אדם נוימן גרסה 2.0: מקים אימפריית נדל"ן חדשה וממצב עצמו כמשקיע הון-סיכון

מייסד ויוורק שהודח מתפקידו סיפר בראיון נרחב לפייננשל טיימס על היוזמות העסקיות החדשות שלו, כולל קניית אלפי דירות באזורים מבוקשים בארה"ב ופתיחת סטארט-אפ לקיזוז פחמני בבלוקצ'יין

שירה מייקין - צרובה
שירה מייקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם נוימן באירוע ההנפקה של ויוורק בניו יורק, באוקטובר 2021
אדם נוימן באירוע ההנפקה של ויוורק בניו יורק, באוקטובר 2021צילום: בלומברג
שירה מייקין - צרובה
שירה מייקין

אדם נוימן, מייסד חברת השכרת המשרדים ויוורק, עובד על "משהו גדול בהרבה משידעתי שאפשרי", כפי שסיפר בראיון נרחב לפייננשל טיימס שהתפרסם היום (שישי). הראיון יוצא על רקע פרסום דו"חות כספיים חלשים של ויוורק, שדיווחה על הפסד נקי של 4.4 מיליארד דולר ב-2021, ונפילה של כמעט 25% בהכנסות.

מעלליו של היזם הישראלי-אמריקאי חובב המריחואנה, הגלישה והאלכוהול, סופרו כבר פעמים רבות בכתבות, פודקאסטים, ספרים, סדרות תיעודיות ובהמשך החודש - סדרה חדשה באפל פלוס בשם Wecrashed, שבה מגלם אותו ג'ארד ליטו חמוש בחולצות טי עם סלוגנים ומבטא ישראלי כבד.

אבל בימים אלו מתמקד נוימן בגלגול החדש שלו כיזם עסקי ומשקיע הון-סיכון - כולל הקמת סטארט-אפים חדשים, מימון סטארט-אפים אחרים והקמת אימפריית נדל"ן חדשה.

הטריילר לסדרה החדשה באפל פלוס, בכיכובו של ג'ארד לטו

על נוימן, בן 42, נאסר לקנות נדל"ן למשרדים בשל סעיף בהסדר הפשרה עם סופטבנק, חברת השקעות יפנית ענקית בראשותו של מסיושי סן, שהשקיעה בוויוורק מיליארדי דולרים. מיזם הנדל"ן החדש שלו עוסק בדירות להשכרה.

בראיון אמר כי חשב על הרעיון אחרי ששמע שבארה"ב יש מחסור של כ-5 מיליון בתים, אך היא בונה רק כרבע מהמספר הזה מדי שנה. "אם נעצור את הבנייה היום, ייגמרו הבתים תוך פחות מחודשיים. מטורף, לא?" אמר, וציין כי משבר הדיור פוגע בעיקר בצעירים. במסגרת המיזם החדש, הוא רכש דירות להשכרה בשווי מאות מיליוני דולרים בערים בארה"ב שהתמלאו במילניאלים ובני דור ה-Z במהלך המגפה.

"זה לא עניין חדש בנדל"ן, אבל המיקום הוא חשוב מאוד", אמר וציין כי הוא מעדיף ערים כמו נאשוויל, אטלנטה, אוסטין ומיאמי, שלדבריו משלבים בין מזג אוויר נאה ובין חוויות שאמריקאים צעירים מעוניינים בהן. "בהתחלה קנינו את הנדל"ן הזה, אבל אז התחלתי לסייר בבניינים, רק להרגיש, וזה הרגיש כאילו שאפשר לעשות עוד הרבה כדי לשפר את איכות החיים של הדיירים הללו", אמר. "זה הרגיש כאילו יש מקום ליותר קהילתיות".

זו לא הפעם הראשונה שנוימן מפתח פרויקטים בתחום הנדל"ן להשכרה, הוא עשה את זה בעבר עם ויליב (WeLive), כשפתח כמה בנייני דירות בסגנון מעונות סטודנטים עם חללים משותפים מלאים בפירות טריים ובשיעורי יוגה. הוא סירב לפרט מה הוא מתכנן הפעם, אבל אמר כי הוא סבור "שההזדמנות כאן אדירה".

להציל יערות מבירוא

בנוסף, נוימן מתמקד בסטארט-אפים. לדבריו, הוא הקים את החברה השישית שלו (ויוורק היתה החברה החמישית שלו) בהשראת רעייתו רבקה, שבעבר ניהלה את גן הילדים של ויוורק. בעבר קנו בני הזוג יערות סמוך לקו המשווה, בתקווה להצילם מבירוא. "תוך שנה, קנינו שטח גדול פי כמה מניו ג'רזי, כמות אדירה של יערות. אבל במהרה הבנו שאנחנו לא יכולים לקנות מספיק", אמר. אז הם חיפשו דרכים לקנות אפילו יותר שטחים - וגם להרוויח כסף על הדרך.

מייסד סופטבנק, מסיושי סאןצילום: Kiyoshi Ota - Bloomberg

התוצאה היא חברה חדשה בשם פלואו קרבון (Flow Carbon), שמוכרת "אשראי פחמן" (carbon credits) לחברות שמעוניינות לקזז את הפליטות שלהן. בניגוד לחברות אחרות שמציעות שירות דומה, בחברה של נוימן נשמרות נקודות האשראי הללו על בלוקצ'יין, כך שהלקוחות יוכלו להיות בטוחים שהם לא קונים משהו שכבר נמכר פעמים רבות קודם לכן. לדברי נוימן, החברה הכניסה כ-10 מיליון דולר בשנה שעברה.

נוימן השלים את המעבר ממייסד שתלוי בגיוס כספים מבחוץ - למשקיע שמספק בעצמו את הכספים הללו. המשרד המשפחתי של נוימן, שבו עובדים כיום יותר מ-50 אנשים בניו יורק ובמיאמי, השקיע עד כה ב-49 סטארט-אפים, החל מחברת משכנתאות וכלה ביוזמה שמפתחת טכנולוגיית בינה מלאכותית בהפריה חוץ גופית.

"כל כובד העולם מונח על כתפיך"

תהפוכות הגורל של ויוורק - שכחברה פרטית זכתה להשקעות לפי שווי של עשרות מיליארדי דולרים, אך הנפקתה נדחתה, ונוימן נאלץ לעזוב את תפקיד המנכ"ל בה - לא פגעו קשות בנוימן עצמו. ויוורק הצליחה לבסוף לצאת להנפקה באמצעות מיזוג עם SPAC (חברת צ'ק פתוח, שאין לה פעילות משלה) בשם BowX ב-21 באוקטובר שנה שעברה, לפי שווי של כ-8 מיליארד דולר, וגייסה 1.3 מיליארד דולר.

ויוורק התעתדה לחולל מהפכה בעולם הנדל"ן המשרדי, אך החברה צברה חובות כבדים ולא הצליחה להגיע לרווחיות. בסך הכל גייסה ויוורק תחת הנהגתו של נוימן 10 מיליארד דולר והגיעה לשווי של 47 מיליארד דולר בשיאה. למרות שעזב את ויוורק ב-2019 בעקבות ביטול ההנפקה שלה, תיווך נוימן מול הנהלתה בהנפקה, והונו גדל ל-2.3 מיליארד דולר, לפי הערכות בלומברג. כיום הוא מחזיק בכ-10% מהחברה, נתח שהיה שווה כמיליארד דולר בעת ההנפקה באוקטובר (וכיום הוא שווה בערך חצי מזה). במסגרת הסכם הפשרה עם סופטבנק, נוימן צפוי לשוב לדירקטוריון של ויוורק בהמשך החודש - כצופה בלבד.

ויוורק דיווחה היום על הפסד נקי של יותר מ-4.4 מיליארד דולר ב-2021, או הפסד של 18.38 דולר למניה - אך ציינה כי ההיקף פחת בכל רבעון, אחרי שאיבדה 2 מיליארד דולר ברבעון הראשון. ב-2020 דיווחה החברה על הפסד של 3.13 מיליארד דולר. ההכנסות ב-2021 נפלו ב-24.8% ל-2.57 מיליארד דולר. ברבעון הרביעי דיווחה החברה על הפסד נקי של 515.4 מיליון דולר על הכנסות של 717.8 מיליון דולר, אחרי הפסד של 802.4 מיליון דולר על הכנסות של 661 מיליון דולר ברבעון השלישי.

כשנשאל איך זה מרגיש להיכנס לנעליו של מסיושי סן מספוטבנק, שדחף בזמנו את נוימן לצמוח יותר ויותר, ענה נוימן: "אני סבור שהחוויה ההיא מאפשרת לי ולצוות להיות עכשיו משקיעי הון-סיכון… השיעורים שלמדתי ב-10 השנים האחרונות, וישום שלהם בכל סיטואציה שאנחנו פוגשים. לא הייתי במקום שאני נמצא בו היום בלי החוויה ההיא. כשאני משוחח עם היזם, אני זוכר שאני בעצמי הייתי פעם היזם הזה, אני יכול לראות את עצמי בהם… לפעמים אתה מרגיש שכל כובד העולם מונח על כתפיך".

לקריאת הראיון המלא של נוימן בפייננשל טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט