תשואת אג"ח ארה"ב פרצה מעל 2.5%; טבע ברצף העליות הארוך מ-2019

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בורסת וול סטריט
בורסת וול סטריטצילום: בלומברג
עדכונים

וול סטריט סגרה שבוע חיובי שני ברצף; תשואת אג"ח ארה"ב פרצה מעל 2.5%

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות בדרכן לשבוע חיובי שני ברציפות, אולם מניות ההיי-טק ירדו לאחר שתשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות פרצה מעל ל-2.5% בפעם הראשונה זה כמעט שלוש שנים. הדולר התייצב מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק נסוג היום ב-0.2%, אולם עלה ב-2% בסיכום שבועי; מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.4% בדרכו לעלייה שבועית של 0.3%; מדד S&P 500 טיפס ב-0.5% היום, והשלים עלייה שבועית של 1.8% - שבוע חיובי שני ברציפות. מתחילת מארס, טיפס מדד S&P 500 בכמעט 4%, תוך מחיקת כל הירידות שרשם מאז פלישת רוסיה לאוקראינה בחודש שעבר.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים זינקה ב-0.11% לרמה של 2.48% - לאחר שבמהלך המסחר כבר פרצה מעל 2.5%, בפעם הראשונה מאז מאי 2019. בסיכום שבועי המריאה התשואה ב-0.33% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז ספטמבר 2019. התשואה על האג"ח לשנתיים המריאה היום ב-0.15% לרמה של 2.29%, והשלימה בכך זינוק שבועי של 0.34% - הקפיצה השבועית החדה ביותר מאז יוני 2009.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסחר כמעט ללא שינוי.

המסחר בניו יורק התנהל השבוע על רקע המשך ניסיונות משקיעים להעריך את ההשלכות של פלישת רוסיה לאוקראינה והסנקציות נגד מוסקבה, שהקפיצו את מחירי חומרי הגלם והגבירו את הציפיות להאצה באינפלציה ולעלייה מהירה יותר של הריבית בארה"ב.

"השווקים מנסים לתמחר משהו שלמעשה אי-אפשר לתמחר, מכיוון שחלק ממה שקורה בעולם תלוי בחשיבה של פוטין, שאיש לא יודע מהי", אמר פהד כאמל, מנהל ההשקעות הראשי של הבנק הפרטי קלייוורט המברוס, לעיתון "וול סטריט ג'ורנל". "ככל שהסכסוך יתארך, כך גובר הסיכוי לעלייה באינפלציה ולהאטה בצמיחה. החוסר ודאות קיצוני, עצום".

מניית טבע קפצה היום ב-5.5% במסחר בניו יורק, יום תשיעי ברציפות של עליות - רצף העליות היומי הארוך ביותר מאז ינואר 2019. מניית יצרנית התרופות הגנריות הישראלית, שרשמה ירידה שנתית בכל אחת משש השנים האחרונות, קפצה בכ-17% בתשעה ימי המסחר האחרונים.

מניית אונסט (סימול HNST) צנחה ב-22.5% בוול סטריט, לאחר שחברת מוצרי הטיפוח שייסדה כוכבת הקולנוע ג'סיקה אלבה דיווחה על הפסד רבעוני גדול מהצפוי בעקבות נפילה חדה במכירות של מסכות פנים ומוצרי חיטוי. החברה גם סיפקה תחזית חלשה מהציפיות לרבעון הנוכחי.

מתקפה בסעודיה הקפיצה הנפט; הברנט זינק ב-12% השבוע

מחיר הנפט, שנסחר בירידות בתחילת היום, נסגר בעליות בדרכו לשבוע חיובי ראשון מזה שלושה שבועות, לאחר שדיווחים על מתקפת טילים ומזל"טים על מתקני נפט סעודים בעיר ג'דה, הגבירו החששות מפני היצע מוגבל בשוקי הנפט העולמיים. מחיר הזהב נסגר היום בירידות, אולם טיפס בסיכום שבועי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 113.9 דולר לחבית, עלייה של 1.4%, בדרכם לזינוק שבועי של 10.5%. בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במאי נסגרו במחיר של 120.65 דולר לחבית, עלייה של 1.4%, בדרכם לקפיצה שבועית של כמעט 12%.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 1,954.2 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%, אולם טיפסו ב-1.3% בסיכום שבועי.

בורסות אירופה סגרו שבוע שלילי ראשון זה שלושה שבועות

בורסות אירופה נסגרו בעליות קלות, אולם ירדו בסיכום שבועי וקטעו בכך רצף של שבועיים חיוביים. מניות הנפט והגז הטבעי הובילו את העליות היום ביבשת, ואילו מניות הבנקים נסוגו.

בורסות לונדון ופרנקפורט טיפסו ב-0.2%; פריז נסגרה כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 0.1% בתום יום מסחר הפכפך, אולם איבד 0.2% בסיכום שבועי - ירידה שבועית ראשונה מזה שלושה שבועות. המדד האירופי נמוך כעת בכ-8% מהשיא שאליו טיפסו בינואר.

היורו נחלש בפחות מ-0.1% מול הדולר לשער של 1.0991 דולר ליורו, ואילו הליש"ט מתחזקת בפחות מ-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3192 דולר לליש"ט.

המכירות הקמעוניות בבריטניה נפלו בפברואר ב-0.3% בחישוב חודשי - בניגוד לתחזיות הכלכלנים, שציפו דווקא לעלייה של 0.6%. בנוסף, המכירות המקוונות חזרו לרמות של לפני המגפה, כך פרסמה היום הלשכה לסטטיסטיקה בממלכה המאוחדת.

מניית טרלבורג (Trelleborg) השוודית נסקה ביותר מ-23%, אחרי שיוקוהאמה ראבר הכריזה כי תקנה את עסקי הצמיגים שלה בעבור 2.18 מיליארד דולר.

החוזים למכירת בתים בארה"ב צנחו במפתיע חודש רביעי ברציפות

החוזים למכירת בתים בארה"ב צנחו במפתיע בפברואר זה החודש הרביעי ברציפות, לאחר שמלאי מוגבל המשיך להכביד על שוק הנדל"ן שמתמודד כעת גם עם אתגר נוסף - עלייה בריביות.

החוזים למכירת בתים ירדו ב-4.1% לעומת החודש הקודם, לשפל של כמעט שנתיים, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. תחזית הכלכלנים היתה לגידול של 1%.

"הירידה בחוזים בפברואר נבעה בעיקר מהמספר הנמוך של בתים שעומדים למכירה", אמר הכלכלן הראשי של NAR, לורנס יאן, בעת פרסום הנתונים. "הביקוש מצד הקונים עדיין חזק, אבל פשוט אי אפשר לקנות משהו שלא עומד למכירה".

בטחון הצרכנים בארה"ב ברמתו הנמוכה מאז 2011

בטחון הצרכנים בארה"ב ירד החודש לרמתו הנמוכה ביותר זה למעלה מעשור, בצל התגברות האינפלציה וחששות בנוגע לפלישת רוסיה לאוקראינה.

מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד במארס לרמה של 59.4 נקודות - שפל של כמעט 11 שנים - לעומת רמה של 62.8 נקודות בפברואר, לפי נתונים עדכניים שפורסמו היום. נתונים ראשוניים שפורסמו מוקדם יותר החודש הצביעו על ירידה מתונה יותר במארס, לרמה של 59.7 נקודות, ולקראת פרסום הנתונים העדכניים היום צפו כלכלנים כי הללו יישארו ללא שינוי לעומת הנתונים הראשוניים.

רכיב המצב הנוכחי של המדד ירד לרמה של 67.2 נקודות במארס, שפל של 13 שנים, לעומת רמה של 67.8 נקודות שעליה הצביעו הנתונים הראשוניים מוקדם יותר החודש. רכיב הציפיות העתידיות של המדד נסוג לרמה של 54.3 נקודות, רמתו הנמוכה מאז 2011. ציפיות האינפלציה של הצרכנים לשנה הקרובה עומדות על 5.4%.

ארה"ב והאיחוד יפעלו להגדיל את אספקת הגז לאירופה - ומחיר הנפט יורד

הנפט נסחר בירידות מאז הכריזו ארה"ב והאיחוד האירופי הכריזו על הסכם שנועד להגדיל את אספקת הגז הטבעי הנוזלי (LNG) למדינות אירופה עד סוף 2022, בלפחות 15 מיליארד מטר מעוקב.

החדשות השפיעו על שוק האנרגיה והחוזים על הנפט נסחרים בירידות; החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב-1% ונסחרים ב-111.18 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט יורדים ב-0.5% ונסחרים ב-118.51 דולר לחבית.

מטרת ההסכם לסייע לגוש להיגמל מהתלות ביבוא גז ונפט מרוסיה. במסגרת ההסכם, מדינות החברות באיחוד יפעלו כדי להבטיח ביקוש ל-50 מיליארד מטר מעוקב של LNG אמריקאי, לפחות עד 2030. בשלוש השנים האחרונות ייבאה אירופה מרוסיה כ-14–18 מיליארד מטר מעוקב בשנה.

אסיה נסגרה בירידות; הונג קונג איבדה יותר מ-2.5%

המסחר בבורסות אסיה נסגר הבוקר בעיקר בירידות בהובלת נפילה במניות הטכנולוגיה הסיניות, בשעה שהמשקיעים מעריכים את השפעת הידוק המדיניות של הבנק הפדרלי והמשך המלחמה של רוסיה באוקראינה על השוק.

בורסת טוקיו עלתה ב-0.1%; שנחאי איבדה 1.2% מערכה; הונג קונג צללה ב-2.7%; סיאול נסגרה ללא שינוי; סידני הוסיפה 0.3% לערכה.

מניות הטכנולוגיה בהונג קונג מובילות את הירידות, ומדד הטכנולוגיה של הונג קונג ירד ב-5.3%. זאת, על רקע התגברות החשש למחיקת מניות סיניות הרשומות בוול סטריט בשל סכסוך בין בייג'ין ווושינגטון הנוגע להיעדר שקיפות בדו"חות חשבונאיים.

יוקר המחייה בטוקיו נסק לרמה הגבוהה ביותר זה שנתיים, מדד המחירים לצרכן במארס טיפס ב-0.8% בחישוב שנתי, עלייה חדה יותר משציפו הכלכלנים. למרות זאת, האינפלציה עדיין לא עברה את היעד של 2% שהציב הבנק המרכזי. התשואה על אג"ח ממשלתיות ביפן ל-10 שנים נוסקת ל-0.235%, מעל ליעד שהציב הבנק המרכזי. הבנק עשוי להתערב ולקנות אג"ח במטרה לרסן את התשואה.

החוזים על הנפט נסחרים בעליות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עלים ב-1.1% ונסחרים ב-111.12 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט עולים ב-1% ונסחרים ב-117.480 דולר לחבית.

כמעט 50% מהחברות האירופיות הפועלות בהונג קונג מתכננות לעזוב

כמעט 50% מהחברות האירופיות הפועלות בהונג קונג מתכננות לעזוב את העיר, חלקית או באופן מלא, כך לפי סקר חדש של לשכת הסחר האירופית בהונג קונג. זאת בשל מדיניות הקורונה הנוקשה והסגרים החוזרים ונשנים באזור.

כ-25% מהחברות שהשיבו לסקר אמרו שהן מתכננות לעזוב את הונג קונג לחלוטין בשנה הבאה, ו-24% אמרו שהן מתכננות לעזוב חלקית. כ-34% מהחברות אמרו שהן עדיין לא בטוחות מה יעשו, ו-17% הצהירו כי אין בכוונתן לעזוב ב-12 החודשים הקרובים.

הסקר, שמתפרסם על רקע עוד התפרצות של נגיף הקורונה בהונג קונג, הוא הסימן האחרון להידרדרות ביטחון העסקים בעיר, שבמהלך השנתיים האחרונות התבודדה יותר ויותר מיתר העולם.

סטארט-אפ משלוחי המצרכים אינסטקרט הוריד את הערכת השווי ב-38%

אינסטקארט, סטארט-אפ משלוחי המצרכים האמריקאי, הודיע אתמול כי הוא מוריד את הערכת השווי שלו מ-39 מיליארד דולר ל-24 מיליארד, קיצוץ של 38%, בשל התנודתיות בשוק והאינפלציה הנוסקת, שפוגעת במגזר הטכנולוגיה.

הורדת שווי היא צעד נדיר בחברות פרטיות. במהלך תקופת הסגרים, החברה צמחה בקצב מהיר ובשנה שעברה גייסה 265 מיליון דולר - ויותר מהכפילה את הערכת השווי שלה. אך מכולות וחנויות התלוננו שהעמלות שגובה החברה מקשות עליהן להרוויח.

נטפליקס קנתה חברת גיימינג שלישית

נטפליקס קנתה את בוס פייט אנטרטיימנט (Boss Fight Entertainment), חברת גיימינג קטנה ועצמאית מטקסס עם 130 עובדים, במסגרת התרחבות ענקית הסטרימינג לתחום משחקי המחשב.

זו חברת הגיימינג השלישית שנטפליקס רוכשת מאז הקיץ שעבר. בספטמבר קנתה החברה את הסטודיו נייט סקול, ומוקדם יותר החודש קנתה את נקסט גיימס. החברה לא חשפה את מחיר הרכישה האחרונה.

בהשוואה למתחרות כמו מיקרוסופט וסוני, שמייצרות קונסולות משחק עם להיטים כמו האלו וספיידר-מן, לנטפליקס אין עדיין תשתית גיימינג גדולה. לפי הערכות, החברה שואפת לפתח משחקים המבוססים על סדרות הלהיט שלה. מניית נטפליקס נסגרה אתמול בוול סטריט בעלייה של 0.3%, ועולה ב-0.1% במסחר האלקטרוני המוקדם.

מניות השבבים המריאו בוול סטריט; נאסד"ק קפץ ב-2%; אנבידיה זינקה ב-10%

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות בעקבות ירידת מחירי הנפט, ולאחר שארה"ב הטילה סנקציות נוספות על רוסיה. תשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות שוב התקרבה לשיא של כמעט שלוש שנים, והדולר התחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם.

מדד נאסד"ק קפץ ב-1.9% בהובלת מניות השבבים; מדד דאו ג'ונס, שרשם אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר מזה שבועיים, התאושש ב-1%; מדד S&P 500 עלה ב-1.4%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.07% לרמה של 2.36%. התשואה רשמה אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר זה כמעט שלושה שבועות, לאחר בתחילת היום טיפסה מעל ל-2.4% בפעם הראשונה מאז מאי 2019. זאת, לאחר שהתשואה קפצה ב-0.23% בשני ימי המסחר הראשונים של השבוע.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.2%.

החזית המקרו כלכלית בארה"ב סיפקה היום חדשות מעורבות: מספר המובטלים החדשים נפל בשבוע שעבר לרמתו הנמוכה מאז 1969, והפעילות העסקים צמחה החודש בקצב החד ביותר זה שמונה חודשים. ואולם, ההזמנות של מוצרים בני-קיימא ירדו בפברואר בפעם הראשונה מזה חמישה חודשים.

ארה"ב הטילה היום סנקציות על יותר מ-400 אזרחים וישויות רוסיים, בהם אוליגרכים, פוליטיקאים וחברות ביטחוניות שקשורים לפלישה לאוקראינה. זאת בשעה שמנהיגי המערב נפגשים בבריסל כדי לדון בתגובתם למלחמה הרוסית.

מניות ההיי-טק הובילו את העליות היום בוול סטריט, לאחר שענקית השבבים אנבידיה מסרה כי בכוונתה לנצל את המזומנים בקופתה כדי להרחיב את עסקיה במקום להשקיע אותם בקנייה חוזרת של מניות. מניית אנבידיה קפצה ב-9.8%; מניות יצרניות שבבים אחרות כמו אינטל ו-AMD עלו ב-6.9% וב-5.8% בהתאמה.

מניית ניקולה זינקה ב-5.7% במסחר בוול סטריט, לאחר שיצרנית המשאיות החשמליות הודיעה כי הייצור במפעל שלה באריזונה החל בשבוע שעבר - בהתאם ליעד - וכי הייצור במפעל החברה בגרמניה יחלה ביוני 2023.

הנפט נסוג משיא של שבועיים; צנח ביותר מ-2%

מחיר הנפט נסוג משיא של יותר משבועיים, לאחר שארה"ב הטילה סנקציות נוספות על רוסיה - יצואנית הנפט השנייה בגודלה בעולם - ומנהיגי המדינות המערביות התכנסו כדי לדון בצעדים נוספים נגד רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 112.34 דולר לחבית, ירידה של 2.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו אתמול ברמתם הגבוהה מאז ה-8 במארס.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במאי נסגרו במחיר של 119.03 דולר לחבית, ירידה של 2.1%, לאחר שגם הם נסגרו אתמול ברמה הגבוהה ביותר מאז ה-8 במארס.

הזהב בשיא של שבועיים; הכסף קפץ ב-3%

מחיר הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, נסגר היום ברמתו הגבוהה ביותר זה כשבועיים, לאחר שארה"ב הטילה סנקציות על 400 אזרחים וישויות רוסיים, בהם אוליגרכים ופוליטיקאים.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,962.2 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 11 במארס, לאחר עלייה של 1.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עוד בשוק המתכות היקרות: החוזים על הכסף למסירה במאי קפצו ב-2.9% ונסגרו במחיר של 25.92 דולר לאונקייה, הרמה הגבוהה מאז 11 במארס.

ארה"ב הטילה היום סנקציות על יותר מ-400 אזרחים וישויות רוסיים, בהם אוליגרכים, פוליטיקאים וחברות ביטחוניות שקשורים לפלישה לאוקראינה. זאת בשעה שמנהיגי המערב נפגשים בבריסל כדי לדון בתגובתם למלחמה הרוסית.

בורסות אירופה ירדו יום שני ברציפות; פריז נסוגה ב-0.4%

בורסות אירופה בירידות זה היום השני ברציפות על רקע חששות כי זינוק במחירי חומרי הגלם כתוצאה מהמלחמה באוקראינה יפגע במגזר הייצור ביבשת. מניות הקמעונות, הבנייה וחומרי הגלם הובילו את הירידות, ואילו מגזרי הטלקום, המזון והמשקאות בלטו לטובה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.1%; פרנקפורט נסוגה ב-0.1%; פריז ירדה ב-0.4%. מדד המניות הכלל אירופי איבד 0.2%. היורו נחלש ב-0.2% מול הדולר לשער של 1.0987 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה אף היא ב-0.2% מול המבטע האמריקאי לרמה של 1.318 דולר לליש"ט.

האינפלציה בבריטניה בפברואר זינקה ל-6.2% בחישוב שנתי, שיא חדש של 30 שנה. לפי מחקר חדש שפורסם בגרדיאן, 1.3 מיליון בני אדם בבריטניה צפויים להידרדר מתחת לקו העוני בשנה הבאה, למרות ששר האוצר רישי סונק התחייב אתמול להקציב 21 מיליארד ליש"ט נוספים לסיוע למשקי בית שנפגעים הכי קשה מעליית המחירים.

ממשלת גרמניה אישרה חבילת אמצעים נוספת שנועדה להקל על הצרכנים והעסקים מעליית מחירי האנרגיה בגוש.

מניית יצרנית הרכב הצרפתית רנו נסוגה ב-0.8% בפריז, אחרי שהודיעה כי תפסיק את פעילות מפעליה ברוסיה.

צמיחת הפעילות העסקית בארה"ב בשיא של 8 חודשים

צמיחת הפעילות העסקית בארה"ב טיפסה בתחילת מארס לשיא של שמונה חודשים, על רקע צמצום מגבלות הקורונה והקלה מסוימת בשיבושים בשרשראות האספקה.

מדד מנהלי הרכש (PMI) של חברת S&P גלובל, שהחליף לאחרונה את מדד IHS מרקיט, טיפס החודש לרמה של 58.5 נקודות לעומת רמה של 55.9 נקודות בחודש הקודם, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום. מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף צמיחה בפעילות העסקית, ואילו מדד נמוך מרמה זו מצביע על התכווצות בפעילות הכלכלית.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור טיפס החודש לשיא של שישה חודשים, ומדד פעילות מגזר השירותים עלה לרמתו הגבוהה ביותר מאז יולי.

הזמנות מוצרים בני-קיימא בארה"ב נפלו ב-2.2% בפברואר - כפליים מהצפוי

הזמנות של מוצרים בני-קיימא בארה"ב ירדו בפברואר בפעם הראשונה מזה חמישה חודשים, ורשמו נפילה ראשונה מזה שנים בניכוי הזמנות של מוצרי תחבורה וציוד צבאי - עדות לכך שמגזר הייצור ממשיך לסבול משיבושים בשרשראות האספקה.

הזמנות של מוצרים בני-קיימא, כלומר מוצרים שנועדו לשימוש במשך שלוש שנים לפחות, ירדו ב-2.2% בפברואר, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 1%.

עם זאת, בניכוי הזמנות למוצרי תחבורה וציוד צבאי, ירדו ההזמנות של מוצרים בני-קיימא ב-0.3% בלבד בחודש שעבר - ירידה ראשונה מזה 12 חודשים.

מספר המובטלים החדשים בארה"ב - הנמוך מאז 1969

מספר המובטלים החדשים ומספר תביעות האבטלה המתמשכות בארה"ב נפלו בשבוע שעבר לרמתם הנמוכה ביותר זה למעלה מחמישה עשורים - עדות לחוסנו של שוק התעסוקה האמריקאי לאחר מגפת הקורונה.

מספר תביעות האבטלה הראשונות ירד בשבוע שעבר ל-187 אלף, רמתו הנמוכה ביותר מאז 1969, לעומת רמה של 215 אלף תביעות בשבוע הקודם, כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר לרמה של 210 אלף תביעות, לעומת 214 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

לפני פרוץ מגפת הקורונה, בשנת 2019, מספר תביעות האבטלה הראשונות השבועי הממוצע היה ברמה של כ-220 אלף.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות, שמפורסם בפיגור של שבוע, ירד ל-1.35 מיליון בשבוע שהסתיים ב-12 במארס, רמתו הנמוכה ביותר מאז 1970, לעומת 1.42 מיליון בשבוע שלפניו. תחזית הכלכלנים היתה לירידה קלה יותר ל-1.4 מיליון תביעות מתמשכות.

מספר תביעות האבטלה המתמשכות נמוך משמעותית מהממוצע השבועי ב-2019, לפני פרוץ משבר הקורונה - שהיה 1.7 מיליון.

בריטניה הכריזה על חבילת סנקציות נוספות נגד רוסיה

בריטניה הכריזה על חבילת סנקציות חדשה נגד חברות, בנקים ואנשי עסקים רוסים, כולל ביתו של שר החוץ סרגיי לברוב, פולינה קובלבה.

65 הסנקציות החדשות מכוונות לתעשיות מפתח שמספקות תמיכה לפלישה הרוסית לאוקראינה, כולל חברת Russian Railways וחברת קרונשטאדט, שמייצרת רחפנים רוסיים.

סנקציות גם הוטלו על קבוצת וגנר, ארגון של סוחרים רוסיים שלפי דיווחים הורתה להתנקש בנשיא זלנסקי, וגם על אלפא בנק, שעם משקיעיו נמנים האוליגרכים מיכאיל פרידמן פטר אוון וגרמן קאהן.

גם חברו הקרוב של רומן אברמוביץ', איל הנפט המיליארדר יוג'ין שבידלר, נכנס לרשימה השחורה.

אחרי חודש של הקפאה, בורסת רוסיה נפתחה היום חלקית

בורסת רוסיה נפתחה הבוקר חלקית ותחת מגבלות אחרי שהיתה סגורה למשך חודש - ההקפאה הארוכה ביותר מאז התמוטטות ברית המועצות ב-1991.

המסחר מתנהל בעליות, בהובלת חברות האנרגיה. מדד MOEX עולה ב-7.8%, אחרי שהפסיד 27% מתחילת השנה. גם חברות הנפט לוקאויל PJSC וענקית הגז גזפרום רושמות עליות, בעוד שחברת התעופה אירופלוט מאבדת 10%. מניית סברבנק עולה ב-10%.

הבורסה צפויה לפעול למשך ארבע שעות בלבד, ורק 33 מניות פעילות בה, כולל כמה מהחברות הגדולות במדינה - גזפרום וסברבנק. עם זאת, משקיעים זרים לא יורשו למכור מניות עד 1 באפריל.

אתמול הודיע נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כי ארצו תתחיל לדרוש ממדינות לא ידידותיות תשלומים עבור גז טבעי רק ברובל, המטבע הרוסי.

בתוך כך, מדד המחירים לצרכן ברוסיה נסק ב-14% בשבוע החולף - הרמה הגבוה ביותר מאז סוף 2015. במקביל, ערך הרובל צנח ב-22% במהלך השנה החולפת.

אסיה נסגרה בעיקר בירידות; טנסנט איבדה 6%

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בתנודיות, בהמשך לירידות אתמול (ד') בוול סטריט ובאירופה, ואחרי שהבנק הפדרלי בארה"ב אותת אמש כי בכוונתו לנקוט גישה אגרסיבית יותר כדי להילחם באינפלציה. בהמשך היום תתקיים פגישה של מדינות נאט"ו ומנהיגים אירופיים, שבמהלכה צפויות בעלות הברית להכריז על סנקציות חדשות נגד רוסיה.

בורסת טוקיו עלתה ב-0.2%; שנחאי איבדה 0.6% מערכה; הונג קונג ירדה ב-0.9%; סיאול הצטמצמה ב-0.2%; סידני הוסיפה 0.1% לערכה.

מניית יצרנית האלומיניום הרוסית אוקי רוסל בהונג קונג - אחת החברות הרוסיות הבודדות שעדיין נסחרות בבורסות - הוסיפה 12.2% אחרי הפתיחה המחודשת של בורסת מוסקבה היום.

מניית טנסנט איבדה 6% בהונג קונג, אחרי שענקית הטכנולוגיה הסינית דיווחה על הצמיחה האטית שלה אי פעם ברבעון הרביעי, בשל צעדי הריסון של בייג'ין כנגד מגזר הטכנולוגיה. בוול סטריט איבדה מניית טנסנט אמש 5.4%.

מניית טושיבה איבדה 0.5% בטוקיו, אחרי שבעלי המניות שלה דחו את הצעת ההנהלה לפצל את החברה לשניים.

החוזים על הנפט, שנסקו אתמול, נסחרים בירידות קלות. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק יורדים ב-0.4% ונסחרים ב-114.52 דולר לחבית - אחרי שאתמול עברו את הרמה של 115 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט יציבים ונסחרים ב-121.59 דולר לחבית.

מצרים ביקשה תמיכה מקרן המטבע העולמית

מצרים ביקשה תמיכה מקרן המטבע העולמית, כולל הלוואה חדשה, על רקע הפגיעה בכלכלתה בשל הפלישה של רוסיה לאוקראינה.

הקבינט המצרי ביקש דיון בתוכנית חדשה "שעשויה לכלול מימון נוסף". אתמול אמרה בכירה בקרן, סלין אלארד, כי הקרן "עובדת צמוד" עם בכירים בקהיר כדי להתכונן לדיונים על תוכנית "שתסייע לרכך את הפגיעה הכלכלית במצרים".

מצרים היא אחת המדינות בעלות החוב הגדול ביותר במזרח התיכון, ויבואנית מזון גדולה. מחירי האנרגיה והדגן הנוסקים בשל המלחמה באוקראינה, לצד העלאת הריבית במדינות המפותחות, הגבירו את הפגיעה בכלכלתה.

השבוע העלה הבנק המרכזי של מצרים את הריבית לראשונה מאז 2017.

דיווח: זלנסקי ביקש מביידן לא להטיל סנקציות על רומן אברמוביץ'

העיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח כי משרד האוצר של ארה"ב גיבש חבילת סנקציות נגד האוליגרך רומן אברמוביץ', אך כשהממשל התכוון להכריז עליהן — בדומה למהלך שננקט על ידי בריטניה והאיחוד האירופי — המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן ביקשה ממשרד האוצר להקפיא את המהלך.

לפי העיתון, הסיבה לכך היא שנשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, ביקש מהנשיא ג'ו ביידן להמתין עם הסנקציות. לפי הדיווח, זלנסקי מאמין כי אברמוביץ' עשוי לעזור בתיווך בין מוסקבה לקייב. בממשל האמריקאי ובקייב סירבו להגיב לפרסום.

לפי הפרסום, ביידן התייעץ באופן חריג עם זלנסקי על סנקציות אפשריות נגד רוסיה, כולל העונשים הפוטנציאליים שניתן להטיל על אברמוביץ'. בשבועות האחרונים אברמוביץ' הרבה לטוס על קו מוסקבה-תל אביב-איסטנבול.

פקידים בוושינגטון ששוחחו עם וול סטריט ג'ורנל אמרו כי אין להם סיבה להאמין שאברמוביץ' עוזר באופן מיוחד לשיחות המשא ומתן. פקיד בשגרירות אוקראינה בישראל אמר לעיתון "אין לנו כל מידע שהוא מעורב או היה מעורב" בשיחות השלום.

יצרנית הרכב רנו הפסיקה את פעילותה ברוסיה

יצרנית הרכב הצרפתית רנו עצרה את הפעילות במפעליה במוסקבה. רוסיה נחשבת לשוק השני הכי גדול את החברה. רנו הכריזה על הקפאת הפעילות אחרי שנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי מתח ביקורת על חברות צרפתיות שעדיין פועלות ברוסיה במהלך נאום לפרלמנט הצרפתי.

רנו שולטת בשני שלישים מיצרנית המכוניות הרוסית אווטוווז מאז 2016, ולכן יש לה יותר פעילות ברוסיה מאשר ליצרניות רכב אירופיות אחרות, והיא מעסיקה במדינה 40 אלף עובדים מקומיים.

וול סטריט נסוגה ב-1.2%; "מניות מם" המריאו; אפל טיפסה יום שביעי ברציפות

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות בעקבות זינוק במחירי הנפט, על רקע ציפיות גוברות להאצת קצב העלאת הריבית בארה"ב, ולאחר שמכירות הבתים החדשים בכלכלה הגדולה בעולם ירדו זה החודש השני ברציפות. הדולר מתחזק מול המטבעות המרכזיים בעולם, ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגה מרמתה הגבוהה זה כמעט שלוש שנים.

מדד נאסד"ק ירד ב-1.3% ונסגר מתחת לרמה של 14 אלף נקודות; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-1.3% - הנפילה היומית החדה ביותר מזה שבועיים; מדד S&P 500 איבד 1.2%, לאחר שנסגר אתמול ברמה הנמוכה ב-5.3% מרמתו בתחילת 2022, אחרי שכבר נפל ב-12% מוקדם יותר השנה.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות קלות. התשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.06%, הירידה היומית החדה ביותר זה כמעט שלושה שבועות, לרמה של 2.32%. זאת, אחרי שטיפסה בתחילת היום ל-2.41% - רמתה הגבוהה ביותר מאז מאי 2019. התשואה קפצה ב-0.23% בשני ימי המסחר הקודמים.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עולה ב-0.2%.

"מניות מם" (meme), שזינקו בשנה שעברה באלפי אחוזים, המריאו זה היום השני ברציפות בוול סטריט. זאת, על רקע הערכות כי הן נסחרות מתחת לשוויין האמיתי שפורסמו בפורום WallStreetBets של רדיט, שדרכו מתאמים מהלכים המוני משקיעים קטנים שהקפיצו את מחירי מניות המם בעבר.

מניית המם המפורסמת ביותר, גיימסטופ, קפצה ב-15.5%, בהמשך לזינוק של 30.7% ביום שלישי. זאת, לאחר שיו"ר קמעונאית משחקי המחשב, המיליארדר ריאן כהן, רכש 100 אלף מניות נוספות של החברה, והגדיל בכך את החזקותיו בחברה ל-9.1 מיליון מניות - שהן נתח של 11.9% מגיימסטופ. מניית מם מפורסמת נוספת, AMC, רשת בתי הקולנוע הגדולה בעולם, זינקה ב-13.8%, לאחר שקפצה אתמול ב-15.1%.

מניית ענקית הטכנולוגיה אפל טיפסה ב-0.8% בוול סטריט, בדרכה ליום חיובי שביעי ברציפות - פרק זמן שבמהלכו קפצה בכמעט 13%.

מניית אדובי נפלה ב-9.3% לאחר שחברת התוכנה סיפקה תחזית רווח והכנסות מאכזבת לרבעון הנוכחי.

מחירי הגז באירופה נסקו ב-30% לאחר הודעת פוטין כי ידרוש תשלומים ברובל

מחיר האנרגיה באירופי נסקו היום לאחר שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר כי ארצו תתחיל לדרוש ממדינות לא ידידותיות תשלומים עבור גז טבעי רק ברובל, המטבע הרוסי. מחירי החוזים על הגז זינקו ביותר מ-30%, ועליות חדות נרשמו גם במחירי החשמל והפחם.

"קיבלתי החלטתה לעבור לתשלומים ברובל עבור אספקת גז טבעי שלנו ולמדינות שהוגדרו כעוינות", אמר פוטין בפגישה עם בכירי ממשל. הנשיא גם הורה לבנק המרכזי של רוסיה לפתח בתוך שבוע מנגנון שיאפשר את ביצוע התשלומים הללו.

מוקדם יותר החודש ממשלת רוסיה פירסמה רשימה של 48 מדינות שאותן הגדירה כעוינות. הרשימה כוללת את ארה"ב, יפן, כל המדינות באיחוד האירופי, שווייץ ונורבגיה. עקב כך, מרבית יצוא הגז מרוסיה מיועד כעת למדינות לא ידידותיות.

הודעתו של פוטין שבה ועוררה חששות לגבי יציבות האספקה מרוסיה, וגם עלולה לגרום לבעיות בחוזים ארוכי טווח על גז באירופה, שמחיריהם נקובים בעיקר ביורו. שיבושים באספקה כתוצאה מהשינוי במדיניות רוסיה עלולה להחריף את משבר האנרגיה באירופה, שכ-40% מצריכת הגז שלה מקורה ברוסיה.

החוזים הקובעים על הגז בהולנד, הנחשבים למדד יחס האירופי, המריאו עד 34% בטרם נסגרו בעלייה של 18% במחיר של 117 יורו למגה וואט שעה. החוזים על החשמל בגרמניה לחודש הבא קפצו עד 24%, ומחיר הפחם האירופי זינק עד 13%.

הנפט קפץ ב-5%; נסגר מעל 120 ד' בלונדון; פרץ מעל 115 ד' בניו יורק

מחיר הנפט הגולמי בלונדון פרץ מעל 120 דולר לחבית, ובניו יורק הוא טיפס מעל לרמה של 115 דולר לחבית, בצל חששות מפני הטלת סנקציות נוספות נגד רוסיה, יצואנית הנפט השנייה בגודלה בעולם. הזינוק במחירי הנפט נרשם גם על רקע ירידה מפתיעה במלאי הנפט הגולמי בארה"ב, ובעקבות השבתת מסוף נפט ברוסיה שאחראי על כ-1.2% מהאספקת הנפט העולמית.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה במאי נסגרו במחיר של 114.93 דולר לחבית, עלייה של 5.2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר כבר טיפסו מעל 115 דולר לחבית במהלך יום המסחר. מוקדם יותר החודש התקרב מחיר הטקסס מתוק לרמה של 130 דולר לחבית לאחר הטלת הסנקציות על רוסיה.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במאי נסגרו במחיר של 121.6 דולר לחבית, עלייה של 5.3%. הן עבור הברנט והן עבור הטקסס מתוק, הסגירה היום היתה הגבוהה ביותר מאז ה-8 במארס.

מלאי הנפט הגולמי בארה"ב נפל ב-2.5 מיליון חביות בשבוע שעבר, לפי נתונים שפירסם היום משרד האנרגיה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה כי המלאי יישאר ללא שינוי. מלאי הבנזין בארה"ב התכווץ ב-2.9 מיליון חביות בשבוע שעבר, לפי הנתונים, לעומת תחזית האנליסטים לירידה מתונה יותר של 1.7 מיליון חביות. מלאי הדלקים המזוקקים ירד ב-2.1 מיליון חביות - יותר מתחזיות האנליסטים לירידה של 1.4 מיליון חביות.

סגן ראש ממשלת רוסיה, אלכסנדר נובאק, אמר היום כי יצוא הנפט הגולמי ממסוף קונסורציום הצינור הכספי (CPC) הנמצא לחופי הים השחור, הופסק עקב נזקים כבדים שגרמה סופה באזור, וכי האספקה עשויה להתחדש רק בעוד חודשיים. צינור CPC מספק מדי יום כ-1.2 מיליון חביות נפט גולמי המופק בקזחסטאן, כ-1.2% מהביקוש העולמי.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן צפוי להודיע על הסנקציות נוספות נגד רוסיה בעת פגישות עם מנהיגי האיחוד האירופי מחר (ה') בבריסל.

מחיר הנפט קפץ שלשום (ב') ביותר מ-7% לאחר ששרי החוץ של האיחוד האירופי דנו באפשרות לאסור יבוא נפט גולמי מרוסיה. עם זאת, מחיר הנפט נסוג אתמול (ג') לאחר שהדיונים הסתיימו ללא החלטה, אחרי שגרמניה טענה כי תלותו של האיחוד האירופי ביבוא אנרגיה מרוסיה רבה מכדי שניתן יהיה להטיל איסור כזה.

הזהב נסגר בשיא של שבוע; הכסף מעל 25 ד' לאונקייה

מחיר הזהב נסגר ברמתו הגבוהה ביותר זה כמעט שבוע, לאחר שהמשך חוסר הוודאות סביב הלחימה באוקראינה האפיל בהשפעתו על ציפיות גוברות להאצת קצב העלאת הריבית בארה"ב.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,937.3 דולר לאונקייה, הסגירה הגבוהה ביותר מאז 17 במארס, לאחר עלייה של 0.8% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

עוד בשוק המתכות היקרות: החוזים על הכסף למסירה במאי נסגרו בניו יורק במחיר של 25.189 דולר לאונקייה, עלייה של 1.1%.

בורסות אירופה קטעו רצף העליות הארוך מנובמבר; פרנקפורט ירדה ב-1.3%

בורסות אירופה קטעו את רצף העליות הארוך ביותר מאז נובמבר לאחר שמחיר הנפט שב וזינק ופרץ מעל לרמה של 120 דולר לחבית בלונדון, ובצל המשך הלחימה באוקראינה. מניות התשתיות הובילו את הירידות, ואילו מגזרי הנפט והגז הטבעי נסחרו בעליות.

בורסת לונדון נסוגה ב-0.2%, ירידה ראשונה מזה חמישה ימים, לאחר שהאינפלציה בבריטניה זינקה בפברואר ל-6.2% במונחים שנתיים, שיא של 30 שנה. בורסת פרנקפורט נפלה ב-1.3%; פריז איבדה 1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסוג ב-1%, ירידה ראשונה לאחר חמישה ימים רצופים של עליות.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.1004 דולר ליורו, והליש"ט נסוגה ב-0.4% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3209 דולר לליש"ט.

מכירות בתים חדשים בארה"ב ירדו חודש שני ברציפות

המכירות של בתים חדשים בארה"ב ירדו בפברואר ב-2% לקצב שנתי של 772 אלף, ירידה חודשית שנייה ברציפות, כך מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות גבוה יותר של 805 אלף יחידות בחודש שעבר. לעומת פברואר 2021, נפלו המכירות של בתים חדשים ב-6.2%.

מחיר המכירה החציוני של בתים חדשים שנמכרו בפברואר היה 400,600 דולרים, והמחיר הממוצע היה 511,000 דולרים.

האיחוד האירופי דן ברכישת גז משותפת

בניסיון להתמודד עם מחירי האנרגיה הגואים ביבשת, האיחוד האירופי שוקל לרכוש גז באופן קיבוצי.

הנציבות האירופית - הזרוע המבצעת של האיחוד האירופי - אמורה להציג מאוחר יותר היום את האפשרות המועדפת עליה מבין הדרכים בהן ניתן להתמודד עם משבר האנרגיה: רכישה משותפת של גז.

ממסמכי הנציבות בנושא עולה כי לתפיסתה הפתרון היחיד האפשרי ליציאה ממשבר מחירי האנרגיה הוא רכישה משותפת. נבחנות מספר אפשרויות להתערבות ממשלתית בשווקי החשמל - הן בצד הקמעונאי והן בצד הסיטונאי - אך הנציבות האירופית מזהירה כי "אין דרך פשוטה להתמודדות עם מחירי החשמל הגבוהים, בהתחשב במגוון המצבים השונים בהן נמצאות המדינות החברות".

שוויץ החרימה בית נופש ששייך למקורב פוטין

הרשויות בשוויץ החרימו בית נופש יוקרתי, שעל פי ההערכות שייך לבנקאי רוסי, שתואר בעבר כאחד מ"האוליגרכים הקרובים ביותר" לפוטין.

גורמים רשמיים במשרד הנכסים של קנטון ברן מאמינים כי הנכס שייך לפיוטר אוון, בעל מניות מרכזי בקבוצת אלפא, המחזיקה בבנק הרוסי אלפא-בנק שהוטלו עליו סנקציות, כך דיווח רויטרס. הנכס המדובר הוא דירת 3 חדרי שינה באתר נופש גולף הררי, באזור ברניז אוברלנד, לפי דיווח בעיתון השוויצרי 'NZZ am Sonntag', שגם צוטט על ידי רויטרס.

בורסת מוסקבה תיפתח מחר מחדש למסחר במניות

הבנק המרכזי של רוסיה אמר כי המסחר בבורסת מוסקבה יחודש מחר (יום ה'). המסחר יתאפשר ב-33 חברות במדד הבורסה של מוסקבה (MOEX) מ-9:50 עד 14:00 שעון מוסקבה. יהיה איסור על מכירה בחסר (שורט) של ניירות ערך אלו. זאת תהיה פעם הראשונה מאז פלשה המדינה לאוקראינה, בה הבורסה תהיה פתוחה למסחר במניות.

תאילנד אוסרת שימוש בקריפטו כאמצעי תשלום

תאילנד תאסור את השימוש במטבעות קריפטוגרפיים כאמצעי תשלום עבור סחורות ושירותים, בטענה שהשימוש המתרחב בנכסים דיגיטליים מאיים על המערכת הפיננסית והכלכלה של המדינה.

לעסקים - לרבות בורסות קריפטו - אסור לספק שירותי תשלום כאלו, והם מנועים מלפעול באופן שמקדם את השימוש בנכסים דיגיטליים כתשלום עבור סחורות או שירותים, כך מסרה היום בהצהרה הרשות לניירות ערך של תאילנד. עם זאת, הרגולציה החדשה לא תשפיע על מסחר או השקעות בנכסים דיגיטליים, אמרה הרשות.

בעוד שההגבלות על השימוש במטבעות דיגיטליים לעסקות ייכנסו לתוקף החל מה-1 באפריל, לעסקים במדינה יהיה עד סוף אפריל לעמוד בהנחיות החדשות, אמרה הרשות הרגולטורית. והוסיפה כי המגבלות על השימוש במטבעות קריפטוגרפיים כמו ביטקוין לעסקות מסחריות תואמות את הרגולציה באירופה, בריטניה, דרום קוריאה ומלזיה.

מאמצי הממשל התאילנדי לרסן את השימוש בנכסים דיגיטליים מגיעים כאשר אינדיבידואלים - במיוחד משקיעים צעירים - מגבירים את המסחר שלהם בקריפטו, בחיפוש אחר תשואות טובות יותר. זאת, על רקע ההאטה הכלכלית במדינה. בנקים מסחריים הוזהרו מפני מעורבות ישירה במסחר בנכסים דיגיטליים עקב תנודתיות גבוהה, אי ודאות וסיכון.

האינפלציה בבריטניה בשיא של 30 שנה

האינפלציה בבריטניה זינקה ל-6.2%, שיא חדש של 30 שנה. מה שהוסיף ללחץ על מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי של בריטניה במאמצם להגן על צרכנים מפני ירידה ברמת החיים.

האינפלציה בחודש פברואר עלתה מ-5.5% בחודש הקודם, ושיקפה עליות רחבות בכל כלכלת המדינה, כך מסר היום (יום ד') המשרד הלאומי לסטטיסטיקה בבריטניה. כלכלנים ציפו לעלייה של 6%. והבנק המרכזי צופה סיכון לאינפלציה דו ספרתית בהמשך השנה.

שר האוצר של בריטניה, רישי סונק, התחייב לעזור למשקי הבית שנפגעו הכי קשה, עם תוספת של כ-21 מיליארד ליש"ט לצעדים שכבר נקבעו על מנת לסייע בתשלום חשבונות החשמל והגז הטבעי. מאז דצמבר, הבנק המרכזי של בריטניה העלה את הריבית שלוש פעמים, ועשוי לעשות זאת שוב בחודש הבא.

אסיה נסגרה בעליות; בורסת טוקיו זינקה ב-3%

המסחר בבורסות אסיה נסגר היום בעליות, לאחר שוול סטריט נסגרה אתמול בעליות, בעוד משקיעים ממשיכים לעקוב אחר נתוני האינפלציה ומחירי הנפט.

בורסת טוקיו זינקה ב-3%; שנחאי עלתה ב-0.3%; הונג קונג זינקה ב-1.3%; סינגפור עלתה ב-0.4%; סיאול עלתה ב-0.9%.

הין מתחזק ב-0.2% לרמה של 121.06 ין לדולר.

החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-0.8% ונסחרים ב-110.2 דולר לחבית. והחוזים על נפט גולמי מסוג ברנט עולים ב-1.1% ונסחרים ב-116.72 דולר לחבית.

בבורסת טוקיו, מניית סופטבנק, חברת ההשקעות היפנית הענקית, זינקה ב-7.2%; ומניית פאסט ריטיילינג - הקמעונאית השלישית בגודלה בעולם, שבבעלותה מותג הביגוד יוניקלו - עלתה ב-5.2%.

הצמיחה של ענקית הטכנולוגיה הסינית טנסנט הואטה ברבעון הרביעי של השנה, לקצב הנמוך ביותר מזה כמעט שני עשורים. סימן מרכזי להאטה החמורה במגזר הטכנולוגיה של סין, על רקע היחלשות הצריכה במדינה וצעדי הריסון של הממשל כנגד המגזר. ההכנסות של מפתחת משחקי הווידאו הגדולה בעולם עלו ברבעון הרביעי ב-7.9% ל-144.19 מיליארד יואן (22.65 מיליארד דולר). נתון שהחמיץ את ציפיות האנליסטים שנשאלו על ידי FactSet, ומסמן את הצמיחה הגרועה ביותר בהכנסות החברה מאז הונפקה ב-2004.

נאסד"ק קפץ ב-2%; תשואת אג"ח ארה"ב על סף 2.4% - שיא של 3 שנים

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות על רקע נסיגת מחירי הנפט, ובעקבות איתותים כי הבנק הפדרלי מתכוון לנקוט בצעדים נחרצים יותר כדי לרסן את האינפלציה הגואה בארה"ב. הדולר מתייצב מול המטבעות המרכזיים בעולם, ותשואת האג"ח הממשלתיות האמריקאיות זינקה לרמתה הגבוהה זה כמעט שלוש שנים.

מדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 2%; מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.7%; מדד S&P 500 הוסיף 1.1%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג בפחות מ-0.1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות חדות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים קפצה ב-0.09% לרמה של 2.38% - רמתה הגבוהה ביותר מאז מאי 2019. זאת, לאחר שזינקה אתמול בקרוב ל-0.17% - הזינוק היומי החד ביותר מאז מארס 2020.

בכיר הבנק הפדרלי ג'יימס בולארד אמר כי יש לצמצם במהירות את המדיניות המוניטרית בארה"ב כדי לעצור את הלחצים האינפלציוניים, ושב וקרא להעלאת הריבית מעל לרמה של 3% כבר השנה.

דבריו של בולארד באו יום לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, אמר כי הבנק המרכזי אינו שולל העלאת ריבית חדה יותר, של 0.5%, בפגישתו הבאה, כדי לרסן את האינפלציה הגואה.

מניית ענקית הטכנולוגיה אפל טיפסה ב-2.1% בוול סטריט, בדרכה ליום שישי ברציפות של עליות, פרק זמן שבמהלכו זינקה בקרוב ל-12%.

מניית עליבאבא המריאה ב-11%, לאחר שענקית המסחר המקוון הסינית הודיעה על הגדלת היקף תוכניתה לקנייה חוזרת של מניות מ-15 מיליארד דולר ל-25 מיליארד דולר.

מניית נייקי עלתה ב-2.2%, אחרי שקמעונאית בגדי הספורט הגדולה בעולם דיווחה על רווח והכנסות רבעוניים גבוהים מתחזיות האנליסטים. החברה דיווחה על רווח רבעוני של 87 סנט למניה - מעל לתחזיות לרווח של 71 סנט למניה, והכנסותיה צמחו ב-5% ל-10.9 מיליארד דולר, לאחר שביקוש חזק בצפון אמריקה וגידול במכירות הדיגיטליות הצליחו לפצות על שיבושים בשרשראות אספקה.

לאחר זינוק של יותר מ-7% אתמול: הנפט נסגר בירידות

מחיר הנפט נסגר בירידות קלות, לאחר שקפץ אתמול ביותר מ-7% לאחר ששרי החוץ של האיחוד האירופי דנו באפשרות לאסור יבוא נפט גולמי מרוסיה. עם זאת, הדיונים הסתיימו ללא החלטה, אחרי שגרמניה טענה כי תלותו של האיחוד האירופי ביבוא אנרגיה מרוסיה רבה מכדי שניתן יהיה להטיל איסור כזה.

החוזים על הנפט הוגלמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל נסגרו במחיר של 111.76 דולר לחבית, ירידה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה במאי נסגרו במחיר של 115.48 דולר לחבית, ירידה של 0.1%.

הזהב נסגר בירידות; הכסף נפל ב-1.6%

מחיר הזהב נסוג לאחר שהתשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסה לרמתה הגבוהה ביותר זה כמעט שלוש שנים - ויום לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, ג'רום פאואל, אמר כי הבנק המרכזי אינו שולל העלאת ריבית חדה יותר, של 0.5%, בפגישתו הבאה, כדי לרסן את האינפלציה הגואה.

עם זאת, המשך חוסר הוודאות סביב המלחמה באוקראינה והשלכותיה הגביל את הירידות במחיר הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר.

החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,921.5 דולר לאונקייה, ירידה של 0.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שנסגרו ביום שני בעלייה של פחות מ-0.1%.

עוד בשוק המתכות היקרות: החוזים על הכסף למסירה במאי נסגרו בניו יורק במחיר של 24.904 דולר לאונקייה, ירידה של 1.6%.

בורסות אירופה עלו יום חמישי ברציפות; פריז טיפסה ב-1.2%

בורסות אירופה נסגרו בעליות זה היום החמישי ברציפות. מניות הפיננסים הובילו את העליות על רקע התגברות האיתותים מצד בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב - הכלכלה הגדולה בעולם - על כוונתם להעלות את הריבית בקצב מהיר כדי לרסן את האינפלציה הגואה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.5%; פרנקפורט טיפסה ב-1%; פריז הוסיפה 1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 עלה ב-0.9% - יום חמישי ברציפות של עליות. היורו מטפס מול הדולר בפחות מ-0.1% לשער של 1.1021 דולר ליורו, והליש"ט מתחזקת ב-0.6% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.3253 דולר לליש"ט.

בכיר הפד על העלאת הריבית: "מהר יותר זה טוב יותר"

בכיר הבנק הפדרלי ג'יימס בולארד אמר כי יש לצמצם במהירות את המדיניות המוניטרית בארה"ב כדי לעצור את הלחצים האינפלציוניים, ושב וקרא להעלאת הריבית מעל לרמה של 3% כבר השנה.

"הבנק הפדרלי צריך לפעול באגרסיביות כדי להשאיר את האינפלציה תחת שליטה", אמר בולארד, נשיא הבנק הפדרלי של סנט לואיס, בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. "עלינו להגיע לפחות למצב ניטרלי כדי שלא נגביר עוד את הלחצים האינפלציוניים בפרק הזמן הנוכחי שבו יש לנו אינפלציה הרבה יותר גבוהה מכפי שאנחנו מורגלים בארה"ב".

ריבית ניטרלית היא רמה שבה הריבית אינה מגבירה את האינפלציה אך גם אינה מרסנת אותה. בולארד העריך כי רמת ריבית ניטרלית היא 2%, אולם הערכתם החציונית של כל בכירי הבנק הפדרלי היא כ-2.4%. בתחזיות הרבעוניות האחרונות של בכירי הפד, שפורסמו בשבוע שעבר, צפו מקבלי ההחלטות כי הריבית תועלה לרמה של 1.9% עד סוף השנה, ולרמה של 2.8% עד סוף 2023.

כאשר נשאל בולארד בראיון לבלומברג עד כמה מהר צריך הפד להעלות את הריבית, הוא השיב: "מהר יותר זה טוב יותר" והוסיף כי "האנלוגיה הטובה ביותר כאן היא כנראה מחזור הצמצום של 1994". בשנת 1994 ובתחילת 1995, תחת הנהגתו של היו"ר אלן גרינספאן, הבנק הפדרלי העלה את הריבית רמה של 3% ל-6%.

האוליגרך אוסמנוב יחמוק מהסנקציות? העביר נכסיו לנאמנות בלתי הדירה

המיליארדר הרוסי אלישר אוסמנוב, לשעבר מבעלי מועדון הכדורגל האנגלי ארסנל, טוען כי יצר נאמנות בלתי הדירה (Irrevocable Trust) שאליה העביר נכסים בשווי מאות מיליוני ליש"ט - מהלך שעשוי להותיר אותם מחוץ להישג להשפעתן של הסנקציות שהטילו מדינות מערביות על אוליגרכים הנחשבים לנאמנים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. כך דיווח העיתון הבריטי גרדיאן.

בנאמנות בלתי הדירה, הנאמן פועל ללא השפעתו במישרין או בעקיפין, של היוצר או הנהנה, ובלא שתהיה להם יכולת להפעיל השפעה כלשהי על הנכסים. נאמנות בלתי הדירה נוצרת בדרך כלל למטרות מזעור תשלומי מסים או להגנת נכסים.

מרבית נכסיו של אוסמנוב בבריטניה, כולל היאכטה והאחוזות שלו באנגליה, "כבר מזמן הועברו לנאמנות בלתי הדירה", אמר דוברו של המיליארדר לגרדיאן. "מרגע העברתם, הם כבר אינם בבעלותו של אוסמנוב, והוא גם לא יכול לנהל אותם או לעסוק במכירתם, ורשאי להשתמש בהם רק על בסיס שכירות".

לפחות חלק מהנכסים הללו, בהם אחוזתו בצפון לונדון ששווייה מוערך ב-48 מיליון ליש"ט, נכללו ברשימת הנכסים שפירסמה ממשלת בריטניה בעת הודעתה על הקפאת נכסיו של אוסמנוב בחודש שעבר במסגרת הסנקציות, ציין הגרידאן. דוברו של אוסמנוב לא חשף באיזו מדינה יצר האוליגרך את הנאמנות בלתי הדירה.

רנו חזרה לפעול ברוסיה

יצרנית הרכב הצרפתית רנו חזרה לייצר במפעליה במוסקבה, בניגוד למגמה הרווחת בקרב חברות בינלאומיות, אשר ניתקו את קשריהן עם רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה. רנו הפסיקה את הייצור שלה במפעל בחודש שעבר, ונימקה זאת בבעיות לוגיסטיות לאחר הפלישה. ההחלטה לחדש את הייצור קיבלה גיבוי מממשלת צרפת, שהיא בעלת המניות הגדולה ביותר בחברה, לפי מקורות שציטטה רויטרס.

רנו שולטת בשני שלישים מיצרנית המכוניות הרוסית אווטוווז מאז 2016, ולכן יש לה יותר פעילות ברוסיה מאשר ליצרניות רכב אירופיות אחרות, והיא מעסיקה במדינה 40 אלף עובדים מקומיים. מניית רנו עולה כעת ב-2.3% בבורסת פריז.

הונג קונג זינקה ב-3%; הדולר בשיא של שש שנים מול הין

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר בעליות שערים, לאחר שאתמול נסגרה וול סטריט בירידות. טוקיו עלתה ב-1.5%; שנחאי עולה ב-0.1%; סיאול טיפסה 0.9%; סידני נסגרה בעליה של 0.9%.

בורסת הונג קונג זינקה ב-3.2% לאחר שהממשל בעיר הודיע אתמול על הסרת הגבלות הקורונה המחמירות, על רקע ביקורת חריפה מצד עסקים ותושבים. החל מ-1 באפריל יוסרו בהונג קונג ההגבלות על טיסות מתשע מדינות, יופחתו הבידודים ובתי הספר ייפתחו מחדש.

בשוק המט"ח, הדולר מתחזק ב-0.7% מול הין לרמה של 120.35 ין לדולר - שיא של שש שנים.

דאו ג'ונס ירד ב-0.6%; נאסד"ק ירד ב-0.4%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בירידות ביום המסחר הראשון לשבוע זה, לאחר שביום שישי סיכם מדד S&P 500 את השבוע הטוב ביותר שלו מאז נובמבר 2020, ועלה ב-6.1% בשבוע. התשואה על האג"ח של ארה"ב לעשר שנים עלתה לשיא של כמעט שלוש שנים, לאחר שנגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל אמר כי האינפלציה גבוהה מדי והוסיף כי לא ישלול העלאת ריבית של חצי אחוז.

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.6%; מדד S&P 500 ננעל ללא שינוי; נאסד"ק נסגר בירידה של 0.4%.

בשוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, האג"ח ל-10 שנים נסחרו בירידות, והתשואה עלתה ב-0.15% לרמה של 2.306% לראשונה מאז מאי 2019. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - עלה ב-0.3%.

מניית אלגני, חברת אחזקות, המריאה ב-25%, לאחר שחברת האחזקות ברקשייר התאוויי של וורן באפט הכריזה כי תרכוש אותה בקרוב ל-12 מיליארד דולר.

מניית נילסן ירדה ב-7%, לאחר שחברת המדידה והנתונים דחתה הצעת רכש מצד קונסורציום של חברות השקעה פרטית, כולל אליוט מנג'מנט, לפי שווי של 9.13 מיליארד דולר.

מניית בואינג נפלה בעקבות ההתרסקות

מניית בואינג נפלה ב-4% בוול סטריט, לאחר שמטוס נוסעים מתוצרתה התרסק בסין, לפי דיווחים, עם 132 נוסעים עליו. החברה סבלה בשנים האחרונות מתקלות ואסונות במטוסים מתוצרתה. ככל הידוע, המטוס לא היה מהדגם 737 מקס שהתרסק פעמיים בעקבות תקלות קשות בתכנון.

הרשויות בסין דיווחו על מטוס נוסעים שעליו 132 נוסעים שהתרסק ביום שני בדרום המדינה, כך לפי הטלוויזיה הממלכתית במדינה. מטוס הנוסעים שהמריא מקונמינג לגואנגג'ואו מסוג בואינג 737 ושייך לחברת צ'יינה איסטרן.

צוותי חילוץ נשלחו למקום כדי לחפש ניצולים. ככל שידוע, המטוס התרסק במחוז גואנגשי, עשן לבן נצפה בהרים באזור ההתרסקות.

הנפט זינק ב-7% וננעל בשיא של שבועיים

הנפט זינק היום לשיא של שבועיים, על רקע המשך המלחמה באוקראינה והערכות כי האיחוד האירופי יצטרף לארה"ב ויחרים את מוצרי האנרגיה של רוסיה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה באפריל סיימו את יום המסחר הראשון של השבוע בעליה של 7.1% ל-112.12 דולר לחבית בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שביום שישי עלו ב-1.7%. החוזים על הנפט מסוג ברנט למסירה במאי עלו ב-7.5% ל-115.97 דולר לחבית בלונדון.

ארה"ב ובריטניה הטילו חרם על הנפט מרוסיה, אך האיחוד האירופי עדיין מהסס, בשל התלות שלו במוצרי האנרגיה מהמדינה. לקראת פגישת שרי החוץ של האיחוד היום אמרו נציגי לטביה ואירלנד כי הם תומכים בסנקציות על אנרגיה רוסית, לפי דיווח ברויטרס.

לעליה במחיר הנפט תורמת גם מתקפה של מורדים חותים על מתקני נפט בסעודיה בסוף השבוע, אם כי לא נגרם להם נזק חמור.

המסחר באג"ח ברוסיה התחדש - התשואות זינקו לשיא

בבורסת מוסקבה התחדש היום את המסחר בנכסים מסוימים למשך כמה שעות, לאחר שהבורסה היתה סגורה במשך כמעט חודש בעקבות הסנקציות שהוטלו על רוסיה בתגובה על פלישתה לאוקראינה.

הבנק המרכזי של רוסיה הודיע ביום שישי כי המסחר באג"ח ממשלתיות יתחדש למשך זמן מוגבל. התשואה על האג"ח הממשלתיות לעשר שנים הנקובות ברובל זינקה לרמת שיא של 19.7% במסחר המוקדם, אך סיימה את יום המסחר ברמה של 14%. בורסת המניות, אשר נסגרה ב-25 בפברואר, נותרה סגורה.

לונדון עלתה ב-0.5%; מדד המחירים ליצרן בגרמניה עלה ב-26% בשנה החולפת

המסחר בבורסות אירופה ננעל ביציבות עם פתיחת המסחר לשבוע זה, לאחר שהבורסות סגרו ביום שישי שבוע שני ברציפות של עליות. לונדון עלתה ב-0.5%; פרנקפורט ירדה ב-0.6%; פריז ירדה אף היא ב-0.6%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי נסגר ללא שינוי.

בבורסת המתכות של לונדון הניקל נפל ב-15% עד לרף היומי שהוגדר, אליו הוא מגיע מזה היום הרביעי ברציפות לאחר שחודש המסחר במתכת. כעת מחירו 37 אלף דולר לטונה. ב-8 לחודש נעצר המסחר בניקל בעקבות שורט סקוויז אדיר, שהוביל להמראת המחיר ליותר מ-100 אלף דולר לטונה.

בגרמניה עלה מדד המחירים ליצרן בחודש פברואר ב-25.9% בחישוב שנתי, על רקע עליה של 68% במחירי האנרגיה מאז פברואר 2021. העליה החודשית הייתה 1.4%. בניכוי מחירי האנרגיה, העליה השנתית הייתה 12.4%.

נסטלה השוויצית הגיבה לגינויים שהיא סופגת על כך שהיא ממשיכה לפעול ברוסיה, בעוד חברות מערביות רבות כבר נסוגו מהשוק הרוסי בעקבות הפלישה לאוקראינה והסנקציות, שמקשות על שיתוף הפעולה.

לדברי ענקית המזון, היא צימצמה את עסקיה למינימום, אך כמו חברות אחרות, היא ממשיכה למכור מזון בסיסי שנדרש לתושבים. לדבריה, היא עושה כל מה שביכולתה כדי להקל על המשבר ההומנטרי באוקראינה.

פאואל: "האינפלציה גבוהה מדי; ננקוט הצעדים הנדרשים להילחם בה"

נגיד הבנק הפדרלי ג'רום פאואל התחייב היום לנקוט צעדים נחושים נגד האינפלציה, אשר לדבריו מסכנת את ההתאוששות הכלכלית שהיתה אחרת חזקה. "שוק העבודה חזק מאוד, והאינפלציה גבוהה מדי", אמר פאואל בדברים מוכנים מראש שנשא בפני האגודה הלאומית לכלכלה עסקית (NABE).

נאומו של פאואל מגיע פחות משבוע לאחר שהבנק הפדרלי העלה את הריבית לראשונה מזה למעלה משלוש שנים בניסיון להיאבק באינפלציה הגבוהה ביותר מזה 40 שנה.

פאואל, אשר חזר על דברים שאמרה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בהחלטת הריבית, אמר כי העלאות הריבית יימשכו עד שתושג שליטה על האינפלציה. הוא הוסיף כי במקרה הצורך, ההעלאות עשויות להיות חדות יותר מההעלאה של 0.25% שהוכרזה ביום רביעי. "ננקוט את הצעדים הנחוצים על מנת להבטיח חזרה ליציבות מחירים", אמר.

הונג קונג ירדה ב-1.2%; סין הותירה את הריבית ללא שינוי

המסחר בבורסות אסיה התנהל הבוקר ללא מגמה ברורה, לאחר שבוע תנודתי עבור המניות הסיניות ועל רקע הימשכות המלחמה באוקראינה, שלא מתקדמת לכדי הכרעה.

הונג קונג ירדה ב-1.2%; שנחאי עלתה ב-0.1%; סינגפור עלתה ב-0.4%. בטוקיו לא התקיים היום מסחר לרגל חג.

מניית טנסנט ירדה ב-2.2%, בעוד עליבאבא נסחרה כמעט ללא שינוי בהונג קונג, לאחר שבשבוע שעבר חוו תנודות חדות.

בסין נותרה ריבית הבנצ'מרק ללא שינוי, כפי שצפו אנליסטים, ברמה של 3.7%. במצרים העלה הבנק המרכזי את הריבית לראשונה מאז 2017, לרמה של 9.25% לריבית פיקדון, על רקע האצת האינפלציה במדינה.

בשוק הסחורות, הנפט מתחזק. החוזים על נפט גולמי מסוג טקסס מתוק עולים ב-4.2%, ונסחרים ב-108.78 דולר לחבית. החוזים על נפט גולמי מסוג ברנט עולים ב-4.1%, ונסחרים ב-112.41 דולר לחבית.

הקלה בסגר על שנז'ן: פוקסקון שבה לעבוד

הסגר על אזור שנז'ן יוקל היום, לפי רשת חדשות ממלכתית בסין. חנויות ומשרדים יורשו לשוב לפעול, והתחבורה הציבורית תתחדש, לאחר שתושבי העיר עברו שלושה סבבים של בדיקות קורונה בעקבות התפרצות נקודתית.

לפי בכירים בממשל, ההתפרצות במרכז התעשייה הדרומי נמצאת תחת שליטה. זאת, לאחר שבייג'ין שוב נקטה במדיניות "אפס הדבקה" בקורונה, וסגרה מיליוני תושבים כדי למנוע את התפשטות התחלואה.

בתוך כך, הספקית המרכזית של אפל, יצרנית רכיבי האלקטרוניקה פוקסקון, מסרה כי חידשה את רוב פעילותה בשנז'ן.

אתמול דווח כי בעקבות הסגר על העיר, נוצר פקק של ספינות תובלה מחוץ לנמל, וגוברים החששות להיווצרות צוואר בקבוק שיגרום לעיכובים בשילוח הימי שיחריפו את המחירים בעולם. לפי ה"וול סטריט ג'ורנל", אתמול המתינו 60 אוניות לתורן לעגון באזור.

קריסת מניות הטכנולוגיה הסינית נבלמה

ממשלת סין תיסוג ממהלך הגבלת צעדיהן של חברות הטכנולוגיה הגדולות, כך הכריזו הרגולטורים בכלכלה השנייה בגודלה בעולם ביום רביעי שעבר. הם עובדים בשיתוף פעולה עם רגולטורים בארה"ב כדי להסכים על תוכנית פעולה בנוגע להנפקות של חברות סיניות בארה"ב. בימים שקדמו להכרזה, קרסו מניות הטכנולוגיה הסיניות בניו יורק ובהונג קונג מחשש שפעילותן בארה"ב תושעה.

בעקבות ההכרזה הסינית על התמיכה במניות הטכנולוגיה, מדד גולדן דרגון בנאסד"ק, שכולל מניות טכנולוגיה סיניות, זינק ב-35% בשבוע שעבר, ומדד מניות הטכנולוגיה של האנג סנג בהונג קונג הוסיף 30% תוך ארבעה ימי מסחר. מדד השוק הראשי של הונג קונג, האנג סנג, גאה ב-9% בעקבות ההודעה ביום רביעי, תוך שמניות חברות ענק כמו עליבאבא וטנסנט עלו ב-20% ויותר.

סין פועלת לתמוך בשוק המניות לאחר שגל חדש של קורונה פגע בה בהיקף נרחב, ומעורר חשש להאטה חריפה אף יותר בכלכלה, שבסוף 2021 נחלשה. במהלך יותר משנה רדפו הרגולטורים בסין את חברות הטכנולוגיה, הטילו עליהן קנסות, עונשים והגבלות, עד שאנליסטים של מניות בעולם הכריזו כי מגזר הטכנולוגיה הסיני אינו בר השקעה לפחות ל-6-12 חודשים. לחששות מצעדי אכיפה כאלה הצטרפו סימנים לכך שארה"ב עלולה למחוק מהמסחר בארה"ב כמה חברות סיניות בגלל שאינן עומדות בדרישות נאותות מחברות זרות.

אנליסטים מיהרו לשנות את עמדתם כלפי מניות סיניות: בנק אוף אמריקה אמר כי ההתערבות הממשלתית, בינתיים מילולית בלבד, יכולה להיות מנוע לעליות במניות, במיוחד אם הממשלה בסין תמשיך לתמרץ את הכלכלה לצמיחה מואצת. "הנפילות בשוק כבר מיצו את עצמן ונהפכו ללא רציונליות, כך שהכסף האמיתי חזר כדי לדוג מציאות", אמר האנליסט קסטור פאנג מחברת המחקר קור פסיפיק ימאיצ'י.

יש לציין כי מדדי המניות הסיניות נפלו בשיעור עצום בשנה האחרונה. גולדן דרגון בנאסד"ק צנח ב-71% משיאו בפברואר 2021, עד תחילת השבוע שעבר, והאנג סנג טכנולוג'י נפל ב-68% באותה תקופה.

על רקע המראת הנפט: ארמקו הכפילה את רווחיה ב-2021

ענקית הנפט הממשלתית הסעודית ארמקו הכפילה את רווחיה ב-2021, ביחס לשנה שלפני כן, על רקע המראה של 50% במחירי הנפט, והחזרה לשגרה ברחבי העולם לאחר סגרי הקורונה.

ארמקו, החברה בעלת שווי השוק השלישי בגודלו בעולם, דיווחה היום (ראשון) על רווח נקי של 110 מיליארד דולר ב-2021, מול רווח של 49 מיליארד דולר בשנה שלפני כן. אנליסטים צפו רווח של 106 מיליארד דולר.

החברה הכריזה על הגדלה משמעותית של השקעות ההון, לרמה של 50-40 מיליארד דולר בשנה הנוכחית, מול 31.9 מיליארד דולר ב-2021. עוד הוסיפה כי היקף השקעות ההון ימשיך לגדול עד אמצע העשור.

לדברי ענקית הנפט, היעד שלה הוא הגדלת תפוקת הנפט ל-13 מיליון חביות ליום עד 2027, והגדלת תפוקת הגז ביותר מ-50% עד סוף העשור.

ארמקו תחלק דיווידנדים בשווי 75 מיליארד דולר עבור 2021, אף על פי שחלק מהאנליסטים צפו הגדלה לסדר גודל של 94 מיליארד דולר.

על רקע הדו"ח השנתי המוצלח, דווח כעת כי מתקפה של המורדים החות'ים בתימן פגעה בלפחות שישה מתקני הפקת נפט ברחבי סעודיה מוקדם הבוקר, שחלקם שייכים לארמקו.

המתקפה התבצעה באמצעות רחפנים, ופגעה במאגר נפט ובמתקן להפקת גז טבעי, לפי דיווחים בסעודיה. החות'ים לקחו אחריות על האירוע בציוץ בטוויטר.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים