7% לעומת פברואר, לקצב שנתי של 5.77 מיליון בתים, כך מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). נתוני מכירות תאמו את תחזיות הכלכלנים. לעומת מארס 2021, ירדו המכירות ב-4.5%.

מספר הבתים הקיימים שעמדו למכירה גדל במארס לעומת החודש הקודם, אולם עודנו נמוך ב-9.5% לעומת רמתו במארס 2021. בקצב המכירות הנוכחי, מלאי הבתים הקיימים בשוק יימכר כולו בתוך חודשיים בלבד - יחס מלאי-מכירות הנחשב לנמוך במונחים היסטוריים.

מחיר המכירה החציוני של בתים קיימים קפץ ב-15% לעומת מארס 2021, לשיא של 375,300 דולרים.

"שוק הדיור מתחיל להרגיש את השפעת העלייה החדה בריבית המשכנתאות, והאינפלציה המתגברת פוגעת בכוח הקנייה", אמר הכלכלן הראשי של NAR, לורנס יאן, בעת פרסום הנתונים היום. "עם זאת, הבתים ממשיכים להימכר בקצב מהיר, וקצב עליית מחירי הבתים ממשיך להיות דו-ספרתי".

נתונים שפירסמה חברת המשכנתאות פרדי מאק בשבוע שעבר הראו כי הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, זינקה לרמה של 5% בפעם הראשונה זה יותר מעשור.

לראשונה מזה שנתיים: התשואה הריאלית על אג"ח צמודות מדד בארה"ב חיובית

התשואה הריאלית, כפי שהיא נמדדת במסחר על אג"ח צמודות מדד ל-10 שנים של ארה"ב (TIPS), הפכה לחיובית לראשונה מזה שנתיים, על רקע הציפיות להעלאת ריבית בשוק.

התשואה הריאלית הייתה שלילית מאז מארס 2020, אז חתך הבנק הפדרלי את הריבית לקרוב לאפס. הדינמיקה הזו העבירה השקעות משוק האג"ח הממשלתיות לשוק המניות, ובין היתר סייעה למדד S&P 500 להכפיל את עצמו ביחס לתקופת השפל שהגיעה עם פרוץ מגפת הקורונה.

אך היום (ד') טיפסה התשואה בשלוש נקודות בסיס והגיעה לטריטוריה חיובית, על רקע ציפיות למדיניות מוניטרית הדוקה יותר מצד הבנק הפדרלי, שמחזירה את המשקיעים למקלט הבטוח של האג"ח הממשלתיות.

חבר מועצת הנגידים של הבנק המרכזי של אירופה: תיתכן העלאת ריבית ביולי

הבנק המרכזי של אירופה עשוי להעלות את הריבית כבר ביולי, על רקע סיכוני אינפלציה "משמעותיים" שכנראה ידרשו הידוק נוסף בהמשך השנה, כך אמר חבר מועצת הנגידים מרטינס קזקס.

הוא אמר שהוא אינו מערער על הימורי סוחרים לפיהם הריבית של הבנק ה-ECB ,שנמצאת כרגע בשיא שלילי של 0.5%-, תעלה לאפס השנה.

"העלאת ריבית ביולי היא אפשרית, ואין לי סיבה לחלוק על מה שהשווקים מתמחרים במחצית השנייה של השנה", אמר קזקס, העומד בראש הבנק המרכזי של לטביה, בראיון בלומברג. "אנחנו במסלול ישיר לנורמליזציה של המדיניות המוניטרית" "צעד אחר צעד נגיע בהדרגה לאפס, ואז למעלה מזה".

רוזנפט צוברת עודפים: מציעה נפט גולמי במכרז ולא דרך חברות סחורות

ענקית הנפט הרוסית רוזנפט פרסמה מכרזים למכירת נפט משדות הנפט בסחלין, במהלך נדיר של מכירה ישירה ולא דרך חברות סחורות חיצוניות. מדובר במהלך שמעיד על עודפים הולכים וגדלים, לנוכח הסנקציות נגד רוסיה שמקשות על יצוא הסחורות ממנה.

רוזנפט נוהגת למכור נפט גולמי דרך חברות סחורות כמו ויטול וטראפיגורה, ולא במכרזים. כעת הציעה שלושה מטענים של 700 אלף חביות נפט כל אחד, למסירה במאי ויוני, דרך מכרז.

בורסות אסיה נסגרו ללא מגמה ברורה

המסחר בבורסות אסיה נסגר היום ללא מגמה ברורה, כאשר משקיעים עקבו אחר מדיניות הממשל הסיני בהתמודדות עם התפרצויות הקורונה במדינה.

בורסת טוקיו עלתה ב-0.8%; שנחאי צנחה ב-1.5%; הונג קונג איבדה 0.4%; סינגפור עלתה ב-0.9%; וסיאול נותרה ללא שינוי.

הין נחלש ב-0.1% לרמה של 128.74 ין לדולר.

החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-1% ונסחרים ב-103.54 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט עולים ב-1.1% ונסחרים ב-108.45 דולר לחבית.

סין הודיעה היום כי הוא מותירה ללא שינוי את ריבית הפריים של הלוואות לשנה ב-3.7%, כמו גם את ריבית הפריים עבור הלוואות לחמש שנים ב-4.6%. רוב הסוחרים והאנליסטים שנסקרו בסקר של רויטרס ציפו להורדה החודש של ריבית הפריים.

הייצוא של יפן גדל במארס זה החודש ה-13 ברציפות, אך היה נמוך מהצפוי, כך לפי נתוני משרד האוצר היפני שפורסמו מוקדם יותר היום. היצוא, שמונע מביקוש חזק לציוד לייצור פלדה ומוליכים למחצה, עלה במארס ב-14.7% לעומת השנה הקודמת. עליה חלשה לעומת העלייה של 19.1% בפברואר וביחס לצפיות כלכלנים (שנסקרו על ידי ספקית הנתונים FactSet) עבור עליה של 18%.

נאסד"ק קפץ ב-2.2%; תשואת אג"ח ארה"ב מעל 2.9% בראשונה מ-2018

בורסות וול סטריט התאוששו משפל של יותר מחודש ונסגרו בעליות, על רקע עונת הדו"חות הרבעוניים שהולכת וצוברת תנופה, ולאחר שהתחלות הבנייה בארה"ב זינקו במפתיע לרמתן הגבוהה מאז שנת 2006. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות פרצה מעל לרמה של 2.9% בפעם הראשונה מאז 2018, והדולר התחזק לשיא של יותר משנתיים מול המטבעות המרכזיים בעולם, בצל הערכות כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בארה"ב בחדות כדי לרסן את האינפלציה הגואה.

מדד נאסד"ק קפץ ב-2.2%; מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.5%; מדד S&P 500 הוסיף 1.6%, לאחר שנסגר ביום שני ברמתו הנמוכה ביותר זה למעלה מחודש. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.2% לשיא של יותר משנתיים.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים טיפסה ב-0.05% לרמה של 2.91% - רמתה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 2008. התשואה על האג"ח לשנתיים, הנחשבות לרגישות יותר לשינויים בריבית בטווח הקצר, קפצה ב-0.11% לרמה של 2.57% - רמתה הגבוהה מאז ינואר 2019. התשואה על האג"ח ל-30 שנה טיפסה ב-0.03% לרמה של 2.98% - הגבוהה מאז אפריל 2019.

מדד נאסד"ק

החוזים על הריבית הפדרלית, המשקפים את ציפיות השוק מהריבית בארה"ב, צופים כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית ל-0.5% בישיבתו בחודש הבא. זאת, לאחר שנשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, ג'יימס בולארד, אמר אתמול כי הוא אינו שולל העלאת ריבית של 0.75% בחודש הבא. ההעלאה האחרונה בשיעור כזה שביצע הבנק המרכזי היתה בשנת 1994.

נמשכים השיבושים בשרשראות אספקה עולמיות, בעקבות סגרי קורונה שבסין ופגיעה באספקת הסחורות עקב המלחמה באוקראינה. כתוצאה מכך גובר הלחץ על בנקים מרכזיים ברחבי העולם לנקוט צעדים לבלימת האינפלציה, בתקופה שבה צפויה האטה בצמיחה הגלובלית: קרן המטבע הבינ"ל (IMF) הנמיכה היום בחדות את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית השנה בעקבות המלחמה באוקראינה. זאת, לאחר שאתמול (שני) הוריד הבנק העולמי אף הוא בחדות את תחזית הצמיחה שלו לכלכלה העולמית.

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט הולכת וצוברת תנופה, אולם עד כה רק 48 חברות מתוך מדד S&P 500 פירסמו את תוצאותיהן הכספיות ברבעון הראשון של 2022. מבין החברות שדיווחו, 79% עלו על תחזיות האנליסטים, לפי נתוני בלומברג.

מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון קפצה ביותר מ-3% במסחר בוול סטריט. זאת, לאחר שענקית התרופות ומוצרי הצריכה דיווחה על רווח רבעוני גבוה מהצפוי, אולם החמיצה את התחזיות בשורת ההכנסות, והנמיכה את תחזיות הרווח ל-2022 כולה. החברה גם הודיעה על הגדלת הדיווידנד הרבעוני למשקיעים ב-6.6%.

מניית לוקהיד מרטין , ענקית התעשיות הצבאיות המייצרת את מטוסי הקרב F-35, ירדה ב-1.6%. זאת, לאחר שהחברה דיווחה על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים, אולם על מכירות מאכזבות.

מניות חברות התעופה המריאו בוול סטריט, לאחר ששופטת פדרלית בפלורידה ביטלה אמש (ב') את החובה של עטיית מסכות בתחבורה ציבורית בארה"ב, כולל מטוסים ושדות תעופה. מניית יונייטד איירליינס זינקה ב-4.5%; מניות דלתא איירליינס וסאותווסט איירליינס עלו ביותר מ-2%.

הגז הטבעי נסוג משיא של 14 שנה: צלל ב-8%

לאחר שנסק במהלך המסחר אתמול (ב') ביותר מ-10% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה קרוב ל-14 שנים, צלל היום מחיר הגז הטבעי ביותר מ-8%.

החוזים על הגז הטבעי למסירה במאי נסגרו במחיר של 7.176 דולרים למיליון יחידות תרמיות בריטיות (Btu), ירידה של 8.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

זאת, לאחר שביום שני נסגרו ברמתם הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2008, ונסקו במהלך המסחר ביותר מ-10% מעל למחיר של 8 דולרים למיליון Btu, על רקע תחזיות למזג אוויר קר מהממוצע באביב בארה"ב, ויצוא שיא של גז טבעי נוזלי (LNG) מארה"ב לאירופה.

מחיר הגז הטבעי המריא מאז פלישת רוסיה לאוקראינה בשלהי פברואר. מחירו טיפס חמישה שבועות ברציפות, ונסק בכמעט 90% מתחילת 2022.

חששות צמיחה הפילו את מחירי הנפט ב-5%

מחיר הנפט ירד בפעם הראשונה מזה חמישה ימים ונסוג מרמתו הגבוהה ביותר החודש, לאחר שקרן המטבע הבינ"ל (IMF) הפחיתה את תחזית הצמיחה הכלכלית העולמית בשיעור החד ביותר מאז ראשית מגפת הקורונה, והגבירה בכך את החששות מפני פגיעה בביקוש לאנרגיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 102.56 דולר לחבית, הסגירה הנמוכה ביותר מאז 12 באפריל, לאחר ירידה של 5.2% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביוני נסגרו במחיר של 107.25 דולר לחבית, ירידה של 5.2%. הן מחיר הברנט והן מחיר הטקסס מתוק נסגרו אתמול (ב') ברמתם הגבוהה ביותר באפריל, והשלימו יום רביעי ברציפות של עליות.

הזהב נסוג משיא של 6 שבועות לאחר שהדולר התחזק לשיא של שנתיים

מחיר הזהב נסוג משיא של כמעט שישה שבועות לאחר שהתחזקות הדולר לשיא של יותר משנתיים מול המטבעות המרכזיים בעולם, פגעה בתיאבון המשקיעים למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,959 דולר לאונקייה, ירידה של 1.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת, לאחר שביום שני נסגרו במחיר של 1,986.4 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 10 במארס.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.2% לשיא של יותר משנתיים.

בצל המתקפה הרוסית על מזרח אוקראינה: אירופה נסגרה בירידות

בורסות אירופה נסגרו בירידות עם חידוש המסחר לאחר סוף השבוע הארוך של חג הפסחא, בצל המתקפה הרוסית הלילה על החבל במזרח אוקראינה שבו נמצאים המחוזות דונייצק ולוהנסק.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.2%; פרנקפורט ירדה ב-0.1%; בורסת פריז איבדה 0.8%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בירידה של 0.8%, לאחר שכבר נפל ב-1.5% במהלך יום המסחר.

היורו מתחזק בפחות מ-0.1% מול הדולר בשער של 1.0784 דולר ליורו, ואילו הליש"ט נחלשת בפחות מ-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3005 דולר לליש"ט.

קרן המטבע הבינ"ל (IMF) הנמיכה היום בחדות את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית השנה בעקבות המלחמה באוקראינה. זאת, לאחר שאתמול (שני) הוריד הבנק העולמי אף הוא בחדות את תחזית הצמיחה שלו לכלכלה העולמית.

למרות זינוק ריבית המשכנתאות: התחלות הבנייה בארה"ב בשיא של 16 שנים

התחלות והיתרי הבנייה בארה"ב גדלו במפתיע במארס, למרות הזינוק בריבית על המשכנתאות לרמתה הגבוהה ביותר זה יותר מעשור.

התחלות הבנייה בארה"ב גדלו במארס ב-0.3% לעומת החודש הקודם, לקצב שנתי של 1.79 מיליון יחידות - הגבוה ביותר מאז 2006 - לעומת קצב של 1.78 מיליון בפברואר, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 2.2% ל-1.73 מיליון יחידות במארס, לעומת קצב של 1.77 מיליון יחידות שעליו דווח במקור בפברואר. לעומת מארס 2021, גדלו התחלות הבנייה ב-3.9%.

היתרי הבנייה, הנחשבים לאינדיקטור לגבי בנייה עתידית, גדלו בחודש שעבר ב-0.4% לקצב שנתי של 1.87 מיליון, לעומת קצב של 1.86 מיליון בפברואר. תחזית הכלכלנים היתה לירידה של 2.1% לקצב שנתי של 1.82 מיליון יחידות. היתרי הבנייה גובהים כעת ב-6.7% מרמתם במארס 2021.

נתונים שפירסמה חברת המשכנתאות פרדי מאק בשבוע שעבר הראו כי הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, זינקה לרמה של 5% בפעם הראשונה זה יותר מעשור.

ענקית הרכב סטלנטיס מקפיאה את פעילותה ברוסיה

ענקית הרכב סטלנטיס - התאגיד הכולל את פיז'ו, פיאט, אופל וקרייזלר - היא החברה האחרונה שמכריזה על הקפאת הפעילות ברוסיה, ועצרה את הפעילות במפעל הייצור דרומית למוסקבה.

החברה אמרה כי החליטה על הצעד בשל "החרפת הסנקציות והקשיים הלוגיסטיים". היא הוסיפה כי היא מגנה כל אלימות ותומכת "בכל פעולה לשיקום השלום".

סטלניס מצטרפת לשורת חברות אחרות שהקפיאו את פעילותן במדינה בחודש האחרון. רבות מהן האשימו את הקשיים הלוגיסטיים שנוצרו בשל הסנקציות.

בכיר בבנק הפדרלי: לא שולל העלאת ריבית של 0.75%

נגיד הבנק הפדרלי של סנט לואיס, ג'יימס בולארד, אמר אתמול שהבנק צריך להעלות ריבית לכ-3.5% השנה באמצעות שורה של העלאות בגובה 0.5% - ושהוא לא שולל העלאה של 0.75%.

בולארד ציין שהבנק הפדרלי העלה את הריבית ביותר מ-0.5% תחת אלן גרינספן ב-1994, מה שהוביל להתרחבות כלכלית בעשור הבא. "לא הייתי שולל את זה, אבל זה עדיין לא המקרה כאן", אמר.

יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל אמר כי ייתכן שבפגישת מועצת הבנק בחודש מאי יוכרז על העלאה של 0.5%. התבטאויות של בכירים אחרים בבנק בשבועות האחרונים מעידות שהם תומכים במהלך, בניסיון לבלום את האינפלציה שהגיעה לשיא של 40 שנה.

הונג קונג איבדה כמעט 2.5%; הין היפני בשפל של 20 שנה

המסחר ברוב בורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות, מלבד בורסות סין, שבהן מעכלים המשקיעים את הפגיעה בכלכלת המדינה בשל סגרי הקורונה הנוקשים.

בורסת טוקיו עלתה ב-0.7%; שנגחאי ירדה ב-0.3%; הונג קונג איבדה 2.4%; דרום קוריאה עלתה ב-1%; אוסטרליה טיפסה ב-0.6%.

מניות חברות הטכנולוגיה בהונג קונג - בראשן חברות הלייב סטרימינג ביליבילי וקואאישו - הובילו את הירידות בשל חששות מתמשכים מהחרפת הרגולציה בסין נגד תעשיית הסטרימינג.

אתמול פירסמה בייג'ין עדויות להאטה בכלכלה בשל מדיניות האפס סובלנות לקורונה והסגרים המתמשכים בשנזן ושנגחאי. ההאטה שהחלה במארס צפויה להיות חמורה יותר החודש, עם יותר הגבלות תנועה. זוהי בשורה רעה עבור מנהיגי סין, שקבעו יעד צמיחה של כ-5.5% לשנה הנוכחית. במקביל, הבנקים UBS, ברקליס וסטנדרט צ'רטרד הורידו את תחזית הצמיחה של המעצמה הקומוניסטית ל-4.2%, 4.3% ו-5% בהתאמה, בשל הסגרים שמשתקים את הכלכלה במדינה.

הין ממשיך לקרוס והגיע לשפל של 20 שנה. המטבע היפני יורד ב-0.9% לעומת המטבע האמריקאי, ונסחר ב-128.25 ין לדולר. שר האוצר שוניצ'י סוזוקי הזהיר שהמטבע היפני נחלש בקצב מהיר, והזהיר מההשלכות על כלכלת המדינה - פגיעה בחברות שלא יכולות לעמוד בעלייה במחירי היבוא.

וול סטריט נסגרה בירידות קלות

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות שערים קלות בסיומו של יום מסחר תנודתי, על רקע התגברות החששות ממיתון והמלחמה המתמשכת באוקראינה. דאו ג'ונס ירד ב-0.1%; S&P 500 נסגר ללא שינוי; נאסד"ק ירד ב-0.1%.

ביום חמישי סגרו S&P ונאסד"ק שבוע שני ברצף של ירידות, בעוד שדאו ג'ונס ירד שבוע שלישי ברציפות. ביום שישי לא התקיים מסחר בארה"ב ובאירופה לרגל יום שישי הטוב, ומרבית הבורסות באירופה סגורות היום לרגל יום שני של חג הפסחא.

גולדמן סאקס פרסם אתמול תחזית פסימית לכלכלה האמריקאית, על פיה יתקשה הבנק הפדרלי להדק את המדיניות המוניטרית מספיק בכדי לבלום את האינפלציה ולא לגרום למיתון. הבנק צופה סבירות של 35% לכך שכלכלת ארה"ב תשקע במיתון בשנתיים הבאות.

הכלכלן הראשי של גולדמן, יאן הציוס, כתב בדו"ח כי האתגר העיקרי של הבנק הפדרלי יהיה לצמצם את הפער בין המשרות לעובדים, ולהאט את קצב הגידול בשכר לקצב שתואם את יעד האינפלציה של 2% באמצעות הידוק תנאי המימון מספיק בכדי להפחית את מספר המשרות הפנויות מבלי להעלות באופן חד את האבטלה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות רשם ירידות, והתשואה על אג"ח ל-10 שנים ללא שינוי עלתה ב-0.04% לרמה של 2.866%. מדד הדולר של ICE, שעוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עלה ב-0.5%.

מניית בנק אוף אמריקה עלתה ב-3.2%, לאחר שהבנק דיווח על רווחים שעלו על הציפיות. רווחי הבנק, השני בגודלו בארה"ב, הגיעו ברבעון הראשון של 2022 ל-7.07 מיליארד דולר, או 80 סנט למניה, מול 8.05 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2021. אנליסטים צפו רווח של 75 סנט למניה. הכנסותיו של הבנק הסתכמו ב-23.23 מיליארד דולר, עלייה של 2% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה. אנליסטים צפו הכסות בשווי 23.13 מיליארד דולר ברבעון שהסתיים.

מניית חברת שיתוף הנסיעות הסינית דידי נפלה ב-18.5%, לאחר שדיווחה בסוף השבוע על נפילה של 12% בהכנסותיה ברבעון שהסתיים במארס, לקראת תהליך מחיקתה מהמסחר בארה"ב.

מניית טוויטר עלתה ב-7.6%, לאחר שדירקטוריון החברה אימץ "גלולת רעל" במטרה למנוע השתלטות של המיליארדר אילון מאסק על החברה. מאסק רכש לאחרונה נתח של 9% בחברה, וביום חמישי כבר הציע לרכוש את כל טוויטר בכ-43 מיליארד דולר במזומן, ולהפוך אותה לחברה פרטית.

הנפט עלה לשיא של 3 שבועות; הגז הטבעי זינק ב-7%

הנפט עלה היום לרמתו הגבוהה ביותר מזה שלושה שבועות, על רקע חששות משיבושים בתפוקה בלוב והמשך המלחמה באוקראינה. הגז הטבעי זינק ביותר מ-7%.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי עלו ב-1.2% וננעלו ברמה של 108.21 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים על הנפט מסוג ברנט עלו ב-1.3% ונסגרו ברמה של 113.16 דולר לחבית בלונדון.

העליה במחירי הנפט נגרמה בין היתר בעקבות חששות משיבושים נוספים בתפוקת הנפט לאחר שהפגנות נגד ראש ממשלת לוב, חמיד א-דבייבה הביאו לסגירתו של שרארה, שדה הנפט הגדול ביותר במדינה. המחאות גם גרמו להפסקת ההעמסה בשני נמלים בלוב.

החוזים על הגז הטבעי למסירה במאי עלו ב-7.1% ונסגרו ברמה של 7.82 דולר למיליון BTU, הרמה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2008.

התירס מזנק ב-2% לשיא של עשור

מחיר התירס הגיע לשיא של עשור על רקע עליית מחירי הדגנים בעקבות המלחמה באוקראינה, שמתמשכת ללא פיתרון נראה לעין. לנוכח הסנקציות על רוסיה והפגיעה ביבולים באוקראינה, שתי יצואניות דגנים חשובות, יבואנים ברחבי העולם יהיו תלויים השנה מתמיד ביבולים מארה"ב.

החוזים על תירס למסירה ביולי עולים ב-2.1% לרמה של 7.93 דולר לבושל בבורסת הסחורות של שיקגו, הרמה הגבוהה ביותר מאז ספטמבר 2012. גם החיטה עולה באותן נסיבות. החוזים על חיטה למסירה ביולי עולים ב-2.6% לרמה של 11.32 דולר לבושל.

מצרים, יבואנית חיטה מובילה שנסמכה על אוקראינה כמקור מרכזי, טולטלה יותר ממדינות אחרות בעקבות המראת המחירים בחודשיים האחרונים. כעת אישרה כי כעת היא צופה להסתמך על הודו כיבואנית מרכזית.

טוקיו ירדה ב-1%; הצמיחה בסין היכתה את הציפיות ברבעון הראשון

המסחר בבורסות אסיה נסגר בירידות שערים הבוקר, עם תחילת שבוע המסחר והמשך עונת הדוחות הרבעוניים.

בורסת טוקיו ירדה ב-1.1%; שנחאי ירדה ב-0.5%; סינגפור ירדה ב-0.7%. בורסות הונג קונג ואוסטרליה סגורות לרגל חג.

סין דיווחה היום על צמיחה גבוהה מהצפוי ברבעון הראשון של השנה, למרות שורה של סגרים שהוטלו ברחבי המדינה בגלל תחלואה בקורונה - כחלק מהמדיניות הנוקשה של בייג'ין לבלימת התפרצויות. התמ"ג ברבעון הראשון עלה ב-4.8%, לפי לשכת הסטטיסטיקה המרכזית, אל מול צפי לצמיחה של 4.4%.

במקביל, פורסמו נתונים אחרים שמעידים על השלכות הסגרים. המכירות הקמעוניות במדינה נפלו במארס ב-3.5% בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה, לעומת צפי לירידה של 1.6% בלבד.

בשוק הסחורות, החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק מוסיפים 0.3% ונסחרים ב-107.28 דולר לחבית, בעוד החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט עולים ב-0.4% ונסחרים ב-112.12 דולר לחבית.

הזהב נסחר בשיא של יותר מחודש, ב-1,994.60 דולר לאונקיה, עליה של 1%.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט