ראיון |

הזיעה שלנו היא הרווח שלהם: העתיד החם של חברת המזגנים הגדולה בעולם

חברת דאיקין היפנית התחייבה להשיג נייטרליות פחמנית עד 2050 ■ מנכ"ל החברה, מסנורי טוגאווה, מסביר כיצד הוא מתכוון לגרום לזה לקרות ■ "יש לנו יותר טכנולוגיה ממה שאנשים קולטים, אבל זה עדיין לא מספיק. אנחנו משקיעים הון עצום במחקר ובפיתוח"

לוגו בלומברג
בלומברג
ריד סטיבנסון ויוקי פורוקאווה
JAPAN DAIKIN
צילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג
ריד סטיבנסון ויוקי פורוקאווה

העולם מתחמם, ועבור מיליארדי אנשים הוא גם נהפך למסוכן יותר. אבל עבור יצרנית המזגנים הגדולה בעולם, חברת דאיקין היפנית, מדובר בהזדמנות ענקית.

לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA), עד 2050 הביקוש העולמי למיזוג אוויר צפוי לשלש את עצמו. ואולם מזגנים זוללים חשמל ופועלים על בסיס חומרי קירור הפוגעים בסביבה — ולכן, לעת עתה, הם חלק מהבעיה.

דאיקין התחייבה להשיג נייטרליות פחמנית — השגת אפס פליטות נטו של פחמן דו־חמצני, באמצעות ביטול פליטות קיימות או איזון בין פליטת פחמן דו־חמצני לבין סילוקו — עד 2050, יעד שגם ממשלת יפן שותפה לו.

כדי לגרום לזה לקרות, מזרים מנכ"ל דאיקין, מסנורי טוגאווה, מיליארדי דולרים למחקר ופיתוח, בניסיון להתבסס על פריצות דרך טכנולוגיות שיכולות להפוך את המכונות שלה ליעילות יותר. בטווח הארוך, המשקיעים של דאיקין תמכו בגישתו של טוגאווה. בשמונה שנותיו כמנכ"ל, המניה עלתה ביותר מפי שלושה וגברה בהרבה על מדד טופיקס (Topix) היפני.

נשיא דאיקין, מסנורי טוגאווה. לדבריו, דאיקין הבטיחה אספקה של שבבים לשנה הקרובהצילום: The Asahi Shimbun via Getty Images

מגפת הקורונה יצרה בעיות בשרשרת האספקה, ויצרנית המזגנים לא חמקה מכך. בחודש שעבר, הדו"ח הרבעוני של החברה לא עמד בתחזיות, מה שהוביל לירידה של 7.3% במחיר המניה. טוגאווה אמר שדאיקין הבטיחה אספקה של שבבים לשנה הקרובה; מה ששם אותה בחזרה על המסלול לעמוד ביעדיה — לפי לינדזי צ'ן, אנליסטית מודיעין של בלומברג.

"זקוקים לרמה אחרת לגמרי של חדשנות"

טוגאווה, בן 73, מודע היטב לקשיים שעומדים לפתח החברה בתקופה הקרובה, אך מתעקש שהמאמץ האדיר ישתלם עבור החברה כולה.

עד כמה מיזוג אוויר הוא מרכיב קריטי בחיינו?

"זה הכרחי לחלוטין. מעבר לתועלת האישית, ללא מיזוג התפוקה במשרדים ובמפעלים יורדת. כלומר מיזוג אוויר הכרחי לפעילות כלכלית. זה לא מציאותי לנסות לקיים עולם ללא מיזוג אוויר. בלתי־מתקבל על הדעת. מה שבאמת השתנה הוא הדחיפה להפחתת הפחמן. אז השאלה היא כיצד אנחנו יכולים לטפל בבעיות סביבתיות. עלינו לחשוב כיצד המעבר לנייטרליות פחמנית הוא למעשה הזדמנות עבורנו להצמיח את העסק שלנו".

האם מטרת הנייטרליות פחמנית בכלל אפשרית?

"מטרותינו — להגיע להפחתה של 30% בפליטת פחמן ב–2025, ולפחות 50% ב–2030 — מבוססות על ההבנה הטובה ביותר שלנו לגבי מה אנחנו יכולים להשיג. הבעיה היא 2050. כדי להגיע לנייטרליות פחמנית עד אז נזדקק לרמה אחרת לגמרי של חדשנות והתקדמות טכנולוגית. בלעדיה, זה יהיה בלתי־אפשרי.

"IEA צופה כי הביקוש למיזוג אוויר ישולש עד 2050 — גם שאומר שגם הביקוש לחשמל ישולש. מתן מענה לצרכים אלה עם הטכנולוגיה הנוכחית הוא בלתי־אפשרי. אנחנו עובדים עם אוניברסיטאות וחוקרים, תוך שאנחנו משקיעים הון כדי לפתח טכנולוגיה חדשנית".

איזו טכנולוגיה חדשה?

"דוגמה טובה אחת היא קירור מגנטי. אפשר לייצר חום או קור באמצעות שדות מגנטיים חיוביים ושליליים. כרגע זה אפשרי רק עבור חללים קטנים; השאלה היא אם אנחנו יכולים לעשות זאת עבור חללים גדולים יותר ובעלויות נמוכות יותר. אנחנו עושים מחקר משותף על חומרים מגנטוקלוריים. אלה הדברים שעלינו לעבוד עליהם כדי להגיע לנייטרליות פחמנית ב–2050".

רדיאטור ביתי. "עד 2030, שריפת דלק להסקה לא תתאפשר עוד באירופה"צילום: בלומברג

האם זה מספיק כדי להגיע ליעד?

"יש לנו יותר טכנולוגיה ממה שאנשים קולטים. זה כולל ממירי מתח, משאבות חום וחומרי קירור עם פוטנציאל התחממות עולמית (GWP) נמוך. עלינו לבנות על אלה. ביפן כמעט לכל המוצרים שלנו יש ממירי מתח, אבל בסין היחס הוא עדיין 60%. וזה עוד מצב טוב לעומת דרום־מזרח אסיה ואפריקה — שם אין כמעט ממירי מתח. הסיבה היא העלות הגבוהה. לכן, אנחנו מתמקדים במעבר לממירים בעלות נמוכה בהרבה.

"שריפת דלק, כגון גז או נפט, עבור הסקה היא השיטה השלטת כיום בעולם. אפילו באירופה, עם הרגולציה הכבדה שלה, השימוש במשאבות חום — שלהן השפעה סביבתית קטנה יותר בהשוואה לשריפת דלק — הוא רק מעט יותר מ–10%. עד 2030, שריפת דלק להסקה לא תתאפשר עוד באירופה. אם נבנה מוצרים שיקרבו אותנו ל–100%, ההשפעה תהיה עצומה. לאחר ממירי מתח, משאבות חום יעזרו לייחד את המוצרים שלנו".

מה דעתך על שימוש בקיזוזי פחמן?

"ייתכן שנצטרך לשקול אותם".

מה לגבי חומרי קירור?

"חומר הקירור הנפוץ ביותר כרגע הוא R–410A. יש לו פוטנציאל התחממות עולמית של כ–2,000 (טווח ה–GWP הוא 1,000–14 אלף). גז הקירור שאנו מנסים להפיץ ברחבי העולם ולשחרר את הפטנטים עליו הוא R–32, שיש לו GWP של 700.

"אנחנו מנסים לקדם את השימוש במזגנים המשתמשים ב–R–32. להחלפת R–410A תהיה גם השפעה משמעותית על הפחתת פליטות הפחמן. איסוף של חומרי קירור, שימוש חוזר בהם וסילוקם יעזרו גם הם".

"לא מתחזקים עסק רק דרך הגדלת הכנסות"

אילו לקחים למדת במגפת הקורונה?

"זה מובן מאליו, אבל שאנשים רוצים לחיות בצורה בטוחה ובריאה. אנשים מעריכים זאת אפילו יותר כעת. אנו חושבים היטב כיצד נוכל לתרום לכך. כמובן שיש חימום, קירור, לחות, הסרת לחות, כמו גם אוורור, טיהור וחיטוי אוויר.

"ביפן, אנשים מבלים 40% יותר זמן בבית. לכן, הם עשויים לרצות להפוך אותו לנוח יותר — אולי לבנות מחדש, ולחפש מיזוג אוויר נוח יותר. אז איך נוכל לספק את המיזוג המתאים לכך? צורכי הלקוחות משתנים, וצריך להגיב לכך עם המוצרים הנכונים".

טוקיו, יפן. "מאז הקורונה, אנשים ביפן מבלים 40% יותר זמן בבית"צילום: PHILIP FONG - AFP

מה היתה ההשפעה של המחסור בשבבים?

"אספקת המוליכים למחצה מוגבלת כרגע, והמחירים שלהם גבוהים בהרבה ממה שהיו. אספקה עבור מוליכים למחצה ורכיבים אלקטרוניים תהיה נמוכה עד הסתיו. כמובן שהעלויות יעלו, אבל לא מדובר רק בגלגול עלויות, אלא באספקת מוצרים ושירותים שיצדיקו את עליות המחירים. כבר הבטחנו את אספקת השבבים שנצטרך לשנת הכספים 2022 (המסתיימת במארס 2023)".

התחלת באפריקה פיילוט של קירור לפי דרישה, עם חיוב אחד עבור מיזוג אוויר וחשמל. כיצד עשוי המודל העסקי הזה להתפתח?

"כשאנחנו שוקלים את הערך של מיזוג אוויר עבור אנשים, אנו צריכים להישען על ביומטריה. לדוגמה, אילו פרמטרים — טמפרטורה, לחות, וזרימת אוויר — הם הטובים ביותר לבריאותו של האדם.

"לדוגמה, אוניברסיטת קיוטו אוספת נתונים ביומטריים מכ–10,000 אנשים בעיר נגאהאמה ביפן, במשך עשר שנים. ניתן לבדוק את התנאים שבהם הם חיים, סביבת מיזוג האוויר ואיזה סוג של אוורור יש להם, ולעקוב אחר בריאותם. בעזרת הנתונים הללו ניתן ליצור את מיזוג האוויר הטוב ביותר לבריאות מיטבית. השאלה היא כיצד נוכל ליישם זאת".

מדי שנה אנו קוראים על מקרי מוות כתוצאה מגלי חום. האם זה לא נמנע?

"אנחנו לא יכולים להצמיח את העסק שלנו מבלי להציע משהו לחברה. אי־אפשר לתחזק עסק רק דרך הגדלת הכנסות. מיזוג אוויר הוא עסק שיכול לתרום לחברה".

באיזו תדירות אתה, באופן אישי, משתמש במיזוג אוויר?

"לי בדרך כלל קריר, כי אני רזה ואין לי מספיק שרירים — אבל אנחנו נמצאים באוסקה, שבה חם באופן אכזרי במהלך הקיץ. אין סיכוי שנוכל לשרוד שם בלי מיזוג אוויר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"